PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

giannhs1984
24-09-08, 18:52
Τωρα που το λες λογικο μου φαινεται και εμενα αλλα το polo δεν ηταν tsi.Παντος αθηνα κυκλοφορει και κεντρο που να το τρεξει μη νομιζεις αν και γυναικα οδηγος κινειται με φυσιολογικες ταχυτητες?Θα της πω να παρει κανα μπιτονακι να ριχνει υγρα.Αυτα τα αυτοκινητα ειναι για εθνικη μεσα στη πολυ δεν κανουν.
για το πολο δεν ξερω ισως να εχανε πουθενα
αλλα για το tsi ειναι σιγουρο τουλαχιστον μια δυο φορεσ την εβδομαδα πρεπει να το ανοιγεις για να καθαριζει και να λειτουργει σωστα η τουρμπινα
(και φυσικα δεν κλεινουμε ΠΟΤΕ την μηχανη οταν ειναι ζεστη περιμενουμε 2-3 λεπτα στο ρελαντι )

jimka
24-09-08, 21:24
Εγω θα τις τα πω αλλα βλεπω ο πατερας μου να τρεχει:rofl: Ευχαριστω:oneup::oneup:

jk68
05-10-08, 23:01
Καλημέρα. Είμαι στο εξής δίλλημα. Θέλω να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο που ήδη έχω. Κάθε μέρα κάνω περίπου 100 χιλιόμετρα οπότε θέλω ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο με όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση. Χρήματα φυσικά δεν υπάρχουν οπότε πάμε σε δόσεις (Ουφφφφ βαρέθηκα τις δόσεις) Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα το Toyota Auris 1.4 (16.000) To Octavia 1.6 Fsi (20150) και το Civic το υβριδικό (22300) Απλά θέλω την γνώμη σας μήπως και καταφέρω να κατασταλάξω. ΤΟ καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του αλλά το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλους.

tommygun
05-10-08, 23:36
τελειως διαφορετικα αυτοκινητα και κατηγοριες, πολυ δε περισσοτερο τιμες.
οποτε τι να σου πουμε?

το οctavia ειναι ενα καλο και μεγαλο οικογενειακο. Αλλα αμα το θες μονο για σενα, τα αλλα δυο θα σου καινε λιγοτερο προφανως.

linkinp
06-10-08, 00:41
ακριβως,τα αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους οποτε δεν ξερουμε και βαση ποιων στοιχειων να τα συγκρινουμε.απο προσωπικη εμπειρια με οκταβια θα στην προτεινα ανεπιφιλακτα αλλα σε καμια περιπτωση την 1.6 fsi.

nikosl
06-10-08, 03:19
το ακουσαμε και αυτο
το abarth 500 χανει απο clio :rofl:


EE πιτσιρικά, λίγα τα λόγια σου για την Ρένα γκρρρρρρρρ:mad:

stevelo
07-10-08, 09:14
το ακουσαμε και αυτο
το abarth 500 χανει απο clio

Να διαβάζουμε πιο προσεκτικά! Για το 500 1.4 που κοστίζει τα ίδια λεφτά με τη ρενούλα (1.2 3d TCE ) μίλησα. Και φυσικά μόνο τον πίσω προφυλακτήρα της βλέπει (αν προλάβει).

........Auto merged post: stevelo πρόσθεσε 20 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα το Toyota Auris 1.4 (16.000) To Octavia 1.6 Fsi (20150) και το Civic το υβριδικό (22300) Απλά θέλω την γνώμη σας μήπως και καταφέρω να κατασταλάξω. ΤΟ καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του αλλά το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλους.
Είμαι κάτοχος 2 Toyota (corolla 1.6 & Yaris 1.3 tera της συζύγου). Προσωπικά δεν θα ξαναπάρω για μένα Τoyota. Όχι γιατί δεν είναι καλά αυτ/τα (αντίθετα) αλλά γιατί είναι αδιάφορα οδηγικά. Είναι ασφαλέστα, αλλά είμαι της Ευρωπαϊκής σχολής (Γαλλικά και παλιότερα Ιταλικά). Αν θέλεις ένα αυτ/το που να του βάζεις βενζίνη και να μην πολυασχολείσαι μαζί του, τότε ψήφο στην Toyota. Και να υπολογίσεις πως έχουν και 6 χρόνια εγγύηση που αχρείαστη νάναι, θα σε καλύψει ό,τι κι αν συμβεί. Επίσης να πώ πως είναι ιδιαίτερα οικονομικά στα καύσιμα. Η corolla με οδήγηση εκτός και μέχρι 140 km/h καίει 7,5 - 8L/100Km. Που σημαίνει πως αν πας συντηρητικά, είναι πολύ οικονομικό Για μεηαλύτερες ταχύτητες (160+) ανεβαίνει στα 9-9,5L/100Km. Όσο για το Yaris που κινείται στην πόλη, το καλοκαίρι με κλιματισμό χρειάζονταν, 7-7,2 L/100Km. Γύρω στα 7 L/100Km κατά μέσο όρο.

linkinp
07-10-08, 12:19
ακριβως οπως τα λες ειναι.αλλα το 500αρακι δεν ειναι αμεσως ανταγωνιστης του clio.ειναι μια αναβιωση ενος αυτοκινητου-μυθου και γι αυτο εχει υψηλη τιμη,παρ'ολα αυτα,εδω στην πατρα εχει βρωμισει ο τοπος 500αρακια..


οσο για τα τουοτα,ειναι ακριβως οπως τα λες,καλα αυτοκινητα να κανεις την δουλεια σου αλλα αδιαφορα...

stevelo
07-10-08, 13:21
500αρακι δεν ειναι αμεσως ανταγωνιστης του clio.ειναι μια αναβιωση ενος αυτοκινητου-μυθου
Φίλε linkinp επειδή είμαι κάποιας ηλικίας και τα θυμάμαι να κυκλοφορούν (τα 500) σε πληροφορώ πως ναι ήταν μύθος. Για πιο πράγμα όμως; Για την ταλαιπωρία που προσέφεραν στους ιδιοκτήτες τους. Όπως και ο απαράδεκτος σκαραβαίος. Απαράδεκτα σε όλα τους. Όσο για το mini, όπως και το 2CV, ναι αυτά ήταν μύθος και είναι. Το καθένα για τους δικούς του λόγους και για την διαφορετικότητα που προσέφεραν στους ιδιοκτήτες τους. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακκούλι.
Το αν έχει γεμίσει ο τόπος έχει να κάνει με τη φιλοσοφία του καθενός και φυσικά με το marketing. Γνώμη μου είναι πως οι πιο πολλοί τα αγοράζουν (και κυρίως νεαροί-ες) για πουλ-μουρ. Αλήθεια το twingo 1.2 turbo το έχεις δεί;

linkinp
07-10-08, 13:45
ασχετως των προβληματων που εβγαζε,περισσοτερο η λιγοτερο,η επιτυχια του τοτε και του τωρα βασιστηκε και βασιζεται στο μαρκειτνγκ.επειδη το μαρκετινγκ ειναι ο τομεας μου,ολα βασιζονται στο μαρκετινγκ,απο το 500αρακι μεχρι το ψωμι που παιρνεις απο τον φουρνπ της γειτονιας...

οσο για το twingo,οχι δεν το εχω δει αλλα οδηγησα το clio tce και για αυτοκινητο πολης με λιγο γκαζακι ειναι απλα Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο.αλλα εχει ενα μειονεκτημα,θα εχει τα κλασικα προβληματα αξιοπιστιας της renault.

stevelo
07-10-08, 17:12
θα εχει τα κλασικα προβληματα αξιοπιστιας της renault
Αγόρασα καινούριο το clio το 1992. Το πούλησα ακριβώς πριν 1 χρόνο για να πάρω το yaris. !95.000 km με εντελώς κανένα πρόβλημα. Να πω πως αμορτισέρ άλλαξα στα 110.000 km. Όργωσα όλη την Ελλάδα και ποτέ δεν μου έβγαλε πρόβλημα.
Το ίδιο και ένα megane 1.4 16v του 2001. Οι κινητήρες της Renault παίδες είναι απλώς ΑΠΑΙΧΤΟΙ. Όσο για το Uno του 1993, απλώς μου έβγαλε την ψυχή στιις ζημιές και μου άδιασε την τσέπη. Το χάρισα, γιατί δεν το έπαιρνε κανείς. Το μόνο που μπορώ να πω για τα Renault είναι η ποιότητα συναρμολόγησης. Τρίζουν μετά από λίγο καιρό. Τίποτε άλλο. Όσο για οδική συμπεριφορά, άνεση, επιδόσεις, άστα. Απλώς τα καλύτερα κατ εμέ στην κατηγορία τους.
Πήρα Γιαπονέζικα για να μην τρίζουν, αλλά δεν ξαναπαίρνω.

linkinp
07-10-08, 17:57
κοιτα ο καθενας εχεις προσωπικες εμπειριες.εγω 2 ρενο γνωστων που γνωριζω τους εχουν τρελανει στα ηλεκτρικα...λαμπακια,ιστοριες....απο την αλλη,ενα φιατ τιπο που εχω μεχρι σημερα με 155.000 χλμ δεν εχει βγαλει το παραμικρο...ειναι σε τι θα πεσεις....

απο την αλλη τα γαλλικα μπορει να εχουν κρατηματα αλλα η citroen και η renault πρεπει να ανανεωσουν λιγο την γκαμα τους οσων αφορα τα δυνατα μοντελα...

το clio rs στριβει σαν τρελο αλλα απο μοτερ 0 και το megane rs και παει και στριβει αλλα δεν εχει πουλησει καθολου λογω της εμφανισης του.απο την αλλη,το πιο δυνατο μοντελο της citroen ειναι το 2λητρο c4 με 170 αλογα ο ανταγωνισμος εχει 200 τουρμπατα και ανω...η πεζο εκανε την καλη με το 207 1.6 turbo που ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο.

το yaris τριζει πολυ?

stevelo
07-10-08, 18:10
Μπορεί να είναι κι έτσι. Εγώ προσωπικά μιλάω και λεω αλήθεια. Από τα Renault το μόνο που έχω να πω είναι ότι έτριζαν. Τίποτα άλλο. Το Yaris με 9700 Km αγορασμένο καινούριο πριν 1 χρονο (πανάκριβα) δυστυχώς έχει εμφανίσει μικροτριξίματα. Όμως είναι ποιοτικότερο από τον ανταγωνισμό. Τελικά αυτό που βλέπω είναι πως όλα τα αυτ/τα της σειράς είναι κουδουνίστρες. Το θέμα είναι να μην χαλάνε για ψιλου πήδημα και τρώμε τις ώρες μας στα συνεργεία. Και βέβαια μετράει και η εγγύηση καθότι πολύ χαλεποί καιροί. Ακριβά και μεγαλύτερης κατηγορίας δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται.

and64
07-10-08, 22:53
Αγόρασα καινούριο το clio το 1992. Το πούλησα ακριβώς πριν 1 χρόνο για να πάρω το yaris. !95.000 km με εντελώς κανένα πρόβλημα. Να πω πως αμορτισέρ άλλαξα στα 110.000 km. Όργωσα όλη την Ελλάδα και ποτέ δεν μου έβγαλε πρόβλημα.
Το ίδιο και ένα megane 1.4 16v του 2001. Οι κινητήρες της Renault παίδες είναι απλώς ΑΠΑΙΧΤΟΙ. Όσο για το Uno του 1993, απλώς μου έβγαλε την ψυχή στιις ζημιές και μου άδιασε την τσέπη. Το χάρισα, γιατί δεν το έπαιρνε κανείς. Το μόνο που μπορώ να πω για τα Renault είναι η ποιότητα συναρμολόγησης. Τρίζουν μετά από λίγο καιρό. Τίποτε άλλο. Όσο για οδική συμπεριφορά, άνεση, επιδόσεις, άστα. Απλώς τα καλύτερα κατ εμέ στην κατηγορία τους.
Πήρα Γιαπονέζικα για να μην τρίζουν, αλλά δεν ξαναπαίρνω.


Επειδή τυχαίνει 2 από τα 3 αυτοκίνητα μας να είναι αφενός ενα uno 1.1 και αφετέρου ενα megane classic 1.4 16v του '99 (όταν πρωτοβγήκε το 16βάλβιδο) να πω οτι αυτό που λέει ο linkip ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Σε μας ισχύει το ακριβώς αντίθετο: το uno δεν έχει ζητήσει ποτέ κάτι ιδιαίτερο, ενώ το renault μας έχει ζαλίσει με τα ηλεκτρικά! Από μοτέρ κανένα παράπονο αλλά ηλεκτρικά χειρότερα από alfa του '90!!!
Παρακάτω είναι copy paste από σχετικό post που έχω κάνει σε άλλο θέμα:

Χαλασμένο κλαπέτο ανακύκλωσης (ηλεκτρικό) ακριβώς μετά τον χρόνο και ήταν εκτός εγγύησης. Για καινούριο ζητάγανε 600 ευρώ χωρίς τοποθέτηση!!!! Ακόμα χωρίς ανακύκλωση είναι...
3 αλλαγές κλειδαριάς πορτ μπαγκάζ (2 στην εγγύηση, 1 δικιά μας) συνεχίζουμε να κλειδώνουμε/ξεκλειδώνουμε με το χέρι.
2 φορές σπασμένο ράουλο δυναμό (το οποίο είναι bosch όχι renault) το οποίο σημαίνει ότι μένεις χωρίς ρεύμα ξαφνικά (μέχρι να εξαντληθεί η μπαταρία δηλαδή) και δεν δουλεύει η αντλία του τιμονιού οπότε για να το παρκάρεις θες ενα τέταρτο!!! Ευτυχώς δεν το έκανε σε κανένα βουνό, θα το έσπρωχνα στο γκρεμό κατευθείαν...
Ο διακόπτης φώτων/φλας έχει αλλαχτεί 2 φορές καθώς τα είχε παίξει και έκανε ότι ήθελε. Καμια φορά συνεχίζουν να μην ανάβουν όλα τα φλας κάποιας πλευράς.
Επίσης, ο γρύλος του παραθύρου του οδηγού δεν είναι και στα καλύτερά του τελευταίως, τα λαμπάκια στην οθόνη του ραδιοφώνου έχουν καταντήσει φωτορυθμικά και δυστυχώς για 2 γ@μο λαμπάκια πρέπει να λύσεις όλο το πάνω μέρος της κονσόλας!

Το uno αντιθέτως πέρα από τα ηλεκτρικά παράθυρα που χαλάσανε λόγω ηλικίας (17 χρόνια είναι αυτά) δεν έχει βγάλει τίποτα το σοβαρό όλα αυτά τα χρόνια! Άντε η αντλία βενζίνης που κάηκε πέρισυ και ξανακάηκε 2 μήνες αφού αλλάχθηκε, αλλά μάλλον κάτι έπαιζε με το ανταλλακτικό.

Εχει 135000 χλμ (λίγα συγκριτικά με τα χρόνια που το έχουμε), μια ζωη είναι παρκαρισμένο στον ήλιο, για μήνες κάποια καλοκαίρια χωρίς ηλιοπροστασία ή κάτι άλλο και τα πλαστικά δεν εχουν καν αρχίσει να "σπάνε"! Το έχουν οδηγήσει φίλοι, γνωστοί, όλοι μας οι συγγενείς (μακρινοί, κοντινοί, όλοι) και αυτό είναι λίγο καταστροφικό για το αυτοκίνητο! Όπως κάθε ιταλικό της εποχής του τσιμπάει λίγο λαδάκι αλλά όχι κάτι το τραγικό, άντε στα 5000 χλμ να συμπληρώσω μισό λιτρο.

Όσο για το megane rs είναι ενα αυτοκίνητο που πραγματικά αξίζει τα λεφτά του! Εχω οδηγήσει το rs f1 team στην Καλαμάτα (δεν το είχε test drive, απλά ξέραμε τον αντιπρόσωπο;))με την καλή ανάρτηση, τα τρυπητά δισκόφρενα και τα recaro μεσα, το αυτοκίνητο είναι πύραυλος!

Ορίσε και φωτό (από κινητό δυστυχώς)
4513445135

stevelo
08-10-08, 02:01
Φίλε and64 δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Για να το λες έτσι θα είναι. Όμως θα μου επιτρέψεις να μείνω στις δικές μου εμπειρίες. Από το 1992 μέχρι το 2007 είχα 2 Renault και από 1986-92 και 1993-2005 2 Fiat. To Autobianchi (Fiat 127) το πλήρωσα διπλό (νεαρός τότε έκανα και τις ταρζανιές μου). Το Uno (93-05) αγορασμένο καινούριο δεν το προλάβαινα. Μέχρι και για σκουριά μεταξύ λάστιχων και λαμαρίνας στις πίσω πόρτες το έτρεχα. Τι άλλο να πω. Αισθητήρας λ στα 35.000 Κm, ντιστριμπιτέρ στα 50.000, αμορτισέρ στα 30.000Km, αριστερός μπιλιοφόρος, αντλία νερού, αντλια φρένων (μαζί με το σεβρο). Τι να πρωτοθυμηθώ. Και σημειωτέον πως το χρησιμοποιούσαμε σα δεύτερο αυτ/το, δεν το τράκαρα ποτέ και του φερόμουν με στοργή και προδέρμ. Όμως από ηλεκτρικά βράχος. Κανένα παράπονο. Τελικά το χάρισα (μου το έπαιρναν 800 euro) με 90.000 Km και αφού με είχε αφήσει από δισκο-πλατώ. Το clio το έδωσα (2.500 euro παρακαλώ) με 195.000 Κm και δισκο δεν είχα αλλάξει ακόμη. Όσο για το Megane. Αν και το πήρα μεταχειρισμένο, κανένα εντελώς πρόβλημα. Ήταν το Hatcback 1.4 16V (98Hp) και το άλλαξα στα 95.000 Κm, αφενός γιατί έτριζε και με εκνέυριζε, και αφετέρου η οικογένεια μεγάλωσε και στις ανηφόρες φορτωμένο με A/C ήθελε κι άλλα άλογα. Όχι οτι με την corolla έλυσα το πρόβλημα. Απλώς επειδή είναι 1.6, πάει λίγο καλύτερα φορτωμένο. Στις ευθείες και τα στροφιλίκια όμως νοσταλγώ το "πάτημα" την άνεση και το "νεύρο" του Megane. Όσο για το megane rs συμφωνώ απόλυτα.

and64
08-10-08, 11:36
Φίλε and64 δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Για να το λες έτσι θα είναι. Όμως θα μου επιτρέψεις να μείνω στις δικές μου εμπειρίες. Από το 1992 μέχρι το 2007 είχα 2 Renault και από 1986-92 και 1993-2005 2 Fiat. To Autobianchi (Fiat 127) το πλήρωσα διπλό (νεαρός τότε έκανα και τις ταρζανιές μου). Το Uno (93-05) αγορασμένο καινούριο δεν το προλάβαινα. Μέχρι και για σκουριά μεταξύ λάστιχων και λαμαρίνας στις πίσω πόρτες το έτρεχα. Τι άλλο να πω. Αισθητήρας λ στα 35.000 Κm, ντιστριμπιτέρ στα 50.000, αμορτισέρ στα 30.000Km, αριστερός μπιλιοφόρος, αντλία νερού, αντλια φρένων (μαζί με το σεβρο). Τι να πρωτοθυμηθώ. Και σημειωτέον πως το χρησιμοποιούσαμε σα δεύτερο αυτ/το, δεν το τράκαρα ποτέ και του φερόμουν με στοργή και προδέρμ. Όμως από ηλεκτρικά βράχος. Κανένα παράπονο. Τελικά το χάρισα (μου το έπαιρναν 800 euro) με 90.000 Km και αφού με είχε αφήσει από δισκο-πλατώ. Το clio το έδωσα (2.500 euro παρακαλώ) με 195.000 Κm και δισκο δεν είχα αλλάξει ακόμη. Όσο για το Megane. Αν και το πήρα μεταχειρισμένο, κανένα εντελώς πρόβλημα. Ήταν το Hatcback 1.4 16V (98Hp) και το άλλαξα στα 95.000 Κm, αφενός γιατί έτριζε και με εκνέυριζε, και αφετέρου η οικογένεια μεγάλωσε και στις ανηφόρες φορτωμένο με A/C ήθελε κι άλλα άλογα. Όχι οτι με την corolla έλυσα το πρόβλημα. Απλώς επειδή είναι 1.6, πάει λίγο καλύτερα φορτωμένο. Στις ευθείες και τα στροφιλίκια όμως νοσταλγώ το "πάτημα" την άνεση και το "νεύρο" του Megane. Όσο για το megane rs συμφωνώ απόλυτα.

Παντού ισχύει το "πού θα πέσεις"!!!;)

Το megane το δικό μας είναι οπως σου είπα από τα πρώτα που ήρθαν με τα 16v μοτέρ και επομένως με τα 95άλογα. Το θέμα δεν είναι η διαφορά των 3 ίππων, αλλά κάποιες διαφορές που είχε το μοτέρ από το 98 hp και μετά τις οποίες τώρα πληροφορούμαι: κάποια στιγμή ο θόρυβος που έκανε η εξάτμιση έγινε περισσότερος (όχι βουητό, σαν να φεύγει αέρας από κάπου) λέω οκ το καζανάκι τα έφτυσε! Πηγαίνοντας να δώ τι γίνεται με το που το ακούει αυτός που το φτιάχνει όταν έμπαινα στο συνεργείο μου λέει πότε έσκισες χταπόδι;; και εγώ τρελένομαι!!! Όντως από τα 98000 χλμ περίπου κυκλοφορώ με ραγισμένο (όπως αποδείχθηκε) χταπόδι γιατί αφενός γιατί το καινούριο κάνει νομίζω 700 ή 800 ευρώ και αφετέρου δεν βρίσκω μεταχειρισμένο (υπήρχε ενα και οταν το αναζήτησα ξανά είχε χαθεί, οπότε δεν ξανασχολήθηκα) ούτε μπορώ να βάλω aftermarket γιατί κάτι παίζει με κάποιον αισθητήρα (δεν παίρνω όρκο οτι είναι ο λ) ο οποίος σε μενα είναι πάνω στο χταπόδι και δεν υπάρχει aftermarket!

Επίσης, μου πρότεινε το παιδί στο συνεργείο να μου βάλει το πρόσγραμμα με τα 98 hp γιατί εμένα κάνει και άλλα κουλά λόγω προγράμματος απ'οτι μου είπε: οταν εχω a/c ανοιχτό και σταματήσω στην κίνηση και αρχίσω 1η, 2α στοπ, κρατάει τουλάχιστον 1200rpm ρελαντί, μπορεί και 1600!! Αν του ρίξεις μια ξερογκαζιά, σβήσει το a/c και ξαναπάρει (από μόνο του εννοώ) τότε τίποτα, κρατάει 900-1000 max! Επίσης αν σβησω το α/c από το κουμπί εν στάσει, τουλάχιστον για 1' δεν κρατάει ρελαντί (πέφτει στις 650 στροφές!!) Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι μην καεί η flash memory κατά την αναβάθμιση (πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος) και μετά θέλω 1000 ευρώ για εγκέφαλο!!

Όσο για τις ανηφόρες θα συμφωνήσω: ανεβαίνοντας στο τουνελ στην Τρίπολη πάντα βλαστημάω την ώρα και την στιγμή, πάνω από 135-140 δεν πάει με τίποτα, αλλά παίρνω το αίμα μου πίσω στον γυρισμό που είναι κατηφόρα:twisted:
Τώρα μάλιστα που συνήθως ταξιδεύω με το audi μου φαίνεται ακόμα χειρότερο...

Πάντως στο uno έχουμε αλλάξει και εμείς αντλία φρένων (δεν το θυμομουν) και δίσκο στα 100000 χλμ (αυτό κυρίως επειδή οι μισοί απ'οσους το οδηγούσαν ήταν άσχετοι πιστεύω). Οσο για αμορτισέρ έχουν μπεί πάνω στα 50000 χλμ περίπου Koni κόκκινα και έκτοτε είναι μια χαρά (αν και στις λακούβες παραείναι σφιχτό, τι να κάνουμε)

stevelo
08-10-08, 12:44
Φίλε and64 αν είναι όπως τα λές τότε τι να πώ. Εχεις δίκιο. Σχέτη ταλαιπωρία. Πέτα το. Το δικό μου το πήρα σε μια φάση γυρισμού από ταξίδι με το clio, όπου σύζυγος και παιδιά μου την έπεσαν πως είναι μικρό κλπ. Την άλλη μέρα πήγα σε μια μάντρα και το πήρα. Με 45.000 Κm (έτσι έγραφε το κοντέρ). Έμαθα από τον ασφαλιστή μου πως ήταν μάλιστα ενοικιαζόμενο. Μ έφαγαν τα φίδια, αλλά ευτυχώς. Του έκανα 50.000 Km και το πούλησα να πάρω την corolla 1.6 και καλά πιο δυνατό (τρομάρα μου). Το καλοκαίρι του 2007 πήγα οδικώς Καλαμάτα-Βελιγραδι-Βουδαπέστη-Πράγα-Βενετία-Ανκόνα-Πάτρα-καλαμάτα. Σύνολο γύρω στα 5000 Κm. Τι να σου πω. Απόλαυση στο ταξίδι του. άψογο. Αν ήταν 1.6 δεν θα το έδινα με τίποτα. Από προβλήματα, εντελώς τίποτα. Παρεπιμπτόντως να σου πω ότι στην ευθεία της Τρίπολης πηγαίνοντας για αθήνα και πριν τα διόδια το κοντέρ έγραφε 207 Km/h κι όχι σε κατηφόρες. Μάλιστα τo τράβηξε φωτο με το κινητό του ο γιος μου γιατί δεν το πίστευαν κάποιοι φίλοι. Κι όχι μόνο εκεί. Στις ευθείες πήγαινε σαν 1600. Μόνο σε ανηφόρες φορτωμένο και με a/c ψιλομάσαγε. Και κάτι ακόμα. Η corolla με 1600 κυβικά, δεν πάει παραπάνω από 195km/h σε ευθείες που το magane τρελαινόταν.
Όσο για το clio! Τέρας αξιοπιστίας. Ήταν το 1.4s (energy). Η μόνη βλάβη ήταν μια φορά (το 2004 αν θυμάμαι καλά) στην αττική οδό φορτωμένο τίγκα και με τρέυλερ πηγαίνοντας Λαύριο να πάρουμε το καράβι για διακοπές. Σε μια ανηφόρα και με a/c, ανέβασε θερμοκρασία. Σταμάτησα και διαπίστωσα πως είχε χάσει τα νερά. Έβαλα νερό και συνέχισα. Τελικά είχε τριπήσει μια τάπα (στον κορμό) του συστήματος ψύξης. Την άλλαξα και τέλος. Ζημιά των 10euro. Και ξέρεις πιο είναι το κουφό! Πως δεν έκαψε φλάτζα κεφαλής. Παλιά με το uno σε κάθε ανέβασμα θερμοκρασίας, πλήρωνα και φλάτζα κεφαλής, συν πλανάρισμα της κεφαλής. Έτσι μ έλεγαν τα μαστόρια.
Μετα απ όλα αυτά, εγώ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάρω πάλι Renault. Ήταν πολύ τίμια αυτ/τα και τα 2.

and64
08-10-08, 12:49
Φίλε and64 αν είναι όπως τα λές τότε τι να πώ. Εχεις δίκιο. Σχέτη ταλαιπωρία. Πέτα το. Το δικό μου το πήρα σε μια φάση γυρισμού από ταξίδι με το clio, όπου σύζυγος και παιδιά μου την έπεσαν πως είναι μικρό κλπ. Την άλλη μέρα πήγα σε μια μάντρα και το πήρα. Με 45.000 Κm (έτσι έγραφε το κοντέρ). Έμαθα από τον ασφαλιστή μου πως ήταν μάλιστα ενοικιαζόμενο. Μ έφαγαν τα φίδια, αλλά ευτυχώς. Του έκανα 45.000 Km και το πούλησα να πάρω την corolla 1.6 και καλά πιο δυνατό (τρομάρα μου). Το καλοκαίρι του 2007 πήγα οδικώς Καλαμάτα-Βελιγραδι-Βουδαπέστη-Πράγα-Βενετία-Ανκόνα-Πάτρα-καλαμάτα. Σύνολο γύρω στα 5000 Κm. Τι να σου πω. Απόλαυση στο ταξίδι του. άψογο. Αν ήταν 1.6 δεν θα το έδινα με τίποτα. Από προβλήματα, εντελώς τίποτα. Παρεπιμπτόντως να σου πω ότι στην ευθεία της Τρίπολης πηγαίνοντας για αθήνα και πριν τα διόδια το κοντέρ έγραφε 207 Km/h κι όχι σε κατηφόρες. Μάλιστα τo τράβηξε φωτο με το κινητό του ο γιος μου γιατί δεν το πίστευαν κάποιοι φίλοι. Κι όχι μόνο εκεί. Στις ευθείες πήγαινε σαν 1600. Μόνο σε ανηφόρες φορτωμένο και με a/c ψιλομάσαγε. Και κάτι ακόμα. Η corolla με 1600 κυβικά, δεν πάει παραπάνω από 195km/h σε ευθείες που το magane τρελαινόταν.
Όσο για το clio! Τέρας αξιοπιστίας. Ήταν το 1.4s (energy). Η μόνη βλάβη ήταν μια φορά (το 2004 αν θυμάμαι καλά) στην αττική οδό φορτωμένο τίγκα και με τρέυλερ πηγαίνοντας Λαύριο να πάρουμε το καράβι για διακοπές. Σε μια ανηφόρα και με a/c, ανέβασε θερμοκρασία. Σταμάτησα και διαπίστωσα πως είχε χάσει τα νερά. Έβαλα νερό και συνέχισα. Τελικά είχε τριπήσει μια τάπα (στον κορμό) του συστήματος ψύξης. Την άλλαξα και τέλος. Ζημιά των 10euro. Και ξέρεις πιο είναι το κουφό! Πως δεν έκαψε φλάτζα κεφαλής. Παλιά με το uno σε κάθε ανέβασμα θερμοκρασίας, πλήρωνα και φλάτζα κεφαλής, συν πλανάρισμα της κεφαλής. Έτσι μ έλεγαν τα μαστόρια.
Μετα απ όλα αυτά, εγώ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάρω πάλι Renault. Ήταν πολύ τίμια αυτ/τα και τα 2.


Τι να πω! Εχει και κολητός μου 98hp λίγο μετά από μας αγορασμένο και δεν του έχει βγάλει τίποτα! Μάλλον πέσαμε στην περίπτωση....

Αυτό που λες το ξέρω, και εγώ εχω δει 205 κοντέρ στην τρίπολη (κατεβαίνοντας προς Καλαμάτα, στα πάνω 190 max) και γενικά επειδή το megane δουλεύει καλά από τις 4500 rpm μέχρι και τις 6000-6100 με πέμπτη σε αυτές τις στροφές πάει αεροπορία (δλδ από 145-150 μέχρι 185 μετά ψοφάει σχετικά αλλά ανεβάζει ακόμα!!)

stevelo
08-10-08, 13:12
Όπως τα λες. Κινητήρας διαμάντι για τα κυβικά του. Κι αν το πας ανθρώπινα, είναι και οικονομικό.

........Auto merged post: stevelo πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μόνο πρόβλημα των Renault για μένα είναι ότι τρίζουν. Πήρα Toyota να μην τρίζει, αλλά δεν μου κάνει "τα κέφια". Πολύ καλό αυτοκίνητο, αλλά τα Renault με προκαλούσαν να τα οδηγήσω. Αυτό απλώς σε πάει με ασφάλεια και δεν χαλάει. Τίποτα άλλο.

and64
08-10-08, 14:34
Όπως τα λες. Κινητήρας διαμάντι για τα κυβικά του. Κι αν το πας ανθρώπινα, είναι και οικονομικό.

........Auto merged post: stevelo πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μόνο πρόβλημα των Renault για μένα είναι ότι τρίζουν. Πήρα Toyota να μην τρίζει, αλλά δεν μου κάνει "τα κέφια". Πολύ καλό αυτοκίνητο, αλλά τα Renault με προκαλούσαν να τα οδηγήσω. Αυτό απλώς σε πάει με ασφάλεια και δεν χαλάει. Τίποτα άλλο.

Τα οικογενειακά toyota συνήθως είναι και αδιάφορα οδηγικά. Υπάρχει και το mr2 αλλά δεν χωράει μεσα ούτε την οδοντόβουρτσά σου:rofl::rofl::rofl:

linkinp
08-10-08, 14:45
υπηρχε το mr2,η celica κλπ....πλεον η toyota εχει παρατησει τις οποιες σπορ καταβολες ειχε και φτιαχνει καλα,οικονομικα αυτοκινητα να κανεις την δουλεια σου...

NT1G
08-10-08, 15:14
υπηρχε το mr2,η celica κλπ....πλεον η toyota εχει παρατησει τις οποιες σπορ καταβολες ειχε και φτιαχνει καλα,οικονομικα αυτοκινητα να κανεις την δουλεια σου...

Πλέον η toyota το γύρισε σε οικολογικό προφίλ για αυτό σκότωσε τα mr2 και celica και πλασάρει τα Prius και τα Lexus Hybrid :)

linkinp
08-10-08, 16:17
ναι,ακολουθησε διαφορετικο δρομο σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες,θα δουμε πως θα παει το πραγμα...

giannhs1984
08-10-08, 20:54
η τογιοτα τα εχει βαλει στην ακρη γιατι φερνει την σουπρα παλι οχι επειδη ακολουθησε αλλο δρομο

linkinp
08-10-08, 22:10
και επειδη βγαζει ενα σπορ μοντελο για περιορισμενες αγορες και τσεπες πρεπει να κανει τα υπολοιπα στην ακρη??
δεν εχει λογικη αυτο...

DOU
08-01-09, 00:15
Ενταξει ο καθενας εχει τα γουστα του αλλα ποια η γνωμη σας για τη νεα lancia delta, εμφανησιακα και σχεδιαστικα μονο?

Ολοι λενε οτι ειναι πανεμορφο αυτοκινητο,δεν μαρεσει,ειδικα το πισω μερος ειναι κακην κακως σχεδιασμενο και θα ελεγα οτι θυμιζει ford focus σε στυλ το πισω μερος.

49819\49820

Aναλογη γνωμη εχω και για την alfa mito,ασχημο αμαξι κατεμε παρολο που οι περισσοτεροι μιλανε για ενα αυτοκινητο πανεμορφο.:hmm:

sonypspgr
08-01-09, 02:12
το μιτο ειναι ιταλικο αρα κουκλα
η lancia το αρχισε καλα στην μουρη αλλα πιστευω οτι το επομενο facelift θα λεγεται asslift :p
πολυ επιθετικη μουρη με ρετρο τελειωμα δεν λεει πιστευω εις εναν θεο ιταλικο φιατ

chrismasgr
16-04-09, 19:08
Ήρθε η ώρα να αλλάξω το 19 χρονών αμάξι μου .Τι από τα δύο προτείνετε το νέο ford fiesta ή το opel corsa ; Ποιό νομίζετε ότι είναι ποιό αξιόπιστο και λιγότερο ζημιάρικο;

linkinp
17-04-09, 00:34
το opel δεν εχει βγαλει καθολου ζημιες.απο την αλλη,δεν πρεπει να υπαρχει fiesta παγκοσμιως με πανω απο 10.000 χλμ οποτε πως να βγαλουμε συμπερασματα για βλαβες???παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο....

chrismasgr
17-04-09, 07:45
Έλα μου ντε που μου αρέσουν και τα δύο .Τέλος πάντων καλή ανάσταση να έχετε.

RyDeR
17-04-09, 11:48
Εμάς απο την Μ.Τρίτη έχει έρθει το Tiguan (1.4 TSI Sport Black με ηλιοροφή, navi/dvd/bluetooth, parkassist, cruise control, εργοστασιακό συναγερμό και ένα πακετάκι που έχει αρκετά μέσα ) στην αντιπροσωπεία αλλά δεν έχουν έρθει τα χαρτιά-τιμολόγια... Είναι βλακεία να το βλέπεις και να μην μπορείς να το πάρεις... :(

2.5 μήνες κλείνουμε απο την παραγγελία...

chrismasgr
18-04-09, 14:15
Το corsa με τα 90 άλογα και το air condition πως τα πάει; Κόβει το αμάξι ; Και κάτι άλλο το πορτάκι της βενζίνης δεν ανοίγει από μέσα ; Γιατί δεν έχει ούτε κλειδαριά.

and64
18-04-09, 16:03
Το corsa με τα 90 άλογα και το air condition πως τα πάει; Κόβει το αμάξι ; Και κάτι άλλο το πορτάκι της βενζίνης δεν ανοίγει από μέσα ; Γιατί δεν έχει ούτε κλειδαριά.

Το corsa γενικά δεν έχει και κανενα τρελό γκάζι, ψιλοψόφιο ειναι και το 1.2 και το 1.4....

Δεν παίρνεις κανενα τουρμπακι να εισαι και μεσα στο πνεύμα της εποχής;

leros2004
18-04-09, 16:43
Είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να θέλω να αλλάξω το αμάξι μου:
http://i21.photobucket.com/albums/b263/IvanSM/Alfa%20Geneva/IMG_9192.jpg?t=1236139225
http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2009/03/06-alfa-mito-gta-live.jpg
http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2009/03/14-alfa-mito-gta-live.jpg
http://www.clubalfa149.it/wp-content/gallery/alfa-mito-gta/alfa-mito-gta-11x.jpg

and64
18-04-09, 16:49
Είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να θέλω να αλλάξω το αμάξι μου:
http://i21.photobucket.com/albums/b263/IvanSM/Alfa%20Geneva/IMG_9192.jpg?t=1236139225
http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2009/03/06-alfa-mito-gta-live.jpg
http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2009/03/14-alfa-mito-gta-live.jpg
http://www.clubalfa149.it/wp-content/gallery/alfa-mito-gta/alfa-mito-gta-11x.jpg

Ναι δεν μπορείς να πεις, ειναι ένας πολύ καλός λόγος!!!!:oneup::oneup:

DOU
18-04-09, 16:57
Είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να θέλω να αλλάξω το αμάξι μου:


$$$$$$$$???:p:p

chrismasgr
18-04-09, 17:41
Το πορτάκι της βενζίνης δεν μου είπατε δεν ανοίγει από μέσα;

nothing
18-04-09, 17:53
πλεον σχεδον σε ολα ανοιγει απο κουμπι/ντιζακι απο μεσα γιαυτο και δεν εχουν ουτε κλειδι αλλα ουτε και τι μικρη κουρμπα για να ανοιγεις το καπακι οπως τα παλια...
οσο για τα 90 αλογα ολα να ξερεις πλεον λογω ρυπων ειναι πολυ "πνιγμενα" απο μαμα και φυσικα οταν βαζεις air-condition ψιλοκλαταρουν....
στην περιπτωση του κλιματιστικου εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα απο πλευρας αποδοσης μιας και η λειτουργια του κλιματιστικου ειναι καπως διαφορετικη αποτι με τον συνδυασμο του απλου air-condition...
οσο για το corsa ειχα το παλαιοτερο και το ειχα ρημαξει και πλεον ειχα τασης φυγης μακρια απο "γερμανια" αλλα απο αυτα που ακουω τωρα ειναι μηδαμινες ζημιες και προβληματα...
το νεο fordaki ειναι πολυ νεο ακομα αλλα εχουν παραδοση και αυτα σε καλη λειτουργια οποτε η επιλογη θαναι δικη σου και μονο και φυσικα αισθητικα ποια ειναι η προτιμηση σου γιατι εσυ θα το οδηγεις αλλωστε...
καλη επιλογη λοιπον!! :oneup:

[ελπιζω να μην εκανα κανα λαθος αλλα αυτες θυμαμαι οτι ηταν οι επιλογες που εδωσες...]

chrismasgr
18-04-09, 18:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όμως θέλω νασυμπληρώσω ότι το corsa που είδα είχε την μικρή κούρμπα που λες γιαυτό μου έκανε εντύπωση και το ρωτάω. Τώρα το τι θα προτιμήσω νομίζω ότι είναι ακριβώς το αντίθετο με το τι θέλω. Αυτό γιατί θέλω το ford αλλά το corsa είναι ποιό άνετο σε μένα καθότι έχω ύψος 2.03 m . Οπότε ....

nothing
18-04-09, 19:42
κοιτα εγω ειμαι 1.90 κοντα και επειδη γενικα και εγω ειχα ενα θεμα (οχι βεβαια σα το δικο σου φυσικα) ηθελα αμαξι με ανεση "προς τα πανω" και σαν διαδρομη καθισματος...
βεβαια οπως σου ειπα οτι εγω στραφηκα εκτος γερμανιας λογο αλλαγης που επιζητουσα και κατεληξα στο suzuki swift...
με τα καλα και τα κακα του η καθε επιλογη βεβαια...
στο corsa παντως που ειχα δοκιμασει καθισματα κλπ κλπ οαν εψαχνα ετσι για να εχω μια εικονα ισα ισα δε με βολευε καθολου το καθισμα αλλα βεβαια και αυτο ειναι υποκειμενικο καθως ο καθενας οπως τον βολευει...
παντως ψαξτο καλα και δες αν θα σου κοψουν απο το τελος ταξινομησης που ηδη εχουν αρχισει να κοβουν οι περισσοτεροι (κυριως σε μεγαλου κυβισμου βεβαια) γιατι ακομη και 500 ευρω να ειναι γιατι να μην τα γλυτωσεις ή να στα βαλουν σε παραπανω extra...

chrismasgr
18-04-09, 21:07
Δεν περίμενα να μου πεις σια το swift .Το θεωρούσα ωραίο σαν αμάξι αλλά μικρό για μένα . Ίσως από Τρίτη να πάω να του ρίξω μια ματιά. όσο για την έκπτωση πιστεύω ότι σαν τιμή το corsa είναι πολύ καλή . Το βρήκα 14600 ευρώ μείωση 1500 ευρώ από την αρχική -opel corsa cosmo - με συναγερμό και αισθητήρες παρακαρίσματος . Τό μόνο μειονέκτημα σ'όλα αυτά είναι αν θέλω bluetooth πρέπει να βάλω το pionner που έχει 1200 ευρώ αλλά θα μου το δώσει 760 ευρώ και 140 ευρώ γιατί δεν είναι ετιμοπαράδοτο και ακόμα και το τασάκι η opel το χρώνει συν κάτι άλλα. Αυτό πάντως δεν μου αρέσει που τα χρεώνει όλα σαν εξτρά.

leros2004
18-04-09, 23:00
Σχεδιαστικά το fiesta είναι πιο <<φρέσκο>> φαίνεται να αντέχει στις κακουχίες :p
http://www.tu.tv/videos/top-gear-new-ford-fiesta-test-

:offtopic: Η Gta θα έχει περίπου όσο το γρήγορο Mini Cooper :offtopic:

nothing
19-04-09, 12:52
κοιτα να δεις...
αυτο που τα χρεωνουν ολα ειναι ενα θεμα και γυφτια των ελληνων εμπορων μαζι με κοροιδια καθοτι αυτα απο το εργοστασιο εμπεριεχονται μεσα στην τιμη που το φερνουν...
απλα απο κλεψιμο στο πελατη εδω στην ελλαδα ειμαστε πρωτοι...
[λες και το τασακι το φερνουν extra απεξω....τι αλλο θα ακουσουμε...]
δεν θυμαμαι αν στο corsa παιρνει 1din ή 2din συστημα...(ή εχει ενα ενιαιο το οποιο δε βγαινει και ειναι ειδικη εκδοση για corsa?δε το θυμαμαι καθολου.)
αν δεν ειναι ενιαιο τοτε ειναι χαζο να δωσεις τοσα αφου ενα αντιστοιχο απεξω δεν εχει πανω απο 300 ευρω max (και με λιγοτερα υπαρχουν και με περισσοτερα αναλογα το ποσο μοντερνο,στυλατο και με ποσα να εχει ,usb,ταινιες να παιζει κλπ κλπ...)

edit :μολις ειδα οτι ειναι 2 din αρα μη σκας καθολου και αν το παρεις πας και βαζεις μετα αυτο που θες ακριβως και με πολυ λιγοτερα λεφτα(ή καποιο με πολλα λεφτα αλλα θα κανει παπαδες)...
παντως τα λεφτα που ζηταει ειναι υπερβολικα.

οσο για το swift αν δε βαριεσαι κανε την βολτα χωρις να εγγυωμαι οτι θα σε βολεψει αλλα ετσι για να εχεις μια συνολικη εικονα και επισης στο λεω γιατι αν οντως σαρεσει να ξερεις πως εχουν καλη τιμη λογω μιας "μικρης παλαιοτητας" του μοντελου και δινουν το multimedia cyberstation τσαμπα και ειναι πολυ καλη ευκαιρια για καποιον που του κανει.
οδηγικα ειναι πολυ ωραιο αλλα αν θες το δοκιμαζεις κιολας.
τωρα το βασικο ειναι να σου κανει στα μετρα σου που ειναι 50% πιστευω....
[εχω ενα φιλαρακι που ειναι διμετρος και αυτος και στου συνοδηγου τερμα πισω καθισμα ειναι καλα, φυσικα δεν εχει και απλα αλλα μια χαρα.στου οδηγου δεν εχει κατσει ποτε αλλα αυριο μεθαυριο που θα τον δω θα του πω να δοκιμασει ωστε να δω και να σου πω αν δεν εχεις προλαβει να πας τη βολτα σου απο suzuki.]

edit2: να ρωτας προσφορες γιατι ειναι εποχη που απο αντιπροσωπεια σε αλλη εχουν διαφορες λογω οτι στοχευουν πελατες για τα νουμερα μπας και ανεβουν!!!

chrismasgr
19-04-09, 14:42
Οκ σ'ευχαριστώ . Αληθεύει ότι τα swift παίρνει ειδικά μπουζί που έχουν 60 ευρώ ; Πάντως αν είναι να πάρω το corsa προτιμώ να βάλω ESP παρά το pioneer.

and64
19-04-09, 15:52
Πάντως αν είναι να πάρω το corsa προτιμώ να βάλω ESP παρά το pioneer.

Καλά εννοείται οτι δεν αξίζει να βάλεις το εργοστασιακό Navi/ηχοσύστημα (δεν ξερω και γω τι ειναι) με τόσα λεφτά!! Εξω βάζεις κάτι πολύ καλό όπως λέει και ο nothing στην ίδια τιμή...

@nothing: ποιό Swift έχεις; sport ή το απλό;; Το απλό το εχει ξάδερφος μου και μια φορά που μπήκα μέσα μου φάνηκε οτι εχει πολύ μακριές σχέσεις! Γενικά το μοτέρ φάνηκε δυνατό αλλά επειδή αυτός δεν πάει και πολύ γρήγορα και άλλαζε 4-4500 max μου φάνηκε οτι "κρέμαγε" μετά...

chrismasgr
19-04-09, 19:54
Φίλε μου amd64 δεν κατάλαβες καλά . Ούτε καν εργοστασιακό δεν είναι στο βάζει η εδώ αντιπροσωπεία με ότι συνεπάγεται αυτό.

and64
19-04-09, 21:18
Ούτε καν εργοστασιακό δεν είναι στο βάζει η εδώ αντιπροσωπεία με ότι συνεπάγεται αυτό.

Α καλά, ούτε κάν!!!!!:down: Eλπίζω να μην περνάνε εδώ και τα parking sensors...:stunned:


Φίλε μου amd64

and64, αλλά το προσπερνάω...:rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

dimitriosgr
19-04-09, 21:31
Αν σε κουρασαν τα παραπανω που πρεπει να διαβασεις ομως για να εχεις μια εικονα τι παιζεται,

Παρε ενα καινουργιο, μακροπροσθεσμα θα σου βγει και φθηνοτερο, πιστεψε με (εκτος απο super-ευκαιριες να χρωσταει λεφτα ο αλλος!)

Δεν μου ερχεται κατι τωρα (ολα τα εχω στην αποξω) αλλα θα σου βρω μια-δυο καλες λυσεις και θα κανω επερξεργασια εδω.
Εχω μπλοκαρει ισως επειδη δεν κοιταγα και πολυ στα ματια την αγορα ενος "μικρου".Το παλιο το Clio μου αρεσε καλυτερα (δεν ενοοω εμφανιση) και ειχε και τελειο κρατημα,το καινουριο δεν το εχω οδηγησει.Μακρια απο Citroen/Peugeot, Renault δεκα φορες. (ισως ειναι πιο ευκολο να σου αποκλειω!)
Λοιπον σαν μεσο ορο μαζι με τα υποκειμενικα κριτηρια (εσενα μπορει να μην σε νοιαζει κατι και να βγει απο το μεσο ορο, ρωτα)
Πολο -> καλο
Κορσα -> μαπε
Ιμπιζα ->ουτε στον εχθρο μου -τριζει απο την πρωτη μερα
Πουντο ->δεν ξερω πολυ καινουριο ακομα
ΣΕ3 ->αστο καλυτερα
ΣΕ2 ->ασφαλεια?
Γκεντζ ->χμμ μπα
Φαμπια ->καλο αλλα ασχημο
Κλιο ->δεν ξερω πολυ καινουριο ακομα
Λαντσια Υ ->μπααα
Πεζω ->οπως και Σιτροεν -> μπα
Αξεντ -> ναι αν εισουν οικογενειαρχης και ειχες 12000Ε
Κορολα ->καλο αλλα κανει παραπανω
Αστρα ->αμα θες να δεις αστρακια απο τις βλαβες (κυριολεκτικα) και πιο ακριβο
Δεν μου ερχεται κατι αλλο

πολο καλο ... μακρια απο VW κοιτανε μονο το πορτοφολι σου το πολο πρωταθλητης στις βλαβες καιει λαδια αισθητηρασ λαμδα συνεχεια ( ναι ναι φταινε οι βενζινες )..οπελ μαπε:rofl:...6 χρονια εγγυηση και ειναι μαπε ... σε 6 χρονια το εχεις πεταξει

and64
19-04-09, 22:03
πολο καλο ... μακρια απο VW κοιτανε μονο το πορτοφολι σου το πολο πρωταθλητης στις βλαβες καιει λαδια αισθητηρασ λαμδα συνεχεια ( ναι ναι φταινε οι βενζινες )..οπελ μαπε:rofl:...6 χρονια εγγυηση και ειναι μαπε ... σε 6 χρονια το εχεις πεταξει

Δεν ειναι όλα άσπρο μαύρο, παίζει ρόλο και το "μην σου τύχει", αν πέσεις σε προβληματικό αυτοκίνητο/παρτίδα ή χειρότερα μοντέλο!!

Πάντως corsa/polo ειναι εντελώς αδιάφορα οδηγικά, τα εχω οδηγήσει και παλιά και καινούρια αλλά δεν.. . Ειδικά το corsa μου φάνηκε και ψόφιο ακόμα και το 1.4:what:

DOU
19-04-09, 22:04
πολο καλο ... μακρια απο VW κοιτανε μονο το πορτοφολι σου το πολο πρωταθλητης στις βλαβες καιει λαδια αισθητηρασ λαμδα συνεχεια ( ναι ναι φταινε οι βενζινες )..οπελ μαπε:rofl:...6 χρονια εγγυηση και ειναι μαπε ... σε 6 χρονια το εχεις πεταξει

Συγκεκριμενα για το πολο εχουν ακουστει συνεχως προβληματα,το νεο μοντελο θα δειξει ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι αλλα οι αμφιβολιες υπαρχουν.


Παρε κανα lada καλυτερα..:lol::lol:

*Patentman ολα μαπε τα εβγαλες...:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.