PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

and64
24-04-09, 13:51
παιδια οταν μιλαμε για καταναλωση να ξερουμε και τι οδηγηση κανει ο καθενας....
εχω φιλο που παραπονιοταν (ειχαμε και οι 2 corsa b) και αν βλεπατε πως οδηγουσε...
δεν ειναι θεμα ποσο γρηγορα μονο πας αλλα και ο τροπος που πηγαινεις...
και εξηγουμαι: αν οδηγεις νευρικα προφανως θα εχεις καταναλωση ψηλη ακομα και αν δεν τρεχεις...
το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δε ξερουν να οδηγουνε εδω περα και μετα τους νοιαζει η καταναλωση...

οσο για την θειτσα που θα περασει διπλα μου με την mito μη σου πω που την εχω γραμμενη...ασε που κατα 99% δε θα ξερει να την οδηγησει...

Σύμφωνοι! Σαφώς εξαρτάται πως οδηγείς, τι διαδρομές κάνεις, κίνηση, πόσοι διαφορετικοί οδηγοί οδηγούν το αυτοκίνητο...



@and64 εγώ που είμαι νευρικός στο τιμόνι έχω 13 λίτρα μέση... γι αυτό και κοιτάω και για μικρό...
anyway τα αμάξια ΤΩΡΑ παραγωγής καίνε το 70-80% της βενζίνης που έκαιγαν τα αμάξια που αλλάζουν τώρα (2001-2002)

Eγω να δεις κάτι 11,5 που έβγαλα στο megane που ειναι 1,4 το πάσχα που ήταν άδεια η Αθήνα!!!:rofl::rofl::lol:

Σε πιο νορμάλ ρυθμους πάντως (για μένα νορμάλ οχι για τους άλλους) είναι γύρω στο 9,5-10,5 το καλοκαίρι με a/c όλη μερα αναμένο, το audi που είναι 2 λίτρα + μονιμη 4κουνα άστο, αν το κυκλοφορείς μόνο πόλη βγάζει κάτι 16αρια εύκολα!!

nothing
24-04-09, 14:28
εγω που πλεον παω σαν κοτα χαλαρα ολη την ωρα στα 7,8 κολλημενος συνεχως ο μετρητης....
το swift μια χαρα οικονομικο ειναι αν πας χαλαρα....αλλα αν το πατας τοτε τρωει το ατιμο ασταματητα!!!
@iloxos βλεπω δε βλεπω καυσαερια δεν με απασχολει μιας και περασα την ηλικια που με απασχολουσε αν θα με περνουσε καποιος...
και επισης τιποτα δε παει μονο του στις στροφες...βασικη αρχη!!εκει ειναι που μετραει ο οδηγος :p
τεσπα εδω μιλαμε για αγορες αυτοκινητου και εχουμε ξεφυγει καπως απο το να βοηθησουμε υποψηφιους αγοραστες....

iloxos
24-04-09, 15:58
και εμείς τί είμαστε;;;;;

:):):):):)

chrismasgr
24-04-09, 16:55
Εντάξει και το fiesta και το corsa από γκάζια δεν λένε . Εγώ θέλω ένα αμάξι αξιόπιστο με πολύ λίγες ή καθόλου βλάβες και όχι γκάζια .Το θέλω για δουλειά γιατί κάποια στιγμή θα δουλεύω Ασπρόπυργο και θα κάνω 70km την ημέρα. Εκτός αυτού Ιταλικά αμάξια δεν τα εμπιοστεύομαι . Θα προτιμούσα Ελληνικά αν βγάζαμε .:p. Για αυτό το λόγο ψάχνω ένα οικονομικό και αξιόπιστο Γερμανό κατά προτίμηση.

nothing
24-04-09, 17:30
αν ψαχνεις καθαρα αξιοπιστο για δουλεια σε πολη εγω θα σου προτεινα toyota (και ας πεσουν να με φανε ολοι!!:p).
τα γερμανικα αξιοπιστα εχουν παψει να υπαρχουν παρα μονο σα φημη εδω και χρονια...
παρε toyota με απιστευτο after sales (πολλοι δεν το υπολογιζουν) και θα ξενοιασεις...

[corolla του 04' που εχει ο πατερας μου δε ξερει απο που ανοιγει το καπο να βαλει νερο για τους καθαριστηρες...πηγαινει μονο για τα service και περιττο να πω πως οδηγαει καπως "περιεργα"...αντιστοιχες γνωμες απο ολους τους φιλους που τυχαινει να εχουν στην οικογενεια toyota...τα συμπερασματα δικα σου...]

swift : καλο,χρυσο,ομορφο ΑΛΛΑ service καθε 6μηνες ή 7500km (οτι ερχετε πρωτο οσο και αν φαινεται απιστευτο ετσι πανε τα sevice για παντα στο swift).και ειναι τεραστιο αρνητικο.τα φρενα σφυριζουν λογω μη σωστης επιλογης τακακιου με δισκοπλακα(φρεναρει μια χαρα το αμαξι αλλα ο θορυβος βρε παιδι μου σου σπαει το νευρικο συστημα).
μεγαλο ΣΥΝ ειναι η οδηγικη συμπεριφορα του και ειδικα στις στροφες που μπαινει τρενο γιατι εχει πολυ καλο πλαισιο και δεσιμο (το sport ακομα καλυτερο στησιμο λογω αναρτησης κυριως).οδηγικα το ευχαριστιεσαι πολυ αυτο ειναι σιγουρο....

[δε ξερω τι αλλο να πω οτι μου ερχεται το πααθετω για να σε ενημερωσω]

gkarak
24-04-09, 17:33
Εγώ θέλω ένα αμάξι αξιόπιστο με πολύ λίγες ή καθόλου βλάβες

Αυτό όλοι το θέλουν... είναι θέμα τύχης πλέον. Νομίζω θες ενα αυτοκίνητο που αν χαλάσει, δεν θα πρέπει να δώσεις τα μιση τράπεζα για να το επισκευάσεις ή για να περάσει service.


Για αυτό το λόγο ψάχνω ένα οικονομικό και αξιόπιστο Γερμανό κατά προτίμηση.

Ας μην κοιτάμε την τιμή αγοράς. Πριν αγοράσεις ρώτα ποσο κοστίζουν τα service, λάδια, φίλτρα, καθρέφτες, καπω, φτερά κλπ κλπ για να ξέρεις τι θα σε περιμένει μετά.

chrismasgr
24-04-09, 18:38
Όλα αυτά που παραθέτετε ψάχνω γιαυτό δεν έχω αγοράσει ακόμα αμάξι. Όσο αφορά τα toyota δεν θα διαφωνήσω ότι είναι τα ποιό αξιόπιστα γιαυτό και έχει καλές πωλήσεις. Έχει ένα μειονέκτημα αν μου επίτρέπεται να το χαρακτηρίσω έτσι . Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι στην toyota (τουλάχιστον στο Γιανίτσα )που παράγονται. Και διευκρινίζω. Πήγα στο Γιανίτσα για το auris .Ωραίο αυτοκίνητο άνετο (αν και το corsa το νιώθω ποιό άνετο) και ρωτάω που παράγονται . Απάντηση δεν ξέρουμε παρά μόνο όταν έρχεται η νταλίκα ξέρουμε αλλά έχουμε 6 χρόνια εγγύηση. Μπορεί Αγγλία μπορεί Τουρκία . Όσο αφορά τα service ford κάθε 20000 km toyota 15000km και opel κάθε 30000 km. Αυτά τα παραθέτω και για όσους ενδιαφέρονται για αμάξι και είναι λεπτομέρειες που τις έχω ψάξει εγώ ο ίδιος .Βέβαια έχω πληροφορίες για το κόστος των service.

and64
24-04-09, 18:58
Όλα αυτά που παραθέτετε ψάχνω γιαυτό δεν έχω αγοράσει ακόμα αμάξι. Όσο αφορά τα toyota δεν θα διαφωνήσω ότι είναι τα ποιό αξιόπιστα γιαυτό και έχει καλές πωλήσεις. Έχει ένα μειονέκτημα αν μου επίτρέπεται να το χαρακτηρίσω έτσι . Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι στην toyota (τουλάχιστον στο Γιανίτσα )που παράγονται. Και διευκρινίζω. Πήγα στο Γιανίτσα για το auris .Ωραίο αυτοκίνητο άνετο (αν και το corsa το νιώθω ποιό άνετο) και ρωτάω που παράγονται . Απάντηση δεν ξέρουμε παρά μόνο όταν έρχεται η νταλίκα ξέρουμε αλλά έχουμε 6 χρόνια εγγύηση. Μπορεί Αγγλία μπορεί Τουρκία . Όσο αφορά τα service ford κάθε 20000 km toyota 15000km και opel κάθε 30000 km. Αυτά τα παραθέτω και για όσους ενδιαφέρονται για αμάξι και είναι λεπτομέρειες που τις έχω ψάξει εγώ ο ίδιος .Βέβαια έχω πληροφορίες για το κόστος των service.

Επίσης στην toyota δεν ξέρουν τι ζητάνε από τιμές + οτι τα τελευταία μου φαίνονται άσχημα σχεδιαστικά...

amoydar
24-04-09, 19:10
ε ναι εχει 6 χρονια δεν ειναι εκει το θεμα...ψοφιο δεν ειναι και μαλιστα καθολου...υπερτερει το corsa πιστευω σε εργονομια και συναρμογη..δεν λεω ωραιο και το ceed αλλα τριζει συχνα πυκνα....στα 0-100 ειναι 0.8δευτερα ταχυτερο το ceed...so what ?αυτοκινητο πολης ειναι

........Auto merged post: dimitriosgr πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



εννοεις 3000rpm ....

Εννοώ 2.200-2.300 για την ακρίβεια.

........Auto merged post: amoydar πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα toyota είναι όντως αξιόπιστα αλλά έχουν 2 βασικά μειονεκτήματα. Είναι λίγο αδιάφορα στην οδήγηση τους και τώρ τελευταία το service της toyota έχει αρχίσει να ξεφεύγει σε τιμές. Παλιά ήταν το καλό λαικό αυτοκίνητο που μπορούσες άνετα να το συντηρήσεις. Πολοί μου λένε τελευταία πως πάνε στο service- συνεργείο και νομίζουν ότι πάνε σε εταιρία επιπέδου mercentes .. τι να πω.

chrismasgr
24-04-09, 19:46
Παιδιά το auris unique με full extra έχει 15694 ευρώ και έχω την εντύπωση ότι ξέχασαν να μου βάλουν την τιμή του μεταλλικού χρώμματος.

nikolaos7
24-04-09, 22:11
Και εγώ σε λίγους μήνες που θα πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο κοιτάω πάρα πολύ το fiesta.Δεν με νοιάζουν γκάζια και τέτοια.Σκέφτομαι ή τον 1.25 ή τον 1.4 κινητήρα.
@iloxos αν το οδηγήσεις πες μας εντυπώσεις και ποια έκδοση οδήγησες

elise
24-04-09, 22:48
χωρις δευτερη σκεψη τον 1.400....

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 0 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά το auris unique με full extra έχει 15694 ευρώ και έχω την εντύπωση ότι ξέχασαν να μου βάλουν την τιμή του μεταλλικού χρώμματος.

απο τα χειροτερα αυτοκινητα που μπορει να αγορασει καποιος την σημερον ημερα...

noname85
24-04-09, 22:57
τα toyota ειναι καλα αμαξια, αλλα απο το service μπορουν να σου βγαλουν 2-3 ζημιες.την πρωτη φορα μου <<εσπασαν>> το κλειδι!!!40 μοιρες κλιση!!!!!!!!δεν μου το αλλαξαν!!την δευτερη κοπανησαν την πορτα σε ενα αλλο, αλλα εκει μου εκαναν δωρο μπογια για να το βαψω!!!στο κλειδι εκαναν την παπια και μου ελεγαν οτι εχω κανει εγω!!!!!!!!!!!

elise
24-04-09, 23:04
τα τογιοτα ειναι αξιοπιστα αυτοκινητα.... ως εκει ομως

chrismasgr
25-04-09, 09:48
απο τα χειροτερα αυτοκινητα που μπορει να αγορασει καποιος την σημερον ημερα...[/quote]
Elise
Που το βασίζεις αυτό για το auris ; Πες μας λεπτομέρειες


τα toyota ειναι καλα αμαξια, αλλα απο το service μπορουν να σου βγαλουν 2-3 ζημιες.την πρωτη φορα μου <<εσπασαν>> το κλειδι!!!40 μοιρες κλιση!!!!!!!!δεν μου το αλλαξαν!!την δευτερη κοπανησαν την πορτα σε ενα αλλο, αλλα εκει μου εκαναν δωρο μπογια για να το βαψω!!!στο κλειδι εκαναν την παπια και μου ελεγαν οτι εχω κανει εγω!!!!!!!!!!!

Εντάξει αυτό μπορεί να γίνει παντού και σε όλες αντιπροσωπείες και όχι μόνο. Εγώ θυμάμαι είχα δώσει το αμάξι μου για πλύσιμο μηχανής και οι ιλίθιοι το πλύνανε με νερό και μετά δεν έπειρνε μπρός η μηχανή.

noname85
25-04-09, 10:43
αυτο με την μηχανη ποσο μυαλοθελει κανεις για να τοκαταλαβει??το βλεπω παντου!!!αν ειναι δυνατον!αλλα αυτο δεν αφηνει ζημια!!μολις στεγνωσει το μπουζι εφυγες!!

and64
25-04-09, 10:52
αυτο με την μηχανη ποσο μυαλοθελει κανεις για να τοκαταλαβει??το βλεπω παντου!!!αν ειναι δυνατον!αλλα αυτο δεν αφηνει ζημια!!μολις στεγνωσει το μπουζι εφυγες!!


Αν βαρεθεί ο μάστορας να βγάλει τα μπουζοκαλώδια και να φυσήξει με τον αέρα λίγο να στεγνωσει εκεί το...σύμπαν, όντως μετά από λίγο παίρνει ξανά ειδικά αν είναι στον ήλιο παρκαρισμένο...:oneup:

elise
25-04-09, 11:29
απο τα χειροτερα αυτοκινητα που μπορει να αγορασει καποιος την σημερον ημερα...
Elise
Που το βασίζεις αυτό για το auris ; Πες μας λεπτομέρειες



Εντάξει αυτό μπορεί να γίνει παντού και σε όλες αντιπροσωπείες και όχι μόνο. Εγώ θυμάμαι είχα δώσει το αμάξι μου για πλύσιμο μηχανής και οι ιλίθιοι το πλύνανε με νερό και μετά δεν έπειρνε μπρός η μηχανή.[/QUOTE]

χαλια τιμονι,χαλια αναρτηση, μετρια ποιοτητα κατασκευης, μετρια φρενα,

chrismasgr
25-04-09, 18:43
αυτο με την μηχανη ποσο μυαλοθελει κανεις για να τοκαταλαβει??το βλεπω παντου!!!αν ειναι δυνατον!αλλα αυτο δεν αφηνει ζημια!!μολις στεγνωσει το μπουζι εφυγες!!


Αν βαρεθεί ο μάστορας να βγάλει τα μπουζοκαλώδια και να φυσήξει με τον αέρα λίγο να στεγνωσει εκεί το...σύμπαν, όντως μετά από λίγο παίρνει ξανά ειδικά αν είναι στον ήλιο παρκαρισμένο...:oneup:

Ναι, εντάξει μετά που στέγνωσε πήρε μπρός αλλά μέχρι τότε τα είχα κάνει πάνω μου.:p


Elise
Που το βασίζεις αυτό για το auris ; Πες μας λεπτομέρειες



Εντάξει αυτό μπορεί να γίνει παντού και σε όλες αντιπροσωπείες και όχι μόνο. Εγώ θυμάμαι είχα δώσει το αμάξι μου για πλύσιμο μηχανής και οι ιλίθιοι το πλύνανε με νερό και μετά δεν έπειρνε μπρός η μηχανή.

χαλια τιμονι,χαλια αναρτηση, μετρια ποιοτητα κατασκευης, μετρια φρενα,[/quote]

Για την ποιότητα κατασκευής έχεις δίκιο και μένα δεν μου έκανε πολύ εντύπωση. Το πλαστικό από την πλεθρά του συνδηγού πάνω στο ταμπλώ κουνιόταν υπερβολικά θα έλεγα.

dimitriosgr
26-04-09, 01:23
Συμφωνω για το τιμονι του Auris πολυ χαλια ... με ενα δαχτυλο πρεπει να βαζεις δυναμη για να μπορεις να κανεις ακριβεις κινησεις

hellenicsun
27-04-09, 02:15
Να καταθέσω κι εγώ την (μικρή) εμπειρία μου ως προς τα αυτοκίνητα γενικότερα:

Όταν πήρα το δίπλωμα στα 18 μου έτη είχαμε ένα αυτοκίνητο: Nissan Sunny του 1985, χρώματος καφέ (σκατουλί ήταν βασικά) με μια μηχανή 1.5cc (δεν ήταν η δική του, η original).

Με αυτό το αυτοκίνητο και για τα επόμενα δύο χρόνια έβγαλα όλα μου τα γούστα. Το "έστιψα" για να μου δώσει όλη του τη ταχύτητα (μετά τα 110 ΧΛΜ πήγαινε βάρκα - γυαλό), του διάλυσα το χειρόφρενο μετά από πολλές προσπάθειες για τετ-α-κε, του διέλυσα τα γρανάζια στις ταχύτητες, έβαλα κόντρα με αυτό και προς το τέλος της ζωής του μαζί μου, το μετέτρεψα σε WRC Car αφού το έτρεχα στους άθλιους δρόμους της Αίγινας όπου είναι και το εξοχικό μου.

Αν μπορούσε να μιλήσει...

Επόμενο αυτοκίνητο μια Lancia Dedra 1.6 IE προς 1.000 Ευρώ και σε άριστη κατάσταση. Οκ, εκεί έμαθα τι εστί Ιταλικό κράτημα. Ταχύτητα αυτό το αυτοκίνητο δεν έχει. Μάλλον, δεν έχει ροπή. Με λίγη υπομονή έχει ταχύτητα. Με αυτό άρχισα να φλερτάρω με τις στροφές και τις υψηλές ταχύτητες εισόδου και εξόδου. Δε μπορούσα να πιστέψω πως ένα αυτοκίνητο του 1995, στον ίδιο δρόμο, με την ίδια πάνω-κάτω ταχύτητα μπορούσε να στρίψει καλύτερα και πολύ πιο σταθερά από μια BMW 318i του 2006. Φυσικά ο έρωτας με τις στροφές ήταν αμοιβαίος και αθάνατος.

Αν μπορούσε να μιλήσει και αυτό...

Τέλος, πριν από δύο έτη περίπου και μέχρι σήμερα, είμαι κάτοχος μιας Alfa Romeo 156 (προς 8.000 Ευρώ), του 2.000, 1.6cc. Εδώ, έχοντας πλέον μια Α εμπειρία, αποφάσισα να δω τι εστί Alfa Romeo, τι εστί 156 και τι εστί 120HP στις 7.000 στροφές.

Μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα πως, driving is pleasure, beauty is not enough και οτιδήποτε άλλο περιττεύει.

Πλέον οτιδήποτε άλλο απλώς με αφήνει αδιάφορο... και, επειδή διάβασα κάτι που έγραψε ο Patentman στην αρχή περίπου του θέματος, πράγματι 160 - 180ΧΛΜ την ώρα, με βροχή, πάνω σε μεγάλες στροφές και everything was just pleasure.

Όσο για τις διάφορες φήμες γύρω από τις Alfa: "Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει!"

iloxos
27-04-09, 09:30
Και εγώ σε λίγους μήνες που θα πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο κοιτάω πάρα πολύ το fiesta.Δεν με νοιάζουν γκάζια και τέτοια.Σκέφτομαι ή τον 1.25 ή τον 1.4 κινητήρα.
@iloxos αν το οδηγήσεις πες μας εντυπώσεις και ποια έκδοση οδήγησες

λοιπόν οδήγησα το 1400 και το 1600.

1. -: όπως και σε άλλα αμάξια ανα καιρούς που οδηγώ ότι δεν έχει τούρμπο και αγωνιστική σχεδίαση δεν κλ@νει μια σε άλφα παραγωγής. με ίδιο βάρος, μήκος, χαμήλωμα και ίδια κυβικά-ίππους το φιέστα δεν... με ένα αμάξι σχεδίασης του 2000...

2. +: δεν καίνει λάδια-βενζίνη όπως το άλφα μου!!!! ότι πρέπει για τα 90 χλμ τη μέρα που κάνω + έχει το ίδιο όγκο σε μήκος πλάτος σχεδόν και ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι αγοράζεις μικρό αλα πόλο-κόρσα κτλ αλλά αμάξι ίδιου όγκου με 147, Α3, 116 κτλ!!!!

3. με τον 1,25 φαντάζομαι θα σέρνεται και δεν το κοίταξα. αν θέλω κάποτε να πάρω τόσο μικρή μηχανή θα πάω σε πόλο 1200Τ/100 άλογα ή για οικονομική λύση στο Κα που το βρήκα πανέμορφο. το IQ το βγάζω έξω γιατί αν και είναι κουκλί δεν θα πληρώσω εγώ το εξωτερικό χρέος της ιαπωνίας.



@hellenicsun
φίλε αλφίστι αν και είμαι καψούρης και εγώ φανατικά να πω και τα άσχημα της άλφα:
αμάξι του 2001 των 23,000Ε με 120 άλογα (μέχρι και τα τούρμπο VW βασιλειάς στα μικρομεσαία με διαφορά) έχω χώσει άλλα 7,000 σε συνεργεία ενώ τώρα με το ζόρι πιάνει 7,000Ε (η vw για το scirocco μου δίνει μόλις 5!!!!!! <<< μην πατάτε εκεί καν!!!!!)
ρε γμτ είναι πολύ ακριβό να έχεις το αμάξι και πολύ πιο δύσκολο να το δώσεις...
τα καλά:
μπήκες σε μίτο;;;; θα πάθεις πλάκα!!!!!!!!!!! είναι σαν να πας με την playmate της χρονιάς και μάλιστα τζάπα.
το καλοκαιράκι έρχεται το κτήνος: 149 1750/240 άλογα..... :medic::medic::medic:
θα ξαναπάρει για καμιά 4ετία τα πρωτεία πάλι....

and64
27-04-09, 11:19
πράγματι 160 - 180ΧΛΜ την ώρα, με βροχή, πάνω σε μεγάλες στροφές και everything was just pleasure.


Που να δεις με 210-220 τι γίνεται στην Υλίκη και 160-180 στις κατηφόρες μετά τη σύραγγα του Αρτεμισίου πηγαίνοντας για Αθήνα πάντα με βροχή...:whistle::whistle::innocent:

Πάντως νομίζω οτι πρέπει να δεις και το καλό (παλιό) Γαλλικό στρίψιμο (δλδ 306 gti race, xanthia activa τέτοια κόλπα αν και εντελώς διαφορετική ιστορία τα 2 που ανέφερα μεταξύ τους;)) αξίζει!! Με τα σημερινά δεδομένα το βρίσκεις σε clio rs και ίσως σε twingo rs πλέον αλλά και τα 2 είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν και καταπόσο θα ξαναέπαιρνα renault μετά τη 10χρονη συμβίωσή μας με το megane...

noname85
27-04-09, 20:29
renault=m@l@ki@!!!!παιδια βγαζουν τρελα προβληματα!!!!να πατε σε ενα συνεργειο και να ακουσετε ιστοριες!!ενας γνωστος ηθελε για το r19 3.000euro για επισκευες τον χρονο με αποδειξεις!!!!τα ειχα δει με τα ματια μου!!

and64
27-04-09, 20:45
renault=m@l@ki@!!!!παιδια βγαζουν τρελα προβληματα!!!!να πατε σε ενα συνεργειο και να ακουσετε ιστοριες!!ενας γνωστος ηθελε για το r19 3.000euro για επισκευες τον χρονο με αποδειξεις!!!!τα ειχα δει με τα ματια μου!!

Οτι υπάρχουν προβλήματα γενικά στα renault υπάρχουν, αλλά οκ μην τρελένεσαι κιόλας!

Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2374440&postcount=564) για να μην τα ξαναγράφω... Σε αυτά να προσθέσω τα τελευταια νεα: αλλαγή ψυγείου (ραγισμένο), αλλαγή αισθητήρων στροφών και άνω νεκρού σημείου, αλλαγή στο μοτεράκι του ρελαντί (εσβηνε ξαφνικά μια μέρα και τρελάθηκα:stunned:) + οτι ο γρύλος του παραθυρου του οδηγού τρίζει τρελά (κάποια στιγμή θα θέλει και αυτός αλλαγή) + κομπρέσορας a/c πάει και αυτός για αλλαγή γιατί άρχισε κάτι σφυρίγματα/χτυπήματα κλπ, το παιδί που το φτιάχνει μου είπε οτι ειναι στα τελευταία του!! Επίσης παίζει να χρειάζεται καμια αντλία φρένων γιατί τώρα τελευταια το πεντάλ μου κάνει κάτι κουλά βυθίσματα, χωρίς βέβαια να χάνεται η δύναμη πέδησης αλλά δεν είναι να παίζεις με δαύτα...

Και μετά απ'ολα αυτά ερχεται η σκέψη: να δώσεις 30000 να παρεις το megane rs (παράδειγμα) που είναι απίστευτα καλό στο δρόμο και να αρχίσει μετά τα ηλεκτρικά;;;;;;:wall::wall::blink::nono::nono:

υγ: Ετσι για το σπασιμο και μόνο, ο κολλητός μου εχει ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο, αγορασμενο ενα χρονο μετά απο μας (αυτός ομως εχει με τα 98hp το δικό μας ειναι με τα 95 και τελικά υπάρχει μεγάλη διαφορά κατασκευαστικά), πριν καμια βδομαδα που μπήκα μεσα, εχει 212000χλμ και δεν εχει αλλάξει τίποτα απ'ολα αυτά που εχουμε αλλάξει εμείς!!!!! Το δικό μας εχει 132000 χλμ τώρα, ειναι παρκαρισμένο σε γκαράζ και μέχρι πριν κανενα χρόνο έβγαινε ζήτημα 2 φορές τη βδομάδα και ο άλλος μένει Μενίδι, γυρνάει όλη μέρα σε καρόδρομους, το φορτώνει κλπ και δεν εχει κάνει κιχ!!!:worthy::mad:

Sorry για το offtopic αλλά εφόσον την εχουμε πληρώσει τη renault και μεις δεν μπορούσα να μην τα πω!!

noname85
28-04-09, 13:52
εφυγε με 152500χιλ..μεχρι τοτε ειχε αλλαξει 3 ψηγεια, 3 καρμπιρατερ, (ευτυχως δεν ειχε τιποτα ηλεκτρικο ηταν η αδεια η εκδοση), ειχε χαλασει ο μετρητης της ταχυτητας και ειχαμε μια διαφορα +/- 10km/h διοτι κουνιοταν συνεχεια.καλα, αυτα ειναι που ξερω.ειχα μπει μεσα μολις ειχε βγει απο το συνεργειο και μολις ρωταω αν το εφτιαξαν ξαφνικα σταματαει το αμαξι στον τοπο.τρομερη αξιοπιστια!!!στο τελος του ειχε καψει εγκεφαλο και κατι ειχε το ρελαντι.το χειροτερο ειναι οτι τα περισσοτερα δεν χρειαζοντουσαν αλλαγη, π.χ. τα κρμπιρατερ, διοτι δεν ειχαν χαλασει αλλα ειχαν καει κατι καλωδιο και ανεβαζε θερμοκρασια.και τα ανταλακτικα πανακριβα!!!και να δινεις τοσα λεφτα και να μην εχεις ενα αυτοκινητο σωστο.πιστευω πως πρεπει να αλλαζουμε το αμαξι μας καθε 5-6 χρονια διοτι αντι να τα δινουμε στα συνεργεια καλυτερα ειναι να βαλεις δυο δοσεις και να εχεις ενα καινουργιο και αξιοπιστο αμαξι!!!

iloxos
28-04-09, 15:17
και η θεια μου με ρενό μόντους σε 2 χρόνια είχε αλλάξει τα ΠΑΝΤΑ. ευτυχώς που η γυναίκα ήταν μέσα σε εγγύηση...

chrismasgr
28-04-09, 17:21
Μόλις τώρα γύρισα από την opel .Έκανα test drive το corsa . Καλά φοβερό αμάξι και γρήγορο για τα γόυστα μου. Αλλά νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα μου φύγει το τιμόνι (βλέπε υδραυλικό ) .Βέβαια δεν μπορεί να είμαι αντικειμενικός με το corsa γιατί τρελάθηκα με αυτό συγκρίνοντας το με το 19 χρονών peugeot 205 που έχω. Και κάτι που έμαθα για τα corsa . Μπορεί να είναι Ισπανικά αλλά μπορεί να είναι και Γερμανικά.

linkinp
28-04-09, 17:26
Iσπανικα??? :hmm::hmm::hmm:

and64
28-04-09, 17:31
Μόλις τώρα γύρισα από την opel .Έκανα test drive το corsa . Καλά φοβερό αμάξι και γρήγορο για τα γόυστα μου. Αλλά νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα μου φύγει το τιμόνι (βλέπε υδραυλικό ) .Βέβαια δεν μπορεί να είμαι αντικειμενικός με το corsa γιατί τρελάθηκα με αυτό συγκρίνοντας το με το 19 χρονών peugeot 205 που έχω. Και κάτι που έμαθα για τα corsa . Μπορεί να είναι Ισπανικά αλλά μπορεί να είναι και Γερμανικά.

Μετά το 205 εννοείται πως οτιδήποτε σύγχρονο σου φαίνεται γρήγορο ιδίως στην αρχή!!

chrismasgr
28-04-09, 18:00
Iσπανικα??? :hmm::hmm::hmm:

Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Εννοώ ότι μπορεί να έχει εργοστάσιο στην Ισπανία και να φτιάχνεται εκεί.

And για αυτό είπα ότι δεν είναι είμαι αντικειμενικός.

chrismasgr
29-04-09, 17:31
Σήμερα οδήγησα το ford fiesta. Πολύ καλό αυτοκίνητο επίσης. Αρνητικό κατά την άποψη μου ότι ακουγόταν ο κινητήρας σαν του alfa romeo που σημαίνει ότι είναι πολύστροφος σε σχέση με τον αθόρυβο κινητήρα του corsa .Στο corsa είδα την ελαστικότητα του κινητήρα με το που πατούσα το γκάζι το αμάξι έφευγε κάτι που δεν είδα στο fiesta . Επίσης αρνητικό είναι ότι μου ζητάει η ford τα μισά προκαταβολή και τα υπόλοιπα στην εξόφληση με την παράδοση του αμαξιού σε αντίθεση με το corsa που μου ζητάει 1000 ευρώ προκαταβολή. Στα θετικά του fiesta μου άρεσε η οθόνη γραφικών που έχει και το καντράν του καθώς επίσης ότι από Δευτέρα θα έχει το 5θυρο στο βυσινή και στα μέσα Μαϊου το μαύρο.

noname85
29-04-09, 20:21
εγω εδωσα προκαταβολη για yaris 15000euro, 50euro!!!!

iloxos
29-04-09, 21:45
Σήμερα οδήγησα το ford fiesta. Πολύ καλό αυτοκίνητο επίσης. Αρνητικό κατά την άποψη μου ότι ακουγόταν ο κινητήρας σαν του alfa romeo που σημαίνει ότι είναι πολύστροφος σε σχέση με τον αθόρυβο κινητήρα του corsa .Στο corsa είδα την ελαστικότητα του κινητήρα με το που πατούσα το γκάζι το αμάξι έφευγε κάτι που δεν είδα στο fiesta . Επίσης αρνητικό είναι ότι μου ζητάει η ford τα μισά προκαταβολή και τα υπόλοιπα στην εξόφληση με την παράδοση του αμαξιού σε αντίθεση με το corsa που μου ζητάει 1000 ευρώ προκαταβολή. Στα θετικά του fiesta μου άρεσε η οθόνη γραφικών που έχει και το καντράν του καθώς επίσης ότι από Δευτέρα θα έχει το 5θυρο στο βυσινή και στα μέσα Μαϊου το μαύρο.

δεν έχω παρατηρήσει κάτι με το γκάζι... μπας και είδες το 1250ρι φιέστα;;;

ως κάτοχος άλφα στο λέω πολύ απλά οτι η σύγκριση στροφών και ήχου μεταξύ των 2 είναι σαν να συγκρίνεις φεράρι με τρακτέρ.

τέλος να σκεφτείς το εξής:
το κόρσα έχει τα χρονάκια του - θα βγει νέο μοντέλο σε 2.
το άλλο είναι νέο και άκρως φουτουριστικό και σε 6 χρόνια δεν θα ντρέπεσαι που θα οδηγάς κουβά. ;)


Υγ την είδαν μούρη στη φορντ γιατί σκίστηκαν στις πωλήσεις. επίσης κάτι λένε οτι η όπελ θα πουληθεί στην φίατ (εξ ου και οι τρελές προσφορές) ;)

nothing
30-04-09, 02:56
αυτο με την πωληση χλωμο το κοβω...
πριν απο 3 χρονια κυκλοφορουσε οτι η opel θα αγοραζε την fiat...
μεγαλες αγαπες τα 2 τους!!!:p

hellenicsun
30-04-09, 02:57
αυτο με την πωληση χλωμο το κοβω...
πριν απο 3 χρονια κυκλοφορουσε οτι η opel θα αγοραζε την fiat...
μεγαλες αγαπες τα 2 τους!!!:p

Η Opel θα δωθεί όσο - όσο από τη GM οπότε γιατί να μη τη πάρει η Fiat;

nothing
30-04-09, 03:03
βρε ας κανουν οτι θελουν!
απλα ολα αυτα μεχρι να γινουν εχουν καιρο...
[ασε που εχω παψει να ασχολουμαι τα τελευταια 2 χρονια τελειως με τον κλαδο οποτε δε ξερω τι παιζει...τελικα ο λογος που θελουν να την πουλησει ποιος ειναι?πτωση ποσοστου?λειτουργικα εξοδα?ή απλα τα golden boys/girls κανουν καλη δουλεια?:p]

linkinp
30-04-09, 15:51
οτι η opel ειναι ζημιογονα.θα ανεξαρτητοποιηθει απο την gm,θα παρεις τις κρατικες επιχορηγησεις απο την merkel και ολα μελι γαλα...

gkarak
30-04-09, 16:30
οτι η opel ειναι ζημιογονα.θα ανεξαρτητοποιηθει απο την gm,θα παρεις τις κρατικες επιχορηγησεις απο την merkel και ολα μελι γαλα...

Να δούμε τι θα κάνουν τη Vauxhall...

Εμφανησιακά πάντως αρκετα εντυπωσιακό το νεο Fiesta. Ειδικά σε λευκό.

pk33
30-04-09, 16:42
τα peugeot 308 sw (150 ίπποι) και VW touran τι σας λένε;

chrismasgr
30-04-09, 18:33
δεν έχω παρατηρήσει κάτι με το γκάζι... μπας και είδες το 1250ρι φιέστα;;;

ως κάτοχος άλφα στο λέω πολύ απλά οτι η σύγκριση στροφών και ήχου μεταξύ των 2 είναι σαν να συγκρίνεις φεράρι με τρακτέρ.

τέλος να σκεφτείς το εξής:
το κόρσα έχει τα χρονάκια του - θα βγει νέο μοντέλο σε 2.
το άλλο είναι νέο και άκρως φουτουριστικό και σε 6 χρόνια δεν θα ντρέπεσαι που θα οδηγάς κουβά. ;)

Εκεί κολλάω και εγώ ότι έχει τα χρόνια του και στους 90 ίππους. Από την άλλη ο κινητήρας του corsa ήταν ποιό ήσυχος.

Υγ την είδαν μούρη στη φορντ γιατί σκίστηκαν στις πωλήσεις. επίσης κάτι λένε οτι η όπελ θα πουληθεί στην φίατ (εξ ου και οι τρελές προσφορές) ;)
Με ξαφνιάζει αυτό που λες. Ε όχι και στη FIAT.:down:

and64
30-04-09, 18:37
Με ξαφνιάζει αυτό που λες. Ε όχι και στη FIAT.:down:

Γιατί τόση αντιπάθεια πια με τη Fiat; Τι το χειρότερο εχει από την opel;

chrismasgr
30-04-09, 18:40
Γιατί τόση αντιπάθεια πια με τη Fiat; Τι το χειρότερο εχει από την opel;

Γιατί είχα φιλαράκι με fiat punto μοντέλο 2003 και σε 6 χρόνια το πλήρωσε διπλό.

and64
30-04-09, 18:50
Γιατί είχα φιλαράκι με fiat punto μοντέλο 2003 και σε 6 χρόνια το πλήρωσε διπλό.

Αυτό δεν λέει τίποτα συνολικά για μια εταιρία! Εγω εχω uno του '91 (εποχή που τα οχήματα του groupo θεωρούνταν φουλ αναξιόπιστα και ζημιάρικα) και δεν εχει βγάλει τίποτα το ιδιαίτερο πέρα από φυσιολογικά πράγματα! Τα ηλεκτρικά παράθυρα χάλασαν στα 10κατι χρόνια επειδή είχαν μπει εδω μετά και δεν τα είχε από τη μάνα του πάνω (κάτι είχε παίξει τότε, μάλλον κάποιος τα ξύλωσε οταν ήρθε το αυτοκίνητο εδώ:evil:) το κεντρικό κλείδωμα δουλεύει κανονικα ακόμα. Εχει 136000 χλμ (λίγα σχετικά αλλά ηταν και ειναι δευτερο αυτοκίνητο) παρκαρισμένο εξω μόνιμα, στον ήλιο, χιόνια οτι θες, ούτε το χρώμα εχει σπάσει ούτε το ταμπλό εχει κάνει κιχ + οτι το εχουν οδηγήσει πάρα πολλοί διαφορετικοί οδηγοί κατα καιρούς (συγγενείς φίλοι κλπ)

Από την άλλη οπως είπα και πιο πάνω το megane το εχουμε όντως πληρώσει (σχεδόν) διπλό και ο κολλητός μου από την άλλη με το ίδιο αυτοκίνητο 0 προβλήματα....

Anywauy, βγήκα πολύ offtopic και πάλι, απλά τα ανέφερα ολα αυτά για να καταλάβεις τι εννοώ...

chrismasgr
30-04-09, 19:27
Ναι, έχεις δίκιο ,είναι ότι σου κάτσει που λένε . Εγώ δεν είπα ότι η τάδε εταιρεία δεν βγάζει προβλήμματα ή ότι βγάζει.Απλά στατιστικά η fiat είναι ζημιάρική. Άμα βγάλεις κακό όνομα άντε μετά να το διορθώσεις. Πιστεύω ότι όλες εταιρείες προβλήμματα βγάζουν . Γιαυτό μου είπανε να κοιτάξω για honda που είναι ποιό αξιόπιστα. Αλλά το ύψος μου διαφωνούσε με το αμάξι.:p Πριν λίγο άκουσα για την chrysler ότι πτωχεύει και θα την αγοράσει η fiat.

hellenicsun
30-04-09, 19:39
... και μετά θέλω να δω τι θα λένε οι κάτοχοι Opel όταν θα τη κατέχει η Fiat.

Tsour_ee
30-04-09, 20:02
Γιατί είχα φιλαράκι με fiat punto μοντέλο 2003 και σε 6 χρόνια το πλήρωσε διπλό.

Ναι γι αυτό το corsa που βγαίνει τώρα βασίζεται στο grande punto;)

NT1G
30-04-09, 22:10
Ναι γι αυτό το corsa που βγαίνει τώρα βασίζεται στο grande punto;)

Μπορεί το grande punto να βασίζεται στο corsa.;)

linkinp
01-05-09, 00:06
Γιατί είχα φιλαράκι με fiat punto μοντέλο 2003 και σε 6 χρόνια το πλήρωσε διπλό.


κι εγω εχω γνωστο με toyota corolla την τελευταια που με 40.000 χλμ του ΡΑΓΗΣΕ ΤΟ BLOCK του μοτερ..δηλαδη τα toyota ειναι για πεταμα?

noname85
01-05-09, 00:09
ΡΑΓΗΣΕ ΤΟ BLOCK του μοτερ..

τι ειναι αυτο??

@ ADSLgr.com All rights reserved.