PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Herretic
07-05-09, 14:49
Άλλο ένα δείγμα των στερεοτυπων που έχουμε στην Ελλάδα. Π.χ. η mercedes εδώ και καμιά δεκαετία πατώνει στις αξιολογήσεις για αξιοπιστία ακόμα και στην Γερμανία αλλά εμείς εδώ την έχουμε για benchmark.

Όσο για την βιομηχανία, είμαστε η χώρα της αρπαχτής. Οι έμπορες κάνουν ότι θέλουν ανεξέλεκτοι και ατιμώρητοι.

iloxos
07-05-09, 15:05
η ελλάδα στηρίζει πολλά στις συζητήσεις του καφενείου...


μια κουβέντα που έγινε απο τη κίνα για εγχώρια συναρμολόγηση με ευρωπαικές προδιαγραφές τί έγινε ρε παιδιά;;;;

sonypspgr
07-05-09, 15:35
Καλά τα λες. Ποτέ δεν βάλαμε ως στόχο την αυτοκινητοβιομηχανία και έτσι πάντα θα είμαστε εξαρτημένοι. Βέβαια όλα αυτά έρχονται σε άμεση συνάρτηση με το ανύπαρκτο κράτος και τους ανύπαρτκους αναπτυξιακούς στόχους που ποτέ δεν είχε.

Η Fiat δεν ήταν ποτέ για κανόνι. Αντιθέτως ήταν και είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο. Μπορεί αρχές 90 να είχε κάποια προβλήματα αλλά τη τελευταία δεκαετία έχει γίνει αρκετά αξιόπιστη ( από όσους γνωστούς γωνρίζω με φιατ-αλφα κτλ. ). Και μη ξεχνάμε πως δεν είναι μόνο η αξιοπιστία που καταξιώνει μια εταιρία. Είναι και η σχέση τιμής αξίας και ικανοποίησης που προσφέρει ένα αυτοκίνητο. Volvo-Mercedes-Jaguar κτλ είναι σαφώς πιο αξιόπιστες από τη fiat. Το ζητούμενο είναι πως δεν έχουμε όλοι τα $$ για αυτές τις μάρκες ( μακάρι να τα έιχαμε βέβαια ), άρα κοιτάμε το value for money όπου προσωπικά θεωρώ ( χωρίς να έχω fiat ) ότι η fiat έιναι πολυ ανταγωνιστική.
τι εχουμε βαλει στοχο θελω να ξερω..:whistle:

Rebel Scum
07-05-09, 16:28
Την Ελληνική αυτοκινητοβιομηχανία την έχει καταρρακώσει το ελληνικό κράτος με τις γνωστές πρακτικές του, τα συνδικάτα που μόλις είδαν χρήμα να κυκλοφορεί θεώρησαν εαυτούς συνεταίρους των ιδιοκτητών με λόγο όχι μόνο στα εργασιακά θέματα (που εκεί έχουν φυσικά ενδιαφέρον) αλλά και στις στρατηγικές της εταιρείας και οι διάφοροι εισαγωγείς που μόλις είδαν μια σοβαρή προσπάθεια χρησιμοποίησαν τις πολιτικές τους συμμαχίες για να επιτεθούν. Όπως σε τόσα άλλα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Πέρα από όσα έχουν αναφερθεί χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Βιαμαξ που είχε φτάσει να εξάγει λεωφορεία Mercedes στη Γερμανία λόγω της τόσο καλής συναρμολόγησης (αλλά και παραγωγής κομματιών) που έκανε.


Στο θέμα gruppo Fiat δε νομίζω το επιχείρημα ότι έχει την Ferrari είναι ενδεικτικό. Αυτά δεν είναι αυτοκίνητα είναι παιχνίδια για μεγάλα αγόρια.

Αυτό που με απωθεί από τους Ιταλούς είναι οι αξίες μεταπώλησης. Όχι μόνο για το πόσο θα το πουλήσω όταν έρθει η ώρα της αλλαγής αλλά και σαν δείκτη της ποιότητας του. Κάποιος λόγος θα υπάρχει που δεν έχουν μεταπώληση. Δεν νομίζω να είναι μόνο λόγω της πολύ κακής ποιότητας του παρελθόντος.

3lbereth
07-05-09, 23:49
Μιά που λέμε για FIAT:
Τώρα που έπεσαν τα τέλη, λέμε να αλλάξουμε το αρχαίο οικογενειακό Tipo μας. Είμαστε μεταξύ των σχεδόν όμοιων Fiat SEDICI και Suzuki SX4. 1,6 και 4x2.
Οι τιμές είναι περίπου οι ίδιες, με μικροδιαφορές στον εξοπλισμό. Έχουν ίδιο εργοστάσιο παραγωγής και μάλιστα Japan made.
Τί προτείνετε?
Ποιά η γνώμη σας για το service και τα αυτοκίνητα της Suzuki (αξιοπιστία-τιμές κλπ)?
Έχει κανείς κάποιο απο τα 2 μοντέλα?

:help:

George978
07-05-09, 23:59
αν θυμαμαι καλα το σερβις στα σουζουκι ειναι λιγο τσιμπημενο , αλλα δεν χαλανε σχεδον ποτε ;)

linkinp
08-05-09, 01:47
to sedici ειναι το ιδιο αμαξι οποτε και αυτο δεν χαλαει ποτε...

btw,εσενα φιλε που σε ενδιαφερει το αμαξι δες τα service plans,υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες που ειναι απλα αστειο...

Herretic
08-05-09, 11:54
Μα καλά ποιος περνει σήμερα SUV! Δεν ξέρετε ότι πέρασε η μόδα (όπως πάντα 2-3 χρόνια μετά την Αμερική που πέφτουν 30%/χρ.). Σε 3-4 χρόνια θα τα βλέπουμε και θα γελάμε τι θύματα του marketing είμασταν για άλλη μια φορά!

3lbereth
08-05-09, 12:10
ΟΚ then, τί προτείνεις?

Ούτως ή άλλως, σε 3-4 χρόνια, οτιδήποτε κυκλοφορεί τώρα, θα φαίνεται παρωχημένο.
Μήπως να πάρω κανα θηριώδες off-road, να το κυκλοφορώ στο Χαλάνδρι?!? Βέβαια, αν πεθάνει ο θείος στο Αμέρικα, μπορει και να το σκεφτώ!
Τα sedan/(σ)κουπέ κλπ μ αφήνουν παγερά αδιάφορη... Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για οικογενειακό αυτοκίνητο, με συμμαζεμένες διαστάσεις, καλούς χώρους και χαμηλή κατανάλωση.

Herretic
08-05-09, 12:34
ΟΚ then, τί προτείνεις?

Ούτως ή άλλως, σε 3-4 χρόνια, οτιδήποτε κυκλοφορεί τώρα, θα φαίνεται παρωχημένο.
Μήπως να πάρω κανα θηριώδες off-road, να το κυκλοφορώ στο Χαλάνδρι?!? Βέβαια, αν πεθάνει ο θείος στο Αμέρικα, μπορει και να το σκεφτώ!
Τα sedan/(σ)κουπέ κλπ μ αφήνουν παγερά αδιάφορη... Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για οικογενειακό αυτοκίνητο, με συμμαζεμένες διαστάσεις, καλούς χώρους και χαμηλή κατανάλωση.

Εφόσον απορρίπτεις σωριδόν άπαντα τα "sedan/(σ)κουπέ κλπ μ αφήνουν παγερά αδιάφορη" (προστίθονται και τα station σε αυτά; ) περιορίζονται οι επιλλογές. Μεταξύ θηριώδους 4χ4 (με bullbars και έτσι για ευκολία στο parking υποθέτω) και μικρού SUVειδούς για κίνηση στην πόλη πάω στο μη χείρων βέλτιστο και λέω το 2ο και ας είναι ντεμοντέ!

3lbereth
08-05-09, 13:03
Bullbars!!! Φαντάζεσαι:lol:

Tα SW δε χωράνε στο γκαράζ :(
Επιπλέον, υπάρχει το όριο των 15.000 ευρώ. Και απαραιτήτως 5θυρο (γι'αυτό μίλησα για μεγάλη τζιπούρα). Ωραίο το Vitara, αλλά δε βολεύει

hellenicsun
08-05-09, 13:32
Αν είχα τα χρήματα και μετά από έλεγχο έβγαινε όντως άριστο, το είχα πάρει σε 0.001''!
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/34642

and64
08-05-09, 13:56
Αν είχα τα χρήματα και μετά από έλεγχο έβγαινε όντως άριστο, το είχα πάρει σε 0.001''!
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/34642

Αστο κάτω, το θέλω εγω:rofl::rofl:

Θα προτιμούσα αυτή (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=114740274&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=16600&makeModelVariant1.modelId=14&makeModelVariant1.modelDescription=cup&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2) βέβαια που είναι cup έκδοση αλλά πολλά ζητάει ο τύπος...
Απ'οτι βλέπω υπάρχουν ακόμα οι παλιές καλές δίλιτρες v6!

hellenicsun
08-05-09, 13:59
Αστο κάτω, το θέλω εγω:rofl::rofl:

Τους είχα τηλεφωνήσει και είχα ρωτήσει αν κάνουν καλύτερη τιμή σε περίπτωση πληρωμής με μετρητά. Μου είχαν πεί τότε να πάω απο εκεί να δω το αυτοκίνητο και θα το συζητούσαμε. Τους τηλεφώνησα μετά από μια εβδομάδα και αφού έριξαν τη τιμή από 18.900 σε 17.990 και τους λέω πως έχω 15.000 έτοιμα, αυτή τη στιγμή, να τα δώσω. Το δέχτηκαν αμέσως. Δυστυχώς όμως στη πραγματικότητα δεν είχα ούτε 1 Ευρώ :lol:

and64
08-05-09, 14:02
Τους είχα τηλεφωνήσει και είχα ρωτήσει αν κάνουν καλύτερη τιμή σε περίπτωση πληρωμής με μετρητά. Μου είχαν πεί τότε να πάω απο εκεί να δω το αυτοκίνητο και θα το συζητούσαμε. Τους τηλεφώνησα μετά από μια εβδομάδα και αφού έριξαν τη τιμή από 18.900 σε 17.990 και τους λέω πως έχω 15.000 έτοιμα, αυτή τη στιγμή, να τα δώσω. Το δέχτηκαν αμέσως. Δυστυχώς όμως στη πραγματικότητα δεν είχα ούτε 1 Ευρώ :lol:

:lol::lol::lol::lol: εννοείται οτι τσιμπαγανε το 15αρι άνετα, όσο ενα καινούριο punto δλδ!!!

Την cup την είδες στο link που εδωσα στο πιο πάνω post;:yahoo:

hellenicsun
08-05-09, 14:04
Ω ναί! Αλλά ζητάει πάρα πολλά! Βέβαια, δε βρίσκεται στην Ελλάδα. Η Maserati που σου δείχνω θα ακριβείνει σίγουρα μόλις τελειώσει η ιστορία των χαμηλών τιμών (αν τελείωσει).

megahead13
08-05-09, 14:07
Αν είχα τα χρήματα και μετά από έλεγχο έβγαινε όντως άριστο, το είχα πάρει σε 0.001''!
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/34642
Τι λες τώρα!!!!! :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Με το συγκεκριμένο έχω τρέλα από παλιά!!! :worthy: :worthy: :worthy:

and64
08-05-09, 14:07
Ω ναί! Αλλά ζητάει πάρα πολλά! Βέβαια, δε βρίσκεται στην Ελλάδα. Η Maserati που σου δείχνω θα ακριβείνει σίγουρα μόλις τελειώσει η ιστορία των χαμηλών τιμών (αν τελείωσει).

Ναι το ξέρω οτι ζητάει πολλά! Εγω ενα τέτοιο (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=75966273&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=7400&makeModelVariant1.modelId=3&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2)θα ήθελα να εχω βέβαια με τις campagnolo και τη φτερούγα και ας κυκλοφορούσα κάθε μέρα με πατίνι/παπί/cinquencento μόνο και μόνο να το βάλεις μπρος και να ρίξεις 2-3 καλές ξερογκαζιές θα συντονίσει όλη η γειτονιά:rofl::rofl::rofl::twisted:

Mάλλον ζητάω πολλά ε;:hmm:

hellenicsun
08-05-09, 14:31
Ζητάς πάρα πολλά. Εγώ ας πούμε αν μπορούσα (αν και ακόμη έχω χρόνο να μάθω) θα έπερνα αυτό και τέλος:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&lang=en&scopeId=C&_features=on&bodyStyleRadio=on&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=25&makeModelVariant1.modelDescription=&makeModelVariant2.makeId=&makeModelVariant2.modelDescription=&makeModelVariant3.makeId=&makeModelVariant3.modelDescription=&minFirstRegistrationDate=&maxFirstRegistrationDate=&minMileage=&maxMileage=&minPowerAsArray=&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=&maxPowerAsArray=KW&minPrice=&maxPrice=&export=ALSO_EXPORT&fuel=&transmission=&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&ambitCountry=&zipcode=&climatisation=&numSeats=&doorCount=&emissionClass=&emissionsSticker=&adLimitation=&daysAfterCreation=&usageType=&usedCarSeals=

linkinp
08-05-09, 14:57
Για τον hellenicsun το ξερα αλλα κι εσυ ιταλοφιλος and64??? :) H ghibli ειναι απλα αμαξι-ονειρο.Κυκλοφορουσε παλιοτερα μπλε στην Πατρα και ηταν απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

hellenicsun
08-05-09, 14:59
Η Ghibli είναι μάλιστα και ένα προσιτό όνειρο, αν σκεφτούμε πως με τα ίδια χρήματα δεν αγοράζεις ούτε στο 20% καινούριο αντίστοιχο. Απλά, κοστίζει πολύ σε συντήρηση και πιθανές επισκευές. Το καλό είναι πως η αντιπροσωπεία της Maserati στην Ελλάδα είναι αρκετά καλή οπότε δε τίθεται θέμα ανησυχίας ως προς την εύρεση ανταλλακτικών. Προσωπικά, όταν φτάσει η στιγμή κι εφόσον υπάρχει αντίστοιχη ευκαιρία, δε θα το σκεφτώ. Την έχω αγοράσει άμεσα!

and64
08-05-09, 15:09
Ζητάς πάρα πολλά. Εγώ ας πούμε αν μπορούσα (αν και ακόμη έχω χρόνο να μάθω) θα έπερνα αυτό και τέλος:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&lang=en&scopeId=C&_features=on&bodyStyleRadio=on&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=25&makeModelVariant1.modelDescription=&makeModelVariant2.makeId=&makeModelVariant2.modelDescription=&makeModelVariant3.makeId=&makeModelVariant3.modelDescription=&minFirstRegistrationDate=&maxFirstRegistrationDate=&minMileage=&maxMileage=&minPowerAsArray=&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=&maxPowerAsArray=KW&minPrice=&maxPrice=&export=ALSO_EXPORT&fuel=&transmission=&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&ambitCountry=&zipcode=&climatisation=&numSeats=&doorCount=&emissionClass=&emissionsSticker=&adLimitation=&daysAfterCreation=&usageType=&usedCarSeals=

Μάλλον εσύ ζητάς πολλά με την 8c! Δεν ξέρω αν πιστέψεις τα test στο δρόμο δεν πρέπει να λέει πολλά αλλά ειναι γλυπτό και εχει τρελό ήχο... Μπα συνεχίζω να προτιμώ pantera!


Για τον hellenicsun το ξερα αλλα κι εσυ ιταλοφιλος and64??? :) H ghibli ειναι απλα αμαξι-ονειρο.Κυκλοφορουσε παλιοτερα μπλε στην Πατρα και ηταν απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

Καρφώθηκα ε;;:rofl: Ναι ναι Ιταλόφιλος! Αυτά τα παλιά άγρια turbo είναι από τα απόθημένα μου (και αυτό (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=115412746&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=8800&makeModelVariant1.modelId=15&makeModelVariant1.modelDescription=plus&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2) σε κάτι πιο προσιτό)

iloxos
08-05-09, 15:16
Καρφώθηκα ε;;:rofl: Ναι ναι Ιταλόφιλος! Αυτά τα παλιά άγρια turbo είναι από τα απόθημένα μου (και αυτό (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=115412746&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=8800&makeModelVariant1.modelId=15&makeModelVariant1.modelDescription=plus&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2) σε κάτι πιο προσιτό)

ααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ:medic::medic::medic:

and64
08-05-09, 15:33
ααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ:medic::medic::medic:

Δεν σε χάλασε!!:rofl::rofl: Και το έχει και τρελά καλοδιατηρημένο

linkinp
08-05-09, 20:42
Καρφώθηκα ε;;:rofl: Ναι ναι Ιταλόφιλος! Αυτά τα παλιά άγρια turbo είναι από τα απόθημένα μου

ωραιος....και αυτο το αυτοκινητο ειναι το απωθημενο μου...και 80 χρονων να παω αυτο το κομψοτεχνημα καποια στιγμη θα γινει δικο μου.

Lancia Deltona Integrale κυριοι....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/84830

and64
08-05-09, 21:14
ωραιος....και αυτο το αυτοκινητο ειναι το απωθημενο μου...και 80 χρονων να παω αυτο το κομψοτεχνημα καποια στιγμη θα γινει δικο μου.

Lancia Deltona Integrale κυριοι....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/84830

Oπα οπα! Τωρα το χοντραίνεις το παιχνίδι (και ξύνεις και πληγές κατα βάθος) είπαμε κανενα coupe οκ τώρα μου πας deltona! :respekt:

(Λέω ξύνεις πληγές γιατί είχε ο θείος μου μια τέτοια (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=98235623&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=14700&makeModelVariant1.modelDescription=hpe&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=110&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2) η οποία deltona δεν ήταν αλλά πλησίαζε: 186 άλογα, 2500-2800 που φούσκωνε καλά το turbo μέχρι 7000 γάζωνε, το visco που φοράει και το coupe μπροστά, από εμφάνιση εμένα μου άρεσε και μου αρέσει ακόμα η hf, σε άλλους καθόλου. Πήγε και την πούλησε πριν προλάβω να βγάλω δίπλωμα, κόκκινη με τα recaro μέσα full alcadara μπλέ σκούρα, κατα τα άλλα όπως αυτή που δείχνω με το τριάκτινο τιμόνι, αυτόματο clima από τότε, τα εξτρα οργανάκια για λάδι-μπαταρία κλπ...γαμώ την τύχη μου!!:wall::rant:)

Πάει το καταστρέψαμε το θέμα!:oops:

Rebel Scum
08-05-09, 22:03
ωραιος....και αυτο το αυτοκινητο ειναι το απωθημενο μου...και 80 χρονων να παω αυτο το κομψοτεχνημα καποια στιγμη θα γινει δικο μου.

Lancia Deltona Integrale κυριοι....

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/84830

+1!!!

Παρότι γερμανόφιλος αυτό το το κομψοτέχνημα της αυτοκίνησης το παραδέχομαι...κρίμα που η Lancia έχασε τον σπορ της χαρακτήρα και φτιάχνει αυτοκίνητα για νοικοκυρές:p

linkinp
08-05-09, 23:10
and64 και η delta η ''δικια'' σου ειναι κουκλα αλλα πιο κυριλε,η deltona η ''δικια'' ( :) ) ειναι λιγο πιο αγρια....ειχα την τυχη να οδηγησω μια τετοια και ηταν απλα αξεχαστη εμπειρια....!!

rebel scum κι εγω....τσεχοφιλος εχω γινει αλλα οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται....

and64
08-05-09, 23:35
and64 και η delta η ''δικια'' σου ειναι κουκλα αλλα πιο κυριλε,η deltona η ''δικια'' ( :) ) ειναι λιγο πιο αγρια....ειχα την τυχη να οδηγησω μια τετοια και ηταν απλα αξεχαστη εμπειρια....!!

rebel scum κι εγω....τσεχοφιλος εχω γινει αλλα οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται....


Ναι καλή και η "δικιά μου" αλλά μακάρι να ήταν όντως δικιά μου! Αλλά είπαμε...μας τέλειωσε:evil:

(Αυτό ακριβώς το πιο κυριλέ δεν με χάλαγε ποτέ γιατί με κάποιες επεμβάσεις το μοτέρ πήγαινε άνετα 240 άλογα και το μόνο που σε καρφώνει είναι το intercooler στον προφυλακτήρα:twisted: )

megahead13
08-05-09, 23:46
+1!!!

Παρότι γερμανόφιλος αυτό το το κομψοτέχνημα της αυτοκίνησης το παραδέχομαι...κρίμα που η Lancia έχασε τον σπορ της χαρακτήρα και φτιάχνει αυτοκίνητα για νοικοκυρές:p
Όπως ακριβώς το είπες! Η Integrale είναι κομψοτέχνημα της αυτοκίνησης!!! :worthy:

parmenidis
02-06-09, 07:37
Για το Jeep compass έχετε άποψη;
Ευχαριστώ

iloxos
02-06-09, 09:21
τρελή αγορά αυτή την εποχή!!!!!

προσωπικά συχαίνομαι τα τζιποειδές και ότι καίει πιο πολύ απο 12 λίτρα στην κατηφόρα.

elise
02-06-09, 13:43
Για το Jeep compass έχετε άποψη;
Ευχαριστώ

μακρια και αγαπημενα

pk33
02-06-09, 16:49
ξέρει κανείς γιατί η Ελληνική αντιπροσωπία της renault είναι τόσο κάφροι που δεν εισάγουν το απλό ESPACE αλλά μόνο το grand espace?

iloxos
03-06-09, 09:11
γιατί δεν το αγόραζε κανένας ή αν έφερναν συγκεκριμένο μοντέλο δεν θα είχαν πωλήσεις σε άλλο.

pk33
03-06-09, 13:59
αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να μην μπορεί κανείς να το παραγγείλει από Ελλάδα. Μου φαίνεται γελοία η δικαιολογία ότι δεν υπάρχει ώς κωδικός προϊόντος μέσα στο SAP τους

iloxos
03-06-09, 14:35
πάρτο απο εξωτερικό

pk33
03-06-09, 17:37
το σκέφτηκα αλλά δεν θα χάσω την τριτεκνική ατέλεια στον ΕΤΤ?

jim68
03-06-09, 18:02
Ισχύει και για τα μεταχειρισμένα εξωτερικού η ατέλεια

Δες εδώ (http://hercules-autocenter.car.gr/cars/view/262275/)

για τρίτεκνους είναι 28000 εύρο.

(Λέω εγώ τώρα :p)

pk33
04-06-09, 10:32
ξερετε κανέναν έμπορο που να φέρνει αποκλειστικά jahreswagen?

teodor_ch
06-06-09, 16:35
καμία άποψη για το volvo C30?
εκτός απο την εμφάνιση που είναι τελείως υποκειμενική

έχει κανείς οδηγική εμπειρία?αξιοπιστία?

noname85
06-06-09, 18:12
τον Θαναση Πατρα να ρωτησεις που περναει με αυτο το αμαξι καθε μερα εξω απο το σπιτι μου!!!

elise
06-06-09, 19:09
καμία άποψη για το volvo C30?
εκτός απο την εμφάνιση που είναι τελείως υποκειμενική

έχει κανείς οδηγική εμπειρία?αξιοπιστία?


το αμαξι ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΛΟ....

ενα ειναι το προβλημα του... οι διαθεσιμοι χωροι του , για τους πισω επιβατες και τις αποσκευες....

1.800 εκδοση momentum respect :worthy::worthy::worthy:

teodor_ch
06-06-09, 19:44
προβλήματα? κατανάλωση?
σκέφτομαι τη momentum + r-design

κομματάκι ακριβό, αλλά νομίζω κάνουν καλή έκπτωση τελευταία

elise
06-06-09, 22:30
προβληματα μηδεν , καταναλωση μια χαρα .

r design περα για περα περιττο... χιλιες φορες να βαλεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ υχοσυστημα και τα xenon....

teodor_ch
07-06-09, 00:17
100% θα μπούν αυτά
απλά έλεγα να βάλω ΚΑΙ το r-design
1) βελτιώνει αεροδυναμική
2) χαμηλώνει το κέντρο βάρους

το ξέρω ότι είναι ψιλο-μπούρδες αλλά θα είναι το πρώτο δικό μου αμάξι και επειδή θα το κρατήσω 5+ χρόνια έλεγα να βάλω ότι μπορώ πάνω (εάν πάρω την κατάλληλη χρηματοδότηση!)

έχεις καθόλου ιδέα πόσο θα πάει η momentum+ θερμαινόμενα καθίσματα + ηχοσύστημα + Β-Xenon + r-design
με τις όποιες εκπτώσεις δίνουν αυτή τη περίοδο?
μία ενδεικτική τιμή
(για την 1.8 έκδοση)

βλέπω έχεις λινκ στην υπογραφή απο αυτοκινητο-site :)
πάω να το χτενίσω :D

and64
07-06-09, 12:40
100% θα μπούν αυτά
απλά έλεγα να βάλω ΚΑΙ το r-design
1) βελτιώνει αεροδυναμική
2) χαμηλώνει το κέντρο βάρους

το ξέρω ότι είναι ψιλο-μπούρδες αλλά θα είναι το πρώτο δικό μου αμάξι και επειδή θα το κρατήσω 5+ χρόνια έλεγα να βάλω ότι μπορώ πάνω (εάν πάρω την κατάλληλη χρηματοδότηση!)

έχεις καθόλου ιδέα πόσο θα πάει η momentum+ θερμαινόμενα καθίσματα + ηχοσύστημα + Β-Xenon + r-design
με τις όποιες εκπτώσεις δίνουν αυτή τη περίοδο?
μία ενδεικτική τιμή
(για την 1.8 έκδοση)

βλέπω έχεις λινκ στην υπογραφή απο αυτοκινητο-site :)
πάω να το χτενίσω :D

Αντί να το τιγκάρεις εξοπλισμό δεν παίρνεις κανένα μεγαλύτερο μοτέρ για να μη σέρνεται ή κανενα τουρμπάτο όχημα άλλης εταιρίας; Στο λέω αυτό κυρίως επειδή σε μεταπώληση δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πίσω τα λεφτά που εδωσες για εξοπλισμό....

teodor_ch
07-06-09, 14:01
Αντί να το τιγκάρεις εξοπλισμό δεν παίρνεις κανένα μεγαλύτερο μοτέρ για να μη σέρνεται ή κανενα τουρμπάτο όχημα άλλης εταιρίας; Στο λέω αυτό κυρίως επειδή σε μεταπώληση δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πίσω τα λεφτά που εδωσες για εξοπλισμό....


ευχαριστώ για το point μιας και δεν έχω ξανα ασχοληθεί με την αγορά αυτοκινήτου

1) ο 1.8 κινητήρας πιστεύω ότι είναι πάνω απο τις ανάγκες μου. Ακόμα και με τον 1.6 θα έκανα δουλειά. Απλά είπα να πάρω κάτι λίγο πιο δυνατό.
2) αυτό με τον εξοπλισμό δεν τον ήξερα οπότε μπορεί να κόψω κατιτίς (αν και το ηχοσύστημα είναι απαραίτητο)
3) επειδή σκέφτομαι να το κρατήσω 5ετία (και βάλε εάν έχω παντρευτεί) κοιτάω να παρέχει όσα δίνει μία εταιρία σαν τη volvo

αναγνωρίζω ότι δεν είναι value/money απλά δεδομένου ότι δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και οι πίσω χώροι όσο
ασφάλεια, αξιοπιστία, ομορφιά (μιας και θα το παντρευτώ κάμποσα χρόνια), οδηγική συμπεριφορά
στα 20.000 ευρώ δεν είναι απο τις καλύτερες επιλογές?

ποιές εναλλακτικές προτείνεις?

edit:
με ενδιαφέρουν και τα μετέπειτα έξοδα (service) αλλά με λίγο διακανισμό η volvo προσφέρει δωρεάν εγγύηση (και λάδια, ιμάντες κλπ μέσα) για 10 χρόνια
με ενδιέφερε και η κατανάλωση (fiesta 1.3(νομίζω) diesel = top επιλογή) αλλά αφού μπαίνω στην παραγωγή το βάζω σε δεύτερη μοίρα
τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω στην εθνική με ταχύτητα 80-100km/h (το cruise control θα με ελαφρύνει πολύ) οπότε πάλι το volvo δεν υστερεί πολύ

elise
07-06-09, 17:46
με το r design ουτε βελτιωνεις την αεροδυναμικη ουτε χαμηνωνεις το κεντρο μαζας.... οποιος στα λεει αυτα ειναι μπουρδες......θερμενομενα καθισματα μην βαλεις.... προσωπικα τα ειχα αναγκη μονο σε μερες με παρα πολυ κρυο και ανοιχτο παραθυρο.... τα δερματινα ηταν ωραια παντως... καλη ποιοτητα αν και με μηδενικη πλευρικη στηριξη.....

κατι που δεν ξερουν πολλοι : τα ηχοσυστηματα της VOLVO ειναι μακραν ΟΤΙ καλυτερο υπαρχει αυτη στην παγκοσμια αυτοκινητοβιομηχανια.... οποτε και να δωσεις το κατιτις παραπανω αξιζει....

φυσικα ο 1.800αρης ειναι must... αποδιδει παντου καλα και ειναι και οικονομικος..... ο διλιτρος δεν αξιζει...


Y.Γ

δεν υπαρχει λογος να βαλεις παραπανω λαστιχο απο το 205/55/16 που δινει η εταιρια... αν αρχιζουν να σου λενε για 17αρες απλα ριξε ακυρο...

emeliss
07-06-09, 18:34
ενα ειναι το προβλημα του... οι διαθεσιμοι χωροι του , για τους πισω επιβατες και τις αποσκευες....
Οι πίσω κάθονται πάρα πολύ καλά. Καλύτερα από την πλειοψηφία των μοντέλων που κυκλοφορούν. Αλλά είναι μέχρι δύο. Το αμάξι είναι τετραθέσιο.

Με τις αποσκευές υπάρχει θέμα, αλλά σνήθως δεν απασχολεί το κοινό στο οποίο απευθύνεται.


2) αυτό με τον εξοπλισμό δεν τον ήξερα οπότε μπορεί να κόψω κατιτίς (αν και το ηχοσύστημα είναι απαραίτητο)
Υπάρχουν 3 κατηγορίες ηχοσυστήματος. Το performance με 4 ηχεία, το high performance με 8 ηχεία mp3 κλπ και το κορυφαίο dynaudio. Το τελευταίο είναι ένα από τα καλύτερα εργοστασιακά ηχοσυστήματα που έχουν μπει ποτέ σε αυτοκίνητο αλλά και η τιμή του είναι ιδιαίτερα τσουχτερή. Θα σε συμβούλευα να πας στο μεσαίο μοντέλο. Και να θυμάσαι ότι στα volvo δεν μπαίνει aftermarket ηχοσύστημα.


με το r design ουτε βελτιωνεις την αεροδυναμικη ουτε χαμηνωνεις το κεντρο μαζας.... οποιος στα λεει αυτα ειναι μπουρδες......
Σωστά. Τα ελατήρια για το χαμήλωμα μπαίνουν ξεχωριστά.

Το r-design είναι φρου φρου και αρώματα αλλά ωραία φρου φρου και αρώματα. Bodykit, αεροτομή έξω, μέσα τα σπορ πετάλια και ένα πιο όμορφο λεβιέ ταχυτήτων, καθώς και δίχρωμα δερμάτινα καθίσματα. Τα πάντα τα βάζεις και ξεχωριστά, εκτός τα δίχρωμα δερμάτινα καθίσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.