PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

elise
07-06-09, 18:45
το αμαξι δεν χρειαζεται χαμηλωμα.... ειναι αψογο οδηγικα....

το μονο προβλημα του ειναι το μεγαλο σε διαμετρο τιμονι...

οσο αναφορα για το πισω καθισμα, ναι μεν μπορει να καθονται σχετικα ανετα (οχι κατι τρελο παντως) αλλα το μπες βγες ειναι ζορικο.....

and64
07-06-09, 21:12
@elise καλό το ακριβό ηχοσύστημα της vovlo (το εχω ακούσει σε s60r) αλλά οταν υπάρχει το b&o στα audi με τους ακουστικούς φακούς πάνω στο ταμπλό τα mark levinson στα lexus, τα linn στις aston martin εε μην τρελαθούμε κιόλας, υπάρχουν και καλύτερα από της volvo!!

elise
07-06-09, 21:19
το θεμα ειναι οτι οταν η volvo εβαζε σωστα ηχοσυστηματα στα αυτοκινητα της ολοι οι αλλοι κανανε την παλαβη....

μονο και μονο δηλαδη της ιστοριας της ας κρατησουμε σεβασμο ;)

vlad
10-06-09, 09:07
Καλημερα ενδιαφερομαι για αγορα καινουργιου αμαξιου και θελω την γνωμη σας.Εχω ενα honda jazz και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ψαχνω ομως κατι λιγο μεγαλυτερο και με λιγο μεγαλυτερο πορτ παγκαζ.Eως 20000euro μεγαλο χωρο στα πισω καθισματα και χαμηλη καταναλωση.

imr
10-06-09, 10:48
Ενδιαφερεσαι για καινουργιο αμαξι?

Δεν μας εδωσες αρκετες πληροφοριες, ποσα λεφτα διαθετεις, τι αναγκες εχεις απο επιδοσεις? θα το χρησιμοποιεις μεσα στην πολη, για ταξιδια?

apok
10-06-09, 10:51
συνεχίζεται εδώ

noname85
10-06-09, 13:08
που???

apok
10-06-09, 13:09
εδω που ρωτάς;)

leros2004
10-06-09, 14:23
καμία άποψη για το volvo C30?
εκτός απο την εμφάνιση που είναι τελείως υποκειμενική

έχει κανείς οδηγική εμπειρία?αξιοπιστία?

υπάρχει volvo κακό ? η ρωτάς για να ευλογήσεις τα ΄γενια σου :p

teodor_ch
01-07-09, 18:39
επανέρχομαι μετά απο έρευνα αγοράς αμαξιού στα €20k

είμαι μεταξύ
Fiat Bravo 1.6 diesel multijet
vs
Volvo C30 1.8

1) Στο θέμα παθητικής ασφάλειας το volvo έρχεται πρώτο? Και αν ναί, με μεγάλη διαφορά ή πάνω κάτω είναι τα ίδια?
2) Το bravo καταναλώνει τα μισά απο το volvo, αλλά στη volvo δίνουν 10 χρόνια δωρεάν service (εργασία και ανταλλακτικά). Πού κερδίζω περισσότερα στα 150.000 μέσα σε 6-7 χρόνια?
3) Εναλλακτική επιλογή σε μικρομεσαίο sport (εμφανισιακά) και στα ίδια λεφτά? Τα έχω δεί όλα (νομίζω) απλά να τσεκάρω αν χάνω καμιά καλή προσφορά.

Ευχαριστώ και πάλι :)

and64
01-07-09, 20:26
επανέρχομαι μετά απο έρευνα αγοράς αμαξιού στα €20k

είμαι μεταξύ
Fiat Bravo 1.6 diesel multijet
vs
Volvo C30 1.8

Εναλλακτική επιλογή σε μικρομεσαίο sport (εμφανισιακά) και στα ίδια λεφτά? Τα έχω δεί όλα (νομίζω) απλά να τσεκάρω αν χάνω καμιά καλή προσφορά.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Εκεί γύρω στα 20k υπάρχει και το leon 1.8t με ή χωρίς dsg (για μένα δεν τίθεται δίλημα, το dsg είναι άψογο, θα το έβαζα σίγουρα) επίσης υπάρχει και 308 gt 1.6t 150 hp. Το leon αρκετά πιο σπορ και οδηγικά βέβαια από το συγκεκριμένο Peugeοt που είναι...gt οπως λέει και το ονομά του χωρίς να είναι απαραίτητα κακό βέβαια αυτό;)

Πάντως βάζεις και diesel στο παιχνίδι βλέπω αν και προσωπικά μάλλον θα κοιτούσα το 1,9 και οχι το 1,6 bravo...

3lbereth
01-07-09, 20:30
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τα μοντέλα που βρήκες, τσέκαρε μήπως υπάρχουν ψιλά γράμματα για το 10ετές σερβις.
Πχ, η Hyundai για να δώσει free service, σε υποχρεώνει να πάρεις το αυτοκίνητο με δόσεις (με 9,5% ονομαστικό!), να βγάλεις υποχρεωτικά πιστωτική με συνδρομή 30€ και επιπλέον να κάνεις αγορές 5.000 ευρώ minimum το χρόνο!
Ε, όπως μπήκα, βγήκα!

pelasgian
01-07-09, 20:31
Για το Chevy Cruze τι λέτε;
http://www.blog.automotiveaddicts.com/wp-content/uploads/2008/08/chevy-cruze-top-angle.jpg

sonypspgr
02-07-09, 00:23
επανέρχομαι μετά απο έρευνα αγοράς αμαξιού στα €20k

είμαι μεταξύ
Fiat Bravo 1.6 diesel multijet
vs
Volvo C30 1.8

1) Στο θέμα παθητικής ασφάλειας το volvo έρχεται πρώτο? Και αν ναί, με μεγάλη διαφορά ή πάνω κάτω είναι τα ίδια?
2) Το bravo καταναλώνει τα μισά απο το volvo, αλλά στη volvo δίνουν 10 χρόνια δωρεάν service (εργασία και ανταλλακτικά). Πού κερδίζω περισσότερα στα 150.000 μέσα σε 6-7 χρόνια?
3) Εναλλακτική επιλογή σε μικρομεσαίο sport (εμφανισιακά) και στα ίδια λεφτά? Τα έχω δεί όλα (νομίζω) απλά να τσεκάρω αν χάνω καμιά καλή προσφορά.

Ευχαριστώ και πάλι :)
πολυ καλα τα volvo αλλα εαν βρεις saab θα καταλαβεις την διαφορα τους..
ειδικα με οτι εχει να κανει με ασφαλεια..:whistle:
το bravo σε diesel? και που θα το πας?...το μονο καλο του 1.9 ειναι το εξαταχυτο κιβωτιο του που αντεχει στις εκκινησεις με γκαζι..
κατα τα αλλα καλυτερα να παρεις το tjet..

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για το Chevy Cruze τι λέτε;
http://www.blog.automotiveaddicts.com/wp-content/uploads/2008/08/chevy-cruze-top-angle.jpg
daewoo θες να πεις..
μακρυα και αγαπημενοι..;)

teodor_ch
02-07-09, 00:25
πολυ καλα τα volvo αλλα εαν βρεις saab θα καταλαβεις την διαφορα τους..
ειδικα με οτι εχει να κανει με ασφαλεια..:whistle:
το bravo σε diesel? και που θα το πας?...το μονο καλο του 1.9 ειναι το εξαταχυτο κιβωτιο του που αντεχει στις εκκινησεις με γκαζι..
κατα τα αλλα καλυτερα να παρεις το tjet..

μένω Κρήτη :)
Βασικά, το κυκλοφορώ σε όλη την Ελλάδα, εκτός απο το τριτοκοσμικό δήμο της Αθήνας!!!
Το bravo έχει 30 ροπή και τη μισή κατανάλωση απο το c30. Το 1.9 θα φέρει μεγαλύτερη φορολογία οπότε απορρίπτεται. Τί παραπάνω απο τη 30άρα ροπή να θέλω? Έχουμε ένα fiat strada 1.3 (ή 1.4) multijet με 20 ροπή και οι προσπεράσεις είναι παιχνιδάκι. Δεν μπορώ να φανταστώ το 1.6 πώς θα πηγαίνει!

georgefocus
02-07-09, 00:26
Γνώμη για αγορά ελαστικών . . ................

leros2004
02-07-09, 04:06
μένω Κρήτη :)
Βασικά, το κυκλοφορώ σε όλη την Ελλάδα, εκτός απο το τριτοκοσμικό δήμο της Αθήνας!!!
Το bravo έχει 30 ροπή και τη μισή κατανάλωση απο το c30. Το 1.9 θα φέρει μεγαλύτερη φορολογία οπότε απορρίπτεται. Τί παραπάνω απο τη 30άρα ροπή να θέλω? Έχουμε ένα fiat strada 1.3 (ή 1.4) multijet με 20 ροπή και οι προσπεράσεις είναι παιχνιδάκι. Δεν μπορώ να φανταστώ το 1.6 πώς θα πηγαίνει!

Όταν συζητάμε για diesel και fiat να έχεις υπόψιν σου ότι είναι ο καλύτερος πετρελαιοκινητήρας στο κόσμο ;)
Άριστη επιλογή αφού δεν μένεις στο Νταχάου και μπορείς να πάρεις diesel......

α) Λιγότερη κατανάλωση,
β) λιγότερες ζημιές = λιγότερη συντήρηση = περισσότερα λεφτά στη τσέπη

Ps: Που να οδηγήσεις diesel Y10 τσιπαρισμένο me 130-140 άλογα, απλά σκάβει.........

and64
02-07-09, 10:53
Όταν συζητάμε για diesel και fiat να έχεις υπόψιν σου ότι είναι ο καλύτερος πετρελαιοκινητήρας στο κόσμο ;)
Άριστη επιλογή αφού δεν μένεις στο Νταχάου και μπορείς να πάρεις diesel......

α) Λιγότερη κατανάλωση,
β) λιγότερες ζημιές = λιγότερη συντήρηση = περισσότερα λεφτά στη τσέπη

Ps: Που να οδηγήσεις diesel Y10 τσιπαρισμένο me 130-140 άλογα, απλά σκάβει.........

+1 δες (http://www.youtube.com/watch?v=cr3_o_iheGU)ενα 0-160 από Eλληνικό gp 1.9 multijet με chip;) (εχει ανεβάσει κι άλλα ο ίδιος αν πατήσεις δεξιά στο more from)

Βέβαια η πραγματικά καλή φάση είναι τα περισσότερα λίτρα σε diesel, εχω οδηγήσει mercedes e280 & 320 Cdi (ταξί) και πραγματικά αν πατήσεις τέρμα γκάζι και κάνουν kickdown τα κιβώτια μεχρι και την 5η στην πρώτη (εχει 7αρι σασμάν) και την 4η στην 2η(5αρι σασμάν) η μούρη σουζάρει, το λαμπάκι του esp μένει τουλάχιστον μεχρι να γεμίσει η 3η αναμένο σταθερά και ασυναίσθητα κρατιέσαι από το τιμόνι...:stunned::crazy:

droutis
02-07-09, 11:25
το μινι κουπερ ειναι πανακριβο, παντος εισεπραξα καμια μια θετικη ψηφο για το c3

Και από εμένα έχεις θετική ψήφο για το C3. Είναι φτηνό στην συντήρηση, αξιόπιστο και έχει πολύ μεγάλους χώρους για super mini. Επίσης, πολύ καλό και φτηνό είναι και το C4. Και πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό σε θέματα σχεδίασης, άνεσης και όχι μόνο. Επίσης, να θυμίσω ότι ο Loeb σαρώνει τα τελευταία χρόνια με το C4. Καθόλου τυχαίο.:whistle:

imr
03-07-09, 00:34
Καμια γνωμη για το καινουργιο ibiza fr?

Δεν το εχω δει απο κοντα ακομα, παντως φαινεται τρελο value for money και μαλλον θα ειναι το επομενο μου αυτοκινητο.
Ξερει κανενας αν ειναι διαθεσιμο? (φανταζομαι θα ειναι αφου το εβαλαν στους τιμοκαταλογους)

pelasgian
03-07-09, 02:45
daewoo θες να πεις..
μακρυα και αγαπημενοι..;)

General motors είναι ανεξαρτήτως sticker, το οποίο δεν μας νοιάζει. Για την ακρίβεια καλύτερα που είναι chevy και όχι daewoo. Το θέμα είναι ότι είναι ένα τσάμπα insignia έτσι πώς το βλέπω.

iloxos
03-07-09, 09:47
chevy ή daewoo τα αμερικανο-κορεάτικα κατασκευάσματα δεν είναι και κορυφή στους ελλαδικούς δρόμους.... άλλη ασφάλεια το Ιnsignia.

and64
03-07-09, 10:01
chevy ή daewoo τα αμερικανο-κορεάτικα κατασκευάσματα δεν είναι και κορυφή στους ελλαδικούς δρόμους.... άλλη ασφάλεια το Ιnsignia.

Και σίγουρα άλλη ποιότητα οσο και να μην είναι...Bently η opel!:p

vamvakoolas
03-07-09, 12:02
Καλο ειναι οταν εχουμε μια αποψη να την τεκμηριωνουμε:

ειχα daewoo Nubira 1.6 to αντιστοιχο cruze (αντικαταστατης). Δε μπορω να πω ποσο ικανοποιημενος ειμαι απο αυτο το αυτοκινητο, οικονομικο, δυνατο (118 Hp) ανετο και αψογο value for money, ενω και ανταλλακτικα/service (αν εξαιρεσει κανεις μονο τα αμορτισερ που η εταιρια βαζει κατι πανακριβα αλλα σουπερ) αρκετα φθηνα..Τα ιδια μου ελεγε και συναδελφος για daewoo lanos που ειχε..τι να πω...

(Φανταζομαι τι γνωμη θα εχουν αρκετοι εδω για dacia...:lol: εκανα εξαντλητικη δοκιμη στο εξωτερικο, τοσο στη Ρουμανια οσο και στη μαμα Γαλλια, και πιστευω οτι αν οι Ελληνες δεν ειχαν κομπλεξ με τη μαρκα, θα ειχε γεμισει η αγορα...)

and64
03-07-09, 12:18
Καλο ειναι οταν εχουμε μια αποψη να την τεκμηριωνουμε:

ειχα daewoo Nubira 1.6 to αντιστοιχο cruze (αντικαταστατης). Δε μπορω να πω ποσο ικανοποιημενος ειμαι απο αυτο το αυτοκινητο, οικονομικο, δυνατο (118 Hp) ανετο και αψογο value for money, ενω και ανταλλακτικα/service (αν εξαιρεσει κανεις μονο τα αμορτισερ που η εταιρια βαζει κατι πανακριβα αλλα σουπερ) αρκετα φθηνα..Τα ιδια μου ελεγε και συναδελφος για daewoo lanos που ειχε..τι να πω...

(Φανταζομαι τι γνωμη θα εχουν αρκετοι εδω για dacia...:lol: εκανα εξαντλητικη δοκιμη στο εξωτερικο, τοσο στη Ρουμανια οσο και στη μαμα Γαλλια, και πιστευω οτι αν οι Ελληνες δεν ειχαν κομπλεξ με τη μαρκα, θα ειχε γεμισει η αγορα...)

Το Nubira ήταν καλό μονο για να σε μετακινεί (το συζητάμε κι αυτό δλδ σε σχέση με αντίστοιχες Ευρωπαικές προτάσεις της εποχής αλλά τεσπα μην σου το χαλάσω), value for money, ναι, αλλά για οτιδήποτε παραπάνω...δεν! Δλδ το στρίψιμο και η γενικότερη οδική συμπεριφορά που είχαν Nubira/lanos δεν νομίζω οτι διεκδικεί δάφνες, μάλλον το αντίθετο!! Για παθητική ασφάλεια δεν θα μιλήσω καν...

Το cruze δεν εχει μοτέρ. Αντε με το 1,8 μπορείς να πεις οτι την παλεύει αλλά με τον 1,6 μάλλον σέρνεται άσχημα φορτωμένο. Και αν ειναι να πάρω 1800 κιβυκά και χώρους παιρνω Octavia 1.8tsi (ή μεταχειρισμένη προηγούμενης γενιάς με τον κλασσικό 20βάλβιδο 1,8t) που εχει και γκάζι και τέρμα!!

Οσο για τα dacia...γιατί να γεμίσει η αγορά δεν κατάλαβα!! Οποιος θέλει renault του '90 μπορεί να το πάρει μεταχειρισμένο...:twisted:

iloxos
03-07-09, 13:30
@and65 σωστός.

μια βόλτα απο τις μάντρες απόσυρσης που φέρνουν τα στουκαρισμένα πείθει τους πάντες.

ωραίο το "value for money" αλλά προτιμώ το "life for my childen and limbs for me"

vamvakoolas
03-07-09, 13:50
τελικα επεσα μεσα στο κοματι κομπλεξ... :rofl::rofl::rofl:

τωρα αν συγκρινουμε με οικονομοτεχνικα κριτιρια (και οχι αποψεις α, ειναι ευρωπαικο, το αλλο ειναι κινεζικο, κορεατικο κοκ) εχει καποιος τις επιλογες του. Αναλογα το πορτοφολι του και βεβαια τι ζηταει...:hmm:



Υ.Γ:αναρωτιεμαι αν καποιος που γραφει για κατι το εχει δοκιμασει οδηγικα( ή μακρας διαρκειας δοκιμασει) ή τα γραφει επειδη το διαβασε στο ταδε περιοδικο....

and64
03-07-09, 13:56
τελικα επεσα μεσα στο κοματι κομπλεξ... :rofl::rofl::rofl:

τωρα αν συγκρινουμε με οικονομοτεχνικα κριτιρια (και οχι αποψεις α, ειναι ευρωπαικο, το αλλο ειναι κινεζικο, κορεατικο κοκ) εχει καποιος τις επιλογες του. Αναλογα το πορτοφολι του και βεβαια τι ζηταει...:hmm:



Υ.Γ:αναρωτιεμαι αν καποιος που γραφει για κατι το εχει δοκιμασει οδηγικα( ή μακρας διαρκειας δοκιμασει) ή τα γραφει επειδη το διαβασε στο ταδε περιοδικο....

Κόμπλεξ;;; Είναι το Nubira δλδ audi ή μάλλον έστω skoda και δεν το εχω καταλάβει τόσο καιρό;;;:wall: Πες μου τώρα οτι έστριβε κιόλας εστω και κατα το 1/10 σε σχέση με το Peugeot 306 πχ ή το megane που εχω της ίδιας εποχής να καραφλιάσω...:stunned:

Εχεις μπει ποτέ σε αυτοκίνητο με σοβαρή συναρμογή και ποιότητα κατασκευής;;;;; Εγώ αυτό αναρωτιέμαι...

iloxos
03-07-09, 14:01
τελικα επεσα μεσα στο κοματι κομπλεξ... :rofl::rofl::rofl:
τωρα αν συγκρινουμε με οικονομοτεχνικα κριτιρια (και οχι αποψεις α, ειναι ευρωπαικο, το αλλο ειναι κινεζικο, κορεατικο κοκ) εχει καποιος τις επιλογες του. Αναλογα το πορτοφολι του και βεβαια τι ζηταει...:hmm:
Υ.Γ:αναρωτιεμαι αν καποιος που γραφει για κατι το εχει δοκιμασει οδηγικα( ή μακρας διαρκειας δοκιμασει) ή τα γραφει επειδη το διαβασε στο ταδε περιοδικο....

ρε φίλε επειδή πας να μας βγάλεις το κορεάτικο bmw και δεν συμφωνούμε είμαστε και κομπλεξικοί;;;;

πες μου σε παρακαλώ και με όλη την καλή θέληση που - εκτός τιμής - έχει κάτι καλό το οποιοδήποτε κορεάτικο - αμερικάνικο - ινδικό - ρουμάνικο κτλ αυτοκίνητο.

άλλο αμάξι το αμάξι δουλειάς (100χλμ τη μέρα μέσα στη πόλη ή στο χωματόδρομο) και άλλο το αμάξι που θα βάλεις τα παιδιά σου να τα πας πάτρα απο καβάλα αυθημερόν.

BlindG
03-07-09, 14:32
θελω να αγορασω ηχεια 5.1 για το pc με τιμη που να ειναι γυρο στα 45 €..Καμια γνωμη?

Ναι, είσαι σε λάθος topic :p :p :p

pelasgian
03-07-09, 14:54
πάντως για το cruze έλεγαν ότι ο 1.8 δεν είναι καλός ως κινητήρας και ότι ο 1.6 είναι εξαιρετικά πιο πολιτισμένος. Το πού είναι συναρμολογημένο ελάχιστα με νοιάζει. Τα Golf είναι τούρκικα, νότια αφρική και μεξικό. Έγιναν άσχημα αυτοκίνητα;

Το Chevy είναι GM, το κορεάτικο τώρα δεν μου λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

Το ότι κάνει 14,000 ενώ το insignia κάνει 24,000 μου λέει. Βασικά είναι ένα opel με άλλο sticker.

Μένει να δούμε και αν χωράμε. (BTW, από 22άχρονο τι θα ακούσεις για τα αμάξια; ότι είναι άνετα, καίνε λίγο και έχουν καλή ποιότητα κύλισης; Θα σου πούνε για μούρη, μπλε πιτσιλίχτρες και σέμπριν εξατμίσεις :p )

Ρε συ ίλοχε, γνώρισέ μου τη ξαδέλφη τη γιατρό και θα πάρω M5 για να είναι ασφαλής :)

and64
03-07-09, 15:01
(BTW, από 22άχρονο τι θα ακούσεις για τα αμάξια; ότι είναι άνετα, καίνε λίγο και έχουν καλή ποιότητα κύλισης; Θα σου πούνε για μούρη, μπλε πιτσιλίχτρες και σέμπριν εξατμίσεις :p )


Αυτό να υποθέσω πηγαίνει σε μένα! Δεν ξέρω ομως από που εβγαλες το συμπέρασμα οτι θελω να κοπανιέμαι, οδηγώ hyundai scoupe με bodykit και μπουρί σόμπας για εξάτμιση και εχω και μπλε πιτσιλιστίρια (λυπήσου με όμως:stunned:)...:what:
Ειλικρινά δεν το κατάλαβα αυτό...:evil::nono:

Το που είναι φτιαγμένο με αφήνει σχεδόν εντελώς αδιάφορο. Το θέμα είναι από ποιά εταιρία είναι φτιαγμένο!!

Επίσης με 1,6 ατμόσφαιρα σε τέτοιο αυτοκίνητο φορτωμένο και με a/c απλά δεν προσπερνάς....

pelasgian
03-07-09, 15:08
Διότι είπες ότι τα οικονομοτεχνικά κριτήρια δεν είναι θέμα. Αν τα βγάζεις τα λεφτά, είναι.

Σίγουρα μία μαζεράτι είναι υπέροχη, αλλά λέμε για αυτοκίνητα που θέλει ο άλλος να αγοράσει γύρω στα 15,000. Μετά, καλά τα κρατήματα, αλλά αν δεν το θέλει για αγώνες, ούτε για κόντρες, ούτε για να πει στη γκόμενα "πωπω μία αμαξάρα", πόσα πρέπει να πληρώσεις γι αυτά;

Ήμουν και εγώ 22 και αν δεν έβαλες μπόντυκιτ και σόμπα, απλά χάνεις. Ήταν μάλιστα οι εποχές που τα αμάξια ήταν με καρμπυρατέρ και έβαζες τα διπλά επάνω, άλλαζες χταπόδια, πείραζες προπορίες (έκαιγες πέντ'έξι φλάντζες σε κόντρες μετά τη σχολή) και γενικώς κάφριζες. Βέβαια, έπρεπε να δουλεύεις part time για να τα κάνεις αυτά, διότι ο μπαμπάς το αμάξι της οικογένειας δεν το θέλει καρναβάλι :)

Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε στο ίδιο age group, και τέλος πάντων μη λες σε μηχανολόγο μηχανικό την άποψή σου για αμάξι που δεν οδήγησες ή το αν θα πάρει κάτι με οικονομοτεχνικά κριτήρια. Βγάλε πρώτα τα λεφτά για να πάρεις ένα και μετά πες μας πιο είναι το καλό.

υ.γ. δεν μου αρέσουν οι προσπεράσεις με aircondition. Πρέπει να έχεις το παράθυρο κλειστό και δεν μπορείς να φωνάξεις "φάει τη σκόνη μου σπυράκια, την έχω πιο μεγάλη από σένα" :lol:
υ.γ.2 φορτωμένο; στο μικρολίμανο έβγαζα το πίσω καναπέ και τη ρεζέρβα ρε, σιγά με βάλω και τα πεθερικά :lol:

and64
03-07-09, 15:20
Διότι είπες ότι τα οικονομοτεχνικά κριτήρια δεν είναι θέμα. Αν τα βγάζεις τα λεφτά, είναι.

Σίγουρα μία μαζεράτι είναι υπέροχη, αλλά λέμε για αυτοκίνητα που θέλει ο άλλος να αγοράσει γύρω στα 15,000. Μετά, καλά τα κρατήματα, αλλά αν δεν το θέλει για αγώνες, ούτε για κόντρες, ούτε για να πει στη γκόμενα "πωπω μία αμαξάρα", πόσα πρέπει να πληρώσεις γι αυτά;

Ήμουν και εγώ 22 και αν δεν έβαλες μπόντυκιτ και σόμπα, απλά χάνεις. Ήταν μάλιστα οι εποχές που τα αμάξια ήταν με καρμπυρατέρ και έβαζες τα διπλά επάνω, άλλαζες χταπόδια, πείραζες προπορίες (έκαιγες πέντ'έξι φλάντζες σε κόντρες μετά τη σχολή) και γενικώς κάφριζες.

Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε στο ίδιο age group, και τέλος πάντων μη λες σε μηχανολόγο μηχανικό την άποψή σου για αμάξι που δεν οδήγησες ή το αν θα πάρει κάτι με οικονομοτεχνικά κριτήρια. Βγάλε πρώτα τα λεφτά για να πάρεις ένα και μετά πες μας πιο είναι το καλό.

Μάλιστα... Το οτι ειμαι 22, αφενός δεν αποκλείει το να εχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα (που εχω για διάφορους λόγους). Επίσης οντως δεν πληρωνω αλλά αυτο απο την άλλη δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να κρίνω αν μια αγορά ειναι καλή (γενικότερα) αναφορικά με αυτά που εχω οδηγήσει και γνωρίζω σχετικά με το αυτοκίνητο γενικότερα.
Προσωπικά θεωρώ οτι ενα octavia 1,8t (η παλια φάτσα με τον παλιό turbo) είναι απείρως καλύτερη από το οποιοδήποτε cruze ή οποιο άλλο ατμοσφαιρικό παίρνεις με τα ίδια λεφτά! Και το γκάζι δεν χρειάζεται μονο για κόντρες (που δεν θεωρώ οτι αξίζει ούτε σαν διαδικασία, δεν τρελαίνομαι για ευθείες άλλωστε, και τη γιαγιά μου να βάλω αν εχει ενα συμπαθές συνολικά αυτοκίνητο θα κάνει κοντρα, ε και;;; ) το θες και για προσπεράσεις και για άνετο τάξίδι. Ειδικά με το οδικό δίκτυο που εχουμε στην Ελλάδα δεν είναι οτι καλύτερο να θες να περάσεις φορτηγό πχ και να το κάνεις με το cruze φορτωμένο, αλλά με ενα τουρμπάτο αντιστοιχο (αν ήταν και diesel ακόμα καλύτερα, αλλά είπαμε Σουφλιας:down:) που εχει μια ικανοποιητική ροπή.
Αυτό μπορώ να το ξέρω και χωρίς να εχω βγάλει ακόμα λεφτά για να αγορασω το δικό μου αυτοκίνητο, δεν βρισκεις;;

Οσο για το bodykit το a4 εχει sline πακέτο. Αν και δεν το λες καγκούρικο μάλλον συντηριτικο για bodykit και να μην είχε δεν θα με πείραζε καθόλου (ούτως ή άλλως δεν αγοράστηκε καινούριο, το είχε πανω) το megane είναι οπως ήταν και το uno βέβαια που υπάρχει για μουσειακούς λόγους. Μπουριά κλπ δεν εχω, για να είμαι ομως στο πνεύμα της εποχής μου εχω πρόγραμμα στο audi....:lol:

pelasgian
03-07-09, 15:31
Αν δεν έγραψες δικό σου πρόγραμμα σε eprom με ματάκι και αυτοκόλλητο ασημόχαρτο από 5"25 δισκέτα έχασες ολόκληρη εποχή.

Καλό το audi, αλλά υποστρέφει γιατί έχει βαριά μούρη. Επίσης, δεν ήταν ποτέ του κρατήματος οι γερμανοί, έχει πολλές "εγκαταλείψεις" στις άουτομπαν και το ESP αν ζοριστεί μπορεί και να σου ανατινάξει το διαφορικό, όπως μάθαμε με ένα φίλο τις προάλλες.

Λόγω χοληστερίνης, αρτηριοσκλήρυνσης και ασορτί καράφλας, δεν μας παίρνει πλέον να τα στήνουμε. Όμως, αν ποτέ τα έστηνα, καλά τα audi, αλλά σε ένα χιονισμένο επαρχιακό δρόμο θα πήγαινα μόνο με ένα subaru legacy και θα σου έδινα λαμαρίνες και βαλβίδες του audi να τις δεις στο χέρι :)

Εκεί που θα πήγαινες από δέντρο σε δέντρο και από κωλονάκι σε εκκλησάκι, με τα τρία διαφορικά θα ζωγράφιζα κύκλους ολόγυρά σου. Θα το έβλεπες και απέξω και θα έλεγες το αμαξάκι του παππούλη και δεν θα ήξερες τι σε χτύπησε.

Βασικό μειονέκτημα, είναι γύρω στα 30,000 και δεν το ξέρουν οι κυράτσες για να πουν "α είναι κονομημένος έχει και μπεβέ" και τσάμπα τόσο χρήμα :lol:

iloxos
03-07-09, 15:35
Ρε συ ίλοχε, γνώρισέ μου τη ξαδέλφη τη γιατρό και θα πάρω M5 για να είναι ασφαλής :)

τα φτιαξε με συνάδελφο (οι "μασόνοι" πάνε σαν τους χιώτες:2-2) και πήρε eos1400/170... εγώ με την 147αρα μου ακόμα...:cry

πάντως γιώργο ο and64 δεν λέει κάτι τρελό ούτε είναι κάγκουρας. φυσικά το οικονομικό είναι το πρωτεύον θέμα αλλά πιστεύω οτι αν δεν έχεις μαρούλι καλύτερα ένα παλιότερο μεταχειρισμένο που προσφέρει ασφάλεια απο ένα νέο με χαμηλής ποιότητα υλικά ανεξαρτήτως κατασκευής.

τώρα αν το θες για αθήνα/επαρχεία για δουλειά το κορεάτικο είναι κορυφή και με απόσταση απο τους 2ους.

για ταξίδια με ταχύτητα και αυθημερόν θες ασφάλεια, γκάζι και προστασία. εκεί χάνουν κατα κράτος.

Υγ ρε @@@@ μου έχουμε και την @@@βενζίνη να σκεφτούμε... απο 80 στο 120 μέσα σε 3 μήνες.... :rant::rant::rant::rant::rant:

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λόγω χοληστερίνης, αρτηριοσκλήρυνσης και ασορτί καράφλας, δεν μας παίρνει πλέον να τα στήνουμε. Όμως, αν ποτέ τα έστηνα, καλά τα audi, αλλά σε ένα χιονισμένο επαρχιακό δρόμο θα πήγαινα μόνο με ένα subaru legacy και θα σου έδινα λαμαρίνες και βαλβίδες του audi να τις δεις στο χέρι :)

για το legacy δεν ήξερα. οι ιάπωνες χάνουν ρε φίλε σε design και όχι σε μηχανές-σασιά.

ΥΓ είμαι της ιταλικής σχολής :crazy:

pelasgian
03-07-09, 15:40
ήταν μία εποχή στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν που είχε μερικά κοννέ στο automotive του πανεπιστημίου, στη πίστα του και σε γειτονική εταιρεία δεξιοτίμονων γιαπωνέζικων imports. Αν δεν έχεις μπει σε awd, δεν έχεις μπει σε τίποτα. Να στο πω απλά, πάρε τη M5 σε στροφές και κάντην κουρέλια για πατάκι πόρτας. Οποιοδήποτε ευρωπαϊκό στο παίρνει στα 4χ4.

Στο δρόμο όμως πήγαινα με ένα τουρμποντίζελ :) Και αν πάρω τώρα αμάξι, θα είναι station, αυτόματο και diesel. Περιμένω να ... ψοφίσει ο σαρακατσάνος και να επιτρέψουν το πετρέλαιο.

υ.γ. με λεχρίτες σαν και σένα ρε τη ζευγάρωσες την ξαδέλφη σου; Πες τhς ότι το αλβανικό αίμα μόνο με το τουρκο-βουλγάρικο κάνει χαϊρι. :lol: EOS; εσύ τη πήρες στο λαιμό σου ρε; Alfa romeo: o ανηψιός του Αχιλλέα, μικρή ένδοξη ζωή. Subaru, η εταιρεία των μηχανολόγων. Με τις γυμνές μηχανές, χωρίς πλαστικά διακοσμητικά καπάκια κάτω από το καπώ. Μόνο η σοκολάτα, χωρίς γκοφρέτα.

iloxos
03-07-09, 15:44
Alfa Romeo 156 SportWagon 1.9 JTD 140 TI/LUSSO (2005) είναι καλή επιλογή για μτχ αλλά και τα κορυφαία στο συγκεκριμένο είδος volvo.

sonypspgr
03-07-09, 15:55
εγω δεν μπορω να καταλαβω με τι στανταρ λενε οτι τα 118 αλογα ειναι δυναμη:rofl:

iloxos
03-07-09, 15:58
εξαρτάται το βάρος. σε smart πχ είναι κουφέτο

and64
03-07-09, 16:00
Αν δεν έγραψες δικό σου πρόγραμμα σε eprom με ματάκι και αυτοκόλλητο ασημόχαρτο από 5"25 δισκέτα έχασες ολόκληρη εποχή.

Καλό το audi, αλλά υποστρέφει γιατί έχει βαριά μούρη. Επίσης, δεν ήταν ποτέ του κρατήματος οι γερμανοί, έχει πολλές "εγκαταλείψεις" στις άουτομπαν και το ESP αν ζοριστεί μπορεί και να σου ανατινάξει το διαφορικό, όπως μάθαμε με ένα φίλο τις προάλλες.

Λόγω χοληστερίνης, αρτηριοσκλήρυνσης και ασορτί καράφλας, δεν μας παίρνει πλέον να τα στήνουμε. Όμως, αν ποτέ τα έστηνα, καλά τα audi, αλλά σε ένα χιονισμένο επαρχιακό δρόμο θα πήγαινα μόνο με ένα subaru legacy και θα σου έδινα λαμαρίνες και βαλβίδες του audi να τις δεις στο χέρι :)

Εκεί που θα πήγαινες από δέντρο σε δέντρο και από κωλονάκι σε εκκλησάκι, με τα τρία διαφορικά θα ζωγράφιζα κύκλους ολόγυρά σου. Θα το έβλεπες και απέξω και θα έλεγες το αμαξάκι του παππούλη και δεν θα ήξερες τι σε χτύπησε.

Βασικό μειονέκτημα, είναι γύρω στα 30,000 και δεν το ξέρουν οι κυράτσες για να πουν "α είναι κονομημένος έχει και μπεβέ" και τσάμπα τόσο χρήμα :lol:

Προγραμμα δεν έγραψα ομως 5,25" πρόλαβα σε ολο τους το μεγαλείο σε hyundai 286 με πορτοκαλί οθόνη!!

Το legacy καλό αν και εγω είμαι επίσης fan της Iταλίας όπως και ο Iloxos αν και εχω "καταντήσει" με Γερμανούς και Γάλλους κατα βάση:lol:

Το α4 είναι quattrο (φυσικά torsen, 3 διαφορικά οχι το νερόβραστο haldex που φοράει tt/s3) ομως με πισωκίνητη κατανομή (40/60 αρχικά) που κανει μια προσπάθεια να αντισταθμίσει την μπροστόβαρη κατανομή αν και δεν τα καταφέρνει πάντα ειδικά αν αφήσεις και ξαναβυθίσεις απότομα το γκάζι με καμια 2αρα μεσα σε στροφή με το πρόγραμμα (θεωρητικά 260 ps και κάπου 38kg ροπή, οκ παρακάτω είναι τρώει και η 4κινηση) γενικά ομως νοιώθεις την ουρα να σπρώχνει σε κάποιες φάσεις αλλά αν επιμείνεις στο γκαζι με λίγο ανάποδο ισιώνει μόνο του και πας για άλλα! Το esp συνηθως το εχω off οταν θελω να παω γρήγορα αν και μεσα οταν το εχω, αν ειναι τα λάστιχα σε καλή κατάσταση σπάνια παρεμβαίνει, στο στεγνο τουλάχιστον...

Αυτό που οδήγησα και τρελάθηκα είναι a5 2.0tq με stronic (dsg δλδ, ελεος με το marketing) που εχει το μοτέρ αρκετά τραβηγμένο προς το κέντρο σε σχέση με το a4, πραγματικα το σύνολο είναι πολύ καλό!

Αυτά που λες με το Legacy είναι να τα κάνεις σε καμια ωραία διαδρομή πχ Αχλαδόκαμπο, Καλαμάτα - Σπάρτη που δεν ισιώνει πουθενα κλπ ωραία!!:oneup: Οσο μπορώ προσπαθώ να περνάω από αυτούς τους δρόμους αντι την νεα Εθνική και ανεβοκατεβαίνω από Καλαμάτα μεχρι να μισά του δρομου προς Σπάρτη τα καλοκαίρια ετσι για να χαλάω λάστιχο και τακάκι και βενζίνη...:biggrin::sneer:
Και με το a4 πάντως απαρατήρητος περνάς μην νομίζεις...

Συμπέρασμα όλης της ανάλυσης, στα 15000 ένα ειναι το οικογενειακό (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/301406/):rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

pelasgian
03-07-09, 16:00
Τι δεν φτιάχνει πλέον η alfa που φτιάχνει η subaru;
Boxer.

Και άμα οδηγήσεις μία φορά boxer, μετά οι 4 σε σειρά, σου φαίνονται ... της σειράς.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν ξέρουμε πιο είναι το καλό, το θέμα είναι ότι αυτοί που έχουν τα φράγκα δεν έχουν γούστο και αυτοί που έχουν γούστο, δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρουν τέτοιο αμάξι.

ποιο απαρατήρητος από αυτό δεν περνάς:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/2nd-Subaru-Legacy-wagon.jpg

μετά, αναφορικά με το διαφορικό της audi:
1ον, δεν είναι limited slip
2ον, δεν έχει ΤΡΙΤΟ διαφορικό για να ρυθμίζει μπρος πίσω
3ον, δεν είναι boxer ο κινητήρας
4ον, δεν έχει turbo
5ον, δεν είναι ζυγισμένο το βάρος
6ον, anyday, even drunk :)

η συγκεκριμένη μαζεράτι έχει κουμπί αυτόκαταστροφής στη μίζα, και αν την αφήσεις αμπελόκηπους, αύριο θα έχει τρίλιζες με κλειδί επάνω. Το subaru, θα σου αφήσουν και σημειώματα για part εργασία. Ο ορισμός της stealth low key bruteness :)


Subaru chose to use an aluminum alloy boxer engine in the Legacy, as well as their other products, to simplify the powertrain implementation of symmetric all-wheel drive, in order to reduce powertrain weight, and because of the natural smoothness of the engine design. According to Subaru,[16] because the engine sits in-line, or longitudinal, with the transmission, instead of being offset, or transverse, as can be commonly found by other FWD and AWD vehicles, body roll is minimized. The weight of the engine and transmission are balanced instead of being offset, which can cause the weight of the engine and transmission to be unbalanced in the engine bay in other vehicles. The power delivery is also direct from the transmission to the front wheels, and to the rear wheels through a rear differential, which is limited slip on some models. The transfer case is integrated into the Subaru transmission. Other AWD vehicles were first engineered as either front or rear wheel drive, but were modified with an additional, external transfer case and asymmetrical drive shafts to power the additional wheels, which adds a degree of complexity.

The boxer engine also affords a low center of mass, and a balanced chassis because the engine sits low in the engine bay and close to the ground, as opposed to other vehicles, allowing the vehicle to stay more stable than some vehicles in moderate to high speed manoeuvres.[citation needed] Other manufacturers attempt to counteract the offset weight by making their powertrains' weight evenly distributed, which overall can cause the powertrain to be heavier than the Subaru system.

The boxer design also provides near-perfect vibration mitigation due to the fact that the movement of each piston is exactly countered by the corresponding piston in the opposing cylinder bank, eliminating the need for an inefficient harmonic balancer attached to the front of the engine at the crankshaft. The only vibration caused by the boxer engine is secondary vibration caused by the cylinders being offset slightly on opposing banks.[17] This vibration, however, is minimal and is all but eliminated when the engine is mounted in the engine bay. Torque steer is also reduced with this type of power train layout. This is achieved by having the front driveshafts being of equal weight and length, and extend from the transmission to the front wheels at almost perpendicular from the transmission.[18]

and64
03-07-09, 16:08
Τι δεν φτιάχνει πλέον η alfa που φτιάχνει η subaru;
Boxer.

Και άμα οδηγήσεις μία φορά boxer, μετά οι 4 σε σειρά, σου φαίνονται ... της σειράς.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν ξέρουμε πιο είναι το καλό, το θέμα είναι ότι αυτοί που έχουν τα φράγκα δεν έχουν γούστο και αυτοί που έχουν γούστο, δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρουν τέτοιο αμάξι.

Σωστό! Η "τουρμπομποξεριλα" των sub δεν υπάρχει!! Σε carrera 4S που μπήκα μου αρεσε ο ήχος αλλά πολυ πιο στριγγός καμια σχέση με το βαρύ των sub. Βεβαια δεν την οδήγησα ακόμα και την πήγε μεχρι 5500 ο ιδιοκτήτης, δεν άνοιξαν καλά τα κλαπέτα ηταν μικρή η βόλτα, επιφυλάσομαι για αργότερα!

Αυτό που σιχάθηκα πάντως στο μοναδικό subaru που εχω οδηγήσει, forester turbo, 2η γενιά. ηταν ο συμπλέκτης!!! gt3 παίζει να εχει ελαφρύτερο απ'αυτόν!!:crazy:

Το α4 εχει 3 διαφορικά, ποιός σου είπε οτι δεν έχει;; Τα a3/tt δεν εχουν... Δες (http://en.wikipedia.org/wiki/Quattro_(four_wheel_drive_system)#quattro_generation_V) Πλέον το S4 εχει και lsd πίσω, θεμα χρόνουν να αποκτήσουν και τα υπόλοιπα νομιζω;)

pelasgian
03-07-09, 16:27
A, ναι, έχει ένα torsen, χωρίς όμως επιλογή του οδηγού για την αναλογία μπρος πίσω.

τώρα, μεταξύ audi και subaru, και η μυλωνού τον άντρα της με τους πραγματευτάδες.
Σε θέμα δε value for money, καληνύχτα.

Είναι δε και το concept, βγαίνεις με το άσπρο παπουλιάρικο στέισον φορτωμένο με μέχρι το ταβάνι με τις πάνες του μωρού και στο δρομο για το σπίτι, δημιουργείς και ψυχολογικά στο μπόυρέισερ της γειτονιάς :)

Αν έχεις και γρατζουνισμένους προφυλακτήρες και λίγο βρώμα επάνω, είναι ακόμα καλύτερο.

Αν ακούς και madonna like a virgin στο φανάρι όταν θα χαμογελάς παρίεργα, ακόμα καλύτερα :)

and64
03-07-09, 16:45
A, ναι, έχει ένα torsen, χωρίς όμως επιλογή του οδηγού για την αναλογία μπρος πίσω.

τώρα, μεταξύ audi και subaru, και η μυλωνού τον άντρα της με τους πραγματευτάδες.
Σε θέμα δε value for money, καληνύχτα.

Είναι δε και το concept, βγαίνεις με το άσπρο παπουλιάρικο στέισον φορτωμένο με μέχρι το ταβάνι με τις πάνες του μωρού και στο δρομο για το σπίτι, δημιουργείς και ψυχολογικά στο μπόυρέισερ της γειτονιάς :)

Αν έχεις και γρατζουνισμένους προφυλακτήρες και λίγο βρώμα επάνω, είναι ακόμα καλύτερο.

Αν ακούς και madonna like a virgin στο φανάρι όταν θα χαμογελάς παρίεργα, ακόμα καλύτερα :)

Μπα σε αυτό θα διαφωνήσω! Θελω να μπορώ να παω ενα ταξίδι σαν άνθρωπος, να εχω τα xenon μου, την ηλιοροφή μου, τον διζωνικό, το bose να παίζει (απίστευτα), τα ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα bucket, γενικά δεν είμαι τοσο του σπαρτιάτικου, μια κάποια άνεση τη θελω:lol:

Γενικα ναι είναι άλλη κατάσταση το ενα, άλλη το άλλο, η audi το παίζει premium (γενικώς δικαίως αν και οχι παντα βλ. πχ tt rs που φτάνει να κάνει οσο η cayman!!!!!:stunned:)

vamvakoolas
03-07-09, 17:05
εγω δεν μπορω να καταλαβω με τι στανταρ λενε οτι τα 118 αλογα ειναι δυναμη:rofl:

Οτι ναναι...:rofl: δε νομιζω οτι στη [παγκοσμια αυτοκινοτοβιομηχανια να υπηρχαν πριν 10 χρονια αρκετοι κινητηρες 1600cc με τετοια υποδυναμη...:whistle:




Υ.Γ Εγω δεν εχω καταλαβει ποτε το eos βγαζει στα 1400 170 αλογα (το εμαθα σημερα:rofl:)

Volkswagen EOS EOS 1.4 TSi , Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ. 160/5800 (πηγη:Volkswagen )

imr
03-07-09, 18:11
Οτι ναναι...:rofl: δε νομιζω οτι στη [παγκοσμια αυτοκινοτοβιομηχανια να υπηρχαν πριν 10 χρονια αρκετοι κινητηρες 1600cc με τετοια υποδυναμη...:whistle:




Υ.Γ Εγω δεν εχω καταλαβει ποτε το eos βγαζει στα 1400 170 αλογα (το εμαθα σημερα:rofl:)

Volkswagen EOS EOS 1.4 TSi , Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ. 160/5800 (πηγη:Volkswagen )

Ειναι στα 170 η πραγματικη δυναμη :)
Ειναι καπως συντηρητικοι οι Γερμανοι στις ονομαστικες αποδοσεις :p

pelasgian
03-07-09, 18:35
όταν θα το πας για φτιάξιμο γιατί θα σου έχει δώσει το καπάκι στο χέρι, ο μάστορας δεν θα είναι καθόλου συντηρητικός στο λογαριασμό όμως.

Όποιος βάζει turbine με compressor και εμβολοφόρο παρένθετο, απλά δεν πρόσεχε στη σχολή μηχανολογίας εκεί που έλεγαν:

1) KISS : keep it simple stupid!
2) jet = turbine compressor
3) jetta = ταξί :)

ΕΝΑ λάθος να κάνεις με τα λάδια σε αυτό το αμάξι, θα είναι το τελευταίο του.

Κάποτε το έβλεπα και έλυωνα το jetta, μετά όταν άκουσα τις βλάβες ...

Ενώ ρε παιδί μου οι γιαπωνέζοι, μιλάμε ΑΘΡΑΥΣΤΟΙ. Από τι τις φτιάχνουν τις μηχανές τους οι μπαγάσιδες; Τέτοιο πράγμα παραβαίνει τους νόμους της φύσης στο τέλος.

Εδώ βλέπω ακόμα και περπατάνε CRX V-tec στο δρόμο που τα είχα για τελειωμένα όταν είχα δει το στροφόμετρο (9-10,000 στροφές!!!) και είναι ζωντανά από το 90!

Από τους γερμανούς μόνο η παλιά σχολή των μεγάλων αργών ξεκούραστων μηχανών τους επιζεί. Όποτε πήγαν σε εξτρίμ μηχανολογία, πήραν τις μηχανές στο χέρι. Αν δεν φτιάξει τάνκς ο άλλος με 2 τόνους σίδερο, δεν του βγαίνει σωστό.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 5 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπα σε αυτό θα διαφωνήσω! Θελω να μπορώ να παω ενα ταξίδι σαν άνθρωπος, να εχω τα xenon μου, την ηλιοροφή μου, τον διζωνικό, το bose να παίζει (απίστευτα), τα ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα bucket, γενικά δεν είμαι τοσο του σπαρτιάτικου, μια κάποια άνεση τη θελω:lol:

Γενικα ναι είναι άλλη κατάσταση το ενα, άλλη το άλλο, η audi το παίζει premium (γενικώς δικαίως αν και οχι παντα βλ. πχ tt rs που φτάνει να κάνει οσο η cayman!!!!!:stunned:)

Αν η γυναίκα σου σε δει με τέτοιο αμάξι, θα φοβάται ότι πας για γκόμενα. Ενώ με το παπουλιάρικο το στέισον της λες ότι το πήρες για ασφάλεια και άνεση, και όταν δεν είναι επάνω :whistle::whistle::whistle::crazy::crazy::crazy:

μετά, τι να τα κάνεις τα bose, όταν έχει γίνει πόλεμος :) Δηλαδή, τι σου δίνει μεγαλύτερο street credit, τα xenon ή οι σκάστρες του τούρμπο και το μαρσάρισμα από τον "ασυνήθη" "ανύποπτο" "παππού";

Διότι, αν κάνεις μερικές ξερογκαζιές σε subaru, πίστεψέ με, δεν θα βλέπεις μπροστά, γιατί θα πρέπει να σου πέσει πρώτα :crazy::crazy::crazy:

Το τέλειο όμως είναι αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=HG6t8tl7aCE

να σου φύγει το ... turbo DIESEL 0-100 σε ...7" να μαδάς το ... κ...ο σου μετά :)
(Δες πώς φεύγει τα πρώτα 40!!!)

and64
03-07-09, 22:08
Αν η γυναίκα σου σε δει με τέτοιο αμάξι, θα φοβάται ότι πας για γκόμενα. Ενώ με το παπουλιάρικο το στέισον της λες ότι το πήρες για ασφάλεια και άνεση, και όταν δεν είναι επάνω :whistle::whistle::whistle::crazy::crazy::crazy:

μετά, τι να τα κάνεις τα bose, όταν έχει γίνει πόλεμος :) Δηλαδή, τι σου δίνει μεγαλύτερο street credit, τα xenon ή οι σκάστρες του τούρμπο και το μαρσάρισμα από τον "ασυνήθη" "ανύποπτο" "παππού";

Διότι, αν κάνεις μερικές ξερογκαζιές σε subaru, πίστεψέ με, δεν θα βλέπεις μπροστά, γιατί θα πρέπει να σου πέσει πρώτα :crazy::crazy::crazy:

Το τέλειο όμως είναι αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=HG6t8tl7aCE

να σου φύγει το ... turbo DIESEL 0-100 σε ...7" να μαδάς το ... κ...ο σου μετά :)
(Δες πώς φεύγει τα πρώτα 40!!!)

Mε ποιό πάω για γκόμενες με το A4; Με το tts καλά θα κάνει να το νομιζει:rofl:
btw αυτός είναι ο εξοπλισμος που εχει πάνω το δικο μας αυτοκίνητο! Ξέχασα το 6αρι changer και τους αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω (άχρηστοι ούτως ή άλλως δεν ειναι και τοσο μαούνα...)

Τώρα γενικά ναι θα μου άρεσε να εχω ενα τούμπανο Imprezza, καλές οι σκάστρες, ακόμα καλύτερη η εξάτμιση στον boxer αλλά σε ταξίδι θα είναι κουραστικό μάλλον. Το audi μετά το πρόγραμμα βγάζει αρκετό μπάσο και ψιλοενοχλεί τον πατέρα μου (εμενα οχι βέβαια, μην φανταστείς τπτ τρομερό, αλλά αν κάθεσαι ειδικά πίσω με 5η 6η σε γκάζι ακούγεται ωραία, για μενα τουλάχιστον:lol:) και παρότι αρκετά σκληρό λόγω sline + σπορ ανάρτησης στο ταξίδι μου αρέσει πολύ! Ασε που αν θελω ντε και καλά stasion με γκάζια πάω σε rs4 το παλιό καλο 2.7biturbo που το παίρνεις με 20-25000 πλέον και σκάει καλύτερα από το subaru στα φανάρια!!:lol:

Ωραια ανεβάζει το diesel, ασε απ'οταν οδήγησα τις mercedes (ειδικά την 320 που εχει 52 Kg ροπή!!!) παλάβωσα αλλά εδω είμαστε πολιτισμένοι δεν καίμε παρα μονο βενζίνη:down::evil::rant: Πάντως δεν νομίζω οτι μου φεύγει αν εχω ορεξη να χαλάσω λίγο δίσκο και λάστιχο, αλλά οτι ανεβάζει ανεβάζει...

sonypspgr
03-07-09, 23:38
Οτι ναναι...:rofl: δε νομιζω οτι στη [παγκοσμια αυτοκινοτοβιομηχανια να υπηρχαν πριν 10 χρονια αρκετοι κινητηρες 1600cc με τετοια υποδυναμη...:whistle:




Υ.Γ Εγω δεν εχω καταλαβει ποτε το eos βγαζει στα 1400 170 αλογα (το εμαθα σημερα:rofl:)

Volkswagen EOS EOS 1.4 TSi , Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ. 160/5800 (πηγη:Volkswagen )
αμ υπηρχαν και μαλιστα τι περιεργο(γιαπωνεζικοι)mivec απο τα πρωτα που για καποιο λογο δεν βγηκαν παραεξω..και μαλιστα οχι 118 αλλα 136..
το eos βγαζει εδω και καιρο τοσα αλογα οπως και το golf (παναγια μου..):p

@ ADSLgr.com All rights reserved.