PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

tommygun
19-01-06, 16:10
Συμπτωματα: δεν παιρνει ευκολα μπροστα ειδικα ζεστο,ασταθεια ρελαντι ως και σβησιμο στο ρελαντι,...,ρεταρισμα στις χαμηλες στροφες.

Λοιπον, αυτα που λες εδω, τα ειχα δει εντονα στο Α4 1600 μοντελο 2001 του πεθερου μου, απο την πρωτη στιγμη. Αφου νομιζα οτι ειχε πεσει σε ελαττωματικο κινητηρα και του ελεγα να το παει για ελεγχο.
Ο ιδιος κινητηρας δεν ειναι?

στο δικο μου προς το παρον ειναι νορμαλ, δεν εχω τετοια προβληματα (ισως τα εχουν αντιμετωπισει καλυτερα στα νεα μοντελα?)

αποκριση στο γκαζι, ναι, δεν ειναι κι απο τα δυνατα του σημεια, εμενα βεβαια δεν με προβληματιζει, καποιον αλλον ισως.
τελικα 8βαλβιδος ειναι ο ΜΡΙ, σε αυτο οφειλεται?



ευχαριστω για τις απαντησεις και σε μενα αλλα και στους αλλους.
ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας. :thumbsup1

Patentman
19-01-06, 18:59
.
Ο ιδιος κινητηρας δεν ειναι?
στο δικο μου προς το παρον ειναι νορμαλ, δεν εχω τετοια προβληματα (ισως τα εχουν αντιμετωπισει καλυτερα στα νεα μοντελα?)
τελικα 8βαλβιδος ειναι ο ΜΡΙ, σε αυτο οφειλεται?
ευχαριστω για τις απαντησεις και σε μενα αλλα και στους αλλους.
ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας. :thumbsup1
Ευχαριστω και γω εσας που ακολουθητε το θεμα.

Ναι ο ιδιος.
Οχι δεν ειναι αυτο,καποια στιγμη θα στο κανει.Αναλογα απο το καθε ποτε θα καθαριζει την πεταλουδα γκαζιου το συνεργειο και αναλογα με την οδηγηση.Οσο πιο μικρες αποστασεις κανει και οσο πιο συντηρητικα οδηγειται τοσο πιο ευκολα βρωμιζει. (*μολις ανοιξε ενα αλλο θεμα...)
Οχι 16βαλβιδος ειναι αλλα δεν ειναι αμεσου ψεκασμου οπως φυσικα και ολοι οι αλλοι (ολες οι μαρκες) εκτος των FSI. Ψεκαζουν τα μπεκ στους αυλους εισαγωγης λιγο πριν τις βαλβιδες ενω στον FSI μεσα στον θαλαμο καυσης.Δεν ειναι απο εκει ομως η διαφορα της αποκρισης βασικα, αλλα απο αλλα χαρακτηριστικα.

*Ολοι οι κινητηρες πρεπει να λειτουργουν μεσα ενα φασμα στροφων που ειναι 1000 στροφες πριν την μεγιστη ροπη και 1000 μετα απο αυτην. Επιπλεον αν ενας κινητηρας εχει "κοκκινο" στις 7.000σ.α.λ. και εμεις τον ανεβαζουμε μονο μεχρι τις 4.000 του κανουμε κακο. Ολα τα υποσυστηματα του εχουν σχεδιαστει με βαση οτι θα πρεπει να ειναι λειτουργικα στις 7.000 και ετσι στις 4.000 δεν εχει την σωστη λιπανση,ψυξη,κραδασμους/συντονισμους,καθαρισμο θαλαμου καυσεως/μπουζι/αισθητηρων, κτλ,κτλ. Σωστη λειτουργεια ειναι να ανεβαζουμε ομαλα τις στροφες απο την μεγιστη ροπη εως 1000 στροφες πριν το κοκκινο. Αν μαλιστα μας γινει συνηθεια θα δουμε μειωση της καταναλωσης και ομαλοτερη λειτουργεια του κινητηρα. Τα αγρειογκαζωματα που και που πρεπει να υπαρχουν και κανουν καλο. Η συνεχομενη συντηρητικη οδηγηση δεν κανει καλο.

gravis
19-01-06, 23:10
Ειναι αποδεδειγμενο οτι η συντηριτικη οδηγηση κανει κακο? δηλαδη στις ποσες στροφες μεσο ορο πρεπει να αλλαξεις ταχυτητα? αν το μαξιμουμ ειναι 7000 στροφες? (σαν αρχαριος ακουγομαι)

Patentman
20-01-06, 01:22
Γενικος κανονας 1000 πανω απο τις στροφες ανα λεπτο που αποδιδει την μεγιστη ροπη και να μην υπερβαινει τις 1000 κατω απο το κοκκινο.
Πχ.κινητηρας με 100ιππους στις 6250σαλ μεγιστη ροπη 14kgm στις 3800σαλ και κοκκινο στις 6500
Καλυτερη οδηγηση στο φασμα στροφων απο 3500-5500
Αν λειτουργει στις 3000-4500 τοτε καιει ασκοπα βενζινη,μπουκωνει (οχι με την παλια εννοια),καταπονειται.
Εκει που αποδιδει καλυτερα εκει ειναι που δεν ζοριζεται.

sculper
21-01-06, 16:04
Ώπα ρε αρχηγέ, τι έχουν τα πεζώ;
Είχα ένα 405 turbo diesel στην Αγγλία και το όχημα με 140,000 ΜΙΛΙΑ στο κοντέρ «έσκαβε»! Το πούλησα ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ από ότι το αγόρασα και όταν ξαναπήγα στην Αγγλία, αυτός που το πήρε το έχει ακόμα! Σε αυτό το αμάξι άλλαξα μόνο φρένα, αμορτισέρ, μπιλιοφόρους, μία τουρμπίνα, λάστιχα και κάτι μπαλώματα από τα αλάτια. Μιλάμε τώρα για μοντέλο J-reg, δηλαδή, μούμπλε-μούμπλε, 94;

Έχει ένα 306 η αδελφή μου (πήρε τη $%^&* το 1.4 αλλά τεσπά) και έχω οδηγήσει το 307. Φίλε, το πεζουλάκι σου συγχωρεί ΛΑΘΗ σε στροφές που με άλλα αμάξια είσαι ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ. Ίσως η Alfa Romeo να είναι καλύτερα στημένες στο δρόμο, αλλά άμα κάνει 140,000 μίλια η Alfa, εγώ θα κυκλοφορώ με φτερά στο Σύνταγμα και θα δηλώνω Αραπάχος :mrgreen:

Βασικά, όπως σου είπε και ο φίλος ο μηχανικός πιο πάνω, τα τελευταίας εσοδείας είναι ψιλοσκουπίδια όλα. Όλο φιγούρα για να πουλήσουν και στα ουσιαστικά τμήματα είναι μούφες. Πάει πλέον το αυτοκίνητο «για μία ζωή», που έπαιρναν οι πατεράδες μας κάτι βόλβο, που περνάγαν μέσα από τοίχους, και μετά δούλευαν ακόμα. Τώρα είναι στοκαρισμένο τσιγαρόχαρτο με μεταλλικό χρώμα από πάνω το αμάξι. Τα πλαστικά δε, είναι μίας χρήσεως. Ό,τι βγάλεις, πετάς. Δε ξαναμπαίνει χωρίς τριξίματα, σπασίματα, κλπ.

Σε τετραθέσιο γύρω στα 12,000 θα πήγαινα για Ibiza. Αγοράζεις ένα VW στα μισά λεφτά, αλλά το συντηρείς όσο και ένα VW -> το συνεργείο γδέρνει. Επίσης, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ είναι το Skoda το fabia, και έχει και βρωμόγκαζο κινητήρα. Έχει βέβαια το στίγμα του «ανατολικού», αλλά στην Αγγλία τουλάχιστον όλοι το είχαν σε ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόληψη. Πολύ καλό και το Yaris και αρκετά βρωμόγκαζο επίσης, καίει δε ΑΕΡΑ (με προσεκτική οδήγηση σε ανοικτό δρόμο το έχω πάει 4lt/100Km!). Μην το στρίψεις όμως «άτακτα», γιατί θα φιλήσεις καμιά κολώνα.

Το Punto, όσο παράξενο και να μου φαίνεται ότι θα έλεγα ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο για FIAT, είναι γρήγορο αμαξάκι στα κυβικά του και παρόλο που είναι πούπουλο, πατάει καλά στο δρόμο. Το έχω οδηγήσει σε ορεινούς δρόμους και μου έκανε εντύπωση. Επίσης, έχει ΤΕΛΙΚΕΣ το σκατουλάκι. Οι πίσω βέβαια βρίζουν, ανακατεύονται κλπ.

γενικώς τα γαλλικά έχουν πολλά προβλήματα
εγώ προσωπικά με γαλλικό παραλίγο να χάσω την ζωή μου

pelasgian
21-01-06, 16:48
Σε αυτην την κατηγορια ακουσα οτι παιζει το suzuki vagon R ..


Έχω μπει στο Opel Agila (το ξαδελφάκι του!) και έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ χώρους, ενώ είναι πολύ καλό στο parking! Από κρατήματα δε ξέρω πως πάει, γιατί είναι ψηλό.



Και ενα τριτο που θα ηθελα να ρωτησω, αξιζει να παρεις μεταχειρισμενο μουράτο αμαξι μεγαλης κατηγοριας 15.000-17.000 ευρω τυπου ΒΜW, Audi, Volvo, Saab ? .
Ακουω παλι γνωμες ;)

Μακρυά από τα μουράτα φίλε, ειδικά τα μεταχειρισμένα, και ειδικά τα BMW.
Τα οδηγούσαν «μουράτοι» και όταν τα δίνουν είναι jumped over!:D

Το Fiesta είναι επίσης όμορφο να το βλέπεις. Ειδικά μία έκδοση πυραυλοκίνητα που βγάλαν (150Hp!) πρέπει να είναι πολύ φάση αμαξάκι.

Στα μουράτα επίσης έχω οδηγήσει VW Passat 1.9 turbo diesel injection (ώρε μάνα μου! να βλέπεις diesel να φεύγει με το μισό λάστιχο στο δρόμο να μη πιστεύεις τα μάτια σου και να ανεβαίνει ανηφόρες με 5η και 30 μίλια :shock: ) Βρίσκω επίσης καλό το mondeo, απλά στην Αγγλία θεωρείται το standard issue bussiness class car, σε βαθμό που υπάρχει ο mondeo-man.

pelasgian
21-01-06, 16:58
Με αυτά τα φράγκα εγώ θα πήγαινα για C2 και για το Mitsubishi Colt
Ως τώρα έχω ένα Saxo 1.1 ( Vts Look που έχει και δικές μου " επεμβάσεις " πάνω ) που του έχω αλλάξει τον αδόξαστο ( σε οδηγική συμπεριφορά ) και εκτός από το " ρελαντί " που άλλαξα πρόβλημα δε μου έχει βγάλει κανένα!

Εσύ θα'ρθεις να σώσουμε ένα mini cooper του 76 που έχω στη γειτονιά μου!
Να βάλεις και 2-3,000 στην άκρη για να το «φέρουμε».

Άντε να βρω κάνα φράγκο να βάλω μέσα το δικό μου το clubman estate στην εντατική.
(mini station!, φοβερή φάση!)

alfisti
22-01-06, 02:12
Patentman ,τι θα διάλεγες Τοyota Corolla 1.6 Sol με Ηλιοροφή ή Alfa Romeo 147 1.6 120hp Distictive; κάνω περίπου 10.000km τον χρόνο

Patentman
22-01-06, 05:00
Patentman ,τι θα διάλεγες Τοyota Corolla 1.6 Sol με Ηλιοροφή ή Alfa Romeo 147 1.6 120hp Distictive; κάνω περίπου 10.000km τον χρόνο
Υπαρχουν κατηγοριες και κατηγοριες στις οποιες υπαρχουν καποιοι εκπρωσωποι οπως:
Τα φτηνα, τα ομορφα, τα γρηγορα, τα αξιοπιστα, τα οικονομικα σε βενζινη, τα στημενα σωστα,τα φτηνα σε συντηρηση, κτλ , κτλ.

Αυτα τα δυο ανηκουν σε εντελως διαφορετικες κατηγοριες. Καμια δεν εχουν κοινη.
Αποφασισε σε ποια εντασεσε εσυ και μετα διαλεξε αναλογα.

Προσωπικα θα επαιρνα την 147 γιατι *νιωθω ασφαλης με 220χλμ/ω απο Βολο-Αθηνα σε 2:15' ενω με Κορολα δεν νιωθω ασφαλης ουτε με 60χλμ/ω γιατι απλα πεταει (χανει) τον κολο (οπισθια) χωρις λογο και επειδη δεν φρεναρει με τιποτα (ολο το ABS πιανει και δεν λεει να μειωσει ταχυτητα -ρωτα εναν Κορολακια μη πορωμενο να σου πει). Το μονο Κορολα που ηταν καλο σε κρατημα και καπως σε φρεναρισμα ηταν η σειρα `99-2000. Μαλιστα ειχε απιστευτο κρατημα και εμπαινε με τα 4 ! (ειχε ομως ανεξαρτητη πισω αναρτηση με ψαλιδια και οχι αξονα (μπλιαχ) οπως τα καινουρια (για πιο φτηνη παραγωγη).

Ειδικα εσυ που κανεις λιγα χλμ τον χρονο σου παει γαντι!

*Νιωθω αλλα δεν ειμαι, οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες -νομος πιθανοτητων (το λεω για να μην θεωρηθω "ανεγκεφαλος" -αντιθετα ειμαι ριψοκινδυνος)

Και συνεχιζω...

Τα χειροτερα σε κρατημα σε σημειο να φερνουν τε-τα-κε χωρις να κανεις "μαγκιες" η να τρεχεις και εχω οδηγησει ειναι: Avensis `00, Rover 416 3D (ή το 3θυρο ηταν το 316? παντως 3θυρο) , VW bora `00, Saxo VTS 120HP. Τα νεα μοντελα τους (εκτος Saxo VTS που δεν εχω οδηγησει) δεν εχουν αυτο το κακο χαρακτηριστικο -και παντα βγαζω γνωμη αφου εχω οδηγησει πανω απο 3 διαφορετικα με λιγα χλμ, σε καλη κατασταση και με καλα λαστιχα.

Κατι ειχα πει πιο πανω οτι τα εργοστασια λογω Marketing πλεον "ζαντολαστιχονουν" τα μοντελα τους ωστε να ειναι εμφανησιμα και "ετοιμα" για τον "απαιτητικο" αγοραστη και αυτο το γεγονος κανει τα αυτοκινητα να χανουν το κρατημα τους. Δεν το λεω τυχαια, εξηγησα πολυ γρηγορα πως ολα ειναι φυσικη και πιεση ανα εκατοστο...οδηγησα μοντελα που σχεδιαστηκαν με 185 λαστιχο οπως η 156 και μετα βαλανε 205 (επισης 195 και 215, αλλά η 185 και η 205 πουλησε τα πιο πολλα κοματια) και ειδα την τεραστια προς το χειροτερο διαφορα συμπεριφορας ειτε σε κρατημα ειτε σε φρεναρισμα ειτε σε ανεση. Ακομα αν βλεπατε τα στουκαρισμενα στην κατεχακη (εκει που κανει ενα βυθισμα ο δρομος) θα βλεπατε το μεγαλυτερο ποσοστο ηταν Saxo VTS χαμηλωμενα και με λαστιχο τιγκα. Αυτα δεν μπορουν να τα καταλαβουν οι ανεγκεφαλοι που νομιζουν οτι θα το κανουν "τραινο" με τετοιες επεμβασεις. Απλα γινεται απολυτο σε συμπεριφορα, δεν συγχωρει λαθη και ειναι ακραιες και αποτομες οι αλλαγες κρατηματος. Κραταει καλυτερα σε πιστα αλλα ο δρομος εχει καμπυλες, κλισεις, λακουβες, σαμαρακια, πετραδακια και πολλα και να βαλουμε στην λιστα.
Καντε ενα Golf βολτα με 185 λαστιχο και ενα με 205 και θα δειτε πιο ειναι καλυτερο.
Μην βαζετε λαστιχο με ενδειξη ταχυτητας V σε αυτοκινητο που δεν παει πανω απο 180-200 ποσο μαλλον μεγαλυτερο του V. Αν βρειτε σωστο τυπο ελαστικου το καλυτερο κρατημα θα το εχετε με σειρα Τ (!) στον ιδιο τυπο. Τα λαστιχα που προτιμω ειναι Michelin, Continental, Dunlop. Δεν αποδιδουν ολες οι μαρκες και μοντελα ελαστικων το ιδιο σε ολα τα αυτ/τα, σε μερικα ο ενας τυπος σε άλλα ο άλλος. Μην κανετε συγκρισεις μεσα απο αλλων τα αυτ/τα.

dhmk
22-01-06, 11:39
Patentman,

Από NISSAN X-TRAIL έχεις εμπειρία;

pelasgian
22-01-06, 12:08
Τώρα που είπες Michelen, από τότε που καταργήθηκαν τα 10" για μίνι, έπαθα κατάθλιψη!

Α, τις στούκες τις τρώτε παίδες σε στροφές με γλίτσα, οπότε όσο πιο ΣΤΕΝΟ λάστιχο, τόσο μεγαλύτερη η διατμητική τάση, τόσο καλύτερη η πρόσφυση στο ΒΡΕΓΜΕΝΟ.

Α, καίτε και λιγότερη βενζίνη στο στεγνό.

Επίσης, όσο πιο ηψηλό το προφίλ, τόσο πιο άνετο το λάστιχο, με το μειονέκτημα του «πέρα-δώθε» στις στροφές, αλλά τόσο μεγαλύτερη η περιοχή μεταξύ του «έφυγες» και του «έμεινες», σε αντίθεση με τα χαμηλά προφίλ που ανεβαίνει με τον όριο του «έφυγες» προς τα πάνω, αλλά μεταξύ «έμεινες» και «έφυγες» δεν υπάρχει προειδοποίηση.

patentman, τι άποψη έχεις για τα κρατήματα του κλασσικού μίνι;
μετά για το opel kadett «αυγό» του '86
(για να το δείξω σε κάποιους σπίτι).

Patentman
22-01-06, 13:37
dhmk,
δεν εχω οδηγησει X-trail. Απο τριτους του χωρου εχω ακουσει οτι ειναι το καλυτερο (ολοκληρωμενο) Τζιπ που κυκλοφορει.
Ακομα, απο τριτους παλι, το Jimny παει εκει που δεν πανε αλλα. Πιθανολογω στην λιτη και ελαφρια σχεδιαση του.
Προσωπικα εχω οδηγησει: RAV4, CRV, HRV, Grand Vitara V6 `00 (πολλη ροπη, παντιλικια με ολη την τριτη), Freelander (θορυβωδης μεχρι αηδιας), Sorento, Sprotage, Grand Cherokee `00 (το πιο μαπα στην ασφαλτο και ανασφαλη, αισχος), Jimny, καποια αλλα δεν μου ερχονται. Βεβαια τα εχω οδηγησει στην ασφαλτο και ετσι δεν ξερω τι κανουν στο φυσικο τους περιβαλλον δρασης. Μονο με το Jimny εχω κανει κατι "ειδικες" σε βουνο και τα πηγα καλα σαν απειρος, μαλλον επειδη οπως λενε παει παντου (μαλλον ευκολα θα εννοουνε).
Το CRV ειναι το καλυτερο στον δρομο (αφου δεν ειναι στο βουνο) και ειναι και σταθερο στις αλλαγες πορειας και "φερνει" σε οδηγηση ενος επιβατικου.

dhmk
22-01-06, 14:34
Κρίμα που δεν το έχεις οδηγήσει. Ηθελα να μάθω και την εντύπωση κάποιου άλλου με αυτό το αμάξι.

Το έχω από το 2002. Οδηγητικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό. Μου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και ελέγχου που πραγματικά έχει επιβεβαιωθεί σε δύσκολες στιγμές (αν το οδηγείς στο AUTO όσο αφορά το 4Χ4, το 2Χ2 δίνει πολύ προβληματική αίσθηση και πολύ εύκολα σφαλτσαρίσματα των τροχών, γιαυτό ποτέ δεν το χρησιμοποιώ). Επίσης είναι απαράμιλο σε χώρους, ειδικά αν ρίξεις τα δυο πίσω καθίσματα που δημιουργεί ένα απολύτως επίπεδο χώρο όπου μπορείς να μεταφέρεις "τα πάντα".

Αλλά από διάφορα υλικά κατασκευής π.χ. στο εσωτερικό, υπάρχει αρκετή φτήνεια και εύκολη φθορά. Τα πλαστικά του γρατζουνιόνται με το παραμικρό. Λίγο να βάλεις το νύχι σου και να η γρατζουνιά. Αφού π.χ. εκεί που ακουμπάει ο μεταλικός κρίκος της ζώνης έχει γίνει σχεδόν "τρύπα". Το μεταλλικό χρώμα είναι ευαίσθητο και γρατζουνιέται με το παραμικρό. Επίσης πολύ φοβάμαι ότι σκουριάζει εύκολα στο κάτω μέρος. Εγώ προσωπικά έχω ψεκάσει αντισκωριακό λάδι σε μερικές επιφάνειες γιατί πολύ γρήγορα ανακάλυψα ανησυχητικές ενδείξεις. Επίσης τα φώτα του μου έχουν δόσει την εντύπωση ότι δεν φωτίζουν πολύ καλά τον δρόμο.

Επίσης κάτι που με εξέπληξε, όταν το ανακάλυψα, τα δυο φτερά πάνω από τις ρόδες μπρος, τελικά, είναι από εύκαμπτο πλαστικό - αν και σε ξεγελούν καταπληκτικά ότι πρόκεται για μέταλλο. Κάποια από τις πρώτες μέρες που το αγόρασα, και σε μια εκδρομή, πήγα να ακουμπήσω στο φτερό και κόντεψα να πέσω... κάτω. Μου έκανε αλγινή εντύπωση. Πάντως υπάρχει σαφώς μια τάση να φιάχνονται αμάξια που να δίνουν μια πολύ φανταχτερή εντύπωση ενώ βήμα προς βήμα ανακαλύπτεις "αδικαιολόγητη" φτήνεια. Π.χ. οι προφυλακτήρες μπρος και πίσω είναι σχεδόν διακοσμητικοί. Δεν μπορούν να κρατήσουν τίποτα και πολύ εύκολα θα διαλυθούν με την παραμικρή ψιλοτράκα. Αυτό με απλά Ελληνικά σημαίνει ότι δεν προστατεύονται επαρκώς τα "εντόσθια" του αυτοκινήτου και ακόμη και μια μέτρια τράκα μπορεί να το ακινητοποιήσει και να προκαλέσει ζημειές μεγάλου κόστους.

Πάντως το αμάξι σε εμφάνιση και εργονομία (και πιστεύω, ασφάλεια όπως Ευρωπαϊκοί οργανισμοί πιστοποιούν επίσης), για τα δικά μου γούστα, ως SUV, σκίζει. Μπορώ να πω ότι λειτουργικά είναι αυτό που χρειάζομαι για να πηγαίνω μια βόλτα άνετα και επίσης να κάνω και κάποιες μεταφορές πραγμάτων όποτε αυτό χρειάζεται.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα από αυτό το αμάξι και ελπίζω να συνεχίσει έτσι και στο μέλλον. Επίσης δεν το συνιστώ στους πολύ ψηλούς (πάνω από 1.85). Θα ακουμπάει το κεφάλι τους στην... οροφή.

Πάντως αν το συγκρίνω με το VITARA EXCLUSIVE 1600 5doors που είχα πριν και αγοράσει το 1997, ισχύουν περίπου τα ανάποδα. Ηταν κατασκευασμένο με πολύ ανθεκτικά υλικά, με χρώματα που έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ για να τα γρατζουνίσεις, με προφυλακτήρες που γκρεμίζαν τοίχους χωρίς να καταλάβουν τίποτα και που μετά από έξι χρόνια δεν φαινόταν το παραμικρό σημάδι σκουριάς στο κάτω μέρος για να μην πω ότι έμοιαζε ίδιο με τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας. Αλλά από οδηγητική εμπειρία ήταν μέτριο προς τα κάτω και επίσης σε ασφάλεια και σε αίσθηση ελέγχου (όπου η χαμηλή υποδύναμη για το βάρος του έπαιζε σαφώς το ρόλο της. Πιθανώς δεν είναι τυχαίο που δεν βγαίνουν πλεόν μοντέλα με 5 πόρτες στα 1600 από την SUZUKI). Ελάχιστα το οδήγησα ως 4Χ4. Μονίμως το οδηγούσα ως 2Χ2. Φαντάζομαι ότι οδηγητικά θα ήταν καλύτερο και πιο ασφαλές στο 4Χ4.

Patentman
22-01-06, 14:48
pelasgian,
Πολυ σωστα τα ειπες περι ελλαστικων, μπραβο! :thumbsup1
Βλεπω ξερεις γυρω απο το θεμα, συνεχισε.

Απλα πολλοι αδυνατουν να το χωνεψουν επειδη δεν ξερουν - ουτε καν ακουνε.
Να συμπληρωσω, στο χιονι επισης για τους λογους που ειπες τα στενα ελαστικα κανουν μονο.
Επισης το μειονέκτημα του «πέρα-δώθε» στις στροφές μπορει να αντισταθμιστει απο την υψηλοτερη πιεση που μπορουν να λειτουργησουν (οχι κατασκευαστικα, αλλα πρακτικα σε διαφορα κρατηματος). Αν ειστε γκαζακιδες τοτε σε ελαστικα 70 / 65 προφιλ βαλτε 31 εως 33 πιεση μπροστα και 31 πιεση πισω (σε μπροστοκουνες) και δειτε την διαφορα, επισης ετσι προειδοποιει πιο ευκολα μιας εξαλειφονται τα φαινομενα κουναει αλλα κραταει, αν κουνησει ειναι επειδη θα φυγει.

Χμμ, δεν ειμαι τοσο μεγαλος για μινι αλλα ενας πολυ κοντινος συγγενης μου (αλλος γκαζοφονιας) εχει πολλες εμπειριες και αμεσες κοντρες με Porsche την εποχη του 78. Μου λεει οτι αυτο το αυτοκινητακι οσο μικρο ειναι στο ματι τοσο καλα κραταει, ετσι για να σου μπαινει στο ματι. Αλλωστε δεν εμεινε στην ιστορια μονο σαν μικρο και "μορτικο" αλλα και για το πολυ καλο κρατημα του ακομα και αν συγκρινουμε με σημερινα.

Ευτυχως το νεο Mini -Bmw- κραταει παρα πολυ καλα. Οπως και ολα τα μεσαια-μικρα αυτοκινητα που υπερτερουν αν ειναι ζυγισμενα και στημενα σωστα απο τον σχεδιασμο εργοστασιου.

Για το kadett δεν ξερω τιποτα :( μονο οτι ηταν απο τα λιγα που κυκλοφορουσαν ακομα, πριν απο μερικα χρονια) Αρα κατι θα εχουν μαζι με την μακροζωϊα.

ΥΣ. μου αρεσουν και "κανουν" για μενα τα μπροστοκινητα, οδηγω επιθετικα στις στροφες και μπαινω "σαν" πισωκινητο κλεινοντας γραμμη οτι ωρα θελω με πληρη ελεγχο. Τα πισωκινητα δεν μπορω να τα παω επειδη δεν τα εμαθα (δεν ειχα ποτε ευκαιρια να οδηγησω οταν ξεκινησα να "μπαινω") και ειναι αργα πλεον μιας και κανω τα αντιθετα απο αυτα που θελουν. Επισης τα μπροστοκινητα ουτως η αλλως ειναι καλυτερα σε καμπες, κλειστες στροφες, οσες κορυφες και αν εχουν. Αντιθετα τα πισωκινητα ειναι καλυτερα σε ανοικτες στροφες με πολλα αλλα πρεπει να εχουν δυναμη και οδηγο τιμονι γερο. Στις κλειστες ειναι απλα πιο παιχνιδιαρικα ;)

Patentman
22-01-06, 15:14
dhmk,
η φτηνια υπαρχει παντου, ακομα και σε μοντελα που κανουν πανω απο 100.000ευρω.
Να φοβασε την φτηνια που δεν φαινεται. Αν υπαρχει μονο στα εμφανη σημεια τοτε ειναι λιγοτερο επικυνδυνη και ενοχλητικη.
π.χ τα Κορντομπα τριζουν λογω αμαξωματος...ποιος ξερει ποσες κολησεις εβγαλαν απο τον αρχικο σχεδιασμο αμαξωματος...πολυ μεγαλη εξοικονομιση κοστους απο μερικες κολησεις...αυτο φαντασου.
Αυτο με το νυχι κατι μου θυμιζει με τις soft touch επενδυσεις του VW group...ευτυχως τα νεα δεν εχουν τετοιο προβλημα (αν και κοστιζαν στο εργοστασιο).

Σε χαιρομαι που δεν εισαι καβαλημενος και κολημενος με την αγορα σου και βλεπεις καθαρα. Ειναι καλο αμαξι στην κατηγορια του.

ΥΣ. τα κοντα Vitara ηταν πολυ ασταθες στις αλλαγες πορειας σε αντιθεση με τα μακρυα που ηταν καλυτερα.

tommygun
22-01-06, 16:54
Mια που μιλησαμε και για λαστιχα, τα Bridgestone δεν τα θεωρεις καλα?
Πολλοι ελεγαν οτι αυτα και τα Michelin ειναι τα τοπ. οχι?

θυμησε μου λιγο πως πανε οι ταχυτητες με τα V, H, T κλπ

γιατι δεν ειναι καλο να βαζεις λαστιχο για υψηλοτερες ταχυτητες? εχει σχεση με τη σωστη θερμοκρασια λειτουργιας?


thanks

Patentman
22-01-06, 17:47
Επειδη θεωρω οτι καθε μηνυμα ειναι συνεχεια των προηγουμενων δεν θα ηθελα να οδηγηθει καποιος σε λαθος εκτιμησεις. Ας πουμε πιο κατω λεω να βαλετε 33 πιεση αλλα πιο πανω εχω πει που και ποτε. Επισης ολα αυτα που αναφερω ειναι βγαλμενα απο την δικη μου πορεια και δεν αντιπροσωπευουν κατα αναγκη και την πραγματικοτητα. Ειναι στο χερι σας αν τα διαβαζετε και συμφωνητε και δεν ειναι οδηγος αλλα αναφορα.

Το ειπα και πιο πανω, δεν ζεσταινονται, εχουν αλλο σκελετο κατα κανονα, αλλη χαραξη, και γενικα ειναι για βαρια και γρηγορα με επιταχυνση αυτοκινητα. Δεν κανουν για το Accent που φοραει απο την μανα του 185-60-14 Η. Δεν φταιει οτι ειναι KUMHO αλλά οτι ειναι λαθος διασταση κτλ. Ολοι παραπονιουνται οτι δεν κραταει και λενε για αμορτισερ...ενταξει τα αμορτισερ του ειναι μαλακα γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφια σχεδιασης των Κορεατικων αλλα και πιο παλια των Γιαπωνεζικων αυτοκινητων. Προτεραιοτητα στην ανεση λενε αφου εχουμε οριο 50χαω. Αυτο εχουν σαν βαση οι σχεδιαστες. Και τα αμορτισερ τους ειναι καλυτερα σε ποιοτητα σε πληροφορω. Εχετε περασει πανω απο λακουβες και σαμαρια με Accent ? αν ναι θα ειδατε ποσο καλα τα παει για 9000ευρω αυτ/το.
Προσοχη ομως, δεν θα το "μεταφορφωσετε" με σωστα λαστιχα και αμορτισερ απλα γιατι ΟΛΑ τα σχετικα σε κρατημα συστατικα του εχουν σχεδιαστει με βαση την ανεση μονο η οποια δεν χριζει ιδιαιτερης προσοχης σε κρατημα οποτε...και λογω φτηνιας δεν εχει καλο μπροστινο συστημα και πισαω.
Ο δεικτης λοιπον ειναι ενα απο τα στοιχεια ενος ελαστικου που προσδιοριζει τα χαρακτηριστικα του. Αν εσεις κανετε χαλαρη οδηγηση βαλτε εναν δεικτη μικροτερο απο αυτο που φοραει.
Τα Bridgestone τα εχω για τα σκουπιδια εκτος απο σπανιες φορες που "ταιριαζουν" σε καποιο αυτ/το. (το ανεφερα πιο πανω). Απλα θα στο πω τι εχει γινει με αυτα...εχουν κονομα.

S=180 (πλεον μονο τα τζιπισια βγαινουν), Τ=190, Η=210, V=240, W=270, Y=300, ZR(Υ)=300+

Καταλαβαινεις λοιπον τι ελεγα τοση ωρα...το Golfaki το 1400 sportline - η εκδοση με τα φουλ εξτρα ειχε 205-55-16 W...you know now.

Τα Michelin ειναι πολυ καλα αλλά πολυ ευαισθητα σε λακουβες και πεζοδρομια ειδικα αν εχουν χαμηλη πιεση. TIP: στα Michelin τυπου Τ βαλτε 33 πιεση και δειτε!

Τα Continental πολυ καλα λαστιχα αλλά δεν τα ξερετε.

Τα Dunlop εχουν το SP10 ενα φτηνο και πολυ καλο σε αποδοση αλλά και μακροζωϊα λαστιχο.

Προσοχη! Ενας τυπος ελαστικου μπορει να εχει πολλες διαφορετικες χωρες παραγωγης...δεν ειναι καθολου το ιδιο και ας ειναι οι προδιαγραφες ιδιες...αλλος προμηθευτης πρωτης υλης, αλλα καλουπια, αλλη επεξεργασια, κτλ. Μεχρι και οβαλ θα βρειτε απο εργοστασια σε χωρες "υποπτες" και δεν κανω πλακα. Η προτιμηση μου ειναι Γαλλικα και μετα Αγγλικα.

ΥΣ. εχει και το Καρφουρ λαστιχα "δικα" του και καποτε εδινε και το ενα δωρο στα 4. Αν μαζευτειτε τρεις φιλοι παιρνετε καλο...λαστιχο για ρεζερβα και περισευει και ενα -αλλα αχρειαστη να`ναι η ρεζερβα....

ΥΣ2. Υπαρχουν και τα Νοκιαν μια εταιρια θυγατρικη ξερετε ποιας, στην αρχη εφτιαχνε μποτες εργασιας...μαλλον ξεμεινε το εμπορευμα και το κανανε στρογγυλο!

A Hellene
22-01-06, 18:01
Τα ελαστικά κατασκευάζονται με προδιαγραφές, μια εκ των οποίων είναι η θερμοκρασία λειτουργίας τους.
Όσο η θερμοκρασία των ελαστικών είναι ακόμα χαμηλή, η πρόσφυσή τους είναι από περιορισμένη έως τυπική. Όταν η θερμοκρασία λειτουργίας τους ξεπεράσει τη μέγιστη της προδιαφής τους, αυτά διαλύονται (κυριολεκτικά).

Η πρόσφυση δημιουργείται από τη στιγμιαία χημική αντίδραση του ελαστικού που έρχεται σε επαφή με το οδόστρωμα. Αυτή η αντίδραση καταναλώνει το ίδιο το ελαστικό (φθορά ελαστικού), και παράγει τη θερμότητα που ανεβάζει τη θερμοκρασία του στην επιθυμητή θερμοκρασία λιτουργίας, ή και παραπάνω...
Το ελαστικό δηλαδή θερμαίνεται με την κύλιση και όχι μόνο με την τριβή του με το οδόστρωμα από επιτάχυνση ή επιβράδυνση. Εξ ού και ο όρος οπισθέλκουσα κύλισης, η δύναμη που χρειάζεται το όχημα για να κατανικήσει το φρενάρισμα που προκαλεί η χημική αντίδραση της πρόσφυσης.

Εκεί βασίζεται αυτό που έγραψε παραπάνω ο pelasgian, ότι τα φαρδύτερα ελαστικά καίνε περισσότερη βεζίνη από ότι τα στενότερα.

Τα ελαστικά υψηλών ταχυτήτων χρειάζονται να ζεσταθούν σωστά μέχρι να αποκτήσουν την πρόσφυσή τους. Και όχι με καμινέτο ή με γραφικά σπιναρίσματα έξω από καφετέριες, μα με σταδιακά γρηγορότερη οδήγηση. Γι' αυτό κανουν για χρήση πίστας και όχι καφετέριας! Επιπλέον κοστίζουν περισσότερο ως προϊόντα, και η ζωή τους είναι αρκετά μικρότερη.
Στις σοβαρές πίστες, τα ελαστικά έχουν συγκεκριμένες ώρες (ή γύρους, αντίστοιχα) ζωής. Μετά είναι άχρηστα και πάνε για ανακύκλωση. Άλλο είναι λοιπόν το αγωνιστικό ελαστικό, και άλλο το καθημερινής χρήσης.

Τα σκληρότερα ελαστικά χρησιμοποιούνται σε βαριά οχήματα, ή σε άλλα με υψηλή ιππιδύναμη. Γι' αυτό το λόγο η σωστή επιλογή ελαστικού είναι συνάρτηση οχήματος και οδηγού, και όχι βιτρίνας.

Αυτά τα λίγα τεχνικά, για την ώρα.



EDIT: Με πρόλαβες, Patentman!

Patentman
22-01-06, 18:47
EDIT: Με πρόλαβες, Patentman!
Καθολου. Απεναντιας εγραψες πολυ ωραια καποια πραγματα τα οποια πρεπει να αναφερθουν μπας και αλλαξει το στυλακι παιρνω αμαξι-βλεπω F1 την κυριακη-το παιζω σουμαχερ-παω και στουκαρω. Εδω δεν θελω να γραφω μονο εγω, να με συμπληρωνουν και να με διορθωνουν (κανεις αλανθαστος) και να ρωτανε, χωρις ερωτησεις δεν υπαρχει και "ριγανη" στην υποθεση.

Στατιστικα οι κυριακες που εχουν F1 εχουν περισσοτερα ατυχηματα οταν δεν υπαρχει αλλος λογος, π.χ πασχα, αργιες, κτλ. Επισης το χειμωνα γινονται λιγοτερα ατυχηματα απο οτι το καλοκαιρι επειδη ολοι σχεδον το παιζουν κοτες και εκ του ασφαλους, επειδη για αυτους ειναι πιο ευκολα κατανοητο η εννοια αυτοκινητου-δρομου-λαμαρινας-κινδυνου οταν ο δρομος ειναι γλιστερος. Το καλοκαιρι "νομιζουν" οτι ειναι ολα καλα...
Το καλοκαιρι εκτος απο αυτο που πολυ σωστα ειπες Γιώργο για την θερμικη επιδραση στα λαστιχα, να συμπληρωσω και η ασφαλτος χανει το ποσοστο τριβης που παρουσιαζει ειδικα το μεσημερι λογω ηλιου και γλισταρει περισσοτερο απο οταν εχει την ιδανικη θερμοκρασια.

Οι γυναικες παθαινουν λιγοτερα ατυχηματα αλλα ειναι η αιτια που προκαλουν τα περισσοτερα! Ολοι αγανακτουν στην εθνικη που πανε καροτσακι και βγαινουν στο αντιθετο με αποτελεσμα...

Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους που ξερουν και ανθρωπους που ρωτανε, παει να πει οτι θελουν να μαθουν-ακουσουν κατι διαφορετικο απο τα τυπου εγω εβαλα αυτο και ειναι τζαμι...

tommygun
22-01-06, 22:19
Προσοχη! Ενας τυπος ελαστικου μπορει να εχει πολλες διαφορετικες χωρες παραγωγης...δεν ειναι καθολου το ιδιο και ας ειναι οι προδιαγραφες ιδιες...αλλος προμηθευτης πρωτης υλης, αλλα καλουπια, αλλη επεξεργασια, κτλ. Μεχρι και οβαλ θα βρειτε απο εργοστασια σε χωρες "υποπτες" και δεν κανω πλακα. Η προτιμηση μου ειναι Γαλλικα και μετα Αγγλικα.

αχα! αυτο σκοπευα να το ρωτησω αλλα με προλαβες.
Ελα μου ομως που ΔΕΝ βρισκεις απο αυτες τις χωρες. Οπου ρωτησαμε προσφατα για michelin, ειχε ισπανικα , και τουρκικα νομιζω. σε αλλες μαρκες πολωνεζικα...

τελικα πηραμε ισπανικα (ελλειψει γαλλικων) michelin για fiat punto και γαλλικα continental για audi A4

στο οctavia5 ειχε επανω goodyear, αλλα αναγκαστικά θα τα κρατησω.
Βεβαια το αμαξι το παω "οικογενειακα" οποτε ελπιζω οτι δεν θα χω προβλημα.

Patentman
22-01-06, 22:29
Αυτο το Octavia 5 θελω να το παρω ενα ΣΚ να το δοκιμασω εκτεταμενα.

Τουρκικα ε? Δεν ειναι καθολου καλης ποιοτητας και το λεω αντικειμενικα.
Πολωνεζικα φανταζομαι ηταν τα Μπρι... ?

blackjim
22-01-06, 22:38
Για τα Γιοκοχαμα καμια γνωμη?

Μολις μετα τα χριστουγεννα αλλαξα ελαστικα ( Corsa 1,2 '99 ) και ο μαστορας στο συνεργειο μου εδωσε τα Γιοκοχαμα ως τα καλυτερα ( ειχαν λεει διαπρεψει σε ολα τα συγκριτικα κτλ ). :what:

tommygun
22-01-06, 22:42
ναι τα μπρι ηταν πολωνεζικα :D
καλα τουρκικα ουτε για αστειο να τα παιρναμε. Δηλαδη για αστειο το ανεφερα

στη συγκεκριμενη περιπτωση λοιπον, καλυτερα να ειχαμε παρει T αντι για Η για το Α4, ετσι? αφου 210 δεν θα παει ποτε. 160-170 το πολυ, ζητημα να παει μια φορα στα 4 χρονια 180-190 κι αυτο σε καμμια κατηφορα :D
Ή μηπως να υπαρχει και ενα περιθωριο ?

Patentman
22-01-06, 22:54
Για τα Γιοκοχαμα καμια γνωμη?

Μολις μετα τα χριστουγεννα αλλαξα ελαστικα ( Corsa 1,2 '99 ) και ο μαστορας στο συνεργειο μου εδωσε τα Γιοκοχαμα ως τα καλυτερα ( ειχαν λεει διαπρεψει σε ολα τα συγκριτικα κτλ ). :what:
Κοιτα το θεμα ειναι αμα σου δουλευουν εσενα. Καθε μαρκα εχει και ενα καλο ή τουλαχιστον υποφερτο. Απλα αλλες εχουν περισσοτερα. Ειναι και αν ταιριαζει στο αυτ/το σου. Δεν τα εχω ποτε δοκιμασει.

Patentman
22-01-06, 23:00
στη συγκεκριμενη περιπτωση λοιπον, καλυτερα να ειχαμε παρει T αντι για Η για το Α4, ετσι? αφου 210 δεν θα παει ποτε. 160-170 το πολυ, ζητημα να παει μια φορα στα 4 χρονια 180-190 κι αυτο σε καμμια κατηφορα :D
Ή μηπως να υπαρχει και ενα περιθωριο ?
Ναι το Α4 στα 1600 που εχεις δεν χρειαζεται Η. Αντιθετα το 1.8Τ θελει Η ή και V οχι επειδη τα πιανει τα χαω αλλα εχει αποτομη δυναμη, επιταχυνση στις εξοδους στροφων και αποτομα ισχυρα φρενα (οταν οδηγεις επιθετικα).

Το Τ θα ταιριαζε καλυτερα αφου ερχεται στην σωστη θερμοκρασια πολυ πιο ευκολα και δεν θα υπερθεμανθει.

blackjim
22-01-06, 23:05
Κοιτα το θεμα ειναι αμα σου δουλευουν εσενα. Καθε μαρκα εχει και ενα καλο ή τουλαχιστον υποφερτο. Απλα αλλες εχουν περισσοτερα. Ειναι και αν ταιριαζει στο αυτ/το σου. Δεν τα εχω ποτε δοκιμασει.Καλα , δε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλος για να πω γνωμη. Το αμαξι το εχω απο τον σεπτεμβρη ( ειναι εκ του πατρος εκπορευομενο :-k ) και αλλαξα λαστιχα γιατι αυτα που ειχε ηταν σχεδον σαπια και χειμωνιατικα ( δλδ πλεον ακαταλληλα για την Κρητη :lol: ). Εδω καθε φορα που πηγαινα σε βενζιναδικο εβαζα και αερα στα λαστιχα. Στο 30 τα πηγαινα και στο 25 τα εβρισκα την επομενη φορα!!

Απλα ο τεχνικος στο συνεργειο μου τα παινευε πολυ τα γιοκοχαμα και γι'αυτο ειπα να ρωτησω αν ειναι οντως τοσο αποδοτικα. Βεβαια σε ενα κορσακι σαν το δικο μου τι αποδοση να δωσουν :lol:


btw patentman , διαβασα αυτο που ειπες προηγουμενως για το ποσες στροφες ειναι οι ιδανικες για οδηγηση.

*Ολοι οι κινητηρες πρεπει να λειτουργουν μεσα ενα φασμα στροφων που ειναι 1000 στροφες πριν την μεγιστη ροπη και 1000 μετα απο αυτην. Επιπλεον αν ενας κινητηρας εχει "κοκκινο" στις 7.000σ.α.λ. και εμεις τον ανεβαζουμε μονο μεχρι τις 4.000 του κανουμε κακο. Ολα τα υποσυστηματα του εχουν σχεδιαστει με βαση οτι θα πρεπει να ειναι λειτουργικα στις 7.000 και ετσι στις 4.000 δεν εχει την σωστη λιπανση,ψυξη,κραδασμους/συντονισμους,καθαρισμο θαλαμου καυσεως/μπουζι/αισθητηρων, κτλ,κτλ. Σωστη λειτουργεια ειναι να ανεβαζουμε ομαλα τις στροφες απο την μεγιστη ροπη εως 1000 στροφες πριν το κοκκινο. Αν μαλιστα μας γινει συνηθεια θα δουμε μειωση της καταναλωσης και ομαλοτερη λειτουργεια του κινητηρα. Τα αγρειογκαζωματα που και που πρεπει να υπαρχουν και κανουν καλο. Η συνεχομενη συντηρητικη οδηγηση δεν κανει καλο. Λοιπον , εμενα εχει στις 6000 το κοκκινο και παει μεχρι τις 7 και κατι.
Θα ελεγες δλδ οτι πρεπει να οδηγω στις 3 με 5 ? Αλλαγη ταχυτητας στις 4,5 πχ?
Στο λεω γιατι εγω οδηγω απο 2,5 μεχρι 3,5 και λιγο πριν τις 4 αλλαζω ταχυτητα. Αν παω πανω απο 4 το αμαξι μουγκριζει σαν τρελο. Ασε που αν το κρατησω για κανα λεπτο πανω απο 4 ανεβαζει και πανω απο 90 C...
Ειναι ηδη "μπουκωμενη" η μηχανη ή αυτο ειναι το νορμαλ της?

Patentman
22-01-06, 23:12
Καποιο προβλημα θα εχει. Απο απλο οπως καζανακια με σαπια διαφραγματα μεχρι μεταλλα μηχανης...να το κοιταξεις οσο ειναι νωρις.
Ναι 3 -4.5 ειναι καλα. σε αυτο το φασμα.

Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?

Αν και γενικα τα οπελ ανεβαζουν πανω απο 90 πολυ ευκολα, τωρα τον χειμωνα δεν θα επρεπε.

blackjim
22-01-06, 23:18
Καποιο προβλημα θα εχει. Απο απλο οπως καζανακια με σαπια διαφραγματα μεχρι μεταλλα μηχανης...να το κοιταξεις οσο ειναι νωρις.
Ναι 3 -4.5 ειναι καλα. σε αυτο το φασμα.

Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?Θα δω και θα σου πω.
Τωρα που το πηγα για λαστιχα υποτιθεται οτι ειδαν και αν ολα τα υπολοιπα ειναι σε καλη κατασταση και αλλαξαν καποια πραματα ( δε θυμαμαι αναλυτικα τι ).

Παντως αμαξι του '99 ... ε νωρις δεν ειναι πλεον :p
Εξ αλλου αν εχει κατι σοβαρο και θελει αλλαγη που κοστιζει πολυ , δεν αξιζει τον κοπο να γινει...
Θα το δω παντως.
θενξ για την απαντηση :D

alfisti
23-01-06, 02:29
Patentman,
στην κατηγορία των μικρομεσαίων τι θα διάλεγες;
μέχρι 21.000 ευρώ

Patentman
23-01-06, 22:40
Σε αλφαβητικη σειρα: A147, Avensis, Corolla, Octavia5 αν και το Avensis ειναι λιγο πιο πανω σε τιμη.

Μεταξυ αυτων θα ξεχωριζα το 147 για την οδηγηση του και ολα γυρω απο αυτην και το Octavia για τους χωρους του και τιμη προς αποδοση. Για τα αλλα εχω πει. Μονο αυτο το σημα μου την δινει...

Στην κατηγορια Corolla ειναι και αλλα καλα οπως τα Civic αλλα δεν προτειμω τα μη πολυκλοφορημενα μοντελα λογω ελλειψης φτηνων αντ/κων οπως ειχα πει πιο πανω.
Τα Laguna εχουν πολυ ωραια οδηγηση σε επιπεδο ανεσης-χαλαροτητας και ειναι τελεια για υσηχους οδηγους στους οποιους απευθυνονται αλλα εχουν προβληματακια.
Ολα τα αυτ/τα εχουν τα θετικα και αρνητικα τους, στα θετικα βαζω και την εμφανιση και ειναι σοβαρος λογος να αγορασεις με αυτον σαν τον μοναδικο γνωμονα απο την στιγμη που αυτο θελεις.
Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και ειμαι με καθε ενα που οδηγω και οχι κολλημενος -ασχετα οτι εχω κολημα με 156 της οποιας ειχα βρει δυο σπαστικα αρνητικα...ελειψη ποτηροθηκης και μικρο τασακι (φουγαρο) :D . Η 318 Ε46 βαζει νερα βροχης απο το λιγο ανοικτο παραθυρο ας πουμε...:-k


Παντως αμαξι του '99 ... ε νωρις δεν ειναι πλεον :p

Αν σου πω οτι εχω αμαξι του `90 θα σε κουφανω? -ασχετο/σχετικο ειναι οτι κυκλοφορω αλλα.
Αν πω οτι ειναι σε αριστη κατασταση και δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα την ωρα που τα νεα στα πρωτα 1000 μενεις απο πολλαπλασιαστες, ξεπρογραμματιστο εγκεφαλο, χιλια λαμπακια αναμενα? Δεν με εχει αφησει ποτε !
Βεβαια δεν εχει την ανεση που εχουν τα σημερινα.
Και τελευταιο την συντηρηση/επισκευη του την κανω μονος μου. :wink:

blackjim
23-01-06, 23:07
Παντως για τα Αλφα ρομεο , αν και εξωτερικα μ'αρεσουν πολυ , λιγο που ειδα κατι επισημα κρας τεστ σε περιοδικα , τρομαξα και τα απεκλεισα αμεσως!!
Πρεπει να ειναι σιγουρα στις τελευταιες θεσεις ( δε θυμαμαι ακριβως μοντελα και θεσεις για να πω ). Πρεπει να ξεπερνανε και τα φιατ :P

Patentman
23-01-06, 23:34
Τα crash test δεν αντιπροσωπευουν απολυτως τιποτα.
Το μονο που μπορεις να δεις ειναι αν εχει προβλημα σχεδιασης και ερχεται μεσα στην καμπινα ο κινητηρας και το τιμονι. Ουτε καν τι παθανε τα ανδρεικελα και ποσο αποτεσματικα ειναι ζωνες/στηριξη ζωνης και καθισματος/αεροσακοι/προσκεφαλα κτλ. Επειδη εμεις δεν καθομαστε σε στημενο καθισμα που συμφερε το εργοστασιο στο τεστ αλλα προπαντων επειδη ειμαστε ζωντανο οντα που εχουμε την ταση να σφιγγομαστε και να δινουμε αλλου το βαρος του σωματος. Ολα δηλαδη ειναι στο ψιλοπεριπου σε ενα τεστ...
Η συνθηκες προσκρουσης ειναι τελειως διαφορετικες.
Εκει που βγαινει ενα καλο στο τεστ μπορει με αλλη βυθιση εμπροσθιου μερους να ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.
Τα 50χαω που γινεται το τεστ δεν ειναι τιποτα, πολυ λιγα (και ας ειναι σε μπλοκ).
Σε μια μετωπικη συγκρουση προστιθεται η ορμη των αυτ/των (ταχυτητα+βαρος). Δηλαδη αλλο να τρακαρεις με 50 εσυ με χ βαρος και 50 ο αλλος που εχει 1200Kg αυτ/το και άλλο οταν εχει 1400Kg. Σε ολα αυτα υπολογισε την επιφανεια συγκρουσης (αρα ορμη/επιφανεια=πιεση) και μειωσε την δυναμη λογω αποροφησης μεσω των υλικων.
Τρακαρεις με κινουμενη μαζα και οχι με τοιχο.
Ολα αλλαζουν αναλογα με το που και πως θα γινει η επαφη.
Αν λοιπον ειναι να τρακαρεις ποτε, τοτε να βαλεις τα δυνατα σου να "κεντραρεις" τον αλλο παρα να ειναι 50% :roll:
Ευχομαι κανεις να μην αποκτησει εμπειρια.

Τα περισσοτερα καινουρια αυτ/τα "στριβουν" το εμπρος μερος αμαξωματος (μουρη) σε μια πολυ μικρη πλαγιομετωπικη απλα γιατι τα "ραμφη" ειναι σχεδιασμενα να γινονται φυσαρμονικα (αποροφηση δυναμης) σε κατα μετωπον συγκρουση και ετσι δεν αντεχουν σε πλαγιες δυναμεις.

blackjim
23-01-06, 23:41
καλα , αν ειναι να τρακαρεις απλα προσευχεσαι :P

Αλλα οπως και να το κανουμε , αλλη αισθηση ασφαλειας σου δινει ενα AUDI και αλλη ενα φιατ πχ.
Το αλφα ρομεο ειναι οντως στην κατηγορια των αυτοκινητων που τσαλακωνονται ευκολα?

Σιγουρα ενα κρας τεστ δε σημαινει πρακτικα πολλα , αλλα νομιζω δειχνει ενα βαθμο ποιοτητας ασφαλειας που εχει καθε αμαξι.

Πχ , αν ειδατε κρας τεστ του κινεζικου τζιπ , θα καταλαβατε γιατι ηταν τοσο φτηνο :-k :-k

Απο το site της NCAP
Alfa Romeo 147 2001
http://www.euroncap.com/images/results/small_family_cars/car_108_2001/ALFA147_Frontal_Nov01.jpg
Test Scores: Front 3 (18%) Side 18 (100%) Overall 21 (62%)

Audi A3
http://www.euroncap.com/images/results/small_family_cars/car_176_2003/audi_a3_2003.jpg
Test Scores: Front 12 (75%) Side 18 (100%) Overall 29 Pedestrian 8 (22%) Child Protection 35 (71%)

blackjim
23-01-06, 23:50
αντιθετως τωρα ειδα οτι το Alfa Romeo 159 (http://www.euroncap.com/images/results/large_family_cars/car_248_2006/Alfa%20Romeo%20159%20Datasheet.pdf) ειναι πολυ πιο καλο σε αποτελεσματα.
FRONT 15 (94%)
SIDE 16 (89%)
SEATBELT REMINDER 2
OVERALL 34

Αρα ισως παει απο μοντελο σε μοντελο... :what:

Patentman
24-01-06, 00:21
Σιγουρα οσο πιο μεγαλη μουρη εχει ενα αυτ/το τοσο το καλυτερο με βαση οτι ολα τα αλλα χαρακτηριστικα παραμενουν ιδια.
Μην δινεις τοσο βαση σε τεστ. Κανε καλυτερα μια βολτα απο μια μαντρα της τροχαιας, πιο εκπαιδευτικη ειναι και ας μην ξερεις τις συνθηκες ατυχηματος.
Εκει που το "καλο" θα σε σωσει σε αρκετες περιπτωσεις θα ειναι χειροτερο απο τα "αλλα".
Τον βασικο ρολο τον παιζει η ταχυτητα, τιποτα αλλο, με βαση αυτην αλλαζουν ολα τα δεδομενα και οι ισοροπιες αναμεσα στα καλα ή οχι των τεστ.

Αν προσεξες την φωτο ειναι αυτο που ελεγα πιο πανω, αλλο αποτελεσμα με αλλη βυθιση του εμπρος μερους την ωρα που γινεται η επαφη (οχι αποτελεσμα αυτης αλλα λιγο πριν). Επισης κατα την επαφη το αλλο σημειο αν θα αναγκασει να βυθισει ή οχι το δικο σου.
Απο εμπειρια δεν εχω δει να τσαλακωνουν ετσι τον ουρανο οι 147 σε αρκετα μεγαλες συγκρουσεις.
Στο Α3 δεν τσαλακωθηκε ο ουρανος επειδη ο αξονας της αποροφησης ειναι διαμηκη παραλληλος του αμαξωματος.

PLS_CY
24-01-06, 01:33
Αν σου πω οτι εχω αμαξι του `90 θα σε κουφανω? -ασχετο/σχετικο ειναι οτι κυκλοφορω αλλα.
Αν πω οτι ειναι σε αριστη κατασταση και δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα την ωρα που τα νεα στα πρωτα 1000 μενεις απο πολλαπλασιαστες, ξεπρογραμματιστο εγκεφαλο, χιλια λαμπακια αναμενα? Δεν με εχει αφησει ποτε !
Βεβαια δεν εχει την ανεση που εχουν τα σημερινα.
Και τελευταιο την συντηρηση/επισκευη του την κανω μονος μου. :wink:

Αυτό φαίνεται να το αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερος κόσμος συγκρίνοντας τα προβλήματα που είχε με τα παλιά του αμάξια με αυτά που έχει με τα καινούργια.
Έχω ένα Honda civic του 87 εδώ και 8 χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα. Το προσέχω βέβαια (όσο χρειάζεται) και η ανταμοιβή μου είναι όταν με πέρνουν τηλέφωνο μες τα μαύρα μεσάνυχτα φίλοι μου για να πάω να τους πάρω από εκεί που τους άφησαν τα καινούργια τους Peugeot.

pelasgian
24-01-06, 02:13
Με την ευκαιρία, να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Το αμάξι μου το οδηγώ «κοιμησιάριακα», δηλαδή 1500-2500 στροφές (χούγια που μου έμειναν από το diesel.) Γενικά, μου αρέσει και cruise χαλαρά και ωραία.

ΟΜΩΣ, πρώτη δευτέρα τους αλλάζω τα φώτα (για να πεταχτεί γρήγορα μπροστά και να διαλέγω τις λωρίδες που θέλω). Τη δευτέρα τη ψιλοσπάω 5-5,500 στροφές σε αμάξι που μετά τις 7,500 ανατινάζεται! :lol:, πηδάω τη τρίτη και βάζω τέταρτη (γιατί έχω πιάσει τα χιλιόμετρα του ορίου, με ικανοποιητική επιτάγχυνση, και το άνω όριο της δευτέρας «σπασμένης» επικαλύπτει σε ροπή το κάτω όριο της τετάρτης «χαλαρής».

Σημείωση, μεταξύ δευτέρας και τετάρτης, κουμπώνω τη τρίτη, αλλά δεν αφήνω συμπλέκτη, και κουμπώνω τέταρτη και αφήνω συμπλέκτη. Νομίζω ότι βοηθάει τα συγχρονιζέ να κάνουν πιο άνετην την αλλάγη (όχι ότι έχει πρόβλημα και σκέτο να το κάνω 2η -> 4η)

Επίσης, όταν πλησιάζω σε φανάρια, κόβω πολύ πιο νωρίς, και συνήθως δε σταματάω, οπότε αποφεύγω τη πρώτη. Κρατάω και μετάλες αποστάσεις (δύο τρία chevron) ώστε όταν κόβουν οι μπροστινοί να αφήνω απλά γκάζι και να μη πατάω φρένο.

Αναρωτιέμαι, αν ο συμπλέκτης κερδίζει από αυτό, και αν γενικά του κάνει καλό η μη χρήση της 3ης. Μου δίνει την ευκαιρία να το «ξεκαπνίσω» πάντως.
Γενικά εχω παρατηρήσει ότι έτσι ούτε μου μπουκώνει, ούτε μου καίει πολύ. Το έχω φτάσει στα 5lt/100Km έτσι (αμάξι με καρμπυρατέρ οκ;!). Γενικά, με εξαίρεση τη πρώτη και τη δευτέρα που τις πάω «σκίζω»-drive, οι υπόλοιπες 4η, 5η, πάνε εντελώς over-drive (χαλαρά, χωρίς πολλές αλλαγές, σταθερό γκάζι, μεγάλες αποστάσεις κλπ.)

Πάντως, το αμάξι επειδή είναι 8βάλβιδο, έχει πολύ ροπή χαμηλά, δηλαδή και με 1500 στροφές σε τσουλάει θέλω να πω.

Το πεζώ στην αγγλία πήγαινε 1,2, 5η!!! χωρίς ζόρι, 50μίλια, 5η, 800 στροφές! 60 μίλια στο γαλόνι!!!


Απόψεις;


σημείωση: αυτά μόνο σε ευθείες, σε ανηφόρες πάω πάντοτε μέγιστη ροπή, και σε κατηφόρες μία ταχύτητα κάτω αυτής που ανέβηκα την ανηφόρα. (Κατηφόρες πάω με 4,500 στροφες!)

ReverseR
24-01-06, 02:40
χμμ και γω το έχω απορία αυτό,αναφέρθηκε στην αρχή και θα το ξαναρώταγα

Είμαι και γω πολύ χαμηλόστροφος 2200-2750 στροφές (για τον κλασσικο 1600 κιν 75 αλογ που έβαζε η σεατ) καθότι με χαλάει να ακούγεται ο κινητηρας. Απο τις 3000στρ το στροφόμετρο αρχίζει και κοκκινίζει για μένα.
Είναι κακό?πολύ κακό?
Γνκ αυτό που αποφεύγω είναι να έχω σχέση ταχ κιβωτίου -στροφων στην οποία το πατημα του γκαζιού δεν ανταποκρίνεται με κίνηση του αυτοκινήτου προς τα μπρος(οκ έτσι φεύγει ακαφτη βενζίνη), απο κει και πέρα οδηγώ όσο πιο χαμηλόστροφα μπορώ.
Είναι κακό αυτό για κατανάλωση/κινητήρα?

Patentman
24-01-06, 03:07
Πιστευω πως αν κανατε την ιδια οδηγηση (με το πατημα του αυγου) σε λιγο πιο πανω φασμα στροφων η οικονομια θα ηταν καλυτερη.
Αρκει να εισαι μεσα στην περιοχη ροπης και να την ξερπερνας λιγο ωστε στην αλλαγη ταχυτητας να μην πεφτει πιο κατω και ετσι αναγκαζεται ο κινητηρας να υπερπροσπαθησει να καλυψει το κενο δυναμης που χρειαζεται η αποτομη αλλαγη καταστασης απο κινητηρια δυναμη σε οπισθελκουσα δυναμη. Καλο ειναι δηλαδη να εχει παντα κινητηρια δυναμη για οικονομια.
Ακομα αλλοι κινητηρες στισ χαμηλες "παγωνουν" τα μπουζι τους με αποτελεσμα την φτωχη σε παραγωγικοτητα καυση και καταλοιπα-ρυπους.
Τωρα αν εχετε αυτοκινητο με βαρυ βολαν, κινητηρα που ανεβαζει αργα τις στροφες (και ας εχει κοκκινο στις 6.000) τοτε θελει να κινειται σε πολυ πιο λιγες στροφες απο τα αλλα (σημερινα) για οικονομια και μακροζωία μιας και σχεδιαστηκε με αλλα προτυπα.

Δοκιμαστε την ιδια οδηγηση σε 1000-1500 στροφες περισσοτερο. (ανεβαινοντας φασμα, και τις χαμηλες πιο πανω)

Μην αλλαζεις απο 2α σε 4η, το καυσιμο που εκαψε η 2α ωστε να υπερκαλυψει τις αναγκες της 3ης ειναι τοσο που δεν συμφερει ειδικα αν μετα δεν χρειαστει να βαλεις 4η ή να φρεναρεις.

Ενα καλο τροπος για οικονομια ειναι το σταθερο γκαζι ακομα και στις αλλαγες (αν και κανετε ζημια στο σασμαν πιο πολυ &λιγοτερο στο δισκο). Ολες οι λειτουργιες του πρεπει να ειναι με γνομωνα τις μικρες αλλαγες καταστασης (γραμμικη επιταχυνση εμβολων, υποπιεση, κιητηρια/οπισθελκουσα,κτλ)

blackjim
24-01-06, 17:11
Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?Σημερα ειδα οτι το κορσα εχει 147500 km. ( απο το 2000 το εχουμε νομιζω )

Patentman
24-01-06, 18:16
Ε ειναι αρκετα, ο καταλυτης ισως μπουκωσε ή και εσπασε και το στομιο του δεν ειναι ομοκεντρο. Τα οπελ εχουν μια ευπαθεια σε αυτο. Συμπτωματα δεν ανεβαζει πολλες στροφες ουτε καν στην νεκρα, ανεβαζει θερμοκρασια, δεν τραβαει και ακουγεται η εξατμιση σαν πνιγμενη. Αν δεν εχει καλη ροη (ποσοτητα) καυσαεριων απο το στομιο της εξατμισης τοτε μαλλον εχει μπουκωμενο καταλυτη. Αλλα πρεπει να το δει σοβαρος μηχανικος και προπαντων τιμιος.

alfisti
25-01-06, 00:28
Σε αλφαβητικη σειρα: A147, Avensis, Corolla, Octavia5 αν και το Avensis ειναι λιγο πιο πανω σε τιμη.

Μεταξυ αυτων θα ξεχωριζα το 147 για την οδηγηση του και ολα γυρω απο αυτην και το Octavia για τους χωρους του και τιμη προς αποδοση. Για τα αλλα εχω πει. Μονο αυτο το σημα μου την δινει...

Στην κατηγορια Corolla ειναι και αλλα καλα οπως τα Civic αλλα δεν προτειμω τα μη πολυκλοφορημενα μοντελα λογω ελλειψης φτηνων αντ/κων οπως ειχα πει πιο πανω.
Τα Laguna εχουν πολυ ωραια οδηγηση σε επιπεδο ανεσης-χαλαροτητας και ειναι τελεια για υσηχους οδηγους στους οποιους απευθυνονται αλλα εχουν προβληματακια.
Ολα τα αυτ/τα εχουν τα θετικα και αρνητικα τους, στα θετικα βαζω και την εμφανιση και ειναι σοβαρος λογος να αγορασεις με αυτον σαν τον μοναδικο γνωμονα απο την στιγμη που αυτο θελεις.
Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και ειμαι με καθε ενα που οδηγω και οχι κολλημενος -ασχετα οτι εχω κολημα με 156 της οποιας ειχα βρει δυο σπαστικα αρνητικα...ελειψη ποτηροθηκης και μικρο τασακι (φουγαρο) :D . Η 318 Ε46 βαζει νερα βροχης απο το λιγο ανοικτο παραθυρο ας πουμε...:-k


μικρομεσαίο λέω όχι οικογενειακό..
πάντως για μένα το κορυφαίο είναι το Golf 1.6 FSI με διαφορά οδική συμπεριφορά αίσθηση κιβωτίου ποιότητα..
μετά πάνε τα astra mazda 3 corolla focus

alfisti
25-01-06, 04:48
Αstra 1.6 5θυρη ή Toyota Corolla 1.6 ΗΒ ;;;;

Patentman
25-01-06, 14:42
Μικρομεσσαια ειναι ασχετα που στην ελλαδα τα θεωρουμε μεγαλα.
Δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα δυο μιας και εχουν τελειως διαφορετικα χαρακτηριστικα.
Εκει που ειναι καλο το ενα το αλλο αντιστοιχα ποναει. Ειναι σαν το μαυρο με το ασπρο. Αν ειχαν εστω και καποια κοινα τοτε θα ηταν ευκολη η προτιμηση του ενος.

Το Golf δεν θα το εβαζα ποτε να το συγκρινω με τα αλλα του μεγεθους του...πολυ ακριβο για να ειναι καλο.
Το focus ειναι πολυ θορυβωδεις...σε σημειο να ειναι σπαστικο κατα τα αλλα ειναι καλο.

pelasgian
25-01-06, 15:53
Έχω μπει στο fabia φίλου από εδώ και μου άρεσε πολύ.
Αν χώραγα ωραία μέσα (ποιος $%&* έφτιαξε τα κοφτά τζάμια; σε ότι και να μπω βρίσκω το καούκαλό μου στο παρασόλ του οδηγού και όταν δεν βρίσκει κεφάλι/πόδια, δε φτάνουν τα χέρια στο τιμόνι, όταν φτάνουν τα χέρια, είναι άβολη η θέση και με πονάει η μέση!) θα έλεγα ότι είναι το πιο «καλούτσικο» μικρό είναι το fabia.

Δεν έχω οδηγήσει το καινούργιο, ούτε έχω μπει, αλλά μου αρέσει το Ford Fiesta.


Από άποψη σαλονιού για κάποιο λόγο μου έκαναν ΜΟΝΟ τα αυτοκίνητα του 85-95, δε ξέρω γιατί, αλλά μόνο σε αυτά ΧΩΡΑΩ. Έχω μπει μέχρι και σε τελευταία mercedes ενός φίλου στην Αγγλία και «έβρισκα».

Τα πιο απίστευτα πάντως άβολα είναι τα punto. Μιλάμε για homo Italicus, το πλάσμα με τα μακρυά χέρια και τα κοντά πόδια και τη καμπούρα για να βλέπει μέσα από το τζάμι :lol:

Θυμάμαι που έλεγα να διώξω το kadett όταν είχε πρωτο-βγει το focus. Ε, μέχρι που έκατσα μέσα και με «έκοψε» απόλες τις μπάντες. (κυρίως κεφάλι).

Αυτά τα «αεροδυναμικά» τζάμια, να τα ... κάψουν! Ας τα κάνουν σαν της Saab, που τα έκανε καμπυλωτά στα πλάγια, και όχι από κάτω προς τα πάνω.

Α, χώραγα σε smart!

Να σας πω και μία ιδέα, να ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΕ τα αμάξια ΠΡΙΝ τα αγοράσετε. Πάρτο για εβδομάδα και δες το πώς σου κάθεται. Μπορεί να σου τη σπάει, μην το αγοράσεις για να το συνειδητοποιήσεις. Επίσης, όταν βρεις το «ταίρι» σου, μην το αλλάξεις επειδή «πάλιωσε» και είναι ντεμοντέ, ΦΤΙΑΞΤΟ!

υ.γ. όταν λέω φτιάξτο, δεν εννοώ γύφτικο! Τα πιο όμορφα αμάξια είναι τα «μαμίσια», δηλαδή όπως βγαίνει από το εργοστάσιο. Όταν λέω φτιάξτο, εννοώ βγάλε τα φτηνιάρικα από πάνω του και βάλε καλής ποιότητα υλικά, σωστές επισκευές, περιποίηση σασσί κλπ.

kal71
25-01-06, 16:05
Καλημέρα σε όλους

Πάω την κουβέντα αλλού τώρα , αλλά ο καθένας με τον πόνο του....

Εχω ένα Fabia 1400cc , 75HP του 2001 με 35000 χλμ. Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα σοβαρό μέχρι που την ημέρα της πρωτοχρονιάς άναψε το λαμπάκι του αντιψυκτικού. Συμπλήρωσα με νερό ( αφού δεν είχα αντιψυκτικό) και συνέχισα . Μετά απο 5-6 χλμ άναψε ξανά . Εβαλα τα alarm και έκανα δεξιά και ......αυτό ήταν . Το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά και έβγαιναν καπνοί απο την μηχανή. Σημειωτέον δε, ότι στο ταμπλό ΔΕΝ είχε ανεβάσει θερμοκρασία. Μετα απο μεγάλη ταλαιπωρία , με τράβηξαν μέχρι το συνεργείο της Skoda, όπου την μεθεπόμενη ημέρα μου είπαν ότι είχε κολλήσει ο θερμοστάτης , έκαψε φλάντζα , ήθελε πλανιάρισμα το καπάκι της φλάντζας & αλλαγή λαδιών. Αφού έγινε η επισκευή πήρα το αυτοκίνητο και την επόμενη ημέρα πήγα να βάλω το αυτοκίνητο μπροστά αλλά ......Πήρα αμέσως τηλέφωνο στο συνεργείο & ήρθε ένας τεχνικός όπου διέγνωσε κάποια βλάβη στον ένα κύλινδρο. Τελικά το πήγαμε ξανά στο συνεργείο και απο ότι μου είπαν καθάρισαν τα μπέκ της βενζίνης και το αμάξι θα ήταν εντάξει. Παρατηρώ όμως ένα θόρυβο απο την μηχανή, σαν ένα μικρό ανεμιστηράκι που όπως γυρνάει βρίσκει κάπου. Αυτό συμβάινει όταν επιταχύνω , ενώ όταν η ταχύτητα είναι σταθερή δεν ακούγεται τίποτα. Παραπονέθηκα αμέσως στο συνεργείο και στην αρχή μου έλεγαν ότι είναι ιδέα μου , στην συνέχεια ότι δεν είναι τίποτα κτλ. Τελικά, σε μια κουβέντα που είχα με τον τεχνικό ( εκτός συνεργείου) , μου είπε εμπιστευτικά να πουλήσω το αυτοκίνητο γιατί είχε ανεβάσει πολύ υψηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως στο μέλλον να μου βγάλει κι άλλα προβλήματα . Συγνώμη για το μεγάλο post , αλλά θα ήθελα την γνώμη σας , ιδίως αν μπορούσε να μου πεί κάποιος που μπορεί να οφείλεται αυτός ο θόρυβος που ακούω.

tommygun
25-01-06, 16:17
Τα πιο απίστευτα πάντως άβολα είναι τα punto. Μιλάμε για homo Italicus, το πλάσμα με τα μακρυά χέρια και τα κοντά πόδια και τη καμπούρα για να βλέπει μέσα από το τζάμι :lol:


η θεση οδηγησης οντως δεν ειναι και πολυ προσεγμενη αλλα την ψιλοβολευεις. (ποιο τζαμι λες?)

αλλα ειναι το μοναδικο μικρο με τοσο πολυ χωρο για ολους τους επιβατες και πανω απο το κεφαλι και για τα ποδια και στο πλαι (ειδικα το 1ο μοντελο, που εχω).

Αυτος ειναι και ο λογος που το συμπαθω πολυ, μιας και εγω απεχθανομαι τα μοντερνα αυτοκινητα για νανους :D

Patentman
25-01-06, 17:26
kal71,
Ο θορυβος ειναι σταθερος ή ειναι περιοδικος (διακοπτομενος)?
Το κανει μονο με κρυο κινητηρα? (θα ειναι τεντωτηρας εκκεντροφορου)
Αν ειναι σταθερος και σαν σφυριγμα τοτε ειναι αλλοι τεντωτηρες ιμαντα δυναμο (ασχετα αν κανονικα λεγεται αλτενεϊτορ) ή "τρελά" ρουλεμαν.
Αν ειναι σαν τσικι τσικι τοτε ειναι οι βαλβιδες.
Αν ειναι σαν χτυπος μεταλικος και ειδικα επειδη λες οταν επιταχυνεις τοτε τα πιστονια σκαμπιλιζουν (εχουν παραμορφωθει και μαζεψει απο την θερμοκρασια που ανεβασε) ή/και τα χιτωνια (κυλινδροι) εχουν αναψει και ξεχειλωσει.
Καιει περισσοτερο λαδι απο τοτε?


pelasgian,
πολυ ωραιο αυτο που ειπες για ενοικιαση (βλεπεις και πως συμπεριφερεται με αρκετα χλμ στην πλατη) αλλα να προσεξουν μην τυχον ειναι καταπονημενο και (συνηθες εδω στην ελλαδα) και βγαλουν λαθος συμπερασματα.

Ευτυχως χωραω σε ολα μιας και ειμαι 1.75 αλλα το ξερω το προβλημα, εχω δει ψηλους ανθρωπους να προτιμουν υποδεεστερο αυτ/το μονο και μονο γιατι δεν χωρουσαν (ανετα/σωστα) σε αλλα.

levlad
25-01-06, 18:16
Παιδιά το καινούργιο Leon Τι λέει?

kal71
25-01-06, 22:27
kal71,
Ο θορυβος ειναι σταθερος ή ειναι περιοδικος (διακοπτομενος)?
Το κανει μονο με κρυο κινητηρα? (θα ειναι τεντωτηρας εκκεντροφορου)
Αν ειναι σταθερος και σαν σφυριγμα τοτε ειναι αλλοι τεντωτηρες ιμαντα δυναμο (ασχετα αν κανονικα λεγεται αλτενεϊτορ) ή "τρελά" ρουλεμαν.
Αν ειναι σαν τσικι τσικι τοτε ειναι οι βαλβιδες.
Αν ειναι σαν χτυπος μεταλικος και ειδικα επειδη λες οταν επιταχυνεις τοτε τα πιστονια σκαμπιλιζουν (εχουν παραμορφωθει και μαζεψει απο την θερμοκρασια που ανεβασε) ή/και τα χιτωνια (κυλινδροι) εχουν αναψει και ξεχειλωσει.
Καιει περισσοτερο λαδι απο τοτε?




1. Ο θόρυβος είναι σταθερός
2. Τον κάνει και με ζεστό κινητήρα
3. Μάλλον σαν τσικι τσικι κάνει
4. Το κάνει όποτε πατάω γκάζι

Επιπλέον παρατήρησα ότι γενικά ο κινητήρας είναι πιο θορυβώδης & ακούγεται περισσότερο στην καμπίνα. Εσύ τι προτείνεις . Να το πουλήσω ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.