PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

imr
17-07-09, 19:55
οδηγός για στρώσιμο golf VI 1.4 160ps ???

Tο γράφημα της ροπής υπάρχει κάπου μπας και καταλάβω πού ανοίγει το turbo?

Επίσης, καθότι άσχετος ακόμα, ο compressor μένει συνέχει ανοιχτός?


Για στρωσιμο θα σου πουν οι πιο ειδικοι ,παντως γενικα αποφευγε υψηλες στροφες
Μια χαλαρη οδηγηση χωρις ακροτητες νομιζω ειναι οτι πρεπει


Ο compresoras νομιζω κλεινει στις 3500στροφες οπου μπαινει το turbo (η σε οποιες στροφες ανοιγει το turbo)

Για πες εντυπωσεις απο το αμαξακι γιατι σκεφτομαι και εγω να το παρω συντομα :)

teodor_ch
17-07-09, 20:31
θα γράψω μόλις έρθει

γενικά πάντως είναι ο ορισμός του αυτοκινήτου με εξαίρεση μάλλον την αξιοπιστία που τη φοβάμαι με τόσες πιέσεις

αυτές τις στροφές θέλω να μάθω ακριβώς :)

MADx2
17-07-09, 20:41
Ο υπολογισμός ήταν σε βάθος χρήσης τη ζωή του αυτοκινήτου.
Έχω υπολογίσει πολλές φορές ότι συμφέρει να πηγαίνεις με ταξί, παρά να έχεις αμάξι.

Απλά πράγματα, πάρε και άπλωσε το κόστος απόκτησης σε μία περίοδο 7 ετών. Συνυπολόγισες του φόρους, τα τεκμήρια, τα τέλη, τα service, τις βενζίνες και τα έξοδα συντήρησης ατυχημάτων συν ασφάλεια και βγάλε το κουστούμι. Εγώ το έβγαλα, είναι 35 ευρώ τη ΜΕΡΑ! Με ταξί να πας και να έρθεις δύο φορές είναι 25! (μέση διαδρομή 5 ευρώ).

Να σου το εξηγήσω κιόλας:

έστω ότι πήρες ένα αμάξι στα 25,000 και ότι θα το διώξεις στα 140,000 διότι μετά το κόστος συντήρησης υπερβαίνει το κόστος αντικατάστασης. Αυτό μας κάνει περίπου 7 χρόνια, οπότε η αξία του έχει πέσει στα 5,000 ευρώ. Κόστος 20,000

Με 20,000 χιλιόμετρα, καις 2,000 ευρώ βενζίνη, δηλαδή 14,000 ευρώ στα 7 χρόνια. Με συντήρηση και τυχόν στούκες τις υπευθυνότητάς σου, απλώνεις το κόστος στα 7 χρόνια και λες στατιστικά να είναι γύρω στα 2,000 ευρώ το χρόνο. Βάλε τα κέρδη που θα είχες αν τα λεφτά ήταν στο τόκο (κάποια στιγμή ήταν και 5%, δηλαδή 25*50 = 1250 το χρόνο, οκ τώρα δεν είναι τόσο.) Στα 7 χρόνια χωρίς ανατοκισμό = 8750!

Σύνολο 20,000 + 14,000 + 14,000 + 8750 = 56750 για ένα αμάξι μέτριο.
Άνετα 90,000 για κάτι "καλό" (κάνα τερατώδες SUV με αρχική τιμή 45,000 ευρώ και κατανάλωση μικρής φλεγώμενη πετρελαιοπηγής που επίσης σε βάζει στη τζιμπίδα των κριτηρίων διαβίωσης).

Δηλαδή από 56,750/(365*7) = 22 ευρώ την ημέρα
εώς 90,000/(365*7) = 35 ευρώ την ημέρα.

Έστω ότι πήρες ένα κουβά των 10,000 ευρώ και πήγες το έξοδά σου στα 10 ευρώ την ημέρα.
Με 365*7*10 = 25550 στη τζέπη, αντί για τόσα χρέος στη κάρτα, ξέρεις τι κάνεις πέραν του να πηγαίνεις πέρα δώθε στη δουλειά και να κάνεις το 8ωρο 10ωρο;

Μπορείς να πάρεις 2555 φορές ταξί με ραντεβού από τη πόρτα σου με κόστος 7-12 γύρω στα 10 ευρώ κατά μέσο όρο.

Εκεί που "χρειάζεται" αμάξι μόνο είναι για τις εκδρομές. Ένα παλιό αμάξι που είναι αξιόπιστο όμως, δεν βγάζει προβλήματα και θα σε πάει στο μπάνιο σου.

Τώρα για καμιά φιγούρα σε γκόμενα, νοίκιασε κάνα τερατώδες, πήγαινε κάνε το κομμάτι σου με 300 ευρώ και μετά όταν δεν σε βλέπει, πάρε λεωφορείο :lol:

Νομίζω ότι σου διαφευγουν μερικά πραγματα:
1.Η μεση διαδρομή δεν είναι 5 ευρω εκτός αν πας πχ απο Περιστερι > Χαιδαρι , αν πας απο Πετρουπολη > κηφισια δεν ειναι 5 ευρω. οσο για το να κανω το 8>10ωρο με την συγκοινωνια χρειαζομαι τουλαχιστον 2 ωρες συνολο ενω με το αυτοκινητο κανω μεχρι και το μισο .
2. Αν παρω ταξι για να παω κηφισια θα κανω τον ιδιο χρονο με το αυτοκινητο.
3. Αν θελω να παω ταξιδι δεν ειναι το ιδιο βολικο να κουβαλας βαλιτσες με το κτελ και ειδικά οταν χρειαστεί να αλλάξεις και λεοφωρεία , ενω για πολλά ατομα συμφερει το αυτοκινητο.
4. αν θες να κυκλοφορησεις βραδυ εχουμε διπλή ταρίφα ενω αστικές συγκοινωνίες δεν υπάρχουν.
5. Δεν καταλαβαινω πως βγαζεις φθορες 2000 το χρόνο αν εχεις τοσο τακτικα στουκες τοτε καλυτερα να μην εχεις διπλωμα:p
6. υπολογιζεις τον τοκο μα τα λεφτα θα τα δωσεις ουτως ή αλλως για να μετακινηθείς με ταξί οπως λες αρα ποιος τόκος?
Αρα το κοστος ειναι 20000 αγορα + 18000 συντηρηση (βενζινες + τελη + ασφαλεια+service για 1400) εγω προσωπικα για 15000χλμ εχω περιπου 2000€/χρονο εξοδα
7. Παλιό αμαξι και αξιοπιστο δεν συνδυαζονται ασε που στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να υπολογισεις 1000€/χρόνο που δεν το κάνεις

TheCondor
17-07-09, 21:20
θα γράψω μόλις έρθει

γενικά πάντως είναι ο ορισμός του αυτοκινήτου με εξαίρεση μάλλον την αξιοπιστία που τη φοβάμαι με τόσες πιέσεις

αυτές τις στροφές θέλω να μάθω ακριβώς :)

Γενικα να μην πηγαινεις σε ψηλες στροφες αποτομα.

Θελει και ψηλες στροφες το στρωσιμο, αλλα οπως λεει και η ιδια η λεξη, στρωτα..

Απο τεταρτη πχ να ανοιγεις σιγα σιγα και γραμμικα μεχρι να φτασει λιγο ψηλα. Οχι ομως στην αρχη αυτο.

Στην αρχη, απλη οδηγηση πολης με αλλαγες των σχεσεων στις 2-3 χιλιαδες στροφες.

Πηγαινε και ελα χαλκιδα κανα δυο φορες ξερω γω, τετοια πραγματα.

Αλλα οχι βιαια και αποτομα.

Και αφου το στρωσεις, ποτε μα ποτε μη το σκισεις αν δεν εχει ζεσταθει ο κινητηρας καλα ( να φτασει στη μεση ακριβως ο δεικτης ) + να περασει κανα 10-20λεπτο απο τοτε, για να ζεσταθει και το λαδι, αλλα και η μεταδοση.

Και μη το αφηνεις πολλη ωρα στο ρελαντι σταματημενο.

teodor_ch
17-07-09, 21:53
Γενικα να μην πηγαινεις σε ψηλες στροφες αποτομα.

Θελει και ψηλες στροφες το στρωσιμο, αλλα οπως λεει και η ιδια η λεξη, στρωτα..

Απο τεταρτη πχ να ανοιγεις σιγα σιγα και γραμμικα μεχρι να φτασει λιγο ψηλα. Οχι ομως στην αρχη αυτο.

Στην αρχη, απλη οδηγηση πολης με αλλαγες των σχεσεων στις 2-3 χιλιαδες στροφες.

Πηγαινε και ελα χαλκιδα κανα δυο φορες ξερω γω, τετοια πραγματα.

Αλλα οχι βιαια και αποτομα.

Και αφου το στρωσεις, ποτε μα ποτε μη το σκισεις αν δεν εχει ζεσταθει ο κινητηρας καλα ( να φτασει στη μεση ακριβως ο δεικτης ) + να περασει κανα 10-20λεπτο απο τοτε, για να ζεσταθει και το λαδι, αλλα και η μεταδοση.

Και μη το αφηνεις πολλη ωρα στο ρελαντι σταματημενο.


ευχαριστώ για τις πληροφορίες
το bold δεν υπάρχει περίπτωση να το πετύχω μιας και μένω επαρχία και στο 99% των χιλιομέτρων μου η μεγαλύτερη απόσταση που θα διανύω (μέχρι το Ηράκλειο δηλαδή) είναι 20-25 λεπτών!

linkinp
17-07-09, 21:54
οδηγός για στρώσιμο golf VI 1.4 160ps ???

Tο γράφημα της ροπής υπάρχει κάπου μπας και καταλάβω πού ανοίγει το turbo?

Επίσης, καθότι άσχετος ακόμα, ο compressor μένει συνέχει ανοιχτός?

Οδηγος για στρωσιμο???χμμμ
αρχικα μην ανοιγεις πανω απο τις 4000 στροφες...
στην αρχη οι αλλαγες σου να ειναι αρκετα αργες μεχρι να παρει τις ανοχες του το σασμαν
να μην ανεβαζεις πανω απο 3000 στροφες οταν η θερμοκρασιου νερου δεν εχει φτασει τους 90 βαθμους.μαλιστα,να περιμενεις λιγο ακομα καθως το λαδι ζεσταινεται πιο αργα απο το νερο.

SOS οταν το σκιζεις(ΚΑΙ ΜΟΝΟ),στον γυρισμο κανα 5λεπτο πριν φτασεις στον προορισμο σου να μην το τουρμπιζεις καθολου.οταν δεν εχεις αυτη την δυνατοτητα θα ΠΡΕΠΕΙ να περιμενεις 5 λεπτα στο αυτοκινητο με ανοιχτη την μηχανη. SOS

TheCondor
18-07-09, 06:29
ευχαριστώ για τις πληροφορίες
το bold δεν υπάρχει περίπτωση να το πετύχω μιας και μένω επαρχία και στο 99% των χιλιομέτρων μου η μεγαλύτερη απόσταση που θα διανύω (μέχρι το Ηράκλειο δηλαδή) είναι 20-25 λεπτών!

Γενικα αυτο ειναι για ολα τα αμαξια.

Απλα να εισαι λιγο παραπανω προσεκτικος καθως τα turbo ειναι πιο ευπαθη σε βλαβες απο "λαθος" λιωσιμο και μπορει να τρεχεις και να μη φτανεις.

Το λαδι βασικα και η μεταδοση ειναι πολυ σημαντικοτερο να ζεσταθουν απο οτι το νερο, γενικα να εισαι προσεκτικος αν θες το αμαξι να εμφανισει την καλυτερη δυνατη αποδοση με το λιγοτερο δυνατο ποσοστο εμφανισης ζημιων.

Επισης αυτο που ειπε ο linkip στο τελος μιας βολτας ειναι ακρως σημαντικο.

sonypspgr
18-07-09, 09:05
οδηγός για στρώσιμο golf VI 1.4 160ps ???

Tο γράφημα της ροπής υπάρχει κάπου μπας και καταλάβω πού ανοίγει το turbo?

Επίσης, καθότι άσχετος ακόμα, ο compressor μένει συνέχει ανοιχτός?

εαν θες μεγιστη δυναμη και χαλαρα το πας και θα πρεπει να το σκισεις(για να στρωσουν καλα οι αυλοι και γενικα να ζεσταθει το μοτερ καλα για να παρει την τελικη θεση της η κεφαλη)
για αξιοπιστια πας το πολυ μεχρι τα 4000σαλ για 1000χλμ και μετα το πατας σαν να εχεις κλεψει τραπεζα και απο πισω σου ειναι μπατσοι :whistle:
ο κομπρεσσορας ειναι ανοιχτος απο τις 1000 η 1500 στροφες και το turbo απο τις 3000 ;)

linkinp
18-07-09, 13:13
Παιδες εντελως φιλικα αλλα μην τρομοκρατειτε τους υποψηφιους αγοραστες αυτοκινητων λεγοντας συνεχεια ''ειναι τουρμπο και θελει προσοχη...''.εχουν περασει οι εποχες των uno turbo και punto gt.ενα τελευταιας τεχνολογιας τουρμπατο θελει ακριβως το ιδιο στρωσιμο και ακριβως την ιδια προσοχη με ενα ατμοσφαιρικο με εξαιρεση τα 5 λεπτα αναμονη με αναμενο το μοτερ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ το σκιζεις το αυτοκινητο προκειμενου να κρυωσει η τουρμπινα....

sonypspgr
18-07-09, 14:18
καλυτερα ενα turbo timer :p

George978
18-07-09, 14:34
εκανα βολτα ενα i30 και επαθα τη πλακα μου , χαλαρα^3 το πιο καλο αμαξι στα 13500 € . κιβωτιο απιστευτο

teodor_ch
18-07-09, 15:02
εκανα βολτα ενα i30 και επαθα τη πλακα μου , χαλαρα^3 το πιο καλο αμαξι στα 13500 € . κιβωτιο απιστευτο


επειδή τυγχάνει να το έχουμε
επιβεβαιώνω τα παραπάνω
(καλή ποιότητα κατασκευής, κορυφαίο value/money)

ΑΛΛΑ δεν πάει τον κώλο του το 1400άρι τουλάχιστον
την μέγιστη ροπή την έχει στις 5.000rpm όπου και πάλι δεν νιώθεις, ούτε επιταχύνει καθόλου

μου θύμισε επιδόσεις αμαξιού στα 1400 10ετίας

ΕΝΤΙΤ:
ξέχασα την άθλια ηχομόνωση που έχει
με 5η στα 90-110 (<3500 rpm) και νομίζεις ότι έχεις 4η αν όχι 3η!



για τις τουρμπίνες έχω διαβάσει πολλά απο πολλούς
στο στρώσιμο θα ρίξω όλη μου τη προσοχή, μετά όμως θα εκμεταλλευτώ την 24άρα ροπή εκ του ασφαλούς

σε real life καταστάσεις πάντως, στο 99% των περιπτώσεων δεν γίνεται να το σκίζεις και καπάκι να παρκάρεις :lol:
τουλάχιστον 1-2 λεπτά θα δουλεύει κάτω απο τις 3000rpm το αμάξι καθώς θα παρκάρεις/ψάχνεις για χώρο

and64
18-07-09, 16:58
σε real life καταστάσεις πάντως, στο 99% των περιπτώσεων δεν γίνεται να το σκίζεις και καπάκι να παρκάρεις :lol:
τουλάχιστον 1-2 λεπτά θα δουλεύει κάτω απο τις 3000rpm το αμάξι καθώς θα παρκάρεις/ψάχνεις για χώρο

Εαν δεν εχεις θεση parking:cool::rofl: Και πάλι ομως ακόμα και να το παρκάρεις αμέσως αν δεν εχει τρελή ζέστη (που ούτως η άλλως δεν ειναι καλό να το σκίζεις) 2-3' στο ρελαντί με σβηστο κλιματισμό είναι οκ πιστεύω ...

linkinp
18-07-09, 18:00
καλυτερα ενα turbo timer :p

οι καινουριοι εγκεφαλοι ειναι can bus και σε αρκετα αμαξια η χρηση turbo timer εχει βγαλει προβληματα....

TheCondor
18-07-09, 22:33
Το θεμα με τα 2-3 λεπτα ηρεμιας μετα το σκισιμο ειναι γιατι αν το σκισεις και το σβησεις κατευθειαν μπορει να αρπαξει το καπακι καθως το νερο θα κατεβει και η θερμοκρασια στο πανω μερος του κινητηρα θα ανεβει, μια δυο τρεις θαχεις θεμα.

linkinp
18-07-09, 22:38
το καπακι ειναι πολυ δυσκολο να αρπαξει φιλε μου στα νεα αυτοκινητα,εγω το ανεφερα για την τουρμπινα η οποια μπορει να εχει πυρακτωσει κι εσυ να σβησεις τραβωντας το νερο και το λαδι που την ψυχουν....

@and64 ξερεις τα δικα μας τι εχουν γι αυτον τον λογο???? :whistle:

TheCondor
18-07-09, 22:44
το καπακι ειναι πολυ δυσκολο να αρπαξει φιλε μου στα νεα αυτοκινητα,εγω το ανεφερα για την τουρμπινα η οποια μπορει να εχει πυρακτωσει κι εσυ να σβησεις τραβωντας το νερο και το λαδι που την ψυχουν....

@and64 ξερεις τα δικα μας τι εχουν γι αυτον τον λογο???? :whistle:
Και το καπακι μια χαρα αρπαζει αν δεν προσεξεις!

Αυτο με τη τουρμπινα δεν το ανεφερα καθως δεν ειμαι τουρμπατος και δεν το ειχα/εχω στο νου μου

and64
19-07-09, 01:53
@and64 ξερεις τα δικα μας τι εχουν γι αυτον τον λογο???? :whistle:

Τι εχουν; Δεν σε έπιασα...:confused::what: Για την ψύξη εννοείς;

linkinp
19-07-09, 02:33
Τι εχουν; Δεν σε έπιασα...:confused::what: Για την ψύξη εννοείς;


yep για την ψυξη της τουρμπινας! :whistle:

imr
19-07-09, 11:01
yep για την ψυξη της τουρμπινας! :whistle:

Να πω εγω που το ξερω? :p

and64
19-07-09, 12:09
yep για την ψυξη της τουρμπινας! :whistle:

Απ'οσο ξέρω οταν σβήσεις συνεχίζει για κάποιο διαστημα να κυκλοφορεί νερό στο σύστημα το οποίο περνάει και από την τουρμπίνα. Τωρα μπορεί και να στο λέω λάθος, πάντως κάποιο σύστημα υπάρχει;)


Να πω εγω που το ξερω? :p

Ελεύθερα!!:lol:

linkinp
19-07-09, 13:50
Να πω εγω που το ξερω? :p


χαχαχα,που το μαθες εσυ ρε teacher???παρε εκεινο το ibizaki με τις φρενουκλες που μου δειχνε ο χρηστος και μην το σκεφτεσαι!


Απ'οσο ξέρω οταν σβήσεις συνεχίζει για κάποιο διαστημα να κυκλοφορεί νερό στο σύστημα το οποίο περνάει και από την τουρμπίνα. Τωρα μπορεί και να στο λέω λάθος, πάντως κάποιο σύστημα υπάρχει;)


yep,αυτο ακριβως εννοουσα.Αφου σβησεις,για 4 λεπτα ακομα συνεχιζει να κυκλοφορει νερο για να ψυχει την τουρμπινα.Βεβαια και αυτο δεν ειναι πανακεια καθως κυκλοφορει μονο νερο και οχι λαδι

imr
19-07-09, 14:03
χαχαχα,που το μαθες εσυ ρε teacher???παρε εκεινο το ibizaki με τις φρενουκλες που μου δειχνε ο χρηστος και μην το σκεφτεσαι!



yep,αυτο ακριβως εννοουσα.Αφου σβησεις,για 4 λεπτα ακομα συνεχιζει να κυκλοφορει νερο για να ψυχει την τουρμπινα.Βεβαια και αυτο δεν ειναι πανακεια καθως κυκλοφορει μονο νερο και οχι λαδι


Μου τα εχουν μαθει οι σκοντακηδες που εχω μπλεξει :p
Αυτο ομως δεν κανει δουλεια ε? Ολο το θεμα με την αναμονη για τα λαδια δεν ειναι? οποτε πρεπει να κυκλοφορησουν λιγο


Παντως ο Χρηστος κοντευει να με ψησει να παρω κανα ibizaki fr/cupra :p

linkinp
19-07-09, 15:24
Μου τα εχουν μαθει οι σκοντακηδες που εχω μπλεξει :p
Αυτο ομως δεν κανει δουλεια ε? Ολο το θεμα με την αναμονη για τα λαδια δεν ειναι? οποτε πρεπει να κυκλοφορησουν λιγο

κοιταξε το νερο απλα τραβαει την θερμοτητα ενω το λαδι και μειωνει την θερμοκρασια της τουρμπινας αλλα μπαινει και αναμεσα στις φτερωτες και στον ''πυρο''(δεν μου ρχεται τωρα η λεξη) προκειμενου να μειωθουν οι τριβες.φαντασου λοιπον σε 2 φτερωτες που γυρνανε με 180.000 στροφες να τραβηξεις το λαδι.... οτι κανει δουλεια παντως και το νερακι κανει....


Παντως ο Χρηστος κοντευει να με ψησει να παρω κανα ibizaki fr/cupra :p

παρε εκεινο το ibizaki που σου εδειχνε ρε,τρελη ευκαιρια...εκτος αν ψηνεσαι για καινουριο!

4kkkk
19-07-09, 17:47
Επειδη ακούω συχνά για στρώσιμο του αυτοκινητου ποσο ρόλο παιζει τελικά και σε τι προβλήματα μπορει να οδηγησει;

Ρωτάω κυρίως για τα μεταχειρισμένα που δεν θα ξέρεις πως το εχει στρώσει ο προηγουμενος ιδιοκτήτης

linkinp
19-07-09, 18:02
φιλε μου σχετικα με το στρωσιμο του μοτερ υπαρχουν διφορουμενες αποψεις.καποιοι αναφερουν στρωσιμο μεχρι τις 5000 χλμ,καποιοι μεχρι τις 10000 και καποιοι λενε πως δεν χρειαζεται...Εγω προσωπικα στο αυτοκινητο μου εκανα ενα απειροελαχιστο στρωσιμο και δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο βγαζοντας και 40% επιπλεον δυναμη σε σχεση με το ''μαμα''...

Προσωπικα πιστευω πως το στρωσιμο ειναι περισσοτερο σημαντικο για το κιβωτιο/ημιαξονια/αναρτησεις κλπ ωστε αυτα να βρουνε τις ανοχες τους...

and64
19-07-09, 18:05
κοιταξε το νερο απλα τραβαει την θερμοτητα ενω το λαδι και μειωνει την θερμοκρασια της τουρμπινας αλλα μπαινει και αναμεσα στις φτερωτες και στον ''πυρο''(δεν μου ρχεται τωρα η λεξη) προκειμενου να μειωθουν οι τριβες.φαντασου λοιπον σε 2 φτερωτες που γυρνανε με 180.000 στροφες να τραβηξεις το λαδι

Εντάξει ρε συ δεν σταματάει και η ροή του λαδιού ακαριαία! Μετα απο κάποια λεπτά που σταματάει να περιστρέφεται η φτερωτή "στεγνώνουν" τα κουζινέτα (και το οσο λάδι μενει κοντά η μεσα στο turbo τηγανίζεται άσχημα) αλλά οχι και εντελώς αλλωστε εχουν ανοχές και τα μέταλλα δεν είναι από πλαστικό η τουρμπίνα:lol:

TheCondor
19-07-09, 18:06
φιλε μου σχετικα με το στρωσιμο του μοτερ υπαρχουν διφορουμενες αποψεις.καποιοι αναφερουν στρωσιμο μεχρι τις 5000 χλμ,καποιοι μεχρι τις 10000 και καποιοι λενε πως δεν χρειαζεται...Εγω προσωπικα στο αυτοκινητο μου εκανα ενα απειροελαχιστο στρωσιμο και δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο βγαζοντας και 40% επιπλεον δυναμη σε σχεση με το ''μαμα''...

Προσωπικα πιστευω πως το στρωσιμο ειναι περισσοτερο σημαντικο για το κιβωτιο/ημιαξονια/αναρτησεις κλπ ωστε αυτα να βρουνε τις ανοχες τους...

40% παραπανω δυναμη ???

Μαμα η του εχεις βαλει κατι ?

linkinp
19-07-09, 18:13
40% παραπανω δυναμη ???

Μαμα η του εχεις βαλει κατι ?


το μαμα βγαζει 200(210-215 στα δυναμομετρα) αλογα φιλε μου,το δικο μου ειναι βελτιωμενο.

........Auto merged post: linkinp πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εντάξει ρε συ δεν σταματάει και η ροή του λαδιού ακαριαία! Μετα απο κάποια λεπτά που σταματάει να περιστρέφεται η φτερωτή "στεγνώνουν" τα κουζινέτα (και το οσο λάδι μενει κοντά η μεσα στο turbo τηγανίζεται άσχημα) αλλά οχι και εντελώς αλλωστε εχουν ανοχές και τα μέταλλα δεν είναι από πλαστικό η τουρμπίνα:lol:

σε εκδρομη με αυτοκινητιστικο φορουμ εχω δει ανθρωπο να κυνηγιομαστε στην εθνικη με ταχυτητες αρκετα μεγαλες και να σταματαει στον προορισμο και να το σβηνει κατευθειαν!!!!!αλλα οταν σου λεω κατευθειαν...αποτελεσμα???τουρμπινα μετα απο 34.000 χλμ...

and64
19-07-09, 19:03
σε εκδρομη με αυτοκινητιστικο φορουμ εχω δει ανθρωπο να κυνηγιομαστε στην εθνικη με ταχυτητες αρκετα μεγαλες και να σταματαει στον προορισμο και να το σβηνει κατευθειαν!!!!!αλλα οταν σου λεω κατευθειαν...αποτελεσμα???τουρμπινα μετα απο 34.000 χλμ...

Ε καλά και πολύ του κράτησε!!:shifty::chair::lol: Εδω ατμοσφαιρικό και πάλι το αφήνεις 1-2' να δουλέψει οταν φτάσεις κάπου πηγαίνοντας πατημένος...οχι turbo:stunned:

TheCondor
19-07-09, 22:04
το μαμα βγαζει 200(210-215 στα δυναμομετρα) αλογα φιλε μου,το δικο μου ειναι βελτιωμενο.

........Auto merged post: linkinp πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........



σε εκδρομη με αυτοκινητιστικο φορουμ εχω δει ανθρωπο να κυνηγιομαστε στην εθνικη με ταχυτητες αρκετα μεγαλες και να σταματαει στον προορισμο και να το σβηνει κατευθειαν!!!!!αλλα οταν σου λεω κατευθειαν...αποτελεσμα???τουρμπινα μετα απο 34.000 χλμ...

Α οκ.

Παντως ειναι πολυ νωρις ακομα για να δεις τα αποτελεσματα ενος καλου η κακου στρωσιματος.

Συνηθως αυτο φαινεται οταν ξεπερασει τα 150 000 χιλιομετρα, μπορει να καιει ασταματητα λαδι, να καψει φλατζα και πολλα αλλα.

Ενω ενα προσεγμενο αρκετα αμαξι, μπορει να φτασει 200-250 και βαλε και να μην κανει κιχ. Στα καινουρια αμαξια ειναι ΠΟΛΥ νωρις ακομα για τετοιου ειδους θεματα, δεν ειναι θεμα αξιοπιστιας ( η μη ) δηλαδη.

sonypspgr
19-07-09, 22:05
στα 150.000 και να μην εχει προβλημα εαν το ανοιξεις μπορει και να σπασει
εχουν φυγει μπλοκ με τρυπες μετα απο rebuild..εκει να δεις να παταει γκαζι για στρωσιμο και το πιστονι θα μπαινει σε τροχια

TheCondor
19-07-09, 23:00
στα 150.000 και να μην εχει προβλημα εαν το ανοιξεις μπορει και να σπασει
εχουν φυγει μπλοκ με τρυπες μετα απο rebuild..εκει να δεις να παταει γκαζι για στρωσιμο και το πιστονι θα μπαινει σε τροχια

:hmm:

Λιγο δυσκολο αυτο που λες αν το μοτερ ηταν καλοσυντηρημενο.

Αλλα και απο τροπετα με πολλα περισσοτερα χιλιομετρα ποτε δεν ειδα κατι τετοιο να γινεται.

linkinp
19-07-09, 23:38
στα 150.000 και να μην εχει προβλημα εαν το ανοιξεις μπορει και να σπασει
εχουν φυγει μπλοκ με τρυπες μετα απο rebuild..εκει να δεις να παταει γκαζι για στρωσιμο και το πιστονι θα μπαινει σε τροχια


φιλος μου σε οctavia 20vt εκανε με 240 αλογα περιπου 140.000 χλμ.ηθελε περισσοτερα ετσι ανοιξε μοτερ,αντικατεστησε σωθικα κλπ πεταξε και ενα πολυ ελαφρυ ρεκτιφιε και το αμαξια δουλευει τελεια εδω και 40.000 χλμ με 500 ++ αλογα.

pelasgian
19-07-09, 23:46
Νομίζω ότι σου διαφευγουν μερικά πραγματα:
1.Η μεση διαδρομή δεν είναι 5 ευρω εκτός αν πας πχ απο Περιστερι > Χαιδαρι , αν πας απο Πετρουπολη > κηφισια δεν ειναι 5 ευρω. οσο για το να κανω το 8>10ωρο με την συγκοινωνια χρειαζομαι τουλαχιστον 2 ωρες συνολο ενω με το αυτοκινητο κανω μεχρι και το μισο.


Τότε δεν χρειάζεσαι αμάξι, ΣΠΙΤΙ χρειάζεσαι δίπλα στη δουλειά σου ή δουλειά δίπλα στο σπίτι σου :)



2. Αν παρω ταξι για να παω κηφισια θα κανω τον ιδιο χρονο με το αυτοκινητο.


και;



3. Αν θελω να παω ταξιδι δεν ειναι το ιδιο βολικο να κουβαλας βαλιτσες με το κτελ και ειδικά οταν χρειαστεί να αλλάξεις και λεοφωρεία , ενω για πολλά ατομα συμφερει το αυτοκινητο.


Νοίκιασε (αν και εγώ για αυτό έχω αμάξι καθώς και για τα έκτακτα). Αλλά, πες μου πόσα ταξίδια κάνεις το χρόνο που να δικαιολογούν να πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε μέρα για να έχεις αμάξι;



4. αν θες να κυκλοφορησεις βραδυ εχουμε διπλή ταρίφα ενω αστικές συγκοινωνίες δεν υπάρχουν.


Τα έκτακτα που έλεγα, αλλά πες μου πόσες φορές κυκλοφορείς βράδυ που να δικαιολογούν να πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε μέρα για να έχεις αμάξι; Μήπως να συζήσεις με τη φίλη σου να σας μένει και κάνα φράγκο; :)



5. Δεν καταλαβαινω πως βγαζεις φθορες 2000 το χρόνο αν εχεις τοσο τακτικα στουκες τοτε καλυτερα να μην εχεις διπλωμα:p


Είπα να απλώσεις στατιστικά στην 7ετία το κόστος. Δηλαδή, κάθε χρόνο πες ένα 500άρικο σε service και μία στη δεκαετία "καλή" στούκα που σου το ξέγραψε, πάει τόσο. Πάντως, λόγω ψώνιου, τα τρώω σε λάστιχα και αμορτισέρ πολύ χαλαρά τα 500άρικα.



6. υπολογιζεις τον τοκο μα τα λεφτα θα τα δωσεις ουτως ή αλλως για να μετακινηθείς με ταξί οπως λες αρα ποιος τόκος?


Σου επιτρέπει να μετακινηθείς ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ φορές, για παράδειγμα;



Αρα το κοστος ειναι 20000 αγορα + 18000 συντηρηση (βενζινες + τελη + ασφαλεια+service για 1400) εγω προσωπικα για 15000χλμ εχω περιπου 2000€/χρονο εξοδα
7. Παλιό αμαξι και αξιοπιστο δεν συνδυαζονται ασε που στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να υπολογισεις 1000€/χρόνο που δεν το κάνεις

Αμάξια των 20,000 δεν μου κάνουν για πολλούς λόγους. Παλιό και ΠΙΟ αξιόπιστο γίνεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Επίσης, παλιό και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ σέρβις επισκευή γίνεται δύο χαρές. Όπως γίνεται και κλασσικό αμάξι και οδηγική ευχαρίστηση.

George978
24-07-09, 15:58
Για το Lacetti τι ξερει το φορουμ , ειναι αξιοπιστο?

sonypspgr
24-07-09, 18:14
μακρυα και αγαπημενοι..:p
απο πρωην νταεγου δεν περνεις αμαξι

and64
24-07-09, 19:26
μακρυα και αγαπημενοι..:p
απο πρωην νταεγου δεν περνεις αμαξι

Ακριβώς!

DOU
24-07-09, 20:20
Μεταχειρισμενο η καινουριο? Δυσκολη ερωτηση σαφως.

George978
24-07-09, 20:33
μακρυα και αγαπημενοι..:p
απο πρωην νταεγου δεν περνεις αμαξι

γνωριζεις ή ειναι το ποστ προιον προκαταληψης?

MADx2
24-07-09, 20:58
Τότε δεν χρειάζεσαι αμάξι, ΣΠΙΤΙ χρειάζεσαι δίπλα στη δουλειά σου ή δουλειά δίπλα στο σπίτι σου :)

Στην περιπτωση μου δεν γινεται , μενω σε ιδιοκτητο.


και;



Νοίκιασε (αν και εγώ για αυτό έχω αμάξι καθώς και για τα έκτακτα). Αλλά, πες μου πόσα ταξίδια κάνεις το χρόνο που να δικαιολογούν να πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε μέρα για να έχεις αμάξι;
Ταξιδια κανω οποτε θέλω δεν καθομαι να προγραμματιζω για να ενοικιασω αυτοκινητο



Τα έκτακτα που έλεγα, αλλά πες μου πόσες φορές κυκλοφορείς βράδυ που να δικαιολογούν να πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε μέρα για να έχεις αμάξι; Μήπως να συζήσεις με τη φίλη σου να σας μένει και κάνα φράγκο; :)



Είπα να απλώσεις στατιστικά στην 7ετία το κόστος. Δηλαδή, κάθε χρόνο πες ένα 500άρικο σε service και μία στη δεκαετία "καλή" στούκα που σου το ξέγραψε, πάει τόσο. Πάντως, λόγω ψώνιου, τα τρώω σε λάστιχα και αμορτισέρ πολύ χαλαρά τα 500άρικα.



Σου επιτρέπει να μετακινηθείς ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ φορές, για παράδειγμα;
Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι με το ταξι μετακινεισαι περισσοτερες φορες , αληθεια το χασιμο χρονου για να βρεις ταξι το εχεις υπολογίσει?



Αμάξια των 20,000 δεν μου κάνουν για πολλούς λόγους. Παλιό και ΠΙΟ αξιόπιστο γίνεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Επίσης, παλιό και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ σέρβις επισκευή γίνεται δύο χαρές. Όπως γίνεται και κλασσικό αμάξι και οδηγική ευχαρίστηση.
Παλιο και φτηνοτερο σερβις δεν συμβαδίζουν , εχω σερβις και λαδια καθε 20000χλμ με παλιο εχεις καθε 7500χλμ (δηλαδη 2 φορες το χρόνο) , οσο παλιοτερο τοσο περισσοτερα χιλιομετρα αρα περισσοτερες φθορες και πλεον με παλιο θα εχεις μεγαλυτερα τελη κυκλοφορίας

sonypspgr
25-07-09, 00:00
γνωριζεις ή ειναι το ποστ προιον προκαταληψης?
φιλος οικογενειαρχης το ειχε για 2 εβδομαδες
μετα πηρε mazda 6
και αυτο εχει το δαπεδο epsilon2 της gm ενα απο τα χειροτερα που μονο η οπελ καταφερε να το κανει να δουλεψει σωστα..
+το οτι η νταεγου δεν ειναι και εταιρεια με (καλη)φημη..;)

pelasgian
25-07-09, 01:24
Παλιο και φτηνοτερο σερβις δεν συμβαδίζουν , εχω σερβις και λαδια καθε 20000χλμ με παλιο εχεις καθε 7500χλμ (δηλαδη 2 φορες το χρόνο) , οσο παλιοτερο τοσο περισσοτερα χιλιομετρα αρα περισσοτερες φθορες και πλεον με παλιο θα εχεις μεγαλυτερα τελη κυκλοφορίας


Μια χαρά γίνεται :)

Επίσης, όσο παλαιότερο και περισσοτερες φθορές από χιλιόμετρα και αυτό παίζει :)

(Το δικό μου έχει 38,000 στα 25 χρόνια :lol: )

Α, πόσο κάνουν τα λάδια σου; Δεν έχει σημασία κάθε πότε τα αλλάζεις, αλλά πόσο κοστίζουν στο χιλιόμετρο.

7,500 χιλιόμετρα; :lol::lol::lol:

Πες 5,000 λυωμένα που τα αλλάζω στα 4,000 επειδή ... δεν έχει ανοίξει η μηχανή :)

Το θέμα είναι ότι μπορώ να βάλω και οργανικά ... SAE 50 :) (12 euros το πεντόλιτρο) ούτε καν multigrade χρειάζεται :)

teodor_ch
25-07-09, 10:55
(Το δικό μου έχει 38,000 στα 25 χρόνια :lol: )


τότε δε σου χρειάζεται και άδικα πληρώνεις τέλη και ασφάλιστρα

με το παπάκι στα 7 χρόνια (με 5 χειμώνες στο εξωτερικό) έχω κάνει 58.000Km
επιτέλους αναβαθμίζομαι σε αμάξι γιατί ουκ ολίγες φορές έχω κινδυνέψει απο μλκία άλλου τελευταία (έχουν χειροτερέψει τα πράγματα)

DOU
02-10-09, 18:30
Νεο Opel Astra
623096231062311



Alfa Romeo Milano
623126231362314




Peugeot Rcz Coupe
6231562316
62317



Citroen DS3

6231862319



Για να μενουμε κοντα στις εξελιξεις...:p Αν εχετε κανενα νεο αυτοκινητακι που θα βγει και σας αρεσει ποσταρετε.:p

and64
02-10-09, 20:51
Η milano θυμίζει περισσότερο toyota παρά alfa νομίζω, ντροπή και αίσχος...:down::censored:

nothing
03-10-09, 13:59
το νεο astra μου εκανε πολυ καλη εντυπωση!!:oneup:

iloxos
06-10-09, 12:33
Η milano θυμίζει περισσότερο toyota παρά alfa νομίζω, ντροπή και αίσχος...:down::censored:

εεεε όοοοοοχχχχχχχιιιιιι ρε αδερφέ!!!!

σύγκρινες design με σχέδιο ιαπωνέζου αγροφύλακα!!!!

θα το δούμε στις επίσημες φωτογραφίες σε κανα 2μηνο.


ΥΓ astra = το αμάξι του δημόσιου υπάλληλου

nothing
06-10-09, 12:48
ΥΓ astra = το αμάξι του δημόσιου υπάλληλου

ναι ισως τα παλια γιατι αυτο δεν εχει ουδεμια σχεση...
η milano ειναι απογοητευτικη απλα...

gkarak
06-10-09, 14:51
Σκέφτομαι να αγοράσω ενα Smart ForTwo. Το έχει κανείς?
Λέω να αγορασω το νεο Diesel με τα 54 άλογα μιας και πηγαίνω δουλειά με το αυτοκίνητο (35χμ καθημερινά).

Το καλο με το diesel είναι οτι δεν πληρώνω τέλη κυκλοφορίας λόγο χαμηλών ρύπων και με ένα ντεπόζιτο θα περνάω τουλάχιστον 1 μήνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.