PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

iloxos
06-10-09, 15:24
ναι ισως τα παλια γιατι αυτο δεν εχει ουδεμια σχεση...
η milano ειναι απογοητευτικη απλα...

παλιό καινούργιο είναι αμάξι αγροφύλακα. εταιρία με μηδενική φιλοσοφία. καλά που έχει το gt και τα opc και κυκλοφορεί λίγο καλύτερα απο τη skoda.


η μιλάνο θέλει οδηγούς. 240 άλογα δεν είναι για τυχαίους. ελπίζω να με απογοητεύσει ;)

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σκέφτομαι να αγοράσω ενα Smart ForTwo. Το έχει κανείς?
Λέω να αγορασω το νεο Diesel με τα 54 άλογα μιας και πηγαίνω δουλειά με το αυτοκίνητο (35χμ καθημερινά).

Το καλο με το diesel είναι οτι δεν πληρώνω τέλη κυκλοφορίας λόγο χαμηλών ρύπων και με ένα ντεπόζιτο θα περνάω τουλάχιστον 1 μήνα.


καλό είναι, οικονομικότατο αλλά έχει 2 αρνητικά

ΜΗΝ στουκάρεις

ΜΗΝ το αφήσεις έξω. κλέβεται απο 17χρονο ερασιτέχνη.

and64
06-10-09, 15:51
εεεε όοοοοοχχχχχχχιιιιιι ρε αδερφέ!!!!

σύγκρινες design με σχέδιο ιαπωνέζου αγροφύλακα!!!!

θα το δούμε στις επίσημες φωτογραφίες σε κανα 2μηνο.



Απαράδεκτη ειναι σου λέω, άσε δεν πείθομαι (παρότι ιταλόφιλος):lol::lol::biggrin:

Αντε να το δούμε από κοντα γιατί από φωτό δεν μπορείς πάντα να καταλάβεις τι λέει...

nothing
06-10-09, 20:15
παλιό καινούργιο είναι αμάξι αγροφύλακα. εταιρία με μηδενική φιλοσοφία. καλά που έχει το gt και τα opc και κυκλοφορεί λίγο καλύτερα απο τη skoda.


η μιλάνο θέλει οδηγούς. 240 άλογα δεν είναι για τυχαίους. ελπίζω να με απογοητεύσει ;)



το κρινουμε δηλαδη απο τα αλογα το σχεδιασμο?
αμα ειναι ετσι....
το οτι ειναι ενα κακασχημο αμαξι δηλαδη δε το υπολογιζεις καθολου?
αλλα ξεχασα ειναι ιταλικο οποτε ειναι σουπερ....:down:

iloxos
06-10-09, 23:37
το κρινουμε δηλαδη απο τα αλογα το σχεδιασμο?
αμα ειναι ετσι....
το οτι ειναι ενα κακασχημο αμαξι δηλαδη δε το υπολογιζεις καθολου?
αλλα ξεχασα ειναι ιταλικο οποτε ειναι σουπερ....:down:

η άλφα δεν έχει βγάλει άσχημο αμάξι. πάντα στην εποχή τους ήταν 10 χρόνια μπροστά. βλέπεις spider του 91 στο δρόμο και χαζεύεις.
η μιλάνο θα είναι σαν τη τζούλια διαγωνιζόμενη στα καλλιστεία ινδονησίας. απλώς άπιαστη.

τώρα αν δεν σ αρέσει ευτυχώς υπάρχει και η nissan η seat και η china motors.

η άλφα κρίνεται απο σοβαρούς οδηγούς στο δρόμο.

sorry για το ύφος αλλά χρωστάω τη ζωή μου σε κάποιον ιταλό σχεδιαστή. :)

teodor_ch
06-10-09, 23:42
η άλφα δεν έχει βγάλει άσχημο αμάξι. πάντα στην εποχή τους ήταν 10 χρόνια μπροστά. βλέπεις spider του 91 στο δρόμο και χαζεύεις.
η μιλάνο θα είναι σαν τη τζούλια διαγωνιζόμενη στα καλλιστεία ινδονησίας. απλώς άπιαστη.

τώρα αν δεν σ αρέσει ευτυχώς υπάρχει και η nissan η seat και η china motors.

η άλφα κρίνεται απο σοβαρούς οδηγούς στο δρόμο.

sorry για το ύφος αλλά χρωστάω τη ζωή μου σε κάποιον ιταλό σχεδιαστή. :)

πέρα απο το επιχείρημα της ομορφιάς που είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποκειμενικό έχεις κάτι άλλο να πείς?

μέτρια αμάξια είναι σε όλα τους


προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι alfa ούτε και οι lancia
αντιθέτως μου αρέσουν πολύ τα volvo/saab τα τελευταία

αυτό όμως είναι υποκειμενικό και κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει με κανέναν!

and64
07-10-09, 00:17
Υποκειμενικότατο όντως το θέμα του σχεδιασμού! (εδω δεν αρέσει σε μένα ρε συ Γιώργο που μου αρέσουν γενικά οι alfa και οι lancia, που να πειστούν οι Σουηδοί...:shifty::lol::lol:)

Οσο για τη nissan...μην μου πεις οτι τα 350/370z είναι άσχημα!!

linkinp
07-10-09, 00:54
πέρα απο το επιχείρημα της ομορφιάς που είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποκειμενικό έχεις κάτι άλλο να πείς?

μέτρια αμάξια είναι σε όλα τους


προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι alfa ούτε και οι lancia
αντιθέτως μου αρέσουν πολύ τα volvo/saab τα τελευταία

αυτό όμως είναι υποκειμενικό και κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει με κανέναν!

Μετρια αμαξια οι alfa romeo??Προφανως εισαι εσυ μετριος οδηγος γιατι αμα ειχες οδηγησει μια alfa romeo δεν θα τα λεγες αυτα.

DOU
07-10-09, 01:17
6243862439

Moιαζουν αρκετα το αστρα με το μιλανο στο πισω μερος...:hmm::whistle:


Honda EV-N Concept
62443
:lol::lol:



NEO HONDA CR-Z

62436624376243462435

Η Honda έδωσε στη δημοσιότητα τις πρώτες εικόνες από το πρωτότυπο CR-Z , το οποίο βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην παραγωγή και θα αποτελέσει το πρώτο σπορ υβριδικό αυτοκίνητο παγκοσμίως. Το CR-Z φέρει το χαρακτηρισμό «πρωτότυπο», αλλά θα μπει στην παραγωγή με μικρές αλλαγές.

Ο βενζινοκινητήρας των 1,3 λίτρων έχει αντικατασταθεί από άλλον 1,5 λίτρων με συνδυαστική ισχύ που θα αγγίζει τους 135 ίππους. Ακόμη μία σημαντική διαφορά εντοπίζεται στο κιβώτιο το οποίο θα είναι μηχανικό έξι σχέσεων (σε αντίθεση με τα αυτόματα κιβώτια CVT που χρησιμοποιούν τα περισσότερα υβριδικά). Το CR-Z βασίζεται στην πλατφόρμα του Insight η οποία χρησιμοποιεί μέρη από τα Jazz και Civic, ενώ για την περίσταση έχει μειωθεί το μήκος της.

To πισω μερος με χαλαει.




NEW 2010 Alfa Romeo Giulia
62440 H 6244162442

Προοριζεται για αντικαταστατης της 159,φωτοσοπιες μεν,ισως να εχουν σχεση με το τελικο σχεδιο.



Eχει αρκετο πραμα που αναμενουμε το 2009-10-11.

iloxos
07-10-09, 01:42
την κολοκυθιά παίζουμε;;;;;

μάγκες ότι γουστάρετε. η τσέπη σας και το γούστο σας είναι στο τέλος. ο καθένας το αμάξι του το βλεπει όπως θέλει.

εγώ κρίνω ύστερα απο 13 χρόνια στο δρόμο και κάτι εκατομμύρια χιλιόμετρα. για τα λεφτά που έδωσα για τις ιταλίδες τα άξιζαν μέχρι μια. αν είχα 80,000 θα έπαιρνα Μ3. με σώσανε και τις σέβομαι.

θα δώσω 25,000 και θα πάρω Mirage. τί άλλο να ζητήσω;;;; φτερά στα πόδια;;;:rofl:
αυτά απο μένα.

καλό βράδυ teodor_ch
αααα και στην αγγλία είχα μια Α150 και ένα .... supra αριστεροτίμονο μεταχειρισμένο. τουότα γκάου γκάου αλλά το είχα πάρει τζάπα απο ένα βούλγαρο και πέταγε το ριμάδι.

ΥΓ για να σε πειράξω και λίγο :p volvo κινέζικο εννοείς ε;;;; :p απο πότε θα τα πουλάνε 3,000Ε να πάρω 2;;;

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υποκειμενικότατο όντως το θέμα του σχεδιασμού! (εδω δεν αρέσει σε μένα ρε συ Γιώργο που μου αρέσουν γενικά οι alfa και οι lancia, που να πειστούν οι Σουηδοί...:shifty::lol::lol:)

Οσο για τη nissan...μην μου πεις οτι τα 350/370z είναι άσχημα!!

GTR only αδερφέ!!! ανέβα λεωφόρο μαρκοπούλου να το δεις παρκαρισμένο!!!

ωραίο είναι το μιλάνο. δεν είναι 8C αλλά μετα την 147 τί να φτιάξεις;;; ύβρις στο θεό!!! :rofl::rofl::rofl:

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Eχει αρκετο πραμα που αναμενουμε το 2009-10-11.


ανατρίχιασα... :worthy::worthy::worthy:

and64
07-10-09, 02:32
αααα και στην αγγλία είχα μια Α150 και ένα .... supra αριστεροτίμονο μεταχειρισμένο. GTR only αδερφέ!!! ανέβα λεωφόρο μαρκοπούλου να το δεις παρκαρισμένο!!!

ωραίο είναι το μιλάνο. δεν είναι 8C αλλά μετα την 147 τί να φτιάξεις;;; ύβρις στο θεό!!! :rofl::rofl::rofl:


Αλλαξοπίστησες δις δλδ ;;;;:stunned::shifty::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: (τι γενιά supra είχες;; πρέπει να πέταγε στην κυριολεξία το εργαλείο:respekt:)

Εντάξει δεν σου λέω οτι ειναι κακάσχημο, για πέταμα απλά περίμενα από την alfa τη στιγμή οντως που εχει βγαλει 8c, 159, 147 παλιότερα και παει λέγοντας να μείνει λίγο πιο πιστή στο ξεχωριστό desing της. Οχι οτι δειχνει "της σειράς" αλλά δεν με τρελένει κιόλας προσωπικά....

Το gtr, δεν το βρίσκω όμορφο με την καμια!! Δυναμικό ναι, υπεργρήγορο ναι, εμφ
ανισιακά ομως είναι κάπως μυστήριο... Δεν το συζητάω πάντως οτι σε αυτά τα λεφτα το έπαιρνα εύκολα και ας είχε και σήμα datsun στο καπο και το κλειδί, δεν με πείραζε καθόλου!!:lol: (προσπάθησα μπας και παίξει καμια βολτα αλλά ο Θεοχαράκης εκανε τον δύσκολο γιατί ολα λέει που ηρθαν ήταν παραγγελίες από πελάτες....πίκρα!!)
Απο την άλλη τα z μου φαίνονται καλύτερα εμφανισιακά! Μεσα το 350 που εχω μπει παλιότερα δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια, το 370 λένε οτι το φτιάξανε... (πέσαμε και σε εποχές κρίσης και δεν δίνουν ούτε σε γνωστούς οι εταιρίες κανενα σοβαρό όχημα για βόλτα:evil:)

teodor_ch
07-10-09, 09:10
Μετρια αμαξια οι alfa romeo??Προφανως εισαι εσυ μετριος οδηγος γιατι αμα ειχες οδηγησει μια alfa romeo δεν θα τα λεγες αυτα.

ξέχασα να ορίσω το μέτριο για μένα
αλλά έχεις δίκιο μάλλον, φταίνε οι απαιτήσεις μου σαν οδηγός :twisted:




καλό βράδυ teodor_ch
αααα και στην αγγλία είχα μια Α150 και ένα .... supra αριστεροτίμονο μεταχειρισμένο. τουότα γκάου γκάου αλλά το είχα πάρει τζάπα απο ένα βούλγαρο και πέταγε το ριμάδι.


ξέχασα ότι κατηγοριοποιείς τα αμάξια βάση των ίππων τους :p

volvo κινέζικο?
μόνο στην ευρώπη φτιάχνονται (τουλάχιστον μέχρι πριν 3 μήνες που τα κοιτούσα)
και μίλησα για την εμφάνιση μόνο, όχι σαν σύνολο γιατί προσωπικά το απέρριψα το C30

iloxos
07-10-09, 09:40
ξέχασα να ορίσω το μέτριο για μένα
αλλά έχεις δίκιο μάλλον, φταίνε οι απαιτήσεις μου σαν οδηγός :twisted:

ξέχασα ότι κατηγοριοποιείς τα αμάξια βάση των ίππων τους :p

volvo κινέζικο?
μόνο στην ευρώπη φτιάχνονται (τουλάχιστον μέχρι πριν 3 μήνες που τα κοιτούσα)
και μίλησα για την εμφάνιση μόνο, όχι σαν σύνολο γιατί προσωπικά το απέρριψα το C30

1. 23 χρονών τώρα τί εμπειρία να έχεις;;; οδηγός σε F3 είσαι;;; ;)

2. κατηγοριοποιώ βάση μηχανής. μια μηχανή 1400 170 ίππων 6 κατανάλωσης είναι state of the art :worthy::worthy::worthy:

3. την βόλβο την πήραν οι κινέζοι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και θα την μεταφέρουν στο τσίνα. πάει η βόλβο....:down::down::down::down:

ρε έχεις πάρει κανα γκάζι στην αγγλία;;;;

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 15 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλαξοπίστησες δις δλδ ;;;;:stunned::shifty::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: (τι γενιά supra είχες;; πρέπει να πέταγε στην κυριολεξία το εργαλείο:respekt:)


94 μοντέλο. καλό αλλα ρούφαγε βενζίνη σαν λέοπαρντ. τα αριστεροτίμονα στην αγγλία ήταν τζάπα. φίλος είχε Ghibli!!!!!!! έμπαινες μέσα και τέλειωνες σαν την πετρούλα.:worthy:
φίλε το άσχημο ήταν λόγω οικονομικών οτι έπρεπε να δουλεύω όλα τα ΣΚ και σχεδόν όλα τα απογεύματα. στο τέλος κράτησα την Α150 (leasing) γιατί κουράστηκα. μετά ήρθε και ο αετός και κατάντησα να είμαι συνοδηγός σε καναδέζα....:sorry::sorry::sorry::sorry:

αν σου πω αμάξια που είχε ο κολλητός στην ρουμανία θα κλάψεις. με 700,000 χιλιάρικα 7αρα μπεμπέ!!!! του 90 κλτ κτλ κτλ τότε ο πιο καλός φοιτητής εδώ είχε πούντο τζι-τι...



Εντάξει δεν σου λέω οτι ειναι κακάσχημο, για πέταμα απλά περίμενα από την alfa τη στιγμή οντως που εχει βγαλει 8c, 159, 147 παλιότερα και παει λέγοντας να μείνει λίγο πιο πιστή στο ξεχωριστό desing της. Οχι οτι δειχνει "της σειράς" αλλά δεν με τρελένει κιόλας προσωπικά....

έχει γραμμή να ακολουθήσει με την 8C.

εξάλλου η αποτυχημένη αλφα-φίατ-λάντσια όταν οι άλλες πέθαιναν και τις πούλησαν μισή τιμή σε. .... καναδούς αγόραζε αμερικανικό κολλοσό.

έπρεπε να αλλάξουν όλα τα σχέδια και να μπουν κοινά πατώματα, απάρτεια κτλ κτλ γι αυτό και η μιλάνο έχει ήση αργήσει 1μιση χρόνο.


Το gtr, δεν το βρίσκω όμορφο με την καμια!! Δυναμικό ναι, υπεργρήγορο ναι, εμφανισιακά ομως είναι κάπως μυστήριο... Δεν το συζητάω πάντως οτι σε αυτά τα λεφτα το έπαιρνα εύκολα και ας είχε και σήμα datsun στο καπο και το κλειδί, δεν με πείραζε καθόλου!!:lol: (προσπάθησα μπας και παίξει καμια βολτα αλλά ο Θεοχαράκης εκανε τον δύσκολο γιατί ολα λέει που ηρθαν ήταν παραγγελίες από πελάτες....πίκρα!!) Απο την άλλη τα z μου φαίνονται καλύτερα εμφανισιακά! Μεσα το 350 που εχω μπει παλιότερα δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια, το 370 λένε οτι το φτιάξανε... (πέσαμε και σε εποχές κρίσης και δεν δίνουν ούτε σε γνωστούς οι εταιρίες κανενα σοβαρό όχημα για βόλτα:evil:)

με την nissan έχω μια σχέση μίσους. δεν γίνεται να βγάζει το skyline και το Notte παράλληλα. είναι ντροπή:down::down::down:
το GTR είναι κτήνος όπως και να το κάνουμε. τα Ζ είναι σπέσιαλ αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις cayman. πόσοι δεν θα έπαιρναν porche;;;;) γι αυτό και δεν πουλάνε

τα γούστα είπαμε είναι στον οδηγό.

teodor_ch
07-10-09, 09:41
1. 23 χρονών τώρα τί εμπειρία να έχεις;;; οδηγός σε F3 είσαι;;; ;)


έχω αρκετή εμπειρία για να κάνω σωστές επιλογές σε αμάξια για τις ανάγκες μου



2. κατηγοριοποιώ βάση μηχανής. μια μηχανή 1400 170 ίππων 6 κατανάλωσης είναι state of the art :worthy::worthy::worthy:

τότε μιλάς για επιδόσεις αυτοκινήτου και όχι για όλο το αυτοκίνητο σαν σύνολο



3. την βόλβο την πήραν οι κινέζοι ΟΛΟΚΛΗΡΗ και θα την μεταφέρουν στο τσίνα. πάει η βόλβο....:down::down::down::down:

αν αυτό είναι σίγουρο τότε κρίμα για τη βολβο


ΥΓ. τελείωσα με την Αγγλία. πάω να ανανεώσω το προφίλ

emeliss
07-10-09, 09:41
Επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί η πώληση της volvo cars. Τα στελέχη όμως της ford λένε πως τώρα θα πουλήσουν σίγουρα την volvo cars, κάτι που λένε από το 2007 νομίζω. Πουληθεί, δεν πουληθεί στους κινέζους (υπάρχουν αντιδράσεις από την volvo-group) όλες αυτές οι ιστορίες δεν κάνουν απλά κακό στο όνομα της εταιρίας, αλλά καθυστερούν και τα σχέδια της, όπως η έναρξη παραγωγής του νέου S60, βασισμένο στο καταπληκτικό s60 concept (http://news247.gr/a/8!70345).
http://files.conceptcarz.com/img/Volvo/Volvo-S60-Concept-DV-09-NAIAS_003.jpg

Εν τω μεταξύ έχει ανανεώσει όλα τα μοντέλα. Δείτε το νέο C30 εδώ (http://www.netcarshow.com/volvo/2010-c30/)
http://cache-10.gawkerassets.com/assets/images/12/2009/09/500x_2010-Volvo-C30-06.jpg

and64
07-10-09, 11:01
94 μοντέλο. καλό αλλα ρούφαγε βενζίνη σαν λέοπαρντ. τα αριστεροτίμονα στην αγγλία ήταν τζάπα. φίλος είχε Ghibli!!!!!!! έμπαινες μέσα και τέλειωνες σαν την πετρούλα.:worthy:

αν σου πω αμάξια που είχε ο κολλητός στην ρουμανία θα κλάψεις. με 700,000 χιλιάρικα 7αρα μπεμπέ!!!! του 90 κλτ κτλ κτλ τότε ο πιο καλός φοιτητής εδώ είχε πούντο τζι-τι...


Nice η supra!! Βενζίνη όλα ρουφάνε σε αυτά τα επίπεδα και τέτοιας εποχής. Για την 7αρα το ξερω ναι, το θέμα είναι να μπορείς να τη συντηρήσεις...
Τωρα για την ghibli...γιατί ξύνεις πληγές (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/296750/);;;;;:worthy:


έχει γραμμή να ακολουθήσει με την 8C.

εξάλλου η αποτυχημένη αλφα-φίατ-λάντσια όταν οι άλλες πέθαιναν και τις πούλησαν μισή τιμή σε. .... καναδούς αγόραζε αμερικανικό κολλοσό.

έπρεπε να αλλάξουν όλα τα σχέδια και να μπουν κοινά πατώματα, απάρτεια κτλ κτλ γι αυτό και η μιλάνο έχει ήση αργήσει 1μιση χρόνο.


Σωστό κι αυτό! Αλλωστε προς τα κει πάνε ολοι, ενα πάτωμα για 15μοντέλα!


με την nissan έχω μια σχέση μίσους. δεν γίνεται να βγάζει το skyline και το Notte παράλληλα. είναι ντροπή:down::down::down:
το GTR είναι κτήνος όπως και να το κάνουμε. τα Ζ είναι σπέσιαλ αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις cayman. πόσοι δεν θα έπαιρναν porche;;;;) γι αυτό και δεν πουλάνε

τα γούστα είπαμε είναι στον οδηγό.

Πραγματικά το ίδιο μου έρχεται και μένα στο μυαλο με τη Nissan αλλά οχι με το Note... με το tiida:rofl::rofl::rant::wall: απλά ΕΛΕΟΣ

Αυτή τη στιγμή πάντως στην κατηγορία που παίζουν τα z δυσκολα θα έπαιρνα προσωπικά porsche, εχει γεμίσει ο κοσμος, ολοι οι άσχετοι/ματσό εχουν χτυπήσει και από μια boxster/cayman και βολταρουν, ενω με 370 πχ ξεχωρίζεις σαφώς + οτι δεν το λες άσχημο στο δρομο! Βέβαια παίζει και tt rs σε αυτά τα χιλιάρικα με 2,5 λιτρα από τους κρυοκολους τους Γερμανούς ετσι για να περνάς από πάνω τα προηγούμενα και ας μην λέει Porsche το κλειδί:shifty::biggrin:

iloxos
07-10-09, 14:57
Αυτή τη στιγμή πάντως στην κατηγορία που παίζουν τα z δυσκολα θα έπαιρνα προσωπικά porsche, εχει γεμίσει ο κοσμος, ολοι οι άσχετοι/ματσό εχουν χτυπήσει και από μια boxster/cayman και βολταρουν, ενω με 370 πχ ξεχωρίζεις σαφώς + οτι δεν το λες άσχημο στο δρομο! Βέβαια παίζει και tt rs σε αυτά τα χιλιάρικα με 2,5 λιτρα από τους κρυοκολους τους Γερμανούς ετσι για να περνάς από πάνω τα προηγούμενα και ας μην λέει Porsche το κλειδί:shifty::biggrin:

με τα υπόλοιπα οδηγάς

με πόρσε μ@μάς ;)

εσύ γιατί λες να πήραν πόρσε οι κουλοί; έχεις δει καγιέν στην εθνική; δεξά δεξά με τα αγροτικά.


έρχεται το evo απο βδομάδα. θα πάω να το δω. έχει το 2ο καλύτερο ταμπλο μετά το 500 παγκοσμίως.

and64
07-10-09, 15:31
εσύ γιατί λες να πήραν πόρσε οι κουλοί; έχεις δει καγιέν στην εθνική; δεξά δεξά με τα αγροτικά.


Γιατί τους περισεύανε και οταν το κλειδί που πετάς στο τραπέζει λέει porsche πάει τελείωσε, εχεις πορσικό, ενω audi πχ μπορεί να εχεις από a3 fsi μεχρι rs6 έξω παρκαρισμένο :shifty::twisted:
Δεν δεχομαι να εχω ίδιο αυτοκίνητο με όλους τους κολούς λεφτάδες, μου έρχεται κάπως!:lol: Πριν 15 χρόνια όλοι αυτοί ούτε μπροστά δεν θα μπορούσαν να βάλουν μια 911, θα έψαχναν τον διακόπτη στην κολώνα:rofl::rofl:

Πραγματική porsche (απλησίαστη ομως) θεωρώ την gt3:respekt:


έρχεται το evo απο βδομάδα. θα πάω να το δω. έχει το 2ο καλύτερο ταμπλο μετά το 500 παγκοσμίως.

Παρότι μολις γύρισα από fiat ξέχασα να ρωτήσω για το evo:wall::wall:

Για punto και κυρίως bravo που με ενδιαφέρει περισσότερο τρέχουν πάντως ικανοποιητικές εκπτώσεις από τη fiat (1700κάτι και 1900 κατι αντίστοιχα) ανεξαρτήτου απόσυρσης + οτι υπάρχουν ακόμα και 120αρια και 150αρια με μειωμένο τέλος, οχι punto ομως!!!

Το 500αρακι πολυ κουκλίστικο μου φάνηκε, σίγουρα ομως πανέμορφο μέσα έξω!

Αν εχεις τπτ νεότερα για το evo ρίξε μια ενημέρωση:oneup:

iloxos
07-10-09, 16:13
ναι ρε!!!

πάντως το μπράβο το 120ρι στα 15500 είναι τοπ αγορά

Audie_Murphy
07-10-09, 18:42
http://paultan.org/image/toyota-ft-hs-1.jpg
ft86=ae86 2011 aka toyotya corolla +subaru help :shock:

DOU
07-10-09, 18:44
http://paultan.org/image/toyota-ft-hs-1.jpg
ft86=ae86 2011 aka toyotya corolla +subaru help :shock:

Toyobaru:p

Audie_Murphy
07-10-09, 18:53
άμα έχει και αυτό το γλυκό κράτημα του ae86 τότε μιλάμε έχουν χτυπήσει φλέβα χρυσού

DOU
27-11-09, 18:43
Αποκαλυφθηκε η νεα bmw-550i

http://www.auto24.gr/ast/cov/BM/BMW_5_Series_ps03_b.jpg
http://www.auto24.gr/ast/cov/BM/BMW_5_Series_in1_b.jpg

64929

Show me the money...:p:p

elise
27-11-09, 18:57
no money mate

gkarak
27-11-09, 19:37
http://www.auto24.gr/ast/cov/BM/BMW_5_Series_in1_b.jpg

Show me the money...:p:p

Μοιάζει κάπως με

http://2.bp.blogspot.com/_DXqwAeak1GA/Ro0MTmVcX4I/AAAAAAAAATI/VHr-Jbd9yaE/s400/pignose.jpg

DOU
29-11-09, 00:49
Μοιάζει κάπως με

http://2.bp.blogspot.com/_DXqwAeak1GA/Ro0MTmVcX4I/AAAAAAAAATI/VHr-Jbd9yaE/s400/pignose.jpg

Δλδ ειναι πανεμορφο?:p:p


_______________________________________________________________


Λοιπον,τι γνωμη εχετε για τους νεους κινητηρες της Fiat η λεγομενη τεχνολογια multiair?Φυσικα ειναι νωρις ακομα για ασφαλη συμπερασματα,οποιος εχει MiTo μπορει να μας πει εντυπωσεις.:)



Τεχνολογία Multiair

Με απλά λόγια πρόκειται για ένα ηλεκτροϋδραυλικό σύστημα που αντικαθιστά τον εκκεντροφόρο εισαγωγής. Μία ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα ενεργοποιεί ένα υδραυλικό μηχανισμό που ρυθμίζει το άνοιγμα και το κλείσιμο των βαλβίδων σε κάθε κύλινδρο. Τι επιτυγχάνεται με αυτό τον τρόπο; Πρωτίστως μειωμένη κατανάλωση, η οποία μπορεί να φτάσει έως και 10%. Κατά δεύτερον, μειωμένες εκπομπές ρύπων, αφού χαρακτηριστικά τα NOx μειώνονται έως και 60% και χάρη στην τεχνολογία Multiair οι Ιταλοί δεν θα δυσκολευτούν να πιάσουν τις αυστηρότερες νόρμες που θα ακολουθήσουν. Επίσης, η ισχύς παρουσιάζει αύξηση έως 10% και η ροπή έως 15%.

NT1G
29-11-09, 00:57
Αυτού του είδους οι κινητήρες είναι το μέλλον του βενζινοκινητήρα.
Σαν πιο εξελιγμένο valvetronic της BMW ή VVEL της NISSAN.
:)
Α και υπάρχει εκκεντροφόρος εισαγωγής απλά δεν ανοίγει άμεσα τις βαλβίδες.
:)

Rm.Geko
29-11-09, 02:54
Τι θα προτεινατε σε 19χρονω για πρωτο αυτοκινητο γυρω στα ~7000(ματχειρισμενο);

gkarak
29-11-09, 03:44
Τι θα προτεινατε σε 19χρονω για πρωτο αυτοκινητο γυρω στα ~7000(ματχειρισμενο);

Smart fortwo

Rm.Geko
29-11-09, 04:14
Smart fortwo

xaxaxaxaxaxa με τιποτα ομως...:p

Καλοβλεπω κατι σε Golf4 και alfa 147 τι λετε...;:hmm:

Sebu
29-11-09, 12:04
Αν πάρεις 147 να ελέγξεις καλά για λαδάκια, ηλεκτρονικά, ψαλίδια.

Το έχει φίλος, μοντέλο του 2000 και τα ηλεκτρονικά του τρώνε κάτι φρίκες (πχ rear fog light failure) ενδειξη που δεν φταίει το λαμπάκι καθώς δουλεύει, ούτε η φύσσα πίσω αλλά είναι κάτι προφανώς μέσα στο ταμπλό που του ζητάνε από Alfa τρελά λεφτά για να κατεβάσουν το ταμπλό και αν το βρουν.

Επίσης επειδή και εκείνος το πήρε μεταχείρο το 2004, έκαιγε λαδάκια (όπως πολλά ιταλικά) και το έχει εδώ και 5 χρόνια με αλλαγές κάθε 6000 χλμ με λαδάκια motul ή amsoil και δεν κάνει κιχ.

Γενικά οι alfa είναι πολύ κυρίες ιταλίδες και θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή (όπως όλα τα θηλυκά άλλωστε) :p

Επίσης επειδή είναι πολύ καλά αμάξια ως στήσιμο και μηχανή οι ιδιοκτήτες τους τα σκίζουν οπότε μπορεί να έχει πολλά χιλιόμετρα επάνω (άνω των 100.000) που σημαίνει ότι μπορεί να πλησιάζεις για δίσκο-πλατό και για άλλες μεγάλες και δαπανηρές αντικαταστάσεις.

Επίσης στου φίλου επειδή έχει ξεπεράσει τα 120.000 χλμ, του είπαν από την Alfa να έχει και στα υπόψη το δυναμό γιατί στις 147 μετά τα 130-140 χιλ. χλμ τα έφτυνε και είναι ακριβό ανταλλακτικό.

chrispen
29-11-09, 12:39
Τι θα προτεινατε σε 19χρονω για πρωτο αυτοκινητο γυρω στα ~7000(ματχειρισμενο);

εγώ πήρα polo 2005 full extra 1,4l 101 άλογα με 6.200

elise
29-11-09, 13:11
Αν πάρεις 147 να ελέγξεις καλά για λαδάκια, ηλεκτρονικά, ψαλίδια.

Το έχει φίλος, μοντέλο του 2000 και τα ηλεκτρονικά του τρώνε κάτι φρίκες (πχ rear fog light failure) ενδειξη που δεν φταίει το λαμπάκι καθώς δουλεύει, ούτε η φύσσα πίσω αλλά είναι κάτι προφανώς μέσα στο ταμπλό που του ζητάνε από Alfa τρελά λεφτά για να κατεβάσουν το ταμπλό και αν το βρουν.

Επίσης επειδή και εκείνος το πήρε μεταχείρο το 2004, έκαιγε λαδάκια (όπως πολλά ιταλικά) και το έχει εδώ και 5 χρόνια με αλλαγές κάθε 6000 χλμ με λαδάκια motul ή amsoil και δεν κάνει κιχ.

Γενικά οι alfa είναι πολύ κυρίες ιταλίδες και θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή (όπως όλα τα θηλυκά άλλωστε) :p

Επίσης επειδή είναι πολύ καλά αμάξια ως στήσιμο και μηχανή οι ιδιοκτήτες τους τα σκίζουν οπότε μπορεί να έχει πολλά χιλιόμετρα επάνω (άνω των 100.000) που σημαίνει ότι μπορεί να πλησιάζεις για δίσκο-πλατό και για άλλες μεγάλες και δαπανηρές αντικαταστάσεις.

Επίσης στου φίλου επειδή έχει ξεπεράσει τα 120.000 χλμ, του είπαν από την Alfa να έχει και στα υπόψη το δυναμό γιατί στις 147 μετά τα 130-140 χιλ. χλμ τα έφτυνε και είναι ακριβό ανταλλακτικό.

το 147 δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα ΚΑΛΟΥ μεταχειρισμενου αυτοκινητου...
πρεπει να εχεις ενα καροτσι με 50αρικα απο πισω για να δινεις...

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 4 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/463842/

καλοταξιδο

akilleas
29-11-09, 13:56
Και είνα το Πεζώ....:p:):hmm::worthy:

Sebu
29-11-09, 14:44
Έχοντας ήδη στην οικογένεια 2 μεταχειρισμένα, τα οποία έχουν φάει απίστευτα λεφτά σε σχέση με τα 2 αγορασμένα 1ο χέρι, και με το 1 από αυτά να είναι δικό μου έχω να πω, αυτοκίνητο μόνο καινούριο πλέον.

Είσαι ο 1ος οδηγός του, θα έχεις την εργοστασιακή εγγύηση για κάποια χρόνια και ότι πάθει θα το πάθει είτε εξαιτίας σου είτε λόγω κατασκευής αλλά θα σε καλύπτει η εγγύηση. Με ένα μεταχείρο δεν ξέρεις τι προβλήματα έχει, γιατί το πουλάει πραγματικά ο άλλος, τι θέλει να κρύψει/ξεφορτωθεί και μπορεί να καταλήξεις με έναν κουλοχέρι που θα το κερνάς λεφτά.

Σου μιλάω εκ πείρας. Το αμάξι μου (Saxo 1,4 75hp) το πήρα το 2002 μεταχειρισμένο με 47.000 χλμ επάνω στα 5.000 ευρώ. Με το καλημέρα ένα 1ο σέρβις κάτι συμμαζεματα πήγε ένα 300αρι. Βάλε ότι τα λάστιχα δεν με εμπνέανε οπότε άλλα 300 ευρώ εκεί για καινούριο παπουτσάκι. Στο χρόνο που έφτασα τα 60.000 και είναι το μεγάλο σερβις με ιμάντες και δεν συμμαζεύεται, πήγε τότε 600-700 ευρώ μόνο το σέρβις. Το 2007 επειδή δεν παλευόταν πλέον άλλαξα αμορτισέρ (άλλα 400 ευρώ μαζί με την εργασία), πέρσι παρουσιάσε κάποιο μηχανικό προβλημα οπότε χρειάστηκε επισκευή καπάκι, φλάντζες ιστορίες κοντά άλλα 500-600 ευρώ και τώρα που οδεύω για τα 120.000 θα χρειαστώ πάλι 500 ευρώ για το μεγάλο σερβις με ιμαντες κτλ. Βάλε ότι στα 4 χρόνια δλδ κάπου αρχές του 2007 άλλαξα πάλι λάστιχα άλλα 300 ευρώ. Και 2 φορές μπαταρία περίπου άλλα 200 ευρώ και οι 2. Το αμάξι δλδ μου έχει κοστίσει 7.800 (με αυτά που θυμάμαι τώρα) και αν βάλουμε και τα μικρά που έβγαζε κατά καιρούς και ήταν 50 ευρώ εδώ, 80 παρα πέρα, συν τα ΚΤΕΟ, συν ένα ψαλίδι αλλαγή για να περάσει το τελευταίο ΚΤΕΟ, ξεπερνάμε τα 9.000 ευρώ μέσα σε 7 χρόνια.

Γνώμη μου πλέον δίνεις τα 5.000 προκαταβολή και βάζεις άλλα 5.000-7.000 δάνειο και παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο πόλης κατά 70% που να μπορεί να σε πάει σιγα σιγά και με ασφάλεια και μια εκδρομη. Αλλά θα απέχεις 5 χρόνια από τους πρώτους ιμάντες και θα έχεις εργοστασιακή εγγύηση για κάποια έτη. Και δεν θα χρειαστείς τα 7 πρώτα έτη της ζωής του να πάς για 2 σερβις ιμάντες, για 2 αλλαγές ελαστικών, για 2 μπαταριες, για καπάκι μηχανής κτλ κτλ.

Και πανω που ελπιζαμε η Μπιρμπίλο ακύρωσε την απόσυρση.

Ταπεινή μου γνώμη πάντα, υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα έπαιρναν ποτέ καινούριο αμάξι και θεωρούν ότι ξέρουν και μπορούν να βρουν διαμάντια μεταχειρισμένα με ελάχιστο κόστος. Δε διαφωνώ.

chrispen
29-11-09, 15:17
Σου μιλάω εκ πείρας. Το αμάξι μου (Saxo 1,4 75hp) το πήρα το 2002 μεταχειρισμένο με 47.000 χλμ επάνω στα 5.000 ευρώ. Με το καλημέρα ένα 1ο σέρβις κάτι συμμαζεματα πήγε ένα 300αρι. Βάλε ότι τα λάστιχα δεν με εμπνέανε οπότε άλλα 300 ευρώ εκεί για καινούριο παπουτσάκι. Στο χρόνο που έφτασα τα 60.000 και είναι το μεγάλο σερβις με ιμάντες και δεν συμμαζεύεται, πήγε τότε 600-700 ευρώ μόνο το σέρβις. Το 2007 επειδή δεν παλευόταν πλέον άλλαξα αμορτισέρ (άλλα 400 ευρώ μαζί με την εργασία), πέρσι παρουσιάσε κάποιο μηχανικό προβλημα οπότε χρειάστηκε επισκευή καπάκι, φλάντζες ιστορίες κοντά άλλα 500-600 ευρώ και τώρα που οδεύω για τα 120.000 θα χρειαστώ πάλι 500 ευρώ για το μεγάλο σερβις με ιμαντες κτλ. Βάλε ότι στα 4 χρόνια δλδ κάπου αρχές του 2007 άλλαξα πάλι λάστιχα άλλα 300 ευρώ. Και 2 φορές μπαταρία περίπου άλλα 200 ευρώ και οι 2. Το αμάξι δλδ μου έχει κοστίσει 7.800 (με αυτά που θυμάμαι τώρα) και αν βάλουμε και τα μικρά που έβγαζε κατά καιρούς και ήταν 50 ευρώ εδώ, 80 παρα πέρα, συν τα ΚΤΕΟ, συν ένα ψαλίδι αλλαγή για να περάσει το τελευταίο ΚΤΕΟ, ξεπερνάμε τα 9.000 ευρώ μέσα σε 7 χρόνια..

Συγνώμη αλλα εγώ πέρα απο το μηχανικό πρόβλημα που λές και ήταν 500-600 ευρώ δεν βλέπω άλλη ΜΗ φυσιολογική βλάβη. Το να αλλάζεις λάστιχα, να του κάνεις τα μεγάλα σέρβις που το ξέρεις ο ίδιος οτι πρέπει να γίνουν σε ΚΑΘΕ αμάξι και να αλλάζεις μπαταρία ειναι εντελώς φυσιολογικά , δεν μπορείς να τα προσάψεις στο αμάξι!

DOU
29-11-09, 15:39
H περιπτωση μεταχειρισμενου ειναι ρισκο ετσι κακα τα ψεμματα,αν εχεις καποιον γνωστο σε καμια εταιρια,κανενα μηχανικο που να ειναι μεσα στα πραγματα κλπ που θα σου βαλει το αμαξι μεσα για να στο κανουν φυλλο κ φτερο ελεγχοντας τα παντα ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν εχει προβλημα καλως,διαφορετικα πας με τον σταυρο στο χερι.

Ετσι εκανε ενας φιλος,ειχε δει σε καποιον εμπορα νομιζω ενα μαυρο πεζω 206 cc μοντ 2003 γυρω στα 7.5-8 χιλιαρικα,το οποιο οντως ηταν ωραιο,δλδ ζαντες oz,δερματινα ολα μεσα,φωτα xenon κλπ,οταν ομως το πηγε στη πεζω μεσω ενος γνωστου που ειχε μεσα στην πεζω και το βαλανε για ελεγχο το αμαξι....η οροφη ετριζε,εκαιγε λαδια,τα ψαλιδια ηταν για πεταμα,τα λαστιχα θελανε αλλαγη και του ειπανε οτι σε κανενα 6μηνο θα εχει προβλημα κ με σασμαν.Μαμησετα δλδ το αμαξι,και φυσικα δεν την πατησε..

Rm.Geko
29-11-09, 16:24
Mαλιστα και ευχαριστω ολως για τις αποψεις σας!!!!!
Εγω να πω την αληθεια μετα απο αρκετο ψαξιμο και αποψεις εχω καταληξει καπως ετσι....

Απεριψα (λογω χωρου στο σαλονι καθως θελω την απλα μου:p και γνωμες αλλων)
Seat Ibiza 2004 (μoυ ειπαν για προβληματα-και στενο)
Peugeot 307 (εμφανιση)
206-polo (πολυ μικρα μεσα-εξω!)

Και σκεφτομαι για κατι σε(με διαφορα 1-2χιλιαρικα το ενα με το αλλο ξεκινωντας απο το φθηνοτερο!)
Golf4
Αlfa147
k Toyota Corolla Εxcelense-VVTI (αν και ξεφευγει κανα 2χιλιαρικα!)

Αν ειχα τα φραγκα θα πειγαινα σε κανα Golf5 gti-Leon Cupra-A3 κτλ αλλα εως τοτε τι απο τα παραπανω τι να τσιμπησω ρε παιδες....;:hmm:

Panos24
29-11-09, 16:28
Πηγαινε για το corolla φιλε μου θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας αξιοπιστιας...

Sebu
29-11-09, 17:20
Συγνώμη αλλα εγώ πέρα απο το μηχανικό πρόβλημα που λές και ήταν 500-600 ευρώ δεν βλέπω άλλη ΜΗ φυσιολογική βλάβη. Το να αλλάζεις λάστιχα, να του κάνεις τα μεγάλα σέρβις που το ξέρεις ο ίδιος οτι πρέπει να γίνουν σε ΚΑΘΕ αμάξι και να αλλάζεις μπαταρία ειναι εντελώς φυσιολογικά , δεν μπορείς να τα προσάψεις στο αμάξι!

Το προσάπτεις στο αμάξι, γιατί σε ένα καινούριο δεν θα αλλάξεις λάστιχα από την 1η μέρα, στο μεταχειρισμένο συνήθως τα λάστιχα θέλουν άλλαγμα ή και τα αλλάζεις από μόνος σου για να είσαι ασφαλής. Επιπλέον στο μεταχειρισμένο που πουλάει ο άλλος δεν θα στο δώσει με αλλαγμένα καινούρια αμορτισέρ, τακάκια, δισκόπλακες. Επιπλέον στο καινούριο η μπαταρία κρατάει 4 χρόνια, στο μεταχείρο μπορεί να είναι ήδη 4 ετών.

Επιπλέον όταν το αγοράζεις κοντά στα 60.000 χλμ και με ορίζοντα 5 ετίας θα πληρώσεις και τα 2 μεγάλα σερβις με τους ιμάντες που είναι πανακριβα, θα είσαι πιο κοντά σε δίσκο/πλατό κτλ

Γενικά στο μεταχειρισμένο αν το πετύχεις μετα τα 45-50.000 χλμ έχεις αυξημένο κόστος συντήρησης,αλλαγών, επισκευών. Επιπλέον στο μεταχείρο άνω των 5 ετών θα κληθείς να περάσεις και ΚΤΕΟ, το οποίο μπορεί να βγάλει επισκευές (εξάτμιση, καταλύτη, ψαλίδια, αμορτισέρ, φρένα, ευθυγραμμίσεις κτλ). Αυτά όλα ενα καινουριο δεν τα έχει.

Με το καινούριο δλδ τα 5 πρώτα χρόνια είσαι οκ (άντε να χρειαστείς στα 4 αλλαγή λάστιχα και μπαταρία αν είσαι άτυχος). Στο μεταχειρισμένο 5ετίας θα χρειαστείς σέρβις 60.000 χλμ, λάστιχα, ΚΤΕΟ, συν ότι άλλο χρειάζεται για να είναι ασφαλές (φρένα,τακάκια, αμορτισέρ, λάστιχα κτλ κτλ) και στα 5 πρώτα χρονια θα βγάλει άλλα τόσα.

Επιπλέον ειδικά στην Αθήνα οι περισσότεροι δεν έχουν δικό τους μηχανικό ή συνεργείο να κάνει φύλλο και φτερό το κάθε μεταχειρισμένο. Άσε που και πολλοί πωλητές δεν σε αφήνουν με δικαιολογίες του στυλ, δεν έχει ασφάλεια, δεν έχει πινακίδες, πληρωμένα τέλη, πως θα το πας απο δω στο συνεργείο και πίσω κτλ

DOU
02-12-09, 15:51
Νέo Αudi A8

650966509765098

Καθολου δεν με μοιαζει με Α4...:twisted: Ωραιο εσωτερικο παντως.


Alfa romeo Giulietta / Milano

6509965100

Πρωτη επισημη φωτο λενε αν και πολυ φτιαχτες οι φωτο..

linkinp
02-12-09, 17:04
Με το καινούριο δλδ τα 5 πρώτα χρόνια είσαι οκ (άντε να χρειαστείς στα 4 αλλαγή λάστιχα και μπαταρία αν είσαι άτυχος).


Υπαρχει ανθρωπος που αλλαζει καθε 4-5 χρονια λαστιχα???? :hmm::hmm::hmm::hmm:

jim68
02-12-09, 17:34
Υπαρχει ανθρωπος που αλλαζει καθε 4-5 χρονια λαστιχα???? :hmm::hmm::hmm::hmm:


Φυσικά και υπάρχουν,μήν ξεχνάμαι οτι λάστιχα και αμορτησέρ είναι αυτά που μας κρατάνε στον δρόμο :oneup:

akilleas
02-12-09, 20:34
Υπαρχει ανθρωπος που αλλαζει καθε 4-5 χρονια λαστιχα???? :hmm::hmm::hmm::hmm:

Ναι εγώ!!!!

k_koulos
02-12-09, 23:48
εγω καθε 3 η κ πιο συντομα, αναλογα με τα χιλιομετρα/ φθορα

δεν ηξερα οτι παει με βαση τον χρονο.....

Sebu
03-12-09, 00:04
Υπαρχει ανθρωπος που αλλαζει καθε 4-5 χρονια λαστιχα???? :hmm::hmm::hmm::hmm:

Καθε 4 χρόνια κατ'ελάχιστο

Αν κάνει πολλά χιλιόμετρα μπορεί και να τα αλλάξεις στα 2 ή ακόμα και στο 1.

Πχ εμπορικός αντιπρόσωπος ή κάποιος που κάνει 30.000 χλμ ετησίως, θέλει άλλαγμα στον 1,5 χρόνο βαριά.

Απλά ο μέσος Αθηναίος που κάνει το 80% των χιλιομέτρων του στην Αθήνα, σε χαμηλές ταχύτητες, με συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες θέλει γύρω στα 4 χρόνια να "φαει" τα λάστιχά του (εγώ τόσα χρόνια γύρω στην 4ετία τα αλλάζω και πάντα έχουν λίγο ακόμα αλλά δεν θέλω να τα φτάνω στο όριο).

Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω τα λάστιχα και τα αμορτισερ μας κρατάνε στο δρόμο. Δεν παίζουμε με αυτά.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Alfa romeo Giulietta / Milano

6509965100

Πρωτη επισημη φωτο λενε αν και πολυ φτιαχτες οι φωτο..

Αν είναι έτσι μου αρέσει καλύτερα από την 147 :p

Πότε την περιμένουμε??? Έχουν ανακοινωθεί μοτέρ (υποθέτω multiair turbo)????

linkinp
03-12-09, 00:18
Φυσικά και υπάρχουν,μήν ξεχνάμαι οτι λάστιχα και αμορτησέρ είναι αυτά που μας κρατάνε στον δρόμο :oneup:


Ναι εγώ!!!!


εγω καθε 3 η κ πιο συντομα, αναλογα με τα χιλιομετρα/ φθορα

δεν ηξερα οτι παει με βαση τον χρονο.....


Καθε 4 χρόνια κατ'ελάχιστο

Αν κάνει πολλά χιλιόμετρα μπορεί και να τα αλλάξεις στα 2 ή ακόμα και στο 1.

Πχ εμπορικός αντιπρόσωπος ή κάποιος που κάνει 30.000 χλμ ετησίως, θέλει άλλαγμα στον 1,5 χρόνο βαριά.

Απλά ο μέσος Αθηναίος που κάνει το 80% των χιλιομέτρων του στην Αθήνα, σε χαμηλές ταχύτητες, με συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες θέλει γύρω στα 4 χρόνια να "φαει" τα λάστιχά του (εγώ τόσα χρόνια γύρω στην 4ετία τα αλλάζω και πάντα έχουν λίγο ακόμα αλλά δεν θέλω να τα φτάνω στο όριο).

Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω τα λάστιχα και τα αμορτισερ μας κρατάνε στο δρόμο. Δεν παίζουμε με αυτά.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αν είναι έτσι μου αρέσει καλύτερα από την 147 :p

Πότε την περιμένουμε??? Έχουν ανακοινωθεί μοτέρ (υποθέτω multiair turbo)????


Παιδες οπως ειπε και ο φιλος jim πιο πανω τα λαστιχα μας κρατανε στον δρομο!!!!Ετσι θεωρω αδιανοητο να αλλαζει καποιος λαστιχα καθε 4-5 χρονια,ασχετως τα χλμ που αυτα εχουν!!!!!

Καθε 3 χρονια ΤΟ ΠΟΛΥ πρεπει να αλλαζονται τα λαστιχα σε ενα αυτοκινητο!Απλα αναλογιστειτε την κατασταση ενος ελαστικου υστερα απο την ζεστη του καλοκαιριου!Το λαστιχο ξεραινεται ακομα και αν ειναι ακινητο!Χανει τις ιδιοτητες του,δεν κολλαει,δεν ''βεντουζαρει'' στην ασφαλτο και γινεται επικινδυνο.....

Λιγη προσοχη παιδες,δεν παιζουμε με αυτα.....

DOU
03-12-09, 00:19
Αν είναι έτσι μου αρέσει καλύτερα από την 147 :p

Πότε την περιμένουμε??? Έχουν ανακοινωθεί μοτέρ (υποθέτω multiair turbo)????



H Alfa Romeo Giulietta που θα είναι διαθέσιμη προς πώληση από την άνοιξη του 2010, θα προσφέρεται με τέσσερα υπερτροφοδοτούμενα μηχανικά σύνολα.

Οι υποψήφιοι αγοραστές έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε δύο βενζινοκινητήρες (τον 1.4TB με απόδοση 120 ίππους και τον 1.4TB MultiAir που αποδίδει 170 ίππους) και δύο κινητήρες πετρελαίου (τον 1.6 JTDM των 105 ίππων και τον 2λιτρο JTDM των 170 ίππων).

Για τους πιο... απαιτητικούς που έχουν διαθέσεις ...racing, η Alfa Romeo έχει προσθέσει στη γκάμα της και τον 1.750 TBi των 235 ίππων ο οποίος θα είναι διαθέσιμος αποκλειστικά στην έκδοση Quadrifoglio Verde.

Ωραιο αμαξακι φαινεται,να το δουμε και σε πιο αληθινες φωτο ομως. :):)

Sebu
03-12-09, 14:44
Παιδες οπως ειπε και ο φιλος jim πιο πανω τα λαστιχα μας κρατανε στον δρομο!!!!Ετσι θεωρω αδιανοητο να αλλαζει καποιος λαστιχα καθε 4-5 χρονια,ασχετως τα χλμ που αυτα εχουν!!!!!

Καθε 3 χρονια ΤΟ ΠΟΛΥ πρεπει να αλλαζονται τα λαστιχα σε ενα αυτοκινητο!Απλα αναλογιστειτε την κατασταση ενος ελαστικου υστερα απο την ζεστη του καλοκαιριου!Το λαστιχο ξεραινεται ακομα και αν ειναι ακινητο!Χανει τις ιδιοτητες του,δεν κολλαει,δεν ''βεντουζαρει'' στην ασφαλτο και γινεται επικινδυνο.....

Λιγη προσοχη παιδες,δεν παιζουμε με αυτα.....

Κοίτα με οδήγηση κατά 80% στην Αθήνα, και φυσιολογική όχι κάφρικη, τις 2 φορές που έχω αλλάξει λάστιχα, δεν άλλαξα ποτέ πριν τα 4 χρόνια και τα λάστιχα και στις 2 περιπτώσεις είχαν ακόμα περιθώριο. Τώρα κοντοζυγώνει η επόμενη (μέσα στο 2010) και παρόλα αυτά, τα λαστιχάκια έχουν ακόμη περιθώριο αρκετό.

Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο και η φροντίδα του ελαστικού εκτός από την χρήση. Δηλαδή παίζει μεγάλο ρόλο αν το αυτοκίνητο το παρκάρεις σε κλειστό πάρκινγκ προστατευμένο από εξωτερικές συνθήκες και ακραίες θερμοκρασίες ή χύμα στο δρόμο.

Παίζει ρόλο αν θα τουμπάρεις τα μπροστινά λάστιχα πίσω ύστερα από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα, έτσι ώστε όλα να φθαρούν ομοιόμορφα. Γιατί οι περισσότεροι τα βάζουν και τα ξεχνάνε μέχρι να τα αλλάξουν και παρατηρείς το φαινόμενο τα 2 μπροστά που είναι στους κινητήριους τροχούς και έχουν και το μεγαλύτερο βάρος (ελέω μηχανής από πάνω) να είναι καραφθαρμένα και τα πίσω να είναι στο ήμιση "καινούρια".

Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η σωστή ρύθμιση αέρα, κάθε πότε τα ελέγχεις κτλ κτλ

Τέλος παίζει ρόλο και η ποιότητα/μάρκα/τύπος του ελαστικού. Άλλο πχ τα P-Zero-Nero της Pirelli και άλλο τα Παπουτσέλη λάστιχα της Τσάινοσάνταμπάρμπαρα. Μάλιστα πολλοί βάζουν ελαστικά των 30 ευρώ έκαστο, και νομίζουν ότι πιάσαν κορόιδο τον λαστιχά, χωρίς να ελέγχουν το DOT και την ημερομηνία κατασκευής του ελαστικού και το εργοστάσιο κατασκευής. Βάζουν 4 ελαστικά με 120 ευρώ, ελαστικά κατασκευής 3 ετίας πίσω, τα οποία μπορεί να μην τα είχε βάλει ποτέ κανείς αλλά σίγουρα ήταν σε κάποια αποθήκη ή χειρότερα έξω και φθείρονταν, χάναν τις ιδιότητές τους.

And last but not least και τα λάστιχα θέλουν στρώσιμο. Ειδικά αν το αγοράσεις κοντά στη ημερομηνία παραγωγής του, είναι ακόμα ένας "ζωντανός" οργανισμός που θέλει στρώσιμο για να αποδώσει.

Ααααα και να μην ξεχάσω ότι πάντα όταν βάζουμε λάστιχα ή τα αλλάζουμε μπρος/πίσω κάνουμε πάντα ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμιση. Πράγμα που ελάχιστοι κάνουν και φθείρει και αυτό ανομοιόμορφα τα λάστιχα συν του ότι είναι επικίνδυνο να μην είσαι ευθυγραμμισμένος ή ζυγοσταθμισμένος.

Αν τηρεί κάποιος όλα τα παραπάνω και κινείται Αθήνα κατά κύριο λόγο και κάνει κατά μέσο όρο 12-15 χιλιάδες χλμ το χρόνο, θα έχει τα λαστιχάκια του για μία 4ετία.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 8 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωραιο αμαξακι φαινεται,να το δουμε και σε πιο αληθινες φωτο ομως. :):)

Μου αρέσει το 1,4 multiair 170 άλογα, το θέλω τώρα :p

Όχι πως με χαλάει το 1,8 με τα 230 φεύγα αλλά θα μας σκίσει η Μπιρμπίλο με τα τέλη και τους οικολογικούς της φόρους :twisted:

Rm.Geko
04-12-09, 00:42
Αν παρω 1,6 σε σχεση με 1,4 εχουν μεγαλη διαφορα στα τελη κτλ...;:hmm:

elise
04-12-09, 01:06
καμια διαφορα στα τελη. 20 ευρο παραπανω τα ασφαλιστρα. κλαιν

@ ADSLgr.com All rights reserved.