PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Sebu
04-12-09, 14:33
Αν παρω 1,6 σε σχεση με 1,4 εχουν μεγαλη διαφορα στα τελη κτλ...;:hmm:

Σήμερα, αύριο δεν ξερείς με αυτούς που έχουμε μπλέξει

Σε λίγο θα μας υποχρεώνουν να αγοράζουμε αυτοκίνητα 1000 κυβικών με τούρμπο και κομπρέσορα 120 άλογα και θα είμαστε και ευχαριστημένοι.

Μη σου πω ότι θα μας κάνουν Κινέζους να πηγαίνουμε με ποδήλατα. Τώρα που οι Κινέζοι ανακαλύπτουν τα αυτοκίνητα, κάνουν υπεραυτοκινητόδρομους και υπεργέφυρες και παρατάνε τα ποδήλατα, εμείς θα γίνουμε ποδηλάτες από ανάγκη/υποχρέωση.

Φαντάσου σκηνή 1.000 ποδηλάτες στο φανάρι της Αλεξάνδρας με την Κηφισίας, 8 το πρωί να περιμένουν να ανάψει πράσινο να πάνε στη δουλειά τους :rofl:

Φαντάζεσαι να δουλεύεις στην Κηφισίας, με κουστούμι γραβάτα και να σκας μύτη με ποδήλατο, μες στη μπίχλα και τον ιδρώτα και να θες πρωινό ντουζ στο γραφείο :p

George978
09-12-09, 04:38
Chevrolet Cruze , το εχει οδηγησει/κατεχει κανενας απο εμας? φαινεται μια πολυ , πολυ τιμια προταση

Sebu
10-12-09, 01:51
Πόσο έχει??? Πόσα κυβικά/άλογα και τι επίπεδο εξοπλισμού???

Το Cruze το έχω δει μόνο σε συγκριτικά περιοδικών αλλά σου ζητάω τα στοιχεία μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο/καλύτερο στα ίδια δεδομένα.

Ααα επίσης ξέρουμε πότε έρχεται το νέο Opel Astra με τον 1,4 turbo 140ps στην ελληνική αγορά????

George978
12-01-10, 16:12
ειμαι στο τσακ , πηρα για προσφορα για Focus 1.6 115hp 15800€ οφελος 2000 € και μεσα στη τιμη πινακιδες τελη και ολα τα διαδικαστικα σε ασπρο χρωμα με τις ζαντες που θελω και μου παιρνουν και το φιεστακι 3500€ . δλδ 15800-3500=12300€ (απο περιπου 18000)

τι λετε , go for it?

and64
12-01-10, 17:06
Αν δεν θες κάτι τουρμπάτο μια χαρά ειναι το focus σαν στήσιμο, τιμόνι κλπ. Το μονο ειναι οτι ψιλοκαίει αυτό το μοτέρ γιατι το εχει πάρει φιλος μου. Οταν λέω καίει δεν εννοώ σαν 4λιτρο, αλλά είναι λίγο πιο πάνω από τα αντίστοιχα. Αυτός με μικτή χρήση (μεγάλα ταξίδια>1500 χλμ/πόλη αρκετή) βγάζει πάνω κάτω 10-10.5lt/100km

vamvakoolas
12-01-10, 17:13
xωρις να θελω να σε αποτρεψω ριξε και μια ματια στα ανταλλακτικα/service εκτος αν μετα την εγγυηση το πας για πουλημα....

(Εχει ο ξαδελφος μου σε...μπλε ολοιδιο)

George978
12-01-10, 17:35
ναι ξερω ποσο πανε πανω κατω τα ανταλλακτικα , εχω ηδη ford. το επιπεδο εξοπλισμου ειναι τα παντα πλην απο αυτοματο κλιματισμο , GPS και τις 17ρες ζαντες. Εχει ηλιοροφη , 4 ηχεια δερματινο τιμονι τεμπελη ABS κλπ κλπ

παντως το φιεστακι η αποτιμηση μετα απο 5 χρονια ειναι θετικοτατη και αυτο μαλλον με κανει να ξανατιμησω την ιδια μαρκα και η αντιπροσωπεια που πηγαινω

........Auto merged post: George978 πρόσθεσε 7 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν δεν θες κάτι τουρμπάτο μια χαρά ειναι το focus σαν στήσιμο, τιμόνι κλπ. Το μονο ειναι οτι ψιλοκαίει αυτό το μοτέρ γιατι το εχει πάρει φιλος μου. Οταν λέω καίει δεν εννοώ σαν 4λιτρο, αλλά είναι λίγο πιο πάνω από τα αντίστοιχα. Αυτός με μικτή χρήση (μεγάλα ταξίδια>1500 χλμ/πόλη αρκετή) βγάζει πάνω κάτω 10-10.5lt/100km

10.5 μου ακουγεται εξωπραγματικο :hmm: , σιγουρα ειναι οκ το αμαξι?

and64
12-01-10, 17:43
ναι ξερω ποσο πανε πανω κατω τα ανταλλακτικα , εχω ηδη ford. το επιπεδο εξοπλισμου ειναι τα παντα πλην απο αυτοματο κλιματισμο , GPS και τις 17ρες ζαντες. Εχει ηλιοροφη , 4 ηχεια δερματινο τιμονι τεμπελη ABS κλπ κλπ

παντως το φιεστακι η αποτιμηση μετα απο 5 χρονια ειναι θετικοτατη και αυτο μαλλον με κανει να ξανατιμησω την ιδια μαρκα και η αντιπροσωπεια που πηγαινω

........Auto merged post: George978 πρόσθεσε 7 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........



10.5 μου ακουγεται εξωπραγματικο :hmm: , σιγουρα ειναι οκ το αμαξι?

Μια χαρα ειναι το αυτοκίνητο! Πηγαίνει βέβαια αρκετά γρήγορα και το οδηγούν 2 διαφορετικά άτομα (αυτος και ο πατέρας του).
Οταν το μηδένισε και πήγε Αθήνα-Κομοτηνή και πίσω εβγαλε 9.2 με full a/c (το θυμάμαι επειδή τον ειχα ρωτήσει επίτηδες) αλλά μεσα στην πόλη του ανεβαίνει αρκετά.
Και μενα μου φάνηκε παράξενο να σου πω γιατι το megane που εχω πλέον κατα 80% πόλη (1.4 16v) αντε να βγαλει 9.5 καλοκαίρι που δεν κλείνω ποτέ το a/c. Τωρα εχω 8.8-8.9lt αν το πάρει ο πατέρας μου πέφτει και στα 8lt:whistle:

Και αυτός ίδιο εχει με αυτό που περιγράφεις απλά εχει full δερμα σαλόνι. Η έλλειψη διζωνικού πάντως ειναι τρελό μείον για μενα οσο και αν μου αρεσει η οροφή...

George978
12-01-10, 17:47
την οροφη ουτε εγω τη θελω αλλα οπως ειπαν δεν γινεται χωρις αυτην. Και δε τη θελω επειδη ειμαστε ελλαδα , εχει πολυ ηλιο και σιγουρα δε θα μου λειψει οταν οδηγω :p

and64
12-01-10, 17:53
την οροφη ουτε εγω τη θελω αλλα οπως ειπαν δεν γινεται χωρις αυτην. Και δε τη θελω επειδη ειμαστε ελλαδα , εχει πολυ ηλιο και σιγουρα δε θα μου λειψει οταν οδηγω :p

Εμενα μου αρέσει πολύ η οροφή και αν την χρησιμοποιήσεις νομίζω θα σου αρέσει και σενα!
Ειδικά καλοκαίρι βράδυ ή με καιρό οπως είναι τώρα, ανοιξιάτικο δλδ, αν εχει ήλιο αλλά οχι έντονο που να σε καίει ειναι πολύ ωραία να την εχεις ανοιχτή ή έστω στην ανάκλιση που φιλτράρει και το τζάμι την ακτινοβολία! Επίσης μετράει άσχημα αν καπνίζεις...

Και πάλι ομως εύκολα τη "θυσίαζα" για διζωνικό...

elise
12-01-10, 17:56
οι 17αρες στο φοκους ειναι μεγαλο overkill.... αν μπορεις να τις ακυρωσεις και να παρεις κατι αλλο καντο.... το αυτοκινητο απο εκει και μετα ειναι φανταστικο (οδηγικα). καλοταξιδο

DOU
13-01-10, 01:46
Aποκαλυφθηκε το νεο ford focus..

671206712167122

George978
13-01-10, 01:52
σαν το φιεστα στο πλαι , αισχος μουρη και εσωτερικο :hmm:

NT1G
13-01-10, 02:00
Σαν να φουσκώσαν το φιέστα με την τρόμπα.:p
Και το εσωτερικό μου φέρνει στο νέο άστρα.
:)

and64
13-01-10, 02:14
Εξωτερικά δεν βλέπεται για κανενα λογο ομως!! Μεσα κάτι πάει να πει, αλλά αν το εχεις δει απ'εξω μπαίνοντας...:shifty::rofl::rofl::rofl:

DOU
13-01-10, 02:39
Απο πισω μου θυμιζει volvo style,απο μπροστα ειναι ουσιαστικα facelift ,το εσωτερικο φαινεται καλο και ποιοτικο αν και το τιμονι με χαλαει και τι τεραστιος επιλογεας ταχυτητων ειναι αυτος?:blink:

Απο την αλλη το Ηonda CRZ...το οποιο παρολο που φαινεται να εχει πολυ καλο κ ωραιο εσωτερικο εξωτερικα δεν με επεισε,ειδικα ο σχεδιασμος του πισου μερους με απογοητευει. Δυστυχως απο σχεδιαστικης αποψης οι εταιριες δεν τολμανε,δεν πειθουν,ισως με εξαιρεση 2-3,πχ αλφα ρομεο.


671236712467125

linkinp
15-01-10, 01:58
Kαι τα 2 κακασχημα....μονο στο Honda μου αρεσει λιγο το μπροστινο του μερος αλλα μεχρι εκει.....

Δεν καταλαβαινω τι εχουν παθει ολες οι εταιριες και φτιαχνουν εσωτερικα λες και νομιζουν πως μεγαλωσαμε ολοι με αφησες του star trek στο δωματιο μας.......τι να πω....

George978
15-01-10, 02:05
παντως τωρα που αλλαζει το μοντελο ειναι ευκαιρια για το παλιο που δινουν εξοπλισμο αβερτα και με εκπτωσεις .

toula
15-01-10, 18:20
πάρε παιδάκι μου μια octavia, που είναι και δοκιμασμένη για χώρους και γκάζια να ησυχάσεις!
ακόμα και η οctavia I 1400 που είναι κοντά σε αυτά που διαθέτεις έχει βγει καλή εκτός αν δώσεις κάτι...παραπάνω και πας σε octavia II RS που είναι το τέλειο (υπάρχουν βέβαια και ενδιάμεσες επιλογές)
:)

George978
15-01-10, 19:42
δεν μου αρεσει καθολου το μοντελο αυτο , η λογικη λεει πως ειναι καλο αλλα η καρδια δεν

Sebu
15-01-10, 21:25
πάρε παιδάκι μου μια octavia, που είναι και δοκιμασμένη για χώρους και γκάζια να ησυχάσεις!
ακόμα και η οctavia I 1400 που είναι κοντά σε αυτά που διαθέτεις έχει βγει καλή εκτός αν δώσεις κάτι...παραπάνω και πας σε octavia II RS που είναι το τέλειο (υπάρχουν βέβαια και ενδιάμεσες επιλογές)
:)

Καλο μοτερ, μηδεν φρενα, μηδεν κρατημα ;)

Σε ανοιχτο δρομο η τουρμπο παει μπουνια αλλα στις στροφες κοβει και παει σαν χεσμενη γιατι τα μαμα αμορτισερ της ειναι για πλακα (χτυπιεται σαν σκουνα σε τρικυμια) και τα φρενα της ειναι πολυ λιγα για το μοτερ της.

Αν της ριξεις μια coilover και ενα καλυτερο/μεγαλυτερο δισκο εμπρος, με 4πιστονα και σωληνακια αεροπορικου γινεται αλλο αυτοκινητο και δικαιολογει/υποστηριζει το μοτερ της.

and64
15-01-10, 21:29
Καλο μοτερ, μηδεν φρενα, μηδεν κρατημα ;)
Αν της ριξεις μια coilover και ενα καλυτερο/μεγαλυτερο δισκο εμπρος, με 4πιστονα και σωληνακια αεροπορικου γινεται αλλο αυτοκινητο και δικαιολογει/υποστηριζει το μοτερ της.

+1000!

Aν οντως αρχίσει να φορολογεί με ιπποδύναμη ο Παπανδρέου πάντως, πάμε για Αμερικάνικα ftw:rofl::rofl: 4 λίτρα, 8 κύλινδροι 200 άλογα, αυτά ειναι:respekt:

Sebu
15-01-10, 21:53
+1000!

Aν οντως αρχίσει να φορολογεί με ιπποδύναμη ο Παπανδρέου πάντως, πάμε για Αμερικάνικα ftw:rofl::rofl: 4 λίτρα, 8 κύλινδροι 200 άλογα, αυτά ειναι:respekt:

Ελα και εχω σταμπαρει μια Mustang 30.000 ευρω, 3000+ κυβικα :p

and64
15-01-10, 22:08
Ελα και εχω σταμπαρει μια Mustang 30.000 ευρω, 3000+ κυβικα :p

That's the spirit! Και να πληρώνεις τα ίδια με τον "γκαζάκια" νεαρό δίπλα σου με το gti:lol::lol:

George978
15-01-10, 22:16
αν φορολογησει τα τουρμπο να δεις τι θα γινει

and64
15-01-10, 22:50
αν φορολογησει τα τουρμπο να δεις τι θα γινει

:lol::lol: ικανο τον έχω!!

Sebu
16-01-10, 02:29
Μην το γελατε ειναι το επομενο βημα. Αν οχι αυτος ο επομενος.

Μολις αντιληφθουν οτι ο κοσμος φευγει απο τα 2000 κυβικα και πηγαινει στα 1400 τουρμπο θα φορολογησει με βαση τα αλογα και οχι τον κυβισμο.

Θα κανουν οτι τοσα χρονια στο ΥΠΕΘΟ. Εχουν μια λιστα με ολα τα αυτοκινητα ανα την Ελλαδα, τον κυβισμο και τους ιππους.

Ολα αυτα τα χρονια φορολογουσαν με βαση τα κυβικα γιατι η πλειονοτητα ειχε αυτοκινητα 1400-2000 κυβικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα κυβικα δεν ηταν ποτε ακεραια αλλα πχ ηταν απο 1000 μεχρι 1348 για παραδειγμα και απο 1349 ξεκιναγαν τα 1400. Δεν ηταν τυχαιο. Ειχαν τις καταστασεις στο Υπουργειο και γνωριζαν η πλειονοτητα των 1400 απο ποια ονομαστικα κυβικα ξεκιναγε αρα αλλαζαν εκει το οριο για τα 1400 και αρα το εισπρακτικο κριτηριο.

Τωρα που ο κοσμος θα παιρνει πχ 1000αρακια τουρμπο με 100 αλογα θα φορολογησει τα αλογα.

and64
16-01-10, 02:40
Μην το γελατε ειναι το επομενο βημα. Αν οχι αυτος ο επομενος.

Μολις αντιληφθουν οτι ο κοσμος φευγει απο τα 2000 κυβικα και πηγαινει στα 1400 τουρμπο θα φορολογησει με βαση τα αλογα και οχι τον κυβισμο.

Θα κανουν οτι τοσα χρονια στο ΥΠΕΘΟ. Εχουν μια λιστα με ολα τα αυτοκινητα ανα την Ελλαδα, τον κυβισμο και τους ιππους.

Ολα αυτα τα χρονια φορολογουσαν με βαση τα κυβικα γιατι η πλειονοτητα ειχε αυτοκινητα 1400-2000 κυβικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα κυβικα δεν ηταν ποτε ακεραια αλλα πχ ηταν απο 1000 μεχρι 1348 για παραδειγμα και απο 1349 ξεκιναγαν τα 1400. Δεν ηταν τυχαιο. Ειχαν τις καταστασεις στο Υπουργειο και γνωριζαν η πλειονοτητα των 1400 απο ποια ονομαστικα κυβικα ξεκιναγε αρα αλλαζαν εκει το οριο για τα 1400 και αρα το εισπρακτικο κριτηριο.

Τωρα που ο κοσμος θα παιρνει πχ 1000αρακια τουρμπο με 100 αλογα θα φορολογησει τα αλογα.

Tίποτα δεν είναι τυχαιο, εννοείται αυτό! Γιατί τα 1929 κεκ ειναι τυχαία;:shifty:

Εγω πάντως βρήκα οχημα (http://vtmotors.car.gr/cars/view/484200/) Με εξάτμιση, εισαγωγή και ενα σοβαρό πρόγραμμα πιστευω ανετα 300αριζει και μετα ας με δυναμομετρήσει:lol::lol: Ασε που θα ακούγεται απο μισο χιλιόμετρο οτι έρχεται v8 (γίνεσαι κολλητός με τον βενζινά βέβαια, αλλά ας ειναι:biggrin:)

Sebu
16-01-10, 02:42
Tίποτα δεν είναι τυχαιο, εννοείται αυτό! Γιατί τα 1929 κεκ ειναι τυχαία:shifty:

Εγω πάντως βρήκα οχημα (http://vtmotors.car.gr/cars/view/484200/) Με εξάτμιση, εισαγωγή και ενα σοβαρό πρόγραμμα πιστευω ανετα 300αριζει και μετα ας με δυναμομετρήσει:lol::lol: (γίνεσαι κολλητός με τον βενζινά βέβαια, αλλά ας ειναι:biggrin:)

Εννοειται πως το 1929 δεν ειναι τυχαιο (αφου η πλειονοτητα των "2000" κυβικων ξεκιναει απο αυτα τα ονομαστικα. Μακακες ειναι στο ΥΠΕΘΟ να ξεκινησουν απο το απολυτο νουμερο 2000????

Οσο για το "αλογακι" ειναι σουζα!!!!!!! :p
Θα γινεις η χαρα του βενζινα, του Παπ και της Μπιρμπι

and64
16-01-10, 02:49
Εννοειται πως το 1929 δεν ειναι τυχαιο (αφου η πλειονοτητα των "2000" κυβικων ξεκιναει απο αυτα τα ονομαστικα. Μακακες ειναι στο ΥΠΕΘΟ να ξεκινησουν απο το απολυτο νουμερο 2000????

Οσο για το "αλογακι" ειναι σουζα!!!!!!! :p
Θα γινεις η χαρα του βενζινα, του Παπ και της Μπιρμπι

Θα γίνουμε άγρια δύση τη βλέπω τη δουλειά:rofl::rofl: Οι "έχοντες" θα πετάξουν τις cayenne και θα πάρουν dodge ram srt-8 (ιδια άλογα με turbo s πανω κατω, αλλά εχεις ρε παιδι μου 8300 κυβικά να κάνεις παιχνίδι:stunned::biggrin:) και cadillac escalade...

Βρηκα και ακομα καλυτερο οχημα πάντως (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/414033/) ασε που ειναι και φιλπα και δε πληρώνεις (σχεδον) τπτ...

George978
16-01-10, 02:51
μιαμ μιαμ :worthy:

and64
16-01-10, 02:59
μιαμ μιαμ :worthy:

Για το charger να υποθέσω;;

linkinp
16-01-10, 03:09
πάρε παιδάκι μου μια octavia, που είναι και δοκιμασμένη για χώρους και γκάζια να ησυχάσεις!
ακόμα και η οctavia I 1400 που είναι κοντά σε αυτά που διαθέτεις έχει βγει καλή εκτός αν δώσεις κάτι...παραπάνω και πας σε octavia II RS που είναι το τέλειο (υπάρχουν βέβαια και ενδιάμεσες επιλογές)
:)

Εγω εσενα θα σε παντρευτω!!!


Καλο μοτερ, μηδεν φρενα, μηδεν κρατημα ;)

Σε ανοιχτο δρομο η τουρμπο παει μπουνια αλλα στις στροφες κοβει και παει σαν χεσμενη γιατι τα μαμα αμορτισερ της ειναι για πλακα (χτυπιεται σαν σκουνα σε τρικυμια) και τα φρενα της ειναι πολυ λιγα για το μοτερ της.

Αν της ριξεις μια coilover και ενα καλυτερο/μεγαλυτερο δισκο εμπρος, με 4πιστονα και σωληνακια αεροπορικου γινεται αλλο αυτοκινητο και δικαιολογει/υποστηριζει το μοτερ της.


Μπιρι μπιρι βαλα βαλα της παρασκευης το γαλα....Λιγο απ'ολα αλλα πολυ μπερδεμενα.Η τουλα μιλαει για octavia I και octavia II rs....

Eπειδη ειμαι ευτυχης κατοχος του συγκεκριμενου αυτοκινητου αναφερω

το καλο μοτερ (που αναφερεις)=το καλυτερο μοτερ του 2006
τα μηδεν φρενα ειναι (που αναφερεις)=312 αεριζομενα μπροστα-288 πισω
το κακο κρατημα που (αναφερεις)=ιδια αναρτηση με golf v gti με μαλακοτερες ρυθμισεις

Εν ολιγοις μας ειπες πως το καλυτερο gti της συγχρονης εποχης εχει κακο κρατημα και κακα φρενα.....:oneup:

Kαλο ειναι πριν γραψουμε κατι να ειμαστε σιγουροι για το τι γραφουμε και να μην αερολογουμε!

καλημερα

and64
16-01-10, 03:16
Μπιρι μπιρι βαλα βαλα της παρασκευης το γαλα....Λιγο απ'ολα αλλα πολυ μπερδεμενα.Η τουλα μιλαει για octavia I και octavia II rs....

Eπειδη ειμαι ευτυχης κατοχος του συγκεκριμενου αυτοκινητου αναφερω

το καλο μοτερ (που αναφερεις)=το καλυτερο μοτερ του 2006
τα μηδεν φρενα ειναι (που αναφερεις)=312 αεριζομενα μπροστα-288 πισω
το κακο κρατημα που (αναφερεις)=ιδια αναρτηση με golf v gti με μαλακοτερες ρυθμισεις

Εν ολιγοις μας ειπες πως το καλυτερο gti της συγχρονης εποχης εχει κακο κρατημα και κακα φρενα.....:oneup:

Kαλο ειναι πριν γραψουμε κατι να ειμαστε σιγουροι για το τι γραφουμε και να μην αερολογουμε!

καλημερα

Μα λεω και γω...που είναι ο Τσεχος δεν θα εμφανιστεί;;:rofl::rofl::lol::lol:

Αστα τωρα αυτά, το αυτοκίνητο σου ειναι για πέταμα, απλά δεν το παραδέχεσαι. Αν δεν εχεις 4 κύκλους ή έλικα στή μασκα και το καπό αντίστοιχα (αντε και κανενα αστέρι στο τσακιρ κεφι) που νομίζεις οτι πας;;:sneer:

George978
16-01-10, 03:20
εγω παντως συμβιβαζομαι με ενα RS παιδια , κρατηστε τους ελικες και τους κυκλους αφηστε με εμενα με το "ταπεινο" φοκους :rofl:

linkinp
16-01-10, 03:30
Μα λεω και γω...που είναι ο Τσεχος δεν θα εμφανιστεί;;:rofl::rofl::lol::lol:

Αστα τωρα αυτά, το αυτοκίνητο σου ειναι για πέταμα, απλά δεν το παραδέχεσαι. Αν δεν εχεις 4 κύκλους ή έλικα στή μασκα και το καπό αντίστοιχα (αντε και κανενα αστέρι στο τσακιρ κεφι) που νομίζεις οτι πας;;:sneer:

ε μα...!να λεγονται τα πραγματα τους!!το 5rs δεν ειναι και r8 αλλα ουτε και για πεταμα οπως τονιζει ο φιλος απο πανω...!


εγω παντως συμβιβαζομαι με ενα RS παιδια , κρατηστε τους ελικες και τους κυκλους αφηστε με εμενα με το "ταπεινο" φοκους :rofl:

δες ποσο παει μεταχειρισμενο ενα octy I gt-rs και ενα octy II RS και ισως το δωσεις το φοκους!

and64
16-01-10, 03:41
εγω παντως συμβιβαζομαι με ενα RS παιδια , κρατηστε τους ελικες και τους κυκλους αφηστε με εμενα με το "ταπεινο" φοκους :rofl:

Είσαι καλά;; για μια καταξίωση ζούμε στη ρημάδα την κοινωνία:shifty::rofl::rofl:


ε μα...!να λεγονται τα πραγματα τους!!το 5rs δεν ειναι και r8 αλλα ουτε και για πεταμα οπως τονιζει ο φιλος απο πανω...!


Εντάξει σίγουρα δεν είναι ανασφαλές ή κάτι τέτοιο το αυτοκίνητο αλλά και γω πιστεύω τις θέλει αυτές τις προσθήκες αν θες να το πηγαίνεις πραγματικά γρήγορα(ειδικά την ανάρτηση αλλά και φρένα για μένα, τα εχουμε ξαναπει και παλιότερα για το α4 αυτά;))

linkinp
16-01-10, 04:14
Nαι το θυμαμαι αρκετα καλα,χεχε!Πλεον που εχω ζησει περισσοτερο με το αυτοκινητο και το εχω βελτιωσει θα ελεγα το εξης.Για τα 200 αλογα του αμαξιου αυτου τα φρενα και η αναρτηση ειναι υπεραρκετα.τα φρενα ακουραστα (για χρηση δρομου) και η αναρτηση σφιχτη οσο πρεπει αλλα δεν κοπαναει κιολας!!(πρεπει να το πλασαρουμε και ως οικογενειακο αμαξι!!!!

Τωρα αμα θες να το οδηγας σαν αγωνιστικο αυτοκινητο και αυξησεις την αποδοση κατα 100 αλογα τοτε ναι,εκει θες αλλα φρενα.Οσον αφορα την αναρτηση απλα θες να στριβεις τσιτα βαζεις μια καλη coilover και εισαι αρχηγος (οπως και εκανα)

εσυ τι εκανες???το φτιαξες το εργαλειο που λεγαμε???

jason22
16-01-10, 06:58
το νεο astra που ερχεται πως το βλεπετε παιδες?

Sebu
16-01-10, 12:23
Μπιρι μπιρι βαλα βαλα της παρασκευης το γαλα....Λιγο απ'ολα αλλα πολυ μπερδεμενα.Η τουλα μιλαει για octavia I και octavia II rs....

Eπειδη ειμαι ευτυχης κατοχος του συγκεκριμενου αυτοκινητου αναφερω

το καλο μοτερ (που αναφερεις)=το καλυτερο μοτερ του 2006
τα μηδεν φρενα ειναι (που αναφερεις)=312 αεριζομενα μπροστα-288 πισω
το κακο κρατημα που (αναφερεις)=ιδια αναρτηση με golf v gti με μαλακοτερες ρυθμισεις

Εν ολιγοις μας ειπες πως το καλυτερο gti της συγχρονης εποχης εχει κακο κρατημα και κακα φρενα.....:oneup:

Kαλο ειναι πριν γραψουμε κατι να ειμαστε σιγουροι για το τι γραφουμε και να μην αερολογουμε!

καλημερα

To καλυτερο gt της εποχης??????? :rofl::rofl::rofl::rofl: :lol: :lol: :lol:

Να σαι καλα ρε φιλαρακι μου εφτιαξες τη μερα

Το RS που αναφερεις Αντιριο-Αμφιλοχια "κοντρα" με ενα πειραγμενο 147, το αφηναμε συνεχεια μπροστα μας για να το "ελεγχουμε" να δουμε πως κινειται, πως μπαινει στις στροφες, να παρακολουθουμε την εν γενει συμπεριφορα του οχηματος. Στην ευθεια ηταν 30-40 μετρα μπροστα μας. Πριν τις στροφες και στις στροφες επανω ημασταν πισω του στο μισο μετρο, κολλημενοι.

Εκει που το 147 με την αλλαγμενη και ρυθμισμενη AST αναρτηση εμπαινε τρενο στις στροφες με οσα ηθελες και κολλαγε στον κωλο του RS, το RS πλακωνοταν στα φρενα σαν παλαβο πριν της στροφες και εγερνε σαν σκουνα (το 147 εμπαινε τρενο χωρις κιχ).
Και μιλαω για τον παλιο δρομο του Αγρινιου.
Αρκετα πριν την Αμφιλοχια επειδη ο τυπος "ψιλοχεστηκε" να μας εχει στα στροφιλικια στο μισο μετρο πισω του, εκανε δεξια και δεν τον ξαναειδαμε στον καθρεφτη.

Εμεις καθ'ολη τη διαρκεια ημασταν με μια σταθερη ταχυτητα 140-160 χλμ/ωρα (εκτος απο τις στροφες που εξαιτιας του πεφταμε στα 100). Αυτος στις ευθειες ανοιγε πανω απο τα 160 λογικα για να ειναι 40 μετρα μπροστα, αλλα πριν τις στροφες κατεβαινε στα 120 και παρακατω για να μπαινει με ασφαλεια, για να μην "γερνει" σαν σκουνα. Τις περισσοτερες στροφες τις περναμε με 100 γιατι αυτος επεφτε τοσο και αναγκαζαμε να κοψουμε για να μην τον τρακαρουμε.

Τελος επειδη φιλος πηρε το RS πριν κανα χρονο, το αμαξι εχει πολυ καλο μοτερ αλλα μεγαλο σασι, μαλακη αναρτηση και "λιγα" φρενα για τον ογκο, βαρος, μοτερ του. Αν εσυ νομιζεις οτι εχεις αναρτηση και φρενα τοτε προφανως δεν εχεις οδηγησει αυτοκινητο με σοβαρη αναρτηση και φρενα ;)

Και το Ζασταβα εχει αναρτηση και φρενα. Δοκιμασε να μπεις στη μπουκα απο Συγγρου για παραλιακη Πειραια με το Ζασταβα, με το RS με την μαμα αναρτηση και με την 147 με την AST με 120+ χλμ την ωρα χωρις να αλλαξεις λωριδα, χωρις το αμαξι να "κατσει" στο εσωτερικο της στροφης, χωρις να παρεις κλιση, χωρις να φοβηθεις ουτε μια στιγμη οτι το αμαξι σου δεν μπορει.

Το RS ειναι ωραιο για να πηγαινεις στην ευθεια με 180 αλλα με την καμια για να μπεις σε στροφη με 140-160.

Ξανατονιζω μπες συνοδηγος ή οδηγησε αυτοκινητο με "πραγματικη" αναρτηση (coilover σωστα ρυθμισμενη) και "πραγματικα" φρενα (4πιστονα Μπρεμπο με αεροπορικα σωληνακια και χαρακτους δισκους μπρος πισω) και μετα μου ξαναλες αν θεωρεις το RS αυτοκινητο με αναρτηση και φρενα.

Με την ασφαλεια του αυτοκινητου μας και κατ'επεκταση της ζωης μας δεν πρεπει να παιζουμε με τις ψευτοαναρτησεις και τα ψευτοφρενα που βαζουν στο βασικο εξοπλισμο οι εταιρειες για να ριξουν το κοστος, τη στιγμη που εξοπλιζουν τα μοτερ με τρελα αλογα γιατι οι "αδαεις" θαμπωνονται απο τα αλογα και δεν κοιτανε οτι τα αλογα δεν θα σταματανε με τιποτα και δεν θα μαζευονται με τιποτα στην στροφη.

Το "καλο" αμαξι δεν ειναι αυτο που σε παει με 200 στην ευθεια και με 60 στη στροφη σα χεσμενο. Το "καλο" αμαξι ειναι αυτο που μπορει να σε παει με ασφαλεια, με σταθερη ταχυτητα στο 90% του ταξιδιου σου ανεξαρτητα απο τη μορφολογια του δρομου (ευθειες, στροφες, κλισεις κτλ). Ειναι αυτο στο οποιο νιωθεις σιγουρια για το κρατημα του και τις ακινητοποιησεις του.

Με εξαιρεση τα Citroen που εχουν Υδροενεργητικη/Υδροπνευματικη και οσα κλασσικα αυτοκινητα φορανε Coilover δεν εχω νιωσει κρατημα και ασφαλεια σε στροφες με πολλα χιλιομετρα με αλλο αυτοκινητο με "παραδοσιακα" αμορτισερ (και ουτε προκειται).

and64
16-01-10, 12:25
Nαι το θυμαμαι αρκετα καλα,χεχε!Πλεον που εχω ζησει περισσοτερο με το αυτοκινητο και το εχω βελτιωσει θα ελεγα το εξης.Για τα 200 αλογα του αμαξιου αυτου τα φρενα και η αναρτηση ειναι υπεραρκετα.τα φρενα ακουραστα (για χρηση δρομου) και η αναρτηση σφιχτη οσο πρεπει αλλα δεν κοπαναει κιολας!!(πρεπει να το πλασαρουμε και ως οικογενειακο αμαξι!!!!

Τωρα αμα θες να το οδηγας σαν αγωνιστικο αυτοκινητο και αυξησεις την αποδοση κατα 100 αλογα τοτε ναι,εκει θες αλλα φρενα.Οσον αφορα την αναρτηση απλα θες να στριβεις τσιτα βαζεις μια καλη coilover και εισαι αρχηγος (οπως και εκανα)

εσυ τι εκανες???το φτιαξες το εργαλειο που λεγαμε???

Καλά εκανες και εβαλες coilover. Για το δικό μου το (τεως) εργαλείο εχεις pm...


το νεο astra που ερχεται πως το βλεπετε παιδες?

Καλο μοτέρ και συμπαθές στήσιμο απ'οτι διάβασα (τα περι εμφάνισης είναι σαφώς υποκειμενικά, προσωπικά δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσει αλλά ουτε το golf μου αρέσει πχ και πουλάει τρελά!!:lol:) αλλά καταφέρανε και το κάνανε το πιο αργό της κατηγορίας σε επιδόσεις βάζοντας του κιβώτιο με μακριες σχέσεις. Για παραπάνω θα πρέπει να το οδηγήσεις νομίζω....

elise
16-01-10, 12:26
το νεο astra που ερχεται πως το βλεπετε παιδες?



:down::down::down:

linkinp
16-01-10, 16:05
To καλυτερο gt της εποχης??????? :rofl::rofl::rofl::rofl: :lol: :lol: :lol:

Να σαι καλα ρε φιλαρακι μου εφτιαξες τη μερα

Το RS που αναφερεις Αντιριο-Αμφιλοχια "κοντρα" με ενα πειραγμενο 147, το αφηναμε συνεχεια μπροστα μας για να το "ελεγχουμε" να δουμε πως κινειται, πως μπαινει στις στροφες, να παρακολουθουμε την εν γενει συμπεριφορα του οχηματος. Στην ευθεια ηταν 30-40 μετρα μπροστα μας. Πριν τις στροφες και στις στροφες επανω ημασταν πισω του στο μισο μετρο, κολλημενοι.

........
Με εξαιρεση τα Citroen που εχουν Υδροενεργητικη/Υδροπνευματικη και οσα κλασσικα αυτοκινητα φορανε Coilover δεν εχω νιωσει κρατημα και ασφαλεια σε στροφες με πολλα χιλιομετρα με αλλο αυτοκινητο με "παραδοσιακα" αμορτισερ (και ουτε προκειται).

α)Δεν μπορεις να διαχωρισεις το gt με το gti οποτε δεν ξερω γιατι απανταω αλλα τελος παντων.
β)Επειδη σε βλεπω ιταλοφιλο,να σε ενημερωσω πως και εγω ιταλοφιλος μεχρι το κοκκαλο ειμαι.
γ)τα φρενα και η αναρτηση του octavia II RS ειναι υπεραρκετα για το βαρος και τον ογκο του.σκεψου απλα πως το πλασαραν ως ενα σπορτιφ οικογενειακο για 50ρηδες και οχι ως κοντραδικο,στριφταδικο η οτι αλλο θες.
δ)Η 147 με την οποια μετραγατε το octavia ηταν μαμα????εχω οδηγησει 147 1.6 120,147 2.0 και 147 gta 440 hp.ε μονο η τελευταια σε μαμα κατασταση μπορει να ακολουθησει και να περασει την octavia στις στροφες.
ε)Αμα θελετε ξεκιναμε να κανουμε την αποσταση αντιριο-αγρινιο.Αν φτασεις στο αγρινιο λιγοτερο απο ενα τεταρτο μετα απο εμενα εχεις κερδισει.θες να βαλουμε και ενα επαθλο,ετσι για να γινει πιο ενδιαφερον???

elise
16-01-10, 17:50
συζητηση του κωλου....

linkinp
16-01-10, 18:01
εντελως αλλα τι να κανεις.....οταν ο αλλος δεν μπορει να ξεχωρισει τι ειναι gt και τι gti και εχει την απαιτηση ενα αμαξι των 26.000 ευρω να εχει 4πιστονα και coilover ρυθμιζομενες τοτε.....

DOU
16-01-10, 18:45
Παρολο που η alfa ως συνηθως βγαζει σχεδιαστικα ομορφα αυτοκινητα και σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες τολμαει λιγο περισσοτερο,ομολογω πως τοσο η Mito,οσο και η Giulietta δεν μου πολυαρεσαν σχεδιαστικα,συγκεκριμενα μπροστα,μασκα και φωτα με απογοητευσαν.Ετσι πιστευω πως ειναι παρολο που οι περισσοτεροι ιταλοφιλοι η μη θα μιλησουν οτι η alfa εκανε παλι το θαυμα της.

toula
16-01-10, 22:12
α)Δεν μπορεις να διαχωρισεις το gt με το gti οποτε δεν ξερω γιατι απανταω αλλα τελος παντων.
β)Επειδη σε βλεπω ιταλοφιλο,να σε ενημερωσω πως και εγω ιταλοφιλος μεχρι το κοκκαλο ειμαι.
γ)τα φρενα και η αναρτηση του octavia II RS ειναι υπεραρκετα για το βαρος και τον ογκο του.σκεψου απλα πως το πλασαραν ως ενα σπορτιφ οικογενειακο για 50ρηδες και οχι ως κοντραδικο,στριφταδικο η οτι αλλο θες.
δ)Η 147 με την οποια μετραγατε το octavia ηταν μαμα????εχω οδηγησει 147 1.6 120,147 2.0 και 147 gta 440 hp.ε μονο η τελευταια σε μαμα κατασταση μπορει να ακολουθησει και να περασει την octavia στις στροφες.
ε)Αμα θελετε ξεκιναμε να κανουμε την αποσταση αντιριο-αγρινιο.Αν φτασεις στο αγρινιο λιγοτερο απο ενα τεταρτο μετα απο εμενα εχεις κερδισει.θες να βαλουμε και ενα επαθλο,ετσι για να γινει πιο ενδιαφερον???

να έρθω και γω με το RS μου? ;)βλέπεις μίλησα διότι το έχω και είναι άψογο σε όλα και ιδίως στις στροφές με ταχύτητα...λες να είναι μόνο το δικό μου που είναι blue race?:whistle:

pelasgian
16-01-10, 23:53
Δεν θέλετε coilover, ανεξάρτητες θέλετε. Διότι coilover σε McPherson, απλά πάρτο και χ...το. Και μη βγει κανείς και μου πει «μα τα καλύτερα είναι τα McPherson τα βάζουν και στους αγώνες». Τα βάζουν στους αγώνες επειδή δεν ΣΠΑΝΕ, δεν τα βάζουν επειδή έχουν καλή ποιότητα στο δρόμο, ούτε επειδή έχουν πολύ ακριβές τιμόνι, αφού όταν ζοριστεί αλλάζει η γωνία camber.

Ασφαλές αμάξι όταν μπαίνεις με 120km στη στροφή σε δημόσιο δρόμο δεν υπάρχει. Αυτές οι επιστημονικόφανείς καγκουριές των επίδοξων σουμάχερ είναι το μεγαλύτερο τμήμα της ανασφάλειας. Αυτά τα λέω με την ιδιότητα του μηχανολόγου και του τύπου που έχει τρέξει σε πίστα στην Αγγλία και δεν γυρίζει απλά με το «κάρο» από «τις πίστες» της παραλιακής έχοντας unleaded και στο κεφάλι του από τις μπόμπες που ήπιε.

Πάρτε κάνα playstation, και πιο καλά αμάξια έχει εκεί και ο κοσμάκης που δεν φταίει τίποτα θα γλυτώσει τίποτα.

and64
17-01-10, 00:06
Ασφαλές αμάξι όταν μπαίνεις με 120km στη στροφή σε δημόσιο δρόμο δεν υπάρχει.

Ειδικά στη συγκεκριμένη στον παλιο Ιππόδρομο επειδή την περνάω κάθε μερα σχεδον λογω σχολής, αν βγεις με 140-150 και τα βρεις ολα σταματημένα μπροστά στην Ποσειδώνος (καθώς δεν βλέπεις τίποτα ακομα και σχεδον πριν τελειώσει η στροφή) και 8πίστονα να εχεις αμφιβαλω αν θα σταματήσεις...

elise
17-01-10, 00:24
Δεν θέλετε coilover, ανεξάρτητες θέλετε. Διότι coilover σε McPherson, απλά πάρτο και χ...το. Και μη βγει κανείς και μου πει «μα τα καλύτερα είναι τα McPherson τα βάζουν και στους αγώνες». Τα βάζουν στους αγώνες επειδή δεν ΣΠΑΝΕ, δεν τα βάζουν επειδή έχουν καλή ποιότητα στο δρόμο, ούτε επειδή έχουν πολύ ακριβές τιμόνι, αφού όταν ζοριστεί αλλάζει η γωνία camber.

μπορεις καλιστα να δηλωσεις ΑΣΧΕΤΟΣ.


το μακ φερσον ειναι ΟΤΙ καλυτερο για χρηση ΔΡΟΜΟΥ. μικρος ογκος, χαμηλο βαρος, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αθρωσης, οικονομικο....

@ ADSLgr.com All rights reserved.