PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

linkinp
17-01-10, 02:31
να έρθω και γω με το RS μου? ;)βλέπεις μίλησα διότι το έχω και είναι άψογο σε όλα και ιδίως στις στροφές με ταχύτητα...λες να είναι μόνο το δικό μου που είναι blue race?:whistle:


πφφφ αλλο ενα blue race...!παρτε ενα silver diamond ωραιο μου κυρια να ξεχωριζετε!!!! :):):):)


Δεν θέλετε coilover, ανεξάρτητες θέλετε. Διότι coilover σε McPherson, απλά πάρτο και χ...το. Και μη βγει κανείς και μου πει «μα τα καλύτερα είναι τα McPherson τα βάζουν και στους αγώνες». Τα βάζουν στους αγώνες επειδή δεν ΣΠΑΝΕ, δεν τα βάζουν επειδή έχουν καλή ποιότητα στο δρόμο, ούτε επειδή έχουν πολύ ακριβές τιμόνι, αφού όταν ζοριστεί αλλάζει η γωνία camber.

Ασφαλές αμάξι όταν μπαίνεις με 120km στη στροφή σε δημόσιο δρόμο δεν υπάρχει. Αυτές οι επιστημονικόφανείς καγκουριές των επίδοξων σουμάχερ είναι το μεγαλύτερο τμήμα της ανασφάλειας. Αυτά τα λέω με την ιδιότητα του μηχανολόγου και του τύπου που έχει τρέξει σε πίστα στην Αγγλία και δεν γυρίζει απλά με το «κάρο» από «τις πίστες» της παραλιακής έχοντας unleaded και στο κεφάλι του από τις μπόμπες που ήπιε.

Πάρτε κάνα playstation, και πιο καλά αμάξια έχει εκεί και ο κοσμάκης που δεν φταίει τίποτα θα γλυτώσει τίποτα.

Και σε πιστες μπαινουμε και προσωπικα εγω ξερω που θα τρεξω φιλε μου.δεν ειμαι ο καγκουρακος που πηγαινει με 1000 μεσα στην πολη.

Επειδη το ανεφερες,πισω το rs εχει πολλαπλων συνδεσμων.και πολλαπλων συνδεσμων με coilover σημαινει ΚΡΑΤΗΜΑ.

toula
17-01-10, 02:37
πφφφ αλλο ενα blue race...!παρτε ενα silver diamond ωραιο μου κυρια να ξεχωριζετε!!!! :):):):)



Και σε πιστες μπαινουμε και προσωπικα εγω ξερω που θα τρεξω φιλε μου.δεν ειμαι ο καγκουρακος που πηγαινει με 1000 μεσα στην πολη.

Επειδη το ανεφερες,πισω το rs εχει πολλαπλων συνδεσμων.και πολλαπλων συνδεσμων με coilover σημαινει ΚΡΑΤΗΜΑ.

:worthy:

imr
17-01-10, 15:37
εντελως αλλα τι να κανεις.....οταν ο αλλος δεν μπορει να ξεχωρισει τι ειναι gt και τι gti και εχει την απαιτηση ενα αμαξι των 26.000 ευρω να εχει 4πιστονα και coilover ρυθμιζομενες τοτε.....


Τι να πουν και τα rs , δεν εχουν δυναμη αυτα :p
/troll mode off


Παντως το rs για μαμα δεδομενα εχει μια χαρα αναρτησεις και φρενα , δεν ειναι σχεδιασμενο για να μπαινει στις στροφες με 200 , αλλα για ανεση, αυτο γιατι πρεπει να ειναι κακο?

Τα φρενα ειναι ιδια με τα golf gti, και με οχι σημαντικο παραπανω βαρος, πως γινετε να ειναι χαλια? (για μαμα δεδομενα τουλαχιστον, αν θελεις να το πας 400 αλογα θα χρειαστεις 8πιστονα με ΟΛΑ τα αυτοκινητα)

linkinp
17-01-10, 15:57
Τι να πουν και τα rs , δεν εχουν δυναμη αυτα :p
/troll mode off


Παντως το rs για μαμα δεδομενα εχει μια χαρα αναρτησεις και φρενα , δεν ειναι σχεδιασμενο για να μπαινει στις στροφες με 200 , αλλα για ανεση, αυτο γιατι πρεπει να ειναι κακο?

Τα φρενα ειναι ιδια με τα golf gti, και με οχι σημαντικο παραπανω βαρος, πως γινετε να ειναι χαλια? (για μαμα δεδομενα τουλαχιστον, αν θελεις να το πας 400 αλογα θα χρειαστεις 8πιστονα με ΟΛΑ τα αυτοκινητα)

ενα scirocco 1.4 tsi λες να με βολεψει???χεχε!

imr
17-01-10, 16:03
ενα scirocco 1.4 tsi λες να με βολεψει???χεχε!


Eνα R ισως :p

linkinp
17-01-10, 16:05
Eνα R ισως :p

Eχω αυτοκινητο καρντια μου!!!

pelasgian
18-01-10, 18:59
προς ενημέρωση του «μεσαίωνα» που επιμένει να καγκουρίζει στους δρόμους με το ασήμαντο τουτούδι του που πήρε και 10 δόσεις και τσόντα του μπαμπά.

1ον) ECASS/MIT/BOSE είναι η καλύτερη ενεργή ανάρτηση που θα μας απασχολήσει στο μέλλον
2ον) στη τρέχουσα ακριβή κατηγορία (cadilac και δε συμμαζεύεται παίζουν οι αναρτήσεις οι αποσβεστήρες μαγνητικής ρευστολογίας (magnetic rheological).
3ον) η φτηνότερη υλοποίηση μία ημι-ενεργού ανάρτησης είναι το C6 της Citroen με την hydractive 3+
4ον) το να «ξέρεις που τρέχεις» δεν υπάρχει. Μία πρόκα, μία βίδα, ένα τζάμι, ένα κονσερβοκούτι, ένας σκύλος, ένα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε χωρίζει από τον δημιουργό σου στα 120+ σε στροφή. Αυτό ισχύει και στη πίστα, αλλά εκεί κάποιος θα σε προφτάσει, ενώ «εκεί που ξέρεις» θα ψοφήσεις σαν το πατημένο σκυλί πάνω στο δρόμο.

Και καλά να το πετύχεις μόνο σου, άμα πάρεις και κάναν άλλον καημένο;
Εκεί σου εύχομαι να ζήσεις, ώστε να έρθουν ΟΛΟΙ οι συγγενείς του να σε βιάσουν και να σε πουλήσουν στη κρεαταγορά για ανθρώπινα όργανα ώστε να ξεπληρώσεις αυτά που θα αφήσει πίσω η ασφαλιστική σου.

Δεν χρειαζόμαστε άλλους Μόλωχ στην άσφαλδο που νομίζουν ότι είναι μεγάλες οδηγάρες και μεγάλες μηχανικάρες επειδή πήραν ένα παιχνίδι και το pimpαραν στον λαστιχο-ζαντο-αμορτυσερά.

υ.γ. τώρα, στα «φτηνά», να συζητήσουμε πώς κρατάει ένα subaru legacy σε σχέση με το RS σου; Γιατί δεν είνα μόνο η ανάρτηση. ΕΙΝΑΙ ΚΙΑΛΛΑ που σε κρατούν στο δρόμο :)

linkinp
18-01-10, 20:39
προς ενημέρωση του «μεσαίωνα» που επιμένει να καγκουρίζει στους δρόμους με το ασήμαντο τουτούδι του που πήρε και 10 δόσεις και τσόντα του μπαμπά.

1ον) ECASS/MIT/BOSE είναι η καλύτερη ενεργή ανάρτηση που θα μας απασχολήσει στο μέλλον
2ον) στη τρέχουσα ακριβή κατηγορία (cadilac και δε συμμαζεύεται παίζουν οι αναρτήσεις οι αποσβεστήρες μαγνητικής ρευστολογίας (magnetic rheological).
3ον) η φτηνότερη υλοποίηση μία ημι-ενεργού ανάρτησης είναι το C6 της Citroen με την hydractive 3+
4ον) το να «ξέρεις που τρέχεις» δεν υπάρχει. Μία πρόκα, μία βίδα, ένα τζάμι, ένα κονσερβοκούτι, ένας σκύλος, ένα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε χωρίζει από τον δημιουργό σου στα 120+ σε στροφή. Αυτό ισχύει και στη πίστα, αλλά εκεί κάποιος θα σε προφτάσει, ενώ «εκεί που ξέρεις» θα ψοφήσεις σαν το πατημένο σκυλί πάνω στο δρόμο.

Και καλά να το πετύχεις μόνο σου, άμα πάρεις και κάναν άλλον καημένο;
Εκεί σου εύχομαι να ζήσεις, ώστε να έρθουν ΟΛΟΙ οι συγγενείς του να σε βιάσουν και να σε πουλήσουν στη κρεαταγορά για ανθρώπινα όργανα ώστε να ξεπληρώσεις αυτά που θα αφήσει πίσω η ασφαλιστική σου.

Δεν χρειαζόμαστε άλλους Μόλωχ στην άσφαλδο που νομίζουν ότι είναι μεγάλες οδηγάρες και μεγάλες μηχανικάρες επειδή πήραν ένα παιχνίδι και το pimpαραν στον λαστιχο-ζαντο-αμορτυσερά.

υ.γ. τώρα, στα «φτηνά», να συζητήσουμε πώς κρατάει ένα subaru legacy σε σχέση με το RS σου; Γιατί δεν είνα μόνο η ανάρτηση. ΕΙΝΑΙ ΚΙΑΛΛΑ που σε κρατούν στο δρόμο :)

Φιλε μου εχεις γνωσεις αλλα αυτο το ''δασκαλιστικο'' υφος χτυπαει ασχημα.....

Εδω μιλαμε για αυτοκινητα δρομου και λυσεις προσιτες τις οποιες μπορουμε να εφαρμοσουμε στην πραξη.

Με την λογικη σου καλο θα ηταν να κλεισουν ολα τα εργοστασια που φτιαχνουν αμαξια πανω απο 110 αλογα γιατι μπορει καλλιστα να τα παρεις καποιος ασχετος και να παρει κοσμακι στο λαιμο του.....κατι πιο ρεαλιστικο???

wesker
20-01-10, 19:57
Φιλε μου εχεις γνωσεις αλλα αυτο το ''δασκαλιστικο'' υφος χτυπαει ασχημα.....

Εδω μιλαμε για αυτοκινητα δρομου και λυσεις προσιτες τις οποιες μπορουμε να εφαρμοσουμε στην πραξη.

Με την λογικη σου καλο θα ηταν να κλεισουν ολα τα εργοστασια που φτιαχνουν αμαξια πανω απο 110 αλογα γιατι μπορει καλλιστα να τα παρεις καποιος ασχετος και να παρει κοσμακι στο λαιμο του.....κατι πιο ρεαλιστικο???

Σε αυτό δεν φταίνε τα εργοστάσια που τα φτιάχνουν αλλά αυτοί που τα αγοράζουν, που τα αγοράζουν με γνώμονα το να έχουν το super car και όχι με γνώμωνα "Θα το πάρω, αλλά ξέρω να το οδηγήσω;"

linkinp
20-01-10, 21:25
Και τα εργοστασια τι θα επρεπε να κανουν φιλε μου???Να περνανε τους ενδιαφερομενους για αυτοκινητα ανω των 110 αλογων απο σχολη οδηγησης για να δουν αν ειναι καλοι ή οχι????Εγω θα σου πω το αλλο,και ενα yugo με 45 αλογα να εχεις,αμα εισαι ασχετος θα σκοτωσεις και θα σκοτωθεις.Απο την αλλη μπορει να εχεις ενα αυτοκινητο 300 αλογων και να μην παθεις ποτε και τιποτα.Προσοχη θελει και τιποτα αλλο.

wesker
21-01-10, 02:08
Και τα εργοστασια τι θα επρεπε να κανουν φιλε μου???Να περνανε τους ενδιαφερομενους για αυτοκινητα ανω των 110 αλογων απο σχολη οδηγησης για να δουν αν ειναι καλοι ή οχι????Εγω θα σου πω το αλλο,και ενα yugo με 45 αλογα να εχεις,αμα εισαι ασχετος θα σκοτωσεις και θα σκοτωθεις.Απο την αλλη μπορει να εχεις ενα αυτοκινητο 300 αλογων και να μην παθεις ποτε και τιποτα.Προσοχη θελει και τιποτα αλλο.

Tα εργοστάσια τίποτα...Οι αγοραστές πρέπει να αναρρωτηθούν μεσα τους και να πουνε "Ρε π@@στη μου ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ αυτό το αμάξι. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ."

and64
21-01-10, 03:01
Tα εργοστάσια τίποτα...Οι αγοραστές πρέπει να αναρρωτηθούν μεσα τους και να πουνε "Ρε π@@στη μου ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ αυτό το αμάξι. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ."

Αυτό σηκώνει πολύ συζητηση!! Πόσοι από αυτούς που εχουν στα χέρια τους σήμερα >140-150 εως και 180 σχεδον τουρμπάτα άλογα (με την ανάλογη ροπή φυσικά) σε mainstream μοντέλα (οχι στις ειδικές εκδόσεις τους gti, abarth, opc κλπ αλλά ολα τα καινούρια vag, + astra, bravo, mito κλπ κλπ) μπορούν να τα πάνε και να ξέρουν πως να αντιδράσουν οταν πλησιάζουν στα ορια, κάτι που ειναι αρκετά εύκολο να γίνει;;
Το μονο που σώζει την κατάσταση ειναι οτι πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα μεχρι ενός σημείου πανε σχεδον μονα τους, εχουν esp, φαρδια λάστιχα (αρα και παραπανω πρόσφυση στπ στεγνο τουλάχιστον)κλπ αλλιως αν δώσεις πχ ενα punto gt στους μισούς κατόχους tsi που την εχουν δει "γρήγοροι" αμφιβάλω αν θα φτασουν στον προορισμό τους...

Αν καλοσκεφτείς οτι οι "κλασσικοί" αγοραστές Γερμανικού που αγοράζουν golf γιατι κλέινει με ωραιο ηχο η πόρτα ξαφνικά βρέθηκαν από τα 100 max υποτονικότατα μουλάρια που είχαν στα 125 τουρμπάτα min (οι περισσότεροι 140-160) από μονο του σε κάνει λιγο να τρομάζεις, τουλάχιστον εμένα με κάνει... (βεβαια αυτοί κανουν μπαμ απο χιλομετρο, γιατι ενω δεν τους φτάνω στις ευθείες με το megane αφού πατάνε λιγο και φέυγει μονο του, στην επόμενη στροφή κοντεύω να πέσω πάνω τους απο τα φρεναρίσματα που τραβάνε:evil:)

linkinp
21-01-10, 05:37
Tα εργοστάσια τίποτα...Οι αγοραστές πρέπει να αναρρωτηθούν μεσα τους και να πουνε "Ρε π@@στη μου ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ αυτό το αμάξι. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ."


Ξεχνας ομως το πιο βασικο φιλε μου...Ειμαστε Ελληνες...

DOU
21-01-10, 19:17
Mini Countryman :p

675276752867529



New VW Jetta 2011

6752467523

H πιο σωστα το Α5 του φτωχου..(οχι δεν μοιαζει με audi πισω:whistle::p)

and64
21-01-10, 19:31
H πιο σωστα το Α5 του φτωχου..(οχι δεν μοιαζει με audi πισω:whistle::p)

Αυτό ειναι το a4/a5 sportback του φτωχού, το a5 coupe του φτωχού φαίνεται εδώ (http://reviews.cnet.com/2300-31229_7-10002193-1.html?s=0&o=10002193&tag=mncol;page) Νομίζω ειναι καρμπον το a5 απο την κολώνα και πίσω!!
Ελεος με τις κοπιες στο vag group...:twisted:

wesker
21-01-10, 21:07
Αυτό σηκώνει πολύ συζητηση!! Πόσοι από αυτούς που εχουν στα χέρια τους σήμερα >140-150 εως και 180 σχεδον τουρμπάτα άλογα (με την ανάλογη ροπή φυσικά) σε mainstream μοντέλα (οχι στις ειδικές εκδόσεις τους gti, abarth, opc κλπ αλλά ολα τα καινούρια vag, + astra, bravo, mito κλπ κλπ) μπορούν να τα πάνε και να ξέρουν πως να αντιδράσουν οταν πλησιάζουν στα ορια, κάτι που ειναι αρκετά εύκολο να γίνει;;
Το μονο που σώζει την κατάσταση ειναι οτι πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα μεχρι ενός σημείου πανε σχεδον μονα τους, εχουν esp, φαρδια λάστιχα (αρα και παραπανω πρόσφυση στπ στεγνο τουλάχιστον)κλπ αλλιως αν δώσεις πχ ενα punto gt στους μισούς κατόχους tsi που την εχουν δει "γρήγοροι" αμφιβάλω αν θα φτασουν στον προορισμό τους...

Αν καλοσκεφτείς οτι οι "κλασσικοί" αγοραστές Γερμανικού που αγοράζουν golf γιατι κλέινει με ωραιο ηχο η πόρτα ξαφνικά βρέθηκαν από τα 100 max υποτονικότατα μουλάρια που είχαν στα 125 τουρμπάτα min (οι περισσότεροι 140-160) από μονο του σε κάνει λιγο να τρομάζεις, τουλάχιστον εμένα με κάνει... (βεβαια αυτοί κανουν μπαμ απο χιλομετρο, γιατι ενω δεν τους φτάνω στις ευθείες με το megane αφού πατάνε λιγο και φέυγει μονο του, στην επόμενη στροφή κοντεύω να πέσω πάνω τους απο τα φρεναρίσματα που τραβάνε:evil:)

Παρακάτω είναι ένα τραγικό παράδειγμα αυτών που λέμε:

http://forum.scooterclubhellas.gr/viewtopic.php?t=13778&postdays=0&postorder=asc&start=0

and64
21-01-10, 21:35
Παρακάτω είναι ένα τραγικό παράδειγμα αυτών που λέμε:

http://forum.scooterclubhellas.gr/viewtopic.php?t=13778&postdays=0&postorder=asc&start=0

Ασε το εχω δει αυτο το r8 και πραγματικά επιβεβαιώνει αυτο που συζητάμε σε μεγαλύτερο βαθμό μάλιστα γιατι μιλαμε για πολλά άλογα και supercar που οσο και ευκολοδήγητο να ειναι (γιατι ειναι το συγκεκριμένο αναλογικά με τη δύναμη του παντα) τα χιλιόμετρα ειναι πολλά και οταν γίνει η μ@#!$κια θα γινει με πολλά!! (για να εχει κολλήσει το κοντέρ στα 100 πιστεύω οτι πήγαινε 200+, και αν οχι τοσα τουλάχιστον 160-180 παντως, που για την παραλιακή που εγινε το τράκο αλλά και για πόλλη γενικότερα ειναι ανεπίτρεπτα πολλά χιλόμετρα απο πάσης απόψεως)

linkinp
21-01-10, 22:15
Αυτό ειναι το a4/a5 sportback του φτωχού, το a5 coupe του φτωχού φαίνεται εδώ (http://reviews.cnet.com/2300-31229_7-10002193-1.html?s=0&o=10002193&tag=mncol;page) Νομίζω ειναι καρμπον το a5 απο την κολώνα και πίσω!!
Ελεος με τις κοπιες στο vag group...:twisted:

Απλα εχουν ενα βρει ενα επιτυχημενο σχεδιο που ξερουν πως θα πουλησει και το παραμετροποιουν αναλογα.βλεπε octavia Ι και ΙΙ(το Ι περισσοτερο).superb I,passat,το νεο seat exeo .....

teodor_ch
22-01-10, 11:10
ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση γιατί πολλά κουλά διαβάζω

επιτρέπεται ο οποιοσδήποτε με οποιοδήποτε όχημα να τρέχει/κοντράρει οπουδήποτε εκτός απο πίστα και ειδικά μέσα σε κατοικημένη περιοχή?

ποιά η διαφορά ενός που τρέχει με ένα οπλισμένο όπλο ανάμεσα σε κόσμο και ενός οπως περιέγραψα παραπάνω?

καλές οι τεχνολογικές συζητήσεις περι αυτοκινήτων και μου αρέσει να σας διαβάζω γιατί μαθαίνω πράγματα αλλά φαίνεται ότι μερικοί δεν αντιλαμβάνεστε τα βασικά.

Προσωπικά όποιος προκαλεί ατύχημα με δική του υπευθυνότητα δεν χρίζει καθόλου συμπόνοιας και λύπησης. Ειδικά δε όταν εμπλέκονται και αθώοι.

and64
22-01-10, 12:44
Προσωπικά όποιος προκαλεί ατύχημα με δική του υπευθυνότητα δεν χρίζει καθόλου συμπόνοιας και λύπησης. Ειδικά δε όταν εμπλέκονται και αθώοι.

Είπε κανείς το αντίθετο;;:what:

teodor_ch
22-01-10, 14:31
Είπε κανείς το αντίθετο;;:what:

με βάση την οδική συμπεριφορά ορισμένων πολλά μπορείς να περιμένεις

DOU
24-01-10, 03:29
Audi R4 e-tron Concept Detroit 2010

6762867627

...:p:p

linkinp
24-01-10, 03:38
Mπροστα απλα.....νταξει!

imr
24-01-10, 05:19
Τι ειναι αυτο καινουργιο ΤΤ?

DOU
26-01-10, 02:35
Citroen DS4 2010-11
67760
67761

Καλο αν το βγαλουν ετσι.

elise
26-01-10, 09:12
αμα δεν αλλαξουν την κωλο αναρτηση που βαλανε στο C4, προκοπη δεν θα δουν

papaspyrou
07-02-10, 01:26
Το νέο Ford focus sedan που σκέφτομαι να πάρω όταν με το καλό έρθει νομίζω ότι θα ναι διαφορετικό.Αυτά που παρουσιάσαν στις 13/01/10 έιναι μόνο για την Αμερική-τα ευρωπαικά θα'ναι διαφορετικά λογικά.Θα έρθουν Μάρτη με Μάη του 2011 στην Ελλάδα και θα κοστίζουν στα 15-23500 χιλιάρικα ανάλογα η έκδοση.Αφήστε που η καινούρια κονσόλα με mp3 και όλα τα καλούδια θα είναι όλα τα λεφτά(my ford touch,οθόνη 8 ιντζών και σύστημα πλοήγησης)θα είναι όλα τα λεφτά.Την Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2010 λοιπόν, η Ford έκανε τα αποκαλυπτήρια του νέου της … όπλου στην διάρκεια του Σαλονιού Αυτοκινήτου του Ντιτρόιτ. «Great to look at, Great to sit in, Great to drive» είναι η φιλοσοφία πάνω στην οποία πορεύθηκαν οι σχεδιαστές και οι μηχανικοί της Ford για την παρουσίαση του νέου Focus. Τόσο το χατς μπακ μοντέλο, όσο και το σεντάν διαθέτουν πλούσιες καμπύλες επιφάνειες και πλούσιους χώρους για τους επιβάτες και τις αποσκευές τους.

Σε πρώτη φάση θα μπουν στην παραγωγή το πεντάθυρο και το τετράθυρο σεντάν μοντέλο. Θα ακολουθήσει σύντομα το τρίθυρο, ενώ το 2012 θα δούμε και τις υπόλοιπες εκδοχές της γκάμας, όπως είναι το στέισον βάγκον και φυσικά το καμπριολέ.
Το νέο Focus θα εφοδιάζεται με μια σειρά από ηλεκτρονικά βοηθήματα, τα οποία προσφέρουν μεγαλύτερο επίπεδο άνεσης και ασφάλειας στον οδηγό και τους επιβάτες. Τέτοια συστήματα είναι:

• Electric Power Assist Steering system. Το ηλεκτρικό τιμόνι που περιορίζει την κατανάλωση καυσίμου και παράλληλα προσφέρει βελτιωμένη ακρίβεια.
• Dynamic Cornering Control. Περιορίζει τις τάσεις υποστροφής μοιράζοντας την ροπή με τον κατάλληλό τρόπο στους εμπρός, κινητήριους τροχούς.
• Νέα οθόνη αφής 8 ιντσών. Μέσω αυτής ο οδηγός ελέγχει τις διάφορες λειτουργίες του αυτοκινήτου και το σύστημα πλοήγησης. Ο έλεγχος γίνεται και με φωνητική εντολή.
• Σύστημα παρκαρίσματος.
• Κάμερα οπισθοπορείας.
• Οι πληροφορίες που υπάρχουν σχετικά με τα μηχανικά μέρη είναι ελάχιστες. Προς το παρόν αυτό που γνωρίζουμε είναι πως θα υπάρχει ένα μοτέρ 2.0 λίτρων βενζίνης με 155 άλογα (για την αγορά των ΗΠΑ). Για τους κινητήρες που θα υπάρχουν διαθέσιμοι στην ευρωπαική αγορά δεν υπάρχει προς το παρόν ενημέρωση, αν και θεωρείται βέβαιο πως οι εκδόσεις βενζίνης θα αρχίζουν από τα 1.4 ή 1.6 λ. ενώ θα υπάρχει κξαι μεγάλη γκάμα κινητήρων ντίζελ. Τέλος, σε ότι αφορά τα κιβώτια, θα υπάρχει ένα 6 σχέσεων μηχανικών και ένα σειριακό. εκκίνησης της μίζας.

kostas007
07-02-10, 23:39
Τι ειναι αυτο καινουργιο ΤΤ?
ειναι το R8 σε ηλεκτρικο
330 αλογα και 450 κιλα ροπης

tsavman
07-02-10, 23:45
ειναι το R8 σε ηλεκτρικο
330 αλογα και 450 κιλα ροπης

:shock::shock:

Γιατί όπως λέει κ κάποιος, ιπποδύναμη είναι το πόσο γρήγορα θα πέσεις στον τοίχο. Ροπή είναι το πόσο μακρυά θα πάρεις τον τοίχο μαζί σου :p

kostas007
08-02-10, 01:42
χαχαχαχαχαχαχαχαχα.καλο!
αν και δεν στεκει

linkinp
08-02-10, 05:23
Μαλλον 450 Nm ηθελε να γραψει....

and64
08-02-10, 12:07
Ναι μάλλον, 450 kg...ούτε καράβι να ήταν!!:rofl:

kostas007
08-02-10, 19:05
οχι.450 κιλα ειναι η ροπη δεν εκανα λαθος.

elise
08-02-10, 19:24
45 κιλα ροπης ειναι

και 450 nm ροπης

and64
08-02-10, 19:33
45 κιλα ροπης ειναι

και 450 nm ροπης

Kι ομως!! 4500 nm έχει τελικά!!!:stunned::crazy: http://www.google.com/search?hl=el&rlz=1T4GFRE_enGR356GR356&q=audi+r8+e-tron+torque&lr=&aq=f&oq=

tsavman
08-02-10, 19:55
Καλά, να δω πως θα αντέξει το σασμάν τόση ροπή αν είναι αλήθεια.
Και πως θα τη βγάζει στο δρόμο :rofl:

DOU
08-02-10, 20:14
Η toyota κακο που τη βρηκε,τοσες ανακλησεις αυτοκινητων παει για ρεκορ..

linkinp
08-02-10, 23:38
Η bugatti veyron με 8000 κυβικα,4 τουρμπο και 1000 αλογα εχει 125 κιλα ροπη,αυτο πως βγαζει τα υπερτριπλασια?ηλεκτρικο μεν αλλα και 450...?Τεσπα.

ionized
09-02-10, 00:03
1 κιλο ροπης ισουται με 9,8 Nm ροπης.
http://en.wikipedia.org/wiki/Newton_metre

Η veryon εχει 1250 nm ροπης ή 127,5 κιλα ροπης
Το R8 σε ηλεκτρικο εχει οπως ειπε και ο elise 450 nm ροπης ή 45,91 κιλα ροπης :)

and64
09-02-10, 00:27
1 κιλο ροπης ισουται με 9,8 Nm ροπης.
http://en.wikipedia.org/wiki/Newton_metre

Η veryon εχει 1250 nm ροπης ή 127,5 κιλα ροπης
Το R8 σε ηλεκτρικο εχει οπως ειπε και ο elise 450 nm ροπης ή 45,91 κιλα ροπης :)

Το audi εχει 4500 nm οχι 450. Googlαρισε το και κάνε και εδώ (http://www.csgnetwork.com/mastercnv.html)τη μετατροπή αν θες ...458.87 kg βγαίνει:biggrin:

Εδω (http://www.audiusa.com/us/brand/en/exp/progress/Concept_Vehicles/audi_e_tron.html)link από την ιδια την audi usa

kostas007
09-02-10, 01:01
Το audi εχει 4500 nm οχι 450. Googlαρισε το και κάνε και εδώ (http://www.csgnetwork.com/mastercnv.html)τη μετατροπή αν θες ...458.87 kg βγαίνει:biggrin:

Εδω (http://www.audiusa.com/us/brand/en/exp/progress/Concept_Vehicles/audi_e_tron.html)link από την ιδια την audi usa

μην επιμενετε ειναι 450kg...
δεν εχει σασμαν
εχει 4 ηλεκτροκινητηρες DC εναν σε καθε ροδα...(κατι αντιστοιχο σαν αυτο που εχει το μετρο)
αρα δεν εχει συστημα μεταδοσης για να φοβουνται μη σπασει.

and64
09-02-10, 01:09
δεν εχει σασμαν
εχει 4 ηλεκτροκινητηρες DC εναν σε καθε ροδα...(κατι αντιστοιχο σαν αυτο που εχει το μετρο)
αρα δεν εχει συστημα μεταδοσης για να φοβουνται μη σπασει.

Ακριβώς!!:cool:

ionized
10-02-10, 16:03
Ναι τελικα εχετε δικιο...Επειδη δεν εχει σασμαν ειναι διαφορετικο απο τα "νορμαλ" αυτοκινητα :p :oneup:

DOU
10-02-10, 16:32
Η Audi αποκάλυψε σήμερα την έκδοση παραγωγής του Α1...

http://img197.imageshack.us/img197/571/penewa11.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/penewa11.jpg/)http://img20.imageshack.us/img20/5552/penewa12.th.jpg (http://img20.imageshack.us/i/penewa12.jpg/)http://img709.imageshack.us/img709/1833/penewa14.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/penewa14.jpg/)http://img192.imageshack.us/img192/2180/penewa13.th.jpg (http://img192.imageshack.us/i/penewa13.jpg/)


Η γκάμα των κινητήρων περιλαμβάνει δύο υπερτροφοδοτούμενα σύνολα. Ο βασικός είναι ο 1.2 TFSI με 86 ίππους και 16,3 kgm ροπή που συνδυάζεται με 5τάτθχο κιβώτιο και επιταχύνει στα 0-100 km/h σε 12,1 sec. H τελική του φτάνει τα 179 km/h, η μέση κατανάλωση τα 5,1 λίτρα/100 km και οι εκπομπές CO2 τα 119 gr/km. Η επόμενη έκδοση κινείται από τον 1.4 TFSI που αποδίδει 122 ίππους και 20,4 kgm, συνδυάζεται με 6άρι χειροκίνητο ή 7άρι ημιαυτόματο κιβώτιο, επιταχύνει στα 0-100 km/h σε 9,1 sec και πετυχαίνει τελική 200 km/h.

"Αποκαλυψε...":rolleyes:



Η Renault αποκάλυψε τις πρώτες φωτογραφίες του νέου Megane Coupe-Cabriolet, που θα παρουσιαστεί επίσημα στο Σαλόνι της Γενεύης στις 2 Μαρτίου.

http://img192.imageshack.us/img192/1997/renaultmeganecc1.th.jpg (http://img192.imageshack.us/i/renaultmeganecc1.jpg/)http://img197.imageshack.us/img197/1570/renaultmeganecc2.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/renaultmeganecc2.jpg/)http://img29.imageshack.us/img29/2769/renaultmeganecc3.th.jpg (http://img29.imageshack.us/i/renaultmeganecc3.jpg/)http://img709.imageshack.us/img709/6508/renaultmeganecc4.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/renaultmeganecc4.jpg/)

Η ανοιχτή έκδοση του Megane θα προσφέρεται με τρεις βενζινοκινητήρες: 1.6 με 110 ίππους, 1.4 turbo (TCe) με 130 ίππους, και 2.0 με 140 ίππους. Οι δύο πρώτοι συνδυάζονται με χειροκίνητα κιβώτια 6 σχέσεων, ενώ ο 2λιτρος με διαρκώς μεταβαλλόμενης σχέσης (CVT).



Η Volvo αποκάλυψε όλες τις λεπτομέρειες του νέου Volvo S60, του πολυτελούς της σεντάν που θα κάνει την επίσημη πρεμιέρα του στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης στις 2 Μαρτίου.

http://img20.imageshack.us/img20/1380/volvos601.th.jpg (http://img20.imageshack.us/i/volvos601.jpg/)http://img708.imageshack.us/img708/2441/volvos602.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/volvos602.jpg/)http://img39.imageshack.us/img39/1165/volvos603.th.jpg (http://img39.imageshack.us/i/volvos603.jpg/)

Κανενα απο τα παραπανω δεν μαρεσει..:p:p:p

kostas007
10-02-10, 21:30
αυτο το Α1 ειναι ονειρο...
λενε οτι θα βγαινει 1.4Τ υβριδικο...
ουτε παραγγελια να το χα!

DOU
12-02-10, 15:40
αυτο το Α1 ειναι ονειρο...
λενε οτι θα βγαινει 1.4Τ υβριδικο...
ουτε παραγγελια να το χα!

Δεν εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια για την εμφανιση του A1 ,μαλλον τα περισσοτερα ειναι αρνητικα και θα συμφωνησω οτι μοιαζει ολιγον σαν κουβας.:p:p




Το νέο VW Touareg του 2010

685646856368562

akilleas
12-02-10, 22:47
'Οχι ότι είναι το Golf στο πιο ψηλό του. Και μου θυμίζει κάτι από SUV της Mercedes....

ownagE_
13-02-10, 00:58
Ήρθε και το Polo 1.2 TSI, not bad.. :hmm:

tsavman
13-02-10, 13:02
Ήρθε και το Polo 1.2 TSI, not bad.. :hmm:

Αυτό πρέπει να είναι ένα τίμιο αμαξάκι (ανάλογα το λάδι που πίνει)
Με DSG ειδικά πρέπει να φυσάει..

elise
13-02-10, 13:05
Αυτό πρέπει να είναι ένα τίμιο αμαξάκι (ανάλογα το λάδι που πίνει)
Με DSG ειδικά πρέπει να φυσάει..

και στη τσεπη σου , φου φου θα κανει

@ ADSLgr.com All rights reserved.