PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

imr
15-07-10, 16:01
αυτό μου ανέφερε ο κύριος που το πήγα για σερβις ότι είδε οταν του έκανε δοκιμή ότι ανέβασε θερμοκρασία και ότι από αυτό μάλλον προκαλείται. Και ότι δεν μπορεί να βρει προς το παρόν ποιο είναι το πρόβλημα (ηλεκτρολογικό πιθανολογεί).
Εγώ προσωπικά δεν είδα ν' ανάβει κανένα λαμπάκι ή κάτι τέτοιο.
Μπερδεμένη ιστορία μου φαίνεται. Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις και όπως σου προείπα για τα πρώτα 15 λεπτά περίπου δεν είχα πρόβλημα στην οδήγηση μετά όμως "κλωτσά" σε όποια ταχυτητα και εάν το έχω, αυτό μου συνέβη τρεις φορές μέχρι να το πάω και πάλι πίσω στο συνεργείο.

Τι ακριβως ενοεις οταν λες κλωτσαει?

Οταν αλαζεις ταχυτητα?
Φανταζομαι οταν εχεις ηδη ταχυτητα

Αυτο το κλωτσημα πως ειναι? οπως οταν αλαζεις αποτομα ταχυτητα?
Κανει σαν ''κοψιματα'' (σαν να σβηνει και να ξαναπαιρνει μπροστα?)

Μηπως εχεις νοθευμενη βενζινη? ποτε γεμισες τελευταια φορα?

Αυτα που αλλαξες δεν μπορει να προκαλεσαν σε καμια περιπτωση τετοια συμπτωματα

giwrgosth
15-07-10, 16:03
Μηπως εχεις νοθευμενη βενζινη?
Αυτό και κανένα μπουζοκαλώδιο που έχει αρπάξει και κάνει διακοπές.

George978
15-07-10, 16:10
πολλαπλασιαστης μηπως?

imr
15-07-10, 16:12
Λογικα θα αλλαξαν και μπουζι στο service οποτε αν το εκανε αμεσως μετα το service καποια μαλακια θα εχουν κανει εκει

zaf_4
15-07-10, 16:53
Τι ακριβως ενοεις οταν λες κλωτσαει?

Οταν αλαζεις ταχυτητα?
Φανταζομαι οταν εχεις ηδη ταχυτητα

Αυτο το κλωτσημα πως ειναι? οπως οταν αλαζεις αποτομα ταχυτητα?
Κανει σαν ''κοψιματα'' (σαν να σβηνει και να ξαναπαιρνει μπροστα?)

Μηπως εχεις νοθευμενη βενζινη? ποτε γεμισες τελευταια φορα?

Αυτα που αλλαξες δεν μπορει να προκαλεσαν σε καμια περιπτωση τετοια συμπτωματα

Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα, όταν έχω αφήσει αμπραγιάζ και πατώ μόνο γκάζι πάει να προχωρήσει και κόβει και συνεχίζει και κόβει ξανά, σαν να κλωτσά. Δεν νιώθω ότι πάει να σβήσει ακριβώς αλλά πατώντας το γκάζι κάνει διακοπές.
Γεμίζω συγκεκριμένα στην Καλλιθεα σε μια ΕΚΟ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την βενζίνη μου.
Όσο για μπουζί ξέρω ότι δεν μου άλλαξε.
Μου είπε ότι άλλαξε λάδια, φίλτρα λαδιου κάτι για λαδι για να μαλακώσει το κιβώτιο ταχυτήτων, ρουλεμάν, τακάκια φρένων και μου είπε ότι ένας θορυβος που άκουγα πίσω ήταν επειδή η εξάτμιση ακουμπούσε προφυλακτήρα και μου το έβαλε στην θέση του. Δεν έκανε τίποτε άλλο και μου έδειξε και τις αποδείξεις από τα πράγματα που μου πήρε.

George978
15-07-10, 16:55
ε κοιτα ή ειναι πολλαπλσιαστης, ή κανα μπουζι , η βουλωσε κανενα σωληνακι βενζινης. Οταν εισαι σταματημενος και γκαζωνεις σου κανει σκορτσαρισματα?

Teslacoil666
15-07-10, 21:38
αν ειχε προβλημα καποιο απο τα μπουζι το αμαξι θα γινοταν...3κυλινδρο
το χω παθει σε micra του 2000.
πηρε νερα και απο 4κυλινδρο εγινε 3,2,1 και μετα εσβησε τελειως!
τον δεικτη της θερμοκρασιας τον θυμασαι ποσο ειχε φτασει?οπτικα εννοω.
ηταν πανω απο τη μεση>?

gatoulas
15-07-10, 22:59
Είναι μια πιθανότητα, γι αυτό ρώτησα για τη θερμοκρασία.
Αν έφαγε τη φλάντζα και πήρε νερό...

Βέβαια είναι απλές εικασίες...

DOU
16-07-10, 13:25
Τιμές Audi A1

A1 1.2 TFSI 87ps Attraction : 18.900€
A1 1.2 TFSI 87ps Ambition : 20.550€
A1 1.4 TFSI 122ps Attraction : 21.950€
A1 1.4 TFSI 122ps Ambition : 23.600€
A1 1.4 TFSI 122ps Attraction S Tronic : 23.950€
A1 1.4 TFSI 122ps Ambition S Tronic : 25.600€

Καθως κοιτουσα διαφορα νεα στον χωρο του αυτοκινητου μου τραβηξε την προσοχη οι τιμες του A1,σοβαρα τωρα,πλακα κανουνε?:down::down: Πανακριβο! Αν θες το λιγοτερο 20 χιλιαρικα για το A1 ,βαλε και τελη,πινακιδες κλπ παει 21 και πανω για την εκδοση με τους 87 ιππους ,για το Α1 ολα αυτα,ντεμεκ ο αντιπαλος του mini.

and64
16-07-10, 14:53
Δυστυχώς την έχει δει κάπως η audi ακόμα και στα μικρά...:down:

Αν πας δε και σε έκδοση με το (απαραίτητο για μενα σε αυτοκίνητο πόλης και άψογο) dsg πας εύκολα για 26-27 με καποια παραπάνω πράγματα εξοπλισμό! Τραγικοί!!

emeliss
16-07-10, 14:59
Η τιμή εκκίνησης που έχει ανακοινωθεί για την Ευρώπη είναι 16000 ευρώ. Πως ξεφύγαμε 3 χιλιάρικα;

elise
16-07-10, 15:02
οπως εχουμε ξεφυγει και σε ΟΛΑ τα αλλα αυτοκινητα...

ειμαστε απλες εμεις ρε, δεν καταλαβαινουμε απο κρισεις...

aglaisma
16-07-10, 15:08
Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα, όταν έχω αφήσει αμπραγιάζ και πατώ μόνο γκάζι πάει να προχωρήσει και κόβει και συνεχίζει και κόβει ξανά, σαν να κλωτσά. Δεν νιώθω ότι πάει να σβήσει ακριβώς αλλά πατώντας το γκάζι κάνει διακοπές.
Γεμίζω συγκεκριμένα στην Καλλιθεα σε μια ΕΚΟ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την βενζίνη μου.
Όσο για μπουζί ξέρω ότι δεν μου άλλαξε.
Μου είπε ότι άλλαξε λάδια, φίλτρα λαδιου κάτι για λαδι για να μαλακώσει το κιβώτιο ταχυτήτων, ρουλεμάν, τακάκια φρένων και μου είπε ότι ένας θορυβος που άκουγα πίσω ήταν επειδή η εξάτμιση ακουμπούσε προφυλακτήρα και μου το έβαλε στην θέση του. Δεν έκανε τίποτε άλλο και μου έδειξε και τις αποδείξεις από τα πράγματα που μου πήρε.

Του λες να βγαλει τα μπουζι να τα δειτε. Αν ειναι μαυρα απο τη μεση και κατω, μαλλον κλ@σανε. Επειδη το επαθα προσφατα και ετρεχα σαν τρελος, η λυση ηταν αυτη. Το αυτοκινητο εκανε τα ιδια ακριβως που περιγραφεις.

imr
16-07-10, 15:16
Καλα ποιος θα δωσει 19!!! χιλιαρικα για το a1 με 87 αλογα???!!

Νταξει ολοι το περιμεναμε ακριβο (ειναι πριμιουμ η αουντι πως να το κανουμε)
Αλλα αυτο ειναι πανακριβο...

Θελω να δω ποσο θα εχει το s1 οταν (και αν) βγει, με βαση αυτες τις τιμες θα φτασει τα 30κ για πλακα

TheCondor
16-07-10, 15:28
Όχι όταν αλλάζω ταχύτητα, όταν έχω αφήσει αμπραγιάζ και πατώ μόνο γκάζι πάει να προχωρήσει και κόβει και συνεχίζει και κόβει ξανά, σαν να κλωτσά. Δεν νιώθω ότι πάει να σβήσει ακριβώς αλλά πατώντας το γκάζι κάνει διακοπές.
Γεμίζω συγκεκριμένα στην Καλλιθεα σε μια ΕΚΟ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την βενζίνη μου.
Όσο για μπουζί ξέρω ότι δεν μου άλλαξε.
Μου είπε ότι άλλαξε λάδια, φίλτρα λαδιου κάτι για λαδι για να μαλακώσει το κιβώτιο ταχυτήτων, ρουλεμάν, τακάκια φρένων και μου είπε ότι ένας θορυβος που άκουγα πίσω ήταν επειδή η εξάτμιση ακουμπούσε προφυλακτήρα και μου το έβαλε στην θέση του. Δεν έκανε τίποτε άλλο και μου έδειξε και τις αποδείξεις από τα πράγματα που μου πήρε.

Kατα 99% ειναι τρομπα βενζινης.

Με το που ζεσταθει μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας, κανει διακοπες και δεν τροφοδοτει σωστα.

Ολα αυτα που σου αλλαξε ( βαλβολινες για το κιβωτιο ) ειναι αχρηστα με το θεμα αλλα καλως εκανε και στα αλλαξε αν χρειαζονταν.

Να ειναι μπουζι και πολλαπλασιαστες κτλ λιγο δυσκολο γιατι θα το εκανε απο την αρχη το προβλημα, με το που εβαζες το αμαξι μπροστα οχι μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας.

Οπως και αντιστοιχα με την φλατζα, το αμαξι θα ειχε αρρυθμιες με το καλημερα και ενδεχομενως να δουλευε σωστα χωρις διακοπες απλα θα ανεβαζε θερμοκρασια ( νερου ).

teodor_ch
16-07-10, 20:14
Απλά για ενημέρωση,

με Golf tSI 160ps
~80% των χιλιομέτρων σε Εθνική με 90-120km/h
για 800 χιλιόμετρα μου έκαψε 49 λίτρα 95αρα βενζίνης (απο γέμισμα σε γέμισμα με βάση το μετρητή του πρατηρίου)

vlad
16-07-10, 20:39
:worthy:Mε honda insight αθηνα-θεσσαλονικη-αθηνα με 90-120km 60 ευρο :worthy:

tsavman
16-07-10, 20:40
Δηλαδή 1000 χιλιόμετρα με περίπου 40 λίτρα;

Teslacoil666
16-07-10, 21:31
Απλά για ενημέρωση,

με Golf tSI 160ps
~80% των χιλιομέτρων σε Εθνική με 90-120km/h
για 800 χιλιόμετρα μου έκαψε 49 λίτρα 95αρα βενζίνης (απο γέμισμα σε γέμισμα με βάση το μετρητή του πρατηρίου)

με 100αρα καει λιγοτερο:oneup:

teodor_ch
16-07-10, 23:01
με 100αρα καει λιγοτερο:oneup:

το ξέρω αλλά κοστίζει και περισσότερο :)

αυτό που μ'αρέσει στο golfάκι είναι ότι μέσα σε αυτά τα χιλιόμετρα έχω πατήσει το γκάζι 2-3 φορές και χώθηκα στο κάθισμα :worthy:
όταν το θές οικονομικό και όταν το θές σβούρικο :respekt:

4η βγάζει πάνω απο 180 και τα πιάνει αστραπιαία!
αν ξεχαστείς λίγο παραπάνω σε προσπέραση τα 160 τα έχεις σίγουρα :oops:

and64
17-07-10, 12:42
αν ξεχαστείς λίγο παραπάνω σε προσπέραση τα 160 τα έχεις σίγουρα :oops:

Το μόνιμο "πρόβλημα" μου με το audi, βγαίνεις περνάς 4-5 με αλλαγή 3ης 4ης, κοιτάς το κοντέρ και δείχνει 170-180, αυτόφορο δλδ:innocent::rofl:

DOU
24-08-10, 11:15
Η Volkswagen θέλει να αγοράσει την Alfa Romeo

Η Volkswagen φαίνεται να γλυκοκοιτάζει την Alfa Romeo, παρά το γεγονός ότι η Fiat δεν έχει στις προθέσεις της την πώληση της. Την είδηση διέρρευσαν δυο υψηλόβαθμα μεν, ανώνυμα δε, στελέχη της VW που ισχυρίζονται ότι η εταιρία τους δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στην Alfa Romeo. Εν τω μεταξύ, στους κόλπους του gruppo Fiat διαψεύδουν κατηγορηματικά την είδηση και μάλιστα λένε ότι δεν είχαν ποτέ την πρόθεση να πουλήσουν την εν λόγω εταιρία και πολύ δε περισσότερο στους Γερμανούς, διότι την προορίζουν να γίνει η πολυτελής εταιρία του gruppo και να αυξήσουν τις ετήσιες πωλήσεις στις 500.000 μονάδες μέχρι το 2014, δηλαδή το πενταπλάσιο όγκο πωλήσεων που κατάφερε και έκανε το 2009.

autoblog.gr




Volkswagen wants to buy Alfa Romeo, Fiat doesn’t want to sell

As Volkswagen AG plans to become the auto industry’s largest manufacturer by 2018, it has reportedly made a new round of bids to Fiat SpA to buy the company’s troubled Alfa Romeo brand. Two officials from Volkswagen said that the company is on an acquisition spree to topple Toyota as the world’s No. 1 automaker and is “seriously interested” in buying Alfa.

However, a high-placed Fiat executive told Automotive News Europe that Fiat has “no intention at all of selling the brand to VW.”
A Fiat spokesman said today that the company is sticking to Alfa’s turnaround plan announced by Fiat CEO Sergio Marchionne earlier this year. Marchionne wants to transform Alfa into a “full-line premium carmaker” selling 500,000 units in 2014.
Alfa Romeo will make its return to the United States in 2013.

http://www.autoblog.com/2010/08/23/report-vw-wants-to-buy-alfa-romeo-fiat-unwilling-to-part/

Αυτο ειναι ενα θεμα που συζητιεται στις ταξεις των alfisti κ οχι μονο μηνες τωρα,ασχετως αν καποια βγαινουν τωρα στην επικαιροτητα,δλδ για πιθανη πωληση της AR,διαφορες φημες γενικοτερα.Δεν θα μπορουσα να φανταστω την AR υπο την καθοδηγηση των γερμανων,μιλωντας εντελως υποθετικα οτι εαν υπηρχε περιπτωση να πουλησει η FIAT στους γερμανους.

Πριν λιγο καιρο η vw αγορασε τον σχεδιαστικο ομιλο Italdesign,εχει παρει κ αρκετα στελεχη που ηταν στην FIAT,πχ walder da silva.


*Επειδη δεν υπαρχει καποιο thread που να εχει θεμα γενικα νεα της αυτοκινησης γιαυτο ποσταρα εδω.:)

TheCondor
24-08-10, 15:08
Ωραια, τωρα θα βαρανε πυρακια με 1η και 2000 στροφες και τα alfa romeo οπως ολα τα group vag :rofl::rofl::rofl::rofl:

linkinp
24-08-10, 15:59
Ωραια, τωρα θα βαρανε πυρακια με 1η και 2000 στροφες και τα alfa romeo οπως ολα τα group vag :rofl::rofl::rofl::rofl:

Πρεπει να εισαι γνωστης εσυ....!

teodor_ch
24-08-10, 16:08
Ωραια, τωρα θα βαρανε πυρακια με 1η και 2000 στροφες και τα alfa romeo οπως ολα τα group vag :rofl::rofl::rofl::rofl:

με 95άρα το golf vi 160 stock
1η, 2α απο 1200 και πανω δεν ακούγονται τα πυράκια

για πιό group vag λές εσύ? :whistle:

aglaisma
24-08-10, 20:20
Ωραια, τωρα θα βαρανε πυρακια με 1η και 2000 στροφες και τα alfa romeo οπως ολα τα group vag :rofl::rofl::rofl::rofl:

Σε πληροφορω οτι 3 vag στην οικογενεια, το μονο που ακουσα πειρακια ηταν το δικο μου, φορτομενο, καλοκαιρι με a/c σε ανηφορα που αντι για πρωτη εβαλα τριτη.

George978
24-08-10, 20:23
ας ελπισουμε οτι δεν θα την αγορασει η VW, θα αρχισει να γινεται ακομα πιο μεγαλη και δεν ειναι προς συμφερον μας (δεν ειναι ηδη δλδ με τετοιες τιμες μονο το αμαξι του λαου δεν ειναι)

and64
24-08-10, 20:57
Σε πληροφορω οτι 3 vag στην οικογενεια, το μονο που ακουσα πειρακια ηταν το δικο μου, φορτομενο, καλοκαιρι με a/c σε ανηφορα που αντι για πρωτη εβαλα τριτη.

Και γω να πω την αλήθεια δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμής πειράκια στο golf που πήρα (αν και έχω dsg και δεν ξεκινάει με λιγότερες απο 1200) ούτε και στο a4 που μας άφησε χρόνους (2.0tq):hmm:

linkinp
24-08-10, 21:41
Καλοριζικο το golfaki!Ποια εκδοση πηρες?Με το a4 τι εγινε?

and64
24-08-10, 22:34
Καλοριζικο το golfaki!Ποια εκδοση πηρες?Με το a4 τι εγινε?

Να 'σαι καλά:) Για το audi νόμιζα πως στο 'χα πει οτι εγινε πιτα πριν κάποιο καιρό!

To golf (μεταχειρισμένο και αυτό) ειναι 5αρι, του 07 μοντέλο, tsi 140αρι dsg sportline, μαυρο τρίπορτο με κάποια extra και ~ 65000 χλμ οταν το πήρα, τωρα εχει 68:biggrin:

Ntalton
26-08-10, 11:46
Καλησπερα παιδια,
μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες για Ford Focus (ST) και γενικοτερα για την Ford? Ευχαριστω!

Crosswind
26-08-10, 12:53
Καλησπερα παιδια,
μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες για Ford Focus (ST) και γενικοτερα για την Ford? Ευχαριστω!

Για τα ST δεν έχω ιδέα, αλλά ένα 1400άρι Focus του 2002 που έχω (120.000χλμ), η μόνη ζημιά που μου έχει βγάλει όλα αυτά τα χρόνια ήταν αξίας κάπου 150€. Σκυλί μαύρο βγήκε :oneup:

hellenicsun
27-08-10, 02:15
Καλησπερα παιδια,
μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες για Ford Focus (ST) και γενικοτερα για την Ford? Ευχαριστω!

Ο κολλητός μου αγόρασε πρόσφατα Focus 1.6 και η κοπέλα μου Ka 1.2. Επίσης έχω εμπειρία οδήγησης σε ταξίδι ενός Fiesta 1.4.

Πολύ ωραία συμπεριφορά στο δρόμο και από τα δύο αυτοκίνητα. Το Focus παραδίδει μαθήματα κρατήματος. Το Ka επίσης συμπεριφέρεται πολύ καλά, δεδομένου και του ύψους του. Έχουν δοκιμαστεί και τα δύο από εμένα προσωπικά που έχω μια Α εμπειρία σε οδήγηση εντός πίστας - άρα μεγαλύτερη απάιτηση συμπεριφορών. Για το Fiesta δεν έχω κάτι σχετικό επειδή δε το πίεσα σε καμία περίπτωση, πάντως good enough.

Ο 1.6 είναι πολύ καλός κινητήρας για το Focus αλλά όχι για επιδόσεις. Αξιοπρεπής όμως.

Ο 2.5 φυσικά - και ως υπετροφοδοτούμενος - αποδίδει πολύ καλύτερα ενώ το στήσιμο είναι σαφώς ανώτερο. Εδώ δεν έχω προσωπική εμπειρία, υποθέτω.

Όταν ένα "απλό" Focus έχει τόσο καλά κρατήματα, μπορώ να φανταστώ το ST να με εκπλήσει ευχάριστα.

Αισθητικά περί ορέξεως αλλά μπορώ να πω πως τα Focus έχουν σχετικά συντηρητικό εσωτερικό και πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και για το ST άσχετα αν είναι πιο sport. Χωρίς αυτό να είναι κακό όμως. Το Ka διαφέρει κυρίως επειδή κατά 80% είναι ένα Fiat 500, τόσο μηχανικά όσο και αισθητικά.

Προσωπικά θα πρότεινα σε κάποιον που σκέφτεται για Focus και ειδικά ST να το κοιτάξει ζεστά.

and64
27-08-10, 10:01
Εγώ πάλι αν ήθελα όχημα αυτής της κατηγορίας θα έπαιρνα χαλαρά megane r26 το οποίο έχω οδηγήσει και είναι εκπληκτικό αν και σίγουρα σκληρότερο απο το st. (εφοσον μιλάμε για μεταχειρισμένο ,αλλιώς το καινούριο megane 3 rs)
Οχι οτι το focus δεν είναι ωραίο αλλά τα 2.5 λίτρα μου φαίνονται πολλά για τα άλογα του.
Με πρόγραμμα βγάζει αρκετά βέβαια, αλλά περα απο τη βενζίνη αμφιβάλω κατα πόσο θα μπορεί να τα διαχειριστεί στους Ελληνικούς δρόμους που είναι ολοι γυαλί χωρίς να θέλει και ανάρτηση!!

Θα συμφωνήσω με τον hellenicsun περί σχεδιασμού και κρατήματος παντως για το 1,6 το οποίο επίσης πήρε πρόσφατα φίλος μου...

Tolakos
27-08-10, 10:14
Επειδη ξερω οτι μια αγορα αυτοκινητου εχει πολλα υποκειμενικα κριτηρια , αλλα παρολα αυτα μια γνωμη παντα μετραει. Ενδιαφερομαι για αυτοκινητο με τιμη μεχρι 12000 ευρώ, στο έτος το 90% θα το περναει στην πόλη και ενα 10% εαν τυχει κανενα ταξιδακι.
Μεχρι 1400 κυβικα βαρια 1600 αν μπορει να υπαρξει σε τετοια κατηγορια, να περνει ανετα 4 ατομα και αρκετο χωρο αποσκευων. Με ενδιαφερει προτιστως η ασφαλεια και η ανεση, και για το τελος με ενδιαφερει να εχει και το ψιλογκαζακι του :oops: .
Ακουω γνωμες ! ;)

εγω εχω το getz 1,350 2005' μια χαρα αμαξακι ειναι για τα λεφτα του.καταναλωση 500 χιλιομετρα 38 λιτρα με απαλο ποδι.παρε το i20 που ειναι νεο μοντελο κ μαλλον θαναι κ καλυτερο

and64
27-08-10, 10:23
εγω εχω το getz 1,350 2005' μια χαρα αμαξακι ειναι για τα λεφτα του.καταναλωση 500 χιλιομετρα 38 λιτρα με απαλο ποδι.παρε το i20 που ειναι νεο μοντελο κ μαλλον θαναι κ καλυτερο

Από το 2006 που έχει δημιουργηθεί το thread θέλω να πιστεύω οτι δεν το ψάχνει ακόμα και έχει αγοράσει αυτοκίνητο!!:lol::lol:

Ntalton
27-08-10, 10:55
Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα λεγομενα σας αληθευουν (πηρα ενος γνωστου μου για testdrive). Καταπληκτικα κρατηματα, παιρνει στροφη με 5η ταχυτητα μεσα χαλαρα. Πολυ στιβαρο επισης, βαρυ, επιβλητικο αμαξι. Ειχα πολυ καλη εντυπωση.
Δεν το αφησα ομως εκει, εψαξα και σε αλλες εταιρειες για αμαξια που μπορει να με ενδιαφεουν. Πηγα στην Renault, δεν μου πολυαρεσαν τα αμαξια της (design). Στην Fiat ουτε εκει μου γυαλισε καποιο φοβερο (ειδα λιγο το Punto EVO αλλα και αυτο δεν μου ελεγε τιποτα.)Πηγα λοιπον στο τελος στην αγαπημενη μου μαρκα, Mazda. Εκει λοιπον βρηκα δυο αυτοκινητα που ειχα ερωτευτει απο μικρος, το mx-5 (miata) και φυσικα το θηριο rx-8. Εξεπλαγιν λοιπον, διοτι οι τιμες ηταν σχεδον ιδιες με το ST της Ford. Δυστηχως ηταν αργα και δεν μπορεσα να κανω testdrive.
Αν δεν σας κουραζω λοιπον, μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες σας για τα δυο αυτα αμαξια, για τον κινητηρα vankel που φοραει το rx-8, και οτι γενικως ξερετε.
Σας ευχαριστω και παλι!

and64
27-08-10, 11:16
Τώρα με μπέρδεψες! Τι σχέση εχει το punto με το rx και το mx;

Πρώτα απ'ολα άλλη ιστορία το mx και άλλη το rx απο πάση απόψεως: οδηγικής, συντήρησης κλπ κλπ

Το rx είναι αναμφίβολα πολύ καλό με τα κλασσικά μείον του wankel βέβαια: ψοφιο χαμηλά, αν το πας αέρα (ειδικά το 230) καίει οσο ενα evo περίπου, πίνει και λαδάκι...

Το mx πιο προσγειωμένο και άλλη κατηγορία, διθέσιο, προσωπικά δεν με συγκινεί ιδιαίτερα εκτός του 2λιτρου ίσως.

Τo καινούριο megane το είδες rs και δεν σου άρεσε; Το παλιό να δεχτώ οτι ειναι κακάσχημο αλλά το καινούριο; Σαφέστατα πιο φρέσκο απο focus και στο rs με τα φουσκώματα κλπ δεν το λες κι άσχημο!

hellenicsun
27-08-10, 12:32
Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα λεγομενα σας αληθευουν (πηρα ενος γνωστου μου για testdrive). Καταπληκτικα κρατηματα, παιρνει στροφη με 5η ταχυτητα μεσα χαλαρα. Πολυ στιβαρο επισης, βαρυ, επιβλητικο αμαξι. Ειχα πολυ καλη εντυπωση.
Δεν το αφησα ομως εκει, εψαξα και σε αλλες εταιρειες για αμαξια που μπορει να με ενδιαφεουν. Πηγα στην Renault, δεν μου πολυαρεσαν τα αμαξια της (design). Στην Fiat ουτε εκει μου γυαλισε καποιο φοβερο (ειδα λιγο το Punto EVO αλλα και αυτο δεν μου ελεγε τιποτα.)Πηγα λοιπον στο τελος στην αγαπημενη μου μαρκα, Mazda. Εκει λοιπον βρηκα δυο αυτοκινητα που ειχα ερωτευτει απο μικρος, το mx-5 (miata) και φυσικα το θηριο rx-8. Εξεπλαγιν λοιπον, διοτι οι τιμες ηταν σχεδον ιδιες με το ST της Ford. Δυστηχως ηταν αργα και δεν μπορεσα να κανω testdrive.
Αν δεν σας κουραζω λοιπον, μπορειτε να μου πειτε τις γνωμες σας για τα δυο αυτα αμαξια, για τον κινητηρα vankel που φοραει το rx-8, και οτι γενικως ξερετε.
Σας ευχαριστω και παλι!

Καταρχήν να ξέρεις πως η Fiat αυτή τη στιγμή δε προσφέρει κάτι σε επίπεδο ST ή ακόμη περισσότερο Megane RS. Υπάρχουν γρήγορες εκδόσεις αλλά το Punto EVO δεν είναι μια από αυτές. Θα έπρεπε να δεις το Punto Abarth και με τη πιθανότητα αγοράς ενός essesse kit. Αλλά αυτό τέλος πάντων δε σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.

Τώρα το MX-5 είναι ένα αξιοπρεπές διθέσιο για παιχνίδια. Πολλοί θα το χαρακτήριζαν το ίδιο ως παιχνίδι, όπως το χαρακτηρίζει και η ίδια η εταιρία στη περιγραφή του. Πιστεύω πως ο 2.0 κινητήρας είναι must. Δυστυχώς δε ξέρω να πω κάτι περισσότερο, μιλάω εντελώς θεωρητικά.

Το RX-8 τώρα.. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι μια βόλτα ως συνοδηγός. Το αυτοκίνητο όσο ανέβαζε στροφές, τόσο πιο γρήγορα πήγαινε. Έχει ταχύτητα αυτό είναι σίγουρο! Ωραία συμπεριφορά στο δρόμο αν και δε κάναμε ΤΙΣ δοκιμές με στροφές κλπ. Όμως, όπως μου είπε αυτός που το οδηγούσε (..και ο ίδιος για δοκιμή το είχε..) η κατανάλωση έφτανε σε υπερβολικά επίπεδα. Όσο για τον κινητήρα, πιστεύω πως θέλει μια Χ προσοχή παραπάνω. Θεωρώ πως είναι ένα αυτοκίνητο που - ειδικά στις μέρες μας - θέλει συμπεριφορά ισάξια μιας Ferrari!:p

Βέβαια, επειδή βλέπω πως παραπάνω μιλάς για το Megane RS, κοίταξες και το Focus RS? Κοστίζει 38.000 και τα βρίσκω πολύ καλά για το συγκεκριμένο αμάξι.

and64
27-08-10, 12:51
Βέβαια, επειδή βλέπω πως παραπάνω μιλάς για το Megane RS, κοίταξες και το Focus RS? Κοστίζει 38.000 και τα βρίσκω πολύ καλά για το συγκεκριμένο αμάξι.

Εγω του πα για το megane:innocent: ο ίδιος δεν είπε κατι συγκεκριμένο.

+1000 για focus rs αν ειναι για ford, ανεβαίνεις που ανεβαίνεις στα 2.5 λίτρα...do it the right way:biggrin:

Ntalton
27-08-10, 14:56
Καταρχην ευχαριστω και τους δυο σας. Δευτερον, το θεμα μας. Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι εως 32.000 ευρω. Δεν ανεφερα το Megane RS (το οποιο ειχα δει στην αντιπροσωπεια) διοτι ξεπερναει το budget μου. Το ιδιο και το Focus RS το οποιο δεν το ξερω, αλλα απο ο,τι διαβασα, ειναι οντως πολυ καλο.
Το RX-8 φαινεται πολυ sporty αμαξι και ιδανικο για μενα (δεν με ενδιαφερει ποση βενζινη καιει αν και το οτι καιει λαδια με ανυσηχει λιγο...) αλλα απο την αλλη το MX-5 ειναι μικρουλι, συμπαθητικο, και παιχνιδιαρικο. Ειναι και απο την αλλη το ST που ειναι και αυτο λιγο απο ολα... Και ειμαι σε διλλημα. Αν εισασταν στην θεση μου τι θα κανετε?

and64
27-08-10, 15:30
Αν εισασταν στην θεση μου τι θα κανετε?

focus rs μεταχειρισμένο (http://www.car.gr/classifieds/cars/?va=rs&co=&ag=&ca=v&cr=&bre=&ten=&tr=&rg=&tmi=&nu=&do=&fu=&bmi=&hi=&ben=2500&dt=&c=a&ma=126&tpo=&mo=178&tre=2011&bpo=&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale&or=a)

Το πρασινάκι είναι ήδη <31000 και προσωπικά μου αρέσει σε αυτό το χρώμα οπότε θα το χτύπαγα χωρίς σκέψη (πιστευω ειναι ψιλοκαγκουρέ ήδη σαν μοντέλο ασχετα με το χρώμα, οπότε και λευκό να το πάρεις δεν το σώζεις:rofl::rofl:)

Σε σχέση με τα άλλα 2 είναι πολύ πιο γρήγορο το rs και για μενα μετράει περισσότερο αυτό σε σχέση με πισω κινηση κλπ κλπ. Διαφορετικά οπως προείπα megane r26 που τα βρίσκεις άνετα <23-24000...but that's just me:p
Γενικά αν δεν σε πειράζει να κινηθείς σε μεταχειρισμένο, σε αυτή την κατηγορία παίρνεις δίαφορα πχ, leon cupra, s3 κλπ αντίστοιχα;)

btw το λάδι που τσιμπάει ο wankel μην σε προβληματίζει, ετσι έχει φτιαχτεί να δουλεύει!

imr
27-08-10, 15:40
To focus st καινουργιο η μεταχειρισμενο?
Μεταχειρισμενα παρα πολα, σε παρα πολυ χαμηλες τιμες, συμφερει απιστευτα

Ιδια κατηγορια μπορεις να δεις κανα leon cupra, (εγω cupra θα επαιρνα αντι st :p)

linkinp
27-08-10, 17:08
Επειδη εχω προσωπικη εμπειρια απο τα παραπανω αμαξια θα σου πω τα εξης

α)τα focus τα 1.4 και 1.6 ειναι γενικα πολυ καλα αμαξια.το st ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ του δεν ειναι εξισου καλο αλλα δεν παυει να ειναι ωραιο αμαξι.στριβει ωραια,πηγαινει συμπαθητικα,το εσωτερικο του δεν λεει πολλα.

β)μακρια απο rx-8.το οτι εχει βρωμισει ο κοσμος απο τετοια μεταχειρισμενα και οτι τα δινουν και 9000 ευρω δεν σου λεει τπτ?ωραιο κρατημα + παιχνιδιαρικο και πολυ καλο εσωτερικο αλλα υψηλη καταναλωση βενζινης(το 192 καιει περισσοτερο απο evo με 300 αλογα),υψηλη καταναλωση λαδιου,ψωφιο χαμηλα,μεγαλες φθορες και μικρη διαρκεια ζωης μοτερ.

γ)στο budget σου θα προτεινα στην κατηγορια γρηγορα hatch golf 6 gti dsg - leon cupra 2 r - μεταχειρισμενο s3 -scirocco 2.0 tsi dsg - mazda 3 mps - μεταχειρισμενο focus rs

and64
27-08-10, 17:18
στο budget σου θα προτεινα στην κατηγορια γρηγορα hatch golf 6 gti dsg - leon cupra 2 r - μεταχειρισμενο s3 -scirocco 2.0 tsi dsg - mazda 3 mps - μεταχειρισμενο focus rs

+1000! Tα 2 vw πάντως εγω τα αφησα απέξω ως πιο ξενέρωτα σε σχέση με cupra-s3, ειδικά το golf. Το mps πάλι...δεν ξέρω δεν με πολυψήνει :hmm:

linkinp
27-08-10, 18:35
+1000! Tα 2 vw πάντως εγω τα αφησα απέξω ως πιο ξενέρωτα σε σχέση με cupra-s3, ειδικά το golf. Το mps πάλι...δεν ξέρω δεν με πολυψήνει :hmm:

κοιτα,το golf ναι μεν δεν ειναι τιποτα το τρελο αλλα ειναι καλο overall αμαξι.to scirocco,ειδικα με dsg ειναι αλλου.το mps δεν ειναι τοσο ποιοτικο αλλα με μπλοκε 2.3 κινητηρα και κ04 ειδικα με λιγο...γαργαλημα παει αλλου σε αλογα.περι ορεξεως βεβαια!!!

aglaisma
27-08-10, 19:35
Καταρχην ευχαριστω και τους δυο σας. Δευτερον, το θεμα μας. Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι εως 32.000 ευρω. Δεν ανεφερα το Megane RS (το οποιο ειχα δει στην αντιπροσωπεια) διοτι ξεπερναει το budget μου. Το ιδιο και το Focus RS το οποιο δεν το ξερω, αλλα απο ο,τι διαβασα, ειναι οντως πολυ καλο.
Το RX-8 φαινεται πολυ sporty αμαξι και ιδανικο για μενα (δεν με ενδιαφερει ποση βενζινη καιει αν και το οτι καιει λαδια με ανυσηχει λιγο...) αλλα απο την αλλη το MX-5 ειναι μικρουλι, συμπαθητικο, και παιχνιδιαρικο. Ειναι και απο την αλλη το ST που ειναι και αυτο λιγο απο ολα... Και ειμαι σε διλλημα. Αν εισασταν στην θεση μου τι θα κανετε?

Εγω θα επαιρνα ενα 1000αρι με σιδερενιες ζαντες. Με τα υπολοιπα 20-22 χιλιαρικα θα αγοραζα και μια καντινα να πουλαω σουβλακια εξω απ τα γηπεδα τις κυριακες.
Και σοβαρολογω κιολας.

and64
27-08-10, 20:00
κοιτα,το golf ναι μεν δεν ειναι τιποτα το τρελο αλλα ειναι καλο overall αμαξι.to scirocco,ειδικα με dsg ειναι αλλου.το mps δεν ειναι τοσο ποιοτικο αλλα με μπλοκε 2.3 κινητηρα και κ04 ειδικα με λιγο...γαργαλημα παει αλλου σε αλογα.περι ορεξεως βεβαια!!!

Δεν ξέρω, το 3 δεν το συμπάθησα ποτέ!

Το golf το ξέρω οτι ειναι overall καλο (γι αυτό το πήρα άλλωστε!) απλά το gti δεν με πείθει τοσο είναι αρκετά soft σε κάποιους τομείς, το r ειναι πιο κοντά στα γούστα μου αλλά πανάκριβο! Το scirocco ειναι όντως άλλη υπόθεση και το dsg επίσης, επ αυτού μπορώ να σε διαβεβαιώσω:biggrin::lol::lol::lol:

hellenicsun
27-08-10, 23:23
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έπερνα μια καινούρια Alfa Romeo Giulietta QV ή μια μεταχειρισμένη Brera TBi ή μια 156 GTA ή μια GT 3.2!

Αλλά εγώ είμαι αμετανόητος alfista!:p

and64
27-08-10, 23:25
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έπερνα μια καινούρια Alfa Romeo Giulietta QV ή μια μεταχειρισμένη Brera TBi ή μια 156 GTA ή μια GT 3.2!

Αλλά εγώ είμαι αμετανόητος alfista!:p

Indeed:oneup::biggrin: Ειδικά τα 2 τελευταία είναι:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.