PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

hellenicsun
28-08-10, 00:07
Indeed:oneup::biggrin: Ειδικά τα 2 τελευταία είναι:respekt:

Ειδικά η GT 3.2 είναι εύκολο να βρεθεί και αγοραστεί. Η GTA πάλι πιο δύσκολη υπόθεση. Αλλά μιλάμε για δύο καταπληκτικά αυτοκίνητα.

Ntalton
28-08-10, 14:50
Βασικα θελω να αποφυγψ καποιο μεταχειρισμενο. 31.000 για μεταχειρισμενο φαινονται υπερπολλα για εμενα.
Τελικα φαινεται πως παμε σε Focus ST, μια χαρα ειναι για καλα γκαζια στην εθνικη. Τι λετε?

hellenicsun
28-08-10, 15:13
Βασικα θελω να αποφυγψ καποιο μεταχειρισμενο. 31.000 για μεταχειρισμενο φαινονται υπερπολλα για εμενα.
Τελικα φαινεται πως παμε σε Focus ST, μια χαρα ειναι για καλα γκαζια στην εθνικη. Τι λετε?
Είναι πολύ καλή επιλογή:oneup:

elise
28-08-10, 15:17
Βασικα θελω να αποφυγψ καποιο μεταχειρισμενο. 31.000 για μεταχειρισμενο φαινονται υπερπολλα για εμενα.
Τελικα φαινεται πως παμε σε Focus ST, μια χαρα ειναι για καλα γκαζια στην εθνικη. Τι λετε?


τεραστια καταναλωση και υπερβολικα ψηλη θεση οδηγησης.... κατα τα αλλα καλο.

hellenicsun
28-08-10, 15:18
τεραστια καταναλωση και υπερβολικα ψηλη θεση οδηγησης.... κατα τα αλλα καλο.

Υπερβολικά ψηλή θέση οδήγησης; Μπορείς να επεκταθείς λίγο σε αυτό;

elise
28-08-10, 15:21
πανε σε μια αντιπροσωπεια και μπες μεσα....

hellenicsun
28-08-10, 15:23
πανε σε μια αντιπροσωπεια και μπες μεσα....

Ναι, μάλιστα. Σε σχέση με ένα Focus απλό;

elise
28-08-10, 15:24
πιο ψηλή, αισθητα κιολας

imr
28-08-10, 16:59
Βασικα θελω να αποφυγψ καποιο μεταχειρισμενο. 31.000 για μεταχειρισμενο φαινονται υπερπολλα για εμενα.
Τελικα φαινεται πως παμε σε Focus ST, μια χαρα ειναι για καλα γκαζια στην εθνικη. Τι λετε?

Μεταχειρισμενο ST ομως βρισκεις με τα μισα λεφτα

and64
28-08-10, 17:28
Μεταχειρισμενο ST ομως βρισκεις με τα μισα λεφτα

Ακριβώς! Και γω πιστεύω οτι η εποχή ειναι κατάλληλη για μεταχειρισμένο (γι αυτό τσίμπησα και το golfακι βέβαια μεταχείρα, σιγά μην έδινα 25-26000 για αντίστοιχο καινούριο!!)

hellenicsun
28-08-10, 17:29
Ακριβώς! Και γω πιστεύω οτι η εποχή ειναι κατάλληλη για μεταχειρισμένο (γι αυτό τσίμπησα και το golfακι βέβαια μεταχείρα, σιγά μην έδινα 25-26000 για αντίστοιχο καινούριο!!)

+1

Ειδικά αν κάποιος σκοπεύει να αγοράσει αρκετά ακριβό αυτοκίνητο, το μεταχειρισμένο συμφέρει ιδιαίτερα.

and64
28-08-10, 17:37
+1

Ειδικά αν κάποιος σκοπεύει να αγοράσει αρκετά ακριβό αυτοκίνητο, το μεταχειρισμένο συμφέρει ιδιαίτερα.

Ειδικά αν υπολογίσεις και το φόρο πολυτελείας που ουσιαστικά σε αναγκάζει να μην βάλεις οσο εξοπλισμό θες αν έχεις θέσει ενα ορισμένο budget! Προσωπικά θα αισθανόμουν λίγο μ@λ@κας να πλήρωνα πχ για τα xenon ή την οροφή που θα ήθελα πολύ να βάλω αν το παιρνα καινούριο + 2 χιλιάρικα!

imr
28-08-10, 20:20
Ο φορος πολυτελειας σε αυτα τα αυτοκινητα (25+) εκτοξευει την τιμη παρα πολυ, δεν λιγο να πρεπει να δωσεις αλλα 2+ ετσι. Και στα 2λιτρα πλεον λογω τελων κτλ, οι τιμες εχουν πεσει υπερβολικα

Sebu
28-08-10, 20:50
Μετα από 3 μεταχειρισμένα στην οικογένεια, που όλα λιγο πολύ μας τσακισαν στα προβληματα (μηχανικά, ηλεκτρολογικά κτλ), εχω πει ποτε ξανα μεταχειρισμενο εκτος και αν ειναι απο ανθρωπο δικο μου, φιλο κολλητο, συγγενη 1ου βαθμου, που ξερω πως το εχει, οδηγαει και που εχω ιδια αντιληψη.

Αλλιως μονο καινουριο. Να εχει φουλ εγγυηση και να βγαλεις εσυ τα πλαστικα και τις σακουλες.

Ntalton
28-08-10, 22:26
Ναι παιδια, και εγω προτιμω καινουριο. Στα μεταχειρισμενα δεν ξερεις ποτε τι θα βγει.

hellenicsun
29-08-10, 03:16
Εγώ πάλι λέω πως ένα αυτοκίνητο με book service, μια επίσκεψη σε έμπιστο φαναρτζή, η σύνδεση της ECU στο computer και μια αναζήτηση μέσω ασφαλιστικής είναι τα απαραίτητα βήματα για να καταλάβετε τι παίζει με ένα μεταχειρισμένο.

imr
29-08-10, 03:48
Δεν διαφωνω και εγω υπερ του καινουργιου ειμαι γενικα, αλλα οταν υπαρχουν καποια μοντελα που ειναι ακομα στην εγγυηση και με την μιση τιμη απο οτι καινουργιο ειναι παρα πολυ καλη επιλογη. Και παλι φυσικα θελει πολυυυυ ψαξιμο, ελεγχους κτλ

hellenicsun
29-08-10, 03:52
Δεν διαφωνω και εγω υπερ του καινουργιου ειμαι γενικα, αλλα οταν υπαρχουν καποια μοντελα που ειναι ακομα στην εγγυηση και με την μιση τιμη απο οτι καινουργιο ειναι παρα πολυ καλη επιλογη. Και παλι φυσικα θελει πολυυυυ ψαξιμο, ελεγχους κτλ

Αυτό που γράφω παραπάνω, χωρίς πολλά - πολλά.

Όταν ήρθε η στιγμή να πάρω το δικό μου, ρωτάμε τον πωλητή τι προβλήματα έχει.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον μηχανικό μας και ρωτάμε τι θέλει, χωρίς να πούμε κάτι.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον φαναρτζή μας όπου διαπιστώνει μηδενικά χτυπήματα. Διασταυρώνουμε τη πληροφορία μέσω ασφαλιστικής, αφού δεν είχε γίνει ποτέ καμία δήλωση που να αφορά το συγκεκριμένο αμάξι.

Τέλος επισκεπτόμαστε το συνεργείο όπου στη σύνδεση του αυτοκινήτου με τον υπολογιστή, διαπιστώνουμε πως δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα ενώ τα ΧΛΜ είναι πραγματικά.

3 χρόνια μετά, όλα καλά :)

and64
29-08-10, 10:58
Αυτό που γράφω παραπάνω, χωρίς πολλά - πολλά.

Όταν ήρθε η στιγμή να πάρω το δικό μου, ρωτάμε τον πωλητή τι προβλήματα έχει.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον μηχανικό μας και ρωτάμε τι θέλει, χωρίς να πούμε κάτι.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον φαναρτζή μας όπου διαπιστώνει μηδενικά χτυπήματα. Διασταυρώνουμε τη πληροφορία μέσω ασφαλιστικής, αφού δεν είχε γίνει ποτέ καμία δήλωση που να αφορά το συγκεκριμένο αμάξι.

Τέλος επισκεπτόμαστε το συνεργείο όπου στη σύνδεση του αυτοκινήτου με τον υπολογιστή, διαπιστώνουμε πως δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα ενώ τα ΧΛΜ είναι πραγματικά.

3 χρόνια μετά, όλα καλά :)

Μια απο τα ίδια! Και το δικό μου golf ειχε service book, το είδε φαναρτζής, περασε διαγνωστικό και ολα οκ! Βέβαια ήθελε (και θέλει ακόμα) αλλαγή το λάδι του dsg αλλά αυτό το ήξερα, φαινόταν και απο τα βιβλία, μου το είπε και ο άνθρωπος...

Δεν θα με χάλαγε φυσικά αν το παιρνα καινούριο αλλά από την άλλη μήπως δεν εχουν βγει αρκετά προβληματικά αυτοκίνητα απο την 1η μέρα; Είναι μην σου κάτσει απο ενα σημείο και μετά!

Sebu
29-08-10, 12:57
Αυτό που γράφω παραπάνω, χωρίς πολλά - πολλά.

Όταν ήρθε η στιγμή να πάρω το δικό μου, ρωτάμε τον πωλητή τι προβλήματα έχει.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον μηχανικό μας και ρωτάμε τι θέλει, χωρίς να πούμε κάτι.
Μας λέει "θέλει καινούριες αναρτήσεις και εμπρός φώτα".

Το πάμε στον φαναρτζή μας όπου διαπιστώνει μηδενικά χτυπήματα. Διασταυρώνουμε τη πληροφορία μέσω ασφαλιστικής, αφού δεν είχε γίνει ποτέ καμία δήλωση που να αφορά το συγκεκριμένο αμάξι.

Τέλος επισκεπτόμαστε το συνεργείο όπου στη σύνδεση του αυτοκινήτου με τον υπολογιστή, διαπιστώνουμε πως δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα ενώ τα ΧΛΜ είναι πραγματικά.

3 χρόνια μετά, όλα καλά :)

Δεν ισχυει παντα αυτο. Επίσης μια ασφαλιστικη δεν ειναι υποχρεωμενη να σου παρασχει καμια πληροφορια για προς αγορα αυτοκινητο καθως δεν εισαι πελατης της (εκτος και αν εχεις βυσμα μεσα οποτε αλλαζει το πραγμα).

Επιπλεον σε ενα μεταχειρισμενο πρεπει με το καλημερα να αλλαξεις (α) αμορτισερ και (β) λαστιχα, οτι και αν σου λεει ο πωλητης (ειναι θεμα ασφαλειας σου) εκτος και αν ειναι δικου σου ανθρωπου το αμαξι και ξερεις ποτε ακριβως αλλαξε τι, και τι εβαλε.

Στο μεταχειρισμενο δεν ξερεις ποιοι και πως το εχουν οδηγησει και ειδικα αν εχει περασει γυναικα ή γυναικες, το δισκο πλατο θα χρειαστει καποια στιγμη αλλαγη και παντως πιο συντομα απο ενα καινουριο.

Με την αγορα επισης θα το πας αμεσα για ενα γενικο σερβις για λαδια,ξυδια, φιλτρα, τακακια, παραφλου,υγρα φρενων, απολυμανση κλιματιστικου,πληρωση/ελεγχος φρεον κτλ κτλ, ευθυγραμμιση, ζυγοσταθμιση με την αλλαγη ελαστικων, ελεγχος φορτιων μπαταριας γιατι ισως χρειαστει καινουρια για να εισαι σιγουρος (η μεση μπαταρια κραταει 3-5 χρονια, τα περισσοτερα μεταχειρισμενα θα τα παρεις στην 4ετια-5ετια τους αρα η μπαταρια θα σε αφησει συντομα).

Αν εισαι σωστος και νοιαζεσαι θα το πας και για ενα φουλ βιολογικο καθαρισμο να φυγει ολη η μπιχλα και η βρωμα απο μεσα και γιατι οχι και ενα αλοιφαδορο εξω να το κανει τζι τζι.

Ολα τα ανωτερω αν τα βαλεις κατω ειναι πολλα λεφτα τα οποια "αγνοεις" κατα την αγορα του μεταχειρισμενου.

Εκτος φυσικα και αν εισαι κανενας καγκουρας ασχετιδης και νομιζεις οτι επειδη το αγορασες το μεταχειρισμενο, βαζεις το κλειδι στη μιζα και πας βολτα (κουνια που σε κουναγε). Εισαι επικινδυνος και για τον εαυτο σου και τους αλλους.

Εχω περιπτωση γυναικας η οποια αγορασε "καλο" μεταχειρισμενο, το οποιο ομως ο πωλητης/εμπορος πριν ειχε γυρισει το κοντερ κατα αρκετες χιλιαδες χλμ (μιλαμε για περιστατικο αρχες του 2010 με αμαξι του 2006).

Η γυναικα για καλη της τυχη (αν και εκτος εγγυησης γιατι ηταν 3ετης), το πηγε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της περιοχης της, που ηταν το ιδιο με του προηγουμενου ιδιοκτητη. Οταν λοιπον πηγε για το 1ο της σερβις (ειχε φτασει τα προβλεπομενα χλμ), την ενημερωσαν (γιατι βρηκαν το ιδιο πλαισιο στον υπολογιστη τους) οτι το αμαξι απεχει κατι χιλιαδες χλμ απο αυτο που αναγραφει το κοντερ και οτι καποιος την εξαπατησε.

Ευτυχως ειχαν περασει μολις 3 μηνες απο την αγορα, γυρισε στον εμπορο και μετα απο φασαρια της εκανε δωρο την αλλαγη ελαστικων και αμορτισερ.

Επισης μου εχει τυχει μεταχειρισμενο το οποιο δεν ειχε ουτε γρατζουνια, κανενα μηχανικο προβλημα, τιποτα, τζι τζι και πως μας κοβει (επειδη την ειχαμε πατησει στο παρελθον) και λεμε στο συνεργειο ξηλωσε το ολο, βγαλε ταπετσαριες,μοκετες τα παντα και τσεκαρε για υγρασια, νερα κτλ.

Το αμαξι ειχε πεσει σε πλημμυρες και ειχε γινει ολο παπι μεσα εξω. Αυτο φυσικα προσπαθησαν να το αποκρυψουν, σαφως επηρεαζει ενα αυτοκινητο (ποτε δεν μπορεις να το στεγνωσεις/καθαρισεις τελειως καλα) και δεν ξερεις πως και σε τι βαθμο εχει επηρεασει μηχανη και ηλεκτρολογικα.

Επειδη λοιπον η αγορα μεταχειρισμενου απαιτει παρα πολυ τρεξιμο, ψαξιμο (συνεπως χρονο πολυτιμο για ενα εργαζομενο) συν ολα τα ανωτερω εξοδα ελεγχου και διορθωσεων που πρεπει να κανεις μετα την αγορα για να εισαι εσυ σιγουρος οτι το αμαξι δουλευει σωστα και παλι δεν εισαι ποτε 100% σιγουρος, καλυτερα καινουριο. Ετσι και αλλιως ο μεσος ανθρωπος στα 30+ κατι του δεν θα αλλαξει αμαξι στην 5ετια (καθως ενδεχομενα δεν θα το εχει ξεπληρωσει ακομα) αλλα θα το κρατησει 8-10 χρονακια.

and64
29-08-10, 13:26
@sebu σωστά ολα αυτά αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι, τουλάχιστον οχι πάντα! Δλδ σε μενα τα λάστιχα που χει πάνω ειναι στο μεσο της ζωης τους και επειδή δεν μου πολυαρεσουν οντως θα τα αλλάξω το χειμώνα και εκανα μια αλλαγή λάδια/φίλτρο άσχετα με το τι έλεγε το βιβλίο αλλά αμορτισέρ πχ ή τακάκια κλπ που δεν έχουν θέμα (πέρασε αμορτισερόμετρο και δειχνουν οκ, τακάκια τα βγαλαμε και εχουν ακόμα κανενα 10000 να κάνουν τα μπροστινά, τα πισω ίσως θέλουν αλλαγή πιο σύντομα) γιατί να τα αλλάξω δεν καταλαβαίνω;;
Ο κλιματισμός λειτουργεί υποδειγματικά, είχε και αλλαγμένο φίλτρο καμπίνας (το έβγαλα και αυτό)...

Για τη μετάδοση θα συμφωνήσω απόλυτα βέβαια με αυτό που λες και για μένα ήταν ενας ακόμα λόγος που πήρα dsg. Επίσης θα συμφωνήσω και για το τρέξιμο, εγω ασχολήθηκα χοντρικά 1 μήνα με την όλη υπόθεση, οχι καθε μέρα βέβαια! Απλά ειχα το χρόνο να το κάνω.

Για να μην τα λέω ολα καλά βέβαια, μου έκανε πριν 1 βδομάδα κατι διακοπές στιγμιαίες από τις 2-3500 αλλά τελικά ειναι μια βαλβίδα (n75) που ρυθμίζει τη αλλαγή απο κομπρέσσορα σε turbo και είναι συχνό φαινόμενο να χαλάει στα tsi, θέλει 30-40 ευρώ για αλλάγή. Δεν το θεωρώ όμως και κανένα σημαντικό πρόβλημα αυτό, απλά σου λέω τι εβγαλε μεχρι στιγμής...

hellenicsun
29-08-10, 15:00
@Sebu πολλά από τα παραπάνω που λες δεν είναι απαραίτητα, ούτε αποτελλούν κανόνα.

Το γενικό service είναι κάτι που θα προκύψει από τον αρχικό έλεγχο του μηχανικού. Τα "λάδια-ξύδια" είναι αμελητέο έξοδο. Η μετάδοση ΠΧ έχει ελεχθεί στη δοκιμή. Αν για παράδειγμα υπάρχει θέμα συγχρονιζέ σε μια ταχύτητα, κάνει κρα αμέσως. Στο κάτω - κάτω μια έρευνα πάνω στα συνήθες προβλήματα ενός μοντέλου και μια βόλτα μαζί με έναν πιο έμπειρο (μηχανικό κυρίως) δε βλάπτει.

Ο βιολογικός καθαρισμός στη δική μου περίπτωση είχε ήδη γίνει. Αλλά και πάλι, δεν είναι απαραίτητο το αμάξι να είναι μέσα στη βρωμιά, ούτε αποτελλεί ιδιαίτερο έξοδο ο βιολογικός - γυάλισμα & κέρωμα.

Τα ΧΛΜ που αναφέρεις σχετικά με το αυτοκίνητο της συζύγου, σου είπα: Σύνδεση της ECU στο computer.

Τώρα, περί "βάζω το κλειδί στη μίζα και φεύγω", ούτε σε καινούριο! Έκατσα πάνω από 30 min κοιτάζοντας τα πάντα στο Ka πρώτου φύγουμε από την αντιπροσωπεία. Δεν έχω ακούσει και λίγα.

teodor_ch
29-08-10, 21:22
Για να μην τα λέω ολα καλά βέβαια, μου έκανε πριν 1 βδομάδα κατι διακοπές στιγμιαίες από τις 2-3500 αλλά τελικά ειναι μια βαλβίδα (n75) που ρυθμίζει τη αλλαγή απο κομπρέσσορα σε turbo και είναι συχνό φαινόμενο να χαλάει στα tsi, θέλει 30-40 ευρώ για αλλάγή. Δεν το θεωρώ όμως και κανένα σημαντικό πρόβλημα αυτό, απλά σου λέω τι εβγαλε μεχρι στιγμής...

Για τα tSI συγκεκριμένα είναι μεγάλο ρίσκο κατα τη γνώμη μου η αγορά σαν μεταχειρισμένα όταν δεν έχουν ακόμα εγγύηση και δεν είναι απο πολύ γνωστό.

Τα προγράμματα που ανεβάζουν τα άλογα στο θεό τα βάζει πλέον και ο παππούς και βγαίνουν χωρίς να φαίνεται ΤΠΤ στον εγκέφαλο. Καθότι μέλος στο vwclub.gr παρόλο που είμαι πανευτυχής με το golfάκι μου, έχω τρομοκρατηθεί κατα καιρούς με πανάκριβα προβλήματα που διαβάζω. Για παράδειγμα ο κομπρέσορας ή το τούρμπο θέλει τουλάχιστον €2000 για φτιάξιμο (απο όσο θυμάμαι).

Προσωπικά σαν μεταχειρισμένο θα προτιμούσα "απλά" αυτοκίνητα χωρίς πολλά μηχανικά/ηλεκτρονικά μέρη.

Sebu
29-08-10, 23:06
@sebu σωστά ολα αυτά αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι, τουλάχιστον οχι πάντα! Δλδ σε μενα τα λάστιχα που χει πάνω ειναι στο μεσο της ζωης τους και επειδή δεν μου πολυαρεσουν οντως θα τα αλλάξω το χειμώνα και εκανα μια αλλαγή λάδια/φίλτρο άσχετα με το τι έλεγε το βιβλίο αλλά αμορτισέρ πχ ή τακάκια κλπ που δεν έχουν θέμα (πέρασε αμορτισερόμετρο και δειχνουν οκ, τακάκια τα βγαλαμε και εχουν ακόμα κανενα 10000 να κάνουν τα μπροστινά, τα πισω ίσως θέλουν αλλαγή πιο σύντομα) γιατί να τα αλλάξω δεν καταλαβαίνω;;
Ο κλιματισμός λειτουργεί υποδειγματικά, είχε και αλλαγμένο φίλτρο καμπίνας (το έβγαλα και αυτό)...

Για τη μετάδοση θα συμφωνήσω απόλυτα βέβαια με αυτό που λες και για μένα ήταν ενας ακόμα λόγος που πήρα dsg. Επίσης θα συμφωνήσω και για το τρέξιμο, εγω ασχολήθηκα χοντρικά 1 μήνα με την όλη υπόθεση, οχι καθε μέρα βέβαια! Απλά ειχα το χρόνο να το κάνω.

Για να μην τα λέω ολα καλά βέβαια, μου έκανε πριν 1 βδομάδα κατι διακοπές στιγμιαίες από τις 2-3500 αλλά τελικά ειναι μια βαλβίδα (n75) που ρυθμίζει τη αλλαγή απο κομπρέσσορα σε turbo και είναι συχνό φαινόμενο να χαλάει στα tsi, θέλει 30-40 ευρώ για αλλάγή. Δεν το θεωρώ όμως και κανένα σημαντικό πρόβλημα αυτό, απλά σου λέω τι εβγαλε μεχρι στιγμής...

To οτι περασε αμορτισερομετρο και δειχνουν οκ δεν λεει και πολλα. Την τελικη αισθηση την εχεις και την καταλαβαινεις εσυ. Πας σε ενα δρομο που ξερεις καλα, σε στροφιλικια που ξερεις καλα και δοκιμαζεις να μπεις με τα χλμ που εμπαινες με το προηγουμενο αμαξι σου υπο την προυποθεση οτι δεν ηταν βαρκα με σαπια αμορτισερ.

Αν το καινουριο αμαξι μπει οριακα ή δεν μπει καθολου, δλδ τα αμορτισερ σου δεν σε κρατησουν, οτι και να λεει το αμορτισερομετρο :whistle:

Εχω δει αμαξια που το αμορτισερομετρο τους ελεγε οκ και ο μηχανικος ελεγε κανεις 10.000-15.000 χλμ ακομα αλλα μολις σκαγανε σε ανωμαλια του δρομου τα εβλεπες και ανεβοκαταβαινε ο κωλος σαν σε μονιμο ελατηριο. Αυτο σημαινει οτι σε κρατανε μονο τα ελατηρια και τα αμορτισερ σου ειναι στα τελευταια τους (αν δεν εχουν κλαταρει ηδη).

Επισης τα τακακια δεν θα εμπιστευομουν κανενα μηχανικο με το ματι οτι κοιτα εχει ακομα κανει 10.000 χλμ. Στο θεμα του φρεναρισματος που ειναι η ακινητοποιηση του αυτοκινητου μου, προσωπικα σαν Sebu θα ζηταγα ολοκαινουρια τακακια μπρος πισω και αλλαγη στα υγρα φρενων/εξαερωση.

Επισης λαδακια φρεσκα καινουρια για να τα πατησω/στρωσω εγω και να ξεκινησω εγω το 0-7.000 χλμ αλλαγη, αλλαγη στο παραφλου και ελεγχος στα κολαρα του ψυγειου και απαραιτητως μετρηση και φορτιση αν απαιτειται της μπαταριας αλλιως αλλαγη με καινουρια για τους λογους που περιεγραψα στο προηγουμενο ποστ. Αμαξι στα 4-5 χρονια που δεν εχει αλλαξει ξανα μπαταρια, κοντοζυγωνει η αλλαγη της και θα αφησει εσενα στα κρυα του λουτρου.

Επιπροσθετα φουλ απολυμανση του κλιματισμου στο συνεργειο (δεν ξερεις ο προηγουμενος τι κατοικιδια μπορει να κουβαλαγε ή απο ποτε ειχε να καθαρισει το αμαξι ή το συστημα κλιματισμου).

Τελος προσωπικα θα εκανα και ενα καλο βιολογικο καθαρισμο. Θελω το αμαξι μεσα να λαμπει και να ειναι σαν καινουριο, οχι με τις τσιγαριλες, μαυριλες, μπιχλες του καθενος που μπορει να επινε, ετρωγε, εβαζε παιδια, σκυλια, γατια και ποιος ξερει τι αλλο εκανε στα πισω καθισματα :p

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 4 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για τα tSI συγκεκριμένα είναι μεγάλο ρίσκο κατα τη γνώμη μου η αγορά σαν μεταχειρισμένα όταν δεν έχουν ακόμα εγγύηση και δεν είναι απο πολύ γνωστό.

Τα προγράμματα που ανεβάζουν τα άλογα στο θεό τα βάζει πλέον και ο παππούς και βγαίνουν χωρίς να φαίνεται ΤΠΤ στον εγκέφαλο. Καθότι μέλος στο vwclub.gr παρόλο που είμαι πανευτυχής με το golfάκι μου, έχω τρομοκρατηθεί κατα καιρούς με πανάκριβα προβλήματα που διαβάζω. Για παράδειγμα ο κομπρέσορας ή το τούρμπο θέλει τουλάχιστον €2000 για φτιάξιμο (απο όσο θυμάμαι).

Προσωπικά σαν μεταχειρισμένο θα προτιμούσα "απλά" αυτοκίνητα χωρίς πολλά μηχανικά/ηλεκτρονικά μέρη.

Σωστο σημειο και αυτο

Τα TSI και γενικα τα καινουρια τουρμπο της τελευταιας 3ετιας, δεν εχουν πολυ δοκιμαστει, τεσταριστει σε βαθος χρονου, για να ξερουμε ποτε θα αρχισουν να κλαταρουν τουρμπο και κομπρεσορες με ανυπολογιστο κοστος σε επισκευη.

Οταν ο αλλος σου πουλαει τουρμπο του 2006 ή του 2007 που το εχει αλλαξει τα ματια και εισαι εκτος ή οριακα εκτος εγγυησης (νομιζω η VW δινει 3 ετη μηχανικα μερη), ευχησου σε 2-3 χρονακια μην εισαι με ενα πορτοφολι στο χερι και σκας λεφτα σε πανακριβες μηχανικες επισκευες. Γιατι καλως ή κακως δεν εισαι ποτε σιγουρος πως οδηγουσε ο προηγουμενως το αμαξι και αν το πηγαινε στρωτα με μικτη οδηγηση ή οδηγουσε μονιμα στους κοφτες και εριχνε πατητες τις ταχυτητες (αρα και το κιβωτιο δεν το κοβω στα καλυτερα του).

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@Sebu πολλά από τα παραπάνω που λες δεν είναι απαραίτητα, ούτε αποτελλούν κανόνα.

Το γενικό service είναι κάτι που θα προκύψει από τον αρχικό έλεγχο του μηχανικού. Τα "λάδια-ξύδια" είναι αμελητέο έξοδο. Η μετάδοση ΠΧ έχει ελεχθεί στη δοκιμή. Αν για παράδειγμα υπάρχει θέμα συγχρονιζέ σε μια ταχύτητα, κάνει κρα αμέσως. Στο κάτω - κάτω μια έρευνα πάνω στα συνήθες προβλήματα ενός μοντέλου και μια βόλτα μαζί με έναν πιο έμπειρο (μηχανικό κυρίως) δε βλάπτει.

Ο βιολογικός καθαρισμός στη δική μου περίπτωση είχε ήδη γίνει. Αλλά και πάλι, δεν είναι απαραίτητο το αμάξι να είναι μέσα στη βρωμιά, ούτε αποτελλεί ιδιαίτερο έξοδο ο βιολογικός - γυάλισμα & κέρωμα.

Τα ΧΛΜ που αναφέρεις σχετικά με το αυτοκίνητο της συζύγου, σου είπα: Σύνδεση της ECU στο computer.

Τώρα, περί "βάζω το κλειδί στη μίζα και φεύγω", ούτε σε καινούριο! Έκατσα πάνω από 30 min κοιτάζοντας τα πάντα στο Ka πρώτου φύγουμε από την αντιπροσωπεία. Δεν έχω ακούσει και λίγα.

120 ο βιολογικος, κανενα 100-150 το κερωμα (για καλη δουλεια οχι της πλακας), 100 απο δω, 100 απο κει σιγα σιγα το νουμερο μαζευεται. Και πας για μεταχειρισμενο 10.000 ευρω και εχεις βρεθει με τα διαφορα 100ευρα, συν γενικο σερβις κανα 300 ευρω, συν λαστιχα (απο 300+ ευρω αναλογα διασταση,προφιλ) και αμορτισερ (300 μιν) εισαι στο +1.000 ευρω με το καλημερα. Και πολυ δεν τα υπολογιζουν αυτα τα λεφτα.

Αν το καλοσκεφτεις ειναι 4-5 μηνες δανειου ενος νεου αυτοκινητου

Αναφορικα με το εταιρο αυτοκινητο ευτυχως δεν ηταν της συζυγου γιατι δεν εχω συζυγο :lol:

hellenicsun
29-08-10, 23:24
Να σου συστήσω με 120 βιολογικό και γυάλισμα και κέρωμα; :p

Δε κάνω πλάκα, ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας.

and64
30-08-10, 00:12
Για τα tSI συγκεκριμένα είναι μεγάλο ρίσκο κατα τη γνώμη μου η αγορά σαν μεταχειρισμένα όταν δεν έχουν ακόμα εγγύηση και δεν είναι απο πολύ γνωστό.

Τα προγράμματα που ανεβάζουν τα άλογα στο θεό τα βάζει πλέον και ο παππούς και βγαίνουν χωρίς να φαίνεται ΤΠΤ στον εγκέφαλο. Καθότι μέλος στο vwclub.gr παρόλο που είμαι πανευτυχής με το golfάκι μου, έχω τρομοκρατηθεί κατα καιρούς με πανάκριβα προβλήματα που διαβάζω. Για παράδειγμα ο κομπρέσορας ή το τούρμπο θέλει τουλάχιστον €2000 για φτιάξιμο (απο όσο θυμάμαι).

Προσωπικά σαν μεταχειρισμένο θα προτιμούσα "απλά" αυτοκίνητα χωρίς πολλά μηχανικά/ηλεκτρονικά μέρη.

To ξέρω αυτό που λες (μπήκα και γω στο club btw:biggrin:) αλλά αποφάσισα να το παίξω, το αν έκανα καλά ή οχι θα το δείξει...
Ο κομπρέσορας μπορεί να κανει κανα 2χιλιαρο μονος του , η τουρμπίνα πάλι δύσκολα πάνω απο 150-200 ευρώ και πολλά λέω! Αν είχει πρόγραμμα ή οχι φυσικά δεν μπορώ να το δω, οπότε θελω να πιστεύω οτι δεν ειχε.

Sebu το ξέρω φυσικά οτι η άισθηση δεν υποκαθίσταται με τπτ και σαφώς το πήγα πλακωμένο μεχρι αηδίας σε στροφιλίκια. Εκεί αποφάσησα οτι δεν μου αρέσουν τα λάστιχα και θα φάνε αλλαγή σύντομα! Αλλά αφού συμπεριφέρεται νορμάλ η ανάρτηση, τα φρένα με σταματάνε (μυρίσανε βέβαια στην κατάβαση μετά αλλά αυτό ειναι λογικό με την χρήση που τους έκανα!) και δεν ξύνει σίδερο με σίδερο δεν βρίσκω λόγο να τα αλλάξω τώρα! Λάδι άλλαξα βέβαια, οπως είπα και πιο πανω.

Το θεμα με το πως έχει συμπεριφερθεί ο άλλος στο αυτοκίνητο δεν μπορώ να πω οτι δεν με απασχόλησε αλλά απο την άλλη υπάρχουν τοσα tsi με 100-120000 και παραπάνω, που δουλεύουν κανονικά, αν μου κάτσει εμένα η στραβή τι να πω...
Κιβώτιο είπαμε...dsg:biggrin: Oσο και να θελε δεν μπορούσε να του κάνει κατι ιδιαίτερο. Τα χειροκίνητα πάλι απ'οτι διαβάζω και στο vwclub έχουν αρκετά προβλήματα (σπασίματα, γραντζουνάνε δευτέρες κλπ κλπ:down:)
Βιολογικός είχε γίνει πριν το πάρω, γενικά το σαλόνι είναι σε καλύτερη κατάσταση απ'οτι περίμενα.
Μπαταρία ειναι στα υπόψιν για αλλαγή κάποια στιγμή...

Γενικώς και 2000 χιλιάρικα να δώσω είμαι πάλι -12000 απο την τιμή ενος αντίστοιχου καινούριου vi (το οποίο δεν μου αρέσει εμφανισιακά καθόλου btw)
Aλλά το οτι πολύς κόσμος δεν το βλέπει έτσι και νομίζει οτι το πήρε κι εφυγε ισχύει δυστυχώς!

aglaisma
30-08-10, 19:55
Να σου συστήσω με 120 βιολογικό και γυάλισμα και κέρωμα; :p

Δε κάνω πλάκα, ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας.

με 100 τα ιδια προσφορα, οποιος θελει μου λεει

Ioanna123
04-09-10, 15:27
Ισως ακουγομαι off topic, αλλα οποιος θελει ας διαβασει

Μία ιστορία για αυτοκίνητα, τελώνες και φαρισαίους... (http://www.capital.gr/news.asp?id=708125)

Τα ιδια συνεχιζουν να ισχυουν?

wesker
05-09-10, 12:30
Ισως ακουγομαι off topic, αλλα οποιος θελει ας διαβασει

Μία ιστορία για αυτοκίνητα, τελώνες και φαρισαίους... (http://www.capital.gr/news.asp?id=708125)

Τα ιδια συνεχιζουν να ισχυουν?

Δυστυχώς ναι...

akilleas
05-09-10, 18:03
Είχαμε προσπαθήσει και εμείς να φέρουμε Golfaki το 2000 καινούριο από Γερμανία...αλλά τελικά δεν μας συνέφερε. Και έτσι αγοράσαμε από Ελλάντα!!!

gedi
05-09-10, 23:59
Έχει κανείς σχετικά εμπεριστατωμένη άποψη για Fiat Bravo T-Jet (120 ή 150)?
Με ενδιαφέρουν κυρίως κατανάλωση / αξιοπιστία, αλλά και κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη... :)

and64
06-09-10, 00:10
Μια χαρα ειναι το bravo! Αν μιλάς για καινουριο νομίζω δεν ερχεται πλέον με τον 150αρη αλλά μονο tjet 120. Λογικά θα πρέπει να φορέσει τους multiair καποια στιγμή αλλά στο site αυτή τη στιγμή λέει tjet:hmm:

To 120αρι γενικώς ειναι πιο μαλακό και το 150αρι πιο sport αλλα τσιμπάει και παραπάνω βενζίνη! Σίγουρα ειναι πιο σπορ απο golf 6 πάντως...
Προσωπικά θα το έπαιρνα άνετα (στο τσακ ήμουν δλδ, ειχαμε πάει αντιπροσωπείες κλπ, αλλά στο τέλος μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά και το αφήσαμε, ερχοταν το 150αρι με την απόσυρση της fiat, σχεδον 20000 με καποια extra: xenon, το καλο ηχοσύστημα, αισθητήρες βροχής/φωτων και blue&me)

Στο forum των 4t πάντως, εδώ (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=10899), έχει γίνει αρκετή συζήτηση και υπάρχουν αρκετοί ιδιοκτήτες που μπορούν να σε διαφωτίσουν καλύτερα;)

hellenicsun
06-09-10, 00:15
Προσωπικά θα προτιμούσα μια multiair έκδοση από μια T-Jet λόγω νεώτερης - και καλύτερης - τεγχνολογίας.

and64
06-09-10, 00:16
Προσωπικά θα προτιμούσα μια multiair έκδοση από μια T-Jet λόγω νεώτερης - και καλύτερης - τεγχνολογίας.

Ξερεις αν εχει φορεθεί ο multiair στο bravo; Εγω υπέθεσα οτι στο my 2010 θα έμπαινε αλλα στο site λέει παντού tjet!:what:

hellenicsun
06-09-10, 00:19
Ξερεις αν εχει φορεθεί ο multiair στο bravo; Εγω υπέθεσα οτι στο my 2010 θα έμπαινε αλλα στο site λέει παντού tjet!:what:

Μα το είχα δεδομένο πως οι multiair θα έχουν "φορεθεί" και από το Bravo. Όμως ήμουν λάθος! Μόλις είδα πως μόνο T-Jet και multijet έχει.

Περίεργα πράγματα.

and64
06-09-10, 00:21
Μα το είχα δεδομένο πως οι multiair θα έχουν "φορεθεί" και από το Bravo. Όμως ήμουν λάθος! Μόλις είδα πως μόνο T-Jet και multijet έχει.

Περίεργα πράγματα.

Ελα ντε! Μονο το evo τους φοράει προς το παρόν...:down:

teodor_ch
06-09-10, 01:42
Σίγουρα ειναι πιο σπορ απο golf 6 πάντως...

δεδομένου ότι το ένα φοράει ημιάκαμπτο ενώ το άλλο πολλαπλού δεν λέει κάτι?
το ότι το τιμόνι του bravo είναι πιο ηλεκτρονικό?

akilleas
06-09-10, 08:24
Μια χαρά είναι το Bravo.
Το οδηγώ 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Χωρίς προβλήματα, στιβαρό και με αρκετή ιπποδύναμη. Τώρα για την κατανάλωση οι απόψεις διίστανται. Εγώ με 25000 χλμ βρίσκομαι στα 8,2 l/100km και νομίζω ότι είμαι μια χαρά. Εκεί και ίσως λίγο πιο πάνω ήμουνα με το 1600άρι Stilo.
Θα βρεις στοκ 150άρια σίγουρα πολλά, αλλά εάν μπορείς να περιμένεις για τον multiair σίγουρα θα είναι καλύτερα. Όπου να'ναι θα εμφανιστεί και στην Ελλάδα...

elise
06-09-10, 08:35
Σίγουρα ειναι πιο σπορ απο golf 6 πάντως...

παρτο αλλιως , γιατι θα βρεις...

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το ότι το τιμόνι του bravo είναι πιο ηλεκτρονικό?


δεν υπαρχει τετοιος χαρακτηρισμος....

gedi
06-09-10, 10:50
Ευχαιρστώ για τις απαντήσεις.

Κοιτάζω μόνο για μεταχειρισμένο, οπότε τα Multiair δυστυχώς δεν παίζουν...

and64
06-09-10, 11:07
δεδομένου ότι το ένα φοράει ημιάκαμπτο ενώ το άλλο πολλαπλού δεν λέει κάτι?
το ότι το τιμόνι του bravo είναι πιο ηλεκτρονικό?


παρτο αλλιως , γιατι θα βρεις...


sorry παιδιά, πιο σκληρό ήθελα να γράψω οχι πιο σπορ, το 150αρι κοπαναγε αρκετά και σε ενα μινι test drive που ειχα μπει (αλλα οκ, πες αυτό το εχουν κακομεταχειριστεί κιολας) και 2 ατομα που το χουν που ειχα μιλήσει μαζί τους το ίδιο μου χαν πει...

@elise: μάλλον εννοεί ηλεκτρικό τιμόνι, οσο για το "παρτο αλλιως , γιατι θα βρεις" το αφήνω ασχολίαστο...

xroupista
06-09-10, 11:09
citroen ds3 1.600....αυτό πήρα και έκλεισα....Κορυφη!

and64
06-09-10, 11:26
citroen ds3 1.600....αυτό πήρα και έκλεισα....Κορυφη!

Aν συμβιβαστείς με την εμφάνιση δεν πρέπει να ναι άσχημο οδηγικά...:innocent:

hellenicsun
06-09-10, 12:18
citroen ds3 1.600....αυτό πήρα και έκλεισα....Κορυφη!

Για πες, για πες! Τα Citroen είναι άκρως ενδιαφέροντα αυτοκίνητα.


παρτο αλλιως , γιατι θα βρεις...

Πάρε το εσύ αλλιώς γιατί ήδη έξυσες.

aglaisma
06-09-10, 16:10
δεδομένου ότι το ένα φοράει ημιάκαμπτο ενώ το άλλο πολλαπλού δεν λέει κάτι?
το ότι το τιμόνι του bravo είναι πιο ηλεκτρονικό?

Βρε συ, υπαρχει υδραυλικο και ηλεκτρο-υδραυλικο(ηλεκτρικη υποβοηθηση). Σε καποια αυτοκινητα το ηλεκτρο-υδραυλικο ρυθμιζεται ως προς τη σκληροτητα. Πχ στα wv group καποια μοντελα ειχαν 3 σκαλες. comfort normal sport και μονο μεσω εγκεφαλου

teodor_ch
06-09-10, 23:20
Μια χαρά είναι το Bravo.


δεν είπε κανείς ότι δεν είναι καλό
είναι (ήταν μέχρι πέρυσι που το κοιτούσα τουλάχιστον) πολύ καλή επιλογή στα λεφτά που ζητούσε



δεν υπαρχει τετοιος χαρακτηρισμος....



@elise: μάλλον εννοεί ηλεκτρικό τιμόνι


Βρε συ, υπαρχει υδραυλικο και ηλεκτρο-υδραυλικο(ηλεκτρικη υποβοηθηση). Σε καποια αυτοκινητα το ηλεκτρο-υδραυλικο ρυθμιζεται ως προς τη σκληροτητα. Πχ στα wv group καποια μοντελα ειχαν 3 σκαλες. comfort normal sport και μονο μεσω εγκεφαλου

ηλεκτρονικό εννούσα!
σαν να παίζεις παιχνίδι αφού δεν μεταφέρει τις πληροφορίες του δρόμου :p
γνωρίζω τη διαφορά υδραυλικού (seat marbella) και του ηλεκτρο-υδραυλικού με μία απο τις χειρότερες επιλογές το fiat panda (κορυφή αν ανοίξετε και το CITY).

and64
06-09-10, 23:22
ηλεκτρονικό εννούσα!
σαν να παίζεις παιχνίδι αφού δεν μεταφέρει τις πληροφορίες του δρόμου :p
γνωρίζω τη διαφορά υδραυλικού (seat marbella) και του ηλεκτρο-υδραυλικού με μία απο τις χειρότερες επιλογές το fiat panda (κορυφή αν ανοίξετε και το CITY).

:rofl::rofl: στο panda (στο 1.2 τουλάχιστον που εχω οδηγήσει) αν εχεις το city ενεργοποιημένο και φυσίξει κανενας δυνατός αέρας απο το παράθυρο παίζει να αλλάζεις λωρίδα:lol::lol::lol::lol::shifty:

Στο bravo παλι επειδή το test drive ήταν του 5λεπτου δεν μπορώ να πω οτι με χάλασε ούτε με ενθουσίασε πάντως. Σίγουρα πιο βαρύ απο panda αλλά μάλλον τεχνητή αίσθηση...


ασχετο: είχε το marbella υδραυλικό;;;;;;;:stunned:

mix21
07-09-10, 00:04
παιδιά συνεχίζει να γίνεται στην αττική παζάρι αυτοκινήτου?? εννοώ όπως παλιότερα που κάθε κυριακή μαζεύονταν οι πωλητές σε ένα μέρος και πηγαίνε όποιος ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο και γινόταν επιτόπου η αγοραπωλησία...

teodor_ch
07-09-10, 00:47
ασχετο: είχε το marbella υδραυλικό;;;;;;;:stunned:

δε ξέρω τί είχε, αλλά ξέρω ότι ίδρωνα να το παρκάρω!

and64
07-09-10, 00:59
δε ξέρω τί είχε, αλλά ξέρω ότι ίδρωνα να το παρκάρω!

Αρα τπτ δεν είχε! Οπως και το uno το δικό μου:biggrin: Βέβαια το uno δεν ήθελε ιδιαίτερη προσπάθεια για στρίψει, εν κινήσει εστριβε με ενα χερι ανετα, σε παρκάρισμα οκ, αν ήταν στενή η θέση...:bless:


παιδιά συνεχίζει να γίνεται στην αττική παζάρι αυτοκινήτου?? εννοώ όπως παλιότερα που κάθε κυριακή μαζεύονταν οι πωλητές σε ένα μέρος και πηγαίνε όποιος ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο και γινόταν επιτόπου η αγοραπωλησία...

Στο Σχιστό γίνεται νομίζω στα Σαββατοκύριακα ή μονο Κυριακή...:hmm: δεν ξέρω και σίγουρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.