PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

linkinp
07-09-10, 15:00
δε ξέρω τί είχε, αλλά ξέρω ότι ίδρωνα να το παρκάρω!

αρα ειχε μηχανικη κρεμαγιερα,οχι υδραυλικη.


Αρα τπτ δεν είχε! Οπως και το uno το δικό μου:biggrin: Βέβαια το uno δεν ήθελε ιδιαίτερη προσπάθεια για στρίψει, εν κινήσει εστριβε με ενα χερι ανετα, σε παρκάρισμα οκ, αν ήταν στενή η θέση...:bless:



Μη μιλας καθολου!Τι να πω κι εγω με το tipo!!!Σαν το uno αλλα με περισσοτερο βαρος στον μπροστινο αξονα.Μπρατσα ειχα κανει!

tsavman
07-09-10, 17:29
Εγώ γυμνάζω περιστασιακά τα μπράτσα μου με ένα Corolla του '93 του πατέρα μου. Καμία υποβοήθηση στο τιμόνι=τρελό ζόρι όταν το αμάξι δεν κινείται ή τσουλάει οριακά..

Στο θέμα μας τώρα, αν είχα 20.000 τώρα θα πήγαινα για το Dacia Duste (http://www.dacia.gr/default.asp?pid=134&la=1)r, την diesel έκδοση. Υπερ-τίμιο και με συμπαθητικό design. Το έχω δει από κοντά (κυκλοφορεί ένα στη γειτονιά) και όλοι οι ανυποψίαστοι ψάχνουν να δουν τι μάρκα είναι (φέρνει σε κάποια τζιποειδή της Dodge μου φαίνεται)

DOU
08-09-10, 11:29
Opel Astra GTC Paris Concept
767517675276753

Καλη προσπαθεια απο την οpel αν βγει τελικα ετσι στην παραγωγη.

elise
08-09-10, 11:32
Εγώ γυμνάζω περιστασιακά τα μπράτσα μου με ένα Corolla του '93 του πατέρα μου. Καμία υποβοήθηση στο τιμόνι=τρελό ζόρι όταν το αμάξι δεν κινείται ή τσουλάει οριακά..

Στο θέμα μας τώρα, αν είχα 20.000 τώρα θα πήγαινα για το Dacia Duste (http://www.dacia.gr/default.asp?pid=134&la=1)r, την diesel έκδοση. Υπερ-τίμιο και με συμπαθητικό design. Το έχω δει από κοντά (κυκλοφορεί ένα στη γειτονιά) και όλοι οι ανυποψίαστοι ψάχνουν να δουν τι μάρκα είναι (φέρνει σε κάποια τζιποειδή της Dodge μου φαίνεται)

σιγουρα μας κανεις πλακα τωρα...

nikolas1988
08-09-10, 13:30
Στο θέμα μας τώρα, αν είχα 20.000 τώρα θα πήγαινα για το Dacia Duste (http://www.dacia.gr/default.asp?pid=134&la=1)r, την diesel έκδοση. Υπερ-τίμιο και με συμπαθητικό design. Το έχω δει από κοντά (κυκλοφορεί ένα στη γειτονιά) και όλοι οι ανυποψίαστοι ψάχνουν να δουν τι μάρκα είναι (φέρνει σε κάποια τζιποειδή της Dodge μου φαίνεται)
με λιγα λογια μας λες οτι θα πετουσες 20.000€
:dots:

jimmakosx
08-09-10, 13:53
αρα ειχε μηχανικη κρεμαγιερα,οχι υδραυλικη.



Μη μιλας καθολου!Τι να πω κι εγω με το tipo!!!Σαν το uno αλλα με περισσοτερο βαρος στον μπροστινο αξονα.Μπρατσα ειχα κανει!


Εγώ γυμνάζω περιστασιακά τα μπράτσα μου με ένα Corolla του '93 του πατέρα μου. Καμία υποβοήθηση στο τιμόνι=τρελό ζόρι όταν το αμάξι δεν κινείται ή τσουλάει οριακά..

Μη μιλάει κανένας από τους δυο
Ford cortina του 80 και opel kadett του 85 :up:

tsavman
08-09-10, 17:34
σιγουρα μας κανεις πλακα τωρα...


με λιγα λογια μας λες οτι θα πετουσες 20.000€
:dots:

Γιατί παρακαλώ; :hmm:



Μη μιλάει κανένας από τους δυο
Ford cortina του 80 και opel kadett του 85 :up:


Σ'εχω! VW Beetle του 73. Καμία υποβοήθηση ΠΟΥΘΕΝΑ :lol:

and64
08-09-10, 17:41
Γιατί παρακαλώ; :hmm:


Γιατί απλά υπαρχουν καλύτεροι τρόποι να ξοδέψεις 20000 για εκτός δρόμου, πχ:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/896504/, καλα για εντός δρομου δεν το συζητάω καν:lol:

hellenicsun
08-09-10, 18:12
Γιατί απλά υπαρχουν καλύτεροι τρόποι να ξοδέψεις 20000 για εκτός δρόμου, πχ:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/896504/, καλα για εντός δρομου δεν το συζητάω καν:lol:

Καλύτεροι για σένα, εμένα και κάποιον άλλο. Για τον ίδιο ίσως να είναι αυτό που θέλει.

Πως εγώ είμαι ικανός να σκάσω 100.000 Ευρώ σε μια Brera 3.2 παρά σε μια M5;

:p

and64
08-09-10, 18:29
Καλύτεροι για σένα, εμένα και κάποιον άλλο. Για τον ίδιο ίσως να είναι αυτό που θέλει.

Πως εγώ είμαι ικανός να σκάσω 100.000 Ευρώ σε μια Brera 3.2 παρά σε μια M5;

:p

Και παλι...δεν βλεπω λογο να ασχολείσαι με κατι που βασίζεται σε πατωματα περασμένης δεκαετιας και δεν ειναι ούτε τοσο καλό εκτος οσο το navara που εδειξά, αλλα ουτε και εντός οπως ενα νορμάλ suv που επίσης παίρνεις με 20000 σήμερα, πχ rav
Μην αναφερθω σε εσωτερικά κλπ κλπ

Συνοψίζοντας, νομιζω οτι τα dacia γενικώς ειναι κατω απο τα στανταρ της εποχής σε πολλούς τομείς...

tsavman
08-09-10, 18:34
Κοίτα, το Duster ξεκινάει από τα 14.000 βασική έκδοση, και εκεί το value/price του είναι αχτύπητο.

Δεν είναι κ κανένα design-άτο SUV, αλλά τη δουλειά την κάνει :oneup:

Viper
06-10-10, 15:54
Καλησπερα σας:)

Ψαχνομαι για αγορα νεου αυτοκινητου και εχω ψιλο-καταληξει στο Golf Plus λογω μεγαλυτερου πορτ μπαγκαζ σε σχεση με τα αυτοκινητα της κατηγοριας του (θα προστεθει στην οικογενεια ενας μπεμπης εντος ολιγων μηνων οποτε χρειαζομαι καλους χωρους).

Εχετε καποια γνωμη για το Plus? Για κινητηρα σκεφτομαι τον 1,4 με τα 122 αλογα αλλα λιγουρευομαι τον 1,4 με τα 160:p Αξιζει τα παραπανω χρηματα ή οχι?

hellenicsun
06-10-10, 16:01
Φαίνεται μια χαρά αυτοκίνητο.

Θα σημειώσω μόνο τα εξής: Θα προτιμούσα τον 1.4 160HP και αυτό ώστε να μεγιστοποιήσω την ενεργητική ασφάλεια του αυτοκινήτου (κυρίως σε μια προσπέραση σε ταξίδι) αν και πιστεύω πως εντός πόλης ακόμη και τα 122ΗΡ είναι υπερ-αρκετά! Εδώ καλό θα ήταν να ζυγίσεις τις προτεραιότητες σου ώστε να μην έχεις μετά θέματα κατανάλωσης κ.α.

Από άποψη εξοπλισμού, θα με ενδιέφερε αποκλειστικά το πιο πλήρες πακέτο ασφάλειας αν και όπως είδα στην ιστοσελίδα του μοντέλου, είναι ήδη μια χαρά.

Καλή αγορά!

and64
06-10-10, 16:04
Η διαφορά του twincharger με τον 122 είναι κυρίως μεσαίες και ψηλές που νιώθεις τον 122 οτι ψοφάει;) Μια φορά εχω μπει συνοδηγός σε 122αρι και μεχρι τις 4000 τράβαγε καλά αλλά απο 4500 και πανω ενιωθα οτι δεν πήγαινε ιδιαίτερα. Το δικό μου 140αρι (golf 5) τραβάει καλά μεχρι και τις 5200-5500 μετα τις 6000 το πολύ δεν εχει νόημα να το τραβάς φυσικά...

Πάντως αν σε παίρνει και σου αρέσει δες και το dsg! To 7αρι βέβαια εχει διαφορες σε σχέση με το 6αρι το δικό μου και δεν το χω οδηγήσει αλλά και πάλι...

hellenicsun
06-10-10, 16:05
Πάντως αν σε παίρνει και σου αρέσει δες και το dsg! To 7αρι βέβαια εχει διαφορες σε σχέση με το 6αρι το δικό μου και δεν το χω οδηγήσει αλλά και πάλι...

Έχει DSG το Golf Plus; Δε το είδα στο .pdf με τον εξοπλισμό.

and64
06-10-10, 16:09
Έχει DSG το Golf Plus; Δε το είδα στο .pdf με τον εξοπλισμό.

Ολα έχουν;) Δες εδώ (http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/common/pdf.Par.0020.File.pdf/model_guide_golf_plus.pdf) και η 122 και η 160 παίρνουν, πάει +2000 βέβαια...

hellenicsun
06-10-10, 16:12
Ολα έχουν;) Δες εδώ (http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/common/pdf.Par.0020.File.pdf/model_guide_golf_plus.pdf) και η 122 και η 160 παίρνουν, πάει +2000 βέβαια...


Ε μα μου το γράφει πάνω - πάνω! Ευχαριστώ :) Σαφώς με DSG.

Viper
06-10-10, 16:25
Το DSG αν και ωραιο (εχω οδηγησει το Passat του αδερφου μου), τα +2000 ευρω θα μου πονεσουν την τσεπη. Και για την εκδοση των 160 αλογων μιλαμε για +4000 ευρω!! (για την Highline εκδοση).

Προτιμω με αυτα τα λεφτα (αν τελικα τα δωσω) να αγορασω καποιο εξτρα εξοπλισμο. πχ ραδιο-cd με την οθονη αφης, αισθητηρα παρκαρισματος (θα το οδηγαει και η γυναικα:p) και αλλα διαφορα.

Να ρωτησω απο ηχομονωση πως πανε τα Golf γενικα? Γιατι τωρα εχω ενα Toyota Corolla και μολις πλησιασω τα 140χλμ, δεν ακουω τιποτα απο τον θορυβο.

hellenicsun
06-10-10, 16:26
Μα δε σε ενδιαφέρει η μέγιστη ενεργητική ασφάλεια αν πας ένα ταξίδι με την οικογένεια σου; Πιστεύεις ότι το ίδιο θα αντεπεξέλθει ο 1.4 122 με τον 1.4 160;

Viper
06-10-10, 17:06
Μα δεν εχω αποκλεισει την εκδοση με τα 160 αλογα. Το DSG αποκλειω λογω οτι ειναι πανακριβο. Η εκδοση 1,4 με τα 122 αυξανεται κατα 2000 ευρω και η εκδοση με τα 160 κατα 4000 ευρω.

hellenicsun
06-10-10, 17:24
Μα δεν εχω αποκλεισει την εκδοση με τα 160 αλογα. Το DSG αποκλειω λογω οτι ειναι πανακριβο. Η εκδοση 1,4 με τα 122 αυξανεται κατα 2000 ευρω και η εκδοση με τα 160 κατα 4000 ευρω.

Α, λάθος κατάλαβα εγώ :)

jim68
06-10-10, 18:20
Το DSG αν και ωραιο (εχω οδηγησει το Passat του αδερφου μου), τα +2000 ευρω θα μου πονεσουν την τσεπη. Και για την εκδοση των 160 αλογων μιλαμε για +4000 ευρω!! (για την Highline εκδοση).

Προτιμω με αυτα τα λεφτα (αν τελικα τα δωσω) να αγορασω καποιο εξτρα εξοπλισμο. πχ ραδιο-cd με την οθονη αφης, αισθητηρα παρκαρισματος (θα το οδηγαει και η γυναικα:p) και αλλα διαφορα.

Να ρωτησω απο ηχομονωση πως πανε τα Golf γενικα? Γιατι τωρα εχω ενα Toyota Corolla και μολις πλησιασω τα 140χλμ, δεν ακουω τιποτα απο τον θορυβο.

Με μια λέξη Αθόρυβο.

teodor_ch
06-10-10, 18:57
το φόρο πολυτελείας τον έχεις υπολογίσει?
πάνω απο τα 22.000 είναι +20% που σου ανεβάζει απο μόνος του το κόστος +4.400 ευρώ τουλάχιστον

απο octavia δεν σου κάνει?
νομίζω ότι είναι φθηνότερη με λίγη ποιότητα κάτω

Αν και ο φόρος πολυτελείας είναι σωστός σαν σκεπτικό σε περίοδο κρίσης, θα έπρεπε να ξεκινάει απο τα 25.000. Άντε να βρείς οικογενιακό ασφαλές αμάξι με κάτω απο 17.000 για να μήν θεωρηθεί πολυτέλεια...

hellenicsun
06-10-10, 19:09
το φόρο πολυτελείας τον έχεις υπολογίσει?
πάνω απο τα 22.000 είναι +20% που σου ανεβάζει απο μόνος του το κόστος +4.400 ευρώ τουλάχιστον

απο octavia δεν σου κάνει?
νομίζω ότι είναι φθηνότερη με λίγη ποιότητα κάτω

Αν και ο φόρος πολυτελείας είναι σωστός σαν σκεπτικό σε περίοδο κρίσης, θα έπρεπε να ξεκινάει απο τα 25.000. Άντε να βρείς οικογενιακό ασφαλές αμάξι με κάτω απο 17.000 για να μήν θεωρηθεί πολυτέλεια...

Έλα ντε, δεν έχεις άδικο. Όταν κάποιος επιθυμεί να αγοράσει οικογενειακά αυτοκίνητα ΜΕ αυξημένη ασφάλεια, αναγκαστικά οδηγείται σε υψηλές τιμές πώλησης με αποτέλεσμα να πληρώνει φόρο πολυτελείας! Όπου αυτό είναι μεγάλη κοροϊδία ειδικά αν κάποιος πληρώσει με πόσα χρόνια δόσεων!

Εκτός βέβαια αν επιλεχθεί η λύση του μεταχειρισμένου και αυτό διότι εκεί τα πράγματα αυτή τη στιγμή είναι άριστα για όποιον θέλει να αγοράσει.

Για παράδειγμα μια Alfa Romeo 159 τιμάται από 10.000 έως 20.000 (για μοντέλα 1.8, 2.2 και 3.2 πλήν του TBi) όταν μια καινούρια κοστίζει 30.000 και φυσικά υπόκειται σε φόρο πολυτελείας. Μάλιστα η μέση τιμή είναι στις 15.000 κι αν κάποιος έχει μετρητά μπορεί να πετύχει σημαντικότατες εκπτώσεις. Οπότε χωρίς πολλά - πολλά αποκτάς ένα μεταχειρισμένο μεν αλλά πλήρες αυτοκίνητο ΜΕ ασφάλεια και σε μια κατηγορία που δύσκολα πλησιάζεις με αγορά καινούριου.

Φαντάζομαι πως υπάρχουν αντίστοιχα παραδείγματα και από άλλες εταιρίες.

and64
06-10-10, 20:23
@ viper αν δε σε παίρνει οικονομικά το dsg το ξεχνάς!:p Αισθητήρες παρκαρίσματος αν βάλεις σε συνδυασμό με rcd510 βάλε και μπροστά ειναι πολύ βολικοί (ακούγονται πολύ "χαζο" σαν extra αλλα αν δεν τους ζήσεις...) ειδικά με την απεικόνιση στην οθόνη;) Απο θορυβο, στο 5αρι (απλο golf oxi plus) ο θόρυβος αρχίζει και γίνεται αισθητός πανω απο τα 180, ενοχλητικός δεν γίνεται ούτε στην τελική πιστεύω. Το Plus ισως να ναι λίγο πιο θορυβώδες λόγω ύψους ομως....

Τα ξαναπαμε για τα μεταχειρισμένα οντως συμφέρουν αυτή την εποχή με τους φόρους και τις λοιπές βλακείες...:down:

gatoulas
07-10-10, 10:27
Σήμερα τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν λύσει το πρόβλημα του θορύβου. Με 180 (κάπου εκεί πρέπει να είναι όταν 200αρίζει το κοντέρ) μιλάω άνετα με το συνοδηγό (G.Punto T-Jet) και πρέπει να κοιτάξω το κοντέρ για να κόψωωωωω....

elise
07-10-10, 10:41
Το DSG αν και ωραιο (εχω οδηγησει το Passat του αδερφου μου), τα +2000 ευρω θα μου πονεσουν την τσεπη. Και για την εκδοση των 160 αλογων μιλαμε για +4000 ευρω!! (για την Highline εκδοση).

Προτιμω με αυτα τα λεφτα (αν τελικα τα δωσω) να αγορασω καποιο εξτρα εξοπλισμο. πχ ραδιο-cd με την οθονη αφης, αισθητηρα παρκαρισματος (θα το οδηγαει και η γυναικα:p) και αλλα διαφορα.

Να ρωτησω απο ηχομονωση πως πανε τα Golf γενικα? Γιατι τωρα εχω ενα Toyota Corolla και μολις πλησιασω τα 140χλμ, δεν ακουω τιποτα απο τον θορυβο.


1) αρκετος εως πολυς θορυβος κυλισης...
2) ειναι προτιμοτερο να παρεις 122αρη με dsg παρα τον 160αρη
3) το κορολλα εχει αρκετο θορυβο, ειδικα απο τον κινητηρα

Viper
07-10-10, 10:43
απο octavia δεν σου κάνει?
νομίζω ότι είναι φθηνότερη με λίγη ποιότητα κάτω



Λιγη κατω οχι...πολυ κατω ναι:p

Ενταξει ξερω Skoda ειναι αλλα περιμενα κατι καλυτερο. Πηγα και ειδα την πλουσια εκδοση του Octavia5...μπαινω μεσα και επαθα. Η κονσολα πρεπει να ειναι της προηγουμενης δεκαετιας και σε ποιοτητα αλλα και σχεδιασμο. Εκτος και αν μου εδειχναν αλλο αμαξι:hmm:

Γενικα παντως απορριπτω τοσο μεγαλο αμαξι. Θελω κατι ποιο μαζεμενο. Αρχικα πηγαινα για το νεο Astra αλλα λιγο τα πλαστικα του λιγο το μικρο πορτ μπαγκαζ πηγε στην δευτερη θεση. Βεβαια με τα λεφτα του Golf Plus 1.4 παιρνω το Astra 1.6...

elise
07-10-10, 12:24
τωρα μην συγκρινουμε γκολφ με αστρα.... αμαρτια ειναι!!!

Viper
07-10-10, 12:31
Ποιο ειναι καλυτερο?:p

Οσο καλο και χρυσο και αν ειναι το Golf Plus, δεν μπορω να κανω τα στραβα ματια οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Astra 1,6-180 αλογα και με καλυτερο εξοπλισμο.

Επιτρεπεται στην Highline εκδοση του Plus να μην εχει αισθητηρα βροχης και αντιθαμβωτικο καθρεπτη ενω αυτα υπαρχουν στον βασικο εξοπλισμο του Corolla το οποιο ειναι μοντελο 2005?

jimmakosx
07-10-10, 12:40
Γενικά τα vw θεωρώ ότι είναι υπερτιμημένα γι' αυτά που προσφέρουν. Εγώ στη θέση σου θα έβλεπα πολύ θετικά το astra! Σκέψου γιατί είναι πολλά τα λεφτά και σε καιρούς δύσκολους;)

hellenicsun
07-10-10, 12:43
Ποιο ειναι καλυτερο?:p

Οσο καλο και χρυσο και αν ειναι το Golf Plus, δεν μπορω να κανω τα στραβα ματια οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Astra 1,6-180 αλογα και με καλυτερο εξοπλισμο.

Επιτρεπεται στην Highline εκδοση του Plus να μην εχει αισθητηρα βροχης και αντιθαμβωτικο καθρεπτη ενω αυτα υπαρχουν στον βασικο εξοπλισμο του Corolla το οποιο ειναι μοντελο 2005?

Η κάθε εταιρία επιλέγει το τι εξοπλισμό θα παρέχει στο αυτοκίνητο της, μη δίνεις σημασία σε αυτό.

Μια BMW 745i του 1999 έπαιρνε κάρτα μνήμης για τις ρυθμίσεις του οδηγού, μια Lancia Thesis και Alfa Romeo 166 είχαν οθόνη με GPS από το 2003. Όπως κι ένα Peugeot 405 είχε pad με κωδικό για τη μίζα, από τα late 90's :p

Μόνο που, το Golf Plus και το νέο Astra δε νομίζω πως έχουν τους ίδιους χώρους. Δε μου φαίνεται τουλάχιστον, όπως τα βλέπω στις φωτογραφίες. Δε ξέρω αν ένα Astra θα σε βόλευε ως προς καροτσάκια, παιδικά καθίσματα κλπ.

...και να επιμείνω στη μέγιστη δυνατή προσφερόμενη ενεργητική και παθητική ασφάλεια για ότι πάρεις!

Viper
07-10-10, 12:51
Μόνο που, το Golf Plus και το νέο Astra δε νομίζω πως έχουν τους ίδιους χώρους. Δε μου φαίνεται τουλάχιστον, όπως τα βλέπω στις φωτογραφίες. Δε ξέρω αν ένα Astra θα σε βόλευε ως προς καροτσάκια, παιδικά καθίσματα κλπ.


Σωστα τα λες, για αυτο πηγε ως δευτερη επιλογη. Αν ειχε τους χωρους που χρειαζομαι θα ειχα ηδη κλεισει το Astra.

Η τσεπη μου θελει Astra. Ο μπεμπης (μεσω της γυναικας μου) θελει Golf Plus. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα:rofl:

hellenicsun
07-10-10, 12:53
Καθόλου! Προηγείται η οικογένεια.

Πάρε το Golf Plus (αφού εκεί έχεις καταλήξει ως προς το οικογενειακό) και μόλις μπορέσεις χτύπας κι ένα αυτοκίνητο να κάνεις το κέφι σου.

imr
07-10-10, 13:08
Αν κινησαι μεσα σε πολη παρε το 122 dsg , αξιζει τα λεφτα του, αν ειναι πιο πολυ για ταξιδια δεν αξιζει τοσο πολυ(ΤΟ DSG). (Εφοσον σκεφτεσαι και για 160ρι φανταζομαι σε παιρνει με λιγο στριμωγμα).Το dsg αξιζει τα 2000 και με το παραπανω (θα εχεις και μικροτερη καταναλωση μεσα σε πολη οποτε κατι βγαζεις).
Βεβαια και ο 160 αξιζει τα 2000 εξτρα αλλα μετα ξεφευγουμε :p

........Auto merged post: imr πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λιγη κατω οχι...πολυ κατω ναι:p

Ενταξει ξερω Skoda ειναι αλλα περιμενα κατι καλυτερο. Πηγα και ειδα την πλουσια εκδοση του Octavia5...μπαινω μεσα και επαθα. Η κονσολα πρεπει να ειναι της προηγουμενης δεκαετιας και σε ποιοτητα αλλα και σχεδιασμο. Εκτος και αν μου εδειχναν αλλο αμαξι:hmm:



Καλα και το golf την ιδια κονσολα εχει :p

mach
07-10-10, 13:10
Αν κινησαι μεσα σε πολη παρε το 122 dsg , αξιζει τα λεφτα του, αν ειναι πιο πολυ για ταξιδια δεν αξιζει τοσο πολυ. (Εφοσον σκεφτεσαι και για 160ρι φανταζομαι σε παιρνει με λιγο στριμωγμα).:p

Που πάτε ταξίδι ρε παιδιά και δεν φτάνουν 122 άλογα στο αμάξι να κάνετε προσπέραση;;; Στο Νιρμπουργκριγκ;

hellenicsun
07-10-10, 13:11
Που πάτε ταξίδι ρε παιδιά και δεν φτάνουν 122 άλογα στο αμάξι να κάνετε προσπέραση;;; Στο Νιρμπουργκριγκ;

Πάνω στην Αθηνών - Πατρών πάντως θα ήθελα να έχω 600!

Όπως και να έχει, όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Κανείς δεν είπε πως είναι λίγα. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση, είναι αποδεκτό πως όσο πιο γρήγορα γίνει η προσπέραση, τόσο το καλύτερο για όλους.

imr
07-10-10, 14:13
Που πάτε ταξίδι ρε παιδιά και δεν φτάνουν 122 άλογα στο αμάξι να κάνετε προσπέραση;;; Στο Νιρμπουργκριγκ;

Για το dsg ελεγα οτι δεν αξιζει τοσο σε κινηση εκτος πολης.
Μια χαρα ανετο ειναι το 122 για ταξιδι

jimmakosx
07-10-10, 14:21
Πάνω στην Αθηνών - Πατρών πάντως θα ήθελα να έχω 600!
Και βάλε!:p

elise
07-10-10, 15:51
Ποιο ειναι καλυτερο?:p

Οσο καλο και χρυσο και αν ειναι το Golf Plus, δεν μπορω να κανω τα στραβα ματια οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Astra 1,6-180 αλογα και με καλυτερο εξοπλισμο.

Επιτρεπεται στην Highline εκδοση του Plus να μην εχει αισθητηρα βροχης και αντιθαμβωτικο καθρεπτη ενω αυτα υπαρχουν στον βασικο εξοπλισμο του Corolla το οποιο ειναι μοντελο 2005?


παρε το αστρα με μια καταναλωση στο θεο...

κρινεται ενα αυτοκινητο απο τον εξοπλισμο του;

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γενικά τα vw θεωρώ ότι είναι υπερτιμημένα γι' αυτά που προσφέρουν. Εγώ στη θέση σου θα έβλεπα πολύ θετικά το astra! Σκέψου γιατί είναι πολλά τα λεφτά και σε καιρούς δύσκολους;)

:nono::nono::nono::nono:

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν κινησαι μεσα σε πολη παρε το 122 dsg , αξιζει τα λεφτα του, αν ειναι πιο πολυ για ταξιδια δεν αξιζει τοσο πολυ. (Εφοσον σκεφτεσαι και για 160ρι φανταζομαι σε παιρνει με λιγο στριμωγμα).Το dsg αξιζει τα 2000 και με το παραπανω (θα εχεις και μικροτερη καταναλωση μεσα σε πολη οποτε κατι βγαζεις).


-μικροτερη καταναλωση μεσα στην πολη;;; ποιος σε παραμυθιαζει;
-δεν αξιζει τοσο εκτος πολης ο 122αρης;; μα επιτελους που ζειτε;;

hellenicsun
07-10-10, 15:52
-μικροτερη καταναλωση μεσα στην πολη;;; ποιος σε παραμυθιαζει;
-δεν αξιζει τοσο εκτος πολης ο 122αρης;; μα επιτελους που ζειτε;;

Γιατί δεν εξηγείς αυτό που θες να πεις;

and64
07-10-10, 15:57
Επειδή εχω dsg (6αρι) η συνολική κατανάλωση ειναι περίπου +1-1.5 lt/100lm σε σχέση με το manual. Η μονη περίπτωση να δεις χαμηλότερη κατανάλωση με το dsg ειναι αν βολτάρεις με σταθερά χλμ απο 60 που βάζει 6η εως 100-120...

Ακόμα και εκτός πόλης πάντως και σε γρήγορη οδήγηση προσωπικά προτιμώ dsg (αν και το 7αρι λένε οτι ειναι λιγο πιο αργό στις αλλαγές σε σχέση με το 6αρι) πάντα σε συνδυασμό με paddles βέβαια. Αλλωστε τα χειροκίνητα της vw δεν είναι και οτι καλύτερο, τοσο σε αίσθηση οσο και προβλήματα (τα πρωτα tsi ειχαν θέμα με συχρονιζε, δίσκους κλπ κλπ)

elise
07-10-10, 15:59
Γιατί δεν εξηγείς αυτό που θες να πεις;

γιατι πηρες εξηγηση για τον προηγουμενη ισχυρισμο;

hellenicsun
07-10-10, 16:00
Τώρα την κολοκυθιά θα παίξουμε; Αν έχεις να πεις κάτι ώστε να βοηθήσεις - αλλά και να μεταδόσεις γνώσεις, be my guest.

imr
07-10-10, 16:26
-μικροτερη καταναλωση μεσα στην πολη;;; ποιος σε παραμυθιαζει;
-δεν αξιζει τοσο εκτος πολης ο 122αρης;; μα επιτελους που ζειτε;;

Το ειπα και πριν για το dsg ελεγα οτι δεν αξιζει εκτος (αν υπαρχει εστω και ελαχιστη κινηση σε πολη ειναι απλα γαματο), προφανως ο 122 ειναι μια χαρα για κινηση παντου

Και εχει πολυ μικροτερη καταναλωση το dsg, το 7ρι τουλαχιστον η διαφορα φαινεται σε μποτιλιαρισμα με συνεχες σταματα ξεκινα

and64
07-10-10, 16:28
Και εχει πολυ μικροτερη καταναλωση, το 7ρι τουλαχιστον η διαφορα φαινεται σε μποτιλιαρισμα με συνεχες σταματα ξεκινα

Εχεις 7αρι και το χεις παρατηρήσει αυτό; Εγω με το 6αρι οταν πέσω σε σταμάτα ξεκίνα γ@%#ται ο διας, αν ειναι έντονο το μποτιλιάρισμα δείχνει 14-15lt/100 κατανάλωση:what:

jimmakosx
07-10-10, 16:33
Εχεις 7αρι και το χεις παρατηρήσει αυτό; Εγω με το 6αρι οταν πέσω σε σταμάτα ξεκίνα γ@%#ται ο διας, αν ειναι έντονο το μποτιλιάρισμα δείχνει 14-15lt/100 κατανάλωση:what:

Βάλε μπακαζιέρα με ενσωματωμένη αντλιά Βενζίνης να ρίχνει αβέρτα:rofl::rofl:

imr
07-10-10, 16:33
Εχεις 7αρι και το χεις παρατηρήσει αυτό; Εγω με το 6αρι οταν πέσω σε σταμάτα ξεκίνα γ@%#ται ο διας, αν ειναι έντονο το μποτιλιάρισμα δείχνει 14-15lt/100 κατανάλωση:what:

Οχι manual εχω, σε μποτιλιαρισμα δεν παιζει να πετυχω κατω απο 10ρι ενω γνωστοι με 7ρι dsg χτυπανε ευκολα <9

hellenicsun
07-10-10, 16:34
Δηλαδή πόσα ΧΛΜ σας βγάζει το ντεπόζιτο το οποίο είναι πόσα λίτρα;

and64
07-10-10, 16:51
Βάλε μπακαζιέρα με ενσωματωμένη αντλιά Βενζίνης να ρίχνει αβέρτα:rofl::rofl:

Kαλά δεν ειναι τοσο δράμα οσο τα λέει, μολις ξανακυλησεις σαν άνθρωπος πάει στο 9.5-10.5;)


Οχι manual εχω, σε μποτιλιαρισμα δεν παιζει να πετυχω κατω απο 10ρι ενω γνωστοι με 7ρι dsg χτυπανε ευκολα <9

Τι να σου πω, εγω πάντως αυτά τα νούμερα βλέπω! Βέβαια για να πω την αλήθεια και δικός μου φίλος που εχει jetta 140αρι του 2008 ομως βλέπει κατι 7.5-9.0 μεσα στην πόλη
που εγω δεν τα βλέπω ούτε με το κυάλι! Εχει ακουστεί οτι η δεύτερη γενιά tsi (2008 και μετα δλδ) είχαν αλλαγές και συνολικά μικρότερη κατανάλωση. Φυσικά δεν εχουν ανακοινωθει επίσημα απο το εργοστάσιο συγκεκριμένες αλλαγές, γι αυτό λεω εχει ακουστεί...


Δηλαδή πόσα ΧΛΜ σας βγάζει το ντεπόζιτο το οποίο είναι πόσα λίτρα;

Το ρεζερβουαρ ειναι 55 λίτρα. Αν κανω διαδρομες χωρις ιδιαίτερη κίνηση, πχ Καισαριανή-Πειραιά που πήγα σήμερα βγάζει 8-9lt/100 αν ρολάρεις με 5ες-6ες δλδ. Αν το πηξεις στην κίνηση κανα 10.5-11lt/100 τα χω σίγουρα! Ταξίδι με νορμάλ ταχύτητες (μεχρι 160 το πολύ) 8-8.5lt/100, ταξίδι με τελικιάσματα και μπόλικες προσπεράσεις σε επαρχιακο με kickdown κλπ 10.3lt/100 το μέγιστο που χω δει.

Ο 2ος υπολογιστής που μηδενίζει ανα 10000 χλμ, δείχνει συνολική μέση κατανάλωση 10.3lt/100km. Εκείνος εχει μετρήσει 3500χλμ περίπου, απ'οταν πήρα δλδ εγω το αυτοκίνητο στα χέρια μου και είναι μεσα απο ταξίδια μεχρι σκισίματα σε επαρχιακό;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.