PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

imr
07-10-10, 17:06
Kαλά δεν ειναι τοσο δράμα οσο τα λέει, μολις ξανακυλησεις σαν άνθρωπος πάει στο 9.5-10.5;)



Τι να σου πω, εγω πάντως αυτά τα νούμερα βλέπω! Βέβαια για να πω την αλήθεια και δικός μου φίλος που εχει jetta 140αρι του 2008 ομως βλέπει κατι 7.5-9.0 μεσα στην πόλη
που εγω δεν τα βλέπω ούτε με το κυάλι! Εχει ακουστεί οτι η δεύτερη γενιά tsi (2008 και μετα δλδ) είχαν αλλαγές και συνολικά μικρότερη κατανάλωση. Φυσικά δεν εχουν ανακοινωθει επίσημα απο το εργοστάσιο συγκεκριμένες αλλαγές, γι αυτό λεω εχει ακουστεί...



Το ρεζερβουαρ ειναι 55 λίτρα. Αν κανω διαδρομες χωρις ιδιαίτερη κίνηση, πχ Καισαριανή-Πειραιά που πήγα σήμερα βγάζει 8-9lt/100 αν ρολάρεις με 5ες-6ες δλδ. Αν το πηξεις στην κίνηση κανα 10.5-11lt/100 τα χω σίγουρα! Ταξίδι με νορμάλ ταχύτητες (μεχρι 160 το πολύ) 8-8.5lt/100, ταξίδι με τελικιάσματα και μπόλικες προσπεράσεις σε επαρχιακο με kickdown κλπ 10.3lt/100 το μέγιστο που χω δει.

Ο 2ος υπολογιστής που μηδενίζει ανα 10000 χλμ, δείχνει συνολική μέση κατανάλωση 10.3lt/100km. Εκείνος εχει μετρήσει 3500χλμ περίπου, απ'οταν πήρα δλδ εγω το αυτοκίνητο στα χέρια μου και είναι μεσα απο ταξίδια μεχρι σκισίματα σε επαρχιακό;)

Ποιο tsi εχεις? το 170ρι?
Ενταξει φυσιολογικα νουμερα εχεις. Σχεδον τα ιδια ειναι και το δικο μου (manual 160ρι) απλα ειναι σημαντικα λιγοτερα με νορμαλ ταχυτητες (120-160) πετυχαινω κανα 7ρι με το ζορι 8 χωρις οικονομικη οδηγηση, με αυγο στο πενταλ(μεχρι 130, ευνοικο ανεμο και 100ρα) μπορει να πετυχω κανα 5.5-6

95ρα βαζεις? εχει αρκετη διαφορα μπορει και 1λ/100 στο δικο μου
Βεβαια το 7ρι dsg ειναι σχεδιασμενο για ελαχιστη καταναλωση αντιθετα με το 6ρι

and64
07-10-10, 17:13
Ποιο tsi εχεις? το 170ρι?
Ενταξει φυσιολογικα νουμερα εχεις. Σχεδον τα ιδια ειναι και το δικο μου (manual 160ρι) απλα ειναι σημαντικα λιγοτερα με νορμαλ ταχυτητες (120-160) πετυχαινω κανα 7ρι με το ζορι 8 χωρις οικονομικη οδηγηση, με αυγο στο πενταλ(μεχρι 130, ευνοικο ανεμο και 100ρα) μπορει να πετυχω κανα 5.5-6

95ρα βαζεις? εχει αρκετη διαφορα μπορει και 1λ/100 στο δικο μου
Βεβαια το 7ρι dsg ειναι σχεδιασμενο για ελαχιστη καταναλωση αντιθετα με το 6ρι

140αρι έχω και είναι 7ος/2007 μοντέλο. Βάζω 95αρα. Το 6αρι απ'οτι εχω διαβάσει και γω ειναι πιο σπορ απο το 7αρι και σηκώνει σαφώς μεγαλύτερες ροπές και δύναμη αλλά εχει και ακριβότερη συντήρηση. Βέβαια δεν εχω οδηγήσει ποτέ 7αρι σε golf ή παρεμφερές, μονο σε a5 αλλα εκείνο ειναι διαφορετικό 7αρι...

kerneld
07-10-10, 17:23
Καλησπερα σας:)

Ψαχνομαι για αγορα νεου αυτοκινητου και εχω ψιλο-καταληξει στο Golf Plus λογω μεγαλυτερου πορτ μπαγκαζ σε σχεση με τα αυτοκινητα της κατηγοριας του (θα προστεθει στην οικογενεια ενας μπεμπης εντος ολιγων μηνων οποτε χρειαζομαι καλους χωρους).

Εχετε καποια γνωμη για το Plus? Για κινητηρα σκεφτομαι τον 1,4 με τα 122 αλογα αλλα λιγουρευομαι τον 1,4 με τα 160:p Αξιζει τα παραπανω χρηματα ή οχι?

Υπάρχει και η εναλλακτική του Renault Scenic 1.4 Tce.

Την οποία καλό θα ήταν να την δεις από κοντά, ειδικά αν υπάρχουν αμάξια σε προσφορά με πολύ μεγάλη έκπτωση από την Renault μέσω του προγράμματος Euro-Bonus. (- €3.500)

imr
07-10-10, 17:26
140αρι έχω και είναι 7ος/2007 μοντέλο. Βάζω 95αρα. Το 6αρι απ'οτι εχω διαβάσει και γω ειναι πιο σπορ απο το 7αρι και σηκώνει σαφώς μεγαλύτερες ροπές και δύναμη αλλά εχει και ακριβότερη συντήρηση. Βέβαια δεν εχω οδηγήσει ποτέ 7αρι σε golf ή παρεμφερές, μονο σε a5 αλλα εκείνο ειναι διαφορετικό 7αρι...

Κανε και μια δοκιμη με 100ρα μηπως δεις διαφορα, σε εμενα τουλαχιστον σε ταξιδια σχεδον μηδενιζεται η διαφορα της τιμης απο την καταναλωση.
Στο 140ρι ειχε βγει αναβαθμιση που μειωνε την ιποδυναμη?

and64
07-10-10, 17:52
Υπάρχει και η εναλλακτική του Renault Scenic 1.4 Tce.

Την οποία καλό θα ήταν να την δεις από κοντά, ειδικά αν υπάρχουν αμάξια σε προσφορά με πολύ μεγάλη έκπτωση από την Renault μέσω του προγράμματος Euro-Bonus. (- €3.500)

Απ'οτι διάβασα φαίνεται καλό το μοτέρ αυτό... Τo scenic ομως πρέπει να ειναι μεγαλυτερο, νομίζω παίζει στην κατηγορία με το touran:hmm: Επειδή εχουμε και megane παντως (1η γενικά fl, με τα 16v μοτερ) δεν έχει καμια σχέση σε εσωτερικό η renault με τη vw!!! Επίσης υπήρξαν και υπάρχουν ακομα αρκετά προβλήματα με τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου, δεν ξερω αν θα έπαιρνα αυτή τη στιγμή ξανα renault εκτός των rs...


Κανε και μια δοκιμη με 100ρα μηπως δεις διαφορα, σε εμενα τουλαχιστον σε ταξιδια σχεδον μηδενιζεται η διαφορα της τιμης απο την καταναλωση.
Στο 140ρι ειχε βγει αναβαθμιση που μειωνε την ιποδυναμη?

Τι εννοείς να μειώνει την ιπποδύναμη; Δεν ξερω αν υπάρχει κάποιο update και τι είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης γιατι το πήρα μεταχειρισμένο τον Αυγουστο.

Με 100αρα σου καίει λιγότερο; Τι να πω, θα το δοκιμάσω...

imr
07-10-10, 18:03
Απ'οτι διάβασα φαίνεται καλό το μοτέρ αυτό... Τo scenic ομως πρέπει να ειναι μεγαλυτερο, νομίζω παίζει στην κατηγορία με το touran:hmm: Επειδή εχουμε και megane παντως (1η γενικά fl, με τα 16v μοτερ) δεν έχει καμια σχέση σε εσωτερικό η renault με τη vw!!! Επίσης υπήρξαν και υπάρχουν ακομα αρκετά προβλήματα με τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου, δεν ξερω αν θα έπαιρνα αυτή τη στιγμή ξανα renault εκτός των rs...



Τι εννοείς να μειώνει την ιπποδύναμη; Δεν ξερω αν υπάρχει κάποιο update και τι είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης γιατι το πήρα μεταχειρισμένο τον Αυγουστο.

Με 100αρα σου καίει λιγότερο; Τι να πω, θα το δοκιμάσω...

Ειχε βγει ενα update για τα 170ρια νομιζω που μεταξυ αλλων μειωσε λιγο την δυναμη αφου το πηρες τωρα θα το εχει κανει ο προηγουμενος αν ειχε βγει κατι

Παντως δοκιμασε και με 100ρα, βεβαια και εγω 95ρα βαζω παρα την καλυτερη καταναλωση, αλλα πιστευω θα δεις αρκετα χαμηλοτερα

kerneld
07-10-10, 19:07
Απ'οτι διάβασα φαίνεται καλό το μοτέρ αυτό... Τo scenic ομως πρέπει να ειναι μεγαλυτερο, νομίζω παίζει στην κατηγορία με το touran:hmm: Επειδή εχουμε και megane παντως (1η γενικά fl, με τα 16v μοτερ) δεν έχει καμια σχέση σε εσωτερικό η renault με τη vw!!! Επίσης υπήρξαν και υπάρχουν ακομα αρκετά προβλήματα με τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου, δεν ξερω αν θα έπαιρνα αυτή τη στιγμή ξανα renault εκτός των rs...


To Grand Scenic παίζει μια κατηγορία πάνω από το Golf Plus, μαζί δηλαδή με το Touran. Το απλό Scenic είναι μαζί με το Golf Plus (πάνω-κάτω τα ίδια). Το δε μοτέρ είναι όντως καλό.

Να θυμίσω ότι μιλάμε για την τωρινή, 3η* γενιά Scenic, που είναι πολύ βελτιωμένη σε ποιότητα και αν συνυπολογίσεις την μεγάλη έκπτωση στην αρχική τιμή αλλάζει δραματικά η price/performance/value εξίσωση. Ειδικά αν διαπραγματευτείς και επέκταση της εγγύησης στα 5 χρόνια.

Εκμεταλευόμενος την τραγική κατάσταση της αγοράς αυτοκινήτου (και των αντιπροσωπειών) επωφελήθηκα από Internet-only προσφορά της Renault και αγόρασα το Grand Scenic 1.4 TCE με την 5-ετη εγγύηση σε τελική €17.425 πριν από 5 μήνες. Να φανταστείς έβγαινε πιο φτηνό από το normal Scenic.

Τα Golf Plus (122bhp & 160bhp) ήταν μέσα στα υπ'οψιν (οδηγήθηκε το μικρό των 122bhp), αλλά παραέβγαιναν ακριβά στα €21.600 & €25.300 αντίστοιχα και με έξτρα κόστος για επέκταση εγγυήσεων. Ομοίως, εκτός ανταγωνισμού τέθηκαν και τα έτερα γαλλικά Citroen Picasso- Peugeot 3008 λόγω ατμοσφαιρικού βασικού μοτέρ (χαμηλή ροπή, και το 1.6 turbo μοτέρ έρχεται ακριβά), όπως και το Ford C-Max 1.6.

Γενικά, καλό θα είναι να γυρίσει κάποιος τις αντιπροωπείες αυτή την εποχή, γιατί μπορεί να βγάλει λαβράκι. Και αν δεν κάνω λάθος με εξαίρεση την VW (πολύ ψηλά τον έχει τον αμανέ), όλες έχουν σημαντικές εκπτώσεις.

Και επίσης ο υποψήφιος αγοραστής σε αυτή την συγκεκριμένη κατηγορία (μεσαία πολυμορφικά), να συνειδητοποιήσει ότι πρόκειται για αγορά-"παντρειά". Παρόλα τα πλεονεκτήματα τους, ειδικά για νέους οικογενειάρχες, σαν αμάξια (Χώροι-άνεση-ορατότητα-πρακτικότητα), είναι εξαιρετικά δύσκολο να πουληθούν σαν μεταχειρισμένα, ακόμα και σε τιμή χώμα.

*(Τα 1ης γενιάς υπολείπονται αισθητά)

and64
07-10-10, 19:22
To Grand Scenic παίζει μια κατηγορία πάνω από το Golf Plus, μαζί δηλαδή με το Touran. Το απλό Scenic είναι μαζί με το Golf Plus (πάνω-κάτω τα ίδια). Το δε μοτέρ είναι όντως καλό.

Να θυμίσω ότι μιλάμε για την τωρινή, 3η* γενιά Scenic, που είναι πολύ βελτιωμένη σε ποιότητα και αν συνυπολογίσεις την μεγάλη έκπτωση στην αρχική τιμή αλλάζει δραματικά η price/performance/value εξίσωση. Ειδικά αν διαπραγματευτείς και επέκταση της εγγύησης στα 5 χρόνια.

Εκμεταλευόμενος την τραγική κατάσταση της αγοράς αυτοκινήτου (και των αντιπροσωπειών) επωφελήθηκα από Internet-only προσφορά της Renault και αγόρασα το Grand Scenic 1.4 TCE με την 5-ετη εγγύηση σε τελική €17.425 πριν από 5 μήνες. Να φανταστείς έβγαινε πιο φτηνό από το normal Scenic.

Τα Golf Plus (122bhp & 160bhp) ήταν μέσα στα υπ'οψιν (οδηγήθηκε το μικρό των 122bhp), αλλά παραέβγαιναν ακριβά στα €21.600 & €25.300 αντίστοιχα και με έξτρα κόστος για επέκταση εγγυήσεων. Ομοίως, εκτός ανταγωνισμού τέθηκαν και τα έτερα γαλλικά Citroen Picasso- Peugeot 3008 λόγω ατμοσφαιρικού βασικού μοτέρ (χαμηλή ροπή, και το 1.6 turbo μοτέρ έρχεται ακριβά), όπως και το Ford C-Max 1.6.

Γενικά, καλό θα είναι να γυρίσει κάποιος τις αντιπροωπείες αυτή την εποχή, γιατί μπορεί να βγάλει λαβράκι. Και αν δεν κάνω λάθος με εξαίρεση την VW (πολύ ψηλά τον έχει τον αμανέ), όλες έχουν σημαντικές εκπτώσεις.

Και επίσης ο υποψήφιος αγοραστής σε αυτή την συγκεκριμένη κατηγορία (μεσαία πολυμορφικά), να συνειδητοποιήσει ότι πρόκειται για αγορά-"παντρειά". Παρόλα τα πλεονεκτήματα τους, ειδικά για νέους οικογενειάρχες, σαν αμάξια (Χώροι-άνεση-ορατότητα-πρακτικότητα), είναι εξαιρετικά δύσκολο να πουληθούν σαν μεταχειρισμένα, ακόμα και σε τιμή χώμα.

*(Τα 1ης γενιάς υπολείπονται αισθητά)

Οκ, με το μέγεθος δεν το χω ακριβώς!!

Σαφώς και ειναι βελτιωμένες οι νέες γενιές, η 3η παραπάνω απ'οτι ηταν η 2η σε σχέση με την 1η νομίζω. Απλά εγώ προσωπικά δεν θα είχα σαν πρώτη επιλογή τη renault, αυτό είπα;)

Aπο κει και πέρα, θα συμφωνησω για τα turbo μοτέρ και φυσικά για το οτι η vw την έχει δει λίγο με τις τιμές. Καινούρια δεν συμφέρουν συνήθως. Απο την άλλη βρίσκονται με λίγο (ή πολύ) ψάξιμο αρκετά μεταχειρισμένα (κυρίως απλά golf, οχι τοσα πολλά plus είναι η αλήθεια) 2-3 χρονων το πολύ αν δεν εχει κανείς "θέμα" φυσικά με το μεταχειρισμένο.

Γενικώς πάντως, το golf καλώς ή κακώς ειναι ορόσημο της κατηγορίας. Τωρα το πόσο το πληρώνεις αυτό είναι άλλο θέμα...

teodor_ch
07-10-10, 22:12
Λοιπόν,
έχω το Golf VI tSI 160hp Highline 3θυρο
το ντεπόζιτο (55 λίτρα) μου έχει βγάλει (χωρίς σκίσιμο αλλά νορμάλ οδήγηση) 800 χιλιόμετρα
με 100άρα σίγουρα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν συμφέρει λόγω τιμής.

Το Skoda Yeti 1.8 160hp πάντως που το έχει συγγενής και το έχω οδηγήσει, θυμίζει απίστευτα (με κλειστά μάτια δε διακρίνω διαφορά) το Golf μου. Ακόμα και το νέο Skoda Fabia είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό μέσα.

Για το Renault Megane που κοίταξα πέρυσι, έχει ΑΘΛΙΑ (like seat) πλαστικά στο εσωτερικό. Το δε γελοίο της υπόθεσης? Αν θές ESP...μόνο με παραγγελία (κανένα 3μηνο)....

and64
08-10-10, 00:00
Λοιπόν,
έχω το Golf VI tSI 160hp Highline 3θυρο
το ντεπόζιτο (55 λίτρα) μου έχει βγάλει (χωρίς σκίσιμο αλλά νορμάλ οδήγηση) 800 χιλιόμετρα
με 100άρα σίγουρα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν συμφέρει λόγω τιμής.


O 160αρης μάλλον πρέπει να ειναι πιο οικονομικός απο τους 140/170 πρώτης γενιάς, αλλιώς δεν εξηγούνται τα νούμερα που ακούω και διαβάζω:hmm: Εγω το καλοκαίρι που εκανα αρκετά ταξιδια, δεν εβγαλα πραγματική αυτονομία (απο λαμπάκι σε λαμπάκι βενζίνης) πάνω απο 650-670χλμ πηγαίνοντας σχετικά συντηρητικά. Αν παω στο ρυθμό που θέλω 500-550χλμ, πάντα με 95αρα βενζίνη.

Για τα εσωτερικά της seat συμφωνώ, οταν κοίταγα το leon cupra πέρισυ μου είχε κάνει φοβερά αρνητική εντύπωση το ταμπλό του! Στο megane 3 παρόλαυτα δεν νομίζω οτι ειναι τοσο χάλι τα πλαστικά και η συναρμογή του, αν και σίγουρα δεν είναι golf!

hellenicsun
08-10-10, 00:02
Κάτσε 800 ΧΛΜ με το αμάξι να το σπρώχνει κάποιος; :p

Ωραία νούμερα! Εγώ με το ζόρι βλέπω εντός πόλης 460 και εκτός 600. Αλλά και πάλι, εγώ παίζω πάνω από τις 3.500 μονίμως :whistle:

and64
08-10-10, 00:03
Κάτσε 800 ΧΛΜ με το αμάξι να το σπρώχνει κάποιος; :p

Ωραία νούμερα! Εγώ με το ζόρι βλέπω εντός πόλης 460 και εκτός 600. Αλλά και πάλι, εγώ παίζω πάνω από τις 3.500 μονίμως :whistle:

Αlfa 156 ή θυμάμαι λάθος;:innocent:

teodor_ch
08-10-10, 00:04
O 160αρης μάλλον πρέπει να ειναι πιο οικονομικός απο τους 140/170 πρώτης γενιάς, αλλιώς δεν εξηγούνται τα νούμερα που ακούω και διαβάζω:hmm: Εγω το καλοκαίρι που εκανα αρκετά ταξιδια, δεν εβγαλα πραγματική αυτονομία (απο λαμπάκι σε λαμπάκι βενζίνης) πάνω απο 650-670χλμ πηγαίνοντας σχετικά συντηρητικά. Αν παω στο ρυθμό που θέλω 530-560χλμ, πάντα με 95αρα βενζίνη.


τί να σου πώ!
απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο μου μέτρησε 800κάτι χιλιόμετρα

πλέον μου έχει βγάλει και δείκτη πότε να αλλάζω ταχύτητες και μπορώ να κάνω περισσότερη οικονομία :)
αλλά θέλει πολύ υπομονή ή να είσαι χαλλαααρροοοοος :)

δεν ήξερα ότι στα 70 θέλει 6η για αν συνεχίσει με 1200 στροφές!
Προσωπικά δεν ακολουθώ το δείκτη γιατί θέλω και λίγη ενεργητική ασφάλεια. Τσάμπα τα άλογα διαφορετικά!
Τα 800χλμ βγήκαν με το στροφόμετρο ανάμεσα 1900-2800 στροφές το περισσότερο. Έκανα και 1-2 χαλαρά ανοίγματα.

hellenicsun
08-10-10, 00:05
Αlfa 156 ή θυμάμαι λάθος;:innocent:


:worthy::worthy::worthy::worthy:

Τι να λέμε τώρα!!! Αν δεν ακούσω τον TS να χτυπάει 6.800 δε πάω για ύπνο :lol:

and64
08-10-10, 00:09
τί να σου πώ!
απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο μου μέτρησε 800κάτι χιλιόμετρα

πλέον μου έχει βγάλει και δείκτη πότε να αλλάζω ταχύτητες και μπορώ να κάνω περισσότερη οικονομία :)
αλλά θέλει πολύ υπομονή ή να είσαι χαλλαααρροοοοος :)

Για να το λές...
Εγω βέβαια το αφήνω στο d στο 90% των περιπτώσεων. Αν αλλάζεις manual οντως εχει μικρότερη κατανάλωση αλλά βαριέμαι άλλωστε (και) γι αυτό πήρα αυτόματο!:lol: Σε στροφές πάλι σχεδόν επιβάλεται το manual γιατι το d ανεβοκατεβάζει άσκοπα και το s είναι πολύ πολύ επιθετικό, αν δεν πηγαίνεις μαλιοκούβαρα δεν έχει νόημα...


:worthy::worthy::worthy::worthy:

Τι να λέμε τώρα!!! Αν δεν ακούσω τον TS να χτυπάει 6.800 δε πάω για ύπνο :lol:

:rofl::rofl: :respekt: Ανέκαθεν πίνανε λίγο παραπάνω αυτά τα μοτέρ οσο και αν προσπαθεί κανείς για το αντίθετο...



δεν ήξερα ότι στα 70 θέλει 6η για αν συνεχίσει με 1200 στροφές!
Προσωπικά δεν ακολουθώ το δείκτη γιατί θέλω και λίγη ενεργητική ασφάλεια. Τσάμπα τα άλογα διαφορετικά!
Τα 800χλμ βγήκαν με το στροφόμετρο ανάμεσα 1900-2800 στροφές το περισσότερο. Έκανα και 1-2 χαλαρά ανοίγματα.

1900-2800;;; δεν το κανα που να με πληρωνανε αυτό:rofl::rofl::rofl: ουτε diesel να χες!!



Θα γίνει τπτ με το hill holder και το vag com λες μπας και σωθούμε;;)

teodor_ch
08-10-10, 00:21
1900-2800;;; δεν το κανα που να με πληρωνανε αυτό:rofl::rofl::rofl: ουτε diesel να χες!!

[/EDIT]

Θα γίνει τπτ με το hill holder και το vag com λες μπας και σωθούμε;;)


Κρήτη είμαι ρε! Με πόσο να πηγαίνω στους δρόμους μας?
Κάτσε να ξεψαρώσω και θα το ψάξω όλο το VCDS. Ξήλωσα το linux απο το netbook για να περάσω τελικά κάτι ρώσικα Win 7 επάνω στη βιασύνη μου να εγκαταστήσω το καλώδιο :)

kerneld
08-10-10, 09:49
:worthy::worthy::worthy::worthy:

Τι να λέμε τώρα!!! Αν δεν ακούσω τον TS να χτυπάει 6.800 δε πάω για ύπνο :lol:


Μην το ταλαιπωρείς το μοτεράκι...όσο ωραία και αν ακούγεται...

hellenicsun
08-10-10, 12:04
Μην το ταλαιπωρείς το μοτεράκι...όσο ωραία και αν ακούγεται...

Δε παθαίνει τίποτα :) Ειναι φτιαγμένο για τέτοια. Εξάλλου έχει γράψει ήδη περίπου 80.000 χλμ εντός και εκτός πίστας, ε, θα είχε ήδη πάθει κάτι αν ήταν. Απλως αλλάζω τα λαδακια του νωρίς και το σκιζω αφού φτάσει τους 90 βαθμούς.

kerneld
08-10-10, 13:13
Δε παθαίνει τίποτα :) Ειναι φτιαγμένο για τέτοια. Εξάλλου έχει γράψει ήδη περίπου 80.000 χλμ εντός και εκτός πίστας, ε, θα είχε ήδη πάθει κάτι αν ήταν. Απλως αλλάζω τα λαδακια του νωρίς και το σκιζω αφού φτάσει τους 90 βαθμούς.

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι τα αντέχει (έχω φτάσει στα 124.500km στην δική μου σε 10,5 χρόνια). Απλά προτιμώ να την λειτουργώ πιο ήρεμα και να την πιέζω σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

hellenicsun
08-10-10, 13:18
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι τα αντέχει (έχω φτάσει στα 124.500km στην δική μου). Απλά προτιμώ να την λειτουργώ πιο ήρεμα και να την πιέζω σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Ειλικρινά προσπάθησα να είμαι ήρεμος για ένα ντεπόζιτο (θέλοντας να διαπιστώσω πόσο καλύτερη κατανάλωση θα έχω) αλλά είδα πως κέρδισα +20 -30ΧΛΜ. Μπα, δεν είναι για μένα. Πάντως συνολικά το μοτέρ μου έχει περίπου 160.000! Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο στα μισά. Κάνω ευλαβική συντήρηση αλλά το σκίζω.

Μιας που έχεις κι εσύ Alfa, δες αυτό:
http://www.fiat.gr/mails/sends/alfaromeo/20101001/page.cfm

Μια μέρα πριν, στις 09 του μήνα θα είμαστε όλοι στη πίστα των Μεγάρων για τον εορτασμό των 100 ετών της μάρκας. Αν μπορείς, έλα :)

8anos
10-10-10, 14:23
Καλησπέρα εχει κάποιος άποψη για το κινέζικο CHINA MOTORS NOBLE PLUS.

Ευχαριστώ!

elise
10-10-10, 14:37
ΜΠΟΥΡΔΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ

8anos
10-10-10, 14:51
ΜΠΟΥΡΔΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ

:lol::lol::lol: μου αρεσει που το ειπες αποφασιστικά! :lol::lol::lol:


Ψάχνω για ενα μικρο αυτοκίνητο πόλης.
Δίνω μέχρι περίπου 10000

Υπολογίζω οτι θα κάνει περίπου 10-20 χλμ καθημερινά σε αστικό περιβάλλον.
Σπίτι μετρό και τούμπαλιν αντε και κανένα καφέ, super market κλπ.

Δεν σκοπεύω να το αλλάξω γρήγορα.
Οσο γίνεται καλύτερή απόδοσή απο την άποψη κατανάλωσης καυσίμου.
περα απο τα κλασσικά service δεν θέλω να με απασχολεί με συνεργεία ανταλλακτικά κλπ

Τι θα μου προτείνατε;

Φαντάζομαι καινούριο ή να δώ κατι σε μεταχειρισμένο, και τι μάρκα.

Ευχαριστώ!

elise
10-10-10, 14:56
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/936175/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/863380/


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!

8anos
10-10-10, 15:02
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/936175/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/863380/


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!

Oπότε προτείνεις toyota yaris. Το έχω ακούσει και από άλλους φίλους μου.
Σε ευχαριστώ μάλλον θα προσανατολιστώ προς τα εκεί.

elise
10-10-10, 15:03
good for you!!

Φανερός Πράκτωρ
10-10-10, 15:13
επικοινωνιακός τύπος είσαι elise :)

manoulamou
10-10-10, 15:45
Παντως και οι Ιαπωνες με μπουρδες και αντιγραφες ειχαν ξεκινησει καποτε, οπότε
σε καμια 10ετια στην μετα ΔΝΤ εποχη δλδ, μας βλεπω να χαλβαδιαζουμε ακομη και Ινδικα οχι Κινεζικα!
:rofl:

3lbereth
10-10-10, 21:21
Γιατί να πάρεις μεταχειρισμένο οταν υπάρχουν του κουτιού και κάτω απο 10.000 ευρώ?
Chevrolet Spark (http://www.chevrolet.gr/models/new-spark/)
Nissan Pixo (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/ua0/index.html) / Micra (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/k12/index.html)
Fiat Panda (http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=8&carid=1)

Δικό σου, ολοκαίνουριο, απάτητο, ασφαλές και με δεδομένο οτι δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς για 3 χρόνια.

tsavman
10-10-10, 21:25
Micra όχι τώρα. Σε λίγο έρχεται το καινούριο και είναι μούρλια σε χαρακτηριστικά/εμφάνιση :cool:

8anos
10-10-10, 21:52
Γιατί να πάρεις μεταχειρισμένο οταν υπάρχουν του κουτιού και κάτω απο 10.000 ευρώ?
Chevrolet Spark (http://www.chevrolet.gr/models/new-spark/)
Nissan Pixo (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/ua0/index.html) / Micra (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/k12/index.html)
Fiat Panda (http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=8&carid=1)

Δικό σου, ολοκαίνουριο, απάτητο, ασφαλές και με δεδομένο οτι δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς για 3 χρόνια.


Micra όχι τώρα. Σε λίγο έρχεται το καινούριο και είναι μούρλια σε χαρακτηριστικά/εμφάνιση :cool:


Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Απο το μεσημερι εχω καθήσει και διαβάζω κριτικές για τα χαρακτηρίστηκα των διάφορων μοντέλων και εχω πραγματικά πελαγώσει.
Αλλιώς τα γράφει ο ενας, αλλιώς ο άλλος.
Χειρότερα και απο τις διαφωνίες για τις διανομές του λινουξ :lol:

Πρέπει να κάνω εναν κατάλογο και να ξεκινήσω να τα βλέπω από κοντά

........Auto merged post: 8anos πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αξιζει εαν τελικα καταλήξω να παω προς καινούριο να περιμενω τα Χριστούγεννα για καλύτερες τιμές-προσφορές ή κάτι τέτοιο δεν ισχυει στην αγορά των αυτοκινήτων;

elise
10-10-10, 22:08
Γιατί να πάρεις μεταχειρισμένο οταν υπάρχουν του κουτιού και κάτω απο 10.000 ευρώ?
Chevrolet Spark (http://www.chevrolet.gr/models/new-spark/)
Nissan Pixo (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/ua0/index.html) / Micra (http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/passenger/k12/index.html)
Fiat Panda (http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=8&carid=1)

Δικό σου, ολοκαίνουριο, απάτητο, ασφαλές και με δεδομένο οτι δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς για 3 χρόνια.

γιατι δεν εχουν να προσφερουν τπτ παραπανω περα απο το να σου ελαφρωσουν την τσεπη...

καλυτερα να τα φαει σε μπουζουκια / σε ρουχα/ σε γυναικες / σε ταξιδια/ σε γουστα...

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Απο το μεσημερι εχω καθήσει και διαβάζω κριτικές για τα χαρακτηρίστηκα των διάφορων μοντέλων και εχω πραγματικά πελαγώσει.
Αλλιώς τα γράφει ο ενας, αλλιώς ο άλλος.
Χειρότερα και απο τις διαφωνίες για τις διανομές του λινουξ :lol:

Πρέπει να κάνω εναν κατάλογο και να ξεκινήσω να τα βλέπω από κοντά

........Auto merged post: 8anos πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αξιζει εαν τελικα καταλήξω να παω προς καινούριο να περιμενω τα Χριστούγεννα για καλύτερες τιμές-προσφορές ή κάτι τέτοιο δεν ισχυει στην αγορά των αυτοκινήτων;


ειναι η καλυτερη εποχη να αγορασεις μεταχειρισμενο...
ολος ο κοσμος ΨΑΧΝΕΙ ΡΕΥΣΤΟ!!!

and64
10-10-10, 22:40
ειναι η καλυτερη εποχη να αγορασεις μεταχειρισμενο...
ολος ο κοσμος ΨΑΧΝΕΙ ΡΕΥΣΤΟ!!!

indeed!! Πάντως προσωπικά θα έπαιρνα άνετα panda σε σχέση με yaris το οποίο ποτέ δεν συμπάθησα!

Εχω οδηγήσει πολλές φορές το 1.2 που το χει φίλος μου και άλλος ενας εχει το 1.4-100hp. Το 1.2 είναι ιδανικότατο για πόλη. Μπορεί να μην έχει τη σπιρτάδα του μοτέρ της toyota αλλά οντας 8βάλβιδο είναι ελαστικότατο χαμηλά, <4000 στροφές και μεσα στην πόλη για μένα ειναι μεγάλο προσόν αυτό. Κατανάλωση λογικότατη (6-6.2lt/100km έβγαζα εγω 1 μήνα που το χα το καλοκαίρι, απο 1-3 άτομα μονο Αθήνα με a/c συνεχώς αναμένο) Το τιμόνι του μάλλον παραείναι ελαφρύ και χωρίς ιδιαίτερη πληροφόρηση αλλά δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται, πάντως βολεύει στα παρκαρίσματα και στα στενά!
Απο χώρους δεν είναι κάτι τεράστιο, αλλά ούτε και υπερβολικά μικρό, ωραίο εσωτερικό, πολύ βολικά τοποθετημένος λεβιές.

Υπάρχουν απ'οτι βλέπω αρκετά μεταχειρισμένα στα 6-6500...
πχ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/909563/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/839527/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/933024/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/918772/

akilleas
11-10-10, 08:55
+10000 για Panda.
Αξιόπιστο, μικρό και για την κατηγορία που παίζει οι χώροι του είναι πολύ καλοί.
Εάν έχεις άνθρωπο δικό σου ή έστω γνωστό σου, αξίζει και με το παραπάνω η αγορά μεταχειρισμένου.
Στο κάτω κάτω η ζημιά που μπορεί να σου βγάλει ένα αυτοκίνητο πέραν της εγγύησης μπορεί να στο βγάλει και το δικό σου. Ατρακάριστο να είναι και όλα τα άλλα βολεύονται.

tommygun
11-10-10, 11:12
2 παρατηρησεις:

η FIAT δινει 2+3 χρονια εγγυηση. Δηλ πριν ληξουν τα 2 χρονια, πληρωνεις 250-300 Ε και εχεις αλλα 3, το συνολο 5.
Επισης εχει πολυ φτηνο επιτοκιο οποτε βαζεις δοσεις για πολλα χρονια με μικρη συνολικη επιβαρυνση και με αμελητεο ποσο μηνιαιας δοσης (πχ κατι σαν 120Ε)
Οι αλλες εταιρειες επισης κατι θα δινουν αλλα δεν ξερω.

Αρα το μεταχειρισμενο πρεπει να το παρεις πολυ κοψοχρονια για να πεις οτι συμφερει εναντι του καινουργιου.


2ον
Για τα καινουργια αυτοκινητα που θα πουληθουν μετα την 1/1/2011 αλλαζει ο τροπος υπολογισμου των τελων κυκλοφοριας, και παει οχι με κυβικα αλλα με εκπομπες CO2

Αρα πρεπει να βρεις το καθε μοντελο που σε ενδιαφερει, αν το παρεις καινουργιο ποτε συμφερει να το παρεις, πριν ή μετα την Πρωτοχρονια.

Πχ τα VG group με TSI, εχουν μεν λιγα κυβικα αλλα πολλα αλογα (και αρα πιο πολυ CO2 σε σχεση με ενα ιδοων κυβικων αλλα οχι τουρμπο)
οποτε οσα πουληθουν μετα την 1/1 θα ακριβυνουν παρα πολυ τα τελη τους.
Οποιος λοιπον θελει ενα τετοιο πρεπει να βιαστει να το παρει τωρα, πριν αλλαξει ο χρονος, ωστε να εχει τελη με το παλιο συστημα για ολη τη ζωη του αυτοκινητου.
Ή , εννοειται, να το παρει μετα αλλα μεταχειρισμενο, οποτε να εχει ηδη ταξινομηθει με το παλιο συστημα.

Δες τι σε συμφερει και πραξε αναλογα.

and64
11-10-10, 11:19
2 παρατηρησεις:

η FIAT δινει 2+3 χρονια εγγυηση. Δηλ πριν ληξουν τα 2 χρονια, πληρωνεις 250-300 Ε και εχεις αλλα 3, το συνολο 5.
Επισης εχει πολυ φτηνο επιτοκιο οποτε βαζεις δοσεις για πολλα χρονια με μικρη συνολικη επιβαρυνση και με αμελητεο ποσο μηνιαιας δοσης (πχ κατι σαν 120Ε)
Οι αλλες εταιρειες επισης κατι θα δινουν αλλα δεν ξερω.

Αρα το μεταχειρισμενο πρεπει να το παρεις πολυ κοψοχρονια για να πεις οτι συμφερει εναντι του καινουργιου.


Σωστό μεν ΑΛΛΑ, οσο ισχύει η εγγύηση θα πηγαίνεις για τα πάντα σε αντιπροσωπεία και οι τιμές δεν έχουν σχέση με το να πηγαίνεις σε ενα συνεργείο δικό σου έξω;) (παράδειγμα, στο golf που αγορασα μεταχειρισμένο το καλοκαίρι ήθελε αλλαγή το λάδι του dsg, ο φιλοσίδης ζήταγε 320, το εκανα έξω με 170!!!)
χώρια οτι προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα service αντιπροσωπειών...

hellenicsun
11-10-10, 11:21
Παίδες πλέον ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης σας και ανταλλακτικά με αγορά από εσάς τους ίδιους μετά από έρευνα αγοράς.

and64
11-10-10, 11:24
Παίδες πλέον ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης σας και ανταλλακτικά με αγορά από εσάς τους ίδιους μετά από έρευνα αγοράς.

+100000000!!:oneup:

teodor_ch
11-10-10, 11:29
Πχ τα VG group με TSI, εχουν μεν λιγα κυβικα αλλα πολλα αλογα (και αρα πιο πολυ CO2 σε σχεση με ενα ιδοων κυβικων αλλα οχι τουρμπο)
οποτε οσα πουληθουν μετα την 1/1 θα ακριβυνουν παρα πολυ τα τελη τους.
Οποιος λοιπον θελει ενα τετοιο πρεπει να βιαστει να το παρει τωρα, πριν αλλαξει ο χρονος, ωστε να εχει τελη με το παλιο συστημα για ολη τη ζωη του αυτοκινητου.
Ή , εννοειται, να το παρει μετα αλλα μεταχειρισμενο, οποτε να εχει ηδη ταξινομηθει με το παλιο συστημα.

Δες τι σε συμφερει και πραξε αναλογα.

Skoda Fabia TSI 1200 105hp 129ευρώ τέλη
με άτοκο πρόγραμμα ή 1000 ευρώ έκπτωση για μετρητά

μάλιστα μου είπε ο αντιπρόσωπος (σιγά το πράμα...αλλά!) ότι έχει πολλαπλού εν αντιθέση με το προηγούμενο μοντέλο, ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ prospectus!
μάλλον λάθος θα είναι αλλά πρέπει να ρίξω μία ματιά όταν ξαναπεράσω απο skoda

Το προτείνω στην κοπέλα μου που ψάχνεται.
Γνώμες?

and64
11-10-10, 11:33
Skoda Fabia TSI 1200 105hp 129ευρώ τέλη
με άτοκο πρόγραμμα ή 1000 ευρώ έκπτωση για μετρητά

μάλιστα μου είπε ο αντιπρόσωπος (σιγά το πράμα...αλλά!) ότι έχει πολλαπλού εν αντιθέση με το προηγούμενο μοντέλο, ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ prospectus!
μάλλον λάθος θα είναι αλλά πρέπει να ρίξω μία ματιά όταν ξαναπεράσω απο skoda

Το προτείνω στην κοπέλα μου που ψάχνεται.
Γνώμες?

polo τσέκαρες; Εχω την εντύπωση οτι τα 2 tsi fabia-polo εχουν αστεία διαφορά τιμής μεταξύ τους.... dsg το ψηνει;;

tommygun
11-10-10, 11:45
Παίδες πλέον ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης σας

χαχα, συνεργειο εμπιστοσυνης, αυτο πρεπει να ειναι το καινουργιο πιο συντομο ανεκδοτο (μετα απο τα παλια κλασσικα αλβανος τουριστας κλπ) :rofl:

hellenicsun
11-10-10, 11:46
χαχα, συνεργειο εμπιστοσυνης, αυτο πρεπει να ειναι το καινουργιο πιο συντομο ανεκδοτο (μετα απο τα παλια κλασσικα αλβανος τουριστας κλπ) :rofl:

Καλά, άμα είσαι εσύ άτυχος, δε σημαίνει πως είμαστε όλοι ;)

and64
11-10-10, 11:50
χαχα, συνεργειο εμπιστοσυνης, αυτο πρεπει να ειναι το καινουργιο πιο συντομο ανεκδοτο (μετα απο τα παλια κλασσικα αλβανος τουριστας κλπ) :rofl:

Κανένα ανέκδοτο! Ψάξιμο θέλει. Megane εδω και 3 χρονια και golf τα πάμε σε δικά μας συνεργεία, (ο ενας ειναι και γνωστός μονο με renault ασχολείται) και βάζουμε οτι λάδι θελουμε εμείς, δεν πληρώνουμε 45 εργατώρες για αλλαγή λαδιών κλπ κλπ κλπ....

tommygun
11-10-10, 11:56
αμα ηταν τα λαδια το προβλημα...

and64
11-10-10, 13:17
αμα ηταν τα λαδια το προβλημα...

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις!! :rolleyes: Φυσικά και δεν είναι τα λάδια το θέμα, το θέμα ειναι οτι αλλάζοντας το λάδι του dsg οπως είπα πιο πάνω σε συνεργείο έξω που ασχολείται με vag group τα 160 ευρώ που γλύτωσα τα κάνω καραμέλες + οτι ξερω οτι μου τα άλλαξε οντως οπως και το φιλτράκι του κιβωτίου (με αυτά που
εχω δει στις αντιπροσωπείες ακόμα και τα αυτονόητα θέλουν έλεγχο!!)

Aλλά και το λάδι του κινητήρα ακόμα, βάζω αυτό που θέλω εγω στην τιμη που το βρίσκω και πάλι ειμαι σίγουρος οτι βάζει αυτό και οχι οτι να ναι δικό του που το αγοράζει σε 100lt;)

teodor_ch
12-10-10, 00:25
polo τσέκαρες; Εχω την εντύπωση οτι τα 2 tsi fabia-polo εχουν αστεία διαφορά τιμής μεταξύ τους.... dsg το ψηνει;;


δεν της αρέσει εμφανισιακά το polο εν αντιθέση με το fabia σε άσπρο
dsg όχι λόγω κόστους
κοιτάμε για πολύ value/money αμάξι και να της κρατήσει κάμποσο καιρό

hellenicsun
12-10-10, 00:26
δεν της αρέσει εμφανισιακά το polο εν αντιθέση με το fabia σε άσπρο
dsg όχι λόγω κόστους
κοιτάμε για πολύ value/money αμάξι και να της κρατήσει κάμποσο καιρό

Ford Ka;

Από προσωπική εμπειρία, το προτείνω. Είναι αξιοπρεπέστατο.

and64
12-10-10, 00:56
δεν της αρέσει εμφανισιακά το polο εν αντιθέση με το fabia σε άσπρο
dsg όχι λόγω κόστους
κοιτάμε για πολύ value/money αμάξι και να της κρατήσει κάμποσο καιρό

Κατάλαβα;) Απλά ανέφερα polo γιατί οντως ειναι κοντα στην τιμή και προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο απο το fabia σε οτι χρώμα και να ναι το τελευταίο:lol: γουστα!:biggrin:


Ford Ka;

Από προσωπική εμπειρία, το προτείνω. Είναι αξιοπρεπέστατο.

Το καινούριο;; Ψιλοάσχημο δεν είναι; :hmm: και κάπως περίεργα ψηλό....

hellenicsun
12-10-10, 00:59
Το καινούριο;; Ψιλοάσχημο δεν είναι; :hmm: και κάπως περίεργα ψηλό....

Ναι, το καινούριο. Κοίτα, τώρα περί αισθητικής, εμένα δε με χαλάει. Ίσως να το έχω συνηθήσει. Αλλά μαζί με το 500, 80% του οποίου είναι το Ka, τα θεωρώ κορυφαία στη κατηγορία τους. Ναι, είναι σχετικά ψηλό αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στην οδήγηση.

and64
12-10-10, 01:05
Ναι, το καινούριο. Κοίτα, τώρα περί αισθητικής, εμένα δε με χαλάει. Ίσως να το έχω συνηθήσει. Αλλά μαζί με το 500, 80% του οποίου είναι το Ka, τα θεωρώ κορυφαία στη κατηγορία τους. Ναι, είναι σχετικά ψηλό αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στην οδήγηση.

Ναι το ξέρω οτι το ka=500 στην ουσία και πάντα είχα την απορία πως απο ενα τοσο ομορφο/αρμονικό σχήμα καταφέρανε και βγάλανε το ka:lol::lol::innocent: οκ, οκ, δεν είναι και τοσο άσχημο, μάλλον υπερβάλω:biggrin:

@ ADSLgr.com All rights reserved.