PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

hellenicsun
12-10-10, 01:07
Ναι το ξέρω οτι το ka=500 στην ουσία και πάντα είχα την απορία πως απο ενα τοσο ομορφο/αρμονικό σχήμα καταφέρανε και βγάλανε το ka:lol::lol::innocent: οκ, οκ, δεν είναι και τοσο άσχημο, μάλλον υπερβάλω:biggrin:

:lol::lol:

Εντάξει, δεν είναι κακό να μη σου αρέσει. Πάντως θεωρώ πως συνολικά αξίζει τα χρήματα του. Μέχρι και ταξίδι του έκανα δίχως να με κουράσει.

and64
12-10-10, 01:15
:lol::lol:

Εντάξει, δεν είναι κακό να μη σου αρέσει. Πάντως θεωρώ πως συνολικά αξίζει τα χρήματα του. Μέχρι και ταξίδι του έκανα δίχως να με κουράσει.

Οντως συνολικά σαν αυτοκίνητο δεν δείχνει άσχημο....:)

George978
12-10-10, 01:22
οταν παταω το συμπλεκτη τερμα κατω νοιωθω ενα "τικ" στο ποδι μου , any ideas ?

hellenicsun
12-10-10, 01:24
οταν παταω το συμπλεκτη τερμα κατω νοιωθω ενα "τικ" στο ποδι μου , any ideas ?

Τικ γενικά όταν πατάς τέρμα κάτω το συμπλέκτη ή συγκεκριμένα κατά την αλλαγή ταχύτητας πχ;

George978
12-10-10, 01:29
γενικα

Φανερός Πράκτωρ
12-10-10, 01:46
οταν παταω το συμπλεκτη τερμα κατω νοιωθω ενα "τικ" στο ποδι μου , any ideas ?

εμένα όταν μου το έκανε αυτό, αν θυμάμαι καλά ήταν η ντίζα του συμπλέκτη. Το αγνόησα μέχρι που μια στιγμή αποφάσισε να μην αποσυμπλέξει την ταχύτητα και έμεινα να προχωράω με την πρώτη για κάμποσα μέτρα...

hellenicsun
12-10-10, 01:47
Ντίζα ή δισκόπλακα πρέπει να είναι. Ας το κοιτάξεις το συντομότερο δυνατόν.

George978
12-10-10, 01:50
ΩΧ....

hellenicsun
12-10-10, 01:51
ΩΧ....


Μην ανησυχείς αν πρώτα δε σου πει ο μηχανικός σου τι ακριβώς είναι ;)

teodor_ch
12-10-10, 02:49
Ford Ka;

Από προσωπική εμπειρία, το προτείνω. Είναι αξιοπρεπέστατο.


επειδή πήγαμε να δούμε το Fiesta (που μέσα μας φάνηκε απαίσιο) μας έδειξε και ο πωλητής την κατώτερη ποιότητα πλαστικών του Κα που όντως μοιάζει με το Panda της μάνας μου!


Αντιθέτως το Fabia είναι πολύ κοντά στα standard του Golf σε μίνι τιμή!

George978
12-10-10, 12:13
λοιπον πηγα και δεν εκανε τπτ σημερα, το πηρε μηχανικος με λεει με δουλευεις?:hmm:

tsavman
13-10-10, 00:07
George, το "τικ" που λες στο κάνει όταν η μηχανή/διαφορικό/συμπλεκτης είναι ζεστά ή κρύα;

Ίσως πρέπει να κοιτάξεις τα λάδια του σασμάν, ή δίσκο/πλατώ σε πιο ακραία περίπτωση. Ποιο αυτοκίνητο έχεις;

teodor_ch
24-10-10, 21:18
Το αμαξάκι μου σε eco-driving :)
http://www.youtube.com/watch?v=HcYewqLodvM

ΥΓ. Χάλια ποιότητα αλλά αρκετή για να θαυμάσετε :P

imr
25-10-10, 00:33
Manual η dsg? Αν δεν ειναι κατηφορα πολυ εντυπωσιακο :oneup:
Εχουν ακομα δρομο τα υβριδικα :p

teodor_ch
25-10-10, 00:49
Manual η dsg? Αν δεν ειναι κατηφορα πολυ εντυπωσιακο :oneup:
Εχουν ακομα δρομο τα υβριδικα :p

manual

δεν είναι κατηφόρα
βασικά είναι πήγαινε-έλα οπότε απο όπου ξεκίνησα, σταμάτησα! δεν γλύτωσα κάτι δηλαδή.

leros2004
25-10-10, 01:19
δεν της αρέσει εμφανισιακά το polο εν αντιθέση με το fabia σε άσπρο
dsg όχι λόγω κόστους
κοιτάμε για πολύ value/money αμάξι και να της κρατήσει κάμποσο καιρό

Φιλική συμβουλή: Μην πλησιάσεις σε αντιπροσωπεία Fiat και δει το 500ρακι....... :p

teodor_ch
25-10-10, 01:22
Φιλική συμβουλή: Μην πλησιάσεις σε αντιπροσωπεία Fiat και δει το 500ρακι....... :p

πρώτο πρώτο της το έδειξα :)
αλλά κοιτάει και value/money όπως και χώρους γιατί θα είναι και το μοναδικό της όχημα

Viper
19-01-11, 10:50
Για αγορα νεου αυτοκινητου, θα προτιμουσατε κανονικη ρεζερβα ή repair kit για μεγαλυτερο πορτ μπαγκαζ?

Απο οσο μου ειπαν, σε πολλες χωρες στην Ευρωπη τα αμαξια ερχονται πλεον με repair kit και επισης ολα τα νεα Volvo στην Ελλαδα ερχονται και αυτα με repair kit (πηγε φιλος να δει ενα Volvo και εψαχνε την ρεζερβα:p).

teodor_ch
19-01-11, 11:07
Ότι και να πάρεις, ΜΗΝ βάλεις run flat λάστιχα.
Ή τουλάχιστον ψάξε το, αν ταιριάζουν στις ανάγκες σου γιατί δεν έρχονται μόνο με πλεονεκτήματα ;)

tsavman
19-01-11, 12:05
Για αγορα νεου αυτοκινητου, θα προτιμουσατε κανονικη ρεζερβα ή repair kit για μεγαλυτερο πορτ μπαγκαζ?

Απο οσο μου ειπαν, σε πολλες χωρες στην Ευρωπη τα αμαξια ερχονται πλεον με repair kit και επισης ολα τα νεα Volvo στην Ελλαδα ερχονται και αυτα με repair kit (πηγε φιλος να δει ενα Volvo και εψαχνε την ρεζερβα:p).

Σε μικρό αυτοκίνητο έχει νόημα το repair kit. Τώρα γιατί η volvo με τα συνήθως μεγάλα σε όγκο αυτοκίνητα βάζει τέτοιο, εγώ μόνο σαν θέμα κόστους μπορώ να το εξηγήσω.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία με repair kit και σκασμένο/ξεφούσκωτο λάστιχο να μας πει πως και πόσο καλά λειτουργεί αυτό;

DOU
19-01-11, 18:38
Τίτλοι τέλους για τον Twincharger της VW; (http://www.autoblog.gr/2011/01/17/vw-twincharger-could-be-axed/)





VW twincharger could be axed
(http://www.autocar.co.uk/News/NewsArticle.aspx?AR=254741)
Volkswagen’s twincharger petrol engine could be on its way out, according to well placed insiders.

The company’s 1.4-litre engine, which mixes turbocharging and supercharging, is said to be too complex and expensive to produce.
Instead, VW engineers now believe that new turbocharging technology can achieve similar results at a much-reduced cost.
The popular twincharger engine, found in numerous VW Group models, won the coveted Engine of the Year award in 2009 and 2010 and was described as “a masterstroke of downsizing technology and a real engineering showcase".




Φήμες για αντικατάσταση του twincharged TSI
(http://www.kokkinakis-service.gr/index.php/vw/articles-vw/1523-twincharged-replacement-rumors)


Βγηκε μια φημη...

tsavman
19-01-11, 19:04
Κρίμα, και είναι ωραία μοτέρ για τα Ελληνικά φορολογικά δεδομένα..

giwrgosth
19-01-11, 19:15
Για αγορα νεου αυτοκινητου, θα προτιμουσατε κανονικη ρεζερβα ή repair kit για μεγαλυτερο πορτ μπαγκαζ?

Απο οσο μου ειπαν, σε πολλες χωρες στην Ευρωπη τα αμαξια ερχονται πλεον με repair kit και επισης ολα τα νεα Volvo στην Ελλαδα ερχονται και αυτα με repair kit (πηγε φιλος να δει ενα Volvo και εψαχνε την ρεζερβα:p).
Στο Grande Punto είχα repair kit, αλλά δεν είχα ποτέ λάστιχο για να το χρειαστώ! Με το μικρό χώρο του πορτμπαγκαζ ήταν πολύ καλή λύση.
Το Yeti έχει ρεζέρβα, σίγουρα θα είχα πολύ περισσότερο χώρο αν έβαζα repair kit γιατί έχει κανονική ρεζέρβα (215Χ65Χ16) που πιάνει αρκετό χώρο, αλλά από την άλλη αν έχεις ένα σκίσιμο στη μέση του πουθενά τι κάνεις? :hmm:

and64
19-01-11, 19:19
Νομίζω οτι η vw εξελίσει ήδη την επόμενη γενιά tsi και άρχισε να πετάει σπόντες,
παω να κλείσω κλείσω μια θέση στο μουσείο για τo golf...:rofl::rofl::rofl:

Πέρα απο την πλάκα, το μοτέρ παρότι καλό συνολικά δεν παύει να΄ναι περίπλοκο και γι αυτό το λόγο να βγάζει βλακώδη προβλήματα με τις διάφορες βαλβίδες που έχει (ειδικά στα πρώτα μοτέρ χαλούσαν συνέχεια)

Υπάρχουν λύσεις πάντως και για μονο turbo πχ να βγει 1.6 αντι για 1.4...


αν έχεις ένα σκίσιμο στη μέση του πουθενά τι κάνεις? :hmm:

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα των repair kits! Σε αυτή την περίπτωση το φορτώνεις αν μπορεί να σε βρει καμια ΕΛΠΑ εκεί που θα σαι...

teodor_ch
19-01-11, 23:09
Πέρα απο την πλάκα, το μοτέρ παρότι καλό συνολικά δεν παύει να΄ναι περίπλοκο και γι αυτό το λόγο να βγάζει βλακώδη προβλήματα με τις διάφορες βαλβίδες που έχει (ειδικά στα πρώτα μοτέρ χαλούσαν συνέχεια)

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί τέτοιος κινητήρας με την τωρινή τεχνολογία χωρίς κάποια μειονεκτήματα.

Η ιδέα του συμπλέκτη (μέσα στην αντλία νερού) για τον κομπρέσορα είναι καταπληκτική πάντως.
Μπορείς να κινηθείς είτε σαν ατμοσφαιρικό είτε σαν τουρμπάτο ανάλογα τις ανάγκες σου.

Όχι μόνιμος κομπρέσορας με μόνιμη έξτρα κατανάλωση :oneup::oneup::oneup:

and64
19-01-11, 23:13
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί τέτοιος κινητήρας με την τωρινή τεχνολογία χωρίς κάποια μειονεκτήματα.

Η ιδέα του συμπλέκτη (μέσα στην αντλία νερού) για τον κομπρέσορα είναι καταπληκτική πάντως.
Μπορείς να κινηθείς είτε σαν ατμοσφαιρικό είτε σαν τουρμπάτο ανάλογα τις ανάγκες σου.

Όχι μόνιμος κομπρέσορας με μόνιμη έξτρα κατανάλωση :oneup::oneup::oneup:

Ναι δε λέω, απλά στην αρχή οι ν75 και οι σκάστρες αλλάζανε αβέρτα μέχρι να αξιωθεί η vw να βγάλει ενα ανταλλακτικό της προκοπής (πάντα νομίζω μπορεί να τα παίζουν αυτές οι 2 αλλά σαφώς οχι τόσο συχνά πια)

Συνολικά είναι σίγουρα αρκετά καινοτόμο μοτέρ και στη 2η γενιά που εχεις εσύ πιο ραφιναρισμένο σε λειτουργία!

Viper
19-01-11, 23:23
Το Yeti έχει ρεζέρβα, σίγουρα θα είχα πολύ περισσότερο χώρο αν έβαζα repair kit γιατί έχει κανονική ρεζέρβα (215Χ65Χ16) που πιάνει αρκετό χώρο, αλλά από την άλλη αν έχεις ένα σκίσιμο στη μέση του πουθενά τι κάνεις? :hmm:

Και εγω για το Yeti ημουν ετοιμος αλλα λογω μικρου χωρου αποσκευων (λογω τεραστιας ρεζερβας) μαλλον καταληγω στο Golf Plus.

Και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Yeti. Κριμας:sorry:

teodor_ch
19-01-11, 23:37
Και εγω για το Yeti ημουν ετοιμος αλλα λογω μικρου χωρου αποσκευων (λογω τεραστιας ρεζερβας) μαλλον καταληγω στο Golf Plus.

Και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Yeti. Κριμας:sorry:


Αν μιλάμε για το 4χ4 είναι επειδή έρχεται και ένας άξονας πίσω ;)

Παρόλα αυτά, στο Yeti τα πίσω καθίσματα αφαιρούνται με ότι σημαίνει αυτό.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 3 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Συνολικά είναι σίγουρα αρκετά καινοτόμο μοτέρ και στη 2η γενιά που εχεις εσύ πιο ραφιναρισμένο σε λειτουργία!

Κάτσε γιατί τελευταία (τελευταίο μήνα) νιώθω ένα boost στις 4200rpm και δεν ξέρω αν είναι λόγω update προ μηνών, κάτι με τη βενζίνη, καμιά βαλβίδα ή η ιδέα μου!

Το θέμα είναι ότι όσο δεν ανάβει λαμπάκι και είμαι μέσα στην εγγύηση δεν ασχολούμαι.
Έφτασα τα 21.000km σε έναμιση χρόνο όπου τους 9 μήνες ήμουν στρατό :whistle:

Τσουρλάει το άτιμο πολύ όμορφα.

and64
19-01-11, 23:53
Κάτσε γιατί τελευταία (τελευταίο μήνα) νιώθω ένα boost στις 4200rpm και δεν ξέρω αν είναι λόγω update προ μηνών, κάτι με τη βενζίνη, καμιά βαλβίδα ή η ιδέα μου!

Το θέμα είναι ότι όσο δεν ανάβει λαμπάκι και είμαι μέσα στην εγγύηση δεν ασχολούμαι.
Έφτασα τα 21.000km σε έναμιση χρόνο όπου τους 9 μήνες ήμουν στρατό :whistle:

Τσουρλάει το άτιμο πολύ όμορφα.

:rofl::rofl: οντως, μια χαρά τσουλάει! Οταν λες boost τι εννοείς; Αν έχει πρόβλημα η σκάστρα ή η βαλβιδα μεταγωγής (ν75) θα το καταλάβεις ακομα και αν δεν ανάψει κανενα λαμπάκι, θα κόψει και θα πηγαίνει σαν ατμοσφαιρικό! Η διαφορά μετα απο το update πάλι θα πρεπε λογικά να είναι άμεσα αισθητή...

teodor_ch
20-01-11, 00:33
Απο σχεδόν τέλεια γραμμικό, έχει ένα έξτρα άνοιγμα στις 4000κατι στροφές.

and64
20-01-11, 01:26
Απο σχεδόν τέλεια γραμμικό, έχει ένα έξτρα άνοιγμα στις 4000κατι στροφές.

Τι να σου πω, δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό!:what:
Εμενα γεμίζει γραμμικότατα μεχρι τις 5-5200 οπου και ψοφάει ως 140αρι, το 160αρι πρεπει να τραβάει γενικώς καλύτερα και ψηλά όπως και τα gt...

Viper
20-01-11, 10:58
Αν μιλάμε για το 4χ4 είναι επειδή έρχεται και ένας άξονας πίσω ;)

Παρόλα αυτά, στο Yeti τα πίσω καθίσματα αφαιρούνται με ότι σημαίνει αυτό.



Για το 4x2 λεω. Αλλα αμα πρεπει να ξυλωσεις το μισο αμαξι για να πας για ψωνια, δεν λεει:p (με το σκεπτικο οτι εχεις καροτσακι μωρου και πρεπει να βγει η εταζερα για να χωρεσει + καθισματακι στο πισω καθισμα)

giwrgosth
20-01-11, 14:47
Παρόλα αυτά, στο Yeti τα πίσω καθίσματα αφαιρούνται με ότι σημαίνει αυτό.
Στην περίπτωσή μου με δίδυμα βγάζοντας το μεσαίο κάθισμα έχω χώρο για το καροτσάκι που μπορεί να μπει εκεί κάθετα και έτσι έχω σχεδόν άδειο πορτμπαγκάζ. Το καροτσάκι από μόνο του πιάνει όλο το πορτμπαγκαζ, οπότε μπορείς να φανταστείς τι γλιτωνω!

teodor_ch
20-01-11, 16:31
Για το 4x2 λεω. Αλλα αμα πρεπει να ξυλωσεις το μισο αμαξι για να πας για ψωνια, δεν λεει:p (με το σκεπτικο οτι εχεις καροτσακι μωρου και πρεπει να βγει η εταζερα για να χωρεσει + καθισματακι στο πισω καθισμα)


Να σου πώ στου αδερφού μου που έχει το 1,8 4χ4
Έχει ένα κάθισμα με την ανηψιά μου 3χρονών και ένα κάθισμα με το ανήψι 6 μηνών.

Πίσω χωράει ένας ενήλικας και άλλος ένα μπροστά συνοδηγός.
Στο πορτ μπαγκαζ είχαμε βάλει τη βάση για το καροτσάκι (το σκελετό) όπου κάθεται επάνω το κάθισμα του μωρού. Έτσι το μισό (στο ύψος) πορτ μπαγκαζ ήταν ελεύθερο για ψώνια.

Αν τώρα είχαμε βγάλει το ένα κάθισμα και απλά δεν καθόταν πίσω ενήλικας αλλά μόνο τα δύο παιδιά, θα είχαμε πολύ περισσότερο χώρο.

Νομίζω ότι και πάλι το golf plus θα έχει πιο μεγάλους χώρους. Δεν το έχω δεί, αλλά ξέρω τι πορτ μπαγκάζ έχει το απλό golf!

Viper
20-01-11, 16:47
Του αδερφου σου εχει κανονικη ρεζερβα (225) ή το πηρε με repair kit?

Εμενα παντως το καροτσι του μωρου, δεν χωρουσε αν δε βγαζαμε την εταζερα. Τι να πω, ισως πηραμε μεγαλο καροτσι:p

ΥΓ: Το Golf Plus λογικα εχει ρεζερβα ε? Πηγα χθες και ξεχασα να ρωτησω:oops:

teodor_ch
20-01-11, 18:13
Θα τον ρωτήσω όταν τον δώ.

Το καρότσι πάντως είναι modular και βγαίνει το κάθισμα απο πάνω και γίνεται κάθισμα αυτοκινήτου ή έτσι όπως το λένε σαν κρεβατάκι. Οπότε στο πορτ μπαγκάζ βάζει μόνο τα ροδάκια με το σκελετό που δεν πιάνουν καθόλου χώρο. ;)

Τώρα είτε αλλάζετε καρότσι, είτε διαλέγετε αμάξι με βάση το καρότσι :D :D :D

giwrgosth
20-01-11, 18:26
195 έχει ρεζέρβα το Yeti και όχι 215 που έγραψα χθες.
Τουλάχιστον το 1.2 που έχω εγώ, αλλά λογικά όλα την ίδια θα έχουν, γιατί το πιο φαρδύ λάστιχο θα σηκώνει πολύ το κάλυμμα της ρεζέρβας και θα κάνει μεγαλύτερο σκαλοπατάκι.
Το καρότσι όντως είναι τεράστιο θέμα, πρέεπι να δοκιμάσεις να δεις τι σου κανει στο αυτοκίνητο πριν το πάρεις.

DOU
20-02-11, 00:53
Lancia Ypsilon 2011 - Πρώτες φωτογραφίες
840938409484095

Chrysler style μπροστα..:goodnight::dots:



Honda Civic 2011

840968409784098

Λιγα πραγματα..

tsavman
20-02-11, 12:57
Αισχρό design και τα δύο.
Το Ypsilon ίσως με κάποιο έξτρα πακέτο "γίνει" πιο σπόρ στο μάτι. Μερικοί μπορεί να το βρουν και ωραίο :lol:

Το Civic όμως, κάνει κρα ότι σχεδιάστηκε για την αμερικάνικη αγορά.

teodor_ch
23-02-11, 11:44
(message double-posted και σε άλλο φόρουμ)

Ετοιμάζεται και η κοπέλα μου να παραγγείλει το
0.9 twinair lounge (ακόμα να αποφασίσει χρώμα).

1) Ξέρουμε μέση κατανάλωση με νορμάλ χρήση?
Είμαστε μεταξύ του 500 και του punto evo 1.3 mtj 75hp dynamic με κάποια έξτρα αλλά βγαίνει 17800 τελική τιμή και νομίζω είναι πολλά για Punto :sorry:

2) Επίσης οι κάτοχοι, τί προβλήματα βγάζει συνήθως?
Τα σχεδόν standard όπως όλα τα αμάξια δηλαδή.

3) Η έξτρα εγγύηση πιστεύετε αξίζει???

Γενικά τί γνώμη έχετε για α) το αυτοκίνητο, β) τον 0.9 multiair κινητήρα και γ) τη σύγκριση με το punto mtj.

Υπολογίζουμε σε 12-14000 χιλιόμετρα το χρόνο.

and64
23-02-11, 12:19
Χμμ...tough call!!

Αρχικά η fiat το χει χ@σει με τις τιμές:evil: Αν το ξεπεράσουμε αυτό, εγω μάλλον θα πήγαινα για το punto επειδή σαν πακετο μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένο ή panda για πιο μαζεμένο (Aν καταλαβαίνω σωστά το punto είναι πετρέλαιο ή μήπως όχι; αν οχι ξέχνα οτι έγραψα για το 500 θα πήγαινα:p)

Το 500 βέβαια είναι λίγο "παιχνίδι" με την έννοια οτι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, απο χώρους μου κάνει λίγο διθέσιο + οτι το μοτέρ ακούγεται πολλά υποσχόμενο αλλά δεν είναι δοκιμασμένο!!!:hmm:

Η επέκταση εγγύησης πόσο πάει; Γενικά συνήθως αξίζει. Και μια βλάβη να σου βγάλει τα χεις πάρει πίσω τα λεφτά;)

elise
23-02-11, 12:41
μην δωσετε ενα σκασμο χρηματα χωρις να παρετε και το αναλογο αντικρισμα....

το 2κυλινδρο 500αρακι, καλο χρυσο αλλα παραγει πολλούς κραδασμους, πραγμα εξαιρετικα ενοχλητικο.

η καλυτερη λυση ακομη και μετα απο τοσα χρονια η σταθερη αξια , yaris, οπου μετα το facelift εγινε καλυτερο απο ποτε σε καθε του τομεα!

teodor_ch
23-02-11, 12:41
500€ η επέκταση περίπου, 50€+/-

ναι για το πετρέλαιο punto μιλάμε (αλλιώς στα 17800 θα έπρεπε να μου δίνει Ή 200++ άλογα Ή 3.5 μέση κατανάλωση για να το σκέφτομαι!)

Χώρους δεν χρειάζεται, επειδή είναι παραπάνω απο κοπέλα μου τέλος πάντων αν χρειαστεί χώρους θα πάρει το golf. Είναι μάλλον σαν δεύτερο αμάξι στη σχέση και σαν πρώτο για μία γυναίκα που έχει εναλλακτική!

Απο χώρους πάντως το 500άρακι είναι αστέρι!
Έκατσα στη θέση του οδηγού όπως ήθελα (είμαι 1.92) και χωρούσε η κοπέλα μου απο πίσω μου. Όχι άπλα, αλλά χωρούσε για 1 ώρα διαδρομή.

Για την εγγύηση αν μιλούσαμε για 300€ δεν θα το σκεφτόμουν, αλλά στα 500 θές δύο βλάβες :p για να κάνεις απόσβεση. Βέβαια δίνει +3 χρόνια (συνολικά 5) και μεταβιβάζεται σε 2ο ιδιοκτήτη αν το πουλήσουμε που είναι πολύ θετικό. Άσχετα που δεν σκοπεύουμε να το αλλάξουμε πρίν τη 6ετία τουλάχιστον, αν όχι 10ετία!

Πολύ μπέρδεμα, και τα λεφτά της είναι ΠΟΛΥ δουλεμένα (άπειρες απλήρωτες υπερωρίες) που δυσκολεύει περισσότερο μία αγορά.

and64
23-02-11, 14:12
500€ η επέκταση περίπου, 50€+/-

ναι για το πετρέλαιο punto μιλάμε (αλλιώς στα 17800 θα έπρεπε να μου δίνει Ή 200++ άλογα Ή 3.5 μέση κατανάλωση για να το σκέφτομαι!)

Χώρους δεν χρειάζεται, επειδή είναι παραπάνω απο κοπέλα μου τέλος πάντων αν χρειαστεί χώρους θα πάρει το golf. Είναι μάλλον σαν δεύτερο αμάξι στη σχέση και σαν πρώτο για μία γυναίκα που έχει εναλλακτική!

Απο χώρους πάντως το 500άρακι είναι αστέρι!
Έκατσα στη θέση του οδηγού όπως ήθελα (είμαι 1.92) και χωρούσε η κοπέλα μου απο πίσω μου. Όχι άπλα, αλλά χωρούσε για 1 ώρα διαδρομή.

Για την εγγύηση αν μιλούσαμε για 300€ δεν θα το σκεφτόμουν, αλλά στα 500 θές δύο βλάβες :p για να κάνεις απόσβεση. Βέβαια δίνει +3 χρόνια (συνολικά 5) και μεταβιβάζεται σε 2ο ιδιοκτήτη αν το πουλήσουμε που είναι πολύ θετικό. Άσχετα που δεν σκοπεύουμε να το αλλάξουμε πρίν τη 6ετία τουλάχιστον, αν όχι 10ετία!

Πολύ μπέρδεμα, και τα λεφτά της είναι ΠΟΛΥ δουλεμένα (άπειρες απλήρωτες υπερωρίες) που δυσκολεύει περισσότερο μία αγορά.

Αφού χωρας οκ στο 500 τότε πάω πάσο (εγω είμαι πιο κάτω απο σενα στο 1.87-88) Επίσης αφου εχεις και το golf καβατζα το 500 δεν είναι καθόλου άσχημα σαν εναλλακτική

Το οδήγησες το twinair; Αυτό που λέει και ο elise με προβληματίζει και μένα. Τι κάνει απο κραδασμούς;; :hmm:

Το πετρελαιάκι πάλι είναι μια χαρά λύση, η fiat έχει καλά diesel μοτέρ...


Η επέκταση οντως είναι τσιμπημένη:hmm:

teodor_ch
23-02-11, 15:39
Χωράω στο 500άρακι. Δεν χώνομαι σαν στο golf στο κάθισμα, αλλά στο μήκος είναι πολύ καλοσχεδιασμένο.
Η κοπέλα μου μέχρι να το δοκιμάσουμε ήταν σίγουρη ότι δε θα χωράμε!

Δεν το οδήγησα όχι. Αλλά δεν τους σκέφτομαι τους κραδασμούς. Άντε να είναι στα ίδια επίπεδα με ένα πετρελαιοκίνητο. Ο ήχος του, απο όσο έχω ακούσει στο youtube είναι σαν μεγάλο scooter!

Καλά τα diesel (έχει ο αδερφός μου ένα fiat strada mtj) και πάνε πολύ καλά (αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ γραμμικά εννοείται) αλλά πολλά τα λεφτά. Με λίγους υπολογισμούς, σε σύγκριση με το 500αράκι, θα πρέπει να κάνουμε >15.000km/χρόνο για να είμαστε κερδισμένοι απο το πετρέλαιο punto. Και για να κάνουμε απόσβεση τα έξτρα 1800 που θέλει θα χρειαστούμε >7-8 χρόνια με βάση τα σημερινά δεδομένα.


Θα τα βάλουμε όλα κάτω σήμερα σε ένα excel να τα συγκρίνουμε!

and64
23-02-11, 16:06
Οι Ιταλοί πάντα είχαν φουλ εκμεταλεύσημα εσωτερικά. Το ξέρω απο πρώτο χέρι!

Ενα excellακι πάντως θα βοηθήσει σίγουρα σχετικά με το πόσο συμφέρει η κάθε λύση:oneup:

Τα πετρέλαια οντως έχουν πολύ μικρό φάσμα και για μένα θέλει οπωσδήποτε αυτόματο. Κάνεις πάρα πολλές αλλαγές με χειροκίνητο και ειδικά για κίνηση σε πόλη καταντάει εκνευριστικό μετά απο λίγο

hellenicsun
25-02-11, 03:30
Ο νέος κινητήρας της Fiat είναι πολλα υποσχωμενος αλλα ακόμη δεν έχει δοκιμάστει εκτεταμένα στη πράξη. Απο την άλλη δε πιστευω πως ο κάθε αγοραστής γίνεται beta tester αφού ο κινητήρας πρώτου δωθει στη παραγωγή έχει περάσει πολλα στάδια ελέγχου. Ακριβό αυτοκίνητο το 500 αλλα κουκλι και σε τόσες πολλές εκδόσεις, να μη ξέρεις ποια να διαλέξεις. Για μένα, ένα Abarth SS παρακαλώ :D

akilleas
25-02-11, 10:47
Ο νέος κινητήρας της Fiat είναι πολλα υποσχωμενος αλλα ακόμη δεν έχει δοκιμάστει εκτεταμένα στη πράξη. Απο την άλλη δε πιστευω πως ο κάθε αγοραστής γίνεται beta tester αφού ο κινητήρας πρώτου δωθει στη παραγωγή έχει περάσει πολλα στάδια ελέγχου. Ακριβό αυτοκίνητο το 500 αλλα κουκλι και σε τόσες πολλές εκδόσεις, να μη ξέρεις ποια να διαλέξεις. Για μένα, ένα Abarth SS παρακαλώ :D

+1
Το Abarth είναι πολύ καλό και γρήγορο αυτοκίνητο για όλες τις χρήσεις.
Κάνουν μεγάλα ταξίδια 2 άτομα άνετα, αλλά πρωταγωνιστεί και στις μετακινήσεις εντός πόλεων που χρειάζεται μια οικογένεια με μικρά παιδιά. Όποιος το ''φτάνει'' είναι πάρα πολύ καλή αγορά.

teodor_ch
25-02-11, 11:03
Οι Ιταλοί πάντα είχαν φουλ εκμεταλεύσημα εσωτερικά. Το ξέρω απο πρώτο χέρι!



περίμενε λίγο...

χτές περάσαμε απο τη nissan (δεν ήξερα ότι έχει σχέση με τη citroen, την είχα παρόμοια με suzuki! :oops:)

είδαμε το νέο μίκρα....

Αυτό το μικρό αμαξάκι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ χώρους!!!
Βασικά αν το δείς απο μέσα και μετά σου πούν να διαλέξεις ποιό είναι απο έξω, θα ανέβεις σε κατηγορία (bravo, golf κλπ).

Καταλήξαμε χτές στα
swift, micra, 500, yaris και i20
Το καθένα έχει διαφορετικά ατού.

θα ζυγίσουμε τις ανάγκες της και θα αποφασίσουμε.

Μεγαλώνει το excelάκι :)

and64
25-02-11, 12:18
περίμενε λίγο...

χτές περάσαμε απο τη nissan (δεν ήξερα ότι έχει σχέση με τη citroen, την είχα παρόμοια με suzuki! :oops:)

είδαμε το νέο μίκρα....

Αυτό το μικρό αμαξάκι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ χώρους!!!
Βασικά αν το δείς απο μέσα και μετά σου πούν να διαλέξεις ποιό είναι απο έξω, θα ανέβεις σε κατηγορία (bravo, golf κλπ).

Καταλήξαμε χτές στα
swift, micra, 500, yaris και i20
Το καθένα έχει διαφορετικά ατού.

θα ζυγίσουμε τις ανάγκες της και θα αποφασίσουμε.

Μεγαλώνει το excelάκι :)

Διόρθωση: η Nissan έχει σχέση με τη Renault Αν προσέξεις τους καθρέφτες του micra είναι καρμπόν απο megane/clio I:p

To micra σαν χώρους είναι οντως τέρας, το είχα νοικιάσει στην Πάρο μια δόση αλλά ήταν αυτόματο δυστυχώς (κλασικό 4αρι σε συνδιασμό με 1.2 μοτέρ, a/c συνεχώς και 4 άτομα= fail:rolleyes:) οπότε δεν μπόρεσα να δω ουσιαστικά τι λέει απο μοτέρ! Το θέμα ειναι οτι για μένα είναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ, σε κάθε facelift και χειρότερο. Πραγματικά θα ψιλοντρεπόμουν να το κυκλοφορήσω, ή θα βαζα τέρμα φιμέ:lol::lol::lol::rofl::rofl:

Επίσης θα βγάλει 3κυλινδρο 1.2 turbo με πολύ χαμηλούς ρύπους (δες εδώ (http://carscoop.blogspot.com/2011/02/nissan-launches-super-clean-micra-dig-s.html)) και η nissan αλλά θα έρθει αρχές καλοκαιριου εδώ λένε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.