PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Patentman
25-01-06, 23:42
Να το πας σε αλλο συνεργειο για εκτιμηση ζημιας.

Μπορει να εχουν κολησει τα ωστηρια βαλβιδων απο την υπερθεμανση που δεχτηκαν.

Να ανοιξεις την ταπα λαδιου (με σβηστο κινητηρα) και να δεις αν εχουν μελιτζανιασει τα διαφορα εκει μεσα. Αν ναι τοτε το καπακι (κεφαλη) σου ειχε υποστει μεγαλη ζημια.

Τραβαει το ιδιο ?
Παιρνει το ιδιο ευκολα μπροστα?

Επιπλεον οπως το περιγραφεις σαν τσικι τσικι αλλα οταν πατας γκαζι δειχνει σαν πειρακια (εξαιτιας του πλανισματος) αλλα τα νεα αυτοκινητα εχουν συστημα αποφυγης τους μεσω διορθωσης αβανς και χρονου ψεκασμου, οποτε δεν μπορει να ειναι αυτο.

Lord_British
26-01-06, 06:13
Μπορει καποιος να γραψει την ιδανικη οδηγηση του αυτοκινητου ωστε να εχει την μικροτερη δυνατη καταναλωση καυσιμων σε μια πολη οπως η Αθηνα με πολυ εντονο κυκλοφοριακο;

Προσωπικα εχω ενα c3
1100cc 30000KM
Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ 61/5.500
Ροπή (Kgm) / σ.α.λ. 9,8/3.200

Σε τι στροφες πρεπει να αλλαζω ταχυτητα για να εχω την μικροτερη καταναλωση; Ποια ειναι η καλυτερη ταχυτητα για κινηση στην Αθηνα με βαση την καταναλωση;

Φιλικα

kal71
26-01-06, 14:05
Να το πας σε αλλο συνεργειο για εκτιμηση ζημιας.

Μπορει να εχουν κολησει τα ωστηρια βαλβιδων απο την υπερθεμανση που δεχτηκαν.

Να ανοιξεις την ταπα λαδιου (με σβηστο κινητηρα) και να δεις αν εχουν μελιτζανιασει τα διαφορα εκει μεσα. Αν ναι τοτε το καπακι (κεφαλη) σου ειχε υποστει μεγαλη ζημια.

Τραβαει το ιδιο ?
Παιρνει το ιδιο ευκολα μπροστα?

Επιπλεον οπως το περιγραφεις σαν τσικι τσικι αλλα οταν πατας γκαζι δειχνει σαν πειρακια (εξαιτιας του πλανισματος) αλλα τα νεα αυτοκινητα εχουν συστημα αποφυγης τους μεσω διορθωσης αβανς και χρονου ψεκασμου, οποτε δεν μπορει να ειναι αυτο.

Το καπάκι απο ότι μου είπαν είχε υποστεί μεγάλη ζημιά. Εβαλαν oversized φλάντζα και πλάνιαραν το καπάκι κατα 5/10 ( αν το λεω σωστά...) . τα λάδια τώρα φαίνονται να είναι εντάξει. Καθυστερεί λίγο ( όχι πολύ σημαντική διαφορά ) να πάρει μπροστά . Επίσης όταν είναι ζεστό και πάω να το βάλω μπροστά ( αυτό το έκανε και πριν την ζημιά) καθυστερει πολύ περισσότερο να πάρει .

Πόσο λές να θέλουν για την ζημιά ( σκέψου το χειρότερο σενάριο) ? Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα ή θα μου βγάλει κι άλλες ζημιές στο μέλλον ?( επομένως πάει για σκότωμα το αμάξι....)

ΥΓ. Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις .

Patentman
26-01-06, 20:05
Το χειροτερο σεναρειο ειναι να θελει αλλαγη κινητηρα με εναν μεταχειρισμενο.

κοστος κινητηρα γυρω στα 800 ευρω αν δεν κανω λαθος για το συγκεκριμενο + εξαγωγη-τοποθετηση....ασε

πηγαινε σε ενα αλλο ;)

Patentman
26-01-06, 20:09
Σε τι στροφες πρεπει να αλλαζω ταχυτητα για να εχω την μικροτερη καταναλωση; Ποια ειναι η καλυτερη ταχυτητα για κινηση στην Αθηνα με βαση την καταναλωση;

Λογικα εφοσον ειναι μονο 1100 κυβικα και αρα δεν εχει ροπη πολυ:
2800-4000 δηλαδη στις 4000 να αλλαζεις και να ανεβαζεις μετα τις στροφες σταδιακα (με σταθερο γκαζι)

Patentman
26-01-06, 20:10
Παιδιά το καινούργιο Leon Τι λέει?
Δεν το ξερω καθολου...μονο οπτικα.
περιμενε μηπως ξερει καποιος αλλος.

alfisti
27-01-06, 00:04
είμαι ανάμεσα στο Astra και στο Corolla.. δίλημα!

evp
27-01-06, 00:06
Καλό το αστράκι,αλλά και το κορολάκι!Θα προτιμούσα όμως το κορολα.Όσο για το καινουργιο λεον.Μάπα!Εμφανισιακά.Είναι σκυλιά όμως δεν καταλαβαίνουνε τίποτα.

Patentman
27-01-06, 00:46
είμαι ανάμεσα στο Astra και στο Corolla.. δίλημα!

μα γιατι σε διλημα?
νομιζω πως ειπα τα θετικα και τα αρνητικα και των δυο. Εφοσον ειναι μαυρο-ασπρο μεταξυ τους στα σημεια τοτε απλα μαλλον δεν σου κανει κανενα.

Η μεση λυση ειναι το 147 και ισως παραπανω απο μεση λυση.
Αλλωστε τι alfisti εισαι;

gatoulas
27-01-06, 13:32
Χε, χε κι εγώ γλυκοκοιτάω το 147 αλλά βλέπω και το Astra το GTC. Χμμ... Δίλλημα.

Patentman
27-01-06, 13:47
Σε εμφανιση ειναι πολυ ωραιο το GTC αλλά τι να το κανεις ενα αυτ/το με τοση ηλιορουφηκτρα? Αντι για παραλια θα μαυριζεις εκει μεσα απο ομονοια-συνταγμα! (ε σορρυ δεν ξερω μια τοσο κοντινη γνωστη διαδρομη στην θεσσαλονικη )
Ασε δε που μια καλη ασφαλεια με θραυση κρυσταλλων ειναι απαραιτητη...

για την ιστορια αν σπασει το πισω τζαμι σε αστρα καμπριο τοτε πατε για αλλαγη κουκουλας...ητοι 5000ευρω...αρα θελει και θραυση και κακοβουλες και καιρικα φαινομενα και και και ολα μεσα στην ασφαλεια...;)

blackjim
27-01-06, 13:49
Σε εμφανιση ειναι πολυ ωραιο το GTC αλλά τι να το κανεις ενα αυτ/το με τοση ηλιορουφηκτρα? Αντι για παραλια θα μαυριζεις εκει μεσα απο ομονοια-συνταγμα! (ε σορρυ δεν ξερω μια τοσο κοντινη γνωστη διαδρομη στην θεσσαλονικη )
Ασε δε που μια καλη ασφαλεια με θραυση κρυσταλλων ειναι απαραιτητη...

για την ιστορια αν σπασει το πισω τζαμι σε αστρα καμπριο τοτε πατε για αλλαγη κουκουλας...ητοι 5000ευρω...αρα θελει και θραυση και κακοβουλες και καιρικα φαινομενα και και και ολα μεσα στην ασφαλεια...;)Μιλας για το GTC με το "πανοραμικο" παμπριζ? 'Η για ολα τα GTC?

Patentman
27-01-06, 13:51
με το πανοραμικο (αυτο ειναι και ωραιο, αλλα...)

blackjim
27-01-06, 13:55
Το καλοκαιρι , επειδη ο κολλητος μου εψαχνε για αμαξι , πηγαμε και ειδαμε το GTC , και μας εκανε και τεστ drive. Μας παινευε πολυ το κουμπι Sport που εχει , πραγματικα κανει καμια διαφορα αυτο ή ειναι απλα για μοστρα?

Το πανοραμικο τωρα, απλα δε το βαζεις και ησυχαζεις :p

levlad
27-01-06, 14:05
Δεν το ξερω καθολου...μονο οπτικα.
περιμενε μηπως ξερει καποιος αλλος.

Απλά το λιμπίζομαι & εάν κάποιος το έχει ήδη, έλεγα μήπως
θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του.

alfisti
29-01-06, 01:18
πολύ λίγα τα 102 hp (1.600cc) για τέτοιο αμάξωμα νομίζω. μετά πας υποχρεωτικά στα 2.000cc


Το καλοκαιρι , επειδη ο κολλητος μου εψαχνε για αμαξι , πηγαμε και ειδαμε το GTC , και μας εκανε και τεστ drive. Μας παινευε πολυ το κουμπι Sport που εχει , πραγματικα κανει καμια διαφορα αυτο ή ειναι απλα για μοστρα?

Το πανοραμικο τωρα, απλα δε το βαζεις και ησυχαζεις :p
το sport κάνει καλύτερη απόκριση του τιμονιού και του κινητήρα κ ηλεκτρονικές αναρτήσεις..

gravis
03-02-06, 23:43
θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο. Ισχυει οτι αν ξεπερνας τα 100κμ/ωρα ξοδευει περισσοτερη βενζινη, οποτε δεν αξιζει να τρεχεις με 101 αλλα με 99..? Η καταναλωση βενζινης ειναι θεμα στροφων η ταχυτητας? δηλαδη ας υποθεσουμε οτι ειμαστε σε ευθεια, δεν υπαρχουν κλιση στο δρομο ωστε να ζοριζεται το αυτοκινητο και να ξοδευει βενζινη,και δεν υπαρχει φορτιο, και τρεχω με 100κμ/ωρα στις 3,5 χιλ στροφες/λεπτο,θα ξοδεψω την ιδια βενιζινη στην ιδια χρονικη στιγμη σε σχεση αν πηγαινα με 80κμ/ωρα στις 3,5 χιλ στροφες/λεπτο ? η όχι?
Και κατι αλλο, ενας μηχανικος μου ειπε, στις κατηφορες μην βαζεις ποτε νεκρο (οχι για θεμα ασφαλειας) αλλα γιατι ξοδευει περισσοτερη βενζινη, λογω του οτι στο ρελάντι στα injection, η βενζινη πηγαινει καθαρη -χωρις αερα- με αποτελεσμα να τρωει πολυ, και μου προτεινε στις κατηφορες να κουμπωνω την μεγαλυτερη δυνατη σχεση, δηλαδη την πεμπτη ωστε και να μην φρεναρει ο κινητηρας, αλλα και να μην τρωει βενζινη. Δεν ξερω αλλα ακουγεται λογικο..

Patentman
04-02-06, 02:03
Η ταχυτητα παιζει ρολο επειδη αυξανει την ασκουσα οπισθελκουσα δυναμη. Ο αερας πανω σε επιφανεια παρουσιαζει μια αντισταση στην ροη-κυλιση του, τα μορια του συγκεντρωνονται και παραγουν πιεση, οσο αυξανεται η ταχυτητα του αερα τοσο αυξανεται η συγκεντρωση και αρα η πιεση.
Τωρα το ιδιο ισχυει οταν η επιφανεια κινειται, το αυτο δηλαδη.
Η αεροδυναμικη αντισταση μιας μαζας εχει εναν συντελεστη (αεροδυναμικος συντελεστης) ο οποιος πολλαπλασιαζομενος με την ταχυτητα μας δινει την ολικη αντισταση (αρνητικη δυναμη).

Με απλα λογια οσο τρεχεις πανω απο 100ΚΜ καις περισσοτερο και ας εχεις λιγο λιγοτερες στροφες (με πεμπτη ταχυτητα και 120 αντι τεταρτη και 90 παραδειγμα).

Δεν ειναι τοσο απολυτες οι διαφορες μεσα σε τοσο μικρο ευρως διαφοράς (απο 99-101 που λες) αλλα ανα 10Κμ μετα τα 80 καις αρκετα παραπανω και αυξανεται γεωμετρικα και οχι αναλογικα (γιατι ειναι και αλλοι παραγοντες).

Μια καλη ταχυτητα οινομιας ειναι τα 90ΚΜ/Η με σταθερο γκαζι αλλα οχι σε βαρυ αμαξι, 100 σε μετριου βαρους και 115 σε βαρυ αμαξωμα.

Ναι οταν κατεβαινεις μεγαλες σε διαρκεια κατηφορες σε ταξιδι πρεπει να βαζεις την μεγαλυτερη σχεση ταχυτητας στο κιβωτιο γιατι ο κινητηρας εκει φρεναρει οριακα αλλα καιει πολυ λιγοτερο αφου τον λειτουργουμε σε ψηλοτερες στροφες απο οτι υπολογιζει με βαση το πατημα του γκαζιου και ετσι δεν χρειαζεται καυσιμο για να γυριζει, αντιθετα η ηλεκτρονικη μοναδα ελεγχου ψεκασμου και αναφλεξης δινει εντολες να κοπει το μειγμα στο απολυτο χαμηλο για να μειωσει τις στροφες του ο κινητηρας σε αυτες που θα επρεπε με βαση το ανοιγμα γκαζιου. Ακομα και απο εποχη καρμπυρατερ υπηρχαν συστηματα cut-off της βενζινης αλλα και της αναφλεξης. Αν βαλετε νεκρα τοτε ο κινητηρας πρεπει να καιει καυσιμο για να γυριζει στις στροφες ρελαντι, αυτη η ποσοτητα ειναι μεγαλυτερη ομως σε σχεση με την ταχυτητα μεσα.
Αυτο το λιγο που κοβει ο κινητηρας στην κατηφορα (και μετα θα θελει λιγο γκαζι) το κερδιζετε περιπου μιαμιση φορα σε λιγοτερο καυσιμο απο την οικονομια.

Απλα λιγο πριν τελιωσει η κατηφορα και πιασει η ανηφορα παταμε σταδιακα το γκαζι ωστε να αυξησουμε ταχυτητα με ελαχιστη καταναλωση (αφου στην κατηφορα εχει μικροτερη οπισθελκουσα λογω βαρυτητας) και οταν πιασει η ανηφορα αφηνουμε σταδιακα το γκαζι μεχρι να σταθεροποιηθει στην ταχυτητα που ειχαμε πριν πατησουμε γκαζι στην κατηφορα. Περιπου αυξανουμε κατα 30ΚΜ/Η πριν και πεφτουμε και στα -10ΚΜ/Η στο τελος της ανηφορας.

moralas
04-02-06, 02:57
Αν μου επιτρέπετε να ρωτήσω και εγώ κάτι. Patentman αν διέθετες μέχρι 150 για ένα αυτοκίνητο τι θα έπερνες; (εξωπραγματικές ίσως συνθήκες, κι όμως ερώτηση ψιλοπαγίδα).

blackjim
04-02-06, 03:05
Ναι οταν κατεβαινεις μεγαλες σε διαρκεια κατηφορες σε ταξιδι πρεπει να βαζεις την μεγαλυτερη σχεση ταχυτητας στο κιβωτιο γιατι ο κινητηρας εκει φρεναρει οριακα αλλα καιει πολυ λιγοτερο αφου τον λειτουργουμε σε ψηλοτερες στροφες απο οτι υπολογιζει με βαση το πατημα του γκαζιου και ετσι δεν χρειαζεται καυσιμο για να γυριζει, αντιθετα η ηλεκτρονικη μοναδα ελεγχου ψεκασμου και αναφλεξης δινει εντολες να κοπει το μειγμα στο απολυτο χαμηλο για να μειωσει τις στροφες του ο κινητηρας σε αυτες που θα επρεπε με βαση το ανοιγμα γκαζιου. Ακομα και απο εποχη καρμπυρατερ υπηρχαν συστηματα cut-off της βενζινης αλλα και της αναφλεξης. Αν βαλετε νεκρα τοτε ο κινητηρας πρεπει να καιει καυσιμο για να γυριζει στις στροφες ρελαντι, αυτη η ποσοτητα ειναι μεγαλυτερη ομως σε σχεση με την ταχυτητα μεσα.
Αυτο το λιγο που κοβει ο κινητηρας στην κατηφορα (και μετα θα θελει λιγο γκαζι) το κερδιζετε περιπου μιαμιση φορα σε λιγοτερο καυσιμο απο την οικονομια.

Απλα λιγο πριν τελιωσει η κατηφορα και πιασει η ανηφορα παταμε σταδιακα το γκαζι ωστε να αυξησουμε ταχυτητα με ελαχιστη καταναλωση (αφου στην κατηφορα εχει μικροτερη οπισθελκουσα λογω βαρυτητας) και οταν πιασει η ανηφορα αφηνουμε σταδιακα το γκαζι μεχρι να σταθεροποιηθει στην ταχυτητα που ειχαμε πριν πατησουμε γκαζι στην κατηφορα. Περιπου αυξανουμε κατα 30ΚΜ/Η πριν και πεφτουμε και στα -10ΚΜ/Η στο τελος της ανηφορας.σορρυ αλλα δε το πιασα το σκεπτικο.
Κατ'αρχην αυτο ισχυει για ολα τα αμαξια ή μονο για τα injection?:what:
2ον , στο ρελαντι ( χωρις ταχυτητα ) γυρναει στις 600-900 στροφες , σωστα?
Αν καταιβαινοντας την κατηφορα , βαλω 5η οπως λετε ,δεν πρεπει να ειναι τουλαχιστον στις 1500-2000 στροφες για να μην σβησει??:confused::confused:
Το καλοκαιρι , με το κορσα , ΠΑΝΤΑ στις κατηφορες ,ή οπου με επερνε, συστηματικα αφηνα νεκρα και παρατηρησα οτι εκανα σχεδον 50% οικονομια απο το να εχω ταχυτητα. Ετσι το εκανα συνηθεια απο τοτε και το αφηνω παντα χωρις ταχυτητα σε κατηφορες.

dhmk
04-02-06, 10:22
Ως μηχανολόγος που είχα σπουδάσει πριν πολλά χρόνια, στο μάθημα μηχανών εσωτερικής καύσης, είχα δει ένα σχεδιάγραμμα ταχύτητας ανά κατανάλωση καυσίμου (που μου εντυπώθηκε). Πραγματικά με χαμηλή ταχύτητα καις λιγότερη βενζίνη ανά χιλιόμετρο. Οσο αυξάνεις την ταχύτητα τόσο αυξάνει η κατανάλωση ανά χιλιόμετρο και η γραμμή στο σχεδιάγραμμα δεν είναι συνεχής. Είναι μια καμπύλη που σχεδόν εκθετικά αυξάνει σε βάρος της κατανάλωσης. Οπότε ο κανόνας είναι... όσο πιο αργα (και με ασφάλεια) τόσο πιο οικονομικά. Φυσικά να μην το... παραχέσουμε.

Patentman
04-02-06, 11:30
Κατ'αρχην αυτο ισχυει για ολα τα αμαξια ή μονο για τα injection?:what:
Για τα injection κυριως αλλα και για μερικα με καρμπυρατερ.


2ον , στο ρελαντι ( χωρις ταχυτητα ) γυρναει στις 600-900 στροφες , σωστα?
σωστα αλλα θελει καυσιμο για να το κανει. Αντιθετα οταν εχουμε σχεση ταχυτητας στο σασμαν και κατεβαινουμε κατηφορα τον γυριζουμε εμεις και ετσι δεν θελει καυσιμο για να γυριζει.


Αν καταιβαινοντας την κατηφορα , βαλω 5η οπως λετε ,δεν πρεπει να ειναι τουλαχιστον στις 1500-2000 στροφες για να μην σβησει??:confused::confused:
Οχι δεν εχει σχεση. Ο κινητηρας σβηνει κατω απο ενα οριο στροφων στο οποιο δεν μπορει να πραγματοποιησει καυση και αυτο ειναι αναλογα με τον κινητηρα. Πριπου 150 στροφες κατω απο τις στροφες ρελαντι δεν μπορει να κανει καυση καθολου.


Το καλοκαιρι , με το κορσα , ΠΑΝΤΑ στις κατηφορες ,ή οπου με επερνε, συστηματικα αφηνα νεκρα και παρατηρησα οτι εκανα σχεδον 50% οικονομια απο το να εχω ταχυτητα. Ετσι το εκανα συνηθεια απο τοτε και το αφηνω παντα χωρις ταχυτητα σε κατηφορες.

Δεν κανεις οικονομια ετσι. Ειπαμε με την ταχυτητα κοβει σχεδον τελειως την παροχη βενζινης για να μπορει να φρεναρει ο κινητηρας.

Με λιγα λογια: Ο κινητηρας δουλευει με καυσιμο μιγμα και ελεγχεται απο μοναδα ψεκασμου και αναφλεξης. Σε καθε κατασταση η μοναδα παραμετροποιει -παιρνοντας υποψη διαφορα δεδομενα απο αισθητηρες οπως ανοιγμα πεταλουδας γκαζιου, ταχυτητα εισερχομενου αερα, πιεση εισερχομενου αερα, στροφες κινητηρα, γωνια θεσης εμβολων, αισθητηρα προαναφλεξης, αισθητηρα λαμδα, θερμοκρασια κινητηρα- την ποσοτητα καυσιμου και τον χρονο που θα αρχισει να ψεκασει καθως και το αβανς (τον χρονο που θα γινει ο σπινθιρισμος) ωστε ο κινητηρας να μπορει να λειτουργησει ομαλα και με βαση απο αυτο που του "λεμε" εμεις μεσω του πεταλ γκαζιου.

Οταν λοιπον εμεις του λεμε αφηνοντας τελειως το γκαζι οτι δεν θελουμε να παραγει εργο αλλά αυτος διαβαζει οτι εχει πολλες στροφες για το συγκεκριμενο ανοιγμα γκαζιου τοτε αυτος κοβει σχεδον τελειως τον ψεκασμο βενζινης για να τον φερει στην κατασταση που αρμοζει με βαση αυτο που του "λεμε". Αλλιως δεν θα φρεναρε ενα αυτοκινητο...θα αφηναμε γκαζι και αυτο θα συνεχιζε να δινει εστω και μια μικρη δυναμη.
Αν λοιπον εχεις δει οτι κοβει ο κινητηρας την ταχυτητα του αυτοκινητου οταν κανεις κατεβασμα ενω δεν πατας γκαζι τοτε καταλαβαινεις τα πιο πανω.

Μικρη διορθωση ειναι οτι με ταχυτητα σε κατηφορα καιει παραπανω απο οτι με νεκρα οταν του βαλουμε λαθος σχεση ταχυτητας και του ριξουμε τις στροφες κατω απο αυτες που εχει σαν ρελαντι ή οταν ειναι εκει κοντα σε αυτες (μονο 300 πιο πανω). Επισης οταν βαλουμε λαθος σχεση και κοβουμε με γρηγορο ρυθμο τις στροφες του.

Γενικα παντως πρεπει και μεις να εχουμε μια αισθηση τι κανει ο κινητηρας εκεινη την στιγμη και αναλογως να (τον) οδηγουμε.

blackjim
04-02-06, 13:58
εισουν κατανοητος Patentman...
θενξ :oneup:

netrinos
04-02-06, 14:23
Δηλαδή αν έχουμε 10 λιτρα βανζίνη και μια κατηφόρα 3000 χιλιόμετρα (λέμε τώρα...)και αφήσουμε το αμάξι στη μία περίπτωση με νεκρά και στην άλλη με 5η, λέτε ότι θα μείνουμε από βενζίνη σε μικρότερη χιλιομετρική απόσταση αν οδηγούμε με νεκρά παρά με 5η?
Μυστήριο μου φαίνεται. Δνε συνυπολογίζεται και το γεγονός ότι η νεκρά δεν το φρανάρει το αμάξι οπότε θα κινέιται με μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι με 5η και καθόλου γκάζι? Στην κατηφόρα της Κατεχάκη έκανα ένα τεστ Το άφησα με νεκρά και είδα την κατανάλωση που μου έβγαζε ο υπολογιστής του αυτοκινήτου. Η ένδειξη ήταν 0,8 λ/100κμ.
Θα το επαναλάβω το πείραμα με 5η με τις ίδιες αρχικές συνθήκες( 90κμ/h στην αρχή της κατηφόρας) και θα σας πω τι θα δείξει.

alfisti
04-02-06, 15:12
το corolla είναι injection;
το έχω ξανακούσει αυτό και με έκανε εντύπωση!
είδωμεν με υπολογιστή ταξιδίου..

Patentman
04-02-06, 15:47
netrinos,

0 θα σου δειξει. Μερικοι υπολογιστες αυτονομιας καινε καρβουνο ομως...


alfisti,

Ολα πλεον ειναι injection. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες ομως.
Μονου σημειου EFI (1 μπεκ στον πολλαπλη εισαγωγης) πλεον πολυ λιγα παραγονται.
Πολλαπλου ψεκασμου MPI (1μπεκ ανα κυλινδρο στον αυλο εισαγωγης). Τα περισσοτερα.
Αμεσου ψεκασμου FSI (1μπεκ ανα κυλινδρο στον κυλινδρο). VWgroup

pelasgian
04-02-06, 16:40
Στη κατηφόρα παίδες βάζετε ταχύτητα όχι για μη κάψει το αμάξι, αλλά για να μην ΣΤΟΥΚΑΡΕΙ το αμάξι! Ο «κανόνας» λέει ότι με τη ταχύτητα που την ανεβαίνεις αυτή την ΑΝΗΦΟΡΑ, με την ίδια την κατεβαίνεις, εκτός αν γλυστράει και πας σιγά, οπότε βάζεις μία ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ!

Το σωστό φρενάρισμα δε, περιλαμβάνει να έχεις κατεβάσει ταχύτητα πρώτα και μετά να πατήσεις φρένο. Επίσης, αν χρειαστείς να κάνεις κάνα «άγριο» σε στροφή και σου υποστρέψει, ρίξε πρώτα μία τιμονιά προς τα εκεί που σε «παίρνει» τσίμπα ΑΓΡΙΑ το φρένο και μετά ξαναστρίψε προς τα μέσα -> μετατοπίζεις το βάρος μπροστά, «πατάει» το λάστιχο, αποκτάς κατευθυντικότητα.

Τη τελευταία φορά που μου χρειάστηκε πάντως, χαίρομαι που επέλεξα να προσπεράσω τον τύπο στο ΑΝΤΙΘΕΤΟ από το χώμα ΑΡΙΣΤΕΡΑ του, παρά να επαναφέρω το αμάξι στη λωρίδα μου (οπότε και θα είχε γίνει μία μεγαλοπρεπέστατη μετωπική.)

Δεν θα είμασταν εδώ να τα λέμε αν είχα κάνει διαφορετικά.
Με την ευκαιρία να σας πω ότι έχουμε τους χειρότερους δρόμους στην Ευρώπη, τα λάστιχα δε πιάνουν με τίποτα άμα έχει βρέξει ΛΙΓΟ, ότι όλα τα ABS, spin assist κλπ απλά ΔΕΝ δουλεύουν και ότι τα «βαριά» αυτοκίνητα δίνουν μόνο μία ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ασφάλειας, και σε προτρέπουν να κάνεις μλκς.

Λεωφορείο και μετρό, το καλύτερο όχημα μεταξύ A και Β εντός πόλεως.
Ένα «παλιάς τεχνολογίας» «φτηνό» αμαξάκι με καινούργια λάστιχα, αμορτισέρ και φρένα για εκτός Αθήνας. Τουλάχιστον όταν θα σου χαλάσεις δεν θα βρίζεις, όταν το στουκάρεις δεν θα στεναχωρηθείς πολύ και επειδή ΔΕΝ θα λές «έχω αμαξάρα», δεν θα σε τρώει και ο κώλος σου να κάνεις «μαγκιές» στο δρόμο.

Έίσαι νεκρός όταν πεις «έχω αμαξάρα» και «είμαι οδηγάρα».

Επίσης, υπάρχει και το Direct Petrol Injection ή Gasoline Direct Injection της Mitsubishi.
http://www.autozine.org/technical_school/engine/petrol1.htm

Ουσιαστικά έκαναν ένα Otto με χαρακτηριστικά Diesel.
Αναρωτιέμαι πότε θα αλλάξουν το σύστημα σπινθιρισμού σε σπινθιρισμό με μικροκύμματα.
Θα αποφύγουν την ανομοιόμορφη ανάφλεξη ή την πρόωρη αυτανάφλεξη.

Τέλος, πότε θα τα ΠΕΤΑΞΟΥΝ όλα να πάμε σε fuel cells, μικροτουρμπίνες και ηλεκτρικές μεταδώσεις.

blend
04-02-06, 16:52
Επίισης Πελασγέ, πρέπει να έχουμε κινητό μαζί μας, για να ζητήσουμε βοήθεια, διότι, οι περαστικοί οδηγοί, δεν θα μας βλέπουν κάτω στο γκρεμό που θα βρισκόμαστε!!

:rofl: :rofl: :rofl:

Υ.Γ. Σόρρυ, λίγο χιούμορ κάνω..

imitheos
04-02-06, 17:24
Μια και είδα ότι υπάρχουν πολλά άτομα με γνώσεις πάνω στο θέμα να ρωτήσω και εγώ την άποψη σας.

Ψάχνω και εγώ να αγοράσω ένα αυτοκίνητο. Η περίπτωση μου είναι η εξής:
Και με το χιόνι ακόμα κυκλοφορώ με μηχανή. Το αμάξι στο 90% των περιπτώσεων θα κάθεται.
Όμως υπάρχουν περιπτώσεις που μου είναι απαραίτητο. Για αυτό θέλησα να πάρω ένα καλό-φθηνό
αυτοκίνητο. Στην αρχή σκεφτηκα μεταχειρισμένο αλλά δεν θέλω να βγάζει προβλήματα. Βαριέμαι
να ασχολούμαι με τα συνεργεία συνέχεια. Θέλω να ξεχάσω ότι υπάρχει καν μετά την αγορά.

Βασικά θα είναι μικρών διαστάσεων και τρίθυρο.
Κοίταξα μια προσφορά που είχε το 206 (9980+διάφορα έξοδα λόγω ότι από Μάρτιο έρχεται το 207)
επίσης είδα polo,fox,corsa. Το corsa και το fox δεν μου άρεσαν και έτσι έμεινε Polo και 206.
C3 δεν το σκέφτηκα καν γιατί δίπλα μας είναι το συνεργείο της Citroen και χωρίς υπερβολή
ένας φεύγει και τέσσερεις έρχονται. Τουλάχιστον στη πόλη μου έχουν βγάλει πάρα πολλά
προβλήματα.
Υπάρχει βέβαια και το Getz το οποίο είναι φθηνό και από ό,τι λένε δεν έχει βγάλει προβλήματα
και δωρεάν service-ανταλλακτικά αλλά ο αδερφός μου δεν θέλει ούτε να το ακούσει.

Το κακό είναι ότι θα πάρουμε ένα αμάξι και για τους δυο και εκείνος θέλει 120+ άλογα.
Έτσι αφού άκουσα τα 1000 βρισίδια (και αφού βάζει εμένα να κοιτάω περιοδικά και εκείνος μόνο
να απορρίπτει) του είπα κάτι που του ψιλοάρεσε.
Το polo 1.9TDI με 130 άλογα το οποίο δεν βγαίνει πάρα πολύ ακριβό σε σχέση με το άλλο polo και
από ότι συζήτησα με φίλους η VW έχει καλούς πετρελαιοκινητήρες και θέλουν 0 service. Βέβαια
δεν είμαστε μηχανικοί επομένως μπορεί ο Patentman ή κάποιος άλλος γνώστης διαβάζοντας αυτά
που λέω τώρα να πει "τι μ....κίες. λέει". Είδα το πετρέλαιο γιατί και θα έχει τα άλογα που θέλει
ο αδερφός μου και θα είναι οικονομικό για μένα που δεν με ενδιαφέρουν.

Από ότι διάβασα ο Patentman και άλλα άτομα λένε καλά λόγια για το polo απλά ο ενδοιασμός του
αδερφού μου είναι ότι και αυτό αλλάζει μοντέλο φέτος (όχι ότι θα αλλάξει και πολύ φυσικά αλλά
είναι ξεροκέφαλος :D )

Τι λέτε λοιπόν για το polo TDI ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο.

Σας έπρηξα λίγο με το μεγάλο μήνυμά μου.
Ευχαριστώ.

pelasgian
04-02-06, 17:28
Επίισης Πελασγέ, πρέπει να έχουμε κινητό μαζί μας, για να ζητήσουμε βοήθεια, διότι, οι περαστικοί οδηγοί, δεν θα μας βλέπουν κάτω στο γκρεμό που θα βρισκόμαστε!!

:rofl: :rofl: :rofl:

Υ.Γ. Σόρρυ, λίγο χιούμορ κάνω..

Εχμ... σου τα είπε η Ζουζούνα δεν είναι; :lol:
Η αλήθεια είναι ότι αν είχα δει το γκρεμό και τη κατάσταση που είχαν οι ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ (ήταν σε διακοπές ->έλειπαν! ) θα ξανασκεφτόμουν τη μετωπική!

@imitheos στην Αγγλία είχα πετρέλαιο για πολλά χρόνια (και όταν νοικιάζω πετρέλαιο παίρνω!) Είναι ΠΟΛΥ καλά, καίνε πολύ ΛΙΓΟ, αλλά θέλουν ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ για να δείξουν τα κάλη τους. Δεν είναι για 3-4Km και μετά πάρκιν! Επίσης, δεν είναι για νευρικούς! Είναι για τύπους που εκτιμούν τη ΡΟΠΗ, τη ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΠΗ, τη ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΡΟΠΗ, τη ΡΟΠΗ ΤΡΕΝΟΥ που έχει ένας πετρελαιάς κινητήρας.

Το καλύτερο αμάξι για μένα είναι ένα πετρέλαιο estate/station-wagon. Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ πιο πρακτικό. Ειδικά το 405 σε estate ήταν η άπλα της άπλας ω άπλα. Ξάπλωνες στο port baggage. Όχι ότι το saloon ήταν άσχημο, αλλά το estate, wow! Μετακόμιση σε one go!

Με προσεκτική οδήγηση ένα 405 turbo diesel 1.9 με πήγαινε 55μίλια στο γαλόνι. Αν σκεφτείς ότι οδηγούσα άρμα μάχης σε μέγεθος (αλλά άνετο άρμα μάχης!) είναι τίποτα. Βγάζει όμως αιωρούμενα σωματίδια. Δεν είναι το καλύτερο για το περιβάλλον εκτός αν έχεις παγίδα αιθάλης. Καλύτερο όμως από τους χαλασμένους καταλύτες που έχουν οι περισσότεροι και μας έχουν πεθάνει στους κυκλικούς υδρογονάνθρακες, βενζόλια κλπ και θα μας στείλουν όλους με καρκίνους στο τέλος!

Diesel Αθήνα δε μπαίνει δυστυχώς (και καλά!)

vshadow
04-02-06, 19:37
Από ότι διάβασα ο Patentman και άλλα άτομα λένε καλά λόγια για το polo απλά ο ενδοιασμός του
αδερφού μου είναι ότι και αυτό αλλάζει μοντέλο φέτος (όχι ότι θα αλλάξει και πολύ φυσικά αλλά
είναι ξεροκέφαλος )
Για το Polo έχω μιλήσει πιο πριν και δε χρειάζεται να τα επαναλάβω. Μόνο να τονίσω ότι δεν αλλάζει μοντέλο φέτος το Polo. Βγήκε ανανεωμένη έκδοση το καλοκαίρι του 2005. Τότε θυμάμαι που το είχα ψάξει έλεγε ότι το εντελώς νέο μοντέλο Polo θα κυκλοφορήσει προς τα μέσα με τέλη 2007! Μιλάμε για 1,5 χρόνο και βάλε.

Patentman
04-02-06, 19:51
pelasgian,

Αυτο που λες για την νεκρα σε κατηφορα και οτι δεν φρεαναρει ισχυει αλλα δυστυχως πολλοι το παραβλεπουν. Εχω δει ακομα και με 12% κλιση να κατεβαινουν με νεκρα :shock:

Η αναφορα σου στο θεμα ειναι πολυ σημαντικη :oneup:

imitheos,

Μην αγορασεις αυτοκινητο με πετρελαιοκινητηρα το οποιο δεν κυκλοφορει σε ταξι.
Δεν θα ξερουν πως να το φτιαξουν και φυσικα δεν θα εχουν ανταλακτικα. Για μεταχειρισμενα αντ/κα ουτε καν συζητηση...:whistle: Ουτε καν CD με αντ/κα δεν θα εχουν... ;) Αξια μεταπωλησης μηδεν. Ευρεση μεταπωλησης πολυ μικρη.

Αν χαλασει η αντλια πετρελαιου (η οποια φανταζομαι θα ειναι ηλεκτρικη ηλεκτρονικα ελεγχομενη ) τοτε αστα να πανε...ρωτα τιμη απο τωρα...και μετα βγαλε αποφαση...:whistle:

Ας υποθεσουμε οτι τα πιο πανω δεν ισχυαν...το πετρελαιο ειναι κακης ποιοτητας στην ελλαδα και ολα τα ταξι υποφερουν. Δεν εχει ουτε την απαιτουμενη καθαροτητα, ουτε τα καταλληλα Σετανια (οπως λεμε οκτανια), ουτε ρευστοτητα. Γιατι να μπλεξεις και συ?

Η διαφορα καταναλωσης λιτρο/χιλιομετρα ειναι πολυ μικρη. Η τιμη πετρελαιου κινησης με την βενζινη πλεον ειναι σχεδον ιδια. Το πετρελαιο θερμανσης εκτος οτι απαγορευεται εχει διαφορα σκουπιδια και προσθετα (αντιπαγωτικα και αλλα) κακης ποιοτητος τα οποια κανουν κακο στην αντλια, ο κινητηρας πιανει καρβουνιδια που αυξανουν την σχεση συμπιεσης και ραγιζει το καπακι, οι βαλβιδες πιανουν καρβουνιδια κτλ, και βγαζουν εκπεμπομενο καπνο.

Οι ιδιοκτητες ταξι ΔΕΝ βαζουν πετρελαιο θερμανσης, αντιθετα οι οδηγοι που το νοικιαζουν ισως (αν δεν πληρωνουν την συντηρηση). Τα ταξι για να περασουν κτεο (λογω της κακης ποιοτητας πετρελαιου και της μακροχρονιας επιπτωσης που εχει στον κινητηρα) βαζουν καθαρο πετρελαιο ή/και λιγη βενζινη και καθαριζουν πρωτα την εξατμιση εσωτερικα με νερο!

Καλα κανουν και δεν επιτρεπουν τα πετρελαιοκινητα στην Αθηνα, αν τα αφηναν τοτε θα γεμιζε ο τοπος με κακοσυντηρημενα καπνοβορα αυτ/τα λογω ακριβης συντηρησης.

Αντιθετα αν το πετρελαιο κινησης ηταν ευρωπαϊκων προδιαγραφων τοτε θα προτιμουσα να κυκλοφορουσαν πετρελαιοκινητα.

ΥΓ. ο κινητηρας αυτος πρεπει να ειναι του passat που εχει κυκλοφορησει σε ταξι αλλά και παλι μην παρεις.

EDIT:διορθωσα το αντλια "βενζινης" σε αντλια πετρελαιου...(μα καλα ο δαιμων του τυπογραφειου χτυπησε? :p )

gatoulas
04-02-06, 21:24
pelasgian,

Αυτο που λες για την νεκρα σε κατηφορα και οτι δεν φρεαναρει ισχυει αλλα δυστυχως πολλοι το παραβλεπουν. Εχω δει ακομα και με 12% κλιση να κατεβαινουν με νεκρα :shock:

Η αναφορα σου στο θεμα ειναι πολυ σημαντικη :oneup:



ΠΟΤΕ το αυτοκίνητο χωρίς ταχύτητα.
Το ότι ΠΟΤΕ (εκτός αν σταματήσω για κάποιο λόγο ή αφού έχει φρενάρει ο πίσω μου στο φανάρι) δεν αφήνω το αυτοκίνητο με νεκρά με έχει σώσει και από καραμπόλα.
Επίσης πολύ κακή συμπεριφορά το να βγάζεις ταχύτητα για να φρενάρεις ή να μπείς σε στροφή :eek: (ναι το 'χω δεί αι αυτό)

Αν δε μπορείς να χειριστείς το κιβώτιο... πάρε αυτόματο!!! :mad:

pelasgian & Patentman πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας για όλους!!!

gravis
04-02-06, 21:41
Ενα αλλο σοβαρο θεμα που ηιθελα να συζητησουμε, ειναι για το αυτοματο κιβωτιο. Εδω στην ελλαδα σε σχεση με το εξωτερικο δεν εχουμε συνηθησει να παιρνουμε αμαξι με αυτοματο κιβωτιο, μερικοι ισως να μην ξερουν οτι υπαρχει καν!. θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει να παιρνουμε αυτοκινητο με αυτοματο κιβωτιο. Πιστευω οτι ειναι καλυτερο για τον κινητηρα και την μακροζωια του,(ενα σασμαν ευκολο το φθειρεις, οταν δεν αλλαζεις σωστα μια σχεση, οταν τις καρφωνεις κλπ) γιατι αλλαζει η σχεση οποτε πρεπει να αλλαξει, η καταναλωση της βενζινης ισως να κινειτε σε καποια σταθερα πλαισια για ολες τις συνθηκες, αλλα σιγουρα ενα μειονεκτημα, αν μπορουμε να το πουμε μειονεκτημα ειναι οτι η γκαζακιδες ισως να μην μπορουν να κανουν τα διαφορα "κολπα" τους στο δρομο.
Και ενα αλλο ειναι ισως η σωστη συντηρηση του αυτοματου κιβωτιου, γιατι απο οτι εχω ακουσει, τα ελληνικα μαστορια δεν ειναι σε θεση επαρκως να συντηρησουν η ποσο μαλλον να φτιαξουν ενα χαλασμενο αυτοματο κιβωτιο.

Patentman
04-02-06, 21:45
Νομιζω καποιες σελιδες πιο πριν το αναλυσαμε, ισως κανω λαθος ομως. Με δυο λογια: στην ελλαδα δεν συμφερει καθολου.

"Πιστευω οτι ειναι καλυτερο για τον κινητηρα και την μακροζωια του "-> μονο αν δεν κανεις σωστη χρηση του manual.
η καταναλωση της βενζινης ισως να κινειτε σε καποια σταθερα πλαισια για ολες τις συνθηκες -> στην πολη καιει πολυ παραπανω.
"μειονεκτημα ειναι οτι η γκαζακιδες ισως να μην μπορουν να κανουν τα διαφορα "κολπα" τους στο δρομο" -> δεν ειναι μονο αυτο, το αυτοματο υστερει και στην δυνατοτητα που σου δινει το χειροκινητο και μπορει να σε σωσει απο πολλες καταστασεις.
"τα ελληνικα μαστορια δεν ειναι σε θεση επαρκως να συντηρησουν η ποσο μαλλον να φτιαξουν ενα χαλασμενο αυτοματο" ->εδω δεν ξερουν να επισευαζουν χειροκινητα, ασε δε που δεν συμφερει ο αλλος να χασει τις εργατοωρες του για ψιχουλα. Οσα αυτοματα εχουν επισκευαστει το 97% καταληγει στα σκουπιδια εντος μηνων.

ReverseR
05-02-06, 02:44
Τα τελευταία χρόνια κάτι πρόβλημα έχει πάθει το τουτου και έχει σοβαρότερο πρόβλημα εσωτερικής υγρασίας με αποτέλεσμα να θολώνουν τα τζάμια. Θολώνουν σε υπερβολικο βαθμο και με το παραμικρο! Παλιότερα δεν είχε τέτοιο πρόβλημα(θόλωνε σε φυσιολογικά πλαίσια, ορισμένες φορές..). Έχω αγοράσει και κάτι λάδια για τα τζάμια αλλά δεν πολυ κάνουν δουλειά. Έχει κανείς καμιά ιδεά για το τι μπορεί να φταίει?

Patentman
05-02-06, 02:52
Τα αυτοκινητα εχουν θυριδες εξαερισμου. Συνηθως ειναι στο πορτ μπαγκαζ ή στις πορτες σε πιο παλια. Αυτες μαλλον σου εχουν βουλωσει ;)

Ακομα οσο και να ακουγεται παραξενο μερικα καθαριστικα τζαμιων αφηνουν μια κολωδες διαφανη ουσια η οποια θολωνει με το παραμικρο. Επισης παιζει ρολο και το χαρτι με το οποιο καθαριζεις τα τζαμια. Μου εχει συμβει αρκετες φορες.

ReverseR
05-02-06, 03:10
Μμμ ναι...., εκτός από θυρίδες εισόδου αέρα δεν είχα κάτσει να σκεφτω οτι θα υπήρχαν και θυρίδες εξόδου...μάλλον πρέπει να αρχίσω να αφιερώνω περισσότερο χρόνο στο αυτοκίνητο! :lol:

Θα ρίξω ένα ψάξιμο, ακούγεται πολύ λογικό αυτο που λες ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα!

gatoulas
05-02-06, 03:15
Επίσης ελπίζω να μήν έχεις ρυθμίσει ανακύκλωση αέρα έτσι;;;
(Χαζή ερώτηση αλλά καμμια φορά :what: )

Patentman
05-02-06, 03:18
Κοιταξε και για το καθαριστικο που ειπα ;)

Αν εχεις πιο καινουριο αυτοκινητο και εχει ανακυκλωση αερα τοτε να μην την χρησιμοποιεις τον χειμωνα, θολωνει τα τζαμια και αυτο. (EDIT: με προλαβε ο gatoulas -ο οποιος εχει ωραιο avatar! και γνωσεις αυτ/του απο οτι εχω δει)

Χμμ, αν κατσω και σκεφτω θα βρω πολλα...

Χμμ, ναι!!! Μερικα αρωματικα αφηνουν ουσιες που κολανε στα τζαμια...και θολωνουν...

Και γυαλιστικα σπρεϋ σιλικονης...παρα πολλα εχουν την ιδιοτητα να εξατμιζονται και να προσθετουν ουσιες που θολωνουν στα τζαμια...

Εσυ ξερεις τι απο ολα αυτα κανεις ή δεν εχεις κανει.

ReverseR
05-02-06, 03:21
Όχι είναι χαλασμένη έτσι και αλλιώς...

Βασικά ο μονος τρόπος που οδηγιέται υπο βροχή είναι ζεστός αέρας στα τζάμια και λίγο ανοιχτά παράθυρα, το οποίο δεν με ενοχλέι και ιδιαίτερα (βουνήσιος γαρ) αλλά διαμαρτύρεται το πλήρωμα λόγω ψύχους.


Απο γυαλιστικά αρώματα και αναλογα μπιχλιμπίδια δεν υπάρχει θέμα δέν βάζω. Και το πιο σημαντικό είναι οτι θολώνουν όλα τα τζάμια! Εξάλλου και από αυτα τα σφουγγαράκια με τα ελαια που βάζω για το θόλωμα βλέπεις οτι με το ζορι το κρατάει για κανα μήνα, μέχρι να το διαλύσει ο ήλιος, και μετά ξανά απο την αρχή.
Θα το κοιτάξω και αυτό πα΄ντως.

Νομίζω οτι το πρόβλημα είναι ο εξαερισμός όπως είπες, δεν το είχα σκεφτεί, παρότι εμπειρικά ανοιγα ένα δάχτυλο τα τζάμια για νο οδηγήσω.
Είχα πιστέψει στο οτι θα είχαν χαλάσει τπτα λάστιχα και θα εμπάζε υγρασια μέσα...

Avatar
05-02-06, 03:36
Απορία :

όσον αφορά αυτό που λέει ο Patentman & Pelasgian και όλοι έχουμε ακούσει στα μαθήματα (αν πρόσεχε κανείς), αυτό με την κατηφόρα να έχεις νεκρά. Προσωπικά δεν έχω σχεδόν ποτέ νεκρά στο αμάξι (ίσως μόνο σε φαναρι :p ) και για λόγους κατανάλωσης αλλά και κυρίως επειδή "νιώθω" το αμάξι.
Από άποψη φυσικής όμως, πως εξηγείται αυτό; Για να φρενάρεις ας πούμε καλύτερα, έστω σε μια ευθεία, το υποτιθέμενο καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις νεκρά και να κλωτσήσεις το φρένο (υποθέτοντας ότι δεν θα μπλοκάρεις τους τροχούς). Με αυτόν τον τρόπο ακόμα και η ανεπαίσθητη δύναμη που δίνει ο κινητήρας στις ρόδες δεν υφίσταται, οπότε ακόμα και για 1mm σταματάς πιο γρήγορα. Έτσι δεν είναι; Γιατί λοιπόν λέμε στις κατηφόρες πάντα με ταχύτητα; Σε τι σε βοηθάει; Από άποψη ελέγχου;

ReverseR
05-02-06, 03:44
Αυτό είναι εντελώς λάθος που λές γιατι με το που απομπλέκεις, το αυτοκίνητο επιταγχύνει...

Αφήνεις γκάζι πατας φρένο, και στην συνέχεια το συμπλέκτη. Μέχρι να φτάσεις στην ταχύτητα που ο κινήτήρας σου πλέον δίνει ωθήση έχεις πολύ χρόνο...

Patentman
05-02-06, 03:47
Από άποψη φυσικής όμως, πως εξηγείται αυτό; Για να φρενάρεις ας πούμε καλύτερα, έστω σε μια ευθεία, το υποτιθέμενο καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις νεκρά και να κλωτσήσεις το φρένο (υποθέτοντας ότι δεν θα μπλοκάρεις τους τροχούς).

Απαντηση 100% σωστη:


Στη κατηφόρα παίδες βάζετε ταχύτητα όχι για μη κάψει το αμάξι, αλλά για να μην ΣΤΟΥΚΑΡΕΙ το αμάξι! Ο «κανόνας» λέει ότι με τη ταχύτητα που την ανεβαίνεις αυτή την ΑΝΗΦΟΡΑ, με την ίδια την κατεβαίνεις, εκτός αν γλυστράει και πας σιγά, οπότε βάζεις μία ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ!

Το σωστό φρενάρισμα δε, περιλαμβάνει να έχεις κατεβάσει ταχύτητα πρώτα και μετά να πατήσεις φρένο

Ειδικα αν κατεβασεις πρωτα και μετα πατησεις φρενο εχεις δωσει την καταλληλη υποπιεση στο σερβοφρενο.


Με αυτόν τον τρόπο ακόμα και η ανεπαίσθητη δύναμη που δίνει ο κινητήρας στις ρόδες δεν υφίστατα

Απαντηση σαν εξηγηση γιατι ο pelasgian εχει 100% δικιο:


Ειπαμε με την ταχυτητα κοβει σχεδον τελειως την παροχη βενζινης για να μπορει να φρεναρει ο κινητηρας.

Με λιγα λογια: Ο κινητηρας δουλευει με καυσιμο μιγμα και ελεγχεται απο μοναδα ψεκασμου και αναφλεξης. Σε καθε κατασταση η μοναδα παραμετροποιει -παιρνοντας υποψη διαφορα δεδομενα απο αισθητηρες οπως ανοιγμα πεταλουδας γκαζιου, ταχυτητα εισερχομενου αερα, πιεση εισερχομενου αερα, στροφες κινητηρα, γωνια θεσης εμβολων, αισθητηρα προαναφλεξης, αισθητηρα λαμδα, θερμοκρασια κινητηρα- την ποσοτητα καυσιμου και τον χρονο που θα αρχισει να ψεκασει καθως και το αβανς (τον χρονο που θα γινει ο σπινθιρισμος) ωστε ο κινητηρας να μπορει να λειτουργησει ομαλα και με βαση απο αυτο που του "λεμε" εμεις μεσω του πεταλ γκαζιου.

Αλλιως δεν θα φρεναρε ενα αυτοκινητο...θα αφηναμε γκαζι και αυτο θα συνεχιζε να δινει εστω και μια μικρη δυναμη.

Patentman
05-02-06, 03:56
Μαλλον θα επρεπε ολοι οι οδηγοι αυτοκινητου να εχουν οδηγησει πριν μοτοσυκλετα.

Κριμα ομως που βλεπω ασχετους μοτοσυκλετιστες και φρεναρουν πατωντας το πισω φρενο πιο πολυ ή αλλοι ακομα πιο ασχετοι δεν πατανε καθολου μπροστινο.

Παιδια και στα αυτ/τα και στις μηχανες ισχυει το ιδιο.

Οι μπροστα τροχοι επιβραδυνουν, οι πισω τροχοι σταθεροποιουν.

Το ποσοστο πεδησης που πρεπει να υπαρχει κυμαινεται αναλογα την κατανομη βαρους του οχηματος και αναλογα το μεταξονιο και μετατροχιο. Γενικος κανονας ειναι 70% μπροστα 30% πισω.

Που πατε λοιπον εσεις οι μηχανακιδες, γιατι μοτοσυκλετιστες δεν εισαστε, και φρεναρετε χρησιμοποιωντας σαν κυριο το πισω φρενο και επιμενετε και δεν ακουτε οταν σας το λενε? (ειναι και ειδικοι οι ασχετοι) :mad:

Ασε δε που πανε με κολημενο φρενο...ολοι πατανε ελαφρα το πεταλ του πισω φρενου (βλεπεις το φως του στοπ αναμενο και πας διπλα και βλεπεις αν το παταει ή αν κολησε η βαλβιδα...αλλα διαπιστωνεις οτι το παταει). Αμα τους ρωτησεις απαντουν "ετσι ειμαι σε ετοιμοτητα...ναι καλα...ετοιμοτητα στουκας εχετε τρομαρα σας...ασχετοι)

Και προσπερνανε και απο δεξια ενω τους εχεις αφησει ελευθερο διαδρομο απο δεξια...τα ζα...και μετα λενε γιατι δεν τους σεβονται και γιατι τους βριζουν.

ΥΓ. ειμαι φανατικος μοτοσυκλετιστης και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.

ReverseR
05-02-06, 03:57
Αλλιως δεν θα φρεναρε ενα αυτοκινητο...θα αφηναμε γκαζι και αυτο θα συνεχιζε να δινει εστω και μια μικρη δυναμη.

patentman, δεν αμφισβητώ τις τεχνικές σου γνωσεις αλλά αυτο δεν είναι λαθος?

Οταν τρέχεις εχεις ας πούμε έναν αριθμό στροφών 3500.
Αν αφήσεις το γκάζι σε κατάσταση μη συμπλεξης έχεις 1000.
Επομένως ψεκαζεται αρκετή βενζίνη για να κινήσει τον κινητήρα μόνο μέχρι τις 1000 στροφες και όχι μέχρι τις 3500 που είναι οι στροφές που απαιτεί η τωρινή σου ταχύτητα. Άρα ο κινητήρας επιβραδύνει έτσι και αλλιώς

sdikr
05-02-06, 04:03
Μαλλον θα επρεπε ολοι οι οδηγοι αυτοκινητου να εχουν οδηγησει πριν μοτοσυκλετα.

Κριμα ομως που βλεπω ασχετους μοτοσυκλετιστες και φρεναρουν πατωντας το πισω φρενο πιο πολυ ή αλλοι ακομα πιο ασχετοι δεν πατανε καθολου μπροστινο.

Παιδια και στα αυτ/τα και στις μηχανες ισχυει το ιδιο.

Οι μπροστα τροχοι επιβραδυνουν, οι πισω τροχοι σταθεροποιουν.

Το ποσοστο πεδησης που πρεπει να υπαρχει κυμαινεται αναλογα την κατανομη βαρους του οχηματος και αναλογα το μεταξονιο και μετατροχιο. Γενικος κανονας ειναι 70% μπροστα 30% πισω.

Που πατε λοιπον εσεις οι μηχανακιδες, γιατι μοτοσυκλετιστες δεν εισαστε, και φρεναρετε χρησιμοποιωντας σαν κυριο το πισω φρενο και επιμενετε και δεν ακουτε οταν σας το λενε? (ειναι και ειδικοι οι ασχετοι) :mad:

Ασε δε που πανε με κολημενο φρενο...ολοι πατανε ελαφρα το πεταλ του πισω φρενου (βλεπεις το φως του στοπ αναμενο και πας διπλα και βλεπεις αν το παταει ή αν κολησε η βαλβιδα...αλλα διαπιστωνεις οτι το παταει). Αμα τους ρωτησεις απαντουν "ετσι ειμαι σε ετοιμοτητα...ναι καλα...ετοιμοτητα στουκας εχετε τρομαρα σας...)


αφήνεις το γκάζι ώστε να "καθήσει" ο μπροστινος τροχός (που θα πρεπεί να μην είναι φουσκομένος τσίτα) ωστέ το πέλμα του ελαστικού να γίνει ποιο "πλατυ" τότε πατας φρενο μπροστά και μετά το πίσω.


Δυστήχως μερικές φορές δεν έχεις τον χρόνο να το κάνεις

gatoulas
05-02-06, 04:08
patentman, δεν αμφισβητώ τις τεχνικές σου γνωσεις αλλά αυτο δεν είναι λαθος?

Οταν τρέχεις εχεις ας πούμε έναν αριθμό στροφών 3500.
Αν αφήσεις το γκάζι σε κατάσταση μη συμπλεξης έχεις 1000.
Επομένως ψεκαζεται αρκετή βενζίνη για να κινήσει τον κινητήρα μόνο μέχρι τις 1000 στροφες και όχι μέχρι τις 3500 που είναι οι στροφές που απαιτεί η τωρινή σου ταχύτητα. Άρα ο κινητήρας επιβραδύνει έτσι και αλλιώς

Μη μπερδεύεσαι με τις στροφές.
Χωρίς σχέση (ταχύτητα) στο κιβώτιο δεν υπάρχει καμμία αντίσταση και διατηρείται η ταχύτητα που είχες πρίν πατήσεις το συμπλέκτη ή και μεγαλύτερη. Οπότε η μόνη επιβράδυνση οφείλεται στο φρένο + τις αντιστάσεις αέρα + τριβής.
Με σχέση στο κιβώτιο και ΧΩΡΙΣ γκάζι υπάρχει τεράστια αντίοσταση από τον ίδιο τον κινητήρα που επιβραδύνει το αυτοκίνητο.
Γενικά δεν υπάρχει χρυσός κανόνας. Ανάλογα με τις συνθήκες επιλέγεις και πως θα επιβραδύνεις. Απλά απέβαλε τη συνήθεια να πατάς συμπλέκτη ή να βγάζεις ταχύτητα μαζί με φρένο. Πάντα φροντίζεις ως μηχανική κίνηση να κατεβάζεις.

ΟΥΦ 40 EDIT έκανα. Τέτοια ώρα...

Patentman
05-02-06, 04:12
ReverseR,
Η συγκεκριμενη προταση συνδεεται αμεσα με την πιο πανω εξηγηση οτι οταν αφηνουμε γκαζι ενω εχουμε την ταχυτητα μεσα ο κινητηρας κοβει σχεδον τελειως το καυσιμο και αλλαζει και το αβανς.

Αν δεν εκοβε το καυσιμο τοτε δεν θα φρεναρε ο κινητηρας και επομενως δεν θα μπορουσαμε να φρεναρουμε χωρις να βγαλουμε ταχυτητα πριν.

Το να βγαλουμε την ταχυτητα για να φρεναρουμε ισχυει ΜΟΝΟ στις διχρονες μοτοσυκλετες που αυτες λειτουργουν με υποπιεση που δημιουργειται μεσα στον στροφαλοθαλαμο απο την μετατοπιση του πιστονου (αυξομειωση ογκου του στροφαλοθαλαμου). Οποτε εκει κλεινοντας γκαζι δεν κοβει ο κινητηρας γιατι και με μικρο ανοιγμα του slide που εχει το καρμπυρατερ στο ρελαντι περναει αρκετο καυσιμο λογω αυξημενης υποπιεσης.

Αν δεν περναγε καυσιμο και με κλειστο γκαζι στους διχρονους κινητηρες τοτε αμεσως θα κολαγαν αφου η λιπανση τους γινεται μεσω του λαδιου που αναμιγνυεται με το καυσιμο.
Οι πιο πολλες διχρονες με κολημενα ή φθαρμενα πιστονια ειναι απο αυτην την χρηση...φρεαναρισμα απο μεγαλη ταχυτητα ανα ωρα με την ταχυτητα μεσα...Δηλαδη απο ασχετους που στουκαραν ετσι και αλλιως.

gatoulas
05-02-06, 04:15
Όπα το γυρίσατε στις μηχανές.
Σωστα! Τελείως διαφορετικός τρόπος λειτουργίας τετράχρονου με δίχρονου κινητήρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.