PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

noname85
16-09-11, 22:58
ρε παιδια
ξερετε αν ειναι καλα αυτα τα μοτερ του VAG
τα 1.2 TSI 105Hp ;;

εχουν μπει τωρα στα skoda και στα seat.....

ξερετε ποτε θα ερθει το ΙΒΙΖΑ lift??
το fabia ειναι λιγο παλιο, οποτε μαλλον θα ερθει και η νεα γενια....
ξερετε τιποτα;

aglaisma
17-09-11, 15:59
ρε παιδια
ξερετε αν ειναι καλα αυτα τα μοτερ του VAG
τα 1.2 TSI 105Hp ;;

εχουν μπει τωρα στα skoda και στα seat.....

ξερετε ποτε θα ερθει το ΙΒΙΖΑ lift??
το fabia ειναι λιγο παλιο, οποτε μαλλον θα ερθει και η νεα γενια....
ξερετε τιποτα;

Ειναι λιγους μηνες στην αγορα και δεν ετυχε να οδηγησω καποιο.
Αν κρινω απο ενα 1800 tsi που υπαρχει στην οικογενεια, θα ελεγα απο καλο εως πολυ καλο λογω του οτι ειναι ευελικτο, οικονομικο και με δυναμη εκει που τη χρειαζεσαι. Βεβαιως επειδη ειναι τα κυβικα λιγα, πρεπει να ειναι και οι απαιτησεις νορμαλ.
Σαν κινητηρας το 1.2 θεωρω οτι ξεφευγει απο τον ανταγωνισμο του. Ειναι επισης λιγο πιο τσιμπημενα σε τιμη τα μοντελα που το φορανε.
Τι ροπη εχει γνωριζουμε?

noname85
17-09-11, 16:49
175nM
δινουν στα φυλλαδια

and64
17-09-11, 17:04
O 1.2 καλός δείχνει, δουλεύει καλά σε χαμηλομεσαίες στροφές (απο ρελαντί εως 4500 χοντρικά μετά τις 5000 ξεφουσκώνει έντονα) σαν 8βαλβιδος που είναι. Σε polο-ibiza-fabia δίνει καλές επιδόσεις, τώρα σε κάτι yeti, touran, golf κλπ που τον φοράει μην περιμένει κανείς να βάζουν φωτιά στην άσφαλτο, απλά κινούνται αξιοπρεπώς!!

Υπηρξαν βέβαια κάποιες παρτίδες με προβληματικές τουρμπίνες οι οποίες δεν σηκώνανε πίεση και φυσικά αλλάζονται στην εγγύηση. Εκτός αυτού δεν εχω δεί κάτι ιδιαίτερο απο προβλήματα...

DOU
17-09-11, 22:56
Αν εξαιρεσεις ενα θεμα με το ρελαντι που ειχε ο 1.2TSi oταν πρωτοβγηκε και συντομα διορθωθηκε με update και ισως καποιες μεμονομενες περιπτωσεις που μπορει να διαβασεις δεξια και αριστερα,δεν εχει αναφερθει καποιο σημαντικο προβλημα,απο εκει και περα οντως υπαρχει μια καχυποψια/επιφυλαξη για την αξιοπιστια,η οποια εχει δημιουργηθει κυριως απο διαφορα προβληματα που ειχαν οι 1.4TSi ,οσο υπαρχει η εγγυηση και με την επεκταση,νομιζω +2 χρονια εχεις το κεφαλι σου ησυχο,μετα το περας της εγγυησης,εκει υπαρχει ενα θεμα γιατι αν σου παρουσιασει προβλημα η τουρμπινα και θελει αλλαγη πεφτει λιγο βαρυ το μαρουλι.

and64
17-09-11, 23:03
νομιζω +2 χρονια εχεις το κεφαλι σου ησυχο,μετα το περας της εγγυησης,εκει υπαρχει ενα θεμα γιατι αν σου παρουσιασει προβλημα η τουρμπινα και θελει αλλαγη πεφτει λιγο βαρυ το μαρουλι.


+1000. Πάντως οι 1.4 tsi στην πλειονότητα τους δεν είχαν σοβαρά προβλήματα αλλά συνήθως ηλίθια (τυπου βαλβίδες/πολλαπλασιαστές κλπ)

kokopete
17-09-11, 23:09
ρε παιδια
ξερετε αν ειναι καλα αυτα τα μοτερ του VAG
τα 1.2 TSI 105Hp ;;

εχουν μπει τωρα στα skoda και στα seat.....

ξερετε ποτε θα ερθει το ΙΒΙΖΑ lift??
το fabia ειναι λιγο παλιο, οποτε μαλλον θα ερθει και η νεα γενια....
ξερετε τιποτα;

Πάντως παρόμοιο 1.2 turbo 100 άλογα βγαίνει και το renault clio από το 2006 που σημαίνει ότι θα αν κοιτάς για μεταχειρισμένο θα βρεις σε πολύ καλή τιμή. Το καινούργιο (από το 10 και μετά) διάβασα ότι επειδή κατασκευάζεται πλέον τουρκία , έχει πέσει η ποιότητα των υλικών του

billups3
10-10-11, 12:46
παιδια ειμαι σε μεγαλο διλλημα.
alfa romeo gt 1.8 του 2003
ή bmw 316 coupe 2003?δε μπορω να κοιμηθω βοηθειστε!

and64
10-10-11, 13:02
alfa αφου συγκρίνεις με 316 για να μπορείς να κάνεις καμια προσπέραση με a/c ανοιχτό... :biggrin:
Να ήταν 320 να το συζητήσουμε...

billups3
10-10-11, 13:16
ναι αλλα κ αλφα να μη μου ανοιγοκλεινουν τα παραθυρα κ αλλες χιλιες δυο βλαβες..?μου αρεσει ο εσωτερικος διακοσμος και η ποιοτητα της bmw αλλα θελω το αυτοκινητο λιγο ''αλητικο'' γι'αυτο κ εγκατελειψα τις αλλες δυο επιλογες.το 3θυρο Α3 του 2004 και την 316 κομπακτ του 03.τι λες?:rofl:

and64
10-10-11, 13:22
ναι αλλα κ αλφα να μη μου ανοιγοκλεινουν τα παραθυρα κ αλλες χιλιες δυο βλαβες..?μου αρεσει ο εσωτερικος διακοσμος και η ποιοτητα της bmw αλλα θελω το αυτοκινητο λιγο ''αλητικο'' γι'αυτο κ εγκατελειψα τις αλλες δυο επιλογες.το 3θυρο Α3 του 2004 και την 316 κομπακτ του 03.τι λες?:rofl:

Δεν νομίζω οτι θα σου βγάλει η alfa τόσα ηλεκτρικά οσα φαντάζεσαι!

Απο κει και πέρα, οταν λες αλήτικο υποθέτω οτι θες και γκάζι. Τα μοντέλα που αναφέρεις ομως κάθε άλλο παρα γκαζιάρικα είναι...:what:

Αντε η alfa μπορείς να πεις οτι θα πηγαίνει συμπαθητικά (αν κυνηγάς λιγο τον κόφτη) αλλά τα υπόλοιπα a3 και 316 είναι τάφοι!

billups3
10-10-11, 13:41
οι αρχικες μου επιλογες ηταν 1. bmw 316 coupe 2. alfa romeo gt 1.8 3.audi A3 1.6 3d 2004 4.bmw 316 compact 5.mini cooper s.

ολα του 2003 εκτος το αουντι που ειναι του 04. γνωμη

and64
10-10-11, 13:44
οι αρχικες μου επιλογες ηταν 1. bmw 316 coupe 2. alfa romeo gt 1.8 3.audi A3 1.6 3d 2004 4.bmw 316 compact 5.mini cooper s.

ολα του 2003 εκτος το αουντι που ειναι του 04. γνωμη

cooper:p Καμια σύγκριση με τα άλλα, ομως είναι δύσκολο σαν μεταχειρισμένο γιατι παίζουν αρκετά τράκα κλπ + οτι μιλάς για το μοντέλο με τον κομπρέσορα απ'οτι κατάλαβα το οποίο δεν ξερω τι κάνει σαν μοτέρ σε βάθος χρόνου...

billups3
10-10-11, 14:10
οι αρχικες μου επιλογες ηταν¨

1.bmw 316 coupe
2.alfa romeo gt 1.8
3.audi A3 3d 1.6 2004μοντελο
4.bmw compact
5.mini cooper s

Ολα του 2003 εκτος του αουντι.θελω γνωμη...

........Auto merged post: billups3 πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ναι οντως αυτος ηταν ο ενδιασμος μου για το κουπερ κ δε θελω να παω σε αλλομοντελο της mini.το ειχα βρει και σε ανθρακι-μαυρο(που το γουσταρα πολυ)αλλα πξγα το ειδα και ηταν ρεμένο..απο τα αλλα τι λες?τωρα εχω ενα σιβικ 98 3d.ειχα πει να περασω σε γερμανο και αουντι αλλα το συγκεκριμενο Α3 μου κάνει λιγο συντηρητικο.οπως κ το κουπερ λιγο ''ψωνιστικο''.οπως καταλαβαινεις κατηγοριοποιησα την επιλογη βαση κασέ ..

........Auto merged post: billups3 πρόσθεσε 15 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

and64 αν σου ελεγα να κρινεις τα αυτοκινητα αυτα σαν overall,δηλ.σαν συνολικο πακετο οχι μονο γκαζι τι θα ελεγες?αν ηθελα γκαζι κ μοτερ δε θα φευγα απο τη honda ποτε..

and64
10-10-11, 14:43
οι αρχικες μου επιλογες ηταν¨

1.bmw 316 coupe
2.alfa romeo gt 1.8
3.audi A3 3d 1.6 2004μοντελο
4.bmw compact
5.mini cooper s

Ολα του 2003 εκτος του αουντι.θελω γνωμη...

........Auto merged post: billups3 πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ναι οντως αυτος ηταν ο ενδιασμος μου για το κουπερ κ δε θελω να παω σε αλλομοντελο της mini.το ειχα βρει και σε ανθρακι-μαυρο(που το γουσταρα πολυ)αλλα πξγα το ειδα και ηταν ρεμένο..απο τα αλλα τι λες?τωρα εχω ενα σιβικ 98 3d.ειχα πει να περασω σε γερμανο και αουντι αλλα το συγκεκριμενο Α3 μου κάνει λιγο συντηρητικο.οπως κ το κουπερ λιγο ''ψωνιστικο''.οπως καταλαβαινεις κατηγοριοποιησα την επιλογη βαση κασέ ..

........Auto merged post: billups3 πρόσθεσε 15 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

and64 αν σου ελεγα να κρινεις τα αυτοκινητα αυτα σαν overall,δηλ.σαν συνολικο πακετο οχι μονο γκαζι τι θα ελεγες?αν ηθελα γκαζι κ μοτερ δε θα φευγα απο τη honda ποτε..

Πάλι alfa θα έλεγα λόγω του οτι ειμαι Ιταλόφιλος κατα βάθος και ας οδηγώ golf και megane:innocent::lol::lol::lol: bmw απο τις παλιές θα έπαιρνα μόνο >2500 κυβικά. Τώρα που αποφάσισε και αυτή να τουρμπίσει αλλάζουν τα δεδομένα αλλά οι τιμες για καινούριο premium Γερμανικό (bmw, audi) είναι μάλλον ουτοπικές....:p

Οι Γερμανοί όντως είναι τέρμα συντηριτικοί! Αν και έχουν τεχνολογία αναμφίβολα αυτή τη στιγμή (ο λόγος που πήρα το golf ήταν το dsg ;)) έχουν και αρκετά προβλήματα πάντως....

billups3
10-10-11, 14:53
xaxaxaxaxa!αυτο πως το καταφερες?ιεροσυλια!εγω ειμαι τιγκα ιταλοφιλος οσον αφορα την ομορφια της χωρας τους(την εχω γυρισει σχεδον ολη,τραβιεμαι π.συχνα)αλλα στα αυτοκινητα ασυγκριτο το ιαπωνικό μοτερ,περα για περα ερωτευσιμη η ιταλικη φινετσα αλλα σαν πακετο ο γερμανος υπερεχει.τη bmw δε τη βρισκω συντηρητικη...την 316 κομπακτ πως τη κοβεις?:hmm:

........Auto merged post: billups3 πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχει παλιώσει λες?

and64
10-10-11, 14:55
xaxaxaxaxa!αυτο πως το καταφερες?ιεροσυλια!εγω ειμαι τιγκα ιταλοφιλος οσον αφορα την ομορφια της χωρας τους(την εχω γυρισει σχεδον ολη,τραβιεμαι π.συχνα)αλλα στα αυτοκινητα ασυγκριτο το ιαπωνικό μοτερ,περα για περα ερωτευσιμη η ιταλικη φινετσα αλλα σαν πακετο ο γερμανος υπερεχει.τη bmw δε τη βρισκω συντηρητικη...την 316 κομπακτ πως τη κοβεις?:hmm:

Οπως έγραψα και πιο πάνω (εκανα edit το post μου) bmw θα έπαιρνα μονο με πολλα κυβικά. Περα απ'αυτο η compact μου φαίνεται απο τα πιο άσχημα μοντέλα που εχει βγάλει η bmw ever! Αλλά αυτά είναι γούστα! Εγω δεν θα την έπαιρνα, αν εσένα σου κάνει πάω πάσο :biggrin:

Το megane είναι του 99 και τότε δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές στα 1400 που να χουν δύναμη (ειναι απο τα πρώτα 16v) Μονο η corolla υπήρχε αλλά δεν θα έπαιρνε ποτέ ο πατέρας μου corolla αλλά ούτε και γω! Δεν πρόκεται να στρίψει ποτέ σαν το renault οτι και να κάνεις...

Το golf το πήρα περισυ 2ο χέρι λόγω dsg και tsi

Με τα honda πάλι οκ ούτε κρύο ούτε ζέστη είμαι, με τα μεσαία δλδ γιατί τα άγρια (type r, s2000 κλπ κλπ) είναι άκρως respectable!

billups3
10-10-11, 15:24
εχω βρει κ type r toy 2005 σε καλη τιμη αλλα οπως σουπα θελω να παω σε κατι διαφορετικο΄.ειναι γυμνα εσωτερικα ρε γμτ!διαφωνουσαμε προχθες με ενα φιλο,ποιο αμαξι ταιριαζει σε νεαρο που τωρα ξεκινα οικογενεια και ποιο σε αμετανοητο εργενη.bmw 116 Η audiA3..?:hmm:

Tiven
10-10-11, 15:38
πάντως αν έβλεπα εργένη με την 116 θα με έπιανε νευρικό γέλιο :lol:

billups3
10-10-11, 15:58
ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΤΙΒΕΝ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΕΠΙΛΟΓΕΣ?

and64
10-10-11, 16:42
εχω βρει κ type r toy 2005 σε καλη τιμη αλλα οπως σουπα θελω να παω σε κατι διαφορετικο΄.ειναι γυμνα εσωτερικα ρε γμτ!διαφωνουσαμε προχθες με ενα φιλο,ποιο αμαξι ταιριαζει σε νεαρο που τωρα ξεκινα οικογενεια και ποιο σε αμετανοητο εργενη.bmw 116 Η audiA3..?:hmm:

Αν σε πάιρνει να πας σε type r (απο πλευράς τεκμηρίων κλπ) πήγαινε! Ας είναι μεσα σαν αγροτικό :p

Αλλιώς αν πας σε Γερμανό δώσε κατι παραπάνω και πήγαινε σε κάτι τουρμπάτο...
πχ golf gti βρίσκεις πλέον με 12-15000 εύκολα και αν ψάξεις βρίσκεις και καλά αυτοκίνητα (εννοώ με νορμαλ χιλιόμετρα που τα δίνει κόσμος επειδή δεν τα αντέχει πλέον) Πάντα φυσικά με την προυπόθεση οτι δεν εχεις θέμα με το 2λιτρο


πάντως αν έβλεπα εργένη με την 116 θα με έπιανε νευρικό γέλιο :lol:

:lol: :lol::lol:

treli@ris
10-10-11, 16:59
Για εργενη mx5, η 316 ειναι ντεμοντε!

αλλιως παπακι παρεα με τον μητρογλου :p

billups3
10-10-11, 17:59
χαχχαχαχαχαχαχαχ μητρογλου!ξυρισμενο φρυδι,στρογγιλοφαναρο κ φυγαμε για περαμα
!

Tiven
10-10-11, 20:25
ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΤΙΒΕΝ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΕΠΙΛΟΓΕΣ?

Προσωπικά από Ευρωπαίο αν πάρω ποτέ στην ζωή μου θα είναι είτε αρκετά ακριβό (Aston Martin :whistle: ) είτε κανα δυνατό BMW ή AUDI. Τα υπόλοιπα μόνο αηδία μου προκαλούν... να προσπαθούν να μπουν στην μικρή* κατηγορία ρίχνοντας την ποιότητα/αξιοπιστία κατακόρυφα και την τιμή ελάχιστα.. ντροπής πράγματα. Όχι οτι η BMW είναι ΟΚ αλλά την προτιμώ σε σχέση με τα άλλα ευρωπαϊκά.

Όπως έχουν τα πράγματα εδώ και χρόνια πάντως, δεν ξέρω αν θα πάρω κάτι ποτέ, εκτός από Ιαπωνία/Κορέα μεριά (Hyundai/KIA). Ξέρεις πως ακόμα και 10 ευρώ να αγοράσεις αμάξι, θα σου κρατήσει. Εκτός αν είναι κανένα από τα πολύ μικρά καινούρια Toyota που δεν ακούω και τα καλύτερα :whistle:

and64
10-10-11, 21:25
Προσωπικά από Ευρωπαίο αν πάρω ποτέ στην ζωή μου θα είναι είτε αρκετά ακριβό (Aston Martin :whistle: )

Ξύνεις πληγες τώρα και συ....:innocent:

91902Την εχει γνωστός και απ'οταν πήγα βόλτα εχω τρελαθεί! Είχε carrera 4s cabrio πριν...καμια σχέση! :biggrin: Μονο και μονο ο ξερός ήχος του v8 αρκεί...

odys2008
10-10-11, 21:29
Αφού ονειρεύεσαι ταπερ να πάρεις το cooper S .-
Και από στησιμο και απο γκάζια γ#μ@ει

Once you go turbo you never go back :respekt:
ή αλλιώς

η ατμόσφαιρα ρουφάει, το turbo σπρώχνει :worthy:

treli@ris
10-10-11, 21:37
Παρε ενα octavia rs στα 12Κ, ριξε κι αλλα 5Κ να το φτασεις καμια 80αρια αλογα παραπανω κι εισαι οκ :p

odys2008
10-10-11, 21:39
Με 5κ το κάνει big turbo 400+ :p

Ntalton
10-10-11, 21:48
Ναι ρε παιδια 5K λιγο πολλα δεν ειναι για 80 αλογα? :rolleyes:
Εγω ρε παιδια εχω ψηθει παρα πολυ για ενα lotus... Evora ή elise, απλα τα αγαπαω αυτα τα αμαξια....:respekt:
Το θεμα ειναι πως το evora ειναι πανακριβο και δεν θελω να εχω κινητηρα μεγαλυτερο απο 2.5 λιτρα, αλλα το elise εχει μονο δυο θεσεις(οχι οτι ειναι φθηνο, αλλα λεμε τωρα :p). Θελω αμαξι να κανω την δουλεια μου αλλα και για παιχνιδια... Εχετε να προτινετε ενα παρομοιο αμαξακι;

and64
10-10-11, 21:54
Θελω αμαξι να κανω την δουλεια μου αλλα και για παιχνιδια... Εχετε να προτινετε ενα παρομοιο αμαξακι;

rs2.........:cool::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

treli@ris
10-10-11, 22:39
Εβαλα τιμη για κυριλε μετατροπη ΜΤΜ, ολα τα αλλα ειναι ημιτασιον :rofl:

linkinp
10-10-11, 22:47
τι 5k ρε μαγκες.δεν υπαρχουν πουθενα αυτα τα χρηματα.

το octavia rs 20vt με 5κ παει για πλακα 400 αλογακια.
και το octavia rs t(f)si με 5κ γυρω στα 500-530 αλογακια.

μιλαω προφανως μονο για μοτερ και μονο σε περιπτωση που η δουλεια γινει σε μηχανικο ανεξαρτητο και οχι σε καμια αντιπροσωπεια της mtm ή της abt οπου θα σου παρουν το σκαλπ.

btw,για τον φιλο που θελει να παρει αμαξι αλλα να γουσταρει κιολας το γκαζι,θα συμβουλευα ΜΑΚΡΙΑ απο διλιτρο εκτος και αν εχεις cashερι οπου εκει χτυπας μεταχειρισμενο αμαξι τσαμπα.και αυτο,μονο σε περιπτωση που δεν σε απασχολουν τα τελη....

πχ βρισκεις bmw z4 2,5-3.0 με 12κ,φθηνοτερο δηλαδη απο ενα kia ceed.

στην περιπτωση που δεν θες να πας σε διλιτρο και πανω,κοιτας περιπτωσεις οπως mini cooper s,207 1.6t,grande punto 1,4t κλπ κλπ.

τα αυτοκινητα του 2003 που ανεφερες δεν θα τα κοιταγα καν για τους παρακατω λογους.
α)ατμοσφαιρικο μοτερ παλιας τεχνολογιας = ΤΑΦΟΣ
β)ξεπερασμενη σχεδιαση
γ)προβληματα λογω παλαιοτητας μοντελου

Ntalton
10-10-11, 22:50
rs2.........:cool::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rolleyes:


Εβαλα τιμη για κυριλε μετατροπη ΜΤΜ, ολα τα αλλα ειναι ημιτασιον :rofl:
Μια χαρα ειναι και τα ημιτασιον:oneup:

sdikr
10-10-11, 22:51
Σε αυτές τις μετατροπές αλλάζουν και τα φρένα;

treli@ris
10-10-11, 22:55
Προφανως κανω πλακα. Μια χαρα ανεβαινει στα αλογα που λετε ειδικα απο σοβαρους εγχωριους μετατροπεις. Εχω ενα σε χρωμα κοκκινο και ξερω ;)

........Auto merged post: treli@ris πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε αυτές τις μετατροπές αλλάζουν και τα φρένα;

Δεν ειναι υποχρεωτικο.

sdikr
10-10-11, 22:57
Προφανως κανω πλακα. Μια χαρα ανεβαινει στα αλογα που λετε ειδικα απο σοβαρους εγχωριους μετατροπεις. Εχω ενα σε χρωμα κοκκινο και ξερω ;)

........Auto merged post: treli@ris πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν ειναι υποχρεωτικο.


Γιατί δεν είναι;

Αλλιώς σταματάνε 30 αλόγα και αλλιώς 50, αλλά μάλλον αρκετός κόσμος το ξεχνάει, απλά κοιτάει το πόσο θα τρέξει

treli@ris
10-10-11, 23:03
Ειναι αναλογα και τι φοραει. Το vrs φοραει ~315mm μπροστα, οποτε αναλογα τη βελτωση του βιδωνεις απο s3 στα 345mm κι εισαι κομπλε.

sdikr
10-10-11, 23:05
Ειναι αναλογα και τι φοραει. Το vrs φοραει ~315mm μπροστα, οποτε αναλογα τη βελτωση του βιδωνεις απο s3 στα 345mm κι εισαι κομπλε.

Αυτό λέμε ρε συ
ότι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό το όταν ανεβάζεις φοράδες να βάζεις και καλύτερη ασφάλεια

Έχω γνωστό που πριν κάνει όποια αύξηση πρώτα φτιάχνει τα φρένα και τα υπόλοιπα και μετά ανεβάζει αλόγα,
Και φυσικά αυτοί που έχουν ένα κάρο με φρένα κάρου που βάλανε μηχανή Porsche

linkinp
10-10-11, 23:06
Ειναι αναλογα και τι φοραει. Το vrs φοραει ~315mm μπροστα, οποτε αναλογα τη βελτωση του βιδωνεις απο s3 στα 345mm κι εισαι κομπλε.

312 ;)

treli@ris
10-10-11, 23:06
Ναι, σωστος. Το θεμα ειναι τι κανει η πλειοψηφια.

υγ. στις 21/10 θα ετοιμασεις καμια σουβλα κοντοσουβλι για παρτυ μας; γιαμ γιαμ :p

linkinp
10-10-11, 23:11
Αυτό λέμε ρε συ
ότι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό το όταν ανεβάζεις φοράδες να βάζεις και καλύτερη ασφάλεια

φιλε μου ειναι αναλογως την χρηση που κανεις στο αυτοκινητο.γενικοτερα τα καινουρια αυτοκινητα εχουν πολυ δυνατα φρενα τα οποια συνηθως επαρκουν σε μια αυξηση 30-40%.

αν τωρα τα 200 αλογα τα κανεις 500 με ηπια χρηση δεν θα εχεις προβλημα οπου ηπια χρηση εννοω 2-3 ΚΑΛΑ φρεναρισματα απο τα 200+χλμ.αν τωρα την δεις σουμαχερ και κυνηγας καθε ορεινη διαδρομη τοτε αργα ή γρηγορα (μαλλον γρηγορα) θα το στειλεις ακλαυτο το αμαξι....

........Auto merged post: linkinp πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, σωστος. Το θεμα ειναι τι κανει η πλειοψηφια.

υγ. στις 21/10 θα ετοιμασεις καμια σουβλα κοντοσουβλι για παρτυ μας; γιαμ γιαμ :p

?? :hmm: :hmm:

treli@ris
10-10-11, 23:13
?? :hmm: :hmm:

απαντουσα στον sdikr. το spoiler δεν εχει σχεση με το θεμα, παει αλλου :)

and64
10-10-11, 23:24
:rolleyes:


Why not? Ψήστο! Εχει χώρους να μεταφέρεις όλη την παρέα/οικογένεια/whatever και στο δρόμο κερνας και λιγο τσαι τους ανυποψίαστους...:innocent::lol::lol::lol::lol:

Περα απ'την πλάκα, οι lotus εινια ειδικά αυτοκίνητα και αν τα θες για καθημερινή χρήση προφανώς θα σε παιδέψουν. Αφου θες μεχρι 2.5 λιτρα, εγω πάλι σε audi θα πήγαινα, tt rs ή rs3. Δεν είναι φθηνά σίγουρα, ούτε τα πιο fun to drive (σε σχέση με bmw πχ και σίγουρα σε σχέση με lotus) αλλά συνολικά κάνουν τα πάντα, γρήγορα, με ασφάλεια και τηρουμένων των αναλογιών άνετα...

blade_
11-10-11, 01:45
Αφού ονειρεύεσαι ταπερ να πάρεις το cooper S .-
Και από στησιμο και απο γκάζια γ#μ@ει

Once you go turbo you never go back :respekt:
ή αλλιώς

η ατμόσφαιρα ρουφάει, το turbo σπρώχνει :worthy:

εχω την εντυπωση πως ειναι κομπρεσορατο το S

η μηπως ισχυει για τα πρωτα μονο?:hmm:

Tiven
11-10-11, 01:47
όχι cooper http://ukiyo-e.ovh.org/news_en/data/emoticons/puke.gif

blade_
11-10-11, 01:53
χαχαχα δωσεε

εγω προσωπικα τωρα τελευταια το καλοβλεπω λογω κυβικων γιατι σκεφτομουν τη μεταβαση σε κατι πιο καινουριο και με δυναμη(θα μου λειψουν τα 170+ του ιαπωνα μου βεβαια..)αλλα δε ξερω τι παιζει με αξιοπιστια τοσα χρονια στην αγορα..

and64
11-10-11, 02:04
εχω την εντυπωση πως ειναι κομπρεσορατο το S

η μηπως ισχυει για τα πρωτα μονο?:hmm:

Η πρώτη γενιά ήταν με κομπρέσορα ;) Μετά έβαλε το bmw/psa 1.6t που φοράνε και τα peugeot...

odys2008
11-10-11, 02:08
Με τα 175 είναι σίγουρα turbo το cooper s. (Στο τσακ ήμουν να το πάρω)

Με τα 163 το παλιό cooper δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν αξίζει γιατί είχε διάφορα προβλήματα σαν κινητήρας και είναι και αρκετά παλιά

Edit:

Με πρόλαβε ο and64 :cool:

blade_
11-10-11, 02:31
ειπες πεζω κ ξενερωσα.... :p

ευχαριστω το ειχα απορια..

odys2008
11-10-11, 11:51
Συνεργασία είναι ο κινητήρας bmw/ group psa. Η bmw δίνει τεχνογνωσία και η psa γραμμή παραγωγής

@ ADSLgr.com All rights reserved.