PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Takis_Kal
11-10-11, 12:58
Ρε παιδια ενα Audi A3 1600 του 2006 με 90000 χλμ στα 12000 πως βλεπετε τιν τιμη ?
Εξωτερικα και σαλονι σε αριστη κατασταση

treli@ris
11-10-11, 13:03
Βρισκεις φτηνοτερο με λιγοτερα χιλιομετρα. Ειναι αρκετα αυτα. Αναφερεσαι στο FSI-Facelift με τη 17αρα σωστα;

Takis_Kal
11-10-11, 13:05
Ναι αυτο ειναι
Που να ψαξω για μεταχειρησμενο ρε παιδια ειμαι δυστυχως Καλαματα και μονο απο ιντερνετ κατι γινεται
Το παραπανω το ειδα απο κοντα

treli@ris
11-10-11, 13:14
Δες εδω (http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-from=%3E1600&engine_size-to=%3C1600&make=4&mileage-to=%3C100000&model=1092&offer_type=sale&or=a&registration-from=%3E2006&rg=8&significant_damage=f&so=pr) στο car.gr στα κριτηρια που θελεις για την περιοχη της Πελοππονησου. Δεν εχει και πολλα βεβαια.

odys2008
11-10-11, 13:17
Πολύ ακριβό μου φαίνεται
Ειδικά όταν έχει τους 1.2 & 1.4 tsi να ανταγωνιστεί..

and64
11-10-11, 15:22
ειπες πεζω κ ξενερωσα.... :p

ευχαριστω το ειχα απορια..

Γιατί; Τα rc δεν νομίζω οτι είναι άσχημα για κάποιον που θέλει να στρίβει λίγο παραπάνω. Βέβαια δεν είναι το ίδιο στριφτερό όπως παλιότερα μοντέλα (βλ 306 gti) ούτε αντίστοιχο με clio rs αλλά σαν allrounder είναι πιο καλό απο το renault γιατί κάνεις και κανένα ταξίδι με 160 χωρίς να χεις 5500 στροφές:p

Το μοτέρ πάντως είναι συνεργασία bmw psa όπως σωστά είπε και ο odys


Πολύ ακριβό μου φαίνεται
Ειδικά όταν έχει τους 1.2 & 1.4 tsi να ανταγωνιστεί..
+1 Αυτό το αυτοκίνητο με fsi μοτέρ είναι χαρακτηριστικο παράδειγμα Γερμανικού τάφου!

@takis_kal δεν έχεις όντως και πολλές επιλογές κάτω εκτός ίσως απο τον auto action που πηγαινοφέρνει αρκετά αυτοκίνητα αλλά σε γενικές δεν έχει και τπτ αξιόλογα μοντέλα + οτι προσωπικά μου χε σπάσει τα νεύρα οταν είχα παει να ρωτήσω περισυ που έψαχνα γιατί με είχε πεθάνει στο μπλα μπλα θελοντας να μου πουλήσει ενα ibiza 1.4 8v με κατι οθόνες και κατι βλακείες μέσα 10000 ευρώ με 110000 χλμ ενω τον ρώταγα για punto ή polo 16v!!! :rolleyes:
(για την ιστορία πήρα golf tsi dsg 07 μοντελο, 140ps φουλ έκδοση (sportline) + κάποια έξτρα, 65000 χλμ 12000 ευρώ....:biggrin: To audi που λες ειναι απλά πανάκριβο! νομίζουν οτι επειδή τα πληρώσανε κάποτε ενα σκασμο λεφτά θα το δώσουν επίσης ακριβά, αλλά αυτες οι εποχές τελείωσαν...)

Το καλύτερο θα ήταν να βρεις στο car αυτοκίνητα που να σου κάνουν, να επιβεβαιώσεις οτι όντως είναι διαθέσιμα και να ερθεις Αθήνα 1-2 μέρες (πχ Παρασκευή-Σαββατο) για να τα δεις ;)

linkinp
11-10-11, 17:51
Ρε παιδια ενα Audi A3 1600 του 2006 με 90000 χλμ στα 12000 πως βλεπετε τιν τιμη ?
Εξωτερικα και σαλονι σε αριστη κατασταση


πανακριβο!!
φιλος πουλαει vw passat 2007 2.0TFSI με 60.000 xlm 10.000 ευρω!Οποτε καταλαβαινεις...

Takis_Kal
11-10-11, 18:26
Ευχαριστω πολυ παιδια με βλεπω βολτα Αθηνα για ψαξιμο

tolisscsd
12-10-11, 00:26
πανακριβο!!
φιλος πουλαει vw passat 2007 2.0TFSI με 60.000 xlm 10.000 ευρω!Οποτε καταλαβαινεις...
Το πουλάει τόσο γιατί είναι δίλιτρο... Το κράτος νομίζει ότι όποιος έχει τέτοιο αυτοκίνητο είναι κροίσος και τον φορολογεί ανάλογα. Πλέον τα δίλιτρα μοντέλα πωλούνται όσο - ή ακόμα και φθηνότερα από - τα αντίστοιχα 1600cc και 1400cc.

Όσο για το Α3 που λέει ο φίλος είναι σχετικά καλή η τιμή του (μπορεί βέβαια να πέσει 1.000 με 1.500 ευρώ ακόμα λόγω χιλιομέτρων).

odys2008
12-10-11, 00:34
A3 του 2008 με τον 1.4 των 125 ίππων ,40-50000km πωλούνται 14-15 χιλιάρικα. Εκτός του ότι έχουν καλύτερο κινητήρα,οι επιδόσεις τους είναι πολύ καλύτερες λόγω ροπής και βάρους αμαξώματος, είναι 2 χρόνια νεότερα ,έχουν λιγότερα χιλιόμετρα, λιγότερα ασφάλιστρα και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας.

Δεν θεωρώ λογική τιμή τα λοιπόν τα 12 χιλιάρικα

Το 2,0TFSI δυστυχώς γι αυτό πωλείται τόσο. Είναι όμως αμαξάρα

imr
12-10-11, 23:36
πανακριβο!!
φιλος πουλαει vw passat 2007 2.0TFSI με 60.000 xlm 10.000 ευρω!Οποτε καταλαβαινεις...

Που εισαι ρε linkin :p

Γενικα ολα τα 2λιτρα σκοτωνονται το προβλημα ειναι οταν μπει το νεο ετος και ερθουν τα τελη. (βεβαια αν βαλεις τα 5χιλιαρικα που θα εδινες παραπανω στην ακρη βγαζεις τα τελη για μερικα χρονια μεχρι να το πουλησεις :p)

Παντως 1.6fsi δεν αξιζει, ειδικα σε audi που ειναι και πανακριβα γενικα. Σε 1.2/1.4 tsi κατι γινεται.

linkinp
13-10-11, 17:14
Που να ειμαι ρε Ηλια,εδω,προετοιμαζομαι ψυχολογικα για τα χακι!!!

τι λεει ο tsi??δυναμωσες καθολου ή ''μαμα'' ακομα?

imr
13-10-11, 23:38
Που να ειμαι ρε Ηλια,εδω,προετοιμαζομαι ψυχολογικα για τα χακι!!!

τι λεει ο tsi??δυναμωσες καθολου ή ''μαμα'' ακομα?

Ωραιος, μπαινεις σιγα σιγα ε? Με πτυχιο ξεμπερδεψες?

Εγω ακομα μαμα ειμαι σταθερα,η μονη μετατροπη που εχω κανει ειναι που αλλαξα λαστιχα (επειδη ειναι πολα τα αλογα ελιωσαν αμεσως :p).
Αντε το πολυ πολυ να αλλαξω και τα πατακια σε λαστιχενια, μεχρι εκει πανε οι μετατροπες :p

mach
17-10-11, 14:52
Μετά από στούκα που είχα με τη μηχανή και εφόσον παραλίγο να με στείλουν στον άλλο κόσμο, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσω αυτοκίνητο.

Θα ήθελα κάτι ευέλικτο για την Αθήνα. Όμως τα ταξιδάκια αναψυχής που κάνω είναι συχνά, συνέπως θα ήθελα το αμαξάκι να είναι στιβαρό και να τη παλέυει σε καμιά προσπέραση σε εθνικό και επαρχιακό δίκτυο.

Μετά από αρκετή σκέψη μάλλον καταλήγω στο 1200αρι Polo tsi. Έχει όμορφο και καλοφτιαγμένο εσωτερικό, είναι φρέσκο, δεν έχει φορεθεί πολύ, έχει προσανατολισμό για τη πόλη αλλά δεν του λείπει η δύναμη, (θεωρητικά θα βγει) αξιόπιστο λόγω vw. Σαφές πλεονέκτημα τα λίγα κυβικά του κινητήρα και η σχεδίαση που μου αρέσει πολύ. Η τιμή είναι οριακά τσιμπημένη αλλά παλεύεται.

Τί λέτε; Μέχρι στιγμής ακούω και διαβάζω τα καλύτερα.
Ο ανταγωνισμός (clio/corsa κυρίως) τί λέει; Έλεγα να πάω σε Ιαπωνικό αλλά μόνο το swift μου κάνει λίγο κλικ...

and64
17-10-11, 15:05
Μετά από στούκα που είχα με τη μηχανή και εφόσον παραλίγο να με στείλουν στον άλλο κόσμο, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσω αυτοκίνητο.

Θα ήθελα κάτι ευέλικτο για την Αθήνα. Όμως τα ταξιδάκια αναψυχής που κάνω είναι συχνά, συνέπως θα ήθελα το αμαξάκι να είναι στιβαρό και να τη παλέυει σε καμιά προσπέραση σε εθνικό και επαρχιακό δίκτυο.

Μετά από αρκετή σκέψη μάλλον καταλήγω στο 1200αρι Polo tsi. Έχει όμορφο και καλοφτιαγμένο εσωτερικό, είναι φρέσκο, δεν έχει φορεθεί πολύ, έχει προσανατολισμό για τη πόλη αλλά δεν του λείπει η δύναμη, (θεωρητικά θα βγει) αξιόπιστο λόγω vw. Σαφές πλεονέκτημα τα λίγα κυβικά του κινητήρα και η σχεδίαση που μου αρέσει πολύ. Η τιμή είναι οριακά τσιμπημένη αλλά παλεύεται.

Τί λέτε; Μέχρι στιγμής ακούω και διαβάζω τα καλύτερα.
Ο ανταγωνισμός (clio/corsa κυρίως) τί λέει; Έλεγα να πάω σε Ιαπωνικό αλλά μόνο το swift μου κάνει λίγο κλικ...

+1 για polo. Είχε κι αυτό τα προβληματα του αλλά κυρίως οι πρώτες παρτίδες, πλεον δεν πιστεύω να εχεις θέμα. Αν σε παίρνει οικονομικά θα σου έλεγα να το παρεις με dsg και σίγουρα να κανεις μια επέκταση εγγύησης. Ποια έκδοση σκέφτεσαι;
(Αν μπεις στο vwclub μην απογοητευτείς, γιατί φαίνεται σαν ολα τα vw να είναι τα πιο προβληματικά αυτοκίνητα στον κόσμο:p)

Και το clio πάντως ειναι συμπαθές γενικως...

treli@ris
17-10-11, 15:13
Κοιτα και το Corsa. Στους 100hp βγαινει σε παρεμφερη τιμη με το Polo με αρκετα εξτρα.

odys2008
17-10-11, 15:17
Αν μιλάς για μεταχειρισμένο, τότε value for money είναι το clio με τον tce των 100 ίππων. Το βρίσκεις στα 8-9 χιλιάρικα. Για καινούργιο προτίμησε polo είναι καλύτερο στα σημεία (στο λέει κάτοχος renault :p) και με παραπλήσια τιμή.

Το dsg οκ είναι λίγο ακριβό, αλλά το αυτόματο μέσα στην πόλη δεν παίζεται :p

Για τα υπόλοιπα μη-turbo μη τα κοιτάς καν, είναι τελείως ψόφια, στις ρεπρίζ τρώνε κάτι 10 δευτερολεπτα απο clio και πόλο

and64
17-10-11, 16:27
Αν μιλάς για μεταχειρισμένο, τότε value for money είναι το clio με τον tce των 100 ίππων. Το βρίσκεις στα 8-9 χιλιάρικα. Για καινούργιο προτίμησε polo είναι καλύτερο στα σημεία (στο λέει κάτοχος renault :p) και με παραπλήσια τιμή.

Το dsg οκ είναι λίγο ακριβό, αλλά το αυτόματο μέσα στην πόλη δεν παίζεται :p

Για τα υπόλοιπα μη-turbo μη τα κοιτάς καν, είναι τελείως ψόφια, στις ρεπρίζ τρώνε κάτι 10 δευτερολεπτα απο clio και πόλο

+10000000!! Το dsg δεν παίζεται και εκτος! Αν και στο polo δεν βάζει paddles δυστυχως

Τo Corsa και να μου το χάριζαν δεν το παιρνα! Ψοφίμι...

treli@ris
17-10-11, 16:30
Τοσο χαλια ειναι το Corsa; Δεν εχει τυχει να το οδηγησω βεβαια οποτε δε ξερω και τι βγαζει στο δρομο σε σχεση με το Polo.

mach
17-10-11, 16:36
+1 για polo. Είχε κι αυτό τα προβληματα του αλλά κυρίως οι πρώτες παρτίδες, πλεον δεν πιστεύω να εχεις θέμα. Αν σε παίρνει οικονομικά θα σου έλεγα να το παρεις με dsg και σίγουρα να κανεις μια επέκταση εγγύησης. Ποια έκδοση σκέφτεσαι;

Μάλλον την απλή (trendline) λέω να χτυπήσω.
Τα εξτρά των υπόλοιπων εκδόσεων (ηλ. καθρέπτες, σπορ καθίσματα, προβολείς ομίχλης, trip computer) με αφήνουν αδιάφορο. Μόνο τις ζάντες αλουμινίου θα ήθελα.

Το dsg δεν το σκέφτομαι καθόλου μιας και προτιμώ σαφώς τα manual κιβώτια. Φαντάσου ότι όταν πάω διακοπές και νοικιάζω scooter, συνέχεια ψάχνω να αλλάξω ταχύτητα, έχω θέμα με τα αυτόματα.

odys2008
17-10-11, 17:21
Είμαι τρελός φαν των manual. Όταν όμως οδήγησα αυτόματο σε πόλη νόμιζα ότι ζω στο σπήλαιο ακόμη. Και δεν ήταν καν dsg...

Βασικά το dsg το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι η τιμή του. Κατά τα άλλα, οι αλλαγές τόσο σε ομαλότητα όσο και σε ταχύτητα δεν υπάρχει περίπτωση να τις κάνεις με το χέρι (είναι μερικά ms). Επίσης μειώνει και την κατανάλωση. Επίσης είναι 7άρι.. Τι να λέμε τώρα, οδήγησε ένα οποιοδήποτε αμάξι με dsg τώρα που θα πας στην αντιπροσωπεία και θα με θυμηθείς :cool:

Δεν έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο αυτόματο κυκλοφορεί πόσο μάλλον αυτά που κυκλοφορούσαν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Ούτε ανακατεύει το κουρκούτι :p

Για το corsa 1.4 μην το δεις κάν, ούτε με κυάλια δεν βλέπει τα polo και clio και έχει και παραπάνω τέλη κυκλοφορίας+ασφάλιστρα λόγω κυβικών, αν και το 3πορτο είναι πανέμορφο.

and64
17-10-11, 18:34
Τοσο χαλια ειναι το Corsa; Δεν εχει τυχει να το οδηγησω βεβαια οποτε δε ξερω και τι βγαζει στο δρομο σε σχεση με το Polo.

Εχει φίλος μου το 90αρι, ψοφίμι σαν μοτέρ και γενικα ψιλοαπαράδεκτο σαν ποιότητα. πχ το δερμα στο τιμονι σκίστηκε σε 2 χρονια και 40κατι χιλιαδες χλμ!


Είμαι τρελός φαν των manual. Όταν όμως οδήγησα αυτόματο σε πόλη νόμιζα ότι ζω στο σπήλαιο ακόμη. Και δεν ήταν καν dsg...

Βασικά το dsg το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι η τιμή του. Κατά τα άλλα, οι αλλαγές τόσο σε ομαλότητα όσο και σε ταχύτητα δεν υπάρχει περίπτωση να τις κάνεις με το χέρι (είναι μερικά ms). Επίσης μειώνει και την κατανάλωση. Επίσης είναι 7άρι.. Τι να λέμε τώρα, οδήγησε ένα οποιοδήποτε αμάξι με dsg τώρα που θα πας στην αντιπροσωπεία και θα με θυμηθείς :cool:

Δεν έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο αυτόματο κυκλοφορεί πόσο μάλλον αυτά που κυκλοφορούσαν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Ούτε ανακατεύει το κουρκούτι :p

Για το corsa 1.4 μην το δεις κάν, ούτε με κυάλια δεν βλέπει τα polo και clio και έχει και παραπάνω τέλη κυκλοφορίας+ασφάλιστρα λόγω κυβικών, αν και το 3πορτο είναι πανέμορφο.

Εγω το βλέπω οταν πάρω το megane ενω χρησιμοποιώ σερί πολλές μερες το golf, είναι η μέρα με τη νύχτα η όλη φάση!!:oneup:

Βέβαια για να μην τα λέμε ολα ρόδινα έχει τα προβληματα του αλλα αυτα εχουν εμφανιστεί κυριως στους 1.4 twincharged που εχουν μπόλικη ροπή και παιδεύουν τους συμπλέκτες περισσότερο. Σε 1.2 δεν εχω ακουσει/διαβάσει για πρόβλημα σε dsg...


Μάλλον την απλή (trendline) λέω να χτυπήσω.
Τα εξτρά των υπόλοιπων εκδόσεων (ηλ. καθρέπτες, σπορ καθίσματα, προβολείς ομίχλης, trip computer) με αφήνουν αδιάφορο. Μόνο τις ζάντες αλουμινίου θα ήθελα.

Το dsg δεν το σκέφτομαι καθόλου μιας και προτιμώ σαφώς τα manual κιβώτια. Φαντάσου ότι όταν πάω διακοπές και νοικιάζω scooter, συνέχεια ψάχνω να αλλάξω ταχύτητα, έχω θέμα με τα αυτόματα.

Προσωπικά θα πήγαινα σε highline και μονο! Επειδή οι Γερμανοί είναι λίγο γύφτοι, ναι μεν δεν βάζουν σπορ καθίσματα πχ στις απλές εκδόσεις αλλά πάνε στον αντίποδα, βάζουν ενα κάθισμα που θυμίζει πάγκο:lol::lol::lol: Εχει ξαδερφος μου golf 5αρι trendline και γω εχω sportline. Η διαφορά συνολικά σαν εσωτερικό ειναι τραγική για μένα!! Ούτε δερμάτινο τιμόνι εχει ούτε τπτ, ούτε καν υπολογιστή ταξιδίου, δεν ξέρω.... μου κάνει υπερβολικά φτωχό
Οτι και αν παρεις πάντως, βάλε αυτόματο clima (χαοτική διαφορά σε σχέση με το απλο a/c ειδικά σε ταξίδι, αν δεν το χεις δοκιμάσει ισως δεν την αντιλαμβάνεσαι) και αν σε ενδιαφέρει οροφή (απο τα λιγα πράγματα που δεν μπαίνουν μετά) ή xenon . Τα τελευταία εστω και αν ο κατάλογος δεν τα αναφέρει να ξέρεις οτι μπαίνουν, ασχετως του τι θα σου πουν οι πωλητές:rolleyes:
Δεν ξερω ομως πόσο τα χρεώνουν, δεν πρόκεται να είναι φθηνά...
Τεσπα, ειναι πως το βλέπει ο καθένας σχετικά με τους εξοπλισμους!
Ζάντες βάλτου γιατί με 14αρα ζάντα που βλέπω οτι το δίνει δεν θα πατας ποτε κάτω στους Ελληνικούς δρόμους-σαπούνια! Ελεος...ακομα και το megane που εχουμε με 95 ατμοσφαιρικά γαιδουρια και 195 λαστιχο σε 15αρα ζάντα σπινάρει για πλάκα...

Οσο για το dsg εστω και αν είσαι ορκισμένος εχθρός του αυτόματου (και γω ήμουν πριν το πάρω:biggrin:) βρες σε μια αντιπροσωπεία ενα με dsg, οτι να ναι και οδήγησε το απλά για να δεις πως παει ρε παιδί μου:lol::lol:
Θα ήθελα να ακουσω εντυπώσεις, γιατί μολις πηρα το δικό μου άκουσα διάφορα σχόλια απο φίλους και γνωστούς μεχρι που πήγανε βόλτα και πείστηκαν μόνοι τους :rofl::rofl::rofl:

NT1G
17-10-11, 19:51
Για νέο λες ή μτχρ; Γιατί ο 1,2 tsi βγαίνει και στο ibiza και στο fabia αν σου αρέσουν, ίσως να είναι και κάπως πιο φτηνά. Και το clio έχει 1,2Τ επίσης.

Bananas
17-10-11, 20:20
Επειδη ξερω οτι μια αγορα αυτοκινητου εχει πολλα υποκειμενικα κριτηρια , αλλα παρολα αυτα μια γνωμη παντα μετραει. Ενδιαφερομαι για αυτοκινητο με τιμη μεχρι 12000 ευρώ, στο έτος το 90% θα το περναει στην πόλη και ενα 10% εαν τυχει κανενα ταξιδακι.
Μεχρι 1400 κυβικα βαρια 1600 αν μπορει να υπαρξει σε τετοια κατηγορια, να περνει ανετα 4 ατομα και αρκετο χωρο αποσκευων. Με ενδιαφερει προτιστως η ασφαλεια και η ανεση, και για το τελος με ενδιαφερει να εχει και το ψιλογκαζακι του :oops: .
Ακουω γνωμες ! ;)

Στα λεφτά που θες και με βάση τα κριτίρια σου και αν θες κάτι υπερβολικά αξιόπιστο. Τοτε huyndai i30 .

and64
17-10-11, 20:26
Στα λεφτά που θες και με βάση τα κριτίρια σου και αν θες κάτι υπερβολικά αξιόπιστο. Τοτε huyndai i30 .

To post που απάντησες είναι απο το 2006...:whistle:

Bananas
17-10-11, 20:29
To post που απάντησες είναι απο το 2006...:whistle:

:sorry: :p Ουπς!!!

mach
17-10-11, 22:30
Βασικά το dsg το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι η τιμή του. Κατά τα άλλα, οι αλλαγές τόσο σε ομαλότητα όσο και σε ταχύτητα δεν υπάρχει περίπτωση να τις κάνεις με το χέρι (είναι μερικά ms). Επίσης μειώνει και την κατανάλωση. Επίσης είναι 7άρι.. Τι να λέμε τώρα, οδήγησε ένα οποιοδήποτε αμάξι με dsg τώρα που θα πας στην αντιπροσωπεία και θα με θυμηθείς :cool:


Προσωπικά θα πήγαινα σε highline και μονο! Επειδή οι Γερμανοί είναι λίγο γύφτοι, ναι μεν δεν βάζουν σπορ καθίσματα πχ στις απλές εκδόσεις αλλά πάνε στον αντίποδα, βάζουν ενα κάθισμα που θυμίζει πάγκο:lol::lol::lol: Εχει ξαδερφος μου golf 5αρι trendline και γω εχω sportline. Η διαφορά συνολικά σαν εσωτερικό ειναι τραγική για μένα!! Ούτε δερμάτινο τιμόνι εχει ούτε τπτ, ούτε καν υπολογιστή ταξιδίου, δεν ξέρω.... μου κάνει υπερβολικά φτωχό
Οτι και αν παρεις πάντως, βάλε αυτόματο clima (χαοτική διαφορά σε σχέση με το απλο a/c ειδικά σε ταξίδι, αν δεν το χεις δοκιμάσει ισως δεν την αντιλαμβάνεσαι) και αν σε ενδιαφέρει οροφή (απο τα λιγα πράγματα που δεν μπαίνουν μετά) ή xenon . Τα τελευταία εστω και αν ο κατάλογος δεν τα αναφέρει να ξέρεις οτι μπαίνουν, ασχετως του τι θα σου πουν οι πωλητές:rolleyes:
Δεν ξερω ομως πόσο τα χρεώνουν, δεν πρόκεται να είναι φθηνά...
Τεσπα, ειναι πως το βλέπει ο καθένας σχετικά με τους εξοπλισμους!
Ζάντες βάλτου γιατί με 14αρα ζάντα που βλέπω οτι το δίνει δεν θα πατας ποτε κάτω στους Ελληνικούς δρόμους-σαπούνια! Ελεος...ακομα και το megane που εχουμε με 95 ατμοσφαιρικά γαιδουρια και 195 λαστιχο σε 15αρα ζάντα σπινάρει για πλάκα...

Οσο για το dsg εστω και αν είσαι ορκισμένος εχθρός του αυτόματου (και γω ήμουν πριν το πάρω:biggrin:) βρες σε μια αντιπροσωπεία ενα με dsg, οτι να ναι και οδήγησε το απλά για να δεις πως παει ρε παιδί μου:lol::lol:
Θα ήθελα να ακουσω εντυπώσεις, γιατί μολις πηρα το δικό μου άκουσα διάφορα σχόλια απο φίλους και γνωστούς μεχρι που πήγανε βόλτα και πείστηκαν μόνοι τους :rofl::rofl::rofl:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κυρίως σχετικά με τον εξοπλισμό. Ειδικά για τη ζάντα είναι σίγουρο ότι θα μπει κάτι καλό. Η 14άρα, πέρα από ερωτηματικά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου δημιουργεί και πρόβλημα στον αισθητικό τομέα. Δείχνει άθλια πάνω στο αυτοκίνητο.
Όσο για το DSG, θα το τσεκάρω σίγουρα σε κάποιο test drive - μου κινήσατε την περιέργεια.


Για νέο λες ή μτχρ; Γιατί ο 1,2 tsi βγαίνει και στο ibiza και στο fabia αν σου αρέσουν, ίσως να είναι και κάπως πιο φτηνά. Και το clio έχει 1,2Τ επίσης.

Για νέο αυτοκίνητο λέω. Το Ibiza είναι ψιλοενδιαφέρον, δυστυχώς δε με πολυπείθει η seat στο θέμα της αξιοπιστίας.
Το Fabia δε μου κάνει καθόλου κλικ.

and64
17-10-11, 23:02
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κυρίως σχετικά με τον εξοπλισμό. Ειδικά για τη ζάντα είναι σίγουρο ότι θα μπει κάτι καλό. Η 14άρα, πέρα από ερωτηματικά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου δημιουργεί και πρόβλημα στον αισθητικό τομέα. Δείχνει άθλια πάνω στο αυτοκίνητο.
Όσο για το DSG, θα το τσεκάρω σίγουρα σε κάποιο test drive - μου κινήσατε την περιέργεια.


Ο εξοπλισμός είναι άτιμο πράγμα!:p Μετα απο μερικούς μήνες συνήθως συνειδητοποιείς οτι έπρεπε να χες βάλει 2-3 παραπάνω extra (ειδικά αν τα δεις πάνω σε άλλο αυτοκίνητο, φίλου πχ) τα οποία όμως δεν είναι σίγουρο οτι μπαίνουν μετά ή και αν μπαίνουν το κόστος παίζει να ειναι 2πλασιο

Anyway, παρε καμια προσφορά και τον κατάλογο με τα extra απο τη vw να δουμε τι γίνεται απο τιμές...

Tiven
17-10-11, 23:24
To post που απάντησες είναι απο το 2006...:whistle:

έχει δίκιο όμως :)

and64
17-10-11, 23:34
έχει δίκιο όμως :)

Όπως το δεις. Hyundai και γενικώς Κορεατικο οχημα δεν έπαιρνα με τπτ. Εχουν κάνει άλματα προοδου τα τελευταία χρόνια αλλά και πάλι δεν ψήνομαι. Και για Ιαπωνικό πάλι το συζητάμε:p

Είναι υποκειμενικό θέμα το τι προτιμάει ο καθένας...

Bananas
18-10-11, 04:56
Όπως το δεις. Hyundai και γενικώς Κορεατικο οχημα δεν έπαιρνα με τπτ. Εχουν κάνει άλματα προοδου τα τελευταία χρόνια αλλά και πάλι δεν ψήνομαι. Και για Ιαπωνικό πάλι το συζητάμε:p

Είναι υποκειμενικό θέμα το τι προτιμάει ο καθένας...

Κορεατικο έχω accent 2003 και το κράζω όσο δε πάει αλλο. Βάρκα με ροδες είναι!
Αλλά τώρα αν μου λέγαν vw η hyundai θα προτιμουσα hyundai για πολλους λογους :)

odys2008
18-10-11, 10:19
Σε ποιότητα κύλισης το polo/clio δεν μπορούν να συγκριθούν με hyundai. Το καλοκαίρι νοίκιασα ένα i10 με 5000km. Καλό, αλλά δεν ενέπνεε στιβαρότητα ούτε είχε καλή ποιότητα κύλισης. Επίσης πολύ πλαστικούρα το εσωτερικό, θυμίζει παλιότερες εποχές με σκληρά πλαστικά

Tiven
18-10-11, 11:27
Σε ποιότητα κύλισης το polo/clio δεν μπορούν να συγκριθούν με hyundai. Το καλοκαίρι νοίκιασα ένα i10 με 5000km. Καλό, αλλά δεν ενέπνεε στιβαρότητα ούτε είχε καλή ποιότητα κύλισης. Επίσης πολύ πλαστικούρα το εσωτερικό, θυμίζει παλιότερες εποχές με σκληρά πλαστικά

οι Γάλλοι σε 2 πράγματα είναι καλοί

στα αρώματα και στα κρασιά (τα κόκκινα)


Όπως το δεις. Hyundai και γενικώς Κορεατικο οχημα δεν έπαιρνα με τπτ. Εχουν κάνει άλματα προοδου τα τελευταία χρόνια αλλά και πάλι δεν ψήνομαι. Και για Ιαπωνικό πάλι το συζητάμε:p

Είναι υποκειμενικό θέμα το τι προτιμάει ο καθένας...

Δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Είναι κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Από παλιά άκουγα να βρίζουν εταιρίες τύπου Hyundai, KIA και κανείς δεν ήξερε τους λόγους. Προτιμούσαν να παίρνουν OPEL και Ιταλικά ("αααα είναι γνωστή μάρκα, όλοι λένε ότι είναι καλή") κλπ με τα χίλια προβλήματα ενώ κορεάτης και ιάπωνας ήταν πάντα μια χαρά αλλά όχι..... Ευρωπαίοι..

nyannaco
18-10-11, 11:29
Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις μάθει με το γερμανό, με τον κορεάτη δεν στέλνεις ούτε γράμμα... πάντως αν κοίταγα κορεάτη, θα ξεκίναγα από το Ceed. Εγώ δεν έχω ξεπεράσει την προκατάληψή μου, αλλά ακούω πολλά καλά.

gatoulas
18-10-11, 11:45
Σήμερα η χώρα προέλευσης μικρή σημασία έχει. Το fiat μου έχει γερμανικά ηλεκτρονικά και γιαπονέζα τουρμπίνα...
Παγκοσμιοποίηση...

teodor_ch
18-10-11, 11:55
Σε ποιότητα κύλισης το polo/clio δεν μπορούν να συγκριθούν με hyundai. Το καλοκαίρι νοίκιασα ένα i10 με 5000km. Καλό, αλλά δεν ενέπνεε στιβαρότητα ούτε είχε καλή ποιότητα κύλισης. Επίσης πολύ πλαστικούρα το εσωτερικό, θυμίζει παλιότερες εποχές με σκληρά πλαστικά

το i10 είναι αντίστοιχο του fox όμως!
δε μπορείς να το συγκρίνεις ούτε με το swift

αντίθετα, το ι30 έχει σχεδόν τέλειο value/money

polo προσωπικά δε θα έπαιρνα, αν έφτανα στα τόσα χρήματα, καλύτερα είχα ένα golf με 1-2.000 έξτρα.

για μικρό άριστο προτείνω το swift, το τελευταίο ειδικά έχει κορυφαία ποιότητα κύλισης

mach
18-10-11, 12:27
το i10 είναι αντίστοιχο του fox όμως!
δε μπορείς να το συγκρίνεις ούτε με το swift

αντίθετα, το ι30 έχει σχεδόν τέλειο value/money

polo προσωπικά δε θα έπαιρνα, αν έφτανα στα τόσα χρήματα, καλύτερα είχα ένα golf με 1-2.000 έξτρα.

για μικρό άριστο προτείνω το swift, το τελευταίο ειδικά έχει κορυφαία ποιότητα κύλισης

Η διαφορά τιμής είναι σημαντική. To φθηνότερο Polo tsi στην πιο απλή έκδοση είναι στα 14220€. Το φθηνότερο golf tsi είναι στα 16850€. Μιλάω για τον συγκεκριμένο κινητήρα των 105ps. Επίσης, το polo φέρει ελάχιστα καλύτερο στανταρ εξοπλισμό

Επιπλέον το golfακι είναι λίγο βαρύτερο οπότε θα ζορίζει περισσότερο τον συγκεκριμένο κινητήρα, σε κατανάλωση και επιδόσεις. Επίσης, έχει φορεθεί πάρα πολύ και εγώ μάλλον θα προτιμούσα κάτι περισσότερο φρέσκο.

teodor_ch
18-10-11, 12:45
Η διαφορά τιμής είναι σημαντική. To φθηνότερο Polo tsi στην πιο απλή έκδοση είναι στα 14220€. Το φθηνότερο golf tsi είναι στα 16850€. Μιλάω για τον συγκεκριμένο κινητήρα των 105ps. Επίσης, το polo φέρει ελάχιστα καλύτερο στανταρ εξοπλισμό

Επιπλέον το golfακι είναι λίγο βαρύτερο οπότε θα ζορίζει περισσότερο τον συγκεκριμένο κινητήρα, σε κατανάλωση και επιδόσεις. Επίσης, έχει φορεθεί πάρα πολύ και εγώ μάλλον θα προτιμούσα κάτι περισσότερο φρέσκο.

ασφάλεια, κρατήματα, ηχομόνωση, ποιότητα, χώροι
είναι σαφώς καλύτεροι στο golf

γενικά αν και το polo είναι πολύ καλή λύση, το βρίσκω πολύ ακριβό
θα προτιμούσα fabia ή ακόμα καλύτερα ένα swift που με 12.800 ΤΕΛΙΚΗ (εκτός απο ασφάλεια) το έχεις πάρει

το πόλο πόσο βγαίνει τελική? με ταξινομήσεις, τέλη, μεταφορικά κλπ κλπ?

and64
18-10-11, 13:34
Δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Είναι κλασσική ελληνική νοοτροπία.

Από παλιά άκουγα να βρίζουν εταιρίες τύπου Hyundai, KIA και κανείς δεν ήξερε τους λόγους. Προτιμούσαν να παίρνουν OPEL και Ιταλικά ("αααα είναι γνωστή μάρκα, όλοι λένε ότι είναι καλή") κλπ με τα χίλια προβλήματα ενώ κορεάτης και ιάπωνας ήταν πάντα μια χαρά αλλά όχι..... Ευρωπαίοι..

Για μένα είναι τέρμα υποκειμενικό! Έχω μάθει σε Γαλλους που στρίβουν και φρενάρουν οπότε παίζει να σκοτωθώ με κορεατικο η στην καλύτερη να αγοράσω κανένα χωράφι! :rofl::rofl:

mach
18-10-11, 13:54
ασφάλεια, κρατήματα, ηχομόνωση, ποιότητα, χώροι
είναι σαφώς καλύτεροι στο golf

γενικά αν και το polo είναι πολύ καλή λύση, το βρίσκω πολύ ακριβό
θα προτιμούσα fabia ή ακόμα καλύτερα ένα swift που με 12.800 ΤΕΛΙΚΗ (εκτός απο ασφάλεια) το έχεις πάρει

το πόλο πόσο βγαίνει τελική? με ταξινομήσεις, τέλη, μεταφορικά κλπ κλπ?

Το fabia έχει γύρω στα 1200 ευρώ διαφορά από κάθε αντίστοιχη έκδοση του polo. Το polo όμως δίνει επιπλέον το ESP στον στανταρ εξοπλισμό σε όλες τις εκδόσεις. Επιπλέον, έχει σίγουρα καλύτερη ποιότητα στο εσωτερικό. Και (περι ορέξεως...) το βρίσκω περισσότερο κομψό.

To swift είναι καλή περίπτωση και εξετάζεται, αν και υστερεί σε πολλούς τομείς έναντι του πολο (η τιμή του είναι σίγουρα δελεαστική πάντως).

Όσο για τα τέλη ταξινόμησης/κυκλοφορίας, δεν γνωρίζω. Πάντως θυμάμαι ότι όταν είχα αγοράσει το προηγούμενο αυτοκίνητο και τη μηχανή, μου τα είχαν κάνει δώρο... Άλλες εποχές βέβαια :sorry:

teodor_ch
18-10-11, 14:45
Όσο για τα τέλη ταξινόμησης/κυκλοφορίας, δεν γνωρίζω. Πάντως θυμάμαι ότι όταν είχα αγοράσει το προηγούμενο αυτοκίνητο και τη μηχανή, μου τα είχαν κάνει δώρο... Άλλες εποχές βέβαια :sorry:

με χρηματοδότηση (χωρίς τους τόκους) τα έξτρα έβγαιναν ένα χιλιάρικο παραπάνω πέρυσι το χειμώνα

για αυτό καταλήξαμε στο swift για το οποιό μόνο τα καλύτερα έχω να πώ

fabia-polo είχαν ίδια ποιότητα εσωτερικού και είχε πεί παλαιότερα η vw ότι θα το αλλάξει αυτό για να δικαιολογήσει και τη διαφορά τους
(νομίζω fabia-polo και όχι polo-golf)

Πάντως το σημαντικό είναι να αποφασίσεις τί χρειάζεσαι και να το ταξινομήσεις με σειρά προτεραιότητας, αλλιώς θα χαθείς :)

Bananas
18-10-11, 18:08
Σε ποιότητα κύλισης το polo/clio δεν μπορούν να συγκριθούν με hyundai. Το καλοκαίρι νοίκιασα ένα i10 με 5000km. Καλό, αλλά δεν ενέπνεε στιβαρότητα ούτε είχε καλή ποιότητα κύλισης. Επίσης πολύ πλαστικούρα το εσωτερικό, θυμίζει παλιότερες εποχές με σκληρά πλαστικά


Ε άμα συγκρίνεις i10 με polo οκ. Λογικό μου ακούγεται. Το i10 απλα γι ανα τσουλάει ΕΝΤΟΣ πόλης είναι και τι περιμενες απο ένα τόσο φθινο αμάξι με εξοπλισμό που το ακριβοπληρωνεις στο πολο??

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις μάθει με το γερμανό, με τον κορεάτη δεν στέλνεις ούτε γράμμα... πάντως αν κοίταγα κορεάτη, θα ξεκίναγα από το Ceed. Εγώ δεν έχω ξεπεράσει την προκατάληψή μου, αλλά ακούω πολλά καλά.

Ξεκίνα με το καινουριο i30 (μακαρι να έρθει στην Ελλάδα ) το υπαρχον ceed ειναι υποδιέστερο.

http://www.autoblog.gr/2011/09/06/new-hyundai-i30-2012-revealed/

Καταρχάς αν μου λεγε κάποιος πριν το 2009 γερμανό ή κορεάτη θα του λεγα γερμανο . Πλέον όμως είμαι σε δίλημα. Δεν μιλάω για τα hyundai που κυκλοφορούν τωρα στην ελλάδα όσο για αυτά που θα κυκλοφορήσουν σε λίγο και για αυτά που κυκλοφορούν ήδη σε ευρώπη και αμερική.

giantpow
18-10-11, 21:12
εχει λιγο καιρο που μπηκα σε ενα golf απο τα τελευταια(η πρωτελευτεα) μοντελα, ωραιο, γρηγορο, αλλα απο ανεση του βαζω 1.
Στα πισω καθισματα αμα κατσεις πανω απο 1 ωρα σε πιανει η μεση σου....
Συν οτι καθεσαι χαμηλα λες και εισαι σε φυλακη.
Αν μπεις σε ενα peugeuot για παραδειγμα θα δεις μεγαλη διαφορα..

and64
18-10-11, 21:58
εχει λιγο καιρο που μπηκα σε ενα golf απο τα τελευταια(η πρωτελευτεα) μοντελα, ωραιο, γρηγορο, αλλα απο ανεση του βαζω 1.
Στα πισω καθισματα αμα κατσεις πανω απο 1 ωρα σε πιανει η μεση σου....
Συν οτι καθεσαι χαμηλα λες και εισαι σε φυλακη.
Αν μπεις σε ενα peugeuot για παραδειγμα θα δεις μεγαλη διαφορα..

Ισχύει αλλά ετσι ειναι τα Γερμανικά. Το βλέπω οταν περνάω στους ίδιους δρόμους, το golf κοπανάει αναίτια ενω το megane περνάει σαφώς πιο αεράτα και δεν μεταφέρει μεσα ουτε τις μισές ανωμαλίες. Και δεν ειναι peugeot σε άνεση + οτι έχει πιο χαμηλοπρόφιλο λάστιχο σε σχεση με το golf!

Τωρα για το πίσω κάθισμα θα σε γελάσω, ζήτημα να χω κάτσει 2-3 φορές όλες κι ολες:whistle:

teodor_ch
19-10-11, 12:06
εχει λιγο καιρο που μπηκα σε ενα golf απο τα τελευταια(η πρωτελευτεα) μοντελα, ωραιο, γρηγορο, αλλα απο ανεση του βαζω 1.
Στα πισω καθισματα αμα κατσεις πανω απο 1 ωρα σε πιανει η μεση σου....
Συν οτι καθεσαι χαμηλα λες και εισαι σε φυλακη.
Αν μπεις σε ενα peugeuot για παραδειγμα θα δεις μεγαλη διαφορα..

για τα πίσω δεν έχω προσωπική άποψη
απλά, όποιος έχει κάτσει μου έχει πεί ότι νιώθει άνετα να τον κάνω όσες βόλτες έχω όρεξη!

περι άνεσης δεν έχω εμπειρία απο renault/pegeuot για να κρίνω

πάντως όταν μπήκα στην αντιπροσωπεία να δώ ένα megane απο μέσα, είχε ισάξια αν όχι χειρότερη ποιότητα εσωτερικού με seat/hyundai! (πριν απο δύο χρόνια περίπου)

DOU
21-10-11, 21:24
Προσφατα εγινε γνωστο,οτι η ford το 2012 θα βγαλει νεο ecoboost 1.0 κυβικα turbo(3κυλινδρο) κινητηρα με αποδοση 100 και 120 αλογα αντιστοιχα τον οποιο πρωτα θα τοποθετησει στο focus και στη συνεχεια πιθανον σε ολη την γκαμα της,επισης πιθανον να ακολουθησουν το ιδιο παραδειγμα και αλλες εταιριες.

Υπαρχει μια αποψη που ειναι κατα κ υποστηριζει οτι ενας τετοιος μικρος κινητηρας θα σπαει,θα εχει προβληματα αξιοπιστιας,θα κρεμαει ψηλα,θα ειναι πιεσμενος,αυτα που θα κερδισεις απο τελη,ασφαλειες,καταναλωση,ροπη,σε βαθος χρονου θα τα δωσεις σε βλαβες και επισκευες,οποτε δεν αξιζει,λεει αυτη η αποψη.

Συμφωνειτε με αυτο?Δηλαδη μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο αυτο το συνεχες downsizing που κανουν καποιες εταιριες,θα εμπιστευοσασταν να παρετε ας πουμε ενα focus 1.0 turbo 100 αλογα με προσχημα οτι θα γλιτωσετε χρηματα λογω λιγων κυβικων κ μικροτερης καταναλωσης ενω ταυτοχρονα λογω turbo θα εχετε καλυτερες επιδοσεις απο ενα αντιστοιχο ατμοσφαιρικο 1.4.?:hmm:

Οποτε θετω ενα μικρο διλλημα,να παρει καποιος τωρα πχ ενα fiesta 1.4 95 αλογα ατμοσφαιρικο,η να περιμενει 7-8-10 μηνες να παρει ενα fiesta 1.0 turbo 120 αλογα?

and64
21-10-11, 21:45
Προσφατα εγινε γνωστο,οτι η ford το 2012 θα βγαλει νεο ecoboost 1.0 κυβικα turbo(3κυλινδρο) κινητηρα με αποδοση 100 και 120 αλογα αντιστοιχα τον οποιο πρωτα θα τοποθετησει στο focus και στη συνεχεια πιθανον σε ολη την γκαμα της,επισης πιθανον να ακολουθησουν το ιδιο παραδειγμα και αλλες εταιριες.

Υπαρχει μια αποψη που ειναι κατα κ υποστηριζει οτι ενας τετοιος μικρος κινητηρας θα σπαει,θα εχει προβληματα αξιοπιστιας,θα κρεμαει ψηλα,θα ειναι πιεσμενος,αυτα που θα κερδισεις απο τελη,ασφαλειες,καταναλωση,ροπη,σε βαθος χρονου θα τα δωσεις σε βλαβες και επισκευες,οποτε δεν αξιζει,λεει αυτη η αποψη.

Συμφωνειτε με αυτο?Δηλαδη μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο αυτο το συνεχες downsizing που κανουν καποιες εταιριες,θα εμπιστευοσασταν να παρετε ας πουμε ενα focus 1.0 turbo 100 αλογα με προσχημα οτι θα γλιτωσετε χρηματα λογω λιγων κυβικων κ μικροτερης καταναλωσης ενω ταυτοχρονα λογω turbo θα εχετε καλυτερες επιδοσεις απο ενα αντιστοιχο ατμοσφαιρικο 1.4.?:hmm:

Οποτε θετω ενα μικρο διλλημα,να παρει καποιος τωρα πχ ενα fiesta 1.4 95 αλογα ατμοσφαιρικο,η να περιμενει 7-8-10 μηνες να παρει ενα fiesta 1.0 turbo 120 αλογα?

Σ'αυτο δεν νομίζω να μπορεί κανεις να απαντήσει με σιγουριά! Πάντως αν πας 4-5 χρονια πίσω οταν πρωτοβγήκαν οι tsi τα ίδια γραφονταν και λέγονταν στα fora, οτι θα σπάνε, θα κάνουνε, θα δείχνουνε και σήμερα υπάρχουν tsi με 100τοσες χιλιαδες χλμ, πολλά και με προγραμα και δουλεύουν κυριλε.
Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που αλλάζανε τουρμπίνες στα 15000, ειναι μην σου κάτσει κιολας:biggrin:

Θεωρητικά πάντως, ενας τουρμπο κινητήρας έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει καποια βλάβη σε κάποιο περιφερειακό αφου ειναι πιο πολύπλοκος και εχει αρκετές βαλβίδες κλπ

Bananas
22-10-11, 04:05
Προσφατα εγινε γνωστο,οτι η ford το 2012 θα βγαλει νεο ecoboost 1.0 κυβικα turbo(3κυλινδρο) κινητηρα με αποδοση 100 και 120 αλογα αντιστοιχα τον οποιο πρωτα θα τοποθετησει στο focus και στη συνεχεια πιθανον σε ολη την γκαμα της,επισης πιθανον να ακολουθησουν το ιδιο παραδειγμα και αλλες εταιριες.

Υπαρχει μια αποψη που ειναι κατα κ υποστηριζει οτι ενας τετοιος μικρος κινητηρας θα σπαει,θα εχει προβληματα αξιοπιστιας,θα κρεμαει ψηλα,θα ειναι πιεσμενος,αυτα που θα κερδισεις απο τελη,ασφαλειες,καταναλωση,ροπη,σε βαθος χρονου θα τα δωσεις σε βλαβες και επισκευες,οποτε δεν αξιζει,λεει αυτη η αποψη.

Συμφωνειτε με αυτο?Δηλαδη μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο αυτο το συνεχες downsizing που κανουν καποιες εταιριες,θα εμπιστευοσασταν να παρετε ας πουμε ενα focus 1.0 turbo 100 αλογα με προσχημα οτι θα γλιτωσετε χρηματα λογω λιγων κυβικων κ μικροτερης καταναλωσης ενω ταυτοχρονα λογω turbo θα εχετε καλυτερες επιδοσεις απο ενα αντιστοιχο ατμοσφαιρικο 1.4.?:hmm:



Οποτε θετω ενα μικρο διλλημα,να παρει καποιος τωρα πχ ενα fiesta 1.4 95 αλογα ατμοσφαιρικο,η να περιμενει 7-8-10 μηνες να παρει ενα fiesta 1.0 turbo 120 αλογα?

Αξιοπιστία σε τέτοιο μοτέρ μπορείς να πετύχεις. Ολα ειναι θέμα σωστής κατασκευής και σωστών υλικών (και υπολογισμών βεβαίως) . Τωρα αν θα κρεμανε στα ψηλα ναι το ποσο δεν το γνωριζουμε. Πάντως σε γενικές γραμμές οι turbo μικρού κυβισμού έχουν το ''μπαμ'' στα 0-100 . Απο κει και περα ένα 1.4 ατμοσφαιρα πάει καλύτερα και με διαφορά
Πάντος ενας τρικυλινδρος κινητήρας σε σχέση με εναν 4κυλινδρο η 6κυλινδρο έχει ένα μειονέκτημα. Περισσότερους κραδασμούς.
Επίσης αν θυμάμαι καλά ο στρόφαλος πρέπει να ειναι ενισχυμένος σε σύγκριση με εναν τετρακύλινδρο λόγο διαφορετικής κατανομής των φορτιων (δεν μπορω να πω οτι ειναι μειονεκτημα. Αν η εταιρεια κανει καλα την δουλειά της δεν τίθεται τετοιο θέμα

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 19 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσφατα εγινε γνωστο,οτι η ford το 2012 θα βγαλει νεο ecoboost 1.0 κυβικα turbo(3κυλινδρο) κινητηρα με αποδοση 100 και 120 αλογα αντιστοιχα τον οποιο πρωτα θα τοποθετησει στο focus και στη συνεχεια πιθανον σε ολη την γκαμα της,επισης πιθανον να ακολουθησουν το ιδιο παραδειγμα και αλλες εταιριες.

Υπαρχει μια αποψη που ειναι κατα κ υποστηριζει οτι ενας τετοιος μικρος κινητηρας θα σπαει,θα εχει προβληματα αξιοπιστιας,θα κρεμαει ψηλα,θα ειναι πιεσμενος,αυτα που θα κερδισεις απο τελη,ασφαλειες,καταναλωση,ροπη,σε βαθος χρονου θα τα δωσεις σε βλαβες και επισκευες,οποτε δεν αξιζει,λεει αυτη η αποψη.

Συμφωνειτε με αυτο?Δηλαδη μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο αυτο το συνεχες downsizing που κανουν καποιες εταιριες,θα εμπιστευοσασταν να παρετε ας πουμε ενα focus 1.0 turbo 100 αλογα με προσχημα οτι θα γλιτωσετε χρηματα λογω λιγων κυβικων κ μικροτερης καταναλωσης ενω ταυτοχρονα λογω turbo θα εχετε καλυτερες επιδοσεις απο ενα αντιστοιχο ατμοσφαιρικο 1.4.?:hmm:

Οποτε θετω ενα μικρο διλλημα,να παρει καποιος τωρα πχ ενα fiesta 1.4 95 αλογα ατμοσφαιρικο,η να περιμενει 7-8-10 μηνες να παρει ενα fiesta 1.0 turbo 120 αλογα?

Η hyundai εξελίσει 800 κ.εκ 90 hp

tsavman
22-10-11, 10:54
Καλό το downsizing, αλλά αυτή την εμμονή με τους 3 κυλίνδρους δεν την καταλαβαίνω.
Μπήκα σε fiat 500 τρικύλινδρο, και όταν το ζόριζες ο ήχος του κινητήρα δεν ήταν τόσο ευχάριστος. Κραδασμούς δεν παρατήρησα, αν και είχα το νου μου να εντοπίσω αν παράγονται.

NT1G
22-10-11, 11:59
Καλό το downsizing, αλλά αυτή την εμμονή με τους 3 κυλίνδρους δεν την καταλαβαίνω.
Μπήκα σε fiat 500 τρικύλινδρο, και όταν το ζόριζες ο ήχος του κινητήρα δεν ήταν τόσο ευχάριστος. Κραδασμούς δεν παρατήρησα, αν και είχα το νου μου να εντοπίσω αν παράγονται.

2κύλινδρο μήπως λες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.