PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

tsavman
22-10-11, 12:16
2κύλινδρο μήπως λες;

2κύλινδρο φοράνε τα 500; :sorry:

NT1G
22-10-11, 12:20
O 0,9L είναι 2κύλινδρος και μετά από εκεί ο 1,2 και ο 1,4 4κύλινδροι.

tsavman
22-10-11, 13:52
A, μάλιστα.
Λογικό να μην κατάλαβα κραδασμούς τότε με το δικύλινδρο μοτέρ :cool:

DOU
22-10-11, 23:45
Πάντως σε γενικές γραμμές οι turbo μικρού κυβισμού έχουν το ''μπαμ'' στα 0-100 . Απο κει και περα ένα 1.4 ατμοσφαιρα πάει καλύτερα και με διαφορά. Πάντος ενας τρικυλινδρος κινητήρας σε σχέση με εναν 4κυλινδρο η 6κυλινδρο έχει ένα μειονέκτημα. Περισσότερους κραδασμούς.



Γιαυτο εκανα τον παραλληλισμο πριν,εχεις ενα fiesta 1.4 95hp ατμο,σε λιγοτερο απο ενα χρονο θα εχεις ενα fiesta 1.0 100hp turbo,τι διαλεγεις σε μια τετοια περιπτωση,θα ειναι επαρκης ο μικρος χιλιαρης,η απλα θα σου προσφερει ενα λιγο καλυτερο 0-100,θα ειναι αξιοπιστος η θα εισαι με την εννοια μην το ζορισω και παθει τιποτα,θα προτιμησεις να εμπιστευτεις το κλασσικο 1.4 κ ας εχει καπως χειροτερες επιδοσεις/καταναλωσεις ? Βαζοντας τα σε μια ζυγαρια,συνολικα τι ειναι καλυτερη επιλογη?



Σ'αυτο δεν νομίζω να μπορεί κανεις να απαντήσει με σιγουριά! Πάντως αν πας 4-5 χρονια πίσω οταν πρωτοβγήκαν οι tsi τα ίδια γραφονταν και λέγονταν στα fora, οτι θα σπάνε, θα κάνουνε, θα δείχνουνε και σήμερα υπάρχουν tsi με 100τοσες χιλιαδες χλμ, πολλά και με προγραμα και δουλεύουν κυριλε.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που αλλάζανε τουρμπίνες στα 15000, ειναι μην σου κάτσει κιολας:biggrin:


Ναι σιγουρα λεγονταν και υπερβολες,οπως αντιστοιχα υπηρχαν/υπαρχουν περιπτωσεις με διαφορα προβληματα ,ωστοσο πριν 4-5 χρονια αυτοι οι κινητηρες για τους οποιους μιλαμε ηταν 1.4,τωρα αισιως κοντευουμε να φτασουμε στα 1.0 κυβικα και ακομα πιο κατω,αν υπηρχαν ας πουμε αμφιβολιες αν θα ειναι αξιοπιστος ενας 1.4 τουρμπο με 122 και 160 αλογα αντιστοιχως,το ιδιο ακριβως ερωτηματικο θα δημιουργηθει με εναν ecoboost 1.0 κυβικων/120 αλογα.

and64
23-10-11, 00:44
Ναι σιγουρα λεγονταν και υπερβολες,οπως αντιστοιχα υπηρχαν/υπαρχουν περιπτωσεις με διαφορα προβληματα ,ωστοσο πριν 4-5 χρονια αυτοι οι κινητηρες για τους οποιους μιλαμε ηταν 1.4,τωρα αισιως κοντευουμε να φτασουμε στα 1.0 κυβικα και ακομα πιο κατω,αν υπηρχαν ας πουμε αμφιβολιες αν θα ειναι αξιοπιστος ενας 1.4 τουρμπο με 122 και 160 αλογα αντιστοιχως,το ιδιο ακριβως ερωτηματικο θα δημιουργηθει με εναν ecoboost 1.0 κυβικων/120 αλογα.

Εχουμε ήδη φτάσει πιο κάτω: twinair 0.8:p

linkinp
23-10-11, 13:21
Παιδια μην το σκεφτεστε καθολου.η ατμοσφαιρα (στην ελλαδα εχει πεθανει).πλεον η αγορα ενος τουρμπο αμαξιου,ακομα και στις μικρες κατηγοριες, ειναι αναγκαια.παλιοτερα τα αμαξια ηταν ελαφρια και ενα ατμοσφαιρικο αροπο μοτερακι μπορουσε να τα κινησει.πλεον,τα αμαξια εχουν βαρυνει απιστευτα πολυ και θελουν ροπη για παρουν τα ποδια τους.

πλεον ενα ατμοσφαιρικο μοτερ ειναι και αντιοικονομικο και δεν αναφερομαι σε κοστος κτησης-ασφαλειες κλπ.απλα φανταστειτε να ειστε φορτωμενοι καλοκαιριατικα 4 ατομα με clima ανοιχτο σε 1,4 μοτερακι με 90 αλογα και να ανεβαινετε ανηφορες ελληνικου νησιου!! :) το αμαξι θα θελει σκισημο αρα θα καιει και πολυ περισσοτερη βενζινη σε σχεση με ενα μικρο τουρμπατο μοτερακι το οποιο θα ανεβαινει χαλαρα με 2κ-3κ στροφες.

ακομα,τα dsg κιβωτια ειναι απο αλλο πλανητη.οσοι δεν εχετε δοκιμασει πηγαινετε σε μια αντιπροσωπεια vw και καντε ενα test drive.

τελος,οσοι ειστε αρνητικα προκατηλημενοι απεναντι στα κορεατικα-γιαπωνεζικα αυτοκινητα(αντρικο μην κρυβεσαι,σε παιρνει και σενα η μπαλα :p :p) απλα οδηγηστε ενα αυτοκινητο hyundai i30 ή ενα proceed και θα αλλαξετε αποψη κατευθειαν!δεν ειναι τυχαιο πως η πλειονοτητα του ελληνικου αυτοκινητιστικου τυπου θετει ως καλυτερες επιλογες τα παραπανω αμαξια σε συγκριση με το καμαρι της ιαπωνικης αυτοκινητοβιομηχανιας στην κατηγορια,το auris!! :whistle: :hmm:

ps και κλεινω:hyundai accent 1.3 12v full ls(2 αεροσακοι,abs,a/c) μοντελο 2001.αγοραστηκε 2.850.000 δρχ δηλαδη αρκετα κατω απο 10.000 ευρω.10 χρονια και 180.000 χλμ μετα το αμαξι ειναι σε αψογη κατασταση και εχει χαλασει μονο μια λαμπα δεξιου φλας!!

terry39
23-10-11, 13:37
Μ'άρεσε το Ι 30 , ξέρουμε πότε θα έρθει περίπου ?
Φυσικά στις εκδόσεις πετρελαίου ;)

and64
23-10-11, 14:42
τελος,οσοι ειστε αρνητικα προκατηλημενοι απεναντι στα κορεατικα-γιαπωνεζικα αυτοκινητα(αντρικο μην κρυβεσαι,σε παιρνει και σενα η μπαλα :p :p) απλα οδηγηστε ενα αυτοκινητο hyundai i30 ή ενα proceed και θα αλλαξετε αποψη κατευθειαν!δεν ειναι τυχαιο πως η πλειονοτητα του ελληνικου αυτοκινητιστικου τυπου θετει ως καλυτερες επιλογες τα παραπανω αμαξια σε συγκριση με το καμαρι της ιαπωνικης αυτοκινητοβιομηχανιας στην κατηγορια,το auris!! :whistle: :hmm:

ps και κλεινω:hyundai accent 1.3 12v full ls(2 αεροσακοι,abs,a/c) μοντελο 2001.αγοραστηκε 2.850.000 δρχ δηλαδη αρκετα κατω απο 10.000 ευρω.10 χρονια και 180.000 χλμ μετα το αμαξι ειναι σε αψογη κατασταση και εχει χαλασει μονο μια λαμπα δεξιου φλας!!

Μ'αφηνεις να κρυφτώ;;; :whistle::rofl::rofl::rofl::rofl:

Για το ceed θα συμφωνησω πάει μια χαρά, αλλά για προηγούμενες γενιές απο μακρια και αγαπημένοι! Με το accent δλδ που λες είχα αγοράσει χωράφι πάνω στο 2μηνο χαλαρά, δεν υπάρχει περίπτωση να το γλυτωνα:biggrin:

Τoyota παλι δεν θα παιρνα ιδίως τώρα, αφου πλέον δεν υπαρχει καθόλου σπορ στοιχείο στην γκάμα της. Μεχρι πρίν λίγα χρόνια υπήρχε έστω και με τον δικό τους τροπο (πχ corolla 1.8-192) αλλά τωρα το παίζουν υβριδικά και φιλικά στο περιβάλλον και ιστοριες...

Μπορεί να μην σπάνε να μην χαλάνε αλλά μοτέρ αντίστοιχα της εποχής πάντως δεν εχουν (ακομα) οι κορεατες-ιαπωνες και λοιποί. Αν και τα τούρμπο δεν θα αργήσουν να ερθουν πιστεύω, αλλά προς το παρόν δεν θα πάρω!

Για το dsg δεν θα σχολιάσω καν:lol:

NT1G
23-10-11, 16:23
Όσο πιεσμένοι είναι οι μεγάλοι turbo κινητήρες, τόσο θα είναι και αυτός στο φόρντ. Ή δεν θα είναι. :)

linkinp
23-10-11, 20:14
Μ'αφηνεις να κρυφτώ;;; :whistle::rofl::rofl::rofl::rofl:

Για το ceed θα συμφωνησω πάει μια χαρά, αλλά για προηγούμενες γενιές απο μακρια και αγαπημένοι! Με το accent δλδ που λες είχα αγοράσει χωράφι πάνω στο 2μηνο χαλαρά, δεν υπάρχει περίπτωση να το γλυτωνα:biggrin:

Τoyota παλι δεν θα παιρνα ιδίως τώρα, αφου πλέον δεν υπαρχει καθόλου σπορ στοιχείο στην γκάμα της. Μεχρι πρίν λίγα χρόνια υπήρχε έστω και με τον δικό τους τροπο (πχ corolla 1.8-192) αλλά τωρα το παίζουν υβριδικά και φιλικά στο περιβάλλον και ιστοριες...

Μπορεί να μην σπάνε να μην χαλάνε αλλά μοτέρ αντίστοιχα της εποχής πάντως δεν εχουν (ακομα) οι κορεατες-ιαπωνες και λοιποί. Αν και τα τούρμπο δεν θα αργήσουν να ερθουν πιστεύω, αλλά προς το παρόν δεν θα πάρω!

Για το dsg δεν θα σχολιάσω καν:lol:

ρε ενταξει,τα σημερινα hyundai ειναι πολυ βελτιωμενα.μπορει να μην εχουν την τρελη την αισθηση αλλα ειναι αρκουντως αποτελεσματικα στον δρομο.το hyundai που εχω εγω ειναι αμαξι εργασιας.τιμονακι αερατο,σασμαν που η 3η με την 4η εχουν 10εκατοστα αποσταση αλλα και τι εγινε???σημερα με την κριση κλπ κλπ ενα αμαξι εργασιας δεν ειναι ασχημο...δεν θα σε εμπνευσει να βγαλεις γουστα στον δρομο(το 1,7 το λιτρο θα σε εμπνευσει?) αλλα ειναι ασφαλεστατο.ξερεις οτι το πρωι θα βαλεις το κλειδι στην μιζα και θα πας στην δουλεια σου.για κατι γαλλικα και ιταλικα(δηθεν μοντερνα κλπ κλπ) διατηρω τις επιφυλαξεις μου...



Όσο πιεσμένοι είναι οι μεγάλοι turbo κινητήρες, τόσο θα είναι και αυτός στο φόρντ. Ή δεν θα είναι. :)

αυτο ειναι σωστο και λαθος ταυτοχρονα.η αποδοση ανα λιτρο ειναι περιπου η ιδια σε σχεση με ενα 2λιτρο μοτερ 200 αλογων .τα μεταλα του μοτερ θα ειναι τα ιδια ομως???σιγουρα οχι.γι αυτο,η αποψη μου ειναι πως στα τοσο μικρα downsized μοτερ η αξιοπιστια τους θα εξαρταται κατα κυριο λογο απο την χρηση και την συντηρηση τους.

and64
23-10-11, 20:50
ξερεις οτι το πρωι θα βαλεις το κλειδι στην μιζα και θα πας στην δουλεια σου.για κατι γαλλικα και ιταλικα(δηθεν μοντερνα κλπ κλπ) διατηρω τις επιφυλαξεις μου...


Εγω παλι δεν διατηρώ καμια επιφύλαξη.:biggrin: Και το 20ετιας Ιταλικό (που είναι ετοιμο για πεταμα:p) και το 12ετιας Γαλλικό μια χαρά παίρνουν μπροστά το πρωι.

Το renault πάντως εχει βγει πολυ πιο ζημιάρικο με βλακώδεις βλάβες σε ηλεκτρικά κυριως, αλλα μηχανικά δεν εχει κανει κιχ. Στα 170000 χλμ δεν καίει σταγόνα λάδι με μπόλικο σκίσιμο (αλλαγές καθε 10000 χλμ) αλλά φτάνει η ώρα για δίσκο...

Τεσπα, οντως ενα οχημα για να κάνεις τη δουλειά σου είναι απαραίτητο πλέον αλλά και πάλι προσωπικά πάλι θα πήγαινα σε punto πχ και οχι σε i30 (παντα για τα υπαρχοντα μοντελα μιλάω, τα καινουρια που βλέπω οτι ερχονται φαίνονται πολλά υποσχόμενα!)

Tiven
24-10-11, 03:03
πάλι θα πήγαινα σε punto πχ και οχι σε i30 (παντα για τα υπαρχοντα μοντελα μιλάω, τα καινουρια που βλέπω οτι ερχονται φαίνονται πολλά υποσχόμενα!)

κρέμα του και μια δισκόμπαλα πίσω και είσαι έτοιμος για clubbing :shifty:

Για τα γαλλικά δεν θα μιλήσω καν. Οι μηχανικοί ξέρουν καλύτερα :p

and64
24-10-11, 10:57
κρέμα του και μια δισκόμπαλα πίσω και είσαι έτοιμος για clubbing :shifty:


????:what:

To renault ολο βλακείες μου βγάζει εμενα:angryr: Ομως εχει ο κολλητός μου το ίδιο μοντέλο αλλα αγορασμένο 1 χρονο πιο μετά (οταν το εβγαλε με τα 98hp και εκανε καποιες μικρο αλλαγες) με 320κατι χιλιαδες χλμ και δεν εχει βγάλει τπτ!!!!!!:crazy::stunned::wall:

terry39
24-10-11, 13:35
Πήγα να ρωτήσω για το νέο Ι30 που είχατε πρίν , τώρα κυκλοφορεί με facelift το προηγούμενο μοντέλο και το νέο το περιμένουν γύρω στον Μάρτιο, μου έδειξε ο πωλητής το νέο rio (http://www.2day.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-kia-rio-2012/) που θα έρθει εντός Νοέμβρη , στα 1120κ.εκ. με 75hp (diesel) και μου είπε θα είναι σχεδόν ίδιο (ο όγκος του) με το Ι20 της hyundai ..
Καλό φαίνεται και σε καλή τιμή ~13,000Ε (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newrio2011/prices.html) , θα περιμένουμε και το νέο Ι-30 και βλέπουμε ...

and64
24-10-11, 14:31
Πήγα να ρωτήσω για το νέο Ι30 που είχατε πρίν , τώρα κυκλοφορεί με facelift το προηγούμενο μοντέλο και το νέο το περιμένουν γύρω στον Μάρτιο, μου έδειξε ο πωλητής το νέο rio (http://www.2day.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-kia-rio-2012/) που θα έρθει εντός Νοέμβρη , στα 1120κ.εκ. με 75hp (diesel) και μου είπε θα είναι σχεδόν ίδιο (ο όγκος του) με το Ι20 της hyundai ..
Καλό φαίνεται και σε καλή τιμή ~13,000Ε (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newrio2011/prices.html) , θα περιμένουμε και το νέο Ι-30 και βλέπουμε ...

Εχουν ωραία dieselακια οι σχιστομάτηδες:oneup:

mach
02-11-11, 12:42
Λοιπόν, να παραθέσω μερικές εντυπώσεις κατόπιν επισκέψεών μου σε αντιπροσωπείες.
Πάντα, πρωταρχικός σκοπός ήταν η αγορά ενός Polo 1.2 tsi στην έκδοση highline (για να αγοραστεί αυτοκίνητο και όχι βάρκα στο γιαλό).

To polακι μου άρεσε. Καλή θέση οδήγησης, καλή προσαρμογή πλαστικών, πχιότητα παντού, ο καλός κινητήρας είναι στανταράκι. Μου αρέσει γενικά η συντηρητική, μινιμάλ σχεδίαση. Αλλά, με το κλειδί στο χέρι (+ επέκταση εγγύησης) θα βγει γύρω στα 17 χιλιάρικα (με όφελος απόσυρσης), άντε να σου κάνουν δώρο και το συναγερμό αν πέσεις στα γόνατα να παρακαλάς (προφανώς πουλάνε και δεν τους πολυκαίει, τόσο στη καρέντα όσο και στον ρόρρη).

Κατόπιν, πάω να δω το swift. Απογοήτευη για το χοντροκομμένο, έντονα κοίλο αμάξωμα του νέου μοντέλου. Λίγοι χώροι πίσω. Αν και Ιαπωνικό, έχει μέτρια ποιότητα μέσα, σκληρά πλαστικά αλλά καλή προσαρμογή. Ωραίος επιλογέας. Πλεονέκτημα η τιμή, κοντά 3 χιλιάρικα φθηνότερο από το polo για τη σπορ έκδοση με τον 1600 κινητήρα-ξουράφι. Ο πωλητής με ενημέρωσε πολλάκις ότι στροφάρει πάνω από τις 7Κ rpm, ησύχασε όταν του είπα το kawasaki μου έχει κόφτη στις 12Κ. Πάντως δεν μου έκανε καθόλου κλικ.

Πάω μια βόλτα από τη skoda στην κηφισίας, πριν το Χαλάνδρί. Με βαριά καρδιά μπήκα μέσα στο Fabia και γενικά το είδα πολύ αρνητικά. Δεν είναι κακό, η τιμή του είναι εξαιρετική αλλά... δε μου κάνει με τίποτα να πάρω skoda.

Πάω για το fiesta στον παζαρόπουλο στη Ν. Ιωνία. Τί κουκλί είναι το 3θυρο... Πανέμορφο, ειδικά στην έκδοση titanium, με τις λεπτομέρειες εντός και εκτός.
Με προβλημάτισε η θέση οδήγησης στο θέμα της ορατότητας αλλά υποθέτω ότι αυτό είναι και θέμα συνήθειας. Καλοί χώροι, εμπρός και πίσω. Τα πλαστικά, αν και έχω ακούσει πολλά αρνητικά, δε μου κακοφάνηκαν καθόλου. Σαφώς χειρότερα από το polo αλλά πολύ άνω του μετρίου. Μου άρεσει και πολύ η τιμή του, στα 13μιση χιλιάρικα full εξοπλισμένο. Στα μείον ο 1400αρης με τα 94 άλογα καθώς και το γεγονός ότι λέγεται "Fiesta".

Κατόπιν πάω για το Corsa. Εντελώς υποκειμενικά, νομίζω ότι είναι ο ορισμός της χρυσής μετριότητας. Έχει μοσχοπουληθεί εδώ στην Ελλάδα, καταλαβαίνω το λόγο αλλά με άφησε εντελώς αδιάφορο.

Και πάμε στο ibiza. Μάλλον θα είναι το επόμενό μου αυτοκίνητο. Όμορφο, ειδικά στην έκδοση sport sc, με άπειρα καλούδια και εξαιρετική τιμή. Δίνεις 3+ χιλιάρικα λιγότερα από το polo και παίρνεις ένα πολύ πιο φρέσκο αμάξωμα, με 95% ίδια περιφερειακά.
Εντάξει είναι ένα κλικ χαμηλότερα σε ποιότητα πλαστικών στο ταμπλό (και μόνο εκεί). Αλλά το θέμα είναι αν αξίζουν τα 3 χιλιάρικα απλά για να βλέπω Polo στην ούγια... Δεν ξέρω.

Έχω ακόμα μια επίσκεψη για το 207 με τον 1600άρη. H τελική απόφαση μετά το Σάββατο αλλά αυτή τη στιγμή, Ibiza δαγκωτό με το Fiesta δεύτερο και το polo να παλεύει γερά.

Τώρα που τα 'γραψα, ηρέμησα λίγο :lol:

teodor_ch
02-11-11, 13:12
μήπως σύγκρινες διαφορετικές κατηγορίες?
swift 1600 sport vs polo tsi 105hp?

γιατί το swift 1300 στη βασική έκδοση άσπρο (μή μεταλλικό) το πήραμε με το κλειδί στο χέρι όλα μέσα (εκτός ασφάλεια) στα 12.800 με δάνειο

που έχει σχεδόν τα πάντα
δερμάτινο τιμόνι/λεβιές, usb, ηλεκτρικά παράθυρα/καθρέπτες, καθ'ύψος ρύθμιση καθίσματος κλπ κλπ
τα οποία εν έτη 2011/2012 τα θεωρώ standard

το 207 μή το δείς κάν!

αλλά δε διάβασα κάπου τα κριτήρια αγοράς, γιατί μπορεί να σου κάνει και ένα panda ή να "χρειάζεσαι" και μία Ζ4 :p

mach
02-11-11, 13:30
μήπως σύγκρινες διαφορετικές κατηγορίες?
swift 1600 sport vs polo tsi 105hp?

Γιατί διαφορετικές κατηγορίες. Mικρομεσαία hatchback θεωρούνται αμφότερα, με παραπλήσιες επιδόσεις (χονδρικά) και παραπλήσιες τιμές (χονδρικότερα).
Απλά το polo θέλει να είναι περισσότερο μεσαίο.


το 207 μή το δείς κάν!

Γιατί μπρε; Όμορφο είναι, καλό κινητήρα φοράει.
Νταξ γαλλικό είναι αλλά νομίζω αξίζει μια ματιά.

teodor_ch
02-11-11, 13:49
Γιατί διαφορετικές κατηγορίες. Mικρομεσαία hatchback θεωρούνται αμφότερα, με παραπλήσιες επιδόσεις (χονδρικά) και παραπλήσιες τιμές (χονδρικότερα).
Απλά το polo θέλει να είναι περισσότερο μεσαίο.


για το swift sport vs polo tsi 105 το λέω περισσότερο
δεν είναι στην ίδια κατηγορία κατα τη γνώμη μου
βέβαια δεν έχεις κάτι καλύτερο να συγκρίνεις στα "γρήγορα"

είχα στο μυαλό μου swift 1300 90κάτι άλογα vs polo tsi 85 άλογα (με turbo)

και γενικά το swift σαν αμάξι είναι μία κατηγορία πιο κάτω απο polo/fabia/ibiza/punto κλπ




Γιατί μπρε; Όμορφο είναι, καλό κινητήρα φοράει.
Νταξ γαλλικό είναι αλλά νομίζω αξίζει μια ματιά.

όταν το είχα κοιτάξει αρχές του χρόνου ήταν ακριβό για κάτι μέτριο


Για απαρίθμησε με φθίνουσα σειρά προτίμησης τα κριτήριά σου.

mach
02-11-11, 14:13
Ουσιαστικά ψάχνω για κάποιο hatchback το οποίο:

- να έχει έναν αξιοπρεπή κινητήρα, κυβισμού 1.2 έως 1.6 ώστε να μειωθεί το κόστος φορολογίας και να αυξάνεται η ενεργητική ασφάλεια - θέλω να είναι σβέλτο στις ρεπρίζ, σε καμιά περίπτωση δε με νοιάζει το γκάζι, οι κόντρες και λοιπές μλκιες.
- να βρίσκεται περίπου στα 15 χιλιάρικα, +/- 500 ευρώ, προφανώς όσο φθηνότερο, τόσο πιο ευτυχισμένος θα είμαι
- να έχει ένα εσωτερικό στο οποίο χαίρομαι να βρίσκομαι, νεανικό και προσεγμένο
- να είναι καλοφτιαγμένο σε 3θυρο, μιας και δεν υπάρχει (προς το παρών) απαίτηση για 3ο άτομο
- να μην είναι hyundai, kia, daewoo, skoda, citroen, ιταλικό (αν και μου αρέσει πολύ η Mito)

aglaisma
02-11-11, 14:20
Ουσιαστικά ψάχνω για κάποιο hatchback το οποίο:

- να έχει έναν αξιοπρεπή κινητήρα, κυβισμού 1.2 έως 1.6 ώστε να μειωθεί το κόστος φορολογίας και να αυξάνεται η ενεργητική ασφάλεια - θέλω να είναι σβέλτο στις ρεπρίζ, σε καμιά περίπτωση δε με νοιάζει το γκάζι, οι κόντρες και λοιπές μλκιες.
- να βρίσκεται περίπου στα 15 χιλιάρικα, +/- 500 ευρώ, προφανώς όσο φθηνότερο, τόσο πιο ευτυχισμένος θα είμαι
- να έχει ένα εσωτερικό στο οποίο χαίρομαι να βρίσκομαι, νεανικό και προσεγμένο
- να είναι καλοφτιαγμένο σε 3θυρο, μιας και δεν υπάρχει (προς το παρών) απαίτηση για 3ο άτομο
- να μην είναι hyundai, kia, daewoo, skoda, citroen, ιταλικό (αν και μου αρέσει πολύ η Mito)

Polo μονο μ αυτες τις παραμετρους

Vasilis32
02-11-11, 15:27
Mazda2 ή Μαzda3 (σε μεταχειρο.)

teodor_ch
02-11-11, 16:16
Ουσιαστικά ψάχνω για κάποιο hatchback το οποίο:

- να έχει έναν αξιοπρεπή κινητήρα, κυβισμού 1.2 έως 1.6 ώστε να μειωθεί το κόστος φορολογίας και να αυξάνεται η ενεργητική ασφάλεια - θέλω να είναι σβέλτο στις ρεπρίζ, σε καμιά περίπτωση δε με νοιάζει το γκάζι, οι κόντρες και λοιπές μλκιες.
- να βρίσκεται περίπου στα 15 χιλιάρικα, +/- 500 ευρώ, προφανώς όσο φθηνότερο, τόσο πιο ευτυχισμένος θα είμαι
- να έχει ένα εσωτερικό στο οποίο χαίρομαι να βρίσκομαι, νεανικό και προσεγμένο
- να είναι καλοφτιαγμένο σε 3θυρο, μιας και δεν υπάρχει (προς το παρών) απαίτηση για 3ο άτομο
- να μην είναι hyundai, kia, daewoo, skoda, citroen, ιταλικό (αν και μου αρέσει πολύ η Mito)

ΣΤα 15500 τελική μόνο το Polo TSI 105 trendline μπορείς να πάρεις δηλαδή τελείως άδειο.

πάντως απο όσο είχα κοιτάξει εγώ η σειρά του ομίλου VW σε σειρά ποιότητας έχει
seat -> skoda -> VW -> audi
για αυτό μην αποκλείεις το fabia γιατί είναι ποιοτικότερο εσωτερικά απο το ibiza

μάλλον για τα λεφτά και τις απαιτήσεις σου, πάς σε ένα 1400 turbo fiat punto
ιταλικά μήν αποκλείεις, γιατί αποκλείεται στα 6-7 χρόνια να σου ζητήσει 2.000 ζημιές (σύγκριση με τιμή απόκτησης ενός polo και την υπόθεση ότι δε θα χαλάσει τίποτα)

odys2008
02-11-11, 17:11
Πάρα πολύ καλό το punto t-jet έχω να συμπληρώσω και εγώ, απλά δεν μου αρέσει το εσωτερικό του

Το ibiza τι κινητήρα έχει? Αν έχει τον 1.2 tsi χτύπα το

and64
02-11-11, 18:34
ΣΤα 15500 τελική μόνο το Polo TSI 105 trendline μπορείς να πάρεις δηλαδή τελείως άδειο.

πάντως απο όσο είχα κοιτάξει εγώ η σειρά του ομίλου VW σε σειρά ποιότητας έχει
seat -> skoda -> VW -> audi
για αυτό μην αποκλείεις το fabia γιατί είναι ποιοτικότερο εσωτερικά απο το ibiza

μάλλον για τα λεφτά και τις απαιτήσεις σου, πάς σε ένα 1400 turbo fiat punto
ιταλικά μήν αποκλείεις, γιατί αποκλείεται στα 6-7 χρόνια να σου ζητήσει 2.000 ζημιές (σύγκριση με τιμή απόκτησης ενός polo και την υπόθεση ότι δε θα χαλάσει τίποτα)

Εχει ξεφύγει με τις τιμες η vw και δεν κάνει και κανένα ουσιαστικό δωρο, σχεδόν χάρη κάνουν που σου πουλάνε:down:

Οσο για προβλήματα, δεν εχουν βγάλει και λίγα...:shifty:

Πάντως το fabia ουτε εμενα μου αρέσει σχεδιαστικά. Η ibiza ή punto θα πήγαινα.

Mach βρήκες κανένα dsg test drive να παίξεις λίγο;


Πάρα πολύ καλό το punto t-jet έχω να συμπληρώσω και εγώ, απλά δεν μου αρέσει το εσωτερικό του

Το ibiza τι κινητήρα έχει? Αν έχει τον 1.2 tsi χτύπα το

Τον 1.2 έχει ;) Αυτη η γενιά punto γενικώς είναι κάπως σχεδιαστικά. Το evo μου φαίνεται κάπως καλύτερο αλλα και πάλι δεν με τρελένει...

odys2008
02-11-11, 23:56
Εγώ για το evo μιλούσα :p

Αλήθεια με dsg έπαιξες mach?

imr
03-11-11, 00:12
Χτυπα ibiza 1.2 και αν βγαινει με dsg βαλε και το dsg οπωσδηποτε.

Οταν το ειχα δει πριν κανα 2 χρονια θυμαμαι εσωτερικο ηταν μια χαρα (αντιθετα με το λεον πχ που ηταν ενα αισχος). Ειχε λιγο χειροτερη αισθηση στα πλαστικα αλλα αυτο δεν ειναι τιποτα σοβαρο, παραβλεπεται ευκολα με την διαφορα τιμης απο το πολο.

Παντως θα ειναι κριμα να μην βαλεις dsg, ειναι πραγματικα μεγαλη υποθεση (χτυπαω το κεφαλι μου τωρα που μενω Αθηνα και δεν εχω dsg)

Gordito
03-11-11, 00:28
Χωρις να πολυγνωριζω απο αυτοκινητα, ουτε να εχω ασχοληθει πολυ θα μεταδωσω εμπειρια συναδερφου.

Ο ιδιος εχει παρει Leon και η αδερφη του Ibiza.

Καθε δευτερη βδομαδα ειναι στη Seat.

Καμια ζημια μηχανικη, ολες ειναι του αμαξωματος. Ραγες καθισματος, πορτ μπαγκαζ, ο σενσορας για το παρκαρισμα και διαφορες αλλες μικρομαλακιες που του χαλανε συνεχεια.

mach
03-11-11, 13:02
1 στα 3 Punto που βλέπω στο δρόμο το βράδυ έχουν κάποια λάμπα φωτισμού που δε δουλεύει. Ότι και να λένε για τα Ιταλικά, συνεχίζουν να είναι ζημιάρικα. Όμορφα, φθηνά, σβέλτα αλλά σίγουρα θα σε τρέχουν στα συνεργεία.

Σχετικά, με το dsg, δεν το σκέφτομαι καθόλου. Σίγουρα είναι σούπερ ευκολία αλλά θα προσθέσει τουλάχιστον +1500€ στον ήδη σφιχτό προϋπολογισμό.

teodor_ch
03-11-11, 13:29
1 στα 3 Punto που βλέπω στο δρόμο το βράδυ έχουν κάποια λάμπα φωτισμού που δε δουλεύει. Ότι και να λένε για τα Ιταλικά, συνεχίζουν να είναι ζημιάρικα. Όμορφα, φθηνά, σβέλτα αλλά σίγουρα θα σε τρέχουν στα συνεργεία.

Σχετικά, με το dsg, δεν το σκέφτομαι καθόλου. Σίγουρα είναι σούπερ ευκολία αλλά θα προσθέσει τουλάχιστον +1500€ στον ήδη σφιχτό προϋπολογισμό.

vw golf tsi 160hp 2μιση χρονών
το πάρκαρα 2 μήνες χωρίς να το κουνήσω και δεν αποσύνδεσα τη μπαταρία (δικό μου λάθος) και τώρα θα την πάω για φόρτιση γιατί δεν ανάβει κανένα λαμπάκι

Δε ξέρω αν είναι standard αυτό με όλες τις μάρκες, αλλά εμένα οι δύο μήνες μου φαίνονται λίγοι.

mach, 1000 ευρώ σε λάμπες δε τα δίνεις στα 6-7 χρόνια ;)
τα λεφτά του πάλι θα τα βγάλει το ιταλικό

Sebu
03-11-11, 13:30
Ουσιαστικά ψάχνω για κάποιο hatchback το οποίο:

- να έχει έναν αξιοπρεπή κινητήρα, κυβισμού 1.2 έως 1.6 ώστε να μειωθεί το κόστος φορολογίας και να αυξάνεται η ενεργητική ασφάλεια - θέλω να είναι σβέλτο στις ρεπρίζ, σε καμιά περίπτωση δε με νοιάζει το γκάζι, οι κόντρες και λοιπές μλκιες.
- να βρίσκεται περίπου στα 15 χιλιάρικα, +/- 500 ευρώ, προφανώς όσο φθηνότερο, τόσο πιο ευτυχισμένος θα είμαι
- να έχει ένα εσωτερικό στο οποίο χαίρομαι να βρίσκομαι, νεανικό και προσεγμένο
- να είναι καλοφτιαγμένο σε 3θυρο, μιας και δεν υπάρχει (προς το παρών) απαίτηση για 3ο άτομο
- να μην είναι hyundai, kia, daewoo, skoda, citroen, ιταλικό (αν και μου αρέσει πολύ η Mito)

Για αξιοπρεπη κινητηρα, με χαμηλη καταναλωση, ρεπριζ, και χαμηλη φορολογια, ειναι μονοδρομος τα τουρμπο.
Θες ενα αμαξι στα 1.400 με 140-160 αλογα. Να τραβαει στην Εθνικη για να κανεις προσπεραση με ασφαλεια και ανεση, αλλα να καιει σαν 1.400αρι στην πολη με 1η-2α-3η.

Στα χαρακτηριστικα που θετεις για εμενα πας ή σε Corsa (δεν ξερω αν βγαινει σε εκδοση με τον 1.400αρι turbo με τα 140 αλογα) ή σε καποιο TSI του VAG (Vw, seat, skoda - δεν λεω Audi γιατι ειναι πολυ ακριβοτερα).

Λαβε υποψη σου οτι ολα τα συγχρονα αμαξια με τα καλουδια που εχουν επανω για παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια εχουν αυξησει σημαντικα το βαρος τους αρα ενα μοτερ εκει στα 95-100 αλογα θα ειναι "λιγο". Δεν ξερω τι οδηγας τωρα και σε τι εχεις συνηθισει, για εμενα τα πολλα αλογα, το ρεπριζ και το ξεπεταγμα το θες στο ταξιδι, στο αισχρο επαρχιακο οδικο δικτυο της Ελλαδας, να κανεις μια προσπεραση με ασφαλεια σαν ανθρωπος. Με 95 αλογα σε ενα αμαξι 1.500 κιλα, με ανοικτο aircondition δεν προσπερνας ευκολα και γρηγορα νταλικα οπως με ενα αμαξι με ιδια κιλα και συνθηκες αλλα με 120+ αλογα. Εκεις θες το αποθεμα ροπης και αλογων.

teodor_ch
03-11-11, 13:40
Λαβε υποψη σου οτι ολα τα συγχρονα αμαξια με τα καλουδια που εχουν επανω για παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια εχουν αυξησει σημαντικα το βαρος τους αρα ενα μοτερ εκει στα 95-100 αλογα θα ειναι "λιγο". Δεν ξερω τι οδηγας τωρα και σε τι εχεις συνηθισει, για εμενα τα πολλα αλογα, το ρεπριζ και το ξεπεταγμα το θες στο ταξιδι, στο αισχρο επαρχιακο οδικο δικτυο της Ελλαδας, να κανεις μια προσπεραση με ασφαλεια σαν ανθρωπος. Με 95 αλογα σε ενα αμαξι 1.500 κιλα, με ανοικτο aircondition δεν προσπερνας ευκολα και γρηγορα νταλικα οπως με ενα αμαξι με ιδια κιλα και συνθηκες αλλα με 120+ αλογα. Εκεις θες το αποθεμα ροπης και αλογων.


Συμφωνώ για το turbo -> ροπή -> ρεπρίζ
αλλά διαφωνώ στα άλογα.
Γύρω στα 120 για ένα golf είναι ικανοποιητικότατα ακόμα και φορτωμένο για ταξίδι.
Δεν είναι για κόντρες αλλά για άνετη ασφαλή οδήγηση ενός οικογενειάρχη.

Γιατί αν μπούμε στο τρυπάκι, θα πεταχτεί ένας άλλος και θα γράψει ότι κάτω απο 2.000 κυβικά είναι επικίνδυνα για οδήγηση σε ταχύτητες >140 και χρειαζόμαστε 200++ άλογα!

Ακόμα και με ένα Panda 1000άρι κάνεις Eurotrip με ασφάλεια. Τις προσπεράσεις τις κάνουμε πάντα υπο συγκεκριμένες συνθήκες και αποφασίζουμε εκείνη τη στιγμή το ρίσκο.
Ε, με ένα αργό αμαξάκι κάνουμε λιγότερες προσπεράσεις!

mach
03-11-11, 13:51
Λαβε υποψη σου οτι ολα τα συγχρονα αμαξια με τα καλουδια που εχουν επανω για παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια εχουν αυξησει σημαντικα το βαρος τους αρα ενα μοτερ εκει στα 95-100 αλογα θα ειναι "λιγο". Δεν ξερω τι οδηγας τωρα και σε τι εχεις συνηθισει, για εμενα τα πολλα αλογα, το ρεπριζ και το ξεπεταγμα το θες στο ταξιδι, στο αισχρο επαρχιακο οδικο δικτυο της Ελλαδας, να κανεις μια προσπεραση με ασφαλεια σαν ανθρωπος. Με 95 αλογα σε ενα αμαξι 1.500 κιλα, με ανοικτο aircondition δεν προσπερνας ευκολα και γρηγορα νταλικα οπως με ενα αμαξι με ιδια κιλα και συνθηκες αλλα με 120+ αλογα. Εκεις θες το αποθεμα ροπης και αλογων.

Θεμιτά και σωστά αυτά που λες.
Αλλά for the record, το βάρος του πρηγούμενης γενιάς Ibiza (ενδεικτικά) ήταν 1169 κιλά, το καινούργιο υποτίθεται ότι είναι ελαφρύτερο κατά 47 κιλά. Αντίστοιχες πρέπει να είναι και οι τιμές των Polo/Fabia. Δεν είναι ιδιαίτερα βαριά αμαξώματα.

odys2008
03-11-11, 14:04
Η ροπή είναι μεγάλο πράγμα για τον οδηγό. Θα σου συγχωρέσει λάθη στην οδήγηση, και θα σου επιτρέψει να πηγαίνεις με 1 πάνω, οπότε και θα σου κάνει πιο ευχάριστη την οδήγηση, γιατί δεν θα χρειάζεται να είσαι συνέχεια με τον λεβγέ στο χερι

Μονόδρομος τα 1.2 turbo και λόγω ετησιων εξόδων ασφάλειας και τελών κυκλοφορίας

Sebu
03-11-11, 14:09
Γιατί αν μπούμε στο τρυπάκι, θα πεταχτεί ένας άλλος και θα γράψει ότι κάτω απο 2.000 κυβικά είναι επικίνδυνα για οδήγηση σε ταχύτητες >140 και χρειαζόμαστε 200++ άλογα!

Με εναν TSI 160 αλογα 1.400 κυβικα, πας με 165 κολλημενα και το αμαξι δεν κουναει ρουπι ουτε κομπιαζει/ζοριζεται. Δεν χρειαζεσαι 2λιτρο πλεον.


Ακόμα και με ένα Panda 1000άρι κάνεις Eurotrip με ασφάλεια.

Μονο αν εχεις αυτοκτονικες τασεις :whistle:


Τις προσπεράσεις τις κάνουμε πάντα υπο συγκεκριμένες συνθήκες και αποφασίζουμε εκείνη τη στιγμή το ρίσκο.
Ε, με ένα αργό αμαξάκι κάνουμε λιγότερες προσπεράσεις!

Ειναι καθαρα στατιστικο το θεμα. Με ενα αργο αμαξι, θα σου παρει περισσοτερο χρονο να ολοκληρωσεις την προσπεραση αρα περισσοτερο χρονο εκτεθειμενος αρα μεγαλυτερη η πιθανοτητα για ατυχημα. Με ενα γρηγορο αμαξι το ξεπεταγμα και η προσπεραση θα γινει σε πολυ μικροτερο χρονο, μειωνοντας το χρονο της εκθεσης σου στο αντιθετο ρευμα πχ αρα μειωνοντας τον κινδυνο.

Φυσικα μπορεις να βγεις με ενα 1.000αρι στο Αθηνα-Πατρα να κατσεις πισω απο μια νταλικα με 60χλμ/ωρα και να φτασεις σε 4 ωρες. Επιλογες ειναι αυτες.

teodor_ch
03-11-11, 15:00
Με εναν TSI 160 αλογα 1.400 κυβικα, πας με 165 κολλημενα και το αμαξι δεν κουναει ρουπι ουτε κομπιαζει/ζοριζεται. Δεν χρειαζεσαι 2λιτρο πλεον.


Επειδή το έχω το αυτοκίνητο, το παραπάνω το κάνεις μόνο αν το αμάξι είναι άδειο.
Αν βάλεις άλλα δύο άτομα απο τα 140 και πάνω για να κάνεις "καλή" προσπέραση θές >3500 στροφές (άρα 4η) και πάλι βλέπεις ότι ζορίζεται.





Μονο αν εχεις αυτοκτονικες τασεις :whistle:


Θα έλεγα καλύτερα, μόνο αν είσαι σκράπας οδηγός.
Αυτοκτονικές τάσεις θα έλεγα, αν ήθελες να κάνεις κόντρες με το ίδιο panda!




Ειναι καθαρα στατιστικο το θεμα. Με ενα αργο αμαξι, θα σου παρει περισσοτερο χρονο να ολοκληρωσεις την προσπεραση αρα περισσοτερο χρονο εκτεθειμενος αρα μεγαλυτερη η πιθανοτητα για ατυχημα. Με ενα γρηγορο αμαξι το ξεπεταγμα και η προσπεραση θα γινει σε πολυ μικροτερο χρονο, μειωνοντας το χρονο της εκθεσης σου στο αντιθετο ρευμα πχ αρα μειωνοντας τον κινδυνο.

Φυσικα μπορεις να βγεις με ενα 1.000αρι στο Αθηνα-Πατρα να κατσεις πισω απο μια νταλικα με 60χλμ/ωρα και να φτασεις σε 4 ωρες. Επιλογες ειναι αυτες.

Οι τελευταίες δύο γραμμές είναι το ζουμί της υπόθεσης.
Και στο απλοποιώ όσο μπορώ,

ένας οδηγός μίας Z4 35is με 340 άλογα, αν πιάσει το δικό μου (160 άλογα) και βγεί στην εθνική θα είναι σαν εμένα να οδηγήσω ένα panda.
Η αξία του οδηγού εκεί φαίνεται. Στην ΚΑΘΕ προσπέραση, να ζυγίζεις το ρίσκο και να πράττεις ανάλογα. Είτε με panda, είτε με φεράρι, είτε σε Γερμανικό δρόμο είτε σε χωματόδρομο της Κρήτης.

Καλή η ενεργητική ασφάλεια αλλά της έχουμε δώσει υπερβολική αξία λόγω marketing.

gatoulas
03-11-11, 16:22
1 στα 3 Punto που βλέπω στο δρόμο το βράδυ έχουν κάποια λάμπα φωτισμού που δε δουλεύει. Ότι και να λένε για τα Ιταλικά, συνεχίζουν να είναι ζημιάρικα. Όμορφα, φθηνά, σβέλτα αλλά σίγουρα θα σε τρέχουν στα συνεργεία.

Σχετικά, με το dsg, δεν το σκέφτομαι καθόλου. Σίγουρα είναι σούπερ ευκολία αλλά θα προσθέσει τουλάχιστον +1500€ στον ήδη σφιχτό προϋπολογισμό.

Η υπερβάλλεις ή είμαι πολύ τυχερός. 4 puntα σε 10 χρόνια χωρίς πρόβλημα (2 λάμπες και 2 ντίζες δεν είναι κακό αποτέλεσμα)

and64
03-11-11, 18:04
Σχετικά, με το dsg, δεν το σκέφτομαι καθόλου. Σίγουρα είναι σούπερ ευκολία αλλά θα προσθέσει τουλάχιστον +1500€ στον ήδη σφιχτό προϋπολογισμό.

Ναι, αλλά αυτο δεν σε εμποδίζει απο το να παίξεις λιγο με ενα test drive να δεις τι χάνεις...:lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::innocent:


Επειδή το έχω το αυτοκίνητο, το παραπάνω το κάνεις μόνο αν το αμάξι είναι άδειο.
Αν βάλεις άλλα δύο άτομα απο τα 140 και πάνω για να κάνεις "καλή" προσπέραση θές >3500 στροφές (άρα 4η) και πάλι βλέπεις ότι ζορίζεται.


ένας οδηγός μίας Z4 35is με 340 άλογα, αν πιάσει το δικό μου (160 άλογα) και βγεί στην εθνική θα είναι σαν εμένα να οδηγήσω ένα panda.
Η αξία του οδηγού εκεί φαίνεται. Στην ΚΑΘΕ προσπέραση, να ζυγίζεις το ρίσκο και να πράττεις ανάλογα. Είτε με panda, είτε με φεράρι, είτε σε Γερμανικό δρόμο είτε σε χωματόδρομο της Κρήτης.

Καλή η ενεργητική ασφάλεια αλλά της έχουμε δώσει υπερβολική αξία λόγω marketing.

Όντως ο tsi με φορτίο και a/c θέλει πάτημα και ζορίζεται εμφανώς. Θερμοκρασία λαδιου δεν δουλεύει ποτε κάτω απο 95-98c στην εθνική καλοκαίρι με >130...

Οσο για το αν φτάνουν ή οχι τα άλογα, είναι οντως παντα σχετικό με το τι εχεις συνηθίσει να οδηγείς! Εγω μπήκα προχτες στο golf μετα απο 3ωρο ταξίδι με α5 2.0 stronic με προγραμμα και εψαχνα στην αρχη να βρω γιατι δεν φεύγει...:p

Εννοείται οτι παντα πρέπει κανεις να εχει συναίσθηση του τι οδηγεί και τι μπορεί και δεν μπορεί να κάνει με αυτό...

teodor_ch
03-11-11, 22:39
Εννοείται οτι παντα πρέπει κανεις να εχει συναίσθηση του τι οδηγεί και τι μπορεί και δεν μπορεί να κάνει με αυτό...

Αυτό είναι το σημαντικότερο για έναν οδηγό.
Όχι τα αστέρια, όχι τα άλογα, αλλά να ξέρει τι μπορεί και τί δε μπορεί να κάνει.
Εκεί την πατάμε οι περισσότεροι και όχι επειδή είχαμε 50-100-200 άλογα με 15 αερόσακους και αερόφρενο!

tsavman
04-11-11, 11:56
Εγώ πάντως, αν έψαχνα για καινούριο αυτή τη στιγμή, σίγουρα θα κοιτούσα και προς KIA μεριά.
Οι κορεάτες θεωρούνται κορυφή όσον αφορά την αξιοπιστία (ρωτήστε στα συνεργεία) και πλέον το design τους δεν υπολείπεται σε τίποτα των ευρωπαϊκών/ιαπωνέζικων.

π.χ

New Piccanto (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newpiccanto/) (review (http://www.youtube.com/user/carbuyer?feature=chclk#p/search/1/sSVtO4U7pYw))
New Rio (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newrio2011/) (review (http://www.youtube.com/user/carbuyer?feature=chclk#p/u/2/LtQkjzFFGws))
Pro C'eed FL (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed_FL/)

Vtester
04-11-11, 12:44
Φυσικα μπορεις να βγεις με ενα 1.000αρι στο Αθηνα-Πατρα να κατσεις πισω απο μια νταλικα με 60χλμ/ωρα και να φτασεις σε 4 ωρες. Επιλογες ειναι αυτες.

getz 1100 , 100χλμ/ωρα στις 3000 μια χαρά ταξιδάκι.



Εγώ πάντως, αν έψαχνα για καινούριο αυτή τη στιγμή, σίγουρα θα κοιτούσα και προς KIA μεριά.
Οι κορεάτες θεωρούνται κορυφή όσον αφορά την αξιοπιστία (ρωτήστε στα συνεργεία) και πλέον το design τους δεν υπολείπεται σε τίποτα των ευρωπαϊκών/ιαπωνέζικων.

π.χ

New Piccanto (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newpiccanto/) (review (http://www.youtube.com/user/carbuyer?feature=chclk#p/search/1/sSVtO4U7pYw))
New Rio (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/newrio2011/) (review (http://www.youtube.com/user/carbuyer?feature=chclk#p/u/2/LtQkjzFFGws))
Pro C'eed FL (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed_FL/)

οι Κορεάτες πουλάνε φθηνά το αμάξι και σε πριονίζουν στα service οι αντιπροσωπίες , τα φάγαμε στην μάπα.

@Μach το θέμα είναι να σου αρέσει και εμφανισιακά. ποια έκδοση 207 θα πας να δεις ; Πήγαινε αν έχεις χρόνο και θέλεις να δεις και το renault clio gt

tsavman
04-11-11, 12:51
οι Κορεάτες πουλάνε φθηνά το αμάξι και σε πριονίζουν στα service οι αντιπροσωπίες , τα φάγαμε στην μάπα.



Service μπορείς να κάνεις και εκτός επίσημης αντιπροσωπείας κανονικά (και με νόμο), και να μη χάσεις την εγγύηση, η οποία είναι και 7 χρόνια για τα kia.

Από τη δική σου εμπειρία (εγώ οδηγώ Corolla E12 και αυτό του avatar :p), βγάζουν περισσότερες ζημιές από άλλα πχ ευρωπαϊκα αυτοκίνητα ίδιου κόστους/κατηγορίας;

odys2008
04-11-11, 13:14
Όχι το clio gt, πάνε δες το clio tce. Στο renault club που είμαι λένε ότι είναι κορυφαίο

Vtester
04-11-11, 13:17
Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος στο σπίτι σου αν ξέρεις , δεν είναι εκεί το θέμα. Πολλοί άνθρωποι πηγαίνουν το αυτοκίνητο τους στην αντιπροσωπεία για να κάνουν το καθιερωμένο service αγνοώντας ότι πληρώνουν τα ίδια genuine parts υπερτιμημένα καθώς και αν μιλήσω για hyundai α)δεν βλέπεις τι κάνουν β)μπορώ να σου πω με σιγουριά μετά από μαρκάρισμα ανταλλακτικών ότι δεν αλλάζουν κάποια ενώ αναγράφονται στο τιμολόγιο. Επίσης δεν είναι δυνατό το service στα ίδια χιλιόμετρα με τα ίδια πράγματα προς αλλαγή να κοστίζει περισσότερο σε getz από saab 9-3 aero ίδιας χρονολογίας. Για το Pro ceed μάλλον θέλεις να μάθεις , ωραίο είναι και σε 2 φιλαράκια που το έχουν δεν έχει βγάλει κάτι ακόμα. Όμως γνωρίζεις οτι όταν πάρεις ένα τέτειο αυτοκίνητο ή το παντρεύεσαι ή όταν το αποχωριστείς θα χάσεις αρκετά χρήματα , το 2ο όμως στις μέρες που διανύουμε δεν νομίζω οτι απασχολεί κανέναν. Γενικά τα κορεάτικα δεν είναι ζημιάρικα αλλά έχει να κάνει με την νοοτροπία οδήγησης τέτοιων αυτοκινήτων και απο την κατηγορία των οδηγών τους , δεν παίρνει κανείς atos και το πλακώνει , μπορεί να κάνει πολλά χλμ αλλά είναι συντηρητικά , συνδύασε αυτό με νορμαλ αλλαγή λαδιών σε μοτερ απλής τεχνολογίας λίγων ίππων , τι περιμένεις να πάθει; Για μένα το θέμα παραμένει , φυσικά είναι θέμα οικονομικό , αλλά πρωτίστως είναι να σου αρέσει εμφανισιακά, να το βλέπεις και να σου δημιουργεί ένα χαμόγελο , όχι να λες εντάξει μέτριο εμφανισιακά αλλά το μοτέρ δεν παίζεται.



Όχι το clio gt, πάνε δες το clio tce. Στο renault club που είμαι λένε ότι είναι κορυφαίο

αν δεν έχει θέμα με τα κυβικά και το οικονομικό , τουλάχιστον εγώ θα προτιμούσα 1600 νορμάλ από 1200 turbo

odys2008
04-11-11, 13:37
Καίει πολύ παραπάνω όμως

terry39
04-11-11, 13:51
Oι Κορεάτες πουλάνε φθηνά το αμάξι και σε πριονίζουν στα service οι αντιπροσωπίες , τα φάγαμε στην μάπα.

@Μach το θέμα είναι να σου αρέσει και εμφανισιακά. ποια έκδοση 207 θα πας να δεις ; Πήγαινε αν έχεις χρόνο και θέλεις να δεις και το renault clio gt

Νομίζω σε όλες τις αντιπροσωπίες σε πριονίζουν

Για το 207 βγήκε έκδοση και με υγραέριο

Από sevice Seat Leon '06 έχει κανείς υπόψιν ?

teodor_ch
04-11-11, 14:57
αν δεν έχει θέμα με τα κυβικά και το οικονομικό , τουλάχιστον εγώ θα προτιμούσα 1600 νορμάλ από 1200 turbo

ακόμα και με τόσα κυβικά διαφορά, το 1200άρι παίζει να έχει γρηγορότερες ρεπρίζ σε νορμάλ στροφές, ενώ ο 1600άρης να θέλει κατέβασμα ταχύτητας

γενικά αν μπορεί κάποιος να πάρει turbo το επικροτώ 100% γιατί η ροπή του είναι άλλο πράγμα

once turbo, always turbo! :p

mach
04-11-11, 17:37
Σωστή η τελευταία πρόταση, δυστυχώς.
Και μου δώσαν μια ωραία προσφορά για το ibiza fr, η οποία βγαίνει αρκετά χαμηλότερα από το highline polo (και μάλιστα έρχεται με στανταρ το dsg).
Είπα δε θέλω γκάζι αλλά αλλά μάλλον θα τη κάνω την αμαρτία μου φαίνεται... :hmm:

Tiven
04-11-11, 18:19
Είπα δε θέλω γκάζι αλλά αλλά μάλλον θα τη κάνω την αμαρτία μου φαίνεται... :hmm:

γιατί όχι;

odys2008
04-11-11, 19:03
Σωστή η τελευταία πρόταση, δυστυχώς.
Και μου δώσαν μια ωραία προσφορά για το ibiza fr, η οποία βγαίνει αρκετά χαμηλότερα από το highline polo (και μάλιστα έρχεται με στανταρ το dsg).
Είπα δε θέλω γκάζι αλλά αλλά μάλλον θα τη κάνω την αμαρτία μου φαίνεται... :hmm:

To πήρες με κλειστά μάτια
1.4 tsi 150hp
dsg 7
καλή ποιότητα κατασκευής
καλή τιμή
τι άλλο θέλεις?

πρέπει να καίει λιγουλάκι παραπάνω όμως

@ ADSLgr.com All rights reserved.