PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

and64
04-11-11, 20:05
To πήρες με κλειστά μάτια
1.4 tsi 150hp
dsg 7
καλή ποιότητα κατασκευής
καλή τιμή
τι άλλο θέλεις?

πρέπει να καίει λιγουλάκι παραπάνω όμως

+1 Σχετικα με την κατανάλωση, αν το πήζεις στην κινηση ναι θα καίει παραπανω. Αν κανεις λιγο πιο ανοιχτες διαδρομές και αφήνεις το dsg στην ησυχία του να βάλει 7η στα 80 και χωρις πολλά kickdown κλπ έχει μια χαρά νορμάλ κατανάλωση!

mach απ'οτι καταλαβαίνω μιλάμε για ετοιμοπαράδοτα και επομένως δεν πρέπει να παίζει επιλογή εξοπλισμού, σωστά;

ownagE_
04-11-11, 20:52
Και μου δώσαν μια ωραία προσφορά για το ibiza fr, η οποία βγαίνει αρκετά χαμηλότερα από το highline polo (και μάλιστα έρχεται με στανταρ το dsg).

Πόσο δηλαδή?

mach
05-11-11, 17:11
^^

Κάτι παραπάνω από 16 χιλ, αλλά χωρίς την επέκταση εγγύησης της Seat (η οποία είναι 528€ αν θυμάμαι σωστά και είναι μάλλον απαραίτητη - ειδικά με το dsg).

Χωρίς την επέκταση εγγύησης, βγαίνει κανά 400άρι λιγότερο από το polo με τον full εξοπλισμό (17.100 τελική τιμή του highline polo, άντε να στο δώσουν 16,5 χιλιάρικα με καμιά απόσυρση, αν βάλεις τα κλάματα και ικετέψεις, ίσως δώσουν και κανα φτηνοσεναγερμό δώρο).

and64
05-11-11, 20:52
^^

Κάτι παραπάνω από 16 χιλ, αλλά χωρίς την επέκταση εγγύησης της Seat (η οποία είναι 528€ αν θυμάμαι σωστά και είναι μάλλον απαραίτητη - ειδικά με το dsg).

Χωρίς την επέκταση εγγύησης, βγαίνει κανά 400άρι λιγότερο από το polo με τον full εξοπλισμό (17.100 τελική τιμή του highline polo, άντε να στο δώσουν 16,5 χιλιάρικα με καμιά απόσυρση, αν βάλεις τα κλάματα και ικετέψεις, ίσως δώσουν και κανα φτηνοσεναγερμό δώρο).

O συναγερμός είναι του κ@$ου, μην ασχοληθείς καν, οπως και οι αισθητήρες που βάζουν εδώ. Αυτά η εργοστασιακά ή τουλάχιστον εξω σε κανενα μαγαζί που να σέβεται τον ευατό του...


Eπίσης αν το πάρεις τελικά τσέκαρε λιγο τα διαφορα seat club κλπ γιατι με το συγκεκριμένο μοτέρ καποια πλαίσια ειχα πρόβλημα με εμβολα και καίγανε αβερτα λάδι σε ολα τα μοντέλα (polo-ibiza-fabia) Η λύση των αντιπροσωπειών ήταν αλλαγή εμβόλων ή μετα απο πολλή φασαρια αλλαγή κινητήρα αλλά φυσικά είναι απάδεκτη η όλη φάση. Πλέον είπανε οτι αλλάξανε εμβολα και δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα + οτι εχει εμφανιστεί στην πιο πιεσμένη εκδοχή των 180 hp που φοράνε τα gti-cupra-rs αλλά καλού κακού ψάξτο!

Vtester
05-11-11, 22:07
^^

Κάτι παραπάνω από 16 χιλ, αλλά χωρίς την επέκταση εγγύησης της Seat (η οποία είναι 528€ αν θυμάμαι σωστά και είναι μάλλον απαραίτητη - ειδικά με το dsg).

Χωρίς την επέκταση εγγύησης, βγαίνει κανά 400άρι λιγότερο από το polo με τον full εξοπλισμό (17.100 τελική τιμή του highline polo, άντε να στο δώσουν 16,5 χιλιάρικα με καμιά απόσυρση, αν βάλεις τα κλάματα και ικετέψεις, ίσως δώσουν και κανα φτηνοσεναγερμό δώρο).

Σιγά να μην τους κάνεις και τεμενάδες αυτήν την εποχή για να αγοράσεις αμάξι .Χάρη τους κάνεις. Θα έπρεπε να σε παρακαλάνε.

Τέσπα . Μάλλον δεν θα πας να δεις το clio , δεν πειράζει. Τί χρώμα θα πάρεις το fr ;

imr
07-11-11, 21:18
Σωστή η τελευταία πρόταση, δυστυχώς.
Και μου δώσαν μια ωραία προσφορά για το ibiza fr, η οποία βγαίνει αρκετά χαμηλότερα από το highline polo (και μάλιστα έρχεται με στανταρ το dsg).
Είπα δε θέλω γκάζι αλλά αλλά μάλλον θα τη κάνω την αμαρτία μου φαίνεται... :hmm:

Ε χωρις σκεψη αλλη φαση το fr
Τα εχει ολα , οικονομικο (λογω dsg, αλλιως ο 1.4 και σε κινηση), δυναμη υπεραρκετη για ταξιδι και οτι θες, ομορφο, φτηνο, καλο εξοπλισμο στανταρ κτλ.

mach
10-11-11, 12:39
O συναγερμός είναι του κ@$ου, μην ασχοληθείς καν, οπως και οι αισθητήρες που βάζουν εδώ. Αυτά η εργοστασιακά ή τουλάχιστον εξω σε κανενα μαγαζί που να σέβεται τον ευατό του...

Κατόπιν κουβέντας που είχα με γνωστό της κοπέλας μου, ο οποίος δούλευε σε μεγάλο έμπορο/αντιπρόσωπο VW, ενημερώθηκα ότι οι περισσότεροι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Κινέζικοι συναγερμοί ρέπλικες των 20-30 ευρώ και αισθητήρες της πλάκας σε άσχετα χρώματα, τους οποίους παρουσιάζουν σαν δώρα αξίας 300+ ευρώ.

Έχω ήδη πάει σε αρκετούς εμπόρους και βλέπω παρόμοιες προσφορές, ούτε ευρώ απόκλιση μεταξύ τους. Λένε ότι αγαπάνε τους ανταγωνιστές τους και ότι υπάρχει ευγενης άμιλλα αλλά όταν τους πιάσεις κουβέντα, το θάψιμο πάει σύννεφο.
Θα πάρω από αυτόν που θα μου κόψει τουλάχιστον 500 ευρώ στα ΜΕΤΡΗΤΑ.

and64
10-11-11, 15:36
Κατόπιν κουβέντας που είχα με γνωστό της κοπέλας μου, ο οποίος δούλευε σε μεγάλο έμπορο/αντιπρόσωπο VW, ενημερώθηκα ότι οι περισσότεροι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Κινέζικοι συναγερμοί ρέπλικες των 20-30 ευρώ και αισθητήρες της πλάκας σε άσχετα χρώματα, τους οποίους παρουσιάζουν σαν δώρα αξίας 300+ ευρώ.

Έχω ήδη πάει σε αρκετούς εμπόρους και βλέπω παρόμοιες προσφορές, ούτε ευρώ απόκλιση μεταξύ τους. Λένε ότι αγαπάνε τους ανταγωνιστές τους και ότι υπάρχει ευγενης άμιλλα αλλά όταν τους πιάσεις κουβέντα, το θάψιμο πάει σύννεφο.
Θα πάρω από αυτόν που θα μου κόψει τουλάχιστον 500 ευρώ στα ΜΕΤΡΗΤΑ.

Το ξέρω τι παίζει στις αντιπροσωπείες! Απλά μακριά απο "δώρα":down: Το χειρότερο δε είναι οτι για να στα περάσουν αυτά ξυλώνουν το μισό αυτοκίνητο!! Γι αυτο σου λεω εργοστασιακά ή εστω σε σοβαρό ηχοσυστηματάδικο για να γίνει σωστά η δουλεια...

Θα πας για το fr τελικά; Παίζει κανένα ετοιμοπαράδοτο με κατι παραπάνω απο τον βασικό εξοπλισμό;

mach
10-11-11, 16:13
Το ξέρω τι παίζει στις αντιπροσωπείες! Απλά μακριά απο "δώρα":down: Το χειρότερο δε είναι οτι για να στα περάσουν αυτά ξυλώνουν το μισό αυτοκίνητο!! Γι αυτο σου λεω εργοστασιακά ή εστω σε σοβαρό ηχοσυστηματάδικο για να γίνει σωστά η δουλεια...

Θα πας για το fr τελικά; Παίζει κανένα ετοιμοπαράδοτο με κατι παραπάνω απο τον βασικό εξοπλισμό;

Ναι, απ'ότι φαίνεται για το fr πάω.
Υπάρχουν καμιά 10αριά ετοιμοπαράδοτα σε χρωματάκια που μου αρέσουν, τα οποία έχουν τον στάνταρ εξοπλισμό του fr (o οποίος είναι ήδη σε πολύ καλά επίπεδα). Tα μόνα που λείπουν είναι τα πεντάλ αλουμινίου του cupra, bluetooth/usb στη κονσόλα και πιθανότατα η ηλιοροφή.
Νταξ, πιστεύω ότι στα λεφτά του είναι από τις πλέον τίμιες επιλογές στην αγορά.

and64
10-11-11, 16:37
Νταξ, πιστεύω ότι στα λεφτά του είναι από τις πλέον τίμιες επιλογές στην αγορά.

Ισχύει!! Γενικά σαφώς και δεν είναι άδειο απο εξοπλισμό.

Απο αυτά που αναφέρεις πάντως, προσωπικά δεν θα μου έλειπε καθόλου η πεταλιέρα, ίσως το bluetooth (που πάντως μπαίνει εκ των υστέρων), αλλά σίγουρα η οροφή και φυσικά τα bi xenon που είναι απο δύσκολο εως αδύνατο να μπουν μετά...

Χρώμα τι παίζει; Λευκό και πορτοκαλί μου αρέσει αρκετά το ibiza!

mach
10-11-11, 17:24
Το λευκό (candy white) μου αρέσει και εμένα. Σκέφτομαι όμως ότι λερώνεται εύκολα σε αυτό χρώμα - και φαίνεται περισσότερο.
Σαν εναλλακτική, βλέπω και το luna grey το οποίο είναι λίγο γκρι ξενέρωτο αλλά ταιριάζει στα μουχλιασμένα γούστα μου :oops:

Tiven
10-11-11, 17:34
το αντίθετο δεν συμβαίνει με τα άσπρα; δηλαδή λερώνει πιο δύσκολα :p

and64
10-11-11, 17:38
Το λευκό (candy white) μου αρέσει και εμένα. Σκέφτομαι όμως ότι λερώνεται εύκολα σε αυτό χρώμα - και φαίνεται περισσότερο.
Σαν εναλλακτική, βλέπω και το luna grey το οποίο είναι λίγο γκρι ξενέρωτο αλλά ταιριάζει στα μουχλιασμένα γούστα μου :oops:

Λευκό είναι το καλύτερο σε θέμα βρώμας! Εμας είναι σκούρα και τα 2 (μπορντό και μαύρο) και απλά δεν είναι ποτέ καθαρά, ειδικά το golf που είναι μαύρο λερώνει με τη σκέψη
Το λευκό δείχνει λερωμένο όταν το μαύρο δείχνει άπλητο 6 μήνες:lol::lol::lol: + φυσικά οτι γλυτώνεις το μεταλλικό...

Το γκρι δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε σε ibiza που εχω δει (απλο οχι fr) Αν πας σε σκούρο καντο σωστά και πήγαινε σε μαύρο. Μετά βάφεις και μαύρες τις ζάντες + μεμβράνες και το κάνεις stealth:biggrin: (να πω την αλήθεια αυτός ο συνδυασμός μαύρη ζάντα-σκούρο παράθυρο μου αρέσει ακομα περισσότερο σε άσπρο γιατί κάνει αντίθεση, anyway γούστα ειναι αυτα)

Tiven
10-11-11, 17:41
λευκό το καλύτερο χρώμα μακράν αν και όταν ήμουν νεότερος δεν το εκτιμούσα :p

και από θέμα ομορφιάς είναι πλέον από τα αγαπημένα μου αλλά δεν ξέρω αν σχετίζεται με την βρώμα :lol:

and64
10-11-11, 18:13
λευκό το καλύτερο χρώμα μακράν αν και όταν ήμουν νεότερος δεν το εκτιμούσα :p

και από θέμα ομορφιάς είναι πλέον από τα αγαπημένα μου αλλά δεν ξέρω αν σχετίζεται με την βρώμα :lol:

Στα παλιότερα αυτοκίνητα δεν ήταν γυαλιστερό όπως τα σημερινά, ήταν πιο "μουντό" αν μπορώ να το πώ ετσι. Είχαμε πχ το '92 ενα peugeot ασπρο και δεν έχει καμια σχέση με τα σημερινά...

odys2008
10-11-11, 19:32
Πρόσεξε αν δεν είναι μεταλικό το χρώμα οι κουτσουλιές αν μένουν πάνω το χαλάνε!
Ασημί και άσπρο για να δείχνουν λερωμένα πρέπει να περάσεις από βάλτο
Το ένα μας αμάξι είναι μαύρο που όπως είπαν λερώνει με τη σκέψη. Το πλένεις και αν δεν το κάνεις με δέρμα ξαναλερώνει από τους λεκέδες του νερού. Άσε που το καλοκαίρι ζεματάει

Κατά τα άλλα πιστεύω η πιο τίμια επιλογή το fr, και εγώ γι αυτό θα πήγαινα :cool:

and64
10-11-11, 20:41
Πρόσεξε αν δεν είναι μεταλικό το χρώμα οι κουτσουλιές αν μένουν πάνω το χαλάνε!
Ασημί και άσπρο για να δείχνουν λερωμένα πρέπει να περάσεις από βάλτο
Το ένα μας αμάξι είναι μαύρο που όπως είπαν λερώνει με τη σκέψη. Το πλένεις και αν δεν το κάνεις με δέρμα ξαναλερώνει από τους λεκέδες του νερού. Άσε που το καλοκαίρι ζεματάει

Κατά τα άλλα πιστεύω η πιο τίμια επιλογή το fr, και εγώ γι αυτό θα πήγαινα :cool:

Δέρμα;;;;;;;; :nono: microfibre ftw:cool:

Όλα θέλουν σκούπισμα έτσι κι αλλιως.

Όσο για τo καλοκαίρι πλέον όλα τα αυτοκίνητα έχουν ισχυρό clima αλλά οντως το μαύρο τραβάει περισσότερο τη ζέστη. Με μεμβρανες (όχι απαραίτητα έντονα σκουρες) ομως είναι σαφώς καλύτερα

Tiven
10-11-11, 20:43
άσπρο + μεμβράνες = τρομερή διαφορά στον κλιματισμό

and64
10-11-11, 21:08
άσπρο + μεμβράνες = τρομερή διαφορά στον κλιματισμό

Αμφιβάλω, γιατί το καλοκαίρι κυκλοφόρησα αρκετες μερες ένα φιλικό α5 λευκό και δεν είδα καμιά φοβερή διαφορά στον χρόνο που χρειαζόταν για να γίνει υποφερτή η καμπίνα σε σχέση με τo golf μου που είναι μαύρο αμφότερα με μεμβρανες και αυτόματο clima, όχι a/c

Αν μιλάμε για > 1 ώρα στον ήλιο οι λαμαρίνες πυρώνουν ότι χρώμα και να χουν :p

Tiven
10-11-11, 21:40
δοκίμασε με ίδια αυτοκίνητα :p

and64
10-11-11, 21:48
δοκίμασε με ίδια αυτοκίνητα :p

Τωρα που το σκέφτομαι εχει άλλος φίλος ενα λευκό golf ιδιο με το δικό μου, αμα καλοκαιριάσει θα το δοκιμάσω:lol::lol::lol:

Πάντως δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει αισθητή διαφορά μέσα στην καμπίνα. Anyway....

NT1G
11-11-11, 19:32
Άσχετο αλλά μιας και επιτρέπεται τώρα το πετρέλαιο δεν κοιτάς μήπως για κανά diesel αν κάνεις και πολλά km τον χρόνο;

and64
11-11-11, 19:58
Άσχετο αλλά μιας και επιτρέπεται τώρα το πετρέλαιο δεν κοιτάς μήπως για κανά diesel αν κάνεις και πολλά km τον χρόνο;

Το μόνο κακό με το πετρέλαιο είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα σχετικά με την φορολογία απ' όσο είδα. Για να παρεις ομως κάτι καλό σε πετρέλαιο θες το λιγότερο 1600 κυβικά, ιδανικά 1900-2000 σε πιο μεγάλα αυτοκίνητα, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Tiven
11-11-11, 20:17
Δεν είναι ρίσκο όμως μιας και οι diesel είναι πολύ πιο ευαίσθητοι στην νοθεία;

NT1G
11-11-11, 20:23
Δεν είναι ρίσκο όμως μιας και οι diesel είναι πολύ πιο ευαίσθητοι στην νοθεία;

Ε ναι είναι και αυτό ένα θέμα. :(

and64
11-11-11, 20:23
Δεν είναι ρίσκο όμως μιας και οι diesel είναι πολύ πιο ευαίσθητοι στην νοθεία;

Είναι ενα ρίσκο αλλα αν γεμίζεις απο σοβαρά πρατήρια δεν θα πρέπει να χεις θεμα...

odys2008
11-11-11, 23:52
Δυστυχώς αρκούν κανα 2 γεμίσματα για να την πάρεις στο χέρι νομίζω. Αν έχει πολύ θείο σε common rail κινητήρες με 2000bar πίεση αυτό μετατρέπεται σε θεεικό οξύ και χαλάει τα πάντα :evil:

NT1G
12-11-11, 00:09
Το μόνο κακό με το πετρέλαιο είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα σχετικά με την φορολογία απ' όσο είδα. Για να παρεις ομως κάτι καλό σε πετρέλαιο θες το λιγότερο 1600 κυβικά, ιδανικά 1900-2000 σε πιο μεγάλα αυτοκίνητα, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Δεν φορολογούν με τα g CO2 τώρα πια; Οπότε μπορείς να πάρεις πιο πολλά κυβικά.

aglaisma
12-11-11, 01:30
+1 στο λευκο κι απο εμενα. Δεν εχουν σχεση τα λευκα του τοτε, με το τωρα. 2 λευκα candy εχω και τα πλενω 1 φορα το καθενα το μηνα. Και ειδικα καθαρο, χτυπαει στο ματι με τη μια. Εκεινο το ρημαδι το κουπρα ποτε θα το παρω...

and64
12-11-11, 03:30
Δεν φορολογούν με τα g CO2 τώρα πια; Οπότε μπορείς να πάρεις πιο πολλά κυβικά.

Δεν το εχω ψάξει ακριβώς πως πάει, αλλά επειδή υπάρχει τρομερή βεβαιότητα για το μέλλον, παίζει να σου σκάσουν τπτ "έκτακτες" εισφορές (που τείνουν να γίνουν τακτικές) και να το πληρώνεις χρυσάφι το 2λιτρο (ή και παραπάνω) πετρέλαιο!

terry39
12-11-11, 09:01
Νέο προωθητικό πρόγραμμα “Η SEAT σας κάνει δώρο τα καύσιμα για 10.000 χλμ”
(http://www.seat.gr/News/index.php?pathID=1_997_1697&aid=3336) για τον φίλο που σκέφτεται Seat ;)

mach
16-11-11, 12:07
Τελικά έγινε παραγγελία το Ιμπιθάκι FR, χρωματάκι άσπρο.
Μετά από πολύ σκέψη βέβαια. Και προβληματισμό μη βγει σκάρτος ο TSI.
Στα τσακ δε πήγα να για το 1600άρι fiesta.
Άντε να δούμε...

tsavman
16-11-11, 12:10
Καλοτάξιδο!
Πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με ασφάλεια σου εύχομαι, και..ένα μίνι review όταν μπορέσεις!
Πότε το περιμένεις;

and64
16-11-11, 12:18
Καλοτάξιδο και από μένα! Αναμένουμε εντυπώσεις και φωτο :p

euri
16-11-11, 12:30
Όχι ρε mach, ΜΕΓΑ λάθος! :(

Η ζώνη ασφαλείας τσαλακώνει το πουκάμισο
Τα πιτσιλιστήρια στα τζάμια είναι ανοικονόμητα

:p

mach
16-11-11, 12:46
Ευχαριστώ! Εννοείται ότι θα δώσω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.
Ελπίζω αρχές της άλλης εβδομάδας να το έχω, μιας και ήταν ετοιμοπαράδοτο (το τελευταίο άσπρο πήρα, είχαν ακόμα 2 σκούρα γκρι και 1 κόκκινο - μετά γιοκ τα ετοιμοπαράδοτα, παραγγελία από εργοστάσιο και αναμονή).

tsavman
16-11-11, 12:49
:cool:

Καλά έκανες και το πήρες το άσπρο, θα γλιτώσεις από πολύ πλύσιμο.

teodor_ch
16-11-11, 13:02
Τελικά έγινε παραγγελία το Ιμπιθάκι FR, χρωματάκι άσπρο.
Μετά από πολύ σκέψη βέβαια. Και προβληματισμό μη βγει σκάρτος ο TSI.
Στα τσακ δε πήγα να για το 1600άρι fiesta.
Άντε να δούμε...


Μακριά λέμε απο ατμοσφαιρικούς όταν παίζουν στα ίδια λεφτά!
Θα το καταλάβεις και εσύ όταν το πάρεις.

Τούμπανο απο εξοπλισμό. Τα έχει όλα τα βασικά (+έξτρα μπιχλιμπίδια) εκτός απο usb αν διάβασα καλά.

Πόσο σου βγήκε με το κλειδί στο χέρι? Αν το πήρες με χρηματοδότηση μαζί με τους τόκους.
Όλα δηλαδή εκτός απο την ασφάλεια.

Καλορίζικο καλοτάξιδο.

ΥΓ. Έχει κορυφαίο ESP (λογικά το ίδιο με του golf) και για να σου φύγει πρέπει να κάνεις πολύ χοντρή μλκία! :worthy:


ΥΓ2. Για τον TSI το μόνο που πρέπει να "προσέχεις" είναι το ζέσταμα του κινητήρα (το κρύωμα γίνεται συνήθως μόνο του, εκτός αν παρκάρεις ή φτάνεις στον προορισμό σου με σκαστές ταχύτητες!). Γενικά επειδή θα έχει και θερμοκρασία λαδιού, τον σκίζεις (απότομα γκάζι ή/και >3.500rpm) όταν η θερμοκρασία περάσει τους 75C βαθμούς και ακόμα καλύτερα >80-85C.

mach
16-11-11, 13:43
ΥΓ2. Για τον TSI το μόνο που πρέπει να "προσέχεις" είναι το ζέσταμα του κινητήρα (το κρύωμα γίνεται συνήθως μόνο του, εκτός αν παρκάρεις ή φτάνεις στον προορισμό σου με σκαστές ταχύτητες!). Γενικά επειδή θα έχει και θερμοκρασία λαδιού, τον σκίζεις (απότομα γκάζι ή/και >3.500rpm) όταν η θερμοκρασία περάσει τους 75C βαθμούς και ακόμα καλύτερα >80-85C.

Διαβάζω ότι καίει λαδάκι ο tsi και αυτός ήταν και είναι ο κύριος προβληματισμός μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Θα είμαι παναγίτσα στο στρώσιμο και θα κάνω και ένα ευχέλαιο πάνω στον κινητήρα μπας και τη γλιτώσω :lol:

σου στέλνω και πμ, μη βγάζω τα χρηματικά στη φόρα

Viper
16-11-11, 13:46
Για το λαδακι μου το ειπαν και μενα για το GOLF αλλα προς το παρον στα ~5000 χλμ δεν μου εχει βγαλει τιποτα. Φτου φτου μη το ματιασω:whistle:

tsavman
16-11-11, 14:15
mach, ευκαιρία να δεις και αυτό το site (http://www.cardetailing.gr/phpBB3/index.php)που αφορά την περιποίηση του αμαξώματος, από τώρα που είναι καινούριο.

Γράψου κ όλας στο αντίστοιχο forum ιδιοκτητών ibiza, για τυχόν απορίες/συμβουλές από άλλους ιδιοκτήτες.. και καλοτάξιδος και πάλι :)

teodor_ch
16-11-11, 15:36
Για το λαδακι μου το ειπαν και μενα για το GOLF αλλα προς το παρον στα ~5000 χλμ δεν μου εχει βγαλει τιποτα. Φτου φτου μη το ματιασω:whistle:

στο golf VI tSI μέχρι και τα 26.000 δε μου έχει κάψει τίποτα και δουλεύω αρκετά τη τουρμπίνα (2500-κόφτη rpm) :twisted:
(Μετά απο ζέσταμα στο 99.99% των περιπτώσεων)

and64
16-11-11, 15:49
Διαβάζω ότι καίει λαδάκι ο tsi και αυτός ήταν και είναι ο κύριος προβληματισμός μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Θα είμαι παναγίτσα στο στρώσιμο και θα κάνω και ένα ευχέλαιο πάνω στον κινητήρα μπας και τη γλιτώσω :lol:



Στο στρώσιμο μην το παρακάνεις κιόλας! Κανε και κανένα συγκρατημένο άνοιγμα για λίγο και αστο να ηρεμήσει ξανά.

Θερμοκρασία λαδιου δεν νομίζω πάντως οτι δείχνουν τα Seat στην mfd και δυστυχώς δεν υπάρχει ουτε καν δείκτης για τη θερμοκρασία νερου (ο οποίος βέβαια χρησιμεύει υπολογιστικά μονο για το ζέσταμα αφου απο τους πραγματικούς ~75c δείχνει 90 καρφωμένος:rolleyes:)

Απο λάδι εκτός απ'τις παρτίδες που είχαν αποδεδειγμένα πρόβλημα δεν παρακαίει. Εμενα με αλλαγές καθε 7500 στο golf, πίνει το πολύ 200 cc, συνήθως καθόλου. Εχω 82000 χλμ τώρα + οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαζε καθε 15000 λάδια (που λογικά θα θέλει συμπλήρωμα) κάτι που εγω δεν σκοπεύω να κάνω ποτέ:p

odys2008
16-11-11, 16:03
Νομίζω mach έκανες την καλυτερη επιλογή. Και εγώ γι αυτό θα πήγαινα τώρα :cool:
Καλορίζικο σου εύχομαι. Λογικά επειδή είναι ετοιμοπαράδοτο θα το έχεις σε 10 μέρουλες ε?

Viper
16-11-11, 16:07
Στο στρώσιμο μην το παρακάνεις κιόλας! Κανε και κανένα συγκρατημένο άνοιγμα για λίγο και αστο να ηρεμήσει ξανά.


Καθοτι νεος στο turbo, να ρωτησω. Υπαρχει περιπτωση "μπουκωματος" του turbo? Δηλαδη να του κανεις υπερβολικα ηρεμο στρωσιμο και μετα να μην αποδιδει οπως πρεπει? Και αν ναι, υπαρχει τρομος ξεμπουκωματος?:twisted:

and64
16-11-11, 16:09
Καθοτι νεος στο turbo, να ρωτησω. Υπαρχει περιπτωση "μπουκωματος" του turbo? Δηλαδη να του κανεις υπερβολικα ηρεμο στρωσιμο και μετα να μην αποδιδει οπως πρεπει? Και αν ναι, υπαρχει τρομος ξεμπουκωματος?:twisted:

Oχι θέμα μπουκώματος δεν παίζει. Αλλά απ'οτι βλέπω στο vwclub οσοι τα στρώσανε ευλαβικά αντιμετωπίζουν και τα μεγαλύτερα προβλήματα με τα λάδια:lol::lol::lol::lol::lol:

Γι αυτό λεω δεν κάνει καθόλου κακό και ενα μικρό άνοιγμα που και που μετά τα πρώτα 1000-1500 χλμ ;) Φυσικά πολλοί πάνε στο άλλο άκρο και τα πλακώνουνε κόφτες απο τα 1000 χλμ. Και πάλι ομως δεν είναι σίγουρο οτι θα έχει θέμα με λάδια!

teodor_ch
16-11-11, 16:32
Καθοτι νεος στο turbo, να ρωτησω. Υπαρχει περιπτωση "μπουκωματος" του turbo? Δηλαδη να του κανεις υπερβολικα ηρεμο στρωσιμο και μετα να μην αποδιδει οπως πρεπει? Και αν ναι, υπαρχει τρομος ξεμπουκωματος?:twisted:


Να πώ και εγώ τη γνώμη μου.

Το αποτέλεσμα του μπουκώματος να μή τραβάει στα τουρμπάτα δεν υπάρχει.
Το αποτέλεσμα του να καίει παραπάνω όμως ισχύει.
Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως και εξηγώ.

Στον κινητήρα του golf μου (τΣΙ 160άλογα) έχει κομπρέσορα στις χαμηλές (1200-2700) και το τούρμπο ανοίγει σιγά σιγά στις 2800 και φτάνει τον κόφτη. (Στο περίπου τα νούμερα).

Το τούρμπο είναι πάντα "ανοιχτό" απλά ανεβάζει πίεση μόνο στις παραπάνω στροφές.
Ο κομπρέσορας είναι ΠΑΝΤΑ κλειστός εκτός απο όταν πατάω συμπλέκτη ΚΑΙ γκάζι (δηλαδή όταν ξεκινάω) και όταν πατάω απότομα το γκάζι ή περισσότερο απο ένα ποσοστό.

Όταν εγώ λοιπόν για μέρες οδηγάω μέχρι τις 2200-2500 στροφές και πολύ απαλά, ο κινητήρας δεν "καθαρίζει" αφού δεν ανεβάζει πίεση και έτσι μπουκώνει και καταναλώνει παραπάνω βενζίνη.

Όμως λόγω του κομπρέσορα και του τούρμπο με το που ανεβάσω λίγο στροφές ή βυθίσω περισσότερο το γκάζι, ανεβάζει πίεση μου δίνει άντε 140 αντί 160 άλογα και δεν καταλαβαίνω διαφορά στις επιδόσεις συν ότι καθαρίζει απο όποιο μπούκωμα υπήρχε.

Τα παραπάνω είναι με βάση τη φαντασία μου και όσα έχω διαβάσει σκόρπια στο νετ.

Viper
16-11-11, 17:05
Και εγω την εκδοση με τα 160 αλογα εχω. Απλα λογω μωρου, δεν το ανοιγω πολυ για αυτο και ρωτησα.

Thanks και τους 2 για τις συμβουλες. Με την πρωτη ευκαιρια, θα το πατησω λιγο παραπανω:cool:

aglaisma
18-11-11, 03:24
Καθοτι νεος στο turbo, να ρωτησω. Υπαρχει περιπτωση "μπουκωματος" του turbo? Δηλαδη να του κανεις υπερβολικα ηρεμο στρωσιμο και μετα να μην αποδιδει οπως πρεπει? Και αν ναι, υπαρχει τρομος ξεμπουκωματος?:twisted:

Χρυσος κανονας ειναι οτι οσο πιο λιγο το πατησεις, τοσο πιο αργα θα το παρεις στα χερια.
Παντως ωραια η τουρμπινα. Ξεχνας να κατεβασεις. Πατας και πετας.

Ξεμπουκωμα τωρα απο πεμπτη δευτερα, αλλα μη το δοκιμασεις. Ενδεχεται να μεγαλωσεις τον κυβισμο του αυτοκινητου απ το σοκ που θα φαει.

mach
18-11-11, 14:23
Προσφορές (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=2&art_id=13714) της alfa romeo για τις mito.
Προφανώς είναι για περιορισμένο αριθμό αυτοκινήτων.

Βλέπω την 1400άρα twinair στα 135 αλογάκια με 17000 τελική τιμή (συνολικό όφελος 3460 αλλά έχουν βάλει μέσα και απόσυρση).
Δηλαδή χωρίς απόσυρση + τα γραφειοκρατικά, βγαίνει γύρω στα 18,5 χιλιάρικα.
Δεν είναι και άσχημα για όσους θέλουν Αλφα... Μήπως να το ξανασκεφτώ για το FR; :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.