PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

tsavman
21-03-12, 03:34
200ml/km;

Κάποιο λάθος κάνετε, διότι 200ml/km = 20L/100km


Προφανώς, εννοείται 0.2L/100Km, το οποίο ναι, παίζει, γιατί ο μεγαλύτερος κινητήρας θα λειτουργεί πιο ξεκούραστα.

nyannaco
21-03-12, 10:06
Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ενας κινητηρας έχει μια βαλβιδα εισαγωγής ανα κυλινδρο και ο αλλος εχει 2 βαλβιδες εισαγωγής ανα κύλινδρο.H διαφορά ανάμεσα σε τετρακύλινδρο 8-βάλβιδο και τετρακύλινδρο 16-βάλβιδο προφανώς και δεν μπορεί να περιορίζεται στις βαλβίδες εισαγωγής... είναι και οι βαλβίδες εξαγωγής διπλές στο 16V.

informer
21-03-12, 12:33
60 αλογα είναι πολύ λίγα. Θα ζωρίζεται το αμαξι ειδικά σε προσπεράσεις . Ποσο μαλλον και με αναμμενο ac .
Οσο για τα χιλιομετρα. ΔΕΝ θα αγοραζα αμαξι με 165.000 ειδικα ιταλικο. Κατα κανονα μετα τα 100.000 αρχιζουν τα προβλήματα. Ειδικα για ιταλικα. Αν θες να το παρεις και να το πληρωνεις οκ! Η αν εχεις σκοπο να το κρατησεις το πολυ 2 χρονια ακομα γιατι δνε το βλεπω να ζησει πολυ.
Αν θες αμαξι με αξιοπιστια σε αυτα τα χιλιομετρα κοιτα κατι σε kia και hyundai.

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 14 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μικρή διαφορά περίπου 200ml /km. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ενας κινητηρας έχει μια βαλβιδα εισαγωγής ανα κυλινδρο και ο αλλος εχει 2 βαλβιδες εισαγωγής ανα κύλινδρο.

Βασικα επειδη το κοιταξα λιγο καλυτερα το θεμα μην παρεις τα 60hp το αμαξι θα σερνεται ελεινα. 0-100 σε 15 δευτερολεπτα ειναι επιταχυνση σαλιγκαριου. Σκεψου δλδ αν θα τραβαει σε προσπεραση. ΟΧΙ . Ειδικα αν έχεις ατομα μεσα . Παλι ΟΧΙ . Ειδικότερα αν το χεις φορτώσει για ταξιδι . Εδω θα σου λεγα καλυτερα να παρεις τα ΚΤΕΛ :p
Το 80 hp καλο ειναι αλλα έιναι και αυτο ωρες ωρες πιο αργο και απο το θανατο.Εννοω οταν είναι φορτωμενο με πραγματα σε καμια εθνικη.

Σιγουρα δεν προκειται να το κρατησω για μεγαλο διαστημα. Οπως ειπες κανα 2 χρονακια και μετα ( αν ολα πανε καλα ) θα κοιταξω κατι πιο καινουριο και αξιοπιστο. Οι μετακινησεις μου θα ειναι 95% εντος και περιφερειακα της πολης και σπανιως εκτος.

Σιγουρα υπολογιζω και σε πιθανα προβληματα που θα βγαλει αλλα ο πωλητης εχει κανει ολα τα service και το προσεχε ( απ'οσο μου ειπε δηλαδη ).
Ειναι λαχειο η αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου, ειδικα 10+ ετων.
Ελπιζω να ειμαι τυχερος και να μην μου βγαλει μεγαλα προβληματα. :)

netlag
21-03-12, 13:03
H διαφορά ανάμεσα σε τετρακύλινδρο 8-βάλβιδο και τετρακύλινδρο 16-βάλβιδο προφανώς και δεν μπορεί να περιορίζεται στις βαλβίδες εισαγωγής... είναι και οι βαλβίδες εξαγωγής διπλές στο 16V.

Και κατα 99% η υπαρξη και δευτερου εκκεντροφορου.

Στο θεμα καταναλωσης, αν κρατησουμε ολους τους παραγοντες σταθερους, τοτε ενα 8βαλβιδο εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο ενα 16βαλβιδο.

Ομως, ενας 16βαλβιδος κινητηρας, αποδιδει (συνηθως) περισσοτερο εργο απο εναν 8βαλβιδο, επομενως την επιπλεον καταναλωση την παιρνεις πισω σε "αλογα" και μαλιστα με το παραπανω. Κοινως ενας 16βαλβιδος κινητηρας ειναι πιο αποδοτικος (επιδοση/καταναλωση).

60ιπποι για μεσα στη πολη ειναι μια χαρα. Το ζητημα ειναι οτι αν θες να κινηθεις σε πιο ανοιχτο δρομο, χωρις τα πολλα σταματα ξεκινα της πολης, οι 60ιπποι ειναι λιγοι και το μεγαλυτερο αρνητικο τους ο αντικτυπος στην καταναλωση, αφου θα πρεπει να ζοριζεται συχνα το μοτερ.

Δωσε κατι παραπανω αρχικα για καποιο γιαπωνεζικο αυτοκινητο. Συνηθως αυτα, ειναι αξιοπιστα, και εχουν οικονομικους κινητηρες.

gatoulas
21-03-12, 14:58
Μια χαρά είναι το puntάκι. 3 πέρασαν από τα χέρια μου (ίδια με αυτό που αναφέρεις) και ήταν μια χαρά!

odys2008
21-03-12, 16:43
Κυρίως η διαφορά των 16βάλβιδων είναι στις υψηλές στροφές

nyannaco
21-03-12, 17:15
Στις ψηλές στροφές ο 16V αποδίδει καλύτερα γιατί έχει μεγαλύτερη συνολικά διατομή ανοιγμάτων βαλβίδων, αλλά και μικρότερη μάζα ανά βαλβίδα, άρα μικρότερη αδράνεια -> ταχύτερη απόκριση. Στον αντίποδα, για να χωρέσουν οι 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο, υποχρεωτικά αυξάνει η διάμετρος, με αντίστοιχη μείωση της διαδρομής (υποτετράγωνος) οπότε μοιραία μειώνεται και η ροπή. Γι'αυτό ο 8V φαίνεται πιο ζωηρός χαμηλά, ενώ ο 16V ψηλά.

ubuntubu
21-03-12, 17:35
Περί αξιοπιστίας των FIAT και λοιπά συμπλεγματικά :

Είχα FIAT (Tipo 1.4) 350,000 km.
Παραδόθηκε για απόσυρση με μηδενικά προβλήματα.
Άνετα θα έβγαζε άλλη μια δεκαετία.
Ίσως το καλύτερο αυτοκίνητο της εταιρίας διαχρονικά,ο ορισμός του value for money.

Έχω FIAT (Punto evo 1.3 diesel )
Το καλύτερο μικρομεσαίο πετρελαιοκίνητο σήμερα.:worthy:

p.s
και το φέρετρο μου θα φροντίσω να είναι FIAT .
Ασφαλής και αξιόπιστη μεταφορά λέμε !!!

informer
21-03-12, 17:42
Στις ψηλές στροφές ο 16V αποδίδει καλύτερα γιατί έχει μεγαλύτερη συνολικά διατομή ανοιγμάτων βαλβίδων, αλλά και μικρότερη μάζα ανά βαλβίδα, άρα μικρότερη αδράνεια -> ταχύτερη απόκριση. Στον αντίποδα, για να χωρέσουν οι 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο, υποχρεωτικά αυξάνει η διάμετρος, με αντίστοιχη μείωση της διαδρομής (υποτετράγωνος) οπότε μοιραία μειώνεται και η ροπή. Γι'αυτό ο 8V φαίνεται πιο ζωηρός χαμηλά, ενώ ο 16V ψηλά.

Απ'οτι καταλαβαινω λοιπον, για μεσα στην πολη καλυτερος ο 8 V κινητηρας και για εκτος πολης (ή για πιο γρηγορη οδηγηση γενικα) καλυτερoς ο 16 V.

Με την τιμη της βενζινης κοντα στα 2 Ευρω δεν με κοβω για γκαζιες
οποτε παμε για 8 V και χαλαρα το γκαζι :p

odys2008
21-03-12, 18:02
nyannaco με κάλυψες απόλυτα :oneup:

terry39
21-03-12, 20:14
Έχω FIAT (Punto evo 1.3 diesel )
Το καλύτερο μικρομεσαίο πετρελαιοκίνητο σήμερα.:worthy:


Πόσο γεμίζεις (λίτρα & € )και πόση αυτονομία έχεις ;

NT1G
21-03-12, 20:17
Καλά όλα αυτά αλλά εντωμεταξύ έχουν ανακαλυφθεί οι μεταβλητοί χρονισμοί και οι μεταβλητές εισαγωγές.

Bananas
22-03-12, 00:48
H διαφορά ανάμεσα σε τετρακύλινδρο 8-βάλβιδο και τετρακύλινδρο 16-βάλβιδο προφανώς και δεν μπορεί να περιορίζεται στις βαλβίδες εισαγωγής... είναι και οι βαλβίδες εξαγωγής διπλές στο 16V.

Σωστα. απλα αναφερθηκα μονο στο κομματι της εισαγωγης!

nyannaco
22-03-12, 09:24
Καλά όλα αυτά αλλά εντωμεταξύ έχουν ανακαλυφθεί οι μεταβλητοί χρονισμοί και οι μεταβλητές εισαγωγές.Κι αυτό σωστό. Και οι υπερσυμπιεστές, και ο άμεσος ψεκασμός επίσης.
Ολα αυτά ανεβάζουν το βαθμό απόδοσης, και πρακτικά σιγά-σιγά επιβάλλονται στη βιομηχανία μέσω των όλο και αυστηρότερων προδιαγραφών ρύπων - και πολύ καλά κάνουν.
Οταν όμως η κουβέντα γίνεται για punto δωδεκαετίας με τιμή πώλησης δυο χιλιάρικα, τί να λέμε...

ubuntubu
22-03-12, 21:10
Πόσο γεμίζεις (λίτρα & € )και πόση αυτονομία έχεις ;
45 λίτρα ρεζερβουάρ με 1,540 σήμερα το diesel -> 70 € περίπου
Αυτονομία 850 με 900 χιλιόμετρα, με μέση κατανάλωση 5 λίτρα στα 100 Km, μισά εντός και μισά εκτός πόλης.
Δηλαδή 20 χιλιόμετρα με ένα λίτρο πετρέλαιο.
Ο φιλαράκος παρακάτω σε αυτοκινητόδρομο, κατέβηκε στα 3,4 l /100 Km (29 Km με ένα λίτρο)
http://www.youtube.com/watch?v=yLM6Je4qYvc

terry39
22-03-12, 21:33
45 λίτρα ρεζερβουάρ με 1,540 σήμερα το diesel -> 70 € περίπου
Αυτονομία 850 με 900 χιλιόμετρα, με μέση κατανάλωση 5 λίτρα στα 100 Km, μισά εντός και μισά εκτός πόλης.
Δηλαδή 20 χιλιόμετρα με ένα λίτρο πετρέλαιο.
Ο φιλαράκος παρακάτω σε αυτοκινητόδρομο, κατέβηκε στα 3,4 l /100 Km (29 Km με ένα λίτρο)
http://www.youtube.com/watch?v=yLM6Je4qYvc

:oneup:
45αρι είναι και το δικό μου 1,242 16V (βενζίνη) (2003 μοντέλο)
και με 1,42 τότε βενζίνη πήγαινα στα ~60€ και μου έβγαζε 500-550 χιλιόμετρα
τώρα με υγραέριο (μετατροπή) 30λίτρα Χ ~ 0,9€ ~26-27€ βγάζει 350 χιλιόμετρα
ήθελα να συγκρίνω κατανάλωση/έξοδα γιατί σκεφτόμουν να το δώσω και να πάρω πετρέλαιο.. (έχω θέμα με το τιμόνι που γίνεται μηχανικό, αν το γνωρίζεις ;) )

ευχαριστώ

NT1G
22-03-12, 23:56
Μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και οι απώλειες της μετάδοσης. Τα 60hp δεν θα είναι πάνω από 55hp στον τροχό.

Να και 2 δυναμομετρήσεις που βρήκα για τους συγκεκριμένους κινητήρες.
Ο 16V από την αρχή έχει περισσότερη ροπή από τον 8V

8V
http://img703.imageshack.us/img703/4856/10737271.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/703/10737271.png/)
16V
http://img826.imageshack.us/img826/6415/16v.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/826/16v.png/)

informer
23-03-12, 01:41
Μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και οι απώλειες της μετάδοσης. Τα 60hp δεν θα είναι πάνω από 55hp στον τροχό.

Να και 2 δυναμομετρήσεις που βρήκα για τους συγκεκριμένους κινητήρες.
Ο 16V από την αρχή έχει περισσότερη ροπή από τον 8V

8V
http://img703.imageshack.us/img703/4856/10737271.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/703/10737271.png/)
16V
http://img826.imageshack.us/img826/6415/16v.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/826/16v.png/)

Να΄σαι καλα φιλε. Μαλλον θα "χτυπησω" 16 V. Κατι βρηκα.
Συντομα θα εχω νεα ;)

netlag
28-03-12, 12:44
Στις ψηλές στροφές ο 16V αποδίδει καλύτερα γιατί έχει μεγαλύτερη συνολικά διατομή ανοιγμάτων βαλβίδων, αλλά και μικρότερη μάζα ανά βαλβίδα, άρα μικρότερη αδράνεια -> ταχύτερη απόκριση. Στον αντίποδα, για να χωρέσουν οι 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο, υποχρεωτικά αυξάνει η διάμετρος, με αντίστοιχη μείωση της διαδρομής (υποτετράγωνος) οπότε μοιραία μειώνεται και η ροπή. Γι'αυτό ο 8V φαίνεται πιο ζωηρός χαμηλά, ενώ ο 16V ψηλά.

απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα των δυο κινητηρων δεν προκυπτει διαφορα ουτε στην διατομη του εμβολου ουτε στην διαδρομη. Και οι δυο κινητηρες ειναι υποτετραγωνοι, πραγμα που βελτιωνει την ροπη θυσιαζοντας την ευστροφια (RPM).

Ο 8βαλβιδος εχει εναν επικεφαλης εκκεντροφορο, ενω ο 16βαλβιδος 2 (DOHC).
Αρκετα διαφορετικο ειναι το συστημα ψεκασμου (προφανως port injection), αλλα στην περιπτωση του 8v ειναι μονου σημειου, ενω στον 16v πολλαπλων σημειων. Μεγαλυτερη ειναι και η σχεση συμπιεσης στον 16v πραγμα που βελτιωνει την αποδοση του.

Σε γενικες γραμμες ο 16βαλβιδος, ειναι αρκετα πιο συγχρονος και ισως να ειναι και το ιδιο οικονομικος αφου την αδρανεια των επιπλεον βαλβιδων και εκκεντροφορου την αντισταθμιζει η μεγαλυτερη σχεση συμπιεσης και ο πιο αποτελεσματικος ψεκασμος καυσιμου.

Σιγουρα παντως τα περισσοτερα αλογα του 16v, σε ανοιχτο δρομο θα βοηθησουν για μειωση της καταναλωσης.

lsavvaid
28-03-12, 14:48
Αν θες αυτοκίνητο μόνο για την πόλη σε καλύπτει άνετα και το 8βάλβιδο

Αν θες και ταξίδια με ταχύτητες πάνω από 120χλμ.ώρα ,ευκολότερα προσπεράσματα, πιο ξεκούραστη λειτουργία ο 16βάλβιδος και τα περισσότερα άλογα είναι μονόδρομος


Το πρόβλημα στους κινητήρες των αυτοκινήτων στις μεγάλες ταχύτητες είναι η ανεπαρκής εισαγωγή αέρα στους κυλίνδρους. Και μετά τα 100-120χλμ ξεκινάνε να πίνουν τον βόσπορο

το 14,7/1 πάει περίπατο

Το θέμα λύνεται με την εισαγωγή turbo

Απλά το turbo το έχουμε ταυτίσει με με αυτοκίνητα-τέρατα ιπποδύναμης και ρουφήχτρες βενζίνης

Δεν είναι όμως η αλήθεια

Ακόμη και τα πολύ μικρά αν είχαν turbo με χαρτογράφηση για τα κυβικά τους (και όχι για αυτά από τα οποία έχουμε σχηματίσει γνώμη για το turbo) η κατανάλωση και οι ρύποι θα ήταν πολύ μικρότεροι


Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι περισσότερες βαλβίδες εισαγωγής προσφέρουν καλύτερη διασπορά του αέρα και επομένως καλύτερη κάυση-οικονομία σε ένα φάσμα στροφών
υπάρχουν και τα αρνητικά βέβαια

nyannaco
28-03-12, 15:34
απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα των δυο κινητηρων δεν προκυπτει διαφορα ουτε στην διατομη του εμβολου ουτε στην διαδρομη.Πάσο. Δεν έχω ψάξει τους συγκεκριμένους κινητήρες (αντιπαθώ το gruppo), μιλούσα γενικά / θεωρητικά.

Σε γενικες γραμμες ο 16βαλβιδος, ειναι αρκετα πιο συγχρονος και ισως να ειναι και το ιδιο οικονομικος αφου την αδρανεια των επιπλεον βαλβιδων και εκκεντροφορου την αντισταθμιζει η μεγαλυτερη σχεση συμπιεσης και ο πιο αποτελεσματικος ψεκασμος καυσιμου.Εδώ δεν είμαστε στην ίδια σελίδα. Αν καταλαβαίνω σωστά θεωρεις ότι περισσότερες βαλβίδες και εκκεντροφόροι = παραπάνω βάρος = μεγαλύτερη αδράνεια... ως προς την επιτάχυνση του αυτοκινήτου συνολικά; Ναι, αλλά ποσοστιαία πόσο επιβαρύνουν το συνολικό βάρος; Τα καλοκαιρινά από τα χειμωνιάτικά σου ρούχα κάνουν την ίδια αν όχι και μεγαλύτερη διαφορά. Δεν αναφερόμουν σε αυτό. Αναφερόμουν στο γεγονός ότι κάθε μία βαλβίδα από τις 16, μεμονωμένα, είναι ελαφρύτερη από τη μεμονωμένη βαλβίδα από τις 8, οπότε έχοντας μικρότερη αδράνεια μπορεί να ανοιγοκλείνει πιο γρήγορα / πιο αποτελεσματικά. Εκεί είναι που χάνουν οι 8V και γι'αυτό υπερτερούν οι 16V στις ψηλές στροφές.

netlag
29-03-12, 01:12
Ειναι βαρος κινουμενων μερων. Ειναι μεγαλυτερο το κερδος αν εξοικονομησεις 1 κιλο απο πχ τις ζαντες/τροχους, παρα απο οποιοδηποτε αλλο 1 κιλο στατικου φορτιου.

Οι 16 βαλβιδες εναντι των 8, ειναι οντως αποτελεσματικοτερες στις ψηλες στροφες. Οχι ομως γιατι ειναι ελαφρυτερες, αλλα γιατι η συνολικη διατομη της εισαγωγης ειναι μεγαλυτερη. Ετσι ο κινητηρας δεν λαχανιαζει τοσο ευκολα, γιατι μπορει να μπει επιπλεον αερας στον θαλαμο καυσης. Παραλληλα και η συνολικη διατομη τις εξαγωγης ειναι μεγαλυτερη μιας και πλεον τα καυσαερια ειναι περισσοτερα. Εκτος βεβαια απο αυτο, πολλες βαλβιδες σε συνδυασμο με multi point injection βοηθουν στην καλυτερη ομογενοποιηση του μειγματος αερα/καυσιμου που σημαινει καλυτερη καυση. Στο παραδειγμα του punto 16v, και η υψηλοτερη σχεση συμπιεσης θα βοηθησει σε αυτο.

nyannaco
29-03-12, 08:28
Οι 16 βαλβιδες εναντι των 8, ειναι οντως αποτελεσματικοτερες στις ψηλες στροφες. Οχι ομως γιατι ειναι ελαφρυτερες, αλλα γιατι η συνολικη διατομη της εισαγωγης ειναι μεγαλυτερη.Το ότι παίζει ρόλο η μεγαλύτερη συνολική διατομή το ανέφερα εξαρχής, εδώ σχολιάζω το θέμα της αδράνειας. Και το "όχι γιατί είναι ελαφρύτερες" που λες δεν ισχύει. Στις τρεις άντε στις τέσσερις χιλιάδες στροφές όντως η μεγαλύτερη διατομή είναι που κάνει τη διαφορά, αλλά στις πεντέμισι-έξι και πάνω, τη διαφορά την κάνει η καλύτερη απόκριση της ελαφρύτερης βαλβίδας. Αυτός είναι ο λόγος που οι πολυβάλβιδοι ανεβάζουν περισσότερες στροφές. Ψάξε γιατί χρησιμοποιείται τιτάνιο στην κατασκευή των βαλβίδων στην F1.

Bananas
29-03-12, 15:18
Το ότι παίζει ρόλο η μεγαλύτερη συνολική διατομή το ανέφερα εξαρχής, εδώ σχολιάζω το θέμα της αδράνειας. Και το "όχι γιατί είναι ελαφρύτερες" που λες δεν ισχύει. Στις τρεις άντε στις τέσσερις χιλιάδες στροφές όντως η μεγαλύτερη διατομή είναι που κάνει τη διαφορά, αλλά στις πεντέμισι-έξι και πάνω, τη διαφορά την κάνει η καλύτερη απόκριση της ελαφρύτερης βαλβίδας. Αυτός είναι ο λόγος που οι πολυβάλβιδοι ανεβάζουν περισσότερες στροφές. Ψάξε γιατί χρησιμοποιείται τιτάνιο στην κατασκευή των βαλβίδων στην F1.

Τιτάνιο = αντοχη στις καταπονησειςκαι μικροτερη αδρανεια λογω μικροτερου βαρους. Αρα καλυτερη αποκριση των βαλβιδων. :)

esquellot
26-07-12, 17:58
Ξεθάβω το νήμα για να ακούσω τη γνώμη σας για αγορά μικρού πετρελαιοκίνητου. Είμαι ανάμεσα στα Opel corsa 1.3 DTE και Toyota Yaris 1.4 D-4D. Αν υπάρχουν κάτοχοι και τω δύο ας ποστάρουν τη γνώμη τους.

Bananas
26-07-12, 18:07
Ξεθάβω το νήμα για να ακούσω τη γνώμη σας για αγορά μικρού πετρελαιοκίνητου. Είμαι ανάμεσα στα Opel corsa 1.3 DTE και Toyota Yaris 1.4 D-4D. Αν υπάρχουν κάτοχοι και τω δύο ας ποστάρουν τη γνώμη τους.

Για το corsa εχω να πω οτι εχει πολυ καλό μοτερακι. Γνωμη μου 'ομως να αποφύγεις την αγορά πετρελαιοκινητήρα μιας και στην Ελλάδα το πετρελαιο κινησης ειναι νοθευμενο (υψηλη περιεκτικότητα σε θείο νομίζω) με αποτελεσμα πολοί diesel κινητηρες να βγαζουν σοβαρα προβλήματα. Ρώτα και έναν ταριφα φίλο αν έχεις και θα καταλάβεις.
Αν περιμενεις επιδόσεις απο εναν diesel 1.4 συγκρίσιμες με 1.4 βενζίνης τότε κάνεις λάθος. Έχουν ροπή αλλά όχι επιταχυνση κάνουν θόρυβο και γενικα τρέμουν περισσότερο.

esquellot
26-07-12, 18:12
Σαφώς και δεν περιμένω τις τρελές επιδόσεις αλλά η οικονομία είναι αυτό που μ' ενδιαφέρει. Αλλά και το αμάξι που έχω έκλεισε τα 14 του χρόνια. Καιρός για αλλαγή.

Bananas
26-07-12, 18:25
Αυτα τα μοτερ που πες πιο πανω γι αμεσα στην πολη είναι μια χαρά. Σε πάνε ανετα και χωρίς να κανεις πολλές αλλαγές σχέσεων μιας και εχουν ροπή. Για ταξιδια εγω προσωπικα δεν θα τους επελεγα.

teodor_ch
26-07-12, 19:06
Για κάποιον που κάνει >7.500-10.000 χλμ/χρόνο
πιστεύω πλέον το πετρέλαιο είναι μονόδρομος.

Εκτός βέβαια αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα οπότε αγοράζει 2/3/4λίτρα βενζίνη και κάνει το κέφι του! :)

leros2004
26-07-12, 19:21
Για κάποιον που κάνει >7.500-10.000 χλμ/χρόνο
πιστεύω πλέον το πετρέλαιο είναι μονόδρομος.

Εκτός βέβαια αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα οπότε αγοράζει 2/3/4λίτρα βενζίνη και κάνει το κέφι του! :)

Μονόδρομος γενικώς είναι ....

Με 1300 diesel Lancia Y και 200.000 χλμ στη πλάτη, έχω γυρίσει τη Βόρεια Ιταλία.. Μια χαρά ταξιδάκι έκανα με το μικρό diesel. Δεν μου έλειψε καθόλου η βενζίνη ....

Bananas
26-07-12, 19:40
Μονόδρομος γενικώς είναι ....

Με 1300 diesel Lancia Y και 200.000 χλμ στη πλάτη, έχω γυρίσει τη Βόρεια Ιταλία.. Μια χαρά ταξιδάκι έκανα με το μικρό diesel. Δεν μου έλειψε καθόλου η βενζίνη ....

Εδω ειναι Ελλαδα ομως και το πετρελαιο κινησης ειναι κακής ποιότητας..... ολοι οι ταξιτζιδες εχουν προβληματα με τους diesel χρονια τώρα. Βουλωμενα μπεκ και αλλα προβληματα. Δεν ειναι οτι καλυτερο για την μακροζωια του κινητηρα το πετρελαιο. Ναι μεν ειναι κατ απολυ οικονομικοτερο απο την βενζινη αλλα ... ειναι λιγο ρισκο. Ελπιζω να υπαρχει καποιος σχετικώς ταξιτζής εδω να σας πει την γνωμη του.

1kost12
26-07-12, 19:41
ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!! μην το σκεφτεσαι για βενζίνη! Οι λογοι γνωστοί που μεχρι και οι πετρες πλεων το γνωρίζουν....
σε γενικές γραμμες, αν αναζητας την οικονομία και αραιώτερα σερβις, μόνο Πετρέλαιο και τα σημερινά καινουργια μοντελα, δεν εχουν ΚΑΜΟΙΑ σχεση με τα μοντέλα πριν απο 10 χρονια!!!!
Πετρελαιο και θα με θυμηθεις με την καλη πλευρα!!!!!
και εγω ετοιμαζομαι για πετρελαιο, αλλα στις αρχες του 14 (γιατί φοβαμαι την οικονομική κατασταση που ζούμε τωρα.....)

teodor_ch
26-07-12, 22:10
Εδω ειναι Ελλαδα ομως και το πετρελαιο κινησης ειναι κακής ποιότητας..... ολοι οι ταξιτζιδες εχουν προβληματα με τους diesel χρονια τώρα. Βουλωμενα μπεκ και αλλα προβληματα. Δεν ειναι οτι καλυτερο για την μακροζωια του κινητηρα το πετρελαιο. Ναι μεν ειναι κατ απολυ οικονομικοτερο απο την βενζινη αλλα ... ειναι λιγο ρισκο. Ελπιζω να υπαρχει καποιος σχετικώς ταξιτζής εδω να σας πει την γνωμη του.

1) Μένω Κρήτη (περι νοθείας)
και
2) Εδώ έχουμε πολλά αγροτικά

Δεν έχω ακούσει παράπονα απο κανέναν.
Ίσα ίσα που απο ότι μυρίζω οι περισσότεροι βάζουν θέρμανσης...

Ότι ισχύει για το πετρέλαιο ισχύει και για τη βενζίνη στη νοθεία περίπου.

Seitman
27-07-12, 07:14
Και που βρίσκουν θέρμανσης καλοκαιριάτικα; :scratch

Tiven
28-07-12, 00:06
1) Μένω Κρήτη (περι νοθείας)
και
2) Εδώ έχουμε πολλά αγροτικά

Δεν έχω ακούσει παράπονα απο κανέναν.
Ίσα ίσα που απο ότι μυρίζω οι περισσότεροι βάζουν θέρμανσης...

Ότι ισχύει για το πετρέλαιο ισχύει και για τη βενζίνη στη νοθεία περίπου.

Στο θέμα νοθείας οι diesel κινητήρες είναι πολύ πιο ευαίσθητοι.

teodor_ch
28-07-12, 00:16
Στο θέμα νοθείας οι diesel κινητήρες είναι πολύ πιο ευαίσθητοι.

απο τους καινούργιους κομπρεσο-τούρμπο TSI για παράδειγμα? ;)
μία νεροπαγίδα βάζεις και δεν ασχολείσαι άλλο

ούτε ζέσταμα ούτε κρύωμα, πετρέλαιο απο όπου βρείς ακόμα και θέρμανσης

lsavvaid
28-07-12, 03:14
Η νεροπαγίδα λύνει το ένα κομμάτι της νοθείας (αν και πανάκριβη) όταν είναι επώνυμη και καλής ποιότητας

φυσικά μιλάω για after market

Με το μαζούτ για πλοία που πουλάνε οι περισσότεροι είναι το πρόβλημα και τινάζουν τις ''μπόμπες'' για πλάκα και βουλώνουν και τα μπέκ

Για όχημα σε πετρέλαιο καλές αξιόπιστες επιλογές θεωρώ :

από πολύ μικρά τo kia picanto , τέρας αξιοπιστίας

Από λίγο ποιο μεγάλα σε πετρέλαιο fiat panda-punto, citroen c3,opel corsa (αν και κάνει έντονο θόρυβο) και yaris (προσωπικά με χαλάει η εμφάνιση ιδίως το εσωτερικό)

imr
28-07-12, 03:15
απο τους καινούργιους κομπρεσο-τούρμπο TSI για παράδειγμα? ;)
μία νεροπαγίδα βάζεις και δεν ασχολείσαι άλλο

ούτε ζέσταμα ούτε κρύωμα, πετρέλαιο απο όπου βρείς ακόμα και θέρμανσης

Το κινεις και με λαδια απο σουβλατζιδικα αμα τελειωσει το πετρελαιο :p

Παντως και οι tsi (φανταζομαι και οι περισοτεροι συγχρονοι) την θελουν την κατοσταρα τους, με απλη 95ρα (που να ειναι και νοθευμενη) εχουν τα θεματακια τους

Ntalton
28-07-12, 03:35
Εγω αυτο που ξερω οτι οι πετρελαιοκινητηρες θα δουλεψουν και με diesel, και με λαδι, θερμανσης, ακομα και με βενζινη. Το θεμα ειναι ομως η αντλια και τα μπεκ, οπου η πρωτη χρειαζεται να αντλει κατι που την λιπαινει συναμα (diesel, λαδι) αρα η βενζινη θα την καταστρεψει, και τα μπεκ να ψεκαζουν καθαρο καυσιμο ωστε να μην βουλωνουν. Νομιζω οτι νερο, θειο και οτιδηποτε αλλο χρεισημοποιειται στη νοθεια, κανει κακο στα μηχανικα μερη(θειο-> θεεικο οξυ= βαλβιδες bye-bye), στην αποδοση και φυσικα και στις εκπομπες αεριων.
Με την τροπη που εχει παρει το θεμα τελευταια, ισως να επαιρνα και εγω diesel, αφου η τεχνολογια τους εχει προχωρησει πολυ. Ειδικα τα turbo diesel, ειλικρινα αξιζουν. Υπαρχουν μαλιστα περιπτωσεις που ενας turbo diesel καιει λιγοτερο απο εναν ατμοσφαιρικο.

akilleas
28-07-12, 05:03
Μα τα περισσότερα μικρά για να έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις είναι πλέον σχεδόν όλα τούρμπο.

Bananas
28-07-12, 05:11
Εγω αυτο που ξερω οτι οι πετρελαιοκινητηρες θα δουλεψουν και με diesel, και με λαδι, θερμανσης, ακομα και με βενζινη. Το θεμα ειναι ομως η αντλια και τα μπεκ, οπου η πρωτη χρειαζεται να αντλει κατι που την λιπαινει συναμα (diesel, λαδι) αρα η βενζινη θα την καταστρεψει, και τα μπεκ να ψεκαζουν καθαρο καυσιμο ωστε να μην βουλωνουν. Νομιζω οτι νερο, θειο και οτιδηποτε αλλο χρεισημοποιειται στη νοθεια, κανει κακο στα μηχανικα μερη(θειο-> θεεικο οξυ= βαλβιδες bye-bye), στην αποδοση και φυσικα και στις εκπομπες αεριων.
Με την τροπη που εχει παρει το θεμα τελευταια, ισως να επαιρνα και εγω diesel, αφου η τεχνολογια τους εχει προχωρησει πολυ. Ειδικα τα turbo diesel, ειλικρινα αξιζουν. Υπαρχουν μαλιστα περιπτωσεις που ενας turbo diesel καιει λιγοτερο απο εναν ατμοσφαιρικο.

Σε καμια περιπτωση δεν δουλευει σωστα diesel κινητηρας με βενζινη.

1kost12
28-07-12, 09:01
Όποιος έχει σκοπό να αγοράσει αμάξι, ας προσέξει τους ίππους….Η κυβέρνηση έχει σκοπό τα τέλη κυκλοφορίας πλέων να τα προσδιορίζει με την ιπποδύναμη του αμαξιού και όχι μέχρι πρότινος με τα την εκπομπή καυσαερίων και τα παλιά με τα κυβικά. Έχει μια λογική αυτό φυσικά φοροεισπρακτική για να πάρουν περισσότερα χρήματα…..
Αφήστε τα τούρμπο κλπ και κοιτάξτε ένα αξιόπιστο οικονομικό αμάξι πετρελαίου και πιστεύω (πάντα άποψη μου) θα βγείτε κερδισμένοι!!!!

and64
28-07-12, 11:35
=
Παντως και οι tsi (φανταζομαι και οι περισοτεροι συγχρονοι) την θελουν την κατοσταρα τους, με απλη 95ρα (που να ειναι και νοθευμενη) εχουν τα θεματακια τους

Mπα, αν δεν είναι εντελώς χάλι η βενζίνη μια χαρά πάει με 95, εκτός από τις πολύ ζεστές μέρες ή αν έχεις πρόγραμμα...

imr
28-07-12, 16:59
Mπα, αν δεν είναι εντελώς χάλι η βενζίνη μια χαρά πάει με 95, εκτός από τις πολύ ζεστές μέρες ή αν έχεις πρόγραμμα...

Εμενα με 95ρα (καλη παντα) ειναι αισθητα τα πειρακια πολες φορες, και γενικα δεν "τραβαει" τοσο καλα σε χαμηλες στροφες.
Ενταξει δεν ειναι κατι τρομερο, αν ειναι καλη 95ρα δεν θα εχει καποιο προβλημα, απλα φαινετε οτι δεν την συμπαθει ιδιατερα.
Εγω βαζω 100ρα (την πιο φτηνη που θα βρω) και με την λογικη οτι νοθευμενη 100ρα θα ειναι καλυτερα απο νοθευμενη 95ρα

Tiven
28-07-12, 18:28
Τώρα μιλάτε για 95αρα και 100αρα βενζίνη σε κινητήρες diesel;

Να μπει μέσα κατα λάθος ή για να "καθαρίσει" μέσα, κάποια ποσότητα και να καεί με diesel ή εξολοκλήρου βενζίνη; Γιατί με συμπίεση δε νομίζω να αρπάζει η βενζίνη μόνη της :p

Πάντως σε Duster diesel 1.5 (renault κινητήρες έχει) με 2-3 λίτρα αμόλυβδη και άλλα 4-5 diesel πήγε καλά αν και το ένιωθα περίεργο. Βέβαια αργότερα έμαθα πως se Common Rail diesel η αμόλυβδη είναι θάνατος αλλά την γλίτωσα!

imr
28-07-12, 18:32
Τώρα μιλάτε για 95αρα και 100αρα βενζίνη σε κινητήρες diesel;

Να μπει μέσα κατα λάθος ή για να "καθαρίσει" μέσα, κάποια ποσότητα και να καεί με diesel ή εξολοκλήρου βενζίνη; Γιατί με συμπίεση δε νομίζω να αρπάζει η βενζίνη μόνη της :p

Χαχα, οχι για βενζινοκινητηρες και 95ρα/100ρα λεγαμε.
Δεν ξερω τι θα γινει αν βαλεις βενζινη σε diesel, παντως κατι μου λεει οτι δεν θα ειναι καθολου καλο

aglaisma
28-07-12, 22:35
akilleas Δεν ειναι απλως θεμα επιδοσεων, ειναι κυριως θεμα διαχειρισης καυσιμου σε σχεση με τις επιδοσεις. Βαζοντας διπλα ενα τουρμπο και ενα ατουρμπο με ιδια ιπποδυναμη, με το ιδιο γκαζι, για την ιδια αποσταση, το ατουρμπο θα καψει παραπανω. Οι αυτοκινητοβιομηχανιες προσανατολιζονται πλεον σε λιγα κυβικα με τουρμπο. Η περισσοτερη ροπη κανει τη διαφορα

imr σε 1,8 tsi με 95αρα εδω και 3 χρονια, δεν εχω ακουσει πειρακι ουτε γι αστειο. Χαμηλα (1000-1900rpm)ουτως η αλλως δε τραβαει διοτι κοιμαται ακομα η τουρμπινα.

Ntalton
29-07-12, 19:18
Νομιζω παρεξηγεισατε αυτο που ειπα σχετικα με την βενζινη και τον πετρελαιοκινητηρα. Φυσικα και δεν δουλευει καλα (και σε θεμα επιδοσεων) και κανει κακο στην αντλια, οταν χρησημοποιησεις βενζινη, ομως εγω δεν το πηγαινα εκει. Αυτο που εννοω ειναι πως ο τροπος που λειτουργει ο diesel, του επιτρεπει να καψει πολλους τυπους καυσιμου.
Αυτο που ειπωθηκε περι του turbo diesel να καιει πιο πολυ απο οτι καιει ενας ατμοσφαιρικος diesel πιστευω πως ειναι ψεμα, η παρπανω ιπποδυναμη μειωνει την συνολικη καταναλωση κι επισης το turbo βοηθαει να καιγεται καλυτερα το καυσιμο που ειναι ενα προβλημα των diesel.

George978
05-09-12, 22:29
Πειτε μου τη γνωμη σας παιδια, το αμαξι εκανε ενα εκωφαντικο θορυβο μεσα απο το καπο και εμοιαζε σαν να τα εχει παιξει η αντλια νερου, οπερ και το πηγα συνεργειο μου ειπανε ειναι η αντλια νερου και την αλλαξαμε μαζι με κατι ιμαντες συνολο 150€

Ελα ομως που σημερα που το παρελαβα το βραδι ξαναεκανε το θορυβο αυτο, εκατσα και το εψαξα και τελικα ανακαλυψα οτι ο θρουβος ερχεται απο τα αριστερο φαναρι και ειναι ο μηχανισμος αυτος http://www.evilution.co.uk/403 . Το κοστος του ειναι ~20 ευρω και φυσικα καμμια σχεση δεν ειχε με την αντλια η οποια τζαμπα την αλλαξαμε. Αν του πω αυριο να το φτιαξει το εξαρτημα αυτο εξ ολοκληρου με δικα του εξοδα ειμαι λαθος?

και οταν μιλαμε για θορυβο εννοω πολυ θορυβο, σαν να πατιναρουν οι ιμαντες ενα πραμα (εκεινο το τσιριγμα)

Φανερός Πράκτωρ
05-09-12, 23:09
και να τον πλακώσεις δεν θα είσαι λάθος :)

Εγώ αποφάσισα να το πηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο service - παρόλο που είναι πιο ακριβό & το αμάξι είναι 17 χρόνων - επειδή πια βρίσκουν τι έχει. Με τους υπόλοιπους ένιωθα ότι ήμουν ο σπόνσοράς τους για να μαθαίνουν & να πειραματίζονται στο αμάξι μου. Και όλα αυτά σε Γερμανία, για να μη νομίζουμε ότι είναι και αυτοί τέλειοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.