PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Bananas
06-09-12, 16:18
και να τον πλακώσεις δεν θα είσαι λάθος :)

Εγώ αποφάσισα να το πηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο service - παρόλο που είναι πιο ακριβό & το αμάξι είναι 17 χρόνων - επειδή πια βρίσκουν τι έχει. Με τους υπόλοιπους ένιωθα ότι ήμουν ο σπόνσοράς τους για να μαθαίνουν & να πειραματίζονται στο αμάξι μου. Και όλα αυτά σε Γερμανία, για να μη νομίζουμε ότι είναι και αυτοί τέλειοι.

Δεν ειναι απαραιτητο ότι το εξουσιοδοτημένο service κάνει πάντοτε καλα την δουλειά του. Κατα κανόνα ναι αλλα συνηθως προσπαθουν να βγάλουν λεφτά ακόμα και απο κάτι πυο δεν θέλει απαραίτητα αλλαγμα απλώς μια μικρή επισκευή. Αυτο στην Ελλάδα. Για γερμανια που λες δεν εχω ιδέα. Εγω εδω στην Ελλάδα το αμαξι μου το παω σε συνεργειο της γειτονιας που ο τυπος που το χει ειναι οικογενειακώς φίλος. Ειλικρινής σωστός και δεν κυνηγάει το χρήμα αλλα την ικανοποιηση του πελάτη. Αυτο τσεκαρισμένο μιας και είμαι μηχανολόγος και έχω γνώσεις πανω σε αυτά. Στην επισημη αντιπροσωπεια που πήγαινα ήταν πανάκριβα. Ναι μεν σωστή στην δουλειά τους αλλα δεν μάρεσε πυο δεν είχα άμεση επαφή με το service (π.χ δεν μου λεγαν τι τακακια βαζουν στο αμαξι και δεν υπήρχε επιλογή να παραγείλω τα τακάκια που θέλω εγώ. όπως επίσης να βάλω κάποιο aftermarket ανταλλακτικό και ας είμαι εκτός εγγύησης.) Να μην το συζητησω για τον ιμαντα χρονισμου που ζητάγαν προ κρισης 140 ευρο με τα εργατικά όταν ο φιλος μου μυο τον αλλαξε με 60-70 ευρώ μαζί με τον ιμάντα δυναμό. Μόνο το γνησιο ανταλαλκτικό έχει 10 ευρώ. Ξεφτιλα και κοροϊδία

stefan_city
06-09-12, 16:24
εμεις, ανεκαθεν το πηγαιναμε στην επισημη αντιπροσωπεια, λογω γνησιων ανταλλακτικων. πλεον, λογω παλαιοτητας μας κανουν εκπτωση 25% στα ανταλλακτικα, και 25% στην εργασια, με αποτελεσμα να ερχεται πιο φθηνα απο συνεργεια της γειτονιας. συν το οτι καθε ανταλλακτικο συνοδευεται με διετη εγγυηση.

Tiven
09-09-12, 23:46
εμεις, ανεκαθεν το πηγαιναμε στην επισημη αντιπροσωπεια, λογω γνησιων ανταλλακτικων. πλεον, λογω παλαιοτητας μας κανουν εκπτωση 25% στα ανταλλακτικα, και 25% στην εργασια, με αποτελεσμα να ερχεται πιο φθηνα απο συνεργεια της γειτονιας. συν το οτι καθε ανταλλακτικο συνοδευεται με διετη εγγυηση.

τι αυτοκίνητο και για τι χρονολογία μιλάμε;

stefan_city
09-09-12, 23:51
τι αυτοκίνητο και για τι χρονολογία μιλάμε;

VW Passat, μοντελο του 1998.

Bananas
10-09-12, 07:06
εμεις, ανεκαθεν το πηγαιναμε στην επισημη αντιπροσωπεια, λογω γνησιων ανταλλακτικων. πλεον, λογω παλαιοτητας μας κανουν εκπτωση 25% στα ανταλλακτικα, και 25% στην εργασια, με αποτελεσμα να ερχεται πιο φθηνα απο συνεργεια της γειτονιας. συν το οτι καθε ανταλλακτικο συνοδευεται με διετη εγγυηση.

Οποιοδήποτε ανταλλακτικο εχει εγγύηση και για τα γνησια ανταλλακτικα που λες στα βάζει και ο μαστορας της γειτονιας σου. Δεν χρειαζεσαι την αντιπροσωπεια για κατι τέτοιο και πέρα απο αυτό τα γνήσια δεν είναι απαραίτητα καλύτερα ποιοτικά απο after market ανταλλακτικά.

stefan_city
10-09-12, 15:08
Οποιοδήποτε ανταλλακτικο εχει εγγύηση και για τα γνησια ανταλλακτικα που λες στα βάζει και ο μαστορας της γειτονιας σου. Δεν χρειαζεσαι την αντιπροσωπεια για κατι τέτοιο και πέρα απο αυτό τα γνήσια δεν είναι απαραίτητα καλύτερα ποιοτικά απο after market ανταλλακτικά.

δεν ξερω ποια ειναι καλυτερα και ποια οχι, αλλα για να τα χρησιμοποιει ο κατασκευαστης, στο x μοντελο, το οποιο ειναι y κυβισμου κλπ, σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει. και δεν εννοω ανταλλακτικα, οπως μια κλειδαρια, αλλα για ανταλλακτικα τα οποια εχουν σχεση με την ασφαλεια και τη συνολικη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

οπως και να εχει, στη δικη μου περιπτωση, αναφερω πως, το service και οτιδηποτε αλλο προκυψει, συμφερει περισσοτερο στην επισημη αντιπροσωπεια, απ' οτι σε καποιο μαστορα της γειτονιας.

imr
10-09-12, 16:15
δεν ξερω ποια ειναι καλυτερα και ποια οχι, αλλα για να τα χρησιμοποιει ο κατασκευαστης, στο x μοντελο, το οποιο ειναι y κυβισμου κλπ, σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει. και δεν εννοω ανταλλακτικα, οπως μια κλειδαρια, αλλα για ανταλλακτικα τα οποια εχουν σχεση με την ασφαλεια και τη συνολικη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

οπως και να εχει, στη δικη μου περιπτωση, αναφερω πως, το service και οτιδηποτε αλλο προκυψει, συμφερει περισσοτερο στην επισημη αντιπροσωπεια, απ' οτι σε καποιο μαστορα της γειτονιας.

Ναι αλλα θελει ψαξιμο, δεν συμφερουν ολα τα εξουσιοδοτημενα.
Παραδειγμα σε seervice για αλλαγη λαδιων-φιλτρων (καμπινας, αερα κτλ) στην Karenta μου ζηταγαν 350!!!!!! ευρω, ενω σε αλλο εξουσιοδοτημενο (direct express) 200-250 , για αυτοκινητα 5ετιας εχουν και εξτρα εκπτωση. Απλα πρεπει να ψαξεις σε ποια αντιπροσωπεια να το πας.
Και γλυτωνεις απιστευτα λεφτα αν αγορασεις τα λαδια και οτι αλλο αναλωσιμο μπορεις μονος σου και να το πας στην αντιπροσωπεια.

Παντως οσο εισαι εκτος εγγυησης για μενα δεν συμφερουν τα επισημα με τιποτα, τωρα θα το παω στο συνεργειο της γειτονειας για λαδια, αλλα και για το "μεγαλο" service. Δεν ειναι κατι τρομερο που θελει αλλαγη, μπουζι, λαδια και τακακια, το μονο που πρεπει να προσεξουν στο συνεργειο της γειτονια ειναι να βαλουν τα σωστα ανταλακτικα για το αυτοκινητο (τυπο λαδιων και μπουζι), οι εργασιες που κανουν στα "απλα" service δεν ειναι κατι τρομερο που να χρειαζεται αντιπροσωπεια.

stefan_city
10-09-12, 16:33
φυσικα και θελει ψαξιμο, απλα μην ξεγραφετε τις αντιπροσωπειες. ειναι δυσκολοι καιροι, και ουσιαστικα ζουνε απο τα service, μιας και πωλησεις γιοκ πλεον.

συμφωνω πως τη δουλεια που κανουν, μπορει να την κανει κι ο μαστορας της γειτονιας. αλλα, πρεπει να του πας εσυ τα ανταλλακτικα, ή να εισαι μπαστακας απο πανω, να δεις αν θα σου βαλει τα γνησια ή οχι. υπαρχουν, βεβαια, και αυτοι οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για το αν το ανταλλακτικο ειναι γνησιο ή ημιτασιον. εκει παω πασο.

imr
10-09-12, 17:21
φυσικα και θελει ψαξιμο, απλα μην ξεγραφετε τις αντιπροσωπειες. ειναι δυσκολοι καιροι, και ουσιαστικα ζουνε απο τα service, μιας και πωλησεις γιοκ πλεον.

συμφωνω πως τη δουλεια που κανουν, μπορει να την κανει κι ο μαστορας της γειτονιας. αλλα, πρεπει να του πας εσυ τα ανταλλακτικα, ή να εισαι μπαστακας απο πανω, να δεις αν θα σου βαλει τα γνησια ή οχι. υπαρχουν, βεβαια, και αυτοι οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για το αν το ανταλλακτικο ειναι γνησιο ή ημιτασιον. εκει παω πασο.


Ναι αλλα οχι ολες οι αντιπροσωπειες, μερικες θελουν ακομα να σε γδαρουν, ειδικα οσο εισαι στην εγγυηση και δεν εχεις πολλες επιλογες.

Οπως ειπα πριν οταν εψαχνα για το service αρχισα να παιρνω τηλεφωνα σε κοντινες αντιποροσωπειες, ολοι μου ελεγαν εξωφρενικες τιμες, εκτος απο εναν που ηταν και παλι τσιμπημενος, αλλα σε λογικα πλαισια.
Εγω προσωπικα στο συνεργειο που θα παω τον εμπιστευομαι, θα του πω βαλε μου αυτα τα λαδια και αυτα τα μπουζι (το βασικο ειναι ο τυπος των ανταλακτικων, πχ ποσο ψυχρα ειναι τα μπουζι, οχι τοσο η μαρκα) και θα το αφησω. Σε τυχαιο συνεργειο δεν θα πηγαινα με τιποτα.

Η καλυτερη λυση, ειδικα οσο εισαι στην εγγυηση ειναι αγορα των ανταλακτικων απο το internet μονος σου, και σε επισημη αντιπροσωπεια να πληρωσεις μονο τα εργατικα, βεβαια αυτο προυποθετει λιγο τρεξιμο, να δεις τι ακριβως ανταλακτικα χρειαζεσαι, να τα παραγγειλεις κτλ.
Επαρχια παντως οι τιμες σε αντιπροσωπεις και εξουσιοδοτημενα ειναι πολυ καλυτερες απο Αθηνα (για την VW τουλαχιστον)

Bananas
10-09-12, 17:57
δεν ξερω ποια ειναι καλυτερα και ποια οχι, αλλα για να τα χρησιμοποιει ο κατασκευαστης, στο x μοντελο, το οποιο ειναι y κυβισμου κλπ, σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει. και δεν εννοω ανταλλακτικα, οπως μια κλειδαρια, αλλα για ανταλλακτικα τα οποια εχουν σχεση με την ασφαλεια και τη συνολικη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

οπως και να εχει, στη δικη μου περιπτωση, αναφερω πως, το service και οτιδηποτε αλλο προκυψει, συμφερει περισσοτερο στην επισημη αντιπροσωπεια, απ' οτι σε καποιο μαστορα της γειτονιας.

Αν συμφερει στην επισημη καλα κανεις και το πας. Συνήθως το αντίθετο γίνεται. Για τα ανταλλακτικα που λες....εμενα η αντιπροσωπεια μου βαζε χάλια τακάκια φρένων και περα απο αυτό δεν μου λέγαν ποιας εταιρείας τακάκια μου βάζαν.
Οπότε και γω μου την βάρεσαι πήγα κούμπωσα πάνω ferodo premier (φτιάχνει τα τακάκια για τα συστήματα της brembo) και βρήκα την υγεία μου. οπως πχ οταν θα είναι να αλλάξω δισκο πλατό εμένα valeo απο τι έχω ακούσει μου βάζουν αλλά θα προτιμήσω τον sachs zf που είναι πιο ποιοτικός.

Ntalton
10-09-12, 18:16
Η sachs φτιαχνει καλα δισκο-πλατω, ειναι ομως ψιλο-ακριβα.
Τα service τα μικρα, οπως αλλαγη λαδιων, μπουζι, φιλτρα και γενικα αλλα υγρα, προτιμω να τα κανω μονος μου και να παιρνω μονος μου τα υλικα. Για τακακια, φλαντζες, συμπλεκτη και γενικοτερα σασμαν, το παω σε γνωστο της γειτονιας γιατι εμενα μου λειπουν τα απαραιτητα εργαλεια.
Προσοχη στα service παντως. Μπορει να το δωσετε με μικρο-προβληματα και να το παρετε χαλασμενο.

Bananas
10-09-12, 18:36
Η sachs φτιαχνει καλα δισκο-πλατω, ειναι ομως ψιλο-ακριβα.
Τα service τα μικρα, οπως αλλαγη λαδιων, μπουζι, φιλτρα και γενικα αλλα υγρα, προτιμω να τα κανω μονος μου και να παιρνω μονος μου τα υλικα. Για τακακια, φλαντζες, συμπλεκτη και γενικοτερα σασμαν, το παω σε γνωστο της γειτονιας γιατι εμενα μου λειπουν τα απαραιτητα εργαλεια.
Προσοχη στα service παντως. Μπορει να το δωσετε με μικρο-προβληματα και να το παρετε χαλασμενο.

Καλα απο wanna be μαστορια εχει γεμίσει ο τόπος. Σε επίσημο service της pegeout φίλος μου πήγε το αμαξι του με πρόβλημα στο ηλεκτρονικο γκαζι (αργούσε να δώσει και είχε και κάποιες διακοπές) Του είπαν αλλαγή όλο το συστημα ηλεκτρονικής πεταλούδας. (η κάτι τέτοιο) Εγώ του είπα να τους πει να του ανοιξουν την πεταλουδα και να την καθαρίσουν για αρχή και μετά βλέπουμε. Αυτοι του ειπαν οτι δεν γινεται να ανοιχτεί και για αυτό αλλάζεται ολόκληρη (!) Τελικα το πήγε σε αλλη αντιπροσωπεια όπου χωρις να τους πει τιποτα του ειπαν : "θα σου καθαρισουμε την πεταλουδα" ... και τα προβληματα λυθηκαν εκει .

Ntalton
10-09-12, 19:53
Εμενα, Ford Focus του '06 ειχε επισης διακοπες σε ανηφορες και στις υψηλες στροφες μετα απο 4 χρονια λειτουργιας. Παω στην αντιπροσωπεια, μου λενε αλλαγη πολλαπλασιαστη και διανομεα, 350+€. Το προβλημα τελικα; το μπουζι #3 εκανε διαροη και ο αναβε οποτε του κατεβαινε. Φυσικα αλλαξα τα μπουζι και ηταν σαν καινουριο (32€). Κανενα προβλημα απο τοτε, εκτος απο μια αλλαγη μπαταριας που ηταν στα τελευταια της και αλλαγη δισκοπλατω επειδη ειμαι καφρος και το σπινιαρω στα φαναρια (που και που).

Bananas
10-09-12, 22:37
Εμενα, Ford Focus του '06 ειχε επισης διακοπες σε ανηφορες και στις υψηλες στροφες μετα απο 4 χρονια λειτουργιας. Παω στην αντιπροσωπεια, μου λενε αλλαγη πολλαπλασιαστη και διανομεα, 350+€. Το προβλημα τελικα; το μπουζι #3 εκανε διαροη και ο αναβε οποτε του κατεβαινε. Φυσικα αλλαξα τα μπουζι και ηταν σαν καινουριο (32€). Κανενα προβλημα απο τοτε, εκτος απο μια αλλαγη μπαταριας που ηταν στα τελευταια της και αλλαγη δισκοπλατω επειδη ειμαι καφρος και το σπινιαρω στα φαναρια (που και που).

Κάφρε με 96.000 χλμ και καφριλικια ακομα να αλλαξω δισκο πλατο :P . Πάντως αυτο που παθες απο βλακεια τους και εδωσες περισσότερα λεφτα είναι κλασσική περίπτωση μάστορα. Δεν σημαίνει απαραιτητα οτι το καναν επίτηδες αλλα κάποιοι δεν εχουν ιδεα τι φταιει και το πανε στην τύχη. Δεν σέβονται τα λεφτα του πελάτη.

Ntalton
10-09-12, 23:38
Οχι, δεν αλλαξα πολλαπλασιαστη, γιατι ευτυχως δεν ειμαι εντελως στουρνος στα αυτοκινητα, και καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα. Και ειναι ακριβως αυτο που λες, δεν ξερω για εξωτερικο, παντως Ελλαδα, αμα σου τυχει μαστΟΥρας και δεν εχεις βασικες γνωσεις σωστε να καταλαβεις οτι σου λεει ασυναρτησιες , την εκατσες... Αλλη μια φορα ειχαμε παει ενα χορτοκοπτικο τρακτερ σε μαστορα επειδη "χτυπουσε" η μπιελα και μολις τελειωσε αντι να βαλει βενζινη μεσα στο ντεποζιτο, εβαλε diesel... Που να αναψει μετα...
(Αν μπορεσω να βρω φωτογραφια του φθαρμενου δισκοπλατο, γιατι καπου την εχω στο pc, θα την ανεβασω, να δεις σε τι σημειο τον ειχα καψει τον καημενο το συμπλεκτη. Αφου οταν αλλαζα ταχυτητα, αφηνα το συμπλεκτη, και τον ενιωθα μετα απο 10-15 δευτερα να πιανει τελικα :p)

ubuntubu
05-10-12, 21:12
Αν και δεν προβλέπεται σύντομα η κάθοδος μου στο κλεινόν άστυ,μόλις πήρα το σηματάκι μου.


110259
Διάθεση του Ειδικού Σήματος εισόδου στον “Πράσινο Δακτύλιο”, μέσω του Διαδικτύου


Ελέγξτε στο έντυπο της αδείας κυκλοφορίας το οχήματός σας τα πεδία V7, V9, και P3.

V7 : αναφέρει τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα (CO2) η τιμή θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι μικρότερη ή ίση του 140.
V9 : αναγράφεται η οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την οποία κατατάσσεται στους κανονισμούς Euro 4, 5 ή 6 με βάση τον Πίνακα Ι
P3 : αναφέρει τον τύπο καυσίμου του αυτοκινήτου σας.

Για την άδεια ελεύθερης εισόδου στο δακτύλιο θα πρέπει να πληρείται μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις, όπως ορίζεται από τις διατάξεις της ΚΥΑ 16229/3-5-2012:

το όχημα εκ κατασκευής πληροί τις διατάξεις των κανονισμών Euro 5 ή Euro 6 και εφόσον εκπέμπει διοξείδιο του άνθρακα λιγότερο από 140γρ/χμ, ανεξαρτήτως του καυσίμου που χρησιμοποιεί,
το όχημα είναι υβριδικό (ηλεκτρικό ή συμβατικού καυσίμου) και είναι τεχνολογίας Euro 4 και εφόσον εκπέμπει διοξείδιο του άνθρακα λιγότερο από 140γρ/χμ,
το όχημα χρησιμοποιεί εκ κατασκευής για την κίνηση του αέριο καύσιμο (υγραέριο ή φυσικό αέριο) και είναι τεχνολογίας Euro 4 και εφόσον εκπέμπει διοξείδιο του άνθρακα λιγότερο από 140γρ/χμ,
το όχημα είναι ηλεκτρικό

http://poseidon.minenv.gr/daktylios/

nikraven
12-02-13, 12:44
Για να ξανα επαναφέρω απο τον λήθαργο το νήμα..
Ολα καλά τα παραπάνω απο το Υ.Π.Ε.Κ.Α.
αλλά ένα ερώτημα που έχω είναι το εξής:
Aυτοκίνητο 1.248c.c.
πετρελαιοκίνητο
κατηγορίας euro4
με εκπομπές CO2 (g/km)- 124 (που σημαίνει ότι είναι κάτω απο το όριο του πεδίου V7 αλλά είναι euro4)
κυκλοφορεί μέσα στην Αθήνα+Θεσσαλονίκη ή όχι??:hmm:

azis21
12-02-13, 14:40
Για να ξανα επαναφέρω απο τον λήθαργο το νήμα..
Ολα καλά τα παραπάνω απο το Υ.Π.Ε.Κ.Α.
αλλά ένα ερώτημα που έχω είναι το εξής:
Aυτοκίνητο 1.248c.c.
πετρελαιοκίνητο
κατηγορίας euro4
με εκπομπές CO2 (g/km)- 124 (που σημαίνει ότι είναι κάτω απο το όριο του πεδίου V7 αλλά είναι euro4)
κυκλοφορεί μέσα στην Αθήνα+Θεσσαλονίκη ή όχι??:hmm:

για αθηνα μόνο από euro 5 και πάνω!εκτός αν κάνεις τον χαζό,αλλιώς παρακαλάς να μην σε σταματήσουν.εγω το μπλε που βλέπεις τον έχω με βουλγάρικες πινακίδες εδώ και 5 χρονιά.και γιατί ξένες έχω πόλους φίλους ,α και πληρώνω 250 ευρώ το έτος για μεικτή ασφάλεια σε 1900 kb. tdi...

nikraven
12-02-13, 15:23
για αθηνα μόνο από euro 5 και πάνω!εκτός αν κάνεις τον χαζό,αλλιώς παρακαλάς να μην σε σταματήσουν.εγω το μπλε που βλέπεις τον έχω με βουλγάρικες πινακίδες εδώ και 5 χρονιά.και γιατί ξένες έχω πόλους φίλους ,α και πληρώνω 250 ευρώ το έτος για μεικτή ασφάλεια σε 1900 kb. tdi...

Μάλιστα.
Αντε για Αθήνα δεν με πολυενδιαφέρει γιατί μόνο αεροπορικώς κατεβαίνω.
Θεσσαλονίκη περπατάει το euro4 diesel ή θα παρακαλάω πάλι να μην με σταματήσει η τροχαία??

Bananas
12-02-13, 17:01
Για να ξανα επαναφέρω απο τον λήθαργο το νήμα..
Ολα καλά τα παραπάνω απο το Υ.Π.Ε.Κ.Α.
αλλά ένα ερώτημα που έχω είναι το εξής:
Aυτοκίνητο 1.248c.c.
πετρελαιοκίνητο
κατηγορίας euro4
με εκπομπές CO2 (g/km)- 124 (που σημαίνει ότι είναι κάτω απο το όριο του πεδίου V7 αλλά είναι euro4)
κυκλοφορεί μέσα στην Αθήνα+Θεσσαλονίκη ή όχι??:hmm:

Το παραπάνω μήνυμα αναφέρεται για κυκλοφορία οχημάτων στον πράσινο δακτύλιο που είναι το κέντρο της Αθήνας (κάποιο κομμάτι του δεν έχει σημασία) Έχεις σκοπό να μπεις με το αμάξι στο κέντρο της Αθήνας; Μάλλον τρελός είσαι . Που θα παρκάρεις; Αστο εκτός κέντρου και πάρε μετρό.

- - - Updated - - -


για αθηνα μόνο από euro 5 και πάνω!εκτός αν κάνεις τον χαζό,αλλιώς παρακαλάς να μην σε σταματήσουν.εγω το μπλε που βλέπεις τον έχω με βουλγάρικες πινακίδες εδώ και 5 χρονιά.και γιατί ξένες έχω πόλους φίλους ,α και πληρώνω 250 ευρώ το έτος για μεικτή ασφάλεια σε 1900 kb. tdi...

Έχω ακούσει ότι ασχέτως αν είσαι Ελληνας ή Βούλγαρος μπορείς νόμιμα να βάλεις βουλγάρικες πινακίδες στο αμάξι σου. Κατα πόσο ισχύει αυτό. Εσύ τί διαδικασία πέρασες (αν είσαι Ελληνας γιατί αν είσαι απο Βουλγαρία είναι λογικό να κυκλοφορείς με Βουλγάρικες πινακίδες)

azis21
12-02-13, 17:22
Το παραπάνω μήνυμα αναφέρεται για κυκλοφορία οχημάτων στον πράσινο δακτύλιο που είναι το κέντρο της Αθήνας (κάποιο κομμάτι του δεν έχει σημασία) Έχεις σκοπό να μπεις με το αμάξι στο κέντρο της Αθήνας; Μάλλον τρελός είσαι . Που θα παρκάρεις; Αστο εκτός κέντρου και πάρε μετρό.

- - - Updated - - -

Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σου απαντήσω, άλλα δεν νομίζω να έχει διάφορα εκτός αν είναι πιο ψαγμένοι απ' την Αθηνά!


Έχω ακούσει ότι ασχέτως αν είσαι Ελληνας ή Βούλγαρος μπορείς νόμιμα να βάλεις βουλγάρικες πινακίδες στο αμάξι σου. Κατα πόσο ισχύει αυτό. Εσύ τί διαδικασία πέρασες (αν είσαι Ελληνας γιατί αν είσαι απο Βουλγαρία είναι λογικό να κυκλοφορείς με Βουλγάρικες πινακίδες)

Ναι αν εχεις αφμ στην βουλγαρία κάνεις τα πάντα.η άπλα ανοίγεις μια ανώνυμη εταιρία εκεί με 75 ευρώ και δηλώνεις.(να είσαι νόμιμος ανεξάρτητος καταγωγής,συν να μην εχεις πρόβλημα στην Ελλάδα)νομίζω ότι υπάρχουν γραφεία και στην Αθηνά και στην θεσσαλονικη να σαι μετατοπίσουν ποιο ενημερωτικά !

athinatsapra
12-07-13, 21:16
καλησπερα σας,εχω ενα Ford KA και θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα πολυ σοβαρο προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και 3 χρονια πλεον με το αμαξι αυτο και κατ'επεκταση με την Ford Hellas. θα προσπαθησω να διατηρησω την ψυχραιμια μου αν και ειναι σχεδον ακατορθωτο μετα απ'ολα αυτα που εχουν συμβει.Για να σας περιγραψω επακριβως το περιστατικο θα σας παραθεσω την επιστολη διαμαρτυριας που κατεθεσε η μητερα μου στη ford στην οποια καταγραφοντε αναλυτικα τα περιστατικα που προεκυψαν.
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Αξιότιμοι Κύριοι,
Με την επιστολή αυτή, θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω και να διαμαρτυρηθώ για την απίστευτη ταλαιπωρία που έχουμε υποστεί από την εταιρεία σας, εδώ και οκτώ μήνες.
Η κόρη μου – Αθηνά Τσάπρα- τον Νοέμβριο του 2010 αγόρασε από εταιρεία πώλησης αυτοκινήτων ένα αυτοκίνητο FORD KA, TREND PLUS 1.20 3D, με 24.000 km και με ημερομηνία παραγωγής 13/11/2009, δηλαδή αυτοκίνητο που είχε κλείσει μόλις ένα (1) χρόνο χρήσης.
Το αυτοκίνητο ήταν σε άριστη κατάσταση και αγοράστηκε έναντι του ποσού των 8.600€.
Δύο μόλις μήνες μετά, δηλαδή τον Ιανουάριο 2011 κι ενώ βρισκόταν καθ’ οδόν σε κεντρική λεωφόρο της Ηλιούπολης άρχισαν αιφνιδιαστικά και διαδοχικά να ανάβουν οι σημάνσεις στο καντράν του αυτοκινήτου (δυσλειτουργία συστήματος ABS, δυσλειτουργία ηλεκτρικής υποβοήθησης τιμονιού, χαμηλή πίεση λαδιού, αύξηση θερμοκρασίας κ.λ.π)-τα γνωρίζετε καλύτερα- να ¨σκληραίνει¨ η περιστροφή του τιμονιού και εντός μερικών μέτρων απότομα ακινητοποιήθηκε στο μέσον της λεωφόρου. Η κόρη μου που είναι μόλις 19 χρονών και νέα οδηγός αιφνιδιάστηκε, σοκαρίστηκε και κινδύνευσε να τραυματιστεί από διερχόμενα αυτοκίνητα, που ΄΄είδαν΄΄ ένα αυτοκίνητο να ακινητοποιείται ξαφνικά, χωρίς λόγo ενώ ήδη είχαν ταχύτητα τουλάχιστον 80km/h, ενώ στη συνέχεια με τη βοήθεια περαστικών –μαρτύρων του περιστατικού και ενός ιδιοκτήτη παρακείμενου πρατηρίου βενζίνης- μετακίνησαν το αυτοκίνητο στο πεζοδρόμιο. Στη συνέχεια ειδοποιήθηκε η ΕΛΠΑ να το παραλάβει (καταγραφές υπάρχουν στα αρχεία της).
Στο σημείο αυτό αρχίζει η πρώτη ¨¨γνωριμίᨨ με την αντιπροσωπεία ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Α.Ε.Β.Ε. και συγκεκριμένα με το κατάστημα Αργυρούπολης (Βουλιαγμένης 580). Το αυτοκίνητο μπαίνει στο SERVICE και μετά από έλεγχο της ανακοινώνουν ότι το συμβάν έχει καταγραφεί πράγματι στον ¨¨εγκέφαλ﨨 του αυτοκινήτου και με ένα RESTART όλα θα τακτοποιηθούν. Πράγματι το αυτοκίνητο φεύγει και κινείται κανονικά (εδώ επισημαίνω ότι δεν δόθηκε στην κόρη μου κανένα έγγραφο για το είδος της εργασίας που έγινε, ούτε έγινε εγγραφή στο βιβλίο service του αυτοκινήτου). Το αυτοκίνητο κινήθηκε τον υπόλοιπο μήνα κανονικά, με εξαίρεση κάποιες φορές που δεν έπαιρνε αμέσως και χρειαζόταν δύο και τρεις φορές προσπάθεια εκκίνησης.
Τον επόμενο μήνα, Φεβρουάριο 2011, κλέφτες σπάνε το πίσω παράθυρο του αυτοκινήτου και αφαιρούν όλα τα συνοδευτικά έγγραφά του από το ντουλαπάκι (άδεια, βιβλίο service κλπ). Η κόρη μου επισκέπτεται ξανά τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία για να της αντικαταστήσουν το τζάμι και κατόπιν παροτρύνσεών μου, τους αναφέρει ότι δεν ¨¨ανάβε騨 αμέσως το αυτοκίνητο, ότι κατά διαστήματα ανάβουν μεμονωμένα λαμπάκια στο καντράν, μήπως υπάρχει θέμα με την μπαταρία κλπ. Μετά τον έλεγχο που γίνεται την βεβαιώνουν για δεύτερη φορά ότι έχουν καταγραφεί όσα λέει, δεν είναι θέμα μπαταρίας και την προτρέπουν να τους ενημερώνει αν συμβεί ξανά ακινητοποίηση του αυτοκινήτου (το αυτονόητο δηλαδή!!!!!!).
Περνούν μόλις τρεις μήνες και αρχές Ιουλίου 2011 και κατά τη διάρκεια μιας βόλτας με το αυτοκίνητο στον Άλιμο (Μαρίνα Καλαμακίου), στο αυτοκίνητο ανάβουν ξανά όλες οι ενδείξεις στο καντράν και ακινητοποιείται. Καλείται πάλι η ΕΛΠΑ και το αυτοκίνητο μεταφέρεται στην ίδια αντιπροσωπεία για service (!!!!!).
Τώρα τα νέα είναι καλύτερα!! Οι υπεύθυνοι στο service ανακοινώνουν στην κόρη μου ότι το πρόβλημα αναγνωρίζεται από το εργοστάσιο της FORD , σαν ¨¨κατασκευαστικό λάθος¨¨ (ή περίπου έτσι) και με μία αναβάθμιση που θα περάσουν στο λογισμικό το πρόβλημα λύνεται οριστικά. Βέβαια για άλλη μία φορά, ευγενέστατα την παρότρυναν να επικοινωνήσει μαζί τους για τυχόν νέες ενδείξεις (είναι η φάση που αρχίζουν να υποτιμούν την νοημοσύνη μας, διότι κάτι που έχει λυθεί δεν αποτελεί πρόβλημα …πλέον!!!)
Στην ερώτηση αν το αυτοκίνητο μπορεί να ταξιδέψει Κάλυμνο, όπου θα εργαζόταν η κόρη μου και το είχε ανάγκη για τις μετακινήσεις της, την διαβεβαίωσαν καλώς να ταξιδέψει και γενναιόδωρα της υποσχέθηκαν ότι θα είναι στη διάθεσή της γιατί το αυτοκίνητο είναι ¨¨υπό παρακολούθησ稨!!!
Το αυτοκίνητο ταξίδεψε για Κάλυμνο στις 13/07/11 και μόλις πέντε μέρες αργότερα, με χρήση ελάχιστων χιλιομέτρων (20-30km), ακινητοποιείται με τις ίδιες διαδικασίες στο μέσον του κεντρικού δρόμου, διπλής κατεύθυνσης με ότι αυτό συνεπάγεται από τα παραπάνω. Μετά κόπων και βασάνων μεταφέρεται και τοποθετείται στο πλοίο στις 31/07/11 και αποστέλλεται στην Αθήνα όπου και το παραλαμβάνουμε με την ΕΛΠΑ και το αφήνουμε για άλλη μια φορά στην γνωστή αντιπροσωπεία.
Αν αυτό Κύριοι δεν είναι εγκληματικό, δώστε μου εσείς έναν όρο να το χαρακτηρίσω.
Αν αντί για ευθεία οδό η ακινητοποίηση του αυτοκινήτου γινόταν σε στροφή με γκρεμό (υπάρχουν δεκάδες τέτοιες στο νησί) και συνέβαινε κάτι πιο σοβαρό, πείτε μου τι δικαιολογίες θα μου λέγατε τότε, …………..πείτε μου.
Μέσα σε οκτώ μήνες και με μόλις 33.390km, ένα αυτοκίνητο τη εταιρείας σας, 1,5 χρόνου χρήσης , δύο φορές προκάλεσε άμεσο κίνδυνο κατά της σωματικής ακεραιότητας της κόρης μου αλλά και προς άλλους διερχόμενους οδηγούς γιατί εσείς ακόμα παρακολουθείτε το πρόβλημα!!!
Αναρωτιέμαι Κύριοι, αν στη θέση του δικού μου παιδιού ήταν το δικό σας παιδί στο τιμόνι ενός αυτοκινήτου, μιας κατά τα άλλα αξιόπιστης εταιρείας και βάναυσα ακινητοποιούνταν στο μέσον μιας λεωφόρου ή οπουδήποτε αλλού με σοβαρό ενδεχόμενο τραυματισμό τόσο του ιδίου όσο και των λοιπών διερχόμενων οδηγών, θα νιώθατε ασφαλείς; Θα κοιμόσασταν ήσυχοι τα βράδια;
Όπως και να’ χει το αυτοκίνητο για τέταρτη φορά στο service της γνωστής αντιπροσωπείας και κατόπιν δικής μου επιμονής κατά τη συνομιλία μου με τον Προϊστάμενο του τμήματος Service, κ. Κιούση Θωμά, μου ανακοινώθηκε ότι θα αποκατασταθεί οριστικά (?) το θέμα με τον ¨¨εγκέφαλ﨨 του αυτοκινήτου.
Κύριοι, δεν γνωρίζω ούτε το πώς λειτουργεί ο ΄΄εγκέφαλος΄΄ του αυτοκινήτου του FORD KA, ούτε με ενδιαφέρει. Είναι δικό σας πρόβλημα. Ασκώ όμως το επάγγελμα του Πολ. Μηχανικού, επάγγελμα με ποινικές ευθύνες και γνωρίζω καλά τι σημαίνει ασφάλεια και προστασία της ανθρώπινης ζωής. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι εσείς (οι όποιοι ευθύνονται για το θέμα μας, το γνωρίζετε καλύτερα) αφήσατε αβίαστα μία 19χρονη να κινδυνεύει καθημερινά με την ολιγωρία που δείξατε στην οριστική αποκατάσταση της βλάβης του αυτοκινήτου της.
Τι φταίει; Το κόστος επισκευής; Η ανεπάρκειά σας να αποκαταστήσετε τη βλάβη;
Το γεγονός ότι αυτή η κατάσταση αφήσατε και ¨¨σέρνετα騨 και πλησιάζει ο Νοέμβριος που λήγει η εγγύηση του αυτοκινήτου μόνο σε μία σκέψη οδηγεί τον κοινό νου. ¨¨Περάστε από το ταμείο κύριε πελάτη, να πληρώσετε για να έχετε ένα αυτοκίνητο που θα κινείται με ασφάλειᨨ.
Διαψεύστε με …σας παρακαλώ.
Κλείνοντας θα ήθελα να σας επισημάνω τα εξής:
1. Ουδέποτε δόθηκε στην κόρη μου έγγραφο από το service που να παραπέμπει στους ελέγχους και τις εργασίες που έκαναν οι τεχνικοί, ούτε καταγράφηκε ποτέ τίποτα στο βιβλίο service του αυτοκινήτου. Κατόπιν δικής μου αιτήσεως μου υποσχέθηκε ο κος Κιούσης ότι θα μου δοθούν στις 02/08/11.
2. Ουδέποτε ενημερώθηκε η κόρη μου ότι σε τυχόν πρόβλημα με το αυτοκίνητο δεν θα υπήρχε κάλυψη με άλλο αυτοκίνητο από την εταιρεία για το νησί. Απ’ ότι με ενημέρωσε ο κος Κιούσης η εμβέλεια της FORD εξαντλείται στην Αθήνα και στη Νάξο. Σε αίτημα δικό μου να δοθεί ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο ή ότι άλλο προκειμένου να εξυπηρετηθεί η κόρη μου στις μετακινήσεις της για το υπόλοιπο της εργασίας της (18 ημέρες) η απάντηση της κας Σκόπα από τα Κεντρικά της εταιρείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ , ήταν αρνητική, διανθισμένη με έπαρση και μάλιστα μου τόνισε ότι δεν θα μας αποζημίωναν για τα εισιτήρια του αυτοκινήτου (κόστος 200€ περίπου) τα οποία δεν της τα ζήτησε ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!
Ζητήσαμε εξυπηρέτηση Κύριοι, όχι ελεημοσύνη.
Φανταστείτε να μην είχατε και ευθύνη για όλα αυτά ………….
Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την οκτάμηνη συνεργασία μας, θα πρέπει να νιώθετε υπέροχα που έχετε κερδίσει έναν ευτυχισμένο ιδιοκτήτη αυτοκινήτου FORD KA.
Με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου.

Άλιμος 03/08/11
Με εκτίμηση

ΘΕΟΔΩΡΑ ΠΑΠΠΑ

Μετα απο ολα αυτα λοιπον, και αφου με διαβαιβεωσαν οι κυριοι οτι ''δεν προκειτε το αυτοκινητο να παρουσιασει τετοιου ειδους προβλημα με τον εγκεφαλου αφου τοποθετηθηκε νεος εγκαιφαλος'' χτες ξανακινδυνεψε η ζωη μου και αυτη τη φορα σε στροφη απου για ακομα μια φορα το τιμονι,δεν λειτουργουσε,λογω εγκαιφαλου.Απο το 2011 μεχρι σημερα εχουν γινει στο αμαξι 9000 χμλ. και αξιζει να σημειωθει οτι το αυτοκινητο 1 χρονο ηταν σε ακινησια λογω απουσιας μου στο Εξωτερικο!!!!
Εχω κινηθει ηδη νομικα και απο Δευτερα θα αποσταλει ηδη το πρωτο εξωδικο!!!!!!!!!
Αυτο ειναι τουλαχιστον εγληματικη αμελια,και ζητω τη γνωμη σας.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

kostarcng
12-07-13, 22:52
Καλησπέρα Κυρία Θεοδώρα, με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδύκτιο ειδα οτι είναι κοινό πρόβλημα στο μοντέλλο της αυτής χρονολογίας. Υπερσύνδεσμος ιστοσελίδας: http://www.autoinsider.co.uk/problems/show.php?problem=11323 Υπερσύνδεσμος Google: https://www.google.gr/#sclient=psy-ab&q=ford+ka+major+electric+problem&oq=ford+ka+major+electric+problem&gs_l=hp.3..33i21.26318.36516.2.36928.26.24.2.0.0.0.204.3441.0j22j2.24.0....0...1c.1.19.psy-ab.XRqG7C6_gaY&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.ZWU&fp=1a6d19d8764b4440&biw=1280&bih=858 Λέξεις κλειδιά : ford ka major electric problem. Απο ότι διάβασα πρόκειται για κακή στεγανότητα της ασφαλειοθήκης των ηλεκτρικών με συνέπεια να γεμάει υγρασία το ηλεκτρικό σύστημα του οχήματος. Σύν του οτι μπλοκάρονται κάτι υδροροές κάτω απο το πλαστικό των υαλοκαθαριστήρων και θέλουν περισσότερο άνοιγμα.
Αν πρόκειται για αυτή τη κατάσταση (που μάλλον αυτή είναι) θέλει λύσιμο το ταμπλό, καθάρισμα η πλεξούδα των καλωδίων απο νερά και υγρασίες, στεγάνωση με λάστιχο η ασφαλειοθήκη, καθάρισμα υδροροών και άνοιγμα λίγο για να μην ξαναβουλώσουν.
Όσο για την νομική κινησή σας, νομίζω δεν μπορείτε να κάνετε και κάτι άλλο, είναι ο μόνος τρόπος να διεκδικήσετε το δίκιο σας σύμφωνα με αυτά που γράφετε. Σας εύχομαι να δικαιωθείτε.

Bananas
13-07-13, 19:52
Έχει ζήσει και ο πατέρας μου πρόβλημα με το προηγούμενο αμαξι το οποίο θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο . Το αμάξι εκτός εγγύησης με 40.000 χλμ περίπου τη ώρα που οδηγούσε σπάει η πεταλιέρα και πέφτουν όλα τα πετάλ στο δάπεδο . Ευτυχώς ήταν με μικρή ταχύτητα είχε άπλετο χώρο μπροστά του και φρέναρε με χειρόφρενο. Το αμάξι στάλθηκε στην αντιπροσωπεία . Μας ζητούσαν λεφτά για την επισκευή επειδή είναι εκτός εγγύησης . Ο πατέρας μου αρνήθηκε να πληρώσει μιας και γνώστης κολλήσεων είναι αδύνατο να σπάσει η κόλληση μετάλου απο το πάτημα ενός ποδιού όταν αυτή έχει γίνει σωστά απο το εργοστάσιο . Αφου αρνήθηκαν πολλές φορές τη δωρεαν επισκευή μιας και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ έχουμε νομική προστασία απο την DAS (ασχέτως που έχουμε απο την ασφαλιστική μας) γνωστοποιήσαμε το πρόβλημα στη DAS και μέσα σε λίγες μέρες μας κάλεσαν να παραλάβουμε το αμάξι επισκευασμένο δωρεάν και μας ζητήσαν και συγνώμη. Απο τι μου πε ο πατέρας μου ο δικηγόρος τους απείλησε με δυσφίμηση σε περιοδικά αυτοκινήτου και όχι μόνο . Φυσικά δεν πληρώσαμε ούτε δικηγόρο ούτε οτιδήποτε άλλο. :)

Τρέξτο νομικά αλλά καλό είναι να έχουμε νομική κάλυψη στο αμάξι .

elina_77
16-07-13, 17:10
... σπάει η πεταλιέρα και πέφτουν όλα τα πετάλ στο δάπεδο .
:stunned:

Tiven
16-07-13, 17:40
Σε τι αυτοκίνητο έγινε αυτό με τα πετάλ;

Όχι ότι σημαίνει κάτι, απλά από περιέργεια.

megahead13
19-09-22, 14:05
Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km). Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).

ariadgr
19-09-22, 22:41
Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km). Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).

Πήγαινε με τις 10.000€
και προσοχή μην πέσεις σε γυρισμένα χιλιόμετρα κλπ

megahead13
19-09-22, 23:00
Πήγαινε με τις 10.000€
και προσοχή μην πέσεις σε γυρισμένα χιλιόμετρα κλπ
Εκεί προσανατολίζομαι. Πήγα και είδα σήμερα ένα Toyota Auris. «Καθαρό» φαίνεται (όλα τα service έχουν γίνει σε επίσημο συνεργάτη Toyota). Θα επανέλθω με μηχανικό για να το τσεκάρει.

tsigarid
20-09-22, 02:35
Εξαιρετικό το Auris, αλλά δεν είναι ακριβότερο από τα i20/i30 που ανέφερες; Θα περίμενα να είναι από τις πιο ακριβές (αλλά καλές) επιλογές.

Gentoo
20-09-22, 02:58
Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km).

5000€ είναι πολλά για αυτοκίνητο 15ετίας με κατά πολύ περισσότερα από 100000km!

Να σκεφτείς, αγόρασα μεταχειρισμένο seat ibiza 5ετίας, από αντιπροσωπεία, καθαρά χλμ (όχι κατεβασμένα) 121000 περίπου, 6800 περίπου.
Και είναι και diesel, που θεωρούνται ακριβότερα από τα βενζινοκίνητα.

Θα σου πρότεινα, να ασχοληθείς μόνο με μεταχειρισμένα από αντιπροσωπείες, οι οποίες να προσφέρουν και κάποια εγγύηση για τον κινητήρα.

Εγώ από εκεί που το πήρα, μου έδωσαν γραπτή εγγύηση 2 έτη για καλή λειτουργεία του κινητήρα.



Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).

Θα σου πρότεινα να δεις αποκλειστικά αυτοκίνητα 5ετίας maximum. Δεν αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένο με περισσότερα χρόνια στην πλάτη.

Θα αρχίσει να "ξερνάει" προβλήματα από κάποια στιγμή κι έπειτα.

Το ιδανικό για μένα πλέον είναι, να αγοράζεις μεταχειρισμένο γύρω στην 5ετία, από αντιπροσωπεία, να κάνεις όλα τα σέρβις εκεί (ναι, ειναι λίγο πιο ακριβά, αλλά γλιτώνεις τα νταηλίκια των διάφορων μαστόρων που σου πουλάνε τρέλα κι όταν δεν κάνουν σωστή δουλειά, κάνουν την πάπια...), να το κρατάς 5 χρόνια και μετά να το πουλάς είτε σε ιδιώτη, είτε σε αντιπροσωπεία, είτε να το τραμπάρεις σε αντιπροσωπεία με άλλο, 5ετίας, κ.ο.κ.

Έτσι, εκτός του ότι φρεσκάρεις το όχημα με νέο, καλύτερης τεχνολογίας, καλύτερων συστημάτων ασφαλείας κλπ, δεν καταλήγεις να έχεις ένα σαράβαλο το οποίο θα ξερνάει προβλήματα κάθε τρεις και λίγο και θα καταλήξει να 'ναι τρύπιος κουμπαράς, με ευτελή μεταπωλητική αξία.

Αν ας πούμε, πάρεις ένα μτχ 5ετίας με 6-7 χιλιάρικα και το δώσεις στη 10ετία (με 5 χρόνια χρήσης δικά σου) 2.500-3000, τότε θα σου 'χει κοστίσει (7000 - 2.500) / 5 = 900/χρόνο χρήσης.

Σκέψου μόνο, ένα χρέπι που κάθε τρεις και λίγο θα το τραβολογάς σε μάστορες, θα σου ζητάει στην καλύτερη 600 ευρώ το χρόνο.

Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι απίθανα προβλήματα μου έσκαγε hyundai 15ετίας κάθε χρόνο, με νορμάλ χρήση. Κάθε επίσκεψη στο συνεργείο και 300άρι, κι αυτό 2-3 φορές το χρόνο.

Μπορεί να τυχα στην περίπτωση, ίσως να 'σαι τυχερός και να σου βγει οκ ένα μεταχειρισμένο με πολλά χρόνια στην πλάτη του.

Αλλά γιατί να το ρισκάρεις; Ένα προσεγμένο όχημα 5ετίας, από αντιπροσωπεία (ιδίως αυτά που τα είχαν εταιρείες με leasing, πχ κάτι merchandisers ή στελέχη εταιρειών που κόβουν άνετα χλμ εκτός πόλης συνήθως), με έξτρα εγγύηση απ'την αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσφέρει peace of mind, από ένα μεταχειρισμένο 15ετίας.

megahead13
20-09-22, 05:36
Εξαιρετικό το Auris, αλλά δεν είναι ακριβότερο από τα i20/i30 που ανέφερες; Θα περίμενα να είναι από τις πιο ακριβές (αλλά καλές) επιλογές.
Όχι απαραίτητα. Το γκρουπ Hyundai/Kia έχει ανέβει πάρα πολύ την τελευταία δεκαετία. Ο μηχανικός που είχα στο νησί (aka ΗΒ :p) την πρότεινε με κλειστά μάτια. Και το ίδιο ακούω/βλέπω κι εδώ.


5000€ είναι πολλά για αυτοκίνητο 15ετίας με κατά πολύ περισσότερα από 100000km!

Να σκεφτείς, αγόρασα μεταχειρισμένο seat ibiza 5ετίας, από αντιπροσωπεία, καθαρά χλμ (όχι κατεβασμένα) 121000 περίπου, 6800 περίπου.

......

Αν ας πούμε, πάρεις ένα μτχ 5ετίας με 6-7 χιλιάρικα και το δώσεις στη 10ετία (με 5 χρόνια χρήσης δικά σου) 2.500-3000, τότε θα σου 'χει κοστίσει (7000 - 2.500) / 5 = 900/χρόνο χρήσης.
Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια αγαπητέ Gentoo. Αυτοκίνητο 5ετίας με 6-7 χήνες τη σημερινή εποχή;;; Με τον κορονοϊό και ότι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφοδοσίας τα τελευταία 2+ χρόνια η αγορά του μεταχειρισμένου έχει πάρει τα πάνω της, τα πολύ πάνω της όμως! Ειδικά στην Ελληνική αγορά (με τις γνωστές στρεβλώσεις και παθογένειες) όλοι (μαντράδες και ιδιώτες) βαράνε στο ψαχνό! Χαρακτηριστικά συνάδελφός μου έδωσε το Seat Ibiza περισσότερο απ' ότι το είχε αγοράσει πριν μερικά χρόνια!!!

Στη Βρετανία, όπου και ζούσα μέχρι πρόσφατα, γίνεται κι εκεί σκοτωμός με τα μεταχειρισμένα. Και σε μια αγορά που τα πράγματα και πιο τίμια είναι (δεν παίζουν πειραγμένα χιλιόμετρα ή μίλια πιο σωστά γι' αυτούς με την καμία όμως, ούτε άλλες μαϊμουδιές) και ότι μεταχειρισμένο γενικά το βρίσκεις σε τιμές χώμα (τζιν αρμάνι ν' αγοράσεις και να το βάλεις μια φορά μόνο, έχει χάσει τουλάχιστον ένα 30-40% της αρχικής του αξίας). Χαρακτηριστικά το 2013 είχα πάρει Mazda 6 του 2007 με ούτε 36000 μίλια (πραγματικά δεν είναι τίποτα για εκεί) για £4000. Σήμερα οτιδήποτε (μικρό ή μεγάλο) σε αντίστοιχα μίλια και χρόνια κοστίζει τουλάχιστον £10000 (και βάλε).

Μακάρι φίλε να μπορούσα γι' αυτοκίνητο πενταετίας, αλλά δεν (ιδιαίτερα από αντιπροσωπείες).

Σε άλλα, καλό μου φαίνεται και το Nissan Pulsar (μοντέλο του 2014), αλλά η Renault φαίνεται να τα έχει σκατώσει με τον 1.2l κινητήρα:

https://newsbeezer.com/romaniaeng/the-h5ft-engine-from-dacia-renault-and-nissan-has-a-manufacturing-defect/

Από την άλλη ο συγκεκριμένος έμπορος που το έχω βρει έχει πολύ καλή φήμη στα αυτοκινητοφόρουμ/αυτοκινητοσυζητήσεις με καλή εγγύηση, κτλ. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος (μικρός) κινητήρας είναι με τούρμπο και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αξιοπιστία, το κόστος των σέρβις, κτλ (δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με τούρμπο). Γενικά αυτή η μόδα με μικρούς (τρικύλινδρους ως επί το πλείστον) τουρμπάτους κινητήρες, που είχε ξεκινήσει η Ford με τους EcoBoost, μου χτυπάει άσχημα :down:

ermis333
20-09-22, 07:53
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Gentoo.

Τα καλύτερα είναι αυτοκίνητα ηλικίας 1-5 έτη που μπορείς να βρείς στις αντιπροσωπίες. Γιατί στην ουσία αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, έχοντας γλιτώσει την μείωση της αξίας που υφίσταται ένα νέο αυτοκίνητο με το που πατήσει στο δρόμο.

Η μόδα με τους τρικύλινδρους είναι πλέον το στάνταρ και έχει νόημα, ούτε που συγκρίνεται ένας σύγχρονος τρικύλινδρος κινητήρας με έναν παλιό ατμοσφαιρικό. Τόσο σε κατανάλωση όσο και σε επιδόσεις. Μην κολλάς σε αυτά που ήξερες κάποτε.

Επίσης να ξέρεις πως ακριβά μεταχειρισμένα είναι αυτά που ξέρουν οι έμποροι ότι θέλει ο κόσμος. Δηλαδή συνήθως τα αυτοκίνητα μικρότερων διαστάσεων από χώρες της Ασίας.

Γενικά πάντως τώρα είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά αυτοκινήτου είτε νέου είτε μεταχειρισμένου.

teodor_ch
20-09-22, 09:22
Αλλά γιατί να το ρισκάρεις; Ένα προσεγμένο όχημα 5ετίας, από αντιπροσωπεία (ιδίως αυτά που τα είχαν εταιρείες με leasing, πχ κάτι merchandisers ή στελέχη εταιρειών που κόβουν άνετα χλμ εκτός πόλης συνήθως), με έξτρα εγγύηση απ'την αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσφέρει peace of mind, από ένα μεταχειρισμένο 15ετίας.

Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.

Ενδεικτικά γνωστός "πέτυχε" απο αντιπροσωπεία i20 5ετίας απο leasing με κατεβασμένα χιλιόμετρα (ευτυχώς μόνο ~-20.000 με 30.000χλμ) αλλά το αμάξι είναι πιο ταλαιπωρημένο απο το δικό μου 13 ετών. Τελευταίο πρόβλημα τα αμορτισέρ που ήταν στο 60% και τα άλλαξε. Προφανώς αφού δεν είναι δικό τους, οι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου.

10 χρόνια για ένα αυτοκίνητο που το είχε ένας ιδιώτης και έκανε όλα τα σερβις στην ώρα τους και είναι αξιόπιστος (φαίνεται και απο το αυτοκίνητο αυτό) είναι καλή επιλογή. Το δικό μου πέρασε τα 13 χρόνια με 120.000χλμ με ελάχιστες ζημιές στα τόσα χρόνια (€500) και δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Αφενός δεν έχει πρόβλημα, αφετέρου δεν βρίσκω κάποια καλύτερη λύση καινούργιου με λιγότερα απο €30.000. Οπότε περιμένω τα ηλεκτρικά αν και με τα 2.000κιλά που ζυγίζουν φοβάμαι ότι στο πρώτο test drive θα απογοητευτώ.


Επειδή η εποχή είναι η χειρότερη για αγορά αυτοκινήτου, αγοράζεις ένα φθηνό ιαπωνικό με οικονομικές επισκευές για τα επόμενα 3-5 χρόνια και παράλληλα μαζεύεις για κάτι καλύτερο μετά εφόσον έχουν φτιάξει τα πράγματα. Θα χάσεις και λιγότερα χρήματα όταν θα το ξαναπουλήσεις.

Πάντα κοιτάμε προηγούμενα ΚΤΕΟ για τα χιλιόμετρα και εγώ προτιμώ απο καλούς ιδιώτες που σημαίνει να μήν βιάζεσαι, να τσεκάρεις αγγελίες και στην πιο καλοστημένη να κλείνεις ραντεβού για έλεγχο.
Η μηχανή που αγόρασα με περίπου ΜΕΙΟΝ €9.000 με €10.000 απο καινούργια στα 3 χρόνια ήταν σαν καινούργια με όλες τις αποδείξεις, τα σακουλάκια και τα μανουαλ απο ότι είχε βάλει ο προηγούμενος κάτοχος. Ατρακάριστη και στον έλεγχο στην επίσημη αντιπροσωπεία που είχαν γίνει και όλα τα σερβις δεν είχαν κάτι να μου πούν εκτός απο τα λάστιχα επειδή είχε βάλει πιο χωμάτινα.

Αν και το καινούργιο είναι άλλη φάση, δυσκολεύομαι να ξαναδώσω τόσα χρήματα για τη μυρωδιά μόνο :)

Δείγμα αγγελίας που φαίνεται σωστή. Για την τιμή δε γνωρίζω γιατί δεν ασχολούμαι αυτή την περίοδο
Car.gr - Opel Corsa '12 FULL EXTRA (https://www.car.gr/classifieds/cars/view/326575940-opel-corsa)

Gentoo
20-09-22, 10:24
Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια αγαπητέ Gentoo. Αυτοκίνητο 5ετίας με 6-7 χήνες τη σημερινή εποχή;;; Με τον κορονοϊό και ότι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφοδοσίας τα τελευταία 2+ χρόνια η αγορά του μεταχειρισμένου έχει πάρει τα πάνω της, τα πολύ πάνω της όμως! Ειδικά στην Ελληνική αγορά (με τις γνωστές στρεβλώσεις και παθογένειες) όλοι (μαντράδες και ιδιώτες) βαράνε στο ψαχνό! Χαρακτηριστικά συνάδελφός μου έδωσε το Seat Ibiza περισσότερο απ' ότι το είχε αγοράσει πριν μερικά χρόνια!!!


Στη Βρετανία, όπου και ζούσα μέχρι πρόσφατα, γίνεται κι εκεί σκοτωμός με τα μεταχειρισμένα. Και σε μια αγορά που τα πράγματα και πιο τίμια είναι (δεν παίζουν πειραγμένα χιλιόμετρα ή μίλια πιο σωστά γι' αυτούς με την καμία όμως, ούτε άλλες μαϊμουδιές) και ότι μεταχειρισμένο γενικά το βρίσκεις σε τιμές χώμα (τζιν αρμάνι ν' αγοράσεις και να το βάλεις μια φορά μόνο, έχει χάσει τουλάχιστον ένα 30-40% της αρχικής του αξίας). Χαρακτηριστικά το 2013 είχα πάρει Mazda 6 του 2007 με ούτε 36000 μίλια (πραγματικά δεν είναι τίποτα για εκεί) για £4000. Σήμερα οτιδήποτε (μικρό ή μεγάλο) σε αντίστοιχα μίλια και χρόνια κοστίζει τουλάχιστον £10000 (και βάλε).

Μακάρι φίλε να μπορούσα γι' αυτοκίνητο πενταετίας, αλλά δεν (ιδιαίτερα από αντιπροσωπείες).



Έχεις δίκιο βασικά. Μπήκα τσέκαρα τιμές. Έλεος όμως :down:

Πάλι καλά δηλαδή που πρόλαβα και πήρα ακριβώς πριν την πανδημία..

Οπότε, με τα νέα δεδομένα, αν το budget σου είναι περιορισμένο στα 5000€, πας αναγκαστικά σε κάτι παλιότερο, αν και εμμένω πως δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω (έστω και με ένα μικρό καπέλο) και να πας σε κάτι πιο καινούργιο.

Μεγάλος βραχνάς τα προβλήματα που σκάνε σε ένα παλιό όχημα. Όχι μόνο είναι χάσιμο χρημάτων, αλλά και χρόνου + έξτρα ταλαιπωρία να το πηγαίνεις σε συνεργεία κλπ.




Σε άλλα, καλό μου φαίνεται και το Nissan Pulsar (μοντέλο του 2014), αλλά η Renault φαίνεται να τα έχει σκατώσει με τον 1.2l κινητήρα:

https://newsbeezer.com/romaniaeng/the-h5ft-engine-from-dacia-renault-and-nissan-has-a-manufacturing-defect/

Από την άλλη ο συγκεκριμένος έμπορος που το έχω βρει έχει πολύ καλή φήμη στα αυτοκινητοφόρουμ/αυτοκινητοσυζητήσεις με καλή εγγύηση, κτλ. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος (μικρός) κινητήρας είναι με τούρμπο και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αξιοπιστία, το κόστος των σέρβις, κτλ (δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με τούρμπο). Γενικά αυτή η μόδα με μικρούς (τρικύλινδρους ως επί το πλείστον) τουρμπάτους κινητήρες, που είχε ξεκινήσει η Ford με τους EcoBoost, μου χτυπάει άσχημα :down:

Και το δικό μου είναι 1200άρι με turbo κινητήρα. Πρώτη φορά με turbo κι εγώ, αλλά μου φαίνεται πιο άνετο σε σχέση με ατμοσφαιρικό.

Ειδικά στις ανηφόρες, πας κουμπωμένος με 5η και έχεις ροπή!

Συν την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της ανακύκλωσης των καυσαερίων προς όφελος της ροπής.

3 χρόνια κοντά, δεν μου έβγαλε κάποια ζημιά γύρω από την τουρμπίνα και ό,τι σχετικό με αυτήν.

Νομίζω πως η τάση είναι πλέον προς τα εκεί. Μικροί κινητήρες, τουρμπάτοι.




Εγώ θα συμφωνήσω με τον Gentoo.

Τα καλύτερα είναι αυτοκίνητα ηλικίας 1-5 έτη που μπορείς να βρείς στις αντιπροσωπίες. Γιατί στην ουσία αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, έχοντας γλιτώσει την μείωση της αξίας που υφίσταται ένα νέο αυτοκίνητο με το που πατήσει στο δρόμο.

Η μόδα με τους τρικύλινδρους είναι πλέον το στάνταρ και έχει νόημα, ούτε που συγκρίνεται ένας σύγχρονος τρικύλινδρος κινητήρας με έναν παλιό ατμοσφαιρικό. Τόσο σε κατανάλωση όσο και σε επιδόσεις. Μην κολλάς σε αυτά που ήξερες κάποτε.

Επίσης να ξέρεις πως ακριβά μεταχειρισμένα είναι αυτά που ξέρουν οι έμποροι ότι θέλει ο κόσμος. Δηλαδή συνήθως τα αυτοκίνητα μικρότερων διαστάσεων από χώρες της Ασίας.

:oneup:



Γενικά πάντως τώρα είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά αυτοκινήτου είτε νέου είτε μεταχειρισμένου.

Και σε τι δεν είναι χειρότερη περίοδος, πλέον, με τα στραβά της πανδημίας;

Όλα έχουν ακριβύνει σε γελοίο βαθμό. Φαγητό, καύσιμα, ρεύμα, οχήματα. Α ναι, πήρε και μία αύξηση ο μισθός, τα πιάσαμε τα λεφτά μας :p

- - - Updated - - -


Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.

Ενδεικτικά γνωστός "πέτυχε" απο αντιπροσωπεία i20 5ετίας απο leasing με κατεβασμένα χιλιόμετρα (ευτυχώς μόνο ~-20.000 με 30.000χλμ) αλλά το αμάξι είναι πιο ταλαιπωρημένο απο το δικό μου 13 ετών. Τελευταίο πρόβλημα τα αμορτισέρ που ήταν στο 60% και τα άλλαξε. Προφανώς αφού δεν είναι δικό τους, οι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου.

Ισχύει ότι μπορεί να μην το προσέχουν, επειδή δεν είναι δικό τους, αλλά έχε υπόψιν, πως οι φθορές που προκαλεί ένας οδηγός σε ένα leased όχημα (πχ γρατζουνιές), συνήθως τις πληρώνει ο ίδιος.

Οπότε θα το σκεφτεί να κάνει καγκουριές του στυλ να καβαλήσει άγαρμπα ένα πεζοδρόμιο.

Τα αμορτισέρ για να τα σκίσεις στην 4ετία, πρέπει να είσαι τρελός κάγκουρας πιστεύω. Αμάξι 4-5ετίας (τα leased plans 4χρόνια είναι συνήθως άλλωστε) να έχει τη φθορά 13ετών, εξαιρετικά σπάνιο, εκτός αν το είχε μισθώσει αγρότης και πήγαινε σε χωράφια να μαζεύει φρούτα και λαχανικά...



10 χρόνια για ένα αυτοκίνητο που το είχε ένας ιδιώτης και έκανε όλα τα σερβις στην ώρα τους και είναι αξιόπιστος (φαίνεται και απο το αυτοκίνητο αυτό) είναι καλή επιλογή. Το δικό μου πέρασε τα 13 χρόνια με 120.000χλμ με ελάχιστες ζημιές στα τόσα χρόνια (€500) και δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Αφενός δεν έχει πρόβλημα, αφετέρου δεν βρίσκω κάποια καλύτερη λύση καινούργιου με λιγότερα απο €30.000. Οπότε περιμένω τα ηλεκτρικά αν και με τα 2.000κιλά που ζυγίζουν φοβάμαι ότι στο πρώτο test drive θα απογοητευτώ.

Θέλει καλή εμπειρία και τύχη να πετύχεις αξιόπιστο ιδιώτη που να μη σε κοροϊδέψει.

Αλλά για καλοσυντηρημένο όχημα 13ετών, θα διαφωνίσω. Όσο και να το προσέχει κάποιος το όχημα, μετά τα 13-15 έτη, οι φθορές που θα εμφανίσει, είναι συνάρτηση της ηλικίας του οχήματος και όχι τόσο της σωστής συντήρησης.

Ναι, ο κινητήρας πιθανώς να είναι οκ, αλλά οι σκουριές στο αμάξωμα θα αρχίσουν να εμφανίζονται. Οι φθορές σε κρεμαγιέρες, αισθητήρες λ, εξατμίσεις, κλπ, θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους.

Θα επισκευάζεις το ένα και θα σκάει πρόβλημα στο άλλο.

Μπορεί να μη συμβεί αυτό βέβαια, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του οδηγού, δυστυχώς.

megahead13
20-09-22, 11:10
Και το δικό μου είναι 1200άρι με turbo κινητήρα. Πρώτη φορά με turbo κι εγώ, αλλά μου φαίνεται πιο άνετο σε σχέση με ατμοσφαιρικό.

Ειδικά στις ανηφόρες, πας κουμπωμένος με 5η και έχεις ροπή!

Συν την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της ανακύκλωσης των καυσαερίων προς όφελος της ροπής.

3 χρόνια κοντά, δεν μου έβγαλε κάποια ζημιά γύρω από την τουρμπίνα και ό,τι σχετικό με αυτήν.

Νομίζω πως η τάση είναι πλέον προς τα εκεί. Μικροί κινητήρες, τουρμπάτοι.
Είπες ότι είσαι με diesel όμως, σωστά;; Λογικό να έχεις καλή ροπή.

Πάντως και ο μηχανικός μου στο UK μου έλεγε να μην το φοβάμαι το τούρμπο, ειδικά για Hyundai/Kia.

- - - Updated - - -


Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.
Το καλό με τους μαντράδες είναι ότι μπορεί να παίξει κάποια χρηματοδότηση. Συν κάποια εγγύηση (όποιοι προσφέρουν) ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Οι ιδιώτες πάλι είναι κι εκεί λαχείο. Βλέπω και συνάδελφό μου πως παιδεύεται με ένα Peugeot που το πήρε από ιδιώτη. Προσπαθεί να το μαζέψει για να το ξεφορτωθεί.


Επειδή η εποχή είναι η χειρότερη για αγορά αυτοκινήτου, αγοράζεις ένα φθηνό ιαπωνικό με οικονομικές επισκευές για τα επόμενα 3-5 χρόνια και παράλληλα μαζεύεις για κάτι καλύτερο μετά εφόσον έχουν φτιάξει τα πράγματα. Θα χάσεις και λιγότερα χρήματα όταν θα το ξαναπουλήσεις.
Δεν παίζει αυτό. Ότι αγοραστεί θα κρατηθεί για τουλάχιστον μια δεκαετία. Δεν είμαι που αυτός που αλλάζουν αυτοκίνητα κάθε τρεις και λίγο.

Gentoo
20-09-22, 11:14
Είπες ότι είσαι με diesel όμως, σωστά;; Λογικό να έχεις καλή ροπή.

Πάντως και ο μηχανικός μου στο UK μου έλεγε να μην το φοβάμαι το τούρμπο, ειδικά για Hyundai/Kia.


Ναι, diesel είναι. Αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι diesel υστερούν σε ροπή και "νεύρο", έναντι των βενζινοκινητήρων.

Οπότε σε βενζίνη, το turbo θα αποδίδει ακόμα καλύτερα.

Και για να μην σε μπερδεύω, συγγενής μου έχει seat ibiza, μεταγενέστερο μοντέλο, του 2017, βενζίνη turbo και μάλιστα 1000cc, το οποίο έχει τρομερή ροπή, το έχω οδηγήσει. :)

teodor_ch
20-09-22, 11:25
Αλλά για καλοσυντηρημένο όχημα 13ετών, θα διαφωνίσω. Όσο και να το προσέχει κάποιος το όχημα, μετά τα 13-15 έτη, οι φθορές που θα εμφανίσει, είναι συνάρτηση της ηλικίας του οχήματος και όχι τόσο της σωστής συντήρησης.

Ναι, ο κινητήρας πιθανώς να είναι οκ, αλλά οι σκουριές στο αμάξωμα θα αρχίσουν να εμφανίζονται. Οι φθορές σε κρεμαγιέρες, αισθητήρες λ, εξατμίσεις, κλπ, θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους.

Θα επισκευάζεις το ένα και θα σκάει πρόβλημα στο άλλο.

Μπορεί να μη συμβεί αυτό βέβαια, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του οδηγού, δυστυχώς.

Απο τη μία έχεις τις ζημιές και απο την άλλη έχεις το κόστος αγοραπωλησίας.
Δηλαδή αν δώσω το δικό μου €8.000 13 ετών για να πάρω ένα golf αντίστοιχο 5 ετών που κοστίζει €20.000 χρειάζομαι να δώσω €12.000
Οπότε θα δώσω €12.000 ώστε να ΜΕΙΩΣΩ τις πιθανότητες να βγάλει πρόβλημα τα επόμενα 8 χρόνια.
Ακόμα και €6.000 ζημιές να βγάλει που είναι εξωπραγματικό νούμερο (βρίσκω ολόκληρο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο!!!) θα είμαι +€6.000 στην τσέπη.

Βέβαια σε 8 χρόνια απο τη μία θα είχα ένα 13 ετών και απο την άλλη ένα 21!!!

Ρίσκο είναι και οι δύο επιλογές.

Σκουριές δεν έχει και οι φθορές που αναφέρεις επειδή είναι 13 ετών βρίσκεις ανταλλακτικά με γελοίο κόστος.
Δε σου λέω να είχα κάνει >>200.000χλμ. Τα αμορτισέρ είναι στο 90% βάση ΚΤΕΟ ακόμα και τακάκια μπροστά θα αλλάξω στο επόμενο σερβις πρώτη φορά ;)

Η αλήθεια είναι ότι έχω κοιτάξει να το αλλάξω εδώ και 3-4 χρόνια αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο οπότε είπα να πάω κατευθείαν σε ηλεκτρικό ή αν έρθουν με υδρογόνο.
Απο την άλλη έφτιαξα το παραπάτω πινακάκι και είπα να μείνω στα αυγά μου :)
(kwh 0,05 τυχαίο νούμερο με net-metering)
μετά τα 10 χρόνια υπάρχει το ρίσκο της μπαταρίας που θα θέλει €10.000

241367

- - - Updated - - -




Δεν παίζει αυτό. Ότι αγοραστεί θα κρατηθεί για τουλάχιστον μια δεκαετία. Δεν είμαι που αυτός που αλλάζουν αυτοκίνητα κάθε τρεις και λίγο.

Νομίζω ότι χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα τότε.

euri
20-09-22, 14:31
Αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι diesel υστερούν σε ροπή και "νεύρο", έναντι των βενζινοκινητήρων.

Σε "νεύρο" μπορεί να υστερούν, αλλά σε ροπή όχι. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κινητήρες βαρέων οχημάτων είναι για πετρέλαιο.

https://gemstatediesel.com/why-diesel-engines-produce-more-torque-than-gas-engines/

Gentoo
20-09-22, 15:11
Σε "νεύρο" μπορεί να υστερούν, αλλά σε ροπή όχι. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κινητήρες βαρέων οχημάτων είναι για πετρέλαιο.

https://gemstatediesel.com/why-diesel-engines-produce-more-torque-than-gas-engines/

Οκ, δεν το γνώριζα. Πάντως και το αντίστοιχο βενζινοκίνητο turbo ibiza έχει ροπή καλή. Δεν σέρνεται :oneup:

euri
20-09-22, 15:17
Τη ροπή θα την καταλάβεις όταν έχεις φορτωμένο το αυτοκίνητο σα γαϊδούρι, είσαι σε ανηφόρα, βαριέσαι να κατεβάσεις σχέση στο κιβώτιο, αλλά το αυτοκίνητο συνεχίζει να πηγαίνει. Αν το κάνεις αυτό με το Ibiza, του βγάζω το καπέλο.

Εσύ τι εννοείς "δε σέρνεται";

Gentoo
20-09-22, 15:48
Τη ροπή θα την καταλάβεις όταν έχεις φορτωμένο το αυτοκίνητο σα γαϊδούρι, είσαι σε ανηφόρα, βαριέσαι να κατεβάσεις σχέση στο κιβώτιο, αλλά το αυτοκίνητο συνεχίζει να πηγαίνει. Αν το κάνεις αυτό με το Ibiza, του βγάζω το καπέλο.
Εσύ τι εννοείς "δε σέρνεται";

Εντάξει, μιλάμε για μικρού κυβισμού όχημα, τηρουμένων των αναλογιών, δεν μπορεί να κάνει θαύματα.

Φορτωμένο σαν γαϊδούρι, εξακολουθεί να "τραβάει", σίγουρα σε μία ανηφόρα καλή όμως, ίσως χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση.

Αλλά αν το συγκρίνεις με ένα αντίστοιχο, μη turbo, έχει διαφορά.

Τώρα αν θέλεις να το φορτώνεις 5 άτομα + full μπαγκάζια και να πηγαίνει τάπα σε ανηφόρες, προφανώς δεν είναι αυτό το όχημα που θα σε καλύψει.

Αλλά ταξίδι κάνεις άνετα, φορτωμένος. Δεν αγκομαχάς, αλλά πάντα μιλάμε για ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης.

megahead13
20-09-22, 20:40
Είναι κανείς κάτοχος του 1.2l Τurbo βενζίνης της Renault (ο συγκεκριμένος φοριέται σε Renault, Nissan, Dacia) άποψη γι' αυτό που ανάφερα πριν;;

https://newsbeezer.com/romaniaeng/the-h5ft-engine-from-dacia-renault-and-nissan-has-a-manufacturing-defect/

megahead13
22-09-22, 22:23
Την έκανα τελικά την κουτουράδα και έκλεισα ένα Renault Megane 1.2TCe βενζίνη του 2017. Εφ' όσον όλα είναι εντάξει θα το έχω από βδομάδα.

Nisyian
22-09-22, 23:21
Καλοταξιδο

megahead13
22-09-22, 23:42
Καλοταξιδο
Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Crosswind
23-09-22, 09:41
Την έκανα τελικά την κουτουράδα και έκλεισα ένα Renault Megane 1.2TCe βενζίνη του 2017. Εφ' όσον όλα είναι εντάξει θα το έχω από βδομάδα.

Καλοτάξιδο! Το μόνο που δε μ'αρέσει στα γαλλικά αμάξια (εκτός αν το άλλαξαν τα τελευταία χρόνια) είναι η κόρνα. Εκεί που είναι δε μπορείς να τη βαρέσεις αντρίκια :lol:

megahead13
23-09-22, 11:53
Καλοτάξιδο! Το μόνο που δε μ'αρέσει στα γαλλικά αμάξια (εκτός αν το άλλαξαν τα τελευταία χρόνια) είναι η κόρνα. Εκεί που είναι δε μπορείς να τη βαρέσεις αντρίκια :lol:
Σ' ευχαριστώ! Όσο για την κόρνα :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-09-22, 12:15
Καλοτάξιδο και περιμένουμε εντυπώσεις :oneup:

megahead13
23-09-22, 12:16
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.