PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

ReverseR
05-02-06, 04:16
νομίζω οτι συγχρονες μοτοσυκλέτες πλέον κάνουν μόνες τους την κατανομή(κάποιες bmw) δεν έχω εμπειρίες though!

Οντως είναι λαλακια αυτο καθότι το βάρος σου που αποτέλει το συμμαχο σου στο σταμάτημα πέφτει στο μπρόστα τροχο που κυλάει ελευθερος ενώ μένει ο πίσω, με ένα κλάσμα τής απόδοσης του μπροστά, να σε σταματήσει.

Νομίζω οτι γίνεται επειδή καταρχήν όλοι φοβούνται πιθανή εμπλοκη του μπροστά και δεύτερον και σημαντικότερον "κουράζει" τον αναβάτη το μπροστινό φρένο

ReverseR
05-02-06, 04:28
Με σχέση στο κιβώτιο και ΧΩΡΙΣ γκάζι υπάρχει τεράστια αντίοσταση από τον ίδιο τον κινητήρα που επιβραδύνει το αυτοκίνητο

Ναι αυτό είπα, στην συνέχεια του παραδειγματος αναφέρομαι σε κατάσταση συμπλεξης!


Patentman οκ τώρα σε διάβασα ολοκληρο! :redface:

Patentman
05-02-06, 04:32
νομίζω οτι συγχρονες μοτοσυκλέτες πλέον κάνουν μόνες τους την κατανομή(κάποιες bmw) δεν έχω εμπειρίες though!

Ναι οι BMW ειναι (δυστυχως) η πρωτη εταιρια σε μλκιες τετοιου ειδους...βλεπε πρωτη σε ABS απο το 90 το δοκιμαζανε...το αδοκιμαστο...δεν εχει εφαρμογη σε γνωστη...σε ασχετους παλι δεν σωζει παντα. Μετα πατημα φρενου και κατανομη εμπρος πισω...ναι καλα δεν θα παρω...δεν θελει παντα 70-30%... Μετα νεα σουπερ ντουπερ μλκια...σερβοφρενο σε μοτοσυκλετα...δηλαδη μηδεν αισθηση φρενου και λειτουργεια σαν on-off...

Υστερα ειναι και η Χοντα με τις π@π@ριες στην κατανομη που εχει βαλει σε μοτοσυκλετες για ασχετους...(αλλωστε αυτο ειναι το κοινο της και σε αυτους απευθυνεται σαν εταιρια) οπως η Varadero...και μαμω τα φρενα εχει...ναι καλα ουτε που φρεναρει.


Νομίζω οτι γίνεται επειδή καταρχήν όλοι φοβούνται πιθανή εμπλοκη του μπροστά και δεύτερον και σημαντικότερον "κουράζει" τον αναβάτη το μπροστινό φρένο

Οποιος φοβατε ή δεν ξερει σπιτι του και να παρει ποδηλατο να μαθει πρωτα. Τα δικυκλα δυστυχως (ή ευτυχως) δεν εχουν λαμαρινες και προφυλακτηρες και ΔΕΝ πρεπει να τα οδηγουν ασχετοι που ουτε ισοροπια δεν ξερουν...οι ανισοροποι :p

Patentman
05-02-06, 04:39
Αν θελετε μπορω να αναλυσω οτιδηποτε απο μοτοσυκλετα, γιατι και πως επιρεαζει η θεση της πισω δαγκανας (αφου υπαρχουν δυστυχως ακομα ασχετες υλοποιησεις και κατα κανονα η Χοντα εχει τα πρωτεια σε λαλακιες).

Παντως η μεγαλυτερη επιτυχια ειναι ο περιορισμενης ολισθησης μονοδρομος συμπλεκτης στις τετραχρονες μηχανες που αναπηδουσαν τον πισω τροχο σε αποτομο κλεισιμο του γκαζιου και αγριο φρεναρισμα παραλληλα.
Βγηκε στην παραγωγη μεσα απο τους αγωνες.

Αυτο μετα απο τα 25 χρονια που περασαν με την μεταπηδηση σε δισκοφρενα μπρος και πισω ειναι η μεγαλυτερη επιτυχια.

Αποτυχιες μεγαλες δε, ABS, σερβο, κατανομη φρενου.
Βγηκαν στην παραγωγη για να νιωσουν οι ασχετοι ασφαλεις. Ποτε δεν ετρεξε ουτε και θα τρεξει σε αγωνα.
Επισης ειναι πιασιαρικο για πωλησεις ειδικα το ABS που εχει και ονομα απο τα αυτοκινητα και ολοι το ξερουν.

Patentman
05-02-06, 04:58
Συγγνωμη για το υφος μου με τους ασχετους μοτοσυκλετιστες.

Αγανακτω επειδη εχω μιλησει με παρα πολλους τετοιους που μαλιστα δεν ακουνε καν τι τους λες...λες και ειναι υπνωτισμενοι, πιο πισματαρηδες ανθρωποι δεν υπαρχουν. Αγανακτω γιατι παω να τους σωσω την ζωη αλλα αυτοι δεν θελουν.

Εγω παντως αν και μοτοκρος που εκανα και κοντρες/σουζες σταυροποδι/παντιλικια απο πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο τολμω να πω οτι ειμουν πιο "λογικος" απο τους σημερινους. Τοτε την εποχη κοντρας και σουζας το 90% ηταν γνωστες της μοτο και ετρωγαν τα μουτρα τους επειδη δεν υπηραχαν πιστες. Τωρα τρωνε τα μουτρα τους επειδη δεν ξερουν να οδηγουν, ειναι σαν τους αυτοκινητακιδες που αντι να μαθουν να οδηγουν πληρωνουν και παιρνουν διπλωμα και μετα ψαχνονται και παρκαρουν μονο σε αλανες.

Φιλικη συμβουλη:
Φιλοι δυστυχως η μοτο δεν τα σηκωνει αυτα, ειτε μαθενετε να οδηγειτε αποδεκτα (δεν ειναι αναγκη να γινετε Rossi) ειτε αλλιως κινδυνευετε.

imitheos
05-02-06, 13:14
Μαλλον θα επρεπε ολοι οι οδηγοι αυτοκινητου να εχουν οδηγησει πριν μοτοσυκλετα.

Κριμα ομως που βλεπω ασχετους μοτοσυκλετιστες και φρεναρουν πατωντας το πισω φρενο πιο πολυ ή αλλοι ακομα πιο ασχετοι δεν πατανε καθολου μπροστινο.

Παιδια και στα αυτ/τα και στις μηχανες ισχυει το ιδιο.

Οι μπροστα τροχοι επιβραδυνουν, οι πισω τροχοι σταθεροποιουν.

Το ποσοστο πεδησης που πρεπει να υπαρχει κυμαινεται αναλογα την κατανομη βαρους του οχηματος και αναλογα το μεταξονιο και μετατροχιο. Γενικος κανονας ειναι 70% μπροστα 30% πισω.

Που πατε λοιπον εσεις οι μηχανακιδες, γιατι μοτοσυκλετιστες δεν εισαστε, και φρεναρετε χρησιμοποιωντας σαν κυριο το πισω φρενο και επιμενετε και δεν ακουτε οταν σας το λενε? (ειναι και ειδικοι οι ασχετοι)

Ασε δε που πανε με κολημενο φρενο...ολοι πατανε ελαφρα το πεταλ του πισω φρενου (βλεπεις το φως του στοπ αναμενο και πας διπλα και βλεπεις αν το παταει ή αν κολησε η βαλβιδα...αλλα διαπιστωνεις οτι το παταει). Αμα τους ρωτησεις απαντουν "ετσι ειμαι σε ετοιμοτητα...ναι καλα...ετοιμοτητα στουκας εχετε τρομαρα σας...ασχετοι)

Και προσπερνανε και απο δεξια ενω τους εχεις αφησει ελευθερο διαδρομο απο δεξια...τα ζα...και μετα λενε γιατι δεν τους σεβονται και γιατι τους βριζουν.

ΥΓ. ειμαι φανατικος μοτοσυκλετιστης και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.

Βασικά και στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες υπάρχουν πολλοί άσχετοι λόγω ότι έχουν
γίνει καταναλωτικό είδος και αγοράζει όποιος να ναι. Όμως γενικά οι οδηγοί μοτοσυκλετών είναι
(είμαστε) πολύ καλύτεροι από αυτούς των αυτοκινήτων.

Βαριά Βαριά, είναι 75% μπροστά 25% πίσω. Οι περισσότεροι το αγνοούν αυτό όπως είπες
(άσχετα αν το λέει μέχρι και στο δίπλωμα) και κάποιοι ακόμα λένε "πάντα πισινό. με το μπροστινό
θα φέρεις καπάκι".
Πρακτικά, δεν μπορείς να σταματήσεις με πίσω φρένο μόνο. Όποιος είναι αντίθετος σε αυτό που
λέει ο Patentman (και συμφωνώ) ας δοκιμάσει να σταματήσει με πίσω φρένο :D
Όποιος έχει μοτοσυκλέτα θα έχει σίγουρα κάνει το κλασικό να πάει με τα πόδια μπροστά την
μοτοσυκλέτα και να πατήσει μπροστινό, έτσι για δοκιμή. Το μπροστινό φρένο σε συνδυασμό
φυσικά με την μπροστινή ανάρτηση συμβάλουν στο να σταματάει η μηχανή.

Patentman, η ασχετοσύνη υπάρχει παντού. Έχω τύχει να περνάω άτομα με hayabusa,zx12 (έχω
ένα enduro 400cc) για ποιο λόγο. Παίρνουν πολλά άτομα πίστας για να το παίξουν μούρη και
από οδήγηση 0. Με προσπερνούν με 250 στην ευθεία και στις στροφές τους περνάω γιατί
πηγαίνουν με 40 :D

alfisti
06-02-06, 02:06
alfisti,

Ολα πλεον ειναι injection. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες ομως.
Μονου σημειου EFI (1 μπεκ στον πολλαπλη εισαγωγης) πλεον πολυ λιγα παραγονται.
Πολλαπλου ψεκασμου MPI (1μπεκ ανα κυλινδρο στον αυλο εισαγωγης). Τα περισσοτερα.
Αμεσου ψεκασμου FSI (1μπεκ ανα κυλινδρο στον κυλινδρο). VWgroup

η super unleaded θα έχει διαφορά αν βάζω μόνο στην κατανάλωση δηλαδη;
ενώ στο golf έχει και στις επιδόσεις (για να πιάσει τα 115 άλογα)..σωστα;

gatoulas
06-02-06, 02:11
Η απλή δημιουργεί πρόβλημα και στον κινητήρα λόγω κακής καύσης. Ο Panterman είναι ειδικός να σου εξηγήσει.

Patentman
06-02-06, 02:34
Θεωρητικα αλλα και πρακτικα οταν βαζουμε ανωτερη ποιοτητα σε οκτανια απο οτι προτεινει ο κατασκευαστης κανουμε καλο στον κινητηρα.

Δεν ειναι μονο τα οκτανια, ειναι και η καθαροτητα (αφηνει λιγοτερα καταλοιπα) γιατι για να βγαλει το πετραιλαιο καλυτερη σε οκτανια βεζινη θελει και καλυτερη διυλιση.

Οταν λοιπον βαζεις μονο 98 οκτανιων τοτε μακροπροθεσμα θα εχεις και ικονομια καυσιμου αφου δεν θα φτασει ο κινητηρας να εχει καταλοιπα που δυσχεραινουν το εργο του με επιπτωση να καιει περισσοτερο.

Ολα αυτα καλα αλλά στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν καλα βενζιναδικα. Τα περισσοτερα εχουν παλιες και βρωμικες δεξαμενες, αλλες εχουν και διαροες, οι αντλιες δεν εχουν φιλτρα (οι νεου τυπου εχουν δυο, αλλα οι βενζιναδες αντι να τα αλλαξουν τα καταργουν) και η νοθεια πεφτει συνεφο.

Η Shell V-power Racing ειναι η καλυτερη βενζινη αυτην την στιγμη με διαφορα αλλα κοστιζει...κλαψ

Σε διαφορα στις επιδοσεις εχουν σε ολα τα αυτοκινητα, απλα σε μερικα εχουν περισσοτερη. Απλα μερικα δεν επωφελουνται απο την 100 οκτανιων γιατι δεν ειναι προγραμματισμενο (χαρτογραφημενο) το αβανς αναλογα με αυτην την βενζινη.
Ετσι αυτοι οι λιγοι κινητηρες εχουν καλυτερη ροπη με την απλη παρα με την 100αρα επειδη ο χρονος σπινθηρισμου δεν ειναι σωστος και ερχεται πολυ γρηγορα για την καλη βενζινη. Οι ιδιοι κινητηρες δεν παρουσιαζουν το φαινομενο στις πιο ψηλες στροφες επειση εκει ο χρονος συμπιεσης και αναφλεξης καυσιμου ειναι πολυ πιο συντομος.

dhmk
06-02-06, 08:54
Τα οκτάνια έχουν να κάνουν με την "εκρηκτικότητα" της βενζίνης. Αυτό αν τ'ακούσουν μερικοί όχι καλά πληροφορημένοι, θα θεωρήσουν ότι όσο πιο πολλά οκτάνια έχει η βενζίνη, τόσο πιο καλά είναι, τόσο πιο "εκρηκτική" και άρα παράγει περισσότερο "έργο" και άρα υποδύναμη. Στη πραγματικότητα είναι ακριβώς το ανάποδο. Οσο πιο πολλά οκτάνια έχει η βενζίνη τόσο λιγότερο εκρηκτική είναι σε σχέση με την συμπίεση στους κυλίνδρους. Το ζητούμενο είναι η βενζίνη να αναφλέγεται από το μπουζί και όχι μόνη της. Αν με τη συμπίεση αναφλέγεται μόνη της τότε ο κινητήρας έχει σοβαρό πρόβλημα. Επομένως ένας κινητήρας που απαιτεί βενζίνη 95 οκτανίων τουλάχιστον, για να λειτουργήσει, όσο αφορά τα οκτάνια δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω και ούτε οφελούν σε τίποτα. Αλλωστε, όσο αφορά τον κατασκευαστή του δικού μου αυτοκινήτου (τη NISSAN) σε δικό της site αναφέρεται ξεκάθαρα ότι τα πιο πολλά οκτάνια είναι παραμύθια της χαλιμάς για να κοροϊδεύουν τους απληροφόρητους και δεν προσφέρουν τίποτα. Δηλαδή απλό marketing.

Και βέβαια με όλη αυτή την νοθεία που υπάρχει στα καύσιμα, τρέχα γύρευε τι βενζίνη παίρνεις ενώ δημιουργείται άλλη μια ευκαιρία για νοθεία μέσω των "φτηνότερων" βενζινών. Εδώ κάποιος γνωστός μου έλεγε ότι συγγενής του οδηγός βυτιοφόρου νόθευε τα καύσιμα κατά την μεταφορά.

Patentman
06-02-06, 22:44
Τα οκτανια δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια μοναδα που βγηκε με βαση ενα σταθερο μετρο συγκρισης.
Για να λυσουνε το προβλημα της προωρης (αυτ)αναφλεξης απο την συμπιεση του καυσιμου (η οποια δημιουργει θερμοτητα αφου συρικνωνωνται τα μορια της) και να εχουνε σαν βαση ενα μετρο να μετρανε την ποιοτητα του καυσιμου και που το καθε καυσιμο αυταναφλεγεται εκαναν το εξης:

Φτιαξανε ενα πρωτυπο δοκιμαστικο κινητηρα Otto.
Τον λειτουργησανε με καθαρο ισοοκτανιο σαν καυσιμο. Βαλανε σαν σταθερο σημειο το σημειο της συμπιεσης στο οποιο το ισοοκτανιο παρουσιαζε αυταναφλεξη. Εκει βαλανε το 100% σαν σημαδι.

Μετα προσθετανε ενα ποσοστο επτανιου και εβαζαν εκει που παρουσιαζεται αυταναφλεξη (ποσοστο συμπιεσης) σαν σημειο το ποσοστο του οκτανιου που περιειχε το καυσιμο μιγμα. Ετσι αν ειχανε βαλει 5% επτανιο και 95% ισοοκτανιο το σημειο χαρακτηριζοταν σαν 95% του ισοοκτανιου, δηλαδη 95 οκτανια στην απλη καθομιλουμενη.

Αφου ειχαν φτιαξει το μετρο δοκιμαζαν διαφορες ποιοτητες διυλισης βενζινης και εκει που παρουσιαζε μια βενζινη αυταναφλεξη βλεπανε το ποσοστο που αντιστοιχουσε σε ισοοκτανια και την χαρακτηριζανε με τον αντιστοιχο αριθμο οκτανιων.

Ετσι βλεπανε με τι ποσοστο συμπιεσης πρεπει να φτιαξουν εναν κινητηρα και τι ποιοτητα σε οκτανια θελει.

octap
07-02-06, 12:33
Ψάχνω μεταχειρισμένο και τις τελευταίες μέρες έχω κολλήσει λίγο στο Leon Cupra R.
Με 20.000 € βρίσκω μοντέλα του 2001-2003. Έχει κάποιος να πει κάποια γνώμη. κάτι που πρέπει να προσέξω, προβλήματα κτλ;

thanks in advance

brwmogazos
07-02-06, 15:49
Octap ωραιο γκαζι...δες και το FR....με προγραμματακι ανεβαινουν καλα και με εγγυηση....Giac, Revo...o ανδριανακης βγαζει και προγραμματα χειροποιητα...αφου το παρεις μετα για βελτιωση βλεπουμε.



Να κανω μια αναφορα εδω για τις BMW τις μηχανες.Εχω ενα F650 GS ABS εδω και λιγα χρονια...ο πατερας μου ενα R49? δεν 8υμαμαι μοντελο οσο ηταν πιτσιρικας.Α8ανατα μηχανακια.H ΒΜW τα τελευταια χρονια εχει αποδειξει καλα το τι μπορει να παρουσιασει και να χτυπησει γερα και να διεκδικησει μεριδιο απο διαφορες κατηγοριες.K1200s 1200GS τωρα ετοιμαζει και μοταρντ.

Απο στριψιμο το δικο μου αν και On off στριβει πολυ καλα...τερματιζεις κορωνα απο λαστυχα με τερμα προφορτιση και ξυνεις μαρσπιεδακο πολυ ανετα αν το κηνυγησεις.Στην κατηγορια της στα μονοκυλινδρα δεν 8α προτιμουσα κατι αλλο.Ακριβα σερβις ομως.Το ABS σε βρεγμενο επεμβαινει καποιες φορες.Το πισω μπαινει πολυ ευκολα κατι που δεν μαρεσει ομως.Η λειτουργια του ειναι πολυ καλη και σε καταστασεις πανικου 8α σε σωσει.Η μηχανη ειναι ON off και το ABS σε χωματινες διαδρομες δουλευει πολυ καλα.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει το ABS...αλλωστε ο προσανατολισμος μου ειναι για supersport στο μελλον οταν εχω τα χρηματα.Αλλωστε για να μπλοκαρεις φρενα και να χασεις προσφυση σε τετοια μηχανακια πρεπει να μπεις ταπα σε δρομο πλαγιασμενος και να τσαρουχωσεις τα φρενα...η μηχανη αυτη δεν εχει τετοιο προσανατολισμο αλλο αν εγω προσωπικα λογο μαλακιας ας το πουμε σε περιββαλον εκτος πιστας το κανω.Για μενα ειναι αχρηστο το ABS γιατι εχω και μια σχετικη εμεπειρια απο τα 16 μου με μηχανακια.Το ABS ομως βλεπω διαδο8ηκε πολυ.Σε sport touring,στρεετ,cafe racers, μηχανακια χρησιμοποιειται αλλα ειναι ο χαρακτηρας των μηχανων τετοιος...σε σουπερσπορτ δεν βλεπουμε την χρηση του και ειναι λογικο...αλλο στυλ οδηγησης εκει που παιζουν με οριο προσφυσης.Traction control ομως βλεπουμε χρησιμοποιειται...κα8αρα οτι βολευει κα8εναν...παλιοτερα ο doohan ετρεχε με big bang Μοτερ και αλλοι με screamer εφοσον απεδιδε ολη την δυναμη του το μοτερ σε μικροτερη γωνια του στροφαλου και δυσκολα το κουμανταριζες με τα ποσα της ιπποδυναμης που εβγαζε.

Οσο ετρχε η BMW PAris Dakar 8υμαμαι επαιρνε προτα8ληματα....Πιστευω πως η BMW εχει αποδιξει καλα το τι μπορει να κανει.1200GS μοτοσυκλετα της χρονιας περσυ.
The long way round, για οσους το εχουν δει, η KTM απερριψε την προσφορα της για τα παλικαρια αυτα που 8α πηγαιναν απο london->new york απο την μακρυτερη διαδρομη ενω τα 1150GS μετα απο τοσες αντιξοοτητες επεζησαν....τι νερα πηραν μες τους κυλινδρους απο τα ποταμια μεσα στα οποια βουλιαζαν...λυσιμο μπουζι...αδειαζμα νερου χαρη στον boxer και με την μια περναν μπροστα στη μεση του που8ενα.
Για πεσε με ενα GS και πεσε και με ενα Varadero να δεις πως ο boxter 8α σου σωσει τα ποδια(πολυ περισσοτερες πι8ανοτητες).

Οχι δεν ειμαι κολλημενος bmwδακιας....τα σερβις ειναι πανακριβα και αυτα παρουσιαζουν προβληματα, αλλα ειναι μηχανες που εχουν δωσει πολλα στον χωρο και αυξανουν τα επιπεδα ανταγωνισμου για το καλο ολων μας.

Tormendor
08-02-06, 08:52
Εγώ πάντως για να μην μπλέκομαι με επιλογές αγοράς αυτοκινήτου που μπορεί να μετανιώσω στην πορεία σκέφτομαι σοβαρά να στραφώ στη λύση της χρηματοδοτικής μίσθωσης , να δω εάν με συμφέρει και να πάρω ένα αμάξι χωρίς να σκέφτομαι εάν θα γρατζουνιστεί τα service του κλπ κλπ...

Patentman
08-02-06, 18:04
Tormendor,
αν το παρεις σαν ιδιωτης δεν πολυ-συμφερει, μονο αν εχεις εταιρια και δικαιολογεις το ενοικιο. Ψαξε το καλα πρωτα και ειδικα με τον λογιστη σου.

Tormendor
10-02-06, 09:18
Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά από ό, τι κατάλαβα οι ΑΕ έχουν έκπτωση 25% επί του μισθώματος ενώ εγώ το πολύ 3%. Όντως θέλει περισσότερο ψάξιμο.... Σκέφτομαι μάλιστα μία παό αυτές τις μέρες να κάνω μία διερευνητική και αναγνωριστική εξόρμηση στις εταιρίες, να δω εάν συμφέρει σα τιμή και έπειτα εάν με συμφέρει φορολογικά σχετικά με έκπτωση φόρου...
Thanks @patentman

gatoulas
17-03-06, 12:38
Και το μίσθωμα εκπίπτει μόνο σε ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων, το ΦΠΑ είναι "αγύριστο" και άλλα χαζά.
Πέραν αυτού ξεθάβω το θέμα καθώς έχει κολλήσει ανάμεσα στο VW Polo 1.4 SportLine 100PS και το VW Golf 1.6 FSI HighLine 115PS.
Το δεύτερο είναι άλλη κατηγορία φυσικά αλλά και άλλα λεφτά :cry:

euri
17-03-06, 23:41
Λίγο ψιλοάσχετα μεταξύ τους, δε βρίσκεις; ;)

Patentman
17-03-06, 23:51
Τι σε κανει να εισαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (διαφορετικα)?

JMK1234
18-03-06, 00:51
Σε ευχαριστούμε Patentman. Αν θέλεις γράψε και κάτι για παθητική και ενεργητική ασφάλεια.

bodom
18-03-06, 12:48
Patentman εγώ έχω το 1400 το Golf 1.4, το οποίο δεν φοράει 205 αλλά 175 λάστιχα... Πάρα πολύ καλό αμάξι και πολύ αξιόπιστο αλλά καίει λάδια (ειδικά στα πρώτα 10000κμ με το τσουβάλι, πράγμα που το λέει και η ίδια η εταιρεία)...Επίσης το άλλο μοναδικό και σοβαρό μειονέκτημά του είναι το γεγονός ότι ο 1400 με τα 75 άλογα δεν τραβάει με την καμία και όταν λέμε δεν τραβάει εννοούμε ότι σε ανηφορικές διαδρομές και με 3-4 άτομα μέσα το δεξί χέρι είναι συνέχεια στο μοχλό για κατεβάσματα (πρέπει να παίζεις μόνιμα 4 με 5 χιλιάδες στροφές, συνήθως ψιλοσπασμένη τρίτη για να πεις ότι κάτι κινείται) με αποτέλεσμα να το ζορίζεις πολύ το αμάξι... Κατά τα άλλα τα 4αρια Golf και ειδικά τα 1,6 τα προτείνω ανεπιφύλακτα...

Μπήκα ακόμα στην έκθεση στο 5αρι το Golf αλλά έμεινα κυριολεκτικά μ@λ@κ@ς με την ποιότητα κατασκευης που είναι 2 με 3 κλάσεις κάτω... Ζήτω οι πλαστικούρες στα πλαίσια της εξοικονόμησης κόστους! :down: Επίσης και η στιβαρότητα της πόρτας είχε μεταβληθεί και ήταν πολύ πιο ελαφριά , αν και για να πω την αμαρτια μου δεν το έχω οδηγησει για να έχω ολοκληρωμένη άποψη...

Σήμερα με 12000 ευρώ θα έπαιρνα .... χμ ... μάλλον κανένα βασικό Octavia αν ήμουν οικογενειάρχης... Μάλλον.
Αν πάλι δεν ήμουν μάλλον κανένα 4αρι μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα 1,6 ίσως? Δεν ξέρω...

Patentman
18-03-06, 14:46
Τα golf 4 σε 1.6 ειναι καλα και πανε αξιοπρεπως και μαλιστα γρηγορα.
Ενα 1.4 75hp που ειχα παει ταξιδι με 205 λαστιχα ειχε τελικη τα 155χλμ/ω και μετα τα 140 δεν ανεβαζε με τιποτα, σε γκρεμο τα επιασε τα 155...και πανω απο 120 ζοριζοταν δηλαδη...
Τα λαστιχα αυτα τα σερνει...τι τα εβαλαν σαν στανταρ της πλουσιας σπορ εκδοσης ηθελα να ξερω. Ασε που δεν εχει καλη κατευθυντικοτητα με αυτα, το δικο σου με 175 ειναι μια χαρα και πολυ καλυτερο στον δρομο.

Το 5αρι FSI 1.4 κινειται σαν ενα τυπικο 1.4 χωρις να εχει το γρηγορο χαρακτηρα αλλά σε καμια περιπτωση δεν σερνεται. Τουλαχιστον πατας αποτομα γκαζι και αρχιζει να επιταχυνει. Τα 1.6 καινε λαδι αλλά ο αρχηγος ειναι το 2.0 που μαλλον διχρονο μπορεις να το πεις.

Αλλο παθητικη και αλλο ενεργητικη ασφαλεια. Σε θεματα ενεργητικης ασφαλειας τα νεοτερα αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση με 10ετιας αν και τα πολλα βοηθηματα πολλες φορες κρινονται αναξιοπιστα (κακη ποιοτητα/αποτυχια) σε σημειο τα ιδια να προκαλουν ατυχημα.
Παθητικη ασφαλεια. Ενα μεγαλο κοματι που εχει κανει προοδο αλλά και με προσχημα αυτο εχουν βγει πατατες στην αγορα κυριως για μειωση κοστους. Εκει που εχει γινει προοδος ειναι για τους πεζους και στις μικρες ταχυτητες. Γι`αυτο και γινονται αχρηστα τα αυτοκινητα σε μια συγκρουση, επειδη η παθητικη ασφαλεια τα εχει κανει ψευτικα (αφου ετσι πρεπει να ειναι για να λειτουργει).

Ομως αυτο εχει ενα μεγαλο παραγοντα: Σε μια μετωπικη συγκρουση δυο ανομοια αυτοκινητα σε βαθμο παθητικης ασφαλειας μπορουν να σωσουν οι σκοτωσουν εκει που τα προηγουμενα χρονια ηταν η ψαλιδα πιο κλειστη. Αν δηλαδη εχουμε ενα μικρο και ενα μεσαιο αυτοκινητο, το μικρο θα την παθει ασχημα αφου η παθητικη του ασφαλεια εχει σχεδιαστει με γνωμονα τις πιο μικρες ταχυτητες. Ετσι σε μια μεγαλουτσικη ταχυτητα εχει κινδυνο να γινει πιτα οταν συγκρουσθει με ενα μεγαλυτερο αυτοκινητο και να παραμορφωθει ασχημα η καμπινα, την ωρα που πιο παλια δεν θα ειχε τοσο εντονο προβλημα.

gatoulas
18-03-06, 15:17
Τι σε κανει να εισαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (διαφορετικα)?

1. Τιμή (καμμια 100άρα διαφορά το μήνα είναι το ένα από το άλλο)
2. Ότι έχω τώρα για λίγες μέρες ένα Polo 1.4/75hp και μου άρεσε (αν και από μέσα είναι χοντροκομμένο)
3. Ο FSI που δε θέλει ότι κι ότι βενζίνη
και τέτοια χαζά.

ΥΓ. Όντως το highline σε σχέση με το sportline το θεωρώ πιο συμφέρουσα επιλογή.

Patentman
18-03-06, 15:56
Αν δεν κανεις μεγαλες αποστασεις τοτε το polo ειναι ιδανικη λυση εφοσον σου αρεσει σαν οδηγηση. Το golf θα βγαλει σε αντικρυσμα τα παραπανισια λεφτα του μονο αν κανεις αποστασεις ανω των 20-30χλμ και αυτο καθε μερα. Αν κανεις που και που ταξιδια παλι θα δικαιολογησει τα λεφτα του.

alexey
19-03-06, 16:58
Eγώ φίλε Gravis,θα πάω με τα Polo&Fiesta!Είναι και τα δυο αξιοπρεπή αμαξάκια,με συμπαθή μέταλλα και επίπεδα ασφάλειας!Και τα δυο δεν χρειαζονται αλεξίπτωτο για να σταματήσουν,αλλά κι εμείς δεν έχουμε δρόμους για γκάζια!!ΕΕ!!Άμα θέλεις γκάζια.. Πάρε μηχανή!!GSXR-1000 K6--185kg-156hp--!!!:) :p :)

gatoulas
19-03-06, 22:37
Έκανα χθές 150 χλμ με ένα Polo 75άρι που πήρα να το δοκιμάσω. Με εντυπωσίασε. Με 170 στο κοντέρ του αν δεν άκουγες το δρόμο νόμιζες ότι πήγαινες χαλαρά στην πόλη.
Επίσης με εκνευρίζει που έχει γεμίσει η πόλη Golf 1.6FSI. Ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια! Θα πήγαινα αβλεπή στο Polo αλλά έχω το εξατάχυτο κιβώτιο του golf στην άκρη του μυαλού μου...
@Panterman: Πολύ σωστά!

del_ahmettt
19-03-06, 22:50
Eχει δοκιμασει/αγορασει κανεις το νεο Grande Punto;
Mε ενδιαφερει η 8V εκδοση των 75 hp. (βασικά οικογενειακή θα ειναι η αγορα, οχι προσωπική)

To κεφαλαιο περιοριζεται αυστηρα στα 12.500€ και με τις οχι και τοσο προχωρημενες γνωσεις μου μου φαινεται αριστο εναντι του ανταγωνισμου.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις, τεκμηριωμενες οσο το δυνατον...

Ήμουν σε διλημμα με το νεο Fiesta, αλλα μας τα χαλαει στη χρηματοδοτηση η Ford...(απο οσο ρωτησα δεν υπαρχει χρηματοδοτικο προγραμμα ατοκων δόσεων, ανεξαρτητα υψους προκαταβολής)

Tsour_ee
20-03-06, 19:27
Eχει δοκιμασει/αγορασει κανεις το νεο Grande Punto;
Mε ενδιαφερει η 8V εκδοση των 75 hp. (βασικά οικογενειακή θα ειναι η αγορα, οχι προσωπική)

To κεφαλαιο περιοριζεται αυστηρα στα 12.500€ και με τις οχι και τοσο προχωρημενες γνωσεις μου μου φαινεται αριστο εναντι του ανταγωνισμου.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις, τεκμηριωμενες οσο το δυνατον...

Ήμουν σε διλημμα με το νεο Fiesta, αλλα μας τα χαλαει στη χρηματοδοτηση η Ford...(απο οσο ρωτησα δεν υπαρχει χρηματοδοτικο προγραμμα ατοκων δόσεων, ανεξαρτητα υψους προκαταβολής)

Το έχω ψάξει απο νετ και περιοδικά χωρίς όμως να το έχω οδηγήσει ακόμα.Ως κάτοχος του προηγούμενου punto είμαι περίεργος για το καινούριο.Ο 8V κινητήρας θα είναι οριακός για εθνική όδο (4 άτομα +κλιματισμό) αλλά μέσα στην πόλη πρέπει να τα καταφέρνει καλά λόγω ροπής και κοντού κιβωτίου χωρίς πολλές απαιτήσεις σε καύσιμα.Από οδική συμπεριφορά-φρένα λογικά θα συνεχίζει την παράδοση του προκατόχου του που ήταν πολύ κοντά στην κορυφή της κατηγορίας.Εμφανισιακά το θεωρώ το πιο όμορφο της κατηγορίας.Επίσης αρκετά καλό value for money.Στα αρνητικά, τα πλαστικά του εσωτερικού μου φάνηκαν κάπως μέτρια σε εικόνα αλλά η συναρμογή τους με βάση τα λεγόμενα των περιοδικών είναι πολύ καλή.Κατά τη γνώμη μου το μόνο μειονέκτημα είναι ο αδύναμος κινητήρας αν το θες για overall χρήση.Υπάρχει και η επιλογή με τον 1.4 16V 95Hp που κατα τη γνώμη μου είναι πιο ολοκληρωμένο.Όσον αφορά αυτά που ακούγονται για fiat και αξιπιστία,θεωρώ ότι πλέον είναι στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες αυτοκινητοβιομηχανιες.Το fiesta είναι λίγο πιο sport το στήσιμό του και υπερέχει στην ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό.

Patentman
20-03-06, 20:10
Λοιπον δεν ξερω και πολλα για το grande punto αλλα απο οτι νομιζω ειναι μια συνεργασια με την opel στο πατωμα αν δεν κανω λαθος του κορσα. Με οτι και να σημαινει αυτο αφου το πατωμα ειναι καθοριστικο και περιοριστικο για την κατανομη βαρους, κρατηματος, ανεσης αναρτησης, χωρου και τα λοιπα αφου οπως και να κανεις αμα το πατωμα δεν ειναι καλο τοτε οτι και να κανεις ατην αναρτηση σε περιοριζει το μεταξονιο και τα μετατροχιο, η κατανομη βαρους, ακαμψια, κτλ.

Δεν το εχω οδηγησει και δεν ξερω.

Tsour_ee
20-03-06, 20:56
συνεργασια με την opel στο πατωμα αν δεν κανω λαθος του κορσα



Έτσι είναι patentman πρόκειται για συνεργασία και σε αυτό το πάτωμα θα βασίζεται το καινούριο corsa.Θα συμφωνήσω με όλα,απλά δεν ξέρω ας πούμε πόση βαρύτητα δίνει η κάθε fiat στην κατανομή βάρους όταν σχεδιάζει αυτοκίνητο της μικρής κατηγορίας?Λογικά οι προτεραιότητες είναι άλλες και αν βγει και σπορ έχει καλώς.

Patentman
20-03-06, 21:16
Δυστυχως ολοι κοβουν, και το σημαντικο ειναι οτι κοβουν απο κει που δεν φαινεται (κολησεις, ενισχυσεις, ηχομωνωσεις, αξιοπιστια, κτλ) αλλά στα αλλα τα πιασαρικα που "πουλανε" δινουν (ζαντες, λαστιχα, κουμπακια -να παιζει κανεις).
Ετσι εφυγε και η πολυ καλη αναρτηση του πρωτου Punto με την ανεξαρτητη αναρτηση πισω με ψαλιδια και μπηκε αξονας (μπλιαχ) οπως εγινε και στο corolla που ενω το προηγουμενο (μεχρι 2000 περιπου) ειχε ανεξαρτητη και εμπαινε τραινο (πρωτοφανες για toyota) το νεο εχει αξονα και φευγει και χωρις να κανεις μαγκιες και με μικρη ταχυτητα μαλιστα, χανει τον "κ0λο" για πλακα.

Ετσι καλο και ωραιο φαινεται αλλά αμα εχει πεσει χερι GM τοτε G@μ@τ@ Mεγαλε. Πολλα αυτοκινητα βασιζονται στο ιδιο πατωμα αλλά κανενα δεν ειναι ιδιο και ας ειναι της ιδιας μαρκας. Σε μερικα υπαρχει το παραδοξο τα station wagon να ειναι καλυτερα στον δρομο! Ειναι επειδη ηρθε η κατανομη βαρους σωστα.

kadronarxis
20-03-06, 21:25
Είχα πεταχτεί σε μια αντιπροσωπεία και είδα από κοντά το νέο golf.
Όπως ανέφερε και κάποιος φίλος πιο πριν, τα πλαστικά του δεν είναι καλά.
Από λαμαρίνα καλά τα είδα τα πράγματα, αλλά το σαλόνι το ψιλοσκότωσαν λιγάκι.
Κακώς.

Το σαλονάκι του golf 4, δεν παίζεται από υλικά κατασκευής.

Και κάτι άλλο: όλα τα vw, θα πρέπει να τα γεμίζετε που και που και με Super Plus αμόλυβδη αλλιώς χτυπάει ο αισθητήρας λάμδα. Όχι συνέχεια αλλά ένα γέμισμα στα 4-5 καλό κάνει.

Patentman
20-03-06, 21:57
Στατιστικα δεν βγαζουν αισθητηρα λαμδα. Τωρα αν το συνεργειο σου σου λεει λαμδα ($$$) και αυτο καθαριζει την πεταλουδα (κοστος 1/10 απο σπρεϋ καθαρισμου) ειναι αλλο θεμα.

Συχνες βλαβες ή αναγκη συντηρησης -δεν ειναι κατα σειρα συχνοτητας αλλά σε τυχαια σειρα. Δεν βγαζουν ολες οι παρτιδες το ιδιο προβλημα αλλά η συχνοτητα ειναι μεγαλη. Σορρυ αν ξεχασα την μαρκα σας ή αν σας απογοητευσα.

VW group->καθαρισμα πεταλουδα στα MPI ανα 10-15000χλμ, πολλαπλασιαστες, βαλβιδα στοπ, βαλβιδα βεντιλατερ, βαλβιδα οργανου θερμοκρασιας, γρυλλοι ηλεκτρ. παραθυρων, ψαλιδια (Α4), δισκος Α4 1.8Τ (40-60.000χλμ), λαδι (FSI).

Opel >2003 -> καθαρισμα πεταλουδα ανα 15.000χλμ, πολλαπλασιαστες (DIS), καταλυτης βουλωμενος/σπασμενος, διαροη/θορυβος κρεμαγιερας, αλτενεϊτορ, κομπρεσσερ A/C, κλαπετο ανακυκλωσης, φλατζα κεφαλης, βαλβιδα απολυτης πιεσης, ρουλεμαν κολονας τιμονιου (περιορισμενα κοματια).

Opel 2004> ->διαφορα ηλεκτρονικα προβληματα (μεχρι και να μην παιρνει μπροστα), λαδι, μεμονωμενες παρτιδες προυσιαζουν διαφορα.

Alfa Romeo -> ιμαντας χρονισμου καθε 45.000χλμ (αντι 60.000χλμ or else...), λιγο λαδακι (υπαρχουν πολυ χειροτερα), διαφορα λαμπακια ασημαντα σε κοστος επισκευης, λαστιχα ζαμφορ (παει κομπλε ή πατεντα, ψαλιδια δεν βγαζει).

Fiat -> ηλεκτρικο τιμονι, φλατζα (punto 8V), δισκο/πλατω 60.000(punto), λιγο λαδακι (υπαρχουν πολυ χειροτερα), αμορτισερ, διαφορα λαμπακια ασημαντα σε κοστος επισκευης.

BMW 3 Ε46 ->ψαλιδια, θερμοστατη, δοχειο διαστολης, φλατζα κεφαλης, θορυβο διαφορικου και μου διαφευγουν καποια.

euri
20-03-06, 22:01
Eχει δοκιμασει/αγορασει κανεις το νεο Grande Punto;
Mε ενδιαφερει η 8V εκδοση των 75 hp. (βασικά οικογενειακή θα ειναι η αγορα, οχι προσωπική)

To κεφαλαιο περιοριζεται αυστηρα στα 12.500€ και με τις οχι και τοσο προχωρημενες γνωσεις μου μου φαινεται αριστο εναντι του ανταγωνισμου.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις, τεκμηριωμενες οσο το δυνατον...

Το δοκίμασα πρόσφατα, στα πλαίσια της αγοράς νέου αυτοκινήτου και με απογοήτευσε γενικώς. Ενώ το εσωτερικό του είναι ωραίο και αρκετά ποιοτικό και φυσικά οι χώροι του είναι πολύ καλοί, εντούτοις η συγκεκριμένη έκδοση είναι αρκετά ψόφια. Δηλαδή πατάς το γκάζι και αυτό αρνείται να υπακούσει - αν θες να πας γρήγορα πρέπει να ανεβάζεις πολύ τις στροφές του κινητήρα. Και έτσι χάνει ένα από τα βασικά του πλεονεκτήματα: τη χαμηλή κατανάλωση. Ο λόγος αυτής της νωθρότητας είναι το κατά πολύ αυξημένο βάρος. Οδηγώ από το 2000 το Punto 60 (8v επίσης) και είναι αισθητά γρηγορότερο και προθυμότερο να επιταχύνει. Για αυτό το λόγο θεωρώ ότι έχω μέτρο σύγκρισης.

Αν κατέληγα στο Grande Punto θα περίμενα την έκδοση των 90 αλόγων, αλλά εκεί η τιμή ξεφεύγει από τα όρια που έχεις θέσει.

gravis
21-03-06, 00:29
εγω θελω να ρωτησω για ενα προβλημα στο αμαξι, αν ξερει κανεις μηχανικος να απαντησει γιατι ο δικος μου μηχανικος δεν βρηκε ακομα το προβλημα. Το αυτοκινητο μου κλωτσάει εν κινήσει! Ειδικα οταν ειναι κρύος ο κινητηρας, και σε οποιαδηποτε ταχύτητα (1, 2, 3 , 4 ,5)
Δηλαδη εκει που πηγαινεις νορμαλ , στα καλα καθουμενα αρχιζει και κλωτσαει, ρεταρει πως το λενε. Και εκεινη την στιγμη 2 πραματα μονο μπορεις να κανεις, η να πατησεις λιγο παραπανω γκάζι και τοτε ηρεμεί ή να βγάλεις ταχύτητα..
Τι μπορει να φταίει?
;)

gatoulas
21-03-06, 00:29
Όντως οι δίσκοι στα Punto είναι δράμα (Στα 35χιλ. και τους έφαγα αλλά εγώ γενικά το πατινάρω -βίτσια κι αυτά-). Αν και για την κατηγορία τους καλά αυτοκίνητα. Τελικά με βλέπω στο Polo το κατοστάρι αν και η χαρτογράφησή του είναι περίεργη. Στην πόλη δείχνει πιο ψόφιο από το 75άρι αλλά μετά τις 3,5 χιλιάδες δείχνει τα δόντια του.
Μήπως θα γίνει golf στη θέση του golf (μιας που βγήκε και το μικρό αλεπουδάκι)?
Κρίμα που δεν έρχεται το 1,6 στην Ελλάδα

gatoulas
21-03-06, 00:31
εγω θελω να ρωτησω για ενα προβλημα στο αμαξι, αν ξερει κανεις μηχανικος να απαντησει γιατι ο δικος μου μηχανικος δεν βρηκε ακομα το προβλημα. Το αυτοκινητο μου κλωτσάει εν κινήσει! Ειδικα οταν ειναι κρύος ο κινητηρας, και σε οποιαδηποτε ταχύτητα (1, 2, 3 , 4 ,5)
Δηλαδη εκει που πηγαινεις νορμαλ , στα καλα καθουμενα αρχιζει και κλωτσαει, ρεταρει πως το λενε. Και εκεινη την στιγμη 2 πραματα μονο μπορεις να κανεις, η να πατησεις λιγο παραπανω γκάζι και τοτε ηρεμεί ή να βγάλεις ταχύτητα..
Τι μπορει να φταίει?
;)

Το κάνει και το δικό μου Punto όταν είναι κρύο. Για την ακρίβεια παίζει από 500-1000 στροφές (λές και πάει να σβήσει) στο ρελαντί. Ξαναπρογραμματίστηκε ο εγκέφαλος αλλά πάλι τα ίδια. Φοβάμαι φλάντζα... αλλά ας μας πεί ο Panterman αν έχει καμμια ιδέα.

euri
21-03-06, 00:35
εγω θελω να ρωτησω για ενα προβλημα στο αμαξι, αν ξερει κανεις μηχανικος να απαντησει γιατι ο δικος μου μηχανικος δεν βρηκε ακομα το προβλημα. Το αυτοκινητο μου κλωτσάει εν κινήσει! Ειδικα οταν ειναι κρύος ο κινητηρας, και σε οποιαδηποτε ταχύτητα (1, 2, 3 , 4 ,5)
Δηλαδη εκει που πηγαινεις νορμαλ , στα καλα καθουμενα αρχιζει και κλωτσαει, ρεταρει πως το λενε. Και εκεινη την στιγμη 2 πραματα μονο μπορεις να κανεις, η να πατησεις λιγο παραπανω γκάζι και τοτε ηρεμεί ή να βγάλεις ταχύτητα..
Τι μπορει να φταίει?
;)
Διακοπή τροφοδοσίας μήπως;


Αν και για την κατηγορία τους καλά αυτοκίνητα.
Ναι, τελικά μετά από 6 χρόνια συμβίωσης το παραδέχομαι, αν και τη Fiat δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση. Έχουν αρκετές μικροατέλειες, αλλά τίποτα το τρομερό. Πχ, οι μηχανισμοί αναδίπλωσης των ζωνών ασφαλείας δε λειτουργούν σωστά, τα μανίσια (πίσω) αμορτισέρ έτριζαν σχεδόν από την αρχή, το λαμπάκι για τις καμένες λάμπες ανάβει χωρίς να υπάρχει λόγος...

Patentman
21-03-06, 00:54
gravis

ε πηγαινε το και αλλου ;) Δεν ξερω τι εχεις αλλά ενα καθαρισμα πεταδουλας, καθαρισμο μετρητη απολυτης πιεσης, σωστα μπουζι (και οχι συμβατα) και ρεσετ μοναδας εγκεφαλου ειναι οτι πρεπει. Ακομα και ενα ρεσετ σκετο που δεν εχει γινει μπορει να ειναι η αιτια. Ο εγκεφαλος κραταει πληροφοριες βλαβων και ας μην αναβει το ενδεικτικο λαπακι, το ειχα πει και πολυ πιο πισω, εμφανιζει μονο τις κυριες και σοβαρες αιτιες και ειδικα αυτες που μπορεις να τους μηνυσεις αμα εχεις προβλημα ασφαλειας, αλλες περιττες ή/και με πιθανοτητα ενδεχομενης λανθασμενης διαγνωσης δεν τις εμφανιζει.Αν το κανει μονο κρυο ή μονο ζεστο (πραγμα που δεν ισχυει σε σενα) μια βαλβιδα θερμοκρασιας μπορει να κανει το προβλημα. Εκει που λες εχουν προβλημα τα μπεκ (σπανια) μπορει να ειναι ενας παλιοαισθητηρας της φτηνιας. Τα πιο παλια Punto 16V ειχαν τον αισθητηρα ανοιγματος γκαζιου εξωτερικα εκτεθιμενο με αποτελεσμα να πιανει υγρασια και το αυτοκινητο να ρεταρει ασχημα.
Σημερα καλός μηχανικος ειναι αυτος που ξερει να χειριζεται ενα τεστερ σωστα, παει η εποχη των σφυριων και καλεμιων. Μπορει να εχει προβλημα το ABS και να φταιει μια βαλβιδα στοπ!!! και να ψαχνονται με αισθητηρες, καλωδιωσεις και εγκεφαλους (οι ανεγκεφαλοι).

kadronarxis
21-03-06, 01:22
patentman, μιας και βλέπω ότι το κατέχεις το άθλημα, θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω:
η ARAL βγάζει ένα λάδι ειδικό για vw.
Το ARAL 2 νομίζω το οποίο έχει δείκτη ιξώδους 0W-30, για 15,000 χιλιόμετρα.
Αυτό είναι καλό λάδι;
Όσες φορές το έχω βάλει και έχω πάει Αθήνα, στη Λαμία κοντά μου ανάβει λαμπάκι λαδιού.Ενώ έχει μέσα λάδι!!! Ανοίγω μηχανή, βλέπω το λάδι, και σβήνει το λαμπάκι.
Σε όλα τα άλλα λάδια(π.χ 0W-40) δεν μου το κάνει.Τι λες να φταίει;

ευχαριστώ.

ΥΓ: μιας και αναφέρατε το Lupo, διάβασα σε κάποιο περιοδικό για Lupo με 1.8Τ πάνω,πειραγμένο στα 300 άλογα.Πυραυλάκι κανονικό.

Patentman
21-03-06, 02:29
Λοιπον αλλο το τι συστηνουν και αλλο αν ειναι καλο (γενικα το λεω).

Το 0-30W,0-40W, 5-30W, 5-40W δεν ειναι καλα λαδια για ελλαδα. Αυτα ειναι για αυτοκινητα που κινουνται μονιμα σε ψυχρα κλιματα με υπο του μηδενος βαθμους. Καθε ενα ιξωδες (πολυτυπο) ειναι καταλληλο για μια ζωνη κλιματος. Για την ελλαδα και γενικα για 5 εως 40+ βαθμους τα 10-40W ειναι τα καλυτερα. Για -5 εως 35 τα 5-40W. Αυτοι οι δυο τυποι κανονικα πρεπει να μπαινουν στα αυτοκινητα μας, αλλα...οτι πουλαει για την ευρωπη πουλαει και για μας. Αν περιορισουμε ακομα και αλλο την ζωνη τοτε θα ξεχωρισουν ακομα πιο ευκολα, ετσι για 15 εως 40+ C 10-40W και για -5 εως 25C τοτε 5-40W.
Το ιξωδες ειναι η ρευστοτητα του λαδιου σε μια καθορισμενη θερμοκρασια. Οσο πιο χαμηλο τοσο πιο λεπτορευστο και το αντιστροφο.
Οι κινητηρες θελουν το λαδι να εχει σταθερη ρευστοτητα κατω απο ολες τις συνθηκες, ειτε κλιματολογικες ειτε λειτουργιας του κινητηρα. Δηλαδη οταν ειναι κρυος ο κινητηρας και βαζουμε μπροστα δεν θελουμε το λαδι να εχει πηξει γιατι αλλιως δημιουργουνται τεραστιες καταστρεπτικες για ολο τον κινητηρα ζημιες (οι περισσοτερη φθορα σε εναν κινητηρα ειναι οταν παιρνει μπροστα κρυος ή οταν εχει υπερθεμανθει). Επισης οταν ειναι ζεστο το κλιμα να μην ειναι πολυ λεπτορευστο στην διαδικασια εκκινησης. Απο την στιγμη που θα ειναι ζεστος παλι παιζει ρολο η θερμοκρασια περιβαλλοντος. Γιατι? Πρωτον και κυριο ειναι οτι ο εισερχομενος αερας εχει αλλη θερμοκρασια στον θαλαμο καυσης με συνεπεια να επιρρεαζει αυξανοντας την θερμοκρασια της κεφαλης πιστονιου το οποιο ψυχεται απο το λαδι (αρα το λαδι ζεσταινεται περισσοτερο). Δευτερον ολα τα συστηματα ψυξης του κινητηρα εχουν καθυστερηση στην αποβολη θερμοτητας, ενω εσεις βλεπετε ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνας σταθερα την ενδειξη στους 92C το καλοκαιρι ο κινητηρας λειτουργει σε πιο υψηλες θερμοκρασιες αφου στιγμιαια ξεπερναει αυτους τους βαθμους που το οργανο δεν μας δειχνει λογω μειωμενης ευαισθησιας (αν εδειχνε η βελονα θα επειζε ασταματητα). Τριτον τα ψυγεια λαδιου ή ψυχομενες βασεις φιλτρου λαδιου το καλοκαιρι δεν μπορουν να κρατησουν την θερμοκρασια λαδιου χαμηλα.

Ετσι δημιουργηθηκαν τα πολυτυπα λαδια= μεταβλητο ιξωδες αναλογα την θερμοκρασια. Η ρευστοτητα αλλαζει με στοχο να μεινει σχεδον ιδια (οσο δυνατον) σε ολες τις θερμοκρασιες.

Το αρχικο νουμερο διχνει την ρευστοτητα σε χαμηλη θερμοκρασια περιβαλλοντος. Το δευτερο διχνει την ρευστοτητα σε υψηλη θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Μα καλα θα μου πειτε, αφου το δευτερο νουμερο ειναι ιδιο και στο 0-40W, 5-40W, 10-40W γιατι πιο πανω ειπες οτι το 5-40W με το 10-40W εχουν κανονικα αλλο οριο ανωτατης ζωνης? Δεν θα επρεπε να εχουν το ιδιο? Οχι, ειπαμε τα πολυτυπα προσπαθουν να λυσουν ενα προβλημα αλλά δεν ειναι απολυτη η συμπεριφορα τους. Στα ακρα δεν παρουσιαζουν την ιδια ρευστοτητα και ετσι ενα λαδι που ξεκιναει απο πιο χαμηλη θερμοκρασια απο ενα αλλο και καταληγουν στην ιδια υψηλη, αυτο που θα εχει σταθεροτερη τιμη ρευστοτητας στην υψηλη θερμοκρασια θα ειναι αυτο που εχει την μικροτερη ψαλιδα.

Θα εχετε ακουσει οτι τα καλα λαδια ειναι τα 5-40, 0-40, 0-30 κτλ και οσο περνανε τα χρονια ακουτε ολο και πιο μικρο νουμερο. Γιατι? Επειδη επιτελους εφτιαξαν λαδι για τους ευρωπαιους που εχουν αρκετους μηνες με -10 βαθμους και εως 15. Ε εκει το καλοκαιρακι με τους 27 εως 32 φανταζει λιγο στην καταπονηση με ενα λεπτορευστο λαδι. Ηταν δυσκολο να φτιαξεις ενα λαδι που να ξεκιναει με ρευτοστητα σταθερη απο χαμηλες θερμοκρασιες και να φτανει και στις ψηλες. ΔΕΝ ειναι για μας ομως. Η προ πολυτυπου ιξωδες εποχη ειχε τα αυτοκινητα να κινουνται με 30αρι λαδι ή με 40αρι στην ελλαδα, σημερινοι κινητηρες θα επαιρναν 20 με 30 αλλά αυτο ηρθε να αντικαταστησει το πολυτυπο.
Αν και οι συγχρονοι κινητηρες οντως εχουν σχεδιαστει για πιο λεπτορευστα λαδια απο οτι οι παλιοι. Και ενδεικτικα εχουν αλλαξει οι ανοχες, η αντλια λαδιου καθως και οι διοδοι λαδιου (στενεψαν) και ολα αυτα για να λειτουργουν με το λαδι που πρεπει και σωζει στις κρυες συνθηκες. Αμα π.χ βαλεις 5-40 σε εναν παλιο κινητηρα αυτος δεν θα σηκωνει πιεση λαδιου, δεν θα λιπαινονται τα εξερτηματα και θα κολησει καποια στιγμη.

Αυτο παθαινει εσενα με το 0-30W, μενει απο πιεση λαδιου το αυτοκινητο αφου το νερακι (πλεον) δεν βρισκει αντισταση στις διοδους και τρεχει χωρις να υπαρχει πιεση. Επισης η αντλια λαδιου δεν μπορει να "πρεσαρει" το "νερο", γυριζει και δεν μπορει να το παρασυρει ωστε να δωσει παροχη.

Για μενα αθηνα 10-40W και θεσσαλονικη και βορειοτερα 5-40W.
Καλο ειναι να μην αλλαζουμε ουτε μαρκα ουτε τυπο λαδιου. Μονο αν ξερουμε οτι αναγκαστικα θα παμε σε πολυ παγωμενα κλιματα.

ΥΓ. μου αρεσουν τα Motul και τα Selenia 20K.
ΥΓ2. προτιμω ενα φθηνοτερο λαδι και στα μισα χιλιομετρα (7.500) παρα ενα ακριβο -ακομα και το ακριβοτερο- στα 15.000χλμ. Αυτο επειδη το λαδι παιζει τον ρολο του καθαριστικου και με τα χιλιομετρα "σπαει" οσο καλο και να ειναι, με αποτελεσμα να ειναι χειροτερης ποιοτητας απο το φθηνο στα χιλομετρα αυτα και μετεπειτα απο αυτα που θα αλλαζαμε το φθηνο.
ΥΓ3. Αν δεν βγαζετε και πολυ νοημα ειναι επειδη γραφω αλλά ειναι αργα.

del_ahmettt
21-03-06, 02:34
Το δοκίμασα πρόσφατα, στα πλαίσια της αγοράς νέου αυτοκινήτου και με απογοήτευσε γενικώς. Ενώ το εσωτερικό του είναι ωραίο και αρκετά ποιοτικό και φυσικά οι χώροι του είναι πολύ καλοί, εντούτοις η συγκεκριμένη έκδοση είναι αρκετά ψόφια. Δηλαδή πατάς το γκάζι και αυτό αρνείται να υπακούσει - αν θες να πας γρήγορα πρέπει να ανεβάζεις πολύ τις στροφές του κινητήρα. Και έτσι χάνει ένα από τα βασικά του πλεονεκτήματα: τη χαμηλή κατανάλωση. Ο λόγος αυτής της νωθρότητας είναι το κατά πολύ αυξημένο βάρος. Οδηγώ από το 2000 το Punto 60 (8v επίσης) και είναι αισθητά γρηγορότερο και προθυμότερο να επιταχύνει. Για αυτό το λόγο θεωρώ ότι έχω μέτρο σύγκρισης.

Αν κατέληγα στο Grande Punto θα περίμενα την έκδοση των 90 αλόγων, αλλά εκεί η τιμή ξεφεύγει από τα όρια που έχεις θέσει.

Πιστευω οτι με 12000-13000€ ουτε "γκάζι" μπορείς να αγορασεις ουτε ενα αυτοκινητο που δε θα υστερει καπου. Κάτω απο 15000 €, νομίζω αμάξι (συνολικά) της προκοπής δεν υπάρχει.

Το συγκεκριμένο Punto προορίζεται για την αδελφή μου, οπου ως Ν απλώς χρειαζεται ενα αυτοκίνητο συγχρονο,ασφαλες, που να "τραβαει" λίγο σε καμια προσπεραση και να εχει ενα ικανοποιητικο βασικο εξοπλισμο. Αυτό που με εντυπωσίασει στο Grande Punto ειναι το μακρυ μπροστινό του μερος, που ειναι νομίζω ο λογος που το κανει αρκετα ασφαλες σε συγκρουσεις.

Πιο εξειδικευμενα δεν μπορω να μιλήσω, γιατι δεν εχω τις γνώσεις.
Πάντως οσον αφορα την ποιότητα των υλικών, εμένα με απασχολεί περισσότερο η ποιοτητα των υλικών σε καιρια σημεία (κινητήρας, συστήματα πεδησης και διευθυνσης, αναρτήσεις κα) και οχι πχ τα πλαστικα της καμπίνας ή το υφασμα των καθισμάτων, που ακουω πολλους να λένε.

Εχω την αισθηση οτι για τα υλικά στα σημεια που αναφερω και σε πολλα αντιστοιχα κανεις δεν μπορει να εχει αποψη, ειδικα αν προκειται για ενα ολοκαινουριο, ανανεωμένο αυτοκινητο οπου δεν εχει περασει ακομη το κατωφλι των συνεργειων, ωστε να βγουν καποια στατιστικά συμπεράσματα.

Με αυτή την εννοια, υπαρχει πάντοτε ενα ρισκο, το οποιο αντισταθμίζεται από το γεγονός οτι αγοραζεις τελευταια τεχνολογία.

kadronarxis
21-03-06, 02:39
Πολύ διαφωτιστικός patentman.
Να σαι καλά.

alfisti
24-04-06, 03:08
ισχύει οτι το Golf 1.4-1.6 FSI θέλει Super Unleaded; (γιατί αλλιώς ακούγονται πιράκια)
και οτι έχει κατανάλωση λαδιού ; (1.4 FSI το έχω ακούσει,δεν ξέρω για 1.6 FSI)

Επίσης, 85 ευρώ δεν είναι πολλά για λάδια και φίλτρο (4,2 λίτρα συνθετικά 5w-40 παίρνω);
μιλάω πάντα για αντιπροσωπεία ..

Patentman
24-04-06, 09:36
Πολυ θορυβωδη οι FSI σε σημειο εκνευριστικο.
Καινε λαδι.
Πολλα ειναι και παλι αλλά τι να κανεις;

Αντε να δουμε αν θα κινηθει το θεμα πετρελαιοκινητα...
Και γω θελω να αλλαξω και εχω καποια στον νου μου...

gatoulas
24-04-06, 12:28
Μακάρι. Κι εγώ το πάγωσα το θέμα. (Προσπαθώ να κρατηθώ γιατί είδα το Golf GT και μου τρέχουν τα σάλια...)

imitheos
24-04-06, 15:53
Μακάρι. Κι εγώ το πάγωσα το θέμα. (Προσπαθώ να κρατηθώ γιατί είδα το Golf GT και μου τρέχουν τα σάλια...)
25,000 δεν είναι πάρα πολλά για το GT ? (με την σκέψη ότι 30,000 έχει το GTi)

Εγώ πάλι περιμένω κανένα δίμηνο για το Polo Gti (Έχει τον παλιό κινητήρα που είχε το Golf
1.8T που από ό,τι θυμάμαι είχε βγει πολύ καλός)

GoG
24-04-06, 19:13
Ο κινητηρας του Golf GT ποσο να αντεξει ρε παιδια?Εχουν ακουστει διαφορα περι αξιοπιστιας,στα 100000 χλμ πεταμα!

Patentman
24-04-06, 19:22
Οχι ποσα χιλιομετρα, αλλά ποσα χιλιομετρα τσιτα.
Φανταζομαι θα εχει σφυρηλατα πιστονια και χιτωνια που ειναι καταλληλα για διαστολες, μπιελες αναλογες και στροφαλο βαρβατο.
Ομως ολα αυτα και με τους ρυπους μειωμενους σημαινει καταπονηση σε παρατεταμενη χρηση σε φουλ λειτουργεια.
Σαν γκαζοφονιας νομιζω θα εκανα πολυ λιγοτερα χιλιομετρα απο καποιον αλλο. Αυτα που λενε για 250 κινητηρες που "συμπληρωσαν" 250.000χλμ σε εξομειωση δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα και ειδικα για την ελλαδα με τους 35+ βαθμους...

Οι 170 ιπποι δεν βγαινουν ετσι ευκολα απο 1400 κυβικα και με τετοιους χαμηλους ρυπους ειδικα.

Ενας λογος που με κανει να μην το αγορασω ειναι οτι ειναι Golf, κατα τα αλλα θα το αγοραζα με σκοπο να πουληθει στα 2 ή στα 3 χρονια το πολυ. Ομως το θελω για περισσοτερο απο τοσο...

Ακομα ειναι νωρις και δεν εχουν συμπληρωσει χιλιομετρα, κατσε να φτασουν στα 40.000 και βλεπουμε...

Γενικα ειναι ενα για ξεκ@υλωμα αυτοκινητο και οχι για "σοβαρη" χρηση.

tommygun
24-04-06, 23:18
Που λετε ειδα στο εξωτερικο "πασαρελα" μεταχειρισμενων, απο 500-600Ε τυπου Fiesta-κια 10ετιας, απλα να εχεις ροδες,
μεχρι 1500Ε Opel Calibra να ριξεις το ξεκ@υλωμα σου για οσο κανει ενα laptop !


Ξενερα τελειως εδω να βγαζεις μια περιουσια στο δρομο και να μην εισαι και ευχαριστημενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.