PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

alfisti
07-05-06, 21:01
απο ενδιαφέρον πόσο μπορείς να βρεις ένα μεταχειρισμένο στην Αγγλία;
άκουσα οτι μπορείς να βρείς πολύ φτηνό..

blackjim
07-05-06, 21:09
Patentman , θα θελα την γνωμη σου σε κατι.

Παιζει ( λογω γνωριμιας , κονε κτλ :p ) να παρω σε καλη τιμη ενα Astra GTC το οποιο το ειχαν στην αντιπροσωπια για test drive και θελουν να το δωσουν. Λεει εχει μονο ~1000χμ
Προσωπικα το φοβαμαι πολυ, γιατι θα εχει φαει πολυ λιωσιμο σε φρεναρισματα κτλ. Ειναι ομως σοβαρη μια τετοια καταπονηση η όχι? ( θα μου πεις παιζει και το ποσο το τεσταραν το καημενο :p )
Αν ειναι πολυ κατω η τιμη , αξιζει λες? ( πχ κανονικα η σπορ 1,6 ειναι 19,000 περιπου, με 20 παιρνω ενα οπως ακριβως το θελω. γυρω στα 13-14 θα το σκεφτομουν. Παραπανω δυσκολα )

kadronarxis
07-05-06, 21:18
Αυτό το Golf GT πρέπει να είναι αρκετά καλό.
Όσον αφορά την αξιοπιστία, η vw έχει δώσει δείγματα γραφής ειδικά με τον 1,8T κινητήρα.
Δεν νομίζω να ριψοκινδυνεύσουν να τους πετάξουν ντομάτες και αγγούρια.
Εντάξει στην τσίτα ένας κινητήρας, θα χαλάσει και ας είναι και από subaru impreza.
Αυτός ο κινητήρας που δεν έχει δείξει σημάδια αντοχής στον χρόνο είναι ο wankel του RX-8.
Οι προηγούμενοι (RX-7 και πιο πριν)κατέληξαν στη χωματερή.

Patentman
07-05-06, 21:47
Κοιτα η τιμη του πρεπει να ειναι αναλογη των μεταχειρισμενων της χρονιας του. Αν ειναι ενος ετους θα πρεπει να πουληθει εκει στα ιδια περιπου λεφτα ανεξαρτητα αν εχει λιγα χιλιομετρα ή οχι, τα χιλιομετρα θα ειναι ο λογος να το προτιμησεις.
Ετσι και αλλιως υπαρχουν εταιριες που τον Δεκεμβρη πινακιδωνουν ολοκαινουρια αυτοκινητα και τα πουλανε την 1 Ιανουαριου σαν μεταχειρισμενα με 0 χιλιομετρα. (βλ Α156).

Τι λιωσιμο να φαει στα 1000χλμ? Αν και αμα θελεις να λιωσεις κατι το λιωνεις και με 200 :lol:

gravis
07-05-06, 21:51
απο περιεργεια, το Citroen C4, πως σας φαινετε? σε ποια κατηγορια θα το ειχατε κατατάξει?

blackjim
07-05-06, 21:52
Κοιτα η τιμη του πρεπει να ειναι αναλογη των μεταχειρισμενων της χρονιας του. Αν ειναι ενος ετους θα πρεπει να πουληθει εκει στα ιδια περιπου λεφτα ανεξαρτητα αν εχει λιγα χιλιομετρα ή οχι, τα χιλιομετρα θα ειναι ο λογος να το προτιμησεις.
Ετσι και αλλιως υπαρχουν εταιριες που τον Δεκεμβρη πινακιδωνουν ολοκαινουρια αυτοκινητα και τα πουλανε την 1 Ιανουαριου σαν μεταχειρισμενα με 0 χιλιομετρα. (βλ Α156).

Τι λιωσιμο να φαει στα 1000χλμ? Αν και αμα θελεις να λιωσεις κατι το λιωνεις και με 200 :lol:E αυτο λεω. Στο τεστ ντραιβ, το παιρνει το αμαξι με τον υποψηφιο customer μεσα και παει με 120 και φρεναρει τερμα για να δειξει και καλα το φρεναρισμα κτλ. Φανταζομαι νορμαλ οδηγος δεν κανει τετοια καταπονηση.

Anyway , θα προσπαθησω να δω τιμη και κατασταση και το συζηταω. Απλα ελεγα μην εχει καταπονηση σε σημεια που δεν αλλαζουν μετα ευκολα. Πχ φρενα ή αλλα μηχανικα μερη...

Patentman
07-05-06, 21:57
Οχι καμια σχεση, απλα ο δισκος θα ειναι ισως κουρασμενος αλλά και παλι θα επρεπε να τον πατιναρουν σαν τρελοι.
Απο το τεστ ντραϊβ δεν θα εχει χαλασει, απο τον οδηγο που το επαιρνε σπιτι του ομως ισως.
Πολλα τεστ ντραϊβ τα δινουν οι αντιπροσωπειες σαν "δωρακι" για κανα μηνα σε πωλητες/συνεργατες.
Τα φρενα οχι δεν χαλανε απο κει (αν και το κοστος τους δεν ειναι τεραστιο).

john dubi
08-05-06, 17:03
απο ενδιαφέρον πόσο μπορείς να βρεις ένα μεταχειρισμένο στην Αγγλία;
άκουσα οτι μπορείς να βρείς πολύ φτηνό..

Δεν ξερω για Αγγλια, αλλα εδω Ελβετια τα μεταχειρισμενα αυτοκινητα ειναι σε σουπερ τιμες και ολα φουλ εξτρα! Το μονο κακο ειναι οτι δεν βρισκεις τοσο ευκολα 1,4 η 1,6 που ειναι οτι πρεπει για Ελλαδα καθως και το προβλημα του τελωνειου! Για μεγαλα ομως 2,5 λιτρα και πανω ειναι κανονικη λαικη αγορα! Οτι παρεις εκατο!

gravis
21-05-06, 12:55
Εχει κανεις γνωμη για το Citroen C4?

pelasgian
21-05-06, 13:06
απο ενδιαφέρον πόσο μπορείς να βρεις ένα μεταχειρισμένο στην Αγγλία;
άκουσα οτι μπορείς να βρείς πολύ φτηνό..

με 1100 λίρες αγόραζα πεζώ 405 1.9 Turbo Diesel Injection με 140 άλογα!
(Είχε 140,000 μίλια, με μία αλλαγή τουρμπίνας και όλο φρεσκαρισμένο.)

Με άλλα 20,000 στο κοντέρ και ένα πλύσιμο, γυάλισμα, γλύψιμο κλπ πουλιώταν 1500 λίρες, γιατί ήταν «αμάξι μηχανικού» :lol:

Με 500 λίρες αγόραζα ένα opel kadett 1.3 (εκεί το λένε Vauxhall Astra Merit), το οποίο ήταν πολύ φάση αμαξάκια, αλλά ήθελα πετρέλαιο για ροπή και άνεση. \

Ένα κλασσικό μίνι του 1967 έκανε (κρατήσου) 25,000 λιράκια!

pelasgian
21-05-06, 13:08
απο περιεργεια, το Citroen C4, πως σας φαινετε? σε ποια κατηγορια θα το ειχατε κατατάξει?

Στη κατηγορία των αυτοκινήτων που δεν θα έπαιρνα :lol:

Σοβαρά τώρα, αν έπαιρνα αμάξι, θα έπαιρνα ένα μικρό station. Κάνα fabia. Ούτε στο μάτι χτυπάει, ούτε στα service, ούτε κάνα καρακιτσαριό είναι, και το βασικότερο: Είναι φτηνό και καλά φτιαγμένο.

Αμάν πιά με το life-style και τα γκάζια. Πηγαίντε σε καμιά πίστα να σας φύγουν τα μεράκια, και μετά πάρτε κάτι πρακτικό.

(Όποιος θέλει γκάζια, πάμε στο Santa-Pod φέτος, να φύγει κουφός, σεισμόπληκτος και οργασμικά ευχαριστημένος - όλα τα τρελά εκεί γίνονται, π.χ. quarter mile με 200 μίλια τελική και αλεξίπτωτο για φρένο!)

Τώρα, για τρελά γκάζια, δείτε και τη καινούργια octavia RS με τα 250 τελική και το 200άρι το κινητήρα! 25 χιλιάρικα, όσο ένα sporty A3.

klou
21-05-06, 13:47
Στη κατηγορία των αυτοκινήτων που δεν θα έπαιρνα :lol:

Σοβαρά τώρα, αν έπαιρνα αμάξι, θα έπαιρνα ένα μικρό station. Κάνα fabia. Ούτε στο μάτι χτυπάει, ούτε στα service, ούτε κάνα καρακιτσαριό είναι, και το βασικότερο: Είναι φτηνό και καλά φτιαγμένο.

Αμάν πιά με το life-style και τα γκάζια. Πηγαίντε σε καμιά πίστα να σας φύγουν τα μεράκια, και μετά πάρτε κάτι πρακτικό.

(Όποιος θέλει γκάζια, πάμε στο Santa-Pod φέτος, να φύγει κουφός, σεισμόπληκτος και οργασμικά ευχαριστημένος - όλα τα τρελά εκεί γίνονται, π.χ. quarter mile με 200 μίλια τελική και αλεξίπτωτο για φρένο!)

Τώρα, για τρελά γκάζια, δείτε και τη καινούργια octavia RS με τα 250 τελική και το 200άρι το κινητήρα! 25 χιλιάρικα, όσο ένα sporty A3.

Πάντως έχεις μια τρέλλα με τα skoda έτσι ;:p

Με την λογική σου συμβαδίζω μιας και θέλω να αποκτήσω το πρώτο μου αυτοκίνητο, αλλά τα αισθήματα του ανθρώπου πάντοτε υπερτερούσαν της λογικής.
Στην περίπτωση μου δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές γιατί υπάρχει ένα στάνταρ ποσό.

Οποιοςδήποτε λογικός άνθρωπος που ζεί στην εποχή μας μπορεί να καταλάβει πλέον ότι το βασικότερο κρητήριο στην επιλογή ενός αυτοκινήτου, είναι η οικονομία.
Άρα μιλάμε για συντελεστή ποιότητας / τιμής , αλλά και απόδοση προς κατανάλωση βενζίνης.

Με αυτά τα κριτήρια δυστυχώς, απορρίπτουμε αυτόματα όλα τα όνειρα ενός αγοριού που από μικρό έπαιζε με τα αυτοκινητάκια του και προχωράμε σε κάτι περισσότερο προσιτό, όπως είναι το renault clio, toyota yaris κτλ ..

Εγώ έχω βάλει στο μάτι το πρώτο. Αν είχα περισσότερα λεφτά θα ήθελα το Astra gtc 1400cc

Λίγα γκάζια, μεγάλη οικονομία , ίδια ομορφιά;)

Patentman
21-05-06, 13:51
Αν είχα περισσότερα λεφτά θα ήθελα το Astra gtc 1400cc

Λίγα γκάζια, μεγάλη οικονομία , ίδια ομορφιά;)
Λιγα? Καν`τα ανυπαρκτα να εισαι μεσα :rolleyes: :innocent:

Μεγαλη οικονομια? Πηγαινε ρωτα ποσο εχει ενα μπροστινο φαναρι και ποσο ο προφυλακτηρας, μετα ρωτα και ενας κομπλε καθρεπτης να στρωσεις...:stunned:

Για να μην σε κουραζω ο προφυλακτηρας εχει γυρω στα 450 ευρω ενω η αγορα ειναι στα 250 περιπου, ακομα και mercedes προφ παιρνεις με τοσα. Ο καθρεπτης γυρω στα 250.

bmwe30
21-05-06, 14:07
Patentman , θα θελα την γνωμη σου σε κατι.

Παιζει ( λογω γνωριμιας , κονε κτλ :p ) να παρω σε καλη τιμη ενα Astra GTC το οποιο το ειχαν στην αντιπροσωπια για test drive και θελουν να το δωσουν. Λεει εχει μονο ~1000χμ
Προσωπικα το φοβαμαι πολυ, γιατι θα εχει φαει πολυ λιωσιμο σε φρεναρισματα κτλ. Ειναι ομως σοβαρη μια τετοια καταπονηση η όχι? ( θα μου πεις παιζει και το ποσο το τεσταραν το καημενο :p )
Αν ειναι πολυ κατω η τιμη , αξιζει λες? ( πχ κανονικα η σπορ 1,6 ειναι 19,000 περιπου, με 20 παιρνω ενα οπως ακριβως το θελω. γυρω στα 13-14 θα το σκεφτομουν. Παραπανω δυσκολα )

Φίλε μπορεί να μην είμαι ο Patentman αλλά θα σου έλεγα να αποφύγεις γενικά οποιοδήποτε αμάξι ήταν τεστ drive σε μια εταιρεία και ειδικά στην opel (Τώρα ειδικά με το 3ήμερο test drive)γιατί:
1)Τα αυτοκίνητα που προορίζονται για τεστ drive τα λυώνουν από το 1ο κιόλας χιλιόμετρο δηλαδή δεν έχουν προλάβει να στρώσουν.Αυτό μπορεί άμεσα να μην εμφανίσει προβλήματα αλλά μετά τα πρώτα 15 - 20000 Km θα αρχίσει να έχει πχ αυξημένη κατανάλωση λαδιού.Τα υπόλοιπα μέρη του αμαξιού που καταπονούνται ιδιαίτερα (φρένα - σανζμαν - λάστιχα) είναι αναλώσιμα και έτσι κι αλλιώς κάποτε θα αλλάζονταν,Δεν είναι όμως εύκολη και ανέξοδη η αλλαγή ελατηρίων - φλάτζας σε ένα τέτοιο αμάξι.(Σου μιλάω από εμπειρία που είχε γνωστός μου με αγορά "αυτοκινήτου αντιπροσωπείας")

2)Ειδικά μακριά από 2nd Hand υπερτροφοδοτούμενα και ειδικά με τούρμπο (όχι κομπρέσσορα).

Εγώ θα σου πρότεινα κανά γερμανικό και ιδιαίτερα BMW (δες το nick μου) 7 - 8 χρονών και από ιδία πείρα σου λέω ότι γνωστές αντιπροσωπείες που εμπορεύονται τη συγκεκριμένη μάρκα δινουν 2nd hand αυτοκίνητα σε προσιτές τιμές και με άψογο εξοπλισμό και ευκολείες.

Όσο για την ποιότητα των γερμανικών θα σου πω ότι έχω γερμανικό 20ετίας 2000cc με μπλοκέ του έχω πετάξει τα μάτια (βλέπε κόντρες κθυστέρηση σέρβις συν το ότι σε αυτό το αμάξι έμαθα να οδηγώ) και σου λέω ότι το μόνο που μου έχει ζητήσει είναι λάδια - φίλτρα - μπουζί (και λάστιχα[μπλοκέ γαρ!:p ]) τα οποία μάλιστα τα αλλάζω και μόνος μου για να γλυτώνω κανά εργατικό.
Επίσης όλη μου η οικογένεια (μάνα - πατέρας - αδερφός) έχουμε αυτοκίνητα (ο καθένας το δικό του και μάλιστα 3 εκ των τεσσάρων μεταχειρισμένα)της συγκεκριμένης εταιρείας και μπορώ με σιγουριά να πω ότι δεν ζητάνε τίποτα εκτός από τα στάνταρ σέρβις τους παρόλη την κακοποίηση που τρώνε απο εμένα η τον αδερφό.

Patentman
21-05-06, 14:28
Πλεον δεν υπαρχουν "γερμανικα" και ουτε κρατανε 20-30 χρονια που κραταγαν τα αυτοκινητα. Μεχρι και αποσυνθεση θα συναντησεις σε διαφορα υλικα.

Τα αυτοκινητα πλεον κανεις δεν τα στρωνει (αλλά οχι και να το πηγαινει τεζα) και αλλωστε κατα την αποθηκευση τους πριν φτασει στα χερια σου εχει φαει τρελο λιωσιμο. ;) Το αν θα καιει λαδια δεν φταιει το μη στρωσιμο αλλά η σχεδιαση του κινητηρα μαζι με τα υλικα και το σωστο ταιριασμα (πλεον δεν ταιριαζονται). Εξαλου η θεωρια "θελει στρωσιμο" εχει καταριφθει, μονο λιωσιμο δεν θελει στα πρωτα χλμ.

Γιατι μακρια απο turbo? Ολα τα αυτοκινητα που εχουν turbo δεν ειναι καλα ως μεταχειρισμενα? Οχι δεν ειναι ετσι, αλλο να εννοεις αυτα που εχουν σαν κοινο τους λιωστες (π.χ impreza) και αλλο τα Α4 και ολα τα diesel. Και παλι δηλαδη μια τουρμπινα θες και καμια φλατζα (οχι παντα). Ολα εξαρτωνται απο την τιμη και απο την κατασταση. Πολλοι βεβαια κοιτουν μονο τιμη και μοντελο και τιποτα αλλο.

Οσο για το οτι δεν σου ζηταει τιποτα εχει να κανει σχεση με το οτι ειναι παλια μοντελα και οχι νεα. Εκτος απο την ποιοτητα που επεσε στα νεα εχουν αυξηθει και τα σημεια που ενδεχεται να παρουσιασει προβλημα κατι αφου πλεον εχουν 50% περισσοτερα εξαρτηματα που αλληλοσυνδεονται.
Υστερα μην συγκρινεις BMW με astra ή fiat, οταν βγαλει η BMW στα ιδια λεφτα στην κατηγορια αυτοκινητο τοτε να συγκρινεις. Ουτε σαν μεταχειρισμενο με καινουριο δεν μπορει να γινει συγκριση.

bmwe30
21-05-06, 14:46
Φίλε Patentman
Όταν είπα στρώσιμο εννόω να μην το λυώνεις το αμάξι κάτι το οποίο ουσιαστικά είναι στρώσιμο.
Τούρμπο προτείνω να αποφύγει 2nd Hand λόγω του ότι βάζει ένα ακόμα περιφερειακό στο μυαλό του για συντήρηση και από ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να κάνει την δουλειά του και όχι να δώσει ένα κάρο λεφτά για συντήρηση/αλλαγή τουρμπίνας.Το τελευταίο το λέω με την σκέψη ότι αφού αγοράζεις μεταχειρισμένο πρέπει να είσαι διατεθιμένος να δώσεις κάποιο χρηματικό ποσό για να δεις την κατάσταση του αυτοκινήτου και να το φέρεις σε μια κατάσταση που να μην σου δημιουργεί προβλήματα ή τουλάζιστο να ξέρεις που μπορεί το συγκεκριμένο όχημα να παρουσιάσει προβλήματα.
Τα αυτοκίνητα που έχουμε τα 2 είναι 20ετίας (το δικό μου και του αδερφού από τα υπόλοιπα το ένα είναi πλέον 10ετών και το άλλο 6).Όσο καλά και να τα έφτιαχναν πριν από 20 χρόνια (που όντως τα έφτιαχναν καλύτερα αλλά δεν είχες παθητική ασφάλεια,άσχετο που τώρα αν σκάσει ένα παπί μπροστά θες καλίμπρα) είναι γεγονός ότι σαν σύνολο το αμάξι (το δικό μου τουλάχιστον)έχει στην πλάτη του 500.000 χλμ!
Κι όμως υπάρχει η σειρά 1 και η σειρά Compact της BMW που μπορεί να συγκριθεί με τα αυτοκίνητα που ανέφερες σε θέμα τιμής και μόνο.(από τεχνολογία είναι αλλού,βλέπε Valvetronic).Και γενικά είμαι της άποψης ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

<edit> έκανα λάθος στο Bold κομμάτι η 1 και η compact ψιλοξεφευγουν συγνώμη

blackjim
21-05-06, 14:53
Φίλε μπορεί να μην είμαι ο Patentman :lol: Καλα , δεν εχει και αποκλειστικοτητα ο Patentman , απλα σαν "ειδικος" εχει πιο βαρυνουσα αποψη :p


αλλά θα σου έλεγα να αποφύγεις γενικά οποιοδήποτε αμάξι ήταν τεστ drive σε μια εταιρεία και ειδικά στην opel (Τώρα ειδικά με το 3ήμερο test drive)γιατί:
1)Τα αυτοκίνητα που προορίζονται για τεστ drive τα λυώνουν από το 1ο κιόλας χιλιόμετρο δηλαδή δεν έχουν προλάβει να στρώσουν.Αυτό μπορεί άμεσα να μην εμφανίσει προβλήματα αλλά μετά τα πρώτα 15 - 20000 Km θα αρχίσει να έχει πχ αυξημένη κατανάλωση λαδιού.Τα υπόλοιπα μέρη του αμαξιού που καταπονούνται ιδιαίτερα (φρένα - σανζμαν - λάστιχα) είναι αναλώσιμα και έτσι κι αλλιώς κάποτε θα αλλάζονταν,Δεν είναι όμως εύκολη και ανέξοδη η αλλαγή ελατηρίων - φλάτζας σε ένα τέτοιο αμάξι.(Σου μιλάω από εμπειρία που είχε γνωστός μου με αγορά "αυτοκινήτου αντιπροσωπείας")Ναι αυτα τα φοβαμαι κι εγω.
Βασικα η αγορα του αμαξιου θα γινει κατα τον Ιουλιο , αρα ακομη απλα ψαχνομαι. Κοιταω μονο καινουργια , αυτην η ιστορια με το Αστρα απο τεστ ντραιβ απλα μου προταθηκε και ειπα να ρωτησω λιγο καποιον που εχει δει "λιωμενο" αμαξι απο τεστ ντραιβ.


2)Ειδικά μακριά από 2nd Hand υπερτροφοδοτούμενα και ειδικά με τούρμπο (όχι κομπρέσσορα).

Εγώ θα σου πρότεινα κανά γερμανικό και ιδιαίτερα BMW (δες το nick μου) 7 - 8 χρονών και από ιδία πείρα σου λέω ότι γνωστές αντιπροσωπείες που εμπορεύονται τη συγκεκριμένη μάρκα δινουν 2nd hand αυτοκίνητα σε προσιτές τιμές και με άψογο εξοπλισμό και ευκολείες.

Όσο για την ποιότητα των γερμανικών θα σου πω ότι έχω γερμανικό 20ετίας 2000cc με μπλοκέ του έχω πετάξει τα μάτια (βλέπε κόντρες κθυστέρηση σέρβις συν το ότι σε αυτό το αμάξι έμαθα να οδηγώ) και σου λέω ότι το μόνο που μου έχει ζητήσει είναι λάδια - φίλτρα - μπουζί (και λάστιχα[μπλοκέ γαρ!:p ]) τα οποία μάλιστα τα αλλάζω και μόνος μου για να γλυτώνω κανά εργατικό.
Επίσης όλη μου η οικογένεια (μάνα - πατέρας - αδερφός) έχουμε αυτοκίνητα (ο καθένας το δικό του και μάλιστα 3 εκ των τεσσάρων μεταχειρισμένα)της συγκεκριμένης εταιρείας και μπορώ με σιγουριά να πω ότι δεν ζητάνε τίποτα εκτός από τα στάνταρ σέρβις τους παρόλη την κακοποίηση που τρώνε απο εμένα η τον αδερφό.Μωρε ωραιες οι BMW αλλα πανακριβες ( σειρα 1 αρχιζει απο 30 χιλιαρικα σχεδον ) . Με τα ιδια λεφτα θα προτιμουσα ενα Α3 ( παλι 28~30 φτανει ).
Γενικως ομως μου φαινονται πολλα για ενα 1,6 που θελω.
Τουρμπο και διλιτρα δε κοιταω. 1ον δεν εχω που να τα τρεξω (2-3 ταξιδια τον χρονο κανω ) και 2ον θα θελουν πολυ ταισμα που δε σηκωνει η τσεπη μου.
Θα θελα να δω και το VW Eos ( μιας και στην κρητη που σπουδαζω ειναι ωραιο ενα CC :cool: ) αλλα κυριως κοιταω το Astra. Εχει και ωραια εμφανιση , και ειναι σε καλα λεφτα ( 20 χιλιαρικα το πολυ με οτι θελω πανω ).

Φυσικα το θεμα ειναι οικονομικο , αν τα ειχα τα 30 χιλιαρικα για "πεταμα" θα επερνα με κλειστα ματια ( Α3 ή ΒΜW 1 ).

bmwe30
21-05-06, 15:03
Θα θελα να δω και το VW Eos ( μιας και στην κρητη που σπουδαζω ειναι ωραιο ενα CC :cool: ) αλλα κυριως κοιταω το Astra. Εχει και ωραια εμφανιση , και ειναι σε καλα λεφτα ( 20 χιλιαρικα το πολυ με οτι θελω πανω ).

Φυσικα το θεμα ειναι οικονομικο , αν τα ειχα τα 30 χιλιαρικα για "πεταμα" θα επερνα με κλειστα ματια ( Α3 ή ΒΜW 1 ).

Γιατί δεν κοιτάς και το Micra το κάμπριο είναι πολύ γουστόζικο,το είδα και το οδήγησα,συν το ότι δεν έχει κυκλοφορήσει(ακόμα) πολύ οπότε θα κάνεις και το κομμάτι σου!
Που είσαι είπες Κρήτη!?!?!?!?!?Καλά εννοείτε ότι θα πάρεις κάμπριο!

blackjim
21-05-06, 15:07
Γιατί δεν κοιτάς και το Micra το κάμπριο είναι πολύ γουστόζικο,το είδα και το οδήγησα,συν το ότι δεν έχει κυκλοφορήσει(ακόμα) πολύ οπότε θα κάνεις και το κομμάτι σου!
Που είσαι είπες Κρήτη!?!?!?!?!?Καλά εννοείτε ότι θα πάρεις κάμπριο!Απο κοζανη ειμαι , και κει το καλοκαιρι μπορει να φορεθει το CC :lol:
Αλλα τωρα το καλοκαιρι εδω κατω θα ηταν αλλη φαση το CC.

To micra δε μου κανει τπτ απο εμφανιση , ενο το Eos με το που το πρωτοειδα μου κανε κλικ :rolleyes:

bmwe30
21-05-06, 15:22
Απο κοζανη ειμαι , και κει το καλοκαιρι μπορει να φορεθει το CC :lol:
Αλλα τωρα το καλοκαιρι εδω κατω θα ηταν αλλη φαση το CC.

To micra δε μου κανει τπτ απο εμφανιση , ενο το Eos με το που το πρωτοειδα μου κανε κλικ :rolleyes:

Tι λες τώραααααααααα????εγώ φίλε μου σπουδάζω Κοζάνη τα τελευταία τρία χρόνια (και τα επόμενα 4:whistle: αν όλα πάνε καλά:rofl: !!)

Καλό το Eos και μάλιστα από πολύ σοβαρό κατασκευαστή:respekt: ( αν και προσωπικά δεν πολυγουστάρω την VW αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητά της)!!Αλλά γενικά όπως και με τα Pc τα πρωτοεμφανιζόμενα μοντέλα εμφανίζουν "παιδικές" ασθένειες (οι οποίες εννοείτε καλύπτονται από την εταιρεία).

blackjim
21-05-06, 15:26
Kαλο το EOS αλλα παει παλι σε 27~30 χιλιαρικα παει. Ασε που δε το εχω δει απο κοντα.
Οταν φτασει ο Ιουλιος θα δω τα οικονομικα μου και αν ειμαι για αγορα κοντα στα 30 θα παω να δω Α3 και EOS.
Αλλιως με βλεπω σε Αstra...
To οποιο Astra τα αξιζει νομιζω τα 20 περιπου , ετσι?

bmwe30
21-05-06, 15:34
Kαλο το EOS αλλα παει παλι σε 27~30 χιλιαρικα παει. Ασε που δε το εχω δει απο κοντα.
Οταν φτασει ο Ιουλιος θα δω τα οικονομικα μου και αν ειμαι για αγορα κοντα στα 30 θα παω να δω Α3 και EOS.
Αλλιως με βλεπω σε Αstra...
To οποιο Astra τα αξιζει νομιζω τα 20 περιπου , ετσι?


Λοιπόν το Astra 1.6 το 3θύρο με το πακέτο GTC κοστίζει από 18000 μέχρι 21000 και το 1.8(που θα σου πρότεινα (ίδιο τεκμήριο και περίπου το ίδιο θα καίει) από 19500 μέχρι 23000.Οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με το επίπεδο εξοπλισμου.Ένας φίλος Αθήνα έχει το 16 GTC το οποίο εσωτερικά είναι πανέμορφο και κατά τη γνώμη μου και η εξωτερική εμφάνιση δεν υστερεί καθόλου.

Πηγή από τις προαναφερθείσες τιμές : Περιοδικό Drive (http://www.drive.gr/index.jsp) τεύχος 115 Μάιος 2006.

pipitop@pi
21-05-06, 15:41
Πιστευω πως αν μπορεις να κανεις την υπερβαση(-αληθεια ξερει κανεις τιμη? ) και να φτασεις το EOS τοτε προτιμησε αυτο χωρις 2η σκεψη..

blackjim
21-05-06, 15:48
Λοιπόν το Astra 1.6 το 3θύρο με το πακέτο GTC κοστίζει από 18000 μέχρι 21000 και το 1.8(που θα σου πρότεινα (ίδιο τεκμήριο και περίπου το ίδιο θα καίει) από 19500 μέχρι 23000.Οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με το επίπεδο εξοπλισμου.Ένας φίλος Αθήνα έχει το 16 GTC το οποίο εσωτερικά είναι πανέμορφο και κατά τη γνώμη μου και η εξωτερική εμφάνιση δεν υστερεί καθόλου.

Πηγή από τις προαναφερθείσες τιμές : Περιοδικό Drive (http://www.drive.gr/index.jsp) τεύχος 115 Μάιος 2006.Εχω ηδη παει 2 φορες στην Οπελ και το ειδα ;)
Απλα δε το οδηγησα ακομη.

Ερωτησεις που εχω ( και στην οπελ μαλλον δε θα μου απαντησουν ειλικρινα :p )
-- Ποσο ( περιπου ) καει το 1,6 και ποσο το 1,8?
Μιλαω για πραγματικη μεση καταναλωση. Γιατι αλλα λενε τα περιοδικα , αλλα οι εταιριες και αλλα ειναι στην πραξη ( το εχω δει με αμαξια φιλων και με του πατερα μου :whistle: ).

-- Στο αστρα αλλαζει μεσα το χρωμα των "φωτισμων"? Δλδ αυτo το πεθαμενο κιτρινο που εχει σε οθονες και καντραν , βγαινει και σε μπλε ( σα του Golf )?
Αυτο το κιτρινο το εχω και στο Corsa και ειναι ασχημο... :down:

blackjim
21-05-06, 15:48
Πιστευω πως αν μπορεις να κανεις την υπερβαση(-αληθεια ξερει κανεις τιμη? ) και να φτασεις το EOS τοτε προτιμησε αυτο χωρις 2η σκεψη.. VW EOS 1.6 FSI 25.970 ευρώ
VW EOS 2.0 FSI 31.050 ευρώ
VW EOS 2.0 ΤFSI 35.970 ευρώ
VW EOS 2.0 ΤFSI DSG 38.230 ευρώ
VW EOS 3.2 V6 43.840 ευρώ
VW EOS 2.0 TDI (140 ps) 32.260 ευρώ
VW EOS 2.0 TDI DSG (140 ps) 34.490 ευρώ

bmwe30
21-05-06, 15:55
Πιστευω πως αν μπορεις να κανεις την υπερβαση(-αληθεια ξερει κανεις τιμη? ) και να φτασεις το EOS τοτε προτιμησε αυτο χωρις 2η σκεψη..

Από μια πρόχειρη αναζήτηση στην Kosmocar (http://www.volkswagen.gr)
όπως επίσης και στον Παζαρόπουλο (http://www.vwpazaropoulos.gr/) το Eos δεν υπάρχει ακόμα.Ενω στην επίσημη ιστοσελίδα (http://www.volkswagen.de/vwcms_publish/vwcms/master_public/virtualmaster/de3.html)έχει αρκετά για τα χαρακτηριστηκά του αλλά δεν λέει πότε θα κυκλοφορήσει.

pelasgian
21-05-06, 16:00
Πάντως έχεις μια τρέλλα με τα skoda έτσι ;:p


Να σου πω πώς σκέφτομαι:

1ον ΑΣΠΡΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος (45C το καλοκαίρι, ήλιος = aircondition = βενζίνη)
2ον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος
3ον understated αμάξι = ακομπλεξάριστος άνθρωπος (άμα βλέπω underlight, turbo αυτοκόλλητα, μπλε πιτσιλίχτρες κλπ, ετοιμάζω τον γιαουρτο-καταπέλτη.)
4ον «συμβατικό» αμάξι = το θέλω για δουλειά
5ον estate / station αμάξι = κάνω ψώνια με το αμάξι, δεν είμαι ψώνιο.

Skoda = Audi στα μισά λεφτά. Απλά πράγματα. Έχει το «κόμπλεξ» του κακού sticker, αλλά στα @@ μας, δε πάμε να ρίξουμε γκόμενες με το αμάξι, γιατίτα αμάξια ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.



Με την λογική σου συμβαδίζω μιας και θέλω να αποκτήσω το πρώτο μου αυτοκίνητο, αλλά τα αισθήματα του ανθρώπου πάντοτε υπερτερούσαν της λογικής.


κακώς, πολύ κακώς. Εξαιρετικά κακώς. Να πάρεις ένα PS2 + grandtourismo και για το δρόμο πάρε ένα οικονομικό, άσπρο fabia estate.



Στην περίπτωση μου δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές γιατί υπάρχει ένα στάνταρ ποσό.


14,000 κάνει η octavia, πόσο πιο φτηνό το θες δηλαδή;



Με αυτά τα κριτήρια δυστυχώς, απορρίπτουμε αυτόματα όλα τα όνειρα ενός αγοριού που από μικρό έπαιζε με τα αυτοκινητάκια του και προχωράμε σε κάτι περισσότερο προσιτό, όπως είναι το renault clio, toyota yaris κτλ ..


Μεταξύ του να κόψουμε τα όνειρα ενός αγοριού και να κόψουμε το π...λί μας υπάρχει μία διαφορά ε! Άκου Clio! Έχεις μπει μέσα; μόνο φροου-φρου που δεν έχει στο καθρέπτη.



Εγώ έχω βάλει στο μάτι το πρώτο. Αν είχα περισσότερα λεφτά θα ήθελα το Astra gtc 1400cc


ΧΡΙCΤΟC ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!
Εξορκισμό γρήγορα :lol:

Πάρε ένα άσπρο fabia estate.
Δεν είσαι το αμάξι σου, ούτε το επαγγελμά σου, δεν είσαι η πιστωτική σου κάρτα.
Το αμάξι είναι για εκδρομές (με άλλους 4 φίλους + μπαγκάζια) και για ψώνια (από το super-market, όχι από το club.)

Όταν «μεγαλώσεις», πάρε ένα 4x4 vRS FSi octavia estate, για να τρομάζεις τη πεθερά :lol:

«πατάω αυτό το κουμπάκι (και βγάζω το ESP), τραβάω αυτό το μοχλουδάκι (και ανεβάζω το χειρόφρενο) και σε παιρνάω μπροστά από τη μπαρμπαρέλα με τη συγγρού φανέλα (και όλα τα ψώνια από το Βερόπουλο» -> μία χαρούμενη οικογένεια με την ηψίφωνο πεθερούλα μου να φωνάζει «άσε με να κατέβω κωλόπαιδο, γ...ώ τη π...α τη κόρη μου που σε παντρεύτηκε» κλπ κλπ κλπ

Σε άσπρο, για να δείχνει αθώο! :roll:

blackjim
21-05-06, 16:00
Αυτα που βρηκα εγω ,

VW Eos
http://media.feed.gr/filesystem/images/20060517/engine/newego_LARGE_t_741_308909__type11104.jpg

Πιο αναλυτικά, η αρχική έκδοση 1.6lt FSI με τους 115 ίππους θα ξεκινά από 25. 970 ευρώ και θα είναι διαθέσιμη από τον Ιούλιο, ενώ από τον Ιούνιο θα είναι διαθέσιμες η δίλιτρη με τους 150 ίππους (31.050 ευρώ), και η κορυφαία έκδοση των δύο λίτρων με τους 200 ίππους (35.970 ευρώ). Όσον αφορά την πετρελαιοκίνητη έκδοση 2.0lt TDI DPF με τους 140 ίππους η τιμή της ξεκινά από 32.260 ευρώ. Όλες οι εκδόσεις θα είναι διαθέσιμες με μηχανικό κιβώτιο 6 σχέσεων, ενώ στις αρχές του επόμενου έτους θα διατίθεται για τους κινητήρες 2.0lt FSI 200ps και 2.0lt TDI DPF 140ps και η επιλογή αυτόματου κιβωτίου διπλού συμπλέκτη DSG με κάποια επιπλέον επιβάρυνση. Αξίζει να σημειωθεί πως σε όλες τις εκδόσεις του Eos περιλαμβάνονται:

-4 αερόσακοι (οδηγού, συνοδηγού, πλευρικοί head-thorax μπροστά)
-ESP με BAS
-Κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμό
-Παραμετρικό σύστημα διεύθυνσης
-Ηλεκτρικά παράθυρα μπροστά/πίσω
-Υπολογιστής ταξιδίου
-Αυτόματος ψηφιακός διζωνικός κλιματισμός Climatronic
-Ράδιο CD RCD 300, 4 x 20 W, 8 ηχεία
-Πολυλειτουργικό δερμάτινο τριάκτινο τιμόνι
-Κεντρικό υποβραχιόνιο μπροστά
-Προβολείς ομίχλης
-Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι καθρέπτες
-Ζάντες αλουμινίου (16 ? 17 ιντσών, ανάλογα με την έκδοση)



ΕΚΔΟΣΗ---------------------------- ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ----------------------Διαθέσιμο
1.6lt FSI 115ps------------------------- 25.970€ ------------------------- Ιούλιο 2006
2.0lt FSI 150ps ------------------------ 31.050€ ------------------------- Ιούνιο 2006
2.0lt Turbo FSI 200ps---------------- 35.970€ ------------------------- Ιούνιο 2006
2.0lt TDI DPF 140ps ----------------- 32.260€ ------------------------- Ιούνιο 2006

gravis
21-05-06, 16:20
Μιας και συζητατε για το scoda, δεν μπορεσα να βρω την σελιδα τις scoda στο ιντερνετ, να ριξω μια ματια στα μοντελα και στα χαρακτιριστικα τους.. Μηπως , λεω μηπως δεν εχουν σελιδα? ;)

pelasgian
21-05-06, 16:23
www.skoda.gr Είναι Σκόντα, όπως σκουντάω.
(Έλα σκούντα το σκόντα να πάρεις μπρος κλπ)

bmwe30
21-05-06, 16:28
Να σου πω πώς σκέφτομαι:

1ον ΑΣΠΡΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος (45C το καλοκαίρι, ήλιος = aircondition = βενζίνη)
2ον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος
3ον understated αμάξι = ακομπλεξάριστος άνθρωπος (άμα βλέπω underlight, turbo αυτοκόλλητα, μπλε πιτσιλίχτρες κλπ, ετοιμάζω τον γιαουρτο-καταπέλτη.)
4ον «συμβατικό» αμάξι = το θέλω για δουλειά
5ον estate / station αμάξι = κάνω ψώνια με το αμάξι, δεν είμαι ψώνιο.

Skoda = Audi στα μισά λεφτά. Απλά πράγματα. Έχει το «κόμπλεξ» του κακού sticker, αλλά στα @@ μας, δε πάμε να ρίξουμε γκόμενες με το αμάξι, γιατίτα αμάξια ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.



κακώς, πολύ κακώς. Εξαιρετικά κακώς. Να πάρεις ένα PS2 + grandtourismo και για το δρόμο πάρε ένα οικονομικό, άσπρο fabia estate.



14,000 κάνει η octavia, πόσο πιο φτηνό το θες δηλαδή;



...



...

Όταν «μεγαλώσεις», πάρε ένα 4x4 vRS FSi octavia estate, για να τρομάζεις τη πεθερά :lol:

«πατάω αυτό το κουμπάκι (και βγάζω το ESP), τραβάω αυτό το μοχλουδάκι (και ανεβάζω το χειρόφρενο) και σε παιρνάω μπροστά από τη μπαρμπαρέλα με τη συγγρού φανέλα (και όλα τα ψώνια από το Βερόπουλο» -> μία χαρούμενη οικογένεια με την ηψίφωνο πεθερούλα μου να φωνάζει «άσε με να κατέβω κωλόπαιδο, γ...ώ τη π...α τη κόρη μου που σε παντρεύτηκε» κλπ κλπ κλπ

Σε άσπρο, για να δείχνει αθώο! :roll:

1)Εννοείτε άσπρο και με φιμέ μάλιστα(τα νόμιμα από το εργοστάσιο που αναγράφονται και στην άδεια του αυτοκινήτου)
2)Οικονομικό που?στην αρχική τιμή αγοράς ή στην κατανάλωση καυσίμου?αν εννοείς το πρώτο να σου θυμίζω το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" (σε mainstream politically correct αμάξια).Στο δεύτερο 100% μαζί σου
3)τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται,όχι όμως και ο "γιαουρτο - καταπέλτης":p
4)Ο άλλος όμως μπορεί να μην το θέλει μόνο για δουλειά
5)Το ότι είναι station δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει τεράστια διαφορά ο χώρος αποσκευών με ένα 4door πχ,χώρια που είναι σίγουρα πιο βαρύ = καύσιμο,και κάθε πότε θα γεμίσει το πορτ - μπαγκαζ(εκτος αν έχεις κλειστό το Port απο το firewall:p ),είναι όντως βολικό όμως για εκδρομές.

Skoda = Audi στα μισά λεφτα και στην μισή τιμή με αντιστοίχη ποιότητα,αν και τα fabia σε θέμα ποιότητας κοντράριζαν και σε αρκετά σημεία υπερτερουσαν έναντι των "αδελφών" Polo.

Στο θέμα Octavia με 14000 που λες,είναι η έκδοση με τα 1400cc,ο οποίος κινητήρας κινεί ένα σούπερ βαρύ αμάξωμα.Δεν το λέω ότι θα υστερεί σε επιδόσεις(που θα υστερεί) αλλά λόγω του γεγονότος ότι ο κινητήρας θα δουλεύει ζορισμένος θα καταλώνει και περισσότερο καύσιμο.άσε που σε καμιά εθνική με μπαγκάζια και a/c θα κάνεις τάμα για να περάσεις (με ασφάλεια δλδ γρήγορα)μια πρπορευόμενη νταλίκα.

pelasgian
21-05-06, 16:40
Ε, τώρα στα 14,000 ευρώ τι θα πάρει;

Κοίταξε, όταν κάποια στιγμή κάποια με ανεχθεί αρκετά ώστε να θέλει να κάνει και παιδιά μαζί μου, θα πάρω ένα πρακτικό estate, που θα μοιάζει σεμνό έως σεμνότυφο, για να μην μου τα πρίζουν οι γυναίκες (βλέπε πεθερες), από κάτω βέβαια, θα κρύβει ένα ζώο, έτσι για να κάνουμε κέφια. Αυτή τη στιγμή πιο σεμνότυφο από ένα άσπρο octavia combi 4x4 δεν υπάρχει.

Τώρα για ένα φοιτητή, θα έλεγα το fabia combi 90hp, που είναι και ελαφρούτσικο σχετικά, δεν είναι σκοτώστρα, αλλά «πάει» και κάπως ρε παιδί μου.

Τώρα, αν έπαιρνα ένα αμάξι για τη πλάκα μου, θα έπαιρνα ένα S3. (Το TT, το θεωρώ υστερικό.)
Για μούρη θα έπαιρνα ένα A6.

Για υπέρτατη μούρη κάποια Jaguar.

Για τέλεια πλάκα όμως μαζί με τα «συντρόφια» θα χτύπαγα ένα κόκκινο navara 4x4 με τις 4 πόρτες, να πηγαίνουμε για rafting. Το θέμα είναι, ότι άμα μπεις στη πόλη με navara, μόνο με φάρο από πάνω θα φτάσεις σπίτι σου την ίδια μέρα (έχοντας παρκάρει.)

Οπότε, μετά την ονείρωξη, καταλήγουμε σε ένα άσπρο fabia combi με 90Hp+
(γύρω στα 15 το έχουν νομίζω!)

Patentman
21-05-06, 17:26
:lol: Καλα , δεν εχει και αποκλειστικοτητα ο Patentman , απλα σαν "ειδικος" εχει πιο βαρυνουσα αποψη :p
Εννοειται. Απλα ειμαι μηχανικος και διαχειριζομαι παραλληλα ενα πολυ μεγαλο στολο συτοκινητων που κανουν πολλα χλμ, στουκαρουν, κτλ. Αρα εχω ενα μεγαλυτερο δειγμα.

Astra με 20+χιλιαδες ευρω? :blink: Πολλα λεφτα γι`αυτο το πραγμα, καλο αμαξι ως ενα σημειο. Αντε μεχρι 1.6 (το 1.4 σερνεται) και μεχρι 17.000

Skoda Octavia 1.8 GT (21.000) Τσαμπα γκαζια.

Polo 1.4 100HP (14.500)

Τελευταια ειδα απο κοντα το Toyota Aygo, παναγια μου.........

Α, και δεν παει οτι πληρωσεις παιρνεις, μεχρι ενα σημειο ναι, μετα ξεφευγει απο τον κανονα.

pipitop@pi
21-05-06, 17:28
που θα μοιάζει σεμνό έως σεμνότυφο, για να μην μου τα πρίζουν οι γυναίκες (βλέπε πεθερες),



Πελασγε...δεν ξερω αν τον εχεις ακουσει αλλα υπαρχει ο βασικοτατος κανονας επιβιωσης παντρεμενου που οριζει οτι : ΠΡΩΤΑ πρεπει να κοψεις τον αερα της πεθερας σου κ ΜΕΤΑ της γυναικας σου.. :rofl::p

Αυτο μας ελλειπε να εχουν κ οι πεθερες δικαιωμα λογο στην επιλογη αμαξιου...:down:

Οσο για τα skoda συμφωνω απολυτα (ειδικα για το octavia αρ ες)..Παρολαυτα η σεμνοτητα στο αμαξι ειναι για αυτους που το βλεπουν ως απλο μεσο μεταφορας...


ΠΡΟΣΟΧΗ με το σεμνοτητα ΔΕΝ εννοω να μην εχει καγκουρο μπλιμπλικια..περισσοτερο προς το συντηρητικο τεινει η λεξη..

blackjim
21-05-06, 18:38
Εννοειται. Απλα ειμαι μηχανικος και διαχειριζομαι παραλληλα ενα πολυ μεγαλο στολο συτοκινητων που κανουν πολλα χλμ, στουκαρουν, κτλ. Αρα εχω ενα μεγαλυτερο δειγμα.

Astra με 20+χιλιαδες ευρω? :blink: Πολλα λεφτα γι`αυτο το πραγμα, καλο αμαξι ως ενα σημειο. Αντε μεχρι 1.6 (το 1.4 σερνεται) και μεχρι 17.000Κατσε ρε , το 1,6 το Sport ( με ESP/κλιματισμο , αναγκαστικα μαζι ) απο 19 περιπου ξεκιναει.
Μιλαω πινακιδες και ιστοριες , ολα μεσα.
2 π@π@ριες ακομη να βαλεις ( καμια ζαντα και κανα mp3 player ) πηγες 20.
Επειδη πηγα ηδη 2 φορες στην οπελ τα ξερω. Το αστρα το "καλο" το 1,6 κανει 20 το πολυ.

pelasgian
22-05-06, 14:11
1)Εννοείτε άσπρο και με φιμέ μάλιστα(τα νόμιμα από το εργοστάσιο που αναγράφονται και στην άδεια του αυτοκινήτου)
[quote]

Νομίζω όλοι πλέον τα κάνω λίγο φιμέ, έτσι για να πολώνει ελαφρά τις ανακλάσεις και να βελτιώνει την αντίθεση. Όμως, αν εννοείς τίποτα μαύρα σαν τις λίμο στη δυναστεία, ΜΑΚΡΥΑ (δε βλέπεις τη τύφλα σου το βράδυ, είναι πιο πρακτικό να πάρεις γυαλιά, παρά να βάλεις σε όλο το αμάξι μαύρα τζάμια.) Χώρια που τραβά τη προσοχή της τροχαίας.

[quote]
2)Οικονομικό που? ... ή στην κατανάλωση καυσίμου

... να σου θυμίζω το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" (σε mainstream politically correct αμάξια).


όχι πάντα. Υπάρχουν πολλές μουρο-φόλες αμάξια, και άλλα που έχουν στίγμα και είναι εξαιρετικά (βλέπε skoda).



3)τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται,όχι όμως και ο "γιαουρτο - καταπέλτης":p


αντικαγκουρικός πελασγικός γιαουρτο-καταπέλτης! :cool:



4)Ο άλλος όμως μπορεί να μην το θέλει μόνο για δουλειά


Με εξαίρεση να τα μαζεύει, δε βλέπω πώς μπορείς να διασκεδάσει κάποιος στην Αθήνα οδηγώντας.




5)Το ότι είναι station δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει τεράστια διαφορά ο χώρος αποσκευών με ένα 4door πχ,χώρια που είναι σίγουρα πιο βαρύ = καύσιμο,και κάθε πότε θα γεμίσει το πορτ - μπαγκαζ(εκτος αν έχεις κλειστό το Port απο το firewall:p ),είναι όντως βολικό όμως για εκδρομές.


Μικρή διαφορά στο βάρος. Επιπλέον δεν ΚΑΙΓΕΤΑΙ ο σβέρκος των πίσω και είναι πολύ πιο άνετο για τους πίσω στο station. Αεροδυναμικά μπορεί να αυξηθεί λίγο η κατανάλωση.



Skoda = Audi στα μισά λεφτα και στην μισή τιμή με αντιστοίχη ποιότητα,αν και τα fabia σε θέμα ποιότητας κοντράριζαν και σε αρκετά σημεία υπερτερουσαν έναντι των "αδελφών" Polo.


Οι high end octavies και τα superb ρίχνουν στα αυτιά και σε passat A6 και κάτι «μπεμπίτσες». (και τώρα να φας τάπα με μικρή μπέμπα από RS δεν έχει καθόλου γέλιο, ειδικά άμα είναι και combi με την οικογένεια επάνω μαζί με τα ψώνια :lol:)

alfisti
22-05-06, 18:23
Astra με 20+χιλιαδες ευρω? Πολλα λεφτα γι`αυτο το πραγμα, καλο αμαξι ως ενα σημειο. Αντε μεχρι 1.6 (το 1.4 σερνεται) και μεχρι 17.000
oi πλούσιες εκδόσεις των 1.6cc έχουν πάνω απο 19.000
το astra to cosmos εκανε απ'οτι θυμάμαι 20.500

klou
22-05-06, 18:26
Να σου πω πώς σκέφτομαι:

1ον ΑΣΠΡΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος (45C το καλοκαίρι, ήλιος = aircondition = βενζίνη)

Δεν μπορούμε να κάνουμε μια μικρή παράκαμψη στο χρώμα, επιλέγοντας ασημί; Κι αυτό ανοιχτό είναι, καλό συνδιασμό θα κάνει με τον ήλιο!
Δεν θα έπαιρνα ποτέ άσπρο αμάξι, όσα γλυτώνεις στην βενζίνη, τα δίνεις στο πλύσιμο :lol:

2ον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ αμάξι = λογικός άνθρωπος

Σε αυτό μαζί σου.


3ον understated αμάξι = ακομπλεξάριστος άνθρωπος (άμα βλέπω underlight, turbo αυτοκόλλητα, μπλε πιτσιλίχτρες κλπ, ετοιμάζω τον γιαουρτο-καταπέλτη.)

4ον «συμβατικό» αμάξι = το θέλω για δουλειά

Skoda = Audi στα μισά λεφτά. Απλά πράγματα. Έχει το «κόμπλεξ» του κακού sticker, αλλά στα @@ μας, δε πάμε να ρίξουμε γκόμενες με το αμάξι, γιατίτα αμάξια ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.


ΧΡΙCΤΟC ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!
Εξορκισμό γρήγορα :lol:

Πάρε ένα άσπρο fabia estate.
Δεν είσαι το αμάξι σου, ούτε το επαγγελμά σου, δεν είσαι η πιστωτική σου κάρτα.
Το αμάξι είναι για εκδρομές (με άλλους 4 φίλους + μπαγκάζια) και για ψώνια (από το super-market, όχι από το club.)



Ο καθένας έχει την φιλοσοφία του στη ζωή. Εγώ σέβομαι την δική σου μινιμαλιστική , πολύ κομψή και βολική.
Έχεις όμως μερικά λαθάκια. Τα αμάξια ΡΙΧΝΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ:p
Τώρα "τι γκόμενες", είναι άλλη συζήτηση, αλλά ρίχνουνε και μάλιστα πολλές. Βέβαια , προσωπικά δεν επιλέγω με βάση αυτό το κριτήριο, απλώς τονίζω μια γενική αλήθεια :)

Έχε όμως υπόψην σου οτι το αυτοκίνητο ταυτίζεται με το γούστο και τον χαρακτήρα του καθενός μας. Για μένα , αν δεν είναι όμορφο δεν μπορώ να το αγοράσω. Βολικό,χρυσό,οικονομικό, αν είναι σαν γυμνοσάλιαγκας δεν θα το πάρω:p

Θέλω το στύλ, την φινέτσα και θέλω όταν αποφασίσω να προσπεράσω κάποιον σπαστικό που πηγαίνει με 80 στην εθνική για να μιλήσει στο κινητό του, να διανείσω το εύρος ταχύτητας 80-120 σε 1 δευτερόλεπτο (ενεργητική ασφάλεια).


Σχετικά με το φτιάξιμο των αυτοκινήτων, υπάρχει το καγκουρέ ολέ, και το φινετσάτο. Είμαι φαν του δεύτερου γιατί οπτικά μου αρέσει πολύ. Δεν λέω να δώ αεροτομή φερράρι πάνω σε σκόντα φάμπια, αλλά μιλάω για κάποιες λεπτομέριες που ομορφαίνουν και προσφέρουν ουσιαστική αλλαγή, όπως τζαμάκι φημέ(ηλιο προστασία), χαμήλωμα (racing style χωρίς να απαραίτητα να σκοτωθούμε), ελάχιστα πιο φαρδιά λάστιχα για μεγαλύτερη σταθερότητα στον δρόμο.

Και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πολλών ειδών χαρακτήρες , για αυτό και έχουμε τόσα πολλά σχέδια αυτοκινήτων.

Και για να βγούμε λίγο off topic, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν θα πετύχει η παγκοσμιοποίηση ουσιαστικά. ;)

blackjim
22-05-06, 20:19
Έχε όμως υπόψην σου οτι το αυτοκίνητο ταυτίζεται με το γούστο και τον χαρακτήρα του καθενός μας. Για μένα , αν δεν είναι όμορφο δεν μπορώ να το αγοράσω. Βολικό,χρυσό,οικονομικό, αν είναι σαν γυμνοσάλιαγκας δεν θα το πάρω:p
Συμφωνω σ'αυτο :oneup:
Για ασχημο αμαξι κι εγω δε δινω ουτε μισο € :lol:


Θέλω το στύλ, την φινέτσα και θέλω όταν αποφασίσω να προσπεράσω κάποιον σπαστικό που πηγαίνει με 80 στην εθνική για να μιλήσει στο κινητό του, να διανείσω το εύρος ταχύτητας 80-120 σε 1 δευτερόλεπτο (ενεργητική ασφάλεια). Αυτο οντως ειναι πολυ σημαντικο. Ειδικα στους Ελληνικους δρομους...
Αλλα μπορεις να δεις καθε αμαξι πριν το παρεις σε ποσο ανοιγει απο 80 σε 120?
Εννοω realtime , οχι μετρησεις απο εταιριες ( που παντα ειναι σε εναν ιδανικα πλασμενο κοσμο :p )

pelasgian
22-05-06, 22:32
Δεν μπορούμε να κάνουμε μια μικρή παράκαμψη στο χρώμα, επιλέγοντας ασημί; Κι αυτό ανοιχτό είναι, καλό συνδιασμό θα κάνει με τον ήλιο! Δεν θα έπαιρνα ποτέ άσπρο αμάξι, όσα γλυτώνεις στην βενζίνη, τα δίνεις στο πλύσιμο :lol:


Το ασημί είναι όντως όμορφο χρώμα, ΑΛΛΑ:
1ον είναι αντιπεριβαλλοντολογικό. Τα χημικά που χρησιμοποιούνται κάνουν ΜΕΓΑΛΗ καταστροφή.
2ον είναι δύσκολο στην επισκευή. Εκεί που το άσπρο το κλείνεις και με ... blancο, στο άλλο πρέπει να βάψεις ολόκληρο το αμάξι, γιατί δεν πετυχαίνεις τη σωστή απόχρωση.
3ον είναι δύσκολο στη συντήρηση. Έχετε δει όλα αυτά τα ξεφτυσμένα μεταλλικά χρώματα; ο ήλιος του αλλάζει τα φώτα μιλάμε!

Ενώ το άσπρο, πας γεμίζεις σπρέυ, παίρνεις στόκο, χαρτιά κλπ. Το φέρνεις, το βάφεις, και voila! Πατάς και ένα βερνίκι από πάνω και είσαι super duper και πάλι.



Έχεις όμως μερικά λαθάκια. Τα αμάξια ΡΙΧΝΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ:p
Τώρα "τι γκόμενες", είναι άλλη συζήτηση, αλλά ρίχνουνε και μάλιστα πολλές. Βέβαια , προσωπικά δεν επιλέγω με βάση αυτό το κριτήριο, απλώς τονίζω μια γενική αλήθεια :)


Έτσι λένε οι αυτοκινητοβιομηχανίες. Σου πετάν εκεί και κάτι αμάξια σε τοπία που ανεβαίνουν βουνά, δείχνουν ελευθερία, ωραία γκομενάκια από δίπλα, το τύπο τον έτσι γιουβέτσι κοκορέτσι και σου λένε «να, έτσι θα γίνεις και εσύ».

Σκρατς στο δίσκο, η μουσική σταματάει, προσγείωση στη πραγματικότητα:

Έσύ ιδρωμένος μέχρι το σώβρακο στην Αλεξάνδρας, μπαίνεις στα στενά και ψάχνεις για 30 λεπτά να παρκάρεις. Η γκόμενα από δίπλα έχει φρικάρει, σου έλεγε ότι έπρεπε να πάτε με το μετρό, ότι είσαι μλκς που πήγατε με το αμάξι και σου το έλεγε. Εσύ έχεις φάει ένα πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα, ένας κάγκουρας σου έσπασε το πίσω φανάρι και δεν άφησε σημείωμα, γέμισες το ρεζερβουάρ και έμεινες ταπί και ψύχραιμος, όταν έκανες το ταξιτζί σε όλη τη παρέα χθες και τους πήρες σπίτια τους. Γύρισες πτώμα, κανένας δεν σου πλήρωσε βενζίνη, και επειδή ήταν ξεκούραστοι όλοι (γιατί δεν οδηγούσαν) έριξαν όλοι γκόμενες ενώ εσύ έμεινες με το γιαουρτλού κεμπάμ στο χέρι.

Πώς λένε driv3r, εδώ είναι driver τα 3! :lol:

Επιπλέον, όταν τα ρίχνω σε γκόμενα, δεν έχω το αμάξι μου από δίπλα. Αν εκείνη έχει αμάξι, τότε μου κάνει, γιατί γκόμενες που δεν έχουν αμάξι πώς θα έρθουν να με πάρουν από σπίτι μου να με βγάλουν για ποτό; Εξυπακούεται ότι θα βάλω το δικό μου σταθμό, ότι δεν καπνίζει και ότι θα φοράει μίνι. Τι άλλο; Δεν θα πίνει, γιατί οδηγεί, θα με αφήνει στη πόρτα μου και μετά θα πηγαίνει να παρκάρει, οπότε εγώ θα έχω την ευκαιρία, να φρεσκαριστώ μέχρι που να έρθει και να μου κάνει κόλπα.

Το άλλο πρωί, θα φύγει νωρίτερα γιατί έχουμε και δουλειές και αυτά...

Τι, καμία γκόμενα δεν τα κάνει αυτά επειδή δεν είναι κορόιδα;
Εσείς;
:p

υ.γ. μερικές τεχνικές σημειώσεις:
Αναφορικά με τα φαρδυά λάστιχα:
- Για φρενάρισμα στο ΒΡΕΓΜΕΝΟ, θέλεις ΣΤΕΝΑ λάστιχα.
- Στους ελληνικούς δρόμους θέλεις φαρδυά κ....πίδα και όχι φαρδύ λάστιχο :lol:

Αναφορικά με τα χαμηλώματα:
- θα σας αγαπά ο φαναρτζής -> θόλοι
- όταν θα φύγει, θα πάει περίπατο, δεν έχει προειδοποίηση!

Αναφορικά με τα φιμέ τζάμια:
- ο «γαλατάς» λέει από μέσα του: «α, να ο πελάτης!»
- το βράδυ, δε βλέπεις τη τύφλα σου!

Συνδυασμός φαρδύ λάστιχο, χαμηλό προφίλ, χαμηλή ανάρτηση και ποδιά:
1ον μείον 2 χιλιάρικα
2ον 170€ το ΛΑΣΤΙΧΟ!
3ον πας σαν κούτσουρο στο δρόμο
4ον πας ιστιοπλοϊκά στο βρεγμένο
5ον ΟΤΑΝ (πρόσεξε, δεν λέω ΑΝ) φύγει, δεν μαζεύεται παρα μόνο αν τα @@ σου ζυγίζουν 3 κιλά έκαστο.
6ον γκουντχρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρατς (λάκκος!)

Patentman
23-05-06, 01:11
υ.γ. μερικές τεχνικές σημειώσεις:
Αναφορικά με τα φαρδυά λάστιχα:
- Για φρενάρισμα στο ΒΡΕΓΜΕΝΟ, θέλεις ΣΤΕΝΑ λάστιχα.
- Στους ελληνικούς δρόμους θέλεις φαρδυά κ....πίδα και όχι φαρδύ λάστιχο :lol:

Αναφορικά με τα χαμηλώματα:
- θα σας αγαπά ο φαναρτζής -> θόλοι
- όταν θα φύγει, θα πάει περίπατο, δεν έχει προειδοποίηση!

Αναφορικά με τα φιμέ τζάμια:
- ο «γαλατάς» λέει από μέσα του: «α, να ο πελάτης!»
- το βράδυ, δε βλέπεις τη τύφλα σου!

Συνδυασμός φαρδύ λάστιχο, χαμηλό προφίλ, χαμηλή ανάρτηση και ποδιά:
1ον μείον 2 χιλιάρικα
2ον 170€ το ΛΑΣΤΙΧΟ!
3ον πας σαν κούτσουρο στο δρόμο
4ον πας ιστιοπλοϊκά στο βρεγμένο
5ον ΟΤΑΝ (πρόσεξε, δεν λέω ΑΝ) φύγει, δεν μαζεύεται παρα μόνο αν τα @@ σου ζυγίζουν 3 κιλά έκαστο.
6ον γκουντχρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρατς (λάκκος!)

Πολυ πολυ σωστα. :oneup: Διακρινω αρκετα περι αυτοκινητων, το ειχα διαπιστωσει και παλαιοτερα.

Επιπλεον φαρδυ λαστιχο με χαμηλο προφιλ και ευσταθεια στους ελληνικους δρομους δεν ισχυει, σε πανε οπου θελουν οι ανωμαλιες του δρομου. Φαρδυ και χιονι (καλα ειπαμε να παμε στο πηλιο, πηγαινει χωρις αλυσιδες? μπαινουν αλυσιδες? οχι! :twisted: )

Ολα τα pegeuot rally και saxo vts εσκαγαν στην κατεχακη (προς ηλιουπολη) στο υψος της καισαριανης εκει που εχει ενα βυθισμα ο δρομος. Εκει δηλαδη που εμπαινα εγω με ενα νορμαλ και με πεσμενα αμορτισερ Punto 16V `99 με 150+ αυτοι εσκαγαν με 140- ;) Απο το χαμηλωμα και απο τα φαρδια λαστιχα.
Δεν προειδοποιει καθολου, γλιστρυσε=εχασε αποτομα οποιαδηποτε επαφη.
Νομος της φυσικης: πιεση=δυναμη ανα τετραγωνικο εκατοστο ->τα φαρδια εχουν λιγοτερη πιεση ανα επιφανεια επαφης του δρομου.
Δεν παιρνουν το σχημα του δρομου (δεν ειναι επιπεδος ο δρομος)
κτλ, κτλ ,κτλ

GoG
23-05-06, 01:34
Το ασημί είναι όντως όμορφο χρώμα, ΑΛΛΑ:
1ον είναι αντιπεριβαλλοντολογικό. Τα χημικά που χρησιμοποιούνται κάνουν ΜΕΓΑΛΗ καταστροφή.
2ον είναι δύσκολο στην επισκευή. Εκεί που το άσπρο το κλείνεις και με ... blancο, στο άλλο πρέπει να βάψεις ολόκληρο το αμάξι, γιατί δεν πετυχαίνεις τη σωστή απόχρωση.
3ον είναι δύσκολο στη συντήρηση. Έχετε δει όλα αυτά τα ξεφτυσμένα μεταλλικά χρώματα; ο ήλιος του αλλάζει τα φώτα μιλάμε!

Ενώ το άσπρο, πας γεμίζεις σπρέυ, παίρνεις στόκο, χαρτιά κλπ. Το φέρνεις, το βάφεις, και voila! Πατάς και ένα βερνίκι από πάνω και είσαι super duper και πάλι.



Κατσε ρε pelasgian σε λιγο θα μας πεις αααα μου γρατζουνισαν το αμαξι...Τι με νοιαζει?ασπρο ειναι!παιρνω ενα χαρτομαντηλο,φτηνω και εγινε!!!!:p

bmwe30
23-05-06, 04:58
Κατσε ρε pelasgian σε λιγο θα μας πεις αααα μου γρατζουνισαν το αμαξι...Τι με νοιαζει?ασπρο ειναι!παιρνω ενα χαρτομαντηλο,φτηνω και εγινε!!!!:p


Δεν νομίζω να εννοούσε ακριβώς αυτό αλλά το ότι το άσπρο χρώμα "κρύβει" πολλές αμαρτίες σε σχέση με κάποιο πιο κλειστό.

Αυτό που αναφέρθηκε με τις καταναλώσεις που δίνουν οι εταιρείες είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και ο λόγος είναι ο τρόπος μέτρησης της κατανάλωσης του εκάστοτε οχήματος από την εταιρεία.Μέχρι στιγμής ο κύκλος πόλης για την μέτρηση της κατανάλωσης περιλαμβάνει μόνο την διάνυση με σταθερή ταχυτητα (60 km/h) 100 περίπου χιλιομέτρων.Σε ποια χώρα σε ποιο σύμπαν γίνεται αυτό?
Οι καταναλώσεις (οι πραγματικές) διαφέρουν κατά πολυ από αυτές που δίνει η εταιρεία ....προς τα πάνω..
Επίσης παίζει ρόλο και η πόλη που κινούμαστε καθώς και οι κυκλοφοριακές της συνθήκες.
Πχ εγώ με το δικό μου στην Κοζάνη καίω περίπου 13 με 14 lt/100km και αυτά καλοκαίρι χωρίς χιόνια,ενώ στην Αθήνα έχω φτάσει να καίω μέχρι και 23lt/100 km(ειδικά αν πέσει κανά κυνήγι).

Την κατανάλωση την μετράω πάντα με τον εξής τρόπο :

Έχω γεμάτο τεπόζιτο και κάνω κάποια χλμ και στη συνέχεια ξαναγεμίζω (από το ίδιο βενζινάδικο).
και βλέπω πόσα χλμ έκανα καθώς και πόσο καύσιμο έβαλα.

Ε ρε ξενύχτια λέμε και αύριο δίνω και εργασία.

pelasgian
23-05-06, 11:29
Παίδες, το βάψιμο φτερού πόρτα κλπ ΔΕΝ είναι ΤΟΣΟ μανούρα όσο νομίζετε.

Σας το λέω, γιατί έχω βάψει ΠΟΛΛΑ, αρκεί να είναι ΚΑΘΑΡΟ χρώμα χωρίς περίεργες γυαλάδες (μεταλλικά κλπ).

Στο άσπρο, γίνεται για ΠΛΑΚΑ! Αρκεί μόνο να έχεις «γάτο» μπογιατζή να σου ταιριάξει το χρώμα και να έχεις ΩΡΑ.

Σιγά, το ισιώνεις, το στοκάρεις χοντρά, στοκάρεις ψιλά, τρίβεις με χιλιάρια και εφημέριδες, το βρέχεις να το «χαζέψεις» να δεις πως πάει στο μάτι, και μετά το πλακώνεις στα σπρέυ σταυρωτά (σε μέρα με λιακάδα τον ήλιο να καίει αλύπητα το αμάξι να έχει κάτσει στον ήλιο και να μην έχει ΣΚΟΝΗ ο δρόμος - βρέχεις λίγο με τη μάνικα.) Α, βάφεις ολόκληρα κομμάτια. Επίσης: 3 ώρες προετοιμασία (εφημερίδες, τριψίματα, ισιωατα κλπ) 10 λεπτά βάψιμο. Προσοχή στα ΔΑΚΡΥΑ! Αν δακρύσει, το ξύνεις ΟΛΟ και το ΞΑΝΑΒΑΦΕΙΣ, οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΔΑΚΡΥΑ!

Τώρα, αν έχεις και κομπρεσσεράκι, το κάνεις τζετ όλο.

Αναφορικά με το στήσιμο, η δική μου η σχολή είναι:

Μαλακά ΕΛΑΤΗΡΙΑ (δεν θες να αλλάξει σχήμα ο κώλος σου στο λάκο προτιμώ τις κλίσεις από τις αποκλίσεις (τροχιάς))
Σκληρούς Αποσβεστήρες (δεν θες να πηγαίνεις σα καγκουρό στο δρόμο μετά τη λακούβα)
Στενό λάστιχο (θες να φρενάρεις στο βρεγμένο, αν βυθίζεται και η ανάρτηση μπροστά φρενάρεις καλύτερα -> μαλακιά ανάρτηση).
ΥΨΗΛΟ λάστιχο (να πηγαίνει λίγο πέρα δώθε ως προς τη ζάντα -> που είναι σιδερένια για να αντέχει πεζοδρόμια και να έρχεται με σφυρί :lol:) το οποίο αν θέλεις να το «μαγκέψεις» λίγο, του δίνεις ΛΙΓΟ πιο πάνω πίεση (θα καίει και λιγότερο.)

Όσο πιο «λίγο» δείχνει προς τα έξω το αμάξι σου, τόσο πιο πολύ εντύπωση θα κάνει όταν «you eat my dust sucker». ;-) Ειδικά άμα είσαι και με καμιά αντίκα και είσαι και ο ίδιος λίγο «παραδοσιακός» παππούλης και τους σκάσεις καμιά blow off valve σε kadett του 70, τότε να δεις κάτι μάτια :shock:

Οι φήμες λένε ότι 50άρης μηχανικός έχει εμφανιστεί με πρασινο λαχανί καντετάκι του 70, με μυστήρια vauxhall μηχανή πειραγμένη με πιστόνια χαμηλής μάζας και πολεμικό στρόφαλο και έχει κάνει διάφορους να φύγουν «μλκς» μη πιστεύοντας τι είδαν.

Σημείωση: Φοράει εγγλέζικη τραγιάσκα όταν οδηγεί και το αμάξι είναι εντελώς «νορμάλ» απέξω.

tommygun
01-06-06, 16:23
VW group->καθαρισμα πεταλουδα στα MPI ανα 10-15000χλμ, πολλαπλασιαστες, βαλβιδα στοπ, βαλβιδα βεντιλατερ, βαλβιδα οργανου θερμοκρασιας, γρυλλοι ηλεκτρ. παραθυρων, ψαλιδια (Α4), δισκος Α4 1.8Τ (40-60.000χλμ), λαδι (FSI).

Patentman, για δωσε λιγο τα φωτα σου, σχετικα με το τι πολιτικη συμφερει να ακολουθησουμε στο θεμα service.

Εκανα σημερα το 1ο sevice (7500χλμ-1ετος) στο Octavia5 MPI 1.6 και νομιζω οτι στην αντιπροσωπια με παραμυθιασαν.

Μου ειπαν οτι ακομα κι αν δεν συμπληρωνω τα χλμ πρεπει καθε 1 ετος να κανω γενικο service.
Εκτος απο λαδια 10-40 (55Ε), αλλαζουν φιλτρο αερος (20Ε), φ. λαδιου (8Ε), φ. βενζινης (25Ε), φ.κλιματισμου (14Ε), συν 53Ε εργατικα, μου φτιαξανε ενα ωραιο κουστουμακι ~180Ε
Α, ενταξει, το συνδεσανε και στον ηλεκτρονικο ελεγχο για να τσεκαρουνε αυτοματα τα ηλ.συστηματα...

Εγω νομιζα οτι καθε 30.000χλμ ειναι το γενικο service.
Ασε που συγκεκριμενα το φιλτρο αερος λεει μεσα στο βιβλιαρακι οτι αλλαζει καθε 6χρονια ή 90.000χλμ ! Αυτο ειναι που με εβαλε σε σκεψεις οτι εδω στην ελλαδα πανε ολοι να μας πιασουν κοροιδα.

Πως σου ακουγονται τα παραπανω (και οι τιμες) ?
Για πες αν μπορεις, τι τακτικη service θα συστηνες σε καποιον που δεν εχει σχεση με μηχανικους και συνεργεια.
Αν μπορουσες να μου πεις και συγκεκριμενα για το δικο μου θα σου ημουν ευγνωμων.

gatoulas
01-06-06, 16:25
Μα δεν έκανες γενικό service.
Τα λάδια εγώ παρακαλάω να τα αλλάξουν συντομότερα από το ότι λέει ο κατασκευαστής (χρωνομισθωμένο όμως)
Κατα τα άλλα καλά έκαναν και σου άλλαξαν τα φίλτρα
Μάλλον δεν το πολυκουνάς το αυτοκίνητο βάση των χιλιομέτρων που λές ότι έκανες σε 1 χρόνο.

tommygun
01-06-06, 16:45
Μα δεν έκανες γενικό service.
Τα λάδια εγώ παρακαλάω να τα αλλάξουν συντομότερα από το ότι λέει ο κατασκευαστής (χρωνομισθωμένο όμως)
Κατα τα άλλα καλά έκαναν και σου άλλαξαν τα φίλτρα
Μάλλον δεν το πολυκουνάς το αυτοκίνητο βάση των χιλιομέτρων που λές ότι έκανες σε 1 χρόνο.

τι αλλο παραπανω θα επρεπε να ειχαν κανει στο "γενικο" service ?
Λαδια σκετα (μαζι με φ.λαδιου) πρεπει να αλλαζει καθε 7.500χλμ
Τα αλλα υποτιθεται οτι αλλαζουν σε 15000 ή 30000 (σου ειπα και τι γραφει το βιβλιο για το φ.αερος)

Αυτοι λενε οτι καθε χρονο, ασχετα αν εχω κανει μονο 7-8.000χλμ, πρεπει να κανω ολα τα παραπανω σαν ετησιο service (που κουβαλει και το 50αρι εργατικα, για μια δουλεια της πλακας)

Εχω και 2ο αμαξι ενα Puntακι για καθε μερα στη δουλεια, οποτε δε γραφω πολλα χλμ στο μεγαλο,
και κυριως μου κακοφαινεται εστω και στην υποψια οτι μου λενε παραμυθια (δυστυχως εχω κακο προηγουμενο με το χωρο, και τεινω να πιστεψω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια κοιταει πως να σε παραμυθιασει) :(

pelasgian
01-06-06, 16:52
Μόλις αρχίσεις και ζητάς το «να βγάλει λίγο παραπάνω το αμάξι», η μέση μαστοράτζα λέει από μέσα της: «αχ, με αγαπάει ο Θεός, ήρθε το κορόιδο με τα πολλά λεφτά για πέταμα!»

Η σωστή στάση είναι «και τι έγινε;», «σώπα καλέ!», «στα @@ μας, αλλάζεις αυτό αυτό και αυτό ΜΟΝΟ».
Θα σου λέει 10, θα του εγκρίνεις τα 5, και θα ζητάς και τα «παλιά» σε τσάντα.

Όσο λιγότερο το «σκαλίζουν», τόσο λιγότερο χαλάει!

Patentman
01-06-06, 17:45
Μα δεν έκανες γενικό service.

Οχι γενικο, εκανε γενικοτατο. Σιγα να μην του αλλαζαν και μπουζι!

Τα λάδια εγώ παρακαλάω να τα αλλάξουν συντομότερα από το ότι λέει ο κατασκευαστής (χρωνομισθωμένο όμως)

gatoulas ελπιζω να εισαι σε αλλη εταιρια, μακρια! :rofl:


για δωσε λιγο τα φωτα σου, σχετικα με το τι πολιτικη συμφερει να ακολουθησουμε στο θεμα service.

Τι δεν επρεπε να σου αλλαξουν, φ.βενζινης, φ.λαδιου (αν δεν ειχες 1χρονο), φ.αερος.
Κανονικα θελει αλλαγη λαδιου καθε 15.000 ή χρονο. Το φιλτρο αν θελεις το αλλαζεις.

Το φ.γυρης/καμπινας/κλιματισμου - οπως θελεις πες το- καλο ειναι που στο αλλαξαν. Πιανει σκονη, υγρασια, μικροβια και ολα αυτα δημιουργουν οσμες αλλά και μειωμενη αποδοση. Η σκονη πετρωνει με την υγρασια και δεν αφηνει τον αερα να περασει. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχεις μειωμενη αποδοση ψυξης και να σε παραμυθιαζουν μετα οτι θελει συντηρηση και €€€.
Καλο θα ηταν να σου κανουν μυκητιοκτονια στο συστημα εξαερισμου του κλιματιστικου. Φρεσκος αερας.

Αν βγεις απο την εγγυηση (εκει πατανε οι απατεωνες) κανε οτι ακριβως λεει ο κατασκευαστης και μονο! Ακομα και τωρα μπορεις να απαιτησεις να κανεις μονο τα απαραιτητα.

Μονο την σταθμη λιπαντικου να κοιτας σε τακτικα διαστηματα, και να μην καιει μπορει να εχει καμια μικρη διαροη, ποτε δεν ξερεις, ο ελεγχος ειναι απαραιτητος. Το λαμπακι λαδιου δεν ειναι ενημερωτικο οτι θελει συμπληρωμα, ειναι προειδοποιητικο χαμηλης πιεσης αρα καταστροφης κινητηρα και οταν αναψει χωρις να υπαρχει σαφης λογος (εσπασε το καρτερ, εφυγε το φιλτρο) τοτε ειναι αργα, σημαινει οτι δεν κοιταγαμε τα λαδια και εφτασαν σε σημειο να μην πιανει ουτε την ελαχιστη πιεση. Ειναι αργα επειδη τοσο καιρο κυκλοφορουσε χωρις σωστη ποσοτητα, αρα πσοστητα ψυξης (ψυχει το λαδι), λιπανσης και καθαρισμου (εχει καθαριστικα).
Μονο αν εχει ηλεκτρονικο μετρητη λαδιου, αλλο αυτο και αλλο τα λαμπακι λαδιου (πιεσης).

john dubi
01-06-06, 22:25
Αυτο ειναι που με εβαλε σε σκεψεις οτι εδω στην ελλαδα πανε ολοι να μας πιασουν κοροιδα.

Υπαρχουν πολοι "εξουσιοδοτημενοι" και μη, απατεωνες! Πρεπει να εχουμε ματια 50τεσσερα! Εχω δει αρκετα στο χωρο του σερβις αυτοκινητων!

@ ADSLgr.com All rights reserved.