PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

tommygun
01-06-06, 23:57
ευχαριστω.

φ.βενζινης καθε ποτε θελει αλλαγη στον VW 1.6 MPI ?

λαδια ναι, καιει. Ειδικα τωρα στην αρχη μου ειπαν οτι θα καιει κατι παραπανω. Την πρωτη φορα δεν το πηρα χαμπαρι και μου αναψε ενα προειδοποιητικο κιτρινο φωτακι και χρειαστηκε περιπου 1L ! Εχει κιτρινο για προειδοποιηση, κοκκινο για αμεσο στοπ. Ελπιζω να μην ηταν τραγικο οτι ειχε χασει τοσο.

Στο ιδιο συγκροτημα δεν ξαναπαω γιατι μου την εδωσε η αντιμετωπιση τους.
Λες την επομενη φορα να παω σε αλλο συγκροτημα της εταιρειας, ή καπου αλλου εξω?
ετσι κι αλλιως μεχρι του χρονου το καλοκαιρι που ληγει η εγγυηση για τα μηχανικα μερη, μαλλον μονο αλλαγη λαδιων θα χρειαστω. (στα 7500 νομιζα οτι ειναι, 15000 λες εσυ?)

Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο ηλεκτρονικος ελεγχος με τον υπολογιστη, και ο μηδενισμος της ενδειξης service του roadtrip computer.

Patentman
02-06-06, 00:25
Φ. βενζινης αλλαζε καθε 30.000 ή οταν βαλεις βενζινη με σκουπιδια. Δεν παιζουν ρολο τα χιλιομετρα τοσο οσο τα σκουπιδια, σκουρια, νερο, κτλ. Μην αφηνεις να αδειαζει το ρεζερβουαρ σου, πριν φτασει στο 1/4 βαζε βενζινη να μην τραβαει τα σκουπιδια.

Καθε 15.000 ή χρονος. Τωρα αν τα αλλαζεις στα 7.500 καλα κανεις απο αποψη οτι στα 60.000 και μετα δεν θα εχει πιασει μουργα ο κινητηρας. Ομως αυτο που παιζει ρολο ειναι η σωστη ποσοτητα, με λιγοτερη ποσοτητα το λαδι θερμαινεται περισσοτερο και το φαινομενο λασπης και μουργας ειναι εντονοτερο. Να λειπει ενα λιτρο ειναι παρα πολυ. Μεχρι μισο ειναι ΟΚ.

gravis
29-06-06, 19:53
Παιδια, μια γνώμη για την Mercedes Α140, την βρήκα 12.000 ευρω ,μοντελο 2003, elegance..
Αξίζει?

blackjim
01-07-06, 15:04
Εχει κανεις αποψη για το Peugeot 307 CC ( μοντελο φετινο ) ?
Πηγα το ειδα απο κοντα και με ψιλοεντυπωσιασε.
Δλδ στα + βαζω την εμφανιση , μεσα και εξω , καθως και το οτι εχει 12 ατοκες που με βοηθαει πολυ ( επισης εχει 1500€ εκπτωση , δλδ βγαινει 28500 με τα δερματα , ζαντες κτλ κτλ ) , συν το οτι μου ειπαν οτι ,οτι και να διαλεξω θα το εχω σε 15 μερες , οχι σε κατι μηνες που ακουω αλλου.
Ομως για επιδοσεις διαβασα τα χειροτερα ( για το 1600 μιλαω ).
Απο τριγμους κτλ θα εχω κι αλλα μειον?


Το Eos αν και ηθελα να το δω απο κοντα , στην VW που πηγα εδειξαν να με γραφουν τελειως στα @@ τους. Λες και δε τους νοιαζει να πουλησουν!!
Εχε χαρη που με ενδιαφερει και το Golf GT και θελω να το κανω τεστ ντραιβ...

joseph
01-07-06, 17:39
Δοκίμασες σε άλλη αντιπροσωπία; Μήπως δεν φαίνεσαι για σοβαρός αγοραστής; Γενικά οι πωλητές έχουν βαρεθεί να μπαίνουν καθε λίγο και λιγάκι κάτι παιδάκια και να τους παιδεύουν ... Τι να κάνουμε και αυτοί άνθρωποι είναι ...

Η γνώμη μου για το Chevrolet Lacetti 1400
Επειηκώς απαράδεκτο, υπερβολική κατανάλωση ( 40 λίτρα 400 χλμ ) κακή ποιότητα κύλησης , όμως για 55.000 χλμ δεν μπορώ να πω ότι παρουσίασε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και ότι τα αρχικά του λάστιχα φαγώθηκαν εύκολα. Αυτά τα ολίγα ...

blackjim
01-07-06, 18:26
Δοκίμασες σε άλλη αντιπροσωπία; Μήπως δεν φαίνεσαι για σοβαρός αγοραστής; Γενικά οι πωλητές έχουν βαρεθεί να μπαίνουν καθε λίγο και λιγάκι κάτι παιδάκια και να τους παιδεύουν ... Τι να κάνουμε και αυτοί άνθρωποι είναι ...Πρεπει να ειμαι 30 χρονων και κουστουμαρισμενος για να με παρουν σοβαρα?
αν ναι ,κριμα , χασανε εναν πιθανο αγοραστη.
Στην επαρχια που ειμαι μια VW εχει , σιγα μη τρεχω και σε αλλες πολεις.

joseph
01-07-06, 21:02
Εχεις δουλέψει σαν πωλητής αυτοκινήτων; ούτε και εγώ, αλλά απο γνωστό που δουλεύει , μου λέει ότι το 99% των νέων που μπαίνουν μπαίνουν για την πλάκα τους ... Δεν έχει άδικο , έτσι δεν είναι ; μην τα παίρνουμε όλα εγωιστικά ...


ΥΓ Εαν μπείς μέσα και τους πείς θέλω να κάνω test drive σε παίρνουν πιο σοβαρά απο το να περιτρυγιρίζεις το αυτοκίνητο ...

jimsliakas
01-07-06, 21:24
Αυτοκίνητα ΜΟΝΟ ""JAPAN"" . . .

joseph
02-07-06, 13:27
μπές στο type-r και μετά πες μου πως επιβίωσες χωρίς aircontition ...
κανένα αυτοκίνητο δεν είναι άσχημο, απλά υπάρχουν αυτοκίνητα που τα πληρώνεις ακρίβα , όχι λόγω τιμής, αλλά κατανάλωσης , service ( για αυτό κυρίως είναι φτηνά ) και πολλά άλλα ...
Οτι πληρώνεις παίρνεις ... Αμα θες japan , πάρτο, αλλά μετά μην μου πείς γιατί έτσι γιατί αλλιώς ... ¨ολα θέμα συνήθειας είναι στην τελική ...

xena
02-07-06, 13:59
mazda 3

απο 1400 με 13000 ευρώ

bmwe30
02-07-06, 14:53
Παιδια, μια γνώμη για την Mercedes Α140, την βρήκα 12.000 ευρω ,μοντελο 2003, elegance..
Αξίζει?
Από εμπείρια με όμοιο αμάξι γνωστού μου σου λέω ότι
η τιμή για μοντέλο 2003 είναι απλά άψόγη (αν και ιδιαίτερα χαμηλή,χωρίς αυτό να κινεί υποψίες) και γενικά αν καταλήξεις σε μοντέλο Α της Μερσέντες να είσαι ψιλοέτοιμος για σπαστικές χαζομαλ@κίες.Δε ξέρω γιατί αλλά από ότι φαίνεται η Μερσέντες δεν έδωσε τον καλύτερο ευατό της σε αυτό το αμάξι.

Rama
02-07-06, 16:35
Το Eos αν και ηθελα να το δω απο κοντα , στην VW που πηγα εδειξαν να με γραφουν τελειως στα @@ τους. Λες και δε τους νοιαζει να πουλησουν!!
Εχε χαρη που με ενδιαφερει και το Golf GT και θελω να το κανω τεστ ντραιβ...
Το EOS δυστυχως είναι πανάκριβο ακόμα και στα 1600. Ακόμα ως κάτοχος ενός Golf 1600 υποθέτω οτι το EOS με τα extra κιλά του δεν θα είναι και ότι καλύτερο με τον ίδιο κινητήρα, οπότε πας για 2lt, οπότε ρίξε μία ματιά στο pdf με τις τιμές που έχουν site τους.
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να δεις το GT που πραγματικά έχει καλή τιμή, εντυπωσιακό κινητήρα (από όσο έχω διαβάσει γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία) και (να τιμήσω το αμάξι μου τώρα!) είναι και πολύ καλό αυτοκίνητο στα υπόλοιπα.

PS: Ένα μεγάλο κακό της VW είναι ο εξοπλισμός που δίνει στις πιο απλές εκδόσεις, ο οποίος είναι πολύ λιτός. Το GT πάντως από όσο ξέρω έχει μία μόνο έκδοση και είναι full...

The_StarGazer
02-07-06, 16:45
Πρεπει να ειμαι 30 χρονων και κουστουμαρισμενος για να με παρουν σοβαρα?
αν ναι ,κριμα , χασανε εναν πιθανο αγοραστη.
Στην επαρχια που ειμαι μια VW εχει , σιγα μη τρεχω και σε αλλες πολεις.

Οχι ρε φιλαρακο μου. Ποιος στα ειπε αυτα. 31 ειμαι με κοτσιδα και τους εσκασα με το τζινακι το Τ-shirt και αρβυλα.

Αμα ακουσουν οτι εχεις χρημα να τους δωσεις ?? ΧΑ!! Τι τον νοιαζει τον αλλο πως θα σκασεις. ΚΡΑ κανουνε. Ειδικα εαν δωσεις και καλη προκαταβολη.

Και ζητα τους δωρα. Κατι συναγερμους καλο CD-Player, πλακετες για τα παραθυρα και οτι αλλο μπορεις να σκεφτεις. Μαλιστα μια καινουργια φαση (που δεν ηξερα εγω) αλλα δεν ξερω εαν γινεται σε ολα τα αυτοκινητα ειναι με το που σβηνεις την μηχανη να μαζευονται οι καθρεπτες.

Ρωτα τους δεν χανεις τιποτα. ;). ΚΡΑ κανουνε

edit Για το EOS παντως........:oneup: :oneup: :oneup:

joseph
02-07-06, 17:00
Μία αρνητική ψήφος απο μένα στο EOS διότι θέλει 30 cm πίσω για να ανοίξει το πορτμπαγκαζ και να μπεί η μεταλική κουκούλα μέσα ... Απο αυτή την κατηγορία, θα προτιμούσα το Volvo C70 ( ελπίζω να είπα το σωστό κωδικό του cabrio )

imitheos
02-07-06, 18:22
Βασικά για τους FSI κινητήρες δεν ακούγονται και τα καλύτερα.
Ίσως πολλά golf να τα πήρανε κάγκουρες και να τα σκίσανε επομένως ως ενα σημείο το
δέχομαι αλλά ακούγονται από πολλούς ότι έβγαλαν προβλήματα.

(Το αναφέρω γιατι το EOS είναι FSI)

Btw εγώ περιμένω να δω τι τιμή/εξοπλισμό θα έχει το polo gti 1.8 150 άλογα.
(Το Golf GT είναι πολύ ακριβό και δεν μου χρειάζεται το έξτρα μέγεθος του golf)
Θα ερχόταν ιούλιο αλλά το καθυστέρησαν λόγω EOS μου είπαν στην αντιπροσωπεία και τώρα
το περιμένουν αύγουστο. Γύρω στα 19,000 μου είπαν το περιμένουν να έχει.

Ένας φίλος έχει το golf gti το παλιό μοντέλο που είχε ακριβώς τον ίδιο 1.8 κινητήρα και
είναι πολύ ευχαριστημένος.

The_StarGazer
02-07-06, 21:54
Απο αυτή την κατηγορία, θα προτιμούσα το Volvo C70 ( ελπίζω να είπα το σωστό κωδικό του cabrio )
Αυτο ομως νομιζω πως αρχιζει απο 40.000 !!!




Btw εγώ περιμένω να δω τι τιμή/εξοπλισμό θα έχει το polo gti 1.8 150 άλογα.
(Το Golf GT είναι πολύ ακριβό και δεν μου χρειάζεται το έξτρα μέγεθος του golf)
Θα ερχόταν ιούλιο αλλά το καθυστέρησαν λόγω EOS μου είπαν στην αντιπροσωπεία και τώρα
το περιμένουν αύγουστο. Γύρω στα 19,000 μου είπαν το περιμένουν να έχει.

+πινακιδες +τελη μεταβιβασης + ασφαλειες +τελη κυκλοφοριας ... δε νομιζεις οτι παει πολυ ?

To 100αρι που εχω εγω (2 μηνες τωρα) αν και δεν το εχω πολυ πατησει μου ειναι μια χαρουλα. Για ριξτου μια ματια...;)

JMK1234
03-07-06, 12:15
Καλημέρα. Παιδιά γράψτε κάτι για c4,307,toyota corolla κλπ στα 1400-1600. Ποιό προτείνετε;

gravis
03-07-06, 23:27
εγω περιμενω να πει καποιος για το mercendes A140

Patentman
03-07-06, 23:45
Γνωμη μου οτι δεν αξιζει η αγορα του παρα μονο για να καβαλας ενα σημα και τιποτα αλλο.
Τριζει, ξεχαρβαλονωνται πραγματα, ακριβη συντηρηση, επιδοσεις πατος, κακη οικονομια καυσιμου (βαση επιδοσεων),μικρη μουρη (καπω), ολα αρνητικα, μονο θετικο το σημα.

JMK1234, C4, 307 εχουν περιπου ιδια θετικα, εμφανιση, ασφαλεια και ανεση. Corolla βραχος αξιοπιστιας. Μην παρεις τουρκικο, τα sedan ειναι ολα τουρκικα αν και δεν εχουν βγαλει προβλημα.

inGer
05-07-06, 02:08
Λέω να πάρω ένα mini cooper 1.6 αυτόματο όμως. Είναι ζημιάρικα ή κρατάνε? (γιατι θέλω να το κρατήσω!).Τί λέτε? Να την κάνω την κίνηση? Απλώς σκέφτομαι ένα αυτοκίνητο αξιόπιστο και να είναι μεταπωλήσιμο...:p :p :p

UK_ADSL
05-07-06, 18:14
Λέω να πάρω ένα mini cooper 1.6 αυτόματο όμως. Είναι ζημιάρικα ή κρατάνε? (γιατι θέλω να το κρατήσω!).Τί λέτε? Να την κάνω την κίνηση? Απλώς σκέφτομαι ένα αυτοκίνητο αξιόπιστο και να είναι μεταπωλήσιμο...:p :p :p

Για Μίνι μιας και είμαι Αγγλία και είναι «κοινό» αυτοκίνητο μπορώ να σου πω τα εξής. Έχω την τύχη να έχω οδηγήσει αρκετές φορές το Works (JCW) το οποίο είναι απίστευτο. Βέβαια απέχει αρκετά από το 1.6 Auto αλλά σαν πλαίσιο έχει καταπληκτική κατευθυντικότητα, είναι γεροδομένο και με δεδομένα μικρού (και όχι μόνο) αυτοκινήτου έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής. Σαν θετικό θα έλεγα το ότι είναι αρκετά αξιόπιστο, με εξαιρετική οδική συμπεριφορά (αναφέρομαι στο Works όμως αλλά φαντάζομαι και το 1.6 θα είναι παρόμοιο) και με υψηλή τιμή μεταπώλησης. Σαν αρνητικό θα έλεγα το τσιμπημένο σέρβις και την υψηλή τιμή αγοράς.

Πάντως θα μπορούσες να κοιτάξεις στο Google αρκετά reviews από αγγλικά sites που πιστεύω θα σε ικανοποιήσουν πλήρως και οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις ένα test drive είναι επιβεβλημένο.

blackjim
06-07-06, 17:08
Τελικα παντως εκλεισα το Astra GTC με 22000 ( 1.6 sport , με το "πανοραμικο" παμπριζ :D ) αλλα με "ευκολη" πληρωμη ;)
Το περιμενω αυτες τις μερες :rolleyes:

Ειμουνα αναμεσα σε αυτο και το Astra το CC.
Αλλα λιγο που το οδηγησα μου φανηκε λιγο ατσουμπαλο και μεγαλο για τα κυβικα μου.

gatoulas
06-07-06, 17:39
Το καλοέβλεπα χωρίς το πανοραμικό βέβαια. Αντε καλοτάξιδο.

blackjim
06-07-06, 17:44
Το καλοέβλεπα χωρίς το πανοραμικό βέβαια. Αντε καλοτάξιδο.thanx

To panoramix παμπριζ, αν και δεν το εχω δει ακομη στην πραξη ( και κανει και 1200 ευρωπουλα περιπου ) νομιζω πως ειναι κατι που κανει μεγαλη διαφορα. Μονο που μπαινεις στο αμαξι το καταλαβαινεις.

Patentman
06-07-06, 18:03
Καλα και πολλα χιλιομετρα.

joseph
07-07-06, 01:17
Οσο πιο μεγάλη γυάλινη επιφάνια τόσο πιο βαρύ το αυτοκίνητο ... Αυτά θεωρητικά , στην πράξη πάνε περίπου το ίδιο με το απλό ...

gatoulas
07-07-06, 11:29
Μωρε μη σε βρεί καμμιά πέτρα και μετά πονέσει η τσέπη σου... Γι αυτό δεν το ήθελα.
Αν και αυτοκίνητο δεν πήρα. Α ρε puntάκι αθάνατο!!!

blackjim
07-07-06, 11:39
Λοιπον , μια μερα εκανα βολτες και νομιζω πως τα αξιζε τα 22 χιλιαρικα.
Το παμπριζ ( απο το απογευμα και μετα ) ειναι ολα τα λεφτα. Πολυ ομορφη αισθηση.

Οσο για το αν σπασει, εστω και να ραγισει , το καλυπτει η ασφαλεια ;)
Αλλιως οντως θα πονουσε πολυ...

Το μονο που με χαλασε ειναι το δυσχρηστο ραδιο/mp3 του. Ειχα συνηθησει στο JVC μου αλλα τωρα δε το βαζω στο αστρα για να μην χαλασω την κονσολα του.

joseph
07-07-06, 15:47
Εχει extra καλύτερες κονσόλες ... Γιατί δεν το ψάχνετε απο μεριά ήχου; αμα δείτε δίνουν πράγματα , που στην ελληνική αγορά τα βρίσκεις σε 2πλάσια τιμή, και αμα τα βάλεις μετά , σου τα δίνουν πιο ακριβά στην ίδια αντιπροσωπία, αυτά να τα ζητάτε με εκπτωση και δωράκια ...

Patentman
07-07-06, 18:57
Τα εργοστασιακα ειναι πολυ ακριβοτερα αλλά και κατωτερης ακουστικης ποιοτητας.
Ομως εχουν δυο πλεονεκτηματα τα οποια ειναι πολυ σπουδαια:
1. Δεν χαλανε/αλλοιωνουν την αισθητικη.
2. Δεν τραβουν τα βλεματα και την τσεπη σας απο περιπτωση κλοπης (υπαρχει ασφαλεια αλλά και παλι).

blackjim
07-07-06, 19:03
Τα εργοστασιακα ειναι πολυ ακριβοτερα αλλά και κατωτερης ακουστικης ποιοτητας.
Ομως εχουν δυο πλεονεκτηματα τα οποια ειναι πολυ σπουδαια:
1. Δεν χαλανε/αλλοιωνουν την αισθητικη.
2. Δεν τραβουν τα βλεματα και την τσεπη σας απο περιπτωση κλοπης (υπαρχει ασφαλεια αλλά και παλι).ακριβως! :oneup:
Αλλα μιλαμε οτι δε κανει ουτε τα μισα απο το αλλο που ειχα...
Αν βρω κανενα που να ταιριαζει με την υπολοιπη κονσολα του αυτοκινητου θα το σκεφτω :)

joseph
08-07-06, 00:53
μα δεν υπάρχει μόνο ένα standard ρωτήστε , ένας φίλος που είχε πάρει το astra παλιότερα είχε αλλάξει εργοστασιακή πηγή και έβαλε με οθόνη αφής , GPS , 8 ηχεία και φυσικά ήταν σε πάρα πολύ καλό ακουστικό επίπεδο ... Ρωτάτε , αλλιώς πληρώνετε παραπάνω ... Εργοστασιακό ήταν και αυτό, ή μάλλον extra απο την μάνα του που λέμε ...

gregmav
08-07-06, 15:04
Εχω ενα Golf V.Ξερει κανεις αν μπορω στην αντιπροσωπεια να βαλω οτιδηποτε extra?(πχ υποβραχιονιο)..Ρωταω γιατι οταν το ειχα παρει μου ειχαν πει οτι δεν μπαινει τιποτα μετα αλλα μου φανηκε περιεργο.

joseph
08-07-06, 15:11
Προβολείς ομίχλης , επιπλέον θήκες κλπ μπαίνουν και μετά την αγορά του αυτοκινήτου, εγώ πχ ήρθε το αυτοκίνητο χωρίς προβολάκια και τα έβαλαν επιτόπου ...

blackjim
09-07-06, 14:55
Μιας και χτες εκανα και το πρωτο ταξιδι ( Κοζανη - Πειραιας ) να πω και εντυπωσεις οδηγικα.
Οσο παει και με εντυπωσιαζει το GTC.
( Για το πανοραμικο δε θα το ξαναπω , αξιζει καθε σεντ. :D )
Αυτο το κουμπακι sport που εχει , στην αρχη το θεωρουσα ξεφτιλα. Δλδ απλα μαρκετινγκ και τπτ παραπανω.
Χτες ομως οταν το δοκιμασα στην πραξη ( βλεπε τεμπη , πεταλο μαλιακου , και σε ολα αυτα τα ωραια σημεια ) ειδα οτι ειναι επισης παρα πολυ χρησιμο.
Δινει στο γκαζι πολυ περισσοτερη ευαισθησια και βοηθαει παρα πολυ σε προσπερασεις ή "επιγουσες" επιταχυνσεις...
Δλδ ( στο περιπου αν μπορω να υπολογισω ) με το μισο πατημα του πενταλ δινει διπλασια επιταχυνση!
Για το οτι σκληραινουν οι αναρτησεις δε μπορω να πω οτι το καταλαβα... :confused:
Tο τιμονι επισης "σφιγγει" λιγο και ειναι καπως πιο σταθερο στις στροφες.

Γενικως δλδ ηταν ενα ενδιαφερoν ταξιδι. Ισως ειναι και επειδη ειχα συνηθισει το παλιο μου 1200αρι και μου φαινεται οτι μπηκα σε WRC :p

Παντως την επιλογη μου δε την μετανιωνω.
Με το Golf GT θα ειχα σιγουρα πιο σβελτο αμαξι. Με το astra TwinTop ( το οποιο επισης ειμουν πολυ κοντα στο να το διαλεξω ) θα ειχα ενα cabrio ...
Νομιζω το GTC με το πανοραμικο εχει λιγο και απο τα δυο :whistle:


Ερωτηση προς κατοχους/οδηγους αστρα GTC...
Στην 5η με 3500 στροφες ειναι ελαχιστα πανω απο 120 χλμ/ω .
Ειναι λογικο? Μηπως επειδη εχει 17αρες ζαντες εχω και καποια μειωση στα πολλα χλμ?

joseph
09-07-06, 20:25
Εκεί γύρω είναι για τα περισότερα 1600άρια , μην ανησυχείς, καλοτάξιδο ...

gatoulas
10-07-06, 08:47
Και τα Opel από όσο έχω διαπιστώσει δουλεύουν ψηλά.

del_ahmettt
10-07-06, 10:57
Παιδιά μήπως ξέρετε κάποιο site που να εχει συγκριτικά και τιμες επαγγελματικών πετρελαιοκινητων; Δυστυχώς τα περισσότερα auto portals περιορόζονται στα βενζινοκίνητα Ι.Χ.:( (Μονο στο site του AutoΤρίτη (http://www.autotriti.gr) εχει καποια πραματα, μόνο που δεν καλύπτει ολες τις εκδόσεις των μοντέλων)

Η' μήπως εχετε να μου προτείνετε κάποιο περιοδικό που να εχει τίποτα ανάλογο στις σελίδες του;



Τέλος, αν τυχον κάποιος ειναι ιδιοκτητης ενος Nissan NAVARA, Mitsubishi L200 (νέο) ή ISUZU D-MAΧ, θα με ενδιεφερε να εχω τη γνώμη του για τις ασφαλτινες επιδόσεις τους.

Rama
10-07-06, 10:59
Εχω ενα Golf V.Ξερει κανεις αν μπορω στην αντιπροσωπεια να βαλω οτιδηποτε extra?(πχ υποβραχιονιο)..Ρωταω γιατι οταν το ειχα παρει μου ειχαν πει οτι δεν μπαινει τιποτα μετα αλλα μου φανηκε περιεργο.
Επειδή το είχα ρωτήσει ... ούτε τιμόνι δεν μπορείς να αλλάξεις. Λένε οτι όλα συνδέονται στον εγκέφαλο και δεν παίζει να βάλεις πχ τα προβολάκια του sportline σε trendline. Και είναι και λίγο φαρμακίο για όσες αλλαγές γίνονται πχ εγκατάσταση πίσω ηχείων 150 ευρώ (!!!!) + 50 τα ηχεία...

joseph
10-07-06, 13:22
Παιδιά μήπως ξέρετε κάποιο site που να εχει συγκριτικά και τιμες επαγγελματικών πετρελαιοκινητων; Δυστυχώς τα περισσότερα auto portals περιορόζονται στα βενζινοκίνητα Ι.Χ.:( (Μονο στο site του AutoΤρίτη (http://www.autotriti.gr) εχει καποια πραματα, μόνο που δεν καλύπτει ολες τις εκδόσεις των μοντέλων)

Η' μήπως εχετε να μου προτείνετε κάποιο περιοδικό που να εχει τίποτα ανάλογο στις σελίδες του;



Τέλος, αν τυχον κάποιος ειναι ιδιοκτητης ενος Nissan NAVARA, Mitsubishi L200 (νέο) ή ISUZU D-MAΧ, θα με ενδιεφερε να εχω τη γνώμη του για τις ασφαλτινες επιδόσεις τους.

Εχει περιοδικό αποκλειστικά για επαγγελματικά απο την motorpress ( οικογένια Auto ) ... Ψάξε το ... http://www.motorpress.gr/tomeis/EDIT.ASP?id_dedomena=12&lang=gr&eidos=1

Και τα τρία είναι περίπου το ίδιο, τεστ ντραιβ μπορείς να κάνεις για τα 2 πρώτα, για το τρίτο δεν ξέρω ...

gregmav
10-07-06, 22:26
Λοιπον πηγα και ρωτησα για extra στο Golf στην αντιπροσωπια....ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!!Μου ειπε για υποβραχιονιο 450Ε!Και ζαντες 16αρεσ μαζι με λαστιχα 2500! Μια χαρα ειναι τελικα με τα τασια τωρα που το ξαναβλεπω!!:)

Patentman
10-07-06, 22:46
Εννοει οτι μαζι με τα ζαντολαστιχα θα σου βαλουν και ενεργητικα σκεπτομενη αναρτηση :rofl:

Καλα πανε καλα;;; Πολυ την ειδαν με τον κουβα και οχι τιποτα αλλο σκεπτομαι να τον παρω.
Δεν φταινε αυτοι, φταιει το οτι πουλαει ακομα οταν εχει στην κατηγορια του εως και 5500 επανω.
Εχε χαρη που δεν μου αρεσει το avensis σαν πολυ παπουδε που ειναι, αλλιως...

pancon
11-07-06, 00:01
Ίσως είναι λίγο υπερτιμημένα αλλά ρε παιδιά δεν έχω ξαναβολευτεί τόσο σε θέση οδήγησης όσο στο Golf 4 ενός φίλου, τέλεια εφαρμογή, καμιά σχέση το πρώτο Focus τουλάχιστον (που κατά τ'άλλα είναι μια χαρά).

Patentman
11-07-06, 00:30
Ναι δεν εχει καμια σχεση με το focus οντως. Ειναι σαν να συγκρινεις Hyundai με BMW σε θεμα οδηγησης.
Απλα ειναι κουβας, χωρις να το προσβαλω ειναι μικρο αυτοκινητο. Εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.

pancon, αν εχει το generation ή τελος παντων εκδοση με τα bucket καθισματα τοτε ναι ειναι φοβερο.

pancon
11-07-06, 00:35
pancon, αν εχει το generation ή τελος παντων εκδοση με τα bucket καθισματα τοτε ναι ειναι φοβερο.

Ναι νομίζω ήταν generation, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό ήταν και η θέση οδήγησης πιο χαμηλά, το πήγα τέρμα πίσω από συνήθεια και δεν έφταναν τα πόδια μου το άφησα με βαριά καρδιά!

Η ψήλη θέση οδήγησης δεν μου πολυαρέσει (κ' τα περισσότερα Γαλλικά είναι έτσι ε?), ούτε και η πολύ χαμηλή-kangouras racer-φαίνεται το κεφάλι μου μέχρι τη μύτη βέβαια!

alala321
11-07-06, 14:30
Με λιγότερα από 12.000 γιουρο φερνεις απο Γερμανία υπεραυτοκίνητα πενταετίας (ενδεικτικά αναφέρω BMW 330i μοντελο 2001-2, (3000 κυβικά, 200+ άλογα), ή διάφορα άλλα ωραία αμαξάκια με full extra εξοπλισμό, θερμαινόμενα δερμάτινα καθίσματα και όλα τα απαραίτητα :-)
Έτσι τίθεται το εξής ερώτημα:
Καινούργιο κουβαδάκι από τον τόπο σου 'η αμαξάρα 5ετίας με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται? Μάλλον προς το δεύτερο το κόβω, και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζεται με εκτελονισμό (νομίζω ότι είναι 30-40% της aξίας αγοράς ???) και τι γίνεται αν αποφασίσει κάποιος να μην το εκτελωνίσει (πρέπει να παιρνάει τα σύνορα μια φορα το χρόνο και να το ασφαλίσει Γερμανία???)

pancon
11-07-06, 15:55
Καινούργιο κουβαδάκι από τον τόπο σου 'η αμαξάρα 5ετίας με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται? Μάλλον προς το δεύτερο το κόβω, και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.


Η λογική λέει ότι θα πρέπει κάποιος να το σκεφτεί καλά και να ζυγίσει το ρίσκο, αλλά η καρδιά φωνάζει "το δεύτερο, το δεύτερο!"



Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζεται με εκτελονισμό (νομίζω ότι είναι 30-40% της aξίας αγοράς ???) και τι γίνεται αν αποφασίσει κάποιος να μην το εκτελωνίσει (πρέπει να παιρνάει τα σύνορα μια φορα το χρόνο και να το ασφαλίσει Γερμανία???)

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ένας φίλος είχε φέρει μια 525 από Αγγλία (την οποία είχε πάρει με 6,500 eur!) και όταν έληξε η ασφάλεια καμία αγγλική ασφαλιστική δεν αναλάμβανε να του την ασφαλίσει.

Ίσως στη Γερμανία που που επιδίδονται σε αυτό το σπορ (να εξάγουν μεταχειρισμένα) να έιναι διαφορετικά τα πράγματα.

joseph
11-07-06, 16:38
μέχρι 3 ετίας είναι 35%
μέχρι 6 ετίας είναι 70%
Χονδρικά συμφέρει μόνο απο ο 2003 ζόρικα και μετά να φέρεις ... Οπότε οι τιμές πάνε 25000-30.000 χωρίς τα τελωνιακά οπότε μετά πάει 40.000 δλδ τιμή αγοράς εδώ για πολλά απο αυτά που φέρνουν όμως πολλές φορές δεν έχουν καν 10.000 χλμ ( κανένα ρίσκο θα έλεγε μηχανικός ) Επίσης σε μεγάλου κυβισμού εκτός τζιπ θα τα βρεις μπαστούνια γιατί θα υπολογίζεις επι την τιμής ενώ στο τελωνίο χρησιμοποιούν τους πίνακες του Autotriti άρα οχι 12000 αλλά 30000 , οπότε αντι από 12 για 15 θα πάει 22.000 ευρώ ... Γιατί δεν περιμένεις 2 χρόνια ακόμα που θα σταματήσει η διαδικασία εκτελωνισμού και θα πληρώνεις μόνο πινακίδες;

ΥΓ 40.000 ευρώ, full extra, εδώ είναι πιο άδεια και απο το ψυγείο μου ...

Patentman
11-07-06, 18:50
Στο τελεωνειο προσμετρουν τα εξτρα, δερματινα σαλονια, ζαντες, ηχοσυστηματα/navigation, κτλ μπαινουν στην τιμη αξιας μοντελου. Σε φορολογουν με πινακες και οχι ποσο το πηρες, μπορει να το πηρες και τσαμπα δεν εχει σημασια.

kostaskox
06-12-07, 21:55
Υπαρχουν κατηγοριες και κατηγοριες στις οποιες υπαρχουν καποιοι εκπρωσωποι οπως:
Τα φτηνα, τα ομορφα, τα γρηγορα, τα αξιοπιστα, τα οικονομικα σε βενζινη, τα στημενα σωστα,τα φτηνα σε συντηρηση, κτλ , κτλ.

Αυτα τα δυο ανηκουν σε εντελως διαφορετικες κατηγοριες. Καμια δεν εχουν κοινη.
Αποφασισε σε ποια εντασεσε εσυ και μετα διαλεξε αναλογα.

Προσωπικα θα επαιρνα την 147 γιατι *νιωθω ασφαλης με 220χλμ/ω απο Βολο-Αθηνα σε 2:15' ενω με Κορολα δεν νιωθω ασφαλης ουτε με 60χλμ/ω γιατι απλα πεταει (χανει) τον κολο (οπισθια) χωρις λογο και επειδη δεν φρεναρει με τιποτα (ολο το ABS πιανει και δεν λεει να μειωσει ταχυτητα -ρωτα εναν Κορολακια μη πορωμενο να σου πει). Το μονο Κορολα που ηταν καλο σε κρατημα και καπως σε φρεναρισμα ηταν η σειρα `99-2000. Μαλιστα ειχε απιστευτο κρατημα και εμπαινε με τα 4 ! (ειχε ομως ανεξαρτητη πισω αναρτηση με ψαλιδια και οχι αξονα (μπλιαχ) οπως τα καινουρια (για πιο φτηνη παραγωγη).

Ειδικα εσυ που κανεις λιγα χλμ τον χρονο σου παει γαντι!

*Νιωθω αλλα δεν ειμαι, οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες -νομος πιθανοτητων (το λεω για να μην θεωρηθω "ανεγκεφαλος" -αντιθετα ειμαι ριψοκινδυνος)

Και συνεχιζω...

Τα χειροτερα σε κρατημα σε σημειο να φερνουν τε-τα-κε χωρις να κανεις "μαγκιες" η να τρεχεις και εχω οδηγησει ειναι: Avensis `00, Rover 416 3D (ή το 3θυρο ηταν το 316? παντως 3θυρο) , VW bora `00, Saxo VTS 120HP. Τα νεα μοντελα τους (εκτος Saxo VTS που δεν εχω οδηγησει) δεν εχουν αυτο το κακο χαρακτηριστικο -και παντα βγαζω γνωμη αφου εχω οδηγησει πανω απο 3 διαφορετικα με λιγα χλμ, σε καλη κατασταση και με καλα λαστιχα.

Κατι ειχα πει πιο πανω οτι τα εργοστασια λογω Marketing πλεον "ζαντολαστιχονουν" τα μοντελα τους ωστε να ειναι εμφανησιμα και "ετοιμα" για τον "απαιτητικο" αγοραστη και αυτο το γεγονος κανει τα αυτοκινητα να χανουν το κρατημα τους. Δεν το λεω τυχαια, εξηγησα πολυ γρηγορα πως ολα ειναι φυσικη και πιεση ανα εκατοστο...οδηγησα μοντελα που σχεδιαστηκαν με 185 λαστιχο οπως η 156 και μετα βαλανε 205 (επισης 195 και 215, αλλά η 185 και η 205 πουλησε τα πιο πολλα κοματια) και ειδα την τεραστια προς το χειροτερο διαφορα συμπεριφορας ειτε σε κρατημα ειτε σε φρεναρισμα ειτε σε ανεση. Ακομα αν βλεπατε τα στουκαρισμενα στην κατεχακη (εκει που κανει ενα βυθισμα ο δρομος) θα βλεπατε το μεγαλυτερο ποσοστο ηταν Saxo VTS χαμηλωμενα και με λαστιχο τιγκα. Αυτα δεν μπορουν να τα καταλαβουν οι ανεγκεφαλοι που νομιζουν οτι θα το κανουν "τραινο" με τετοιες επεμβασεις. Απλα γινεται απολυτο σε συμπεριφορα, δεν συγχωρει λαθη και ειναι ακραιες και αποτομες οι αλλαγες κρατηματος. Κραταει καλυτερα σε πιστα αλλα ο δρομος εχει καμπυλες, κλισεις, λακουβες, σαμαρακια, πετραδακια και πολλα και να βαλουμε στην λιστα.
Καντε ενα Golf βολτα με 185 λαστιχο και ενα με 205 και θα δειτε πιο ειναι καλυτερο.
Μην βαζετε λαστιχο με ενδειξη ταχυτητας V σε αυτοκινητο που δεν παει πανω απο 180-200 ποσο μαλλον μεγαλυτερο του V. Αν βρειτε σωστο τυπο ελαστικου το καλυτερο κρατημα θα το εχετε με σειρα Τ (!) στον ιδιο τυπο. Τα λαστιχα που προτιμω ειναι Michelin, Continental, Dunlop. Δεν αποδιδουν ολες οι μαρκες και μοντελα ελαστικων το ιδιο σε ολα τα αυτ/τα, σε μερικα ο ενας τυπος σε άλλα ο άλλος. Μην κανετε συγκρισεις μεσα απο αλλων τα αυτ/τα.

To Corolla από θέμα κινητήρα είναι σαφώς ανώτερο από την alfa romeo, είναι ζημιάρικα κατά γενική ομολογία, δεν ξέρω τι αγόρασε ο φίλος πάντως κανένα οικογενειακό αυτοκίνητο δεν προσφέρεται για υψηλές ταχύτητες και κρατήματα αν η τιμή δεν ξεπεράσει το φράγμα των 30.000 €

@ ADSLgr.com All rights reserved.