PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

netlag
07-12-07, 12:06
patent μπορω να βρω καπου πως γινεται η διαδικασια εκτελωνισμου. Με ενδιαφερει να φερω αμαξι απο γερμανια, αλλα πρεπει να ξερω απο πριν ποσο θα παει το μαλλι στο τελωνιο.

Γνωριζω μεχρι στιγμη αυτα που ειπες σχετικα με τα extra. Αλλα και με το ποσο καινουριο ειναι ενα αυτοκινητο (οσο πιο καινουριο τοσο φθηνοτερο). Υπαρχει κανενας πινακας με λεπτομερη περιγραφη του κοστους?

giwrgosth
07-12-07, 12:09
Υπαρχει κανενας πινακας με λεπτομερη περιγραφη του κοστους?
Ψάξε στο forum των 4Τ, κάπου θα το βρεις αναλυτικά. Νομίζω στο "περι αυτοκίνησης" είναι.

baldrick
07-12-07, 12:32
patent μπορω να βρω καπου πως γινεται η διαδικασια εκτελωνισμου. Με ενδιαφερει να φερω αμαξι απο γερμανια, αλλα πρεπει να ξερω απο πριν ποσο θα παει το μαλλι στο τελωνιο.

Γνωριζω μεχρι στιγμη αυτα που ειπες σχετικα με τα extra. Αλλα και με το ποσο καινουριο ειναι ενα αυτοκινητο (οσο πιο καινουριο τοσο φθηνοτερο). Υπαρχει κανενας πινακας με λεπτομερη περιγραφη του κοστους?

Φίλε στο τελωνείο αφήνεις ένα χαράτσι συνολικά του ύψους του 50% του τιμολογίου αγοράς του αυτοκινήτου. Οπότε όπως καταλαβαίνεις αν θες να γλιτώσεις λεφτά προσπάθησε να δώσεις κάτι εξτρά σε αυτόν που το αγοράσεις για να σου κόψει μικρότερο τιμολόγιο. Όπως επίσης πρόσεχε το ΦΠΑ γιατί αν δεν το καταβάλεις στην Γερμανία θα πρέπει να το καταβάλεις στο τελωνείο.

Δες εδώ (http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=376&search_flag=true)λεπτομέρειες για το ισχύων καθεστώς. Αλλά να λάβεις υπόψιν ότι μεταχειρισμένα από Γερμανία διάφορες μάντρες δεν σου εγγυώνται τίποτε για ζημιές ή βλάβες του αυτοκινήτου. Μπορείς γι αυτό να απευθυνθείς στα τηλέφωνα 210 3847253 και 210 3893104, που ανήκουν στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή.

Χοντρικά να ξέρεις πάντως ότι δεν σε συμφέρει να αγοράσεις μεταχειρισμένα από Γερμανία σε μικρή ή μικρομεσαία κατηγορία. Όσο πιο ψηλά πας τόσο περισσότερο συμφέρει. ;)

netlag
07-12-07, 12:47
Thanx για το cunning plan. Θα το τσεκαρω!

baldrick
07-12-07, 13:26
Thanx για το cunning plan. Θα το τσεκαρω!

:lol::lol::lol::lol: Το έχω ψάξει κ εγώ το θέμα γιατί θέλω να φέρω Μ3 από εκεί. Και αφήνω και μια πόρτα ανοιχτή για την CSL....! :worthy::worthy:

pancon
07-12-07, 18:06
Τι τιμές έχουν πάνω κάτω οι μεταχειρισμένες E46 Μ3 (:worthy:) στη Γερμανία baldrick?

netlag
07-12-07, 19:22
Τι τιμές έχουν πάνω κάτω οι μεταχειρισμένες E46 Μ3 (:worthy:) στη Γερμανία baldrick?

www.mobile.de

pancon
07-12-07, 21:15
danke!

Patentman
07-12-07, 22:56
Με ενδιαφερει να φερω αμαξι απο γερμανια, αλλα πρεπει να ξερω απο πριν ποσο θα παει το μαλλι στο τελωνιο.

Απο ιδιωτες αλλά και εμπορους που φερνουν απο Γερμανια ξερω οτι σε "συμφερει" η αγορα απο κει οταν η αξια του εδω μεταχειρισμενου ειναι πανω απο 30.000€.
Συνηθως συμφερουσα αγορα ειναι τα ακριβα αυτοκινητα, κοντα στα 45.000 ευρω τιμη μεταχειρισμενου εδω στην Ελλαδα.
Λενε οτι ερχεται πανω απο 10.000€ η διαφορά. Αξιζει.

Κανε και το αλλο: πηγαινε σε εναν εμπορο που φερνει απο Γερμανια και δες τι τιμες εχει. Υπολογισε ενα κερδος 3-4.000 το λιγοτερο (για πιο κατω δεν ασχολειται). Αφαιρεσε τα απο την τιμη (που ειναι χαμηλοτερη των "Ελληνικων" μεταχειρισμενων και υπολογισε στο χοντρικα.

netlag
08-12-07, 00:10
ωραιος ο Patent, thanx. Βασικα δεν με ενδιαφερει μεταχειρισμενο, αλλα καινουριο απο γερμανια, επειδη δεν εισαγεται ελλαδα. Ειναι πετρελαιοκινητο και δεν μπαινει στη διαδικασια η εταιρια να ασχοληθει με πετρελαιοκινητα στη Μπανανια.

Ενα του κουτιου, μικρομεσσαιο γυρω στα 21-22 χιλιαρικα απο γερμανια, ποσο λες να κοστισει αν ερθει ελλαδα. 2200κυβικα, EURO4.

Patentman
08-12-07, 01:04
Αααα, καινουριο;
Νομιζω θελει αλλα παραστατικα και θα περασει με διαφορετικο τροπο.

Δεν σε συμφερει νομιζω, για πολλους λογους.
Εκτος απο την τιμη θα εχεις να αντιμετωπισεις τα εξης (εφοσον δεν εισαγεται):
1. Ελλειψη αντ/κων. Πλεον το "ταιριαζει" απο αλλο μοντελο εχει παψει να ισχυει προ πολλου, ακομα και στο ιδιο μοντελο ενα αμαξι μπορει να φοραει τρεις διαφορετικους κωδικους.
2. Ελλειψη τεχνογνωσιας.
3. Εγγυηση.
4. Αξια μεταπωλησης.
5. Καρφωσε; Βρισκεις καπακι (κεφαλη) την επομενη μερα σε εισαγωμενο βενζινοκινητο, σε μη εισαγωμενο μοντελο και δη πετρελαιοκινητο την εκατσες.

Αστο καλυτερα. Παρε ενα turbo και εχεις την ροπη του diesel και την δυναμη ταυρου.
Ενα A4 1.8T ή 2.0 ειναι οτι πρεπει.

Τα γρηγορα diesel καινε πανω-κατω τα ιδια οταν τα πατας. Εχουν καποια μικρη διαφορά αλλά οχι και τιποτα σπουδαιο (οπως παλια, πλεον και γρηγορα ειναι και η τιμη πετρελαιου αυξηθηκε -και ποιος ξερει ποσο ακομα).

Βιοκαυσιμο αν υποστηριζει (που κατα πασα πιθανοτητα ναι) τοτε θα ειναι μια καλη περιπτωση αν εχεις σκοπο να το κρατησεις χρονια. Αλλιως βενζινη.

netlag
08-12-07, 01:17
Ενταξει προβλημα τουλαχιστον στα ανταλλακτικα δεν παιζει, οτι θες το βρισκεις τουλαχιστον απο τη συγκεκριμενη εταιρια και απο αμαξια που δεν εισαγονται εδω.

Η εγγυηση ειναι πακετο. Και με ανησυχει.

Η τεχνογνωσια επισης.

Η μεταπωληση γιατι να ειναι χαμηλη?

Το συγκεκριμενο diesel που σκεφτομαι να φερω, δεν καιει τιποτα σε σχεση με αυτα που προσφερει. Οι καταναλωσεις των διλιτρων turbo βενζινης ειναι αστρονομικες για το πορτοφολι μου. Ασε που δεν θα επαιρνα με τιποτα αυτοκινητο VW Group.

Ειμαι κατα της βενζινης. Και ακομα πιο κατα των τουρμπατων βενζινοκινητηρων.
Δεχομεθα turbo αποκλειστικα στα diesel. Και μαλιστα του βγαζουμε και το καπελο.

Patentman
08-12-07, 01:30
H αξια μεταπωλησης (καθως και ο απαιτουμενος χρονος μεχρι να βρεθει αγοραστης) εξατωνται απο την εμπορικοτητα του αυτοκινητου.
Οταν λοιπον ολα εμπιπτουν εις βαρος της εμπορικοτητας του τοτε ειναι ενα ζητημα που θα πρεπει να σε ανησυχει.

Οχι το VW group ειναι απαισιο αλλά το Α4 ειναι πολυ καλο τουτου. Βεβαια υπαρχουν και καλυτερα, οπως το Α8 4.2 που εχω οδηγησει. Πυραυλος.

Ε απο αλλες μαρκες τι αλλο; BMW?
Μπα, δεν εχει 2200κυβικα αν δεν κανω λαθος.

Παρε κατι απο Ελλαδα αν ειναι για καινουριο.

netlag
08-12-07, 01:42
H αξια μεταπωλησης (καθως και ο απαιτουμενος χρονος μεχρι να βρεθει αγοραστης) εξατωνται απο την εμπορικοτητα του αυτοκινητου.
Οταν λοιπον ολα εμπιπτουν εις βαρος της εμπορικοτητας του τοτε ειναι ενα ζητημα που θα πρεπει να σε ανησυχει.

Οχι το VW group ειναι απαισιο αλλά το Α4 ειναι πολυ καλο τουτου. Βεβαια υπαρχουν και καλυτερα, οπως το Α8 4.2 που εχω οδηγησει. Πυραυλος.

Ε απο αλλες μαρκες τι αλλο; BMW?
Μπα, δεν εχει 2200κυβικα αν δεν κανω λαθος.

Παρε κατι απο Ελλαδα αν ειναι για καινουριο.

ναι το επιασα αυτο για την μεταπωληση. Εχεις απολυτο δικαιο.

Εχω οδηγησει το Α4, το 1,6 MPI. Στιβαρο αυτοκινητο, αλλα απροθυμο να κινηθει. Πιο αργο και απο το θανατο. Ασε που δεν θελω με τιποτα βενζινη. Και να μην σερνει και να καιει τρελα.

Α8 4,2 .. ενταξει. ουτε στα ονειρα μου.

Εχω επιλεξει μαρκα. Ειναι "Τ". Η εκδοση D-CAT του Auris.

Patentman
08-12-07, 02:00
Ωραια, δηλαδη παμε σε καποια πιο ελαφρια εκδοση. Μιας και τα βαρια αμαξωματα με diesel καινε πολυ σχετικα. Κοντα στα πλαισια των βενζινοκινητων.

Παντως ενα Opel (μπλιαχ) Agila 1.3 diesel που ειχαν κανει test drive (σε μια κοντινη Opel) ειπαν οτι δεν καιει τιποτα.
Ελαφρυ αμαξωμα, τρελη ροπη για 1300 κυβικα και αρκετοι ιπποι για το αμαξωμα.

Τωρα για το Auris σε diesel ξανασκεψου ολους τους παραγοντες.

netlag
08-12-07, 03:18
ναι ειναι δυσκολο να μπεις στο λουκι φερε αμαξι απο γερμανια που μαλιστα δεν εισαγεται ελλαδα. Ετσι και αλλιως δεν βιαζομαι. Θα παω φανταρος πρωτα. Το καλοκαιρι μαλλον και οποτε σε κανα 1,5 χρονο απο τωρα θα παω για αγορα αυτοκινητου. Μου εχει κατσει πολυ το συγκεκριμενο μοτερ. + Οτι το D-CAT auris φοραει διπλα ψαλιδια πισω. Το μοτερ αυτο ειναι απο αλλο πλανητη.

Η Τοyota Hellas υπαρχει περιπτωση να το εισαγει με ειδικη παραγγελια αποκλειστικα για την αφεντια μου?

baldrick
08-12-07, 16:23
Στην Ελλάδα είσαι Tony Montana και ειδικά η Toyota Hellas με τις πωλήσεις που έχει εδώ δεν πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου. Εκτός βέβαια και αν σε λένε Λάτση, Κόκκαλη, Βαρδινογιάννη...!:p

Patentman
08-12-07, 19:25
Η Τοyota Hellas υπαρχει περιπτωση να το εισαγει με ειδικη παραγγελια αποκλειστικα για την αφεντια μου?

Το κανουν σε αλλες περιπτωσεις καποιες φορες μερικες εταιριες.
Σε μοντελα που ειναι πανακριβα ή ειδικα. Συνηθως σε εξοπλισμους μοντελων που ποτε δεν ερχονται επισημα.

Αλλά μαλλον θα κοιταξουν να το αποφυγουν αφου θα πρεπει να σου παρεχουν υποστηριξη & εγγυηση.

Περιμενε μηπως και βγει κανενα ταξι. ;)

netlag
08-12-07, 20:29
Αν με ελεγαν Λατση κλπ, δεν θα πηγαινα για οικονομικο diesel, αλλα για κανα 6λιτρο ατμοσφαιρικο βενζινης.
Τεσπα, οσο πας να ξεμπλεξεις αυτη την υποθεση τοσο πιο πολυ μπλεκεις. Το βεβαιο ειναι, ακομα και να φερω αυτο το αμαξι στη Μπανανία, μια ζωη θα τρεχω, θα ψαχνω κλπ εξαιτιας της ελλειψης τεχνογνωσιας και ανταλλακτικων.

παιδες thanx.

DOU
05-03-08, 14:07
Ασχετο,

Η Porsche αγοράζει τη Volkswagen

Ύστερα από το Διοικητικό Συμβούλιο της Δευτέρας η διοίκηση της Porsche γνωστοποίησε την τελική της απόφαση να πάρει υπό τον έλεγχό της το μεγαλύτερο ευρωπαίο κατασκευαστή αυτοκινήτων, τη Volkswagen. Δια στόματος του Διευθύνοντος Συμβούλου της Porsche Wendelin Wiedeking, ενημερωθήκαμε ότι "πρόκειται για μία επένδυση συνολικού ύψους περίπου 10 δισ. ευρώ που έχει ως στόχο να δημιουργήσει μία από τις ισχυρότερες και πιο καινοτόμες συμμαχίες στο χώρο της αυτοκίνησης η οποία θα έχει τη δυνατότητα να αναμετρηθεί με τον αυξανόμενο παγκόσμιο ανταγωνισμό".

Να υπενθυμίσουμε σε αυτό το σημείο ότι η Porsche είχε εδώ και καιρό στα σκαριά την πρόταση για εξαγορά της Volkswagen, κάτι που κατέστη δυνατό μόλις πριν από λίγους μήνες όταν και το Ανώτατο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αποφάσισε ότι ο νόμος που προστάτευε τη Volkswagen από επιθετικές εξαγορές ήταν ασύμβατος με το Ευρωπαϊκό Δίκαιο.

Τέλος να αναφέρουμε οτι όλα συγκλίνουν στο ότι οι ιθύνοντες της Porsche δεν πρόκειται να συγχωνεύσουν τις δύο εταιρίες.
http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=2270


Ετσι πληροφοριακα.

netlag
05-03-08, 14:18
Ηταν να γινει εδω και αρκετο καιρο. Υπηρχε ενας νομος στη Γερμανια που δεν επετρεπε επιθετικη εξαγορα της Volkswagen αλλα καταργηθηκε. Η Porsche ειχε το 31% του VAG, απλα τωρα μαλλον παει για το 50+%.

pancon
05-03-08, 14:52
Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον: Ποια τουτού της κατηγορίας "C" (σε γήινες εκδόσεις, 1.6 και εκεί γύρω) από τα τωρινά μοντέλα έχουν την καλύτερη οδική συμπεριφορά? Focus, Mazda3, Leon?

netlag
05-03-08, 15:38
Focus και Mazda 3 ειναι το ιδιο αυτοκινητο στην ουσια, και αμφοτερα εχουν αριστη οδικη συμπεριφορα. Το Leon εχει την πιο σπορ οδικη συμπεριφορα απο οτι λενε τα περιοδικα που συνεπαγεται μειωμενη ανεση. Απο αυτα τα 3, το μονο που εχω οδηγησει ειναι το Focus 1,6. Μια χαρα στριβει, ειναι ευκολοδηγητο κλπ.

Garry
05-03-08, 15:40
Αν δεν είναι πρόβλημα οι χώροι για την οικογένεια θα έλεγα πως τως opel corsa είναι καλή επιλογή.:)

pancon
06-03-08, 13:39
ΟΚ Tony (EDIT: & Euri), ευχαριστώ. :oneup:

euri
06-03-08, 13:56
Focus και Mazda 3 ειναι το ιδιο αυτοκινητο στην ουσια, και αμφοτερα εχουν αριστη οδικη συμπεριφορα. Το Leon εχει την πιο σπορ οδικη συμπεριφορα απο οτι λενε τα περιοδικα που συνεπαγεται μειωμενη ανεση. Απο αυτα τα 3, το μονο που εχω οδηγησει ειναι το Focus 1,6. Μια χαρα στριβει, ειναι ευκολοδηγητο κλπ.

Έχω οδηγήσει το Focus 1,6 και έχω το Leon 1,6.

To Focus είναι όντως ευκολοδήγητο, έχει πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, δίνει την αίσθηση στιβαρού οχήματος, δεν προβληματίζει. Άνετη ανάρτηση και στρίβει ωραία, χωρίς να δημιουργεί αίσθηση ανασφάλειας. Δεν ξέρω τη συμπεριφορά του σε ζόρικες καταστάσεις.

Το Leon είναι λίγο πιο "σπιρτόζικο" και λιγότερο άνετο (ελαφρά όμως). Πατάει καλά στο δρόμο και δίνει μια πιο σπορ αίσθηση. Σε "ζόρικες" καταστάσεις δεν προβληματίζει η συμπεριφορά του. Δεν το έχω φτάσει στο όριο (και γενικά δεν προτίθεμαι...).

21century
07-03-08, 20:35
Φθηνα ανταλλακτικα και γνησια θυμιζω ότι διαθέτει η χιοντάι. Το καλό ειναι οτι δεν παρουσιαζουν προβλήματα είτε έχεις απλό είτε Κουπέ..το λέω για όσους έχουν ίδια αυτοκίνητα..

klou
09-03-08, 17:28
Το kia ceed το οδήγησε κανείς ; Το είδα από κοντά και με εντυπωσίασε. Αν δεν ήταν Kia...

giannhs1984
11-03-08, 01:53
Έχω οδηγήσει το Focus 1,6 και έχω το Leon 1,6.

To Focus είναι όντως ευκολοδήγητο, έχει πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, δίνει την αίσθηση στιβαρού οχήματος, δεν προβληματίζει. Άνετη ανάρτηση και στρίβει ωραία, χωρίς να δημιουργεί αίσθηση ανασφάλειας. Δεν ξέρω τη συμπεριφορά του σε ζόρικες καταστάσεις.

Το Leon είναι λίγο πιο "σπιρτόζικο" και λιγότερο άνετο (ελαφρά όμως). Πατάει καλά στο δρόμο και δίνει μια πιο σπορ αίσθηση. Σε "ζόρικες" καταστάσεις δεν προβληματίζει η συμπεριφορά του. Δεν το έχω φτάσει στο όριο (και γενικά δεν προτίθεμαι...).
το παταει καλα ειναι ουτοπικο μαλλον
οταν το ειχα για λιγες μερες πιστευα οτι 3 λωριδες δεν θα εφταναν για να παρω μια στροφη..

Aias
17-04-08, 00:12
Εγω παιδια λεω να παω για το citroen c4 1600.Μου αρεσει πολυ σαν αμαξι.ΘΑ κανονισω και ενα test drive να το δω και στον δρομο.

iloxos
17-04-08, 11:49
στα 1600 στα 17000-20000 αλφα 147 και λεον για επιδόσεις-κρατήματα (πολλά έξοδα για λάδια, σέρβις)

το φοκους είναι το πιο οικονομικό, δεν χαλάει, αλλά είναι κουβας μέσα-έξω. το γκολφ είναι λιγο καλύτερο και έχει πολύ καλή μεταπώληση!!!

γιαπωνέζικα-κορεάτικα για 0 έξοδα αλλά βαρετή οδήγηση...

μακριά απο τα υπερπροβληματικά - και πάμφθηνα - σιτροέν. C4 φίλου 1 σοβαρό πρόβλημα το τρίμηνο. τα ίδια βλέπω και στο φόρουμ τους.

τσεκάρετε επίσημα και ανεπίσημα φόρουμ και μη ντρέπεστε: ρωτήστε κάποιον (άντρα μέχρι 40) που τα οδηγεί.

pancon
17-04-08, 17:16
το φοκους είναι το πιο οικονομικό, δεν χαλάει, αλλά είναι κουβας μέσα-έξω.

Σχεδιαστικά, κάνανε βήματα προς τα πίσω στη δεύτερη γενιά ρε γμτ. Για να δούμε στην τρίτη (το πρωτότυπο Verve και το επηρεασμένο από αυτό νέο Fiesta δεν είναι άσχημα).

Γκολφ δεν μένουν πάρα κάποιοι μήνες μέχρι να δούμε το καινούριο αν δεν κάνω λάθος.

gatoulas
20-04-08, 14:46
Στράβωσε κάτι με το leasing και θέλω επειγόντως κάτι μικρό για τις μετακινήσεις μου (πόλη και ταξιδάκια στα 200km) και βρήκα ένα Seat Ibiza Formula Sport (115hp) ετοιμοπαράδωτο στα 14Κ (όχι μετερητοίς φυσικά).
Σκέφτομαι να το πάρω για μια τετραετία και μετά να το σπρώξω...
Καμμια γνώμη;

Patentman
20-04-08, 23:38
Μετα δεν θα πιανει μια.

Μην παρεις Ibiza.
Παρε κατι σε Getz αν σε ενδιαφερει η τσεπη σου οσο αφορα σερβις/βλαβες.
Ή αλλιως παρε κατι σε Toyota.

Διαφορετικα παρε το νεο skoda fabia.

gatoulas
21-04-08, 09:46
Ο άνθρωπός μου :P
Με τους ασιάτες έχω μια ανεξήγητη αντιπάθεια και το σήμα της skoda μου ανεβάζει την πίεση.
Έψαχνα είναι η αλήθεια να βρώ το Polo 100PS το οποίο έχει σταματήσει αλλά θα κάνω μερικά τηλέφωνα μπας και έχει ξεμείνει κανένα κομμάτι.
Απλά το ibizάκι το βρίσκω ετοιμοπαράδωτο...
Άλλη επιλογή ήταν το Punto TJET αλλά πάει 18Κ

euri
21-04-08, 10:11
Είσαι προκατειλλημμένος :p

netlag
21-04-08, 11:13
Yaris για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αξιοπιστο, ποιοτικο, οικονομικο. Κραταει την αξια του ψηλα, και φευγει ευκολα σαν μεταχειρισμενο.

Ηδη εχει βγει το καινουριο ibiza, και αναμενεται Ελλαδα. Για το παλιο, τα λογια ειναι περιττα. Κακιστη ποιοτητα, και τριξιματα (κουδουνιστρα).
Τσεκαρε suzuki swift. Ειναι καλο αμαξακι στα λεφτα του.

Ωραιο και το Opel Corsa. Αν ειναι αξιοπιστο τοτε ειναι μια καλη επιλογη. Απλα τα αυτοκινητα της Opel την τελευταια δεκαετια εχουν δωσει ασχημα παραδειγματα στο τομεα αυτο.

Περνα απο τις αντιπροσωπειες για test drive.

gatoulas
21-04-08, 11:20
Είσαι προκατειλλημμένος :p

Είμαι :p

euri
21-04-08, 11:38
Έλα να σε πάω βόλτα με το γιαπωνέζικό μου για να αλλάξεις γνώμη :p

iloxos
21-04-08, 11:51
Μάγκες αυτή τη στιγμή πάρα πάρα πολύ καλό είναι και το Mazda 2.

gatoulas
21-04-08, 12:13
Έλα να σε πάω βόλτα με το γιαπωνέζικό μου για να αλλάξεις γνώμη :p

Μπά. Είμαι ξεροκέφαλος!

Πάντως ψάχνοντας χρηματοδοτικά, βλέπω ότι το GPunto τελικά βγαίνει φτηνότερο από το ibiza.
Αχ... για Ιταλό με ξαναβλέπω... Απο εμφάνιση χάλια αλλά στην τιμή του νομίζω είναι το πιο τίμιο τελικά.

giannhs1984
21-04-08, 12:50
εαν λες χαλια το πουντο που κερδισε τοσα βραβεια ακριβως επειδη μοιαζει με μαζερατι τι να πω...
αλλωστε βγαινει και το alfa mi.to

netlag
21-04-08, 13:42
Μάγκες αυτή τη στιγμή πάρα πάρα πολύ καλό είναι και το Mazda 2.

+1 :oneup:

Patentman
21-04-08, 17:22
Αν θελεις να του πιεις το αιμα και να μην δωσεις φραγκο αλλά και να μην εισαι ολη την ωρα για καποια βλαβη στο συνεργειο τοτε παρε οπωσδηποτε ειτε Hyundai, ειτε Toyota.

Αν θελεις καθισμα τυπου μπακετ, ανεση, κρατημα και φρενα τοτε παρε κατι αλλο.
Αλλα θα τα ακουμπας με τα αλλα ή και να μην τα ακουμπας (αν σε καλυπτει η εγγυηση) θα τρεχεις συνεχεια, θα γινεις φιλαρακι με τον συνεργειά.
Το Punto στην ακριβη εκδοση εχει καλα καθισματα.

Μακρια απο Seat, και απο Opel, ε! Τον νου σου!!!

ΥΓ. πηγαινε και κανε ενα καλάθι αντ/κων στην Opel και μετα αν σου εχουν μεινει μαλλια παρ`το.
Ασε που ειναι και ζημιαρικα.

gatoulas
21-04-08, 17:25
Αν θελεις να του πιεις το αιμα και να μην δωσεις φραγκο αλλά και να μην εισαι ολη την ωρα για καποια βλαβη στο συνεργειο τοτε παρε οπωσδηποτε ειτε Hyundai, ειτε Toyota.

Αν θελεις καθισμα τυπου μπακετ, ανεση, κρατημα και φρενα τοτε παρε κατι αλλο.
Αλλα θα τα ακουμπας με τα αλλα ή και να μην τα ακουμπας (αν σε καλυπτει η εγγυηση) θα τρεχεις συνεχεια, θα γινεις φιλαρακι με τον συνεργειά.
Το Punto στην ακριβη εκδοση εχει καλα καθισματα.

Μακρια απο Seat, και απο Opel, ε! Τον νου σου!!!

ΥΓ. πηγαινε και κανε ενα καλάθι αντ/κων στην Opel και μετα αν σου εχουν μεινει μαλλια παρ`το.
Ασε που ειναι και ζημιαρικα.

Opel ούτε που το σκέφτομαι.
Από την αρχή είμαι ανάμεσα σε Ibiza και Grande Punto TJET.
H Fiat βλέπω ότι έχει και καλύτερη χρηματοδότηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τα καθίσματα (εξ' άλλου την έκδοση sport κοιτάω).
Πάντως βλέπω έχεις κάκιστη γνώμη για τους ισπανούς :P

leasedline
21-04-08, 17:26
+1 για σκοντα, η εταιρεια αυτη θα βαλει γυαλια σε ολους...

Patentman
21-04-08, 17:30
Μα δεν χρειαζεται να σου πω για τους πολλαπλασιαστες, τα ψαλιδια (βασικα τα πισω σινεμπλοκ -ευτυχως πωλουνται ξεχωριστα), την ατσαλη αναρτηση (βλεπε κακος σχεδιασμος ψαλιδιων και μαλακα σινεμπλοκ), το μαπα φρεναρισμα, το οτι γινονται πιτα με το παραμικρο, ουτε για το οτι τριζει σαν να εχουν σκουριασει τα κοκκαλα του, κτλ.

Και μονο οτι τα πεταλια σε ολα τα Seat ειναι γεια σου αυτο φτανει.
Και που να οδηγησεις κανενα cordoba...θα πατας φρενο σαν τσολιας! :rofl:

Ναι δεν μου αρεσει τιποτα σε αυτα, ουτε καν το ονομα ή το κοινο που τα αγοραζει.

gatoulas
21-04-08, 18:20
Μα δεν χρειαζεται να σου πω για τους πολλαπλασιαστες, τα ψαλιδια (βασικα τα πισω σινεμπλοκ -ευτυχως πωλουνται ξεχωριστα), την ατσαλη αναρτηση (βλεπε κακος σχεδιασμος ψαλιδιων και μαλακα σινεμπλοκ), το μαπα φρεναρισμα, το οτι γινονται πιτα με το παραμικρο, ουτε για το οτι τριζει σαν να εχουν σκουριασει τα κοκκαλα του, κτλ.

Και μονο οτι τα πεταλια σε ολα τα Seat ειναι γεια σου αυτο φτανει.
Και που να οδηγησεις κανενα cordoba...θα πατας φρενο σαν τσολιας! :rofl:

Ναι δεν μου αρεσει τιποτα σε αυτα, ουτε καν το ονομα ή το κοινο που τα αγοραζει.

:crazy: Σαφέστατος!

Με βοηθάς να πάω προς τον γραντόπουντο που ήταν επιλογή μου και για τη μακροχρόνια αλλά στράβωσε :P

Thanks for your time ;)

giannhs1984
21-04-08, 18:48
εαν πας για punto gp μην παρεις κατι λιγοτερο απο το τον βασικο tjet
αφενως γιατι οι υπολοιποι κινητηρες ειναι τουλαχιστον ψοφιμια και δεν κολλαει με ολο το παρουσιαστικο του αμαξιου αυτο το μοτερ..

gatoulas
21-04-08, 19:06
Έχεις δίκιο. Για την έκδοση Sport 120PS κοιτάω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.