PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

pan05
21-04-08, 20:24
Καλησπέρα και από εμένα.

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι, με budget 7-8 K. Σήμερα είδα ένα VW Polo 1.4L, 101 PS, μοντέλο του 2003 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν σύνολο. Επιπλέον, από όσο μπόρεσα να συμπεράνω από αυτή τη πρώτη επαφή, έμοιαζε να είναι αρκετά καλοσυντηρημένο.

Μιας και δε το κατέχω αρκετά το άθλημα, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας για μια τέτοια αγορά.

Ευχαριστώ.

iloxos
22-04-08, 09:31
Προσοχή στα φρένα του grantepunto. Τσεκάρετε τα δισκόφρενα, πότε μπήκαν και αν είναι απο την ελατωματική παρτίδα.

euri
22-04-08, 09:33
Στο Bravo δεν ήταν αυτό το πρόβλημα; :hmm:

giannhs1984
22-04-08, 11:13
δεν υπαρχει προβλημα αυτα τα προβληματα που κατασκευαζει το auto moto und sport οπως παλια με το σκανδαλο του tipo Που εδινε 10 ιππους παραπανω απο οτι ελεγε και το περιοδικο ετρεξε να το θαψει.......

μια χαρα ειναι κοιταζτε στο νετ τοσα reviews Που του εχουν κανει και δεν εχει πει κανεις τιποτα

netlag
22-04-08, 11:14
Το προβλημα μαλλον ειναι στην εγκυροτητα του περιοδικου που ανεδειξε το θεμα φρενων στο Bravo.

manoulamou
22-04-08, 11:20
Καλησπέρα και από εμένα.

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για ένα μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι, με budget 7-8 K. Σήμερα είδα ένα VW Polo 1.4L, 101 PS, μοντέλο του 2003 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν σύνολο. Επιπλέον, από όσο μπόρεσα να συμπεράνω από αυτή τη πρώτη επαφή, έμοιαζε να είναι αρκετά καλοσυντηρημένο.

Μιας και δε το κατέχω αρκετά το άθλημα, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας για μια τέτοια αγορά.

Ευχαριστώ.
Μηπως κατι σε Toyota Yaris ή Opel Corsa;:oneup:
Βεβαια παιζει και το ποιος το ειχε πριν, γιατι μπορει να τοχει εξοντωσει...;)

iloxos
22-04-08, 11:42
νομίζω τα δισκόφρενα είναι τα ίδια και στα 2 μοντέλα. δεν ξέρω αν είναι εσκεμένο απο το automotorsport ή το autoτριτη ούτε είμαι αρνητικός σε αγορά (το bravo μ@@@@ & δ@@@@) αλλά καλύτερα να προσέχουμε.

gatoulas
22-04-08, 11:44
Στο Bravo δεν ήταν αυτό το πρόβλημα; :hmm:

Ναι. Υποτίθεται μικρά για το βάρος του...
Σήμερα θα τον κάνω βόλτα το grandopunto να πάρω μια αίσθηση και αν δε μου κάτσει κάτι στραβά... έκλεισε.

euri
22-04-08, 12:20
Δεν ξέρω πώς είναι με τους Tjet κινητήρες, πάντως το 8βάλβιδο 1400άρι που είχα οδηγήσει όταν πρωτοβγήκε ήταν συγκρίσιμο με ποδήλατο...

iloxos
22-04-08, 13:10
για τα φρένμα θες τουλάχιστον μισάωρο σε κλειστές στροφές. τράβα μια βόλτα με στροφιλικια

giannhs1984
22-04-08, 14:28
ναι ελεγε το auto moto und sport οτι τα φρενα εχασαν την πιεση
και εδειξαν το μπραβο εξω σε ενα χωματοδρομο..
μετα ειπαν οτι το πηγαν μονοι τους σε ενα συνεργειο(χωρις φρενα παντα..)
και εβγαλαν φωτογραφια δισκοφρενων απο corolla 72 που εχει μπουζονια ενω το punto/bravo δεν εχει καν μπουζονια ουτε διαταξη de dion μπροστα οπως ειχε το corolla εκεινο..
+ οτι ηταν σκουριασμενο το φρενο και η αναρτηση κυριολεκτικα..

και για να δεις ποσο γελειοι ειναι
http://www.ams.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=62724&category_id=99
αυτο ειναι το review τους για το πουντο.. ουτε λογος για τα φρενα
ενω το review για το μπραβο που φοραει τα ιδια εχει αποσυρθει η επιμαχη φωτο με τα φρενα του μπραβο..

gravis
24-04-08, 15:10
Ερωτηση : Περα απο ζαντες απο κραμα αλουμινιου, υπαρχουν ζαντες και απο αλλα κραματα? και εαν ναι ποια τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα

giannhs1984
24-04-08, 15:56
ναι αλλα ειναι κατα πολυ ακριβοτερες και δεν προσφερουν κατι αλλο εκτως απο την μειωση της ανατρομενης ζαντας(εκτως και εαν τα εχουν σχεδιασει ετσι ωστε να "κοβει" αερα προς τα φρενα)

gatoulas
24-04-08, 23:14
Fiat Grande Punto Sport... μετά από μια σύντομη βόλτα:

+ Γραμμικότατο στην επιτάχυνση
+ Στιβαρό και αθόρυβο
+ Ζωντανός κινητήρας
+ Εξοπλισμός

- Το ESP δεν απενεργοποιείται
- Το parking radar ομοίως
- Λείπει μία 6η σχέση

giannhs1984
24-04-08, 23:38
Fiat Grande Punto Sport... μετά από μια σύντομη βόλτα:

+ Γραμμικότατο στην επιτάχυνση
+ Στιβαρό και αθόρυβο
+ Ζωντανός κινητήρας
+ Εξοπλισμός

- Το ESP δεν απενεργοποιείται
- Το parking radar ομοίως
- Λείπει μία 6η σχέση
που δεν την χρειαζεται να λες..μια χαρα κανει και 5η για Overdrive σε αυτο (τουλαχιστον αυτο εχω δει στο αμαξακι μου:oneup:)

pelasgian
24-04-08, 23:41
Σε αυτην την κατηγορια ακουσα οτι παιζει το suzuki vagon R ..


καλό μεν, άσχετο στο κράτημα όμως. Γιατί όχι ένα suzuki swift και γιατί όχι ένα suzuki swift 4x4. (Είναι ακριβό όμως, γύρω στα 16,000e)



Και ενα τριτο που θα ηθελα να ρωτησω, αξιζει να παρεις μεταχειρισμενο μουράτο αμαξι μεγαλης κατηγοριας 15.000-17.000 ευρω τυπου ΒΜW, Audi, Volvo, Saab ? .


Από έκθεση μόνο και με εγγύηση και να το ανεβάζει καλίμπρα.
(Α, και πλήρη ιστορία συντήρησης).

Λοιπόν, επειδή είσαι macας, θα σου πω τι θα πάρεις. Θα πάρεις ένα ΑΣΠΡΟ φιέστα. Πήγαινε σε έκθεση να το δεις τώρα.
Επίσης δες και το fiat bravo/a.

Μην σε μπερδεύει που είναι FIAT, κατά τη γνώμη φίλου που έδιωξε GOLF, είναι καλύτερο και ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ!

gatoulas
30-04-08, 17:43
Όχι ότι ενδιαφέρει και κανέναν αλλά ο grandopuntoς παραγγέλθηκε. :cool:
Το κακό είναι ότι σύντομα έρχεται το abarth punto και διαισθάνομαι ότι έπρεπε να είμαι υπομονετικός αλλά... τα αυτοκίνητα είναι για να τα αλλάζεις :whistle:

giannhs1984
30-04-08, 17:54
Όχι ότι ενδιαφέρει και κανέναν αλλά ο grandopuntoς παραγγέλθηκε. :cool:
Το κακό είναι ότι σύντομα έρχεται το abarth punto και διαισθάνομαι ότι έπρεπε να είμαι υπομονετικός αλλά... τα αυτοκίνητα είναι για να τα αλλάζεις :whistle:
το abarth ερχεται και μεσω γερμανιας ξερεις:oneup: που το εχουν ηδη..
αλλωστε θα υπαρξει και το σχετικο κιτ στο να μεταπηδησεις απο την απλη στην abarth εκδοση των 150 γιατι για τα 180 θελει αλλαγη μοτερ

οπως και να εχει μεγιες καλα ταξιδια
(και φυσικα οταν θα εχεις τα λεφτα και δεν το κανεις abarth αλλαξε τις αναρτηση με kw variant γιατι η δικες του μετα απο λιγο καιρο ειναι "λιγες" για το αμαξι)

Kokostas
03-05-08, 20:35
Επειδη ξερω οτι μια αγορα αυτοκινητου εχει πολλα υποκειμενικα κριτηρια , αλλα παρολα αυτα μια γνωμη παντα μετραει. Ενδιαφερομαι για αυτοκινητο με τιμη μεχρι 12000 ευρώ, στο έτος το 90% θα το περναει στην πόλη και ενα 10% εαν τυχει κανενα ταξιδακι.
Μεχρι 1400 κυβικα βαρια 1600 αν μπορει να υπαρξει σε τετοια κατηγορια, να περνει ανετα 4 ατομα και αρκετο χωρο αποσκευων. Με ενδιαφερει προτιστως η ασφαλεια και η ανεση, και για το τελος με ενδιαφερει να εχει και το ψιλογκαζακι του :oops: .
Ακουω γνωμες ! ;)

SEAT IBIZA με κλειστά μάτια!!!

DOU
13-05-08, 03:12
http://www.youtube.com/watch?v=6QrpbzK9sf0&feature=related

Σε λιγο καιρο θα παρκαρουν απο μονα τους τα αυτοκινητα...:p

netlag
13-05-08, 13:17
http://www.youtube.com/watch?v=IkEu-PdVlK0

DOU
13-05-08, 19:28
Lamborghini LP560-4

Φοβερη η νεα Lamborghini LP560-4...

36385
36386

Βεβαια δεν πολυταιριαζει με τον τιτλο του thread...:p

Η τιμή της Lamborghini LP560-4 θα ξεκινάει από 220 χιλιάδες ευρώ.:crazy::crazy::biggrin:

manoulamou
13-05-08, 19:32
Εχω τα 220- εχετε τις χιλιαδες;;;
Ονειρα και πού να τα κυκλοφορησεις:
στην Κηφισιας κανα 15Αυγουστο ή στο ... πεταλο του Μαλιακου;
:twisted:

oktoa21
13-05-08, 20:20
Έτσι όπως έχει γίνει η Αθήνα θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο να έχει κανείς ακριβό αυτοκίνητο. Να το κυκλοφορήσει πού; Στους πηγμένους δρόμους με 1η-2α; Ή να το αφήνει στο δρόμο παρκαρισμένο το βράδυ και να κινδυνεύει να το βρει το πρωί χαραγμένο με κανένα κλειδί;

aglaisma
13-05-08, 21:20
Εχω εδω και 5 χρονια το ibiza. Αν ξαναεπαιρνα αυτοκινητο τωρα, θα ηταν παλι ibiza. Ζημιες δεν εβγαλε ποτε με 95.000 χιλιομετρα αυτη τη στιγμη και με εχει παει παντου χωρις ποτε να κανει κιχ. Τα τριξιματα που λες patentman τα εχουν ολα τα αυτοκινητα. Μπορει να μη τριζει τους πρωτους μηνες ασχετως μαρκας, θα τριξει ομως καποια στιγμη αυτο ειναι σιγουρο καθως τα μερη των αυτοκινητων ειναι κινητα και εχουν καποιες και ορισμενες ανοχες μεταξυ τους.
Τα 75 αλογα δεν εχουν να ζηλεψουν πολλα απο εκεινα του μεγαλου 1400(101hp) καθως τουλαχιστον μεχρι τα 80 φορτωνουν πολυ γρηγοροτερα στο 75αρι(2,5 αυτοκινητα διαφορα ειχα με ενα φιλο:rofl:βεβαια με το που κουμπωσε τριτη φορεσα κυαλια). Το λεω αυτο διοτι σε νορμαλ δρομους στην πολη, τα 80 ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. Εως αυτα τα km εχει δυναμη που σου φτανει και σου περισσευει.
Το αμαξακι το εχω ευχαριστηθει πραγματικα(και οδηγικα) αν και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απο χωρους, ειδικα για τους πισω. Το ταμπλω του παροτι full πλαστικο, το θεωρω το πιο ομορφο σε σχεση με τον ανταγωνισμο του τοτε(απολαυση ο κοκκινος φωτισμος που ειναι εξαιρετικα ανετος το βραδυ και δεν κουραζει σε καμια περιπτωση). Θελω κλεινοντας να πω οτι ειναι ενα τιμιο αυτοκινητο για αυτα που πληρωνει καποιος γι αυτο και για εκεινα που αυτο του προσφερει. Απλα τιποτε λιγοτερο η περισσοτερο

Να προσθεσω οτι εχω δει και ρενω κλιο 5ετιας με τα ιδια km και ο επιλογεας πηγαινε τοσο πολυ μπρος-πισω που νομιζες οτι θα αλλαξει μονο του ταχυτητα

Αυτα βλεπω και δεν εχω μετανιωσει δευτερολεπτο για το ibiza. Περα απο ολα αυτα δε θα σου προτεινα να το παρεις τωρα που αλλαζει μοντελο διοτι ναι μεν θα το παρεις κοψοχρονια, αλλα υστερα θα θες να το καψεις διοτι δε θα πιανει φραγκο

emeliss
13-05-08, 22:03
Τα τριξιματα που λες patentman τα εχουν ολα τα αυτοκινητα. Μπορει να μη τριζει τους πρωτους μηνες ασχετως μαρκας, θα τριξει ομως καποια στιγμη αυτο ειναι σιγουρο καθως τα μερη των αυτοκινητων ειναι κινητα και εχουν καποιες και ορισμενες ανοχες μεταξυ τους.

Κάποια όμως παίζουν μουσική από τα τριξίματα και άλλα βγάζουν ψιθυρίσματα όταν το θυμηθούν.

aglaisma
14-05-08, 01:06
Υπερβαλλεις λιγο. Εχουν δει τα ματια μου αρκετα αυτοκινητα και διαφορες μαρκες λογω του οτι ο κολλητος μου δουλευει σε περιοδικο. Ακομα χειροτερα εχω μπει σε Bmw 335i που ετριζε στο πορτπαγκαζ(αυτοκινητο 50+ χιλιαδων ευρω). Αυτο δε σημενει οτι ολες οι bmw τριζουν πολυ λιγο ή ανεπαισθητα. Διαβασε λιγο καλυτερα τι γραφω πιο πανω. Το τριξιμο ειναι τριξιμο οπως και να το κανεις. Εμενα το ibiza εχει καποια τριξιματακια αλλα ειναι και 5 χρονων αυτοκινητο. Ενοειται καινουριο δεν εκανε το παραμικρο. Προσωπικα, δεν εχω μπει σε αυτοκινητο που δε τριζει εστω και λιγο. Οταν λεμε δε τριζει, σημενει μηδεν τριξιμο, πραγμα αδυνατον.

mpardsu
14-05-08, 02:09
Υπερβαλλεις λιγο. Εχουν δει τα ματια μου αρκετα αυτοκινητα και διαφορες μαρκες λογω του οτι ο κολλητος μου δουλευει σε περιοδικο. Ακομα χειροτερα εχω μπει σε Bmw 335i που ετριζε στο πορτπαγκαζ(αυτοκινητο 50+ χιλιαδων ευρω). Αυτο δε σημενει οτι ολες οι bmw τριζουν πολυ λιγο ή ανεπαισθητα. Διαβασε λιγο καλυτερα τι γραφω πιο πανω. Το τριξιμο ειναι τριξιμο οπως και να το κανεις. Εμενα το ibiza εχει καποια τριξιματακια αλλα ειναι και 5 χρονων αυτοκινητο. Ενοειται καινουριο δεν εκανε το παραμικρο. Προσωπικα, δεν εχω μπει σε αυτοκινητο που δε τριζει εστω και λιγο. Οταν λεμε δε τριζει, σημενει μηδεν τριξιμο, πραγμα αδυνατον.

Και όμως υπάρχει. Πηγαίνε στο 1:30 στο βίντεο (απευθείας, μπας και δεν ακούσεις την τιμή.. :p)

http://www.youtube.com/watch?v=x4ATNYMbWAM

aglaisma
14-05-08, 10:22
Χαιρω πολυ. Και οι rolls royce ειναι χειροποιητες και αποτι λενε εχουν πληρη ηχομονωση. Το θεμα μας ειναι οτι αλλο 10-15 και 20 χιλιαδες ευρω αυτοκινητο, και αλλο 400 500 και 600k

manoulamou
14-05-08, 11:32
Μην ξεχνατε πως η δυναμη της μηχανης και η τελικη μεγαλυτερη ταχυτητα
δεν ειναι για τις Εθνικες οδους αλλα ισα-ισα στην πολη!
Μια καλη επιταχυνση δειχνει ενα αξιοπιστο αυτοκινητο
ικανο να ξελασπωσει ακομη και τον μεσο οδηγο
απο πολυ δυσαρεστες καταστασεις!
Δεν ειναι θεμα ποσα χρειαζομαστε καθημερινα αλλά σε μια ωρα αναγκης...:oneup:

aglaisma
14-05-08, 13:38
Ετσι ακριβως

pancon
14-05-08, 13:43
Και όμως υπάρχει. Πηγαίνε στο 1:30 στο βίντεο (απευθείας, μπας και δεν ακούσεις την τιμή.. :p)

http://www.youtube.com/watch?v=x4ATNYMbWAM

Τώρα που μεγάλωσε το adslgr τόσο, φρονώ πως η Σ.Ο θα πρέπει να μετακινείται με τέτοια. :crazy:

giorgosc61
04-09-08, 09:14
@ Patentman

Καλημέρα,

Σκέφτομαι την αγορά του Renault Clio TCE 1.2 Dynamic ή Expression έκδοση.

Κριτήρια που με οδήγησαν στο συγκεκριμένο μοντέλο:
- Αρκετά μικρό για διευκόλυνση στο παρκάρισμα μια και θα κινείται κυρίως στην πόλη και λίγα ταξίδια
- 288 λίτρα αποθηκευτικό χώρο αποσκευών (τον δεύτερο μεγαλύτερο στην κατηγορία του)
- Καλές κριτικές στο internet και δεν βρήκα κάπου να αναφέρονται προβλήματα
- Πολύ όμορφο μέσα έξω
- Δείχνει να έχει δυνατό κινητήρα για μικρό, αλλά και οικονομικό 5.9 λ/100 km (http://www.ixauto.gr/article.php?id=464)
- Λίγα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα (1.2 λίτρα)
- Άνετοι χώροι μπρος-πίσω

1) Το έχει κάποιος να μας πει γνώμες;
2) O turbo κινητήρας αναμένεται να δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον;
3) Αληθεύει ότι οι turbo κινητήρες απαιτούν 100 οκτάνια για να λειτουργήσουν;
4) Είναι αξιόπιστο;
5) Το κόστος συντήρησης είναι μεγάλο;

Αγοράζεται για οικογενειακή χρήση και με προοπτική 10ετίας.

ΥΓ. Αμάξι που οδηγώ τώρα Ford Fiesta 1.2 2001

giannhs1984
04-09-08, 14:20
Μην ξεχνατε πως η δυναμη της μηχανης και η τελικη μεγαλυτερη ταχυτητα
δεν ειναι για τις Εθνικες οδους αλλα ισα-ισα στην πολη!
Μια καλη επιταχυνση δειχνει ενα αξιοπιστο αυτοκινητο
ικανο να ξελασπωσει ακομη και τον μεσο οδηγο
απο πολυ δυσαρεστες καταστασεις!
Δεν ειναι θεμα ποσα χρειαζομαστε καθημερινα αλλά σε μια ωρα αναγκης...:oneup:
δεν περνεις bmw με 200+αλογα για ωρα αναγκης...;):rofl:

dslfan
04-09-08, 15:15
Εχω υποψη μου δυο πακετα,


το πρωτο opel corsa
τηρει τα κριτηρια που βαζεις, ψαψε τιμες και προδιαγραφες.
Εγω παντως που το εχω, λεω οτι ειναι το αμαξι που βαζεις βενζινα και ξεχνας να ξαναβαλεις.
Επιπλεον η συντηρηση του μετα ειναι εντελως ελαχιστη.
Οταν μιλαμε για αυτοκινητο σκυλι το εννοουμε.
(εκτος αν μου ετυχε εμενα η περιπτωση)


Το δευτερο πακετο,
ειναι να μπεις σε λογικη υβριδικου.
Δυστυχως με τα κριτηρια που βαζεις ειναι αδυνατο να το αγορασεις καινουριο.
Μπορεις ομως να σκεφτεις για μεταχειρισμενο (με 8-10.000 παιρνεις κατι νορμαλ) και το λεω αυτο γιατι αξιζει το κοπο.
Μπαινεις σε αλλη κατηγορια λογικης κυριως οδηγησης.
Οδηγας και νομιζεις οτι εισαι στην κρεβατοκαμαρα σου.

manoulamou
04-09-08, 16:48
δεν περνεις bmw με 200+αλογα για ωρα αναγκης...;):rofl:
Λιγο αργησες ... :p Οσο για bmw ... :down: δεν ειναι απαραιτητα,
υπαρχουν και λιγο πιο φτηνα αξιοπιστα αυτοκινητα!
Ολα ειναι θεμα επιλογων κι αμα δεις τα περισσοτερα τρακαρισματα στην πολη
ειναι τα σπιντατα μικρα ασταθη αλουμινια καποιων που το παιζουν σουμαχερ με "κουβαδες" ...:nurse:

vosk
04-09-08, 18:01
@ Patentman

Καλημέρα,

Σκέφτομαι την αγορά του Renault Clio TCE 1.2 Dynamic ή Expression έκδοση.

Κριτήρια που με οδήγησαν στο συγκεκριμένο μοντέλο:
- Αρκετά μικρό για διευκόλυνση στο παρκάρισμα μια και θα κινείται κυρίως στην πόλη και λίγα ταξίδια
- 288 λίτρα αποθηκευτικό χώρο αποσκευών (τον δεύτερο μεγαλύτερο στην κατηγορία του)
- Καλές κριτικές στο internet και δεν βρήκα κάπου να αναφέρονται προβλήματα
- Πολύ όμορφο μέσα έξω
- Δείχνει να έχει δυνατό κινητήρα για μικρό, αλλά και οικονομικό 5.9 λ/100 km (http://www.ixauto.gr/article.php?id=464)
- Λίγα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα (1.2 λίτρα)
- Άνετοι χώροι μπρος-πίσω

1) Το έχει κάποιος να μας πει γνώμες;
2) O turbo κινητήρας αναμένεται να δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον;
3) Αληθεύει ότι οι turbo κινητήρες απαιτούν 100 οκτάνια για να λειτουργήσουν;
4) Είναι αξιόπιστο;
5) Το κόστος συντήρησης είναι μεγάλο;

Αγοράζεται για οικογενειακή χρήση και με προοπτική 10ετίας.

ΥΓ. Αμάξι που οδηγώ τώρα Ford Fiesta 1.2 2001
Δεν ειμαι ο patent, αλλα ελπιζω να μην σε πειραζει να πω μια γνωμη ε;:p
Πρωτα απο ολα, για την καταναλωση:
εαν ΔΕΝ το πατας: Με την προυποθεση οτι το δουλευεις σε ικανη ροπη (δηλαδη φυσιολογικα) τοτε θα καψει το ιδιο η και λιγοτερο απο ενα μη υπερσυμπιεζομενο ιδιων κυβικων: σαν 1200αρι
εαν το πατας: Η καταναλωση θα ειναι εφαμιλλη (και ελαφρως υψηλοτερη) απο ενα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικου.
Κατα μεσο ορο ενας γνωστος με το αμαξι αυτο, εχει καταναλωση 7-7.5, αλλα ειναι τυπος που του αρεσει η ελαφρως γρηγορη οδηγηση.:) Δεν το εχω δει απο κοντα, αλλα νομιζω οτι ο λογος του ειναι εγκυρος.

2) εαν εχεις σκοπο να του κανεις ενα καλο στρωσιμο, να αποφυγεις το σκισιμο-και-σε-2-λεπτα-σβησιμο δεν θα εχεις προβλημα
3) Οχι... Ολοι σχεδον οι κινητηρες καταρχας σχεδιαζονται για 97-98 οκτανια για να βρισκονται αναμεσα στο 95 /100.
4) Οσο αξιοπιστα ειναι και τα υπολοιπα clio : πολυ.
5) Το turbo δεν επιδεχεται συντηρηση... δεν θα σε απασχολησει ποτε. Το υπολοιπο αμαξι ειναι ενα απλο τυπικο Clio το οποιο υποθετω οτι δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα.

dslfan
04-09-08, 19:25
Το δευτερο πακετο,
ειναι να μπεις σε λογικη υβριδικου.
Δυστυχως με τα κριτηρια που βαζεις ειναι αδυνατο να το αγορασεις καινουριο.
Μπορεις ομως να σκεφτεις για μεταχειρισμενο (με 8-10.000 παιρνεις κατι νορμαλ) και το λεω αυτο γιατι αξιζει το κοπο.
Μπαινεις σε αλλη κατηγορια λογικης κυριως οδηγησης.
Οδηγας και νομιζεις οτι εισαι στην κρεβατοκαμαρα σου.



και συμπληρωνω στα υβριδικα,

1. δεν πληρωνεις τελη ταξινομισης
2. δεν πληρωνεις σημα (που φετος αυξηθηκε 20%)
3. Μπαινεις οποτε θες στο δακτυλιο.

4. και σημαντικοτερο σε ενα αυτοκινητο (πχ Prius) 1500 cc η καταναλωση του φτανει τα 4,5 λιτρα.


Σε λιγα χρονια τα εχεις βγαλει τα λεφτα του.
:whistle:

Patentman
04-09-08, 19:43
1) Το έχει κάποιος να μας πει γνώμες;
Δυστυχως δεν ειχα καμια επαφη μαζι του.


2) O turbo κινητήρας αναμένεται να δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον;

Σιγουρα πολλα περισσοτερα απο εναν "απλο" κινητηρα.
Οσο προσθετεις τοσο γινεται πολυπλοκοτερο και τοσο το παραμικρο επηρεαζει τα υπολοιπα σε υπερθετικο βαθμο σε σχεση με εναν απλο κινητηρα που και κατι να παει στραβα (π.χ λαμδα) η "ζημια" που θα κανει στον κινητηρα θα περιοριστει μονο στον καταλυτη.
Ποσο μαλλον οταν εχουν προσθεσει ενα καρο ηλεκτρονικα για να μπορουν να περνουν τους ρυπους αλλά και να εχουν καλη καταναλώση (ακομα και με υπερτροφοδοτηση).


3) Αληθεύει ότι οι turbo κινητήρες απαιτούν 100 οκτάνια για να λειτουργήσουν;
Αληθευει.
Οχι οτι με 95 δεν θα τσουλαει αλλά εδω μιλαμε για αναγκη καλυψης της τοσο μεγαλης συμπιεσης του καυσιμου μιγματος.


4) Είναι αξιόπιστο;
Αν και σου ειπα οτι δεν εχω δειγματα το θεμα δεν ειναι τα δειγματα αλλά οπως ειπα η πολυπλοκοτητα του.


5) Το κόστος συντήρησης είναι μεγάλο;
Αν βρεις ανταλλακτικα...
Αφοτου εκλεισε η αντιπροσωπεια ειναι μπαχαλο (οχι οτι πριν δεν ηταν).



Αγοράζεται για οικογενειακή χρήση και με προοπτική 10ετίας.
Σαφως και ειναι κακιστη επιλογη.
Σε 10 χρονια θα ψαχνεσε για ανταλλακτικα, για τεραστιο κοστος συντηρησης, για αλλαγες τμηματων που εχουν παθει ειτε γηρανση ειτε φθορα και θα εχεις βαρεθει τα γκαζια του κιολας.

Και γω ενα Turbaki ειχα καποτε.
Πατουσε τα παντα και ηταν απολαυση.
Αλλά τοτε τα πραγματα ηταν απλα.
Μια τουρμπινα σε εναν κινητηρα που αντεχε πολυ παραπανω απο την χαμηλη εργοστασιακη πιεση.
Και να χαλουσε το κοστος ηταν αμελητεο.
Ουτε 100 αισθητηρες, ουτε 50 ευαισθητα ηλεκτρονικα, ουτε αγχος μην κοπει ο ιμαντας εκκεντροφορου (δεν καρφωνε), απλο, πιο απλο δεν γινοταν.

vosk
04-09-08, 20:11
Αληθευει.
Οχι οτι με 95 δεν θα τσουλαει αλλά εδω μιλαμε για αναγκη καλυψης της τοσο μεγαλης συμπιεσης του καυσιμου μιγματος.

Κανεις λαθος. 2 αμεσα παραδειγματα :
Audi A4 .1.8T 20V 91 ΑΚΙ rating : 97/98 οκτανιων
Subaru Impreza WRX 91 ΑΚΙ rating : 97/98 οκτανιων
VAG 2.0TFSI : 98 RON
Και τα δυο τα εχω δει με τα ματακια μου στο users manual των οχηματων, απο το πρωτο μπορω αν θες να ανεβασω και εικονα.

........Auto merged post: vosk πρόσθεσε 11 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α Και για οσους δεν το ξερουν η Super Unleaded που αγοραζουμε ειναι 97/98 οκτανιων

SpyDerMan
04-09-08, 20:18
Έχεις δίκαιο, ήθελα να το γράψω κι εγώ... Δεν είναι υποχρεωτικό, μια χαρά πάει και με "απλή"... το θέμα είναι όμως ότι στο Ελλάντα η απλή αμφιβάλλω αν είναι καν........ 90 οκτανίων, οπότε η "και καλά" 100 ας ελπίσουμε ότι είναι 95+ :p

vosk
04-09-08, 20:29
Έχεις δίκαιο, ήθελα να το γράψω κι εγώ... Δεν είναι υποχρεωτικό, μια χαρά πάει και με "απλή"... το θέμα είναι όμως ότι στο Ελλάντα η απλή αμφιβάλλω αν είναι καν........ 90 οκτανίων, οπότε η "και καλά" 100 ας ελπίσουμε ότι είναι 95+ :p
ααα αλλο αυτο :p

........Auto merged post: vosk πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αφοτου εκλεισε η αντιπροσωπεια ειναι μπαχαλο (οχι οτι πριν δεν ηταν).


Τι ακριβως εγινε με την Renault ? :hmm:

giannhs1984
04-09-08, 21:28
δεν υπαρχει θεμα με τα οκτανια
και φυσικα το τουρμπο θελει χωρο και αερα τουλαχιστον για ανοιγμα γιατι μεσα στην πολη..
οπως το αλλο ψεμα με το στρωσιμο του μοτερ:rofl:

Ελα Αλεκο
04-09-08, 22:23
Γεια σας παιδια και απο μενα.

Καινουριο μελος και αποφασισα να ποσταρω μιας και βλεπω παιδια με αποψεις πολυ σοβαρες και τεκμηριωμενες.

Λοιπον παιδια αναμεσα σε Golf 1.6 του 2001 ή του 1999 ( δεν θυμαμαι ακριβως αλλα εν πασει περιπτωσει 2 χρονια διαφορα ειναι δεν ειναι 5 χρονια :):) ) και ΤOYOTA Corolla το πιο προσφατο μοντελο που εβγαλε γιατι τωρα πια Corolla stop απο την TOYOTA τι μου προτεινετε ????

Να επισημανω δυο πραγματα : α ) μιλαω για μεταχειρισμενα οπως προφανως καταλαβατε και β ) η Γκολφω που σας λεω ειναι παρα πολυ προσεγμενη,με 85.000 χλμ,ατρακαριστο και απο ατομο που το ξερω και με ξερει και δεν υπαρχει περιπτωση να με κοροϊδεψει.

giannhs1984
04-09-08, 23:40
δεν νομιζω οτι θα κοιταξεις καπου αλλου εκτως απο το corolla
ειναι καταρχας τογιοτα δεν σπαει δεν χαλαει
δευτερον ενταξει το εσωτερικο γουστα ειναι αυτα εμενα δεν μου αρεσε σε εσενα μπορει να σου αρεσει
μηχανικα ειναι κλασεις ανωτερο απο γκολφ..
το μονο εαν καταληξεις στην τογιοτα απλα να το πας καπου να το κοιταξουν για τριγμους στο πισω παραθυρο

Ελα Αλεκο
04-09-08, 23:49
Και εγω φιλε μαλλον για Κορολα σκεφτομαι.

Αλλωστε γιατι να μπλεξω με 9ετιας αμαξι.

Απλα το μεταχειρισμενο θελει προσοχη.

Σιγουρα πρεπει να αποφυγω μαντραδες και να εχω τα ματια μου 400σια !!!!!

Οταν λες για τριγμους στο πισω παραθυρο εννοεις το πισω παραθυρο το μεγαλο ή καποιο απο τα παραθυρα των πισω πορτων ????

Εν τω μεταξυ ενδιαφερομαι για 3θυρο - δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο στους τριγμους ???

TheCondor
05-09-08, 01:13
δεν υπαρχει θεμα με τα οκτανια
και φυσικα το τουρμπο θελει χωρο και αερα τουλαχιστον για ανοιγμα γιατι μεσα στην πολη..
οπως το αλλο ψεμα με το στρωσιμο του μοτερ:rofl:

Ποιο ψεμα ακριβως?

pelasgian
05-09-08, 02:15
suzuki swift?

giorgosc61
05-09-08, 02:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για υβριδικό δεν συζητάμε καν. Είναι το πρώτο αμάξι που θα πάρω και δεν έχω δει κάποιο υβριδικό που να μου αρέσει.
Πριν λίγο καιρό έπαιζε και το Ford Focus 1.6 Ti-VCT για το οποίο η δόση στη 5ετία χωρίς προκαταβολή βγαίνει στα 340 ευρώ, ενώ για το Clio με την έκπτωση 296 ευρώ.


Αλλά 1.6 δηλ. υψηλότερη κατανάλωση, υψηλότερα ασφάλιστρα, υψηλότερα τέλη και τα 340 ευρώ είναι ρίσκο για μένα σε αυτή τη περίοδο.

1) Τι έχει γίνει με την αντιπροσωπεία ακριβώς;
2) Γιατί θα έχω πρόβλημα με τα ανταλλακτικά;
3) Νορμάλ οδήγηση κάνω....θα μου παρουσιάσει προβλήματα ακόμη και αν δεν το ζορίσω;

Θα το κάνω και τεστ ντραιβ μεσα στη βδομάδα να δω πως κινείται στο δρόμο.

lamdami
05-09-08, 02:52
Hyundai i30 ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.