PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

giannhs1984
05-09-08, 09:45
Ποιο ψεμα ακριβως?
το οτι θελει στρωσιμο γιατι τα μεταλλα του δεν ειναι καλα
το οτι πρεπει να στρωθει το μοτερ γι ανα αποδωσει τα μεγιστα κτλ κτλ κτλ...

λες και στο εργοστασιο δεν του κανουν τεστ πριν φυγει τουλαχιστον 500χλμ......εχω δει τοσα μοτερ σπασμενα επειδη καποιος ανιδεος του λεει θα το στρωσεις με γκαζια ενω ειναι κρυο(............)

........Auto merged post: giannhs1984 πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και εγω φιλε μαλλον για Κορολα σκεφτομαι.

Αλλωστε γιατι να μπλεξω με 9ετιας αμαξι.

Απλα το μεταχειρισμενο θελει προσοχη.

Σιγουρα πρεπει να αποφυγω μαντραδες και να εχω τα ματια μου 400σια !!!!!

Οταν λες για τριγμους στο πισω παραθυρο εννοεις το πισω παραθυρο το μεγαλο ή καποιο απο τα παραθυρα των πισω πορτων ????

Εν τω μεταξυ ενδιαφερομαι για 3θυρο - δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο στους τριγμους ???
ειχε ενα ενοχλητικο προβλημα μετα το 150-160 στο πθσω παραθυρο
οχι τιποτα σοβαρο αλλα σου εδινε την εντυπωση οτι θα ξεκολλησει:rofl:
απλως ηθελε να τσιταρουν την τσιμουχα για απο την μια πλευρα ειναι χαλαρη
το 3θ t-sport να φανταστω?

etsouk2000
05-09-08, 10:15
Hyundai και τα μυαλα στα καγκελα. Ειδικα με το δωρεαν σερβις για παντα που δινουν τωρα. Μιλαμε για 100-200-300 ευρω το χρονο οφελος.

giorgosc61
05-09-08, 10:25
Swift μικρότερος χώρος αποσκευών.

Huyndai δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής.

Patentman
05-09-08, 16:58
Κανεις λαθος. 2 αμεσα παραδειγματα :

Δεν καταλαβα που διαφωνεις αλλά τελος παντων.

MADx2
05-09-08, 20:44
εγω θα πρότεινα KIA CEED , απο ότι ξέρω και απο φίλους είναι αρκετά καλό σε χώρους - κινητήρα , με σχετικά καλή κατανάλωση 8 λίτρα σε πολύ κίνηση , 6 λίτρα σε εθνική οδό και το βασικότερο 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ η οποία είναι μεταβιβάσιμη σε τυχόν επόμενο αγοραστή.
Επίσης απο λεφτά είναι στα επίπεδα ενός CLIO αν θυμάμαι καλά

karakou
05-09-08, 21:57
To C'eed απο οτι το είδα είναι αρκετά μεγάλο σε μήκος (κάπου στα 4,2-4,5 μέτρα) οπότε αν μένεις σε περιοχή με πρόβλημα στο παρκάρισμα θα έχεις ένα θέμα. Κατα τα άλλα φαίνεται αρκετά καλό.

Ελα Αλεκο
05-09-08, 22:22
το 3θ t-sport να φανταστω?

Οχι δεν ψαχνω αναγακαστικα το 3θ t-sport.Αλλα αν βρω κανενα καλο κομματι γιατι οχι ....

Αυριο παιδια θα παω σε μια αντιπροσωπια της ΤΟΥΟΤΑ να δω μεταχειρισμενα.Τι γνωμη εχετε για τις αντιπροσωπειες ????? Εχουν καλα ή "πειραγμενα" μεταχειρισμενα :hmm::hmm::hmm:?????


Να πω κατι για το KIA Ceed : διαφημιζουν για δωρεαν σερβις παντα.Καπου ειδα - και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος - οτι για να εχεις δωρεαν σερβις θα πρεπει με μια πιστωτικη καρτα της Εμπορικης που σου δινουν να κανεις αγορες και να συγκεντρωσεις καποιους ποντους ωστε να εχεις δωρεαν σερβις.

etsouk2000
06-09-08, 02:59
Οχι δεν ψαχνω αναγακαστικα το 3θ t-sport.Αλλα αν βρω κανενα καλο κομματι γιατι οχι ....


Ξερει κανεις αν εχει κυκλοφορισει hyundai i30 cabrio; Ψαχνω στο ιντερνετ και δεν το βρισκω.



Αυριο παιδια θα παω σε μια αντιπροσωπια της ΤΟΥΟΤΑ να δω μεταχειρισμενα.Τι γνωμη εχετε για τις αντιπροσωπειες ????? Εχουν καλα ή "πειραγμενα" μεταχειρισμενα :hmm::hmm::hmm:?????


Ειμαι κατα των μεταχειρισμενων. Ειχα στο παρελθον. Το αγορασα φτηνα αλλα μετα αιμοραγουσα οικονομικα σε καθε βλαβη. Καλυτερα να παρω καινουργιο να ξερω τι παιρνω. Με το μεταχειρισμενο δεν ξερεις ποσοι το ειχαν πριν, τι χρηση του εκαναν, που το πηγαν, τι προβληματα ειναι πραγματικα κλπ.



Να πω κατι για το KIA Ceed : διαφημιζουν για δωρεαν σερβις παντα.Καπου ειδα - και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος - οτι για να εχεις δωρεαν σερβις θα πρεπει με μια πιστωτικη καρτα της Εμπορικης που σου δινουν να κανεις αγορες και να συγκεντρωσεις καποιους ποντους ωστε να εχεις δωρεαν σερβις.

Α ναι;;; Μιλας σοβαρα;;; Και ποσους ποντους; Ειναι λιγοι ή πολλοι; Δηλαδη ειναι εφικτο να τους μαζευεις και να εχεις το δωρεαν σερβις ή ειναι τοσοι πολλοι που ειναι ανεφικτο αρα σε κοροϊδευουν;; Σε καθε περιπτωση, ετσι ειναι το δηθεν δωρεαν σερβις που ευαγγελιζονται;; Με ψιλα γραμματα και ορους και προϋποθεσεις;; Δεν ειναι οντως δωρεαν και οντως για παντα;; Αισχος... Απατη... Τους αξιζει καταγγελια για παραπλανητικη διαφημιση.

giorgosc61
06-09-08, 09:35
Ο κλιματισμός ή ο αυτόματος κλιματισμός είναι πιο οικονομικός στο καύσιμο;

giwrgosth
06-09-08, 10:05
Να πω κατι για το KIA Ceed : διαφημιζουν για δωρεαν σερβις παντα.Καπου ειδα - και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος - οτι για να εχεις δωρεαν σερβις θα πρεπει με μια πιστωτικη καρτα της Εμπορικης που σου δινουν να κανεις αγορες και να συγκεντρωσεις καποιους ποντους ωστε να εχεις δωρεαν σερβις.
Ναι κάτι παίζει με μια Visa που σου εκδίδουν και μέσω αυτής κάνεις τα σέρβις. Νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, θα πρέπει να κάνει αγορές για να έχεις πόντους.
Κατά τα άλλα είναι τίμιο αυτοκίνητο, αλλά είναι λιγάκι πεθαμένο από κινητήρα, παρ' όλο που έχει 109 ίππους, είχα κάνει test drive στο i30 και στην ανάβαση της Συγγρού δεν το είδα να τραβάει όσο θα έπρεπε για την ιπποδύναμή του και δεν μου άρεσε σε αυτό τον τομέα.
Έτσι πήρα το Grande Punto Τ-Jet που έχει φοβερή ιπποδύναμη, οι 120 ίπποι που λέει είναι στον τροχό και όχι στο στρόφαλο (117 σύμφωνα με τους 4Τ) και σε συνδιασμό με το πολύ καλό τούρμπο έχει χαμηλή κατανάλωση (ροπή στις 2.000 στροφές) και από χώρους είναι σχεδόν το ίδιο με το Ceed. Άριστη οδηγική συμπεριφορά και έβγαλα 6.000 χλμ στην Ευρώπη μέσα στο καλοκαίρι με πολλές αποσκευές κλπ πάρα πολύ άνετα, ξεκούραστα και οικονομικά, αφού στους αυτοκινητόδρομους μe ταχύτητες κάπου στα 140 χλμ. η κατανάλωση ήταν της τάξης των 7 lt/100 klm. Φυσικά λίγο πιο ακριβό από το Ceed, αλλά τελικά άξιζε!
@giorgos61 οι διαφορές είναι πρακτικά μικρές, αλλά σίγουρα ο αυτόματος κλιματισμός είναι καλύτερος.

Patentman
06-09-08, 11:00
Ο κλιματισμός ή ο αυτόματος κλιματισμός είναι πιο οικονομικός στο καύσιμο;

Τα συστηματα κλιματισμου, ειτε air condition, ειτε clima, στα αυτοκινητα εχουν εναν σκοπο:
Να ψυχουν καλυτερα και γρηγοροτερα.
Απο κει και περα το αν εχει αισθητηρες εξ. αερα, εσ. αερα, κτλ δεν αλλαζει κατι.

Το θεμα ειναι εσυ που θα το ρυθμισεις.
Αν ρυθμισεις εναν αυτοματο κλιματισμο στους 16.5 βαθμους (ή low) τοτε αυτος θα λειτουργει σαν απλο air condition.
Η μονη διαφορά ειναι οτι το συστημα ανακυκλωσης θα ενεργοποιηθει αυτοματα και με βαση την καλυτερη θερμοκρασια (εσωτερικη/εξωτερικη).

Η ουσιαστικη διαφορά στο θεμα καταναλωσης ειναι το ποσο αποδοστικο ειναι το συστημα.
Πως λεμε στο σπιτι "ενεργειακη κλαση Α", ετσι και εκει.
Αλλα ειναι αποδοτικοτερα αλλων, αλλά δεν μπορεις να επιλεξεις αυτοκινητο με βαση την αποδοτικοτητα του κλιματισμου...
Πανω κατω ιδιας γενιας αυτοκινητα εχουν την ιδια αποδοτικοτητα, αναλογως τον ογκο τους και τον κυβισμο τους.

Ενα αλλο συστημα που εχει ουσιαστικη διαφορά ειναι το συστημα αυτοματης προσωρινης απενεργοποιησης οταν ο κινητηρας ζοριστει (σε ανηφορα) ή κατα το προσπερασμα.
Αυτο λιγα αυτοκινητα το εχουν, οπως μερικα VW.
Βασικα δεν απενεργοποιει το κυκλωμα, απλα ανοιγει μια βαλβιδα διαφυγης και πεφετι η πιεση στο κυκλωμα, ετσι ο κινητηρας δεν ζοριζεται.
Μολις η ηλεκτρονικη μοναδα ελεγχου του κινητηρα δειξει οτι οι απαιτησεις του οδηγου/δρομου εχουν εξασφαλιστει τοτε ξανακλεινει η βαλβιδα και το συστημα ψυξης λειτουργει στο φουλ (κανονικο).
Εδω δηλαδη το συστημα κλιματισμου εχει ενα παραπανω στοιχειο (αισθητηρα), την μοναδα κινητηρα, που διαβαζει ποσο γκαζι παταμε, τις στροφες του κινητηρα και με τι ρυθμο θα επρεπε κανονικα να ανεβουν οι στροφες.

Ελα Αλεκο
06-09-08, 13:16
Ειμαι κατα των μεταχειρισμενων. Ειχα στο παρελθον. Το αγορασα φτηνα αλλα μετα αιμοραγουσα οικονομικα σε καθε βλαβη. Καλυτερα να παρω καινουργιο να ξερω τι παιρνω. Με το μεταχειρισμενο δεν ξερεις ποσοι το ειχαν πριν, τι χρηση του εκαναν, που το πηγαν, τι προβληματα ειναι πραγματικα κλπ.



Α ναι;;; Μιλας σοβαρα;;; Και ποσους ποντους; Ειναι λιγοι ή πολλοι; Δηλαδη ειναι εφικτο να τους μαζευεις και να εχεις το δωρεαν σερβις ή ειναι τοσοι πολλοι που ειναι ανεφικτο αρα σε κοροϊδευουν;; Σε καθε περιπτωση, ετσι ειναι το δηθεν δωρεαν σερβις που ευαγγελιζονται;; Με ψιλα γραμματα και ορους και προϋποθεσεις;; Δεν ειναι οντως δωρεαν και οντως για παντα;; Αισχος... Απατη... Τους αξιζει καταγγελια για παραπλανητικη διαφημιση.

Αν ειναι ομως ρε φιλε μονοδρομος το μεταχειρισμενο και λογων λεφτων και λογω του οτι τα καινουρια αμαξια που βγαινουν δεν μου αρεσουν τι να κανω ????
Παντως πιστευω οτι μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα τα οποια θα ειναι καλυτερα και απο καινουρια.Απλα θελει ψαξιμο και οχι βιασυνες .....
Και να πω κατι ρε παιδια : αρκετα απο τα καινουρια αμαξια που βγαινουν, και απο γνωστες μαρκες, εμφανισιακα ( και εξωτερικα και εσωτερικα ) δεν μου αρεσουν καθολου εως εντελως καθολου.Επιτρεπεται τωρα μια ολοκλκηρη αυτοκρατορια σαν την ΤΟΥΟΤΑ απο το Corolla που εβγαζε που ηταν μια χαρα αμαξι να βγαζει τωρα το ΑURIS :down::down::down: ????
Πολυ φουτουριστικα ειναι τα σχεδια των καινουριων αμαξιων και δεν μου αρεσουν καθολου ....

Οσο για την πιστωτικη καρτα με τα σερβις του KIA Ceed αφου το επιβεβαιωσε και αλλος φιλος μαλλον καλα τα ειπα.Τωρα ποσους ποντους πρεπει να συγκεντρωσεις και αν συμφερει τελικα δεν ξερω.Μπορει και να συμφερει παιδια απλα για μια αλλη φορα επιβεβαιωθηκαν δυο ρητα : ο τσαμπας πεθανε και οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι:evil::evil::evil:

MADx2
06-09-08, 14:29
Αν ειναι ομως ρε φιλε μονοδρομος το μεταχειρισμενο και λογων λεφτων και λογω του οτι τα καινουρια αμαξια που βγαινουν δεν μου αρεσουν τι να κανω ????
Παντως πιστευω οτι μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα τα οποια θα ειναι καλυτερα και απο καινουρια.Απλα θελει ψαξιμο και οχι βιασυνες .....
Και να πω κατι ρε παιδια : αρκετα απο τα καινουρια αμαξια που βγαινουν, και απο γνωστες μαρκες, εμφανισιακα ( και εξωτερικα και εσωτερικα ) δεν μου αρεσουν καθολου εως εντελως καθολου.Επιτρεπεται τωρα μια ολοκλκηρη αυτοκρατορια σαν την ΤΟΥΟΤΑ απο το Corolla που εβγαζε που ηταν μια χαρα αμαξι να βγαζει τωρα το ΑURIS :down::down::down: ????
Πολυ φουτουριστικα ειναι τα σχεδια των καινουριων αμαξιων και δεν μου αρεσουν καθολου ....

Οσο για την πιστωτικη καρτα με τα σερβις του KIA Ceed αφου το επιβεβαιωσε και αλλος φιλος μαλλον καλα τα ειπα.Τωρα ποσους ποντους πρεπει να συγκεντρωσεις και αν συμφερει τελικα δεν ξερω.Μπορει και να συμφερει παιδια απλα για μια αλλη φορα επιβεβαιωθηκαν δυο ρητα : ο τσαμπας πεθανε και οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι:evil::evil::evil:

για την προσφορά του ceed καλά το λες , αλλα αν κανεις καλη διαπραγμάτευση μπορείς να πάρεις μέχρι και 3 σέρβις δώρο ;). Επίσης ξεχνάς τα 7 χρόνια εγγύηση που δεν θα εχεις σε μεταχειρισμένο ή αλλο καινούργιο αυτοκίνητο.
Τώρα για τον φίλο που συγκρίνει το punto t-jet με το ceed τι να πω , τα 2 αυτοκίνητα ειναι διαφορετικής φιλοσοφίας ενώ μην ξεχνάμε την ύπαρξη τουρμπίνας και τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει.
Εγω πάντως προτείνω να κανεις μια αναζήτηση στα διάφορα forum σχετικά με το κάθε αυτοκίνητο όπου θα βρεις κριτικές απο κατόχους.

giwrgosth
06-09-08, 15:35
Τώρα για τον φίλο που συγκρίνει το punto t-jet με το ceed τι να πω , τα 2 αυτοκίνητα ειναι διαφορετικής φιλοσοφίας ενώ μην ξεχνάμε την ύπαρξη τουρμπίνας και τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει.
Διαφορετική φιλοσοφία σε πιο τομέα? Στον κινητήρα μόνο, αφού κατά τα άλλα τα δύο αυτοκίνητα είναι στην ίδια κατηγορία, στα μικρομεσαία, με τους ίδιους χώρους κλπ.
Η ύπαρξη τούρμπο στα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν είναι για να τα κάνει πιο γρήγορα, αλλά πιο οικονομικά. Δεν ισχύουν πλέον οι παλιοί τούρμπο κινητήρες όπως τους ξέραμε, με τα μπουριά και τα σκασίματα. Το T-Jet στο δρόμο είναι τελείως πολιτισμένο και σε καμία περίπτωση δε θυμίζει γρήγορο αυτοκίνητο.
Η τουρμπίνα γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα άραγε? Από κακό σχεδιασμό ίσως? Ή μήπως από "πειράγματα"? Μάλλον από το δεύτερο, αλλά είμαι της άποψης πως αν θες κάτι πιο γρήγορο αγοράζεις Πόρσε και δεν πειράζεις το Φίατ.

giannhs1984
06-09-08, 18:06
για την προσφορά του ceed καλά το λες , αλλα αν κανεις καλη διαπραγμάτευση μπορείς να πάρεις μέχρι και 3 σέρβις δώρο ;). Επίσης ξεχνάς τα 7 χρόνια εγγύηση που δεν θα εχεις σε μεταχειρισμένο ή αλλο καινούργιο αυτοκίνητο.
Τώρα για τον φίλο που συγκρίνει το punto t-jet με το ceed τι να πω , τα 2 αυτοκίνητα ειναι διαφορετικής φιλοσοφίας ενώ μην ξεχνάμε την ύπαρξη τουρμπίνας και τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει.
Εγω πάντως προτείνω να κανεις μια αναζήτηση στα διάφορα forum σχετικά με το κάθε αυτοκίνητο όπου θα βρεις κριτικές απο κατόχους.
ναι μονο στην ελλαδα το ακουμε αυτο

το πουντο το μονο προβλημα που εχει παρουσιασει ειναι το εσωτερικο ντουλαπακι συνοδηγου ουτε ηλεκτρικα ουτε τουρμπινες ουτε τιποτα...
για να δεις ποσο μεγαλη διαφορα εχουν παντου δες μονο στο score στο ncap..:twisted:

........Auto merged post: giannhs1984 πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Διαφορετική φιλοσοφία σε πιο τομέα? Στον κινητήρα μόνο, αφού κατά τα άλλα τα δύο αυτοκίνητα είναι στην ίδια κατηγορία, στα μικρομεσαία, με τους ίδιους χώρους κλπ.
Η ύπαρξη τούρμπο στα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν είναι για να τα κάνει πιο γρήγορα, αλλά πιο οικονομικά. Δεν ισχύουν πλέον οι παλιοί τούρμπο κινητήρες όπως τους ξέραμε, με τα μπουριά και τα σκασίματα. Το T-Jet στο δρόμο είναι τελείως πολιτισμένο και σε καμία περίπτωση δε θυμίζει γρήγορο αυτοκίνητο.
Η τουρμπίνα γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα άραγε? Από κακό σχεδιασμό ίσως? Ή μήπως από "πειράγματα"? Μάλλον από το δεύτερο, αλλά είμαι της άποψης πως αν θες κάτι πιο γρήγορο αγοράζεις Πόρσε και δεν πειράζεις το Φίατ.
ειναι σαν να λες θα παρω το skyline αλλα επειδη θελω να το πειραξω θα παρω φερραρι (ασε που αμα με πετυχει κανα skyline το σιγουρο ειναι οτι θα με περασει):twisted:

MADx2
06-09-08, 18:08
Διαφορετική φιλοσοφία σε πιο τομέα? Στον κινητήρα μόνο, αφού κατά τα άλλα τα δύο αυτοκίνητα είναι στην ίδια κατηγορία, στα μικρομεσαία, με τους ίδιους χώρους κλπ.
Η ύπαρξη τούρμπο στα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν είναι για να τα κάνει πιο γρήγορα, αλλά πιο οικονομικά. Δεν ισχύουν πλέον οι παλιοί τούρμπο κινητήρες όπως τους ξέραμε, με τα μπουριά και τα σκασίματα. Το T-Jet στο δρόμο είναι τελείως πολιτισμένο και σε καμία περίπτωση δε θυμίζει γρήγορο αυτοκίνητο.
Η τουρμπίνα γιατί να παρουσιάσει πρόβλημα άραγε? Από κακό σχεδιασμό ίσως? Ή μήπως από "πειράγματα"? Μάλλον από το δεύτερο, αλλά είμαι της άποψης πως αν θες κάτι πιο γρήγορο αγοράζεις Πόρσε και δεν πειράζεις το Φίατ.

κοιταξε στην ιδια κατηγορια με ceed θα εβαζα το bravo, τωρα οσο αφορα τις τουρμπίνες κατά το παρελθον δεν ειχαν και την καλυτερη φημη για την αξιοπιστία τους.

Ελα Αλεκο
06-09-08, 21:32
Παντως εμενα παιδια το KIA Ceed δεν μου αρεσε το εσωτερικο αν και εξωτερικα ειναι ωραιο ( ειδικα το ασπρο με φιμε τζαμια ειναι πολυ ωραιο ).

Αυτος ειναι ενας λογος που το απερριψα.

vosk
06-09-08, 21:50
Κοιτα, δεν εχω δει το καινουριο Clio, αλλα ας πουμε με το Auris στα ιδια επιπεδα κυμαινονται εσωτερικα, με το Ceed να ειναι πολλες φορες πιο ανθρωπινο, και με πιο απαλες υφες στα πλαστικα, αλλα γουστα ειναι αυτα. Δεν μου κανε και μενα τιποτα, απλα το θεωρω αρκετα ισορροπιμενο και "γερμανικο" στις επιλογες του..

........Auto merged post: vosk πρόσθεσε 7 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ε ρε παιδια το Punto ειναι 10 ποντους λιγοτερο πλατυ και 20 ποντους πιο κοντο σε μηκος απο το Ceed. Το Bravo παλι ειναι 10 ποντους πιο μεγαλο σε μηκος.

giwrgosth
07-09-08, 09:31
το πουντο το μονο προβλημα που εχει παρουσιασει ειναι το εσωτερικο ντουλαπακι συνοδηγου ουτε ηλεκτρικα ουτε τουρμπινες ουτε τιποτα...
Όντως το ντουλαπάκι έχει πρόβλημα, θέλει κόλπο να κλείσει, κακός σχεδιασμός ίσως? Κατά τα άλλα το έχω ένα χρόνο, νωρίς ακόμη φυσικά, αλλά κανένα πρόβλημα. Φυσικά πριν το πάρω μέτρησε ότι είχα το παλιό Punto Sporting του 1997, το οποίο μέσα σε 7 χρόνια μου έβγαλε μια λάμπα καμένη και ένα μπουζοκαλώδιο κομένο, οπότε αφού ήταν τέρας αξιοπιστίας γιατί να μην πάρω το καινούριο?


κοιταξε στην ιδια κατηγορια με ceed θα εβαζα το bravo, τωρα οσο αφορα τις τουρμπίνες κατά το παρελθον δεν ειχαν και την καλυτερη φημη για την αξιοπιστία τους.
Ναι είναι ίδια κατηγορία το Bravo, αλλά από χώρους, που πιστεύω ότι είναι το ζητούμενο, είναι σχεδόν τα ίδια με το GP, μικρές διαφορές στο πορτμπαγκάζ μόνο και στο μήκος. Για τις τουρμπίνες τα γράφω πιο πάνω, αν μιλάμε για το UNO Turbo που ήταν πουσαρισμένο μέχρι αηδίας και οι κάγκουρες το πουσάριζαν και άλλο λογικό να βγάλει προβλήματα. Μετά μιλάμε για τεχνολογία δεκαετίας 80 με τελείως διαφορετική φιλοσοφία, καμία σχέση με τα σημερινά.


Ε ρε παιδια το Punto ειναι 10 ποντους λιγοτερο πλατυ και 20 ποντους πιο κοντο σε μηκος απο το Ceed. Το Bravo παλι ειναι 10 ποντους πιο μεγαλο σε μηκος.
Είναι αυτό που γράφω από πάνω, το GP είναι κάτι ανάμεσα στα μικρά και τα μικρομεσαία, μια δική του ίσως κατηγορία, αλλά αφού το ζητούμενο πολλές φορές είναι οι χώροι και αφού έχουν σχεδόν τους ίδιους, τότε μπορείς να τα συγκρίνεις. Το Ceed είναι λίγο πιο μακρύ προς όφελος του χώρου αποσκευών μόνο. Αν τώρα κάποιος θέλει τα 70-80 λίτρα παραπάνω που έχει το Ceed, τότε δεν το συζητάμε, αλλά στην πράξη είναι μικρή η διαφορά.

georgefocus
07-09-08, 09:45
Παίδες έχω το focus II SPORT 1.6 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Από κράτημα , οδηγική συμπεριφορά, δύναμη, άνεση.

Το έχει κανείς από σας;

giannhs1984
07-09-08, 10:40
Όντως το ντουλαπάκι έχει πρόβλημα, θέλει κόλπο να κλείσει, κακός σχεδιασμός ίσως? Κατά τα άλλα το έχω ένα χρόνο, νωρίς ακόμη φυσικά, αλλά κανένα πρόβλημα. Φυσικά πριν το πάρω μέτρησε ότι είχα το παλιό Punto Sporting του 1997, το οποίο μέσα σε 7 χρόνια μου έβγαλε μια λάμπα καμένη και ένα μπουζοκαλώδιο κομένο, οπότε αφού ήταν τέρας αξιοπιστίας γιατί να μην πάρω το καινούριο?


Ναι είναι ίδια κατηγορία το Bravo, αλλά από χώρους, που πιστεύω ότι είναι το ζητούμενο, είναι σχεδόν τα ίδια με το GP, μικρές διαφορές στο πορτμπαγκάζ μόνο και στο μήκος. Για τις τουρμπίνες τα γράφω πιο πάνω, αν μιλάμε για το UNO Turbo που ήταν πουσαρισμένο μέχρι αηδίας και οι κάγκουρες το πουσάριζαν και άλλο λογικό να βγάλει προβλήματα. Μετά μιλάμε για τεχνολογία δεκαετίας 80 με τελείως διαφορετική φιλοσοφία, καμία σχέση με τα σημερινά.


Είναι αυτό που γράφω από πάνω, το GP είναι κάτι ανάμεσα στα μικρά και τα μικρομεσαία, μια δική του ίσως κατηγορία, αλλά αφού το ζητούμενο πολλές φορές είναι οι χώροι και αφού έχουν σχεδόν τους ίδιους, τότε μπορείς να τα συγκρίνεις. Το Ceed είναι λίγο πιο μακρύ προς όφελος του χώρου αποσκευών μόνο. Αν τώρα κάποιος θέλει τα 70-80 λίτρα παραπάνω που έχει το Ceed, τότε δεν το συζητάμε, αλλά στην πράξη είναι μικρή η διαφορά.
νο3 gp abarth με περιμενει εμενα:twisted:
του χρονου δηλαδη :cry:
ειναι μικρο σε διαστασεις αλλα μεσα εισαι αρχοντας αυτο ειναι το μεγαλο ατου του

linkinp
07-09-08, 13:29
παιδια καποιες παρατηρησεις,μην συγκρινετε ανομοια πραγματα.αλλο αυτοκινητο το ceed ,αλλο το grande punto.το ceed δεν εχει ανταγωνιστη στην γκαμα της fiat,το grande punto ειναι αισθητα μικροτερο και το bravo αισθητα μεγαλυτερο και καλυτερο.


οσο για την τουρμπινα,πλεον τα αυτοκινητα ειναι τουρμπο επειδη λογω ασφαλιας,ηχομονωσης και εξοπλισμου ειναι πολυ βαρια.πως λειπον ενα μοτερακι 1.4 να κινησει επαρκως ενα αμαξι 1350 κιλα????γι αυτο βαζουν τουρμπινα η οποια δινει ΡΟΠΗ χαμηλα ωστε το αυτοκινητο να ξεκολαει απο χαμηλα και να μην χρειαζεται να φτασεις το στροφομετρο στο κοκκινο για να εχεις δυναμη,γιατι ετσι θα καψεις βενζινη.τα τουρμπο πλεον με τους αμεσους ψεκασμους και τις τουρμπινες μεταβλητης γεωμετριας ειναι πιο αποδοτικα και οικονομικα απο τα αντιστοιχα ατμοσφαιρικα.



george εχω μπει στο focus 1 1.4,στο focus 2 1.4 και στο focus 2 2.0 και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κρατημα!παροτι καθεσαι ψηλα και εχεις την αισθηση πως θα φυγεις το αυτοκινητο ειναι σταθεροτατο και δεν φευγει απο τον δρομο με τιποτα.

gatoulas
07-09-08, 13:43
To abarth ειναι πονεμενη ιστορια στην Ελλαδα.
Ακομη θα περιμενα αν δε χτυπουσα το t-jet :p
Σε 3 μηνες το μονο που με ενοχλει ειναι οτι ειναι ιδιαιτερα χαμηλο και η αισθηση του επιλογεα. Κατα τα αλλα :thrasher:

giannhs1984
07-09-08, 14:38
παιδια καποιες παρατηρησεις,μην συγκρινετε ανομοια πραγματα.αλλο αυτοκινητο το ceed ,αλλο το grande punto.το ceed δεν εχει ανταγωνιστη στην γκαμα της fiat,το grande punto ειναι αισθητα μικροτερο και το bravo αισθητα μεγαλυτερο και καλυτερο.


οσο για την τουρμπινα,πλεον τα αυτοκινητα ειναι τουρμπο επειδη λογω ασφαλιας,ηχομονωσης και εξοπλισμου ειναι πολυ βαρια.πως λειπον ενα μοτερακι 1.4 να κινησει επαρκως ενα αμαξι 1350 κιλα????γι αυτο βαζουν τουρμπινα η οποια δινει ΡΟΠΗ χαμηλα ωστε το αυτοκινητο να ξεκολαει απο χαμηλα και να μην χρειαζεται να φτασεις το στροφομετρο στο κοκκινο για να εχεις δυναμη,γιατι ετσι θα καψεις βενζινη.τα τουρμπο πλεον με τους αμεσους ψεκασμους και τις τουρμπινες μεταβλητης γεωμετριας ειναι πιο αποδοτικα και οικονομικα απο τα αντιστοιχα ατμοσφαιρικα.



george εχω μπει στο focus 1 1.4,στο focus 2 1.4 και στο focus 2 2.0 και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κρατημα!παροτι καθεσαι ψηλα και εχεις την αισθηση πως θα φυγεις το αυτοκινητο ειναι σταθεροτατο και δεν φευγει απο τον δρομο με τιποτα.
απο ποτε δυο hatchback ειναι ανομοια?..
ναι για αυτο βαζουν τουρμπο επειδη τα 100 αλογα δεν μπορουν να κινησουν 1300 κιλα...δεν υπαρχει τιποτα πιο αποδοτικο απο την ατμοσφαιρα
γκαζι και επιδοσεις πουντο
χωροι γακζι και ανεση bravo
το ceed ειναι κατωτερο του auris...(που σε χωρους ειναι και πιο μικρο απο το πουντο..)
οσο για το focus:rofl:

........Auto merged post: giannhs1984 πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To abarth ειναι πονεμενη ιστορια στην Ελλαδα.
Ακομη θα περιμενα αν δε χτυπουσα το t-jet :p
Σε 3 μηνες το μονο που με ενοχλει ειναι οτι ειναι ιδιαιτερα χαμηλο και η αισθηση του επιλογεα. Κατα τα αλλα :thrasher:
ε καλα σιγα μια προπαραγγελια ηταν :twisted:
εδω στην αγγλια και γερμανια εχει γινει χαμος απο παραγγελειες για το διαβολακι ιδωμεν :respekt:

linkinp
07-09-08, 16:10
απο ποτε δυο hatchback ειναι ανομοια?.. hatchback θεωρουνται φιλε μου τα αυτοκινητα της μεσαιες κατηγοριας,τα clio,punto,yaris δεν ειναι hatchback


ναι για αυτο βαζουν τουρμπο επειδη τα 100 αλογα δεν μπορουν να κινησουν 1300 κιλα...δεν υπαρχει τιποτα πιο αποδοτικο απο την ατμοσφαιρα ακριβως,τα 100 αλογα ειναι λιγα για να κινησουν ενα αμαξωμα 1300 κιλων,τι δεν καταλαβαινεις?ακομα,δεν υπαρχει τπτ πιο αποδοτικο απο την ατμοσφαιρα????για φερε μου ενα διλητρο ατμοσφαιρικο να σου δειξω αμα υπαρχει!



γκαζι και επιδοσεις πουντο
χωροι γακζι και ανεση bravo
το ceed ειναι κατωτερο του auris...(που σε χωρους ειναι και πιο μικρο απο το πουντο..)το auris ειναι κατωτερο του auris αλλα και ειναι πολυ φθηνοτερο.ειναι 3000 ευρω πιο φθηνο με esp
οσο για το focus:rofl: εχεις οδηγησει και δεν βρηκες καλο το κρατημα του?

........Auto merged post: giannhs1984 πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ε καλα σιγα μια προπαραγγελια ηταν :twisted:
εδω στην αγγλια και γερμανια εχει γινει χαμος απο παραγγελειες για το διαβολακι ιδωμεν :respekt:

παντου θα γινει χαμος με αυτο το αυτοκινητο.και με το 500 abarth

dimitriosgr
07-09-08, 16:37
Μακρια απο Volkswagen Group.

Εχω ενα polo 1.4 16ν και εχω χασει τον υπνο μου . Καιει λαδια, αισθητηρας λαμδα 3 φορες, πολλαπλασιαστη ολων των κυλινδρων τουλαχιστον μια φορα, βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων, αισθητηρα θερμοκρασιας βαλβιδας και οπως παει θα μπουκωσει ο καταλυτης απο το $@!#ρεταρισμα ... Αποτυχημενα αυτοκινητα κατα γενικη ομολογια και πολυ ακριβα ανταλλακτικα..και φυσικα οτι και να παθει το αυτοκινητο φταιει η βενζινη που βαζω και οχι η εταιρια η οποια φτιαχνει αυτοκινητα μαπα ...

Τογιοτα μονο η σωτηρια απο ζημιες...η γενικοτερα οτι δινει μεγαλη εγγυηση (χοντα-κια-μιτσουμπισι)

giannhs1984
07-09-08, 16:44
1)αλλο liftback αλλο hatchback
2)αφου ειναι προφανες οτι δεν ξερεις γιατι καθεσαι και λες? αλλο οικονομια αλλο βαζω τουρμπο επειδη το αμαξι εγινε 300 κιλα βαρυτερο
3)εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου (για βολτα και μονο)και απο τα σχετικα καλα focus ηταν μονο το st γιατι εαν λες τα μουτρα κρατημα τοτε παω πασο(γνωμη μου βεβαια στο υγρο χανει πανευκολα προσφυση μετα απο στροφη)

linkinp
07-09-08, 17:01
1)αλλο liftback αλλο hatchback
2)αφου ειναι προφανες οτι δεν ξερεις γιατι καθεσαι και λες? αλλο οικονομια αλλο βαζω τουρμπο επειδη το αμαξι εγινε 300 κιλα βαρυτερο
3)εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου (για βολτα και μονο)και απο τα σχετικα καλα focus ηταν μονο το st γιατι εαν λες τα μουτρα κρατημα τοτε παω πασο(γνωμη μου βεβαια στο υγρο χανει πανευκολα προσφυση μετα απο στροφη)


1)ακριβως,η κλιση του πισω μερους δεν προσδιοριζει την κατηγορια του αυτοκινητου.αλλο μικρα,αλλο μικρομεσαια και αλλο μεσαια

2)επειδη προφανως ξερω,καθομαι και σου λεω μηπως και μαθεις κι εσυ...το τουρμπο το βαζουν επειδη εχει ροπη χαμηλα και δεν χρειαζεται να εξαντλεις το φασμα των στροφων για να παρεις δυναμη γιατι ψιλα καινε βενζινα(στο λεω λαικα μηπως και το καταλαβεις)

2α)ειναι τυχαιο πως ολοι πλεον οι κατασκευαστες περα της toyota βαζουν turbo???φυσικα,ειναι χαζοι αυτοι και ξερεις εσυ!χαχαχαχα:rofl:

2β)το ξερεις οτι σε γυρω πιστας,το ταπερ (200 αλογα) ατμοσφαιρικο καιει περισσοτερη βενζινη απο τα gold ed 30 και leon cupra που εχουν 40 αλογα περισσοτερο????

3)μιλαω παντα για αυτοκινητα της κατηγοριας του focus και συγκεριμενα για απλα αμαξια 65αρια λαστιχα.Ε για την κατηγορια του,εχει κορυφαιο κρατημα(το 1.4).το st για την κατηγορια του εχει μετριο κρατημα γιατι ειναι μαλακο!

σωπα!στο βρεγμενο χανει πανευκολα την προσφυση??αχαχαχα.

giannhs1984
07-09-08, 18:07
1)ακριβως,η κλιση του πισω μερους δεν προσδιοριζει την κατηγορια του αυτοκινητου.αλλο μικρα,αλλο μικρομεσαια και αλλο μεσαια

2)επειδη προφανως ξερω,καθομαι και σου λεω μηπως και μαθεις κι εσυ...το τουρμπο το βαζουν επειδη εχει ροπη χαμηλα και δεν χρειαζεται να εξαντλεις το φασμα των στροφων για να παρεις δυναμη γιατι ψιλα καινε βενζινα(στο λεω λαικα μηπως και το καταλαβεις)

2α)ειναι τυχαιο πως ολοι πλεον οι κατασκευαστες περα της toyota βαζουν turbo???φυσικα,ειναι χαζοι αυτοι και ξερεις εσυ!χαχαχαχα:rofl:

2β)το ξερεις οτι σε γυρω πιστας,το ταπερ (200 αλογα) ατμοσφαιρικο καιει περισσοτερη βενζινη απο τα gold ed 30 και leon cupra που εχουν 40 αλογα περισσοτερο????

3)μιλαω παντα για αυτοκινητα της κατηγοριας του focus και συγκεριμενα για απλα αμαξια 65αρια λαστιχα.Ε για την κατηγορια του,εχει κορυφαιο κρατημα(το 1.4).το st για την κατηγορια του εχει μετριο κρατημα γιατι ειναι μαλακο!

σωπα!στο βρεγμενο χανει πανευκολα την προσφυση??αχαχαχα.
1)η κατηγορια στην οποια τα εντασουν ειναι αλλο θεμα τι ειναι ουσιαστικα ειναι το θεμα..
2) βαζουν τουρμπο για ροπη αχα...τοσο καιρο μονο για ροπη βαζουν για τιποτα αλλο κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις αμα διαβαζει περιοδικα..
2α)δεν με νοιαζει τι κανει η τογιοτα καλα κανει και δεν βαζει
3)ασχετο με το θεμα
4)μαλλον ξεχνας οτι focus vs bravo νικαει ο δευτερος τωρα πια...
οσο για την προσφυση φαντασου και μονο που γελας οταν σου λεω οτι κανονικα ενα υποστροφικο αμαξι σε βροχη αντι νε πεταει κωλο πεταει μουτρα δειχνει ποσα λιγα ξερεις για τα αμαξια..
και λες και το st μαλακο χμμ ιδιο μοτερ με volvo ιδιο τουρμπο ιδια αμορτισερ/αναρτησεις αλλα ειναι πιο μαλακο ε αυτο θα εχει πλακα :rolleyes:
ναι για βολτα στην εθνικη καλο ειναι το focus παρτο σε κανα βουνο βολτα να δουμε τι θα κανει:rofl:

linkinp
07-09-08, 20:11
1)η κατηγορια στην οποια τα εντασουν ειναι αλλο θεμα τι ειναι ουσιαστικα ειναι το θεμα..
2) βαζουν τουρμπο για ροπη αχα...τοσο καιρο μονο για ροπη βαζουν για τιποτα αλλο κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις αμα διαβαζει περιοδικα..
2α)δεν με νοιαζει τι κανει η τογιοτα καλα κανει και δεν βαζει
3)ασχετο με το θεμα
4)μαλλον ξεχνας οτι focus vs bravo νικαει ο δευτερος τωρα πια...
οσο για την προσφυση φαντασου και μονο που γελας οταν σου λεω οτι κανονικα ενα υποστροφικο αμαξι σε βροχη αντι νε πεταει κωλο πεταει μουτρα δειχνει ποσα λιγα ξερεις για τα αμαξια..
και λες και το st μαλακο χμμ ιδιο μοτερ με volvo ιδιο τουρμπο ιδια αμορτισερ/αναρτησεις αλλα ειναι πιο μαλακο ε αυτο θα εχει πλακα :rolleyes:
ναι για βολτα στην εθνικη καλο ειναι το focus παρτο σε κανα βουνο βολτα να δουμε τι θα κανει:rofl:


1)δεν ειναι αλλο θεμα,το ceed ειναι στην ιδια κατηγορια με το bravo
2)οσο για την τουρμπινα ναι,στα μικρα αμαξια χαμηλων κυβικων την βαζουν για οικονομια,βλεπε tsi,tce η οπως αλλιως και αλλα πολλα.στα πολλα κυβικα βαζουν την τουρμπινα για αποδοση!δεν βαζει η porsche τουρμπο για οικονομια,αλλα για αποδοση.αρα,και στα πολλα κυβικα και στα λιγα καλυτερη ειναι η τουρμπινα
2α)ακριβως!μονο η τοουτα δεν βαζει,ολοι οι αλλοι βαζουν.hyundai,fiat,alfa romeo,seat,vw,audi,skoda,bmw,mercedes και φυσικα δεν μιλαω για κορυφαιους κατασκευαστες οπως porsche,lambo.... ποσα εχεις να μαθεις....
3)καθολου ασχετο με το θεμα,εφαπτεται με το προηγουμενο αλλα που να το καταλαβεις!!!!
4α)μαλλον τα εχεις μπερδεψει,εγω τρελος ιταλοφιλος ειμαι,απλα η αληθεια να λεγεται...
4β)τι σημαινει ρε μπαρμπα οτι πεταει κωλο και οχι μουτρα???αναλογως πως θα το μπασεις ειναι,αμα πατησεις η αφησεις γκαζι στην εισοδο θα πεταξει κωλο,αμα το πιεσεις στην εξοδο θα πεταξει μουτρα!ελεος.ξεκαβαλα το παπακι σου και μαθε για αμαξια
4γ)για τον χαρακτηρα του 2.5 cc 225 hp ειναι μαλακο!τοσο απλα!γι αυτο και στις αναβασεις χανει απο golf,ταπερ κλπ..


τεσπα,δεν το συνεχιζω αλλο!!!εσυ ξερεις καλυτερα απο hyundai,fiat,alfa romeo,seat,vw,audi,skoda,bmw,mercedes!!!!!χαχαχαχ


by the way,τωρα που σε βρηκα ευκαιρο,ξερεις το επομενο ταπερ τι θα ναι?????κομπρεσορ!!!!και ξερεις γιατι????γιατι και η ιδια η honda καταλαβε πως δεν μπορει πλεον να ανταγωνιστεις τους τουρμπατους.

giannhs1984
07-09-08, 21:19
μα αφου δεν εχεις οδηγησει σωστα το αμαξι γιατι καθεσαι ακομη και προσπαθεις?
δεν υπαρχει λογος οικονομιας στο τουρμπο αλλιως δεν βαζεις τουρμπο.....

τεσπα οταν μαθεις λιγακι παραπανω τι γινεται εδω ειμαστε
το st χανει απο golf :rofl: να μου ελεγες για το Opc που χανει σιγουρα ναι αλλα απο το golf

τελος εδω μαθε λιγακι τα πραγματα απο την πρακτικη πλευρα και μετα βγες και πες οτι αμα αφησεις γκαζι πεταει κωλο..

vosk
07-09-08, 22:53
Αν καταλαβα καλα απο το θεατρο του παραλογου, ισχυριζεσαι οτι το Focus ST υστερει σε στροφες απο το πιο υποστροφικο αμαξι επιδοσεων που βγηκε απο γερμανους μηχανικους;

giannhs1984
07-09-08, 23:19
αν λες για μενα οχι αλλος ειπε οτι το γολφ νικαει το st...


τεσπα σημασια εχει το αμαι του παιδιου και οχι το st golf ελεος ας βαλουμε μια τελεια εδω

giorgosc61
12-09-08, 09:44
Επανερχόμαστε:

Για το Clio TCE άκουσα για προβλήματα αξιοπιστίας (θείος μου μηχανικός μου είπε ότι του έχουν έρθει ήδη 2 με προβλήματα στα ηλεκτρικά).

Προσανατολίζομαι πλέον σε άλλα:
1) Auris 1.6 (1500 ευρώ ακριβότερο από το 1.4 της toyota)
2) Auris 1.4 (ο θείος μίλησε για προβληματικό 1.4 της toyota με τον 1.6 να είναι καλύτερος) (θα παρέχει ο 1.4 επαρκή ενεργητική ασφάλεια για το αμάξωμα του Auris?)
3) Ford Focus 1.6 (ίδια κατηγορία τιμής με το Auris το 1.4)

Διάβασα για προβλήματα με τριξίματα και σφύριγμα στα φρένα, προβλήματα στην κρεμαργιέρα κλπ του Auris.
Διάβασα επίσης για ανάκληση των Focus κάποιων ημερομηνιών για αντικατάσταση ενός εξαρτήματος που μπορεί να προκαλέσει μέχρι και φωτιά !!!!

Τα παραπάνω έρχονται στην εφταετία (πλην του 1.6 που δεν ρώτησα ακόμα) 30 ευρώ/μήνα ακριβότερα από το Clio.

Κάποια γνώμη γιατί έχω πελαγώσει......

emeliss
12-09-08, 10:10
Τριξίματα στα φρένα και ανακλήσεις έχουν σχεδόν όλα τα μοντέλα. Το θέμα είναι να συνεργάζεσαι με σοβαρό service και να δίνονται λύσεις. Με την οροφή στην τιμή που βάζεις, έχεις διαλέξει πολύ καλά αυτοκίνητα.

giannhs1984
12-09-08, 10:24
το auris εχει μεγαλο προβλημα στο χειροφρενο οπως λενε πολλοι στο club toyota της αγγλιας

emeliss
12-09-08, 10:33
Σε ποια χρήση έχει πρόβλημα;

giannhs1984
12-09-08, 10:39
ε προφανως ανηφορα κατηφορα ζεστα φρενα

εγω ακομη λεω gp tjet;)

giorgosc61
12-09-08, 12:34
ε προφανως ανηφορα κατηφορα ζεστα φρενα

εγω ακομη λεω gp tjet;)
Το χειρόφρενο από όσα ξέρω δεν ανεβοκατεβαίνει εν κινήσει. Για κάτι άλλο δεν ξέρω.
Μεταξύ αυτών που ψάχνω πιο πιστεύεις ότι είναι πιο αξιόπιστο;

linkinp
12-09-08, 12:36
το toyota ειναι ''ψιλοαδιαφορο'',το focus καλο αυτοκινητο αλλα δεν παει,εγω θα προτεινα kia ceed για φθηνο η bravo 1.4 t-jet για κατι πιο πικαντικο

giannhs1984
12-09-08, 14:20
Το χειρόφρενο από όσα ξέρω δεν ανεβοκατεβαίνει εν κινήσει. Για κάτι άλλο δεν ξέρω.
Μεταξύ αυτών που ψάχνω πιο πιστεύεις ότι είναι πιο αξιόπιστο;
δεν εχει να κανει με την λειτουργια του χειροφρενου αλλα με τα φρενα και το πως πιανουν οταν ειναι ζεστα
εγω το ξαναλεω
το tjet ονομαστικα βγαζει 120
αλλα οπου και να εχει δει σε test παει απο 135 μεχρι 139 αλογα
καιτα δυο ειναι καλα αλλα παρολο που εχουν σχετικα τον ιδιο εσωτερικο χωρο το auris ειναι "μικρο οικογενιακο αμαξι"

freshmeat
12-09-08, 22:32
Επανερχόμαστε:

Για το Clio TCE άκουσα για προβλήματα αξιοπιστίας (θείος μου μηχανικός μου είπε ότι του έχουν έρθει ήδη 2 με προβλήματα στα ηλεκτρικά).

Προσανατολίζομαι πλέον σε άλλα:
1) Auris 1.6 (1500 ευρώ ακριβότερο από το 1.4 της toyota)
2) Auris 1.4 (ο θείος μίλησε για προβληματικό 1.4 της toyota με τον 1.6 να είναι καλύτερος) (θα παρέχει ο 1.4 επαρκή ενεργητική ασφάλεια για το αμάξωμα του Auris?)
3) Ford Focus 1.6 (ίδια κατηγορία τιμής με το Auris το 1.4)

Διάβασα για προβλήματα με τριξίματα και σφύριγμα στα φρένα, προβλήματα στην κρεμαργιέρα κλπ του Auris.
Διάβασα επίσης για ανάκληση των Focus κάποιων ημερομηνιών για αντικατάσταση ενός εξαρτήματος που μπορεί να προκαλέσει μέχρι και φωτιά !!!!

Τα παραπάνω έρχονται στην εφταετία (πλην του 1.6 που δεν ρώτησα ακόμα) 30 ευρώ/μήνα ακριβότερα από το Clio.

Κάποια γνώμη γιατί έχω πελαγώσει......

Κάτοχος auris 1.6 εδώ και λίγο καιρό.

Στα φρένα έχει από τη μάνα του πρόβλημα στα τακάκια, σφυρίζουν σε κίνηση στην πόλη (δηλαδή όταν υπάρχει επιβράδυνση από μικρή ταχύτητα). Σε μεγάλες ταχύτητες και απότομα φρεναρίσματα δεν υπάρχει το σφύριγμα. Σε κάθε περίπτωση δε διέκρινα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στο φρενάρισμα, παρά μόνο την ενόχληση από τον ήχο.
Η Toyota αμέσως μου άλλαξε τακάκια.
Πρόβλημα άλλο κανένα ως τώρα.

Ο κινητήρας είναι καλός, τη δύναμή του όμως τη βγάζει στις ψηλές στροφές (από 4.500 και πάνω) αλλά όταν γίνεται αυτό έχει φοβερή διασκέδαση...
Μέση κατανάλωση μου δείχνει 7.1λ/100χλμ, με κίνηση κυρίως σε πόλη και επαρχιακές οδούς (οδηγώ σχετικά συντηρητικά).

Το αμάξι είναι αρκετά στιβαρό και βαρύ, οπότε φαντάζομαι ότι το 1.4 θα είναι κάπως οριακό από πλευράς ιπποδύναμης. Αν μπορείς, πήγαινε για το 1.6.

Από κρατήματα είναι απείρως καλύτερο από το προηγούμενό μου (yaris), οπότε δε μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη, σου λέω μόνο ότι είμαι προς το παρόν ευχαριστημένος. Οπωσδήποτε να το οδηγήσεις για να κρίνεις ο ίδιος.

Τα πλαστικά του είναι μέτρια (λίαν επιεικώς...).

giorgosc61
13-09-08, 14:12
Κάτοχος auris 1.6 εδώ και λίγο καιρό.

Στα φρένα έχει από τη μάνα του πρόβλημα στα τακάκια, σφυρίζουν σε κίνηση στην πόλη (δηλαδή όταν υπάρχει επιβράδυνση από μικρή ταχύτητα). Σε μεγάλες ταχύτητες και απότομα φρεναρίσματα δεν υπάρχει το σφύριγμα. Σε κάθε περίπτωση δε διέκρινα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στο φρενάρισμα, παρά μόνο την ενόχληση από τον ήχο.
Η Toyota αμέσως μου άλλαξε τακάκια.
Πρόβλημα άλλο κανένα ως τώρα.

Ο κινητήρας είναι καλός, τη δύναμή του όμως τη βγάζει στις ψηλές στροφές (από 4.500 και πάνω) αλλά όταν γίνεται αυτό έχει φοβερή διασκέδαση...
Μέση κατανάλωση μου δείχνει 7.1λ/100χλμ, με κίνηση κυρίως σε πόλη και επαρχιακές οδούς (οδηγώ σχετικά συντηρητικά).

Το αμάξι είναι αρκετά στιβαρό και βαρύ, οπότε φαντάζομαι ότι το 1.4 θα είναι κάπως οριακό από πλευράς ιπποδύναμης. Αν μπορείς, πήγαινε για το 1.6.

Από κρατήματα είναι απείρως καλύτερο από το προηγούμενό μου (yaris), οπότε δε μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη, σου λέω μόνο ότι είμαι προς το παρόν ευχαριστημένος. Οπωσδήποτε να το οδηγήσεις για να κρίνεις ο ίδιος.

Τα πλαστικά του είναι μέτρια (λίαν επιεικώς...).

Ευχαρισατώ για τις απαντήσεις.

Για Auris πάω πλέον. Το ερώτημα είναι 1.4 ή 1.6. Θα κάνω δοκιμή το 1.4 το Unique το οποίο είναι πολύ καλό και θα πω εντυπώσεις.

Ελα Αλεκο
13-09-08, 15:42
Εγω παιδια σημερα ειδα το Focus το καινουριο το 1.6,μοντελο Trend με την ηλιοροφη και μου αρεσε πολυ.

Εσωτερικο πολυ ωραιο και εξωτερικη εμφανιση πολυ ωραια.

Εχετε καμια γνωμη για το Focus ????

Eπισης με την ηλιοροφη πιστευετε οτι αξιζει ή θα τη βαρεθω μετα απο καποιο καιρο ???? Εμενα η ιδεα του να εχει ηλιοροφη το αμαξι μου αρεσει.Μου αρεσει να βλεπω τον ουρανο,τα αστερια ( ποια αστερια βεβαιως μεσα στην Αθηνα αλλα εν πασει περιπτωσει ) και μου αρεσει επισης πολυ να βλεπω τις σταγονες της βροχης.

Ενταξει σιγουρα δεν ειναι και τιποτα τρομερο η ηλιοροφη αλλα για πειτε γνωμες !!!!

emeliss
13-09-08, 16:11
Είναι ένα καλό αυτοκίνητο που αξίζει τα λεφτά του (σε αντίθεση με το auris που είναι ένα καλό αυτοκίνητο που ΔΕΝ αξίζει τα λεφτά που κάνει)

Για την ηλιοροφή, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Είναι ωραία, αυξάνει όμως ο κίνδυνος για σφυρίγματα στην καμπίνα και άλλα προβληματάκια.

linkinp
13-09-08, 17:26
μακρια απο ηλιοροφη.περα του οτι εστω και ελαχιστα μειωνεται η ακαμψια του πλαισιου,μπορουν να υπαρξουν 1002 προβληματα,οπως τριγμη,προβληματα στεγανοτητας και υγρασια...

το focus ειναι καλο αυτοκινητο αλλα δεν θα προτεινα ηλιοροφη...

αποψη μου,παντα

pelasgian
13-09-08, 18:04
Το Focus είναι πολύ ωραίο αμάξι, δεν ξέρω όμως πώς θα γεράσει αυτή γραμμή. Επίσης, έχει πολύ καλή πίσω ανάρτηση.

Ελα Αλεκο
13-09-08, 19:36
Για το Focus στην αντιπροσωπεια μου ειπανε για την ηλιοροφη 15 χρονια εγγυηση.

Εσεις τι λετε - δεν με καλυπτει αυτο ?????

Θα ηθελα το αυτοκινητο με ηλιοροφη αλλα με προβληματισαν ολα αυτα που ειπατε.Και σιγουρα μια ηλιοροφη σε βαζει σε ασχημες σκεψεις αλλα μηπως δεν ειναι ετσι τα πραγματα !!!!!!

linkinp
13-09-08, 20:59
κοιτα,ωραια.και πες οτι εχει η ηλιοροφη 15 χρονια εγγυηση.αν υποθεσουμε οτι στα 5 χρονια σου μπαζει νερα,ποιος θα στην φτιαξει?η ford?ο κατασκευαστης της ηλιοροφης?θα σου κανουν καλη δουλεια????


δεν ξερω,η αποφαση ειναι δικη σου

Ελα Αλεκο
13-09-08, 21:19
κοιτα,ωραια.και πες οτι εχει η ηλιοροφη 15 χρονια εγγυηση.αν υποθεσουμε οτι στα 5 χρονια σου μπαζει νερα,ποιος θα στην φτιαξει?η ford?ο κατασκευαστης της ηλιοροφης?θα σου κανουν καλη δουλεια????


δεν ξερω,η αποφαση ειναι δικη σου

Σιγουρα εισαι σωστος !!!!

Τι να την κανω την εγγυηση αν πρεπει να τρεχω στα συνεργεια και επισης να εχω και την αμφιβολια αν μου κανουν καλη δουλεια.

Παντως επειδη ετσι δεν θα βρουμε ακρη εσεις τι εχετε ακουσει γενικα για αμαξια που εχουν ηλιοροφη - εμφανιζουν προβληματα ?????:hmm::hmm::hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.