PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με το κοκκινο χρωμα...



Σελίδες : 1 [2]

dikal
30-05-09, 10:29
Από τις ρυθμίσεις των χρωμάτων της οθόνης (red - green - blue) δε βελτιώνεται η κατάσταση;

Στο eshop έχει 517 αξιολογήσεις με μ.ο. 9. Δε μπορεί να είναι τόσο χάλια αυτή η οθόνη.

nothing
30-05-09, 12:25
τι να σου πω...εγω προσπαθησα οσο μπορουσα...ουτε ειδικος ειμαι ουτε ξερω πως ακριβως πρεπει να πειραξω το καθε "καναλι" χρωματος,ουτε το graph ακριβως που παιζει πολυ πιο ευκολα με αυτα...
το προσπαθησα παντως με διαφορους συνδυασμους και φυσικα ηρεμα ωστε να μπορω να προσεχω τις διαφορες αλλα ενω τα παντα αλλαζαν αυτο με το κοκκινο ηταν εκει επιμονο!:p
ειδικα τωρα σαυτη το μοντελο αφου αλλαχτηκε ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα μιας και οπως ειπα παραπανω δεν κραταει οτι ρυθμισεις και να βαλω και γυριζει μονη της στα αρχικα που ειχε...και το ιδιο και στην τηλεοραση,μεγεθος 4:3, και γυριζει μονη της στα 16:9 καθε 3-4 λεπτα περιπου,οπως αλλωστε και στη λειτουργια pc...(A.I. σου λεω!!!:p)

και φυσικα το θεμα χρωματων αφορα μονο τη συνδεση hdmi ενω με rgb ειναι μια χαρα...

nothing
05-06-09, 18:45
οι ανθρωποι στο service ειναι απο αλλο ανεκδοτο...
σημερα ΠΑΛΙ χωρις προειδοποιηση πρωινιατικα πηραν τηλεφωνο να πουν οτι ξεκινανε χωρις να με εχουν ειδοποιησει την προηγουμενη μερα για την ωρα και το τι τελικα θα γινει γιανα τους ρξηγησω ξανα την κατασταση κατι το οποιο το ειχα ζητησει και απο το παιδι που εγραφε το προβλημα μου στην εξυπηρετηση να το σημειωσει...
παλι καλα τουλαχιστον επιστρεωαμε στην αρχικη φαση με μονο προβλημα το χρωματικο...
δευτερα θα τους παρω και θα ζητησω να μιλησω με καποιον πιο υπευθυνο αλλιως θα φυγουν μαιλ προς ανωτερα τμηματα της εταιρειας...
ειναι απλα απαραδεκτοι...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχω αρχισει και αναρωτιεμαι μηπως φταιει κανα καλωδιο hdmi που ειναι ενα απλο 3m turbox...
αλλα οχι οτι με το rgb ειναι ολα τελεια...
και αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως απο το πανελ της nvidia το image sharpening δεν μπορω να το πειραξω καθολου(ασχετως οθονης δηλαδη)...

nothing
11-09-09, 13:40
τελικα σημερα μετα απο πολυ καιρο και διαφορες δοκιμες στην nvdia 9600gt και με τα τελευταια updates καθε φορα δεν ειδα καμια διαφορα πραγματικη παρα μονο με το clear type ελαχιστη εως ασημαντη...

υστερα απο καιρο και συζητησεις αλλες που ειχα ανοιξει για on-board που εχει η μητρικη μου που ειναι ati hd 3200 -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=318692 σημερα λοιπον αποφασισα να δοκιμασω την on-board και εβγαλα την 9600gt και μετα απο περασμα των drivers (catalyst τελευταιοι) και το αναγκαιο reboot στην αρχη ειχα τις επιφυλαξεις μου αλλα τελικα μετα απο τις δοκιμες που εκανα και τσεκαρα τα ιδια πραγματα οπως εκανα παντα σαν τεστ ειδα την διαφορα επιτελους !!!
δε το πιστευα στην αρχη αλλα τελικα απλα εφταιγε η 9600gt μιας και με την on-board ολα τελεια τουλαχιστον στα κειμενα που εχω τσεκαρει μεχρι τωρα

psolord
11-09-09, 14:33
Αφου ξεμπέρδεψες....!:oneup:

nothing
11-09-09, 15:15
ναι τι να πω...ισως καποια ασυμβατοτητα?τι να πω δε ξερω...ισως με καποιους drivers καποια στιγμη να λειτουργησει καλυτερα η 9600gt...
μεχρι τοτε μαλλον μενει στην ακρη οπως και το folding...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 5 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επομενη ερωτηση....στην on-board πως ενεργοποιουμε τον ηχο??
γιατι απο ηχο τιποτις...
πηγα και sound devices και τα αλλαξα στις ati αλλα και παλι τιποτα...
εχετε καμια ιδεα να δοκιμασω?

amoyda
11-09-09, 15:23
δεν εχω ati αλλα θαρρω πως θελει τους

ati hdmi audio drivers, εαν δεν τους εχεις ηδη

nothing
11-09-09, 15:46
ok τωρα!!!νομιζα πως με τους catalyst τα φτιαχνει ολα αυτα και δεν χρεαιζοταν κατι αλλο αλλα τελικως περσα και τους hdmi audio drivers και ολα καλα.
thanks!

psolord
11-09-09, 15:47
ναι τι να πω...ισως καποια ασυμβατοτητα?τι να πω δε ξερω...ισως με καποιους drivers καποια στιγμη να λειτουργησει καλυτερα η 9600gt...
μεχρι τοτε μαλλον μενει στην ακρη οπως και το folding...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 5 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επομενη ερωτηση....στην on-board πως ενεργοποιουμε τον ηχο??
γιατι απο ηχο τιποτις...
πηγα και sound devices και τα αλλαξα στις ati αλλα και παλι τιποτα...
εχετε καμια ιδεα να δοκιμασω?

Άκυρο!

nothing
11-09-09, 16:09
εν τω μεταξυ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως ενω ειχα βγαλει την 9600 απο την τροφοδοσια (αυτο ειχα κανει μονο τοση ωρα) παρατηρησα πως λειτουργουσε κανονικα το fan της και αναρωτιομουν τι εκανε θορυβο...
τελικα την εβγαλα τελειως και τωρα μια χαρα το pc...(παροπλιζεται μεχρι να χρειαστει)
παντως μου φανηκε περιεργο που χωρις τροφοδοσια το fan λειτουργουσε κανονικα...παιρνει απο αλλου ρευμα αυτο ασχετως της καρτας γενικα?

psolord
11-09-09, 16:58
εν τω μεταξυ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως ενω ειχα βγαλει την 9600 απο την τροφοδοσια (αυτο ειχα κανει μονο τοση ωρα) παρατηρησα πως λειτουργουσε κανονικα το fan της και αναρωτιομουν τι εκανε θορυβο...
τελικα την εβγαλα τελειως και τωρα μια χαρα το pc...(παροπλιζεται μεχρι να χρειαστει)
παντως μου φανηκε περιεργο που χωρις τροφοδοσια το fan λειτουργουσε κανονικα...παιρνει απο αλλου ρευμα αυτο ασχετως της καρτας γενικα?

9600GT Βαμπιρόλα!:twisted:

Άμα την είχες στο PCI-e slot τότε παίρνει ρεύμα απο εκει! 75watt δίνει αυτό το slot! Πιθανόν να δούλευε και χωρίς τροφοδοσία ακόμα και σε 3D! (Αλλά πιθανόν να κράσαρε σε κάποιες φάσεις!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.