PDA

Επιστροφή στο Forum : Εurovision 2009...πιο αξιόπιστη φέτος



Σελίδες : 1 2 [3] 4

flamelab
17-05-09, 20:59
Χάλια έλεγαν όλοι ότι ήταν όταν ακούστηκαν σε εκείνη την συγκέντρωση της ΕΡΤ, απλά αυτό που στάλθηκε είχε (μάλλον ; ) τις περισσότερες πιθανότητες.

Αλλά αποφασίστηκε πολύ νωρίς. Χωρίς να σκεφτούν δηλαδή τον παράγοντα "κριτικές επιτροπές" και την ... ποιοτική ψήφο.

opener
17-05-09, 21:11
Χάλια έλεγαν όλοι ότι ήταν όταν ακούστηκαν σε εκείνη την συγκέντρωση της ΕΡΤ, απλά αυτό που στάλθηκε είχε (μάλλον ; ) τις περισσότερες πιθανότητες....
Τοτε γιατι δεν κρατουσαν χαμηλους τονους αλλα αντιθετως ειχαν ζαλισει τον κοσμο οτι πανε ντε και καλα για την πρωτια;

flamelab
17-05-09, 21:16
Το Σταρ-τα μεσημεριανά-τα πρωινά, κλασσικά υπερβάλλουν για λόγους τηλεθέασης και με δημιουργία "suspense". Πέταγαν και το ότι "πω έχουμε αποκλειστικές πληροφορίες ότι βγήκαμε πρώτοι στον τάδε ημιτελικό" "πρώτοι-δεύτεροι στα στοιχήματα" και ... ναι, καταλάβατε.

Το θέμα τώρα είναι το ότι έχουμε και τις κριτικές επιτροπές, που στο λαιμό μου κάθονται. Διότι τώρα θα ψηφίζουν τα δήθεν, κουλτουρο-ποιοτικά τραγούδια, που θα κοιμάσαι στο δίλεπτο, και εάν υπάρχει και ένα καλό ντιριντάχτα (βλέπε Azerbaijan), θα φτάνει με το ζόρι πρώτο.

Αλλά λέω, τα Σταρ-μεσημεριανά-πρωινά κλασσικά υπερβάλλουν μήνες πριν τον διαγωνισμό και μήνες μετά. Μόνο το καλοκαίρι ησυχάζουμε δηλαδή.

Minas1000
17-05-09, 21:16
Αφου δεν μιλαει στον Ψινακη και δεν εκανε και τα γουστα του kirkorov και εκανε και παιδι ειναι καμμενο χαρτι.
Θα τον βαλει ο ΣΚΑΙ ομως στους μεγαλους Ελληνες.
Του χρονου Αννα Γουλα http://www.youtube.com/watch?v=iZiQI6x2JQw

prodromosfan
17-05-09, 21:58
αννα γoυλα ψηφιζω και εγω
αλλα θα παει η katerine avgoustakis (http://www.youtube.com/watch?v=sOC9Dt8AmEk&feature=channel_page)

nearchus
17-05-09, 22:21
Ρε σαν πολύ σοβαρά την πήρατε την Εurovision, ιδίως αυτοί που ...δεν ενδιαφέροσαστε και την σνομπάρετε από την αρχή.
Στο τέλος όμως και "κατόπιν εορτής" άρχισε ο κανιβαλισμός και τον φάγατε ρε τον "Ωραίο ως 'Ελληνα" ......
Είναι αλήθεια ότι ο ίδιος δήλωσε: "Πιείτε αίμα..έχω άφθονο" ?
---
ΥΓ: Πάντως οι Μαγγιρες ήταν υπερβολικά φλύαρες και απαράδεκτες , άλλα νομιζω οτι ο Ρουβας όντως έδωσε θερμά συγχαρητήρια στον Νορβηγο, ο δε Κωσταλας εκ μέρους της Ελληνικής επιτροπής έσωσε την αξιοπρέπεια της, δίνοντας στην Νορβηγία το 10 άλλα και στην Αγγλία το 12 που κατά την γνώμη μου ήταν καλύτερο τραγούδι από το 'μνι' του Αζερμπαϊτζάν και από τα μπούτια της Τουρκοπούλας.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.....

opener
17-05-09, 23:07
Ρε σαν πολύ σοβαρά την πήρατε την Εurovision....

Ας σοβαρευτούμε λίγο.....
Ποιοι απ' ολους; :hmm:

....Για πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Πρωθυπουργό, όχι όμως για μη προώθηση των εθνικών θεμάτων: στην πρόσφατη Σύνοδο της Ενωσης στην Πράγα (7.5.09) μοίραζαν στους ξένους δημοσιογράφους CDs με τη συμμετοχή του Σάκη στη Εurovision.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=62&artId=258077&dt=17/05/2009

aroutis
18-05-09, 00:38
ΥΓ: Πάντως οι Μαγγιρες ήταν υπερβολικά φλύαρες και απαράδεκτες , άλλα νομιζω οτι ο Ρουβας όντως έδωσε θερμά συγχαρητήρια στον Νορβηγο, ο δε Κωσταλας εκ μέρους της Ελληνικής επιτροπής έσωσε την αξιοπρέπεια της, δίνοντας στην Νορβηγία το 10 άλλα και στην Αγγλία το 12 που κατά την γνώμη μου ήταν καλύτερο τραγούδι από το 'μνι' του Αζερμπαϊτζάν και από τα μπούτια της Τουρκοπούλας.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.....
Για μένα το καλύτερο κομματι (και φωνή) ήταν η Ισλανδία. Φοβερή άνεση στη εκτέλεση, η φωνή crystal clear.

Οι Μαγγίρες για πολύ μπουγέλωμα... είχε φάση που ενώ είχε η Νορβηγία καμιά 170αρα βαθμούς διαφορά από τον 2ο , αυτές μιλαγαν για το αν "μπορεί να απειλήσει κάποιος", όταν αν κάποιος έπαιρνε από κεινη τη στιγμή ΣΥΝΕΧΕΙΑ 12αρια και η νορβηγία 0, πάλι δεν έχανε... :down:

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έτσι.
Ποιος ρουβάς τώρα... Της πλάκας ιστορία... Πήγε εκεί με το ξυρισμένο στήθος να πούμε και άνοιγε και τα πουκάμισα να βλέπουμε τους γυμνασμένους θωρακικούς τους. Γελάει ο κόσμος.
Στείλε εκεί τον Βασιλάκη τον καρρά, τον Χάρη τον Κωστόπουλο να πούνε καμιά λαικούρα να δουν οι Ευρώπες πως καψουρεύεται ο Έλληνας, να μας δίνουν τα δωδεκάρια το ένα πίσω από το άλλο. Μη σου πω να στείλουμε και τον Σταμάτη τον Γονίδη, για πλάκα θα πάρουμε 400 πόντους από τις 10 πρώτες χώρες κιόλας που θα ψηφίσουν.Να στείλουμε εγώ λέω :

Κατερίνα Στανίση + Αντζελα Δημητρίου με guest star Βασίλη Καρρά :p

Εκεί να δεις τους Ευρωπαίους.. :rofl::rofl::rofl::rofl:

alwaysalone
18-05-09, 01:32
Να στείλουμε εγώ λέω :

Κατερίνα Στανίση + Αντζελα Δημητρίου με guest star Βασίλη Καρρά :p

Εκεί να δεις τους Ευρωπαίους.. :rofl::rofl::rofl::rofl:

Χαχχα! Επισης ξεχασες να αναφερεις τον βασιλη τερλεγκα..

(εμενα μου αρεσε παρα παρα παρα παρα πολυ το τραγουδι της Ρωσιας, με τη κοπελα που γερνουσε σιγα σιγα.. Η μουσικη ηταν πολυ... :sorry: και οι στιχοι βεβαια, μετα που εψαξα τους αγγλικους.., ελεγαν για μια κοπελα που εκανε εκκληση στη μαμα της οτι δεν της ειπε οτι ο χρονος περνα σα νερο..)

Κατι τετοιο..Αξιζε καλυτερη θεση αυτο το τραγουδι, θα ελεγα πρωτη ή δευτερη. Και βεβαιως η εσθονια μου αρεσε και μενα πολυ, η μουσικη δηλαδη.

YiannisM
18-05-09, 01:33
ΥΓ: Πάντως οι Μαγγιρες ήταν υπερβολικά φλύαρες και απαράδεκτες , άλλα νομιζω οτι ο Ρουβας όντως έδωσε θερμά συγχαρητήρια στον Νορβηγο, ο δε Κωσταλας εκ μέρους της Ελληνικής επιτροπής έσωσε την αξιοπρέπεια της, δίνοντας στην Νορβηγία το 10 άλλα και στην Αγγλία το 12 που κατά την γνώμη μου ήταν καλύτερο τραγούδι από το 'μνι' του Αζερμπαϊτζάν και από τα μπούτια της Τουρκοπούλας.

Εγώ συμπαθησα αυτό το τραγουδάκι (http://www.youtube.com/watch?v=f6qCEl1oCHo) (αλλά δυστυχώς δεν της έβγαινε το τσιριχτό:scared:)

nescafe
18-05-09, 02:08
Μαλιστα...
Το "μανταλακι-φακα-φερετρο-συρραπτικο" ειναι εκ των υστερων αρνητικη κριτικη.
Αντιθετως το "μετριο τραγουδακι που παρουσιασαμε" που τωρα λενε/γραφουν παντου
(... εκ των υστερων ;) ) ειναι μαλλον θετικη κριτικη/αβανταρισμα στον τραγουδιστη =
"Δεν φταιει ο τραγουδιστης, αλλα το τραγουδι."
Φυσικα και ο τραγουδιστης δεν φταιει σε τιποτα. Αντιθετα, τα εδωσε ολα. Τι αλλο ηθελες να κανει?
Οσο για τη φωνη... ειναι γνωστο οτι δεν ειναι Παβαροτι. Χαλια φωνη ειχε και ο λευκορωσος της Νορβηγιας. Για τη τουρκαλα δε το συζηταμε καθολου. Αλλα απο πότε στη γιουρο-βυζιον μετραει η φωνη??


Θεωρω οτι απο την στιγμη που η επιλογη δεν εγινε με διαγωνισμο αλλα ηταν εργολαβια/απ' ευθειας αναθεση, ο τραγουδιστης ηξερε "εκ των προτερων και οχι εκ των υστερων" τα 3 τραγουδια που του εγραψαν και δεχθηκε να πει ενα απ' αυτα (οπως επισης ηξερε καλα και το τι δυνατοτητες εχει σαν φωνη ;) ),
τωρα ανακαλυψαν (ολοι τους) οτι ηταν σαπακια; :whistle:
Μα δεν ειχε δικαιωμα επιλογης. Υποχρεωτικα ανελαβε το τραγουδι που του εδωσαν.




(εμενα μου αρεσε παρα παρα παρα παρα πολυ το τραγουδι της Ρωσιας, με τη κοπελα που γερνουσε σιγα σιγα.. Η μουσικη ηταν πολυ... :sorry: και οι στιχοι βεβαια, μετα που εψαξα τους αγγλικους.., ελεγαν για μια κοπελα που εκανε εκκληση στη μαμα της οτι δεν της ειπε οτι ο χρονος περνα σα νερο..)

Κατι τετοιο..Αξιζε καλυτερη θεση αυτο το τραγουδι, θα ελεγα πρωτη ή δευτερη.
Ταινια τρομου ηταν αυτο... Καλο για ατμοσφαιρα αλλα οχι και πρωτη-δευτερη θεση μια παλαβιαρα που φωναζε συνεχεια "μαμο"...:p

ΥiannisM+alwaysalone ειχαν την ιδια επιλογη την ιδια στιγμη:)

YiannisM
18-05-09, 02:16
ΥiannisM+alwaysalone ειχαν την ιδια επιλογη την ιδια στιγμη:)
Τα μεγάλα πνεύματα επιτέλους συναντήθηκαν. :)

nearchus
18-05-09, 06:38
Ποιοι απ' ολους; :hmm:
Εσύ φίλτατε, ( ως παρών )........... προφανώς εξαιρείσαι....
Χώρια που το προεκτείνεις και στα ...κομματικά.

opener
18-05-09, 07:20
....
Μα δεν ειχε δικαιωμα επιλογης. Υποχρεωτικα ανελαβε το τραγουδι που του εδωσαν.
....
Εχω την εντυπωση οτι τα 3 τραγουδια ηταν δικη του επιλογη του και απλως ο κοσμος διαλεξε ενα απ' αυτα, ισως να κανω λαθος γιατι δεν παρακολουθουσα την ολη διαδικασια.


Εσύ φίλτατε, ( ως παρών )........... προφανώς εξαιρείσαι....
Χώρια που το προεκτείνεις και στα ...κομματικά.
Εχεις καμμια αμφιβολια για το ποιοι θα ηταν διπλα του σε περιπτωση νικης; ;)

prodromosfan
18-05-09, 09:18
Εγώ συμπαθησα αυτό το τραγουδάκι (http://www.youtube.com/watch?v=f6qCEl1oCHo) (αλλά δυστυχώς δεν της έβγαινε το τσιριχτό:scared:)



(εμενα μου αρεσε παρα παρα παρα παρα πολυ το τραγουδι της Ρωσιας, με τη κοπελα που γερνουσε σιγα σιγα.. Η μουσικη ηταν πολυ... :sorry: και οι στιχοι βεβαια, μετα που εψαξα τους αγγλικους.., ελεγαν για μια κοπελα που εκανε εκκληση στη μαμα της οτι δεν της ειπε οτι ο χρονος περνα σα νερο..)

Κατι τετοιο..Αξιζε καλυτερη θεση αυτο το τραγουδι, θα ελεγα πρωτη ή δευτερη. Και βεβαιως η εσθονια μου αρεσε και μενα πολυ, η μουσικη δηλαδη.

Από τα χειρότερα τραγουδια σε παρουσίαση το μόνο που εκανε ηταν να τρομάξει το κόσμο.
Βεβαίως και η εσθονία σαν νεκρή εμφανιστηκε , ανεκφραστη τελείως.
Το τραγούδι δεν ηταν για eurovision.

Εχω την εντυπωση οτι τα 3 τραγουδια ηταν δικη του επιλογη του και απλως ο κοσμος διαλεξε ενα απ' αυτα, ισως να κανω λαθος γιατι δεν παρακολουθουσα την ολη διαδικασια.


Επιλογή της EΡΤ ήταν τα τραγούδια και λιγότερο του Sakis. Βέβαια όταν και τα τρία τα εχει γράψει ένας άνθρωπος, και με αυτόν τον ενα ανθρωπο εχεις κανει και τους 2 τελευταίους σου δίσκους και πολλές συνεργασίες, ακόμα και πατατα να σου γράψει ποσο περιθωριο εχεις να του πεις οτι αυτα που εγραψε ειναι αίσχος;

damako3
18-05-09, 09:49
ολα καλά

alwaysalone
18-05-09, 19:12
Εγώ συμπαθησα αυτό το τραγουδάκι (http://www.youtube.com/watch?v=f6qCEl1oCHo) (αλλά δυστυχώς δεν της έβγαινε το τσιριχτό:scared:)

Να και ενας με γουστο :oneup:


Από τα χειρότερα τραγουδια σε παρουσίαση το μόνο που εκανε ηταν να τρομάξει το κόσμο.




Δε συμφωνώ, εγώ νομίζω οτι εβγαζε πολύ πόνο το τραγουδι, αλλά σε καμία περίπτωσηδε σε τρόμαζε, ίσως λιγο σε μελαγχολουσε. Δε το ειχα ακουσει ΠΟΤΕ πριν τον τελικο και το ξεχωρισα εξ αρχής, και ηθελα να το ξανακουσω. Μετα τον διαγωνισμο, το ακουσα μαζεμενες 6-7 φορες (μαζεμενες!!).

Περισσοτερο μου αρεσε η μουσική, οι στιχοι θα μπορουσαν να εχουν "ντυσει" μια αλλη μουσικη και το αποτελεσμα να ηταν χαλια. Αλλα η μουσικη του "mamo" και σε συνδυασμο και με τη ρωσικη -αγνωστη- γλωσσα το εκανε ακόμα καλυτερο.

Δε ξερω γιατί δεν αρεσε παντως, και γω σε οσους το ανεφερα σε κανέναν δεν αρεσε, τι να πω.. :p

Παντως η μουσικη του ήταν πολύ ωραια..

ESP1982
18-05-09, 20:29
1ο βραβείο ο Σάκης πήρε πάντως σαν hot slut of the day (http://www.dlisted.com/node/32085). :lol: :lol: :lol: :lol:


[...]Seriously, Sakis' whole number looks like it accidentally fell out of Glamberace's sparkle hole. Sakis has been called "The Ricky Martin of Greece," but this hot piece makes Ricky Martin look like Chuck Norris.[...]

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

YiannisM
18-05-09, 21:25
alwaysalone από του χρόνου να βλέπουμε eurovision (http://www.youtube.com/watch?v=HN45ZDwI2Ik&eurl=http%3A%2F%2Fesc%2Dgr%2Eblogspot%2Ecom%2F2009%2F05%2Frussia%2Danastasia%2Dprikhodko%2Dmamo%2Ehtml&feature=player_embedded) παρέα. :celloplay

Mamo lyrics:

English Translation

Mum

Out of the shadows once again, my enemy, my love
Destiny can’t be avoided, no matter how much you’re prepared
But before you left, with golden ring
you proposed to me and didn’t save me from sorcery
and didn’t let my soul be free

Mum, you’ve been telling me not to desire
Mum, at that time I didn’t know where trouble lied
Mum, you’ve been telling me that time is like water
Mum, Mum, Mum, love is trouble

I will throw away my dream and smash it on the floor
How you’ve broken my destiny and set it aside
I will pour girl’s tears like rain

Mum, you’ve been telling me not to desire
Mum, at that time I didn’t know where trouble lied
Mum, you’ve been telling me that time is like water
Mum, Mum, Mum, love is trouble

Mum, you’ve been telling me not to desire
Mum, at that time I didn’t know where trouble lied
Mum, you’ve been telling me that time is like water
Mum, Mum, Mum, love is trouble

Mum, at that time I didn’t know where trouble lied
Mum, you’ve been telling me that time is like water
Mum, Mum, Mum, love is trouble

-------------------------------------

μετάφραση στα ελληνικά

Mαμά

Πέρα από τις σκιές, ακόμη μια φορά, ο εχθρός μου, η αγάπη μου,
αναπόφευγκτη είναι η μοίρα μου, σεν έχει σημασία πόσο προετοιμάστηκες.
Μα πριν φύγεις, με χρυσό δαχυλίδι
με αρραβωνιάστηκες, και δε με γλίτωσες από την κατάρα,
και δεν άφησες ελέυθερη τη ψυχή μου

Mαμά,
και μου έλεγες να μην επιθυμώ.
Μαμά,
και τότε δεν γνώριζα ποιό ήταν το πρόβλημα.
Μαμά,
και μου έλεγες πως ο χρόνος κυλάει σα νερό.
Μαμά, μαμά, μαμά,
η αγάπη είναι βάσανο.

Θα πετάξω μακρυά το όνειρό μου και θα το συντρίψω στο πάτωμα,
έτσι όπως διέλυσες τη μοίρα μου και την άφησες στην άκρη,
θα χύσω τα δάκρυα ενός μικρού κορίτσιου σα βροχή

Mαμά,
και μου έλεγες να μην επιθυμώ.
Μαμά,
και τότε δεν γνώριζα ποιό ήταν το πρόβλημα.
Μαμά,
και μου έλεγες πως ο χρόνος κυλάει σα νερό.
Μαμά, μαμά, μαμά,
η αγάπη είναι βάσανο.

(Mαμά,
και μου έλεγες να μην επιθυμώ.
Μαμά,
και τότε δεν γνώριζα ποιό ήταν το πρόβλημα.)
Μαμά,
και μου έλεγες πως ο χρόνος κυλάει σα νερό.
Μαμά, μαμά, μαμά,
η αγάπη είναι βάσανο.

Μαμά,
και τότε δεν γνώριζα ποιό ήταν το πρόβλημα.
Μαμά,
και μου έλεγες πως ο χρόνος κυλάει σα νερό.
Μαμά, μαμά, μαμά,
η αγάπη είναι βάσανο.

-----------------------------

http://esc-gr.blogspot.com/2009/05/russia-anastasia-prikhodko-mamo.html ;)

nescafe
19-05-09, 02:17
Παιδια, αφηστε τα ψυχοπλακωμα της Ρωσιας, εγω νομιζω οτι τα καλυτερα/πιο κεφατα τραγουδια ηταν, εκτος απ το δικο μας, της Τουρκιας και του Αζερμπαιτζαν.

Collective_Soul
19-05-09, 02:38
To μονο αξιοπρεπες τραγουδι ηταν της Γαλλιας
Ολα τα αλλα ηταν eurotrash

flamelab
19-05-09, 02:40
Και της Εσθονίας :)

Collective_Soul
19-05-09, 02:42
Nαι και αυτο κατι ελεγε το ξεχασα

aroutis
19-05-09, 09:17
Και της Ισλανδίας.

hammer21
19-05-09, 12:29
Και η κοπελα απο το Αζερμπαιζταν ωραια ηταν.:p

etsouk2000
19-05-09, 13:22
κι η τουρκαλα καλη ηταν...
κι ο σακης...
και η μαλτεζα...
και ο γερμανος με την στριπτιζεζ...
και η ρωσιδα...
και και και και...
ολοι καλοι, οι κακοι στη φυλακη!

BlueAngel
19-05-09, 14:36
Ε, οχι και καλη η Ρωσιδα!!! Παναγια μου, τι καταθλιψη ηταν εκεινη! το αλλαξα με τη μια!!!!

Φοβερο το Αζερμπαϊτζάν και η Ρουμανια!-λιγο στυλ Παπαριζου και οι κοπελες χορευαν θρακιωτικο γυρω-γυρω αλλα οκ:p- (το πρωτο θα γινει heat τωρα το καλοκαιρι!!:yahoo: -το ψαχνω να το βαλω και στην εκπομπη μου!!;))

DaveMurray
19-05-09, 14:39
Σωστή η BlueAngel.... Αχχχχ Αζερμπαϊντζάν!!!!! Έκαψες καρδιές με το...... "τραγούδι" σου :p :p :p

........Auto merged post: DaveMurray πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To μονο αξιοπρεπες τραγουδι ηταν της Γαλλιας
Ολα τα αλλα ηταν eurotrash

Σιγά μην ήταν και death metal :crazy: :lol:

nescafe
19-05-09, 19:04
To μονο αξιοπρεπες τραγουδι ηταν της Γαλλιας
Ολα τα αλλα ηταν eurotrash

To τραγουδι της Γαλλιας ηταν μια λακαμια και μιση:rofl:
Η εμφανιση της Καας με τον κοκκαλιαρικο ωμο θυμιζε γυναικα του 3ου κοσμου, το δε τραγουδι ηταν ανιαρο και προσωπικα μου φανηκε απαισιο, σε σημειο που ηθελα να βουλωσω τ αυτια μου.
Στο μεταξυ, ολοι οι (ψευτο)κουλτουριαρηδες ψηφισαν, λεει, τη Γαλλια... Και χτες που ο (πολυ)σοβαρος Πρετεντερης ειχε στην εκπομπη του βαρυσημαντο θεμα για τη γιουρο-Βυζιον, οι περισσοτεροι απ τους εκλεκτους προσκεκλημενους του δηλωσαν οτι ψηφισαν Γαλλια (και μαλιστα οτι εστειλαν και πολλα sms) ....

flamelab
19-05-09, 21:04
Σαν τη Μελέτη ήταν όπως θα γίνει σε 5-10 χρόνια :mrgreen:

YiannisM
20-05-09, 03:53
Ε, οχι και καλη η Ρωσιδα!!! Παναγια μου, τι καταθλιψη ηταν εκεινη! το αλλαξα με τη μια!!!!
Σιγά την κατάθλιψη. :p
Αλλά κι έτσι να ήταν, και το "Dont leave me now" του The Wall των Pink Floyd ήταν όλο κατάθλιψη (αυτό πια) αλλά δεν το πετάξαμε στα σκουπίδια.
Άρα ούτως ή άλλως οι εξισώσεις Χαρούμενο=Καλό & Κατάθλιψη=Κακό δεν υφίστανται καθόλου στη μουσική και στην τέχνη γενικότερα, και το αν ένα κομμάτι είναι λυπητερό ή χαρούμενο ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα (ή το χάλι) του.

Πάντως το τραγούδι της Ρωσίας δεν ήταν και τόσο για κατάθλιψη.
Αυτό που ήταν είναι ότι είπε μια ιστορία με εκφραστικό και καλιτεχνικό/εμπνευσμένο (για το επίπεδο της eurovision) τρόπο, και αυτό κατά τη γνώμη μου το κάνει το μόνο αξιόλογο τραγούδι του φετινού διαγωνισμού, όλα τα υπόλοιπα ήταν κατά πολύ κατώτερά (φτηνιάρικά) του.

opener
20-05-09, 07:24
http://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_2158.html

etsouk2000
20-05-09, 09:22
τα ... heat του καλοκαιριου...

aroutis
20-05-09, 09:42
Σιγά την κατάθλιψη. :p
Αλλά κι έτσι να ήταν, και το "Dont leave me now" του The Wall των Pink Floyd ήταν όλο κατάθλιψη (αυτό πια) αλλά δεν το πετάξαμε στα σκουπίδια.
Άρα ούτως ή άλλως οι εξισώσεις Χαρούμενο=Καλό & Κατάθλιψη=Κακό δεν υφίστανται καθόλου στη μουσική και στην τέχνη γενικότερα, και το αν ένα κομμάτι είναι λυπητερό ή χαρούμενο ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα (ή το χάλι) του.

Πάντως το τραγούδι της Ρωσίας δεν ήταν και τόσο για κατάθλιψη.
Αυτό που ήταν είναι ότι είπε μια ιστορία με εκφραστικό και καλιτεχνικό/εμπνευσμένο (για το επίπεδο της eurovision) τρόπο, και αυτό κατά τη γνώμη μου το κάνει το μόνο αξιόλογο τραγούδι του φετινού διαγωνισμού, όλα τα υπόλοιπα ήταν κατά πολύ κατώτερά (φτηνιάρικά) του.Δεν νομίζω ότι Pink Floyd και Eurovision χωράνε στο ιδιο post. :down::p

sonypspgr
20-05-09, 10:39
Σιγά την κατάθλιψη. :p
Αλλά κι έτσι να ήταν, και το "Dont leave me now" του The Wall των Pink Floyd ήταν όλο κατάθλιψη (αυτό πια) αλλά δεν το πετάξαμε στα σκουπίδια.
Άρα ούτως ή άλλως οι εξισώσεις Χαρούμενο=Καλό & Κατάθλιψη=Κακό δεν υφίστανται καθόλου στη μουσική και στην τέχνη γενικότερα, και το αν ένα κομμάτι είναι λυπητερό ή χαρούμενο ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα (ή το χάλι) του.

Πάντως το τραγούδι της Ρωσίας δεν ήταν και τόσο για κατάθλιψη.
Αυτό που ήταν είναι ότι είπε μια ιστορία με εκφραστικό και καλιτεχνικό/εμπνευσμένο (για το επίπεδο της eurovision) τρόπο, και αυτό κατά τη γνώμη μου το κάνει το μόνο αξιόλογο τραγούδι του φετινού διαγωνισμού, όλα τα υπόλοιπα ήταν κατά πολύ κατώτερά (φτηνιάρικά) του.

εβαλες pink floyd και eurovision στο ιδιο θεμα?
http://www.freefoto.com/images/11/27/11_27_9---Flames_web.jpg

aroutis
20-05-09, 10:44
εβαλες pink floyd και eurovision στο ιδιο θεμα?
http://www.freefoto.com/images/11/27/11_27_9---Flames_web.jpg
Συμφωνώ, περιμένω από τον Νικαετό swift action (ban 200 ημερών :p):lol:

midnightsun
20-05-09, 10:45
Αναφορά Pink Floyd στο θέμα της Εurovision ; Ιεροσυλία... :down: Σε λίγο θα συγκρίνουμε τις οπτικές ίνες με τα σήματα μορς :rofl:

BlueAngel
20-05-09, 10:46
Σιγά την κατάθλιψη. :p
Αλλά κι έτσι να ήταν, και το "Dont leave me now" του The Wall των Pink Floyd ήταν όλο κατάθλιψη (αυτό πια) αλλά δεν το πετάξαμε στα σκουπίδια.
Άρα ούτως ή άλλως οι εξισώσεις Χαρούμενο=Καλό & Κατάθλιψη=Κακό δεν υφίστανται καθόλου στη μουσική και στην τέχνη γενικότερα, και το αν ένα κομμάτι είναι λυπητερό ή χαρούμενο ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα (ή το χάλι) του.

Πάντως το τραγούδι της Ρωσίας δεν ήταν και τόσο για κατάθλιψη.
Αυτό που ήταν είναι ότι είπε μια ιστορία με εκφραστικό και καλιτεχνικό/εμπνευσμένο (για το επίπεδο της eurovision) τρόπο, και αυτό κατά τη γνώμη μου το κάνει το μόνο αξιόλογο τραγούδι του φετινού διαγωνισμού, όλα τα υπόλοιπα ήταν κατά πολύ κατώτερά (φτηνιάρικά) του.

Nαι δεν ηταν και τοσο για καταθλιψη, ηταν ομως!:p
τελοσπαντων, γουστα ειναι αυτα...;)περι ορεξεως..

YiannisM
20-05-09, 11:43
Δεν νομίζω ότι Pink Floyd και Eurovision χωράνε στο ιδιο post. :down::p
:stunned::sneer:Υπήρχε ... όμως ... διαχωριστική γραμμή ... παραγράφων. :innocent:

........Auto merged post: YiannisM πρόσθεσε 37 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τελοσπαντων, γουστα ειναι αυτα...;)περι ορεξεως..
Yeap. :)

praxitelison
20-05-09, 19:46
Πάντως αφου δεν βγήκε πρώτη η Αγγλία φέτος με τόσο μεγάλο όνομα του συνθέτη του χρόνου 2010 βλέπω να πηγαίνουν κάτι Iron Maiden, Def Leppard και Judas Priest :worthy: από Αγγλία και τότε σίγουρα θα πάρουν την Eurovision back to England :rofl::rofl::whistle::whistle:

hammer21
20-05-09, 19:50
Λες να πανε οι maiden να γουσταρουμε?:rocker

Ουπς maiden και eurovision στο ιδιο νημα?:oops::rtfm:

praxitelison
20-05-09, 20:00
Λες να πανε οι maiden να γουσταρουμε?:rocker

Ουπς maiden και eurovision στο ιδιο νημα?:oops::rtfm:

Μάλλον βγήκα λίγο offtopic...:oops::oops: sorry προκαταβολικά αλλα απλώς έτσι το ανέφερα αυτό με την Αγγλία μιας και που έστειλε φέτος ολόκληρο Andrew Lloyd Webber υπέθεσα αν έστελναν το χρόνου και κάτι άλλο από τον άλλο τον πολιτισμό της Αγγλίας :p:p

hammer21
20-05-09, 20:43
Το spoiler το εβαλα γιατι πιο πανω εγινει παρομοια κουβεντα με τους floyd.:)

aroutis
20-05-09, 20:47
Και δεν στέλνουν τους Oasis ? -bliach- :p

mrsaccess
20-05-09, 20:49
Ειδικά για τη Eurovision θα πρότεινα Elton John! :p

flamelab
20-05-09, 20:53
Α, ναι, θα'ταν τάλε κουάλε.

megahead13
20-05-09, 20:54
Πάντως αφου δεν βγήκε πρώτη η Αγγλία φέτος με τόσο μεγάλο όνομα του συνθέτη του χρόνου 2010 βλέπω να πηγαίνουν κάτι Iron Maiden, Def Leppard και Judas Priest :worthy: από Αγγλία και τότε σίγουρα θα πάρουν την Eurovision back to England :rofl::rofl::whistle::whistle:
Ε! Λίγα για τους Priest, έτσι;;; :evil: :cool: :p

http://www.youtube.com/watch?v=54FrsBA1ki8

:eguitar :eguitar :eguitar

alwaysalone
20-05-09, 21:54
Συμφωνω με YiannisM.


===

Τα τελευταία χρόνια εχει γινει εντελως business η eurovision, στο τέλος θα στελνουν μόνο γνωστα ονοματα διεθνούς φήμης για να αποκομισουν τα οφελη του τουρισμού κλπ. Θα ξεφύγει δηλαδη η ιστορια, και θα ξενερωσει ολος ο κοσμος. Ενταξει δε γινεται πχ να στελνει μια χωρα τη Madonna. Δεν υπαρχει εκει καμια επιτροπή ανταγωνισμού? :rolleyes: Μόνο για τα γιαουρτια, τους καφέδες και το ιντερνετ υπαρχει? :p:p

hammer21
20-05-09, 22:00
Ουτε για εκει υπαρχει:p

Οτι ειναι μλκ να πηγαινουν φιρμες που τους εχουμε φαει στη μαπα, ειναι.Αλλα αν ειναι να πηγαινουν θρυλοι δεν χαλιεμαι κιολας.:p

alwaysalone
20-05-09, 22:07
Ενταξει προσωπικα πιστευω οτι η eurovision πρεπει καταρχας να γινεται με εντελώς αγνωστους τραγουδιστες-τραγουδοποιους με μόνο στοχο να αναδειχθει το καλύτερο τραγουδι αλλά και η κουλτούρα της εκαστοτε χώρας, με βασική υποχρέωση της καθε χώρας να λεει το κομματι της στη γλώσσα της.

Αλλιως γιατι να την λεμε eurovision? Aς την πουμε Αγγλοvision.

(Βεβαιως να υπαρχουν διαθεσιμοι οι αγγλικοί στιχοι για αναφορά, αλλά το τραγούδι να ερμηνευεται στην ελληνική γλώσσα) . Κι ας παρουμε μονο τις "τρεις" ψήφους..

@ ADSLgr.com All rights reserved.