PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοληστερινη!



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Evakiwi
25-05-09, 22:37
Excellent post! I agree. The dangers of cholesterol is a myth compounded by the great ability of the pharamaceutical companies to make a lot of money medicalising natural events.

Add to that the pain and suffering Statin drugs (cholesterol lowering) cause millions of people. They affect the muscles, the mind and the kidneys. My husband was in very bad pain for years, as soon as he stopped taking the statins all the pain was gone.

There has been much research done and plenty on the internet to read about the dangers of taking these drugs. I am enclosing an easy to read link below outlining a book written by Dr Malcolm Kendrick on this subject.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-430682/Have-conned-cholesterol.html

Also you can search the site made up of researchers that also are against the theory.
http://www.thincs.org/

There is a village in France where the inhabitants live to a very old age and with hardly any heart disease, their diet is rich in fats, butter, cheese etc. Also, think of what Eskimos eat...fat and meat!

In the words of Hippocrates...'Let food be your medicine and medicine be your food.'



Αν θέλετε την γνώμη μου (όχι αυθαίρετη φυσικά αλλά απόρρεια ιατρικών απόψεων) ξεχάστε την χοληστερίνη και μην ασχολείσθε καθόλου μαζί της
Η συσχέτισή της με τις καρδιακές παθήσεις (τα ποσοστά καρδιακών ήταν τα ίδια σε έχοντες υψηλη ή χαμηλή χοληστερίνη) έχει δημιουργήσει μια τεράστια βιομηχανία τόσο φαρμακευμάτων όσο και ειδών διατροφής τα κέρδη των οποίων δεν είναι διατεθιμένοι να εγκαταλείψουν
Φροντίστε να έχετε μια υγειϊνή και πλήρη διατροφή δηλαδή στην ουσία απαλλαγμένη από χάμπουργκερ, τυρόπιτες, σουβλάκια, διάφορα αλμυρά, παραγεμισμένα κρουασάν κλπ τρώτε αρκετά λαχανικά φρέσκα και μαγειρευτά να πίνετε αρκετό νερό μειώστε το αλάτι και τους καφέδες, κόφτε το κάπνισμα και ασκηθείτε ακόμα και αν είναι μόνο περπάτημα
Και αν νομίζετε ότι είναι μπούρδες ρωτήστε όσους έχουν ζήσει η ζουν στο εξωτερικό Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο κλπ
Με τα αλαντικά τα τυριά και τα βούτυρα που καταβροχθίζουν θα έπρεπε να πεθαίνουν σαν τις ψεκασμένες με αεροζόλ μύγες και όμως έχουν λιγότερα καρδιακά κρούσματα σε σχέση με την Ελλάδα και τους αρειμάνιους καπνιστές της που βαριούνται να κουνήσουν τα πόδια τους ακόμα και για να πάνε στο περίπτερο

nescafe
25-05-09, 23:20
Δεν καπνιζουμε, κοψαμε το αλατι, ασκουμαστε...(ο καφες δεν κοβεται ουτε και σχετιζεται ιδιαιτερα)

Παρολαυτα... ειπαμε: Εως 15%:rolleyes:

ermis333
26-05-09, 07:09
ermis333 αυτα που λες για τα υποκαταστατα-γλυκαντικα δεν ισχυουν, ο καθε ασχετος κ καλα επιστημονας παει και λεει οτιναναι, το ενα προκαλει το ενα το αλλο προκαλει το αλλο. Ειχα διαβασει καπου οτι ενα παλικαρι επεινε καθημερινα 10LT Coca Cola Light κ ειναι 1.70 60 57 κιλα. Επισης ειναι μια χαρα :)

Λυπάμαι αλλά στη δουλειά μου έχω τεχνολόγους τροφίμων και ξέρω γιατί πράγμα μιλάω, δεν μίλησα για urban legends πέρι ασπαρτάμης, η ασπαρτάμη είναι αρκετά χρήσιμο γλυκαντικό, ιδιαίτερα για διαβητικούς και έχει θεωρηθεί ύποπτη για καρκινογενέσεις μόνο σε τεράστιες ποσότητες, κατανάλωση πάνω από 12 αναψυκτικων την ημέρα.

Αυτό που κάνουν οι γλυκαντικές ουσίες είναι πως μπερδεύουν το μεταβολισμό (σε μεγάλες ποσότητες). Επίσης το να πίνει κάθε μέρα light αναψυκτικό, δείχνει ότι κάποιος δεν ακολουθεί καλή διατροφή, γιατί το να πιείς αναψυκτικό με φρούτα, λαχανικά ή όσπρια φαίνεται λίγο περίεργο. Επίσης η καθημερινή πόση colas δημιουργεί προβλήματα στο συκώτι μακροχρόνια, πέτρες στα νεφρα (όχι άμεσα αλλά όταν πίνει ο άλλος cola δεν πίνει σίγουρα το απαραίτητο νερό). Δεν φταίει δηλαδή το light αναψυκτικό αυτό καθέ αυτό, αλλά οι συνήθειες που ακολουθούν το αναψυκτικό.

Το ΛΕΥΚΟ ψωμί αυξάνει τη χοληστερίνη (όχι αν τρως 1 φέτα), το ολικής αλέσεως όχι, το ξαναλέω.

nescafe
26-05-09, 17:15
Ωστε η καθημερινη χρηση της coca-cola δημιουργει "προβλήματα στο συκώτι μακροχρόνια, πέτρες στα νεφρα"?
Τα υπολοιπα αναψυκτικα? η sprite και η pepsi?
Αν πινεις μια στο τοσο?
Παντως εγω και την περιοδο που επινα συχνα αναψυκτικα, δεν περιοριζα καθολου το νερο, αρα μην εισαι απολυτος. Ισα-ισα που η coca εχει πολυ ζαχαρη, οποτε θα χρειαστεις περισσοτερο νερο για να ξεδιψασεις. Τωρα αν εισαι κανας παχυσαρκος τυπος που ετσι κι αλλιως δε πινει νερο...
Και οπως ειπα, ολα τα αναψυκτικα και οι χυμοι καταστρεφουν τα δοντια, εκτος αν τα πινεις μονορουφι και μετα καπακι βουρτζιζεις.
Γιατι σου φαινεται περιεργο το να πιείς αναψυκτικό με φρούτα, λαχανικά ή όσπρια? Μολις το εκανα εγω.
Το αναψυκτικο κανονικα με το φαγητο παει.

Εχεις κανα link που να λεει οτι το ψωμι αυξανει τη χοληστερινη? Γιατι εγω δεν βρηκα.
Τι ακριβως εννοεις "λευκο" ψωμι?

ermis333
26-05-09, 17:22
Ωστε η καθημερινη χρηση της coca-cola δημιουργει "προβλήματα στο συκώτι μακροχρόνια, πέτρες στα νεφρα"?
Τα υπολοιπα αναψυκτικα? η sprite και η pepsi?
Αν πινεις μια στο τοσο?
Παντως εγω και την περιοδο που επινα συχνα αναψυκτικα, δεν περιοριζα καθολου το νερο, αρα μην εισαι απολυτος. Ισα-ισα που η coca εχει πολυ ζαχαρη, οποτε θα χρειαστεις περισσοτερο νερο για να ξεδιψασεις. Τωρα αν εισαι κανας παχυσαρκος τυπος που ετσι κι αλλιως δε πινει νερο...
Και οπως ειπα, ολα τα αναψυκτικα και οι χυμοι καταστρεφουν τα δοντια, εκτος αν τα πινεις μονορουφι και μετα καπακι βουρτζιζεις.
Γιατι σου φαινεται περιεργο το να πιείς αναψυκτικό με φρούτα, λαχανικά ή όσπρια? Μολις το εκανα εγω.
Το αναψυκτικο κανονικα με το φαγητο παει.

Εχεις κανα link που να λεει οτι το ψωμι αυξανει τη χοληστερινη? Γιατι εγω δεν βρηκα.
Τι ακριβως εννοεις "λευκο" ψωμι?

Μιλάμε για καθημερινή πόση σημαντικής ποσότητας αναψυκτικών τύπου colas. Όχι αν πίνεις ένα κουτάκι και μπόλικο νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Λευκό ψωμί εννοώ το ψωμί που δεν είναι ολικής αλέσεως, το λευκό ψωμί είναι προϊόν επεξεργασίας, έχει μειωμένα θρεπτικά συστατικά, ενώ είναι φτωχό σε φυτικές ίνες, οι φυτικές ίνες βοηθούν στη μείωση της χοληστερίνης.

nescafe
26-05-09, 17:55
Γνωστο...
τα ψωμια που πουλανε τα super markets τι ειναι? ασπρα? Τα μαυρα ξεχψριζουν ευκολα, τα επικινδυνα ασπρα ομως ποια ακριβως ειναι?
Αλλο βοηθουν στη μειωση, αλλο την ανεβαζουν!

1 κουτι αναψυκτικου την ημερα νομιζω πως ειναι μεγαλη ποσοτητα!

ermis333
27-05-09, 07:28
Γνωστο...
τα ψωμια που πουλανε τα super markets τι ειναι? ασπρα? Τα μαυρα ξεχψριζουν ευκολα, τα επικινδυνα ασπρα ομως ποια ακριβως ειναι?
Αλλο βοηθουν στη μειωση, αλλο την ανεβαζουν!

1 κουτι αναψυκτικου την ημερα νομιζω πως ειναι μεγαλη ποσοτητα!

Δεν υπάρχουν επικύνδυνα άσπρα, απλά το άσσπρο ψωμί, σχεδόν όλα τα ψωμιά που δεν έχουν μαύρο χρώμα δηλαδή, έχει μειωμένα θρεπτικά συστατικά και φυτικές ίνες, με αποτέλεσμα σε μεγάλες ποσότητες κατανάλωσης να βοηθούν στην αύξηση του πάχους και της χοληστερίνης.

joeyGR
27-05-09, 18:33
στα super market θα καταλαβεις, εχει διαφορετικο χρωμα(προς μαυρο) και εχει "πιθανον" ξυρους καρπους απο εξω. μπορεις να το βρεις παντου! απο Καραμολεγκος, εως και τον φουρνο της γειτονιας σου!

nescafe
27-05-09, 20:18
joey, δε ρωτησα πως ειναι τα μαυρα, αντιθετα ειπα οτι αυτα ξεχωριζουν ευκολα.

Εrmi, πανω που ετοιμαζομουνα να σου απαντησω βλεπω οτι εκανες στο μεταξυ edit.
Οπως ειπα, ειναι αλλο το οτι δεν βοηθουν στη μειωση της χολ/νης και αλλο το οτι την αυξανουν.
Ξερεις καποιο link που λεει οτι το ψωμι την αυξανει? Γιατι εγω δεν βρηκα...

cool11
15-12-10, 17:48
http://www.quakeroats.gr/ProductDetails.aspx?id=3&p_id=3&g_id=2
http://www.quakeroats.gr/MeetOatsPageDetails.aspx?id=29

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο εχω βοηθηθει απο αυτα τα προιοντα. Παραμενω σταθερος στη χοληστερινη, εκει που ημουν. Ισως ειναι κι αυτο κατι, το οτι δεν ανεβαινει δηλαδη.

Εσεις, τι λετε γι αυτα τα κορν φλεικς;

Xouzouris
15-12-10, 17:57
Η βρωμη είναι πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε προϊόν τύπου κορν φλεικς που είναι τιγκα στη ζάχαρη. Έχουν χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη, πολλές απεπτες ίνες και βοηθούν την ομαλή λειτουργία του εντέρου.

Πέραν τούτου όμως ουδέν. Δεν ρίχνουν την χοληστερινη, κανένα τρόφιμο ουσιαστικά δεν το κάνει αυτό και αναλόγως των επιπέδων χοληστερίνης που έχεις ίσως να πρέπει να λαβεις αγωγή.

cool11
15-12-10, 22:25
Αρα είναι μούφα όσα λέει η σελίδα τους για καταπολέμηση της χοληστερίνης; Παραπλανητικό?

Xouzouris
16-12-10, 10:13
Όχι ακριβώς. Αν προσεξεις την διατύπωση θα καταλάβεις. ;)
Α, και καλύτερα από τα Quaker flakes είναι το απλό κουακερ.

Όπως έχει ήδη ειπωθεί πάντως, περπάτημα τουλάχιστον 3 ώρες την εβδομάδα σε ρυθμό παρέλασης, δίαιτα και στην τελική χάπι. Αν έχεις κληρονομικοτητα όπως λες μάλλον δεν το γλυτωνεις.

LOUKAS32
16-12-10, 10:46
εγω εχω 220 καπου εκει.

να προσεχω πολυ
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ??

giwrgosth
16-12-10, 10:58
Φτάνω και τα 260, αλλά με τη διατροφή δε γίνετε τίποτα, άλλωστε για ένα διάστημα έτρωγα τα ίδια με τη σύζυγο που είχε 140! Ευτυχώς που έχω κανονική πίεση!
Ο γιατρός μου έδωσε lipidor (των 20 mg αν θυμάμαι καλά) και με ένα κάθε βράδυ για τρεις μήνες έπεσε στα 160. Τώρα μου είπε να πάρω τη μισή δόση και να το ξαναδώ.
Η μάνα μου, 80 ετών, με πολύ καλή διατροφή έχει 230...

cool11
16-12-10, 11:58
Εγω ειμαι γυρω στα 230, με ασκητικη διατροφη εδω και χρονια.
Αλλά σωματικη ασκηση δεν βαζω στη ζωη μου. Ειμαι ικανος να τρωω ακριδες, αλλα γυμναστικη οχι.
Γι αυτο εχω ριξει ολο το βαρος στη διατροφη.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 5 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=221848&cid=15

LOUKAS32
16-12-10, 11:58
για πες τι τρως ακριβως?

εχει καποιο ειδικο προγραμμα απο διατροφολογο?

cool11
16-12-10, 12:00
Δεν εχω παει σε διατροφολογο.
Αλλα τρωω φαγητα με χαμηλα λιπαρα.
Γιαουρτι 1,5%, γαλα ομοιως, πολυ σαλατα, πρασινο τσαι, δαμασκηνα, Becel, ψωμι σικαλεως, κοτοπουλο, ψαρια κλπ

LOUKAS32
16-12-10, 12:05
εγω τρωω ολοι μερα σαχλαμαρες

πω πω
πρεπει να ξεκινισω

κατι να κανω χαλια

μενεις μονος? ποιος στα ετοιμαζει?

giwrgosth
16-12-10, 12:06
Εγω ειμαι γυρω στα 230, με ασκητικη διατροφη εδω και χρονια.
Αλλά σωματικη ασκηση δεν βαζω στη ζωη μου. Ειμαι ικανος να τρωω ακριδες, αλλα γυμναστικη οχι.
Γι αυτο εχω ριξει ολο το βαρος στη διατροφη.
O γιατρός πάντως μου είπε ακριβώς το αντίθετο από αυτό, από τη στιγμή που διαπίστωσε πως η χοληστερίνη σε μένα δεν είναι από τη διατροφή και μόνο.
Φυσικά και να προσέχω τη διατροφή μου όσο μπορώ και χωρίς στερήσεις, αλλά το σημαντικό είναι η σωματική άσκηση, όπως πχ μια ώρα τη μέρα περπάτημα.
Μου είπε πως και με νερό μόνο να ζω, η χοληστερίνη δε θα πέσει αν δεν κινηθώ λιγάκι και η αλήθεια είναι πως τα τελευταία δύο χρόνια κάνω πολύ καθιστική ζωή και δυστυχώς σε αυτή τη φάση δεν έχω άλλη επιλογή.

no_logo
16-12-10, 13:00
αν υπάρχει κληρονομικότητα, αν δηλαδή οι υποδοχείς που καταστρέφουν την ldl χοληστερίνη στο συκώτι είναι λίγοι, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Παρά μόνο να καταφύγεις στην λύση του χαπιού με παρακολούθηση από γιατρό γιατί μπορεί να βλάψει το συκώτι

grande
16-12-10, 13:06
Yπαρχου 4 δεικτες:

Ολικη χοληστερινη
Κακη
Καλη
3γλυκεριδια

Μηπως να γραφαμε ολοι τα νουμερα μας:)

Και τα 4 αυτα νουμερα εχουν σχεση μεταξυ τους, δεν αρκει μονο το ενα να ειναι καλο.
Το κλασμα ολικης/καλης πρεπει να ειναι <5, το κλασμα 3γλυκεριδια/καλης <4.

........Auto merged post: grande πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Φυσικά και να προσέχω τη διατροφή μου όσο μπορώ και χωρίς στερήσεις, αλλά το σημαντικό είναι η σωματική άσκηση, όπως πχ μια ώρα τη μέρα περπάτημα.
Μου είπε πως και με νερό μόνο να ζω, η χοληστερίνη δε θα πέσει αν δεν κινηθώ λιγάκι και η αλήθεια είναι πως τα τελευταία δύο χρόνια κάνω πολύ καθιστική ζωή και δυστυχώς σε αυτή τη φάση δεν έχω άλλη επιλογή.

Τι τροφες σου συστησε ο γιατρος? (συνηθως συστηνουν λαθος τροφες!)

Το περπατημα ειναι ευκολο αλλα οχι ιδαιτερα αποδοτικο, τι θα ελεγες για λιγο τρεξιμο(αεροβικη 150'/βδομαδα)? :)

Φυσικα και δεν θα πεσει αν δε τρως τιποτα! Το θεμα ειναι να τρως σωστα.

Καθιστικη ζωη+κακη διατροφη+οχι ασκηση=καλα κρασια:lol:

giwrgosth
16-12-10, 13:43
Τι τροφες σου συστησε ο γιατρος? (συνηθως συστηνουν λαθος τροφες!)
Τίποτα, μου είπε να τρώω ότι τρώω, απλά να προσέχω όσο μπορώ τα λιπαρά.

MessengerOfGood
16-12-10, 13:43
Να καταθέσω καιτη δική μου εμπειρία λοιπόν (μετά την τοποθέστηση ενός stent φέτος το καλοκαίρι - ευτυχώς πριν και όχι μετά από έμφραγμα...)

Λοιπόν έχω και εγώ κληρονομικό πρόβλημα με την χοληστερίνη.
Πρίν 5 χρόνια είχα πάει στον Οφθαλμίατρο. Τώρα που ξαναπήγα με ρώτησε αν πήρα χάπια για τη μείωση των λιπιδίων όπως μου είχε πεί. Του είπα για το στεντ και κούνησε το κεφάλι του...

Ο λόγος είναι πολύ απλός και δώστε βάση:
Τα μόνα αγγεία που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ είναι αυτά στο βυθό του ματιού. Στη φετινή μοου εξέταση η χοληστερίνη μέσα στις αρτηρίες φαινότανε. Ευτυχώς η κατάσταση δεν ήταν χειρότερη απ ότι ήταν πριν 5 χρόνια...

Λοιπόν, μια και είμαστε τεχνικοί:
1. Κάνουμε εξεταση του βυθού του ματιού και βλέπουμε (ο γιατρός δηλαδή) σε τι κατάσταση είναι τα αγγεία.
2. Κάνουμε test κοπώσεως (όχι απλό καρδιογράφημα) και βλέπουμε αν υπάρχουν ενδείξεις στένωσης - ισχαιμίας (εγώ έτσι γλύτωσα το έμφραγμα)
3. Κάνουμε αναλύσεις αίματος και βλέπουμε που βρίσκονται η χοληστερίνες και τα τριγλυκερίδια

Αν τα παραπάνω δείξουν κάποιο πρόβλημα ζητάμε από τον καρδιολόγο τι να κάνουμε.

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλή χρονιά και με υγεία...

grande
16-12-10, 14:19
Τίποτα, μου είπε να τρώω ότι τρώω, απλά να προσέχω όσο μπορώ τα λιπαρά.

Μαλλον θες διαιτολογο.
Οσο αφορα τα λιπαρα ελπιζω να ξερεις τη διακριση τους σε καλα και κακα.


http://www.quakeroats.gr/ProductDetails.aspx?id=3&p_id=3&g_id=2
http://www.quakeroats.gr/MeetOatsPageDetails.aspx?id=29

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο εχω βοηθηθει απο αυτα τα προιοντα. Παραμενω σταθερος στη χοληστερινη, εκει που ημουν. Ισως ειναι κι αυτο κατι, το οτι δεν ανεβαινει δηλαδη.

Εσεις, τι λετε γι αυτα τα κορν φλεικς;

Καλα, μη περιμενεις απο ενα μόνο προιον, οποιο κι αν ειναι αυτο, να κατεβασει αυτοματα τη χ/νη σου.
Ολα αυτα τα συσκευασμενα παντως εχουν μπολικη ζαχαρη. Για δες στα συστατικα, μηπως λεει καπου "σιροπι καλαμποκιου" και "υδρογονωμενα" ή "μερικως υδρογονωμενα φυτικα ελαια"?



Δεν εχω παει σε διατροφολογο.
Αλλα τρωω φαγητα με χαμηλα λιπαρα.
Γιαουρτι 1,5%, γαλα ομοιως, πολυ σαλατα, πρασινο τσαι, δαμασκηνα, Becel, ψωμι σικαλεως, κοτοπουλο, ψαρια κλπ

Aπο φρουτα εκτος απο δαμασκηνα... καθε πότε τρως?
Ψωμι, μακαρονια, ρυζι, πατατες καθε μερα? ποσες κουταλιες ζαχαρη στα ποτά σου?

giwrgosth
16-12-10, 14:26
Μαλλον θες διαιτολογο.
Οσο αφορα τα λιπαρα ελπιζω να ξερεις τη διακριση τους σε καλα και κακα.
Μα πιστεύω πως ο καθένας μας γνωρίζει ποιες είναι οι κακές και ποιες οι καλές τροφές για τη χοληστερίνη και αν είναι και λίγο ψαγμένος γνωρίζει πως να μαγειρέψει κάτι, έτσι ώστε να το κάνει υγιεινο. Αν δεν τα γνωρίζει αυτά τότε υπάρχουν και οι ειδικοί.

grande
16-12-10, 14:31
Koιταξε,
στο supermarket εχει συσκευασμενους ξηρους καρπους. Ενα κουτι με φουντουκια γραφει στην ετικετα: Λιπαρα 55%. Τι συμπερασμα βγαζεις? καλη τροφη?

giwrgosth
16-12-10, 14:36
Γνωρίζω πως οι ξηροί καρποί έχουν Ω3 και ακόρεστα λίπη, όταν λέω λιπαρά εννοώ τα ξύγκια

grande
16-12-10, 14:39
Τι "ακορεστα", δεν χορταινουν ποτέ? :)
Δηλαδη τα συγκεκριμενα φουντουκια θα τα καταναλωνες αφοβα?

no_logo
16-12-10, 14:40
Koιταξε,
στο supermarket εχει συσκευασμενους ξηρους καρπους. Ενα κουτι με φουντουκια γραφει στην ετικετα: Λιπαρα 55%. Τι συμπερασμα βγαζεις? καλη τροφη?

πάρα πολύ καλή
Δεν περιέχουν καθόλου χοληστερίνη
Οι vegans δε τρέφονται σε μεγάλο βαθμό με ξηρούς καρπούς μια και περιέχουν πολλές πολλές πρωτεΐνες

giwrgosth
16-12-10, 14:45
Τι "ακορεστα", δεν χορταινουν ποτέ? :)
Δηλαδη τα συγκεκριμενα φουντουκια θα τα καταναλωνες αφοβα?
Αν δεν είχαν σκουλίκια ναι.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εσύ θα έτρωγες τηγανιτές πατάτες?

grande
16-12-10, 14:48
Δεν καταλαβα την απαντηση σου παντως εχε υποψη οτι
αυτα τα 55% λιπαρα ειναι καλα λιπαρα;)
Γιαυτο σε ρωτησα πριν αν γνωριζεις τη διακριση καλων/κακων λιπαρων.

giwrgosth
16-12-10, 14:51
Όταν κάποιος σου λέει πως γνωρίζει ότι έχουν ακόρεστα και Ω3 λογικά θα γνωρίζει και τι είναι αυτά.

grande
16-12-10, 14:53
Με ρωτησες για τηγανητες πατατες και νομιζα οτι εξομοιωνες τα φουντουκια με τις τηγανητες πατατες.
Δεν υπαρχουν "ακορεστα" λιπαρα. Υπαρχουν μονοακορεστα, πολυακορεστα, κορεσμενα(τα οποια δεν ειναι μονο τα ξυγκια που ειπες).


πάρα πολύ καλή
Δεν περιέχουν καθόλου χοληστερίνη
Οι vegans δε τρέφονται σε μεγάλο βαθμό με ξηρούς καρπούς μια και περιέχουν πολλές πολλές πρωτεΐνες
Οι ξηροι καρποι ειναι απαραιτητη καθημερινη τροφη για ολο το κοσμο.

giwrgosth
16-12-10, 15:01
Συγνώμη, σε τηλεπαιχνίδι είμαστε, ή στο σχολείο όπου θα πρέπει παπαγαλία να εξηγούμε κάτι όπως το γράφει το βιβλίο?
Επίσης φυσικά και υπάρχουν ακόρεστα λιπαρά, τα οποία χωρίζοντε σε πολυακόρεστα και μονοακόρεστα.

grande
16-12-10, 15:04
Δε σου ειπα να μαθεις κατι παπαγαλια, απλα να το λες σωστα. Αφου ετσι λεγονται τα λιπαρα τι θα κανουμε, θα βγαλουμε δικους μας ορους?

LOUKAS32
16-12-10, 15:16
τελικα τι διατροφη να ακολουθησουμε?

giwrgosth
16-12-10, 16:43
τελικα τι διατροφη να ακολουθησουμε?
Γνώμη μου είναι να πας σε ένα γιατρό, να σου πει τι εξετάσεις να κάνεις και θα κρίνει αν είναι θέμα διατροφής και τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωσή σου.
Με αυτά τα θέματα δεν παίζουμε και πιστεύω πως η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική και μόνο ένας γιατρός μπορεί να κρίνει.
Αν εγώ για παράδειγμα ακολουθούσα κάποια διατροφή, αντί για 260 θα είχα 240 και θα νόμιζα πως όλα είναι καλά, γιατί πλέον τρώω φουντούκια και έπαψα να τρώω το τραγανό λίπος από τις πανσέτες.
Τώρα αν θες κάτι ενδεικτικό αυτό εδώ http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=829 που είναι από γιατρούς νομίζω πως είναι το καλύτερο.

LOUKAS32
16-12-10, 17:23
ok tnx a lot guys

bilirius
16-12-10, 22:03
Καλησπερα και απο εμενα,η χοληστερινη δεν δεν ερχετε παντα και μονο απο την τροφη,ανεβαινει ομως και απο το στρες απο το ανχος,απο τα ετοιμα φαγητα.απο διαταραγμενοι ψυχολογια.ολα θελουν το μετρο τους.

cool11
16-12-10, 23:58
Εχεις δικιο, το εχω ακουσει κι εγω, το αγχος σε πολλους επιδεινωνει την χοληστερινη.

ermis333
17-12-10, 08:37
220 Χοληστερίνη πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό, που χρειάζεται χάπια και γιατρούς. Παλιά το όριο ήταν 250 και σιγά σιγά το έριξαν σε 200. Γενικά λίγο προσοχή θέλει και το κυριότερο άσκηση για να μεγαλώσεις την "καλή" χοληστερίνη την HDL. Ένα ποτήρι κρασί την ημέρα και 30 λεπτά άσκηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και θα είσαι ΟΚ.

Αν θές έτοιμο φαγητό τρώγε σουβλάκια με αλάδωτη πίτα και "καλαμάκι" είτε χοιρινό είτε ακόμα καλύτερα κοτόπουλο και να τους λές να μη ρίχνουν αλάτι.

Οι τηγανιτές πατάτες δεν έχουν τόση χοληστερίνη όσο νομίζετε, ιδιαίτερα αν τηγανιστούν με ελαιόλαδο, απλά είναι πολύ πλούσιες θερμιδικά, γι αυτό και δεν τις προτείνουν οι διαιτολόγοι.

grande
17-12-10, 10:41
τελικα τι διατροφη να ακολουθησουμε?

Yγιεινη. Καλα λιπαρα, ανεπεξεργαστους υδατανθρακες. Σε συνδυασμο βεβαια με αεροβικη ασκηση. Και οπως ειπε ο αλλος φιλος:


Καλησπερα και απο εμενα,η χοληστερινη δεν δεν ερχετε παντα και μονο απο την τροφη,ανεβαινει ομως και απο το στρες απο το ανχος...

To αγχος ευθυνεται για πολλα προβληματα υγειας! Το κακο ομως ειναι οτι συνηθως δεν το ελεγχουμε οποτε πρεπει να βρισκουμε τροπους χαλαρωσης.



220 Χοληστερίνη πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό, που χρειάζεται χάπια και γιατρούς. Παλιά το όριο ήταν 250 και σιγά σιγά το έριξαν σε 200. Γενικά λίγο προσοχή θέλει και το κυριότερο άσκηση για να μεγαλώσεις την "καλή" χοληστερίνη την HDL. Ένα ποτήρι κρασί την ημέρα και 30 λεπτά άσκηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και θα είσαι ΟΚ.

Αν θές έτοιμο φαγητό τρώγε σουβλάκια με αλάδωτη πίτα και "καλαμάκι" είτε χοιρινό είτε ακόμα καλύτερα κοτόπουλο και να τους λές να μη ρίχνουν αλάτι.

Οι τηγανητές πατάτες δεν έχουν τόση χοληστερίνη όσο νομίζετε, ιδιαίτερα αν τηγανιστούν με ελαιόλαδο, απλά είναι πολύ πλούσιες θερμιδικά, γι αυτό και δεν τις προτείνουν οι διαιτολόγοι.

Η ολικη χοληστερινη απο μονη της δεν λεει κατι, πρεπει να προσεχθουν περισσοτερο και συνδυαστικα η καλη και τα 3γλυκεριδια.
Το κλασμα ολικης/καλης πρεπει να ειναι <5, το κλασμα 3γλυκεριδια/καλης <4.

Το κρασι πρεπει μόνο κοκκινο. 90' ασκηση κρινονται λιγα.
Φυσικα κοτοπουλο και φυσικα αναλατο το σουβλακι, το κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τα ξυγκια που σου βαζουν μεσα.

Τηγανητες πατατες εγω τρωω μια στο τοσο, μονο με ελαιολαδο και με τηγανισμα της μιας φορας, οχι οπως στα φαστφουνταδικα και τις ταβερνες οπου αλλαζουν το λαδι μετα απο 500 κιλα πατατες αυστηρα:lol:

cool11
17-12-10, 22:09
Γνώμη μου είναι να πας σε ένα γιατρό, να σου πει τι εξετάσεις να κάνεις και θα κρίνει αν είναι θέμα διατροφής και τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωσή σου.
Με αυτά τα θέματα δεν παίζουμε και πιστεύω πως η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική και μόνο ένας γιατρός μπορεί να κρίνει.
Αν εγώ για παράδειγμα ακολουθούσα κάποια διατροφή, αντί για 260 θα είχα 240 και θα νόμιζα πως όλα είναι καλά, γιατί πλέον τρώω φουντούκια και έπαψα να τρώω το τραγανό λίπος από τις πανσέτες.
Τώρα αν θες κάτι ενδεικτικό αυτό εδώ http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=829 που είναι από γιατρούς νομίζω πως είναι το καλύτερο.

Ναι αλλα αυτο το αρθρο λεει οτι οι νιφαδες βρωμης πρωινου, βοηθουν κατα της χοληστερινης!!!
Αρα, τα quacker βοηθουν, ετσι δεν ειναι?

giwrgosth
19-12-10, 17:03
Αρα, τα quacker βοηθουν, ετσι δεν ειναι?
Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά :(

cool11
19-12-10, 17:18
Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά :(


http://www.quakeroats.gr/ProductDetails.aspx?id=3&p_id=3&g_id=2
http://www.quakeroats.gr/MeetOatsPageDetails.aspx?id=29

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο εχω βοηθηθει απο αυτα τα προιοντα. Παραμενω σταθερος στη χοληστερινη, εκει που ημουν. Ισως ειναι κι αυτο κατι, το οτι δεν ανεβαινει δηλαδη.

Εσεις, τι λετε γι αυτα τα κορν φλεικς;

αυτα ειναι

cool11
22-04-13, 20:42
To θεμα παραμενει επικαιρο, οσο και η...πάθηση της χοληστερίνης που ειναι υπαρκτή.

Σήμερα, εντελώς τυχαία, άκουσα κάποιον να συμβουλεύει καποιον φίλο του για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης, να κανει το εξης:

"Το βράδυ, βαλε μια κουταλια καλαμποκίσιο αλεύρι σε ενα ποτηρι νερο. Ανακατεψε το καλα. Το πρωι που θα ξυπνησεις, το αλευρι θα εχει καθισει τον πατο του ποτηριου. Πιες το ποτήρι με το νερο'

Μαλλον ανηκει στα παλια 'εμπειρικα' γιατροσοφια. Και αναμενω, παροτι το αναφερω εδω, οτι ισως να μην το ξερει κανεις. Ποτε δεν ξερεις ομως.

Για του λογους του αληθες, ρωτησα μερικους ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας αν εχουν ακουσει κατι, και μου ειπαν ναι οτι το ξερουν! Αλλα οχι κατι αλλο, καποια εξηγηση κλπ.
Τωρα ποσο αποτελεσματικο ειναι, παραμενει ερωτημα. Αλλα και μια δοκιμη δεν κοστιζει κατι.

Σε πολλα πραγματα οι παλιοι ειχαν δικιο, και δεν ειχαν αναγκη φαρμάκων για να αντιμετωπισουν μια παθηση. Αν ενας φυσικος τροπος προσφερει κατι, γιατι οχι?
Ξερει κανείς κατι πάνω σε αυτο?

ermis333
23-04-13, 08:27
To θεμα παραμενει επικαιρο, οσο και η...πάθηση της χοληστερίνης που ειναι υπαρκτή.

Σήμερα, εντελώς τυχαία, άκουσα κάποιον να συμβουλεύει καποιον φίλο του για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης, να κανει το εξης:

"Το βράδυ, βαλε μια κουταλια καλαμποκίσιο αλεύρι σε ενα ποτηρι νερο. Ανακατεψε το καλα. Το πρωι που θα ξυπνησεις, το αλευρι θα εχει καθισει τον πατο του ποτηριου. Πιες το ποτήρι με το νερο'

Μαλλον ανηκει στα παλια 'εμπειρικα' γιατροσοφια. Και αναμενω, παροτι το αναφερω εδω, οτι ισως να μην το ξερει κανεις. Ποτε δεν ξερεις ομως.

Για του λογους του αληθες, ρωτησα μερικους ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας αν εχουν ακουσει κατι, και μου ειπαν ναι οτι το ξερουν! Αλλα οχι κατι αλλο, καποια εξηγηση κλπ.
Τωρα ποσο αποτελεσματικο ειναι, παραμενει ερωτημα. Αλλα και μια δοκιμη δεν κοστιζει κατι.

Σε πολλα πραγματα οι παλιοι ειχαν δικιο, και δεν ειχαν αναγκη φαρμάκων για να αντιμετωπισουν μια παθηση. Αν ενας φυσικος τροπος προσφερει κατι, γιατι οχι?
Ξερει κανείς κατι πάνω σε αυτο?

Για το θέμα της χοληστερίνης υπάρχουν οι στατίνες, οι οποίες είναι από τα πιο πετυχημένα και αθώα φάρμακα. Το να ακολουθεί κανείς ηλίθια γιατροσόφια όταν υπάρχει λύση το θεωρώ γελοίο.

no_logo
23-04-13, 09:43
Έχεις αλλάξει την διατροφή σου;
Τρως σάρκες μία με δύο φορές τον μήνα;
Καταναλώνεις ψάρι ψητό ή βραστό 2 με 3 φορές την εβδομάδα;
Τρως τροφές που ρίχνουν την χοληστερίνη; Δηλαδή όσπρια, μήλα, αχλάδια κυρίως και γενικότερα φρούτα και σαλάτες;
Έκοψες τα ζωικά γάλατα; Αυτή την περίοδο λόγω νηστείας των ΧΟ οπαδών μπορείς να βρεις εύκολα νοστιμότατα καρπογάλατα σε όλα τα SM, ακόμα και στο μικρότερο. Είναι μια ευκαιρία να μυηθείς σε αυτές τις γεύσεις. Σογιόγαλο της alpro, αμυγδαλόγαλο της ίδιας εταιρίας. Εξαιρετικά
Έκοψες τα full fat παλιοτυριά;

cool11
23-04-13, 10:39
Ναι προσεχω τη διατροφη μου, και περιπου σύμφωνα με οσα λες.
Αμα δεν προσεχεις διατροφη, τι να λεμε, με ημιμετρα δεν κανεις τιποτε...

Για τα γαλατα εχω ενα προβληματισμο.
Μη ζωϊκα. Ναι τα ξερω, και ειναι μια χαρα.
Αλλα:
- ειναι ακριβά(τι να κανουμε, υπαρχει παντα ο παράγοντας κόστος). 1 κουτι ενός λίτρου- 2,3 ευρω τουλαχιστον. Σε την ακριβεια, μαλλον δεν μπορω να ανταπεξελθω.
- υποκαθιστουν πληρως, το οτι μας δινει το ζωϊκο γάλα? γιατι δεν εχω προβλημα πες, αντε πινω μη ζωϊκο γαλα, αν δεν παιρνω τις ουσιες που μου δινει το κανονικο γαλα, τοτε τι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.