PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοληστερινη!



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11

kostasnikaia
05-01-14, 15:02
Ενημερωτικά σας λέω πως σύμφωνα με τους οργανισμούς τροφίμων το αυγό θεωρείται πως δεν αυξάνει από μόνο του τη χοληστερίνη, τα κορεσμένα λιπαρά την αυξάνουν.


και όχι μόνο,, φίλε μου ,το αυγό το αμφισβητούν ,οσον αφορά την αύξηση χοληστερίνης μέχρι
και οι μισοί ιατροί ,,, <<<< είναι πολλά τα λεφτά Άρηηηηηηηηη>>>>

cool11
27-01-14, 14:37
Νεες ανακαλυψεις για την HDL
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/124722/poso-kalh-einai-h-kalh-holhsterinh.html

Atermon
27-01-14, 16:22
Νεες ανακαλυψεις για την HDL
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/124722/poso-kalh-einai-h-kalh-holhsterinh.html

Με λίγα λόγια παν μέτρον άριστον στα πάντα.

cool11
05-02-14, 21:21
Η αυξηση σωματικου βαρους κατα λιγα κιλα, επιβαρυνει την χοληστερινη;

no_logo
05-02-14, 22:34
Η αυξηση σωματικου βαρους κατα λιγα κιλα, επιβαρυνει την χοληστερινη;

μπορεί να είσαι και τσίχλα, σαν τον άγιο Ονούφριο(*) και πάλι να έχεις χοληστερίνη

(*)το παράδειγμα με τον άγιο το έφερα για να είμαι πιο παραστατικός και μέσα στο πεδίο ενδιαφερόντων σου

cool11
05-02-14, 23:31
Ποια η σχεση ξηρων καρπων και χοληστερινης;
Νομιζω ανεβαζουν την 'καλη', αλλα μηπως τελικα ανεβαζουν και την ολικη; (μιλω για καταναλωση νορμαλ ποσοτητων)

giwrgosth
06-02-14, 10:00
Φίλε @cool11 αυτό που έχω καταλάβει είναι πως κανείς δεν μπορεί να σου πει τι την ανεβάζει, τι την κατεβάζει, αν η καλή είναι τελικά "καλή", αν η κακή είναι τελικά "κακή" κλπ.
Κάθε τόσο διαβάζεις και μια διαφορετική άποψη ή μελέτη, πίσω από την οποία μπορεί να κρύβονται και συμφέροντα φαρμακευτικών εταιρειών.
Εμπιστεύσου απλά το γιατρό σου και ακολούθησε τις συμβουλές του.

Atermon
06-02-14, 11:36
Ποια η σχεση ξηρων καρπων και χοληστερινης;
Νομιζω ανεβαζουν την 'καλη', αλλα μηπως τελικα ανεβαζουν και την ολικη; (μιλω για καταναλωση νορμαλ ποσοτητων)


Σαν κανόνα ξέρω ότι τα λιπαρά που προέρχονται από τα φυτά είναι ωφέλιμα. Τρώγε λοιπόν άφοβα ξηρούς καρπούς και στρέψε την ανησυχία σου στα κρέατα και τα delivery.

tsavman
06-02-14, 16:39
Ναι στους ξηρούς καρπούς, εφόσον είναι ωμοί (όχι ψημένοι δηλαδή).

alex99
08-02-14, 19:13
Η γνώμη σας για τα προιοντα becel και τα συμπληρωματα με Ω3 και μουρουνελαιο; εχει δοκιμασει καποιος και ειδε αποτελεσμα;

Xouzouris
08-02-14, 20:14
Η γνώμη σας για τα προιοντα becel και τα συμπληρωματα με Ω3 και μουρουνελαιο; εχει δοκιμασει καποιος και ειδε αποτελεσμα;

Η τρεχουσα αποψη εν ταχει ειναι οτι, σε ατομα με αυξημενες τιμες LDL χοληστερινης, η μειωση της εχει ωφελιμα αποτελεσματα σε επιπεδο συμβαματων (δηλαδη αγγειακων επεισοδιων) εφ'οσον επιτυγχανεται μεσω αλλαγης lifestyle (ασκηση, διακοπη καπνισματος, απωλεια βαρους επι παχυσαρκιας, διατροφη πλουσια σε φυτικες ινες και φτωχη σε υδατανθρακες και λιπη, κυριως ζωικα) ή/και ληψης στατινων.

Οι οποιες αλλες παρεμβασεις (φαρμακευτικες ή μη) δεν φαινεται οτι επηρεαζουν την συχνοτητα εμφανισης των συμβαματων ανεξαρτητα απο το αν μειωνουν την χοληστερινη ή οχι.

Αρα, κοντολογις, αστο καλυτερα.

teodor_ch
08-02-14, 20:14
Να πώ και εγώ τη γνώμη μου.

1) Εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο για όλους
2) Τις δείχνουμε πάντα στον ιατρό μας
3) Αν κάτι επείγει δε ψάχνουμε περίεργες λύσεις αλλά ακολουθούμε τις συμβουλές του
4) Καλό είναι απο την εμπειρία μου σαν ασθενής (έμμεσος) να παίρνουμε εμπειρίες απο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ιατρούς για χρόνιες νόσους (ναί >ΙΙΙ!)

Για τη χοληστερίνη
μπορεί κάποιος να έχει υψηλή ολική (250) και να είναι "πολύ πιο υγιής" απο έναν με χοληστερίνη "normal" (~200)
Στο πράσινο πλαίσιο το λέει απ'έξω απ'έξω:
http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/AboutCholesterol/What-Your-Cholesterol-Levels-Mean_UCM_305562_Article.jsp

Ένα φυτικό σκεύασμα που το έχω δεί να κάνει δουλειά είναι αυτό
http://www.samcos.gr/pages/entry.aspx?id=49&lng=el
Πάντα σε συνεννόηση με τον ιατρό. Στη περίπτωση που είδα έπεσαν τα τριγλυκερίδια υπερβολικά χαμηλά οπότε και αλλάξαμε τη δοσολογία ανάλογα.

Επίσης η φαρμακευτική θεραπεία εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες (κάπνισμα, βάρος, Σ. Διαβήτης, κλπ κλπ)

Επιτέλους έχουμε θεραπευτικά πρωτόκολλα στην Ελλάδα.
Εδώ θα δείτε τί προτείνει ο ΕΟΦ
http://www.eof.gr/c/document_library/get_file?p_l_id=34765&folderId=34743&name=DLFE-1127.pdf
απο εδώ
http://www.eof.gr/web/guest/protocols

Στο πρωτόκολλο του ΕΟΦ προσωπικά θα πρόσθετα σαν βήμα πριν τα φάρμακα, παραφάρμακα όπως το παραπάνω.

(Δεν διάβασα το θέμα απο την αρχή οπότε μπορεί και όλα να έχουν ήδη αναφερθεί.)

cool11
08-02-14, 20:49
Ένα φυτικό σκεύασμα που το έχω δεί να κάνει δουλειά είναι αυτό
http://www.samcos.gr/pages/entry.aspx?id=49&lng=el
Πάντα σε συνεννόηση με τον ιατρό. Στη περίπτωση που είδα έπεσαν τα τριγλυκερίδια υπερβολικά χαμηλά οπότε και αλλάξαμε τη δοσολογία ανάλογα.


Ερωτηση....κρίσεως: αν καποιος ξεκινησει αυτο το φυτικο σκευασμα, μπορει οποτε θελει/κρινει (με το γιατρο μαζι) να το σταματησει?
Ή ειναι οπως οι στατινες που απαξ και τις ξεκινησει κανεις πρεπει να τις παιρνει εφορου ζωης;

teodor_ch
08-02-14, 20:52
Ερωτηση....κρίσεως: αν καποιος ξεκινησει αυτο το φυτικο σκευασμα, μπορει οποτε θελει/κρινει (με το γιατρο μαζι) να το σταματησει?
Ή ειναι οπως οι στατινες που απαξ και τις ξεκινησει κανεις πρεπει να τις παιρνει εφορου ζωης;

Πολύ απλά,

ότι ισχύει και στις στατίνες.

Αν όμως η υψηλή χοληστερίνη ήταν αποτέλεσμα διατροφής και μή-ασκήσεως,
και κάποιος αλλάξει οριστικά ζωή τότε ναί όπως δε θα χρειάζεται τη στατίνη δε θα χρειάζεται και αυτά.

Δυστυχώς μαγικά δε γίνονται :)

Xouzouris
09-02-14, 00:51
Δεν υπαρχει "εφ'ορου ζωης".

Καθε φαρμακευτικη αγωγη πρεπει να λαμβανεται εφ'οσον υπαρχει ενδειξη για την ληψη της και εφ'οσον διατηρειται θετικο ισοζυγιο ωφελους/κινδυνου.

Ειδικοτερα για τις στατινες, τα δεδομενα που αφορουν στους ασθενεις >75 χρονων ειναι πολυ λιγα εως ανυπαρκτα, ετσι και οι σχετικες κατευθυντηριες οδηγιες αφορουν κυριως τους ασθενεις μεταξυ 40-75 χρονων. Ενδεικτικα, φαινεται οτι οφελος απο την ληψη στατινων στις ηλικιες >75 εχουμε μονο στην δευτερογενη προληψη (δηλαδη ασθενεις που ΗΔΗ εχουν υποστει καρδιαγγειακα συμβαματα), κι εκει σε μικροτερες δοσεις.

- - - Updated - - -

Και κατι αλλο που μου διεφυγε:


4) Καλό είναι απο την εμπειρία μου σαν ασθενής (έμμεσος) να παίρνουμε εμπειρίες απο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ιατρούς για χρόνιες νόσους (ναί >ΙΙΙ!)


Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω: μιλαμε με τον γιατρο ΜΑΣ, που τον ξερουμε, μας ξερει και εμπιστευομαστε τη γνωμη του, και συμβουλευομαστε αλλον ειδικο κατοπιν δικης του προτροπης και συμβουλης (αν δεν εχουμε προσωπικο γιατρο, φροντιζουμε να βρουμε). Αυτος ο ατυπος ιατρικος "τουρισμος" που περιγραφεις σπανιως εχει βοηθησει, ειδικα οποιον δεν εχει τροπο να αξιολογησει τις συμβουλες που λαμβανει οσον αφορα την ορθοτητα τους.

Δες και το θεμα που συζηταμε.

Εστω αντρας 45 χρονων με ολικη χοληστερινη 230 mg/dl και LDL 130 mg/dl.

Παει σε ενα γιατρο που του λεει να περπαταει, να προσεξει λιγο τη διαιτα του, να μην ανησυχει και να μην παρει τιποτα.
Παει σε εναν αλλο που του λεει τα παραπανω και να παρει στατινη.

Ποιον να ακουσει; Το'χεις; ΟΚ.

Εστω λοιπον οτι ο παραπανω ειναι και διαβητικος.

Ποιον να ακουσει τωρα; Πως; τον αλλον;

Σωστα. Ελα ομως που εσυ εισαι φαρμακοποιος, εγω γιατρος, αλλα ο ασθενης ειναι οικοδομος και απλουστατα, και στις δυο περιπτωσεις, μπερδευεται;

teodor_ch
09-02-14, 10:51
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω: μιλαμε με τον γιατρο ΜΑΣ, που τον ξερουμε, μας ξερει και εμπιστευομαστε τη γνωμη του, και συμβουλευομαστε αλλον ειδικο κατοπιν δικης του προτροπης και συμβουλης (αν δεν εχουμε προσωπικο γιατρο, φροντιζουμε να βρουμε). Αυτος ο ατυπος ιατρικος "τουρισμος" που περιγραφεις σπανιως εχει βοηθησει, ειδικα οποιον δεν εχει τροπο να αξιολογησει τις συμβουλες που λαμβανει οσον αφορα την ορθοτητα τους.

Δες και το θεμα που συζηταμε.

Εστω αντρας 45 χρονων με ολικη χοληστερινη 230 mg/dl και LDL 130 mg/dl.

Παει σε ενα γιατρο που του λεει να περπαταει, να προσεξει λιγο τη διαιτα του, να μην ανησυχει και να μην παρει τιποτα.
Παει σε εναν αλλο που του λεει τα παραπανω και να παρει στατινη.

Ποιον να ακουσει; Το'χεις; ΟΚ.

Εστω λοιπον οτι ο παραπανω ειναι και διαβητικος.

Ποιον να ακουσει τωρα; Πως; τον αλλον;

Σωστα. Ελα ομως που εσυ εισαι φαρμακοποιος, εγω γιατρος, αλλα ο ασθενης ειναι οικοδομος και απλουστατα, και στις δυο περιπτωσεις, μπερδευεται;



Εμ για αυτό γράφω 3 ιατρούς.
Ο ένας λέει στατίνη και ο άλλος τρόπο ζωής.
Για πές μου με ποιό κριτήριο θα αποφασίσει κάποιος άσχετος?
Αν οι 2/3 λένε τρόπο άθλησης βγάζεις συμπέρασμα.

Βέβαια οι περισσότεροι θα έλεγαν στατίνη και μάλιστα διαφορετική κάθε μήνα για τους οικονομικούς τους λόγους (το βλέπω καθημερινά) οπότε οι περισσότεροι είναι καταδικασμένοι.
Πάλι καλά που εφαρμόζονται τα πρωτόκολλα και κάποιοι μπορεί να αλλάξουν συνήθειες.


Όσο για το εφόρου ζωής πόσοι ιατροί κόβουν τις στατίνες μετά τα 75 όταν τις προτείνουν σε 30χρονους χωρίς κανένα άλλο παράγοντα επειδή έχουν λίγο τσιμπημένες τιμές?

Εσύ μιλάς προφανώς με βάση τον εαυτό σου που φαίνεσαι να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, αλλά ένα τεράστιο ποσοστό δε δουλεύει έτσι.

Xouzouris
09-02-14, 12:05
Συγγνώμη, δεν ήξερα ότι είναι θέμα πλειοψηφίας οι σωστές συστάσεις :-P

Αρα αν πετύχουμε κάποιους από το 90% των γιατρών του ΙΚΑ ή το σχεδόν σύνολο των βοηθών φαρμακείου που δίνουν αντιβίωση μόλις κάνεις "αψου" είμαστε καλυμμένοι.

Στα υπόλοιπα που γράφεις ξέρεις ότι συμφωνώ.

teodor_ch
09-02-14, 14:24
Συγγνώμη, δεν ήξερα ότι είναι θέμα πλειοψηφίας οι σωστές συστάσεις :-P

Αρα αν πετύχουμε κάποιους από το 90% των γιατρών του ΙΚΑ ή το σχεδόν σύνολο των βοηθών φαρμακείου που δίνουν αντιβίωση μόλις κάνεις "αψου" είμαστε καλυμμένοι.

Στα υπόλοιπα που γράφεις ξέρεις ότι συμφωνώ.


όλη η φαρμακευτική επιστήμη είναι θέμα πλειοψηφίας (στατιστικής) :)

Περισσότερες πιθανότητες έχουμε να πετύχουμε σωστό ιατρό όταν δε βασιζόμαστε στον πρώτο που πετυχαίνουμε.
Γιατί για τον περισσότερο κόσμο που δεν είναι σε θέση να κρίνει θέμα τύχης είναι.

Ας βγάλει ο ιατρικός σύλλογος εξετάσεις ανα 5ετία και βαθμονόμηση ιατρών σε κατηγορίες Α, Β, Γ ανάλογα τα αποτελέσματα.
Το ίδιο προτείνω και για τους φαρμακοποιούς.
Σχεδόν αδύνατον να γίνει στην Ελλάδα βέβαια!

Εδώ ένα ρούτερ (λόγω θεματολογίας φορουμ) ψάχνουμε γνώμες και review.
Στον ιατρό θα κάνουμε τσιγκουνιά?

Άσε που αυτό που λέω συμφέρει όσους κάνουν σωστά τη δουλειά τους :)

alex99
10-02-14, 13:45
συμβουλη μικροβιολογου για χοληστερινη που κειμενεται απο 230-290:οχι στατινες προσοχη στον τροπο ζωης και γυμναστικη και δοκιμη προιοντων becel...συμβουλη γαστρεντερολογου: χαπακια με ω3 και μουρονελαιο οχι στατινες επιφοβες για συκωτι..συμβουλη πρωτου καρδιολογου :στατινες, συμβουλη δευτερου καρδιολογου: μονο προσοχη στην διατροφη αφου δεν ειμαι καπνιστης και δεν υπαρχει ιστορικο καρδιοπαθειας...αυτες ειναι οι γνωμες μερικων απο τους γιατρους που εχω συμβουλευθει τα τελευταια χρονια..τι να πιστεψεις τωρα....

giwrgosth
10-02-14, 14:10
συμβουλη μικροβιολογου για χοληστερινη που κειμενεται απο 230-290:οχι στατινες προσοχη στον τροπο ζωης και γυμναστικη και δοκιμη προιοντων becel...συμβουλη γαστρεντερολογου: χαπακια με ω3 και μουρονελαιο οχι στατινες επιφοβες για συκωτι..συμβουλη πρωτου καρδιολογου :στατινες, συμβουλη δευτερου καρδιολογου: μονο προσοχη στην διατροφη αφου δεν ειμαι καπνιστης και δεν υπαρχει ιστορικο καρδιοπαθειας...αυτες ειναι οι γνωμες μερικων απο τους γιατρους που εχω συμβουλευθει τα τελευταια χρονια..τι να πιστεψεις τωρα....
Θα πιστέψεις το γιατρό σου που σε παρακολουθεί και έχει το ιστορικό σου. Θα τον επιλέξεις αξιοποιώντας κάποια πράγματα που θα δεις σε αυτόν.
Γνωρίζεις επίσης πως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Σε μένα με κομμένο τσιγάρο, περπάτημα 2 ώρες, τροφή προβάτου κλπ έπεσε από το 260-270 στο 240-250, οπότε μόνη λύση τα φάρμακα.

cool11
10-02-14, 14:14
Εχει δικιο ο alex99.
Με οσους γιατρους μιλησεις, ο καθενας εκτιμα αλλιως τα δεδομενα. Καλως ή κακως δεν ειναι εντελως τυφλοσουρτης.
Το ιδιο ατομο, με την ιδια κατασταση, παιρνει διαφορετικες συμβουλες για το τι πρεπει να κανει.
Οντως, τι να πιστεψεις.

Xouzouris
10-02-14, 14:40
Γιαυτό δεν πάμε μπροστά.

Το έχω πει δέκα φορές, δεν είναι θέμα γνώμης, υπάρχουν κατευθυντηριες οδηγίες, υπάρχουν εργαλεία υπολογισμού του καρδιαγγειακου κινδύνου ώστε να εξατομικευονται οι συμβουλές αναλόγως του ποιον έχουμε απέναντί μας.

Η μόνη σύσταση που ισχύει για όλους είναι η υγιεινή διατροφή και η αεροβική άσκηση, τα άλλα ποικίλλουν ανάλογα τον ασθενή.

Εκεί εμείς, να κάνουμε γκάλοπ μεταξύ φίλων, γνωστών και επαγγελματιων υγείας. Άλλωστε, ως γνωστόν, οι γνώμες είναι σαν τους πωπους, όλοι έχουν από μια.

alex99
10-02-14, 15:18
2 ερωτηματα ..1)ολοι οι γιατροι δεν εχουν αυτες τις κατευθυντηριες οδηγιες και τα εργαλεια υπολογισμού;γιατι αλλα λέει ο ένας λοιπόν και άλλα ο άλλος; γιατι με την χοληστερίνη να μην συμβαίνει οτι π.χ οτι με το κάπνισμα.ολοι λενε κοψιμο..γιατι να μην συμβαίνει οτι με την υπερταση; εχεις υπερταση παιρνεις αυτο το φαρμακο τελος...γιατι αυτες οι διχοχνωμιες και οι διαφορες μεταξυ γιατρων ; γιατι λένε αλλος λεει το 200 φυσιολογικο οριο αλλος το 220 και αλλος το 180; 2) στο ευρυτερο κοινωνικο μου περιβαλλον ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις που επαθαν εμφραγμα ατομα με πολυ χαμηλη χοληστερινη ,χωρις καπνισμα ή διαβήτη ή αλλους παραγοντες κινδυνου και αλλοι παλι οπως η μητερα μου που απο τα τριαντα της εχει 300 χοληστερινη και εχει αρτηριες και καρωτιδες εφηβου.εδω υπαρχει επιστημονικη εξηγηση ή όχι;

cool11
14-03-14, 22:54
Μηδαμινές οι παρενέργειες των στατινών
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/135205/mhdamines-oi-parenergeies-ton-statinon.html

Ειναι 'δακτυλος' των φαρμακευτικων, για να δινουν φαρμακα σε ολο τον κοσμο;
Αν ειναι ετσι, να χτυπαω και μια ασπιρινη τη μερα 'ετσι για το καλο'.

teodor_ch
15-03-14, 09:51
Μηδαμινές οι παρενέργειες των στατινών
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/135205/mhdamines-oi-parenergeies-ton-statinon.html

Ειναι 'δακτυλος' των φαρμακευτικων, για να δινουν φαρμακα σε ολο τον κοσμο;
Αν ειναι ετσι, να χτυπαω και μια ασπιρινη τη μερα 'ετσι για το καλο'.

το πιό πιθανό είναι να δρομολογούν να τα βγάλουν OTC (ΜΗΣΥΦΑ δηλαδή)
Δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργεια.

nyannaco
15-03-14, 13:11
Τελευταία μου έλεγε ο γιατρός μου ότι η ατορβαστατίνη, αν και είναι η πιο αποτελεσματική ουσία, τελευταία θεωρείται ύποπτη για την επιτάχυνση εμφάνισης διαβήτη σε άτομα με προδιάθεση, και με έχει βάλει σε στενή παρακολούθηση όσον αφορά το σάκχαρο.

cool11
15-03-14, 18:03
OTC (ΜΗΣΥΦΑ δηλαδή)


Δεν ειμαι γιατρος. Τι ειναι αυτα;

nyannaco
15-03-14, 18:09
Over The Counter, ελληνιστί ΜΗ ΣΥνταγογραφούμενα ΦΑρμακα (και μη καλυπτόμενα από τον ΕΟΠΥΥ, βεβαίως-βεβαίως)...

Διευκρινίζω ότι απλά εξηγώ τις συντομογραφίες, χωρίς να επιβεβαιώνω τα γραφόμενα του teodor_ch δεδομένου ότι δεν γνωρίζω κάτι.

teodor_ch
15-03-14, 18:29
Το έγραψα λόγω προηγουμένου εντός ΕΕ.
https://www.google.gr/search?q=statins+otc+uk&oq=statins+otc&aqs=chrome.1.69i57j0l5.3344j0j7&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8

FuS
17-03-14, 22:50
2 ερωτηματα ..1)ολοι οι γιατροι δεν εχουν αυτες τις κατευθυντηριες οδηγιες και τα εργαλεια υπολογισμού;γιατι αλλα λέει ο ένας λοιπόν και άλλα ο άλλος; γιατι με την χοληστερίνη να μην συμβαίνει οτι π.χ οτι με το κάπνισμα.ολοι λενε κοψιμο..γιατι να μην συμβαίνει οτι με την υπερταση; εχεις υπερταση παιρνεις αυτο το φαρμακο τελος...γιατι αυτες οι διχοχνωμιες και οι διαφορες μεταξυ γιατρων ; γιατι λένε αλλος λεει το 200 φυσιολογικο οριο αλλος το 220 και αλλος το 180; 2) στο ευρυτερο κοινωνικο μου περιβαλλον ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις που επαθαν εμφραγμα ατομα με πολυ χαμηλη χοληστερινη ,χωρις καπνισμα ή διαβήτη ή αλλους παραγοντες κινδυνου και αλλοι παλι οπως η μητερα μου που απο τα τριαντα της εχει 300 χοληστερινη και εχει αρτηριες και καρωτιδες εφηβου.εδω υπαρχει επιστημονικη εξηγηση ή όχι;

(δεν είμαι ιατρός και με βάση την λογική -και μόνο- σου απαντώ, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ)

Το λάθος που κάνεις στον συλλογισμό σου (όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ) είναι ότι αναφέρεσαι στους ανθρώπους σαν να είναι κάτι άψυχο πχ. pc, router κλπ. Η χοληστερίνη (μιας και αναφερόμαστε σε αυτήν) δεν είναι snr margin ώστε να έχει "καλή" ή "κακή" τιμή. Σε έναν ζωντανό οργανισμό υπάρχουν πολλοί περισσότεροι (και πιο σύνθετοι) παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν για να διαγνωστεί τι είναι "καλό" ή "κακο" για τον συγκεκριμένο ασθενή και μόνο. Εφόσον μιλάμε για άνθρωπο, επίσης, χρειάζεται η κλινική εικόνα του και το ιστορικό.

Σε πολλές περιπτώσεις (παθήσεις), επίσης, μπορεί να είναι αδύνατο να βγει συμπέρασμα και να πρέπει ο ασθενής να συμβουλευτεί και ιατρό άλλου πεδίου ταυτόχρονα.
(για παράδειγμα, κάποιος πάει σε γαστρεντερολόγο γιατί έχει πρόβλημα γαστρεντερολογικό πχ. ΣΕΕ και τελικά το πρόβλημα του δεν είναι οργανικό αλλά ψυχοσωματικό)

Με δυο λόγια.
Ο άνθρωπος είναι ένας ζωντανός οργανισμός με πάρα πολλές παραμέτρους, που δεν επιδέχεται format αν κάτι πάει στραβά ούτε υπάρχει undo και δυνατότητα να κάνεις restore σε μια παρελθοντική φάση όπου ήσουν υγιής και γι' αυτό τον λόγο εξετάζεται εντελώς διαφορετικά από το troubleshooting σε ένα pc, σε ένα ρουτερ, σε ένα αμάξι κλπ. Και όλα τα παραπάνω είναι η εύκολη περίπτωση, όταν ο ασθενής νοητικά και ψυχοσωματικά είναι υγιής. Γιατί όταν δεν είναι περιπλέκεται αρκετά περισσότερο το πράγμα.

O xouzouris παραπάνω, τα λέει άψογα πάντως.

(hint: όλα τα router πχ. dgn 2200, ίδιας παρτίδας, με το ίδιο firmware, είναι ίδια, με τα ίδια χαρακτηριστικά και συμπεριφορά (δεν αναφέρομαι σε τυχόν ελλατωματικό μοντέλο). Κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος με κανέναν άλλον όμως. Ούτε στα χαρακτηριστικά, ούτε στο ιστορικό, ούτε στη συμπεριφορά. Κανένας.)

cool11
04-04-14, 11:31
Ακουσα προσφατα καλα λογια για το centrum, αλλα δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα. Δειτε εδω
http://www.centrumvitamins.gr/home/centrum-a-to-zinc/centrum-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-167.aspx
Ισως το δοκιμασω να δω αν βοηθαει.

nyannaco
04-04-14, 13:40
Από πού τα άκουσες τα καλά λόγια;
Πάντως όλοι οι σοβαροί (τουλάχιστον κατ'εμένα) γιατροί λένε ότι αν κάποιος τρέφεται σωστά, τα συμπληρώματα διατροφής είναι παντελώς περιττά.
Αν πάλι έχεις παθολογική χοληστερίνη που δεν ρυθμίζεται με διατροφή και άσκηση, ο γιατρός σου λογικά θα σου δώσει εξειδικευμένη αγωγή και όχι συμπληρώματα και βιταμίνες.

no_logo
04-04-14, 13:44
υπάρχουν λύσεις οικονομικές και υγιεινές
πχ πρωινό με ταχίνι αλειμμένο πάνω σε φρυγανιά ή παξιμάδι.
και τώρα πλέον που υπάρχει και έτοιμο ταχίνι με σοκολάτα ή μέλι για αυτούς που δεν το γουστάρουν σαν γεύση, δεν υπάρχει λόγος να μην το καταναλώνει κάποιος

teodor_ch
04-04-14, 15:13
Ακουσα προσφατα καλα λογια για το centrum, αλλα δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα. Δειτε εδω
http://www.centrumvitamins.gr/home/centrum-a-to-zinc/centrum-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-167.aspx
Ισως το δοκιμασω να δω αν βοηθαει.

τώρα θα γίνουν πολύ της μόδας οι βιταμίνες
ακόμα και στα μεσημεριανά πετάνε αόριστα πού και πού ότι τις τρώνε και νιώθουν τέλεια

συμφωνώ με ότι είπε ο nyannaco

αν επιτρέπετε τί άκουσες και απο ποιόν για να γελάσουμε?

alekan
04-04-14, 15:20
H μόνη βιταμίνη που σε κάνει άμεσα αλλά για μικρό διάστημα να νιώθεις "τέ λει α", είναι η ενέσιμη Β12. Αλλά πονάει πολύ ο κώλος.

teodor_ch
04-04-14, 15:51
H μόνη βιταμίνη που σε κάνει άμεσα αλλά για μικρό διάστημα να νιώθεις "τέ λει α", είναι η ενέσιμη Β12. Αλλά πονάει πολύ ο κώλος.

υπάρχει και η κατηγορία παθήσεων και ανθρώπων,
που και ενέσιμο φυσιολογικό ορό με ρόζ χρώμα να τους καρφώσεις μετά νιώθουν πολύ καλύτερα :)

cool11
04-04-14, 22:41
Στο amazon παντως γραφουν θετικα σχολια.

Nozomi
04-04-14, 23:10
Θα πάρεις πολυβιταμινούχο σκεύασμα για να ρίξεις την χοληστερίνη ; Μάλιστα.

Εγώ θα σου πρότεινα σωστή διατροφή (το βασικότερο) και από συμπληρωμάτα κάποιο απ' αυτά (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_c_0_9?url=search-alias%3Ddrugstore&field-keywords=fish+oils&sprefix=fish+oils%2Caps%2C263).
Έχουν ευεργετικές επιδράσεις.

cool11
04-04-14, 23:47
Για Ω3 ηδη φροντιζω να τρωω (περα απο ψαρια οποτε μπορω), ξηρους καρπους που περιεχουν Ω3...

alex99
22-04-14, 22:43
σήμερα για πρώτη φορά μέτρησα την χοληστερίνη μου όχι με αιμοληψία αλλά με ένα από αυτά τα μηχανάκια με τις ταινίες.Κάτι ανάλογο με τις ταινίες μέτρησης του σακχάρου.7 το απόγευμα με 5ωρη νηστεία.Μου έδειξε 166 αν και προ 5 μήνου ήμουν στα 250.Ξέρει κάποιος αν τα μηχανάκια αυτά είναι αξιόπιστα και κατα πόσο έπηρέασε το γεγονός ότι μετρήθηκα απόγευμα και όχι πρωί;

tsavman
22-04-14, 23:58
Η χοληστερίνη -σε αντίθεση με τη γλυκόζη αίματος (ζάχαρο) δεν επηρεάζεται από τέτοιες μικρές "νηστείες".
Για την αξιοπιστία της μέτρησης δεν γνωρίζω.

cypher
23-04-14, 02:03
Η αυξηση της χοληστερινης μπορει να δημιουργησει μικροπροβληματα στην οραση? Πχ ενοχλητικα "στιγματα" κτλ?

kerkiss
23-04-14, 11:40
Η αυξηση της χοληστερινης μπορει να δημιουργησει μικροπροβληματα στην οραση? Πχ ενοχλητικα "στιγματα" κτλ?
Βρήκαμε την χοληστερίνη και την υποπτευόμαστε για τα πάντα

Πάρτε το επιτέλους χαμπάρι
Η χοληστερίνη το μόνο που κάνει είναι να γεμίζει λεφτά τα ταμεία των εταιριών φαρμάκων και αυτών που παράγουν "ειδικά" προϊόντα διατροφής
Πάψτε πια να ασχολείστε με την χοληστερίνη ....μην την μετράτε καν

giwrgosth
23-04-14, 11:44
Πάψτε πια να ασχολείστε με την χοληστερίνη ....μην την μετράτε καν
...και δε μου λέτε γιατρέ, βάζετε κάπου την υπογραφή σας πως αν κόψω τα φάρμακα και τα τινάξω θα αναλάβετε εσείς την ευθύνη?
Όχι πολλά πράγματα, τα έξοδα της οικογένειας μόνο...
Αν ναι τα κόβω αύριο, δεν μου είναι και το πιο ευχάριστο να χτυπά κάθε βράδυ στις 10 το ξυπνητήρι για να πάρω το χάπι...

teodor_ch
23-04-14, 14:10
Βρήκαμε την χοληστερίνη και την υποπτευόμαστε για τα πάντα

Πάρτε το επιτέλους χαμπάρι
Η χοληστερίνη το μόνο που κάνει είναι να γεμίζει λεφτά τα ταμεία των εταιριών φαρμάκων και αυτών που παράγουν "ειδικά" προϊόντα διατροφής
Πάψτε πια να ασχολείστε με την χοληστερίνη ....μην την μετράτε καν

βρήκαμε τα φόρουμ και γίναμε ειδικοί σε όλα :oneup:

kerkiss
23-04-14, 18:12
...και δε μου λέτε γιατρέ, βάζετε κάπου την υπογραφή σας πως αν κόψω τα φάρμακα και τα τινάξω θα αναλάβετε εσείς την ευθύνη?
Όχι πολλά πράγματα, τα έξοδα της οικογένειας μόνο...
Αν ναι τα κόβω αύριο, δεν μου είναι και το πιο ευχάριστο να χτυπά κάθε βράδυ στις 10 το ξυπνητήρι για να πάρω το χάπι...

Εσείς οι ψωνισμένοι με την χοληστερίνη ψάξτε και βρείτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία (1) επιστημονική εργασία που να αποδεικνύει ότι η χοληστερίνη πάνω από τάδε επίπεδο βλάπτει τον οργανισμό

[off topic]Επιστημονική εργασία = επι αρκετά χρόνια παρατηρώ ένα γκρουπ ανθρώπων με υψηλά ποσοστά χοληστερίνης και το συγκρίνω με ένα άλλο γκρουπ με χαμηλα ποσοστά και σε βάθος χρόνων διαπιστώνω ότι το γκρουπ με τα υψηλά ποσοστά παρουσιάζει μεγαλύτερη θνησιμότητα από το άλλο και όχι παπαρία όπως στην διαφήμιση για τη γνωστή μαργαρίνη όπου οι κάτοικοι της Χ περιοχής περπάτησαν, έφαγαν υγειϊνά, πασαλείφτηκαν και με την μαργαρίνη και έπεσε η χοληστερίνη τους .....και αν δεν πασαλειβόντουσαν γιατρέ αλλά έκαναν όλα τα υπόλοιπα θα έπεφτε η χοληστερίνη τους και στο ίδιο επίπεδο ή όχι ; αυτά δεν τα λέμε διότι μετά το παράνομο "νερό Καματερού" βρέθηκε νόμιμος τρόπος για να πωλούνται φύκια για μεταξωτές κορδέλες.....είναι πολλά τα λεφτά !!![/off topic]

Οι γάλλοι πχ για τους οποίους ξέρω πως ζουν και τι τρώνε (κάργα βούτυρα, αλαντικά, τυριά κλπ) θα έπρεπε να πεθαίνουν σαν τις μύγες συγκριτικά με άλλους λαούς και όμως δεν συμβαίνει, γιατί άραγε ;


βρήκαμε τα φόρουμ και γίναμε ειδικοί σε όλα :oneup:

Αλλά εντάξει εγώ βρήκα ένα τσάμπα φόρουμ και πουλάω μούρη
Αυτός τι κάνει άραγε ;

http://www.ntellos.gr/

no_logo
23-04-14, 18:42
η χαρά του αγγειοχειρουργού

teodor_ch
23-04-14, 23:51
Εσείς οι ψωνισμένοι με την χοληστερίνη ψάξτε και βρείτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία (1) επιστημονική εργασία που να αποδεικνύει ότι η χοληστερίνη πάνω από τάδε επίπεδο βλάπτει τον οργανισμό

[off topic]Επιστημονική εργασία = επι αρκετά χρόνια παρατηρώ ένα γκρουπ ανθρώπων με υψηλά ποσοστά χοληστερίνης και το συγκρίνω με ένα άλλο γκρουπ με χαμηλα ποσοστά και σε βάθος χρόνων διαπιστώνω ότι το γκρουπ με τα υψηλά ποσοστά παρουσιάζει μεγαλύτερη θνησιμότητα από το άλλο και όχι παπαρία όπως στην διαφήμιση για τη γνωστή μαργαρίνη όπου οι κάτοικοι της Χ περιοχής περπάτησαν, έφαγαν υγειϊνά, πασαλείφτηκαν και με την μαργαρίνη και έπεσε η χοληστερίνη τους .....και αν δεν πασαλειβόντουσαν γιατρέ αλλά έκαναν όλα τα υπόλοιπα θα έπεφτε η χοληστερίνη τους και στο ίδιο επίπεδο ή όχι ; αυτά δεν τα λέμε διότι μετά το παράνομο "νερό Καματερού" βρέθηκε νόμιμος τρόπος για να πωλούνται φύκια για μεταξωτές κορδέλες.....είναι πολλά τα λεφτά !!![/off topic]

Οι γάλλοι πχ για τους οποίους ξέρω πως ζουν και τι τρώνε (κάργα βούτυρα, αλαντικά, τυριά κλπ) θα έπρεπε να πεθαίνουν σαν τις μύγες συγκριτικά με άλλους λαούς και όμως δεν συμβαίνει, γιατί άραγε ;



Αλλά εντάξει εγώ βρήκα ένα τσάμπα φόρουμ και πουλάω μούρη
Αυτός τι κάνει άραγε ;

http://www.ntellos.gr/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7968073

giwrgosth
24-04-14, 08:54
Αυτός τι κάνει άραγε ;

http://www.ntellos.gr/
Λέει παροιμίες ίσως?
Γιατί το
«Όλο τον κόσμο να ρωτάς, τη γνώμη σου ακολούθα!»δε μου κάνει σε ιατρική άποψη.
Αν ήταν έτσι δε θα είχαν λόγο ύπαρξης οι γιατροί, αφού η γνώμη μας είναι πιο ισχυρή από την επιστημονική άποψη.

cool11
24-04-14, 09:47
Οι στερολες τελικα προσφερουν κατι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.