PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοληστερινη!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

cool11
17-05-09, 22:18
Υποθετω δεν ειμαι ο μονος που με ταλαιπωρει το προβλημα της χοληστερινης...
Δεν ειναι οτι ωραιοτερο να ξερεις οτι τα αγγεια σου και γενικοτερα ο οργανισμος εχει αυτο το προβλημα.

Εχω μια κληρονομικοτητα για το θεμα, ωστοσο προσεχω πολυ τι τρωω τα τελευταια χρονια, κι αυτο εχει μεν βοηθησει, αλλα οχι τοσο οσο θα επρεπε.
Το μονο που δεν κανω, ειναι γυμναστικη, λογω ελλειψης χρονου αλλα και γιατι δεν μου αρεσει κιολας...
Καλυτερα να μενω νηστικος, παρα να βλεπω ιδρωμενα κορμια σε γυμναστηρια!


Να πω οτι τρωω becel, quacker corn flakes(για οσους τα ξερουν), που υποτιθεται βοηθουν στο θεμα αυτο. Εχω την καλη χοληστερινη ανεβασμενη κι αυτο ειναι καλο(becel βοηθαει μαλλον?) αλλα γενικως με τιμη στα 250 για την χοληστερινη(την γενικη-κανονικη), υπαρχει προβλημα.
Δεν μπορει να παραμενει αυτη η τιμη, θα παθουμε κανα εμφραγμα, κανα εγκεφαλικο κλπ.

Επειδη καλο θα ειναι να καθυστερησω την εναρξη ληψης του χαπιου που ριχνει τη χοληστερινη, ειπα να θεσω το θεμα εδω, να διαβασω εμπειριες αλλων, τι εκαναν για να ριξουν τη χοληστερινη, τι αποτελεσματα ειχαν, ολα τα σχετικα.

Ελπιζω απο την κουβεντα να βγουν σημαντικα πραγματα για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης!

Vasilis32
17-05-09, 22:26
Ξεκινα γυμναστικη!! Ο θειος μου απο 280 την κατεβασε στα 175 με γυμναστικη και διαιτα.. κομενα πασης φυσεως γλυκα (μονο του κουταλιου σπανια) κομενα τα τηγανιτα , μια φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας, 1 ψαρι μια κοτοπουλο και και τις υπολοιπες μερες λαδερα και οσπρια, 4 γευματα , πρωινο δεκατιανο, μεσημεριανο και βραδυνο.

Εχασε μεσα σε 8 μηνες 12 κιλα και συνεχιζει..κανονικα πρεπει να χασει αλλα 5-7 κιλα

no_logo
17-05-09, 22:30
μόνο το 1/3 της χοληστερίνης προέρχεται απο τις τροφές που τρώμε
το υπόλοιπο οφείλετε όπως κι εσύ λες σε γονιδιακή προδιάθεση. Δεν έχει δηλ ο ασθενής τους ανάλογους υποδοχείς καταστροφής της LDL (κακής) χοληστερίνης στο συκώτι του.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην παίρνεις το χάπι για την μείωση της χοληστερίνης. Ο γιατρός θα ορίσει το τύπο του χαπιού, την δοσολογία και την περίοδο χρήσης για να μην σε πειράξει.

Διαφορετικά διαλέγεις τον δρόμο της αθηρωμάτωσης

joeyGR
17-05-09, 22:48
γυμναστικη και παλι γυμνατικη φιλε μου, οσο δυσκολο και αν ειναι σε μερικους, ο ιδρωτας πολλες φορες σωζει :)

markos26
17-05-09, 22:53
Καλά ειναι οσα ειπατε, παιδιά, αλλά εδω νομίζω οτι ειμαστε, αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι, τεχνικοί. Εγω δεν θέλω να κάμω τον ειδικό σε θεματα υγειας.
Σε καθε περιπτωση η καλυτερη λυση ειναι η επισκεψη σε εναν γιατρο.
Και αν, οπως λεει ο φιλος, υπαρχει θεμα κληρονομικης προδιαθεσης, ακομα περοσσοτερο

Η γυμναστική μπορεί να ειναι καλή, η διαιτα μπορεί να ειναι καλή, τα becel και τα δημητριακα μπορεί να ειναι καλά, αλλα την πληρη και ενδεδειγμενη απαντηση θα την δωσει ενας γιατρός.

Στον καθεναν ταιριαζει και αλλη "θεραπεια", δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
Δεν ειμαστε PC ή routers ή printers ή δεν ξερω τι αλλο που υπαρχουν χιλαδες πανομοιοτυπα αντιτυπα σε ολον τον κοσμο και σηκωνουν ολα την ιδια αντιμετωπιση σε ιδιο συμπτωμα.

Και σε τελικη αναλυση, ας μην περιμενουμε να αρρωστησουμε για να παμε σε γιατρο ......

cool11
18-05-09, 11:03
Ενας διαιτολογος, θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο το θεμα? Αλλα το θεμα ειναι οτι ηδη τα εχω κοψει ολα, τι αλλο μπορει να μου προτεινει αυτος?

etsouk2000
18-05-09, 11:28
Εννοειται παντα οτι μιλαμε παντα για ανθρωπους σε σωστα κιλα. Αν εισαι υπερβαρος κλπ τοτε πρεπει να χασεις τα κιλα, με διαιτα, γυμναστικη κλπ. Δεν εχει νοημα να συζηταμε τροπους μειωσης της χοληστερινης σε ανθρωπους με ελληνικη κοιλαρα. Ειναι προφανες οτι πρεπει να πεσει η κοιλια.


Ενας διαιτολογος, θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο το θεμα? Αλλα το θεμα ειναι οτι ηδη τα εχω κοψει ολα, τι αλλο μπορει να μου προτεινει αυτος?

θα μπορουσε να σου προτεινει και αυτος να παρεις το χαπι.
Και σιγουρα θα μπορουσε να σου προτεινει περισσοτερα απο εναν 16χρονο (που αναρωτιεμαι απο πού εχει εμπειρια με χοληστερινη, αν και η γυμναστικη που προτεινει δεν ειναι στην λαθος κατευθυνση, η γυμναστικη παντα κανει καλο σε ολα στον οργανισμο):

γυμναστικη και παλι γυμνατικη φιλε μου, οσο δυσκολο και αν ειναι σε μερικους, ο ιδρωτας πολλες φορες σωζει :)

Δεν ειμαι γιατρος αλλα σε συγγενεις μου η λυση ηταν το χαπι, τους το προτεινε ο γιατρος, οχι εγω. Τι το καθυστερεις αλλο; Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι μετα το χαπι, οταν δεις την χοληστερινη σου να πεφτει, θα ξεσκιζεσαι στα τηγανητα και στα γλυκα! Και τοτε καλο θα ειναι να προσεχεις και να γυμναζεσαι...

no_logo
18-05-09, 11:32
Δεν ειμαι γιατρος αλλα σε συγγενεις μου η λυση ηταν το χαπι, τους το προτεινε ο γιατρος, οχι εγω. Τι το καθυστερεις αλλο;

περιμένει πρώτα να βουλώσουν οι καρωτίδες κι οι αρτηρίες του και μετά να το πάρει

ο γνωστός κομπλεξισμός του έλληνα, «τι είμαι γέρος για να πέσω στα χάπια από τώρα;»

cool11
18-05-09, 11:41
Παιδια, δεν ειναι οτι δεν θελω να παρω χαπι για να μη θεωρηθω γέρος! Πολυ αυθαιρετο συμπερασμα no_logo.
Αλλα φιλος μου γιατρος μου ειπε οτι επειδη η χρονια χρηση χαπιου εχει καποιες μικρες παρενεργειες-sides, καλο θα ηταν να καθυστερουσα οσο μπορουσα τη ληψη του, με την προυποθεση βεβαια οτι θα επεφτε η χοληστερινη.
Αν δεν πεσει, και βεβαια, απο το να πεθανω, θα παρω το χαπι.
Απλα συμφωνα με οσα μου ειπε, καλυτερα να μην παω στην ευκολη λυση του χαπιου απο αυτη την ηλικια. Αν μπορω να την ριξω με αλλο τροπο.
Γι αυτο κανω και την κουβεντα εδω.

Δεν εχω καμια κοιλαρα. 7-8 κιλα πανω απο το κανονικο μου εχω. Μια φορα τη μερα τρωω κανονικο φαγητο, μεσημερι, και το βραδυ ενα γαλα-κορνφλεικς.

no_logo
18-05-09, 11:45
καλά σου είπε ο γιατρό για την δίαιτα

Έλα όμως που όπως λες κι εσύ την έκανες /κάνεις και δεν έχει αποτέλεσμα

Από την στιγμή που δεν οφείλεται λοιπόν στο φαγητό, μία είναι η λύση --> χάπι

Όσο για τις παρενέργειες μην φοβάσαι. Ανάλογα με την περίπτωση υπάρχουν και χάπια (ισχυρά ή όχι) , ο γιατρός θα κρίνει τι θα πάρεις, για πόσο διάστημα και κάθε πότε θα κάνεις εξετάσεις για το συκώτι σου να βλέπεις αν υπάρχει επιβάρυνση ή όχι

mezger
18-05-09, 11:51
Εγω θα ήθελα να προσθέσω να κοιτάξεις τον θυρεοειδή σου, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Φίλος προσπαθούσε χρόνια με δίαιτα να ελέγξει τη χοληστερίνη του, και κανένας από τους γιατρούς του δεν του είπε να κάνει αυτήν την απλή εξέταση.
Τελικά είχε υποθυρεοειδισμό, και με το που άρχισε θεραπεία η χοληστερίνη έπεσε κατακόρυφα.

opener
18-05-09, 11:54
μόνο το 1/3 της χοληστερίνης προέρχεται απο τις τροφές που τρώμε
το υπόλοιπο οφείλετε όπως κι εσύ λες σε γονιδιακή προδιάθεση. Δεν έχει δηλ ο ασθενής τους ανάλογους υποδοχείς καταστροφής της LDL (κακής) χοληστερίνης στο συκώτι του.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην παίρνεις το χάπι για την μείωση της χοληστερίνης. Ο γιατρός θα ορίσει το τύπο του χαπιού, την δοσολογία και την περίοδο χρήσης για να μην σε πειράξει.

Διαφορετικά διαλέγεις τον δρόμο της αθηρωμάτωσης

Καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
Δυστυχως η ασκηση και η σωστη διατροφη δεν ειναι πανακεια.
Για να καταθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια, εχω LDL 220 και χαμηλη HDL παρ' οτι δεν εχω προβλημα βαρους, ειμαι λιτοδιαιτος και πεζοπορω καθημερινα .
Ο γιατρος μου ειπε να παρω χαπι το οποιο και θα ξεκινησω την επομενη εβδομαδα.

cool11
18-05-09, 12:20
Εγω θα ήθελα να προσθέσω να κοιτάξεις τον θυρεοειδή σου, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Φίλος προσπαθούσε χρόνια με δίαιτα να ελέγξει τη χοληστερίνη του, και κανένας από τους γιατρούς του δεν του είπε να κάνει αυτήν την απλή εξέταση.
Τελικά είχε υποθυρεοειδισμό, και με το που άρχισε θεραπεία η χοληστερίνη έπεσε κατακόρυφα.

Ειπες μεγαλη αληθεια!
Τις αιματος για θυρεοειδη τις περιμενω. Υπερηχο που εκανα ομως, εδειξε κατι οζιδια...οχι κατι ανησυχητικο, αλλα θα το ψαξω. Δεν ξερω αν εχει σχεση με χοληστερινη, θα το ψαξω.
Με βαρος μαλλον πρεπει να εχει. Το ψαχνω παραλληλα.

markos26
18-05-09, 13:38
Εντοπισε, σε παρακαλω, μεσω ιατρικής οδου τον ή τους λογους για τούς οποιους εχεις υψηλη χοληστερινη.

Ετσι, μονο, θα σου δοθει η σωστη απάντηση. Χρειαζονται εξετασεις, αναλυσεις, ιστορικό που ολοι εμεις εδω, δεν μπορουμε να εχουμε,αλλα και δεν ειμαστε ειδικοι νομιζω.

Σιγουρα, ομως, πρεπει να κανεις και καποιες θυσιες πχ μπορει να μην σου αρεσει η γυμναστική, αλλα αν χρειαστει θα την κανεις. Και να ξερεις, οτι σε αυτες τις περιπτωσεις κανενας γιατρος δεν θα σου πει, "πλακωσου με τις ωρες στο γυμναστηριο και γινε λυωμα". ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ. Ολοι αυτο λενε.

Και πιστεψε με, μια ωριτσα περπατημα την ημερα ή και καθε δυο μερες θα σε κανει να νιωσεις αλλος ανθρωπος.

gallahant
18-05-09, 23:18
Παιδιά εγώ που έχω 203 θεωρείται ψηλό;

Περιττό βάρος δεν έχω, πετσί και κόκκαλο είμαι. Ο θυροειδής μου είναι μια χαρά έχω κάνει και αίματος και υπέρηχο τη περασμένη βδομάδα.

markos26
18-05-09, 23:41
Παιδιά εγώ που έχω 203 θεωρείται ψηλό;

Περιττό βάρος δεν έχω, πετσί και κόκκαλο είμαι. Ο θυροειδής μου είναι μια χαρά έχω κάνει και αίματος και υπέρηχο τη περασμένη βδομάδα.

Στις εξετασεις που εκανες, πρεπει να υπαρχει σε καθε μετρηση, ενα μεγιστο και ενα ελαχιστο οριο, η επιθυμητη περιοχή. Τα ορια αυτα, συνηθως, διαφερουν απο εργαστηριο σε εργαστηριο, αναλογα με την μεθοδο μετρησης. Το ενα εργαστηριο μπορει να δινει 160-200, το αλλο 180-220. Κοιταξε τις εξετασεις σου για να βεβαιωθεις.

Και παντοτε, κοιταζουμε το πηλικον "κακης" / "καλης". Οσο μικροτερο απο το 5, τοσο καλλιτερα, δηλαδη οσο υψηλοτερη "καλη χοληστερινη", τοσο καλλιτερα. Και ο μονος τροπος για να αυξηθει η καλή χοληστερινη ειναι η ασκηση (δεν ξερω γιατι)

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δηλ. το 203 απο μονο του δεν λεει πολλα πραγματα. Αν η "καλη" ειναι 40 τοτε 203/40 = 5,075 > 5 (κακο), αν η "καλη" ειναι 60 τοτε 203/60 = 3,38 < 5 (πολυ καλο), αν η καλη ειναι 70 τοτε 203 / 70 = 2,9 < 5 (τελειο) και παει λεγωντας .........

gallahant
21-05-09, 00:35
Κάτσε, τώρα που τα ξαναβλέπω, έχω LDL 138 και HDL 45 αυτά είναι που θέλουμε έτσι; Οπότε βγαίνει 3.06 και κάτι ψηλά.

Ο γιατρός μου πάντως μου είπε ότι οι αναλύσεις μου είναι μια χαρά.

no_logo
21-05-09, 00:54
Κάτσε, τώρα που τα ξαναβλέπω, έχω LDL 138 και HDL 45 αυτά είναι που θέλουμε έτσι; Οπότε βγαίνει 3.06 και κάτι ψηλά.

Ο γιατρός μου πάντως μου είπε ότι οι αναλύσεις μου είναι μια χαρά.

κάπου έχεις κι ολική χοληστερόλη στις εξετάσεις ;)
μπορεί να έχεις κι αθηρωματικό δείκτη επίσης. Εξίσου χρήσιμο

anon
21-05-09, 01:23
80% της χοληστερίνης είναι απο κληρονομικότητα, και 20% απο διατροφή, γυμναστική κλπ. Εαν η δίαιτα και η γυμναστική, και μιλάμε για δίαιτα απο γιατρό (μπορεί να συστήσει και συμπληρώματα πχ ω3) δεν βοηθήσει, τότε δεν έχεις άλλη επιλογή απο το χαπάκωμα. Ο πατέρας μου, με υγιεινή διατροφή και πολύ άσκηση (χειρώνακτας) και πάλι έχει πολύ χοληστερίνη, ενώ δε η θεία μου, συνεχώς με νηστείες (της εκκλησίας), δεν τρωει όχι κρέας, αλλά ούτε λάδι τις περισσότερες φορές, και συνεχώς εν κινήσει και χωρίς χάπια χοληστερίνη στα 400! Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις όπως πχ στην οικογένεια μου, που ειναι καθαρά γενετικό, και καμμιά διατροφή ή άσκηση δεν μπορει να φέρει σε λογικές τιμές την χοληστερίνη πλην της φαρμακευτικής αγωγής.

opener
21-05-09, 07:37
κάπου έχεις κι ολική χοληστερόλη στις εξετάσεις ;)
μπορεί να έχεις κι αθηρωματικό δείκτη επίσης. Εξίσου χρήσιμο
Μηπως μπορεις να μου πεις εαν ο παραπανω δεικτης αναφερεται στις εξετασεις με καποια συγκεκριμενη ορολογια για να τον βρω;

no_logo
21-05-09, 07:57
Μηπως μπορεις να μου πεις εαν ο παραπανω δεικτης αναφερεται στις εξετασεις με καποια συγκεκριμενη ορολογια για να τον βρω;

όσες φορές έχω κάνει στις εξετάσεις είναι ολογράφως

opener
21-05-09, 08:26
όσες φορές έχω κάνει στις εξετάσεις είναι ολογράφως
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Απ' οσο ειδα στις δικες μου γενικες εξετασεις αιματος, δεν τον αναφερει.

markos26
21-05-09, 12:25
Κάτσε, τώρα που τα ξαναβλέπω, έχω LDL 138 και HDL 45 αυτά είναι που θέλουμε έτσι; Οπότε βγαίνει 3.06 και κάτι ψηλά.

Ο γιατρός μου πάντως μου είπε ότι οι αναλύσεις μου είναι μια χαρά.

Με LDL 138 φυσικά και δεν κοιτάζεις ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Αλλα και το 3.06 δεν ειναι καθολου κακό. Ειπαμε < 5

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 8 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τωρα, που το ξαναβλεπω, δεν θυμαμαι αν πρεπει να θελουμε LDL / HDL < 5 ή Ολικη / HDL. Μαλλον Ολικη / HDL ειναι, εχει δικιο ο φιλος no_logo .... Συγγνωμη

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 13 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλα και 203/45=4,51 < 5 δεν ειναι κακό, ετσι ??

joeyGR
21-05-09, 18:06
εμενα ο παππους μου ειχε αρκετη χοληστερινη, μειωσε την καθημερινη(σχεδον) χρηση του κρεατος σε 1 φορα την βδομαδα κ εχει αποτελεσματα ;)

LOUKAS32
21-05-09, 18:10
εγω εβγαλα παιδια 225 ελεος...τι κανω? πεθαινω?

joeyGR
21-05-09, 18:12
εγω εβγαλα παιδια 225 ελεος...τι κανω? πεθαινω?

σιγουρα πρεπει να αλλαξεις την διατροφη σου, καθημερινες συνηθεις εισαι νεος θα δεις γρηγορα αποτελεσματα με πανω απο ολα καλη διατροφη.;)

LOUKAS32
21-05-09, 18:19
ναι μωρε δεν γυμναζομαι...

180 υψος 86KG

τρωω μ@λακιες καιρω τωρα χρονια.....

iceman
21-05-09, 22:26
ναι μωρε δεν γυμναζομαι...

180 υψος 86KG

τρωω μ@λακιες καιρω τωρα χρονια.....

Λουκά, στη ηλικία σου είχα κάνει τεστ (240, 1.80. 78kg).
'Αρχισα πάλι το TKD και μέσα σε 6 μήνες πήγα 132, 71kg.
Από διατροφή απλώς έκοψα τις σαβούρες.

Σαν την γυμναστική δεν έχει !!

markos26
21-05-09, 22:51
εγω εβγαλα παιδια 225 ελεος...τι κανω? πεθαινω?

Ενταξει, μην μας πιανει πανικός, δεν πεθαινει ετσι κανενας απο την χοληστερινη. Εισαι και μικρος, ακομα. Μην τρελλαθουμε .....
Αλλα, δεν ειναι ομως και να αδιαφορει κανεις.
Θελει λιγη προσοχή, η διατροφή, λιγη ασκηση(οχι ξεπατωμα).
Ακουγα προσφατα στην τηλεοραση εναν καθηγητη καρδιολογίας που ελεγε χαρακτηριστικά οτι "ενας που εχει σκυλο, και τον βγαζει (αναγκαστικα) βολτα για 10 λεπτα την ημερα, ειναι πολυ καλλιτερα απο καποιον αλλον που δεν εχει σκυλο και δεν γυμναζεται"

Αυτο προφανως για να δειξει, οτι και η πιο μικρη σωματική δραστηριοτητα, οφελει.

LOUKAS32
22-05-09, 08:26
Λουκά, στη ηλικία σου είχα κάνει τεστ (240, 1.80. 78kg).
'Αρχισα πάλι το TKD και μέσα σε 6 μήνες πήγα 132, 71kg.
Από διατροφή απλώς έκοψα τις σαβούρες.

Σαν την γυμναστική δεν έχει !!

Καλημέρα,,

βασικά γυμναζόμουν πολλά χρονια από μικρός, tennis από 9-14, basket από 15-22, γυμναστήριο ..
και τώρα αρκετά χρονια βαριέμαι νααθληθώ . Δεν φαίνομαι χοντρός, ισα ισα. απλά τρώω βλακείες.
εδώ και 10 ημερες σταμάτησα την κακή διατροφή και είδη έχασα 4 kg.

TKD? τι είναι αυτό?


ευχάριστο.
θα προσπαθήσω πολύ να το μειώσω το νούμερο παιδιά.

νάσε καλά man:oneup:

........Auto merged post: LOUKAS32 πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενταξει, μην μας πιανει πανικός, δεν πεθαινει ετσι κανενας απο την χοληστερινη. Εισαι και μικρος, ακομα. Μην τρελλαθουμε .....
Αλλα, δεν ειναι ομως και να αδιαφορει κανεις.
Θελει λιγη προσοχή, η διατροφή, λιγη ασκηση(οχι ξεπατωμα).
Ακουγα προσφατα στην τηλεοραση εναν καθηγητη καρδιολογίας που ελεγε χαρακτηριστικά οτι "ενας που εχει σκυλο, και τον βγαζει (αναγκαστικα) βολτα για 10 λεπτα την ημερα, ειναι πολυ καλλιτερα απο καποιον αλλον που δεν εχει σκυλο και δεν γυμναζεται"

Αυτο προφανως για να δειξει, οτι και η πιο μικρη σωματική δραστηριοτητα, οφελει.

όντως, περπάτημα και πάλι περπάτημα, πέρυσι είχα χάσει με το περπάτημα ξανά 10 kg θυμάμαι, τα οποια τα πήρα ξανά φυσικά χειμώνα.,

anon
22-05-09, 09:04
ΤKD=TaeKwonDo (http://en.wikipedia.org/wiki/Taekwondo)

markos26
22-05-09, 11:19
πέρυσι είχα χάσει με το περπάτημα ξανά 10 kg θυμάμαι, τα οποια τα πήρα ξανά φυσικά χειμώνα.,

Και αυτα τα σκαμπανεβασματα ομως -10 το καλοκαιρι +10 το χειμωνα, δεν ειναι καθολου καλα. Σταθεροποιησου :p

Στα -10 εννοειται ......

LOUKAS32
22-05-09, 11:23
αχαχαχαχαχαχαχα

τι να κανω ειναι με περιοδους καταλαβες....

χχαχαχαχααχ
προσπαθω....

joeyGR
22-05-09, 15:50
εγω εχω χασει 30~ κιλα :p, ειμαι σταθεροποιημενος στα 67-70 εδω κ 3 μηνες σιγουρα, μπορει κ λιγο παραπανω. Ελπιζω να τα κρατησω, υπαρχουν ωρες που σαβουριαζω τρελα αλλα το γυμναστηριο,αεροβιο με σωζει ;)

markos26
22-05-09, 22:06
εγω εχω χασει 30~ κιλα :p, ειμαι σταθεροποιημενος στα 67-70 εδω κ 3 μηνες σιγουρα, μπορει κ λιγο παραπανω. Ελπιζω να τα κρατησω, υπαρχουν ωρες που σαβουριαζω τρελα αλλα το γυμναστηριο,αεροβιο με σωζει ;)

:oneup: Ενα ΜΠΡΑΒΟ οπωσδηποτε σου αξιζει για τα -30 κιλά.
Το δυσκολο τωρα ειναι να κρατηθεις εκει.
Προσεξε, μην ξανανεβεις. ΕΙναι πολυ ευκολο να ξαναξεφυγεις.
Συγκρατησου. :oneup:

MAuVE
22-05-09, 22:36
Πάνω από 20 χρόνια πριν έκανα ένα check-up και μου βγήκε η χοληστερίνη στα 320+.

Ανησύχησα, όπως είναι φυσικό και αφού επί ένα μήνα τρεφόμουν με λαχανικά ξαναέκανα ανάλυση και τη βρήκα στο 350+.

Χάπι αρνιόμουν να πάρω, δοκίμασα πίτουρο βρώμης κ.τ.λ.

Στο τέλος υπέκυψα στις απαιτήσεις της γυναίκας μου.

Πήρα κάποια χάπια, που τα έκοψα γιατί μου ανέβαζαν τα τριγλυκερίδια και δοκιμάζοντας το ένα μετά το άλλο τώρα παίρνω το INEGY που φαίνεται να το σηκώνει ο οργανισμός μου.

Τώρα είμαι στο 215 που το θεωρώ πολύ καλό για την περίπτωσή μου

opener
22-05-09, 22:51
...
Πήρα κάποια χάπια, που τα έκοψα γιατί μου ανέβαζαν τα τριγλυκερίδια και δοκιμάζοντας το ένα μετά το άλλο τώρα παίρνω το INEGY που φαίνεται να το σηκώνει ο οργανισμός μου....

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε και η μητερα μου = μειωση της χοληστερινης και αυξηση των τριγλυκεριδιων.

Οπως προανεφερα, επειδη και εγω θα ξεκινησω τωρα το χαπι, μαλλον θα πρεπει να το εχω υπ' οψιν μου.

kerkiss
24-05-09, 13:45
Αν θέλετε την γνώμη μου (όχι αυθαίρετη φυσικά αλλά απόρρεια ιατρικών απόψεων) ξεχάστε την χοληστερίνη και μην ασχολείσθε καθόλου μαζί της
Η συσχέτισή της με τις καρδιακές παθήσεις (τα ποσοστά καρδιακών ήταν τα ίδια σε έχοντες υψηλη ή χαμηλή χοληστερίνη) έχει δημιουργήσει μια τεράστια βιομηχανία τόσο φαρμακευμάτων όσο και ειδών διατροφής τα κέρδη των οποίων δεν είναι διατεθιμένοι να εγκαταλείψουν
Φροντίστε να έχετε μια υγειϊνή και πλήρη διατροφή δηλαδή στην ουσία απαλλαγμένη από χάμπουργκερ, τυρόπιτες, σουβλάκια, διάφορα αλμυρά, παραγεμισμένα κρουασάν κλπ τρώτε αρκετά λαχανικά φρέσκα και μαγειρευτά να πίνετε αρκετό νερό μειώστε το αλάτι και τους καφέδες, κόφτε το κάπνισμα και ασκηθείτε ακόμα και αν είναι μόνο περπάτημα
Και αν νομίζετε ότι είναι μπούρδες ρωτήστε όσους έχουν ζήσει η ζουν στο εξωτερικό Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο κλπ
Με τα αλαντικά τα τυριά και τα βούτυρα που καταβροχθίζουν θα έπρεπε να πεθαίνουν σαν τις ψεκασμένες με αεροζόλ μύγες και όμως έχουν λιγότερα καρδιακά κρούσματα σε σχέση με την Ελλάδα και τους αρειμάνιους καπνιστές της που βαριούνται να κουνήσουν τα πόδια τους ακόμα και για να πάνε στο περίπτερο

anon
24-05-09, 14:30
σωστά όλα αυτά συν και λίγο κρασάκι, ενα ποτηράκι κόκκινο κρασί με το γεύμα...

nescafe
24-05-09, 21:29
Τον καφε γιατι να τον κοψουμε? δε νομιζω οτι βλαπτει...

Βλαπτει δε βλαπτει ομως ο καφες ΔΕΝ κοβεται.

markos26
24-05-09, 23:15
Αν θέλετε την γνώμη μου (όχι αυθαίρετη φυσικά αλλά απόρρεια ιατρικών απόψεων) ξεχάστε την χοληστερίνη και μην ασχολείσθε καθόλου μαζί της
Η συσχέτισή της με τις καρδιακές παθήσεις (τα ποσοστά καρδιακών ήταν τα ίδια σε έχοντες υψηλη ή χαμηλή χοληστερίνη) έχει δημιουργήσει μια τεράστια βιομηχανία τόσο φαρμακευμάτων όσο και ειδών διατροφής τα κέρδη των οποίων δεν είναι διατεθιμένοι να εγκαταλείψουν
Φροντίστε να έχετε μια υγειϊνή και πλήρη διατροφή δηλαδή στην ουσία απαλλαγμένη από χάμπουργκερ, τυρόπιτες, σουβλάκια, διάφορα αλμυρά, παραγεμισμένα κρουασάν κλπ τρώτε αρκετά λαχανικά φρέσκα και μαγειρευτά να πίνετε αρκετό νερό μειώστε το αλάτι και τους καφέδες, κόφτε το κάπνισμα και ασκηθείτε ακόμα και αν είναι μόνο περπάτημα
Και αν νομίζετε ότι είναι μπούρδες ρωτήστε όσους έχουν ζήσει η ζουν στο εξωτερικό Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο κλπ
Με τα αλαντικά τα τυριά και τα βούτυρα που καταβροχθίζουν θα έπρεπε να πεθαίνουν σαν τις ψεκασμένες με αεροζόλ μύγες και όμως έχουν λιγότερα καρδιακά κρούσματα σε σχέση με την Ελλάδα και τους αρειμάνιους καπνιστές της που βαριούνται να κουνήσουν τα πόδια τους ακόμα και για να πάνε στο περίπτερο

Γεια στο στομα σου .....Πεστα χρυσοστομε ......:oneup::oneup::oneup:

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 11 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σωστά όλα αυτά συν και λίγο κρασάκι, ενα ποτηράκι κόκκινο κρασί με το γεύμα...

Οπως ελεγε προσφατα ενας γιατρος

"λιγο αλκοολ κανει καλό, λιγο τσιγαρο κανει κακό .... "

nescafe
25-05-09, 00:21
Το κρασι ειναι γνωστο οτι ανεβαζει τη καλη χοληστερινη.

Ερωτηση τωρα για τους... ειδημονες της Διατροφης:)

Pepsi max ή Coca-Cola light (0 ζαχαρη, 0 λιπαρα) επιτρεπονται?
Υπαρχει προβλημα με τα αεριουχα?

LOUKAS32
25-05-09, 00:33
παιδιά , τα έκοψα όλα.

σουβλάκια, γαριδάκια, κόκα κόλλες και είδη έχασα 4kg σε 10 ημερες,

markos26
25-05-09, 07:55
παιδιά , τα έκοψα όλα.

σουβλάκια, γαριδάκια, κόκα κόλλες και είδη έχασα 4kg σε 10 ημερες,

Πολλά ειναι, θελει λάου-λάου, οχι αποτομα ......:p

cool11
25-05-09, 09:08
Ο καφες ανεβαζει τη χοληστερινη? Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο?
Πινω ενα ελληνικο καφε τη μερα, και μια στο τοσο κανενα φραπε.

ermis333
25-05-09, 09:55
Το κρασι ειναι γνωστο οτι ανεβαζει τη καλη χοληστερινη.

Ερωτηση τωρα για τους... ειδημονες της Διατροφης:)

Pepsi max ή Coca-Cola light (0 ζαχαρη, 0 λιπαρα) επιτρεπονται?
Υπαρχει προβλημα με τα αεριουχα?

Δυστηχώς κανένα αναψυκτικό light δεν σε χάνει να χάσεις κιλά, καλύτερα να πίνεις κανονική coca-cola παρά light, δεν θα μιλήσω περι χημικών κτλ, απλά τα υποκατάστατα της ζάχαρης+γλυκαντικές ουσίες που χρησιμοποιούν αυτά τα προϊόντα έχουν αντίθετες συνέπειες στον οργανισμό από αυτές που νομίζει κανείς. Αποδείχτηκε τελικά από μακροχρόνιες έρευνες πως όσοι πίναν Diet αναψυκτικά είχαν μεγαλύτερα ποσοστά υπέρβαρων από αυτούς που πίνανε μόνο κανονικά αναψυκτικά.

Απλά να ξέρετε πως τη χοληστερίνη την αυξάνει αρκετά το ψωμί (το άσπρο) και η κατανάλωση λίγο παραπάνω μπύρας η αλκοολ γενικότερα.

Γενικά τη διατροφή τη βοηθάει αρκετά η κατανάλωση φρούτων (3-5 την ημέρα).

Το φαϊ να το συνοδεύετε ή με λίγο κρασί ή με καμιά αμίτα MOTION και 1-2 φορές την εβδομάδα ας πέσει το σουβλάκι και η coca-cola ή μπύρα.

joeyGR
25-05-09, 14:47
Δυστηχώς κανένα αναψυκτικό light δεν σε χάνει να χάσεις κιλά, καλύτερα να πίνεις κανονική coca-cola παρά light, δεν θα μιλήσω περι χημικών κτλ, απλά τα υποκατάστατα της ζάχαρης+γλυκαντικές ουσίες που χρησιμοποιούν αυτά τα προϊόντα έχουν αντίθετες συνέπειες στον οργανισμό από αυτές που νομίζει κανείς. Αποδείχτηκε τελικά από μακροχρόνιες έρευνες πως όσοι πίναν Diet αναψυκτικά είχαν μεγαλύτερα ποσοστά υπέρβαρων από αυτούς που πίνανε μόνο κανονικά αναψυκτικά.

Απλά να ξέρετε πως τη χοληστερίνη την αυξάνει αρκετά το ψωμί (το άσπρο) και η κατανάλωση λίγο παραπάνω μπύρας η αλκοολ γενικότερα.

Γενικά τη διατροφή τη βοηθάει αρκετά η κατανάλωση φρούτων (3-5 την ημέρα).

Το φαϊ να το συνοδεύετε ή με λίγο κρασί ή με καμιά αμίτα MOTION και 1-2 φορές την εβδομάδα ας πέσει το σουβλάκι και η coca-cola ή μπύρα.


ermis333 αυτα που λες για τα υποκαταστατα-γλυκαντικα δεν ισχυουν, ο καθε ασχετος κ καλα επιστημονας παει και λεει οτιναναι, το ενα προκαλει το ενα το αλλο προκαλει το αλλο. Ειχα διαβασει καπου οτι ενα παλικαρι επεινε καθημερινα 10LT Coca Cola Light κ ειναι 1.70 60 57 κιλα. Επισης ειναι μια χαρα :)

anon
25-05-09, 15:04
Eίχα διαβάσει ότι η ζαχαρίνη (παλιο υποκατάστατο της ζάχαρης) είναι καρκινογόνο, είχε αποσυρθεί, αλλά για κάποιο λόγο ξαναμπήκε στην αγορά. Για την ασπαρτάμη πολλά λέγονται στυλ urban legends αλλα απο την άλλη δεν έχω δει επιστημονική δημοσίευση που να τεκμηριωνει ότι προκαλεί βλάβες (φυσικά και για πολλά χρόνια το ίδιο ίσχυε και για το τσιγάρο, οπότε ας κρατάμε και καμμια πισινή).

Επίσης έχω διαβάσει και για άλλα φυσικά γλυκαντικά, ένα φυτό της Ν. Αμερικής, αλλά δεν προωθείται η χρήση του μιας και η βιομηχανία ασπαρτάμης καλά κρατεί.

Πχ σχετικά ουδέτερο καλά ενημερωμένο άρθρο http://www.medicinenet.com/artificial_sweeteners/page8.htm
και αυτό http://www.sweetpoison.com/aspartame-side-effects.html που ειναι ακρως τρομοκρατικό (βέβαια η ίδια προωθεί την δουλειά της, την αποτοξίνωση απο την ασπαρτάμη, οπότε λογικό ειναι να είναι η ασπαρτάμη η ρίζα όλων των κακών σήμερα). Διαβάζοντας το τελευταίο, και λόγω ότι χρησιμοποιώ ασπαρτάμη (σε καφέ και κοκα κόλα λαιτ λόγω διαβήτη) λογικά σήμερα μετα απο 8 χρόνια συστηματικής και μεγάλης κατάχρησης θα έπρεπε να είναι τυφλός, με καρκίνο, κουφός, με νεφρική ανεπάρκεια, καρδιά κλπ κλπ κλπ... Ε λοιπον εκτός του διαβήτη (που δεν θεραπεύεται απλά αντιμετωπίζεται), απο καρδιά πάμε πολύ καλά αν και αγύμναστοι, και όλα τα υπόλοιπα, και συμπτώματα πνοκέφαλου και κάτι άλλα οφείλονται τελικά στην πολύ καφείνη.

Στέβια (http://www.karditsanews.gr/?p=2441), 300 φορες πιο γλυκιά απο την ζάχαρη, χωρίς θερμίδες.

nescafe
25-05-09, 17:20
Δυστηχώς κανένα αναψυκτικό light δεν σε χάνει να χάσεις κιλά, καλύτερα να πίνεις κανονική coca-cola παρά light, δεν θα μιλήσω περι χημικών κτλ, απλά τα υποκατάστατα της ζάχαρης+γλυκαντικές ουσίες που χρησιμοποιούν αυτά τα προϊόντα έχουν αντίθετες συνέπειες στον οργανισμό από αυτές που νομίζει κανείς. Αποδείχτηκε τελικά από μακροχρόνιες έρευνες πως όσοι πίναν Diet αναψυκτικά είχαν μεγαλύτερα ποσοστά υπέρβαρων από αυτούς που πίνανε μόνο κανονικά αναψυκτικά.

Απλά να ξέρετε πως τη χοληστερίνη την αυξάνει αρκετά το ψωμί (το άσπρο) και η κατανάλωση λίγο παραπάνω μπύρας η αλκοολ γενικότερα.

Γενικά τη διατροφή τη βοηθάει αρκετά η κατανάλωση φρούτων (3-5 την ημέρα).

Το φαϊ να το συνοδεύετε ή με λίγο κρασί ή με καμιά αμίτα MOTION και 1-2 φορές την εβδομάδα ας πέσει το σουβλάκι και η coca-cola ή μπύρα.

Προσωπικα δεν θελω να χασω κιλα, ειμαι κανονικος.
Γιατι ομως να πινω κανονικη coka cola και οχι light? H κανονικη εχει μισο ποτηρι ζαχαρη.
Οι υπερβαροι της ερευνας που λες προφανως πηραν τα κιλα απο αλλες δραστηριοτητες.
Που το ακουσες οτι "το ψωμι αυξανει πολυ τη χοληστερινη"?
Φρουτα αρχισα να τρωω 3 την ημερα συν λαχανικα, ωστοσο οταν μετα 3 μηνες ξαναεκανα εξετασεις, δεν ειχαν πεσει τα νουμερα(περι το 200+). Το ιδιο συνεβη και με γνωστους. Η διατροφη ειναι περιπου εως το το 15%, το υπολοιπο 85% το παραγει ο οργανισμος. Επισης χρειαζεται και φυσικη ασκηση.
Ο οδοντογιατρος μου ειπε οτι τα αεριουχα βλαπτουν τα δοντια και πρεπει να τα πινουμε γρηγορα γιατι οσο πιο πλυ ωρα κανεις τοσο πιο περισσοτερη ωρα δρα το οξυ τους. Το ιδιο ισχυει και για τους χυμους.
Το becel που διαφημιζει ο X"παναγης το δοκιμασατε? Εγω ναι και δεν ειδα αποτελεσμα:)

markos26
25-05-09, 22:00
Την Cola-Cola και ολα τα τυπου Cola τα χρησιμοποιω αντι για Καράμπα, για να ξεσκουριαζω τιποτα παλιες βιδες που εχουν κολλησει και δεν ξεβιδωνουν. Ειναι ενα κι ενα :p:p:p

........Auto merged post: markos26 πρόσθεσε 59 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Oσο για το becel το λεει και στη συσκευασια (νομιζω και στην διαφημιση) , οτι ριχνει την κακη χοληστερινη κατα 10-15% μετα 2-3 εβδομαδες ληψης " στα πλαισια μιας ισορροπημενης διατροφής και ενος υγιεινου τροπου ζωης" .Τα σχολια δικά σας ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.