PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάνιο: Κοντά στην Αθήνα (<~100km), όμορφα, σχετικά ήσυχα



Σελίδες : 1 [2] 3 4

ardi21
01-06-09, 15:31
Mολις γυρισα απο την Ερωτοσπηλια και ηταν πολυ καλα...

Κοσμος οσο πρεπει και οπως πρεπει;), το μπαρακι με χαλαρη μουσικουλα και η παραλια στο σωστο "μεγεθος".

Μονο στο τελος εβγαλε λιγη βρωμια αλλα οκ

Παντως για ΣΚ οντως πρεπει να γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ.

karavagos
01-06-09, 19:37
Σ/Κ, μετά τις 12:00, όταν πιάσουν οι ζέστες, δεν υπάρχει τ.μ. ελεύθερο :p

Siba
02-06-09, 03:10
Ή Άγιο Παντελεήμονα κοντά στο Μαραθώνα (ικανοποιητικά) ή Τολό κοντά στο Ναύπλιο (λίγο μακριά αυτό)

+1 :oneup:

etsouk2000
02-06-09, 09:15
Η ψάθα ειναι λες και εισαι διακοπές. Ειδικά οταν από την θάλασσα κοιτάζεις την παραλία. Όσον γινεται για ένα μέρος βέβαια που ειναι στην Αττική.
Η διαδρομή που ακολούθησες ειναι πολύ κουραστική. Από μέγαρα αλεποχώρι έχει και πολλά σημεία για προσπέρασμα και γενικά ειναι 20 λεπτο.

Περσυ δυστυχώς ήταν βρώμικα.

Το ξερω οτι η διαδρομη που διαλεξα ηταν η δυσκολοτερη. Το ξερω οτι απο εθνικη και μεγαρα ειναι πιο γρηγορα αλλα ηθελα να αποφυγω τα διοδια της ελευσινας και ηθελα να κανω μια ανιχνευση του αλλου δρομου. Το θεωρω υπερβολικο να πρεπει να πληρωσω και διοδια για να παω να κανω ενα μπανιο...

chat1978
02-06-09, 23:15
Μπορείς να μην τα πληρώσεις
8χλμ ειναι μέχρι τα μέγαρα από την παλιά εθνική.
Νομίζω 8. Ο δρόμος όμως ειναι καλύτερος και πιο γρήγορος από τα 19 μέχρι τη στροφή για βίλια.
ΌΠως και να έχει η εναλακτική σαν βόλτα είναι σεβαστή. Εγώ το είπα μήπως δεν το ήξερες.

etsouk2000
03-06-09, 01:08
Μπορείς να μην τα πληρώσεις
8χλμ ειναι μέχρι τα μέγαρα από την παλιά εθνική.
Νομίζω 8. Ο δρόμος όμως ειναι καλύτερος και πιο γρήγορος από τα 19 μέχρι τη στροφή για βίλια.
ΌΠως και να έχει η εναλακτική σαν βόλτα είναι σεβαστή. Εγώ το είπα μήπως δεν το ήξερες.

Δεν ειχα σκεφτει την παλια εθνικη αθηνων κορινθου. Δικιο εχεις. Ευχαριστω.

chat1978
03-06-09, 09:32
Δεν ειχα σκεφτει την παλια εθνικη αθηνων κορινθου. Δικιο εχεις. Ευχαριστω.
Παλια έπαιζε και η παράκαμψη που ειχε στο μπόκα η οποία άξιζε καθώς 2ευρώ για 8χλμ ειναι κοροιδία.

haHa
03-06-09, 09:36
Παλια έπαιζε και η παράκαμψη που ειχε στο μπόκα η οποία άξιζε καθώς 2ευρώ για 8χλμ ειναι κοροιδία.

Τωρα πρεπει να φθασεις μεχρι τα goodys, που προσφατα εκλεισαν κ αυτην την εισοδο ..
Πρεπει να κανεις μερικα χιλιομετρα ακομα.

chat1978
03-06-09, 10:47
Τωρα πρεπει να φθασεις μεχρι τα goody, που προσφατα εκλεισαν κ αυτην την εισοδο ..
Πρεπει να κανεις μερικα χιλιομετρα ακομα.
Ναι το ξέρω. Γνωμη μου ειναι δεν λέει. Πας κατευθείαν Μεγαρα.

mandridis
05-06-09, 09:57
Μαύρο Λιθάρι δέν έχω πάει ποτέ και σήμερα λέω να το δοκιμάσω.
Απ ' ότι βλέπω στο Google Earth υπάρχουν 3 σημεία στη σειρά με αυτή την ονομασία.
Ποιό είναι το καλύτερο σημείο ?
http://img193.imageshack.us/img193/4536/59001276.th.jpg (http://img193.imageshack.us/my.php?image=59001276.jpg)

haHa
05-06-09, 10:06
Μαύρο Λιθάρι δέν έχω πάει ποτέ και σήμερα λέω να το δοκιμάσω.
Απ ' ότι βλέπω στο Google Earth υπάρχουν 3 σημεία στη σειρά με αυτή την ονομασία.
Ποιό είναι το καλύτερο σημείο ?
http://img193.imageshack.us/img193/4536/59001276.th.jpg (http://img193.imageshack.us/my.php?image=59001276.jpg)

To πρωτο σημειο μαζευει αρκετο κοσμο(ακομα κ καθημερινες), ενω εχει δωρεαν ακομα ξαπλωστρες (αν κ τωρα που μπηκε Ιουνιος μπορει να αρχισαν να τις χρεωνουν) κ φθηνο μπαρ κ ακριβως απο την πανω μερια περιπτερο με φθηνη μπυρα κλπ.
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=greece+athens&sll=37.509726,-95.712891&sspn=49.779815,87.451172&ie=UTF8&ll=37.736126,23.904614&spn=0.003076,0.005338&t=h&z=18&iwloc=A
Αυτη ειναι μαλιστα η παραλια που συνηθιζεται να την λενε Μαυρο Λιθαρι.


Αλλα σημερα εχει Βορρια κ το πιανει λιγο παραπανω εκει, οποτε θα εχει λιγο φουσκωμενη θαλασσα.



Ειδικα σημερα θα προτιμουσα το eden beach(που ειναι διπλα απο το Μαυρο Λιθαρι) που με τον Βορρια εχει καταπληκτικη θαλασσα, σαν πισινα.
Σημερα Παρασκευη θα ειναι χαλαρα χωρις πολυ κοσμο.(το Σκ γινεται κ εκει ψιλοπανικος)
Εδω ειναι:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=greece+athens&sll=37.509726,-95.712891&sspn=49.779815,87.451172&ie=UTF8&ll=37.727645,23.907521&spn=0.003076,0.005338&t=h&z=18&iwloc=A

Ειναι ακριβως στο 47 χιλιομετρο, περνας με υπογεια απο κατω για να μπεις στην παραλια, η οποια υπογεια βρισκεται διπλα στο γηπεδο τεννις που βλεπεις στην φωτο.

iloxos
05-06-09, 10:31
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=greece+athens&sll=37.509726,-95.712891&sspn=49.779815,87.451172&ie=UTF8&t=h&ll=37.718781,23.921281&spn=0.00297,0.004828&z=18&iwloc=A

εγώ πάω λίγο πιο κάτω στον αγ. νικόλαο. ωραίο beach bar, μέτριος κόσμος και ψιλοκαθαρή θάλασσα.

το μαύρο λιθάρι αν και μ αρέσει πιο πολύ δεν το προτείνω αφού μαζεύεται όλη η νύχτα της παραλιακής. πολύ μπάφος και αλκοολ για 3 το μεσημέρι για μένα.



Υγ σε όλη της παραλιακή απο ιούνιο πληρώνεις ξαπλώστρες. γενικά η αττική (αΚτική στα αττικά) δεν προσφέρεται για μπάνιο πια...

haHa
05-06-09, 10:35
Ωραιος κ ο Αγιος Νικολαος, μεγαλη-ανετη παραλια, μικρη καταληψη της παραλιας απο ξαπλωστρες, οποτε εχεις χωρο κ για την πετσετα σου κ ωραιο beach bar.


Aλλα τον καλυτερο κοσμο (κ για οφθαλμολουτρο! ;)) τον εχει το eden beach, ειδικα τα Σκ.



...


Υγ σε όλη της παραλιακή απο ιούνιο πληρώνεις ξαπλώστρες. γενικά η αττική (αΚτική στα αττικά) δεν προσφέρεται για μπάνιο πια...
Μωρε ας πληρωνεις τις ξαπλωστρες!
Το θεμα ειναι να εχει κ χωρο για να κατσεις χωρις ξαπλωστρα.

mandridis
05-06-09, 11:09
Θα δοκιμάσω το eden για να βλέπουμε και τπτ, μην πάμε ξεροσφύρι !
Ευχαριστώ παιδιά... Καλό μου μπάνιο.

haHa
05-06-09, 12:59
Θα δοκιμάσω το eden για να βλέπουμε και τπτ, μην πάμε ξεροσφύρι !
Ευχαριστώ παιδιά... Καλό μου μπάνιο.
Σημερα μετα τις 4 θα μαζεψει κοσμο κ οχι πολυ..
Το Σκ ειναι που γινεται χαμος.
Στο Μαυρο Λιθαρι θα εχει κ σημερα αρκετο κοσμο..

Οπως κ να εχει αν πας στο Eden , πηγαινε απο την δεξια μερια του.

mandridis
05-06-09, 17:16
Είχε κίνηση στον πήγαινε λόγω ατυχήματος και φτάσαμε μέχρι το Yabanaki.
Δέν είχα πάει ποτέ, γιατί δέν είμαι φαν τον πλάζ, αλλά αφού και στο Eden θα πλήρωνα, το προτιμήσαμε λόγω χρόνου.
Ήταν πάρα πολύ καλά και με τον απαραίτητο κόσμο, χωρίς να γίνεται της κακομοίρας.

mandridis
07-06-09, 10:31
Χθές πήγα και στο Μαύρο Λιθάρι, αλλά ακριβώς δίπλα απο το Eden μπροστά από ένα άλλο ξενοδοχείο, Alexander νομιζω.
Η θάλασσα αρκετά καλή και πληρώνεις 3,5 ευρώ για την ξαπλώστρα, αλλά μπορείς και να μην τα δώσεις γιατί έχει πολύ χώρο να ακουμπήσεις την πετσέτα σου. Δέν έχει είσοδο, οπότε είναι μόνο αυτά τα λεφτά.

haHa
07-06-09, 18:43
Χθές πήγα και στο Μαύρο Λιθάρι, αλλά ακριβώς δίπλα απο το Eden μπροστά από ένα άλλο ξενοδοχείο, Alexander νομιζω.
Η θάλασσα αρκετά καλή και πληρώνεις 3,5 ευρώ για την ξαπλώστρα, αλλά μπορείς και να μην τα δώσεις γιατί έχει πολύ χώρο να ακουμπήσεις την πετσέτα σου. Δέν έχει είσοδο, οπότε είναι μόνο αυτά τα λεφτά.


Μονο που η θαλασσα δεν την πολυπαλευει εκει, με την εννοια οτι δυσκολευεσαι πολυ να μπεις λογω βραχων..
Μονο σε ενα μικρο κομματι μπαινεις ευκολα..

Εισοδο δεν εχει καμμια παραλια μετα την Βαρκιζα, παρα μονο το ξενοδοχειο Grand Resort στο Λαγονησι.. (15 ή 20 ευρω νομιζω! :down::down:)

mandridis
07-06-09, 21:32
Σε ένα σημείο μόνο έχει βράχους , αλλά είναι οκ...
Σήμερα λόγω πολυκοσμίας προτίμησα τον Αγ. Αντώνη.
Ικανοποιητική, άν και νομίζω χωρίς κόσμο θα είναι πάρα πολύ καλή.
Και ζεστή σχετικά , εκτός άν αυτό οφείλεται σε άλλα πράγματα:whistle:

Mouse Potato
07-06-09, 21:42
Σήμερα πετάχτηκα μέχρι την Ψάθα (και ναι, εγώ ψήφισα πριν πάω). Τι το 'θελα; Πήγαινα σημειωτόν απ' την Καβάλας (ύψος Χαϊδαρίου) μέχρι και την έξοδο για Μαγούλα - Θήβα. Με τα πολλά - είπα να δώσω γροθιά στο μαχαίρι - φτάνω μετά από 1:40 στην overcrowded Ψάθα. Η θάλασσα φαινόταν καθαρή.

Σίγουρα το προτιμώ απ' τον Σχοινιά (http://www.karavi.gr/)* που πήγα χθες με λιγότερο κόσμο αλλά θάλασσα στην οποία μπορούσες να βρεις κάθε λογής σκουπίδι...

*πέρασα και από Μαραθώνα αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο (δυστυχώς δεν γνωρίζω την περιοχή)


Γαλάζιες Σημαίες 2009:
1/6/2009 12:00:00 πμ

Ανακοινώθηκαν από την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), συντονιστή του διεθνούς Προγράμματος “Γαλάζιες Σημαίες” στη χώρα μας, οι βραβεύσεις ακτών και μαρινών με “Γαλάζια Σημαία” για το έτος 2009. Με 425 βραβευμένες ακτές και 8 μαρίνες, η Ελλάδα κατέχει τη 2η θέση ανάμεσα σε 39 χώρες και φυσικά το Καράβι του Σχοινιά® είναι και φέτος μια από τις βραβευμένες (http://www.eepf.gr/blueflagGR2009.html) με Γαλάζια Σημαία ακτές!

Απορώ... Όπως και να 'χει οπτικά και μόνο δεν θα την προτιμούσα

Rebel Scum
07-06-09, 23:00
Παιδία όπου θέλετε στην Αττική πηγαίνετε για μπάνιο, το τραμ μόνο μη χρησιμοποιείτε, το Σαββατοκύριακο δεν παλεύεται η βρώμα:p:twisted:

pelopas1
07-06-09, 23:07
για όλες τις παραλίες στην αττική θα πρέπει να πληρώνεις για το κάθε μπάνιο 20 ευρώ το άτομο

δυστυχώς δεν υπάρχουν ελεύθερες, αλλά προπάντων καθαρές παραλίες στην αττική πλέον:down::down::down:

chat1978
08-06-09, 12:08
για όλες τις παραλίες στην αττική θα πρέπει να πληρώνεις για το κάθε μπάνιο 20 ευρώ το άτομο

δυστυχώς δεν υπάρχουν ελεύθερες, αλλά προπάντων καθαρές παραλίες στην αττική πλέον:down::down::down:
Δυστυχώς έτσι ειναι. Η ανεξέλεκτη εμπορευματοποιήση και χρήση της ακτογραμμής δεν έχει αφήσει ουτε ελεύθερες παραλίες, ουτε καθαρές. Για τα νερά να μην συζητήσουμε.

Προσωπικά προτιμώ να πάρω 1-2 φίλους, να πας 300Χλμ σε ένα κάμπινγκ να αράξεις μια ή δύο νυχτες, να κάνεις τα μπάνια σου σαν άνθρωπος, να παίξεις τις ρακέτες σου χωρίς να ενοχλείς τους άλλους, να χαλαρώσεις και να αισθανθείς ρε φίλε οτι χαλάρωσες. ΤΟ έκανα το 2007 και ηταν σουπερ και φθηνά. Τώρα παρέα δεν βρίσκω.

Για μένα στην Αθήνα ο κόσμος δεν πάει για μπάνιο. Πάει για καφέ. Όποιος εχει συνηδητοποιήσει πόσο εχουμε περιορίσει την πληθώρα των επιλογών μας στον ελεύθερο χρόνο στο όνομα της ατελείωτης σαπίλας του καφέ μονο, σίγουρα αντιλαμβάνετε και το πως ο κόσμος πάει για καφέ στην παραλία και όχι για μπάνιο.

chal_4
12-06-10, 16:50
Για φέτος τί προτείνουμε? λόγω της τιμής της βενζίνης και τα 70Km μου φαίνονται πολλά σαν απόσταση.

Είχα πάει πέρυσι σε μια παραλία κοντά στο Πόρτο Ράφτη... αλλά δεν θυμάμαι ποιά ήταν. Είχε μια καντίνα με τραπεζάκια, ξαπλώστρες δωρεάν, άμμο. Χώρο για τα αυτόκίνητα - δέντρα και στενό δρόμο μετά την παραλία... μήπως σας θυμίζει τίποτα?
Έχετε να προτείνετε κάτι καινούριο? Προσπαθώ να την αποφύγω την παραλιακή, καθώς μάλλον θα γίνεται πανικός τα σκ τώρα...

Mouse Potato
12-06-10, 19:48
Φέτος δεν το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα με τα μπάνια. Μ' έχει πιάσει μια βαρεμάρα, μια απέχθεια για το θαλασσινό νερό. Ίσως επειδή ακόμα δεν έχουν πιάσει οι ζέστες.

Έχουμε τόση θάλασσα γύρω μας και ψάχνουμε απεγνωσμένα να βρούμε μια σωστή/καθαρή/χωρίς πολύ κόσμο παραλία. Πλέον μου φαίνεται πως οι βουτιές μου στην θάλασσα θα περιορίζονται στα νησιά και τις εξοχές (πολλά km μακριά απ' το κλεινόν άστυ).

Αλήθεια μετά απ' τις πυρκαγιές ο δρόμος προς την ψάθα (που προτιμούσα) πως να είναι; Αξίζει άραγε τον κόπο/βενζίνη/βόλτα προς τα εκεί; Έχει πάει κανείς;

ΥΓ1: Γαλάζιες Σημαίες 2010: Bραβευμένες ακτές και μαρίνες (http://www.eepf.gr/blueflag/awards2010)

ΥΓ2: Γαλάζιες Σημαίες 2010: 2η η Ελλάδα (http://www.econews.gr/2010/06/02/blue-flags-greece-beaches/)

flamelab
12-06-10, 20:03
Bεβαια εχω δει παλιοτερα παραλίες με Γαλαζια Σημαία και τις πλαστικές σακούλες να κάνουν σουλάτσα στα κύματα :p

Mouse Potato
12-06-10, 20:14
Εντάξει παντού μπορεί να συμβεί αυτό. Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post μου την παραλία του Σχοινιά

flamelab
12-06-10, 20:17
Στο Σχοινιά πώς πάνε με Μέσα Μεταφοράς; (προαστιακό, λεωφορεία κλπ)....;

treli@ris
12-06-10, 20:28
Στο Σχοινιά πώς πάνε με Μέσα Μεταφοράς; (προαστιακό, λεωφορεία κλπ)....;

Με το ΚΤΕΛ Αττικης, διαδρομη Αθηνα - Μαραθωνας και κατεβαινεις Παραλια Σχοινια

Κοιτα κι εδω (http://www.ktelattikis.gr/routes.php) για περισσοτερες παραλιες.

flamelab
12-06-10, 20:29
Α τόσο απλό ; Εχω παει τοσες φορες Μαραθώνα και στον Σχοινιά ουτε μία.

Mouse Potato
12-06-10, 20:30
Α τόσο απλό ; Εχω παει τοσες φορες Μαραθώνα και στον Σχοινιά ουτε μία.

Καλά δεν χάνεις και τίποτα

flamelab
12-06-10, 20:34
Πάντως crystal clear νερά μονο σε δυο μερη εχω δει: Τολό (κοντά στο Ναύπλιο) και Φοινικόδασος του Βάι στην Κρήτη. Δεν εχω και μεγάλη δειγματοληψία βεβαια (:p), αλλα σε όλα τα υπόλοιπα μέρη, τα νερά είχαν το γνωστό γκριζάκι.

JERY
13-06-10, 02:31
η κατασταση στην αττικη εχει παραγινει, οταν πηγαινα λυκειο ακομα πηγαιναμε με τα λεοφωρεια στις ελευθερες παραλιες και καναμε το μπανιο μας μια χαρα.
τα τελευταια χρονια η κατασταση εχει γινει χαλια, το λιγοτερο που μπορεις να παθεις αν πας στο καβουρι η στη βαρκιζα για μπανιο ειναι ηπατιτιδα.
Μια κυριακη παω στο καβουρι, παρκαρω διπλα απο το λασιθι και περπαταω στο γκαζον:evil:
αυτα που ειδα δεν περιγραφονται.
Ναργιλεδες, τσαντιρια, απλομενα ρουχα στους θαμνους, να βροαμει σκορδιλα, σκουπιδια και αποφαγια παντου, αλλοι ειχαν στισει τραπεζια , αυτοσχεδιες σκηνες....:down: ελληνα ουτε με κυαλια δεν εβρισκες
στη παραλια τα πραγματα ηταν ακομα χειροτερα, μονο που τα ειδα εκανα μεταβολη και εφυγα.
Δεν ξερεις αν εισαι στην ελλαδα η σε καμια χωρα της Μ.ανατολης.....
Στεναχωριεμαι που πριν 5 χρονια εκανες ανετα και δωρεαν το μπανιο και τωρα πρεπει να πληρωσεις 10ε ή να υποστεις ολα αυτα τα χαλια.
Πως ειμασταν και πως καταντησαμε:down:γεμισε η ομονοια γεμισαν και οι παραλιες
Η μονη παραλια που εχει μεινει ειναι οι νηρηιδες αλλα τα νερα ειναι μεσα στη βρομα
αναγκαστηκα πρεπει να πας μετα τη βαρκιζα

nikoslykos
13-06-10, 10:54
κινετα !!!!

JERY
13-06-10, 11:35
κινετα !!!!
να ειναι καλα @$!#$% ο ελληνας που εχει λεφτα και πληρωνει.....για να κανει μπανιο στις πλαζ και οχι μονο.

wesker
13-06-10, 21:52
Πόρτο Ράφτη και Μαραθώνας για εμένα.

blugosi
13-06-10, 22:35
Έχει καταντήσει αηδία.

Την Παρασκευή πήγαμε στην πλαζ Βουλιαγμένης, με εισητήριο 2Χ5=10 Ευρώ τα δύο άτομα. Ξαπλώστρες και ομπρέλλες δωρεάν, αν πας φυσικά μέχρι τις 10 η ώρα, μετά δεν έχει.

Στην ίδια πλαζ το Σάββατο έδωσα 2Χ6=12 Ευρώ.

Σήμερα Κυριακή στη Βουλιαγμένη δεν έβρισκα ούτε να παρκάρω και πήγα στην πλαζ της Βάρκιζας.

Είσοδος 2Χ8=16 Ευρώ, συν για μία ομπρέλλα με δύο ξαπλώστρες 10 Ευρώ, σύνολο 26!

Να τονίσω ότι οι ξαπλώστρες φτάνουν μέχρι τη θάλασσα και δε χωράει να βάλεις δικιά σου.

Να πας σε ελεύθερη παραλία, το σκέφτομαι γιατί συνήθως είναι μπίχλα, μέσα στις γόπες και τα σκουπίδια...

Να πας μακριά, θα τα σκάσεις στο βενζινάδικο...

Πίκραααα!!!!!

chat1978
13-06-10, 22:43
Έχει καταντήσει αηδία.

Την Παρασκευή πήγαμε στην πλαζ Βουλιαγμένης, με εισητήριο 2Χ5=10 Ευρώ τα δύο άτομα. Ξαπλώστρες και ομπρέλλες δωρεάν, αν πας φυσικά μέχρι τις 10 η ώρα, μετά δεν έχει.

Στην ίδια πλαζ το Σάββατο έδωσα 2Χ6=12 Ευρώ.

Σήμερα Κυριακή στη Βουλιαγμένη δεν έβρισκα ούτε να παρκάρω και πήγα στην πλαζ της Βάρκιζας.

Είσοδος 2Χ8=16 Ευρώ, συν για μία ομπρέλλα με δύο ξαπλώστρες 10 Ευρώ, σύνολο 26!

Να τονίσω ότι οι ξαπλώστρες φτάνουν μέχρι τη θάλασσα και δε χωράει να βάλεις δικιά σου.

Να πας σε ελεύθερη παραλία, το σκέφτομαι γιατί συνήθως είναι μπίχλα, μέσα στις γόπες και τα σκουπίδια...

Να πας μακριά, θα τα σκάσεις στο βενζινάδικο...

Πίκραααα!!!!!
Γιατί η Βάρκιζα κοντά είναι? 35 χλμ από το κέντρο!

Εγώ το έχω ξαναπεί.
Αν θες να κάνεις δύο μπάνιο μέσα στο ΣΚ, καλύτερα να πας σε ένα κάμπινγκ λίγο πιο έξω από την Αθήνα, να περάσεις ένα σούπερ ΣΚ όλη μέρα στην παραλία και χωρίς χαμό στον κόσμο και να γυρίσεις. Μπορεί να το έξοδο να είναι λίγο μεγαλύτερο αλλά ανά 3 άτομα την σκηνή μειώνεται σημαντικά χωρίς να ξεχνάμε το πόσο ανώτερα ποιοτικά είναι αυτό που κάνεις. Μια μέρα κάμπινγκ δεν είναι τίποτα ακόμα και για τους φανατικότερους που του εναντιώνονται.

arial
13-06-10, 22:49
Eγω προτιμω να πηγαινω Βαρκιζα τις καθημερινες. Εχει και λεωφορειο που παει κατευθειαν στην παραλια (171) και τις καθημερινες δεν πληρωνεις και εισοδο. Οσο να ναι ειναι και πιο οικονομικα ετσι...

Για Αγιο Κοσμα τι γνωμη εχετε? Εχει παει κανεις?

chat1978
13-06-10, 23:06
Eγω προτιμω να πηγαινω Βαρκιζα τις καθημερινες. Εχει και λεωφορειο που παει κατευθειαν στην παραλια (171) και τις καθημερινες δεν πληρωνεις και εισοδο. Οσο να ναι ειναι και πιο οικονομικα ετσι...

Για Αγιο Κοσμα τι γνωμη εχετε? Εχει παει κανεις?
Προ-Πέρσι πάντως ο Σαρωνικός ήταν πολύ βρώμικος ακόμα και στο Island.

manoulamou
14-06-10, 01:26
Πολυ μακρυα απ την ΑΘΗΝΑ, ομως τα πιο καθαρα νερα ΚΑΙ τα πιο παγωμενα
όπου κολυμπησα Ιουλιο μηνα στην παραλια της Αγιας Αννας στην Βορεια Ευβοια.

73799

73798

Χαρειτε αλλες θαλασσες εδω (http://headlightonline.blogspot.com/2008_10_01_archive.html)

Mouse Potato
15-06-10, 16:15
Αύριο-μεθαύριο θα πάω για το πρώτο μου (:oops:) μπάνιο.

Λογικά δεν θα βρω κόσμο και κοσμάκι (λόγω καθημερινής) αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα πάω!

arial
15-06-10, 16:22
Αύριο-μεθαύριο θα πάω για το πρώτο μου (:oops:) μπάνιο.

Λογικά δεν θα βρω κόσμο και κοσμάκι (λόγω καθημερινής) αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα πάω!

Ελπιζω να μη πας καπου με το μετρο, εχουν 24ωρη απεργια :p

Mouse Potato
15-06-10, 16:32
Ελπιζω να μη πας καπου με το μετρο, εχουν 24ωρη απεργια :p

Με τ' αυτοκίνητο θα πάω αλλά αυτό δεν το ήξερα. Καμία πρόταση; Τουλάχιστον προς τα πού να τραβήξω. :p

Αύριο ή μεθαύριο είναι η απεργία;

arial
15-06-10, 16:33
:p

Αύριο ή μεθαύριο είναι η απεργία;

Αυριο εχει απεργια το μετρο, και μεθαυριο 11.00 - 16.00 τα λεωφορεια. Οποτε καλη ιδεα το αυτοκινητο, καλο μποτιλιαρισμα θα εχει στους δρομους :p

Sebu
17-06-10, 12:11
Δυστυχώς η Αθήνα τα τελευταία χρόνια είναι πίκρα. Δεν είναι για μπάνιο ούτε με σφαίρες. Δυο χρονιές και τις δύο εμφάνισα δερματίτιδες. Και μιλάμε για την παραλία του Αλίμου και το Μαύρο Λιθάρι. Μιλάω πάντα για ΣΚ. Δεν ξέρω τι λέτε για το Μαύρο λιθάρι πάντως το νερό είναι μέσα στη μπίχλα (εννοώ μαυρίλα και αυτή η λαδίλα που βγάζει).

Δεν συζητώ για περιοχές Κινέτα, Αγίους Θεοδώρους κτλ που ειναι στο πεταλο των διυλιστηρίων. Εκει θα μπεις ανθρωπος και θα βγεις Πιγκουίνος ή Τζόκερ με λέπια.

Συμφωνώ επίσης με τους προλαλήσαντες για τις παραλίες των νοτίων προαστίων (από Π.Φάληρο μέχρι Βάρκιζα) που λόγω των συγκοινωνιών πλακώνουν όλοι οι οικονομικοί μετανάστες και γίνεται της μπίχλας το κάγκελο.

Επίσης Λούτσα που επισκέφτηκα τα δύο τελευταία καλοκαίρια (και η ευρύτερη περιοχή) είναι μία από τα ίδια από άποψη κόσμου, σκουπιδιών, μπίχλας τα ΣΚ.

Δυστυχώς δεν έχουν μείνει καθαρές και πολιτισμένες παραλίες σε απόσταση 1 ώρας με το αυτοκίνητο (μιλάω για 1 ώρα νορμάλ οδήγησης με 80-100 χλμ/ώρα όχι 1 ώρα κλεισμένος στο αμάξι για να κάνεις 20 χλμ απόσταση).

Δεν ξέρω τι λένε οι παραλίες προς Κιάτο, Ξυλόκαστρο, Βραχάτι μεριά, αν είναι καθαρές και αν έχουν κόσμο. Ξέρω μόνο ότι ο Κορινθιακός γενικά είναι παγάκι το νερό (γεγονός που δεν μου αρέσει στο καλοκαιρινο μπανιο).

treli@ris
17-06-10, 12:22
Προς Νεα Μακρη ή Πορτο Ραφτη ειναι καλα για μπανιο. Ζουμπερι ειναι αρκετα καλα αλλα Σ/Κ γινεται χαμος.

haHa
17-06-10, 13:35
Εγω θα κοιταγα πρωτα τον καιρο κ αν ειχε Βορια, θα εβγαινα παραλιακη κ ιδιαιτερα προς το τελος της..
Πχ Σαρωνιδα, Αναβυσσος, Λεγραινα, Σουνιο.


Εδω το eden beach(47km) στην Σαρωνιδα:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&ll=37.727157,23.907655&spn=0.002983,0.005617&t=h&z=18
Χωρις εισοδο , αλλα με αρκετες ξαπλωστρες. Πολυ ωραια παραλια ομως, ωραιος βυθος, water sports, πολυ ωραιος κοσμος κλπ.


Eden Beach:

73924

73925

73926

73927

73928

flamelab
17-06-10, 13:37
Πολύ ωραιο φαίνεται. ΚΤΕΛ-κάτι πάει εκει ;

prodromosfan
17-06-10, 13:39
Λογικα θα πηγαινει το Ε(κατι 25 νομιζω) που παει στη σαρωνιδα.
με ξεχωριστο εισητηριο ομως, οχι τα του ενος ευρω/μισο ευρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.