PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάνιο: Κοντά στην Αθήνα (<~100km), όμορφα, σχετικά ήσυχα



Σελίδες : 1 2 [3] 4

flamelab
17-06-10, 13:40
Nα'ναι καλα το φοιτητικό πάσο, θα μου'ρχοταν φθηνά εμένα και της φοιτητοπαρέας :p

haHa
17-06-10, 13:43
Πολύ ωραιο φαίνεται. ΚΤΕΛ-κάτι πάει εκει ;
Και το KΤΕΛ Αναβυσσου/Σουνιου παει , αλλα και το Ε22 φθανει Σαρωνιδα, δηλαδη 2 χιλιομετρα πιο πριν. (απο εκει μπορεις να βρεις κανα ταξι με λιγη τυχη ή να παρεις απο εκει το ΚΤΕΛ)

Εχε υποψην σου οτι το ΣΚ η παραλια γεμιζει και μπαινουν ξαπλωστρες αναμεσα και στις ξαπλωστρες που βλεπεις στις φωτο. Τις Κυριακες του Ιουνιου γινεται πανικος, με το ζορι βρισκεις διαδρομο για να φθασεις στην θαλασσα! ;)

treli@ris
17-06-10, 13:43
Τι ωρα ειναι τραβηγμενες οι φωτογραφιες και δεν εχει κοσμο; Αψογα ειναι :oneup:

Πεμπτη 10/6 περιπου 2 το μεσημερι. Μια χαρα για καθημερινη

Sebu
17-06-10, 13:45
Πολύ ωραίο φαίνεται τώρα. Για δες πως θα ειναι τέλη Ιουλίου, αρχές Αυγούστου κάθε ΣΚ (ιδιαίτερα Κ). Άσε που θες και 3 ώρες στο αυτοκίνητο για να φτάσεις (προσωπική εμπειρία από Μαύρο Λιθάρι πέρσι, Κυριακές). Άμα είναι να σηκωθώ αξημέρωτα (όπως τις καθημερινές που δουλεύω) για να κάνω μπάνιο. άστο καλύτερα. Το νόημα είναι το ΣΚ να ξυπνήσεις ότι ώρα θες, και να πας στην παραλία ότι ώρα θες, χωρίς να φας 8 ώρες στο αμάξι και να εισαι αγκαλια με άλλους 3 χιλιάδες λουόμενους.
Για τέτοιες παραλίες μιλάμε.

treli@ris
17-06-10, 13:48
Σωστο κι αυτο. Με ενα προχειρο υπολογισμο θελω 2,30 ωρες να παω και να ερθω με αυτοκινητο :p

Παω Ζουμπερι σε 1,30 πηγαινε - ελα, οχι οτι ειναι λιγο κι αυτο.

arial
17-06-10, 13:51
Sebu στις παραλιες κοντα στην Αττικη , δυσκολα θα βρεις παραλιες χωρις κοσμο. Ακομα και καθημερινες οταν εχει πολυ ζεστη, τα μεσημερια γεμιζουν. Ισιως αυτες οι παραλιες που ειναι κοντα στα ΜΜΜ.

Αυριο θα κανω και το πρωτο μου μπανακι :yahoo:

flamelab
17-06-10, 13:53
Πολύς κόσμος = μπίχλα

Πάει ο 7 μέρες άλουστος και ξεβρωμίζεται, μπλιαχ :p

haHa
17-06-10, 13:57
Τι ωρα ειναι τραβηγμενες οι φωτογραφιες και δεν εχει κοσμο; Αψογα ειναι :oneup:

Πεμπτη 10/6 περιπου 2 το μεσημερι. Μια χαρα για καθημερινη
Καθημερινες ειναι πολυ χαλαρα οπως βλεπεις, σε αντιθεση πχ με το Μαυρο Λιθαρι 1 χιλιομετρο πιο πριν που σκαει ολη η πιτσιρικαρια/φοιτητοκοσμος.


Πολύ ωραίο φαίνεται τώρα. Για δες πως θα ειναι τέλη Ιουλίου, αρχές Αυγούστου κάθε ΣΚ (ιδιαίτερα Κ).
Βασικα τα ΣΚ του Ιουλιου και του Αυγουστου εχει πολυ λιγοτερο κοσμο απο τα ΣΚ του Ιουνιου. (ισως γιατι ο κοσμος εχει φυγει για διακοπες, ισως γιατι εχει ηδη κανει μερικα μπανια , οποτε δεν τρελαινεται κλπ)




Άσε που θες και 3 ώρες στο αυτοκίνητο για να φτάσεις (προσωπική εμπειρία από Μαύρο Λιθάρι πέρσι, Κυριακές). Άμα είναι να σηκωθώ αξημέρωτα (όπως τις καθημερινές που δουλεύω) για να κάνω μπάνιο. άστο καλύτερα.
Προφανως ακολουθεις λαθος διαδρομη ή μενεις Νοτια Προαστια.
Σαββατοκυριακο δεν επιλεγουμε για κανενα λογο να κινηθουμε στην παραλιακη(Γλυφαδα, Βουλιαγμενη,Βαρκιζα κλπ), γιατι τρωμε στην μαπα ολη την κινηση και τον κοσμο που κατακλυζει τις κοντινες παραλιες.
Πρεπει να ερχεσαι παντα απο Μεσογεια.(Αγια Παρασκευη-Γερακα-Παιανια-Κορωπι-Αγια Μαρινα και να πιανεις την παραλιακη απο την Αγια Μαρινα που δεν εχει κινηση)

Με Αττικη οδο ειναι 40 λεπτα απο Κατεχακη, χωρις Αττικη οδο ειναι περιπου 60 λεπτα απο Κατεχακη.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2834644#post2834644

Εγω θα κοιταγα πρωτα τον καιρο κ αν ειχε Βορια, θα εβγαινα παραλιακη κ ιδιαιτερα προς το τελος της..
Πχ Σαρωνιδα, Αναβυσσος, Λεγραινα, Σουνιο.

40-60 χιλιομετρα απο το κεντρο ή 20-40 χιλιομετρα απο Βουλιαγμενης.

Κοντα, λιγα χιλιομετρα, οχι διοδια, ωραιες θαλασσες!

Αν ειναι Κυριακη κ εχει πολυ κοσμο, για να γλυτωσετε την κινηση παιρνετε Αττικη Οδο κ βγαινετε Μαρκοπουλο(ή Κορωπι) κ απο εκει Λαγονησι(ή Αγια Μαρινα) κ ετσι εισαστε σε 40-50 λεπτα ανεξαρτητου κινησης στο υψος της Σαρωνιδας! ;)



Το νόημα είναι το ΣΚ να ξυπνήσεις ότι ώρα θες, και να πας στην παραλία ότι ώρα θες, χωρίς να φας 8 ώρες στο αμάξι και να εισαι αγκαλια με άλλους 3 χιλιάδες λουόμενους.
Για τέτοιες παραλίες μιλάμε.

Ο κοσμος τα ΣΚ ειναι ενα θεμα στις γνωστες παραλιες. Αλλα υπαρχουν πολλες μικρες παραλιες μετα την Λαγονησι που μπορεις να εισαι εσυ και αλλοι 10 ή και μονος. Ακομα και στο google maps αν δειτε, θα βρειτε απομονωμενες παραλιες.

Πχ: "κρυφη" παραλια πισω απο την εκκλησια του Αγιου Νικολαου στον Αγιο Νικολαο Αναβυσσου(4km απο Σαρωνιδα,2 απο Eden Beach):

73929

73930

73931

73932


Αγιος Νικολαος: (μαζευει αρκετο κοσμο το ΣΚ αλλα ειναι τεραστια)

73933



Υπογειο Πελαγος (αναμεσα στον Αγιο Νικολαο και στο Eden Beach, ακομα και τα ΣΚ δεν γεμιζει):
http://maps.google.com/maps?q=37.719657,23.91245&num=1&t=h&sll=37.719914,23.912618&sspn=0.003263,0.00515&ie=UTF8&ll=37.719914,23.912618&spn=0.003263,0.00515&z=18


73934

73935

73936

73937


Kαι υπαρχουν πολλες ακομα παραλιες μικρες και ωραιες που δεν μαζευουν κοσμο. Ο Σαρωνικος απο την Αγια Μαρινα-Λαγονησι εχει αναριθμητες παραλιες.

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σωστο κι αυτο. Με ενα προχειρο υπολογισμο θελω 2,30 ωρες να παω και να ερθω με αυτοκινητο :p

Παω Ζουμπερι σε 1,30 πηγαινε - ελα, οχι οτι ειναι λιγο κι αυτο.
Σε χρονο ειναι πιο κοντα απο το Ζουμπερι. Η διαδρομη Αττικη οδος, εξοδος Κορωπι, Αγια Μαρινα - Σαρωνιδα δεν φραζει ποτε. Μαξιμουμ 50 λεπτα απο Κατεχακη.

Με Αττικη οδο απο Κατεχακη:
http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7+%CE%9A%CE% B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85&daddr=%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85&hl=el&geocode=FW-3QwIdEM1qAQ%3BFVmwPwIdt8tsAQ&mra=mr&sll=37.78101,23.885543&sspn=0.013042,0.020599&ie=UTF8&ll=37.90547,23.91346&spn=0.208314,0.32959&t=h&z=12


Χωρις Αττικη οδο απο Αγια Παρασκευη:
http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD&daddr=37.988451,23.850288+to:%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85&geocode=FUgIRAIdfHFrAQ%3B%3BFVmwPwIdt8tsAQ&hl=el&mra=dpe&mrcr=0&mrsp=1&sz=13&via=1&sll=37.998192,23.828831&sspn=0.104026,0.164795&ie=UTF8&ll=37.917118,23.887024&spn=0.208281,0.32959&t=h&z=12

treli@ris
17-06-10, 14:22
Θα το δοκιμασω καποια καθημερινη να παω προς τα εκει. Οι παραλιες φαινονται πολυ καλες.

haHa
17-06-10, 14:30
Θα το δοκιμασω καποια καθημερινη να παω προς τα εκει. Οι παραλιες φαινονται πολυ καλες.
Για γρηγορα οπως ειπαμε, να επιλεξεις να ερθεις απο Μεσογεια(ή Αττικη οδο ή Σταυρος-Παιανια-Κορωπι-Αγια Μαρινα), οχι απο την αρχη της παραλιακης . (Γλυφαδα,Βουλιαγμενη κλπ)

Τελος,αν φυσαει Βοριας και οχι Νοτιας, τοτε θα ευχαριστηθεις απιστευτη κρυσταλλινη θαλασσα!

treli@ris
17-06-10, 14:36
Απο Γουδη βγαινω κατευθειαν Κατεχακη-Αττικη οποτε ειμαι καλα. Θα παω πιο πολυ για εξερευνηση της περιοχης, μπορει να τυχει κατι καλο :p

haHa
17-06-10, 14:42
Απο Γουδη βγαινω κατευθειαν Κατεχακη-Αττικη οποτε ειμαι καλα.
Α, μια χαρα τοτε. Σε 45 λεπτα θα εισαι εκει . *

Την επομενη φορα που θα ξερεις και την διαδρομη , θα το κανεις σε 35! ;)


*Προτεινω να βγεις στην εξοδο Κορωπιου και οχι στην εξοδο Μαρκοπουλου. Απο Κορωπι ειναι λιγο πιο "δυσκολες οι οδηγιες" για να βγεις παραλιακη(στην Αγια Μαρινα), αλλα δεν φραζει ποτε, οποτε καλυτερα να μαθεις αυτην την διαδρομη.
Απο Μαρκοπουλο/Καλυβια ειναι λιγο πιο ευκολες οι οδηγιες για παραλιακη (Λαγονησι), αλλα το ΣΚ εχει κινηση για να βγεις παραλιακη.

Mouse Potato
17-06-10, 17:39
Σήμερα πήγα στην ψάθα. Ελάχιστος κόσμος - κρύσταλλο η θάλασσα. Γενικώς η περιοχή εκεί μ' αρέσει πολύ. Η διαδρομή από Μάνδρα - Βίλια είναι πολύ όμορφη και απολαυστική.

kerneld
17-06-10, 17:59
@ haHa,

κρύβε λόγια ρε συ, με την διαφήμιση που κάνεις στις εν λόγω παραλίες/περιοχές δεν θα βρίσκουμε ούτε μισό cm² βότσαλο να κάτσουμε...:p

Μπάνιο το Σ/Κ το έχουμε ξεγράψει εδώ και χρόνια λόγω της κοσμοπλημμύρας, σε λίγο θα χάσουμε και τις καθημερινές...

chat1978
17-06-10, 19:05
Σήμερα πήγα στην ψάθα. Ελάχιστος κόσμος - κρύσταλλο η θάλασσα. Γενικώς η περιοχή εκεί μ' αρέσει πολύ. Η διαδρομή από Μάνδρα - Βίλια είναι πολύ όμορφη και απολαυστική.

Δεν έχει καεί εκει?
Πάντα από Αλεποχώρι είναι πολύ πιο γρήγορα.
Επίσης πέρσυ που βρέθηκα στον κόλπο 2 φορές ήταν πολύ βρώμικα.
Το καλό με την Ψάθα είναι ότι δεν βλέπεις τσιμέντο και κακό. Αισθάνεσαι ότι δεν είσαι Αττική

didaskalo
17-06-10, 19:32
Ναι βρέ haHa...κρύβε λόγια.Λίγες καβάτζες έχουν απομείνει και ειδικότερα καβάτζες που μπορείς να πάρεις και το σκύλο σου μαζί γλιτώνοντας τις γκρίνιες των γύρω.Αστειεύομαι φυσικά,μόνο όμως για το πρώτο κομμάτι.:p

Mouse Potato
17-06-10, 19:33
Δεν έχει καεί εκει?
Πάντα από Αλεποχώρι είναι πολύ πιο γρήγορα.
Επίσης πέρσυ που βρέθηκα στον κόλπο 2 φορές ήταν πολύ βρώμικα.
Το καλό με την Ψάθα είναι ότι δεν βλέπεις τσιμέντο και κακό. Αισθάνεσαι ότι δεν είσαι Αττική

Είδα ελάχιστα καμμένα στο δεξί μου χέρι όπως πήγαινα αλλά τίποτα το σημαντικό. Ίσως ήταν απ' την άλλη μεριά του λόφου. Η διαδρομή είναι άκρως απολαυστική και στον γυρισμό πάω από Αλεποχώρι.

Αφότου πήγα βρήκα και αυτό (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=145945&cid=4). Τυχαίο;

Sebu
18-06-10, 11:58
Προφανως ακολουθεις λαθος διαδρομη ή μενεις Νοτια Προαστια.
Σαββατοκυριακο δεν επιλεγουμε για κανενα λογο να κινηθουμε στην παραλιακη(Γλυφαδα, Βουλιαγμενη,Βαρκιζα κλπ), γιατι τρωμε στην μαπα ολη την κινηση και τον κοσμο που κατακλυζει τις κοντινες παραλιες.
Πρεπει να ερχεσαι παντα απο Μεσογεια.(Αγια Παρασκευη-Γερακα-Παιανια-Κορωπι-Αγια Μαρινα και να πιανεις την παραλιακη απο την Αγια Μαρινα που δεν εχει κινηση)

Με Αττικη οδο ειναι 40 λεπτα απο Κατεχακη, χωρις Αττικη οδο ειναι περιπου 60 λεπτα απο Κατεχακη.


Εμεις απο Πειραιά δεν έχουμε αλλη επιλογη, ευκολη. Το να πας βορεια, να παρεις την Αττικη Οδο, να βγεις Μαρκοπουλο και απο κει να κοψεις απο Καλυβια μεσα για να πας Σαρωνιδα, Αναβυσσο κτλ ειναι ο γυρος του θριαμβου.

haHa
18-06-10, 12:26
Εμεις απο Πειραιά δεν έχουμε αλλη επιλογη, ευκολη. Το να πας βορεια, να παρεις την Αττικη Οδο, να βγεις Μαρκοπουλο και απο κει να κοψεις απο Καλυβια μεσα για να πας Σαρωνιδα, Αναβυσσο κτλ ειναι ο γυρος του θριαμβου.
Εχεις δικιο..
Απο Πειραια ειναι χιλιες φορες καλυτερα να προτιμησεις να πας καπου προς Κορινθο παρα να ερθεις Σαρωνιδα-Αναβυσσο κλπ.

Αλλα αν τελικως αποφασισει καποιος απο Πειραια να ερθει Σαρωνιδα καποια Κυριακη με κοσμο, τοτε ειναι πολυ προτιμοτερο να κανει τον γυρο του θριαμβου και να κανει πχ 1.5 ωρα, παρα να παει παραλιακα που μπορει να φαει κινηση και να πηγαινει σημειωτον επι 3 ωρες...

xmperop1
18-06-10, 15:29
Εμεις απο Πειραιά δεν έχουμε αλλη επιλογη, ευκολη. Το να πας βορεια, να παρεις την Αττικη Οδο, να βγεις Μαρκοπουλο και απο κει να κοψεις απο Καλυβια μεσα για να πας Σαρωνιδα, Αναβυσσο κτλ ειναι ο γυρος του θριαμβου.

Στου Παρασκευά ,στου Παρασκευά και στην παραλία της Πειραικής.:p

prl21
18-06-10, 15:37
Προτεινω να πας "Ερωτοσπηλιες" στο Πορτο Ραφτη. Ειναι περιπου μιση ωρα απο Αθηνα.

Μικρη παραλια, ησυχη, εχει καντινα, ελευθερη και καθαρη. Και προπαντως εχει νεολαια :cool:

καλη παραλία αλλά για παρκάρισμα σ/κ εφιάλτης

........Auto merged post: prl21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κακη θάλασσα και αν έχει κόσμο κάνεις και μια δασκαλίο

Sebu
18-06-10, 15:56
Εχεις δικιο..
Απο Πειραια ειναι χιλιες φορες καλυτερα να προτιμησεις να πας καπου προς Κορινθο παρα να ερθεις Σαρωνιδα-Αναβυσσο κλπ.


Δεν έχει καμία αξιόλογη παραλία/θάλασσα από κει μεριά (στο πέταλο Κόρινθος-Κινέτα-Αγιους Θεοδώρους). Είναι και τιγκα στο διυλιστήριο η περιοχή ;)


Στου Παρασκευά ,στου Παρασκευά και στην παραλία της Πειραικής.:p

Ναι και να βγεις μετά με λέπια και ουρά :p

chat1978
18-06-10, 20:16
Εχεις δικιο..
Απο Πειραια ειναι χιλιες φορες καλυτερα να προτιμησεις να πας καπου προς Κορινθο παρα να ερθεις Σαρωνιδα-Αναβυσσο κλπ.

Αλλα αν τελικως αποφασισει καποιος απο Πειραια να ερθει Σαρωνιδα καποια Κυριακη με κοσμο, τοτε ειναι πολυ προτιμοτερο να κανει τον γυρο του θριαμβου και να κανει πχ 1.5 ωρα, παρα να παει παραλιακα που μπορει να φαει κινηση και να πηγαινει σημειωτον επι 3 ωρες...

Αυτό γενικά ισχύει για όσους είναι κοντά στην Αττική Οδό μέχρι πχ και την Κηφισιάς οριακά.

manoulamou
19-06-10, 09:31
Πολύς κόσμος = μπίχλα

Πάει ο 7 μέρες άλουστος και ξεβρωμίζεται, μπλιαχ :p

Οπότε ο Αστερας στη Βουλιαγμενη αποκλειεται τελειως εεε;:rofl:

mosaic
19-06-10, 21:14
. . . . . .
Αφότου πήγα βρήκα και αυτό (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=145945&cid=4). Τυχαίο;

α! το γλυκό μου γουτσου γουτσου :scared:

μακριά και αγαπημένα.. :twisted:


πάντως θέλει προσοχή (το έχω ξαναπεί) υπάρχει μια μετανάστευση αυτών των κητοειδών

διαφορετικά ξέρετε.... στεκόμαστε "παγοκολώνες" το πολύ πολύ να μας σκουντήξουν λίγο να διαπιστώσουν ότι δεν είμαστε "φώκια"..:p και θα φύγουν

flamelab
19-06-10, 21:25
Οπότε ο Αστερας στη Βουλιαγμενη αποκλειεται τελειως εεε;:rofl:

Mέτρια κατασταση I fear :p

Mouse Potato
19-06-10, 21:57
α! το γλυκό μου γουτσου γουτσου :scared:

μακριά και αγαπημένα.. :twisted:


πάντως θέλει προσοχή (το έχω ξαναπεί) υπάρχει μια μετανάστευση αυτών των κητοειδών

διαφορετικά ξέρετε.... στεκόμαστε "παγοκολώνες" το πολύ πολύ να μας σκουντήξουν λίγο να διαπιστώσουν ότι δεν είμαστε "φώκια"..:p και θα φύγουν

Για να κολυμπάει τέτοιο "εργαλείο" ανέμελο τόσο ριχά πάει να πει ότι η περιοχή προσφέρεται για καθαρό, ήρεμο μπάνιο (μέχρι να το δεις μπροστά σου βέβαια) :p. Γενικώς πάντως στην περιοχή βλέπω συχνά πυκνά ψαράκια διαφόρων μεγεθών (ευτυχώς όχι σαν αυτό που δείχνει το video).

:)

uncharted
19-06-10, 22:13
ρε παιδια, οι καρχαριες δεν ειναι κητη! τα κητη ειναι θηλαστικα (π.χ. φαλαινες)

δεν περιμενα βεβαια τιποτα καλυτερο απο την zougla :p

arial
19-06-10, 22:23
α! το γλυκό μου γουτσου γουτσου :scared:

μακριά και αγαπημένα.. :twisted:


πάντως θέλει προσοχή (το έχω ξαναπεί) υπάρχει μια μετανάστευση αυτών των κητοειδών

διαφορετικά ξέρετε.... στεκόμαστε "παγοκολώνες" το πολύ πολύ να μας σκουντήξουν λίγο να διαπιστώσουν ότι δεν είμαστε "φώκια"..:p και θα φύγουν

Καλα αμα δω εγω ενα τετοιο, θα κανω τα 100 m σε 5 secs :p

flamelab
19-06-10, 23:28
Καλα αμα δω εγω ενα τετοιο, θα κανω τα 100 m σε 5 secs :p

:lol::lol::lol::lol::lol:

NeKoS
20-06-10, 10:20
Σάμο,Σάμο,Σάμο για πάντα :rolleyes:

Επίσης στα λιμανάκια είναι καλά αν και έχει βράχια απλά υπάρχουνε και γυμνιστές :p

Sebu
20-06-10, 18:06
Παντως εχω ακουσει οτι γενικα στον Κορινθιακο λογω και της παγωμενης θαλασσας, υπαρχουν διαφορα τετοια ευμεγεθη "ζωακια", σαρκοβορα :p

Mouse Potato
20-06-10, 20:42
Παντως εχω ακουσει οτι γενικα στον Κορινθιακο λογω και της παγωμενης θαλασσας, υπαρχουν διαφορα τετοια ευμεγεθη "ζωακια", σαρκοβορα :p

Όλα για κάποιο λόγο υπάρχουν :p

treli@ris
25-06-11, 13:41
Τι διαφορετικο εχουμε για φετος; Ανακαλυψατε καινουριες παραλιες; Αντε γιατι μας εχει πεθανει η ζεστη!

manoulamou
25-06-11, 14:40
Τυμβος Μαραθωνα με ΚΤΕΛ ή πουλμανακι πιο φθηνα μας ερχεται...
http://www.cosgan.de/images/smilie/verschiedene/p065.gif
Και εαν περισσεψουν απ τα ΝΕΑ χαρατσια για διακοπες
βλεπουμε για κατι προς Πελοποννησο ή Ιονιο!:p

Mouse Potato
25-06-11, 15:03
1-2 φορές τον μήνα θα πεταχτώ μέχρι την Ψάθα για καμιά βουτιά. Δεν είμαι και μεγάλος fan...

jose_ee1985
25-06-11, 18:10
Σκάλα Ωροπού Αττικής έχει μια μεγάλη ωραία παραλία με βοτσαλάκι γύρω στα 40χμ πάνω κάτω πρέπει να είναι.

Για μια μονοήμερη εκδρομούλα το Σ (το Κ απορρίπτεται εκτός κ αν θέλετε να γυρίσετε πολύ αργά για να μην δεινοπαθήσετε), η Εύβοια πιστεύω ότι πρέπει για τέτοιες εξορμήσεις.

Η παραλία της Χιλιαδούς πχ είναι εξαιρετική, περίπου 1 κ 50 λεπτά από τα διόδια του Αγίου Στεφάνου (εγώ από Χαλκίδα κάνω 1 κ 10λεπτά συνήθως). Ο δρόμος θέλει λίγο προσοχή αλλά ο προορισμός σε ανταμείβει πιστεύω.

YΓ. Έχει κ γυμνιστών παραδίπλα για όσους ενδιαφέρονται :p
ΥΓ2. Στην επιστροφή τρώμε οπωσδήποτε σουβλάκια στην πλατεία των Στροπώνων!!

Garry
25-06-11, 19:21
Η πιο καθαρή θάλασσα που έχω κολυμπήσει είναι στη Δάφνη Ευβοίας (http://www.evia-guide.gr/beach/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%BD%CE%B7.html). Πεντακάθαρη με μια λέξη. Έχει ένα αρνητικό. Είναι γεμάτη αχινούς και θέλει προσοχή αλλά επειδή τα νερά είναι καθαρά βλέπεις που πατάς και δεύτερον σε 3-4 μέτρα απ'την ακτή βουτάς γιατί είναι βαθιά άρα δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Απο Χαλκίδα είναι περίπου 20km. Α! Ξέχασα και απο γκουρμέ φρικασέ κονκασέ και φρουί ζελέ:biggrin:.(έχει καλές ταβέρνες)

jose_ee1985
25-06-11, 19:27
Η πιο καθαρή θάλασσα που έχω κολυμπήσει είναι στη Δάφνη Ευβοίας (http://www.evia-guide.gr/beach/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%BD%CE%B7.html). Πεντακάθαρη με μια λέξη. Έχει ένα αρνητικό. Είναι γεμάτη αχινούς και θέλει προσοχή αλλά επειδή τα νερά είναι καθαρά βλέπεις που πατάς και δεύτερον σε 3-4 μέτρα απ'την ακτή βουτάς γιατί είναι βαθιά άρα δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Απο Χαλκίδα είναι περίπου 20km. Α! Ξέχασα και απο γκουρμέ φρικασέ κονκασέ και φρουί ζελέ:biggrin:.(έχει καλές ταβέρνες)

Έχω να πάω εκεί από μικρό παιδί. Σε ευχαριστώ που μου την θύμησες!! :clap:

Garry
25-06-11, 20:16
Έχω να πάω εκεί από μικρό παιδί. Σε ευχαριστώ που μου την θύμησες!! :clap:

Nα'σαι καλά φίλε.

mgkillme
24-07-11, 15:01
Bump!

Παιδια,θα μπορούσε κάποιος να προτείνει καθαρές/ήρεμες(στο μέτρο του δυνατού) παραλίες σε μία λογική απόσταση από την Αθήνα(ας πουμε ~50 km) που να είναι προσβάσιμες μέσω ΚΤΕΛ και λίγου ποδαρόδρομου(δυστυχώς αμάξι δεν υπάρχει... :sorry::sorry: )

chat1978
25-07-11, 09:47
Bump!

Παιδια,θα μπορούσε κάποιος να προτείνει καθαρές/ήρεμες(στο μέτρο του δυνατού) παραλίες σε μία λογική απόσταση από την Αθήνα(ας πουμε ~50 km) που να είναι προσβάσιμες μέσω ΚΤΕΛ και λίγου ποδαρόδρομου(δυστυχώς αμάξι δεν υπάρχει... :sorry::sorry: )

Εγώ θα σου πρότεινα αν μένεις κέντρο να πάρεις το E22 και να πας προς βουλιαγμένη. Είτε στα λιμανάκια (βράχια και κολύμπι) είτε στο μικρό ή μεγάλο καβούρι (άμμος και ρηχά). Και οι δυο περιπτώσεις είναι δωρεάν. Οι παραλίες στο καβούρι θέλουν λίγο περπάτημα. Ειδικά το μικρό καβούρι έχει και ζόρικη ανηφόρα στο γυρισμό.

Mouse Potato
25-07-11, 17:48
Μια φορά έτυχε να πάω σε ένα από τα δύο Καβούρια και ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Παρασκευή, τίγκα στον κόσμο (να έχεις τον άλλον στο ένα μέτρο απόσταση), και τα νερά βρώμικα και ζεστά όσο δεν πάει. Δεν ξαναπήγα.

chat1978
25-07-11, 20:55
Μια φορά έτυχε να πάω σε ένα από τα δύο Καβούρια και ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Παρασκευή, τίγκα στον κόσμο (να έχεις τον άλλον στο ένα μέτρο απόσταση), και τα νερά βρώμικα και ζεστά όσο δεν πάει. Δεν ξαναπήγα.

ΣΚ δεν παλεύεται πραγματικά

dante80
28-07-11, 00:31
Και μερικές προτάσεις για αποδράσεις. Μιας και όλη μου την ζωή κάνω ελεύθερο, αρπάξτε μερικές ψαγμένες παραλίες σχετικά κοντά (Εύβοια) για διημεράκι...^^

Αλμιρίχι
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/298_21_2.jpg

Βύθουρη
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/252_21_2.jpg

Δάφνη
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/299_21_2.jpg

Βαθυχάντακο
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/242_21_2.jpg

Αναμάκι
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/249_21_2.jpg
http://www.square.gr/images/uploaded/photos/238_21_2.jpg

Mouse Potato
28-07-11, 02:00
@dante80 κρύβε λόγια, κρύβε λόγια... :x

:p

tiffany
28-07-11, 03:14
Ρε dante80 τι μας έκανες βραδιάτικα; Πως θα κοιμηθώ τώρα;

Αυτά για όσους πάνε και τα σκάνε στο εξωτερικό και μετά έρχονται να κοκκορευτούν.

Θα πρότεινα γενικότερα τις παραλίες της Στερεάς στον Κορινθιακό διότι λόγω βουνών είναι απότομες και πιο βαθειές και καθαρές. Αλλά είναι περίεργη η πρόσβαση στις περισσότερες παραλίες.

Επίσης και προς Αίγιο, Ακράτα, Κιάτο.

Για ολοήμερη απόδραση πολύ καλά είναι και οι παραλίες προς Ναύπακτο. Γλύφα, Μαραθιάς, Μοναστηράκι και Τριζόνια.

psyxakias
28-07-11, 04:42
Οι παραπάνω φωτογραφίες με σκανδαλίζουν πάντως, από τι photoshop φίλτρα περάστηκαν τα χρώματα και η θάλασσα; Άμα πάω και δεν είναι έτσι ακριβώς, θα κάνω report το post. :lol:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι φλούφλικη απειλή ξεστόμισα;

Άμα πάω και δεν είναι έτσι ακριβώς, θα κάνω report το post θα κάνω ban τον dante80. :lol:Fixed. :twisted:

dante80
28-07-11, 06:32
Βασικά για τους γνωρίζοντες...οι εικόνες δεν λένε τπτ. Μιλάμε για μαγευτικά αγροτεμάχια, ειδικά εκτός σεζόν που δεν έχει και κόσμο...υπόψιν, όλη η Ελλάδα είναι γεμάτη τέτοιες παραλίες, όρμους και κολπίσκους. Απλά επειδή η πρόσβαση είναι δύσκολη στις περισσότερες, ο κόσμος δεν τις ξέρει.

Υπάρχουν και 5-6 δυνατότερα κομμάτια στην Εύβοια, αλλά....δεν πρόκειται να τα μάθετε απο μένα...XD

EvilHawk
28-07-11, 18:55
Υπάρχουν και 5-6 δυνατότερα κομμάτια στην Εύβοια, αλλά....δεν πρόκειται να τα μάθετε απο μένα...XD

Και καλά κάνεις καθώς κάποιο Σάββατο πέρσι στο Αλμιρίχι κόντεψαν να απλώσουν τις πετσέτες τους πάνω στο κεφάλι μου, τόσο κόσμο είχε ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.