PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάνιο: Κοντά στην Αθήνα (<~100km), όμορφα, σχετικά ήσυχα



Σελίδες : [1] 2 3 4

Mouse Potato
22-05-09, 21:21
Και ζητώ ακριβώς ότι λέει ο τίτλος. Βαρέθηκα τη βαβούρα της "Αθήνας". Ακούω προτάσεις λοιπόν :)

hemlock
22-05-09, 21:22
Και ζητώ ακριβώς ότι λέει ο τίτλος. Βαρέθηκα τη βαβούρα της "Αθήνας". Ακούω προτάσεις λοιπόν :)
Εγω θα δοκιμαζα κατα Μαραθωνα μερια (ισως να δοκιμασω να περασω και απεναντι στα Στυρα)...

Mouse Potato
22-05-09, 21:25
Εγω θα δοκιμαζα κατα Μαραθωνα μερια...

Προς τα εκεί σκέφτομαι κι εγώ... Αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο; (άσχετος γαρ)

Συνήθιζα να πηγαίνω προς Κορινθία... Τώρα γιοκ!

hemlock
22-05-09, 21:26
Προς τα εκεί σκέφτομαι κι εγώ... Αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο; (άσχετος γαρ)

Συνήθιζα να πηγαίνω προς Κορινθία... Τώρα γιοκ!
Χμμμ θα σε βοηθουσε περισσοτερο αν σου ελεγα οτι η περιοχη εχει και ψαρια για scuba?;)

Mouse Potato
22-05-09, 21:32
Χμμμ θα σε βοηθουσε περισσοτερο αν σου ελεγα οτι η περιοχη εχει και ψαρια για scuba?;)

:hmm::hmm:

hemlock
22-05-09, 21:34
:hmm::hmm:
Χμμμ εχεις δικιο...Ξεκινα απο Νεα μακρη και φτασε μεχρι Μαραθωνα...

chat1978
22-05-09, 22:44
εγώ ειμαι τις άποψεις κάμπινγκ για σκ σε 200-300 χλμ απόσταση
κάνεις δυο μπανάκια χαλαρά και ομορφα, και πραγματικα αποδράς το σκ.
το να μπας μεσα στο χαμο και να ταλαιπωρηθείς ειναι παράνοια. Καλύτερα καφέ μοναστηράκι

Εγώ πάντως πήγαινα ψάθα που ειναι πραγματικα σαν εξοχή και το κυριοτερο όλων έχει τμήματα παραλίας χωρίς μαγαζια και μουσική. Απίστευτο για Αττική ε?

ranger
22-05-09, 22:47
Σε 35 λεπτά είναι Αίγινα.
Εγώ αυτό έκανα όταν ζούσα προς τα εκεί.

treli@ris
22-05-09, 23:02
Προτεινω να πας "Ερωτοσπηλιες" στο Πορτο Ραφτη. Ειναι περιπου μιση ωρα απο Αθηνα.

Μικρη παραλια, ησυχη, εχει καντινα, ελευθερη και καθαρη. Και προπαντως εχει νεολαια :cool:

BlueAngel
22-05-09, 23:07
Aγκιστρι! Δεν σε πιανει (αν και ...αγκιστρι:p) η κινηση!!! Πεντακαθαρα και τελεια!
...και η Ψαθα απο τις αγαπημενες μου (αφου ρωτας τη γνωμη μας..)..καθαροτατη και με βοτσαλακι οχι αμμο που δεν την αντεχω!

flamelab
22-05-09, 23:33
Ή Άγιο Παντελεήμονα κοντά στο Μαραθώνα (ικανοποιητικά) ή Τολό κοντά στο Ναύπλιο (λίγο μακριά αυτό)

noname85
22-05-09, 23:46
νομιζω πως το εισητηριο 10euro για να παει κανεις στην ανδρο αξιζει διοτι μπορει να βρει τις καλυτερες παραλιες χωρις κοσμο!!!

Mouse Potato
22-05-09, 23:50
Όσο προχωράμε στα posts οι προορισμοί όλο και "ξεφεύγουν". :p Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις όμορφες ιδέες

noname85
22-05-09, 23:52
κοιτα, η διαδρομη του πλοια για ανδρο ειναι 100χλμ!!!!ειναι και 2 ωρες το πλοιο, ενω το αμαξι κοστιζει 30 euro(μονο να πας)!!!

BlueAngel
22-05-09, 23:52
Όσο προχωράμε στα posts οι προορισμοί όλο και "ξεφεύγουν". :p Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις όμορφες ιδέες

χεχε και φυσικα μην ξεχασουμε την Κεφαλονια! Υπεροχες παραλιες! (και η Καραϊβικη θα μου πειτε! συμφωνω!:p)

vasiliou
23-05-09, 00:04
Εγω θα πρωτινά την Ψαθα που είπε ο φίλος μας παραπάνω, το Αλεποχορι και το Πορτο Γερμενό είναι ολα κοντά μετάξι τους λίγο πιο κάτω απο τα Βίλια κοντά στην Αθηνά !
Επίσης θα έλεγα και Βοιωτία μεριά μετά την Θηβα κάνα μισάωρο νοτιοδυτικά της έχει 5-6 όμορφες παράλιες, Αλίκη,Άγιος Νίκολας,Άγιος Ιωάννης, Σαράντη, Άγιος Βασίλης ,Λιβαδοστρα όλα υπέροχα κατ'εμε(Αν δεν παινέψουμε και την περιοχή μας:p), και προς το προς οχι βρώμικα!
Ολα βλέπουν κορινθιακό εκεί στο ύψος των Αλκυονίδων!!
Ανοιχτέ και κανα Google Earth και ριχτέ ενα βλέφαρο περίπου σε αυτη την θέση:
Γεωγραφικό Πλάτος 38°12'12.46"Β
Γεωγραφικό Μήκος 23° 2'12.66"Α
Δεξιά αριστερά σε μια ακτίνα 20klm θα βριτε ολες της παράλιες που ανάφερα πιο πάνω καθώς και photos να πάρετε μια ιδέα!;)

xmperop1
23-05-09, 00:09
Ψάθα , Πόρτο Γερμενο.
Καθαρες με υπέροχα νερά και ουσιαστικά ακόμα οχι τόσο εκμεταλευόμενες εμπορικά.

haHa
23-05-09, 00:09
Εγω θα κοιταγα πρωτα τον καιρο κ αν ειχε Βορια, θα εβγαινα παραλιακη κ ιδιαιτερα προς το τελος της..
Πχ Σαρωνιδα, Αναβυσσος, Λεγραινα, Σουνιο.

40-60 χιλιομετρα απο το κεντρο ή 20-40 χιλιομετρα απο Βουλιαγμενης.

Κοντα, λιγα χιλιομετρα, οχι διοδια, ωραιες θαλασσες!

Αν ειναι Κυριακη κ εχει πολυ κοσμο, για να γλυτωσετε την κινηση παιρνετε Αττικη Οδο κ βγαινετε Μαρκοπουλο κ απο εκει Λαγονησι κ ετσι εισαστε σε 40-50 λεπτα ανεξαρτητου κινησης στο υψος της Σαρωνιδας! ;)

flamelab
23-05-09, 00:10
Στο "yabanaki" έχει επίσης ωραία παραλία.

haHa
23-05-09, 00:13
Στο "yabanaki" έχει επίσης ωραία παραλία.


Εεεεε

10 χιλιομετρα ακομα κ εφθασες Αγια Μαρινα με πολυ καλυτερη θαλασσα κ φυσικα λιγοτερο συνωστισμο!

flamelab
23-05-09, 00:14
A, δεν είχα φτάσει εκεί πάνω, ενδιαφερον !

haHa
23-05-09, 00:17
Εδω η Αγια Μαρινα (35km) που εχει κ το νησακι για να κανεις κ λιγο χαβαλε:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&ll=37.807834,23.845482&spn=0.005959,0.011233&t=h&z=17
Φυσικα ελευθερη παραλια!


Εδω το eden beach(47km) στην Σαρωνιδα:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&ll=37.727157,23.907655&spn=0.002983,0.005617&t=h&z=18
Χωρις εισοδο , αλλα με αρκετες ξαπλωστρες. Πολυ ωραια παραλια ομως, ωραιος βυθος, water sports, πολυ ωραιος κοσμος κλπ.


Εδω ο Αγιος Νικολαoς(49km) στην Αναβυσσο:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&ll=37.71629,23.922976&spn=0.005966,0.011233&t=h&z=17
Ελευθερη παραλια, ωραιο beach bar, τεραστια παραλια με ελαχιστες ξαπλωστρες.

Spanos
23-05-09, 00:21
Εδω η Αγια Μαρινα που εχει κ το νησακι για να κανεις κ λιγο χαβαλε:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&ll=37.807834,23.845482&spn=0.005959,0.011233&t=h&z=17

Φυσικα ελευθερη παραλια!

Έχεις πάει εκεί Σ/Κ να δείτς τι γίνεται;:whistle:

Φίλε mouse potato, 5 λεπτά απο το σπίτι μας υπάρχει η παραλία του Σκαραμαγκά και η Λίμνη Κουμουνδούρου, δε πρόκειται να συνωστιστείς ούτε τις Κυριακές.:p

haHa
23-05-09, 00:23
Έχεις πάει εκεί Σ/Κ να δείτς τι γίνεται;:whistle:

Eχω καιρο να παω Σ/Κ Αγια μαρινα, αλλα θυμαμαι λογω οτι ηταν ελευθερη κ ωραια ειχε κοσμο, για αυτο συχνα επελεγα διπλανη παραλια ή πηγαινα στο νησακι (νησι του Ντουνη λεγεται) που πας κ μετα ποδια βρεχοντας τα ελαχιστα ..;)

Πανικος επεισης γινεται κ στο eden το Σ/Κ.

Για αυτο οποιος δεν θελει τον τοσο κοσμο, μπορει να επιλεξει καποια απο τις ακριβως διπλα παραλιες ή να παει πιο περα, πχ Λεγραινα.


Γενικοτερα, αυτη η μερια της παραλιακης δεν παιζεται οταν εχει Βορια! Εχει υπεροχη θαλασσα! :p
Πχ αυριο θα εχει Νοτια, οποτε καλυτερα ειναι η πισω πλευρας της Αττικης:
Πορτο Ραφτη κλπ.
Την Κυριακη που θα εχει ομως Βορια, φουλ για παραλιακη.

Tsour_ee
23-05-09, 00:25
Παιδιά βλέπω προκρίνεται όλοι την Ψάθα,η αλήθεια είναι ότι την έχω ακούσει και εγώ αλλά που ακριβώς βρίσκεται?

Mouse Potato
23-05-09, 00:35
Έχεις πάει εκεί Σ/Κ να δείτς τι γίνεται;:whistle:

Φίλε mouse potato, 5 λεπτά απο το σπίτι μας υπάρχει η παραλία του Σκαραμαγκά και η Λίμνη Κουμουνδούρου, δε πρόκειται να συνωστιστείς ούτε τις Κυριακές.:p

:rofl::rofl::lol: Λέω να πάω να ρίξω και καμία βουτιά στη λίμνη του πάρκου στους Αγίους Ανάργυρους (τρίτση (??)) :lol:


Παιδιά βλέπω προκρίνεται όλοι την Ψάθα,η αλήθεια είναι ότι την έχω ακούσει και εγώ αλλά που ακριβώς βρίσκεται?

http://www.vilia.org/portal/

chat1978
23-05-09, 00:40
Η ψάθα πάντως έχει βρωμίσει όπως και ο Σαρωνικος απίστευτα.

Πήγα 2-3 φορές πέρσυ και δεν ήταν καθαρά.

Γενικά δεν έχει μείνει παραλία για παραλία στην Αττική.

panagiotisfx
23-05-09, 00:58
Στα 100 χλμ μακριά απο Αθήνα είναι δυνατόν να υπάρχει άδεια παραλία και να είναι και καθαρή και καλή;Για μένα πήγαινε Πειραιά,πάρε ένα καράβι όποιο θες και τράβα σε κάνα νησί...Θα νιώσεις σαν να φεύγεις διακοπές και πιό ωραία θα περάσεις.

arial
23-05-09, 01:07
Περσυ ειχα παει σε μια παραλια στο Καβουρι, και ηταν πολυ ωραια, και κοντα στην Αθηνα.. οποτε εγω προτεινω αυτη :)

voger
23-05-09, 12:48
Στην Ψάθα αν πας μέρες που φυσάει κολυμπάς και έχεις δίπλα σου ένα σμήνος με πλαστικές σακούλες, μπόλικα φύκια και αρκετές γόπες τσιγάρων. Όταν είναι ήσυχα όμως είναι όλα τα λεφτά παραλία.

hammer21
23-05-09, 13:36
Πεταξου μεχρι Καλοφορνια λεω γω.Με τοσους καρχαριες δεν παταει κανεις και θα εχεις και ησυχια:p

Βασικα νομιζω υπαρχουν ατομα που πανε και κανουν surf μες τους καρχαριες αλλα δεν θυμαμαι

mosaic
23-05-09, 21:40
Αν θέλετε να νιώθετε Ροβινσώνες και όχι πολύ κόσμο, σας προτείνω Σχοινιά στους Πευκώνες (προσοχή όχι στο καράβι) υπ'όψιν ότι η παραλία Σχοινιά είναι πολλααα χιλιόμετρα …
Και για φυσική σκιά είναι τα τεράστια πεύκα τι ποιο όμορφο!

όπως επίσης αναφέρθηκε παραπάνω και στον οικισμό Δικαστικά μόνο που εκεί είναι λιγάκι άγρια έχει βράχια και με ωραίο βυθό όμορφα νερά και για κατάδυση

cerberus_gr
25-05-09, 21:56
Αλεποχώρι - Ψάθα (65 χλμ)
Κινέττα (50 χλμ)
Αγίους Θεοδώρους (57 χλμ)

chat1978
26-05-09, 00:26
Αλεποχώρι - Ψάθα (65 χλμ)
Κινέττα (50 χλμ)
Αγίους Θεοδώρους (57 χλμ)
Νοικιάζαν οι γονείς μου εξοχικο στους Αγ. Θεοδώρους μμέχρι περίπου το 94.Τα δύο δυλιστήρια το ξεκάναν όλο το μέρος. Βέβαια εχω να ελέγχξω χρόνια.

nfotis
26-05-09, 11:43
Επειδή δεν θυμάμαι σε ποιό μέρος της Αθήνας μένει ο ενδιαφερόμενος, θα κάνω μερικές εναλλακτικές προτάσεις:

Νότια Αθήνα-Πειραιάς: προτείνω Αγκίστρι με το πλοίο

Βόρεια Αθήνα: προτείνω αμάξι ή ΚΤΕΛ μέχρι Αρκίτσα (120 με 130 χλμ στην Εθνική), και πέρασμα απέναντι στην Αιδηψό με το καραβάκι (η αδυναμία μου είναι η ακτή 'Ριβιέρα', περίπου 3-4 χλμ βόρεια από τα λουτρά Αιδηψού)

Ανατολική Αττική: προτείνω πέρασμα με καραβάκι σε Εύβοια (υπάρχουν ένα κάρο παραλίες) ή Άνδρο (αν δεν σε πειράζει ο αέρας που φυσάει συχνά).
Εναλλακτικά, υπάρχουν παραλίες προς Πόρτο Ράφτη (έχω χρόνια να πάω εκεί)

Δυτική Αθήνα: θα πρότεινα Προαστιακό προς Κιάτο και παραπέρα
(π.χ. εμένα μου άρεσε παλιά να πηγαίνω με το τραίνο για μπάνιο στο Διακοφτό, κι αν είχε ελεύθερη θέση, να ανεβώ Καλάβρυτα με τον οδοντωτό)

Ν.Φ.

Cris Director
29-05-09, 14:35
Με αυτά που διαβάζω, να προσθέσω κι εγώ την Χαλκιδική (Καλλιθέα, Σίβηρη), καθώς και την "Παραλία Κατερίνης".

Όχι πάνω από μία ώρα...με αεροπλάνο.

Χωρίς πλάκα τώρα, πείτε και καμία ρομαντική παραλία κοντά στην Αθήνα, όχι πάνω από μία ώρα.

haHa
29-05-09, 14:44
Χωρίς πλάκα τώρα, πείτε και καμία ρομαντική παραλία κοντά στην Αθήνα, όχι πάνω από μία ώρα.

Μια παραλια κοντα στον Αγιο Νικολαο της Αναβυσσου ειναι αρκουντως ρομαντικη!

Cris Director
29-05-09, 16:14
μμμ...:D

Ωραίες οι παραλίες.

Τώρα βέβαια που έδωσες πληροφορίες δε θα είναι άδειες...:p

Η πρώτη ίσως να φαίνεται κάπως μουντή, αν πέσει ο ήλιος.

Είναι λίγο επικίνδυνες όμως, έτσι?

Επίσης όταν λέω ρομαντική παραλία, δεν εννοώ απαραίτητα ερημική.
Eννοώ να έχει ρομαντικό τοπίο, καθώς να έχει να δώσει και λίγο ρομαντισμό κατά το ηλιοβασίλεμα.

haHa
29-05-09, 16:30
Για ωραιο ηλιοβασιλεμα υπαρχουν παντα οι παραλιες κοντα στο Σουνιο!

Cris Director
29-05-09, 16:35
Δηλαδή, δηλαδή...?...:hmm::)

Μήπως μπορείς να δώσεις κανένα ωραίο link όπως τα προηγούμενα? :D

ipo
29-05-09, 16:55
Με την αναγνωσιμότητα που έχει το adslgr, προσωπικά θα μάζευα τις παραλίες που ξέρω ότι έχουν κόσμο, συν αυτές που αναφέρονται στο νήμα, θα τις έβαζα σε black list και θα επέλεγα κατόπιν οποιαδήποτε άλλη. Με τον τρόπο αυτό θα μεγιστοποιούσα την πιθανότητα να βρεθώ σε ήσυχο μέρος. :p

Ψηφίζω κι εγώ "δικαστικά (http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=athens,+greece&ie=UTF8&t=h&ll=38.149948,24.059179&spn=0.014782,0.01826&z=16)" στο Σχοινιά, όπως είπε το μωσαϊκό. Δεν είναι παραλία, είναι ακτή με βράχια, καθαρά νερά, σχετικά λίγο κόσμο*, τέλειο τοπίο, ρομαντικό (έχω φάει απίστευτες χυλόπιτες εκεί... :p). Σε μερικά σημεία έχει βαθιά νερά και ψηλά σημεία για να κάνεις βουτιές από 5 έως 12 μέτρα. Με πολύ αέρα δεν πας, γιατί αν μπεις, θα σε χτυπάει το κύμα στα βράχια σα χταπόδι.



*Μέχρι να διαβαστεί το post από πολλά άτομα και να διαχυθεί η πληροφορία. :p

vshadow
29-05-09, 17:04
Μένω νότια προάστια και χρόνια τώρα τριγυρνώ τις παραλίες της νότιας Αττικής.

Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη έχουν καθαρίσει πλέον, αλλά παντού είναι με πληρωμή για το parking ή την είσοδο, με μόνη εξαίρεση το Καβούρι, που δε με ξετρελαίνει.

Βάρκιζα είναι αρκετά καλά και το YaBanaki μία από τις καλύτερες πλαζ.

Σαρωνίδα και Αγία Μαρίνα δεν ξαναπατάω γιατί πλακώνει πολύς κόσμος πια και είναι μικρές οι παραλίες. Μόνο στο Μαύρο Λιθάρι είναι λίγο πιο ήρεμα.

Γουστάρω Ανάβυσσο και Άγιο Νικόλα λόγω του bar, αλλά το ΣΚ γίνεται χαμός.

Από κει και κάτω και μέχρι το Σούνιο έχει παραλίες που είναι μόνο για ψαγμένους, αλλά είναι πεντακάθαρες και με πολλή ησυχία. Δηλαδή, παραλίες που δε φαίνονται από το δρόμο και για αυτό και δεν τις ξέρει ο κόσμος. Εκεί πραγματικά αξίζει.

Σούνιο δε με ξετρελαίνει κιόλας.

Από Σούνιο μέχρι Πόρτο Ράφτη δεν έχει τίποτα το τρομερό, άσε που έχει πολύ συχνά τσούχτρες σε εκείνο το σημείο.

Παλιά πήγαινα συνέχεια στην Ερωτοσπηλιά, αλλά τα τελευταία χρόνια και ειδικά το ΣΚ γίνεται πανικός! Αξίζει όμως για καθημερινή.


Και μια προτροπή προς όλους:
Στις περισσότερες από τις ελεύθερες παραλίες που αναφέρω, έχει γεμίσει ο τόπος από αποτσίγαρα. Και εγώ καπνίζω αλλά αυτό χάλι παραπάει. Σβήστε τα τσιγάρα στην άμμο, μαζέψτε τα σε ένα σημείο και όταν είναι να φύγετε, βάλτε τα μέσα στο ποτηράκι του καφέ που πίνατε ή σε ένα χαρτάκι και πετάξτε τα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Cris Director
29-05-09, 17:04
έχω φάει απίστευτες χυλόπιτες εκεί... :p).
*Μέχρι να διαβαστεί το post από πολλά άτομα και να διαχυθεί η πληροφορία. :p

χαχαχα...ωραίος.

Τι μου θύμισες τώρα...περασμένα μεγαλεία...θέλει σχεδιασμό η υπόθεση...:p

Μήπως ξέρετε η παραλία στο σίριαλ "Θα βρεις το δάσκαλό σου", που δείχνει στο πρώτο και στο τελευταίο επεισόδιο, ποιο σημείο του Σχινιά είναι?...Έχει και ωραίο μπαράκι κολλητά στην αμμουδιά...τι ρωτάω τώρα ε?

ardi21
31-05-09, 22:12
Προτεινω να πας "Ερωτοσπηλιες" στο Πορτο Ραφτη. Ειναι περιπου μιση ωρα απο Αθηνα.

Μικρη παραλια, ησυχη, εχει καντινα, ελευθερη και καθαρη. Και προπαντως εχει νεολαια :cool:

Που ακριβως ειναι φιλε geofak η συγκεκριμενη παραλια?

karavagos
01-06-09, 10:17
Που ακριβως ειναι φιλε geofak η συγκεκριμενη παραλια?

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&sll=37.579413,-95.712891&sspn=40.488986,60.292969&ie=UTF8&ll=37.893398,24.033172&spn=0.002485,0.00368&t=h&z=18&iwloc=A

vshadow
01-06-09, 11:06
Προσωπικά δε θα πρότεινα την Ερωτοσπηλιά. Την έχει μάθει πολύς κόσμος και πλέον γίνεται χαμός. Η θάλασσα καθαρίζει σχετικά εύκολα γιατί είναι ανοιχτός κόλπος αλλά η παραλία είναι μες στο σκουπίδι και τη γόπα. Άσε που για να παρκάρεις, πρέπει να φτάσεις πάνω στο λόφο. Ειδικά το ΣΚ, μακριά από αυτή την παραλία.

rockstar
01-06-09, 11:23
Πλεον δε το ψαχνω και πολυ για παραλια κοντα στην αθηνα...ειναι απογοητευση ειδικα τα ΣΒ το καλοκαιρι οπου η βρωμα απο το πολυ κοσμο ειναι απωθητικη.
Καλυτερα κατα τη γνωμη μου να ξυπνησεις πρωι αν προκειται για σαββατοκυριακο και να πας εκτος αττικης για μπανιο αν η παραλια και η θαλασσα ειναι βασικο κριτηριο επιλογης...
Βεβαια εξαρταται τι θελει κανεις...
Αν θες οφθαλμολουτρο καλα ειναι ...επιλογες αφθονες...
πορτο ραφτη(ερωτοσπηλια),σχοινιας,κακια θαλασσα,μαυρο λιθαρι,ορωπος + τις οργανωμενες πλαζ απο βουλιαγμενη και μετα...

Παντως το θεωρω βλακεια ειδικα το να πας σε οργανωμενη πλαζ...βαζεις τα λεφτα σε βενζινη και διοδια και πας καπου μακρια...

Cris Director
01-06-09, 11:42
Ερώτηση για Σχινιά :

Ο δρόμος κάποια στιγμή τελειώνει και πρέπει να μπεις στο χώμα. Εκεί βέβαια είναι και μια παραλία με πολύ κόσμο και πολλά μεγάλα δέντρα.

Όταν λέμε Σχινιά, εννοούμε εκείνο το σημείο? Ή υπάρχει και κάτι πιο cool και high, με κανένα μπαράκι ας πούμε?

Γιατί αν λέγοντας "θα πάμε στο Σχινιά" εννοείτε εκεί με τα ψηλά δέντρα, μου φάνηκε πολυ χαμηλών προδιαγραφών.

etsouk2000
01-06-09, 13:06
Καταρχην συμφωνω οτι αν αρχισουμε να γραφουμε εδω μεσα τις αγαπημενες μας απομερες παραλιες, θα παψουν να ειναι απομερες!

Χτες πηγα στην Ψαθα, δεν ειχα ξαναπαει ποτέ μου. Η διαδρομη απο παλια εθνικη ελευσινας-θηβων, βιλια κλπ ηταν ομορφη, μεσα σε δαση, λοφους, βουνα κλπ. αλλα βεβαια ειχε στροφες, ευτυχως δεν ειχε καθολου κινηση. 75 χλμ αποσταση (πηγαινε, και αλλα τοσα ελα), δεν ξερω αν θα αντεχα να το κανω σε συστηματικη βαση. Επισης φτανοντας στην Ψαθα εχει μια τεραστια καταβαση με στροφες και γκρεμο, ομορφη αλλα λιγο ζορι στην οδηγηση.
Η παραλια ειναι τεραστια και εχει κοσμο αλλα οχι πηγμενη.
Μου αρεσε το τοπιο: μια τεραστια βουνοπλαγια γεματη πευκα. πολυ εντυπωσιακο για παραλια της αττικης.
Δεν μου αρεσε η παραλια: αυτο το μπασταρδο βοτσαλο με αναμεικτη ολιγη αμμο. προτιμω την 100% αμμουδια. Αθλια και βρωμικη η παραλια: το κατω κομματι προς την θαλασσα, εκει που καθεται ο κοσμος, ηταν σχετικα καθαρο. Πενταβρωμικο ηταν το πανω κομματι της παραλιας προς τον δρομο: ξυλα, βρωμες, σκουριασμενα ντενεκεδια, πλαστικα δοχεια, που προφανως ειχε ξεβρασει μεχρι πανω-πανω το κυμα ολο τον χειμωνα. Δεν μπορουσε ο δημος να τα μαζεψει ολα αυτα στην αρχη του καλοκαιριου;;;; Το κομματι στο οποιο καθεται ο κοσμος ειναι σχετικα καθαρο, αλλα τι να το κανεις; Για να φτασεις στη θαλασσα πρεπει να διασχισεις εναν μινι σκουπιδοτοπο.
Το μεσημερι που δεν φυσουσε, τα νερα φαινονταν βρωμικα, επεπλεαν κατι καφε βρωμες, σαν φυκια ή σκ@τ@ διαλυμενα, κολυμπουσες και πισω σου αφηνες υπερβολικα υποπτη ποσοτητα απο φυσσαλιδες, πολυ περισσοτερες απο την φυσιολογικη αναμοχλευση νερου, και επελεαν και πλαστικες σακουλες κλπ. Το απογευματακι επιασε αερακι και τα νερα εμοιαζαν πολυ καθαρα.

Για την τοση αποσταση και για την μετρια/κακη ποιοτητα της παραλιας, μαλλον δεν θα ξαναπαω...

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή δεν θυμάμαι σε ποιό μέρος της Αθήνας μένει ο ενδιαφερόμενος, θα κάνω μερικές εναλλακτικές προτάσεις:

Νότια Αθήνα-Πειραιάς: προτείνω Αγκίστρι με το πλοίο

Βόρεια Αθήνα: προτείνω αμάξι ή ΚΤΕΛ μέχρι Αρκίτσα (120 με 130 χλμ στην Εθνική), και πέρασμα απέναντι στην Αιδηψό με το καραβάκι (η αδυναμία μου είναι η ακτή 'Ριβιέρα', περίπου 3-4 χλμ βόρεια από τα λουτρά Αιδηψού)

Ανατολική Αττική: προτείνω πέρασμα με καραβάκι σε Εύβοια (υπάρχουν ένα κάρο παραλίες) ή Άνδρο (αν δεν σε πειράζει ο αέρας που φυσάει συχνά).
Εναλλακτικά, υπάρχουν παραλίες προς Πόρτο Ράφτη (έχω χρόνια να πάω εκεί)

Δυτική Αθήνα: θα πρότεινα Προαστιακό προς Κιάτο και παραπέρα
(π.χ. εμένα μου άρεσε παλιά να πηγαίνω με το τραίνο για μπάνιο στο Διακοφτό, κι αν είχε ελεύθερη θέση, να ανεβώ Καλάβρυτα με τον οδοντωτό)

Ν.Φ.

Για μπανιο απο την αθηνα στην αιδηψο ή στο διακοφτο;;; Δεν λεω, ωραιες εκδρομες ειναι, εστω και ημερισιες, να τις κανω 1 φορα το χρονο, αλλα οχι να κανω τετοια αποσταση συστηματικα για μπανιο καθε σαββατοκυριακο... ελεος...

chat1978
01-06-09, 14:40
Χτες πηγα στην Ψαθα, δεν ειχα ξαναπαει ποτέ μου. Η διαδρομη απο παλια εθνικη ελευσινας-θηβων, βιλια κλπ ηταν ομορφη, μεσα σε δαση, λοφους, βουνα κλπ. αλλα βεβαια ειχε στροφες, ευτυχως δεν ειχε καθολου κινηση. 75 χλμ αποσταση (πηγαινε, και αλλα τοσα ελα), δεν ξερω αν θα αντεχα να το κανω σε συστηματικη βαση. Επισης φτανοντας στην Ψαθα εχει μια τεραστια καταβαση με στροφες και γκρεμο, ομορφη αλλα λιγο ζορι στην οδηγηση.
Η παραλια ειναι τεραστια και εχει κοσμο αλλα οχι πηγμενη.
Μου αρεσε το τοπιο: μια τεραστια βουνοπλαγια γεματη πευκα. πολυ εντυπωσιακο για παραλια της αττικης.
Δεν μου αρεσε η παραλια: αυτο το μπασταρδο βοτσαλο με αναμεικτη ολιγη αμμο. προτιμω την 100% αμμουδια. Αθλια και βρωμικη η παραλια: το κατω κομματι προς την θαλασσα, εκει που καθεται ο κοσμος, ηταν σχετικα καθαρο. Πενταβρωμικο ηταν το πανω κομματι της παραλιας προς τον δρομο: ξυλα, βρωμες, σκουριασμενα ντενεκεδια, πλαστικα δοχεια, που προφανως ειχε ξεβρασει μεχρι πανω-πανω το κυμα ολο τον χειμωνα. Δεν μπορουσε ο δημος να τα μαζεψει ολα αυτα στην αρχη του καλοκαιριου;;;; Το κομματι στο οποιο καθεται ο κοσμος ειναι σχετικα καθαρο, αλλα τι να το κανεις; Για να φτασεις στη θαλασσα πρεπει να διασχισεις εναν μινι σκουπιδοτοπο.
Το μεσημερι που δεν φυσουσε, τα νερα φαινονταν βρωμικα, επεπλεαν κατι καφε βρωμες, σαν φυκια ή σκ@τ@ διαλυμενα, κολυμπουσες και πισω σου αφηνες υπερβολικα υποπτη ποσοτητα απο φυσσαλιδες, πολυ περισσοτερες απο την φυσιολογικη αναμοχλευση νερου, και επελεαν και πλαστικες σακουλες κλπ. Το απογευματακι επιασε αερακι και τα νερα εμοιαζαν πολυ καθαρα.

Για την τοση αποσταση και για την μετρια/κακη ποιοτητα της παραλιας, μαλλον δεν θα ξαναπαω...

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Η ψάθα ειναι λες και εισαι διακοπές. Ειδικά οταν από την θάλασσα κοιτάζεις την παραλία. Όσον γινεται για ένα μέρος βέβαια που ειναι στην Αττική.
Η διαδρομή που ακολούθησες ειναι πολύ κουραστική. Από μέγαρα αλεποχώρι έχει και πολλά σημεία για προσπέρασμα και γενικά ειναι 20 λεπτο.

Περσυ δυστυχώς ήταν βρώμικα. Γενικά όλη η ατιική έχει βρωμίσει οσο δεν πάει γιατι το κράτος δουλεύει κάθε πέρσυ και καλύτερα και έχει δόσει όλες τις παραλίες σε ιδιώτες. Ανεξαρτήτως αν τα νερά μπορεί να ειναι φαινομενικά καθαρά, κάθε χρόνο εγώ βλέπω όλο και περισσότερα ανθρώπινα σκουπίδια μέσα στο νερό. Καλαμάκια, σακούλες, ποτηράκια. Αυτά πριν από κάποια χρόνια δεν τα εβλεπες πχ στην βουλιαγμένη ουτε στην ψάθα από όσο θυμάμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.