PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ipo
09-09-09, 02:26
Δηλαδή οι μηχανές που ΔΕΝ έχουν live view χρησιμοποιούν την οθόνη μόνο για τις ρυθμίσεις και την προβολή των φωτογραφιών ΜΕΤΑ τη φωτογράφιση;
Σωστά.

mrsaccess
09-09-09, 02:28
Ακριβώς! Κατά κανόνα το σκόπευτρο είναι ανώτερη επιλογή: καλύτερο στο δυνατό φωτισμό, καλύτερο στο χαμηλό φωτισμό, άμεση ανταπόκριση, πιο καθαρή εικόνα, ταχύτατο autofocus (κλάσματα δευτερολέπτου στις περισσότερες περιπτώσεις), καλύτερη στάση του σώματος και νομίζω πως σε βοηθά περισσότερο στη σύνθεση.

Έχει όμως και το liveview τις χάρες του... Πάντως τώρα που έχουν όλοι καλομάθει από τις ψηφιακές όταν πιάνουν τη dSLR στο χέρι το πρώτο που ρωτάνε είναι γιατί δεν δείχνει η οθόνη τι θα τραβήξει. Τους λέω να κοιτάξουν από το σκόπευτρο και μου λένε «γιατί, η οθόνη δεν δείχνει;». :lol:

albatross
09-09-09, 02:30
Το live view είναι να μπορεις να φωτογραφίζεις χρησιμοποιώντας την οθόνη και όχι το viewfinder.
@mrsaccess, δε με ενοχλεί τόσο το liveview. Μπορώ να το αγνοήσω, και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μου φανεί χρήσιμο. Αλλά αποσπώμενη οθόνη; Ήμαρτον! Δε με απασχολεί να κάνουν ότι θέλουν με τις entry level μηχανές, ας τις ονομάσουν και coolpix ή powershot. Αλλά όταν μου κόβουν την lcd, και μου δίνουν αποσπώμενη οθόνη ουσιαστικά με αναγκάζουν να πάω πιο πάνω. Για τα MP θα συμφωνήσω μαζί σου... υπάρχει το "sweet spot", το οποίο φυσικά διαφέρει ανάλογα το μέγεθος του αισθητήρα. Για παράδειγμα οι compact θα μπορούσαν να έχουν σταματήσει στα 6 MP (ίσως και λιγότερο).

mrsaccess
09-09-09, 02:36
Σαν πρώτο κριτήριο στην οθόνη έχω την ποιότητα: ανάλυση, φωτεινότητα, μέγεθος, χρωματική απόδοση, επιδόσεις στον ήλιο. Αν όμως η μόνη διαφορά σε δύο οθόνες είναι σταθερή / σπαστή θα επιλέξω την σπαστή.

Είναι πολύ βολικές, ειδικά για φωτογραφίες από χαμηλό επίπεδο. Εξάλλου όσο γερνάς τόσο λιγότερο θέλεις να σκύβεις και να ξαπλώνεις στο πάτωμα! :p

ipo
09-09-09, 02:44
Πιστεύω ότι η οθόνη είναι πιο βολική στη σύνθεση από το σκόπευτρο. Το σκόπευτρο έχει όλα τα πλεονεκτήματα που ανέφερες + τη μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα, αλλά εξαιτίας του μεγέθους της εικόνας χάνεις την εποπτεία, ενώ χρειάζεται πολύ εξασκημένο μάτι και κίνηση του βολβού για να δεις το σύνολο της εικόνας με τη μία. Με την οθόνη έχεις άμεση, γρήγορη, χονδρική εποπτεία.

Θυμάμαι πριν από 8 χρόνια που είχαν πρωτοαρχίσει να κυκλοφορούν ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση να βλέπω κάποιον να τραβάει φωτογραφία κοιτάζοντας την κάμερα από απόσταση μισού μέτρου. Τώρα συνήθισα να βλέπω αυτή τη στάση και μου κάνει εντύπωση να βλέπω κάποιον να κάνει χρήση σκόπευτρου σε compact.

Άποψή μου είναι ότι όλα τα user friendly και τα πιασάρικα χαρακτηριστικά είναι καλοδεχούμενα, εφόσον δεν εκτοξεύουν την τιμή της μηχανής. Και το lifeview θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή και η δυνατότητα λήψης (αλλά και αναπαραγωγής) video και το ξυπνητήρι (!!!) και το tv tuner (!!!!!) και το wifi για να στείλεις άμεσα τις φωτογραφίες σου σε ένα φίλο ή να μπεις για λίγο στο internet από ένα hotspot και η touchscreen. Το να αποκτά χαρακτηριστικά gadget μία dslr, δε σημαίνει ότι χάνεται η αξία της, εφόσον δε μειώνονται οι φωτογραφικές της δυνατότητες (άντε να πάρει 20 gr σε βάρος).

Έχω πάει πόσες εκδρομές με φίλους, όλοι με compact μηχανές, δεν έχουμε μαζί υπολογιστή και θέλουμε να ανταλλάξουμε φωτογραφίες. Σπάνια κάποιος θυμάται να τις ανεβάσει (τους εξηγώ πόση ώρα πώς να το κάνουν...) στο rapidshare. Ένα wifi σε κάθε μηχανή θα μας είχε σώσει.

albatross
09-09-09, 03:04
Σαν πρώτο κριτήριο στην οθόνη έχω την ποιότητα: ανάλυση, φωτεινότητα, μέγεθος, χρωματική απόδοση, επιδόσεις στον ήλιο. Αν όμως η μόνη διαφορά σε δύο οθόνες είναι σταθερή / σπαστή θα επιλέξω την σπαστή.

Είναι πολύ βολικές, ειδικά για φωτογραφίες από χαμηλό επίπεδο. Εξάλλου όσο γερνάς τόσο λιγότερο θέλεις να σκύβεις και να ξαπλώνεις στο πάτωμα! :p

Ναι δεν αντιλέγω ότι είναι βολικές αν χρησιμοποιείς την οθόνη για φωτογραφίες. Όμως σε μια SLR πιο σημαντικό για μένα είναι, να είναι το σώμα όσο πιο συμπαγές γίνεται. Δηλαδή αύριο μεθαύριο, με την P&Sοποίση των μηχανών, για να βρω τα χαρακτηριστικά που πραγματικά χρειάζομαι θα πρέπει να αγοράσω την D300+βάλε.

........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 6 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άποψή μου είναι ότι όλα τα user friendly και τα πιασάρικα χαρακτηριστικά είναι καλοδεχούμενα, εφόσον δεν εκτοξεύουν την τιμή της μηχανής.

Είναι πιθανό όμως αν δεν εκτοξεύουν την ποιότητα της μηχανής να μειώνουν την ποιότητα κατασκευής. Τι θα προτιμούσες; Liveview, ή πιο ποιοτικό κλείστρο με μεγαλύτερη αντοχή;

mrsaccess
09-09-09, 03:12
Έχοντας εδώ και πολλά χρόνια την G3 (compact) με σπαστή οθόνη μπορώ να σου πω πως άποψη αξιοπιστίας δεν με έχει προβληματίσει ποτέ. Οι διακόπτες και οι ροδέλες μπορεί να έχουν μαλακώσει, η οθόνη όμως που έχει φάει αντίστοιχη χρήση δεν έχει μαλακώσει καθόλου, δεν παίζει καθόλου και γενικά δίνει την εντύπωση πως είναι το τελευταίο που θα χαλάσει στη μηχανή. Προσωπικά πλέον τις εμπιστεύομαι ως κατασκευές.

Τώρα για τα χαρακτηριστικά που θέλεις δεν πιστεύω ότι θα τα βρίσκεις μόνο στη D300. Άλλωστε η Canon τουλάχιστον φαίνεται να διατηρεί τη παράδοση! :p :p

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το liveview έρχεται σχεδόν «τσάμπα» αφού δεν έχει ειδικό hardware, μόνο firmware και μάλιστα είναι τόσο κοινό (εξαιτίας των compact) που ούτε αυτό θα έχει υπολογίσιμο κόστος. Αντίθετα το κλείστρο κοστίζει γιατί είναι ποιοτικότερο hardware και κόβει από τα service και μπαίνει στα χωράφια των μεγαλύτερων μοντέλων.

albatross
09-09-09, 03:17
Το liveview έρχεται σχεδόν «τσάμπα» αφού δεν έχει ειδικό hardware, μόνο firmware και μάλιστα είναι τόσο κοινό (εξαιτίας των compact) που ούτε αυτό θα έχει υπολογίσιμο κόστος. Αντίθετα το κλείστρο κοστίζει γιατί είναι ποιοτικότερο hardware (και κόβει και από τα service).

Εντάξει τρόπος του λέγειν... βάλε οποιαδήποτε τροποποίηση, όπως σπαστή οθόνη για παράδειγμα...
Όσο για την Canon μη χαίρεσαι.... :p υποψιάζομαι ότι γρήγορα θα μπει κι αυτή στο κόλπο. Ήδη πλέον έχει κι αυτή 4 κατηγορίες.... εκτός και αν καταργήσει την σειρά της 50D...

Βασικά αν χαλάσει το κλείστρο πας για καινούρια μηχανή... εκτός κι αν έχεις πολύ ακριβή μηχανή.

mrsaccess
09-09-09, 03:24
4 κατηγορίες αλλά καμιά δεν είναι P&S! :p
Ακόμη και η 1000D έχει απείρως περισσότερες δυνατότητες πχ από την αναλογική EOS 750 μου η οποία είχε μόνο αυτόματη λειτουργία (P), λειτουργία βάθους πεδίου (DEP) και χρονοκαθυστέρηση! :p

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 0 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το κλείστρο είναι serviceable part με τιμή γύρω στα 100 με 180 ευρώ νομίζω.

albatross
09-09-09, 03:33
Το κλείστρο είναι serviceable part με τιμή γύρω στα 100 με 180 ευρώ νομίζω.

Απ' ότι είχα διαβάσει, δε θυμάμαι που, αν υπολογίσεις την εργασία, και ανάλογα με το πόσο παλιά είναι η μηχανή, ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις καινούρια. Προφανώς δε συζητάμε για high end μηχανές. Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ανακαλύψω από πρώτο χέρι...

anon
09-09-09, 10:53
H σπαστή οθόνη δίνει επιπλέον ένα πλεονέκτημα που είχαν οι παλιές διοπτικές (για όσους "δεινόσαυρους" είχαν τέτοιες, μια τέτοια είχα και εγώ μέχρι που πήρα την πρώτη μου SLR), και αυτό ειναι να τραβάς έχοντας την κάμερα μακριά απο το σώμα και με δύσκολες γωνιες. Πχ σηκώνοντας την φωτογραφική ψηλά τεντωμένα χέρια (εαν είσαι σε πλήθος), και παρόλα αυτα να εστιάζεις και να βγάζεις μια χαρά....

teodor_ch
09-09-09, 11:15
1) Η σπαστή οθόνη καλή θα είναι ΑΛΛΑ χρειάζεται να δουλεύεις το LiveView.

Το έχετε δεί σε Canon 1000d? Αργό και κάνει περίεργους θορύβους (που φοβάσαι μήν πάθεις τίποτα).
Είναι μόνο για πολύ συγκεκριμένες στιγμές. Δεν ξέρω αν το Liveview της Nikon είναι καλύτερο αλλά δε νομίζω να είναι τόσο καλό ώστε να παίζεις όλη την ώρα με την σπαστή οθόνη.

2) Ο νέος φακός της Canon 15-85 έχει ΤΡΟΜΕΡΟ range. Αν έχει και καλή ποιότητα εικόνας, μαζί με τον αντίστοιχο της Νικον 16-85 είναι οι καλύτεροι all-around φακοί.


3) Θέλω μία Nikon D90/D300s με πολύ καλό video. Πόσο θα περιμένω? :p

satcur
09-09-09, 13:35
4 κατηγορίες αλλά καμιά δεν είναι P&S! :p
...

Το θέμα έχει συζητηθεί. ΟΛΕΣ οι dslr είναι point and shot και μπορούν άνετα να αποτελέσουν την πρώτη φωτογραφική κάποιου, ακόμα και του πιο αρχάριου.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3019515&postcount=464


H σπαστή οθόνη δίνει επιπλέον ένα πλεονέκτημα που είχαν οι παλιές διοπτικές (για όσους "δεινόσαυρους" είχαν τέτοιες, μια τέτοια είχα και εγώ μέχρι που πήρα την πρώτη μου SLR), και αυτό ειναι να τραβάς έχοντας την κάμερα μακριά απο το σώμα και με δύσκολες γωνιες. Πχ σηκώνοντας την φωτογραφική ψηλά τεντωμένα χέρια (εαν είσαι σε πλήθος), και παρόλα αυτα να εστιάζεις και να βγάζεις μια χαρά....

Μήπως αναφέρεσαι στις θρυλικές Lubitel; ήταν μαζί με την Zenit οι μόνες φωτογραφικές μηχανές που είχαν λογική τιμή στην δεκαετία του 80.

mrsaccess
09-09-09, 13:59
Με αυτή τη λογική και όλες οι SLR μετά το 1985 ήταν point & shoot.

Ωστόσο με την έλευση των ψηφιακών ο όρος P&S έχει μετατοπιστεί, περιλαμβάνει πχ απαραίτητα liveview, πλέον face detect και χαζοεφέ (πχ solarize).

Βέβαια οι dSLR έχουν ένα ακόμη οχυρό: το μικρό DoF. Ο πιο αρχάριος το πιο πιθανό είναι να μη καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό των φωτογραφιών του να έχει το DoF που περιμένει και επομένως αυξάνει η πιθανότητα να μην είναι το θέμα του focused.

@teodor_ch
Τι περίεργους θορύβους κάνει το liveview; Το μόνο που κάνει είναι πως αργεί να εστιάσει. Μήπως ως περίεργο θόρυβο εννοείς πως ακούγεται δύο φορές το κλείστρο; Είναι λογικό αυτό.

prometheas
09-09-09, 14:27
Άμα φτάσεις στα 600+ ευρώ για "entry-level" !!! μπορείς κάλλιστα να δώσεις και άλλα 200 παραπάνω και να πάρεις την D90. Άρα έχει δίκαιο ο albatross. Όσο για το τι λένε τα διάφορα "αντικειμενικά" reviews δες ακόμα ένα "αντικειμενικό" σχετικά με την διαχείρηση του θορύβου.
http://www.kenrockwell.com/nikon/d5000/high-iso-comparison.htm

Οχι δεν εννοώ το συγκεκριμενο. Ο τύπος ειναι ασχετος (το λιγότερο που μπορώ να πω.. :down:)

Πιστεψε με δεν μιλάω ετσι για να περναει η ώρα. Ειμαι απο τους ελάχιστους ισως ερασιτέχνες που εχω συστήματα και απο τα 2 μεγάλα στρατόπεδα Canon/Nikon (σώματα φακους φλας κλπ) και μπορώ να κρινω αρκετά αντικειμενικά..

........Auto merged post: prometheas πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Την 50D δεν την φάγανε μόνο τα review, τα είχε τα θεματακια της. Όχι ότι είναι κακή μηχανή, κάθε άλλο, αλλά πλέον τώρα που κάθε 2 χρόνια έχουμε και νέα μοντέλα πλέον όλα παίζουν στις λεπτομέρειες. Προσωπικά εμένα οι Canon δεν με βολεύουν καθόλου, ίσως έχω συνηθίσει στις Nikon αλλά με την Canon για να κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω το βρίσκω ποιο πολύπλοκο.

Παντός για την 7D θα προτιμούσα να είχαν βγάλει μια full frame σε λίγο ποιο οικονομική τιμή παρά crop (αν και η 7D από όσα έχω δει μέχρι στιγμής πρέπει να είναι εξαιρετική μηχανή). H Nikon λογικά κάποια στιγμή θα βγάλει μια ποιο προσιτή full frame (στα διάφορα site την ονομάζουν ήδη D10) οπότε θέλω να πιστεύω (πορτοφολιού επιτρέποντος) ότι η επόμενη μηχανή μου θα είναι full frame.

PS Τις micro four thirds τις μηχανές τις είδατε; Εμένα μου έκαναν ιδιαίτερα καλή εντύπωση, ειδικά η καινούρια της Panasonic. Μικρο μέγεθος με καλούς φακούς, καλή ποιότητα φωτογραφίας απλά συμπεριφορά compact (ταχύτητα, κλπ).

D700x & D700s και αναμενονται μεσα στην χρονιά που διανύουμε.. Υπομονή..

satcur
09-09-09, 15:53
Με αυτή τη λογική και όλες οι SLR μετά το 1985 ήταν point & shoot.

Ωστόσο με την έλευση των ψηφιακών ο όρος P&S έχει μετατοπιστεί, περιλαμβάνει πχ απαραίτητα liveview, πλέον face detect και χαζοεφέ (πχ solarize).

Βέβαια οι dSLR έχουν ένα ακόμη οχυρό: το μικρό DoF. Ο πιο αρχάριος το πιο πιθανό είναι να μη καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό των φωτογραφιών του να έχει το DoF που περιμένει και επομένως αυξάνει η πιθανότητα να μην είναι το θέμα του focused.

Δεν λέμε ότι είναι P&S αλλά ότι έχουν την δυνατότητα ΚΑΙ να είναι. Η απάντηση μου σχετικά με τις SLR που αναφέρεις είναι "ΝΑΙ" και ίσως και πρίν από 1985. Χρονολογικά από τότε που εφανίστηκαν τα πρώτα AP ή SP. Για παράδειγμα Canon AE-1 + 28mm και διάφραγμα από 5.6 και πάνω, το βάθος πεδίου που θα είχε θα έκανε την μηχανή πραγματικά P&S. Μην ξεχνάς επίσης τι compact είχε ο κόσμος τότε. Όσο για το βάθος πεδίου που έχουν οι dslr μου φαίνεται ακόμα μεγαλύτερο σε σχέση με τις 35mm άρα μιά χαρά θα τα πάνε και οι πρωτάρηδες.

Και με χιουμοριστική διάθεση σου γράφω, ότι εάν είσαι καλός άνθρωπος θα ΠΡΕΠΕΙ να προτρέπεις τους φίλους, συγγενείς σου,ιδιαίτερα αυτούς που έχουν μικρά παιδιά, μέλη του φόρουμ να αγοράζουν entry-level dslrs αντί για άχρηστες compact.



Οχι δεν εννοώ το συγκεκριμενο. Ο τύπος ειναι ασχετος (το λιγότερο που μπορώ να πω.. :down:)

Πιστεψε με δεν μιλάω ετσι για να περναει η ώρα. Ειμαι απο τους ελάχιστους ισως ερασιτέχνες που εχω συστήματα και απο τα 2 μεγάλα στρατόπεδα Canon/Nikon (σώματα φακους φλας κλπ) και μπορώ να κρινω αρκετά αντικειμενικά..



Άσχετος είναι υπερβολικό σχόλιο. Στην D40 πάντως ήταν spot on. Επίσης μου αρέσει ότι η κριτική του βασίζεται σε πολύ λογικά επιχειρήματα αντί των χωρίς-πρακτικό-νόημα εργαστηριακών μετρήσεων αλά dpreview. Lines per height, εχει σημασία εάν είναι 2800 ή 2750; Έλεος.
Όσο για την αντικειμενικότητα σου δεν αμφιβάλλω αλλά εμένα όσο και να προσπαθούσες δεν θα με έπειθες ότι η D5000 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την ταπεινή D40. Για παράδειγμα εάν εσύ βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες από εμένα είναι γιατί ΕΣΥ είσαι καλύτερος φωτογράφος και όχι ότι η D300 σου είναι καλύτερη από την D40.
Αλήθεια χρησιμοποιείς όλο αυτον το καλό εξοπλισμό ΜΟΝΟ για το χόμπι σου ή ασχολείσαι και κάπως πιο επαγγελματικά;

Wolverine
09-09-09, 23:58
Ανακοίνωσε σήμερα η Leica τις νέες Μ9 και Χ1. Full frame η Μ9 αλλά πολλά λεφτά η άτιμη.
Λέτε η μικρή Χ1 (ανάλογα και την τιμή της βεβαίως που δεν έχει ανακοινωθεί) να αξίζει;

mrsaccess
10-09-09, 00:09
Χαχα, μπήκα να γράψω αυτό ακριβώς και με πρόλαβες! Αλλά αισθητήρας από τη Kodak; Έλεος!

Wolverine
10-09-09, 00:35
Χαχα, μπήκα να γράψω αυτό ακριβώς και με πρόλαβες! Αλλά αισθητήρας από τη Kodak; Έλεος!

Ναι όντως αυτό το πρόσεξα μετά που έκανα το post. Ας περιμένουμε πάντως και τα review να δούμε τι κάνει, Leica είναι στο κάτω κάτω (όχι re-branded Panasonic αυτή τη φορά). Και μια που ανέφερα την Panasonic έχω αρχίσει και κοιτάω την DMC-GF1 με τον 20αρι φακό. Είναι ενδιαφέρουσα κατηγορία.

prometheas
10-09-09, 17:37
....
....

Άσχετος είναι υπερβολικό σχόλιο. Στην D40 πάντως ήταν spot on. Επίσης μου αρέσει ότι η κριτική του βασίζεται σε πολύ λογικά επιχειρήματα αντί των χωρίς-πρακτικό-νόημα εργαστηριακών μετρήσεων αλά dpreview. Lines per height, εχει σημασία εάν είναι 2800 ή 2750; Έλεος.

Όσο για την αντικειμενικότητα σου δεν αμφιβάλλω αλλά εμένα όσο και να προσπαθούσες δεν θα με έπειθες ότι η D5000 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την ταπεινή D40. Για παράδειγμα εάν εσύ βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες από εμένα είναι γιατί ΕΣΥ είσαι καλύτερος φωτογράφος και όχι ότι η D300 σου είναι καλύτερη από την D40.
Αλήθεια χρησιμοποιείς όλο αυτον το καλό εξοπλισμό ΜΟΝΟ για το χόμπι σου ή ασχολείσαι και κάπως πιο επαγγελματικά;

Η κριτική του Ken Rockwell ειναι αυτό που θελει να ακουσει ο μεσος Αμερικάνος. Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά οσο τα βλεπει και τα παρουσιάζει..

Κοιταξε δεν θελω να πείσω κανέναν για τίποτα.. Ολοι ειμαστε μεγάλα παιδια και μιας και δεν νομιζω οτι ειμαστε μετοχοι καμμιάς Canon/Nikon/Olympus κλπ θα πρέπει να ψαχνουμε να διαβάζουμε και να αγοράζουμε με βαση τις ανάγκες μας .. και οταν αυτές αυξανονται και η γνωση μας για την φωτογραφια δεν καλύπτεται πλέον απο τον εξοπλισμο μας τότε να πηγαίνουμε σε κατι καλύτερο..

Αυτό που λες ισχύει γενικά.. Πανω από ολα, το ποσο καλές φωτογραφιες θα βγάλει καποιος εξαρτάται κυριως από τις γνωσεις του , το ποσο καλο "μάτι " εχει (και αυτο θελει ταλέντο αλλά και εξασκηση) και σε καποιο βαθμο απο τον εξοπλισμό του..

Υπαρχουν ομως κατηγοριες φωτογραφίας που η καλή (καλύτερη) μηχανη θα βοηθησει σηματικά

- Τα 11 σημεια εστιασης της D5000 θα κλειδώσουν και θα παρακολουθησουν καλύτερα το θεμα από τα 3 (του σχετικα παλαιου CAM350) της D40

-- H αποδοση της D5000/D90/D300 σε ISO 1600+ θα δώσει την δυνατοτητα σε ενα φωτογραφο που δεν εχει φωτεινό φακο μαζι του να παλέψει μια καλή φωτογραφία σε χαμηλό φωτισμο που υπο ιδιες συνθηκες η D40/D60 δεν θα καταφέρει τόσο καλά. Και κακά τα ψέματα πολλες φορες μια μετρια φωτογραφία ειναι καλύτερη από το τίποτα

-- Τα 51 σημεια εστιασης της D300 και τα 6 fps ειναι πολύτιμο βοηθημα για καποιον που θελει να τραβήξει σκηνες δράσης (οπου η καλή ακαριαια εστιαση και η δυνατοτητα παρακολούθησης του θεματος ειναι καθοριστική για το τελικο αποτέλεσμα.. Καμμια σχεση το συστημα φωτομετρησης/εστιασης αυτών των μηχανών με τα entry level μοντέλα

-- Το waether sealed σώμα μπορει να ειναι χρήσιμο εως απαραίτητο για καποιες κατηγοριες φωτογραφων επίσης..

-- Η δυνατοτητα πληρους υποστήριξης του συστηματος φλας της Nikon CLS (μακραν το καλυτερο της αγοράς) παρεχεται στα μοντέλα απο την D90 και πανω.. Και εδώ για κοποιες κατηγορίες φωτογράφων (οχι απαραιτητα επαγγελματιών) το σώμα μπορει να εχει αξια..


Αυτό δεν σημαινει οτι η D40/x/60 δεν ειναι καλές μηχανές .. τουναντιον.. Ειδικά οταν συνδυάζονται με καλους φακους αποτελουν πρώτης ταξεως εργαλεία.. Και εννοειται οτι ενας καλος φωτογραφος (οχι επαγγελματιας απαραίτητα) μπορει με αυτές να κανει πολύ καλή δουλεια. Η συγκριση ομως που κανεις μεταξυ D40 και D300 .. απλά δεν εχει νόημα..
αλλες αναγκες καλύπτει η καθεμια και σε άλλο κοινό απευθύνεται..


--

ipo
10-09-09, 18:07
Η συγκριση ομως που κανεις μεταξυ D40 και D300 .. απλά δεν εχει νόημα..
αλλες αναγκες καλύπτει η καθεμια και σε άλλο κοινό απευθύνεται..
Προσωπικά πιστεύω ότι συζήτηση σχετικά με την αξιοποίηση των δυνατότητων φωτογραφικών μηχανών, είναι καλό να γίνεται ανεξαρτήτως μοντέλου.

Πολύς κόσμος ξεκινάει από μία μικρή επιθυμία και διαβάζοντας τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες, καταλήγει να χάνει το νόημα. Αντί να δει πώς θα αξιοποιήσει καλύτερα τα χρήματά του και τι είναι αυτό που θα καλύψει τις επιθυμίες του, καταλήγει να φαντασιώνεται τρόπους αξιοποίησης των επιπλέον δυνατοτήτων και τελικά να πληρώνει πολλαπλάσια χρήματα, νομίζοντας ότι θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες, ενώ αυτό δεν ισχύει.

Έχει βέβαια και την αξία της, αυτή καθεαυτή η αίσθηση της δυνατότητας, ακόμα κι αν δεν αξιοποιείται ποτέ. Καλό όμως είναι να υπάρχει επίγνωση αυτής και όχι παραπλάνηση ή αυταπάτη για καλύτερες φωτογραφίες, οπότε θα γνωρίζουμε και τι χρειαζόμαστε.

Άποψή μου είναι ότι στην αρχή παίρνουμε οπωσδήποτε entrly level dslr και προάγουμε την φωτογραφική πτυχή μας με βάση τις δυνατότητές της. Όταν θα ξεπεράσουμε τις δυνατότητες της μηχανής θα το ξέρουμε πλέον πολύ καλά.

prometheas
11-09-09, 11:22
...
...
...

Άποψή μου είναι ότι στην αρχή παίρνουμε οπωσδήποτε entrly level dDSL και προάγουμε την φωτογραφική πτυχή μας με βάση τις δυνατότητές της. Όταν θα ξεπεράσουμε τις δυνατότητες της μηχανής θα το ξέρουμε πλέον πολύ καλά.

Σε αυτό ειμαι 1000% σύμφωνος :oneup::oneup:

anon
11-09-09, 11:29
νομίζω ότι το φτάνουμε σε ακραία σημεία. Για μένα το ουσιαστικό είναι μια μηχανή να έχει πολύ καλούς φακούς, πολύ καλό σένσορα (βλ megapixels & θόρυβος), και ναναι οπωσδήποτε πολύ γρηγορη (δηλαδη με το που πατάς να τραβά, όχι σαν κάτι P&S που πατάς το κουμπί και βγάζει μετά απο τρία δεύτερα, και φυσικά να μπορεί να βγάζει το λιγότερο 4 καρέ το δευτερόλεπτο εάν θες να βγάλεις κινούμενα ή με διαφορετικά bracketing για να πετύχεις την καλύτερη έκθεση ή να κάνεις HDR μετά). Το να έχει μια μηχανή πεντακόσια σημεία εστίασης, σύστημα αναγνώρισης προσώπου και και και, δεν θα σε κάνει ansel adams. Aντιθέτως έχω δεί καταπληκτικές φωτογραφίες απο Lubitel (http://cameras.alfredklomp.com/lubitel2/)(εχω και μερικές δικές μου πολύ καλές κάπου καταχωνιασμένες)

Collective_Soul
11-09-09, 11:30
Συμφωνω και εγω 100%

mrsaccess
11-09-09, 15:48
Δύο ερωτήσεις προς τους πιο έμπειρους:

1.
Με τα καλώδια πως τη παλεύετε; Είναι αδύνατον να τραβήξεις εκτός 4 τείχων ή εκτός του θαλάσσιου ορίζοντα και να μην έχεις στο κάδρο καλώδια της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ και πάλι παίζει γιατί αν υπάρχει κάνα παράθυρο στο κτίσμα ή είσαι σε κάνα κόλπο ή λίγο πιο πίσω από εκεί που γλύφει η θάλασσα πάλι πιθανόν να έχεις καλώδια στο κάδρο! Please, μη μου πείτε clone stamp και healing brush μέχρι αηδίας!

2.
Προτείνεται κάνα σετάκι καθαρισμού του αισθητήρα, blower κλπ. Βασικά κάτι που να στέλνει δοκιμασμένα Ελλάδα ή και Ελληνικό κατάστημα.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και μία ακόμη:
Φτηνιάρικο, ελαφρύ, μικρό τρίποδο που να αντέχει το βάρος μιας dslr με ef-s φακό και να είναι πάνω από ένα μέτρο ή κάπου εκεί κοντά;

sotos65
11-09-09, 15:57
Για το 1, όχι clone stamp, αλλά κάτι παρόμοιο, μόνο που κάνει αρκετά πιο εύκολη τη δουλειά...

http://www.vicanek.de/plugins/wireworm.htm

Και δύο φωτό με παράδειγμα, πριν και μετά (το λιμανάκι στη Νέα Χώρα)

61317

61318

ipo
11-09-09, 16:05
Με τα καλώδια πως τη παλεύετε; Είναι αδύνατον να τραβήξεις εκτός 4 τείχων ή εκτός του θαλάσσιου ορίζοντα και να μην έχεις στο κάδρο καλώδια της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ και πάλι παίζει γιατί αν υπάρχει κάνα παράθυρο στο κτίσμα ή είσαι σε κάνα κόλπο ή λίγο πιο πίσω από εκεί που γλύφει η θάλασσα πάλι πιθανόν να έχεις καλώδια στο κάδρο! Please, μη μου πείτε clone stamp και healing brush μέχρι αηδίας!


Και μία ακόμη:
Φτηνιάρικο, ελαφρύ, μικρό τρίποδο που να αντέχει το βάρος μιας dslr με ef-s φακό και να είναι πάνω από ένα μέτρο ή κάπου εκεί κοντά;
Είτε δε βγάζω τη φωτογραφία, είτε τη βγάζω και αφαιρώ με GIMP τα καλώδια, με το clone stamp. Δε μου αρέσουν μέσα στη φωτογραφία, αλλά όπως είπες, δε μπορούμε να μην τραβάμε και τίποτε. Μέχρι και κολώνες σβήνω, σκουπίδια από το χορτάρι.

Μαζί με την slr (Nikon F65), είχα πάρει δώρο τσάντα και τρίποδο. Είναι ένα κίτρινο ευτελές τρίποδο της Nikon, του οποίου τα πλαστικά είναι κακής ποιότητας. Είναι όμως τόσο ελαφρύ που με έχει βολέψει απίστευτα. Μέχρι 1,22m πάει. Περί τα 30€ έκανε πριν από χρόνια.

Αντίστοιχα ευτελή και ελαφριά τρίποδα (που τα θεωρώ απαραίτητα αξεσουάρ) μπορείς να βρεις σε carrefour και σε πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=801348).

satcur
11-09-09, 16:39
Έχει βέβαια και την αξία της, αυτή καθεαυτή η αίσθηση της δυνατότητας, ακόμα κι αν δεν αξιοποιείται ποτέ. Καλό όμως είναι να υπάρχει επίγνωση αυτής και όχι παραπλάνηση ή αυταπάτη για καλύτερες φωτογραφίες, οπότε θα γνωρίζουμε και τι χρειαζόμαστε.



Ένα από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό. Ειδικά η τρίτη παράγραφος είναι αριστουργηματική και σίγουρα βρίσκει εφαρμογή σε όλες τις αγοραστικές-καταναλωτικές αδυναμίες μας. IPO υποκλίνομαι.


.... Aντιθέτως έχω δεί καταπληκτικές φωτογραφίες απο Lubitel (http://cameras.alfredklomp.com/lubitel2/)(εχω και μερικές δικές μου πολύ καλές κάπου καταχωνιασμένες)

Δεν μου απέδωσες τα εύσημα στον εύστοχο προσδιορισμό της μηχανής που έκανες αναφορά.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3037403&postcount=563
Αν και κάτι τέτοια γράφουμε και προδίδουμε την ηλικία μας:p:p:p

Και μια φωτογραφία αφιερωμένη σε όλους και ιδαιίτερα στον Prometheas. Πόσα να ήταν τα AF points άραγε;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/d6/Photo_cartierbresson_europe.jpg

Φυσικά και αστειεύομαι γιατί έτσι και αλλιώς κατά 99% συμφωνούμε. Είπαμε δεν ασχολούμαι πλέον, αλλά ποτέ δεν θα σύγκρινα δύο μηχανές που απευθύνονται σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες φωτογράφων. Αλλά τελικά πιστεύω ότι το point μου έγινε κατανοητό. Νά΄ναι καλά η εκφραστική δεινότητα του IPO.

ΥΓ Επιπρόσθετα δεν θα ερχόμουν ποτέ σε αντιπαράθεση με κάποιον κάτοχο της D300. Μάλλον θα έχει δυνατά χέρια ...:p

tsigarid
11-09-09, 17:54
Μέχρι και κολώνες σβήνω, σκουπίδια από το χορτάρι.
Αφαιρείς και ρυτίδες από τα πρόσωπα; :p

Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, γνωρίζοντας το πως ήταν η φώτο αρχικά με ξενερώνει πολύ να τη βλέπω αλλαγμένη...

mrsaccess
11-09-09, 18:07
Αυτό με τις ρυτίδες το κάνει ο εκτυπωτής μου σχεδόν αυτόματα (Canon γαρ) αλλά το κάνουν και οι dSLR της Canon σε μικρότερο βαθμό αν επιλέξεις picture style portrait (όχι δεν κάνω διαφήμιση :p).
Ειδικά ο εκτυπωτής δίνει δέρμα μωρού, όπως στα περιοδικά. :lol:

Καλά ρε ipo, οι κολώνες εντάξει, αλλά τα σκουπίδια στο χορτάρι δεν μπορείς να τα μαζέψεις; Κάνε και ένα καλό για την πόλη σου! :p

@sotos65
Ωραίο φαίνεται αλλά δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ PS και γενικά είμαι της Linux φιλοσοφίας και προγραμμάτων. Έψαξα μήπως καταφέρω να το δουλέψω στο Linux αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. :(

@ipo
Καλά φαίνονται. Εδώ στα Χανιά έχουμε ένα κατάστημα που πουλά τα SLIK, τίμια για τα λεφτά τους, έχω πάρει ένα μεγάλο αλλά δεν το έχω πια εδώ. Αυτό το Nikon που λες το έχω δει αλλά δεν έχω παίξει μαζί του.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το kodak κλειστό είναι πάνω από μισό μέτρο, έλπιζα σε κάτι πιο μικρό ώστε να χωρά άνετα σε backpack.

albatross
11-09-09, 18:18
Αφαιρείς και ρυτίδες από τα πρόσωπα; :p

Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, γνωρίζοντας το πως ήταν η φώτο αρχικά με ξενερώνει πολύ να τη βλέπω αλλαγμένη...

+1
Άντε να μετατρέψω τη φωτογραφία σε ασπρόμαυρη αλλά μέχρι εκεί. Να και μια self portrait για του λόγου το αληθές.
http://img143.imageshack.us/img143/2337/selfnoretouch.jpg

mrsaccess
11-09-09, 18:20
Εντάξει, χαλαρά φαίνεται η φωτοσοπιά, σε τράβηξες σε στούντιο και έβαλες τη θάλασσα μετά στο ps! :p

ipo
11-09-09, 18:20
Το kodak κλειστό είναι πάνω από μισό μέτρο, έλπιζα σε κάτι πιο μικρό ώστε να χωρά άνετα σε backpack.
Κοίταξα τώρα το κουτί από το τρίποδό μου:
Folded length: 36 cm
Extended height: 122 cm
weigth: 810 gr

Θυμάμαι ότι σε κάποιες φωτογραφίες σε γέφυρες, μου έφτανε οριακά το ύψος για να ξεπεράσω το κάγκελό τους από κάποια απόσταση. Θα το ήθελα λίγο ψηλότερο.

prometheas
11-09-09, 23:54
Ένα από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό. Ειδικά η τρίτη παράγραφος είναι αριστουργηματική και σίγουρα βρίσκει εφαρμογή σε όλες τις αγοραστικές-καταναλωτικές αδυναμίες μας. IPO υποκλίνομαι.



Δεν μου απέδωσες τα εύσημα στον εύστοχο προσδιορισμό της μηχανής που έκανες αναφορά.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3037403&postcount=563
Αν και κάτι τέτοια γράφουμε και προδίδουμε την ηλικία μας:p:p:p

Και μια φωτογραφία αφιερωμένη σε όλους και ιδαιίτερα στον Prometheas. Πόσα να ήταν τα AF points άραγε;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/d6/Photo_cartierbresson_europe.jpg

Φυσικά και αστειεύομαι γιατί έτσι και αλλιώς κατά 99% συμφωνούμε. Είπαμε δεν ασχολούμαι πλέον, αλλά ποτέ δεν θα σύγκρινα δύο μηχανές που απευθύνονται σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες φωτογράφων. Αλλά τελικά πιστεύω ότι το point μου έγινε κατανοητό. Νά΄ναι καλά η εκφραστική δεινότητα του IPO.

ΥΓ Επιπρόσθετα δεν θα ερχόμουν ποτέ σε αντιπαράθεση με κάποιον κάτοχο της D300. Μάλλον θα έχει δυνατά χέρια ...:p

Η lubitel κοσμεί και την δική μου συλλογή.. Δεν γεννήθηκα χτές .. :whistle::whistle:
Και επι της ουσιας δεν διαφωνουμε..

tsigarid
20-09-09, 23:02
Αυτό ήταν, την παρήγγειλα!!! :yahoo:
Nikon D3000 10MP Digital SLR Camera with 18-55mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR Nikkor Zoom Lens (http://www.amazon.com/dp/B002JCSV5I)
Μόλις έρθει και αποκτήσω μία σοβαρή άποψη για το αν μου αρέσει, θα ενημερώσω. Για την ώρα, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, και επιφυλάσσομαι για το μέλλον :)

mrsaccess
20-09-09, 23:19
Αφού δεν άκουσες τις φωνές της λογικής και πήρες Nikon... καλορίζικη! Περιμένουμε φωτό όταν έρθει!

albatross
21-09-09, 00:38
Άλλος ένας Νικονάκιας γεννιέται!:p

satcur
21-09-09, 18:50
Αυτό ήταν, την παρήγγειλα!!! :yahoo:
Nikon D3000 10MP Digital SLR Camera with 18-55mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR Nikkor Zoom Lens (http://www.amazon.com/dp/B002JCSV5I)
Μόλις έρθει και αποκτήσω μία σοβαρή άποψη για το αν μου αρέσει, θα ενημερώσω. Για την ώρα, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, και επιφυλάσσομαι για το μέλλον :)

Πως το έχασα εγώ αυτό το post;;; Καλώς να την παραλάβεις New Yorker. Έπραξες το σωστό (Nikon). Τέρμα και για εσένα τα πέτρινα χρόνια των compact μηχανών. Σου εύχομαι να έχεις αρκετό δημιουργικό χρόνο να την ευχαριστηθείς.

mrsaccess
01-10-09, 15:51
Η fujifilm έβγαλε την πρώτη 3D μηχανή! Πρόκειται για μια P&S μηχανή με δύο αισθητήρες και δύο φακούς! Η μηχανή είναι ήδη διαθέσιμη προς 600$. Λέτε να αλλάξει το τοπίο της φωτογραφίας; :hmm:

http://www.shopfujifilm.com/detail/FUJ+15976357

giwrgosth
01-10-09, 15:56
Έχει κάποιος φωτογραφική με GPS? Νομίζω έχει βγάλει η SONY, ίσως και άλλες εταιρείες πια.
Καλό το εξωτερικό GPS tracking, αλλά το να το έχει η μηχανή είναι το τέλειο!

Φανερός Πράκτωρ
01-10-09, 15:59
Η fujifilm έβγαλε την πρώτη 3D μηχανή! Πρόκειται για μια P&S μηχανή με δύο αισθητήρες και δύο φακούς! Η μηχανή είναι ήδη διαθέσιμη προς 600$. Λέτε να αλλάξει το τοπίο της φωτογραφίας; :hmm:

http://www.shopfujifilm.com/detail/FUJ+15976357

Κάπου το χάνω... Μια φωτογραφία είναι by default τρισδιάστατη (έχει και βάθος). Τι παραπάνω προσφέρει η συγκεκριμένη φωτογραφική; :hmm:

Αυτό που θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον θα ήταν αν μπορούσες να κοιτάζεις στο πλάι την φωτογραφία και να αλλάζει το βάθος αυτόματα (ανάλογα το σημείο θέασης). Δεν νομίζω όμως ότι μιλάμε γι'αυτό.

mrsaccess
01-10-09, 16:02
@giwrgosth
Νομίζω η Ricoh είχε βγάλει πρώτη. Πάντως είναι πολύ απλό το geotagging με ένα εξωτερικό gps. Τα εξειδικευμένα gps loggers ξεκινούν από 50-60€ και είναι αρκετά μικρά ώστε να τα έχεις μαζί σου χωρίς να ενοχλούν. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ρυθμίσει σωστά την ώρα στη φωτογραφική σου.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάπου το χάνω... Μια φωτογραφία είναι by default τρισδιάστατη (έχει και βάθος). Τι παραπάνω προσφέρει η συγκεκριμένη φωτογραφική; :hmm:

Αυτό που θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον θα ήταν αν μπορούσες να κοιτάζεις στο πλάι την φωτογραφία και να αλλάζει το βάθος αυτόματα (ανάλογα το σημείο θέασης). Δεν νομίζω όμως ότι μιλάμε γι'αυτό.
Nope, ότι βλέπεις με ένα φακό (ή με ένα μάτι) εξ'ορισμού το βλέπεις δισδιάστατο.
Ένα πολύ απλό πείραμα για να πειστείς: πάρε δύο στυλό και προσπάθησε να «τσουγκρίσεις» τις μύτες τους ενώ τα κρατάς ίσια μεταξύ τους (όχι με γωνία). Πολύ απλό. Τώρα κλείσε το ένα μάτι και προσπάθησε να το κάνεις ξανά. Θα αποτύχεις γιατί δεν έχεις τη πληροφορία του βάθους.

Φανερός Πράκτωρ
01-10-09, 16:07
Nope, ότι βλέπεις με ένα φακό (ή με ένα μάτι) εξ'ορισμού το βλέπεις δισδιάστατο.
Ένα πολύ απλό πείραμα για να πειστείς: πάρε δύο στυλό και προσπάθησε να «τσουγκρίσεις» τις μύτες τους ενώ τα κρατάς ίσια μεταξύ τους (όχι με γωνία). Πολύ απλό. Τώρα κλείσε το ένα μάτι και προσπάθησε να το κάνεις ξανά. Θα αποτύχεις γιατί δεν έχεις τη πληροφορία του βάθους.

:) σωστά. Μάλλον πρέπει να ασχοληθώ παραπάνω με το άθλημα...

ipo
01-10-09, 16:09
Το ζήτημα είναι αν θα χρησιμοποιείς απλή οθόνη ή χαρτί για να δεις τις φωτογραφίες ή παράλληλη θέαση των δύο λήψεων, με ένα μάτι για την καθεμία. Αν απλά βλέπεις το αποτέλεσμα αποτυπωμένο στις δύο διαστάσεις λίγα θα αλλάζουν. Π.χ. το να βλέπεις καλύτερα τις πλάγιες όψεις ενός αντικειμένου με έντονη καμπυλότητα.

giwrgosth
01-10-09, 16:13
@giwrgosth
Νομίζω η Ricoh είχε βγάλει πρώτη. Πάντως είναι πολύ απλό το geotagging με ένα εξωτερικό gps. Τα εξειδικευμένα gps loggers ξεκινούν από 50-60€ και είναι αρκετά μικρά ώστε να τα έχεις μαζί σου χωρίς να ενοχλούν. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ρυθμίσει σωστά την ώρα στη φωτογραφική σου.
Έχω από αυτό και στο αυτοκίνητο σταθερό, έτσι ώστε να καταγράφω τις φωτό που βγάζει η σύζυγος όταν οδηγώ, αλλά και μικρό της Holux για τις βόλτες με τα πόδια.
Δουλεύουν άψογα και κάνω τέλειο geotagging, κυρίως για το panoramio αλλά και για το αρχείο, αφού με καταγεγραμμένες όλες τι διαδρομές και που πήγα θυμάμαι και που έβγαλα την κάθε φωτό, αλλά ίσως να είχε ενδιαφέρον το ενσωματωμένο στη μηχανή.

mrsaccess
01-10-09, 16:25
Χα, για να σε τσιγκλίσω λίγο: στο Linux χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα που λέγεται digiKam για να οργανώνω τις φωτό μου. Αυτό το πρόγραμμα υποστηρίζει και γεωγραφική αναζήτηση χρησιμοποιώντας τους χάρτες του open street map. Αυτό είναι ελεύθεροι χάρτες, ακατάλληλοι συχνά για πλοήγηση επειδή δεν έχουν πληροφορίες για μονόδρομους, σημεία που απαγορεύονται οι αναστροφές κλπ αλλά έχουν περισσότερους δρόμους από οποιοδήποτε άλλο χάρτη. Στο digiKam λοιπόν μπορώ να πάω στο χάρτη, να κάνω zoom in μέχρι τη γειτονιά μου, να επιλέξω το σπίτι μου και θα μου βρει αμέσως όλες τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει σε αυτό!

giwrgosth
01-10-09, 16:36
Καλό ακούγετε! :oneup: Θα κοιτάξω να δω τι υπάρχει για windows να δοκιμάσω.
Αυτό που κάνω είναι η πλήρης καταγραφή της διαδρομής και μετά το geotagging των φωτό.
Μετά με το TrackMaker μετατρέπω το αρχείο της διαδρομής σε .kml, οπότε μπορώ να δω όλη τη διαδρομή που έχω κάνει και σε αυτή έχουν βγει και οι φωτό με το Google Earth.
Δεν έχω δοκιμάσει/ψαξει να κάνω με το Google Earth κάτι ανάλογο με αυτό που κάνει το πρόγραμμα που λες. Πιστεύω πως μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα. Στην ουσία ότι κάνει το Panoramio.
Αν θυμάμαι καλά είχα βρει κάποιο πρόγραμμα που το έκανε, αλλά δεν το δούλεψα. Θα ψάξω πάλι, με τσίγκλισες :p

mrsaccess
01-10-09, 17:07
Ναι, το ίδιο κάνουν πάνω κάτω, έχει και kml export. Απλά επειδή αυτό είναι ένα πρόγραμμα που έχεις στο pc σου για να διαχειρίζεσαι τις φωτό σου βολεύει στο ότι ψάχνει όλες τις φωτό που έχεις στο σκληρό σου και όχι μόνο όσες ανεβάσει. Δεν ξέρω τι αντίστοιχο υπάρχει σε windows. Μελετούσαν ένα port του digiKam αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται.

giwrgosth
10-10-09, 08:44
Θα ψάξω πάλι, με τσίγκλισες :p
Το τσίγκλισμα πάντα κάνει καλό ;)
Μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές κατέληξα στο Geosetter (http://www.geosetter.de/en/).
Κάνει τα πάντα και είναι και free!
Επίσης φοβερά γρήγορο, 300 φωτό με περίπου 1.000 χλμ διαδρομής σε λίγα λεπτά.

treli@ris
14-10-09, 13:57
Πριν 2 μερες αγορασα για δωρο στην κοπελα μου την Pentax E80. Για τα χρηματα που εδωσα μπορω να πω οτι ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος οπως και αυτη.
Ειναι πολυ ευκολη στη χρηση, εχει πολλα αυτοματα προγραμματα και χειροκινητο, βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες στο σκοταδι (νομιζω εχει διπλο φλας). Τραβαει επισης 720p βιντεο στα 15 καρε το οποιο ειναι αρκετα καλο.
Τη συστηνω ανεπιφυλακτα για καποιον με χαμηλο budget και λιγες απαιτησεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.