PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mob
14-10-09, 15:47
με γιες ... αλλά δεν θα τη βγάλεις μόνο με μία φωτογραφική :p

treli@ris
14-10-09, 15:55
με γιες ... αλλά δεν θα τη βγάλεις μόνο με μία φωτογραφική :p

Λες να ζητησει κι αλλα :scared:

Ισως να της παρω και μια καρτα μνημης :p

mob
14-10-09, 16:01
Λες να ζητησει κι αλλα :scared:

καλά .................... αυτά είναι πασατέμπος :lol:

ipo
14-10-09, 16:06
Και σίγουρα θα εκτιμούσε περισσότερο, κάτι πιο γυναικείο, παρά κάτι ηλεκτρονικό. Μη σκέφτεσαι σαν άντρας. Θα προτιμούσε ένα αρκουδάκι, ένα άρωμα, μία μπλούζα ή ένα μενταγιόν, παρά οτιδήποτε χρηστικό.

Εκτός αν βρήκες την τέλεια γυναίκα που σκέφτεται σαν άντρας. :up:

mob
14-10-09, 16:11
Και σίγουρα θα εκτιμούσε περισσότερο, κάτι πιο γυναικείο, παρά κάτι ηλεκτρονικό. Μη σκέφτεσαι σαν άντρας. Θα προτιμούσε ένα αρκουδάκι, ένα άρωμα, μία μπλούζα ή ένα μενταγιόν, παρά οτιδήποτε χρηστικό.

Εκτός αν βρήκες την τέλεια γυναίκα που σκέφτεται σαν άντρας. :up:

Θα προτιμούσε και ένα αρκουδάκι και ένα άρωμα και μία μπλούζα και ένα μενταγιόν και μετά ..... και μετά .....
ένα δαχτυλίδι :shock::vava::scared::stunned::p

mrsaccess
14-10-09, 16:12
Γυναικείο; Πχ κατσαρόλα; Ηλεκτρικό σίδερο; Ραπτομηχανή; :p

ipo
14-10-09, 16:14
Κέρασέ τη κανένα φραπέ (για να επανελθούμε ontopic). :p

mob
14-10-09, 16:14
Γυναικείο; Πχ κατσαρόλα; Ηλεκτρικό σίδερο; Ραπτομηχανή; :p

αυτά είναι μετάααααααα το δαχτυλίδι :rofl:

ipo
14-10-09, 16:15
αυτά είναι μετάααααααα το δαχτυλίδι :rofl:
:rofl::rofl:

Είναι η συνέχεια του παραμυθιού με τον πρίγκηπα:

"Ήρθε και την πήρε ο πρίγκηπας καβάλα στο άσπρο άλογό του..."

"...και την πήγε στην κουζίνα."

mob
14-10-09, 16:17
Κέρασέ τη κανένα φραπέ (για να επανελθούμε ontopic). :p

:hmm: δηλαδή είμαστε off

εγώ κατάλαβα (διάφραγμα + εστιακό μήκος) + νομίζουν + (σημεία + τέρατα) = φραπές :rofl:

mrsaccess
14-10-09, 16:17
Τυπικό λάθος. Μετά το δαχτυλίδι είναι αργά καθώς έχει ήδη θεωρήσει ποια είναι η θέση της και δεν πρόκειται να αλλάξει πλέον. :)

mob
14-10-09, 16:19
είμαστε Μπάρι-μπάρι-μπάρι-μπάρι, στο γιαλό πετούν οι γλάροι. :rofl:

mrsaccess
14-10-09, 16:23
Θεωρήστε το νήμα Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ και γυναικών! :p

ipo
14-10-09, 16:25
Θεωρήστε το νήμα Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ και γυναικών! :p
Μία μικρή διόρθωση για να τονιστεί η φαλλοκρατική οπτική γωνία:
"Αντρική συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών, φραπέ και γυναικών" :p

Ποιος έβαλε τα "νομίζουν, σημεία, τέρατα" στα tags; :rofl:

mob
14-10-09, 16:27
το geofak δεν βλέπω ... μάλλον είναι :stunned: με αυτά που διάβασε :p

albatross
14-10-09, 16:31
Πάει να γυρίσει πίσω τη μηχανή...

mrsaccess
14-10-09, 16:51
Για να μη λέτε, ορίστε και μια φωτό από το φάρο στα Χανιά που τράβηξα την Κυριακή:
http://www.andmarios.com/wp/gallery/various/Chania_Lighthouse.jpeg

Δυστυχώς η οθόνη μου δεν είναι τόσο καλά ρυθμισμένη οπότε δεν ξέρω αν φαίνονται σωστά τα χρώματα.

albatross
14-10-09, 17:33
Να και μία δική μου, από την τελευταία μου βόλτα...
62803
Έχω επεξεργαστεί λιγάκι το χρώμα. Έβαλα και λίγο βινιετάρισμα.

treli@ris
14-10-09, 18:48
Και σίγουρα θα εκτιμούσε περισσότερο, κάτι πιο γυναικείο, παρά κάτι ηλεκτρονικό. Μη σκέφτεσαι σαν άντρας. Θα προτιμούσε ένα αρκουδάκι, ένα άρωμα, μία μπλούζα ή ένα μενταγιόν, παρά οτιδήποτε χρηστικό.

Εκτός αν βρήκες την τέλεια γυναίκα που σκέφτεται σαν άντρας. :up:

Τις εσπασε η παλια μηχανη οποτε επρεπε επειγοντως να αγορασει καινουρια γιατι δεν αντεχε να μη βγαινει φωτογραφιες με τις φιλες της. Γυναικες :p

Γι' αυτο και το ηλεκτρονικο δωρο αλλιως τωρα δε θα το συζητουσαμε ..:rolleyes::D

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάει να γυρίσει πίσω τη μηχανή...

Μπα, δε γινονται αυτα. Οτι μας βρηκε τωρα :p

ipo
21-10-09, 16:16
Η fujifilm έβγαλε την πρώτη 3D μηχανή! Πρόκειται για μια P&S μηχανή με δύο αισθητήρες και δύο φακούς! Η μηχανή είναι ήδη διαθέσιμη προς 600$. Λέτε να αλλάξει το τοπίο της φωτογραφίας; :hmm:

http://www.shopfujifilm.com/detail/FUJ+15976357
Την αγόρασε πρόσφατα ένας φίλος. Μόλις μου στείλει φωτογραφίες, θα ανεβάσω να δούμε τι ψάρια πιάνει η μηχανή.

Προς το παρόν, βρήκα αυτό (http://lemon.soju.co.uk/3d/finepix-w1-hands-on/) το οποίο πάνω κάτω δείχνει αυτό που περίμενα. Κάνει overlap τις ακμές από μη επίπεδα αντικείμενα, οπότε φαίνονται ταυτόχρονα οι πλάγιες (δεξιές και αριστερές) όψεις.

albatross
21-10-09, 16:30
Την αγόρασε πρόσφατα ένας φίλος. Μόλις μου στείλει φωτογραφίες, θα ανεβάσω να δούμε τι ψάρια πιάνει η μηχανή.

Προς το παρόν, βρήκα αυτό (http://lemon.soju.co.uk/3d/finepix-w1-hands-on/) το οποίο πάνω κάτω δείχνει αυτό που περίμενα. Κάνει overlap τις ακμές από μη επίπεδα αντικείμενα, οπότε φαίνονται ταυτόχρονα οι πλάγιες (δεξιές και αριστερές) όψεις.

Και αν αλληθωρίσει η μηχανή τι γίνεται; :p
http://img11.imageshack.us/img11/9444/94097629.jpg

Wolverine
22-10-09, 17:38
Μόλις παρέλαβα την καινούρια μου Nikon D90. Την πήρα (σώμα μόνο) από το camerabox.co.uk, μαζί με τα μεταφορικά μου κόστισε 623 λίρες. Λίγο την είδα γιατί ήθελα να φορτίσω την μπαταρία, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Τώρα σκέφτομαι για έναν καινούριο φακό, για γενική χρήση έχω τον 18-55 (κιτ με την παλιά πλέον D40) και σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με τον Nikon 16-85 VR. Αλλά για το θέμα του φακού δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

ipo
22-10-09, 17:46
Με γεια τη μηχανή!

teodor_ch
22-10-09, 17:47
Μόλις παρέλαβα την καινούρια μου Nikon D90. Την πήρα (σώμα μόνο) από το camerabox.co.uk, μαζί με τα μεταφορικά μου κόστισε 623 λίρες. Λίγο την είδα γιατί ήθελα να φορτίσω την μπαταρία, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Τώρα σκέφτομαι για έναν καινούριο φακό, για γενική χρήση έχω τον 18-55 (κιτ με την παλιά πλέον D40) και σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με τον Nikon 16-85 VR. Αλλά για το θέμα του φακού δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

πρώην κάτοχος
Nikon D40+18-55
μετά
D40+16-85
και τώρα
D90+16-85

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να παίξω με τη μηχανή.
Ανεβαίνω Αθήνα αύριο και παίζει να έχω 2-3 βαρετά απογεύματα οπότε αν είσαι και εσύ εκεί πάμε καμία βόλτα να δείς το φακό. :)

Wolverine
22-10-09, 22:29
Το κανονίζουμε αν είναι. Κοίταζα επίσης τον Tokina 16.5-135 οπτικά πρέπει να είναι πολύ καλός φακός αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο VR/IS.

Sigma και Tamron δεν είχα ποτέ ούτε έχει τύχει να τους δοκιμάσω ιδιαίτερα. Τι άποψη έχετε γενικά για αυτούς;

harris
22-10-09, 22:40
Μόλις παρέλαβα την καινούρια μου Nikon D90.

Με γειές!!!

mob
25-10-09, 16:08
...Sigma και Tamron δεν είχα ποτέ ούτε έχει τύχει να τους δοκιμάσω ιδιαίτερα. Τι άποψη έχετε γενικά για αυτούς;

με γιές η D90, για τους Tamron έχω καλές εντυπώσεις έχω έναν 28-200 και ένα 19-35 με την F100, σε γενικές γραμμές καλή τιμή προς απόδοση ;)
οι Sigma είναι γενικά χαμηλότερης ποιότητας από τους Tamron, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά έχω αυτή την αίσθηση

Wolverine
25-10-09, 21:20
Έχει δει κανείς τον Sigma 18-125mm με OS (VR). Στα χαρτιά καλός φαίνεται αλλά πολύ φτηνός (συγκριτικά) είναι και κάτι δεν μου αρέσει.

albatross
25-10-09, 22:10
Σχετικά με φακούς τρίτων κατασκευαστών είχα διαβάσει ότι έχουν μεγάλο sample variation, και γι αυτό είναι καλύτερα να τους δοκιμάζεις πριν αγοράσεις... ή να φροντίσεις να έχεις δικαίωμα επιστροφής, όπως λέει και ο Thom Hogan.
http://www.bythom.com/MissingLenses2009.htm

Wolverine
25-10-09, 23:42
Τελικά όσο το σκέφτομαι τόσο προβληματίζομαι, θέλω έναν φακό να αντικαταστήσω τον 18-55mm αλλά τι να πάρω; Μέχρι στιγμής οι υποψήφιοι είναι: ο Nikon 16-85mm VR, ο Tamron 17-50mm f2,8 (ο οποίος όμως παρόλο που είναι γρήγορος και με VC έχει ακόμα ποιο περιορισμένο εύρος στο zoom), και τέλος να μην πάω σε zoom αλλά να πάρω έναν 50mm τώρα και τον 85mm όταν θα είναι διαθέσιμος (ίσως και λίγο ποιο μετά να πέσει και λίγο η τιμή). Για πείτε καμιά γνώμη σχετικά γιατί δεν μπορώ να καταλήξω (τώρα εκτός του 18-55mm (non-VR), έχω ακόμα τον 55-200mm VR και τον 35mm f1,8).

teodor_ch
25-10-09, 23:45
το θέμα είναι τί χρειάζεσαι για να βρείς τον σωστό φακό
σε ποιό εύρως είναι οι περισσότερες λήψεις σου?

σε τί φωτισμό?
θές να κουβαλάς και άλλους φακούς?
τον θές για hobby ή για ταξιδάκια point&shoot?

albatross
26-10-09, 00:32
Τελικά όσο το σκέφτομαι τόσο προβληματίζομαι, θέλω έναν φακό να αντικαταστήσω τον 18-55mm αλλά τι να πάρω; Μέχρι στιγμής οι υποψήφιοι είναι: ο Nikon 16-85mm VR, ο Tamron 17-50mm f2,8 (ο οποίος όμως παρόλο που είναι γρήγορος και με VC έχει ακόμα ποιο περιορισμένο εύρος στο zoom), και τέλος να μην πάω σε zoom αλλά να πάρω έναν 50mm τώρα και τον 85mm όταν θα είναι διαθέσιμος (ίσως και λίγο ποιο μετά να πέσει και λίγο η τιμή). Για πείτε καμιά γνώμη σχετικά γιατί δεν μπορώ να καταλήξω (τώρα εκτός του 18-55mm (non-VR), έχω ακόμα τον 55-200mm VR και τον 35mm f1,8).

Διάβασε εδώ συνοπτικά τη γνώμη του Thom Hogan για τους DX φακούς...
http://www.bythom.com/nikon-dx-lens-summary.htm
Εγώ προσωπικά θα ήμουν μεταξύ 18-105 και 16-85 (πιο ακριβός), ανάλογα αν σου χρειάζεται περισσότερο wide ή περισσότερο tele. Και ο 18-135 θα ήταν καλός αν είχε VR.

Επίσης θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω τον καινούριο 35mm/f1.8, και τον 50mm/f1.4

teodor_ch
26-10-09, 08:48
Εγώ προσωπικά θα ήμουν μεταξύ 18-105 και 16-85 (πιο ακριβός), ανάλογα αν σου χρειάζεται περισσότερο wide ή περισσότερο tele.


οι δύο παραπάνω φακοί ανήκουν σε τελείως διαφορετική κατηγορία στο θέμα ποιότητας / τιμής

για τα 2μμ έξτρα εύρους μόνο δεν δίνεις τόσα λεφτά

Veldrin
05-11-09, 19:33
Χαιρετώ την παρέα ! Είμαι σε τεράστιο δίλλημα-τρίλλημα ή όπως θέλετε πείτε το... Το ερώτημα κλασσικό !

Olympus E-620, Nikon D5000 ή κάτι άλλο;

Η Olympus φαίνεται το δελεαστικότερο πακέτο καθώς στα ίδια λεφτά με τη Νικον δίνει extra battery grip , 2 φακούς 14-42mm 40-150mm ενώ η Νικον δίνει έναν 18-55 με VR και την τσάντα μεταφοράς...

Όμως... βλέπω πως η Olympus έχει πολύ αυξημένο θόρυβο σε ISO 800+ και φυσικά εξαιρώντας τα 7 σημεία εστίασης αντι για 11 που έχει η Νικον, δεν προσφέρει HDMI έξοδο και video (που άχρηστο το λες μεν, αλλα ποτέ δεν ξέρεις αν πρόκειται να χρειαστεί δε..)

Ερώτηση, έχετε να προτείνετε, να θάψετε η ότι άλλο μπας και πάρω μια απόφαση ; Το πακέτο της Olympus θα το χα προτιμήσει με κλειστά τα μάτια... αλλα έχω μεγάλο θέμα αν βλέπω noise σε φωτογραφία. Η να γράψω και τις 2 και να πάω για μια Ε-30 που όμως με 100 ευρώ παραπάνω δεν παίρνω ούτε τα μισά απο ότι μου δίνει το πακέτο της Ε-620.

Σημείωση : Ειχα Olympus SLR μηχανή αλλα εποχής αναλογικών. Μετα πέρα απο μια compact ψηφιακή.. το χάος.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη παίδες !

Υ.Γ : Canon EOS 500D απορρίπτεται για μένα λόγω πλαστικού, κακής μπαταρίας και... φθηνιάρικου/ων φακών στα κιτ

mrsaccess
05-11-09, 20:00
Δηλαδή η Nikon και η Olympus δεν είναι από πλαστικό; Κακή μπαταρία τι θεωρείς; Πχ 400-500 λήψεις με μια φόρτιση (χωρίς live view) δεν σου αρκούν; Τόσες βγάζουν και οι άλλες δυο. Όσο για το φακό, ο φακός της 500D στην χειρότερη είναι εφάμιλλος με της Nikon, για της Olympus δεν ξέρω.

No offence, αλλά επειδή έχω την 500D οπότε γνωρίζω από πρώτο χέρι πως αυτά που λες δεν ισχύουν (εξαιρώ το φακό αν και εκεί υπάρχουν σχετικά review).

Εγώ θα σου πρότεινα από τις «μεγάλες» τη 500D η οποία είναι ανάμεσα στη κατηγορία της D5000 και της D90. Τη D5000 τη θεωρώ αρκετά ερασιτεχνική (όχι σε ποιότητα φωτογραφίας αλλά στη χρήση) κρίνοντας από τα review ενώ η D90 είναι λογικά εκτός του budget σου.

Η Olympus φαίνεται καλή και σίγουρα η τιμή της είναι μεγάλο προσόν. Το κυριότερο που θα με απασχολούσε είναι το μικρότερο από τις άλλες viewfinder και το 4:3 format. Το 4:3 format δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια, προσωπικά αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτό και το 3:2 δεν ξέρω τι θα διάλεγα.

Veldrin
05-11-09, 20:36
Δηλαδή η Nikon και η Olympus δεν είναι από πλαστικό; Κακή μπαταρία τι θεωρείς; Πχ 400-500 λήψεις με μια φόρτιση (χωρίς live view) δεν σου αρκούν; Τόσες βγάζουν και οι άλλες δυο. Όσο για το φακό, ο φακός της 500D στην χειρότερη είναι εφάμιλλος με της Nikon, για της Olympus δεν ξέρω.

No offence, αλλά επειδή έχω την 500D οπότε γνωρίζω από πρώτο χέρι πως αυτά που λες δεν ισχύουν (εξαιρώ το φακό αν και εκεί υπάρχουν σχετικά review).

Εγώ θα σου πρότεινα από τις «μεγάλες» τη 500D η οποία είναι ανάμεσα στη κατηγορία της D5000 και της D90. Τη D5000 τη θεωρώ αρκετά ερασιτεχνική (όχι σε ποιότητα φωτογραφίας αλλά στη χρήση) κρίνοντας από τα review ενώ η D90 είναι λογικά εκτός του budget σου.

Η Olympus φαίνεται καλή και σίγουρα η τιμή της είναι μεγάλο προσόν. Το κυριότερο που θα με απασχολούσε είναι το μικρότερο από τις άλλες viewfinder και το 4:3 format. Το 4:3 format δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια, προσωπικά αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτό και το 3:2 δεν ξέρω τι θα διάλεγα.

Γειά σου φίλε, μην παρεξηγείς αυτό που λέω περι πλαστικού, απλά σου δίνει την εντύπωση χειρότερα ποιοτικά πλαστικού σε σχέση με τις άλλες δύο, βέβαια αυτό ισως να ναι και προσωπική θεώρηση των πραγμάτων, απλά μου έδωσε την εντύπωση πως για την 920k dot οθόνη κόψαν τα λεφτά απο το build και τον φακό. Στην τελική ας βάζανε κανονική 230κ και μια top lcd, αλλιώς πως να μην θεωρηθεί consumer μηχανή; μπορεί να είμαι περίεργος βέβαια... Για τον φακό μιλάμε για τον 18-55 IS ; Δεν μπορώ να πώ οτι τρελάθηκα, ίσα ίσα που μου έδωσε μια αίσθηση φθηνού σε σχέση με τον Νικον. Για build μιλάω φυσικά, στην πράξη δεν είχα την δυνατότητα να τον δουλέψω. Κακή μπαταρία θεωρώ αυτή που "πέφτει" πιο γρήγορα όταν ανοίγεις VR και live view και απο ότι έχω κοιτάξει η Canon δεν κρατάει τα σκήπτρα. Αλλιώς στην κατηγορία όλες ίδιες είναι με τη διαφορά οτι αφού η Olympus δίνει το battery grip και 2ρη μπαταριά δώρο απο την Fotomatic επίσης δεν έχουμε ντράβαλα.

Όμως έχεις σοβαρό επιχείρημα στο οτι το σώμα της D5000 είναι "amateur". Απο την άλλη όμως σίγουρα μετράει αυτό και όχι η εικόνα; (αφού η τεχνολογία της είναι στην ουσία D90). Αν δεν είχε το θέμα του σώματος θα ήμουν τώρα ο ευτυχισμένος κάτοχος της (λόγω noise performance)

Η D90 με έναν all around φακό θα έλεγα πως όντως είναι εκτός budget. To μεγιστοτιτανοτεράστιο ταβάνι άντε να ναι τα 820-830 ευρώ μαζί με όοολα τα accessories και θα νιώθω σα να μου βάλαν χέρι. :lol:

Εχεις δίκιο και για το viewfinder της olympus αλλα είδα πως έχει ένα accessory για zooming που μπαίνει μπροστά και δίνει 1,2χ ή κάπου τόσο. Και είναι ο ένας απο τους βασικούς λόγους που κοιτάω την Ε-30 (αλλα δύσκολα θα απλώσω το χέρι στο τυράκι)

Μπλέξαμε τα μπούτια μας !

albatross
05-11-09, 20:37
Εγώ αν κοίταζα μια τρίτη μάρκα πέραν των Nikon, Canon θα πήγαινα σε Pentax.
Οι Olympus έχουν αρκετά μικρότερο αισθητήρα (four thirds) από τους APS-C των άλλων εταιριών, γι' αυτό και δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά σε ψηλά ISO.
63920

Veldrin
05-11-09, 20:52
Εγώ αν κοίταζα μια τρίτη μάρκα πέραν των Nikon, Canon θα πήγαινα σε Pentax.
Οι Olympus έχουν αρκετά μικρότερο αισθητήρα (four thirds) από τους APS-C των άλλων εταιριών, γι' αυτό και δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά σε ψηλά ISO.
63920


Την κοίταξα την Pentax, ειδικά η K-x σειρά που βγήκε τώρα φαίνεται υπέροχη, αλλα αν κοιτάξεις τα ιντερνετικά φόρα φίλε μου θα απογοητευτείς. Στους μισούς οι 4ΑΑ μπαταρίες πέφτουν dead μετά απο 10-20 λήψεις. Έχει πολλά θέματα να λύσει προς το παρόν... Απο την άλλη αν είχα άλλα τόσα λεφτά θα έπαιρνα την Κ7 της Pentax αύριο το πρωί.

Για τις olympus όμως ο 4:3 αισθητήρας δίνει και καλύτερο detail. Τί είναι προτιμότερο να έχουμε και να χάνουμε ; detail ή low noise ;

mrsaccess
05-11-09, 20:52
Ναι, η Pentax K-x φαίνεται πολλά υποσχόμενη. Ως τώρα έχω δει μόνο ένα review, το site δεν το εμπιστεύομαι τόσο για όσα γράφει αλλά τα samples φαινόντουσαν πολύ ενδιαφέροντα.
Αυτή τη στιγμή αν έψαχνα για dSLR θα περίμενα στάνταρντ τα review της K-x. Γενικά οι Pentax είναι φθηνές, τίγκα στα features (features από το επόμενο level τιμής) και αν η K-x κάνει τη διαφορά στη ποιότητα θα γίνει best seller γιατί ως τώρα εκεί τα χαλάνε κάπως.

@Veldrin
Τις μηχανές έχεις πιάσει στα χέρια σου; Όλες από πλαστικό είναι, άλλες το ονομάζουν engineering plastic (canon), άλλες fibre plastic (olympus) αλλά όπως και να έχει είναι πολύ καλής ποιότητας. Τα πλαστικά δεν είναι απαραίτητα λιγότερο ποιοτικά από τα υπόλοιπα υλικά, αντιθέτως μπορεί να έχουν μεγαλύτερες αντοχές / επιδόσεις αν είναι κατασκευασμένα σωστά.

Για το φακό μιλάω για το EF-S 18-55mm IS. Σαν κατασκευή είναι φθηνός για να πέσει το κόστος αλλά στην ποιότητα εικόνας -που είναι το σημαντικότερο imho- είναι πολύ καλός. Επίσης ο συμπληρωματικός του (EF-S 55-250m IS) επίσης ενώ είναι φθηνός κατασκευαστικά είναι πολύ καλός οπτικά. Για να πάρεις καλύτερη ποιότητα εικόνας σε zoom για τη Canon θα πρέπει να δώσεις αρκετές φορές τη τιμή τους.

Επίσης δεν έχουμε ουσιαστικό δείγμα για τις αντοχές τους. Δηλαδή το ότι είναι μικρότεροι, πιο ελαφριοί, με χειρότερη επένδυση ίσως, χωρίς παράθυρο που δείχνει την απόσταση εστίασης κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάψουν να λειτουργούν πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους.

ΥΓ. Για την Pentax καλύτερα να δεις πόσο κρατάει με μπαταρία λιθίου.

albatross
05-11-09, 21:07
Πάντως για μια καινούρια Pentax, διάβαζα ότι μπορείς να κάνεις βασικές ρυθμίσεις στα raw αρχεία κατευθείαν πάνω στη μηχανή... π.χ. να αλλάζεις το white balance και να σώζεις το jpeg στη συνέχεια. Επίσης οι Pentax έχουν anti shake στον αισθητήρα. Δεν είναι τόσο αποτελεσματικό απ' όσο ξέρω, και δεν σε βοηθάει στο καδράρισμα όπως η σταθεροποίηση στο φακό. Από την άλλη όμως έχεις σταθεροποίηση με οποιοδήποτε φακό (και με τους prime που δεν έχουν σταθεροποίηση συνήθως) και ο φακός ίσως έχει καλύτερη ποιότητα, καθώς ένα floating element όπως και να το κάνεις είναι συμβιβασμός μεταξύ ποιότητας και λειτουργικότητας.

Veldrin
05-11-09, 21:08
Ναι, η Pentax K-x φαίνεται πολλά υποσχόμενη. Ως τώρα έχω δει μόνο ένα review, το site δεν το εμπιστεύομαι τόσο για όσα γράφει αλλά τα samples φαινόντουσαν πολύ ενδιαφέροντα.
Αυτή τη στιγμή αν έψαχνα για dSLR θα περίμενα στάνταρντ τα review της K-x. Γενικά οι Pentax είναι φθηνές, τίγκα στα features (features από το επόμενο level τιμής) και αν η K-x κάνει τη διαφορά στη ποιότητα θα γίνει best seller γιατί ως τώρα εκεί τα χαλάνε κάπως.

@Veldrin
Τις μηχανές έχεις πιάσει στα χέρια σου; Όλες από πλαστικό είναι, άλλες το ονομάζουν engineering plastic (canon), άλλες fibre plastic (olympus) αλλά όπως και να έχει είναι πολύ καλής ποιότητας. Τα πλαστικά δεν είναι απαραίτητα λιγότερο ποιοτικά από τα υπόλοιπα υλικά, αντιθέτως μπορεί να έχουν μεγαλύτερες αντοχές / επιδόσεις αν είναι κατασκευασμένα σωστά.

Για το φακό μιλάω για το EF-S 18-55mm IS. Σαν κατασκευή είναι φθηνός για να πέσει το κόστος αλλά στην ποιότητα εικόνας -που είναι το σημαντικότερο imho- είναι πολύ καλός. Επίσης ο συμπληρωματικός του (EF-S 55-250m IS) επίσης ενώ είναι φθηνός κατασκευαστικά είναι πολύ καλός οπτικά. Για να πάρεις καλύτερη ποιότητα εικόνας σε zoom για τη Canon θα πρέπει να δώσεις αρκετές φορές τη τιμή τους.

Επίσης δεν έχουμε ουσιαστικό δείγμα για τις αντοχές τους. Δηλαδή το ότι είναι μικρότεροι, πιο ελαφριοί, με χειρότερη επένδυση ίσως, χωρίς παράθυρο που δείχνει την απόσταση εστίασης κλπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάψουν να λειτουργούν πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους.

ΥΓ. Για την Pentax καλύτερα να δεις πόσο κρατάει με μπαταρία λιθίου.

Για την pentax ακριβώς αυτό είναι το θέμα, οτι παίρνει μονο ΑΑ. Και Li ion επαναφορτιζόμενες δεν βλέπω πουθενά, αλλα και πάλι αν πετύχεις το κομμάτι που είναι ελατωμματικό τα κλαίς τα λεφτά. Δεν το ρισκάρω με τπτ. Υπάρχουν 2-3 review για την K-x προς το παρόν αν ψάξεις.

Τις έχω πιάσει τις μηχανές, για την ποιότητα του πλαστικού μιλάω οπου η σειρά για το δικό μου γούστο και αίσθηση ποιότητας πάντα είναι 1. Olympus 2.Nikon 3.Canon. H Nikon ομως πιο κοντά στην Canon παρά στην Olympus. Μπορεί να είναι και υποκειμενικό το θέμα και να λέω βλακείες ! Δεν είμαι προκατελλειμένος με Canon, έχω μια high def camera (Legria HF200 και είμαι πολύ ευχαριστημένος)

Albatross οτι λες ισχύει και για τις K-X :) Το σετ με 18-55 , 55-200 DA LA κάνει 650 ευρώ περιπου στα μαγαζιά που είναι πολύ καλή τιμή, αλλα χωρίς αξιοπιστία πως να την επιλέξεις... Υπέροχη εικόνα όμως σε όσα samples είδα με αυτούς τους φακούς.

albatross
05-11-09, 21:09
Για τις olympus όμως ο 4:3 αισθητήρας δίνει και καλύτερο detail. Τί είναι προτιμότερο να έχουμε και να χάνουμε ; detail ή low noise ;

Γιατί δίνει καλύτερο detail; :hmm:

Veldrin
05-11-09, 21:16
Γιατί δίνει καλύτερο detail; :hmm:


Λόγω pixel density σε πιό συμπιεσμένο φορμά. Και την ερώτηση την εννοώ έτσι ; δεν είναι ειρωνική ! :)

albatross
05-11-09, 21:30
Λόγω pixel density σε πιό συμπιεσμένο φορμά. Και την ερώτηση την εννοώ έτσι ; δεν είναι ειρωνική ! :)

Mα δεν την εξέλαβα ως ειρωνική... απλώς αυτό που είπες δεν το ήξερα. Απ' ότι ξέρω το μεγάλο pixel density -->περισσότερος θόρυβος-->λιγότερο detail.
Anyway όπως και να χει... εγώ θα διάλεγα το μεγαλύτερο αισθητήρα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλους τρέχουν τα σάλια για full frame.

mob
05-11-09, 21:38
επειδή ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι το θέμα αυτό, την μάρκα φωτογραφικής μηχανής την παντρεύεσαι
τα περαιτέρω του σώματος μήπως θα πρέπει να σε προβληματίζουν, και εξηγούμε,

το σώμα είναι το ένα μέρος της αγοράς μια ψηφιακής μηχανής, μετά και αν ασχοληθείς θα ακολουθήσουν
φλας, φακοί, και λοιπά ματζαφλαράκια, τα οποία θα διατηρηθούν όταν αντικαταστήσεις το σώμα με ένα νεότερο

με αυτό το σκεπτικό, δύο είναι οι μεγάλες σχολές-ομάδες Nikon και Canon οπότε θα πρότεινα να επικεντρωθείς σε αυτές

Veldrin
05-11-09, 21:38
Mα δεν την εξέλαβα ως ειρωνική... απλώς αυτό που είπες δεν το ήξερα. Απ' ότι ξέρω το μεγάλο pixel density -->περισσότερος θόρυβος-->λιγότερο detail.
Anyway όπως και να χει... εγώ θα διάλεγα το μεγαλύτερο αισθητήρα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλους τρέχουν τα σάλια για full frame.


Το full frame όμως δεν αντισταθμίζεται απο το να βάλεις έναν φακό 9-18mm πχ ; Απο εκεί που παλιότερα σε μια 35μμ μηχανή δούλευες έναν 50μμ θα είναι ακόμα καλύτερα απο το πως έβγαζες φωτογραφίες παλιά. Η παίζει ρόλο και κάπου αλλού εκτός απο το εύρος ; Οσο για το 4/3 και το θέμα του full frame βγάζει μικρότερους φακούς σε mm γι αυτό τον λόγο, πχ ο 14-42 ίδιος με τον 18-70 σχεδόν κτλ οπότε πάλι γυρνάμε στα ίδια... Τα χω μπλέξει

mob
05-11-09, 21:40
....Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλους τρέχουν τα σάλια για full frame.

που να δεις τα δικά μου :p

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το full frame όμως δεν αντισταθμίζεται απο το να βάλεις έναν φακό 9-18mm πχ ; Απο εκεί που παλιότερα σε μια 35μμ μηχανή δούλευες έναν 50μμ θα είναι ακόμα καλύτερα απο το πως έβγαζες φωτογραφίες παλιά. Η παίζει ρόλο και κάπου αλλού εκτός απο το εύρος ; Οσο για το 4/3 και το θέμα του full frame βγάζει μικρότερους φακούς σε mm γι αυτό τον λόγο, πχ ο 14-42 ίδιος με τον 18-70 σχεδόν κτλ οπότε πάλι γυρνάμε στα ίδια... Τα χω μπλέξει

κάνεις λάθος νομίζω .... εν αρχή ο αισθητήρας, μετά οι φακοί και τέλος τα λοιπά παρελκόμενα

Veldrin
05-11-09, 21:42
επειδή ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι το θέμα αυτό, την μάρκα φωτογραφικής μηχανής την παντρεύεσαι
τα περαιτέρω του σώματος μήπως θα πρέπει να σε προβληματίζουν, και εξηγούμε,

το σώμα είναι το ένα μέρος της αγοράς μια ψηφιακής μηχανής, μετά και αν ασχοληθείς θα ακολουθήσουν
φλας, φακοί, και λοιπά ματζαφλαράκια, τα οποία θα διατηρηθούν όταν αντικαταστήσεις το σώμα με ένα νεότερο

με αυτό το σκεπτικό, δύο είναι οι μεγάλες σχολές-ομάδες Nikon και Canon οπότε θα πρότεινα να επικεντρωθείς σε αυτές

Απο αυτό που λές και επειδή είμαι παντρεμένος με τη "λάθος" αναλογική γυναίκα (Olympus) είναι σα να ακούω μια φωνή στο κεφάλι μου να μου λέει "Παρε την Ε-30, βλάκα!" :lol:

EDIT : Μιλάω για το εστιακό εύρος, αφού οι αναλογικές SLR ήταν by default αυτό που λέμε τώρα full frame. Μια four thirds με 9-18 αν χρειαζόνταν θα έχει μεγαλύτερο εύρος απο μια full frame με έναν κλασσικό κοινό 50μμ φακό.

Δε νομίζω οτι το full frame παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα της εικόνας παρα μόνο στο εύρος, ή έχω λάθος εδώ ;

mob
05-11-09, 21:43
Απο αυτό που λές και επειδή είμαι παντρεμένος με τη "λάθος" αναλογική γυναίκα (Olympus) είναι σα να ακούω μια φωνή στο κεφάλι μου να μου λέει "Παρε την Ε-30, βλάκα!" :lol:

αν έχεις παρελκόμενα να τα παντρέψεις τότε μάλλον καλά λέει .... ή φωνή :lol:

και αυτό το λέω μετά γνώσης, ακόμα και αν είμαι δηλωμένος Nikonian :p

albatross
05-11-09, 21:49
Δε νομίζω οτι το full frame παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα της εικόνας παρα μόνο στο εύρος, ή έχω λάθος εδώ ;

Αν δεν έπαιζε ρόλο στην ποιότητα της εικόνας τότε οι compact θα είχαν ίδια ποιότητα με τις SLR.

@ ADSLgr.com All rights reserved.