PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

harris
23-11-09, 02:50
http://harris.xanthopoulos.gr/index.php?id=843
Αυτή μου θυμίζει ένα γατάκι που είχα κάποτε με μπλε μάτια. Εκτός αν μένεις στην πολυκατοικία μου, δεν την ξέρεις... άσε που η φωτογραφία είναι ΠΟΛΥ παλιά :p

Rama
23-11-09, 14:03
Μάλλον πρέπει να φτιάξουμε ένα thread για να ανεβάζουμε τις καλλιτεχνίες μας :hmm: ή να μεταφέρουμε κάπου αλλού αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=277057) που υπάρχει στο linux section.

mrsaccess
23-11-09, 22:38
Αν δεν κάνω λάθος ο φωτογράφος τώρα στο Next Top Model τραβάει με 500D με το kit φακό! :rofl:

Αχ, θέλω και’γω να τραβάω μοντέλα! :p :p

Rama
24-11-09, 01:20
Ερώτηση για παλιούς φακούς: Ο πατέρας μου έχει μία αρκετά παλιά minolta slr και 3 πολύ καλούς φακούς. Ξέρω ότι η minolta αγοράστηκε από την sony και κάποιοι φακοί παίζουν στις Sony α αλλά όλοι μιλανε για αυτούς που έχουν AF. Οι δικοί μας δεν έχουν κάτι τέτοιο (προφανώς δεν μας ενοχλεί αυτό).
Ψάχνω να βρω αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κάποια dslr όπως είναι ή με κάποιο αντάπτορα, αλλά δεν βγάζω άκρη. Οι φακοί είναι οι παρακάτω:
1. MD ROKKOR 50 mm 1:1.2 MINOLTA φ 55 mm
2. MD MINOLTA CELTIC 135 mm 1:2.8 φ 55 mm
3. MC W.ROKKOR-HG 1:2.8 mm φ 35mm

ardi21
25-11-09, 17:56
Βασικα αυτο που λεει ο Rama μ'ενδιαφερει και μενα.

Ο father εχει αναλογικη (παρα πολυ καλη και πανακριβη στην εποχη της) Canon με φακους φιλτρα κτλ κτλ.

Οι φακοι μπορουν να χρησσιμοποιηθουν σε μια συγχρονη Canon dslr?

Πολυ καλο για να ειναι αληθινο ετσι?:p

ipo
25-11-09, 18:13
Ο father εχει αναλογικη (παρα πολυ καλη και πανακριβη στην εποχη της) Canon με φακους φιλτρα κτλ κτλ.
Τελικά σε κάθε σπίτι υπάρχει από μία καλή SLR 135mm... Κι εγώ έχω προίκα από τον πατέρα μία Nikkormat, αλλά χαλάει συνεχώς το κλείστρο (2 φορές έδωσα από 50€ για επισκευή) και το πήρα απόφαση να την ξεχάσω, παρά τους 2 φοβερούς φακούς (κι έναν μέτριο) που τη συνοδεύουν. Ακόμα κοιτάω τις φωτογραφίες που έχω βγάλει με αυτή και ενθουσιάζομαι με την ποιότητα.

Αν όμως δεν ασχολείσαι με σκοτεινό θάλαμο και η ζωή σου είναι κοντά στον υπολογιστή, τότε είναι περασμένα μεγαλεία. Ποιος πληρώνει και περιμένει να εμφανιστεί και να εκτυπωθεί το φιλμ για να έχει μερικές εκτυπώσεις, ενώ μπορεί να κάνει άμεσα ό,τι θέλει με το ψηφιακό μέσο...;

mrsaccess
25-11-09, 18:20
Βασικα αυτο που λεει ο Rama μ'ενδιαφερει και μενα.

Ο father εχει αναλογικη (παρα πολυ καλη και πανακριβη στην εποχη της) Canon με φακους φιλτρα κτλ κτλ.

Οι φακοι μπορουν να χρησσιμοποιηθουν σε μια συγχρονη Canon dslr?

Πολυ καλο για να ειναι αληθινο ετσι?:p
Αν η μηχανή είναι από το '87 και μετά, νομίζω, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η Canon κάποια στιγμή (μάλλον το 1987) έφτιαξε το πρότυπο EF για τους φακούς της και από τότε όλες οι Canon παίρνουν EF φακούς. Οι DSLR με crop sensor παίρνουν επιπλέον φακούς EF-S.

Βασικά δες αν ο φακός λέει κάπου (στο μπροστινό δαχτυλίδι συνήθως, γύρω από το γυαλί) EF. Αν ναι τότε δουλεύει μια χαρά. Έχω ένα τέτοιο φακό από το 1990 περίπου και λειτουργεί μια χαρά!

ipo
25-11-09, 18:27
Υπάρχουν προσαρμογείς για την εφαρμογή παλαιών φακών σε νέες μηχανές, αλλά έχω ακούσει ότι ρίχνουν την ποιότητα.

ardi21
25-11-09, 18:48
Παιδια ευχαριστω θα κοιταξω αν γραφει αυτο ο φακος... Αν και νομιζω οτι ειναι πιο παλια.

Καλα αν μπαινουν ευκολα παω για μια 500D...

Αν δεν μπαινει οι προσαρμογεις ριχνουν πολυ την ποιοτητα ipo? Δηλαδη δεν αξιζει καθολου?

Για την ιστορια αυτη την μηχανη την ειχε παρει απο το εξωτερικο (Τζεντα) και εδω Ελλαδα πραγματικα εκανε μια περιουσια.

Απλα του ειχε πεσει κατω και ειχε χαλασει ο εσωτερικος φωτομετρητης και δεν μπορουσε ν'αλλαχτει (η κοστιζε παρα πολυ δεν θυμαμαι) και απο τοτε δεν την πολυχρησιμοποιουσε γιατι του την εσπαγε ο εξωτερικος που ειχε παρει.

Τωρα πλεον δεν την χρησιμοποιει καθολου..

ipo
25-11-09, 18:58
Αν δεν μπαινει οι προσαρμογεις ριχνουν πολυ την ποιοτητα ipo? Δηλαδη δεν αξιζει καθολου?
Δεν έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν ξέρω.

ardi21
25-11-09, 18:59
Μαλλον ειμαι ατυχος. Και οι 3 φακοι γραφουν CANON LENS FD. Πουθενα ES.

Mονο ο 50αρης γραφει και S.S.C με κοκκινα γραμματα.

Κριμα:(

mrsaccess
25-11-09, 19:03
Παιδια ευχαριστω θα κοιταξω αν γραφει αυτο ο φακος... Αν και νομιζω οτι ειναι πιο παλια.

Καλα αν μπαινουν ευκολα παω για μια 500D...

Αν δεν μπαινει οι προσαρμογεις ριχνουν πολυ την ποιοτητα ipo? Δηλαδη δεν αξιζει καθολου?

Για την ιστορια αυτη την μηχανη την ειχε παρει απο το εξωτερικο (Τζεντα) και εδω Ελλαδα πραγματικα εκανε μια περιουσια.

Απλα του ειχε πεσει κατω και ειχε χαλασει ο εσωτερικος φωτομετρητης και δεν μπορουσε ν'αλλαχτει (η κοστιζε παρα πολυ δεν θυμαμαι) και απο τοτε δεν την πολυχρησιμοποιουσε γιατι του την εσπαγε ο εξωτερικος που ειχε παρει.

Τωρα πλεον δεν την χρησιμοποιει καθολου..
Αν δεν έχει EF mount τότε δύσκολα τα πράγματα. Το παλαιότερο mount της Canon είναι το FD, πέρα του ότι χρειάζεται adapter είναι κακή λύση. Είτε δεν θα μπορείς να εστιάσεις μακρυά είτε θα καταφύγεις σε adapter με οπτικά στοιχεία που ρίχνει την ποιότητα. Γενικά δεν αξίζει.

ardi21
25-11-09, 19:07
Αν δεν έχει EF mount τότε δύσκολα τα πράγματα. Το παλαιότερο mount της Canon είναι το FD, πέρα του ότι χρειάζεται adapter είναι κακή λύση. Είτε δεν θα μπορείς να εστιάσεις μακρυά είτε θα καταφύγεις σε adapter με οπτικά στοιχεία που ρίχνει την ποιότητα. Γενικά δεν αξίζει.


Μαλλον ειμαι ατυχος. Και οι 3 φακοι γραφουν CANON LENS FD. Πουθενα ES.

Mονο ο 50αρης γραφει και S.S.C με κοκκινα γραμματα.

Κριμα:(

Φτου...

Rama
25-11-09, 19:11
Παιδία για Minolta κανείς; Η φωτογραφική που αναφέρω στο προηγούμενο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3171774&postcount=754) είναι μία Minolta srt 101 (διαπίστωσα ότι είναι πολύ παλιά) και από μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα μόνο ένα site που ο τυπάς τοποθετεί MD φακούς σε αρκετές σύγχρονες canon αλλά για να το κάνει αυτό τους πετάει λίγο τα μάτια έξω!!! Κάτι σε φλάτζα - ανταπτοράκι δεν υπάρχει;

mrsaccess
25-11-09, 19:36
Η wikipedia λέει πως το MD mount σταμάτησε να χρησιμοποιείται το 1983. Κοίτα, imho μπορεί να λέμε πως ένας καλός φακός κρατάει για πάντα αλλά μέσα σε 20-30 χρόνια αλλάζει και η τεχνολογία του φακού, από τα υλικά των οπτικών στοιχείων του και τις μεθόδους (και άρα ακρίβεια) παρασκευής έως τα μηχανικά μέρη (autofocus κλπ). Σήμερα αυτοί οι φακοί μπορεί να είναι συγκρίσιμοι ή και χειρότεροι οπτικά από τους kit φακούς.

Αυτό που ψάχνεις μάλλον είναι αυτό: http://www.amazon.com/Minolta-lens-Canon-mount-adapter/dp/B000YD77KE
Έχει εξαντληθεί στο amazon αλλά θα υπάρχει αλλού. Λογικά δεν θα έχεις autofocus, έτσι; Τα μικρά viewfinder των μικρών DSLR (πχ 500D, D5000) δεν είναι ότι καλύτερο για manual focus.

Veldrin
25-11-09, 19:37
Παιδία για Minolta κανείς; Η φωτογραφική που αναφέρω στο προηγούμενο post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3171774&postcount=754) είναι μία Minolta srt 101 (διαπίστωσα ότι είναι πολύ παλιά) και από μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα μόνο ένα site που ο τυπάς τοποθετεί MD φακούς σε αρκετές σύγχρονες canon αλλά για να το κάνει αυτό τους πετάει λίγο τα μάτια έξω!!! Κάτι σε φλάτζα - ανταπτοράκι δεν υπάρχει;


το έψαξα λίγο στο google και αρκετοί είχαν την ίδια απορία με σένα. Δυστυχώς όμως τα νέα δεν είναι καλα :/ Το MD φορματ έχει εγκαταλειφθεί απο τη Μινόλτα απο το 1985 ! Συνεπώς στις σύγχρονες Sony είναι αδύνατο να μπεί ο φακός as-is με μόνο το θέμα του magnification. Υπάρχουν έτοιμοι adapters (τους οποίους δεν τους έχω εντοπίσει ελλάδα) όμως λεει οτι θέτουν περιορισμούς στη χρήση των modes και δεν θα έχεις autofocus + οτι χάνεις 1-2 stops φωτισμού. Κοινώς τζίφος

Rama
25-11-09, 22:26
Άρα νομίζω η καλύτερη λύση είναι αν υπάρχει ενδιαφέρον από τον father αγορά νέας canon dslr και ίσως να το ψάξω για τον μετατροπέα που βρήκε ο mrsaccess σαν πιθανό + ... Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

harris
26-11-09, 14:50
Φτου...

Ποια μηχανή έχει ο πατέρας σου;

ardi21
27-11-09, 01:21
Ποια μηχανή έχει ο πατέρας σου;

Θα σου πω αυριο :)

Τωρα ειδα οτι η D60 επεσε στα 290 ευρω (http://www.skroutz.gr/s/45788/Nikon-D60-Kits.html) μαζι με τον 18-55...

Ειναι πολυ καλη περιπτωση για entry dslr η μου φαινεται?

Veldrin
27-11-09, 09:43
Για 18-55 χωρίς VR πάντα είναι γύρω στα 30-40 ευρώ φθηνότερη απο ότι είχε πριν. Κατα τα αλλα σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει και εναλλακτική. Προσωπικά θα κοιτούσα σε τι τιμή θα μου άφηναν το σώμα σκέτο, και θα έβαζα επάνω τον 18-55 VR η ακόμα 18-105 με VR να ξενιάσω πολλά χρονια και πρώτος μάγκας.

ardi21
27-11-09, 13:38
Προσωπικά θα κοιτούσα σε τι τιμή θα μου άφηναν το σώμα σκέτο, και θα έβαζα επάνω τον 18-55 VR η ακόμα 18-105 με VR να ξενιάσω πολλά χρονια και πρώτος μάγκας.

Ετσι περιπου το βλεπω και 'γω.

Θα τους ρωτησω αν κανουν κατι τετοιο γιατι στο site τους δεν εχουν το σωμα σκετο...

Ετσι πληροφοριακα ποιον 15-105 (η 15-150 π.χ) προτεινετε? Τον κλασσικο απο Nikon?

........Auto merged post: ardi21 πρόσθεσε 52 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ποια μηχανή έχει ο πατέρας σου;

Canon F-1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_F-1) αλλα χωρις το εξτρα πραγματακι που εχει στα δεξια

Veldrin
27-11-09, 17:37
ardi21 , αν πας για 18-105 τοτε ναι, τον Nikon DX VR, και είναι υπερ-αρκετός για D60. Να σκεφτείς οτι αυτός ο φακός είναι ο standard lens της D90 που κάνει 600 ευρώ παραπάνω.

ipo
27-11-09, 17:45
ardi21 , αν πας για 18-105 τοτε ναι, τον Nikon DX VR, και είναι υπερ-αρκετός για D60. Να σκεφτείς οτι αυτός ο φακός είναι ο standard lens της D90 που κάνει 600 ευρώ παραπάνω.
Μην σχετίζετε την ποιότητα του φακού με την ποιότητα του σώματος. Ο καλός φακός αποδίδει σε όλα τα σώματα και ο κακός φακός μειώνει την ποιότητα του αποτελέσματος ανεξαρτήτως αισθητήρα. Κανένας φακός δεν είναι πολύς για μία φωτογραφική μηχανή.

Ο μόνος λόγος που στα kit πιο ακριβών ερασιτεχνικών μηχανών, υπάρχουν πιο ακριβοί φακοί, είναι επειδή οι αγοραστές τους είναι διατεθειμένοι να δώσουν περισσότερα χρήματα. Αντιθέτως στις χαμηλότερης τιμής entry level (300€) ο αγοραστής κοιτάει πρώτα τα χρήματα και μετά την ποιότητα.

Veldrin
27-11-09, 17:55
Μην σχετίζετε την ποιότητα του φακού με την ποιότητα του σώματος. Ο καλός φακός αποδίδει σε όλα τα σώματα και ο κακός φακός μειώνει την ποιότητα του αποτελέσματος ανεξαρτήτως αισθητήρα. Κανένας φακός δεν είναι πολύς για μία φωτογραφική μηχανή.

Ο μόνος λόγος που στα kit πιο ακριβών ερασιτεχνικών μηχανών, υπάρχουν πιο ακριβοί φακοί, είναι επειδή οι αγοραστές τους είναι διατεθειμένοι να δώσουν περισσότερα χρήματα. Αντιθέτως στις χαμηλότερης τιμής entry level (300€) ο αγοραστής κοιτάει πρώτα τα χρήματα και μετά την ποιότητα.



Ναι σίγουρα ισχύει, απλα αυτό που θέλω να πώ είναι οτι επάνω στην D60 θα είναι υπεραρκετός αυτός ο φακός αφού είναι πάνω απο τους 18-55 και 55-200 ποιοτικά κατασκευαστικά. Θα ξενοιάσει για αρκετό καιρό και θα τον κρατήσει, γιατί αργότερα θα μπορεί να σταθεί και σε ένα ποιοτικότερο σώμα. Γι αυτό και το παράδειγμα με την D90. Έτσι κι αλλιώς όλοι πωλούνται και standalone.

ardi21
27-11-09, 19:40
Εφαγα το πρωτο χ παντως αφου το ενα καταστημα μου ειπε οτι ειναι πακετο προσφορας και δεν πωλειται ξεχωριστα το σωμα... Υποθετω οτι σε ολα ετσι θα ειναι.

Εχω 2-3 ερωτησουλες:

1) Ο VR σε σχεση με τον απλο ειναι πολυ καλυτερος? Αυτος του πακετου δηλαδη θα ειναι χαλια?
2) Αν παρω το πακετακι με τον 18-55 τελικα ειναι καλη ιδεα να παρω και ενα 55-200 π.χ?
3) Αν οχι τοτε ποιος θα ηταν καλη αγορα για δευτερος φακος?
4) Ποιες αλλες μαρκες ειναι αξιολογες διοτι απ'οτι βλεπω η Nikon βαραει στ'αυτια...

Μα σημειωσω οτι δεν ειχα αλλη dslr ποτε και μαλλον οτι και να παρω θα μου φανει καλο:p Θελω να πω οτι δεν ειναι αναγκη να παρω τα top τωρα στην αρχη.

ipo
27-11-09, 19:49
Και 290€ να πάρεις το σώμα με τον απλό φακό δεν είναι κακή τιμή, με βάση τη σημερινή αγορά. Εγώ λέω να ξεκινήσεις με αυτό το πακέτο και στο μέλλον βλέπεις αν θα πάρεις καλύτερο φακό σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις ή κάποιον άλλο zoom. Αν πας καμία φωτοβόλτα με άλλους, μπορείς να δοκιμάσεις τους φακούς τους στη μηχανή σου και να δεις αν σου αρέσει κάποιο από τα αποτελέσματα.

Η σημαντικότερη αιτία που οι Nikon φακοί είναι ακριβότεροι από τους αντίστοιχους άλλων εταιρειών είναι το ενσωματωμένο σύστημα σταθεροποίησης που σου δίνει 2 έως 3 στοπ επιπλέον. Πολύ σημαντικό. Ακόμα και οι Sigma/Tamron φακοί με τέτοια συστήματα είναι επίσης ακριβοί. Άλλα πλεονεκτήματα έχουν να κάνουν με την ποιότητα κατασκευής και το είδος των κρυστάλλων.

Η πράξη δείχνει ότι σε φωτογραφικές εξορμήσεις είναι ταλαιπώρια (:p) το να αλλάζεις φακούς. Οι περισσότερες λήψεις γίνονται με έναν, οπότε ένας 18-105mm ή 16-85mm θα ήταν πολύ καλή επιλογή.

ardi21
27-11-09, 21:17
Mαλιστα... Απ'οτι φαινεται πρεπει να τα σκασω τελικα για καλο φακο 18-105 αφου δεν βρισκω και φτηνα μονο το σωμα και αυτος ειναι που θα χρησιμοποιω στο 90% των περιπτωσεων.

Και στο e-bay παντως απ'οτι βλεπω ιδιες τιμες υπαρχουν...

ipo
27-11-09, 21:45
Εγώ λέω να μη δώσεις πολλά χρήματα στην αρχή. Πάρε τη Nikon D60 με τα 290 ευρώ και τον απλό φακό. Μετά από μερικούς μήνες θα ξέρεις αν θέλεις κάτι παραπάνω, τι είναι αυτό συγκεκριμένα, ώστε να κάνεις τη σωστότερη αγορά και κυρίως θα δεις πόσο σου αρέσει η συγκεκριμένη ενασχόληση. Έτσι θα εκτιμήσεις καλύτερα, αν αξίζει να επενδύσεις ακόμα περισσότερα χρήματα στη φωτογραφία, διότι δυστυχώς σαν χόμπι είναι ακριβό.

Επίσης έχε τα μάτια σου ανοικτά για προσφορές. Πριν από κανένα χρόνο έδιναν τη Nikon D40 με τον 18-55mm και ένα τηλεφακό (νομίζω 55-200mm) όλα σε πακέτο με 300€ στη media markt. Όποιος το πήρε έκανε καλή επένδυση. Μπορεί φέτος να κάνουν αντίστοιχη προσφορά με την D60.

ardi21
27-11-09, 21:55
Εγώ λέω να μη δώσεις πολλά χρήματα στην αρχή. Πάρε τη Nikon D60 με τα 290 ευρώ και τον απλό φακό. Μετά από μερικούς μήνες θα ξέρεις αν θέλεις κάτι παραπάνω, τι είναι αυτό συγκεκριμένα, ώστε να κάνεις τη σωστότερη αγορά και κυρίως θα δεις πόσο σου αρέσει η συγκεκριμένη ενασχόληση. Έτσι θα εκτιμήσεις καλύτερα, αν αξίζει να επενδύσεις ακόμα περισσότερα χρήματα στη φωτογραφία, διότι δυστυχώς σαν χόμπι είναι ακριβό.

Επίσης έχε τα μάτια σου ανοικτά για προσφορές. Πριν από κανένα χρόνο έδιναν τη Nikon D40 με τον 18-55mm και ένα τηλεφακό (νομίζω 55-200mm) όλα σε πακέτο με 300€ στη media markt. Όποιος το πήρε έκανε καλή επένδυση. Μπορεί φέτος να κάνουν αντίστοιχη προσφορά με την D60.

Xμμμ ειναι και αυτο μια καλη λυση.

Παντως ειναι καλυτερη κινηση απο το να παω στην superzoom FZ38 (http://www.dpreview.com/news/0907/09072704panafz38.asp) ετσι?

Ξερω οτι ειναι διαφορετικη κατηγορια αλλα γενικα απο αποψη αγορας ρωταω και με το δεδομενο οτι τοοοσο μεγαλο zoom δεν το χρειαζομαι. Απλα το σκεφτομουν διοτι ηταν μια οικονομικη λυση και με καλη ποιοτητα για αρχαριο.

ipo
27-11-09, 22:07
Παντως ειναι καλυτερη κινηση απο το να παω στην superzoom FZ38 (http://www.dpreview.com/news/0907/09072704panafz38.asp) ετσι?
Ξερω οτι ειναι διαφορετικη κατηγορια αλλα γενικα απο αποψη αγορας ρωταω και με το δεδομενο οτι τοοοσο μεγαλο zoom δεν το χρειαζομαι. Απλα το σκεφτομουν διοτι ηταν μια οικονομικη λυση και με καλη ποιοτητα για αρχαριο.
Εννοείται ότι δεν παίρνεις dslr like compact. Είναι πολύ εύχρηστες και ελαφρύτερες, με καλή ποιότητα, αλλά είναι χειρότερες από τις φτηνές dslr όσον αφορά στην ποιότητα της φωτογραφίας. Στο θέμα των δυνατοτήτων ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση.

Έχω πρόσφατο παράδειγμα από ένα φίλο που είναι πολύ καλός ερασιτέχνης φωτογράφος (έχει ταλέντο ο τύπος). Έδωσε 500€ για μία πολύ καλή dslr like compact και μετά από 1 χρόνο χρήσης μετάνιωσε τα χρήματα που έδωσε. Τελικά την πούλησε για να πάρει dslr.

mrsaccess
27-11-09, 22:27
Βασικά μια καλή compact μπορεί να έχει περισσότερες δυνατότητες από μια μικρή DSLR αλλά δεν πειράζει τόσο γιατί συνήθως είναι λιγότερο προσβάσιμες και επιπλέον που πας χωρίς οπτικό σκόπευτρο και phase detect autofocus ρε Καραμήτρο; :p

ardi21
27-11-09, 23:32
Στην μεση βεβαια μπαινει και η compact Canon G11 αλλα ειναι πιο ακριβη (αν και στο ebay την βρισκω 360 ευρο) και δεν εχω ακουσει και φοβερα σχολια σε σχεση με την παλιοτερη G10... Αυτο το f2.8 του φακου λενε οτι δεν ειναι καλο. Γιατι ρε παιδια τι τους εκανε?:p

Δεν ξερω απο το ενα παω στο αλλο:hmm:

mrsaccess
27-11-09, 23:54
Η σειρά G της Canon δεν έχει τυχαία το G, είναι το G-spot για κάθε λάτρη της φωτογραφίας.

Πάρε σύγκριση Hasselblad H2 με πλάτη PhaseOne P45+ (40.000$) με Canon G10 (500$) και κλάψε:
http://luminous-landscape.com/reviews/kidding.shtml

Μια G θα βγάζει στάνταρ καλές φωτογραφίες ωστόσο μια DSLR μπορεί να βγάλει καλύτερες. Απλά την G μπορείς να την έχεις μαζί σου πιο συχνά και φυσικά ισχύει πως η καλύτερη μηχανή στο τέλος είναι αυτή που έχεις μαζί σου όταν βρεις το τέλειο φως! :p :p

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Btw, η G3 μου είχε features που δεν είχε στην εποχή της η Canon 350D όπως second curtain sync, spot meter και intervalometer. Intervalometer δεν έχει ούτε η τωρινή 500D (6 χρόνια μετά). :worthy:

Rama
28-11-09, 00:01
Αν θες μία γνώμη ενός αρχάριου:
Πρόσφατα μπήκα και εγώ στην διαδικασία της αγοράς με σκοπό να ασχοληθώ και να δω αν μου αρέσει "το άθλημα". Πήγαινα καρφωτός για entry level dslr, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι με τον μηδαμινό ελεύθερο χρόνο που έχω η dslr θα βγαίνει από την θήκη μία φορά στις δυο βδομάδες!
Τελικά αγόρασα μία full manual compact/prosumer (*) για να παίξω και να μάθω μερικά concepts για αρχή. Η διαφορά είναι ότι την έχω σχεδόν πάντα μαζί μου γιατί ... είναι compact! Σε ~2 μήνες πρέπει να έχω βγάλει κοντά στις 1000 φωτογραφίες, άλλες για να πειραματιστώ, άλλες γιατί έπαιζε κάποιο event, άλλες γιατί απλά βρέθηκα κάπου και είχα φωτογραφική μηχανή και μου άρεσε κάτι που είδα!
Φυσικά έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά μία dslr φίλου (nikon D40 από την προσφορά του mediamarkt :P ) δεν συγκρίνονται όχι μόνο στην ποιότητα και τις δυνατότητες αλλά και στην αίσθηση. O mrsaccess έχει δίκιο όταν μιλάει για προσβασιμότητα. Το πιο απλό παράδειγμα είναι το manual focus της compact που γίνεται με ένα ροδάκι/joystick αντί για δαχτυλίδι πάνω στον φακό.
Παρόλα αυτά οι manual ρυθμίσεις της compact δίνουν αρκετό περιθώριο για πειραματισμό αλλά και για να μάθεις να βγάζεις αυτό που θες όπως το θες και όχι όπως θέλει το auto mode ;)

Οπότε πριν αγοράσεις σκέψου και το αν θα την χρησιμοποιήσεις ή αν θα μένει στο ράφι λόγο όγκου και ευαισθησίας.

* Αγόρασα την Canon SX200 IS με 280€ . Θεώρησα ότι παραπάνω λεφτά αξίζει να δώσω μόνο για dlsr. Έχω χρησιμοποιήσει (πολύ λίγο) και G10 και έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά 400€ δεν τα δίνω για compact/prosumer...

........Auto merged post: Rama πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με πρόλαβε ...

ardi21
28-11-09, 00:26
Μια G θα βγάζει στάνταρ καλές φωτογραφίες ωστόσο μια DSLR μπορεί να βγάλει καλύτερες. Απλά την G μπορείς να την έχεις μαζί σου πιο συχνά και φυσικά ισχύει πως η καλύτερη μηχανή στο τέλος είναι αυτή που έχεις μαζί σου όταν βρεις το τέλειο φως! :p :p


Αν θες μία γνώμη ενός αρχάριου:
Πρόσφατα μπήκα και εγώ στην διαδικασία της αγοράς με σκοπό να ασχοληθώ και να δω αν μου αρέσει "το άθλημα". Πήγαινα καρφωτός για entry level dslr, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι με τον μηδαμινό ελεύθερο χρόνο που έχω η dslr θα βγαίνει από την θήκη μία φορά στις δυο βδομάδες!
Τελικά αγόρασα μία full manual compact/prosumer (*) για να παίξω και να μάθω μερικά concepts για αρχή. Η διαφορά είναι ότι την έχω σχεδόν πάντα μαζί μου γιατί ... είναι compact! Σε ~2 μήνες πρέπει να έχω βγάλει κοντά στις 1000 φωτογραφίες, άλλες για να πειραματιστώ, άλλες γιατί έπαιζε κάποιο event, άλλες γιατί απλά βρέθηκα κάπου και είχα φωτογραφική μηχανή και μου άρεσε κάτι που είδα!

Αυτο ακριβως σκεφτομαι και 'γω.

Οτι μια μικροτερου ογκου θα την χαρω σιγουρα πιο πολυ. Αφου και για καφε στο Θησειο να παω θα την παρω μαζι μου να βγαλω το πλακοστρωτο π.χ... Ενω την dslr δυσκολα να την κουβαλαω.

Δεν ειναι τοσο θεμα χρονου (εχω προς το παρον αλλα ελπιζω να μην εχω στο μελλον και να βρω επιτελους μια δουλεια:p) αλλα ογκου

Και τα 360 που την βρισκω απο ebay δεν ειναι και παρα πολλα νομιζω:hmm:

Σιγουρα οι τιμες Ελλαδα ειναι απαγορευτικες.

@mrsaccess
Kαλα δεν εχω δει πιο ζωντανη φωτογραφια απο αυτην με την Hasselblad H2... Respect στα χρωματα αλλα και στα χρηματα:lol:

mrsaccess
28-11-09, 00:46
Εεεε; Ο τύπος κατέληξε πως μέχρι Α3 εκτύπωση είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις τη Hasselblad από τη G10! :crazy:

Φυσικά μια σοβαρή compact δεν είναι εντελώς μικρή ούτε χωράει απαραίτητα σε τσέπη.

ipo
28-11-09, 00:49
Αν και όχι πολύ παλιά ήμουν υπέρ των dslr like compact (κάπου χαμένη στο νήμα είναι η κουβέντα που μου τη λένε οι άλλοι :p), όταν ακούω κάποιον να θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία και όχι "να βγάλει καλές φωτογραφίες" προτείνω πάντα μία χαμηλής τιμής dslr (nikon d60 αυτή την εποχή). Διότι τα περιθώρια δημιουργίας, παραμετροποίησης και πειραματισμού με μία dslr είναι πολύ μεγαλύτερα σε σχέση με μία καλή compact (300 ευρώ αμφότερες).

Αν όμως κάποιος θέλει απλά πολύ καλές φωτογραφίες στις διακοπές ή οπουδήποτε αλλού, τότε η compact είναι μονόδρομος λόγω ευκολίας μεταφοράς και ευχρηστίας στα αυτόματα προγράμματα.

ardi21
28-11-09, 00:50
Εεεε; Ο τύπος κατέληξε πως μέχρι Α3 εκτύπωση είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις τη Hasselblad από τη G10! :crazy:

Φυσικά μια σοβαρή compact δεν είναι εντελώς μικρή ούτε χωράει απαραίτητα σε τσέπη.

Δεν ξερω σε τι κατεληξε, δεν το διαβασα ολο απλα οι φωτο που ειναι διπλα-διπλα εχουν -μεγαλη- διαφορα στα χρωματα, τουλαχιστον στα ματια μου. Τις g10 ειναι πιο ξεπλυμενα αλλα ενταξει σιγουρα δεν δικαιολογειται η διαφορα τιμης, προφανως...

Στην τσεπη του μπουφαν θα χωρεσει σιγουρα:)

ipo
28-11-09, 00:54
Δεν ξερω σε τι κατεληξε, δεν το διαβασα ολο απλα οι φωτο που ειναι διπλα-διπλα εχουν -μεγαλη- διαφορα στα χρωματα, τουλαχιστον στα ματια μου. Τις g10 ειναι πιο ξεπλυμενα αλλα ενταξει σιγουρα δεν δικαιολογειται η διαφορα τιμης, προφανως...
Κι εγώ βλέπω διαφορά στα χρώματα στο δάσος. Αλλά επειδή διάβασα όλο το κείμενο και είδα ότι άτομα με 30-50 χρόνια επαγγελματικής φωτογράφησης δεν έβγαλαν άκρη, δεν τολμώ να εκφραστώ. :p Άλλωστε και ο τύπος λέει ότι η διαφορά στα χρώματα είναι ζήτημα ερμηνείας του αισθητήρα. Δεν είναι κάτι κακό απαραίτητα, ενώ άλλωστε δεν ξέρουμε ποια από τις δύο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

ardi21
28-11-09, 00:59
Διότι τα περιθώρια δημιουργίας, παραμετροποίησης και πειραματισμού με μία dslr είναι πολύ μεγαλύτερα σε σχέση με μία καλή compact (300 ευρώ αμφότερες).

Οταν λες παραμετροποιησης εννοεις απο την μερια της μηχανης και των περισσοτερων λειτουργειων που εχει σε σχεση με μια πολυ καλη compact ετσι?

Διοτι μετα μπαινουν στην μεση φοτοσοπ κτλ


Κι εγώ βλέπω διαφορά στα χρώματα στο δάσος. Αλλά επειδή διάβασα όλο το κείμενο και είδα ότι άτομα με 30-50 χρόνια επαγγελματικής φωτογράφησης δεν έβγαλαν άκρη, δεν τολμώ να εκφραστώ. :p Άλλωστε και ο τύπος λέει ότι η διαφορά στα χρώματα είναι ζήτημα ερμηνείας του αισθητήρα. Δεν είναι κάτι κακό απαραίτητα, ενώ άλλωστε δεν ξέρουμε ποια από τις δύο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Σωστοτατος.

Στα ματια μου η αριστερη φωτο(της ακριβης μηχανης) ειναι...απιστευτη :)

Ας με συγχωρεσουν οι επαγγελματιες:p

ipo
28-11-09, 01:02
Οταν λες παραμετροποιησης εννοεις απο την μερια της μηχανης και των περισσοτερων λειτουργειων που εχει σε σχεση με μια πολυ καλη compact ετσι?
Σωστά.

mrsaccess
28-11-09, 18:08
Γιατί έχει ψοφήσει τοιουτοτρόπως το νήμα; Καθίστε να σας «φτιάξω» λίγο μιας και μπαίνει ο χειμώνας.

Με την αθάνατη G3:
64963

Για φέρτε τις DSLR σας να τις μετρήσουμε! :p :p

Και μια πιο καλλιτεχνική: http://www.andmarios.com/attachments/dp/untitled.jpg :p

Veldrin
28-11-09, 22:08
Γιατί έχει ψοφήσει τοιουτοτρόπως το νήμα; Καθίστε να σας «φτιάξω» λίγο μιας και μπαίνει ο χειμώνας.

Με την αθάνατη G3:
64963

Για φέρτε τις DSLR σας να τις μετρήσουμε! :p :p

Και μια πιο καλλιτεχνική: http://www.andmarios.com/attachments/dp/untitled.jpg :p


Σ'αγαπάμε

Φανερός Πράκτωρ
28-11-09, 23:52
Και μια πιο καλλιτεχνική: http://www.andmarios.com/attachments/dp/untitled.jpg :p

και η πρώτη, "καλλιτεχνική" είναι :p

ardi21
02-12-09, 16:11
Tελικα μαλλον την G11 με βλεπω να παιρνω..

Θελω να ρωτησω σχετικα με την εγγυηση της Canon.

Ειναι International, European τι ακριβως ειναι? Θα με καλυπτει δηλαδη με την αγορα απο το e-bay εδω στην Ελλαδα?

Η intersys μου ειπε οτι καλυπτει προιοντα που αγοραστηκαν απο εκεινη.

mrsaccess
02-12-09, 16:27
Εφόσον ρώτησες την αντιπροσωπεία και σου απάντησε, τι ρωτάς εμάς; :p :p
Η Intersys καλύπτει λέει μόνο ότι αγοράστηκε από εκείνη. Τα περισσότερα Ελληνικά καταστήματα φωτογραφικών πάντως φέρνουν από το εξωτερικό και δίνουν δική τους εγγύηση.

Btw, η G11 πλησιάζει πολύ επικίνδυνα την 450D με το kit φακό. :-k

ardi21
02-12-09, 16:33
Εφόσον ρώτησες την αντιπροσωπεία και σου απάντησε, τι ρωτάς εμάς; :p :p
Η Intersys καλύπτει λέει μόνο ότι αγοράστηκε από εκείνη. Τα περισσότερα Ελληνικά καταστήματα φωτογραφικών πάντως φέρνουν από το εξωτερικό και δίνουν δική τους εγγύηση.

Btw, η G11 πλησιάζει πολύ επικίνδυνα την 450D με το kit φακό. :-k

Ε σας ρωταω μπας και ξερετε τιποτε αλλο...:sorry:

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να την παρω απο Ελλαδα διοτι την εχουν σχεδον 500 ευρω (ναι ιδια τιμη με την 450D).

Aπο ebay την βρισκω 320 λιρες μαζι με μεταφορικα δηλαδη 360 ευρω.

Με ξενερωσε πολυ αυτο με την εγγυηση τωρα...

Παντως αυτο με τις εγγυησεις πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Δεν παιρνω ρε κυρια Canon -η οποιαδηποτε Canon- προιον απο σενα? Tι παει να πει οτι το πηρα απο το Βουκουρεστι η την Νορμανδια. Πρεπει ολες οι αντιπροσωπειες σου να με καλυπτουν με Παγκοσμια εγγυηση.

mrsaccess
02-12-09, 16:58
Πάντως, οφείλω να πω πως την G3 την είχα πάρει από το fleamarket μεταχειρισμένη (ουσιαστικά καινούργια, το παιδί την είχε φέρει από την Αμερική για να την πουλήσει) και είχα τον ίδιο φόβο καθώς είχα δώσει τότε περίπου 400€.

15.000 κλικ και 6 χρόνια μετά η μηχανή (και η κάρτα μνήμης, sandisk CF 256MB) λειτουργεί μια χαρά αν και η μπαταρία κρατά αρκετά λιγότερο πια.

ipo
02-12-09, 17:00
Παντως αυτο με τις εγγυησεις πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Δεν παιρνω ρε κυρια Canon -η οποιαδηποτε Canon- προιον απο σενα? Tι παει να πει οτι το πηρα απο το Βουκουρεστι η την Νορμανδια. Πρεπει ολες οι αντιπροσωπειες σου να με καλυπτουν με Παγκοσμια εγγυηση.
Έχει κάποια λογική αυτό, διότι η αντιπροσωπεία καθορίζει τις τιμές και έχει προμήθειες από αυτές. Δεν είναι δυνατόν να παρέχει δωρεάν service, αν ο κόσμος αγοράζει από Αγγλία. Δηλαδή να παίρνει τις προμήθειες η αντιπροσωπεία της Αγγλίας και να ξοδεύει ανθρώπινο δυναμικό η αντιπροσωπεία της Ελλάδας.

Veldrin
02-12-09, 17:06
Έχει κάποια λογική αυτό, διότι η αντιπροσωπεία καθορίζει τις τιμές και έχει προμήθειες από αυτές. Δεν είναι δυνατόν να παρέχει δωρεάν service, αν ο κόσμος αγοράζει από Αγγλία. Δηλαδή να παίρνει τις προμήθειες η αντιπροσωπεία της Αγγλίας και να ξοδεύει ανθρώπινο δυναμικό η αντιπροσωπεία της Ελλάδας.


Να πεταχτώ κι εγώ πάντως να πώ οτι η Olympus δίνει worldwide εγγύηση φτάνει να κρατάς το χαρτί της εγγύησης μαζί σου (μην και την αγόρασες στον Άρη) :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.