PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ardi21
10-12-09, 02:34
Τώρα με 200€ δεν παίρνεις φακό... (καλύτερα να μη πω τι παίρνεις γιατι θα φάω ban ):whistle:

Ενας τελειως αρχαριος χρηστης που θελει να παρει μια dslr για ν'αρχισει να παιζει+να μαθαινει ποσα ευρω -κατα την γνωμη σου- πρεπει να διαθεσει για πρωτο φακο (και μηχανη)?

Νομιζω οτι ειμαστε λιγο υπερβολικοι, δεν ειναι ολοι επαγγελματιες ουτε εχουν την τρελη την τρελοτρελα με την φωτογραφια (οχι ακομα τουλαχιστον) και ουτε φυσικα και τα χρηματα...

Το "η 600,700,1000 για φακο η τα υπολοιπα σκουπιδια" δεν νομιζω να εχει μεγαλη δοση αληθειας:hmm:

Επαναλαμβανω για καποιον αρχαριο.

albatross
10-12-09, 03:08
Ακόμα και ο κιτ 18-55 που τον βρίσκεις στα 100 € μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες.
http://www.flickr.com/photos/50943725@N00/3761593459
http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=179&p=2
Σίγουρα επαγγελματικοί δεν είναι... αλλά για ερασιτέχνη μια χαρά είναι.

ardi21
10-12-09, 03:14
Ακόμα και ο κιτ 18-55 που τον βρίσκεις στα 100 € μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες.
http://www.flickr.com/photos/50943725@N00/3761593459
http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=179&p=2
Σίγουρα επαγγελματικοί δεν είναι... αλλά για ερασιτέχνη μια χαρά είναι.

Παρα πολυ ωραιες παρ'ολο που δεν ειμαι μεγαλος φαν των τοπιων.

Αυτα βλεπω και ξερογλυφομαι...

giatros.net
10-12-09, 10:28
Ενας τελειως αρχαριος χρηστης που θελει να παρει μια dslr για ν'αρχισει να παιζει+να μαθαινει ποσα ευρω -κατα την γνωμη σου- πρεπει να διαθεσει για πρωτο φακο (και μηχανη)?

Νομιζω οτι ειμαστε λιγο υπερβολικοι, δεν ειναι ολοι επαγγελματιες ουτε εχουν την τρελη την τρελοτρελα με την φωτογραφια (οχι ακομα τουλαχιστον) και ουτε φυσικα και τα χρηματα...

Το "η 600,700,1000 για φακο η τα υπολοιπα σκουπιδια" δεν νομιζω να εχει μεγαλη δοση αληθειας:hmm:

Επαναλαμβανω για καποιον αρχαριο.



Κάποιος μίλησε για pentax εδώ, σε πληροφορώ οτι κάποτε αυτή η εταιρία καθώς επίσης και η Olympous έφτιαχναν σώματα και φακούς αναφοράς σε πολύ προσιτές τιμές, τώρα μας έχουν τρελάνει στην πλαστικούρα.
Το ίδιο κανουν και CANON, NIKON, με τη διαφορά οτι βγάζουν και σοβαρά μοντέλλα, μόνο που τα έχουν βαφτίσει PRO και χρειάζεται να βγάλεις στο σφυρί το σπίτι σου για να τα αποκτήσεις.:hammered:
Αν όντος κάποιος είναι εραστής της αυτής της τέχνης, σαν αρχάριος μπορεί να αρχίσει με μια ZENITH E, (και δεν θα του στοιχίσει ο κούκος αηδόνι) για να μάθει τι είναι η πραγματική φωτογραφία και όχι πιό μπλιμπλίκι να πατήσει. Και δεν είναι πλαστική.

Από την άλλη μια compact είναι πιο προσιτή σε ένα αρχάριο που δεν έχει την μούρλα και θεωρώ ότι μια ixus είναι αστέρι για τα λεφτά της.

Εν πάσει περιπτώσει να μη ξεχνάμε οτι υπάρχουν πολλοί που πέρνουν μια dslr για να δελεάσουν το αγόρι τους, κλπ. κλπ. :rofl:

........Auto merged post: giatros.net πρόσθεσε 8 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακόμα και ο κιτ 18-55 που τον βρίσκεις στα 100 € μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες.
http://www.flickr.com/photos/50943725@N00/3761593459
http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=179&p=2
Σίγουρα επαγγελματικοί δεν είναι... αλλά για ερασιτέχνη μια χαρά είναι.

Εραστής της τέχνης σημαίνει ο ερασιτέχνης και η διαφορά με τον επαγγελματία είναι ο βιοπορισμός. Οπότε μη μπερδεύουμε τους όρους και η καλή φωτογραφία διέπεται από γνώση, καλή τεχνική και αγάπη.
Εχω δεί ερασιτέχνες με υψηλά κριτήρια και άποψη στη φωτογραφία να καταλήγουν επαγγελματίες, σίγουρα εδώ υπάρχουν ανάμεσά μας.:oneup:

mob
10-12-09, 11:27
... Εραστής της τέχνης σημαίνει ο ερασιτέχνης και η διαφορά με τον επαγγελματία είναι ο βιοπορισμός.
Οπότε μη μπερδεύουμε τους όρους και η καλή φωτογραφία διέπεται από γνώση, καλή τεχνική και αγάπη ...

απλά :respekt:

ardi21
10-12-09, 20:57
@giatros.net
Καλα ολα αυτα αλλα εγω μιλουσα για καποιον αρχαριο που θελει να μπει σε dslr mode εχοντας compact.

Τελοσπαντων πιστευω να καταλαβατε τι λεω...

Απ'οτι βλεπω παντως σε dslr και φακους το ebay (κοιταω το Αγγλικο μονο, διοτι ετσι και σκασει τελωνειο την...ε..χμ..) εχει ακριβως τις ιδιες τιμες με Ελλαδα ενω σε αλλες μηχανες βρισκεις ευκαιριες (π.χ G11).

Κακο αυτο:p

Εχετε υποψιν σας μηπως καποιο αλλο αξιοπιστο καταστημα εντος Ε.Ε με φωτογραφικα ειδη και καλυτερες τιμες απο Ελλαδα που να στελνει εδω?

mrsaccess
10-12-09, 21:05
Ωχ! Έξοδα μου προβλέπω πάλι! :-k

satcur
10-12-09, 21:25
Καλα ολα αυτα αλλα εγω μιλουσα για καποιον αρχαριο που θελει να μπει σε dslr mode εχοντας compact.

Τελοσπαντων πιστευω να καταλαβατε τι λεω...

Απ'οτι βλεπω παντως σε dslr και φακους το ebay (κοιταω το Αγγλικο μονο, διοτι ετσι και σκασει τελωνειο την...ε..χμ..) εχει ακριβως τις ιδιες τιμες με Ελλαδα ενω σε αλλες μηχανες βρισκεις ευκαιριες (π.χ G11).

Κακο αυτο:p

Εχετε υποψιν σας μηπως καποιο αλλο αξιοπιστο καταστημα εντος Ε.Ε με φωτογραφικα ειδη και καλυτερες τιμες απο Ελλαδα που να στελνει εδω?

Συγγνώμη εάν έχω χάσει προηγούμενα posts σου αλλά σε ποιό σημείο δεν έχεις πειστεί για την αγορά μιας D60 με 18-55 φακό (που είναι το ίδιο καλός με φακους 000s ευρώ στις μεγεθύνσεις που θα κάνεις εάν ποτέ κάνεις) στα 300 ευρώ ή μιας Canon στα ίδια λεφτα; Εάν δεν έχεις δουλέψει με SLR πριν θα σου πάρει χρόνια διαβάσματος και χρήσης μέχρι να αξιοποιείς την μηχανή στο 100%.
Κατά καιρούς τρέχουν προσφορές στην Ελλάδα (πχ MediaMarkt) που δεν νομίζω να βρεις φτηνότερα. Εγώ έτσι πήρα την δική μου (d40+ 18-55mm + 55-200mm στα 300 ευρώ) Έχεις βρει στο ebay την D60 πολύ κάτω από 300 ευρώ; Αμφιβάλλω.

ardi21
10-12-09, 21:45
Συγγνώμη εάν έχω χάσει προηγούμενα posts σου αλλά σε ποιό σημείο δεν έχεις πειστεί για την αγορά μιας D60 με 18-55 φακό (που είναι το ίδιο καλός με φακους 000s ευρώ στις μεγεθύνσεις που θα κάνεις εάν ποτέ κάνεις) στα 300 ευρώ ή μιας Canon στα ίδια λεφτα; Εάν δεν έχεις δουλέψει με SLR πριν θα σου πάρει χρόνια διαβάσματος και χρήσης μέχρι να αξιοποιείς την μηχανή στο 100%.
Κατά καιρούς τρέχουν προσφορές στην Ελλάδα (πχ MediaMarkt) που δεν νομίζω να βρεις φτηνότερα. Εγώ έτσι πήρα την δική μου (d40+ 18-55mm + 55-200mm στα 300 ευρώ) Έχεις βρει στο ebay την D60 πολύ κάτω από 300 ευρώ; Αμφιβάλλω.

1) Αντι της D60 σκεφτομαι να παω στην νεοτερη D3000. Ετσι και αλλιως δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης στο σωμα. Απο Canon σκεφτομαi την 1000D αλλα η Nikon φαινεται να ειναι καλυτερη συνολικα τελικα με μοναδικη ελλειψη το lifeview.
2) Αντι του 18-55 σκεφτομαι να δωσω καποια παραπανω χρηματα για τον 18-105 διοτι το ζουμ του θα μου χρειαστει. Με 18-55 εχω δουλεψει λιγο και ειδα οτι δεν με καλυπτει...
3) Δυστυχως προσφορες αυτον τον καιρο δεν υπαρχουν, κοιταω συνεχεια σε media markt κτλ αλλα μεχρι να κανω την αγορα μπορει να γινει καποια και ν'αλλαξει τα δεδομενα
4) Στο ebay δεν εχω βρει κατι φθηνοτερο, αυτο λεω!
5) Οον αφορα για το διαβασμα κτλ, γι'αυτο θελω μια τετοια μηχανη για ν'ασχοληθω αφου μου αρεσει κιολας και δεν εχω και τιποτε αλλα ιδιαιτερα χομπυ

Ελπιαω να σε καλυψα :)

mrsaccess
10-12-09, 22:11
Η φωτογραφία να έχεις υπόψιν σου είναι ακριβό hobby. Θα πάρεις πχ μηχανή τώρα. Ακόμη και τα 105mm από ότι μας έχεις πει θα τα βρίσκεις σύντομα λίγα οπότε θα θέλεις ένα φακό που να φτάνει πιο μακρυά. Δεν θα θέλεις και μια τσάντα; Ένα πολωτικό φιλτράκι; Κάρτα μνήμης; Εκτυπώσεις; Η φωτογραφία χωρίς εκτύπωση δεν αξίζει.

Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει. Άργησα πολλά χρόνια να πάρω DSLR και όταν τη πήρα μετάνιωσα που το καθυστερούσα τόσο καιρό. Συμβαίνει συχνά άλλωστε να «πετάς» λεφτά σε άλλα πράγματα που δεν χρειάζεσαι τόσο. Ένα παράδειγμα είναι η κλασσική Σαββατιάτικη έξοδος που βλέπω πολλούς να χαλούν εβδομαδιαία περισσότερα από 40 ευρώ. Σε πόσο καιρό θα είχαν βγάλει μια DSLR αν το έκαναν εβδομάδα παρά εβδομάδα;


Btw, ειδικά στη περίπτωσή σου θα πρότεινα Canon. Όπως έχεις πει και σε άλλα νήματα σε ενδιαφέρει το tele άκρο. Η Canon έχει τον EF-S 55-250 IS ο οποίος έχει γύρω στα 220€ (τον βρίσκεις τώρα και με 175€) και έχει εκπληκτική ποιότητα για τα χρήματά του. Δηλαδή το επόμενο σκαλί σου θα κοστίζει πολλαπλάσια χρήματα.

satcur
10-12-09, 22:27
1) Αντι της D60 σκεφτομαι να παω στην νεοτερη D3000. Ετσι και αλλιως δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης στο σωμα. Απο Canon σκεφτομαi την 1000D αλλα η Nikon φαινεται να ειναι καλυτερη συνολικα τελικα με μοναδικη ελλειψη το lifeview.
2) Αντι του 18-55 σκεφτομαι να δωσω καποια παραπανω χρηματα για τον 18-105 διοτι το ζουμ του θα μου χρειαστει. Με 18-55 εχω δουλεψει λιγο και ειδα οτι δεν με καλυπτει...
3) Δυστυχως προσφορες αυτον τον καιρο δεν υπαρχουν, κοιταω συνεχεια σε media markt κτλ αλλα μεχρι να κανω την αγορα μπορει να γινει καποια και ν'αλλαξει τα δεδομενα
4) Στο ebay δεν εχω βρει κατι φθηνοτερο, αυτο λεω!
5) Οον αφορα για το διαβασμα κτλ, γι'αυτο θελω μια τετοια μηχανη για ν'ασχοληθω αφου μου αρεσει κιολας και δεν εχω και τιποτε αλλα ιδιαιτερα χομπυ

Ελπιαω να σε καλυψα :)

Εύχομαι να σου προκύψει καμιά καλή ευκαιρία. Εάν δεν έχουν διαφορά μεγάλη στην τιμή καλώς θα πράξεις να πάρεις την D3000. Κρίμα που ακόμα δεν έχουμε τις εντυπώσεις από έναν συμφουρίτη μας τον Tsigarid (που συμμετέχει σ΄αυτό το topic) που την αγόρασε πρόσφατα. Εάν επιτρέπεται γιατί έχεις αυτή την ιδιαίτερη προτίμηση προς τα 105 mm. Έχεις κάποια συγκεκριμένη θεματολογία που σε ενδιαφέρει; πχ πορτρέτα;

ΥΓ To liveview είναι για entomologists (call me mrsaccess :p:p:p) Να σημειώσω ότι άμα χαθεί αυτό στην Κρήτη
http://www.iceht.forth.gr/services/sem.html
όλοι θα ξέρουμε τον ύποπτο...:):):)

Veldrin
11-12-09, 00:29
Γνώμη μου είναι να ακούσεις τον mraccess σε αυτό το θέμα. Σου λέει το σωστό. Ο 18-105 παρα ενα δύο χρηστικά πλεονεκτήματα, σαν ποιότητα στα 18mm είναι κάτω απο 18-55. Τον κοιτούσα κι εγώ για την d90 αν κοιτάξεις πιο πίσω, άσχετα αν τελικά κατέληξα στην Olympus. Γνώμη μου είναι να πάρεις Canon 1000d αφού κοιτάς σε 10άρα μηχανή. Το σώμα είναι φοβερό για τα λεφτά του και οι φακοί γι αυτό το σώμα καλοί και προσιτοί στις τιμές. Μετά να έχεις σε προτεραιότητα την D60 και αν τη βρείς πουθενά την Pentax K200d.

Επίσης κάτι που διδάχθηκα μετά απο 2 απίστευτα καμμένους μήνες ψαξίματος. Οσο το ψάχνεις τόσο θα μπερδεύεσαι. Πάρε αυτό που σου λέει το ενστικτο σου και καλό θα είναι. Τέλεια μηχανή δεν υπάρχει, όλες έχουν τα + και τα -, αλλα σίγουρα έχουν τις δυνατότητες να σε βοηθήσουν. Τα υπόλοιπα είναι στο μάτι, στη γνώση και στην τύχη.

ardi21
11-12-09, 01:13
Η φωτογραφία να έχεις υπόψιν σου είναι ακριβό hobby. Θα πάρεις πχ μηχανή τώρα. Ακόμη και τα 105mm από ότι μας έχεις πει θα τα βρίσκεις σύντομα λίγα οπότε θα θέλεις ένα φακό που να φτάνει πιο μακρυά. Δεν θα θέλεις και μια τσάντα; Ένα πολωτικό φιλτράκι; Κάρτα μνήμης; Εκτυπώσεις; Η φωτογραφία χωρίς εκτύπωση δεν αξίζει.

Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει. Άργησα πολλά χρόνια να πάρω DSLR και όταν τη πήρα μετάνιωσα που το καθυστερούσα τόσο καιρό. Συμβαίνει συχνά άλλωστε να «πετάς» λεφτά σε άλλα πράγματα που δεν χρειάζεσαι τόσο. Ένα παράδειγμα είναι η κλασσική Σαββατιάτικη έξοδος που βλέπω πολλούς να χαλούν εβδομαδιαία περισσότερα από 40 ευρώ. Σε πόσο καιρό θα είχαν βγάλει μια DSLR αν το έκαναν εβδομάδα παρά εβδομάδα;


Btw, ειδικά στη περίπτωσή σου θα πρότεινα Canon. Όπως έχεις πει και σε άλλα νήματα σε ενδιαφέρει το tele άκρο. Η Canon έχει τον EF-S 55-250 IS ο οποίος έχει γύρω στα 220€ (τον βρίσκεις τώρα και με 175€) και έχει εκπληκτική ποιότητα για τα χρήματά του. Δηλαδή το επόμενο σκαλί σου θα κοστίζει πολλαπλάσια χρήματα.

Σιγουρα ειναι ακριβο χομπυ, ηδη ειμαι εκτος αρχικου προυπολογισμου:p Εννοειται οτι τσαντα+μνημη θα τα παρω μαζι με την μηχανη.

Τα υπολοιπα αξεσουαρ εν καιρω που θα ξερω και τι μου γινεται



Εύχομαι να σου προκύψει καμιά καλή ευκαιρία. Εάν δεν έχουν διαφορά μεγάλη στην τιμή καλώς θα πράξεις να πάρεις την D3000. Κρίμα που ακόμα δεν έχουμε τις εντυπώσεις από έναν συμφουρίτη μας τον Tsigarid (που συμμετέχει σ΄αυτό το topic) που την αγόρασε πρόσφατα. Εάν επιτρέπεται γιατί έχεις αυτή την ιδιαίτερη προτίμηση προς τα 105 mm. Έχεις κάποια συγκεκριμένη θεματολογία που σε ενδιαφέρει; πχ πορτρέτα;

ΥΓ To liveview είναι για entomologists (call me mrsaccess :p:p:p) Να σημειώσω ότι άμα χαθεί αυτό στην Κρήτη
http://www.iceht.forth.gr/services/sem.html
όλοι θα ξέρουμε τον ύποπτο...:):):)

Γιατι θα ηθελα περισσοτερο ζουμ απο τον 18-55:)


Γνώμη μου είναι να ακούσεις τον mraccess σε αυτό το θέμα. Σου λέει το σωστό. Ο 18-105 παρα ενα δύο χρηστικά πλεονεκτήματα, σαν ποιότητα στα 18mm είναι κάτω απο 18-55. Τον κοιτούσα κι εγώ για την d90 αν κοιτάξεις πιο πίσω, άσχετα αν τελικά κατέληξα στην Olympus. Γνώμη μου είναι να πάρεις Canon 1000d αφού κοιτάς σε 10άρα μηχανή. Το σώμα είναι φοβερό για τα λεφτά του και οι φακοί γι αυτό το σώμα καλοί και προσιτοί στις τιμές. Μετά να έχεις σε προτεραιότητα την D60 και αν τη βρείς πουθενά την Pentax K200d.

Επίσης κάτι που διδάχθηκα μετά απο 2 απίστευτα καμμένους μήνες ψαξίματος. Οσο το ψάχνεις τόσο θα μπερδεύεσαι. Πάρε αυτό που σου λέει το ενστικτο σου και καλό θα είναι. Τέλεια μηχανή δεν υπάρχει, όλες έχουν τα + και τα -, αλλα σίγουρα έχουν τις δυνατότητες να σε βοηθήσουν. Τα υπόλοιπα είναι στο μάτι, στη γνώση και στην τύχη.

Αυτο φιλε εχω καταλαβει και 'γω. Εχω καει τελειως και συνεχεια παω απο το ενα στο αλλο...

Το ενστικτο μου -παρ'ολο που εχω συμπαθεια στην canon- μου λεει D3000 και 18-105 για αρχη...

Δεν ξερω τωρα μου λετε για canon απλα το προβλημα ειναι οτι αν παρω σκετο σωμα canon και τον EF-S 55-250 IS δεν θα εχω το 18-55. Λεφτα για να παρω το κιτ της 1000D (που εχει τον 18-55) και τον 55-250 δεν εχω... Ηδη ειμαι εκτος προυπολογισμου οπως αναφερω και πιο πανω.

Αυτο που θα μπορουσα να κανω ειναι να παρω τωρα το κιτ και μετα τον 55-250 IS αλλα δεν ξερω διοτι κουβαλας εναν παραπανω φακο που οπως λετε και 'σεις σπανια κανεις αλλαγη.. Οποτε το ιδανικο για μενα ειναι ενα 18-105 που τα καλυπτει ολα (και ας μην ειναι σουπερ), γι'αυτο μ' εχει δελεασει.

Επισης καποιες φωτο της 1000D που ειδα στο dpreview σε σχεση με αλλες παρομοιου επιπεδου δεν μου πολυαρεσαν.

Αλλοι λενε Nikon και αλλοι Canon, ΚΟΛΑΣΗ!!!

satcur
11-12-09, 01:48
Αφού είσαι στην Πρωτεύουσα κάνε το πολύ απλό τεστ. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε και τις δύο μηχανές. Κάποια θα σου "μιλήσει" περισσότερο στα χέρια σου, ε πάρε αυτήν. Εάν είναι η Canon πάρε την με το 18-55mm και εάν δεις ότι η φωτογραφική ενασχόληση σου σε γοητεύει παίρνεις και τον δεύτερο φακό.



...Γιατι θα ηθελα περισσοτερο ζουμ απο τον 18-55:)


Αυτό δεν το σχολιάζω απλά σου λέω ότι συγχωρείται στα πλαίσια του ότι κάποιος ξεκινάει τα πρώτα του βήματα στην φωτογραφία ;)

ardi21
11-12-09, 01:52
Αφού είσαι στην Πρωτεύουσα κάνε το πολύ απλό τεστ. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε και τις δύο μηχανές. Κάποια θα σου "μιλήσει" περισσότερο στα χέρια σου, ε πάρε αυτήν. Εάν είναι η Canon πάρε την με το 18-55mm και εάν δεις ότι η φωτογραφική ενασχόληση σου σε γοητεύει παίρνεις και τον δεύτερο φακό.

Αυτό δεν το σχολιάζω απλά σου λέω ότι συγχωρείται στα πλαίσια του ότι κάποιος ξεκινάει τα πρώτα του βήματα στην φωτογραφία ;)

Nαι πρεπει να το κανω.

Λογικα θα πετυχω και μια καλυτερη τιμη σε σχεση με το internet. Τουλαχιστον ο Καταρελος εχω ακουσει οτι σου κοβει σχετικα αρκετα.

Ειναι τοσο κακο/λαθος να θελω 5-6x zoom (18-105) και οχι το μισο (18-55) δηλαδη?:hmm:

satcur
11-12-09, 02:10
Nαι πρεπει να το κανω.

Λογικα θα πετυχω και μια καλυτερη τιμη σε σχεση με το internet. Τουλαχιστον ο Καταρελος εχω ακουσει οτι σου κοβει σχετικα αρκετα.

Ειναι τοσο κακο/λαθος να θελω 5-6x zoom (18-105) και οχι το μισο (18-55) δηλαδη?:hmm:

Κακό δεν είναι αλλά συνήθως η αύξηση του εύρους του zoom υποκρύπτει και μιά πιθανή μείωση της ποιότητας του φακού (πχ ευκρίνεια, μέγιστο διάφραγμα κα). Με δεδομένο ότι η πιο χρήσιμη περιοχή είναι εκεί στα 18-55 mm είναι κρίμα να πάρεις ένα φακό που όπως λέει ο ipo είναι υποδυέστερος ποιοτικά σε μια πολύ χρήσιμη εστιακή απόσταση όπως αυτή των 18 mm.
Και κανονικά όταν κάποιος ξεκιναέι να μαθαίνει την φωτογραφική τέχνη δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί καν zoom φακούς. Ένας normal με γρήγορο διάφραγμα (πχ F1.8 35mm σε DX) είναι υπεραρκετός.
Πάντως πήγαινε να δεις και να πιάσεις τις μηχανές από κοντά. Το δίλλημα BMW ή Mercedes είναι ψευτοδίλημμα ;).

albatross
11-12-09, 02:18
Ειναι τοσο κακο/λαθος να θελω 5-6x zoom (18-105) και οχι το μισο (18-55) δηλαδη?:hmm:

Πιο καλός είναι ο 18-105, αν μπορείς θα στον πρότεινα. Έχει τις αδυναμίες που έχουν οι kit zooms αλλά έχει πολύ πιο χρήσιμο εύρος απ' τον 18-55 και επίσης είναι ελαφρώς πιο γρήγορος απ' τον 18-55. Π.χ. στα 55mm o 18-55 έχει διάφραγμα 5.6 ενώ ο 18-105 έχει διάφραγμα 5 στα 50mm, 5.3 στα 70mm, και 5.6 στα 85mm. Επίσης, στον 18-105 μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολωτικό φίλτρο χωρίς πρόβλημα γιατί το μπροστινό στοιχείο δεν περιστρέφεται κατά την εστίαση όπως στον 18-55.

Δες εδώ συνοπτικά...
http://www.bythom.com/nikon-dx-lens-summary.htm
και αναλυτικά μια γνώμη...
http://www.bythom.com/Nikkor18-105lensreview.htm

Βέβαια ο 18-55 έχει λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας, εξαρτάται τι θέλεις. Ούτως η άλλως οι ζουμ φακοί είναι συμβιβασμός.

ardi21
11-12-09, 07:57
Εχω σχεδον καταληξει στον συνδιασμο D3000 + 18-105 διοτι δεν μπορω να ψειριζω την μαιμου αλλο!

Το μονο αγκαθι ειναι η ελλειψη lifeview για το οποιο υπαρχουν και παλι διχογνωμιες (πρωτοτυπο:p).

Το σιγουρο ειναι οτι θα το ηθελα σαν μια επιπλεον επιλογη.

Wolverine
11-12-09, 09:28
Εχω σχεδον καταληξει στον συνδιασμο D3000 + 18-105 διοτι δεν μπορω να ψειριζω την μαιμου αλλο!

Το μονο αγκαθι ειναι η ελλειψη lifeview για το οποιο υπαρχουν και παλι διχογνωμιες (πρωτοτυπο:p).

Το σιγουρο ειναι οτι θα το ηθελα σαν μια επιπλεον επιλογη.

Σχετικά με το liveview, στην προηγούμενη μηχανή δεν το είχα και δεν μου είχε λείψει και ποτέ. Τώρα που το έχω το χρησιμοποιώ για κάποιες ειδικές περιπτώσεις και είναι πολύ χρήσιμο για αυτές, αλλά συνολικά το χρησιμοποιώ λιγότερο από το 5% του συνόλου. Εξαρτάτε πάντα τι θέματα σου αρέσουν. Και επίσης έχε υπόψη ότι επιλογή κάνεις τώρα σε μάρκα (Nikon, Canon, Pentax κλπ) πιθανότατα θα σε ακολουθεί για καιρό.

Veldrin
11-12-09, 09:40
Σχετικά με το liveview, στην προηγούμενη μηχανή δεν το είχα και δεν μου είχε λείψει και ποτέ. Τώρα που το έχω το χρησιμοποιώ για κάποιες ειδικές περιπτώσεις και είναι πολύ χρήσιμο για αυτές, αλλά συνολικά το χρησιμοποιώ λιγότερο από το 5% του συνόλου. Εξαρτάτε πάντα τι θέματα σου αρέσουν. Και επίσης έχε υπόψη ότι επιλογή κάνεις τώρα σε μάρκα (Nikon, Canon, Pentax κλπ) πιθανότατα θα σε ακολουθεί για καιρό.


Ισχύει, το liveview μια απο τα ίδια, στο 5% των φωτογραφιών μου, και μόνο αν θέλω περίεργη γωνία σε συνδυασμό με την αποσπώμενη οθόνη. Επίσης περι φακού οτι θα αλλάζεις σπάνια είναι καθαρά δικό σου θέμα. Εγώ φακούς αλλάζω 3-4 φορές τη μέρα ανάλογα τι θέλω να κανω. Πολλές φορές τους βγάζω απο την τσάντα και τους αλλάζω στον δρόμο, έτσι κι αλλιώς είναι μια διαδικασία που θέλει.. 20 δευτερόλεπτα ;

Αφού είσαι Αθήνα όπως είπαν και τα παιδιά, πήγαινε να δείς ποιά σου αρέσει περισσότερο, έχουν δίκιο. Θα σου λυθούν πολλά θέματα που έχεις τώρα.

Υ.Γ : Επίσης και με τον 18-105 πιστεύω οτι θα σου φανεί κοντός μετά απο κάποιο διάστημα. Προσωπικά όταν βάζω επάνω τον 40-150, που αντίστοιχα για Canon Nikon είναι στα 240 νομίζω, αναρωτιέμαι πώς θα την πάλευα αν όντως πήγαινα να χτυπήσω D90 με 18-105. Στους 2 μήνες θα έψαχνα και για 2ρο φακό.

mob
11-12-09, 10:04
μια και συζητάμε περί αλλαγής φακού, οι αλλαγές να γίνονται πάντα με το φακό να κοιτάει κάτω
σκόνες και σταγόνες παραμονεύουν καρτερικά

βέβαια ο τύπος στο βιντεάκι έχει άλλη άποψη :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=PiWctOW5p6A


κανονικά ο 105 είναι μικρός για πορτρέτα το φυσιολογικό σύμφωνα με τα εγχειρίδια φωτογραφίας είναι 120 :hmm:

satcur
11-12-09, 10:14
κανονικά ο 105 είναι μικρός για πορτρέτα το φυσιολογικό σύμφωνα με τα εγχειρίδια φωτογραφίας είναι 120 :hmm:

Για 35 mm είναι από 105-135 mm για πορτρέτα. Αρα για το DX format 105*1,5=157.5 mm επομένως καλύπτει την βέλτιση εστιακή απόσταση o 18-105mm.

YΓ Από τον Απρίλιο μέχρι σήμερα ο 55-200mm μου έχει χρησιμοποιηθεί 0 φορές. Από 105 mm και πάνω (DX) μόνο για κανένα stringaki στην παραλία έχουν κάποια χρησιμότητα στον ερασιτέχνη φωτογράφο. Επίσης εάν θέλουμε να είμαστε και λίγο παλιομοδίτες τρείς φακούς έπρεπε να είχε το βαλιτσάκι μας. 24 ή 28 mm, 50 mm και 105 ή 135 mm (σε 35 mm format, βαριέμαι να κανω τις διαιρέσεις για DX :).

mob
11-12-09, 10:18
το ίδιο λέμε, εγώ μιλάω για χιλιοστά στα οποία έχει ήδη γίνει αναγωγή DX φόρμα ;)

Veldrin
11-12-09, 11:19
Για 35 mm είναι από 105-135 mm για πορτρέτα. Αρα για το DX format 105*1,5=157.5 mm επομένως καλύπτει την βέλτιση εστιακή απόσταση o 18-105mm.

YΓ Από τον Απρίλιο μέχρι σήμερα ο 55-200mm μου έχει χρησιμοποιηθεί 0 φορές. Από 105 mm και πάνω (DX) μόνο για κανένα stringaki στην παραλία έχουν κάποια χρησιμότητα στον ερασιτέχνη φωτογράφο. .


Μην είσαι τόσο απόλυτος, εγώ πιο πολύ χρησιμοποιώ τον μεγάλο φακό και δεν είναι εποχή που κυκλοφορούν στρινγκάκια :p . Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.

satcur
11-12-09, 11:59
Μην είσαι τόσο απόλυτος, εγώ πιο πολύ χρησιμοποιώ τον μεγάλο φακό και δεν είναι εποχή που κυκλοφορούν στρινγκάκια :p . Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.

Οι ανάγκες του καθενός είναι σαφέστατα διαφορετικές. Εγώ αναφέρομαι στην πλειοψηφία των περισσότερων φωτογράφων. Διαφωνείς σε αυτό;
Φίλος μου οδοντίατρος αγόρασε την Canon 450D με αυτόν το φακό
http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3253&navigator=5
και αυτό το flash
http://www.sigmaphoto.com/flashes/flashes_flashes_details.asp?id=3258
Θα μπορούσε να πει και αυτός όπως εσύ "εγώ χρησιμοποιώ..." αλλά όπως καταλαβαίνεις μαλλον οι επιλογή του είναι "καπως" διαφορετική απ΄αυτήν της πλειοψηφίας.

ipo
11-12-09, 12:01
κανονικά ο 105 είναι μικρός για πορτρέτα το φυσιολογικό σύμφωνα με τα εγχειρίδια φωτογραφίας είναι 120 :hmm:

το ίδιο λέμε, εγώ μιλάω για χιλιοστά στα οποία έχει ήδη γίνει αναγωγή DX φόρμα ;)
Ο 18-105mm της Nikon για τον οποίo συζητάμε, είναι μία χαρά για πορτραίτα, αφού ισοδυναμεί σε 27-157,8mm.

Έτσι κι αλλιώς, όπως είπε ο sactur, τα πορτραίτα συνήθως γίνονται με 105-135mm. Οπότε και σε 105mm ισοδύναμο να έχεις, μία χαρά είσαι.

Εγώ θα ήθελα 3 zoom. Έναν 16-27mm (σε ισοδύναμα μετράω), έναν 28-85mm και έναν 80-300mm. Σύνολο 2000€. :p

Veldrin
11-12-09, 12:29
@satcur : Αν δεν υπήρχε μεγάλη διασπορά στις ανάγκες, δε θα παίρναμε SLR, δεν πιστεύω λοιπόν οτι την πλειοψηφία των κατόχων SLR την καλύπτει ένας 18-55.

Αλλο η ερασιτεχνική φωτογράφηση και άλλο ο ερασιτέχνης φωτογράφος και στην πρώτη περίπτωση καμια SLR δε χρειάζεται.

Σε άλλους θα φαίνεται οτι έχει μεγάλο ελάχιστο εστιακό εύρος, σε άλλους οτι το μέγιστο δεν είναι αρκετό, και άλλοι θα θέλουν fix εστιακή απόσταση. Μη σκεφτόμαστε με κόμπακτ λογική γιατι αν ο φακός που θέλανε οι περισσότεροι ήταν ο 18-55 και οι παρεμφερείς δε θα υπήρχε καμία ανάγκη να ξεπαραδιαστούμε. Ούτε εσύ μπορείς να γνωρίζεις ποιά είναι η πλειοψηφία ούτε κι εγώ οπότε ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του, (γι αυτό και το "εγώ", δεν έχω βλέψεις να γίνω αβραμόπουλος :p)

satcur
11-12-09, 12:30
Ο 18-105mm της Nikon για τον οποίo συζητάμε, είναι μία χαρά για πορτραίτα, αφού ισοδυναμεί σε 27-157,8mm.

Έτσι κι αλλιώς, όπως είπε ο sactur, τα πορτραίτα συνήθως γίνονται με 105-135mm. Οπότε και σε 105mm ισοδύναμο να έχεις, μία χαρά είσαι.

Εγώ θα ήθελα 3 zoom. Έναν 16-27mm (σε ισοδύναμα μετράω), έναν 28-85mm και έναν 80-300mm. Σύνολο 2000€. :p

Εγώ πάντως εάν ήταν να ασχοληθώ ξανά, ο παρακάτω φακός θα ήταν στην λίστα του Αη Βασίλη :).
http://www.cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=1583

Τώρα τα Χριστούγεννα μπορεί να δοκιμάσω και τον παλιο μου 28άρι για να δω πως συμπεριφέρεται.
http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/wideangle/af_28mmf_28d/index.htm

Wolverine
11-12-09, 12:31
Ο 18-105mm της Nikon για τον οποίo συζητάμε, είναι μία χαρά για πορτραίτα, αφού ισοδυναμεί σε 27-157,8mm.

Έτσι κι αλλιώς, όπως είπε ο sactur, τα πορτραίτα συνήθως γίνονται με 105-135mm. Οπότε και σε 105mm ισοδύναμο να έχεις, μία χαρά είσαι.

Εγώ θα ήθελα 3 zoom. Έναν 16-27mm (σε ισοδύναμα μετράω), έναν 28-85mm και έναν 80-300mm. Σύνολο 2000€. :p

Γιατί ο 16-85mm της Nikon δεν σε καλύπτει; (Nikon δεν έχεις;)
Εγώ έχω καταλήξει στο τι θέλω από φακούς (άσχετα αν δεν με παίρνει οικονομικά όλους μαζί τώρα): Nikon 16-85mm VR (δεν τον έχω και λογικά θα είναι η επομένη αγορά), Nikon 18-55mm NON-VR (κιτ με την D40), Nikon 55-200mm VR (τον έχω, πολύ κάλος για τα λεφτά του με 2-3 μειονεκτηματάκια), Nikon 35mm f1.8 (τον έχω, επίσης πολύ καλός για τα λεφτά του και πολύ γρήγορος), Tokina 11-16mm (δεν τον έχω, πολύ καλός φακός για ultra-wide), και τέλος ένας Macro φακός που ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα πάρω (ή τον Nikon 105mm Micro VR ή τον Nikon 85mm Micro VR DX).
Ζηταω πολλά;
Α και ένα flash…
Καταραμένο χόμπι στα μπουζούκια να τα έτρωγα ποιο λίγα θα μου έφευγαν.
Α πήρα πρόσφατα και μια 2η μπαταρία για την D90, συμβατή και με περισσότερα mAmp. Τώρα θέλω και μια τσάντα γιατί αυτή που έχω της πλάτης δεν βολεύει για βόλτες, μόνο για μεταφορά. Γιατρέ μήπως δεν είμαι καλά;

satcur
11-12-09, 12:39
@satcur : Αν δεν υπήρχε μεγάλη διασπορά στις ανάγκες, δε θα παίρναμε SLR, δεν πιστεύω λοιπόν οτι την πλειοψηφία των κατόχων SLR την καλύπτει ένας 18-55.

Αλλο η ερασιτεχνική φωτογράφηση και άλλο ο ερασιτέχνης φωτογράφος και στην πρώτη περίπτωση καμια SLR δε χρειάζεται.

Σε άλλους θα φαίνεται οτι έχει μεγάλο ελάχιστο εστιακό εύρος, σε άλλους οτι το μέγιστο δεν είναι αρκετό, και άλλοι θα θέλουν fix εστιακή απόσταση. Μη σκεφτόμαστε με κόμπακτ λογική γιατι αν ο φακός που θέλανε οι περισσότεροι ήταν ο 18-55 και οι παρεμφερείς δε θα υπήρχε καμία ανάγκη να ξεπαραδιαστούμε. Ούτε εσύ μπορείς να γνωρίζεις ποιά είναι η πλειοψηφία ούτε κι εγώ οπότε ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του, (γι αυτό και το "εγώ", δεν έχω βλέψεις να γίνω αβραμόπουλος :p)

Φίλε Veldrin σε παρακαλώ διάβασε και κανένα βιβλίο φωτογραφίας, και όσον αφορά τις διασπορές αυτές περιγράφονται και από κατανομές. Δεν θα μου μιλάς για τα άκρα αυτών.
Όσο για το

Αλλο η ερασιτεχνική φωτογράφηση και άλλο ο ερασιτέχνης φωτογράφος και στην πρώτη περίπτωση καμια SLR δε χρειάζεται.
το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής. Αυθαίρετο φιλοσόφημα ίσως;

ipo
11-12-09, 12:41
Δεν έχω κάνει ακόμα το βήμα για τις dslr, διότι δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι τόσο εφήμερο. Όταν πήρα την slr μου, νόμιζα ότι θα την κρατήσω χρόνια. Χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στην ποιότητά της ή στην ευκολία χρήσης, η συνήθεια του ψηφιακού μέσου με έχει κάνει να βαριέμαι να χρησιμοποιώ φιλμ (εμφάνιση, εκτύπωση, περιορισμοί) και προτιμώ μία compact (με δεδομένο ότι δεν ασχολούμαι πλέον με σκοτεινό θάλαμο και εκτυπώσεις μεγάλων διαστάσεων).

Τώρα που η φωτογραφία μπήκε στους ρυθμούς των ηλεκτρονικών για τα καλά, είμαι σίγουρος πως ό,τι και να πάρω, μετά από 3 χρόνια θα μου φαίνεται λίγο. Όχι επειδή δε θα είναι καλό, αλλά επειδή θα βλέπω το καλύτερο και θα νιώθω το σημερινό ανεπαρκές. Ακόμα και οι φακοί μπορεί να μου είναι άχρηστοι, αν πέσουν σε προσιτά επίπεδα οι full frame αισθητήρες ή βγει κάποια νέα κατηγορία που θα θέλει διαφορετικούς φακούς (π.χ. 3D φωτογράφιση ή οτιδήποτε άλλο δε φανταζόμαστε).

Επομένως η ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, είναι λίγο καλύτερη σαν επένδυση από έναν υπολογιστή (δηλαδή έχει εφήμερη αξία). Οπότε, από τη μία δε θέλω να συμβιβαστώ με τα 300€ μίας D60+non VR φακό, από την άλλη δε θέλω να ξοδέψω 500-1000€ για κάτι που ξέρω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα δε θα με ικανοποιεί.

Veldrin
11-12-09, 13:09
Φίλε Veldrin σε παρακαλώ διάβασε και κανένα βιβλίο φωτογραφίας, και όσον αφορά τις διασπορές αυτές περιγράφονται και από κατανομές. Δεν θα μου μιλάς για τα άκρα αυτών.
Όσο για το

το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής. Αυθαίρετο φιλοσόφημα ίσως;


Α καλαααά, οχι δε θα μπώ στη λογική σου (ειρωνίες-υποδείξεις) γιατι δεν ψάχνω να τσακωθώ στο φόρουμ... :confused:

Εύγε...

satcur
11-12-09, 13:13
Α καλαααά, οχι φίλε μου δε θα μπώ στη λογική σου γιατι δεν ψάχνω να τσακωθώ... :confused:

Συγγνώμη Veldrin. Δεν σε "λιθοβολώ" και δεν είμαι εκνευρισμένος. Συγγνώμη εάν διαφάνηκε κάτι αρνητικό.

ipo
11-12-09, 13:21
Η λέξη ερασιτέχνης σημαίνει μη επαγγελματίας. Προσωπικά το ερμηνεύω με την καλή έννοια (εραστής της τέχνης) κι όχι με την αρνητική (που κάνει προχειροδουλειές), αλλά και οι δύο προσεγγίσεις είναι δόκιμες.

Ο ερασιτέχνης (με τη δική μου οπτική γωνία) έχει πάθος με το αντικείμενο και έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, από τον επαγγελματία που ζυγίζει το κόστος ως προς την απόδοση. Ακόμα και η εμπειρία του ερασιτέχνη μπορεί να είναι μεγαλύτερη από του επαγγελματία, διότι του αρέσει να αναζητά νέους τρόπους και να μη ρουτινιάζει.

Αν λοιπόν μία D100 είναι αρκετή για επαγγελματική χρήση, ο ερασιτέχνης θα έχει πολλούς λόγους να πάρει μία D1s mark III. :)

satcur
11-12-09, 13:44
Η λέξη ερασιτέχνης σημαίνει μη επαγγελματίας. Προσωπικά το ερμηνεύω με την καλή έννοια (εραστής της τέχνης) κι όχι με την αρνητική (που κάνει προχειροδουλειές), αλλά και οι δύο προσεγγίσεις είναι δόκιμες.

Ο ερασιτέχνης (με τη δική μου οπτική γωνία) έχει πάθος με το αντικείμενο και έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, από τον επαγγελματία που ζυγίζει το κόστος ως προς την απόδοση. Ακόμα και η εμπειρία του ερασιτέχνη μπορεί να είναι μεγαλύτερη από του επαγγελματία, διότι του αρέσει να αναζητά νέους τρόπους και να μη ρουτινιάζει.

Αν λοιπόν μία D100 είναι αρκετή για επαγγελματική χρήση, ο ερασιτέχνης θα έχει πολλούς λόγους να πάρει μία D1s mark III. :)

Συμφωνώ μαζί σου (σχεδόν όπως πάντα) απλά πρέπει να απομυθοποιούμε κάποια πράγματα οι κάπως πιο "γνώστες" στους "νεοφώτιστους" όπως για παράδειγμα ότι δεν χρειάζεται χιλιάδες ευρώ για να έχεις και να απολαμβάνεις σαν χόμπι την φωτογραφία. Ότι δεν είναι ανάγκη να έχεις πολλούς φακούς. Αυτό καθορίζεται από την θεματολογία σου αποκλειστικά και μόνο. Πρέπει να γίνει σαφές ότι ενασχόληση με την φωτογραφία έγινε απείρως πιο προσιτή στο πλατύ κοινό (οικονομικοί και τεχνολογικοί λόγοι) όπως και πρέπει να γίνει απόλυτα σαφές σε κάποιον που ρωτάει πια μηχανή να αγοράσει τα πια είναι τα θεμελιώδη ή βασικά που χρειάζεται για να ξεκινήσει. Και για να το κάνω και πιο λιανά για κάποιους που ίσως δεν καταλαβαίνουν, ότι χρειάζονται μόνο 300 ευρώ και μεράκι για να γίνεις ερασιτέχνης φωτογράφος που δεν θα παράγει "προχειροδουλειές".

ΥΓ Και μια μπόνους ειρωνική υπόδειξη. Να ξαναμελετήσουν κάποιοι την ετυμολογία της λέξης φωτογραφία και από εκεί πολύ εύκολα θα καταλάβουν εάν όντως ασχολούνται με αυτήν.

ipo
11-12-09, 13:57
Και για να το κάνω και πιο λιανά για κάποιους που ίσως δεν καταλαβαίνουν, ότι χρειάζονται μόνο 300 ευρώ και μεράκι για να γίνεις ερασιτέχνης φωτογράφος που δεν θα παράγει "προχειροδουλειές".
:oneup:

Σχετικά με την "ειρωνική υπόδειξη", πιστεύω ότι πολύς κόσμος έχει ξεφύγει από τον κλασσικό ορισμό της φωτογραφίας (εγώ σίγουρα), διότι ο ψηφιακός κόσμος ανοίγει νέες δυνατότητες. Πιστεύω ότι είναι καλή εξέλιξη. Και η συγγραφή έχει ξεφύγει από το μάρμαρο και καλέμι ή τον πάπυρο, περνώντας στον επεξεργαστή κειμένου. :)

mrsaccess
11-12-09, 14:02
Τελευταία έχω βρει νέο παιχνίδι. Είναι ένα γατάκι έξω που κλαίει όλη μέρα! :twisted:

65594
γατάκι: Άσε να μπω μέσααααααααααα!
mrsaccess: Τα λουλούδια μου θα πάρεις! :rofl:

Το άφησα ίσα με 50 φορές να βάλει το κεφάλι του μέσα για να το ξαναβγάλω (φωτό). Αχ, αν δεν σιχαινόμουν χαλαρά θα το έβαζα στο τηγάνι (σβηστό εννοείται) για μια φωτογραφία!

satcur
11-12-09, 14:15
:oneup:

Σχετικά με την "ειρωνική υπόδειξη", πιστεύω ότι πολύς κόσμος έχει ξεφύγει από τον κλασσικό ορισμό της φωτογραφίας (εγώ σίγουρα), διότι ο ψηφιακός κόσμος ανοίγει νέες δυνατότητες. Πιστεύω ότι είναι καλή εξέλιξη. Και η συγγραφή έχει ξεφύγει από το μάρμαρο και καλέμι ή τον πάπυρο, περνώντας στον επεξεργαστή κειμένου. :)

Ναι αλλά αυτά είναι απλά τα εργαλεία που αλλάζουν. Τα μέσα σου παραμένουν να είναι το φως και η γλώσσα για την παραγωγή του τελικού αποτελέσματος. Και αυτή η ερωτική σχέση και καλή γνώση με το φως και την γλώσσα θα σε κάνουν αξιόλογο φωτογράφο ή ποιητή κ συγγραφέα.

Το κομμάτι με τα "λιανά":):)
Τα καλύτερα πινέλα δεν σε κάνουν απαραίτητα καλό ζωγράφο,
το καλύτερο λογισμικό δεν σε κάνει ποιητή και συγγραφέα και επομένως και
η καλύτερη φωτογραφική δεν σε κάνει καλύτερο φωτογράφο.

Veldrin
11-12-09, 14:18
Για συγνώμες διαβάζω αλλα οι ειρωνίες μέσω αστειοτήτων "ειρωνικών υποδείξεων" συνεχίζονται. Συνεχίστε την κουβεντούλα σας παιδιά και καλά να περνάτε. Εγώ πάω να ασχοληθώ με κάτι άλλο αφού δεν είμαι ικανός να καταλάβω την λέξη φωτογραφία. Τσίου !

mrsaccess
11-12-09, 14:19
Παιδιά, sorry, δεν άντεξα!

Γατάκι στο τηγάνι με έξτρα λεμόνι!
65595

Disclaimer: Εννοείται πως το τηγάνι δεν ήταν ζεστό, ο χυμός λεμονιού δεν είχε ανοιχθεί επομένως δεν μπορούσε να τρέξει χυμός, στο γατάκι δεν ασκήθηκε βία προκειμένου να ανέβει στο τηγάνι και πληρώθηκε σε γάλα.

mob
11-12-09, 14:31
και την ψυχολογική βία που την πας, έτσι την βγάζεις με λίγο γάλα :lol:

mrsaccess
11-12-09, 14:36
Όσο και να προσπαθήσεις βρε δεν μπορείς να φιμώσεις την τέχνη! Ντροπή! Αίσχος! Δεν αφήνουν το καλλιτέχνη να εκφραστεί! Λογοκρισία! Λογοκρισία! Φασισμός! ΑΑΑΑΑΑΑ! (υστερία κλπ) :p :p :p

ipo
11-12-09, 14:44
Το γατί τι διάφραγμα έχει την ώρα της λήψης; :p

satcur
11-12-09, 14:54
Για συγνώμες διαβάζω αλλα οι ειρωνίες μέσω αστειοτήτων "ειρωνικών υποδείξεων" συνεχίζονται. Συνεχίστε την κουβεντούλα σας παιδιά και καλά να περνάτε. Εγώ πάω να ασχοληθώ με κάτι άλλο αφού δεν είμαι ικανός να καταλάβω την λέξη φωτογραφία. Τσίου !

Φίλε Veldrin για να είμαι ειλικρινής μαζί σου. Σού ζήτησα μία πραγματική συγγνώμη αλλά μετά εσύ έκανες edit και πρόσθεσες στο αρχικό κείμενο σου το

(ειρωνίες-υποδείξεις).
γι αυτό και ξεκίνησα κάποιου είδους "μομφές"

Για να το κλείνουμε εδώ γιατί φαίνεσαι αξιολογότατο άτομο και δεν είναι σωστό να κακοκαρδίζει ο ένας τον άλλον. Οι υποδείξεις είναι καθόλα θεμιτές και σωστό είναι να γίνονται. Δεν είναι κακό το να σου προτείνει κάποιος να διαβάσεις κάποιο βιβλίο για φωτογραφία. Το ποιοί είναι οι βασικοί φακοί έχει ξεκαθαριστεί πολλές δεκαετίες και δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύουμε τους νέους. Όσο για το τι εννοείς με το το σχόλιο σου

Αλλο η ερασιτεχνική φωτογράφηση και άλλο ο ερασιτέχνης φωτογράφος και στην πρώτη περίπτωση καμια SLR δε χρειάζεται.
πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν σε ειρωνεύομαι με το το χαρακτηρίζω φιλοσόφημα. Το αναφέρω έτσι γιατί δεν προκύπτει από κάτι προθύστερο και παρουσιάζεται ατεκμηρίοτο.

Λοιπόν το θέμα κλείνει εδώ από μέρους μου γιατί με στεναχωρεί και εμένα να γίνομαι εκνευριστικός και να συνεχίσεις με την συμμετοχή σου και εδώ στο topic, γιατί σίγουρα είναι πιο δημιουργική από την δική μου, όπως επίσης και με την φωτογραφία (ξέχνα την μομφή) γιατί αν μη τι άλλο έχεις το μεράκι και την δίψα για δημιουργία άρα είναι θέμα χρόνου τα πολύ καλά αποτελέσματα.

mrsaccess
11-12-09, 15:44
Με βλέπω τελικά έξω μαζί με το γατί να πεινάμε παρέα! :lol:

Ωχ! Έξοδα μου προβλέπω πάλι! :-k
Δεν προέβλεψα τις μπαταρίες γμτ! Κατά τα άλλα πριν λίγο έφθασε ένα πανέμορφο Speedlite 430EX II! Έλα και μετά τις γιορτές πάμε για ομπρέλες, triggers κλπ! :rofl:

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@Veldrin και satcur
Πείτε πως είναι μια σύγκρουση απόψεων και προσπεράστε το. Δεν χρειάζεται να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις και είμαι σίγουρος πως αν ρωτούσαμε ακόμη και τους καλύτερους φωτογράφους, οι απόψεις τους στο θέμα δεν θα ταυτίζονταν.

albatross
11-12-09, 16:18
mrsaccess θύμισε μου να μη φάω ποτέ τηγανητά από σένα, αν ποτέ τα φέρει έτσι η ζωή. Just in case. :p

ipo
11-12-09, 16:19
Με γεια το φλας. Να το φ'λας καλά να μη σου χαλάσει. :p 200 βρώπλα;

Από το νήμα να μη φύγει κανείς. Χρειαζόμαστε όλες τις απόψεις κι αν δεν διαφωνήσουμε δε θα μάθουμε νέες πτυχές. :)

mrsaccess
11-12-09, 16:31
200 το άτιμο! Εδώ όμως οφείλω να κάνω λίγο διαφήμιση. Το πήρα από το φθηνότερο μαγαζί που βγάζει το skroutz, το www.progressive.gr το οποίο μετά την παραγγελία είδα πως βρίσκεται στην Ιεράπετρα (έναν από τους τρεις νομούς που μπορώ να πάω χωρίς πλοίο :p). Το flash το παράγγειλα χθες το απόγευμα κατά τις 7 και σήμερα το μεσημέρι είχε έρθει! Επιπλέον είναι από την Intersys (η αντιπροσωπεία της Canon) και όχι παρα-εισαγωγή όπως πιθανόν το έχουν τα περισσότερα μεγάλα φωτογραφικά καταστήματα της Αθήνας. Παρόλα αυτά ήταν 26€ φθηνότερο από το αμέσως ακριβότερο κατάστημα και πιο φθηνό και από το ebay. Επιπλέον έχουν πολύ προσεγμένο το eshop τους (πχ με την αποστολή κατευθείαν link και στο tracking system της μεταφορικής, τηλέφωνο μόλις έφυγε από το κατάστημά τους κλπ). Μπράβο τους! Βέβαια σε άλλα προϊόντα της Canon είναι πολύ ακριβοί αλλά μάλλον εξαιτίας της αντιπροσωπείας.


Δεν έχω κάνει ακόμα το βήμα για τις dslr, διότι δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι τόσο εφήμερο. ...
ipo, τις φωτογραφίες που έχεις χάσει όλο αυτό το καιρό που είσαι χωρίς μηχανή πόσο τις κοστολογείς; Στο λέω από προσωπική εμπειρία, αξίζουν πολύ περισσότερο από τη μηχανή και φυσικά δεν μπορείς ποτέ πια να τις αποκτήσεις.
Εκτός και αν είσαι από εκείνους τους ανθρώπους που τα πάνε πολύ καλά με την αποταμίευση είναι πολύ πιθανό να έχεις δώσει τα χρήματα της μηχανής σε άλλα πράγματα, συχνά πιο εφήμερα ή πιο άχρηστα.

ipo
11-12-09, 16:39
Χρησιμοποιώ μία απλή compact για τις φωτογραφίες που δε θέλω να χάσω. :)

mrsaccess
11-12-09, 16:41
Α, the compact way... Ψιτ, τραβάει και το κινητό σου φωτογραφίες! :p :p

Πλάκα κάνω. Μερικές από τις αγαπημένες μου φωτό είναι με κινητό. Που να έσκαγα* με DSLR στο στρατόπεδο; :p :p :rofl:

*Αν και θα γούσταρα τρελά! Τελείως concept shoot!

@ ADSLgr.com All rights reserved.