PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ardi21
18-12-09, 19:08
Παιδια ανεβασα μερικες φωτο στο Flicr απο την αθλια compact μου (πρεπει να αγορασω επειγοντως dSLR)
Eδω το λινκ
http://www.flickr.com/photos/38931149@N02/

Παρε την D5000 και 'συ να μας ερθει πιο φτηνα :p:lol:

Collective_Soul
18-12-09, 19:09
Ποσο παει το μαλλι αγαπητε?
Αν παρατηρησατε στην φωτο απο την Γενευη δεν εκανα underexpose και καηκανε καποια highlights ειδικα στο κεντρο του καδρου

ardi21
18-12-09, 19:34
Ποσο παει το μαλλι αγαπητε?

455 μονο το σωμα (http://www.skroutz.gr/s/76757/Nikon-D5000-Body.html)
548 με τον 18-55 (http://www.skroutz.gr/s/76139/Nikon-D5000-Kits.html)

Collective_Soul
18-12-09, 19:42
Φοβερη μηχανη
Η φωτ μηχανη ειναι μεγαλη επενδυση παιδια τι να λεμε τωρα.

ipo
18-12-09, 19:51
Δεν πιστεύω ότι είναι καλή επένδυση. Ειδικά τώρα με τους ψηφιακούς αισθητήρες και τα ηλεκτρονικά features απαξιώνεται πολύ γρήγορα.

mrsaccess
18-12-09, 19:51
Έχει όμως ένα τεράστιο ελάττωμα. :-k

ardi21
18-12-09, 19:53
Αμα εχεις λοξα/τρελα και θες παντα το top τιποτε δεν ειναι καλη επενδυση.

Αλλα -πιστευω- οτι ακομα και τωρα στην ψηφιακη εποχη μια καλη μηχανη θα σου κρατησει αρκετα χρονακια.

Σιγουρα παντα θα σε τρωει να παρεις το καλυτερο..

Collective_Soul
18-12-09, 19:54
Ποια απαξιωση βρε παιδια....
Μπηκα στο ebay να δω και ακομα οι μεταχειρισμενες ειναι πανακριβες

mrsaccess
18-12-09, 19:57
Η αξία της φωτογραφικής είναι στις φωτογραφίες που θα τραβήξεις. Αν δεν αγοράσεις μία επειδή λες «του χρόνου θα βγει καλύτερη στα ίδια χρήματα» απλά θα χάσεις φωτογραφίες ενός ολόκληρου χρόνου και πιθανόν του χρόνου με την ίδια δικαιολογία να χάσεις και τις φωτογραφίες του επόμενου...

ardi21
18-12-09, 19:58
Η αξία της φωτογραφικής είναι στις φωτογραφίες που θα τραβήξεις. Αν δεν αγοράσεις μία επειδή λες «του χρόνου θα βγει καλύτερη στα ίδια χρήματα» απλά θα χάσεις φωτογραφίες ενός ολόκληρου χρόνου και πιθανόν του χρόνου με την ίδια δικαιολογία να χάσεις και τις φωτογραφίες του επόμενου...

So true...

albatross
18-12-09, 20:04
Η χρηματική της αξία μπορεί να πέφτει σχετικά γρήγορα αλλά η πρακτική όχι. Την D80 (βγήκε το 2006) την πήρα πέρσι σε προσφορά (είχε βγει η D90 γι' αυτό), και παρόλο που είναι πίσω τεχνολογικά, μια χαρά με βολεύει κι ας λείπουν κάποια πραγματάκια. Ακόμα και με την D70 που είναι δυό γενιές πίσω βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες (μάλιστα η D70 είχε max ταχύτητα κλείστρου 1/8000, έναντι 1/4000 των D80 κ D90)

satcur
19-12-09, 00:07
Ποσο παει το μαλλι αγαπητε?
Αν παρατηρησατε στην φωτο απο την Γενευη δεν εκανα underexpose και καηκανε καποια highlights ειδικα στο κεντρο του καδρου

Με όλο το σεβασμό η εν λόγω φωτογραφία εμένα μου φαίνεται ότι πάσχει περισσότερο από κούνημα παρά από την υπερέκθεση η οποία μπορεί να συμβεί και στην καλύτερη dslr. Επίσης κρίνοντας καλοπροαίρετα όλες τις φωτό στο flickr, το καδράρισμα σου χρειάζεται πολύ δουλειά (πράγμα που δεν το διορθώνει κανένας αυτοματισμός μηχανής).

Έχει όμως ένα τεράστιο ελάττωμα. :-k
Αναφέρεσε στην D5000; Εγώ πάντως δεν θα την αγόραζα με τίποτα και δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας το dpreview θα έπαιρνα την Canon 450D. Μόνο εγώ βλέπω τα παραγώμενα jpg της too soft; Άμα είναι να πάρω μηχανή και να τραβάω αποκλειστικά σε raw και μετά convert στον υπολογιστή για jpg...άστο καλύτερα. Τέλος τόσα λεφτά και να μην έχω συμβατότητα AF με παλαιότερους φακούς Nikon (απαράδεκτο). Εδώ η Canon χτυπάει την Nikon σε ένα από τα ισχυρότερα επιχειρήματα τους, την συμβατότητα των φακών.


Η χρηματική της αξία μπορεί να πέφτει σχετικά γρήγορα αλλά η πρακτική όχι. Την D80 (βγήκε το 2006) την πήρα πέρσι σε προσφορά (είχε βγει η D90 γι' αυτό), και παρόλο που είναι πίσω τεχνολογικά, μια χαρά με βολεύει κι ας λείπουν κάποια πραγματάκια. Ακόμα και με την D70 που είναι δυό γενιές πίσω βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες (μάλιστα η D70 είχε max ταχύτητα κλείστρου 1/8000, έναντι 1/4000 των D80 κ D90)

Την D80 σε μια κρίση του να ξανασχοληθώ με την φωτογραφία την γλυκοκοίταζα μιας και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τους παλιούς μου φακούς αλλά ποτέ δυστυχώς δε έπεσε (ή δεν την βρήκα εγώ) κάτω από 500 ευρώ. Τέλος η 1/8000 ταχύτητα δεν λέει τίποτα σαν επιχειρημα τεχολογικής εξέλιξης. Η παλιά μου μηχανή, δεκαετίας 90 ,την είχε και ποτέ φυσικά δεν την χρησιμοποίησα.

albatross
19-12-09, 01:49
Την D80 σε μια κρίση του να ξανασχοληθώ με την φωτογραφία την γλυκοκοίταζα μιας και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τους παλιούς μου φακούς αλλά ποτέ δυστυχώς δε έπεσε (ή δεν την βρήκα εγώ) κάτω από 500 ευρώ. Τέλος η 1/8000 ταχύτητα δεν λέει τίποτα σαν επιχειρημα τεχολογικής εξέλιξης. Η παλιά μου μηχανή, δεκαετίας 90 ,την είχε και ποτέ φυσικά δεν την χρησιμοποίησα.

500 την βρήκα μαζί με τον kit 18-55 VR. Ενώ σε άλλα καταστήματα έκανε 750 την ίδια περίοδο. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αν και έχει την τάση να υπερεκθέτει όποτε δουλέυω σχεδόν πάντα στο -0.3 με -0.7 EV.

Τώρα σχετικά με την ταχύτητα το είπα απλώς για να δείξω ότι πολλές φορές από καινούρια μοντέλα μπορεί να λείπουν κάποιες δυνατότητες (π.χ παλιότερα και οι entry level είχαν lcd οθόνη).


Μόνο εγώ βλέπω τα παραγώμενα jpg της too soft; Άμα είναι να πάρω μηχανή και να τραβάω αποκλειστικά σε raw και μετά convert στον υπολογιστή για jpg...άστο καλύτερα.

Αυτό είναι γενικότερα η κατεύθυνση που έχει πάρει η Nikon. Ισχύει και για άλλες μηχανές... μπορείς βέβαια να ανεβάσεις το sharpness στο +1 χωρίς κανένα πρόβλημα.

satcur
19-12-09, 02:04
500 την βρήκα μαζί με τον kit 18-55 VR. Ενώ σε άλλα καταστήματα έκανε 750 την ίδια περίοδο. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αν και έχει την τάση να υπερεκθέτει όποτε δουλέυω σχεδόν πάντα στο -0.3 με -0.7 EV.

Τώρα σχετικά με την ταχύτητα το είπα απλώς για να δείξω ότι πολλές φορές από καινούρια μοντέλα μπορεί να λείπουν κάποιες δυνατότητες (π.χ παλιότερα και οι entry level είχαν lcd οθόνη).

Πιστεύω ότι έκανες πολύ καλη αγορά. Εγώ πάντως θα προτιμούσα την δικιά σου "παλιά" D80 και ας είχε αυτό το θεματάκι της υπερέκθεσης (το έχει και η D40 και αντιμετωπίζεται εξίσου εύκολα από τον φωτογράφο) παρά την brand new 5000. Πάντως όπως συζητήθηκε και προηγουμένως η Nikon μάλλον τα μπουρδούκλωσε με την κλιμάκωση των μοντέλων. Αν η D3000 είναι η entry level η αμέσως επόμενη που αξίζει να αγοράσεις είναι η D90.

ΥΓ Στην επαρχία δυστυχώς δεν έχουμε την ευκαιρία να δούμε όλες τις μηχανές από κοντά αλλά θα στοιχημάτιζα ότι η D80 θα δίνει περισσότερο την αίσθηση της ποιότητας κατασκευής και στιβαρότητας από πολλά νεότερα μοντέλα.

albatross
19-12-09, 02:31
ΥΓ Στην επαρχία δυστυχώς δεν έχουμε την ευκαιρία να δούμε όλες τις μηχανές από κοντά αλλά θα στοιχημάτιζα ότι η D80 θα δίνει περισσότερο την αίσθηση της ποιότητας κατασκευής και στιβαρότητας από πολλά νεότερα μοντέλα.

Σαν σώμα είναι σχεδόν ίδια με την D90. Γενικά η εργονομία είναι από τα δυνατά σημεία των Nikon ακόμα και στα μικρά μοντέλα. Όταν κάθεται η μηχανή στο χέρι σου νιώθεις κάπως έτσι... (http://www.youtube.com/watch?v=4SMDOq8645o#t=06s) :p

satcur
19-12-09, 02:49
Σαν σώμα είναι σχεδόν ίδια με την D90. Γενικά η εργονομία είναι από τα δυνατά σημεία των Nikon ακόμα και στα μικρά μοντέλα. Όταν κάθεται η μηχανή στο χέρι σου νιώθεις κάπως έτσι... (http://www.youtube.com/watch?v=4SMDOq8645o) :p

Your point is more than understood :) και εδώ που τα λέμε μιά στιβαρή dslr βοηθά στο να τιθασεύεις τα μοντέλα σου (με εξαίρεση την γάτα του mrsaccess όπου γίνεται χρήση ωμής βίας). Πρέπει να μπορείς σαν φωτογράφος να λες (http://www.youtube.com/watch?v=rIVHNylH1Mk&feature=related) :):):)

albatross
19-12-09, 02:59
Η γάτα του mrsaccess, απ' ότι έμαθα, φοράει γυαλιά πλέον από τις πολλές φλασιές...

mrsaccess
19-12-09, 14:44
Δεν έχω internet προς το παρόν και θα μπαίνω αραιά και για λίγο...
Η γατούλα δυστυχώς τώρα που έφυγα για γιορτές δεν την βλέπω καλά. Ελπίζω να μην έχει πεθάνει από ασιτία μέχρι να επιστρέψω. :(

Ειδικά για την ταχύτητα κλείστρου της D80, αν γνωρίζω καλά, οφειλόταν στο ότι είχε ηλεκτρονικό κλείστρο, κάτι που γίνεται στους αισθητήρες CCD (αλλά όχι στους CMOS). Είχε φυσικά και κανονικό κλείστρο αλλά όταν χρειαζόταν (πχ συγχρονισμός φλας σε μεγάλες ταχύτητες) χρησιμοποιούσε το ηλεκτρονικό.

albatross
19-12-09, 14:54
Ειδικά για την ταχύτητα κλείστρου της D80, αν γνωρίζω καλά, οφειλόταν στο ότι είχε ηλεκτρονικό κλείστρο, κάτι που γίνεται στους αισθητήρες CCD (αλλά όχι στους CMOS). Είχε φυσικά και κανονικό κλείστρο αλλά όταν χρειαζόταν (πχ συγχρονισμός φλας σε μεγάλες ταχύτητες) χρησιμοποιούσε το ηλεκτρονικό.

Η D70 χρησιμοποιούσε συνδυασμένο μηχανικό και ηλεκτρονικό κλείστρο. Η D80 έχει μόνο μηχανικό γι' αυτό πάει μέχρι 1/4000.

Wolverine
20-12-09, 19:09
Ανέβηκα σήμερα στην Πάρνηθα για μερικές φωτογραφίες και λίγη πεζοπορία, αλλά δυστυχώς την ώρα που ανέβαινα έπιασε βροχή. Τελικά έβγαλα λίγες φωτογραφίες όταν έκοψε για λίγο η βροχή, αλλά πολύ βιαστικά γιατί ο καιρός δεν αστειευόταν. Ορίστε και μερικές από αυτές που έβγαλα (http://www.flickr.com/photos/dermitzos/sets/72157622912105571/).

ardi21
20-12-09, 20:01
Και πανω που ειχα καταληξει στην D5000 ξαναειδα προσεκτικα τις συγκρισεις στο dpreview και οντως ειναι soft σε jpeg...:evil:

Σε μετατροπη απο RAW σε jpeg χανει ποιοτητα η φωτογραφια? Σε full quality οσον αφορα τις ρυθμισεις της μετατροπης εννοειται.

Επισης αν τραβαω σε raw δεν μπορω να την επεξεργαστω στην μηχανη παρα μονο στο pc, σωστα?

Και γενικα τι μειονεκτηματα εχει το raw? Διοτι οι περισσοτεροι βλεπω να τραβανε σε jpeg. Λογω ευκολιας γινεται αυτο?

albatross
20-12-09, 23:04
Και πανω που ειχα καταληξει στην D5000 ξαναειδα προσεκτικα τις συγκρισεις στο dpreview και οντως ειναι soft σε jpeg...:evil:

Είναι soft οι default ρυθμίσεις... είναι επίλογή της Nikon (και για την D90 το ίδιο ισχύει, και για την D3000)... playing safe που λένε. Αν θες ανεβάζεις το sharpness μέσα από τη μηχανή...

Collective_Soul
20-12-09, 23:30
. Επίσης κρίνοντας καλοπροαίρετα όλες τις φωτό στο flickr, το καδράρισμα σου χρειάζεται πολύ δουλειά (πράγμα που δεν το διορθώνει κανένας αυτοματισμός μηχανής).
.

Συμφωνω μαζι σου και ευχαριστω για την κριτικη

........Auto merged post: Collective_Soul πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ανέβηκα σήμερα στην Πάρνηθα για μερικές φωτογραφίες και λίγη πεζοπορία, αλλά δυστυχώς την ώρα που ανέβαινα έπιασε βροχή. Τελικά έβγαλα λίγες φωτογραφίες όταν έκοψε για λίγο η βροχή, αλλά πολύ βιαστικά γιατί ο καιρός δεν αστειευόταν. Ορίστε και μερικές από αυτές που έβγαλα (http://www.flickr.com/photos/dermitzos/sets/72157622912105571/).

Mου αρεσε αρκετα αυτη: DSC_0297

ipo
21-12-09, 00:23
Προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή (http://www.flickr.com/photos/dermitzos/4200515198/sizes/l/in/set-72157622912105571/), οπότε συμφωνώ με τον c_soul.

ardi21
21-12-09, 00:58
Είναι soft οι default ρυθμίσεις... είναι επίλογή της Nikon (και για την D90 το ίδιο ισχύει, και για την D3000)... playing safe που λένε. Αν θες ανεβάσεις το sharpness μέσα από τη μηχανή...

A ok σ'ευχαριστω.

andreasl
23-12-09, 03:31
Είναι χαζό να έχει η μηχανή σου raw κι εσύ να τραβάς απευθείας σε jpg. Αν είσαι επαγγελματίας (όχι σωστός) και βιάζεσαι να παραδώσεις τη δουλειά με το λιγότερο δυνατό post processing να το καταλάβω. Αν όμως είσαι ερασιτέχνης και τραβάς από χόμπυ απευθείας σε jpg είσαι λάθος. Χάνεις αρκετά από το βάθος χρώματος (παίρνεις 8 bit χρώμα αντί για 14 ή 12 bit που βγάζει στο raw η μηχανή) και το σημαντικότερο χάνεις την ευκαιρία να διορθώσεις μια έντονα υποφωτισμένη/υπερφωτισμένη φωτογραφία χωρίς σημαντικό κόστος στην ποιότητα της. Εδώ μόνο όποιος δεν έχει υπολογιστή συγχωρείται, οι υπόλοιποι οφείλουν να τραβάνε σε raw για να παίρνουν το μέγιστο από κάθε κλικ. Το οφείλουν στον ευατό τους για να ανεβαίνει η αυτοπεποίθηση τους σαν φωτογράφοι.

ardi21
23-12-09, 04:06
Μερικες ερωτησουλες

1) Αν θες να την μετατρεψεις μετα την επεξεργασια σε jpeg χανει πολυ σε ποιοτητα?
2) Για edit χρησιμοποιω το paint.net (photoshop εν καιρω) και για browse το στανταρ των win.

Για το paint.net εχω βρει καποια plug-in για RAW και νομιζω θα κανουν.

Οσον αφορα το browse κοιταξα στην nikon και εχει βγαλει codecs μονο για 32bit συστηματα και μαλλον δεν θα δουλευουν με το photo gallery... Εχει κανεις εμπειρια μ'αυτο η πιο αλλο προγραμμα προτεινετε που να υποστηριζει raw απο μονο του?

ipo
23-12-09, 11:38
Έχω χρησιμοποιήσει το paint.net. Πολύ εύκολο στη χρήση για κάποιον αρχάριο, διότι έχει πολλούς αυτοματισμούς (με τους οποίους βέβαια χάνει σε παραμετροποίηση ο έμπειρος). Θα έλεγα να το αφήσεις στην άκρη και να εξοικειωθείς με το opensource και δωρεάν Gimp (http://www.gimp.org/). Πολύ καλύτερο.

ardi21
25-12-09, 21:52
Ναι το ξερω και θα προσπαθησω να το μαθω εν καιρω και αυτο.

Ρε την D5000 απο τα 450 πηγε στα 520...! Οποτε λεω να κινηθω για την D3000 αν δεν αλλαξει τιποτε τις επομενες μερες.

Το μονο που με ψιλοξενερωνει ειναι η χειροτερη διαχειριση θορυβου και η ελλειψη lifeview (λιγοτερο)

Τα MP και το video δεν μ'ενδιαφερουν σχεδον καθολου.

Οποτε τα 170 παραπανω ειναι πολλα γι'αυτα τα δυο νομιζω...

mrsaccess
25-12-09, 22:02
Στα ίδια λεφτά όμως υπάρχει η 1000D... Επίσης λέγεται liveview και όχι lifeview. :p

ardi21
25-12-09, 22:06
Στα ίδια λεφτά όμως υπάρχει η 1000D... Επίσης λέγεται liveview και όχι lifeview. :p

Nαι απο κεκτημενη ταχυτητα το γραψα:p

Αναμεσα σ'αυτες τις δυο μαλλον παω σε Nikon...

mrsaccess
25-12-09, 23:06
Αν θέλεις CCD sensor μπορείς να πας και σε P&S. :-k

ardi21
26-12-09, 07:33
Αν θέλεις CCD sensor μπορείς να πας και σε P&S. :-k

Δεν υπαρχει περιπτωση....:p

Rama
26-12-09, 14:24
Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω CCD vs CMOS sensor flame, είχα την εντύπωση ότι οι CCD έχουν καλύτερη συμπεριφορά ως προς τον θόρυβο, άλλα είναι πιο δύσκολοι/ακριβοί στην κατασκευή...

mrsaccess
26-12-09, 14:50
Βασικά οι CCD καταλαμβάνουν το μεσαίο κομμάτι της αγοράς (P&S) και οι CMOS το χαμηλότερο αλλά και το υψηλότερο (κινητά και DSLR).

Η Canon ξεκίνησε τη μόδα με τους CMOS στις DSLR και τα πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου τους. Πλέον όλες οι εταιρείες χρησιμοποιούν CMOS sensors στις DSLR τους με λίγες εξαιρέσεις (πχ Nikon D3000, το φθηνότερο μοντέλο της Nikon στη κατηγορία).

Δεδομένου ότι στις DSLR το κόστος μπορεί κατά περίπτωση να αγνοηθεί λιγότερο ή περισσότερο (πχ στα μεγάλα FF μοντέλα) τότε αν το CCD ήταν καλύτερο σίγουρα θα το βλέπαμε, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει σε ένα lower end μοντέλο.

albatross
26-12-09, 15:38
Καλύτερο είναι αυτό που είναι καλοσχεδιασμένο και καλορυθμισμένο. Η Canon έχει δουλέψει πολύ πάνω σ' αυτό, για να έχει καλούς CMOS αισθητήρες. Και ο λόγος είναι κυρίως η ανταγωνιστικότητα στα entry level μοντέλα της (πιο φτηνοί, λιγότερο ενεργοβόροι)... Από τη στιγμή που παράγει δικούς της αισθητήρες δε θα έβαζε CCD για κανένα λόγο γιατί θα έπρεπε να τους αγοράσει από τη Sony, από την οποία αγοράζει και για τις P&S της.
Και οι CMOS και οι CCD μπορούν να δώσουν καλές φωτογραφίες... δεν υπερέχει ιδιαίτερα σαν τεχνολογία η μία της άλλης (από πλευράς ποιότητας εικόνας). Απλώς έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα.
Οπότε θα έλεγα αυτό που είπα και στην αρχή. Σημασία παίζει ποιος αισθητήρας είναι σχεδιασμένος και ρυθμισμένος καλύτερα. (Π.χ οι CMOS από τη φύση τους παράγουν περισσότερο θόρυβο από τους CCD. Βλέπει κανείς τίποτα;* ) Οι αισθητήρες της Canon έχουν το πλεονέκτημα ότι κατασκευάζονται από την ίδια. Οι αισθητήρες της Nikon σχεδιάζονται από την ίδια αλλά κατασκευάζονται από τη Sony.

*γι αυτό δεν είμαι σίγουρος... απ' ότι διαβάζω στους CMOS γίνεται έλεγχος του θορυβου ανα pixel, πάνω στον αισθητήρα κάτι που δε γίνεται στους CCD.

ardi21
04-01-10, 15:58
http://1x.com/

Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει γι'αυτο το site (πολλοι απο εσας θα το ξερετε) αλλα πραγματικα ειναι εκπληκτικο και τουλαχιστον σε μενα δειχνει την μαγεια της φωτογραφιας.

Πολλες απο αυτες που εχει ειναι απλα συγκινητικες... Εδικα στις κατηγοριες street, everyday, mood.

Μακαρι να μπορεσω να βγαλω και 'γω μια σαν και αυτες.

Καλη χρονια :)

Wolverine
06-01-10, 00:53
Είχα κατέβει σήμερα μια βόλτα από Στουρνάρη και τελικά τσίμπησα μια καινούρια τσαντούλα γιατί η άλλη είναι πολύ μεγάλη για απλές βόλτες. Πήρα τελικά την messenger boy της crumpler, πολύ καλό μέγεθος, χωράει η φωτογραφική ακόμα και με τον μεγάλο φακό, άνετα έναν επιπλέον φακό, το μικρο flash SB 400 (που σκέφτομαι να αγοράσω) και μερικά παρελκόμενα (συνήθως έχω μαζί δεύτερη μπαταρία, φίλτρα, και το lens pen). Και δεν φαίνεται και ιδιαίτερα για φωτογραφική τσάντα.

albatross
06-01-10, 02:14
Μια φωτογραφία που τράβηξα πριν μερικές μέρες...
66809
Την τράβηξα μερικές φορές γιατί μου καιγόταν η περιοχή γύρω απ' το φεγγάρι. Τελικά μείωσα και το contrast για να το σώσω όσο μπορούσα.

Rama
06-01-10, 15:22
Σε κουβέντα που είχα, μου είπαν ότι για να βγάλεις το φεγγάρι μαζί με αντικείμενα γύρω γύρω, η μόνη λύση είναι να συνδυάσεις 2-3 φωτογραφίες με διαφορετική έκθεση. Δεν ξέρω άλλο τρόπο.

mrsaccess
06-01-10, 15:26
Ναι, το φεγγάρι φωτίζεται από την ήλιο και έτσι χρειάζεται αντίστοιχη έκθεση με ένα αντικείμενο που φωτογραφίζουμε στο φως της ημέρας.

Collective_Soul
11-01-10, 11:21
Μια φωτογραφία που τράβηξα πριν μερικές μέρες...
66809
Την τράβηξα μερικές φορές γιατί μου καιγόταν η περιοχή γύρω απ' το φεγγάρι. Τελικά μείωσα και το contrast για να το σώσω όσο μπορούσα.

Ωραια φωτο ειδικα αν δεν υπηρχε καθολου αυτη η ατιμη κολωνα της ΔΕΗ θα ηταν πιο καλη.

mob
11-01-10, 12:08
Ωραια φωτο ειδικα αν δεν υπηρχε καθολου αυτη η ατιμη κολωνα της ΔΕΗ θα ηταν πιο καλη.

αυτές οι άτιμες κολώνες και τα σύρματα τους μου έχουν χαλάσει ουκ ολίγες φώτο
και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν τις βλέπεις όταν τραβάς κι ας είναι μπροστά σου :lol:

ipo
11-01-10, 12:12
Συμφωνώ απόλυτα για τις εγκαταστάσεις των κοινωφελών δικτύων. Γενικότερα θα έλεγα ότι η δυσκολία σε μία φωτογραφία είναι να αφαιρέσεις αντικείμενα από το κάδρο και να κάνεις με λίγα στοιχεία τη σύνθεσή σου.

Το ανθρώπινο μάτι, σε μία εικόνα εστιάζει κάπου, αλλά η φωτογραφία αποτυπώνει ευκρινώς τα πάντα στο κάδρο κι ας μην τα παρατηρούμε οι μη εξασκημένοι φωτογράφοι. Κάποιες φορές βοηθάει το μικρό βάθος πεδίου, αλλά κι αυτό δεν είναι πανάκεια.

mrsaccess
12-01-10, 17:46
Στο dpreview έχουν τρελαθεί όλοι να ποστάρουν φωτογραφίες με χιόνια. :mad:
Φταίω τώρα να τους στείλω καμιά φωτό από την παραλία εδώ όπου κάνει μπάνιο ο κόσμος και παίζει ρακέτες; :mad:

tsigarid
12-01-10, 19:15
Να σου στείλω φώτο από το παγωμένο ποτάμι έξω από το σπίτι μου; :p

mrsaccess
18-01-10, 12:45
Χθες έφαγε και τη πρώτη σαβούρα η 500D, ως τώρα μόνο το speedlite είχε φάει μία. :p

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ λουράκια για το λαιμό γιατί τα θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνα αφού μπορούν να πλεχτούν εύκολα κάπου και να σου τραβήξουν τη μηχανή από τα χέρια. Ωστόσο εδώ και 1-2 εβδομάδες της το φόρεσα γιατί είναι βολικό όταν βγαίνεις μόνο με τη μηχανή όπου τη κρεμάς εύκολα σαν τσάντα στον ώμο. Οπότε χθες την είχα πάνω στο κρεβάτι, περνάω, μπλέκεται το πόδι στο λουρί και... ΜΠΑΜ! Έσκασε κάτω με δύναμη αλλά παλικάρι! Ούτε αμυχή! :p

mrsaccess
24-01-10, 22:57
Τι έγινε ρε παιδιά; Πολύ ησυχία! Είστε έξω και τραβάτε φωτογραφίες; :p

satcur
25-01-10, 00:07
Τι έγινε ρε παιδιά; Πολύ ησυχία! Είστε έξω και τραβάτε φωτογραφίες; :p

Με -5C στην Πτολεμαΐδα δεν είναι για outdoor activities. Γι αυτό και το έριξα στην εκμάθηση της παρασκευής espresso.
Επίσης προτείνω να αλλαχθεί ο τίτλος του θέματος ώστε να συμπεριληφθεί και ο espresso σε αυτόν. :)

mrsaccess
25-01-10, 00:13
Α, εγώ ψηφίζω nespresso. Η απόδοση σε συνδυασμό με την ευκολία με κέρδισαν.

Επίσης έχω τα αποκλειστικά δικαιώματα στο τσαγεσπρέσο.
http://www.adslgr.com/forum/blog.php?b=197

Αλήθεια ρε παίδες, αν θέλουμε να φωτογραφίσουμε ένα μοντέλο, που μπορούμε να το βρούμε; Επί πληρωμή πάντα. Επίσης από release form τι χρειάζεται; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.