PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Collective_Soul
01-02-10, 15:16
Eγω προσπαθησα να εκτυπωσω μια φωτο στο εκτυπωτη του θειου και η ποιοτητα ηταν αθλια
Νομιζα απο τοτε οτι χρειαζεται ειδικος φωτογραφικος εκτυπωτης

mrsaccess
01-02-10, 15:21
Εξαρτάται από τον εκτυπωτή, τα μελάνια, το χαρτί.

Για παράδειγμα ένας Canon των 100 ευρώ (σειρά PIXMA IP4x00) έχει απίστευτη ποιότητα, καλύτερη από το 90% των φωτογραφείων, εφόσον φυσικά χρησιμοποιείς original μελάνια και καλά χαρτιά από τη Canon. Αυτό μάλιστα δεν είναι πρόσφατο γεγονός, ισχύει εδώ και πολλά χρόνια.

anon
01-02-10, 15:25
Νομίζω ότι για απλές φωτογραφίες, είναι καλύτερα σε φωτογραφειο και με φωτογραφικό χαρτί, όχι κάτι καινούργια κόλπα με εκτυπωτές. Εχει καλύτερη πιστότητα στα χρώματα, και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής η φωτογραφία και κόστος ίδιο, είτε έχεις κάλυψη 10% είτε έχεις 99%. Και νομίζω ότι και συμφέρει περισσότερο. Αλλά πάντα για κλασσικό μέγεθος, 10Χ15. Μόλις ανέβεις λίγο σε μέγεθος, πας σε λιγο διαφορετικες διαστάσεις, τα φωτογραφεία χαρατσώνουν...

Εδώ γενικά χαρατσώνουν τα φωτογραφεία, γιαυτό φαίνεται και οικονομικότερη η χρήση εκτυπωτή σε πολλούς. Στην αγγλία χρεώνουν 10 πένες μια φωτο 10Χ15, δηλαδή κάπου 7-8 σέντς του ευρώ. δεν νομίζω να μπορεί να βγει τόσο χαμηλό το κόστος με original μελάνια και χαρτιά.

mrsaccess
01-02-10, 15:37
Θα διαφωνήσω για τα χρώματα, θεωρώ ένας inkjet τα πετυχαίνει καλύτερα.
Από τιμή, για τυπικό μέγεθος 10x15, ένα φωτογραφείο πρέπει να είναι φθηνότερο. Ένας εκτυπωτής Canon πρέπει να έχει κόστος 40 - 55 λεπτά με φυσιολογική χρήση. Υπολογίζω 18 λεπτά για το χαρτί (Photo Paper plus Glossy) και 22 - 37 λεπτά για το μελάνι (ανεξαρτήτως κάλυψης, κυρίως αν θα τυπώσεις 200 φωτό σε μια μέρα -22 λεπτά- ή σε 6 μήνες -ας πούμε 37 λεπτά).

Διάρκεια ζωής το φωτογραφείο σίγουρα έχει καλύτερη από έναν Canon. Δεν ξέρω τι γίνεται στη ποιότητα και στην αντοχή αν πας σε pigment based μελάνια (πχ Epson). Λογικά χάνεις σε χρώματα αλλά κερδίζεις αρκετά σε αντοχή.

Erebos
01-02-10, 15:41
Παίδες να ρωτήσω:

Μού έκαναν δώρο μία Polaroid i1237.

Δεν έχω φωτογραφική μηχανή, αλλά ούτε και καίγομαι, ούτε και θα έπαιρνα δηλαδή.

Να την κρατήσω (είδα ότι κάνει €70 πάνω-κάτω, και θέλει και άλλα τόσα για μία κάρτα μνήμης), ή είναι μάπα το καρπούζι, από σβέρκο;

Αν έχεις δικαίωμα αλλαγής, δες μήπως έχουν στο κατάστημα την Canon PowerShot A480 (http://www.skroutz.gr/s/70997/Canon-PowerShot-A480.html) ή κάποια άλλη compact της Canon. Κλάσεις ανώτερες.

tsigarid
01-02-10, 18:50
Ποιος ενδιαφέρεται για διάρκεια ζωής μιας εκτύπωσης; Σε 2 χρόνια την ξανατυπώνεις :p

mrsaccess
01-02-10, 18:57
Σε album θα κρατήσουν πολλά χρόνια, το θέμα είναι τι γίνεται στο τοίχο όπου υποβάλλονται στον αέρα, τον ήλιο, την υγρασία.

Εκεί εξαρτάσαι από τα μελάνια και το χαρτί. Βέβαια εκεί δεν έχεις και απαιτήσεις για πολλά χρόνια, καλό είναι να ανακυκλώνεις τις παραστάσεις στους τοίχους σου.

Θυμάμαι παλαιότερα που είχα τυπώσει σε σχεδόν απλό χαρτί (high resolution paper) με imitation μελάνια και η φωτογραφία (4 x 4 A4) ξεθώριασε πολύ γρήγορα. Επιπλέον τα imitation δεν ξεθώριαζαν αρμονικά αλλά το κόκκινο/magenta ξεθώριαζε πιο αργά με αποτέλεσμα να μην ανοίγει απλά η εκτύπωση αλλά να γίνεται ροζ!

ipo
01-02-10, 19:10
Άσε που τα περισσότερα μελάνια είναι υδατοδιαλυτά. Αν σου πέσει μία σταγόνα νερό ή ακόμα και να επικαθίσει υγρασία, καταστρέφεται η φωτογραφία.

Αντιθέτως στις εκτυπώσεις από minilab, το νερό κάνει μέχρι και καλό (π.χ. για να καθαρίσεις τη φωτογραφία).

Collective_Soul
01-02-10, 19:34
Τι ειναι το minilab ???

albatross
01-02-10, 19:44
http://en.wikipedia.org/wiki/Minilab

Collective_Soul
01-02-10, 19:48
Απο οτι διαβασα χρειαζετε ενα ειδικο χημικο για να μην ξεθωριαζουν οι φωτο

mrsaccess
01-02-10, 19:51
Άσε που τα περισσότερα μελάνια είναι υδατοδιαλυτά. Αν σου πέσει μία σταγόνα νερό ή ακόμα και να επικαθίσει υγρασία, καταστρέφεται η φωτογραφία.

Αντιθέτως στις εκτυπώσεις από minilab, το νερό κάνει μέχρι και καλό (π.χ. για να καθαρίσεις τη φωτογραφία).
Ο συνδυασμός με το κατάλληλο χαρτί τα κάνει ανθεκτικά στο νερό. Επιπλέον τα pigment based της Epson όχι μόνο είναι αδιάβροχα αλλά επιπλέον αδιαβροχοποιούν ακόμη και το απλό χαρτί.

WAntilles
01-02-10, 20:01
Δεν έχω δικαίωμα αλλαγής για τη μηχανή.

Και αφού δεν είναι από τις καλές στην κατηγορία της - όπως λέτε - αποφάσισα να την κρατήσω.

Λέω να της βάλω μία high-speed 30MB/sec class-6 SDHC 8GB.

mob
01-02-10, 20:18
...Λέω να της βάλω μία high-speed 30MB/sec class-6 SDHC 8GB.

Λες λάθος, να της βάλεις μια απλή και γρήγορη SD (x150) και με μέγεθος 2GB για να την διαβάζουν όλα τα card readers

ipo
01-02-10, 20:23
Εγώ πιστεύω ότι και μία 2GByte SD 80x είναι μία χαρά. Δεν αξίζει να επενδυθούν περισσότερα χρήματα σε αυτή τη φωτογραφική μηχανή, ενώ οι μνήμες έτσι κι αλλιώς απαξιώνονται. 2 GByte είναι πάρα πολλά για περιστασιακή χρήση.

WAntilles
01-02-10, 20:29
Λες λάθος, να της βάλεις μια απλή και γρήγορη SD (x150) και με μέγεθος 2GB για να την διαβάζουν όλα τα card readers

Μα δεν σκοπεύω να την διαβάζω με card readers.

Σκοπεύω με το καλώδιο USB που έχει μέσα, να την συνδέω με τον υπολογιστή μου που τρέχει Linux.

Collective_Soul
01-02-10, 20:32
Παιδια εχω ενα card reader αυτα παιρνουν αναβαθμιση firmware για να διαβαζουν τις νεες μνημες ;;;;,πχ 32gb SD λεμε τωρα.

Erebos
01-02-10, 20:32
Δεν έχω δικαίωμα αλλαγής για τη μηχανή.

Και αφού δεν είναι από τις καλές στην κατηγορία της - όπως λέτε - αποφάσισα να την κρατήσω.

Λέω να της βάλω μία high-speed 30MB/sec class-6 SDHC 8GB.


Λες λάθος, να της βάλεις μια απλή και γρήγορη SD (x150) και με μέγεθος 2GB για να την διαβάζουν όλα τα card readers


Εγώ πιστεύω ότι και μία 2GByte SD 80x είναι μία χαρά. Δεν αξίζει να επενδυθούν περισσότερα χρήματα σε αυτή τη φωτογραφική μηχανή, ενώ οι μνήμες έτσι κι αλλιώς απαξιώνονται. 2 GByte είναι πάρα πολλά για περιστασιακή χρήση.

what they said ^

Άσε που μια compact από τα 8MP (μην πω και από τα 6MP) και πάνω δεν κερδίζεις σε picture quality, απλά μεγαλώνουν τα MBytes που πιάνουν στην κάρτα και αποθηκεύονται οι φωτογραφίες πιο αργά...
Έτσι, για λόγους οικονομίας χώρου ΚΑΙ ταχύτητας, μην χρησιμοποιείς την μέγιστη ανάλυση της φωτογραφικής.

Collective_Soul
01-02-10, 20:35
Aπο τι μεγεθους εκτυπωση και πανω φαινεται διαφορα σε φωτογραφηση πανω απο 8μεγαπιξελ ;;;;;

WAntilles
01-02-10, 20:41
what they said ^

Άσε που μια compact από τα 8MP (μην πω και από τα 6MP) και πάνω δεν κερδίζεις σε picture quality, απλά μεγαλώνουν τα MBytes που πιάνουν στην κάρτα και αποθηκεύονται οι φωτογραφίες πιο αργά...
Έτσι, για λόγους οικονομίας χώρου ΚΑΙ ταχύτητας, μην χρησιμοποιείς την μέγιστη ανάλυση της φωτογραφικής.

Ποιά ανάλυση μου προτείνετε να χρησιμοποιώ;

Θα ορίζω TIFF αρχείο, ώστε να είναι lossless και να μπορεί το αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί για archiving.

mrsaccess
01-02-10, 20:45
Δεν είναι απλά θέμα μεγέθους εκτύπωσης αλλά και μεγέθους του αισθητήρα όπου τα επιπλέον pixels λόγω diffraction (περίθλασης; ) μπορεί να μην είναι σε θέση να καταγράψουν περισσότερη πληροφορία.

Αν βλέπεις καλά μπορείς να διακρίνεις διαφορά 8 με 12ΜP σε Α4. Ωστόσο μια φωτό Α4 δεν την κοιτάς από τα 5 εκατοστά οπότε τελικά μπορείς να τυπώσεις σε ικανοποιητικό μέγεθος.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@WAntilles
Η μηχανή σου δεν χρειάζεται ιδιαίτερα γρήγορη κάρτα οπότε πάρε μια φθηνή class 6. Μην πας σε ακριβές λύσεις όπως sandisk extreme.

Συνήθως οι μικρές ψηφιακές επιτρέπουν μόνο jpg αρχεία και είναι μια χαρά. Imho με τους τεράστιους σκληρούς σήμερα είναι περιττό να τραβάς σε οτιδήποτε μικρότερο από τη native ανάλυση της μηχανής. Άλλωστε δεν ξέρουμε αν το resize της μηχανής θα είναι εφάμιλλο του resize στο pc.

mob
01-02-10, 20:45
Μα δεν σκοπεύω να την διαβάζω με card readers.

Σκοπεύω με το καλώδιο USB που έχει μέσα, να την συνδέω με τον υπολογιστή μου που τρέχει Linux.

Να κάνεις αυτό που σου λέμε :whip:
2GB x80 - end of story
Όταν θα μεταφέρεις τις φωτογραφίες σου με το σούπερ καλώδιο αργά ...,
όταν θα χρειαστεί να τυπώσεις μια φωτογραφία σε κάποιο ξεχασμένο νησί τον Αύγουστο ή
όταν θα θέλεις να μεταφέρεις μια φωτογραφία στον H/Y κάποιου γνωστού θα μας θυμηθείς

Collective_Soul
01-02-10, 20:46
Ακρως κατατοπιστικος

mob
01-02-10, 20:48
Ποιά ανάλυση μου προτείνετε να χρησιμοποιώ;

Θα ορίζω TIFF αρχείο, ώστε να είναι lossless και να μπορεί το αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί για archiving.

jpg -fine στα max της μηχανής 12Mp

Collective_Soul
01-02-10, 20:49
Παιδια για το card reader δεν μου απαντησατε ομως :hmm:

mob
01-02-10, 20:50
Παιδια εχω ενα card reader αυτα παιρνουν αναβαθμιση firmware για να διαβαζουν τις νεες μνημες ;;;;,πχ 32gb SD λεμε τωρα.

οχι...

mrsaccess
01-02-10, 20:54
Ακρως κατατοπιστικος

Κάτι που ξέχασα είναι πως συχνά πριν φτάσεις στα όρια της ανάλυσης μιας σύγχρονης φωτογραφικής μηχανής σε έχουν προφτάσει άλλα θέματα όπως βάθος πεδίου, μικρά λάθη στην εστίαση, υψηλό ISO, κίνηση της μηχανής, κίνηση του θέματος, ποιότητα του φακού, κακή ποιότητα φωτός και άλλα θέματα που μου διαφεύγουν.

Επομένως ήδη ξεκινάς με ένα πολύ μικρό ποσοστό των φωτογραφιών σου να είναι razor sharp όπως λένε. Ωστόσο αν ξεφύγεις από το pixel peeping και δεν τραβάς για να σε βάλουν σε γκαλερί σε 2 τετραγωνικά καμβά είσαι μια χαρά και καλύτερα να κοιτάς τη φωτογραφία παρά τα pixel. :)

albatross
01-02-10, 20:57
Ποιά ανάλυση μου προτείνετε να χρησιμοποιώ;

Θα ορίζω TIFF αρχείο, ώστε να είναι lossless και να μπορεί το αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί για archiving.

Το tiff είναι overkill γι' αυτή τη μηχανή... θα χάσεις σε ευχρηστία ενώ το κέρδος σε ποιότητα είναι αμελητέο. Εκτός κι αν έχει επιλογή να βγάζει μαζί tiff και jpg (χλωμό το κόβω). Ανάλυση, αν δεν έχεις θέμα χώρου θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις την κανονική της μηχανής.

Erebos
01-02-10, 21:03
Δεν είναι απλά θέμα μεγέθους εκτύπωσης αλλά και μεγέθους του αισθητήρα όπου τα επιπλέον pixels λόγω diffraction (περίθλασης; ) μπορεί να μην είναι σε θέση να καταγράψουν περισσότερη πληροφορία.

Ακριβώς. Μία αναλογία για να καταλάβετε τί εννοεί είναι αυτή με τις οθόνες TFT.
Ας πούμε πως μία 15" οθόνη είναι ο CMOS αισθητήρας μιας compact, ενώ μία 22" οθόνη ο αισθητήρας μιας dSLR. Ακόμα και αν οι δύο οθόνες είχαν πχ Full HD (1920x1080) ανάλυση, στην μία θα στραβωνόμασταν και στην άλλη θα βλέπαμε ωραιότατα.
Γι' αυτό, δεν παίζει πάντα ρόλο πόσα MP είναι μία (compact) μηχανή.


Imho με τους τεράστιους σκληρούς σήμερα είναι περιττό να τραβάς σε οτιδήποτε μικρότερο από τη native ανάλυση της μηχανής. Άλλωστε δεν ξέρουμε αν το resize της μηχανής θα είναι εφάμιλλο του resize στο pc.

Το downsize (resize προς τα κάτω) είναι πανεύκολο. Δεν νομίζω να τίθεται θέμα απώλειας πληροφορίας. Άσε που το ώφελος στην ταχύτητα λήψης είναι πολύ πιο σημαντικό.

WAntilles
01-02-10, 21:06
Να κάνεις αυτό που σου λέμε :whip:
2GB x80 - end of story
Όταν θα μεταφέρεις τις φωτογραφίες σου με το σούπερ καλώδιο αργά ...,
όταν θα χρειαστεί να τυπώσεις μια φωτογραφία σε κάποιο ξεχασμένο νησί τον Αύγουστο ή
όταν θα θέλεις να μεταφέρεις μια φωτογραφία στον H/Y κάποιου γνωστού θα μας θυμηθείς

Βρε παιδιά, τί λέτε για μία μέση λύση:

Μία High-Speed class-6 4GB SanDisk Extreme III;

Να π.χ. αυτήν εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Flash-Cards/Storage/SanDisk-Extreme-III-Memory-Card-4GB.htm

Το λέω αυτό, γιατί εδώ στο κινητό μου (ηλικίας 2 ετών), έχω μία Kingston 4GB class-4 MicroSDHC, και βρίζω για το πόσο αργή είναι.


@WAntilles
Η μηχανή σου δεν χρειάζεται ιδιαίτερα γρήγορη κάρτα οπότε πάρε μια φθηνή class 6. Μην πας σε ακριβές λύσεις όπως sandisk extreme.

Συνήθως οι μικρές ψηφιακές επιτρέπουν μόνο jpg αρχεία και είναι μια χαρά. Imho με τους τεράστιους σκληρούς σήμερα είναι περιττό να τραβάς σε οτιδήποτε μικρότερο από τη native ανάλυση της μηχανής. Άλλωστε δεν ξέρουμε αν το resize της μηχανής θα είναι εφάμιλλο του resize στο pc.

Τελικά μόνο JPEG σώζει (όχι TIFF) και αναλύσεις επιλέγεις από:

68123

albatross
01-02-10, 21:09
Το downsize (resize προς τα κάτω) είναι πανεύκολο. Δεν νομίζω να τίθεται θέμα απώλειας πληροφορίας. Άσε που το ώφελος στην ταχύτητα λήψης είναι πολύ πιο σημαντικό.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να τραβάς στην native ανάλυση. Ένας απ' αυτούς είναι και το περιθώριο να κροπάρεις τη φωτογραφία σου.

mob
01-02-10, 21:10
Erebos μπορεί το δικό σου χέρι να πηγαίνει αλλά το δικό μου δεν μπορεί να ρυθμίσει μηχανή σε λιγότερο από το μέγιστο
κατάλοιπα μια περασμένης γενιάς, ή πρώτη μου ψηφιακή ήταν η θρυλική Nikon Coolpix 950

Erebos
01-02-10, 21:19
Ένας απ' αυτούς είναι και το περιθώριο να κροπάρεις τη φωτογραφία σου.

Σε αυτό έχεις δίκιο. :oops:
Για πες αν δεν σου κάνει κόπο και κανέναν άλλον για να μαθαίνουμε :oops:

WAntilles
01-02-10, 21:27
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να τραβάς στην native ανάλυση. Ένας απ' αυτούς είναι και το περιθώριο να κροπάρεις τη φωτογραφία σου.

Σωστό.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μία High-Speed class-6 4GB SanDisk Extreme III;

Να π.χ. αυτήν εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Flash-Cards/Storage/SanDisk-Extreme-III-Memory-Card-4GB.htm

Τελικά χτύπησα μία τέτοια.

Ελίζω να φτάνει.

Θεωρητικά, έστω lossless αρχείο, 3 bytes/pixel με 12M pixels, άρα έχουμε:

36M bytes ανά αρχείο.

Έστω ότι κλασικά κλέβουν στις χωρητικότητες των flash (όπως και στους σκληρούς) τότε:

4 δήθεν GB = καθαρά 3.814 MB

Άρα 3.814 / 36 = 105 φώτο στην πολύ χειρότερη περίπτωση.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έκανα σωστά τους υπολογισμούς;

mob
01-02-10, 21:33
Όχι έκανες λάθος υπολογισμούς, η 4άρα θα σου δώσει 400+ φωτογραφίες
πεταμένα λεφτά

albatross
01-02-10, 21:36
Σε αυτό έχεις δίκιο. :oops:
Για πες αν δεν σου κάνει κόπο και κανέναν άλλον για να μαθαίνουμε :oops:

Το resize, που ανέφερε ο mrsaccess. Το ότι μπορείς να δουλέψεις καλύτερα μερικά φίλτρα σε μεγάλη ανάλυση γιατί έχουν περισσότερη πληροφορία.

WAntilles
01-02-10, 21:38
Όχι έκανες λάθος υπολογισμούς, η 4άρα θα σου δώσει 400+ φωτογραφίες
πεταμένα λεφτά

Ακόμα και έτσι, τα θεωρώ όχι πεταμένα, για να έχω ταχύτητα στην αντιγραφή στον υπολογιστή.

mrsaccess
01-02-10, 21:46
WAntilles η κάρτα που πήρες είναι overkill και στο λέω επειδή την έχω.
Σε σχέση με αυτή http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Flash-Cards/Storage/Transcend-Memory-Card-SDHC-Class6-with-card-reader-RPD2-16GB-TS16GSDHC6-P2.htm που επίσης την έχω δεν θα δεις καμιά διαφορά.

Την χρησιμοποιώ σε DSLR και η μόνη διαφορά είναι στις συνεχόμενες φωτογραφίες όπου μιλάμε για διαφορές 3.4 με 3.1 fps. Αριθμό που ούτως ή άλλως δεν πιάνει η μηχανή σου. Επίσης και οι δύο είναι αρκετές για full HD βίντεο.

Όσο αφορά τις φωτογραφίες, πιστεύω θα χωράει χαλαρά πάνω από 500 η 4GB. Είναι καλός αριθμός, αν τη πάρεις σε διακοπές δεν θα χρειαστείς δεύτερη κάρτα αν τραβάς λογικά. 500 φωτό είναι 14 36άρια φιλμ...

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σίγουρα στην ανάγνωση υπάρχει διαφορά, θα έλεγα 12MB/sec με 18ΜΒ/sec αλλά δεν είναι τόσο σημαντική.

albatross
01-02-10, 21:49
Ακόμα και έτσι, τα θεωρώ όχι πεταμένα, για να έχω ταχύτητα στην αντιγραφή στον υπολογιστή.

Αν συνδέσεις τη μηχανή με τον υπολογιστή σημασία έχει και ο ρυθμός μετάδοσης της μηχανής. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση η μηχανή να είναι πιο αργή απ' την κάρτα σου. Σε μια παλιά Canon που έχω, κάνει μισή ώρα να περάσει τις φωτογραφίες. H ίδια κάρτα μέσω card reader πολύ πιο γρήγορη και δεν καταναλώνω και την μπαταρία της μηχανής.

mrsaccess
01-02-10, 21:52
Το downsize (resize προς τα κάτω) είναι πανεύκολο. Δεν νομίζω να τίθεται θέμα απώλειας πληροφορίας. Άσε που το ώφελος στην ταχύτητα λήψης είναι πολύ πιο σημαντικό.
Δεν είναι πανεύκολο ούτε δεδομένο το πως γίνεται.
Για παράδειγμα απλά χρησιμοποιεί τις μισές διόδους του αισθητήρα; Μέγα σφάλμα αφού κάθε pixel τραβά μόνο ένα χρώμα, επομένως η πληροφορία που τραβούν σε full ανάλυση μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλήρως και σε μικρότερες.

Μήπως τραβάει full και κάνει μετά resize; Με τι αλγόριθμο; Linear; Cubic; Δεν ταιριάζουν όλοι σε όλες τις περιπτώσεις. Κάνει unsharp mask πριν το resize;

Για αυτό καλύτερα native ανάλυση. Άλλωστε με 100 ευρώ το 1.5ΤΒ (πάνω από 300.000 φωτογραφίες) τσιγκουνιές θα κάνουμε; :p

mob
01-02-10, 21:54
Ακόμα και έτσι, τα θεωρώ όχι πεταμένα, για να έχω ταχύτητα στην αντιγραφή στον υπολογιστή.
Η σωστή επιλογή έχει αναλυθεί, τώρα περί ορέξεως ...

mrsaccess
01-02-10, 22:49
Ω! Αν δεν κάνω λάθος η δεύτερη φωτογράφηση στο Next Top Model σήμερα είναι με Hasselblad! :worthy:

ipo
01-02-10, 23:07
Ακόμα και έτσι, τα θεωρώ όχι πεταμένα, για να έχω ταχύτητα στην αντιγραφή στον υπολογιστή.
Σου είπαμε τι να πάρεις κι εσύ δεν έδωσες σημασία. Πήρες μία κάρτα μνήμης που κοστίζει τα μισά απ' ό,τι η μηχανή σου και έχει μικρότερη συμβατότητα με συσκευές σε σχέση με μία 2GB 80x SD.

mrsaccess
01-02-10, 23:10
Διαφωνώ σε αυτό. Τα 2GB είναι λίγα και οι SDHC είναι το τώρα. Άλλωστε τι συμβατότητα και κουραφέξαλα; Δεν έχω δει ακόμη card reader που να μη διαβάζει SDHC.

mob
01-02-10, 23:14
Λίγα :shock: 500 φωτογραφίες για μια μηχανούλα του Σ/Κ έλεος :worthy:
όσο για το card reader να σου δείξω αυτό που έχει το laptop μου :twisted:

mrsaccess
02-02-10, 12:04
Λοιπόν, η Fujifilm ανακοίνωσε σήμερα την FinePix HS10. Πρόκειται για την απόλυτη μηχανή για τον γκατζετάκια:

10MP με back illuminated CMOS που δίνει μεγαλύτερο dynamic range και λιγότερο θόρυβο
30x οπτικό ζουμ, αυτό ναι, αξίζει να λέγεται σούπερ ζουμ και μάλιστα manual, όπως στις SLR
τραβάει φωτό σε full ανάλυση με 10fps
τραβάει full HD video (1920x1080 30fps)
τραβάει βίντεο με 1000fps (ο geek μέσα μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε κατάσταση νιρβάνα)
λειτουργία αφαίρεσης τουριστών από τη φωτογραφία (:rofl:)
Βασικά τραβάει 5 φωτό από το ίδιο σημείο και μετά τις χρησιμοποιεί για να σβήσει τους περαστικούς


Εννοείται πως έχει και άλλα κόλπα, IS κλπ αλλά αυτά μου άρεσαν περισσότερο! Αν ο Μαγκάιβερ ψάχνει για κάμερα... μάλλον τη βρήκε!

lefpap
02-02-10, 13:14
Λοιπόν, η Fujifilm ανακοίνωσε σήμερα την FinePix HS10. Πρόκειται για την απόλυτη μηχανή για τον γκατζετάκια:


10MP με back illuminated CMOS που δίνει μεγαλύτερο dynamic range και λιγότερο θόρυβο
30x οπτικό ζουμ, αυτό ναι, αξίζει να λέγεται σούπερ ζουμ και μάλιστα manual, όπως στις SLR
τραβάει φωτό σε full ανάλυση με 10fps
τραβάει full HD video (1920x1080 30fps)
τραβάει βίντεο με 1000fps (ο geek μέσα μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε κατάσταση νιρβάνα)
λειτουργία αφαίρεσης τουριστών από τη φωτογραφία (:rofl:)
Βασικά τραβάει 5 φωτό από το ίδιο σημείο και μετά τις χρησιμοποιεί για να σβήσει τους περαστικούς


Εννοείται πως έχει και άλλα κόλπα, IS κλπ αλλά αυτά μου άρεσαν περισσότερο! Αν ο Μαγκάιβερ ψάχνει για κάμερα... μάλλον τη βρήκε!

Ακριβώς, φωτογραφική για γκατζετάκιδες. Αν είναι δυνατό με τέτοιο φακό και 24-720mm :rofl: ισοδύναμο να έχεις αποδεκτή ποιότητα.
Και η olympus ανακοίνωσε 2 παρόμοιες σήμερα.

euri
02-02-10, 14:24
Αυτό με την αφαίρεση τουριστών είναι ενδιαφέρον. Θα κρατάει και τα πρωτότυπα όμως; Αν ναι, θα γίνει μεγάλο πανηγύρι: θα παίρνεις φωτό ένα αξιοθέατο με διάφορα παρακείμενα "αξιοθέατα", στη συμβία θα δείχνεις την καθαρή φωτό του αξιοθέατου και συ στη συλλογή σου θα έχεις τη φωτό με τα "αξιοθέατα" :p

mrsaccess
02-02-10, 14:29
Σατανικό! Και με 30x ζουμ μπορείς να τραβάς αξιοθέατα από το διπλανό χωριό! :p :p

lefpap
02-02-10, 15:47
Σατανικό! Και με 30x ζουμ μπορείς να τραβάς αξιοθέατα από το διπλανό χωριό! :p :p

και κω.......ακια στις παραλίες :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.