PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mrsaccess
02-02-10, 16:15
Τα κότερα με όμικρον γράφονται! :p :p

lefpap
02-02-10, 17:23
Τα κότερα με όμικρον γράφονται! :p :p

Ούπς ιμε αινταιλος ανωρθωγραφως :whistle:

nmakry
02-02-10, 17:27
Mην αγχώνεστε... Άλλωστε, ποιος θα φωτογράφιζε κάτι άλλο στην παραλία εκτός από κοτεράκια; :hmm:

mrsaccess
02-02-10, 17:30
Ο κάμεραμαν του STAR! :p :p :lol:

nnn
02-02-10, 23:04
Ο κάμεραμαν του STAR! :p :p :lol:
Εγώ δεν ξέρω, αλλά στην θάλασσα μπαίνω όταν δω τα κο...κια(κοτεράκια πονηροί :p) στο Star, ξέρω πως ήρθε καλοκαίρι :lol:

WAntilles
03-02-10, 19:37
Απάτη οι Polaroid.

Μείνετε χιλιάδες έτη φωτός μακριά.

Έχουν τόσο άθλια ποιότητα κατασκευής, που ούτε τις διαστάσεις του SDHC memory slot δεν έχουν πετύχει για μερικά δέκατα του χιλιοστού στο καλούπι, και δεν μπορεί να δεχτεί κάρτα μνήμης.

Απλά μείνετε χιλιάδες έτη φωτός μακριά.

Εξαπατούν τον κόσμο.

mrsaccess
03-02-10, 19:41
Σοβαρά το λες τώρα; Προσπάθησε να δεις τι φταίει (η κάρτα ή η μηχανή) και να το επιστρέψεις.

WAntilles
03-02-10, 19:47
Σοβαρά το λες τώρα; Προσπάθησε να δεις τι φταίει (η κάρτα ή η μηχανή) και να το επιστρέψεις.

Η κάρτα δεν είναι δυνατόν να φταίει.

Είναι μία SanDisk Extreme III.

Υποτίθεται είναι (αν όχι η καλύτερη) από τις καλύτερες της αγοράς.

Ένα δώρο ήταν η μηχανή - χωρίς να το θέλω - και χωρίς να μπορώ έστω και σε αυτό το ποσό των €70 να μπορώ να επιλέξω τί να μου πάρουν.

Δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ.

Ήδη έχασα πολύ χρόνο, ψυχική ηρεμία, και €40 για την κάρτα.

Η βαριοπούλα - κυριολεκτώ - θ' αναλάβει τα υπόλοιπα.

Θα το φχαριστηθώ και θα κάνει και πολύ βρόντο.

mrsaccess
03-02-10, 19:49
Κοίτα, η κάρτα είναι πράγματι πολύ καλή (αν και κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις στο ebay :-k). Ωστόσο και αυτή η φωτογραφική θα πουλήσει οπωσδήποτε αρκετές χιλιάδες κομμάτια, δεν γίνεται να μην παίρνει κάρτες SDHC όπως λέει στην συσκευασία της.

Δοκίμασε και με μια άλλη SD αν έχεις πρόχειρη (πχ από κινητό).

WAntilles
03-02-10, 19:55
Δοκίμασε και με μια άλλη SD αν έχεις πρόχειρη (πχ από κινητό).

Δεν έχω αλλά και να είχα, δεν θ' ασχολούμουν.

Όπως είπα -> επόμενο στάδιο -> βαριοπούλα -> σκουπίδια.



ΥΓ: Δυστυχώς δεν έχω βιντεοκάμερα να απαθανατίσω το γεγονός και να το ανεβάσω και στο YouTube για να ενημερωθεί ο κόσμος.

flamelab
03-02-10, 19:59
Δεν έχω αλλά και να είχα, δεν θ' ασχολούμουν.

Όπως είπα -> επόμενο στάδιο -> βαριοπούλα -> σκουπίδια.



ΥΓ: Δυστυχώς δεν έχω βιντεοκάμερα να απαθανατίσω το γεγονός και να το ανεβάσω και στο YouTube για να ενημερωθεί ο κόσμος.

Tραβα βίντεο με το κινητο :p

ardi21
03-02-10, 20:21
Απλα ελεος! Τραγικο!

Παντως εκανες λαθος που πηρες τετοια καρτα. 70 η μηχανη και 40 η καρτα?

Η σειρα extreme ειναι "επαγγελματικη" και σιγουρα οχι για τετοιες μηχανες. Εκτος και αν την θες και γι'αλλο σκοπο.

Και μια των 15 ευρω (http://www.cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=397) μια χαρα σου ηταν

WAntilles
03-02-10, 20:28
Απλα ελεος!


Παντως εκανες λαθος που πηρες τετοια καρτα. 70 η μηχανη και 40 η καρτα?

"Έλεος" και "λάθος" γιατί;

Φταίω εγώ που οι ανίκανοι της Polaroid δεν μπορούν να τηρήσουν τις θεμελιωδέστερες των προδιαγραφών-κανονισμών-standards;

Εγώ γούσταρα να πάρω κάρτα υψηλής ταχύτητας.

Κάθε δευτ. που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μου οποιοδήποτε περιφερειακό USB εκτός από το ποντίκι και το UPS, εμένα μου προκαλεί εμετό.

Εσένα τί σε κόφτει;

ardi21
03-02-10, 20:32
"Έλεος" και "λάθος" γιατί;

Φταίω εγώ που οι ανίκανοι της Polaroid δεν μπορούν να τηρήσουν τις θεμελιωδέστερες των προδιαγραφών-κανονισμών-standars;

Εγώ γούσταρα να πάρω κάρτα υψηλής ταχύτητας.

Κάθε δευτ. που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μου οποιοδήποτε περιφερειακό USB εκτός από το ποντίκι και το UPS, εμένα μου προκαλεί εμετό.

Εσένα τί σε κόφτει;

Το ελεος πηγαινε για την μηχανη που ειναι τοσο κακοφτιαγμενη, οχι για σενα.

Το "εσενα τι σε κοφτει" ειναι τουλαχιστον ατυχες να το λες σε ενα φορουμ. Την γνωμη μας λεμε εδω.

lefpap
03-02-10, 21:04
Καλά όλες οι sd το ίδιο μέγεθος δεν έχουν ? και ειναι δυνατόν να έχει κάνει τέτοιο λάθος
η polaroid ?

WAntilles
03-02-10, 21:16
Το ελεος πηγαινε για την μηχανη που ειναι τοσο κακοφτιαγμενη, οχι για σενα.

Α τότε ζητώ συγγνώμη.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και ειναι δυνατόν να έχει κάνει τέτοιο λάθος
η polaroid ?

Και όμως νά που είναι.

lefpap
03-02-10, 22:54
Μπορεις να ποστάρεις τις διαστάσεις της κάρτας απο το φυλλάδιο της συσκευασίας?

WAntilles
03-02-10, 23:01
Μπορεις να ποστάρεις τις διαστάσεις της κάρτας απο το φυλλάδιο της συσκευασίας?

Δε λέει πουθένα διαστάσεις.

mrsaccess
03-02-10, 23:03
Δεν χρειάζεται να λέει, οι κάρτες SD είναι στάνταρντ.

kinq1
03-02-10, 23:03
Επειδή δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό με τις λάθος διαστάσεις, (δηλαδή δεν το τεστάρανε? όλα τα πλαστικά βγαίνουν από καλούπι κι έχουν το ίδιο μέγεθος. Ισως το δικό σου να έχει κάποια τεχνική κατασκευαστική ατέλεια) --- Μήπως βάζεις την κάρτα κάπως... ανάποδα????

WAntilles
03-02-10, 23:04
Δεν χρειάζεται να λέει, οι κάρτες SD είναι στάνταρντ.

Αυτό ξέρω κι εγώ, και αυτό λέει φυσικά και η κοινή λογική.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως βάζεις την κάρτα κάπως... ανάποδα????

Με θεωρείς τόσο βλάκα;

Πριν κάνω οτιδήποτε κοίταξα για τη σωστή φορά του memory slot, καί το έντυπο manual της μηχανής, καί το ηλεκτρονικό πληρέστερο PDF που κατέβασα από το site της Polaroid.

harris
03-02-10, 23:06
τις διαστάσεις του SDHC memory slot δεν έχουν πετύχει για μερικά δέκατα του χιλιοστού στο καλούπι, και δεν μπορεί να δεχτεί κάρτα μνήμης.

Τα τελευταία 5 χρόνια έντονης ενασχόλησης με ψηφιακές φωτογραφικές δεν έχει γίνει ποτέ αυτό που περιγράφεις. Κάτι κάνεις λάθος.-

satcur
03-02-10, 23:08
Η κάρτα δεν είναι δυνατόν να φταίει.

...

Σε άλλη συσκευή που να δέχεται SD κάρτες την δοκίμασες;

WAntilles
03-02-10, 23:09
Τα τελευταία 5 χρόνια έντονης ενασχόλησης με ψηφιακές φωτογραφικές δεν έχει γίνει ποτέ αυτό που περιγράφεις.

Ε να που για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

harris
03-02-10, 23:12
Ε να που για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Και την πέτυχες εσύ; :lol:

Δες κατ'αρχήν μήπως βάζεις την κάρτα ανάποδα, και κατά δεύτερον, όπως σου είπε και ο απόπάνως, ότι η κάρτα μπαίνει σε άλλη συσκευή.

ardi21
03-02-10, 23:15
Kαι 'γω απο την μια αδυνατω να πιστεψω οτι εχουν ενα τετοιο τραγικο λαθος αλλα και απο την αλλη αδυνατω να πιστεψω οτι κατι κανει λαθος ο Wan.

Σιγα το πραγμα να βαλεις μια καρτα μνημης στην υποδοχη...

Στο σπιτι δεν υπαρχει ουτε μια φωτογραφικη σε κινητο, στο pc καμερα π.χ για ν' ανεβασεις μια φωτο?

hemlock
03-02-10, 23:15
Και την πέτυχες εσύ; :lol:

Δες κατ'αρχήν μήπως βάζεις την κάρτα ανάποδα, και κατά δεύτερον, όπως σου είπε και ο απόπάνως, ότι η κάρτα μπαίνει σε άλλη συσκευή.
Bookmarked...:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::p

WAntilles
03-02-10, 23:21
Και την πέτυχες εσύ; :lol:

Βεβαίως και την πέτυχα εγώ.


Δες κατ'αρχήν μήπως βάζεις την κάρτα ανάποδα...

Θα το επαναλάβω για πολλοστή φορά να το χωνέψεις:


Την κάρτα τη βάζω από τη σωστή πλευρά.

Πώς το ξέρω;

Μα γιατί κοίταξα το σχετικό σχήμα και την περιγραφή που έχει καί το έντυπο QuickStart Guide που είχε μέσα η μηχανή, καί το πλήρες PDF manual που κατέβασα από το Internet.

Επίσης:


...και κατά δεύτερον, όπως σου είπε και ο απόπάνως, ότι η κάρτα μπαίνει σε άλλη συσκευή.

Δεν έχω άλλη συσκευή για SDHC.

Η μόνη άλλη συσκευή που έχω στο σπίτι, είναι το κινητό μου, αλλά αυτό παίρνει Micro SDHC.

Είναι φισκαρισμένο εδώ και 2 χρόνια με μία 4GB class 4 Kingston που του είχα βάλει τότε.

nnn
03-02-10, 23:22
:p στον "γκρινιάρη" θα συνέβαινε μόνο ?
:p

http://www.fixya.com/support/t3571233-brand_new_polaroid_i1237_got_brand_new

WAntilles
03-02-10, 23:23
:p στον "γκρινιάρη" θα συνέβαινε μόνο ?
:p

http://www.fixya.com/support/t3571233-brand_new_polaroid_i1237_got_brand_new

Αυτό ακριβώς έχει συμβεί και εδώ.

lefpap
03-02-10, 23:24
Δε λέει πουθένα διαστάσεις.

επειδή εσύ θα μας τρελλάνεις πάρε το χάρακα και μέτρα.
Οι σωστές διαστάσεις είναι 32mm χ 24mm χ 2.1mm

WAntilles
03-02-10, 23:25
επειδή εσύ θα μας τρελλάνεις πάρε το χάρακα και μέτρα.
Οι σωστές διαστάσεις είναι 32mm χ 24mm χ 2.1mm

Να μετρήσω τί θες;

Οι SD είναι διεθνές πρότυπο-standard.

Και έχουν απολύτως συγκεκριμένες διαστάσεις.

Όπως π.χ. στο χαρτί όταν λες Α4 και εννοείς πάντα 21cm x 29.7cm.

harris
03-02-10, 23:28
Αυτό ακριβώς έχει συμβεί και εδώ.

Γκαντεμόσαυρε :p

Πάρε την μηχανή και πήγαινέ την πίσω εφόσον είσαι σίγουρος (στο κατάστημα αγοράς εννοείται) και πάρε άλλη ;)

WAntilles
03-02-10, 23:30
Γκαντεμόσαυρε :p

Πάρε την μηχανή και πήγαινέ την πίσω εφόσον είσαι σίγουρος (στο κατάστημα αγοράς εννοείται) και πάρε άλλη ;)

Φυσικά και όχι.

Ποιός θα μου πληρώσει τη χαμένη μου ψυχική ηρεμία;

Τον χαμένο μου χρόνο;

Την SanDisk Extreme III 4GB των €40;

Φυσικά και όχι.

Δεν θα χάσω κι άλλο χρόνο και χρήμα γι' αυτούς τους τυχαίους της υπόγας.

Βαριοπούλα, ηχηρή σύνθλιψη, και σκουπίδια.

crypter
03-02-10, 23:32
Φυσικά και όχι.
Ποιός θα μου πληρώσει τη χαμένη μου ψυχική ηρεμία;
Τον χαμένο μου χρόνο;
Την SanDisk Extreme III 4GB των €40;
Φυσικά και όχι.
Δεν θα χάσω κι άλλο χρόνο και χρήμα γι' αυτούς τους τυχαίους της υπόγας.
Βαριοπούλα, ηχηρή σύνθλιψη, και σκουπίδια.

Δηλαδη εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε βαριοπουλα+ σκουπιδια η επιστροφη στο καταστημα και παραλαβη νεας με χασιμο 1-2 ωρας ακομα και να εχεις μια νεα καμερα και επιλεγεις βαριοπουλα αντι για την καμερα. :p Οκ, it's your choice.

harris
03-02-10, 23:33
Αν δεν την θέλεις, δωσ'την μου εμένα να πάνω να την αλλάξω :p

mrsaccess
03-02-10, 23:33
Θα μπορούσε η Polaroid να έχει κάνει τσίμα-τσίμα το slot και η κάρτα που πήρε ο WAn να είναι μαϊμού και για αυτό να έχει ξεφύγει λίγο στις διαστάσεις.

Πήρα πριν λίγο καιρό μια μαϊμού μπαταρία για τη Canon και ήταν ελάχιστα μεγαλύτερη από την original. Μπαίνει με πολύ μικρό ζόρι αλλά πχ για να βγει πρέπει ο πάτος της μηχανής να κοιτάει προς τα κάτω για να προστεθεί το βάρος της στη δύναμη του ελατηρίου.

euri
03-02-10, 23:38
Πάρε μια λίμα και λίμαρε την υποδοχή :mrgreen:

WAntilles
03-02-10, 23:43
Θα μπορούσε η Polaroid να έχει κάνει τσίμα-τσίμα το slot και η κάρτα που πήρε ο WAn να είναι μαϊμού και για αυτό να έχει ξεφύγει λίγο στις διαστάσεις.

Η κάρτα αγοράστηκε από το Πλαίσιο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδη εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε βαριοπουλα+ σκουπιδια η επιστροφη στο καταστημα και παραλαβη νεας με χασιμο 1-2 ωρας ακομα και να εχεις μια νεα καμερα και επιλεγεις βαριοπουλα αντι για την καμερα. :p Οκ, it's your choice.

Σιγά μην τρέχω και στην άλλη άκρη της Αττικής (αγοράστηκε από κατάστημα στο Καπανδρίτι) και να χάσω μία ολόκληρη εργάσιμη ημέρα.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν δεν την θέλεις, δωσ'την μου εμένα να πάνω να την αλλάξω :p

Στη δίνω όταν ξαναβρεθούμε, χάρισμα.

Αλλά υπό έναν όρο:

Θα μου δώσεις πίσω τη σφηνωμένη SanDisk Extreme III 4GB.

mrsaccess
03-02-10, 23:46
Βγάλ'τη με ένα-δυο μαχαίρια σιγά - σιγά. Μετά δοκίμασε με την SD του κινητού (ή μόνο με τη θηκούλα της που τη μετατρέπει σε SD).

satcur
03-02-10, 23:49
Πόσο μέσα έχει σφηνώσει; δεν μπορείς να την πιέσεις και άλλο μέσα;

WAntilles
03-02-10, 23:55
Βγάλ'τη με ένα-δυο μαχαίρια σιγά - σιγά. Μετά δοκίμασε με την SD του κινητού (ή μόνο με τη θηκούλα της που τη μετατρέπει σε SD).

Δεν μπορώ με τίποτα.

Δοκίμασα και 2 τσιμπιδάκια της μάνας μου για τα φρύδια.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πόσο μέσα έχει σφηνώσει; δεν μπορείς να την πιέσεις και άλλο μέσα;

Σχεδόν πλήρως μέσα, και δεν πάει άλλο μέσα.

Για λίγα δέκατα του χιλιοστού, δεν την βλέπει η μηχανή.

Άμα την έβλεπε, δεν θα με ένοιαζε.

satcur
03-02-10, 23:58
Σχεδόν πλήρως μέσα, και δεν πάει άλλο μέσα.

Για λίγα δέκατα του χιλιοστού, δεν την βλέπει η μηχανή.

Άμα την έβλεπε, δεν θα με ένοιαζε.

Και εγώ αυτό σκέφτηκα γιατί έτσι και αλλίως θα έκανες την διαχείριση μετά μέσω της usb σύνδεσης. Ατυχία.

mrsaccess
04-02-10, 02:47
Ας περάσουμε σε πιο σοβαρά θέματα. Σήμερα ήρθε επιπλέον εξοπλισμός από ebay: ασύρματο remote και off camera shoe cord!

Φυσικά(;;;) ξεσκίστηκα σε μάκρο και kung fu shots!
68219

ΥΓ. Αν θέλετε να μου πείτε πως είμαι ανώριμος να ξέρετε πως το γνωρίζω ήδη! :yahoo:
ΥΓ2. Επίσης πήρα ένα βιβλίο σχετικά με composition. Θα το διαβάσω και θα σας πω αν τα άξιζε τα € του...

uncharted
04-02-10, 09:28
Βαριοπούλα, ηχηρή σύνθλιψη, και σκουπίδια.
καλυτερα εδω (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=35) :p

εναλλακτικα εδω (http://www.electrocycle.gr) :)

Collective_Soul
04-02-10, 10:01
Ας περάσουμε σε πιο σοβαρά θέματα. Σήμερα ήρθε επιπλέον εξοπλισμός από ebay: ασύρματο remote και off camera shoe cord!

Φυσικά(;;;) ξεσκίστηκα σε μάκρο και kung fu shots!
68219

ΥΓ. Αν θέλετε να μου πείτε πως είμαι ανώριμος να ξέρετε πως το γνωρίζω ήδη! :yahoo:
ΥΓ2. Επίσης πήρα ένα βιβλίο σχετικά με composition. Θα το διαβάσω και θα σας πω αν τα άξιζε τα € του...

Θελω και μια φωτο Dragonball ααχχααχ

crypter
04-02-10, 10:23
Ας περάσουμε σε πιο σοβαρά θέματα. Σήμερα ήρθε επιπλέον εξοπλισμός από ebay: ασύρματο remote και off camera shoe cord!

Φυσικά(;;;) ξεσκίστηκα σε μάκρο και kung fu shots!
68219

ΥΓ. Αν θέλετε να μου πείτε πως είμαι ανώριμος να ξέρετε πως το γνωρίζω ήδη! :yahoo:
ΥΓ2. Επίσης πήρα ένα βιβλίο σχετικά με composition. Θα το διαβάσω και θα σας πω αν τα άξιζε τα € του...

:worthy: :respekt:
Aν βγαλεις 4-5 συνεχομενες την ωρα που εισαι στον αερα θα μπορεις μετα να φτιαξεις ενα θεικο gif. :lol:

ipo
04-02-10, 13:27
Θεϊκό mrsaccess! Πολύ εμπνευσμένο! Όμως πολύ απομονώνεσαι με τη φωτογραφική μηχανή. Μη σε φάει η μοναχική ενασχόληση. :)

Σχετικά με την Polaroid του WAntilles, το μόνο που έχω να πω ότι λυπάται τα 40€ που έδωσε για την άχρηστη για τη συγκεκριμένη μηχανή SDHC, επειδή δε μας άκουσε να δώσει μόνο 7€ για μία SD 2GB 80x. Ας μας άκουγες...

Ακριβά αγόρασες την SDHC sandisk extreme III 4GB. Τη βρίσκεις και με 25€. Θα ήταν βέβαια αναμενόμενο να δουλεύει με τη συγκεκριμένη μηχανή, αλλά κι εσύ πήγαινες γυρεύοντας να "επενδύσεις" σε μη χρήσιμη μνήμη για τη συγκεκριμένη μηχανή, επειδή έχεις αλεργία με το USB και νόμιζες ότι θα κερδίσεις χρόνο.

Επίσης διαβάζοντας το online manual, όπως είπες, προτίμησες να μη δώσεις σημασία σε κάτι που τονίζεται στη συγκεκριμένη ενότητα για την εξωτερική μνήμη.


NOTE:
• Not all cards may be compatible with your camera. When purchasing a card, please check the card’s specifications and take the camera with you. Polaroid branded memory cards are recommended.
http://www.polaroid.com/media/document/i1237_manual_EN20090730.pdf

Andreekos93
04-02-10, 14:55
πήρα μια Labtec webcam με 4 ευρό
και είναι αρκετά καλη
για web camερα
μια χαρα

mrsaccess
04-02-10, 15:02
Ξοδεύτηκες! Πρόσεχε μην στη κλέψουν! :p

@ipo
Όταν λες να μη με φάει η μοναχική απασχόληση δεν υπονοείς με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να φανταστώ πως με έχει φάει η μα..... (Μοναχική Απασχόληση εννοώ με 7 γράμματα :p).

@ ADSLgr.com All rights reserved.