PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Erebos
09-06-10, 15:58
Non-destructive; :confused:

Το πρόγραμμα;

Ναι, όπως τα adjustment layers του Photoshop.
Μπορείς να γυρίσεις και να κάνεις αλλαγές όποτε θέλεις. Το original file παραμένει ακέραιο. Οι αλλαγές σώζονται αυτόματα και μπορείς να κλείσεις το Lightroom σε οποιαδήποτε στιγμή και να το ξανανοίξεις και να συνεχίσεις. Όταν θέλεις να αποθηκεύεις σε hard copy τις αλλαγές, κάνεις export σε jpg/png/whatever.

Mouse Potato
09-06-10, 16:05
Ναι, όπως τα adjustment layers του Photoshop.
Μπορείς να γυρίσεις και να κάνεις αλλαγές όποτε θέλεις. Το original file παραμένει ακέραιο. Οι αλλαγές σώζονται αυτόματα και μπορείς να κλείσεις το Lightroom σε οποιαδήποτε στιγμή και να το ξανανοίξεις και να συνεχίσεις. Όταν θέλεις να αποθηκεύεις σε hard copy τις αλλαγές, κάνεις export σε jpg/png/whatever.

Ενδιαφέρον... Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά το noise reduction που είδα στην σελίδα με ενθουσίασε :oops:

Χρειάζεσαι και photoshop για να τρέξει; Προφανώς όχι;

Erebos
09-06-10, 16:11
Ενδιαφέρον... Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά το noise reduction που είδα στην σελίδα με ενθουσίασε :oops:

Πράγματι, έχει κάποια πολύ εντυπωσιακά features το 3.
Δες τα videos (http://tv.adobe.com/product/lightroom/).


Χρειάζεσαι και photoshop για να τρέξει; Προφανώς όχι;

Όχι.
Το Photoshop πλέον είναι περισσότερο για artistic επεμβάσεις, ενώ το Lightroom για πραγματικά everyday tasks ενός φωτογράφου.

albatross
09-06-10, 18:09
Το μόνο κακό με το lightroom είναι ότι δουλεύει σαν database και πρέπει να κάνεις import τους φάκελους με τις φωτογραφίες. Για ορισμένους δεν είναι βολικό. Για φωτογράφους όμως που επεξεργάζονται μαζικά φωτογραφίες είναι εξαιρετικό και τους γλυτώνει αρκετό χρόνο.

Mouse Potato
09-06-10, 19:01
Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα που δοκιμάζω το Lightroom 3.

Σε μερικές φωτογραφίες που έχω βγάλει νύχτα τα φώτα (λόγω του υψηλού ISO προφανώς) βγαίνουν "έντονα" (με "ακτίδες") κάτι που το βλέπω κάπως άσχημο.

http://img444.imageshack.us/img444/2411/fwtaakt.jpg

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική γι αυτό; :hmm:

albatross
09-06-10, 19:13
Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα που δοκιμάζω το Lightroom 3.

Σε μερικές φωτογραφίες που έχω βγάλει νύχτα τα φώτα (λόγω του υψηλού ISO προφανώς) βγαίνουν "έντονα" (με "ακτίδες") κάτι που το βλέπω κάπως άσχημο.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική γι αυτό; :hmm:

Δε φταίει το ISO. Φταίει ότι έχεις δυνατή πηγή φωτός στο κάδρο σου.
Φοράς φίλτρο uv στο φακό σου; Αν ναι, δοκίμασε χωρίς. Τα φίλτρα προκαλούν λάμψεις όταν υπάρχει πηγή φωτός στο κάδρο. Ειδικά αν δεν είναι multicoated.
Βέβαια στη φωτό που ανέβασες μάλλον δε φταίει κάτι τέτοιο. Δοκίμασε με πιο γρήγορο κλείστρο. Γενικά όταν έχεις δυνατό φως μην το αφήνεις να "γράφει" πολύ.

Mouse Potato
09-06-10, 19:18
Δε φταίει το ISO. Φταίει ότι έχεις δυνατή πηγή φωτός στο κάδρο σου.
Φοράς φίλτρο uv στο φακό σου; Αν ναι, δοκίμασε χωρίς. Τα φίλτρα προκαλούν λάμψεις όταν υπάρχει πηγή φωτός στο κάδρο. Ειδικά αν δεν είναι multicoated.
Βέβαια στη φωτό που ανέβασες μάλλον δε φταίει κάτι τέτοιο. Δοκίμασε με πιο γρήγορο κλείστρο. Γενικά όταν έχεις δυνατό φως μην το αφήνεις να "γράφει" πολύ.

Δεν χρησιμοποιώ φίλτρο και σε γρηγορότερο κλείστρο θα πρέπει να ανεβάσω διάφραγμα & ISO. Προτείνεται αυτό;

albatross
09-06-10, 19:26
Δεν χρησιμοποιώ φίλτρο και σε γρηγορότερο κλείστρο θα πρέπει να ανεβάσω διάφραγμα & ISO. Προτείνεται αυτό;

Όταν έχεις έντονο φως και σκιές στο ίδιο κάδρο, δηλαδή μεγάλο έυρος, επιλέγεις. Αν θέλεις να βγάλεις σωστά τα σκοτεινά, θα κάψεις τα φωτεινά. Και αντιστρόφως. Π.χ. αν κάνεις spot φωτομέτρηση κοντά στο φως, θα βγει καλύτερα το φως, αλλά θα χάσεις κάποιες σκιες. Μια λύση είναι να τραβάς 2-3 καρέ, με διαφορετική έκθεση, και να κάνεις HDR.
Αλλά αυτό δεν είναι φωτογραφία. :p

Mouse Potato
09-06-10, 19:37
Καλά θα προτιμήσω γρηγορότερο κλείστρο :p

albatross
09-06-10, 19:40
Και μια συμβουλή από πρακτική εμπειρία... μερικές φορές όταν υποεκθέτεις μπορεί να βγάλεις πολύ καλύτερες φωτογραφίες τη νύχτα. Έτσι ώστε το σκοτάδι να είναι σκοτάδι. Συχνά οι μηχανές μπερδεύονται στο σκοτάδι και προσπαθούν να βγάλουν ένα "σωστό" ιστόγραμμα, που δεν αποτυπώνει πάντα την πραγματικότητα.

tsigarid
09-06-10, 20:22
Εάν θες να μην φαίνονται ακτίνες, δοκίμασε με τελείως ανοιχτό διάφραγμα. Είναι θέμα γεωμετρίας του φακού. Αλλάζοντας το διάφραγμα αλλάζεις και το σχήμα των ακτίνων. Σε μικρές πηγές φωτός οι ακτίνες είναι εξάγωνα. Παίξε λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Mouse Potato
09-06-10, 21:44
Εάν θες να μην φαίνονται ακτίνες, δοκίμασε με τελείως ανοιχτό διάφραγμα. Είναι θέμα γεωμετρίας του φακού. Αλλάζοντας το διάφραγμα αλλάζεις και το σχήμα των ακτίνων. Σε μικρές πηγές φωτός οι ακτίνες είναι εξάγωνα. Παίξε λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Έχεις δίκιο. Με f5.0 και γύρω στο 1-2'' κλείστρο (exposure ~0) μου βγαίνουν όπως ακριβώς θα ήθελα.

Rama
10-06-10, 22:10
Παρατηρώ ότι έχω μία τάση να τραβάω φωτογραφίες με ελαφριά κλήση. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή plugin για πρόγραμμα που να κάνει ικανοποιητικά τη δουλεία του ισιώματος (rotate & crop);
Αν τρέχει σε linux θα βολέψει πολύ.

mrsaccess
10-06-10, 22:13
Ο editor του DigiKam, ο showfoto. Έχει το καλό πως του ορίζεις δύο σημεία (κάνεις κλικ πάνω στη στραβή γραμμή) και κάνει τα υπόλοιπα μόνο του. Φυσικά υπάρχει και το GIMP κα.

Rama
10-06-10, 23:00
Πολύ εύχρηστο. Δυστυχώς δοκίμασα δύο φωτογραφίες και τις κάνει να φαίνονται σαν off focus η γενικότερα θαμπές. Με gimp δεν έχω τέτοιο θέμα. :hmm:

mrsaccess
10-06-10, 23:05
Μάλλον βλέπεις την προ επισκόπηση. Κάνε apply να δεις το αποτέλεσμα και undo δεν σου αρέσει.

Rama
11-06-10, 01:13
Έχεις δίκιο!
Και μιας και το είδα στα features και κάποιος το ανέφερε σε παλαιότερο post, το non-destructive είναι always on; Πως ενεργοποιήται και το πιο βασικό από όλα : αν θέλω να δω τις φωτογραφίες αλλού πρέπει να κάνω save as/export ή κάτι τέτοιο;

Και μία τελευταία ερώτηση: οι φωτογραφίες μου είναι σε 4:3 διαστάσεις (4000:3000 pixels) και θέλω να τις προβάλω σε full hd tv. Επειδή δεν έχει νόημα να μεταφέρω 1.5-2ΜΒ x ν φωτογραφίες από wifi network σκέφτηκα το resise.
Mπορώ να κάνω mass resise και να ζητήσω να μου κάνει το μέγιστο ύψος σε όλες τις φωτογραφίες 1080 pixels; Το resize που έχει το digikam δεν με βοηθάει πολύ εδώ καθώς σε μία portrait φωτογραφία αλλάζει το πλάτος σε 1080 αντί για το ύψος. Κάνω κάτι λάθος;

Μήπως να τα πάμε στο thread του digikam όλα αυτά;

tsigarid
11-06-10, 09:20
Παρατηρώ ότι έχω μία τάση να τραβάω φωτογραφίες με ελαφριά κλήση. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή plugin για πρόγραμμα που να κάνει ικανοποιητικά τη δουλεία του ισιώματος (rotate & crop);
Αν τρέχει σε linux θα βολέψει πολύ.
Δεν έχει επιλογή η μηχανή σου να εμφανίζει grid στην οθόνη ή/και το view finder; Βοηθάει πάρα πολύ!

Rama
11-06-10, 10:45
Ναι το παλεύω με το grid της μηχανής αλλά μερικές φορές από βιασύνη ή απροσεξία τις βγάζω λίγο στραβές :whistle::oops:

ipo
11-06-10, 10:56
Σχετικά με την προβολή σε 1920x1080, θα έλεγα να σκεφτείς αν θα κάνεις το resize. Κάποιες φορές βλέπουμε μία λεπτομέρεια σε μία φωτογραφία και θέλουμε να κάνουμε zoom in σε αυτή. Πολλές φορές βλέπω τις φωτογραφίες μου από το tv out της compact και σε μερικές κάνω zoom για να δω λεπτομέρειες.

Έτσι κι αλλιώς το wifi δίνει 4-5MByte/sec, άρα δύο φωτογραφίες το δευτερόλεπτο. Ακόμα και slideshow να κάνεις φτάνει το εύρος ζώνης για εικόνες 2MB σε πλήρη ανάλυση.

Rama
11-06-10, 11:49
Εννοείται ότι θα διατηρήσω και κόπια στην αρχική διάσταση! Απλά το δικό μου δίκτυο πάει για κάποιο λόγο απελπιστικά αργά. Ίσως φταίει ότι τόσο το pc που έχει τις φωτογραφίες όσο και το htpc είναι συνδεδεμένα στο στο δίκτυο ασύρματα.

Ή το router μου είναι για τα πανηγύρια :drunk: Έχω γενικά κάποια θεματάκια... θα ποστάρω αλλού κάποια στιγμή να το δούμε.

Mouse Potato
11-06-10, 16:55
Δεν έχει επιλογή η μηχανή σου να εμφανίζει grid στην οθόνη ή/και το view finder; Βοηθάει πάρα πολύ!

Newbie mode on: Πώς μοιάζει; Δεν βλέπω κάτι τέτοιο :oops: Canon

ipo
11-06-10, 17:04
http://www.photoreview.com.au/reviews/digitalslr/ID-IV_Live-grid-display.jpg

Mouse Potato
11-06-10, 17:27
Το βρήκα. Ευχαριστώ :)

Mouse Potato
11-06-10, 21:28
Αυτά εδώ τα βλέπω σε διάφορες (σκοτεινές) φωτογραφίες. Είναι λογικό να υπάρχουν; Μάλλον όχι;

73715

73716

albatross
11-06-10, 21:51
Αυτά εδώ τα βλέπω σε διάφορες (σκοτεινές) φωτογραφίες. Είναι λογικό να υπάρχουν; Μάλλον όχι;

73715

73716

Αν εμφανίζονται πάντα στο ίδιο σημείο πρόκειται hot ή stuck pixels κατά πάσα πιθανότητα.

........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://webpages.charter.net/bbiggers/DCExperiments/html/hot_pixels.html

Mouse Potato
11-06-10, 21:59
Απ' ότι βλέπω δεν εμφανίζονται στο ίδιο σημείο. Τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Απλά ζω μ' αυτό;

albatross
11-06-10, 22:13
Απενεργοποίησε το noise reduction εντελώς και τράβα σε υψηλό ISO (πχ 1600). Αν έχεις hot pixels θα φαίνονται συνεχώς στο ίδιο σημείο.

Mouse Potato
11-06-10, 22:19
Απ' ότι μπορώ να διακρίνω κοιτώντας προσεκτικά δεν το κάνει σε όλες τις φωτογραφίες.

Το θέμα είναι ότι στις photos που το είδα το ISO ήταν 200

albatross
11-06-10, 22:27
Απ' ότι μπορώ να διακρίνω κοιτώντας προσεκτικά δεν το κάνει σε όλες τις φωτογραφίες.

Το θέμα είναι ότι στις photos που το είδα το ISO ήταν 200

Σε ISO 200 μπορεί να μην κάνει noise reduction για παράδειγμα, ενώ σε 800 να κάνει. Τα hot pixels φαίνονται πιο εύκολα σε υψηλά ISO, αλλά τα καλύπτει ίσως το noise reduction. Γι' αυτό σου είπα να το απενεργοποιήσεις, ή αλλιώς τράβα raw και δες το από εκεί (μειώνοντας το nr).

Mouse Potato
11-06-10, 22:32
Σε ISO 200 μπορεί να μην κάνει noise reduction για παράδειγμα, ενώ σε 800 να κάνει. Τα hot pixels φαίνονται πιο εύκολα σε υψηλά ISO, αλλά τα καλύπτει ίσως το noise reduction. Γι' αυτό σου είπα να το απενεργοποιήσεις, ή αλλιώς τράβα raw και δες το από εκεί (μειώνοντας το nr).

Δυστυχώς δεν βρίσκω επιλογή για noise reduction στην Canon μου. Θα το ψάξω αύριο εκτενώς

mrsaccess
11-06-10, 22:35
Σταμάτα το pixel peeping! :p :p

Mouse Potato
11-06-10, 22:39
Σταμάτα το pixel peeping! :p :p

Όχι ρε συ. Έκανα ένα edit σε μια photo και καθώς πειράζοντας hue και saturation φάνηκε έντονα. Έκανα zoom out και είδα πως ακόμα φαινόταν. Ε μου έκατσε στραβά.

Απλά φοβάμαι μην γίνει το 1 -> 2 και τα 2 -> 1002 :(

albatross
11-06-10, 23:03
Για να επαναφέρουμε το θέμα στο σωστό το δρόμο...
Ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος πίνει το φραπέ του κατευθείαν απ' το σέηκερ.
73719

Mouse Potato
11-06-10, 23:07
Για να επαναφέρουμε το θέμα στο σωστό το δρόμο...
Ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος πίνει το φραπέ του κατευθείαν απ' το σέηκερ.
73719

Ωραίο sample για "pixel sniffing" :hello

:p

mrsaccess
11-06-10, 23:10
Για να επαναφέρουμε το θέμα στο σωστό το δρόμο...
Ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος πίνει το φραπέ του κατευθείαν απ' το σέηκερ.
73719
Σιγά το σέηκερ ρε άντρα. Σέηκερ αυτή η μισοριξιά; Τέτοιο μέγεθος έχουν τα παγάκια μου! Το σωστό το σέικερ είναι σαν το κουβαδάκι που παίρνεις το καλοκαίρι στη παραλία. :p :p
Το σωστό σέηκερ αν σου σκάσει όπως το χτυπάς, πίνουν καφέ και οι απέναντι. :p

albatross
11-06-10, 23:16
Σιγά το σέηκερ ρε άντρα. Σέηκερ αυτή η μισοριξιά; Τέτοιο μέγεθος έχουν τα παγάκια μου! Το σωστό το σέικερ είναι σαν το κουβαδάκι που παίρνεις το καλοκαίρι στη παραλία. :p :p

Αυτό είναι το σωστό το σέηκερ ρε συ... το πρόστυχο, το παραδοσιακό...
Τα άλλα που λες είναι μόνο για εφέ... κάτι σαν την χαίτη του Τσαλίκη ένα πράμα.:p:p

ipo
11-06-10, 23:25
Ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος πίνει το φραπέ του κατευθείαν απ' το σέηκερ.
73719
Αυτός είναι στιγμιαίος καφές για στιγμιαία κατανάλωση. Το σωστό το φραπόγαλο αδερφέ πρέπει να είναι σε μεγάλο διαφανές ποτήρι για να φαίνεται η ποιότητα του χτυπήματος και τα τα ρυάκια που σχηματίζει το γάλα. Μέρος της ευχαρίστησης του φραπέ είναι το οπτικό ερέθισμα.

Ο πρόστυχος ο άντρας που λες, που τον πίνει στο σέικερ, μπορεί να πάει για την εγγονή και μέσα στο σκοτάδι που δε βλέπει να του προκύψει η γιαγιά. :p

mrsaccess
11-06-10, 23:37
Στο γυάλινο ποτήρι μπαίνει συνήθως ο ανακατεμένος φραπές. Στο σέικερ ξέρεις πως είναι χτυπημένος.
Ο χτυπημένος είναι ο πραγματικός φραπές, το μη αλκοολούχο ρόφημα του άντρα. Ο ανακατεμένος είναι η trendy εκδοχή για ευαίσθητα αγοράκια.

Ο ίδιος ο James το έλεγε «shaken, not sturbed». Και είχε «license to kill». Κάτι ήξερε επομένως παραπάνω...

ipo
12-06-10, 00:40
Δεν έχει σχέση το πώς θα φτιαχτεί (ανάδευση ή χτύπημα) με το πού θα σερβιριστεί (ή θα παραμείνει).

Ο καφές πρέπει να φαίνεται. Όχι να κρύβεται στο σέικερ σαν να ντρέπεται.

Τώρα για τον James, άσε. Αμφιβάλλω αν έχει πιει ποτέ φραπόγαλο, ενώ είμαι σίγουρος ότι δε θα ήθελε το χτυπημένο του ποτό να παραμείνει στο σέικερ, αντί να μπει σε ποτήρι.

mrsaccess
12-06-10, 03:30
Ok, φραπόγαλο. Λάθος. Δεν υπάρχει αυτό το πράμα. Είναι σαν το στιγμιαίο espresso: για όσους δεν ξέρουν.

Ο φραπές είναι ρόφημα «χαλαρά». Έχεις λερώσει το σέικερ και θα χρειαστεί πλύσιμο. Αν είναι να λερώσεις και ποτήρι και να θέλει και αυτό πλύσιμο άσ'το, δεν είσαι χαλαρά.

Δεν έχει σημασία το που θα τον πιεις αλλά το πως θα τον φτιάξεις. Ο μερακλίδικος είναι στο σέικερ με λίγα παγάκια -είναι πιο δύσκολο από ότι ακούγεται γιατί κινδυνεύεις με έκρηξη ανά πάσα στιγμή.
Μια γουλιά να πεις από τέτοιο φραπέ και θα καταλάβεις γιατί είναι τόσο αγαπημένος αυτός ο καφές. Το αναδευτήρι τον καταστρέφει, του χαλάει τη γεύση.

tsigarid
12-06-10, 03:35
Μάριε τα μηνύματά σου είναι όλα τα λεφτά, σήμερα έχεις τρελά κέφια! :respekt:

mrsaccess
12-06-10, 03:38
Thanx, είναι που έσφιξαν οι ζέστες! :p
Έχουμε καύσωνα στην Ελλάδα, σοβαρά! Δεν έχω air condition. :cry:

Rama
12-06-10, 12:09
Μια βόλτα στην παραλία με φωτογραφική και super zoom φακό + φραπεδιά (αν και είμαι του εσπρέσο) μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή από την ζέστη ;)

........Auto merged post: Rama πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η βόλτα θα είναι για να φωτογραφίσεις τον ουρανό και τους γλάρους προφανώς...

mrsaccess
12-06-10, 17:04
Η παραλία είναι που θα ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη ζέστη. Η καλύτερη εποχή του χρόνου. Για αυτό με ταλαιπωρεί. Όσοι αγαπάμε πονάμε! :p

Ωραίος ο εσπρέσο, δεν αντιλέγω. Όμως και ένας καλοφτιαγμένος φραπές αποτελεί μια εξίσου απολαυστική εμπειρία.

Είτε σε σέικερ:
73736

Είτε σε ποτήρι (για να μη διαμαρτύρεται ο ipo):
73737


Προσέξτε το μέγεθος του σέικερ δίπλα στον ευμεγέθη φορτιστή του φορητού. Προσέξτε πως καταλαμβάνει ένα αξιοσέβαστο ποσοστό της επιφάνειας της καρέκλας. Παρατηρήστε το μέγεθος και την ποιότητα του αφρού - σαπουνάδας. Αυτός είναι καφές.

Στο ποτήρι προσέξτε την κρεμώδη πλούσια υφή του αφρού. Διαφορετικός τύπος φραπέ. Θα μπορούσες να το φας με το κουταλάκι αντί για γλυκό. Οι δυνάμεις συνάφειας είναι το μόνο που τον εμποδίζει από το να ξεχειλίσει από το ποτήρι.

nmakry
12-06-10, 17:13
Ας παραμείνουμε on topic και να μη συζητάμε για εσπρέσους...

albatross
12-06-10, 17:31
mrsaccess, αυτό είναι το σέηκερ γίγας; Ας καγχάσω! Κχ κχ κχ (κάγχασα). :lol: :p :p
εμένα είναι πιο μεγάλο αλλά το αδικεί η φωτογραφία.

Rama
12-06-10, 21:06
Κάτι τέτοιο (http://www.klim-paper.gr/images/DSC03413x.JPG) ίσως;

mrsaccess
12-06-10, 22:02
Αυτό είναι σέικερ! :p :p
http://www.lintcoat.com/wp-content/uploads/2010/03/canon_thermos.jpg

tsigarid
12-06-10, 22:57
Αυτό είναι σέικερ! :p :p
http://www.lintcoat.com/wp-content/uploads/2010/03/canon_thermos.jpg
http://www.slipperybrick.com/2010/06/nikon-lens-coffee-thermos/ :p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.