PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mrsaccess
12-06-10, 23:02
Α, είναι ο καφές της παρηγοριάς που λένε! :twisted: :p :p

Mouse Potato
21-06-10, 18:47
Ενημερωτικά:

Nikon D3000 + 18-55 VR (του κιτ) + 55-200 VR + τρίποδο + θήκη + μπαταρία (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10049011)

549€

Αξιόλογο κιτ για τα πρώτα βήματα

Mouse Potato
22-06-10, 15:47
Έπαιξα με μια φωτό η οποία τραβήχτηκε όταν είχα πρωτοπάρει την φωτογραφική.

http://img208.imageshack.us/img208/9048/testlj.th.jpg (http://img208.imageshack.us/img208/9048/testlj.jpg)

mob
22-06-10, 15:49
Πολύ φθινοπωρινή :p για δώσε και καμία με μαγιό :lol:

Mouse Potato
22-06-10, 16:07
Κάτσε να ξεχυθούμε στις παραλίες! :p

ardi21
28-06-10, 23:01
H Nikon coolpix L110 λεει τιποτε για νορμαλ all-around μηχανη?

mrsaccess
28-06-10, 23:12
Πιστεύω καλή θα είναι με κάποιες υποχωρήσεις εξαιτίας του super zoom φακού.
Βέβαια με το μέγεθος θα έχεις ένα θεματάκι αν την θέλεις για all-around. Εκεί ίσως να πρέπει να πας σε καθαρή compact.

Erebos
28-06-10, 23:20
H Nikon coolpix L110 λεει τιποτε για νορμαλ all-around μηχανη?

Από τα reviews, φαίνεται ότι έχει τα features μιας compact (no viewfinder, large lcd, no manual controls) με το μέγεθος και βάρος μιας dSLR. Το μόνο καλό που έχει είναι ο 28mm-420mm φακός. Πέρα από αυτό, δεν ξέρω για ποιο λόγο να θέλεις μια τέτοια κάμερα.
http://www.trustedreviews.com/video/Nikon-Coolpix-L110

ardi21
28-06-10, 23:21
Σε καθαρη compact εχω δει και την Canon S90 η οποια βγαζει εξαιρετικης ποιοτητας φωτο (απ'οτι εχω διαβασει) αλλα ειναι ακριβοτερη, εχει μικροτερο ζουμ και δεν γραφει HD.

Γενικα ψαχνομαι μπας και παρω τιποτε..

Gap
29-06-10, 19:18
H Nikon coolpix L110 λεει τιποτε για νορμαλ all-around μηχανη?

Αν έχεις ήδη slr μηχανή δεν άξιζει τον κόπο.... αγορασε έναν all around φακό αν δεν έχεις...
αν πάλι θες μια μηχανή που θα την έχεις συνέχεια μαζί σου (τύπου compact) και να βγάζεις δημιουργικές-επεγεργάσιμες φώτο μαζί με την S 90 κοίτα και την PANASONIC DMC LX3 EG S η οποία γράφει και video στα 720, έχει πολύ καλό φακό (φωτεινός κι ευρυγώνιος από τα 24mm), παίρνει κι επιπρόσθετο φλας αλλά το μοναδικό της για μένα και μεγάλο μειονέκτημα είναι το μικρό zoom που έχει, πράγμα το οποίο φαντάζομαι ότι θυσιάστηκε για χάρη της ποιότητας του φακού......
καλή φαίνεται να είναι και η νέα CANON IXUS 300 άλλα η απουσία του RAW για μένα είναι ανασταλτικός λόγος για την αγορά της.....

ardi21
29-06-10, 20:11
Οχι δεν εχω slr.

Φοβερη η s90 (τα χει ολα σχεδον) αλλα πολυ ακριβη ρε γμτ.

Η Ixus 300HS απ'οτι βλεπω παει στα ιδια χρηματα με την S90..

Gap
29-06-10, 23:19
Οχι δεν εχω slr.

Φοβερη η s90 (τα χει ολα σχεδον) αλλα πολυ ακριβη ρε γμτ.

Η Ixus 300HS απ'οτι βλεπω παει στα ιδια χρηματα με την S90..

Ναι, απλά εκεί ζυγίζει τι θες... καλύτερες φωτογραφίες (S90) ή καλύτερο video (Ιxus 300HS)... πάντως αν θές να μπεις στον δημιουργικό κόσμο της φωτογραφίας κατά την προσωπική μου άποψη κάνε υπομονή μάζεψε χρήματα και πάρε μια entry level slr... αν θες κάτι εδώ και τώρα κοίτα από αυτές τις compact και αργότερα προχωράς σε dslr... αν πάντως θες να επεμβαίνεις στις φωτογραφίες κοίτα για compact με RAW (Canon S90, PANASONIC LX3 EG S)... προσωπικά σε dslr like δε θα πήγαινα ποτέ για πολλούς λόγους....
Πρόταση: πάρε μια από τις παραπανω compact μηχανές πειραματίσου και βλέπεις αν γουστάρεις τη φωτογραφία... αν δεν τη γουστάρεις χαμένη δεν πάει αφού μια compact είναι απαραίτητη σε όλους.... κι εσύ θα έχεις μια πολύ καλή compact... αν αρχίσεις και γλυκαίνεσαι με τη φωτογραφία και θελήσεις να κάνεις ένα βήμα παραπέρα αγοράζεις αργότερα μια dslr.... ούτως ή άλλως η compact δε θα πάει καθόλου χαμένη σε αντίθεση με μια dslr like που ούτε dslr είναι oύτε compact....

ardi21
29-06-10, 23:28
Ναι, απλά εκεί ζυγίζει τι θες... καλύτερες φωτογραφίες (S90) ή καλύτερο video (Ιxus 300HS)... πάντως αν θές να μπεις στον δημιουργικό κόσμο της φωτογραφίας κατά την προσωπική μου άποψη κάνε υπομονή μάζεψε χρήματα και πάρε μια entry level slr... αν θες κάτι εδώ και τώρα κοίτα από αυτές τις compact και αργότερα προχωράς σε dslr... αν πάντως θες να επεμβαίνεις στις φωτογραφίες κοίτα για compact με RAW (Canon S90, PANASONIC LX3 EG S)... προσωπικά σε dslr like δε θα πήγαινα ποτέ για πολλούς λόγους....

Πριν αρκετους μηνες σκεφτομουν πολυ σοβραα την αγορα dslr. Αλλα δεν τα καταφερα και μαλλον δεν θα τα καταφερω ουτε στο προσεχες μελλον.

Οποτε λεω να παρω μια πολυ καλη compact. Γενικα παντως και το vga video της S90 δεν με χαλαει. Δεν θα τραβαω πολυ ετσι και αλλιως.

Αυτο που με χαλαλει ειναι η τιμη της:p

Gap
29-06-10, 23:44
Πριν αρκετους μηνες σκεφτομουν πολυ σοβραα την αγορα dslr. Αλλα δεν τα καταφερα και μαλλον δεν θα τα καταφερω ουτε στο προσεχες μελλον.

Οποτε λεω να παρω μια πολυ καλη compact. Γενικα παντως και το vga video της S90 δεν με χαλαει. Δεν θα τραβαω πολυ ετσι και αλλιως.

Αυτο που με χαλαλει ειναι η τιμη της:p

Η αλήθεια είναι ότι η τιμή της είναι τσουχτερή (βέβαια οι φωτογραφίες της θα σε φτιάξουν) και οι αντίστοιχες φιλότιμες compact παίζουν κοντά σε αυτά τα λεφτά... με 100 ευρώ παραπάνω από την S90 παίρνεις CANON EOS 450D BODY και με 150 ευρώ την CANON EOS 450D+18-55MM IS KIT....ομολογουμένως είναι περίεργη κατάσταση για κάποιον που σκέφτεται και το θέμα dslr... αν δεν σε επείγει το θέμα μη βιαστείς και παράλληλα με τις οικονομικές σου δυνατότητες αναλογίσου κατά πόσο σε ελκύει η φωτογραφία.... είναι κρίμα να πάρεις μια slr και μετά από καιρό να σκονίζεται στο ράφι.... η compact ανεξαρτήτως "καλλιτεχνικών ανησυχιών" πάντα θα έχει την χρησιμότητα και την λειτουργικότητά της...

Mouse Potato
29-06-10, 23:48
Εγώ λιγότερα απ' τα λεφτά της S90 πήρα μια Canon EOS 1000D με 18-55mm και είναι ότι καλύτερο. Το μόνο μειονέκτημα είναι το μέγεθος αλλά δεν με έχει απασχολήσει μέχρι στιγμής.

ardi21
29-06-10, 23:51
Aυτο ακριβως. Εκτος απο την τιμη ο αλλος ενδοιασμος που ειχα ειναι μηπως ο ογκος της dslr με αποτρεψει απο το να την χρησιμοποιω πολυ και τα παρατησω.

Γι'αυτο λεω να παρω μια πολυ καλη compact την οποια θα την παιρνω οπου θελω αλλα ταυτοχρονα θα εχει και την ποιοτητα να με κρατησει.

Γιατι και τωρα εχω μια pentax της κακιας ωρας και οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι ασχημες...

Ετσι και αλλιως παντα χρειαζεται μια καλη "μικρη":)

Θα τα ζυγισω -μαζι με τα οικονομικα μου- και θα δειξει...

Gap
30-06-10, 00:02
Aυτο ακριβως. Εκτος απο την τιμη ο αλλος ενδοιασμος που ειχα ειναι μηπως ο ογκος της dslr με αποτρεψει απο το να την χρησιμοποιω πολυ και τα παρατησω.

Γι'αυτο λεω να παρω μια πολυ καλη compact την οποια θα την παιρνω οπου θελω αλλα ταυτοχρονα θα εχει και την ποιοτητα να με κρατησει.

Γιατι και τωρα εχω μια pentax της κακιας ωρας και οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι ασχημες...

Ετσι και αλλιως παντα χρειαζεται μια καλη "μικρη":)

Θα τα ζυγισω -μαζι με τα οικονομικα μου- και θα δειξει...


Φυσικά και χρειάζεται πάντα μια καλή μικρή.... για αυτό και με τον καιρό και την ενασχόλησή σου θα δεις κατά πόσο σε ενδιαφέρει η φωτογραφία... αν τσιμπήσεις το μικρόβιο και αρχίσεις να κυνηγάς φωτογραφίες πίστεψε με το μειονέκτημα του όγκου δε θα σε ενδιαφέρει καθόλου... προσωπικά πολλές φορές δε με αποσχολεί ακόμα κι αν κουβαλάω μαζί με την dslr και άλλους τρεις φακούς... αλλά αυτό από την στιγμή που θα την "ψωνίσεις" άσχημα :p

ardi21
30-06-10, 18:21
http://www.skroutz.gr/s/256739/Nikon-Coolpix-S8000.html

Βλεπω και αυτη αλλα στα review την ψιλοχοντροκραζουν...

Rama
30-06-10, 18:45
Άλλο thread ίδιο θέμα ίδια άποψη (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3570800&postcount=3) αν θες μία γνώμη ακόμα.

ardi21
30-06-10, 19:13
Άλλο thread ίδιο θέμα ίδια άποψη (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3570800&postcount=3) αν θες μία γνώμη ακόμα.

:oneup::oneup::oneup:

mrsaccess
06-07-10, 11:44
Χεχε, τι να τι κάνεις τη DSLR αν ξέρεις από φωτογραφία; Ο τύπος «ζωγραφίζει» ακόμη και με iPhone:
http://fstoppers.com/iphone/

Απλά respect. :worthy:

Erebos
06-07-10, 12:35
Χεχε, τι να τι κάνεις τη DSLR αν ξέρεις από φωτογραφία; Ο τύπος «ζωγραφίζει» ακόμη και με iPhone:
http://fstoppers.com/iphone/

Απλά respect. :worthy:

Όλα τα κάνει το Photoshop και ο επαγγελματικός φωτισμός... :cool:
Nothing to see here ppl, move along.

mrsaccess
06-07-10, 12:40
Μόνο που ο φωτισμός δεν στήνεται από μόνος του και το photoshop δεν έχει κουμπάκι turn this photo pro. :)

Erebos
06-07-10, 12:49
Μόνο που ο φωτισμός δεν στήνεται από μόνος του και το photoshop δεν έχει κουμπάκι turn this photo pro. :)

dude, textbook φωτισμό έστησε, λεφτά να έχεις, και σιγά τη δύσκολη δουλειά που έκανε στο photoshop (colour temperature is pro??)...
τέτοια έχω κάνει και εγώ, και με κινητό με 2MP μάλιστα... :p
Αν τράβαγε στο ύπαιθρο με φυσικό φωτισμό και χωρίς glamour photoshopping, θα τον παραδεχόμουν...

mrsaccess
06-07-10, 12:54
Δεν υπάρχει textbook φωτισμός για τέτοιο αποτέλεσμα! Αν υπήρχε η φωτογραφία δεν θα ήταν τέχνη και δεν θα χρειάζονταν οι φωτογράφοι, θα ήταν κάτι που θα έκανε ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ένα pc.

Πάντως αν έχεις κάνει και τέτοιο είσαι ελεύθερος να ποστάρεις εδώ τα αποτελέσματα! :p

Erebos
06-07-10, 12:58
Δεν υπάρχει textbook φωτισμός για τέτοιο αποτέλεσμα! Αν υπήρχε η φωτογραφία δεν θα ήταν τέχνη και δεν θα χρειάζονταν οι φωτογράφοι, θα ήταν κάτι που θα έκανε ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ένα pc.

Καλά δεν το συνεχίζω γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ :p


Πάντως αν έχεις κάνει και τέτοιο είσαι ελεύθερος να ποστάρεις εδώ τα αποτελέσματα! :p

Σορρυ, προσωπικές φωτογραφίες man :p

euri
06-07-10, 13:00
Σορρυ, προσωπικές φωτογραφίες man :p

Βάλε μαύρες ταινίες στα μάτια και πιξέλιασμα ή θόλωμα στα επίμαχα σημεία

:rofl:

mob
06-07-10, 13:03
Βάλε μαύρες ταινίες στα μάτια και πιξέλιασμα ή θόλωμα στα επίμαχα σημεία
:rofl:

:scared: καταστρέφεις την τέχνη ... :rolleyes:

mrsaccess
06-07-10, 13:05
Χμμμ, έχεις επαγγελματικό φωτισμό, πετυχαίνεις επαγγελματικά αποτελέσματα αλλά έχεις τραβήξει μόνο προσωπικές φωτογραφίες. Γιατί δεν το κάνεις επάγγελμα; Αν μπορείς να πετύχεις αυτά που έκανε ο τύπος με το iPhone θα κερδίσεις αρκετά χρήματα. :)

mob
06-07-10, 13:09
Μη σε προβληματίζει, άλλωστε μας αρέσουν και οι φωτογραφίες με armatures :p

Erebos
06-07-10, 14:50
Χμμμ, έχεις επαγγελματικό φωτισμό, πετυχαίνεις επαγγελματικά αποτελέσματα αλλά έχεις τραβήξει μόνο προσωπικές φωτογραφίες. Γιατί δεν το κάνεις επάγγελμα; Αν μπορείς να πετύχεις αυτά που έκανε ο τύπος με το iPhone θα κερδίσεις αρκετά χρήματα. :)

Δεν έχω επαγγελματικό φωτισμό... αλοίμονο..:p
Απλά δεν εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα, με τα εργαλεία που χρησιμοποίησε, γιατί ουσιαστικά οι τομείς που υστερούν τα camera phones είναι το dynamic range και το white balance. Το 1ο καλύπτεται από τον φωτισμό, το 2ο από το photoshop. Δεν είδα πουθενά τέχνη ή creativity.
Όπως είπα, αν είναι μάγκας ας τραβήξει στο ύπαιθρο με φυσικό φωτισμό...:cool:

Και δεν εννοούσα άσεμνες φωτογραφίες, απλά είναι φιλικά πρόσωπα και δεν τις έχω ανεβάσει πουθενά και ούτε θέλω.

mrsaccess
06-07-10, 15:05
Προσωπικά βλέπω τη τέχνη ακριβώς στο πως έστησε το φωτισμό. Αν μου δώσουν €6000 και μου πουν στήσε και εσύ αντίστοιχο φωτισμό δεν μπορώ να το κάνω. Δεν πήρε απλά ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, πήρε ένα αποτέλεσμα που σε μέγεθος web δεν ξεχωρίζει από μια dslr.

Δεν το έδειξα για να πω ότι το iPhone έχει καλή κάμερα αλλά για να δείξω πως καμιά φωτογραφική δεν πρόκειται να σε κάνει φωτογράφο αυτού του είδους αν δεν ξέρεις να δημιουργείς τη φωτογραφία (και όχι απλά να κάνεις κλικ) που έχεις στο μυαλό σου.

harris
06-07-10, 15:09
Προσωπικά βλέπω τη τέχνη ακριβώς στο πως έστησε το φωτισμό.

Δεν είναι τέχνη. Είναι τεχνική. Τέχνη κάνεις και χωρίς τα φώτα ή τον φανταστικό εξοπλισμό. ;)

Erebos
06-07-10, 15:21
Δεν είναι τέχνη. Είναι τεχνική. Τέχνη κάνεις και χωρίς τα φώτα ή τον φανταστικό εξοπλισμό. ;)

+1 :oneup:

Δεν κατακρίνω το fashion/glamour photography, και εμένα μου αρέσει το παιχνίδι με τις σκιές και τα highlights, απλά έχω βαρεθεί το κονσερβοποιημένο airbrushed/soft-glow look στο 90% των φωτογραφιών.

mrsaccess
06-07-10, 15:35
Ρε παιδιά, στο link που έδωσα αν κατέβετε λίγο κάτω έχεις όλες τις φωτό στις οποίες αναφέρομαι.
Μπορεί από φωτογραφία να μην ξέρω πολλά αλλά σερφάρω αρκετά σε σχετικά με τη φωτογραφία site και δεν έχω δει κανένα ερασιτέχνη να έχει τέτοια αποτελέσματα (λογικό ίσως αφού ο τύπος είχε και makeup artists και ίσως κομμωτές) αλλά ούτε και να τα πλησιάζει. Επειδή δε έχω ανοίξει και αρκετά περιοδικά, ούτε πολλοί επαγγελματίες τα καταφέρνουν έτσι.

Erebos
06-07-10, 16:05
Το παρακάτω comment του ιδίου τα λέει όλα νομίζω...


July 5, 2010 - 10:55 am
Thanks for all the comments guys and gals. My intro is slighly misleading because I say that you don’t need any fancy gear but then the only thing we downgrade is the camera. If you read in my post this video is simply dedicated to camera quality. In the future we may make another video using cheap or natural light. We wanted to shoot studio style shots with a cell phone. To do this we needed lots of lights and modifiers.

I’ve read some people say: “take away the model, hair and makeup, studio, lighting, and retouching and try to take as good as pictures.” well you got me… If I put an ugly girl without makeup on some train tracks the pictures would only gain attention from model mayhem ;) get real people.

o τύπος είναι καραγκιόζης και το παραδέχεται... :whistle:

mob
06-07-10, 16:18
... Και δεν εννοούσα άσεμνες φωτογραφίες ....

Τώρα μας τα χάλασες ... :p

http://4.bp.blogspot.com/_nvToAxFbcAs/Ruj7Q2myHmI/AAAAAAAAAQk/3Fs3EGAIcjM/s400/%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5.jpg

ipo
06-07-10, 16:25
Ο καφές βγήκες καφές (καφετί χρώμα) και η υπόλοιπη φωτογραφία ασπρόμαυρη! Αυτός είναι καφές λοιπόν! :p Όλα γύρω του ωχριούν.

mob
06-07-10, 16:27
... ο καφές, καφές το νύχι κόκκινο, σερβιρισμένος υπό τη σκιά δίσκου για να μη λιώσουν τα παγάκια

αυτά είναι ... :p

treli@ris
06-07-10, 16:31
Ωρα για σπιτικο φραπογαλο :lol:

74695

:p

mob
06-07-10, 16:49
... Και δεν εννοούσα άσεμνες φωτογραφίες ....

74694

Διότι δε υπάρχουν άσεμνες φωτογραφίες, παρά μόνο διεστραμμένα μυαλά ;)

harris
06-07-10, 16:57
Ρε παιδιά, στο link που έδωσα αν κατέβετε λίγο κάτω έχεις όλες τις φωτό στις οποίες αναφέρομαι.
Μπορεί από φωτογραφία να μην ξέρω πολλά αλλά σερφάρω αρκετά σε σχετικά με τη φωτογραφία site και δεν έχω δει κανένα ερασιτέχνη να έχει τέτοια αποτελέσματα (λογικό ίσως αφού ο τύπος είχε και makeup artists και ίσως κομμωτές) αλλά ούτε και να τα πλησιάζει. Επειδή δε έχω ανοίξει και αρκετά περιοδικά, ούτε πολλοί επαγγελματίες τα καταφέρνουν έτσι.

Μα δεν είπαμε ότι δεν είναι καλός σ'αυτό που κάνει. Σου είπα απλά ότι δεν κάνει τέχνη. Είναι απλά μία τεχνική που κι εσύ μπορείς να μάθεις και να εκτελέσεις πολύ εύκολα, ακόμα κι αν είσαι ένας πολύ μέτριος φωτογράφος.

Φωτογραφία μόδας κάνει κι ο Ferdinando Scianna... δες την δουλειά του και θα καταλάβεις πότε κάποιος κάνει απλά μόδα και πότε την απογειώνει ;)


o τύπος είναι καραγκιόζης και το παραδέχεται... :whistle:

Μπορεί να μην μου λέει τίποτα αυτή η φωτογράφιση (πέραν του μονδέλου :p ), αλλά έχει κι ένα δίκιο σ'αυτό που λέει ο άνθρωπος... Αυτή η φωτογράφιση έτσι γίνεται...

Erebos
06-07-10, 17:14
Μπορεί να μην μου λέει τίποτα αυτή η φωτογράφιση (πέραν του μονδέλου :p ), αλλά έχει κι ένα δίκιο σ'αυτό που λέει ο άνθρωπος... Αυτή η φωτογράφιση έτσι γίνεται...

Δεν διαφωνώ ότι μια τέτοια φωτογράφιση θέλει φώτα, απλά θα μπορούσε να περιοριστεί σε DIY λύσεις εφόσον ανέφερε "without fancy equipment". Αντ' αυτού προτίμησε την εύκολη λύση των $$$$ για να κάνει το διαφημιστικό του stunt. Άραγε τσέπωσε τίποτα και από την Apple?? :whistle:

Thanks for the heads-up για τον Scianna. :oneup:

nmakry
06-07-10, 17:34
Έχω μία DSLR και το ερώτημά μου είναι πώς θα καταφέρω σπίτι να φτιάξω φραπέ με κρεμώδη αφρό όπως και στις καφετέριες; Με το χτυπητήρι (το βζζζζιν) γίνεται αφρός αλλά όχι τόσο κρεμώδης; Τι να κάνω; Να αλλάξω μηχανή; Να βάλω άλλο φακό; Για πείτε καμιά ιδέα...

ipo
06-07-10, 17:37
Έχω μία DSLR και το ερώτημά μου είναι πώς θα καταφέρω σπίτι να φτιάξω φραπέ με κρεμώδη αφρό όπως και στις καφετέριες; Με το χτυπητήρι (το βζζζζιν) γίνεται αφρός αλλά όχι τόσο κρεμώδης; Τι να κάνω; Να αλλάξω μηχανή; Να βάλω άλλο φακό; Για πείτε καμιά ιδέα...
Το μυστικό κρύβεται στο να βάλεις πολύ λίγο νερό και να έχεις ισχυρό βζι-βζιστήρι. Αν είναι χεριού, φρόντισε να είναι πολύ ισχυρό και όχι με μπαταρίες. Καλύτερα αποτελέσματα θα δεις με επιτραπέζιο. Το γάλα μπαίνει πάντα στο τέλος.

Παρόλα αυτά δοκίμασε και κανένα ευρυγώνιο φακό στην DSLR σου. Αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις την πραγματικότητα και ευχαριστιέσαι περισσότερο το γκαφέ.

mrsaccess
06-07-10, 18:04
nmakry, θα στο θέσω κάπως έτσι: πόσους ίππους βγάζει το χτυπητήρι σου; :p

Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι γιατί είμαι στο δρόμο. :p

nmakry
06-07-10, 20:23
Οπότε με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι ζήτημα ιπποδύναμης σε μια κουταλιά νερό; Την προσέγγιση με τον ευρυγώνιο την απορρίπτω. Ποτέ δεν τους συμπάθησα.... Το πολύ να βάλω χαμηλή ταχύτητα και να φωτογραφήσω χωρίς τρίποδα, ώστε να βγει κουνημένος ο καφές...

Makelaris
09-07-10, 03:25
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όντας άσχετος με το θέμα.. Μου δίνουν μια ολοκαίνουργια Νikon D90 σε πολύ χαμηλή τιμή την οποία και σκέφτομαι να την πάρω με σκοπό να την πουλήσω εδώ στην Ελλάδα. Δεν γνωρίζω τίποτα από φωτογραφικές μηχανές και αναρωτιόμουν αν παίζει να βρω αγοραστή για τη συγκεκριμμένη ή μήπως είναι καμμιά υπερεκτιμημένη φόλα και δε θα τη θέλει κανείς. Σκέφτομαι να τη δώσω 650Ε (καινούργια στο κουτί της - κλειστό - με εγγύηση) μιας και βλέπω ότι το pixmania την έχει 720Ε.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

tsigarid
09-07-10, 04:36
Η μηχανή είναι καλή. Αν η τιμή στα μαγαζιά είναι 720, το να την δώσεις 650 είναι πολλά κατά τη γνώμη μου. Εγώ ως αγοραστής δεν θα σε εμπιστευόμουνα, εκτός αν σε ήξερα προσωπικά.

Αν την αγοράζεις τόσο φτηνά όσο λες, γιατί δεν την κρατάς για σένα; Είναι μοναδική ευκαιρία να μάθεις κάτι για μηχανές και φωτογραφία, εκτός αν πραγματικά δεν σε ενδιαφέρει καθόλου. Ποιος όμως δεν βγάζει φωτογραφίες; ;)

ipo
09-07-10, 11:54
Ομοίως, πιστεύω ότι το να ρίξεις μόνο 10% την τιμή δεν το κάνεις ελκυστικό προς τον υποψήφιο αγοραστή. Αν αφορούσε σε πώληση καινούριου προϊόντος από μαγαζί θα ήταν καλή έκπτωση, αλλά η μεταπώληση από ιδιώτη αντιμετωπίζεται ως πώληση μεταχειρισμένου προϊόντος. Πιστεύω ότι πρέπει να τη δώσεις 20% από τη λιανική τιμή καταστημάτων, εφόσον έχεις τα έντυπα της εγγύησης και την απόδειξη αγοράς. Διαφορετικά τουλάχιστον 30% κάτω (500€).

@ ADSLgr.com All rights reserved.