PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Wolverine
11-08-10, 08:10
Δεν υπάρχει πιο άκυρη απόφαση από αυτήν... σόρρυ κιόλας :)

Καινούρια μοντέλα βγαίνουν συνέχεια, δεν έχει νόημα το να περιμένεις... διάλεξε τι θέλεις και τέλος, πάνε πάρ'το... καινούριες μηχανές / ευκαιρίες / πτώσεις τιμών γίνονται συνέχεια... αν είναι να περιμένουμε πρώτα θα πεθάνουμε και μετά θα πάρουμε μηχανή :lol: :p

Γενικά συμφωνώ, ειδικά όμως 1 μήνα πριν την μεγαλύτερη έκθεση για φωτογραφικό εξοπλισμό, που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρξουν νέα προϊόντα, καλό είναι να περιμένει κανείς. 1 μήνας είναι.
Πχ θα έπαιρνες τώρα την Nikon D3000 όταν 99% θα βγει ο αντικαταστάτης μέχρι την Photokina;

harris
11-08-10, 12:12
Και να βγει στην φωτοκίνα, την μηχανή θα την δεις στην αγορά μήνες μετά... Άσε την τιμή που θα έχει.

mrsaccess
11-08-10, 13:08
Θα ρίξει όμως τις τιμές των υπολοιπων μοντέλων...
Πάντως τα μικρά μοντέλα της nikon (d3000, d5000) δεν μου αρέσουν και τόσο γιατί απευθύνονται κυρίως σε χρήστες compact imo και όχι σε χρήστες dslr.

thanoolhs
11-08-10, 14:57
Πηγα σημερα στο πλαισιο και ειδα την D5000 απο κοντα!
Μου φανηκε αρκετα καλη και την ειχε μαζι με τον 18-55 φακο στα 600ε

Ακομα το σκεφτομαι.....:hmm:

Θα ρίξει όμως τις τιμές των υπολοιπων μοντέλων...
Πάντως τα μικρά μοντέλα της nikon (d3000, d5000) δεν μου αρέσουν και τόσο γιατί απευθύνονται κυρίως σε χρήστες compact imo και όχι σε χρήστες dslr.
Να φανταστω οτι προτεινεις καποια d90??

mrsaccess
11-08-10, 15:10
Αν επιμένεις σε nikon ναι αλλά από την άλλη είναι η διαφορά τιμής και το γεγονός πως η nikon έχει να την ανανεώσει πολύ καιρό. Την προτιμώ από τα μικρότερα μοντέλα πάντως και αν ανακοινωθεί αντικαταστάτης λογικα θα πέσει η τιμή της.

Erebos
11-08-10, 15:49
Ξέχασα να σας ενημερώσω πιο νωρίς ότι τρέχει ένας διαγωνισμός φωτογραφίας στο TechReport.com με θέμα PC hardware.
1ο βραβείο, μία κάρτα γραφικών MSI GeForce GTX 460 1GB.
Επίπλεον, 18 αντίγραφα του παιχνιδιού Metro 2033.
http://techreport.com/forums/viewtopic.php?f=37&t=72967

Ο διαγωνισμός λήγει την Παρασκευή 13 Αυγούστου, στις 11:00μμ (δικιά μας ώρα).

Gap
11-08-10, 17:16
Πηγα σημερα στο πλαισιο και ειδα την D5000 απο κοντα!
Μου φανηκε αρκετα καλη και την ειχε μαζι με τον 18-55 φακο στα 600ε

Ακομα το σκεφτομαι.....:hmm:

Να φανταστω οτι προτεινεις καποια d90??


Μη κάνεις καμιά πλάκα και την πάρεις από το πλαίσιο...
http://www.skroutz.gr/s/76139/Nikon-D5000-Kits.html

Όσο για την D90 και την κάθε μηχανή να υπολογίσεις ότι η τιμή της θα πέσει αισθητά 1 μήνα πριν έρθει ο αντικαταστάτης της στα μαγαζιά... σίγουρα η D90 είναι πολύ ανώτερη μηχανή από την D5000 αλλά από την άλλη σκέψου ότι τώρα μπαίνεις στο άθλημα της φωτογραφίας και η διαφορά τιμής είναι μεγάλη... ακόμα δε γνωρίζεις τις φωτογραφικές σου ανάγκες και στη φωτογραφία η επένδυση είναι στους φακούς...θεωρώ ότι θα περάσει καιρός μέχρι να εξαντλήσεις τις δυνατότητες της D5000 που έχει και τον ίδιο αισθητήρα με την D90... βέβαια δικά σου τα χρήματα δική σου και η απόφαση...

albatross
11-08-10, 17:43
Μη κάνεις καμιά πλάκα και την πάρεις από το πλαίσιο...
http://www.skroutz.gr/s/76139/Nikon-D5000-Kits.html

Όσο για την D90 και την κάθε μηχανή να υπολογίσεις ότι η τιμή της θα πέσει αισθητά 1 μήνα πριν έρθει ο αντικαταστάτης της στα μαγαζιά... σίγουρα η D90 είναι πολύ ανώτερη μηχανή από την D5000 αλλά από την άλλη σκέψου ότι τώρα μπαίνεις στο άθλημα της φωτογραφίας και η διαφορά τιμής είναι μεγάλη... ακόμα δε γνωρίζεις τις φωτογραφικές σου ανάγκες και στη φωτογραφία η επένδυση είναι στους φακούς...θεωρώ ότι θα περάσει καιρός μέχρι να εξαντλήσεις τις δυνατότητες της D5000 που έχει και τον ίδιο αισθητήρα με την D90... βέβαια δικά σου τα χρήματα δική σου και η απόφαση...

Βέβαια, απ' ότι ακούγεται οι D90 δεν υπάρχουν σε αφθονία πλέον, ενώ η D95 θα είναι πάλι σύμφωνα με φήμες αρκετά ακριβότερη (κάτι ακούγεται για magnesium alloy body), οπότε δεν ξέρω αν θα πέσει πολύ η d90.

George_Prix
19-08-10, 20:49
Τωρα εχω μια Konica Minolta DiMAGE Z5 την οποια ειχα αγορασει κυριως για το τεραστιο (12x) οπτικο zoom της.
Στη συγκεκριμενη μηχανη με χαλουσε ο ογκος της και ο πολυς θορυβος που ειχε στις σκοτεινες ληψεις. :(

Μετα απο πολυ σκεψη, αποφασισα να αγορασω την Canon S90.
Οπως στους περισσοτερους, μου καθεται λιγο δυσπεπτη η τιμη της. :p
Ποια καταστηματα στην Ελλαδα θεωρουνται τα φθηνοτερα?
Γιατι εριξα μια ματια στο ebay και βλεπω τεραστια αποκλιση στην τιμη.
Γενικα απο το εξωτερικο εχω αγορασει 100αδες πραγματα, αλλα τιποτα τοσο ακριβο.
Αν δε μου προτεινετε ενα φθηνο εγχωριο καταστημα, πολυ φοβαμαι οτι αυτη τη φορα θα το ρισκαρω απο εξω, οσο και να θελω να το αποφυγω. :hmm:

harris
19-08-10, 21:05
Ρίξε μια ματιά σε adorama.gr & katerelos.gr ;)

ipo
19-08-10, 21:09
Μετα απο πολυ σκεψη, αποφασισα να αγορασω την Canon S90.
Ποια πλεονεκτήματα σε έκαναν να στραφείς προς αυτή; Μου φαίνεται ακριβή για τα βασικά τεχνικά της χαρακτηριστικά.

Wolverine
19-08-10, 21:30
Ποια πλεονεκτήματα σε έκαναν να στραφείς προς αυτή; Μου φαίνεται ακριβή για τα βασικά τεχνικά της χαρακτηριστικά.



Ακριβή για τα χαρακτηριστικά της; Πλάκα κάνεις έτσι;

f 2.0 στο wide end, πολύ καλό high iso performance για compact, και πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα σε σύγκριση με άλλες compact.

Αν και σήμερα η Canon ανακοίνωσε την S95 με κάποιες βελτιώσεις, κυρίως στο video.

ipo
19-08-10, 21:40
To 1/1,8" (1/1,7" η συγκεκριμένη) δεν είναι σπάνιο σε μηχανές των 400€. Το f/2.0 πράγματι είναι πολύ καλό.

George_Prix
19-08-10, 21:51
Ρίξε μια ματιά σε adorama.gr & katerelos.gr ;)

Aυτα τα sites τα ειδα στο Skroutz (http://www.skroutz.gr/s/90398/Canon-PowerShot-S90.html?keyphrase=s90).

Aλλα υπαρχει καμια 80αρια € διαφορα σε σχεση με ΑΥΤΟ (http://cgi.ebay.co.uk/Canon-PowerShot-S90-Digital-Camera-uk-/230503313297?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN) για παραδειγμα. :hmm:

Ξερω οτι η λογικη λεει απο Ελλαδα, αλλα ηδη εχω ξεφυγει αρκετα απο το ποσο που ειχα στο μυαλο μου οταν αρχισα να ψαχνω για νεα μηχανη.

Καταραμενη S90 σε μπελαδες με εβαλες. :p

Ευχαριστω για την απαντηση παντως Χαρη. :)

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To 1/1,8" (1/1,7" η συγκεκριμένη) δεν είναι σπάνιο σε μηχανές των 400€. Το f/2.0 πράγματι είναι πολύ καλό.

Αυτο το ρημαδι το f/2.0 πληρωνουμε. ;)

Βλεπεις η πρωτη μου προτεραιοτητα ηταν οι ληψεις με χαμηλο φωτισμο.
Βαρεθηκα να αναβω ολα τα φωτα, τα κερια και τους αναπτηρες του σπιτιου με την προηγουμενη μηχανη μου, για να βγαλω μια αξιοπρεπη φωτο σε εσωτερικο χωρο. :p

sotos65
19-08-10, 22:02
Γιώργο δεν ρίχνεις μια ματιά και στην Panasonic LX3; Επίσης f/2.0, και ελάχιστα έχει να ζηλέψει από την S90 σε χαρακτηριστικά ή ποιότητα εικόνας. Είναι και φθηνότερη κατά 70€ ακόμα και στην ελληνική αγορά...

http://www.skroutz.gr/s/53697/Panasonic-Lumix-DMC-LX3.html?keyphrase=DMC-LX3

και μία σύγκριση χαρακτηριστικών με την S90 σε μία ματιά...

http://snapsort.com/compare/Canon_PowerShot_S90-vs-Panasonic_Lumix_DMC-LX3

George_Prix
19-08-10, 22:30
Γιώργο δεν ρίχνεις μια ματιά και στην Panasonic LX3; Επίσης f/2.0, και ελάχιστα έχει να ζηλέψει από την S90 σε χαρακτηριστικά ή ποιότητα εικόνας. Είναι και φθηνότερη κατά 70€ ακόμα και στην ελληνική αγορά...

http://www.skroutz.gr/s/53697/Panasonic-Lumix-DMC-LX3.html?keyphrase=DMC-LX3

και μία σύγκριση χαρακτηριστικών με την S90 σε μία ματιά...

http://snapsort.com/compare/Canon_PowerShot_S90-vs-Panasonic_Lumix_DMC-LX3

Ευχαριστω πολυ Σωτηρη. :)
Πανω στο ψαξιμο που εκανα, επεσα πολλες φορες στην Panasonic και σκεφτηκα σοβαρα το ενδεχομενο να την παρω.
Αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των tests δινει προβαδισμα στην Canon (σε ληψεις χαμηλου φωτισμου που ειναι το βασικο μου κριτηριο) για αυτο κατεληξα εκει.

btw κοιτα τι προσεξα...
Συμπτωματικα ο ιδιος που εχει στην καλυτερη τιμη στο ebay την Canon εχει και την Panasonic (http://cgi.ebay.co.uk/Panasonic-LUMIX-DMC-LX3-LX3-SILVER-6-Gifts-UK-/230507034267?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN) και μαλιστα ειναι καμια 15αρια λιρες ακριβοτερη απο την Canon. (βασικα ειναι 30 λιρες αλλα ακριβοτερη, αλλα αφαιρω χοντρικα αλλες 15 λιρες για κατι ψευτοδωρακια που εχει).

Οποτε καταληγουμε στο οτι ο Ελληνας εισαγωγεας της Canon μας σφαζει κανονικοτατα ή οτι τα μαγαζια χτυπανε μεγαλυτερο ποσοστο κερδους επειδη μιλαμε για Canon.
Οτι απο τα δυο και να ισχυει, αποδεικνυει γιατι δε θα παμε ποτε μπροστα σα χωρα. :down:

ΥΓ. Ενας παλιος πολυ επιτυχημενος επιχειρηματιας που ηξερα, ελεγε το εξης ενδιαφερον ρητο.
"Το προβατο (πελατη) το κουρευεις λιγο για να ξαναβγαλει μαλι. Αν το γδαρεις ειναι και η τελευταια σου φορα" :p

albatross
20-08-10, 00:35
Οποτε καταληγουμε στο οτι ο Ελληνας εισαγωγεας της Canon μας σφαζει κανονικοτατα ή οτι τα μαγαζια χτυπανε μεγαλυτερο ποσοστο κερδους επειδη μιλαμε για Canon.
Οτι απο τα δυο και να ισχυει, αποδεικνυει γιατι δε θα παμε ποτε μπροστα σα χωρα. :down:

Ο Έλληνας εισαγωγέας επιμένει επίσης να δίνει 1 χρόνο εγγύηση ενώ αρκετές εταιρίες έχουν αρχίσει να προσαρμόζονται - λες και είναι στη διακριτική τους ευχέρεια - με το ευρωπαϊκό δίκαιο.

Gap
20-08-10, 00:43
Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η S95 σε κάποια ελληνικά μαγαζιά η τιμή της S90 θα γίνει πιο ελκυστική (όσοι βέβαια την έχουν ακόμα)... πάντως στη θέση σου θα ξανακοίταζα την Lx3... ειδικά τώρα με την αναμονή της Lx5 έχει αρκετά δελεαστική τιμή ενώ έχει μεγαλύτερο αισθητήρα και καλύτερο φακό από την S90... πραγματικά θα ήθελα να δω τα tests που τις δίνουν υποδεέστερες νυχτερινές λήψεις από την S90... σε γενικές γραμμές πάντως τα ελληνικά φωτογραφικά μαγαζιά δεν έχουν διαφορά με τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά... καμιά φορά έχουν και καλύτερες τιμές... σίγουρα αν κοιτάς εκτός ευρώπης θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές αλλά θα έχεις άλλα μειονεκτήματα...

fadasma
20-08-10, 00:54
σε ένα μήνα βγαίνει η Nikon D3100 με τιμή γύρω στα $699
http://www.engadget.com/2010/08/19/nikon-d3100-dslr-hands-on/

harris
20-08-10, 01:26
Aλλα υπαρχει καμια 80αρια € διαφορα σε σχεση με ΑΥΤΟ (http://cgi.ebay.co.uk/Canon-PowerShot-S90-Digital-Camera-uk-/230503313297?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN) για παραδειγμα. :hmm:

Είναι πολλά τα ρημάδια τα 80 ευρώ, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα την εγγύηση των ελληνικών καταστημάτων (και οι δύο που σου ανέφερα έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους γενικά, και ειδικά ο Κατερέλος)...

Προσωπικά δεν θα αγόραζα φωτογραφική μηχανή από την ebay, και είμαι άνθρωπος που έχει αγοράσει εκατοντάδες φορές από την ebay :)

ardi21
20-08-10, 02:34
Kαι S95 και D3100 (και ερχεται και η 1500D απο Canon ααπ'οτι λεγεται ετσι?)... Πολυ πραγμα γι'αυτους που σκεπτονται να ξεκινησουν ειτε με compact ειτε με DSLR:oneup:

Ελπιζω να μπορεσω να τσιμπισω μια S95 καποια στιγμη (γιατι για dslr δεν με βλεπω!):hmm:

WAntilles
23-08-10, 21:04
Πρόσφατα (πριν 2-3 βδομάδες), και κατά τύχη, βελτίωσα κατά πολύ την ήδη εξαιρετική προσωπική συνταγή μου, για τον ιδανικό φραπέ, επειδή έτυχε να δοκιμάσω κάποιο άλλο γάλα.

mrsaccess
23-08-10, 22:46
Γάλα στο φραπέ; :stunned:

ipo
23-08-10, 23:11
Φραπόγαλο! Πάντα πίνω το φραπέ με γάλα. Με συμπυκνωμένο γίνεται καλύτερος, αλλά πρέπει πάντα να μπει στο τέλος.

George_Prix
23-08-10, 23:14
Γάλα στο φραπέ; :stunned:

Κανεις λες και δεν το εχεις ξανακουσει. :p

Προσωπικα απο τοτε που ηπια πρωτη φορα espresso πριν απο 8-9 χρονια, εκοψα το φραπε.
Αλλα πολλες φορες τυχαινει σε φιλους να πιω φραπε και παντα τον πινω με πολυ γαλα.
Απο την αλλη για να μη μου ερχεται μονο γευση γαλατιλας, βαζω και πολυ καφε.
Με λιγα λογια, δυο κουταλιες καφε, δυο κουταλιες ζαχαρη και πολυ γαλα.

Δεν ξερω για ποια μαρκα μιλαει ο WAntilles, αλλα προσωπικα βλεπω τεραστια διαφορα στο Νου... :whistle:

mrsaccess
23-08-10, 23:17
Όχι μόνο σας ξεσκίζει το στομάχι αλλά καταστρέφει και τη γεύση (εκτός και αν βάζετε 5 κουταλιές -της σούπας- ζάχαρη)!

ipo
23-08-10, 23:19
Το γάλα ξεσκίζει το στομάχι;

mrsaccess
23-08-10, 23:23
Το γάλα στο φραπέ. Ναι.

ipo
23-08-10, 23:24
y?

:hmm:

George_Prix
23-08-10, 23:27
Όχι μόνο σας ξεσκίζει το στομάχι αλλά καταστρέφει και τη γεύση...


Το γάλα στο φραπέ. Ναι.

Φιλε αν θελεις να προσεχεις την υγεια σου, πινεις λαθος καφε.
Ο φραπες ειναι οτι χειροτερο υπαρχει απο πλευρας ποιοτητας.

Ο espresso ειναι με τεραστια διαφορα οτι πιο υγιεινο και κατα την αποψη μου και πιο γευστικο. :)

mrsaccess
23-08-10, 23:33
Η παρατήρηση είναι εμπειρική και επιβεβαιωμένη από εκατοντάδες ανεξάρτητους συστηματικούς φραπεπότες.

Αν έπρεπε να υποθέσω κάτι, είναι πως το γάλα ξεγελά το στομάχι σου εξαιτίας της αμυδρής παρουσίας λιπαρών στο να αυξήσει την οξύτητά του και ίσως να παράξει χολή για να ξεκινήσει τη διαδικασία της πέψης και φυσικά οξύ και χολή σε άδειο στομάχι γεμάτο φραπέ δεν είναι ότι καλύτερο...

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλε αν θελεις να προσεχεις την υγεια σου, πινεις λαθος καφε.
Ο φραπες ειναι οτι χειροτερο υπαρχει απο πλευρας ποιοτητας.

Ο espresso ειναι με τεραστια διαφορα οτι πιο υγιεινο και κατα την αποψη μου και πιο γευστικο. :)

Αν ρωτήσεις ένα γαστρεντερολόγο θα σου απαντήσει πως τα πάντα επιτρέπονται με μέτρο και λογική. Imo ο φραπές έχει συνδυαστεί με προβλήματα κυρίως εξαιτίας του κοινού του. Συνήθως οι φραπεπότες το πίνουν πολύ βαρύ, με άδειο στομάχι και μεγάλη συχνότητα. Αν πίνεις και εσπρέσο με αυτό το τρόπο τα ίδια προβλήματα θα έχεις.

Προσωπικά πίνω πολύ συχνά εσπρέσο αλλά τη καλύτερη γεύση την έχει για μένα ο φραπές στο σέικερ. Φυσικά για αυτό το λόγο ποτέ δεν θα πιεις καλό φραπέ σε καφετέρια...

mob
23-08-10, 23:37
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με το mrsaccess και να προσθέσω ότι ο καφές πίνετε χωρίς ζάχαρη, σκέτος.

Δηλαδή μόνο με καφέ :p

mzaf
23-08-10, 23:39
Έχεις απόλυτο δίκιο...για πολλά χρόνια έπινα φραπέ με γάλα,νομίζοντας πως κάνω καλό στο στομάχι μου!Κάποια στιγμή,διαβασα οτι κάνει ακριβώς το αντίθετο,δηλ. κάνει το φραπέ μιά βόμβα για το στομάχι...από περιέργεια,είπα να το δοκιμάσω και έκτοτε δεν ξανάβαλα γάλα,σε κανένα είδος καφέ

mob
23-08-10, 23:41
Κατά προτίμηση του απογευματινού καφέ να προηγηθεί ένα γλυκό του κουταλιού ή ένα σιροπιαστό, κάνει το σκέτο ακόμα ποιο ... σκέτο, μαύρο κι άραχνο, σκέτο δηλητήριο ... απόλαυση :oneup:

Rama
24-08-10, 00:13
Η παρατήρηση είναι εμπειρική και επιβεβαιωμένη από εκατοντάδες ανεξάρτητους συστηματικούς φραπεπότες.

Αν έπρεπε να υποθέσω κάτι, είναι πως το γάλα ξεγελά το στομάχι σου εξαιτίας της αμυδρής παρουσίας λιπαρών στο να αυξήσει την οξύτητά του και ίσως να παράξει χολή για να ξεκινήσει τη διαδικασία της πέψης και φυσικά οξύ και χολή σε άδειο στομάχι γεμάτο φραπέ δεν είναι ότι καλύτερο...

Ακριβώς αυτό έχω ακούσει και εγώ. Καφέ με γάλα = μπέρδεμα στο στομάχι και δύσκολη/κακή χώνεψη.

ipo
24-08-10, 00:17
Το φραπόγαλο® από ισχυρό επιτραπέζιο αναδευτήρι, είναι ό,τι πιο γευστικό για εμένα, αλλά το αποφεύγω διότι με χτυπάει η καφεΐνη του σε συστηματική κατανάλωση.

Μου αρέσει βέβαια κάθε είδος καφέ. Π.χ. απολαμβάνω τον ελληνικό που είναι και πιο ελαφρύς. Καλός είναι και ο mocca που πίνω συνήθως στην Ιταλία, ενώ και για γαλλικό δε θα πω όχι. Ο espresso δε μου αρέσει ιδιαίτερα, ενώ είναι ιδιαίτερα δυνατός και με μικρή διάρκεια (λόγω ποσότητας). Το espressino είναι σαφώς καλύτερο. Cappuccino μία φορά δοκίμασα και μου φάνηκε χάλια. Μάλλον το μαγαζί έφταιγε, αλλά δεν ξαναδοκίμασα.

WAntilles
24-08-10, 01:01
Δεν ξερω για ποια μαρκα μιλαει ο WAntilles, αλλα προσωπικα βλεπω τεραστια διαφορα στο Νου... :whistle:

Αν εννοείς Νουνού το εβαπορέ - ή οποιοδήποτε άλλο εβαπορέ - ποτέ δεν το χρησιμοποιώ, γιατί χωρίς να αραιωθεί (με νερό) είναι πολύ βαρύ, αν δε αραιωθεί, το νερό αυτό θα χαλάσει όλο το μίγμα του φραπέ, γιατί θα έχει προστεθεί μετά το χτύπημα, πράγμα που είναι ανεπίτρεπτο κατά την WAntilles συνταγή φραπέ.

Αυτό που άλλαξε είναι ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα φρέσκο γάλα (συνήθως Δέλτα και ενίοτε Μεβγάλ - που το θεωρούσα πάντα λίγο πιο γευστικό) συνήθως πράσινο, αλλά κάποιες φορές που δεν έβρισκα, και μπλε.

Πριν από 2-3 βδομάδες λοιπόν, αναγκάστηκα να πάρω Φάγε μακράς διαρκείας μπλε, και βγάζει τον καλύτερο φραπέ που έχω φτιάξει ποτέ.

Mouse Potato
24-08-10, 01:04
Υπάρχουν άτομα που πίνουν ακόμα φραπέ;

Χωρίς να είμαι fan του καφέ όποτε λαχταρίσω για καφέ φτιάχνω έναν γευστικότατο espresso στην Krups μου και τον απολαμβάνω μέχρι τελευταίας σταγόνας.

WAntilles
24-08-10, 01:04
Ο espresso ειναι με τεραστια διαφορα οτι πιο υγιεινο και κατα την αποψη μου και πιο γευστικο. :)

Διαμαντένιο (*) τρυπάνι για το στομάχι σου.



(*) Το σκληρότερο-ανθεκτικότερο γνωστό υλικό. Όλα τα άλλα μετρώνται με βάση αυτό.

teodor_ch
24-08-10, 01:07
Ο espresso ειναι με τεραστια διαφορα οτι πιο υγιεινο και κατα την αποψη μου και πιο γευστικο. :)

στην ίδια κατηγορία είναι και ο Ελληνικός


ταξινόμηση με βάση τη δύναμη:
γαλλικός, espresso, frappe, greek
http://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine
http://www.nescafe.com/worldwide/en/well-being/Pages/Myth+to+Facts.aspx



The lowest quality coffee beans are used in the production of instant coffee (the best beans are usually kept to be sold whole) and sometimes other unwanted residues from the harvest are used in the production process.
by http://drinkhealthydrinks.com/instant-coffee-pro-or-contra/

φρέσκος καφές 4ever! :p


ΥΓ. Η καφεΐνη θέλει 5 ώρες για να πέσει στο μισό η συγκέντρωσή της στο αίμα μας.

harris
24-08-10, 01:21
Διαμαντένιο (*) τρυπάνι για το στομάχι σου.

Ενδιαφέρον... έχεις κι άλλα τόσο ενδιαφέροντα να πεις για τους καφέδες; :whistle:

ipo
24-08-10, 03:36
Έπεσαν στα χέρια μου κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες από Canon PowerShot SX1 IS. Πολύ καλή ποιότητα. :oneup:

George_Prix
24-08-10, 09:12
...Ο φραπες ειναι οτι χειροτερο υπαρχει απο πλευρας ποιοτητας...


...στην ίδια κατηγορία είναι και ο Ελληνικός...

Ακριβως ετσι. :oneup:

Και η αιτια ειναι πασιφανης, ακομα και αν δεν το εχει ψαξει πολυ καποιος.
Στον Ελληνικο και το Φραπε, πινουμε ατοφιο τον καφε, ενω στον Espresso πινουμε το αποσταγμα των κοκκων.
Επισης οπως σωστα γραφει το link του teodor_ch, για το στιγμιαιο καφε, χρησιμοποιειται η χειροτερη ποιοτητα κοκκων.

satcur
24-08-10, 09:49
Ακριβως ετσι. :oneup:

Και η αιτια ειναι πασιφανης, ακομα και αν δεν το εχει ψαξει πολυ καποιος.
Στον Ελληνικο και το Φραπε, πινουμε ατοφιο τον καφε, ενω στον Espresso πινουμε το αποσταγμα των κοκκων.

+1:oneup: για τον φραπέ

Στον ελληνικό όμως έχεις καταβύθιση των στερεών, πίνεις ένα πολύ μικρό μέρος τους γιατι το περισσότερο καταβυθίζεται.


Επισης οπως σωστα γραφει το link του teodor_ch, για το στιγμιαιο καφε, χρησιμοποιειται η χειροτερη ποιοτητα κοκκων.

Σε αυτό έχω μια επιφύλαξη γιατί και στον στιγμιαίο καφέ έχεις επιλογές ποιότητας. Δεν είναι όλοι ίδιοι.

mrsaccess
24-08-10, 12:33
Sorry παιδιά αλλά πουθενά δεν πίνουμε ατόφιο το καφέ. Ο στιγμιαίος καφές είναι επεξεργασμένο προϊόν φυσικά και όχι κόκκοι καφέ. Στον Ελληνικό δεν πίνουμε το κατακάθι, μονάχα το αφέψημα.

Αυτό που δημιουργεί προβλήματα είναι η ποσότητα καφεΐνης και όχι η ποιότητα του καφέ που επηρεάζει απλώς τη γεύση.

Στο στιγμιαίο καφέ προφανώς η ποσότητα καφεΐνης του τελικού ροφήματος εξαρτάται μόνο από τη ποσότητα. Στα υπόλοιπα είδη εξαρτάται από τη ποσότητα και το χρόνο παρασκευής καθώς η καφεΐνη είναι υδατοδιαλυτή και όσο περισσότερο χρόνο έρχεται ο καφές σε επαφή με το νερό, τόσο περισσότερο το εμπλουτίζει.

Αν έπρεπε να κατατάξουμε τους διάφορους καφέδες σε σχέση με τη ποσότητα καφεΐνης και εφόσον φυσικά τους φτιάχνουμε σύμφωνα με τις οδηγίες των παραγωγών θα είχαμε ως πιο βαρύ καφέ το Γαλλικό και τον Ελληνικό, από πολύ κοντά θα ήταν ο διπλός εσπρέσο και αρκετά πιο χαμηλά ο στιγμιαίος...

Βέβαια αν συγκρίνετε ένα εσπρέσο που βγήκε από μηχανή με σταθερή σχεδόν δόση καφέ και ένα στιγμιαίο που σας έφτιαξε κάποιος με διπλάσια από τη προτεινόμενη ποσότητα καφέ, ναι, λογικό είναι να είναι ο στιγμιαίος πιο βαρύς αλλά μονάχα γιατί παρασκευάστηκε λάθος.

mob
24-08-10, 13:15
ααα εσύ το έχεις μελετήσει το θέμα διεξοδικά :p

ipo
24-08-10, 14:08
Αν έπρεπε να κατατάξουμε τους διάφορους καφέδες σε σχέση με τη ποσότητα καφεΐνης και εφόσον φυσικά τους φτιάχνουμε σύμφωνα με τις οδηγίες των παραγωγών θα είχαμε ως πιο βαρύ καφέ το Γαλλικό και τον Ελληνικό, από πολύ κοντά θα ήταν ο διπλός εσπρέσο και αρκετά πιο χαμηλά ο στιγμιαίος...
Έχω τις ενστάσεις μου για την ποσότητα καφεΐνης που αναφέρετε, με βάση την επιρροή που έχει σε εμένα. Νιώθω πολύ πιο δυνατό τον εσπρέσο και το φραπέ, σε σχέση με τον ελληνικό. Ο γαλλικός μου φαίνεται επίσης πιο ήπιος από το φραπέ.

Έχεις κάποιο link που να τα τεκμηριώνει αυτά; Εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine) βρίσκω μόνο τη σύγκριση γαλλικού με espresso.

nmakry
24-08-10, 14:10
Ερώτηση: Σε μηχανή εσπρέσο μπορούμε να βάλουμε νεσκαφέ; Ποια τα αποτελέσματα για την ακεραιότητα της μηχανής; (για τη γεύση αν είναι θα σχηματίσω άποψη)

giwrgosth
24-08-10, 14:14
Ερώτηση: Σε μηχανή εσπρέσο μπορούμε να βάλουμε νεσκαφέ; Ποια τα αποτελέσματα για την ακεραιότητα της μηχανής; (για τη γεύση αν είναι θα σχηματίσω άποψη)
Όλος ο καφές θα περάσει στο ποτήρι, αφού διαλύεται τελείως.
Σα να κανεις νες ένα πράμα δηλαδή ;)
Η μηχανή δε θα πάθει κάτι.

mrsaccess
24-08-10, 15:19
Έχω τις ενστάσεις μου για την ποσότητα καφεΐνης που αναφέρετε, με βάση την επιρροή που έχει σε εμένα. Νιώθω πολύ πιο δυνατό τον εσπρέσο και το φραπέ, σε σχέση με τον ελληνικό. Ο γαλλικός μου φαίνεται επίσης πιο ήπιος από το φραπέ.

Έχεις κάποιο link που να τα τεκμηριώνει αυτά; Εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine) βρίσκω μόνο τη σύγκριση γαλλικού με espresso.

Άλλο η δύναμη άλλο η ποσότητα καφεΐνης. Αν το Ελληνικό το πίνεις μετά το πρωινό σου δεν πρόκειται να σε πειράξει. Αν το φραπέ το πίνεις με άδειο στομάχι φυσικά και θα σε πειράξει.

Ο γαλλικός (φίλτρου) είναι ο πλέον ύπουλος γιατί ακριβώς δεν φαίνεται δυνατός (στη γεύση) αλλά έχει πάρα πολύ καφεΐνη. Επίσης το κακό που σου κάνουν δεν το βλέπεις φυσικά pronto αλλά μετά από χρόνια συστηματικής κατανάλωσης.

ΥΓ. Η νορμάλ δώσει φραπέ είναι όσο έχουν τα ατομικά φακελάκια (2gr, λίγο περισσότερο ίσως από ένα κουταλάκι του γλυκού), αν εσύ βάζεις διπλάσια ή τριπλάσια ποσότητα τότε ναι, ο διπλός - τριπλός φραπές που πίνεις είναι απόλυτα λογικό να είναι πιο βαρύς από το Ελληνικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.