PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

giwrgosth
24-08-10, 15:39
Από ότι θυμάμαι οι καφέδες από τον πιο ελαφρύ στον πιο βαρύ κατά σειρά είναι:
Εσπρέσο, νες, ελληνικός, φίλτρου.
Ναι, ο νεσκαφέ είναι πιο ελαφρύς από τον φίλτρου, όπως λέει και ο mrsaccess γιατί ναι μεν είναι φιλτραρισμένος αλλά λόγω του ότι είναι ελαφρύς στη γεύση πίνεις κούπες, ενώ ο εσπρέσο ο πιο ελαφρύς γιατί και φιλτραρισμένος είναι και πίνεις μικρή ποσότητα.

junior21
24-08-10, 15:51
Από ότι θυμάμαι οι καφέδες από τον πιο ελαφρύ στον πιο βαρύ κατά σειρά είναι:
Εσπρέσο, νες, ελληνικός, φίλτρου.
Ναι, ο νεσκαφέ είναι πιο ελαφρύς από τον φίλτρου, όπως λέει και ο mrsaccess γιατί ναι μεν είναι φιλτραρισμένος αλλά λόγω του ότι είναι ελαφρύς στη γεύση πίνεις κούπες, ενώ ο εσπρέσο ο πιο ελαφρύς γιατί και φιλτραρισμένος είναι και πίνεις μικρή ποσότητα.

Όλοι τους όμως είναι πολύ ωραίοι...:)

mrsaccess
24-08-10, 15:51
Σωστός, την ίδια κατάταξη ξέρω και'γω, απλά έβαλα μόνο το διπλό εσπρέσο. Οπότε πάει:
Εσπρέσο, νες, διπλός εσπρέσο, Ελληνικός, φίλτρου πάντα στις κανονικές μερίδες.

Οπότε φανταστείτε πως ο φίλτρου είναι και ο πιο δυνατός και αυτός που μπορείς να πιεις ασυναίσθητα σε μεγαλύτερη ποσότητα...

giwrgosth
24-08-10, 15:56
Είχαμε μια κουβέντα πριν 2-3 χρόνια με έναν φίλο για τους καφέδες, έπινε μόνο φίλτρου και με κατηγορούσε για τον φραπέ και θυμάμαι που διάβασα το άρθρο.
Ρωτήσαμε και κοινό μας φίλο, χημικό τροφίμων, για τον νες και εκεί που περιμέναμε να μας πει τα χειρότερα μας είπε πως η επεξεργασία του είναι τέτοια που τον κάνει πολύ πιο υγειινό από άλλους.

satcur
24-08-10, 16:58
...
Ρωτήσαμε και κοινό μας φίλο, χημικό τροφίμων, για τον νες και εκεί που περιμέναμε να μας πει τα χειρότερα μας είπε πως η επεξεργασία του είναι τέτοια που τον κάνει πολύ πιο υγειινό από άλλους.

Ζήτησε από τον φίλο σου να μας δώσει κάποιο επιστημονικό paper που να το τεκμηριώνει αυτό. Όχι και τον χειρότερο κατ΄εμέ NesCafe (ατεκμηρίωτη η άποψη μου) καφέ να τον βγάλουμε και πιο υγιεινό.
Τεσπά ο σωστά παρασκευασμένος espresso είναι ο καφές που τα έχει όλα. Δυνατή γεύση (όχι πικρή), άρωμα, σώμα, πληρότητα, καφεϊνη μέσα στα επιτρεπτά όρια στον όγκο που πίνεται, ελάχιστες επιπλοκές με το στομάχι, κρέμα, χρώμα, τα πάντα.

ipo
24-08-10, 17:00
Τελειώνει όμως γρήγορα ο άτιμος. :p Ενώ το φραπόγαλο κρατάει ώρα. :)

George_Prix
24-08-10, 17:07
Ζήτησε από τον φίλο σου να μας δώσει κάποιο επιστημονικό paper που να το τεκμηριώνει αυτό. Όχι και τον χειρότερο κατ΄εμέ NesCafe (ατεκμηρίωτη η άποψη μου) καφέ να τον βγάλουμε και πιο υγιεινό.
Τεσπά ο σωστά παρασκευασμένος espresso είναι ο καφές που τα έχει όλα. Δυνατή γεύση (όχι πικρή), άρωμα, σώμα, πληρότητα, καφεϊνη μέσα στα επιτρεπτά όρια στον όγκο που πίνεται, ελάχιστες επιπλοκές με το στομάχι, κρέμα, χρώμα, τα πάντα.

Συμφωνω απολυτα.

Εμενα παντως ενας γιατρος μου ειχε πει, οτι ο Νες Καφε ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ υπαρχει.
Εκτοτε το εχω διαβασει απο πολλες μεριες.
Οι κυριοτεροι λογοι που διαβαζω ειναι για την κακη ποιοτητα των κοκκων και για το οτι δεν πινουμε το αποσταγμα αλλα ολοκληρο τον καφε.

Οσον αφορα τον espresso, δεν το συζηταμε καν οτι ειναι η κορυφη. :)
Ειναι και ο μονος καφες στον κοσμο, για τον οποιο υπαρχουν εκατονταδες forums και εχουν γραφτει πολλα εκατομμυρια (κυριολεκτικα) σελιδες. ;)

satcur
24-08-10, 17:12
Τελειώνει όμως γρήγορα ο άτιμος. :p Ενώ το φραπόγαλο κρατάει ώρα. :)

Emmm σε αυτό ίσως και να έχεις κάποιο δίκιο :). Πάντως υπάρχουν ποικιλίες καφέ που η επίγευση διαρκεί τόσο πολύ που είναι σαν να συνεχίζεις να πίνεις καφέ.


...
Ειναι και ο μονος καφες στον κοσμο, για τον οποιο υπαρχουν εκατονταδες forums και εχουν γραφτει πολλα εκατομμυρια (κυριολεκτικα) σελιδες. ;)

Εδώ και αν συμφωνώ :lol:

ipo
24-08-10, 17:31
Οι κυριοτεροι λογοι που διαβαζω ειναι για την κακη ποιοτητα των κοκκων και για το οτι δεν πινουμε το αποσταγμα αλλα ολοκληρο τον καφε.

Ειπώθηκε και πριν: Ο nescafe είναι εκχείλισμα. Η διαδικασία παραγωγής του στο εργοστάσιο κάνει έτσι το τελικό προϊόν. Δεν είναι αλεσμένοι κόκκοι καφέ που θέλουν απόσταξη κατά την προετοιμασία από τον τελικό καταναλωτή.

giwrgosth
24-08-10, 20:12
Ζήτησε από τον φίλο σου να μας δώσει κάποιο επιστημονικό paper που να το τεκμηριώνει αυτό.
Για τον λόγο που εξηγεί και ο ipo:

Ειπώθηκε και πριν: Ο nescafe είναι εκχείλισμα. Η διαδικασία παραγωγής του στο εργοστάσιο κάνει έτσι το τελικό προϊόν. Δεν είναι αλεσμένοι κόκκοι καφέ που θέλουν απόσταξη κατά την προετοιμασία από τον τελικό καταναλωτή.
Θα του ζητήσω αν έχει κάτι γραπτό.

ardi21
25-08-10, 13:09
Tην Panasonic Lumix DMC-FX 700 πως την βλεπετε σε σχεση με S90 και την επερχομενη S95 (που ομως στην αρχη τουλαχιστον θα ειναι αρκετα πιο ακριβη)?

Εχει φωτεινο φακο f2.2, full hd video, 5αρι zoom και ειναι στα 349. Δεν τραβαει σε RAW ομως.

Βεβααι υπαρχει και το βαρυ πυροβολικο/ανταγωνιστης της S95 η DMC-LX 5 αλλα αυξανονται πολυ τα ευρω..

ipo
25-08-10, 13:13
Έχει αισθητήρα 1/2,33, αρκετά μικρότερο από τον 1/1,7 που έχουν οι άλλες που συζητάμε.

ardi21
25-08-10, 13:20
Α μαλιστα. Οποτε ανταγωνιστης αυτων ειναι η LX5 η οποια εχει 1/1.63 ετσι?

Mouse Potato
25-08-10, 15:08
Είδα κάποια tutorials για HDR αλλά παρατήρησα ότι όλοι τα επεξεργάζονται σε .nef (το raw είναι αυτό;). Περιέχει πιο πολλές πληροφορίες όσον αφορά το dynamic range.

Και το ερώτημά μου. Πως τραβάω σε .nef με την Canon;

mrsaccess
25-08-10, 15:10
Τα nef είναι απλά τα raw της Nikon. Επομένως όπου nef βάλε crw, cr2 ή dng.

sotos65
25-08-10, 15:13
Είδα κάποια tutorials για HDR αλλά παρατήρησα ότι όλοι τα επεξεργάζονται σε .nef (το raw είναι αυτό;). Περιέχει πιο πολλές πληροφορίες όσον αφορά το dynamic range.

Και το ερώτημά μου. Πως τραβάω σε .nef με την Canon;

Δεν τραβάς, το .nef είναι αρχείο raw της Nikon! Οι Canon χρησιμοποιούν το .cr2 αν δεν κάνω λάθος, και το πως θα τραβήξεις σε αυτό το φόρματ θα το βρεις διαβάζοντας τις οδηγίες της φωτογραφικής μηχανής σου (εφόσον το υποστηρίζει φυσικά).

Mouse Potato
25-08-10, 15:14
Μάλιστα. Το θέμα είναι πως θα τραβήξω RAW file με την canon. Όλα είναι JPG.

Πάω απλά Menu -> Quality κι επιλέγω RAW + L;

sotos65
25-08-10, 15:18
Μάλιστα. Το θέμα είναι πως θα τραβήξω RAW file με την canon. Όλα είναι JPG.

Πάω απλά Menu -> Quality κι επιλέγω RAW + L;

Κάτι τέτοιο...

mrsaccess
25-08-10, 15:21
RAW + L τραβάει και jpeg και RAW. Υπάρχει και επιλογή για σκέτο RAW. Πάντως και εγώ συνήθως στο RAW + L την έχω.

Mouse Potato
25-08-10, 15:22
RAW + L τραβάει και jpeg και RAW. Υπάρχει και επιλογή για σκέτο RAW. Πάντως και εγώ συνήθως στο RAW + L την έχω.

Είμαι για νέα κάρτα μνήμης... :p

mob
25-08-10, 15:23
Είμαι για νέα κάρτα μνήμης... :p

Εάν θέλεις RAW θα πλερώσεις :p

ipo
25-08-10, 15:29
Εάν θέλεις RAW θα πλερώσεις :p
Αν θέλεις raw θα πλεraw.

Για να κάνει ρίμα. :p

WAntilles
25-08-10, 16:52
Ειπώθηκε και πριν: Ο nescafe είναι εκχείλισμα. Η διαδικασία παραγωγής του στο εργοστάσιο κάνει έτσι το τελικό προϊόν. Δεν είναι αλεσμένοι κόκκοι καφέ που θέλουν απόσταξη κατά την προετοιμασία από τον τελικό καταναλωτή.

Άρα έχει ήδη περάσει από απόσταξη και είναι μακράν ο ποιοτικότερος καφές - σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω από αυτά που λέτε.

Κάτι σαν το τσίπουρο χωρίς γλυκάνησο.

ipo
25-08-10, 17:13
Άρα έχει ήδη περάσει από απόσταξη και είναι μακράν ο ποιοτικότερος καφές - σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω από αυτά που λέτε.
Το ότι η εκχείλιση ή απόσταξη γίνεται στο εργοστάσιο δεν σημαίνει ότι είναι ποιοτικότερο το αποτέλεσμα. Άτομα με μεράκι μπορεί να χρησιμοποιούν καλά χαρμάνια και ακολουθώντας τη σωστή διαδικασία να παράγουν καλύτερο καφέ (espresso).

George_Prix
25-08-10, 18:18
Το ότι η εκχείλιση ή απόσταξη γίνεται στο εργοστάσιο δεν σημαίνει ότι είναι ποιοτικότερο το αποτέλεσμα. Άτομα με μεράκι μπορεί να χρησιμοποιούν καλά χαρμάνια και ακολουθώντας τη σωστή διαδικασία να παράγουν καλύτερο καφέ (espresso).

Ε, τωρα και εσυ...
Οι αιτιολογησεις ειναι περιττες.

Ο WAntilles πινει τον καλυτερο καφε, βλεπει τις καλυτερες σειρες, τις καλυτερες ταινιες, ξεχωριζει τους ταλαντουχους ηθοποιους, τρεχει το καλυτερο OS, εχει την καλυτερη μαρκα καρτας γραφικων, τον καλυτερο επεξεργαστη, εχει το καλυτερο γουστο στις γυναικες και γενικα ειναι ο σουπερντουπερπιοκαλυτεροτερος του κοσμου. :p

Περα απο την πλακα, με πολλα απο αυτα που λει ο WAntilles συμφωνω. Απλα πρεπει να καταλαβει, οτι μερικα απο αυτα για τα οποια ειναι απολυτος και καθετος, καποιος μπορει να τα βλεπει με αλλο ματι και να ειναι εξισου σιγουρος οτι εχει δικιο.

Φιλικα. :)

harris
25-08-10, 23:07
Άρα έχει ήδη περάσει από απόσταξη και είναι μακράν ο ποιοτικότερος καφές - σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω από αυτά που λέτε.

Σαφώς! Μπορείς να ρωτήσεις και τον γιατρό σου εξάλλου ;)


γλυκάνησο

Αυτό βγαίνει και σε γλυκαήπειρο, γλυκαλίμνη κλπ; :crazy: :lol::p

Γλυκάνισος είναι μπρε! ;)

mrsaccess
26-08-10, 00:05
Βασικά επειδή έχουν ακουστεί πολλά για γιατρούς, το χειμώνα που είχα (και έχω ακόμη) σοβαρό πρόβλημα, επισκέφθηκα δύο γαστρεντερολόγους και κανένας δεν μου είπε να κόψω το φραπέ όταν τους ρώτησα. Μου είπαν απλώς να προσέχω και να καταναλώνω λογικά.

Tolakos
26-08-10, 00:12
εχω μια canon απτα χριστουγεννα.καποια στιγμη παρατηρησα μια τριχουλα μεσα στον φακο.κ σε μερικες φωτο φαινεται.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω την αποδειξη.αν παω με το κουτι που εχει το bar code θα ειμαι καλυμενος με την εγγυηση?την πηρα απτο media market

harris
26-08-10, 01:09
να καταναλώνω λογικά.

Όπως; Δυο γουλιές τη μέρα; :rofl::p


εχω μια canon απτα χριστουγεννα.καποια στιγμη παρατηρησα μια τριχουλα μεσα στον φακο.κ σε μερικες φωτο φαινεται.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω την αποδειξη.αν παω με το κουτι που εχει το bar code θα ειμαι καλυμενος με την εγγυηση?την πηρα απτο media market

Περίπου περαστικά σου εύχομαι... Αν δεν βρεις την απόδειξη δύσκολα θα σε καλύψουν... μιλάμε ότι είναι αγιογδύτες εκεί μέσα :(

ardi21
26-08-10, 02:08
Γνωριζετε τι γινετε με την εγγυηση αγορασμενης φωτογραφικης sony απο Ευρωπαικη χωρα?

Θα υπαρξει καποιο προβλημα με την Ελληνικη αντιπροσωπεια σε περιπτωση βλαβης?

Τους εχω στειλει και mail αλλα ακομα δεν...

harris
26-08-10, 02:13
Γνωριζετε τι γινετε με την εγγυηση αγορασμενης φωτογραφικης sony απο Ευρωπαικη χωρα?

Θα υπαρξει καποιο προβλημα με την Ελληνικη αντιπροσωπεια σε περιπτωση βλαβης?

Τους εχω στειλει και mail αλλα ακομα δεν...

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλημα στην κάλυψη της εγγύησης... εκτός του γεγονότος ότι η μηχανή πρέπει να πάει στο Βέλγιο γιατί δεν έχουν τεχνικό τμήμα στην Ελλάδα... και να φταις εσύ για την βλάβη σε χρεώνουν κάπου 75 ευρώ για την μεταφορά... συν ότι θα κάνεις να δεις την μηχανή 1,5 μήνα...

Κατά τα άλλα μια χαρά η sony (συνολικά, όχι μόνο για τις μηχανές) στο Ελλάντα :p

ardi21
26-08-10, 02:22
A μαλιστα σ'ευχαριστω.

Απλα επειδη ενδιαφερομαι για μια και την βρισκω 50-55 ευρω φθηνοτερα απο ebay...

Εdit: Ουπς μολις ειδα οτι ειναι απο Hong-Kong τελικα..:hmm: Λετε να υπαρξει κανενα προβλημα με τελωνεια κτλ??

harris
26-08-10, 02:50
Εdit: Ουπς μολις ειδα οτι ειναι απο Hong-Kong τελικα..:hmm: Λετε να υπαρξει κανενα προβλημα με τελωνεια κτλ??

Αν ο πωλητής δεχτεί να γράψει κάτι σε "δείγμα δωρεάν", δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

aroutis
26-08-10, 09:40
Σε ότι αφορά τον καφέ... προσωπικά μιας και δεν πρέπει να το παρακάνω με τον καφέ λόγω υγείας, όταν πίνω, απολαμβάνω συνήθως έναν ristretto (20ml espresso) ή έναν cappuccino. Εχω μηχανή εννοείται σπίτι , προτιμώ να φτιάχνω ο ίδιος τον καφέ μου. Εννοείται ότι ζάχαρη αν βάλω θα βάλω λίγη στον cappuccino, στον ristretto είναι ιεροσυλία :p

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άρα έχει ήδη περάσει από απόσταξη και είναι μακράν ο ποιοτικότερος καφές - σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω από αυτά που λέτε.:worthy:
Ο frappe ολα αυτά; :lol:

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικά επειδή έχουν ακουστεί πολλά για γιατρούς, το χειμώνα που είχα (και έχω ακόμη) σοβαρό πρόβλημα, επισκέφθηκα δύο γαστρεντερολόγους και κανένας δεν μου είπε να κόψω το φραπέ όταν τους ρώτησα. Μου είπαν απλώς να προσέχω και να καταναλώνω λογικά.
Σε σχέση με αυτό, η κατανάλωση καφέ ειδικά με παράλληλα κάπνισμα, ειδικά αν έχεις άδειο στομάχι, βλάπτει το βλεννογόνο του στομάχου.

Αν θες, τσέκαρε το με τον γαστρεντερολόγο σου.

euri
26-08-10, 10:19
Αν ο πωλητής δεχτεί να γράψει κάτι σε "δείγμα δωρεάν", δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

Μπορεί να δοκιμάσει να τον κεράσει έναν φραπέ (απεσταγμένο βεβαίως βεβαίως).

aroutis
26-08-10, 10:38
Παντως κρίμα που δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο thread πιο πρίν...

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τη φωτογραφία ως hobby, ξεκίνησα πιο σοβαρά κατά το 2004 με μία Olympus C60 Zoom και πέρασα το 2007 σε μία E-500 DSLR, τώρα έχω μια E-30, αρκετούς φακούς, τρίποδο, flash gun και άλλα..

Το μόνο που δεν έχω αρκετό ειναι χρόνος για το hobby...:down:

George_Prix
26-08-10, 11:02
Παντως κρίμα που δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο thread πιο πρίν...

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τη φωτογραφία ως hobby, ξεκίνησα πιο σοβαρά κατά το 2004 με μία Olympus C60 Zoom και πέρασα το 2007 σε μία E-500 DSLR, τώρα έχω μια E-30, αρκετούς φακούς, τρίποδο, flash gun και άλλα..

Το μόνο που δεν έχω αρκετό ειναι χρόνος για το hobby...:down:

Απο οτι βλεπω σταθερος στις Olympus. :)

aroutis
26-08-10, 11:07
Απο οτι βλεπω σταθερος στις Olympus. :)
Yπάρχει και μία point'n'shoot Olympus XA-2 ;)

mrsaccess
26-08-10, 11:07
........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε σχέση με αυτό, η κατανάλωση καφέ ειδικά με παράλληλα κάπνισμα, ειδικά αν έχεις άδειο στομάχι, βλάπτει το βλεννογόνο του στομάχου.

Αν θες, τσέκαρε το με τον γαστρεντερολόγο σου.

Μα εκεί κολλάει το μέτρο και η λογική. Ναι, αν πίνεις τρεις φραπέδες τη μέρα με άδειο στομάχι και τρεις κουταλιές καφέ η καθεμιά λογικό είναι να έχεις πρόβλημα. Αν όμως πίνεις ένα κανονικό φραπέ κάνει λιγότερη ζημιά από ένα διπλό εσπρέσο.

Rama
26-08-10, 14:08
Το δικό μου στομάχι πάντως αν πιω 3-4 συνεχόμενες μέρες από 1 νες (φτιαγμενο με 1 κουταλιά καφέ, 1 ζάχαρη και χωρίς γάλα) αντιδρά πολύ άσχημα. Με τον εσπρέσο (διπλό) δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα.

aroutis
26-08-10, 14:28
Το δικό μου στομάχι πάντως αν πιω 3-4 συνεχόμενες μέρες από 1 νες (φτιαγμενο με 1 κουταλιά καφέ, 1 ζάχαρη και χωρίς γάλα) αντιδρά πολύ άσχημα. Με τον εσπρέσο (διπλό) δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα.
Δεν συγκρίνεται ο καφές παραγόμενος από grinded beans και ειδικά αν μιλάμε για εσπρέσσο, με χημικά παρασκευάσματα τύπου νες.

Η διαφορά ποιότητας (ειδικά αν το παρασκευάζεις ο ίδιος με μηχανή, έχεις επιλέξει τον καφέ και ξέρεις και τι νερό χρησιμοποιείς), απλά ειναι τραγική.

Ολα τα αλλα τα λέμε για να γελάμε.

Mouse Potato
26-08-10, 16:09
Να και η πρώτη μου φωτογραφία με HDR processing. Ελπίζω να καλύπτει ένα ικανό dynamic range :p

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_5euro.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/5euro.jpg)

ipo
26-08-10, 16:11
Πολύ καλή. :oneup: Μπορείς να μας τη δείξεις και πριν την επεξεργασία να συγκρίνουμε;

Θα μπορούσες όμως να της δώσεις περισσότερη αξία με το να βάλεις 500ευρο συν χρυσές λίρες, αντί για 5ευρο και απλά νομίσματα. :p

Mouse Potato
26-08-10, 16:15
Πολύ καλή. :oneup: Μπορείς να μας τη δείξεις και πριν την επεξεργασία να συγκρίνουμε;

Δυστυχώς το RAW (προϊόν HDR + αρχικού tonemapping) το διέγραψα. Απλά ήταν το πρώτο μου sample και δεν ήταν κάποιας αξίας.


Θα μπορούσες όμως να της δώσεις περισσότερη αξία με το να βάλεις 500ευρο συν χρυσές λίρες, αντί για 5ευρο και απλά νομίσματα. :p

Ποιος τρέχει στις τράπεζες και στα χρηματοκιβώτια τώρα; :p

Rama
26-08-10, 16:28
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Μου αρέσει και το dof όπως και το ότι στην επεξεργασία έκανες τα χρώματα όσο έντονα έπρεπε. :oneup:

Erebos
26-08-10, 16:34
Να και η πρώτη μου φωτογραφία με HDR processing. Ελπίζω να καλύπτει ένα ικανό dynamic range :p

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_5euro.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/5euro.jpg)

Τί bracketing χρησιμοποίησες?? -0,5EV / 0 / +0,5EV?

Mouse Potato
26-08-10, 16:38
Danke!


Τί bracketing χρησιμοποίησες?? -0,5EV / 0 / +0,5EV?

Λόγω σχετικά έντονου φωτισμού έβαλα -2EV / 0 / 2EV μήπως και πιάσω κάτι παραπάνω.

Όλα αυτά εννοείται με τρίποδο.

Erebos
26-08-10, 16:52
Λόγω σχετικά έντονου φωτισμού έβαλα -2EV / 0 / 2EV μήπως και πιάσω κάτι παραπάνω.

Όλα αυτά εννοείται με τρίποδο.

Έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα τα blown-outs στο background.
Ε δεν έκλεινες καμια κουρτίνα τότε? :p

Mouse Potato
26-08-10, 16:56
Με κουρτίνα ήταν. Άσε...

ardi21
26-08-10, 18:16
Aφου απερριψα S90/την επερχομενη S95/Panasonic TZ10 για ξεχωριστους λογους την καθε μια και διαβασα καποια review, παρηγγειλα την Sony HX5 που νομιζω εχει ολα αυτα που θελω σε λογικη -για μενα- τιμη. Αν συνεχιζα το διαβασμα και τις συγκρισεις για πολλες μερες ακομα δεν θα επαιρνα στο τελος τιποτε!

Σημαντικο ειναι οτι εχει καποιες λειτουργιες που βρισκεις σε dslr οποτε μπορεις να παιξεις λιγο

Την περιμενω απο εβδομαδα και ελπιζω να βγαλω ωραιες φωτο:) Τουλαχιστον να πλησιασω κααααααπως τις δικες σας με τα θηρια που εχετε:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.