PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

George_Prix
26-08-10, 18:47
...Αν συνεχιζα το διαβασμα και τις συγκρισεις για πολλες μερες ακομα δεν θα επαιρνα στο τελος τιποτε...

Eτσι την πατησα εγω.:(

Εγραψα στο νημα σιγουρος οτι παω για την Canon S90 και τελικα τα εκανα μανταρα.
Η καταστροφη μου ηταν η ειδηση που εγραψε ο Gap, οτι βγηκε η Canon S95. :p

To σκεπτικο ειναι οτι εφοσον ειχα καταληξει να παρω την S90 απο Ελλαδα, βαζω κανενα 50αρικο παραπανω και παιρνω την S95 απο το εξωτερικο. :hmm:

ardi21
26-08-10, 18:59
Και 'γω την S95 ηθελα να παρω αλλα το κοστος βασικα και το ψιλο μικρο ζουμ με απωθησαν. Βεβαια ειναι εξαιρετικη μηχανη με φοβερο φακο... Βασικα ειναι η καλυτερη που υπαρχει νομιζω αν κρινουμε απο την S90

Γενικα αμα το κοιτας παααρα πολυ το θεμα τρελαινεσαι..Οι φωτογραφικες -για μενα- ειναι απο τα πιο περιπλοκα πραγματα σε θεμα ερευνα αγορας!

Gap
26-08-10, 19:17
Γενικα αμα το κοιτας παααρα πολυ το θεμα τρελαινεσαι..Οι φωτογραφικες -για μενα- ειναι απο τα πιο περιπλοκα πραγματα σε θεμα ερευνα αγορας!

Μη νομίζεις δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα... βέβαια αυτό θα το καταλάβεις μέσα από την προσωπική σου εμπειρία.... μετά από μερικά 100αδες καρέ θα έχεις καταλάβει τι σου αρέσει να τραβάς και τι χρειάζεσαι για το καλύτερο αποτέλεσμα...οπότε ταυτόχρονα θα δίνεις προτεραιότητα στα τεχνικά χαρακτηριστικά που καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών σου... ευτυχώς υπάρχουν μηχανές για όλα τα γούστα και τις ανάγκες...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 6 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Eτσι την πατησα εγω.:(

Εγραψα στο νημα σιγουρος οτι παω για την Canon S90 και τελικα τα εκανα μανταρα.
Η καταστροφη μου ηταν η ειδηση που εγραψε ο Gap, οτι βγηκε η Canon S95. :p


Για την αλήθεια ο Wolverine το έγραψε πρώτος...πάντως μόνο καταστροφή δεν είναι... θα ήσουν "άτυχος" αν αγόραζες την s90 και την αμέσως επόμενη έβγαινε η s95... τώρα είτε μπορείς να πάρεις φθηνότερα την s90 είτε να αγοράσεις την ανώτερη s95...

ipo
26-08-10, 19:39
Aφου απερριψα S90/την επερχομενη S95/Panasonic TZ10 για ξεχωριστους λογους την καθε μια και διαβασα καποια review, παρηγγειλα την Sony HX5 που νομιζω εχει ολα αυτα που θελω σε λογικη -για μενα- τιμη. Αν συνεχιζα το διαβασμα και τις συγκρισεις για πολλες μερες ακομα δεν θα επαιρνα στο τελος τιποτε!

Σημαντικο ειναι οτι εχει καποιες λειτουργιες που βρισκεις σε dslr οποτε μπορεις να παιξεις λιγο
Πες, αν θέλεις, και σ' εμάς τι κριτήρια σε έκαναν να τις απορρίψεις. Μέχρι στιγμής κατάλαβα ότι η Sony που παρήγγειλες έχει περισσότερες manual ρυθμίσεις και μεγαλύτερο οπτικό zoom.

ardi21
26-08-10, 19:46
Πες, αν θέλεις, και σ' εμάς τι κριτήρια σε έκαναν να τις απορρίψεις. Μέχρι στιγμής κατάλαβα ότι η Sony που παρήγγειλες έχει περισσότερες manual ρυθμίσεις και μεγαλύτερο οπτικό zoom.

Σε σχεση με Sony:

S90 - ελλειψη hd video, μικροτερο zoom, λιγο ακριβοτερη
S95 - 100 ευρω+ πιο ακριβη, μικροτερο zoom
Panasonic TZ10 - χειροτερη αποδοση σε συνθηκες ελλειψης φωτισμου (βεβαια εχει λιγο καλυτερη σε μερα).

Βεβαια οι canon σαφως εχουν τον καλυτερο φακο απ'οτι εχω διαβασει (η φωτεινοτητα του και το μεγεθος ολα τα λεφτα). Αλλα υπηρχαν κολληματα. Και αν περιμενα να πεσει η τιμη της S95 (που με εψηνε πολυ) δεν θα επαιρνα τιποτα:p

Πιστευω οτι η Sony (οπως και η Panasonic) ειναι μια πολυ καλη περιπτωση σε αυτα τα χρηματα και για την περιπτωση μου. Θα δειξει!

George_Prix
26-08-10, 19:47
... θα ήσουν "άτυχος" αν αγόραζες την s90 και την αμέσως επόμενη έβγαινε η s95... τώρα είτε μπορείς να πάρεις φθηνότερα την s90 είτε να αγοράσεις την ανώτερη s95...

Σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο, αλλα εχω την αισθηση πως θα αργησει τραγικα να πεσει η τιμη της S90 στην Ελλαδα γιατι ακομα δεν εφερε κανενας το νεο μοντελο απο οτι βλεπω.

Αν εβρισκα την S90 αισθητα φθηνοτερη θα την αγοραζα, αφου η βασικη διαφορα της S95 ειναι η καλυτερη αναλυση του Video, κατι που δε με καιει κιολας.

Οποτε μαλλον θα βαλω 50€ περισσοτερα (σε σχεση με την τιμη της S90 στην Ελλαδα) και θα παρω απο το ebay το νεο μοντελο.

ardi21
26-08-10, 19:52
George να εχεις υποψιν σου οτι η Ελληνικη αντιπροσωπεια της Canon (intersys) δεν καλυπτει μηχανες αγορασμενες απο εξωτερικο. Οποτε αν σου παθει κατι θα ταλαιπωρηθεις πολυ.

Τους ειχα ρωτησει παλιοτερα και ηταν ο λογος που δεν ειχα αγορασει απο ebay την G11 που κοιτουσα τοτε.

Gap
26-08-10, 20:04
Σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο, αλλα εχω την αισθηση πως θα αργησει τραγικα να πεσει η τιμη της S90 στην Ελλαδα γιατι ακομα δεν εφερε κανενας το νεο μοντελο απο οτι βλεπω.

Αν εβρισκα την S90 αισθητα φθηνοτερη θα την αγοραζα, αφου η βασικη διαφορα της S95 ειναι η καλυτερη αναλυση του Video, κατι που δε με καιει κιολας.

Οποτε μαλλον θα βαλω 50€ περισσοτερα (σε σχεση με την τιμη της S90 στην Ελλαδα) και θα παρω απο το ebay το νεο μοντελο.

Μη περιμένεις να έρθει Ελλάδα για να πέσει... απλά τότε δε θα υπάρχει... σε μια παρόμοια περπίπτωση ήμουν κι εγώ...φλέρταρα με την Lx3 αλλά με χαλούσε το ζουμ που ήταν μέχρι τα 60mm και η έλλειψη χρήσης του ζουμ κατά τη διάρκεια του video... λίγες μέρες μετά ανακοίνώθηκε η Lx5 που με καλύπτει επαρκώς... στη συνέχεια μερικά ελληνικά μαγαζιά για να σπρώξουν την Lx3 έριξαν την τιμή 60-80 ευρώ... φαντάζομαι ότι και σε αυτή την περίπτωση κάτι ανάλογο θα γίνει... βέβαια όχι από όλα τα καταστήματα... σίγουρα όμως την μείωση της s90 θα την βρεις στο ebay...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


George να εχεις υποψιν σου οτι η Ελληνικη αντιπροσωπεια της Canon (intersys) δεν καλυπτει μηχανες αγορασμενες απο εξωτερικο. Οποτε αν σου παθει κατι θα ταλαιπωρηθεις πολυ.

Τους ειχα ρωτησει παλιοτερα και ηταν ο λογος που δεν ειχα αγορασει απο ebay την G11 που κοιτουσα τοτε.

Ψέμματα σου είπαν είναι υποχρεωμενοι να καλύψουν εγγυήσεις προϊόντων αγορασμένα εντός της Ε.Ε... η Intersys είναι γνωστή για αυτές τις τακτικές...

George_Prix
26-08-10, 20:06
George να εχεις υποψιν σου οτι η Ελληνικη αντιπροσωπεια της Canon (intersys) δεν καλυπτει μηχανες αγορασμενες απο εξωτερικο. Ειχα ρωτησει παλιοτερα και ηταν ο λογος που δεν ειχα αγορασει απο ebay

Το σκεφτομαι και αυτο... :hmm:

Το κακο ειναι οτι θελω να παω ενα ταξιδι προσεχως και θα ηθελα πολυ να εχω μαζι μου τη νεα μηχανη.
Αυτο θολωνει ελαφρως την κριση μου. :whistle:

Μακαρι να ηρεμησω και να κανω μια κινηση που δε θα μετανοιωσω.

ardi21
26-08-10, 20:09
Ψέμματα σου είπαν είναι υποχρεωμενοι να καλύψουν εγγυήσεις προϊόντων αγορασμένα εντός της Ε.Ε... η Intersys είναι γνωστή για αυτές τις τακτικές...

Χμμ...και εμενα μου ειχε φανει περιεργο αλλα δεν το εψαξα ουτε τους πιεσα παραπανω γιατι τελικα δεν την πηρα...

Τωρα αν τσακωθεις λογικα θα στην παρουν για service:cool:

Γενικα το θεμα της εγγυησης με εκνευριζει αφανταστα. Δηλαδη αν παρω κατι απο την Ιαπωνια, δεν δινω χρηματα στη Canon π.χ? Γιατι να μην μπορω να εξυπηρετηθω παντου?

Gap
26-08-10, 20:10
Kαι εμενα μου φανηκε περιεργο αλλα δεν το εψαξα ουτε τους πιεσα παραπανω γιατι τελικα δεν την πηρα.

Απλα το επισημαινω:)

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να στέλνουμε κανένα email στην μαμά canon να τους τραβάει που και που το αυτί γιατί έχουν ξεσαλώσει εκεί στην Intersys...

George_Prix
26-08-10, 20:11
Ψέμματα σου είπαν είναι υποχρεωμενοι να καλύψουν εγγυήσεις προϊόντων αγορασμένα εντός της Ε.Ε... η Intersys είναι γνωστή για αυτές τις τακτικές...

To κακο ειναι πως οι super τιμες ειναι απο Hong Kong. :(

Gap
26-08-10, 20:12
Το κακο ειναι οτι θελω να παω ενα ταξιδι προσεχως και θα ηθελα πολυ να εχω μαζι μου τη νεα μηχανη.
Αυτο θολωνει ελαφρως την κριση μου. :whistle:

Μακαρι να ηρεμησω και να κανω μια κινηση που δε θα μετανοιωσω.

Δανείσου τη μηχανή ενός φίλου σου ή πάρε την παλιά σου αν έχεις... δεν αξίζουν οι βιαστικές αγορές...

ardi21
26-08-10, 20:13
To κακο ειναι πως οι super τιμες ειναι απο Hong Kong. :(

Οντως, αλλα...

Αυτη που πηρα εγω την ειχα βρει 60 ευρω φθηνοτερα απο το φθηνοτερο e-shop εδω...

Gap
26-08-10, 20:15
To κακο ειναι πως οι super τιμες ειναι απο Hong Kong. :(

Κοίτα για να είμαστε και ρεαλιστές το να πάρεις μηχανή ή φακούς γενικώς από ebay περιέχει ένα βαθμό ρίσκου... πόσο μάλλον από Hong Kong... απλά το παίζεις...αν θα έκανα παραγγελία μηχανής από Hong Kong το τελευταίο που θα με απασχολούσε θα ήταν η εγγύηση... θα ανησυχούσα για πολλά άλλα...


Edit: αλήθεια την S95 από Hong Kong πόσο την βρήκες?

aroutis
26-08-10, 20:29
Να και η πρώτη μου φωτογραφία με HDR processing. Ελπίζω να καλύπτει ένα ικανό dynamic range :p

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_5euro.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/5euro.jpg)
Πολυ ωραία προσπάθεια ;)

George_Prix
26-08-10, 20:36
Κοίτα για να είμαστε και ρεαλιστές το να πάρεις μηχανή ή φακούς γενικώς από ebay περιέχει ένα βαθμό ρίσκου... πόσο μάλλον από Hong Kong... απλά το παίζεις...αν θα έκανα παραγγελία μηχανής από Hong Kong το τελευταίο που θα με απασχολούσε θα ήταν η εγγύηση... θα ανησυχούσα για πολλά άλλα...


Edit: αλήθεια την S95 από Hong Kong πόσο την βρήκες?

Ριξε μια ματια... (γυρω στα 406€ μαζι με τα μεταφορικα).
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Canon-PowerShot-S95-Digital-Camere-10MP-S-95-C552-/300457321892?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN
Δηλαδη δινω σχεδον 30€ περισσοτερα απο οτι κανει στην Ελλαδα η S90 (με τα με μεταφορικα) και αγοραζω την S95.
Θελοντας και μη κατι τετοιες τιμες σε κολαζουν να δωσεις τα λεφτακια σου εκτος Ελλαδας. :twisted:

Κατα την αποψη μου, απο τετοιους πωλητες το ρισκο ειναι μηδαμινο.
Παρα πολλες χιλιαδες πωλησεις και 99.7% θετικο ποσοστο. ;)

Το μονο που με χαλαει ειναι το θεμα της εγγυησης. :(

Gap
26-08-10, 20:38
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ο Kατερελος (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=12905) την έχει βάλει στα 405... κι αποφεύγεις κάθε ρίσκο

George_Prix
26-08-10, 20:45
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ο Kατερελος (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=12905) την έχει βάλει στα 405... κι αποφεύγεις κάθε ρίσκο

Α, αυτο δινει αλλη τροπη στα πραγματα. :oneup:

Εγω εψαχνα καθημερινα στο skroutz (οπου βγαζει αποτελεσματα για αλλα προιοντα του Κατερελου) και εδειχνε πως δεν την ειχε κανενα Ελληνικο μαγαζι.
Θεωρουσα οτι το skroutz ενημερωνεται γρηγορα αλλα τελικα εκανα λαθος.

Ευχαριστω πολυ φιλε. :)

Mouse Potato
26-08-10, 20:45
Παίδες θα το ξαναπώ. Τόσο σημαντικό είναι να έχεις μια compact μηχανή 400€;

Δηλαδή με τα συγκεκριμένα λεφτά + ελάχιστα παραπάνω θα θυσίαζα το μέγεθος αγοράζοντας μια dSLR. Εγώ έκανα την μετάβαση σε μια dSLR και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή...

@aroutis σ' ευχαριστώ...

Gap
26-08-10, 20:50
Α, αυτο δινει αλλη τροπη στα πραγματα. :oneup:

Εγω εψαχνα καθημερινα στο skroutz (οπου βγαζει αποτελεσματα για αλλα προιοντα του Κατερελου) και εδειχνε πως δεν την ειχε κανενα Ελληνικο μαγαζι.
Θεωρουσα οτι το skroutz ενημερωνεται γρηγορα αλλα τελικα εκανα λαθος.

Ευχαριστω πολυ φιλε. :)

Για την πραγματικότητα δεν την έχουν άκομα ούτε αυτά βέβαια του Hong Kong...σαν προπαραγγελία την έχουν.. τέλη Σεπτέμβρη φαντάζομαι θα τη δούμε στα μαγαζιά...

ipo
26-08-10, 20:53
Παίδες θα το ξαναπώ. Τόσο σημαντικό είναι να έχεις μια compact μηχανή 400€;

Δηλαδή με τα συγκεκριμένα λεφτά + ελάχιστα παραπάνω θα θυσίαζα το μέγεθος αγοράζοντας μια dSLR. Εγώ έκανα την μετάβαση σε μια dSLR και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή...
Δε συγκρίνεται η φορητότητα μίας compact με εκείνη μίας DSLR.

Gap
26-08-10, 20:55
Παίδες θα το ξαναπώ. Τόσο σημαντικό είναι να έχεις μια compact μηχανή 400€;

Δηλαδή με τα συγκεκριμένα λεφτά + ελάχιστα παραπάνω θα θυσίαζα το μέγεθος αγοράζοντας μια dSLR. Εγώ έκανα την μετάβαση σε μια dSLR και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή...


Επειδή μήπως κάποιος δε θέλει να κουβαλάει το μπαουλάκι της dslr και την να την έχει πάντα μαζί του απολαμβάνοντας ένα πολύ καλό φακό f2 και ξεχωριστή ποιότητα φωτογραφιών από άλλες compact ? To κάθε προϊόν απευθύνεται σε διαφορετικό χρήστη και χρήση...

Mouse Potato
26-08-10, 20:56
Δε συγκρίνεται η φορητότητα μίας compact με εκείνη μίας DSLR.

Σαφώς και δεν συγκρίνεται. Απλά για να φτάσεις να δώσεις 400€ για μια compact (που δεν έχει τις επιλογές τις dSLR) σαφώς και δεν την θες για μια απλή all around χρήση αλλά για κάτι πιο εξειδικευμένο.

Όπως και να 'χει εύχομαι καλές και σωστές αγορές ;)

Gap
26-08-10, 21:00
Σαφώς και δεν συγκρίνεται. Απλά για να φτάσεις να δώσεις 400€ για μια compact (που δεν έχει τις επιλογές τις dSLR) σαφώς και δεν την θες για μια απλή all around χρήση αλλά για κάτι πιο εξειδικευμένο.

Το να κάνεις μια αξιοπρεπή νυχτερινή λήψη με μια μηχανή δε νομίζω ότι είναι κάτι εξειδικευμένο...

ipo
26-08-10, 21:01
Σαφώς και δεν συγκρίνεται. Απλά για να φτάσεις να δώσεις 400€ για μια compact (που δεν έχει τις επιλογές τις dSLR) σαφώς και δεν την θες για μια απλή all around χρήση αλλά για κάτι πιο εξειδικευμένο.
Θέλεις να έχεις μία πολύ ποιοτική φωτογραφική μηχανή που να μη σου κάνει τη ζωή δύσκολη στο κουβάλημα.

Mouse Potato
26-08-10, 21:04
Το να κάνεις μια αξιοπρεπή νυχτερινή λήψη με μια μηχανή δε νομίζω ότι είναι κάτι εξειδικευμένο...

400€ για να βγάζεις νύχτα όταν και όποτε; Ή 400€ για να κάνεις pixel sniffing μήπως και έχει λίγο λιγότερο θόρυβο σε συνθήκες normal φωτισμού από μια μηχανή των 150€; Εμένα μου φαίνονται πολλά.

That's my opinion. ;)

ipo
26-08-10, 21:10
400€ για να βγάζεις νύχτα όταν και όποτε; Ή 400€ για να κάνεις pixel sniffing μήπως και έχει λίγο λιγότερο θόρυβο σε συνθήκες normal φωτισμού από μια μηχανή των 150€; Εμένα μου φαίνονται πολλά.

That's my opinion. ;)
Ούτε εγώ θα έδινα 400€ για compact μηχανή. Αλλά κάποιος που κοιτάει την ποιότητα σε συγκεκριμένα σημεία που δεν προσφέρουν οι μηχανές των 150€, ενώ δε θέλει να έχει μαζί του σε ταξίδια (δεν τραβάς μόνο αναμνηστικές εκεί) και εκδρομές τη γκουμούτσα του 1 κιλού, κάνει αυτή την επιλογή.

Σε φωτογραφικές βόλτες, εννοείται ότι δε σε νοιάζει το βάρος και ο όγκος ιδιαίτερα. Ίσα-ίσα που κουβαλάς ό,τι περισσότερο μπορείς για να αυξήσεις τις δυνατότητές σου. Όμως οι δυνατότητες δεν είναι πάντοτε αυτοσκοπός που αφήνει τη φορητότητα στο περιθώριο.

George_Prix
26-08-10, 21:18
@Mouse Potato, οπως ειπανε και οι αλλοι, το βασικο πλεονεκτημα ειναι ο ογκος.
Φυσικα δε συγκρινονται οι επιδοσεις με μια DSLR αλλα προσωπικα δεν εχω υπερβολικες απαιτησεις.

Αυτο που με νοιαζει ειναι να την βαζει η γυναικα μου μεσα στην τσαντα της ( :p ) και να μπορω να τραβαω αξιοπρεπεις φωτογραφιες σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.
btw οταν μιλαμε για χαμηλο φωτισμο, δεν εννοουμε μονο νυχτα οπως ανεφερες.
Οι περισσοτερες μηχανες βγαζουν μετριες φωτο και μεσα στο σπιτι οπου καθονται σε ολους μας παρα πολλες στιγμες που θελουμε να αποθανατισουμε. ;)

Gap
26-08-10, 21:21
400€ για να βγάζεις νύχτα όταν και όποτε; Ή 400€ για να κάνεις pixel sniffing μήπως και έχει λίγο λιγότερο θόρυβο σε συνθήκες normal φωτισμού από μια μηχανή των 150€; Εμένα μου φαίνονται πολλά.

That's my opinion. ;)

To παράδειγμα που σου έδωσα ήταν μικρό κι ένα από τα πολλά μια καλής compact από άλλες της σειράς...για παράδειγμα o George Prix ή εγώ (παρόλο που έχω μια 50D) θέλω μια compact που να μπορεί να σταθεί σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού... αυτές oι συνθήκες δεν τις συναντάς λίγες φορές και δεν υπάρχουν μόνο τη νύχτα... επίσης φακός με φακό πέρα από το f έχουν διαφορά και στην οξύτητα... ενώ η απόδοση σε υψηλά iso είναι χίλιες φορές καλύτερη από τη μηχανή των 150 ευρώ.. η ύπαρξη raw είναι πολύ σημαντική γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις κυριολεκτικά τά φώτα μιας φωτογραφίας...περισσότερες manual ρυθμίσεις ενώ η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ ανώτερη και πολλά άλλα... και όλα αυτά μπορώ να τα κουβαλάω συνεχώς μαζί μου χωρίς περιορισμούς... σίγουρα αυτή η μηχανή δε προτείνεται για έναν άσχετο που τραβάει φωτος κόντρα στον ήλιο γιατί σίγουρα δε ξέρει να εκμεταλλευτεί ούτε αυτή των 150 ευρώ...

ipo
26-08-10, 21:22
Αυτο που με νοιαζει ειναι να την βαζει η γυναικα μου μεσα στην τσαντα της ( :p ) ...
Αυτό λύνεται αν βρεις πιο εύσωμη γυναίκα, που θα μπορεί να κουβαλάει dslr. :p

Mouse Potato
26-08-10, 21:26
Αυτο που με νοιαζει ειναι να την βαζει η γυναικα μου μεσα στην τσαντα της ( :p ) και να μπορω να τραβαω αξιοπρεπεις φωτογραφιες σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.
btw οταν μιλαμε για χαμηλο φωτισμο, δεν εννοουμε μονο νυχτα οπως ανεφερες.
Οι περισσοτερες μηχανες βγαζουν μετριες φωτο και μεσα στο σπιτι οπου καθονται σε ολους μας παρα πολλες στιγμες που θελουμε να αποθανατισουμε. ;)

Ναι αναφέρθηκα με λίγη υπερβολή στην νύχτα. Αλλά κάτι μου λέει πως σου αρκεί και μηχανή των max 200€. ;)

Ευχόμαι να την χαρείς κι εσύ και η γυναίκα σου. :)

Gap
26-08-10, 21:31
Αυτό λύνεται αν βρεις πιο εύσωμη γυναίκα, που θα μπορεί να κουβαλάει dslr. :p

Nα πάρει και μια μπαγκαζιέρα να κουβαλάει και αυτό (http://leicarumors.com/2009/07/06/the-quest-for-the-biggest-lens-continues.aspx/):p

sotos65
26-08-10, 21:34
Olympus E-PL1, ποιότητα dslr (micro 4/3 γαρ), σε μέγεθος και τιμή (upper end) compact...

http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?keyphrase=E-PL1

Gap
26-08-10, 21:37
Olympus E-PL1, ποιότητα dslr (micro 4/3 γαρ), σε μέγεθος και τιμή (upper end) compact...

http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?keyphrase=E-PL1

Σε μέγεθος compact δεν τη λες... γιατί και σαν σώμα είναι πιο μεγάλη ενώ με τον φακό ξεφεύγει αρκετά...

ardi21
26-08-10, 21:39
Επισης το ζουμ με τον 14-42 φακο που εχει ειναι ενα θεμα. Δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα

sotos65
26-08-10, 21:39
Φυσικά και την λέω compact, ιδιαίτερα αν θεωρήσουμε compact κάποιες super zoom...

aroutis
26-08-10, 21:44
Σε μέγεθος compact δεν τη λες... γιατί και σαν σώμα είναι πιο μεγάλη ενώ με τον φακό ξεφεύγει αρκετά...
Ε οχι και ξεφεύγει αρκετά.

http://www.geeky-gadgets.com/wp-content/uploads/2010/02/Olympus-PEN-E-PL1_1.jpg


για παράδειγμα με pancake lens :P

Εννοείται ότι αν της φορέσεις zoom lens , με ανοικτό φακό ειναι αρκετά μεγαλύτερο πακέτο.. αλλά από την άλλη δεν συγκρίνεται με point'n'shoot .

Gap
26-08-10, 21:48
Φυσικά και την λέω compact, ιδιαίτερα αν θεωρήσουμε compact κάποιες super zoom...

Σε καμία περίπτωση δε θεωρούμε compact τις super zoum που ανήκουν στην κατηγορία των dslr like... η συγκεκριμένη ανήκει σε άλλη κατηγορία

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε οχι και ξεφεύγει αρκετά.


Από τη στιγμή που σε μια compact έχω μεγαλύτερα εστιακά μήκη σε πολύ μικρότερο μέγεθος ναι ξεφεύγει αρκετά... η μηχανή όπως είπα ανήκει σε άλλη κατηγορία... το compact τη βοηθάει στο λανσάρισμά της...

aroutis
26-08-10, 21:50
Επισης το ζουμ με τον 14-42 φακο που εχει ειναι ενα θεμα. Δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα
Yπάρχουν αρκετοι φακοί για το συγκεκριμένο στανταρντ...;)

sotos65
26-08-10, 21:50
Αλλά δες την με τον pancake όμως, όπως την έβαλε ο aroutis! Ειδικά από πάνω...

76349

Και ένα τεστάκι της...

http://www.imaging-resource.com/PRODS/EPL1/EPL1A.HTM

Gap
26-08-10, 21:52
Αλλά δες την με τον pancake όμως, όπως την έβαλε ο aroutis! Ειδικά από πάνω...

http://www.imaging-resource.com/PRODS/EPL1/EPL1A.HTM

Και ένα τεστάκι της...

http://www.imaging-resource.com/PRODS/EPL1/EPL1A.HTM

δεν είπα ότι η μηχανή δεν είνα αξιόλογη... κάθε άλλο κι επίσης μικρή και θαυματουργή...αλλά για το λόγο που προανάφερα δε πρέπει να τη περιλαμβάνουμε στην κατηγορία των compact... ειδάλλως πρέπει να αναθεωρήουμε τον όρο compact...αντίστοιχες μηχανες έχουν κυκλοφορήσει κι από panasonic και sony..

aroutis
26-08-10, 21:54
Σε καμία περίπτωση δε θεωρούμε compact τις super zoum που ανήκουν στην κατηγορία των dslr like... η συγκεκριμένη ανήκει σε άλλη κατηγορίαΑναφέρεσαι να υποθέσω στις λεγόμενες prosumer. Προσωπικά δεν με ενδιαφέραν ποτέ, ακριβές και τελικά σε σχέση με DSLR περιορισμένες. Δινεις λιγα περισσότερα και πέρνεις το real thing.


Από τη στιγμή που σε μια compact έχω μεγαλύτερα εστιακά μήκη σε πολύ μικρότερο μέγεθος ναι ξεφεύγει αρκετά... η μηχανή όπως είπα ανήκει σε άλλη κατηγορία... το compact τη βοηθάει στο λανσάρισμά της...
Αν θες, μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο το παραπάνω (παραδείγματα κλπ) ;

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν είπα ότι η μηχανή δεν είνα αξιόλογη... κάθε άλλο κι επίσης μικρή και θαυματουργή...αλλά για το λόγο που προανάφερα δε πρέπει να τη περιλαμβάνουμε στην κατηγορία των compact... ειδάλλως πρέπει να αναθεωρήουμε τον όρο compact...αντίστοιχες μηχανες έχουν κυκλοφορήσει κι από panasonic και sony..
Μα η EPL-1 σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται compact. Ειναι PEN και όποιος ξέρει τι εστι PEN καταλαβαίνει (http://www.olympus-global.com/en/corc/history/camera/pen.cfm).

Gap
26-08-10, 21:59
Αναφέρεσαι να υποθέσω στις λεγόμενες prosumer. Προσωπικά δεν με ενδιαφέραν ποτέ, ακριβές και τελικά σε σχέση με DSLR περιορισμένες. Δινεις λιγα περισσότερα και πέρνεις το real thing.

Ούτε εμένα απλά το ανέφερα λόγω του συσχετισμού που έκανε ο sotos65...



Αν θες, μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο το παραπάνω (παραδείγματα κλπ) ;

Για παράδειγμα με τη συγκεκριμένη μηχανή αν θέλω να καλύψω μια εστιακή απόσταση 100mm παύει να είναι compact γιατί ο φακός είναι γκουμούτσα αλλά σίγουρα ανώτερος... οπότε δε μπορεί να μπει στην τσέπη μου με φορεμένο τον φακό...



Μα η EPL-1 σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται compact. Ειναι PEN και όποιος ξέρει τι εστι PEN καταλαβαίνει.

Συμφωνούμε απόλυτα ο sotos65 την χαρακτήρισε έτσι... αυτό προσπαθώ να του εξηγήσω

albatross
26-08-10, 22:01
Έχει και αισθητήρα micro four turds. :p

sotos65
26-08-10, 22:03
Συμφωνούμε απόλυτα ο sotos65 την χαρακτήρισε έτσι... αυτό προσπαθώ να του εξηγήσω

Σχήμα λόγου, για συντομία ήταν. Compact σε σχέση με τις dslr. Σαφώς και είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος από μία συνηθισμένη (pocket) compact...

aroutis
26-08-10, 22:06
Έχει και αισθητήρα micro four turds. :p
Οχι, θα ειχε full frame, τιποτα άλλο;:p

George_Prix
26-08-10, 23:39
Ναι αναφέρθηκα με λίγη υπερβολή στην νύχτα. Αλλά κάτι μου λέει πως σου αρκεί και μηχανή των max 200€. ;)

Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι μου ειναι αρκετη μια μηχανη των max 200€. :hmm:

Δεν το επαιξα ποτε επαγγελματιας, αλλα εχω τραβηξει πολλες δεκαδες φιλμακια και πολλες εκατονταδες GB και μαλιστα οχι στο αυτοματο.

Ως εκ τουτου, ηξερα ακριβως τι ψαχνω και δε μιλησα για "μια καλη μηχανη", "μια μικρη μηχανη", "μια μηχανη γυρω στα τοσα €" κτλ κτλ.
Απο το πρωτο μηνυμα ειπα οτι εψαχνα μια παρα πολυ καλη μηχανη για συνθηκες χαμηλου φωτισμου και κατεληξα στην Canon.

Αν μπορεις να μου βρεις εσυ, μια μηχανη που να τραβαει αντιστοιχα καλες φωτο σε χαμηλο φωτισμο, με λιγοτερα απο 200€, θα σου κανω και μια δωρο. :p
Ετσι και αλλιως το 400αρι δε με βλεπω να το γλυτωνω.:whistle:

Mouse Potato
27-08-10, 00:20
Αφού ξέρεις τόσο καλά τι θέλεις και δεν σου κάνει τίποτα λιγότερο απ' την συγκεκριμένη εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια άλλη (υποδεέστερη).

Απλά πολλές φορές, πολλοί από εμάς δεν γνωρίζουμε τι πραγματικά μας καλύπτει ώστε να βρούμε το πραγματικό value for money.

Πόσοι από εμάς έχουμε δώσει ένα κάρο λεφτά για πράγματα που μας καλύπτουν μεν αλλά αγνοούσαμε δε ότι υπήρχαν κάποια άλλα τα οποία έκαναν εξίσου καλά την δουλειά που θέλαμε σε πολύ χαμηλότερη τιμή;

ipo
27-08-10, 01:06
Σε μέγεθος compact δεν τη λες... γιατί και σαν σώμα είναι πιο μεγάλη ενώ με τον φακό ξεφεύγει αρκετά...
300gr το σώμα και 150gr o 14-42mm φακός, άρα 450gr στο σύνολο. Σε αυτή την τιμή, μέγεθος και βάρος, καλύτερα να πάρεις μία dSLR.

@ ADSLgr.com All rights reserved.