PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Rama
13-09-10, 15:12
Δυστυχώς οι καλοί φακοί είναι πανάκριβοι (ή prime :p).
Θα πρότεινα να πάρεις τον 18-55 δεδομένου ότι η τιμή του στο kit βγαίνει πολύ καλή και μπορείς να συμπληρώσεις με τον 55-250 στα ίδια χρήματα συνολικά με αυτά που θα έδινες για τον 18-135.
Σκεφτόμουν το πλεονέκτημα στο zoom χωρίς αλλαγή φακού, γι αυτό κοίταξα και τον 18-135mm ... :hmm:

mob
13-09-10, 15:30
Σκεφτόμουν το πλεονέκτημα στο zoom χωρίς αλλαγή φακού, γι αυτό κοίταξα και τον 18-135mm ... :hmm:

Πέρα από το πλεονέκτημα πιάσε τη μηχανή στα χέρια σου και με τους δύο και νιώσε τη διαφορά στο βάρος, Για αρκετά χρόνια είχα τον Tamron 28-200 πάνω στη D80, κάποια στιγμή αξιώθηκα και πήρα τον Nikkor 18-55, μεγάλη άνεση.

Πέρα από αυτό ο 18-55 σε ανάλογη σειρά φακών είναι καλύτερος από τον 18-135. Αυτό γιατί οι zoom δύσκολα αποδίδουν από ευρυγώνιο έως τηλεφακό. Ο πρώτος πρακτικά είναι μικρός τηλεφακός, ποιο κοντά στον νορμάλ και έχει πολύ μικρότερες παραμορφώσεις.

Και μια γενική συμβουλή, ο ευρυγώνιος είναι ποιο χρήσιμος από τον τηλεφακό, αν είναι να αγοράσεις 2ο και 3ο φακό κοίτα πρώτα προς τα κάτω. ;)

mrsaccess
13-09-10, 15:32
Imo πάντα, ο τεράστιος zoom που ξενικά από ευρυγώνιο και φθάνει τηλεφακό είναι πιο χρήσιμος όταν θέλεις τη φωτογραφική ως εργαλείο για να καταγράφεις τις αναμνήσεις σου (πχ διακοπές).

Αν θέλεις να ασχοληθείς με τη φωτογραφία ως χόμπυ ακόμη και ένας σταθερός φακός είναι μια χαρά και ίσως είναι και καλύτερος από ένα zoom γιατί σε αναγκάζει να σκεφθείς δημιουργικά.

Rama
13-09-10, 16:05
@mob Για το βάρος η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω σκεφτεί. Και αυτό που γράφεις είναι ο λόγος που δεν κοιτάω 18-200 φακούς. Είδα κάποιες φωτογραφίες με τον 18-135 και πραγματικά δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα ... Εδώ (http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/canon-eos-550d-review-samples/slideshow) έχει κάποιες.

Βασικά αυτό που πρέπει να κάνω είναι να δω τα Exif των φωτογραφιών που έχω τραβήξει τον τελευταίο χρόνο (που άρχισα να ασχολούμαι). Αν και γενικά νομίζω ότι παίζω πιο πολύ με τις μικρές εστιακές αποστάσεις. Τα θέματα που προτιμώ συνήθως είναι τοπία, κτήρια κτλ (βαρετά "πεθαμένα" κάδρα που λέει και ένας φίλος :p ).

ipo
13-09-10, 16:20
Συμφωνώ ότι ο υπερ-zoom είναι για αναμνηστικές φωτογραφίες με χαμηλές απαιτήσεις σε ποιότητα. Είμαι όμως κατά της χρήσης της slr για αναμνητικές σε διακοπές, διότι η μηχανή σε περιορίζει. Βάρος, όγκος, έννοια όπου την αφήσεις (από το αμάξι, έως το ξενοδοχείο).

Η δική μου γνώμη είναι compact μεσαίας τιμής (150€) για τις αναμνηστικές ή τις διακοπές και slr για φωτογραφικές εξορμήσεις (ή διακοπές με στόχο τη φωτογράφηση), με τον κατάλληλο ποιοτικό εξοπλισμό.

Πολύ καλή ποιότητα συνήθως οι prime και μεγάλη φωτεινότητα, αλλά το καδράρισμα γίνεται πιο εύκολα και γρήγορα με ένα μικρό zoom.

albatross
13-09-10, 16:22
Για ποιότητα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και φακούς με 2.8 σταθερό διάφραγμα. Π.χ. o Tamron 17-50 (http://www.photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review) είναι πολύ καλός στα λεφτά του, αν πετύχεις καλό κομμάτι. Ο ίδιος Tamron με σταθεροποιητή (http://www.photozone.de/canon-eos/482-tamron_1750_28vc_canon) δεν είναι τόσο καλός οπτικά, αλλά σίγουρα αρκετά καλύτερος από τον kit φακό και ο συνδυασμός 2.8 + σταθεροποιητής σου δίνει πολλές δυνατότητες.
Τέλος η Sigma έβγαλε τον 17-50 2.8 (http://www.photozone.de/canon-eos/531-sigma1750f28os) επίσης με σταθεροποιητή για τον οποίο ακούγονται θετικά σχόλια.

Gap
13-09-10, 21:28
@ Rama

Aρχικά ας ασχοληθούμε με το σώμα γιατί αν μπλέξουμε και με τους φακούς δε θα βγάλουμε άκρη...
Το πρώτο πράγμα που θα σου πρότεινα πριν αποφασίσεις ποια μηχανή θα πάρεις να πας σε ενα φωτογραφικό κατάστημα και να πιάσεις στα χέρια σου τις υποψήφιες... πληροφοριακά κάποια μαγαζιά για να διώξουν την 50D (εν αναμονή της 60D) την πουλάνε σκοτωμένη σε τιμή 550D (και δεν είναι παραεισαγωγής)... φυσικά μη περιμένεις να το δεις αυτό να αναγράφεται στα sites τους... επίσης αν δεν έχεις ήδη φακούς canon καλό θα ήταν να σκεφτείς σοβαρα και την D 90... πριν μέρες έτυχε να πιάσω την 550D και δε μου γέμισε το μάτι και σε κράτημα και σε κατασκευή...δεν είναι λίγα τα λεφτά που δίνεις για να πάρεις ένα μικρό πλαστικό σώμα... επίσης πες πόσα ακριβώς διαθέτεις και με φακό...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 9 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να κάνω την αγορά από Γερμανία σε ένα ταξίδι που θα κάνω σύντομα. Θα έχω προβλήματα με την Intersys;

Εφόσον το μαγαζί στη Γερμανία σου δώσει εγγύηση Ε.Ε κανονικά δε θα πρέπει να έχεις προβλήματα με την εγγύηση... απλά η Intersys συχνά πυκνά παρανομεί και δε τη δέχεται... πάντως μη νομίζεις ότι θα βρεις πιο ελκυστικές τιμές σε σχέση με την Ελλάδα...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 10 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε όλα τα reviews αναφέρεται ότι η μηχανή λόγο των 18Mp της δεν συγχωρεί εύκολα τις αδυναμίες ενός φακού. Και από ότι βλέπω τα kit που παίζουν στην αγορά είναι με τον Canon 18-55mm IS και τον Canon 18-135mm IS. Νομίζω ότι ο 2ος θα είναι πιο πρακτικός φακός αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα.

Σίγουρα οι συγκεκρμένοι φακοί δεν είναι σούπερ ντούπερ αλλά από τη στιγμή που η canon τους βάζει στο kit μη σε πολυαπασχολούν τα fail που θα προκύψουν λόγω 18MP... εκεί που δεν συγχωρούνται οι αδυναμίες των φακών είναι στις FF μηχανές... επίσης σημασία έχει τι ανάγκες και απαιτήσεις έχεις από τον φακό...

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σκεφτόμουν το πλεονέκτημα στο zoom χωρίς αλλαγή φακού, γι αυτό κοίταξα και τον 18-135mm ... :hmm:

Σίγουρα η ευκολία ενος all around φακού δεν είναι μικρή και προστατεύεις τον αισθητήρα τις μηχανής σου από σκόνες κατά τις συνεχείς αλλαγές... όμως οι φτηνοί ζουμ χάνουν σε ποιότητα... αν καταλήξεις σε canon σώμα να έχεις στα υπόψιν σου και τον 17-85mm

teodor_ch
14-09-10, 00:05
Σίγουρα η ευκολία ενος all around φακού δεν είναι μικρή και προστατεύεις τον αισθητήρα τις μηχανής σου από σκόνες κατά τις συνεχείς αλλαγές... όμως οι φτηνοί ζουμ χάνουν σε ποιότητα... αν καταλήξεις σε canon σώμα να έχεις στα υπόψιν σου και τον 17-85mm

ή τον 16-85 σε nikon με VR II που τον έχω και είναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!!

Gap
14-09-10, 00:31
ή τον 16-85 σε nikon με VR II που τον έχω και είναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!!

Aν πάει στην πολύ καλή και οικονομική (για τις δυνατότητές της) D90 θα ήταν πολύ καλός συνδυασμός... όμως ο 16-85 είναι αρκετά τσιμπημένος και δικαίως οπότε θα ξεφύγει αρκετά οικονομικά στο σύνολο... για αυτό θα του πρότεινα με την D90 να έπαιρνε τον φακό του kit 18-105 που για ξεκίνημα είναι μια χαρά και θα του πήγαινε το σύνολο γύρω στα 900 ευρώ...

teodor_ch
14-09-10, 01:23
έχω περάσει απο
D40, D90, 18-55, 16-85
σε όλους τους δυνατούς συνδιασμούς

η D90 με όποιον φακό και να συνδιαστεί είναι πάρα πολύ καλή

mob
14-09-10, 09:45
Αυτό συμβαίνει γιατί η Nikon φτιάχνει τις καλύτερες μηχανές .... παραδοσιακά ... αλλά μη το κάνουμε θέμα :whistle:

Δεν ξέρω αν κοιτάτε καθόλου τιμές σε σώματα της σειράς F, οι τιμές έχουν εξευτελισθεί, βρίσκεις στο ebay F5 & F100 κυριολεκτικά τσάμπα. Ακόμα θυμάμαι τα 1000€ που έδωσα για την F100 με το έξτρα γριπ, το φορτηστή και δύο μπαταρίες στο Άμστερνταμ και ήταν και μοντέλο επίδειξης, την είχα πάρει μισή τιμή. :hmm: Τώρα έχει 300€ στα ακριβά της αλλά η ποιότητα δεν είναι μόνο θέμα τιμής. :whistle:

Rama
14-09-10, 12:13
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ σοβαρά επιχειρήματα κατά της Nikon. Γενικά με έχουν "κολλήσει" φίλοι και γνωστοί με την Canon (και θα έχω πρόσβαση και σε φακούς :p ). Σχετικά με την D90 είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψει 100% σαν δυνατότητες. Το ίδιο και μία Canon 500D ... Ακόμα και η 1000D!
Απλά με τρώει το ότι υπάρχει η 550D με τις δυνατότητες που έχει.
Κάποια από αυτές τις μέρες θα περάσω και από ένα κατάστημα να δω και πως κάθεται στο χέρι μου.

teodor_ch
14-09-10, 13:00
πολύ καλό σίτε για συγκρίσεις και πληροφορίες
http://www.dxomark.com/index.php

Gap
14-09-10, 17:28
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ σοβαρά επιχειρήματα κατά της Nikon. Γενικά με έχουν "κολλήσει" φίλοι και γνωστοί με την Canon (και θα έχω πρόσβαση και σε φακούς :p ). Σχετικά με την D90 είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψει 100% σαν δυνατότητες. Το ίδιο και μία Canon 500D ... Ακόμα και η 1000D!
Απλά με τρώει το ότι υπάρχει η 550D με τις δυνατότητες που έχει.
Κάποια από αυτές τις μέρες θα περάσω και από ένα κατάστημα να δω και πως κάθεται στο χέρι μου.

To ότι έχεις πρόσβαση σε φακούς canon είναι ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα υπέρ της αγοράς σώματος canon... τα canon vs nikon μη τα σκέφτεσαι είναι για μικρά παιδιά... όμως όπως σου είπα κάνε μια βόλτα από τα μαγαζιά να πιάσεις τις μηχανές... αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα για την 550D η συγκεκριμένη περίοδος είναι κατάλληλη να πάρεις ένα πολύ καλύτερο σώμα στα ίδια χρήματα γιατί αποσύρεται η 50D και σε λίγο μας χαιρετάει η D90...
αλήθεια ποιες δυνατότητες της 550D σε έχουν κολλήσει?
ένα μεγάλο μειονέκτημα των ελαφρών και πλαστικών σωμάτων είναι ότι με ένα μεγαλύτερο και βαρύτερο φακό από αυτόν του kit το σωστό ζύγισμα πάει περίπατο (η αγορά ενός grip τότε θα ήταν απαραίτητη και δε ξέρω κατά πόσο θα έλυνε το πρόβλημα) ...

Rama
14-09-10, 23:59
Μπα νομίζω ότι η D50 θα ήταν too much για μένα. Πέρα από αυτό είναι θηρίο σε μέγεθος και βάρος και δεν έχει δυνατότητα βίντεο (αν και αυτό το τελευταίο λίγο με ενδιαφέρει). Σίγουρα πάντως αν μου προταθεί θα το σκεφτώ.Σχετικά με τις δυνατότητες της 550D ... απλά νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω με τα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω. Μπορώ να κάνω βέβαια την "δουλειά" μου και με μία πιο μικρή αλλά μάλλον είναι και το marketing μέσα + η πρώτη slr.

Πέρασα το απόγευμα από μεγάλο κατάστημα και έπαιξα με την 550D και την D5000. Είχα και μία καρτούλα μαζί μου και πήρα και μερικές φωτογραφίες. Για την ποιότητα της εικόνας νομίζω ότι η 550D σε μεγάλα ISO τα πήγε λίγο καλύτερα (κατά λάθος το είχα στο 3200 στην αρχή).
Και οι δύο μου φάνηκαν μικρές στο χέρι μου αλλά η Nikon καθόταν λίγο καλύτερα. Πάντως και στις δύο με ενοχλούσαν οι βάσεις για την τροφοδοσία του καταστήματος. Θα περάσω από πιο εξειδικευμένο κατάστημα για δοκιμή χωρίς καλώδια και ιστορίες.
Παρόλο που το viewfinder ήταν λίγο πιο σκοτεινό (ή έτσι μου φάνηκε), η οθόνη της Canon απλά δεν υπάρχει! Τεράστια και με φοβερή λεπτομέρεια. Αυτό πραγματικά μέτρησε για μένα πάρα πολύ.
Τα μενού νομίζω είναι θέμα συνήθειας όπως και η θέση που βρίσκεται το "ροδάκι" για το shutter speed και το aperture. Έχοντας παίξει πολύ με μία D40 η D5000 μου φάνηκε πιο εύκολη βέβαια...
Γενικά πολύ θετικές εντυπώσεις.
Θα περιμένω λίγες μέρες να δω τι άλλο θα ανακοινωθεί μέχρι την photokina, μήπως και επηρεάσει τις τιμές.

Rama
15-09-10, 09:50
Και η Nikon ανακοινώνει την απάντησή της στην Canon 7D
http://www.dpreview.com/previews/NikonD7000/

aroutis
15-09-10, 19:29
Και η Olympus έβγαλε την E-5
http://olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1525

albatross
15-09-10, 20:47
Από το forum του dpreview...

ζητάει κάποιος να του ανεβάσουν μια εικόνα που να δείχνει συγκριτικά το μέγεθος της D7000 σε σχέση με τις D90 και S300s


Can someone please show a sketch or photos of the comparative body sizes, to scale, of the three bodies shown in the subject line. Thanks.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=36320520

Και απαντάει κάποιος παρακάτω...

"Here you go..."
http://img217.imageshack.us/img217/2624/869f6d3bd51d4f1f9788c6e.jpg
:lol:

mrsaccess
15-09-10, 20:50
:lol:

Κάτι όμως πρέπει να κάνει η Nikon με τα ονόματά της. Πχ έχουμε:

D3000 < D5000 < D90 < D7000 < D300S

Δηλαδή ούτε από τον αριθμό ούτε από τα μηδενικά βγάζεις νόημα...

Erebos
15-09-10, 23:20
Γιατί, η Canon είναι καλύτερη?? :p

albatross
15-09-10, 23:34
:lol:

Κάτι όμως πρέπει να κάνει η Nikon με τα ονόματά της. Πχ έχουμε:

D3000 < D5000 < D90 < D7000 < D300S

Δηλαδή ούτε από τον αριθμό ούτε από τα μηδενικά βγάζεις νόημα...

Βασικά τώρα πλέον αλλάζει την ονοματολογία σε στυλ DΧΧΧΧ όπως φαίνεται.
Ουσιαστικά το lineup της θα είναι D3100, D5000, D7000 και ο αντικαταστάτης της D300s πιστεύω θα είναι κάτι ανάλογο.

Πάντως η D7000 φαίνεται φοβερή αλλά αρκετά ακριβή. Όταν τελειώσουν οι D90, θα αναγκαστεί να βάλει το χέρι στην τσέπη αρκετά πιο βαθιά, όποιος θέλει το κάτι παραπάνω (όπως top lcd για παράδειγμα).

Gap
15-09-10, 23:59
Πάντως η D7000 φαίνεται φοβερή αλλά αρκετά ακριβή. Όταν τελειώσουν οι D90 θα αναγκαστεί να βάλει το χέρι στην τσέπη αρκετά πιο βαθιά όποιος θέλει το κάτι παραπάνω όπως top lcd για παράδειγμα.

Μόνο ακριβή δεν τη λες... η D7000 σύμφωνα με το dpreview θα πάει στα 1189 euros ενώ η υποδεέστερη 60D στα 1149 euros... εδώ στην canon φτάσαμε να πρέπει να δώσουμε 1700 euros για να μπορούμε να πάρουμε μεταλλικό σώμα...από εκεί κι έπειτα η Nikon μέχρι το τέλος του χρόνου ακούγεται ότι θα βγάλει άλλα 2 σώματα κι έτσι μάλλον θα γεφυρώσει το κενό με τις πιο φτηνές της μηχανές....

mrsaccess
16-09-10, 00:01
Από 1383€ παίζει στο skroutz η 7D. :what:

albatross
16-09-10, 00:02
Μόνο ακριβή δεν τη λες... η D7000 σύμφωνα με το dpreview θα πάει στα 1189 euros ενώ η υποδεέστερη 60D στα 1149 euros... εδώ στην canon φτάσαμε να πρέπει να δώσουμε 1700 euros για να μπορούμε να πάρουμε μεταλλικό σώμα...από εκεί κι έπειτα η Nikon μέχρι το τέλος του χρόνου ακούγεται ότι θα βγάλει άλλα 2 σώματα κι έτσι μάλλον θα γεφυρώσει το κενό με τις πιο φτηνές της μηχανές....

Ακριβή δεν είναι γι' αυτά που προσφέρει... ακριβή όμως είναι σε σχέση με την D90. Και γενικά μηχανή που περνάει το ψυχολογικό όριο των 1000 εβρών (:p) είναι ακριβή.

btw... o αντικαταστάτης της D300s έχω απορία να δω τι τέρας θα είναι, τώρα που βγήκε η D7000.

mrsaccess
16-09-10, 00:04
Εντάξει, αν έχεις δώσει 1000€ για σώμα, δεν θα έχεις δώσει και άλλα 300-500€ για δύο φλας; Άλλα 200€ για τρίποδο της προκοπής; Περισσότερα από 1000€ για φακούς; Είναι ακριβό χόμπυ το άτιμο...

Gap
16-09-10, 00:14
Από 1383€ παίζει στο skroutz η 7D. :what:

Άσε εγώ έχω μείνει με τιμές πρώτης ημέρας κυκλοφορίας όταν την γλυκοκοίταζα :p

βέβαια στα περισσότερα καταστήματα το 1500άρικο δεν το γλιτώνεις...


Ακριβή δεν είναι γι' αυτά που προσφέρει... ακριβή όμως είναι σε σχέση με την D90. Και γενικά μηχανή που περνάει το ψυχολογικό όριο των 1000 εβρών (:p) είναι ακριβή.

Προσωπικά προτιμώ αυτή την πολιτική της Nikon τη δεδομένη στιγμή που στις ψηλές κατηγορίες μοντέλων φτιάχνει μηχανές τούμπανα σε λογική τιμή ενώ η canon έχει αρχίσει να μας ταίζει ημίμετρα στα ίδια φράγκα... το viewfinder της D7000 και μόνο πρέπει να τα σπάει...
:respekt: στην nikon από έναν παραδοσιακό canonάκια...

Wolverine
16-09-10, 00:52
Εντάξει, αν έχεις δώσει 1000€ για σώμα, δεν θα έχεις δώσει και άλλα 300-500€ για δύο φλας; Άλλα 200€ για τρίποδο της προκοπής; Περισσότερα από 1000€ για φακούς; Είναι ακριβό χόμπυ το άτιμο...

Προσωπικά πιστεύω ότι η αναλογία χρημάτων που έδωσε κανείς για φακούς σε σχέση με τα χρήματα που έδωσε για σώμα πρέπει να είναι 1,5/1 μη σου πω και 2/1. Γιατί αν έχεις δώσει 1200 € για σώμα δεν θα έχεις και 2 prime, ε δεν θα θέλεις να έχεις και έναν 2,8 zoom, θα έχεις και κάποιον κλασικό zoom από τις αρχές, μαζεύετε το κόστος. Γενικά καλύτερα να ρίχνει κανείς λεφτά σε φακούς, οι καλοί φακοί σου μένουν πολύ περισσότερο από ότι ένα σώμα. Εγώ στη λίστα με τους μελλοντικούς φακούς έχω ένα 50mm (πιθανότατα τον Sigma 50mm f1,4), έναν 2,8 zoom (ή τον Sigma 17-50mm f2,8 OS ή τον Tamron 17-50 f2,8 VC), έναν wide (μάλλον τον Tokina 11-16mm f2,8), λιγουρεύομαι και έναν 85mm (ο καινούριος ο Nikon πρέπει να είναι απίστευτος αλλά στα 1500 € απλά δεν πλησιάζετε από κοινούς θνητούς, περιμένω βεβαία να δω και τον Sigma 85mm όταν βγει), σταματάω εδώ γιατί αν συνεχίσω με όλα αυτά που θέλω θα πρέπει να πουλήσω κανα νεφρό. Α και το καινούριο SB 700 φαίνεται ωραιότατο άλλα 300 € εκεί. Όπως είπες ακριβό χομπυ το άτιμο.

ipo
16-09-10, 02:14
Πιστεύω ότι κάθε χόμπυ μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορους τρόπους. Κάποιοι εστιάζουν περισσότερο στην εκμάθηση, άλλοι στην κατανάλωση.

Ας μη σκεφτόμαστε περισσότερο πόσο καλή φωτογραφία θα βγάλουμε έχοντας ένα σταθερής εστιακής απόστασης καλό φακό, αντί για το πόσο καλύτεροι φωτογράφοι θα γίνουμε αν μάθουμε κάποιες τεχνικές, αν κυνηγάμε "τη στιγμή" ή αν μάθουμε να ξεχωρίζουμε τη στιγμή από τις σύνθετες εικόνες που συναντούμε καθημερινά.

Ένα βιβλίο; Ανάγνωση κάποιων tutorial; Μαθήματα φωτογραφίας; Ή αγορά καλύτερου εξοπλισμού;

Προσωπικά πιστεύω ότι για μη επαγγελματική χρήση, η αγορά μίας απλής dslr με ένα τρίποδο αρκεί σαν βάση για τη βελτίωση της φωτογραφικής τεχνικής και την καταγραφή χιλιάδων καλών φωτογραφιών.

Με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι είναι κακό το να καταναλώνουμε πάνω στο χόμπυ της φωτογραφίας, αλλά να μη φτάνουμε στο σημείο να νιώθουμε περιορισμένοι εξαιτίας της πληθώρας των δυνατοτήτων που δεν μπορούμε να έχουμε, λόγω του κόστους του επιπλέον εξοπλισμού. Ξέρω άτομα που έχουν εξοπλισμό 5.000€ και τραβάνε σπάνια φωτογραφίες και άλλους με εξοπλισμό των 300€ που εξασκούν το χόμπυ συχνότερα και με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Χίλιες φορές να διαβάσεις ένα βιβλίο για να πάρεις ιδέες, να μάθεις τεχνικές, να ανοίξεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, παρά να πάρεις έναν επιπλέον καλό φακό.

mrsaccess
16-09-10, 02:20
Κοίτα, η φωτογραφία έχει πολλούς τομείς για να ασχοληθείς και δεν αρέσουν όλοι σε όλους. Αν γουστάρεις πορτραίτα και editorial shots πχ χρειάζεσαι απαραίτητα φλας για παράδειγμα και πιθανόν περισσότερα από ένα. Αν γουστάρεις πουλιά και άγρια φύση θέλεις μεγάλο zoom και σχετικά καλό γυαλί γιατί θα κάνεις πολύ crop ακόμη και με 400mm φακό. Επομένως εκεί πρέπει να τα δώσεις θέλεις δεν θέλεις.

Wolverine
16-09-10, 02:36
Πιστεύω ότι κάθε χόμπυ μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορους τρόπους. Κάποιοι εστιάζουν περισσότερο στην εκμάθηση, άλλοι στην κατανάλωση.

Ας μη σκεφτόμαστε περισσότερο πόσο καλή φωτογραφία θα βγάλουμε έχοντας έναν σταθερής εστιακής απόστασης καλό φακό, αντί για το πόσο καλύτεροι φωτογράφοι θα γίνουμε αν μάθουμε κάποιες τεχνικές, αν κυνηγάμε "τη στιγμή" ή αν μάθουμε να ξεχωρίζουμε τη στιγμή από τις σύνθετες εικόνες που συναντούμε καθημερινά.

Ένα βιβλίο; Ανάγνωση κάποιων tutorial; Μαθήματα φωτογραφίας; Ή αγορά καλύτερου εξοπλισμού;

Προσωπικά πιστεύω ότι για μη επαγγελματική χρήση, η αγορά μίας απλής dslr με ένα τρίποδο αρκεί σαν βάση για τη βελτίωση της φωτογραφικής τεχνικής και την καταγραφή χιλιάδων καλών φωτογραφιών.

Με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι είναι κακό το να καταναλώνουμε πάνω στο χόμπυ της φωτογραφίας, αλλά να μη φτάνουμε στο σημείο να νιώθουμε περιορισμένοι εξαιτίας της πληθώρας των δυνατοτήτων που δεν μπορούμε να έχουμε, λόγω του κόστους του επιπλέον εξοπλισμού. Ξέρω άτομα που έχουν εξοπλισμό 5.000€ και τραβάνε σπάνια φωτογραφίες και άλλους με εξοπλισμό των 300€ που εξασκούν το χόμπυ συχνότερα και με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Χίλιες φορές να διαβάσεις ένα βιβλίο για να πάρεις ιδέες, να μάθεις τεχνικές, να ανοίξεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, παρά να πάρεις έναν επιπλέον καλό φακό.


Το ένα δεν εξαιρεί το άλλο. Δεν είναι ή εξοπλισμός ή εξάσκηση. Για να φτάσεις να δώσεις σε βιβλία τα ίδια χρήματα που έχει ακόμα και ένας φτηνός φακός θα πρέπει να έχεις πάρει πολλά βιβλία. Προφανώς θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις επενδύσει σε βιβλιογραφία. Αλλά ακόμα και αν δεν έχεις υπάρχουν τόσες δωρεάν πηγές, μόνο το youtube να αναλογιστής έχει πληθώρα πληροφοριών και συμβουλών και είναι δωρεάν. Ακόμα και τα μαθήματα δεν είναι μεγάλο κόστος (νομίζω με 60 € το μήνα βρίσκεις). Δεν βλέπω πώς η αγορά εξοπλισμού (όχι η αλόγιστη) μπορεί να σε αποτρέψει από τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Επίσης πολύ σημαντικό θεωρώ να πηγαίνει κανείς σε εκθέσεις, ίσως ποιο σημαντικό από τα βιβλία ακόμα. Αλλά όλα αυτά έχουν χαμηλό κόστος.

Edit: Επίσης δεν μου αρέσει η λέξη κατανάλωση έτσι όπως την χρησιμοποιείς. Τι θα πει κατανάλωση, και γιατί κατανάλωση και όχι επένδυση;

Gap
16-09-10, 02:42
Κοίτα, η φωτογραφία έχει πολλούς τομείς για να ασχοληθείς και δεν αρέσουν όλοι σε όλους. Αν γουστάρεις πορτραίτα και editorial shots πχ χρειάζεσαι απαραίτητα φλας για παράδειγμα και πιθανόν περισσότερα από ένα. Αν γουστάρεις πουλιά και άγρια φύση θέλεις μεγάλο zoom και σχετικά καλό γυαλί γιατί θα κάνεις πολύ crop ακόμη και με 400mm φακό. Επομένως εκεί πρέπει να τα δώσεις θέλεις δεν θέλεις.

Bασικά αυτό που λέει ο ιpo, αν κατάλαβα καλά και συμφωνώ, είναι ότι η εξάσκηση και το διάβασμα στη φωτογραφία βοηθούν περισσότερο στο καλύτερο αποτέλεσμα από μια μηχανή που ψήνει φραπέ κι έναν φακό F1.2... σίγουρα ένας στοιχειώδης εξοπλισμός είναι αναγκαίος για να εξασκηθούμε και να "δημιουργήσουμε" όμως δε φτάνει μόνο αυτός... έχουμε φτάσει σε σημείο άνθρωποι να έχουν πανάκριβους φακούς και μηχανές αλλά να μην έχουν μάθει ακόμα να καδράρουν... και το χειρότερο που συμβαίνει με τους περισσότερους από εμάς να βγάζουμε ολοένα και λιγότερες φωτογραφίες αλλά να αναλωνόμαστε περισσότερο στο διάβασμα υπερμηχανών και σε προσδοκίες για την απόκτησή τους...
τις περισσότερες φορές δυστυχώς οι μηχανές δεν βρίσκουν τον προορισμό τους (να φωτογραφίζουν) και οι φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί να μην τυπώνονται κι αυτό είναι θλιβερό:(

ipo
16-09-10, 12:34
Bασικά αυτό που λέει ο ιpo, αν κατάλαβα καλά και συμφωνώ, είναι ότι η εξάσκηση και το διάβασμα στη φωτογραφία βοηθούν περισσότερο στο καλύτερο αποτέλεσμα από μια μηχανή που ψήνει φραπέ κι έναν φακό F1.2... σίγουρα ένας στοιχειώδης εξοπλισμός είναι αναγκαίος για να εξασκηθούμε και να "δημιουργήσουμε" όμως δε φτάνει μόνο αυτός... έχουμε φτάσει σε σημείο άνθρωποι να έχουν πανάκριβους φακούς και μηχανές αλλά να μην έχουν μάθει ακόμα να καδράρουν... και το χειρότερο που συμβαίνει με τους περισσότερους από εμάς να βγάζουμε ολοένα και λιγότερες φωτογραφίες αλλά να αναλωνόμαστε περισσότερο στο διάβασμα υπερμηχανών και σε προσδοκίες για την απόκτησή τους...
:oneup:

Αν παρατηρήσετε αφαιρετικά το νήμα, θα δείτε ότι πολύ περισσότερα post περιστρέφονται γύρω από εξοπλισμό και τις δυνατότητές του, παρά γύρω από tutorial εκμάθησης, μαθήματα φωτογραφίας σε λέσχη, βιβλία και άλλους τρόπους προαγωγής της φωτογραφικής τεχνικής και αντίληψης.

Δε θεωρώ κακό το να ψωνίζει κάποιος επιπλέον φακούς και καλύτερα σώματα. Επενέβην στη συζήτηση, επειδή κάποιοι ανέφεραν ότι είναι ακριβό το χόμπυ και επεσήμανα ότι μπορείς να περάσεις χρόνια με αυτό χωρίς να βαρεθείς και να γίνεσαι ολοένα και καλύτερος φωτογράφος, με μικρή επένδυση σε χρήματα. Αυτό εστιάζοντας στο τι μπορείς να κάνεις μαθαίνοντας. Αν κάποιος εστιάζει στο το τι δε μπορεί να κάνει, επειδή δεν έχει συγκεκριμένο εξοπλισμό, τότε λογικό είναι να νιώθει την επιθυμία ξοδέματος χρημάτων.

George_Prix
16-09-10, 12:52
Το "προβλημα" ειναι κλασικο.

Στο νημα με τους espresso, οι μισοι κραζουν αυτους που δινουν 500€ (ή και πολυ περισσοτερα) για μια μηχανη ή για ενα μυλο αλεσης καφε...
Βεβαια αυτοι που κραζουν, μπορει να δινουν 3000€ για ενα laptop που χρησιμοποιουν απλα για να βλεπουν βιντεακια στο youtube.

Kαποιοι αλλοι κραζουν τα ακριβα κινητα, γιατι κατα την αποψη τους ολα την ιδια δουλεια κανουν...
Αλλα οι ιδιοι μπορει να ξοδευουν μερικες χιλιαδες €, για να βαζουν τον κωλο τους σε εναν καναπε πολυτελειας.

Γενικα ο καθενας ξοδευει οσα θελει και οπου θελει και δε μπορει κανενας να του πει "εχεις δικιο" ή "εχεις αδικο".

Προσπαθω να βαζω τη λογικη πανω απο το συναισθημα οταν αγοραζω κατι, αλλα πολλες φορες εχω πληρωσει πολυ παραπανω χρηματα γιατι μου αρεσει η ταδε μαρκα, γιατι αυτο ειναι ελαχιστα καλυτερο απο το αλλο ή για κατι που θα καταλαβω την ανωτεροτητα του 1-2 φορες το χρονο. :whistle:

Rama
16-09-10, 13:58
Ε αν είσαι γενικότερα συγκρατημένος μία στο τόσο μπορείς να σου επιτρέψεις μία ατασθαλία έτσι δεν είναι ;)

Wolverine
16-09-10, 15:24
:oneup:

Αν παρατηρήσετε αφαιρετικά το νήμα, θα δείτε ότι πολύ περισσότερα post περιστρέφονται γύρω από εξοπλισμό και τις δυνατότητές του, παρά γύρω από tutorial εκμάθησης, μαθήματα φωτογραφίας σε λέσχη, βιβλία και άλλους τρόπους προαγωγής της φωτογραφικής τεχνικής και αντίληψης.

Δε θεωρώ κακό το να ψωνίζει κάποιος επιπλέον φακούς και καλύτερα σώματα. Επενέβην στη συζήτηση, επειδή κάποιοι ανέφεραν ότι είναι ακριβό το χόμπυ και επεσήμανα, ότι μπορείς να περάσεις χρόνια με αυτό χωρίς να βαρεθείς και να γίνεσαι ολοένα και καλύτερος φωτογράφος, με μικρή επένδυση σε χρήματα. Αυτό εστιάζοντας στο τι μπορείς να κάνεις μαθαίνοντας. Αν κάποιος εστιάζει στο το τι δε μπορεί να κάνει, επειδή δεν έχει συγκεκριμένο εξοπλισμό, τότε λογικό είναι να νιώθει την επιθυμία ξοδέματος χρημάτων.


Μα αυτό είναι τεχνολογικό forum οπότε είναι απολύτως λογικό να περιστρέφεται περισσότερο γύρο από τον εξοπλισμό και λιγότερο γύρο από το εικαστικό. Κι εγώ όταν θέλω κάτι για την τέχνη της φωτογραφίας κοιταω σε ποιο εξειδικευμένα site. Οπότε η παρατήρηση σου ως γενίκευση είναι λίγο άτοπη με δεδομένο το ύφος και του site και του thread συγκεκριμένα.

mrsaccess
16-09-10, 15:26
Επίσης μιλάμε και για καφέ! :p

Wolverine
16-09-10, 15:49
Επίσης μιλάμε και για καφέ! :p


Πολύ σωστά, το οποίο μου θύμισε ότι μου έχουν τελειώσει οι arpeggio και οι fortissimo lungo οπότε πρέπει να πάω να πάρω.

aroutis
16-09-10, 16:41
Εντάξει, αν έχεις δώσει 1000€ για σώμα, δεν θα έχεις δώσει και άλλα 300-500€ για δύο φλας; Άλλα 200€ για τρίποδο της προκοπής; Περισσότερα από 1000€ για φακούς; Είναι ακριβό χόμπυ το άτιμο...
Το πόσα έχω ξοδέψει ειναι ωραία φάση... :p

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πολύ σωστά, το οποίο μου θύμισε ότι μου έχουν τελειώσει οι arpeggio και οι fortissimo lungo οπότε πρέπει να πάω να πάρω.
Μπα και άλλος με nespresso :lol:

mrsaccess
16-09-10, 16:48
Πολύ σωστά, το οποίο μου θύμισε ότι μου έχουν τελειώσει οι arpeggio και οι fortissimo lungo οπότε πρέπει να πάω να πάρω.

Finezzo και Vivalto FTW! :p
77175

George_Prix
16-09-10, 17:41
Μπα και άλλος με nespresso :lol:

Εδω θα σε μαλωσω. :p

Παρε μια "κανονικη" μηχανη και ενα μυλο αν σου αρεσει ο espresso, για να πιεις πραγματικο καφε.
Εκτος και αν βαριεσαι τη διαδικασια και θελεις να ξεμπερδευεις στα γρηγορα, οποτε παω πασο.

Ριξε μια ματια στο παρακατω νημα και θα δεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=360645

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε αν είσαι γενικότερα συγκρατημένος μία στο τόσο μπορείς να σου επιτρέψεις μία ατασθαλία έτσι δεν είναι ;)

Μωρε και δυο στο τοσο επιτρεπεται. :lol:

aroutis
16-09-10, 19:48
Εδω θα σε μαλωσω. :p

Παρε μια "κανονικη" μηχανη και ενα μυλο αν σου αρεσει ο espresso, για να πιεις πραγματικο καφε.
Εκτος και αν βαριεσαι τη διαδικασια και θελεις να ξεμπερδευεις στα γρηγορα, οποτε παω πασο.

Ριξε μια ματια στο παρακατω νημα και θα δεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=360645
Μην ανησυχεις, ξέρω αρκετά περί espresso, μηχανών, grinding, κλπ κλπ.

Νομίζω ότι μια χαρά είναι το σύστημα nespresso, αν δεν θέλεις να το παρακάνεις σε κάποια πράγματα (να το θέσω διαφορετικά, αν πηγαινα σε κάτι άλλο, θα μιλαγα για μηχανή περι τα 1200 euro τουλάχιστο).

Πριν απο λίγο :p

tsigarid
17-09-10, 11:50
Με μεγάλη μου έκπληξη άκουσα από μια φίλη Ιταλίδα (οι Ιταλοί έχουν τον καλύτερο καφέ ΙΜΗΟ) να λέει ότι "αν θες καλό καφέ στο σπίτι, πάρε μία νεσπρεσσιέρα".

satcur
17-09-10, 14:46
Με μεγάλη μου έκπληξη άκουσα από μια φίλη Ιταλίδα (οι Ιταλοί έχουν τον καλύτερο καφέ ΙΜΗΟ) να λέει ότι "αν θες καλό καφέ στο σπίτι, πάρε μία νεσπρεσσιέρα".

H φίλη σου απλά είναι άσχετη.

euri
17-09-10, 14:57
H φίλη σου απλά είναι άσχετη.

Μιας και το θέμα πραγματεύεται και τη φωτογραφία, προτείνω να βγάλει μερικές φωτογραφίες της και να κρίνουμε :innocent:

satcur
17-09-10, 15:08
Συμφωνώ απόλυτα. Φωτογραφίες της όμως όχι του καφέ της. :lol:

aroutis
17-09-10, 16:12
H φίλη σου απλά είναι άσχετη.
O καφές ειναι προσωπικό θέμα. Δεν νομίζω ότι το να κρίνεις με αυτό τό τρόπο έχει κάποια λογική.

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μιας και το θέμα πραγματεύεται και τη φωτογραφία, προτείνω να βγάλει μερικές φωτογραφίες της και να κρίνουμε :innocent:
Αυτής; του καφέ τής; Αυτής με τον καφέ της σε διάφορες πόζες; :whistle:

satcur
17-09-10, 20:35
O καφές ειναι προσωπικό θέμα. Δεν νομίζω ότι το να κρίνεις με αυτό τό τρόπο έχει κάποια λογική.


Ξαναδιαβάζοντας τον μήνυμα έχεις δίκιο. Αναφέρει γενικά "καφές" Έγω θεώρησα ότι εννοεί "καλύτερο espresso". Όντως, εάν αναφέρεται γενικά ότι ο καλύτερος καφές στο σπίτι είναι ο ελληνικός, ο φίλτρου, ο nespresso στην περίπτωση μας, ή οποιαδήποτε άλλη μέθοδος παρασκευής παίρνω πίσω το σχόλιο μου. Είναι όντως προσωπική άποψη.

aroutis
17-09-10, 22:29
Ξαναδιαβάζοντας τον μήνυμα έχεις δίκιο. Αναφέρει γενικά "καφές" Έγω θεώρησα ότι εννοεί "καλύτερο espresso". Όντως, εάν αναφέρεται γενικά ότι ο καλύτερος καφές στο σπίτι είναι ο ελληνικός, ο φίλτρου, ο nespresso στην περίπτωση μας, ή οποιαδήποτε άλλη μέθοδος παρασκευής παίρνω πίσω το σχόλιο μου. Είναι όντως προσωπική άποψη.
Το nespresso ειναι ενα σύστημα παρασκευής espresso. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. ΑΝ με ρωτήσεις δεν συμφωνώ ότι ειναι ο καλύτερος τρόπος να πιείς espresso. Από κει και πέρα όμως νομίζω ότι αυτό ειναι ένα πράγμα και άλλο πράγμα το να λέμε σε κάποιον πως ειναι άσχετος επειδή εκφράζει την προσωπική του/της αποψη περι ενός θέματος.

Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το nespresso system αλλα πχ και για θέματα στυλ ποιο ειναι το καλύτερο RDBMS (DB2, SQL Server, Oracle κλπ), ποιό ειναι το καλύτερο λειτουργικό, κλπ.

satcur
17-09-10, 22:35
Όταν κάποιος χρησιμοποιεί συγκριτικούς όρους, πχ "καλύτερος" πρέπει να έχει και ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσεων. Και αυτό ισχύει σε όλα τα θέματα. Period.

Wolverine
17-09-10, 23:46
Όταν κάποιος χρησιμοποιεί συγκριτικούς όρους, πχ "καλύτερος" πρέπει να έχει και ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσεων. Και αυτό ισχύει σε όλα τα θέματα. Period.

Μα επειδή είναι συγκριτικός όρος είναι δύσκολο να πεις αν έχει δίκιο ο άλλος. Γιατί ο καθένας έχει ξεχωριστά κριτήρια. Για εμένα ο nespresso είναι ο καλύτερος espresso γιατί πίνω το πολύ 1 καφέ την ημέρα (οι espresso, lugo, cappuccino κλπ είναι οι μόνοι καφέδες που μου αρέσουν) που σημαίνει ότι μπορεί στον μήνα να πιω 10 καφέδες μόνο. Οπότε οι ατομικές μερίδες που είναι σφραγισμένες της nespresso είναι η καλύτερη δυνατή λύση για μένα, και επιπλέον σου παρέχει σταθερή ποιότητα με τον ελάχιστο κόπο (ειδικά για κάποιον που δεν πίνει πολλούς καφέδες). Οπότε το θέμα είναι λίγο υποκειμενικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.