PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

satcur
18-09-10, 00:15
Όταν κάνεις μια τοποθέτηση γενική και απροσδιόριστη το "καλύτερος" αναφέρεται στο τελικό φλυτζάνι που πίνεις.

Όταν γίνεσαι πιο σαφής στα κριτήρια που προσδιορίζεις το καλύτερο για εσένα (πχ οι λόγοι που αναφέρεις παραπάνω) η προσέγγιση είναι διαφορετική. Πχ άμα πεις ο nespresso έχει γρηγορότερους χρόνους προετοιμασίας-παρασκευής και γι αυτό τον επέλεξα πως θα μπορούσα να διαφωνήσω σε αυτό;
Ή αν πεις ότι το nespresso σύστημα είναι η επιλογή σου για το γραφείο, πάλι δεν θα διαφωνήσω.

To nespresso σου δίνει ένα μέτριο φλυτζάνι με μια ίδιαιτερα απλη και εύκολη διαδικασία και αυτή ίσως θα ήταν και η προσωπική μου επιλογή για χώρο γραφείου. (Το ίσως πάει, στο γεγονός ότι κάποιος πρέπει να κάνει και μια ερευνα όλων των υπόλοιπων ομοειδών λύσεων, illy iperespresso, Lavazza blue, ESE pods).

Αλλά άμα θέλεις να πιεις σπιτικό espresso ποιότητας (καλύτερο εκεί που μετράει, στο τελικό φλυτζάνι δηλαδή) η ημιαυτόματη μηχανή - μύλος - ποιοτικός καφές σε σπυρί είναι μονόδρομος, και δεν κοστίζει χιλιάδες ευρώ η υπόθεση, κάτι που ακούγεται και γράφεται από πολλούς "σχετικούς".

Άλλο η compact και άλλο η dslr για να το κολλήσω και με τα φωτογραφικά.

George_Prix
18-09-10, 00:41
Άλλο η compact και άλλο η dslr για να το κολλήσω και με τα φωτογραφικά.

Αυτο ακριβως ειναι το σωστοτερο. :oneup:
Πολλοι (οπως και εγω το ιδιο) επιλεγουν την compact για την τιμη, το μεγεθος και την ευκολια στη χρηση αλλα ειναι 100% σιγουρο πως την "τελεια" φωτογραφια θα την τραβηξεις με μια dslr.
Το ιδιο ισχυει και για τον espresso.

Παρολλα αυτα, συμφωνω με τον aroutis πως ηταν λιγο χοντροκομενο το πρωτο σου σχολιο για την κοπελα απο τη γειτονικη Ιταλια.
Την οποια ουτε καν ειδαμε ακομα. :p

Wolverine
18-09-10, 00:46
Όταν κάνεις μια τοποθέτηση γενική και απροσδιόριστη το "καλύτερος" αναφέρεται στο τελικό φλυτζάνι που πίνεις.

Όταν γίνεσαι πιο σαφής στα κριτήρια που προσδιορίζεις το καλύτερο για εσένα (πχ οι λόγοι που αναφέρεις παραπάνω) η προσέγγιση είναι διαφορετική. Πχ άμα πεις ο nespresso έχει γρηγορότερους χρόνους προετοιμασίας-παρασκευής και γι αυτό τον επέλεξα πως θα μπορούσα να διαφωνήσω σε αυτό;
Ή αν πεις ότι το nespresso σύστημα είναι η επιλογή σου για το γραφείο, πάλι δεν θα διαφωνήσω.

To nespresso σου δίνει ένα μέτριο φλυτζάνι με μια ίδιαιτερα απλη και εύκολη διαδικασία και αυτή ίσως θα ήταν και η προσωπική μου επιλογή για χώρο γραφείου. (Το ίσως πάει, στο γεγονός ότι κάποιος πρέπει να κάνει και μια ερευνα όλων των υπόλοιπων ομοειδών λύσεων, illy iperespresso, Lavazza blue, ESE pods).

Αλλά άμα θέλεις να πιεις σπιτικό espresso ποιότητας (καλύτερο εκεί που μετράει, στο τελικό φλυτζάνι δηλαδή) η ημιαυτόματη μηχανή - μύλος - ποιοτικός καφές σε σπυρί είναι μονόδρομος, και δεν κοστίζει χιλιάδες ευρώ η υπόθεση, κάτι που ακούγεται και γράφεται από πολλούς "σχετικούς".

Άλλο η compact και άλλο η dslr για να το κολλήσω και με τα φωτογραφικά.


Βασικά ο nespresso espresso δεν είναι ούτε compact ούτε dslr, μάλλον για evil θα έλεγα ότι είναι. Κάπου ανάμεσα, με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

ardi21
18-09-10, 01:06
ευκολια στη χρηση αλλα ειναι 100% σιγουρο πως την "τελεια" φωτογραφια θα την τραβηξεις με μια dslr.

Οχι απαραιτητα. Ο εξοπλισμος σιγουρα σε βοηθαει πολυ αλλα υπαρχουν αρκετες εξαιρεσεις.

Σε ενα αρθρο στο dpgr ειχα διαβασει οτι ενας φωτογραφος ειχε κερδισει το μεγαλυτερο βραβειο φωτογραφιας (κατι σαν νομπελ φανταστειτε) και ισοβια δωρεαν υποστηριξη απο την Olympus τραβωντας με μια μηχανη των.... 50 ευρω.

Σορυ που δεν θυμαμαι ονοματα και λεπτομερειες αλλα λογικα καποιοι θα το ξερετε.

Και υπαρχουν και αλλα παραδειγματα!

Ας πουμε εχω δει απιστευτες φωτο στο net που εχουν τραβηχτει με απλα καλες/πολυ καλες compact

Κατι τετοια διαβαζεις και αρχιζεις να αναθεωρεις οσον αφορα το κυνηγι του εξοπλισμου!

satcur
18-09-10, 01:07
...

Παρολλα αυτα, συμφωνω με τον aroutis πως ηταν λιγο χοντροκομενο το πρωτο σου σχολιο για την κοπελα απο τη γειτονικη Ιταλια.
Την οποια ουτε καν ειδαμε ακομα. :p

Βρε παιδιά το άσχετος δεν είναι βρισιά. Εδώ εγώ θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο στο θέμα espresso και καφέ γενικότερα. Με φωτογραφικούς όρους είμαι ακόμα στο τι είναι διάφραγμα, φωτοφράκτης, κτλ. Ακόμα δεν έχω φτάσει στην μελέτη του βασικότερου, που είναι ο καφές αυτός καθ΄αυτός. 'Ασε που πρέπει να κόψω και το τσιγάρο γι αυτό.:lol: Γευσιγνώστης και καπνιστής δεν κολλάει.

Αλλά άμα είναι να χάσουμε τις φωτογραφίες της δεσποινίδας και να μου το χτύπατε για μια ζωή, ΑΝΑΚΑΛΩ τον χαρακτηρισμό με το:

Η φίλη σου μάλλον δεν έχει τις απαιτουμενες γνώσεις

Θα έκανα και γενικότερα σχόλια για το τι γνωρίζουν οι Ιταλοί για home made espresso αλλά θα με λιθοβολίσετε. Πάντως άμα πάτε να δείτε και τι παίζει από μηχανές στο ebay.it σε πιάνει κατάθλιψη.


...

Κατι τετοια διαβαζεις και αρχιζεις να αναθεωρεις οσον αφορα το κυνηγι του εξοπλισμου!
+1:oneup:
Πιστεύω οι απόψεις του Ipo σε προηγούμενες δημοσιεύσεις την έχουν καλύψει πολύ καλά αυτήν την διαπίστωση.
Φυσικά γνωρίζω και την "επίσημη" ανταπάντηση. Είμαστε τεχνολογικό forum. Σεβαστή.

ardi21
18-09-10, 01:35
Οντως τα χει καλυψει ο ipo.

Εννοειτε πως στα χομπυ κυνηγας/συζητας για πραγματα και ας μην τα εχεις αναγκη. Απολυτα σεβαστο

Απλα διαβαζεις κατι ιστοριες σαν αυτη με την μηχανη των 50 ευρω και ξενερωνεις λιγο:p

satcur
18-09-10, 01:51
Συμφωνώ απόλυτα. Παντώς αυτές οι ιστορίες είναι καλές γιατί προσγειώνουν τον κόσμο στην ουσία των πραγμάτων. Το καλύτερο εργαλείο του φωτογράφου είναι το μάτι του. Όλα τα άλλα βρίσκονται.

Wolverine
18-09-10, 02:00
+1:oneup:
Πιστεύω οι απόψεις του Ipo σε προηγούμενες δημοσιεύσεις την έχουν καλύψει πολύ καλά αυτήν την διαπίστωση.
Φυσικά γνωρίζω και την "επίσημη" ανταπάντηση. Είμαστε τεχνολογικό forum. Σεβαστή.

Αν το κυνήγι του εξοπλισμού δεν είναι αυτοσκοπός τότε δεν βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα, το να θέλει κανείς καλύτερους φακούς και ποιο εξειδικευμένους δεν είναι κακό εφόσον τους βγάζει έξω και τους χρησιμοποιεί. Το να αγοράζεις κάθε νέο σώμα που βγαίνει είναι κάτι παραπάνω από υπερβολή, αλλά άμα έχεις μια σοβαρή ενασχόληση με την φωτογραφία η επένδυση σε καλύτερους φακούς με παράλληλη εξάσκηση και εμβάθυνση στην τέχνη μόνο κακό δεν είναι. Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η αρχιτεκτονική φωτογραφία και κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάρω έναν PC-E φακό, αυτή την στιγμή δεν έχω τις γνώσεις να τον αξιοποιήσω και χτίζω το υπόβαθρο προς αυτή την κατεύθυνση. Ίσως είναι πολύ εξειδικευμένο το παράδειγμα αλλά αυτά που σου δίνει ένας τέτοιος φακός, εφόσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο να τον αξιοποίησης, δεν μπορεί να στα δώσει κανένας άλλος. Επιπλέον πιστεύω ότι ενώ τα σώματα είναι καταναλωτικά αγαθά, με τις εταιρίες να τα απαξιώνουν μέσα σε 2 χρόνια, οι φακοί δεν είναι. Ένας καλός φακός θα σε υπηρετήσει για πολλά μα πολλά χρόνια ανεξάρτητα από το πόσα σώματα έχεις αλλάξει. Απλά θέλει λογική και μέτρο, και πάνω από όλα να μην αγοράζεις για να αγοράζεις. Όσο για το σχόλιο το ότι είναι τεχνολογικό forum έχει να κάνει περισσότερο με το ύφος του thread παρά με την τέχνη της φωτογραφίας γενικότερα ή την αντιμετώπιση προς αυτή.

satcur
18-09-10, 02:29
Δεν υπάρχει κάποια κριτική στο thread. Απεναντίας είναι πολύ ενδιαφέρον Σε κουβέντα να βρισκόμαστε. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις εάν δεν είναι ο εξοπλισμός αυτοσκοπός δεν υπάρχει πρόβλημα. Το να ενημερώνεσαι για όλες τις εξελίξεις είναι μόνο καλό. Ακόμα και το να ονειρεύεσαι κορυφαίους εξοπλισμούς. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζεις να πιστεύεις ότι τους έχεις ανάγκη.

Σε αυτά που θίγεις σαφέστα και είναι καλύτερα να δίνεις βαρύτητα στους φακούς. Η 801s μου παροπλίστηκε, οι φακοί της όμως που αγόρασα είναι στην διάθεση μου ακόμα και μετά από τόσα χρόνια άμα τους χρειαστώ (ελπίζω όχι). Από χρηστικής ίσως και από επενδυτικής άποψης οι φακοί διατηρούν σαφέστατα καλύτερα την αξία τους.
Τώρα για τον φακό που αναφέρεσε είναι υποπερίπτωση και εάν χρειάζεται πραγματικά για την δουλειά σου έπρεπε ήδη να τον έχεις, με μόνη εξαίρεση την περίπτωση να κοστίζει λιγότερο (και μακροπρόθεσμα) το να προσλαμβάνεις κάποιον επαγγελματία φωτογράφο.
Φίλος μου οδοντίατρος επένδυσε καλά χρήματα για ένα πολύ καλό Canon σύστημα για macro φωτογράφηση. Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με την φωτογραφία γενικά για μέρες εάν κάποιος σου δείξει πέντε πράγματα. Αλλά εδώ ξεφεύγουμε από το είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος.

Αλήθεια στην Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά που να νοικιάζουν εξοπλισμό; μιας και το έφερε η κουβέντα.

Τέλος κάτι που πιστεύω ισχύει είναι ότι όσο βαραίνει το τσαντάκι με εξοπλισμό τόσο λιγότερο θα φωτογραφίζεις.

ipo
18-09-10, 02:41
Το να ενημερώνεσαι για όλες τις εξελίξεις είναι μόνο καλό. Ακόμα και το να ονειρεύεσαι κορυφαίους εξοπλισμούς. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζεις να πιστεύεις ότι τους έχεις ανάγκη.
:respekt:


Είναι εντυπωσιακό το πώς συνδυάζονται και εναλλάσσονται τα δύο διαφορετικά θέματα (καφές-φωτογραφία) σε αυτό το δισυπόστατο νήμα. Αυξάνει και το ενδιαφέρον έτσι, οπότε ίσως θα πρέπει να γίνει θεσμός. Π.χ. "υγραεριοκίνηση και η FORTHnet σέρνεται", "τα πράσινα μπερέ, router linksys, ποιος πτώχευσε την Ελλάδα τελικά;" :p

harris
18-09-10, 02:45
Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζεις να πιστεύεις ότι τους έχεις ανάγκη.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν νομίζεις ότι ο εξοπλισμός κάνει την φωτογραφία... ;)

satcur
18-09-10, 02:55
Η αλήθεια είναι ότι βρίσκω πολλά κοινά σημεία από τεχνικής άποψης μεταξύ φωτογραφίας και παρασκευής espresso. Ακόμα βέβαια είμαι στα πρώτα βήματα στο δέυτερο αλλά θα μπορούσα να δώσω κάποιες αντιστοιχίες:

Χρόνος έκθεσης με χρόνο εκχύλισης.

Διάφραγμα με μέγεθος του αλεσμένου καφέ. Αλλάζεις το κόψιμο αλλάζει ο χρόνος επαφής καφέ με το νερό. Γι αυτό και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο μύλος γιατί η έλλειψη του είναι σαν να έχεις φωτογραφική μηχανή χωρίς επιλογή διαφράγματος.

θα βρω και άλλα πιστεύω καθ΄οδόν :)

Και επειδή οι φωτογραφίες μου είναι απαράδεκτες από τις εκχυλίσεις μου, να τι ονειρεύομαι εγώ από φωτογραφικής άποψης.
http://www.lowel.com/ego/

Δεκτή (ή καλύτερα παράκληση) κάθε βοήθεια για DIY λύσεις.


:respekt:


Είναι εντυπωσιακό το πώς συνδυάζονται και εναλλάσσονται τα δύο διαφορετικά θέματα (καφές-φωτογραφία) σε αυτό το δισυπόστατο νήμα. Αυξάνει και το ενδιαφέρον έτσι, οπότε ίσως θα πρέπει να γίνει θεσμός. Π.χ. "υγραεριοκίνηση και η FORTHnet σέρνεται", "τα πράσινα μπερέ, router linksys, ποιος πτώχευσε την Ελλάδα τελικά;" :p

:lol::lol::lol::lol:

Wolverine
18-09-10, 03:08
Τέλος κάτι που πιστεύω ισχύει είναι ότι όσο βαραίνει το τσαντάκι με εξοπλισμό τόσο λιγότερο θα φωτογραφίζεις.

Το να έχει κανείς 5 φακούς πχ δεν σημαίνει ότι τους κουβαλάει και συνέχεια μαζί του, προσωπικά πιστεύω ότι το 1+1 είναι το καλύτερο, απλά έχεις επιλογές (αν ξέρεις τι έχεις και γιατί το έχεις δεν είναι δύσκολο να έχεις το σωστό μαζί σου, αν έχεις απλά για να έχεις θα κουβαλάς 5 φακούς μαζί σου χωρίς να τους χρησιμοποιείς).




Το πρόβλημα ξεκινάει όταν νομίζεις ότι ο εξοπλισμός κάνει την φωτογραφία... ;)

Απόλυτα σωστό, ο σωστός εξοπλισμός όμως βοηθάει (καμιά μηχανή και κανένας φακός δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ μόνη της φωτογραφία).

........Auto merged post: Wolverine added 9 minutes and 17 seconds later ........


Διάφραγμα με μέγεθος του αλεσμένου καφέ. Αλλάζεις το κόψιμο αλλάζει ο χρόνος επαφής καφέ με το νερό. Γι αυτό και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο μύλος γιατί η έλλειψη του είναι σαν να έχεις φωτογραφική μηχανή χωρίς επιλογή διαφράγματος.

Βαθμός κατάτμησης λέγετε (οργανική χημεία). :p



Και επειδή οι φωτογραφίες μου είναι απαράδεκτες από τις εκχυλίσεις μου, να τι ονειρεύομαι εγώ από φωτογραφικής άποψης.
http://www.lowel.com/ego/

Δεκτή (ή καλύτερα παράκληση) κάθε βοήθεια για DIY λύσεις.

Σε μαγαζιά με υλικά για μακέτες θα βρεις πολλά υλικά για να φτιάξεις κάτι τέτοιο. Βασικά για το πίσω κομμάτι μπορείς να χρησιμοποίησης μακετοχαρτο (σάντουιτς το λένε στην αργκό του σχεδίου αν δεν απατώμαι) για diffuser κάποιο ρυζόχαρτο ή κάτι τέτοιο και μετά θέλεις μια λάμπα ημέρας.

satcur
18-09-10, 03:11
Το να έχει κανείς 5 φακούς πχ δεν σημαίνει ότι τους κουβαλάει και συνέχεια μαζί του, προσωπικά πιστεύω ότι το 1+1 είναι το καλύτερο, απλά έχεις επιλογές (αν ξέρεις τι έχεις και γιατί το έχεις δεν είναι δύσκολο να έχεις το σωστό μαζί σου, αν έχεις απλά για να έχεις θα κουβαλάς 5 φακούς μαζί σου χωρίς να τους χρησιμοποιείς).

Κάτι που δεν εφάρμοσα ποτέ μου, επειδή είμαι "ψείρας" με τα πράγματα μου (γρατζουνιές, χτυπηματάκια κτλ) αλλά πολύ ζηλεύω αυτούς που το κάνουν. Ούτε τζάντα, ούτε τίποτα, η μηχανή απλά ετοιμοπόλεμη δίπλα σου.


...

Βαθμός κατάτμησης λέγετε (οργανική χημεία). :p



Μπα πιο πολύ το κόβω για κατάλυση :p

Erebos
18-09-10, 03:17
Και επειδή οι φωτογραφίες μου είναι απαράδεκτες από τις εκχυλίσεις μου, να τι ονειρεύομαι εγώ από φωτογραφικής άποψης.
http://www.lowel.com/ego/

Δεκτή (ή καλύτερα παράκληση) κάθε βοήθεια για DIY λύσεις.

Ένα απλό tutorial: http://raccoonandlobster.com/2010/03/16/knockoffs/

mrsaccess
18-09-10, 03:26
Πράγματι και'γω πανάκριβα τα βρίσκω. Υπάρχουν πολλές home made λύσεις πριν φθάσεις σε αυτό imo.

satcur
18-09-10, 03:26
Erebos είσαι μέγιστος :worthy:

Τώρα βέβαια κλείνουν τα μάτια μου, αλλά αύριο θα αρχίσω τις ερωτήσεις με το που βρίσκουμε τα υλικά. Σε αυτήν αλλά και στη πρόταση του Wolferine :oneup:


Πράγματι και'γω πανάκριβα τα βρίσκω. Υπάρχουν πολλές home made λύσεις πριν φθάσεις σε αυτό imo.

Και εγώ πιστεύω ότι είναι πανάκριβα για αυτό και η βοήθεια - ιδέες σας είναι απαραίτητες. Πιστεύω σε πολλούς θα είναι χρήσιμο.

Καληνύχτα σε όλους και ευχαριστώ για την κουβέντα.

Wolverine
18-09-10, 03:33
Κάτι που δεν εφάρμοσα ποτέ μου, επειδή είμαι "ψείρας" με τα πράγματα μου (γρατζουνιές, χτυπηματάκια κτλ) αλλά πολύ ζηλεύω αυτούς που το κάνουν. Ούτε τζάντα, ούτε τίποτα, η μηχανή απλά ετοιμοπόλεμη δίπλα σου.


Βασικά εγώ ενοουσα 1 φακό + 1 ακόμα. Όταν πρώτο πήρα την πρώτη μου dslr (D40) κουβάλαγα ότι είχα και δεν είχα μαζί, τώρα έχω μια μικρή τσάντα που χωράει ίσα ίσα την μηχανή με τον φακό, έναν 2ο φακό και τσίμα τσίμα το SB-400. Αυτό και τίποτε άλλο.

Gap
18-09-10, 14:04
Αλήθεια στην Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά που να νοικιάζουν εξοπλισμό; μιας και το έφερε η κουβέντα.

http://www.rentphotovideo.gr/

aroutis
19-09-10, 12:04
Mιλώντας για εξοπλισμό, μια σχετικά παλιά φωτό του εξοπλισμού μου..

Olympus E-30

ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0 SWD
ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm 1:2.8-3.5 SWD
ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:3.5-4.5
ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm 1:4.0-5.6
ZUIKO DIGITAL 35mm 1:3.5 Macro

Olympus FL-50R
Manfrotto 055CX3 w/322RC2 head
Lowepro Slingshot 300 AW

Και υπάρχει επίσης μια E-500 με
ZUIKO DIGITAL 14-45mm 1:3.5-5.6

Ολα αυτά για .. hobby..:whistle::whistle:

George_Prix
19-09-10, 12:34
Mιλώντας για εξοπλισμό, μια σχετικά παλιά φωτό του εξοπλισμού μου..

Olympus E-30

ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0 SWD
ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm 1:2.8-3.5 SWD
ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:3.5-4.5
ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm 1:4.0-5.6
ZUIKO DIGITAL 35mm 1:3.5 Macro

Olympus FL-50R
Manfrotto 055CX3 w/322RC2 head
Lowepro Slingshot 300 AW

Και υπάρχει επίσης μια E-500 με
ZUIKO DIGITAL 14-45mm 1:3.5-5.6

Ολα αυτά για .. hobby..:whistle::whistle:


Σωστος. :oneup:

Κατα τα αλλα, ειναι αυτο που λενε...
πολυ ακριβο hobby διαλεξες. :p

aroutis
20-09-10, 11:42
Σωστος. :oneup:

Κατα τα αλλα, ειναι αυτο που λενε...
πολυ ακριβο hobby διαλεξες. :p
Aν βάλω και τα pricetags τη βάψαμε .. :whistle:

ipo
20-09-10, 12:37
Το ζήτημα είναι τραβάς καμία φωτογραφία, όχι μόνο να φωτογραφίζεις τον ίδιο σου τον εξοπλισμό και να αποτιμάς την αξία του με βάση το κόστος αγοράς του. Διαφορετικά μιλάμε για συλλέκτη φωτογραφικού εξοπλισμού, όχι για ερασιτέχνη φωτογράφο.

Ο αληθινός φωτογράφος λέει: "Ασχολούμαι κι εγώ με τη φωτογραφία, μου αρέσει να τραβάω τοπία, ιδού ένα δείγμα των φωτογραφιών μου." Δε λέει "Ασχολούμαι κι εγώ με τη φωτογραφία, ορίστε τι εξοπλισμό έχω και πού να δείτε πόσο κάνει."

aroutis
20-09-10, 13:22
Το ζήτημα είναι τραβάς καμία φωτογραφία, όχι μόνο να φωτογραφίζεις τον ίδιο σου τον εξοπλισμό και να αποτιμάς την αξία του με βάση το κόστος αγοράς του. Διαφορετικά μιλάμε για συλλέκτη φωτογραφικού εξοπλισμού, όχι για ερασιτέχνη φωτογράφο.

Ο αληθινός φωτογράφος λέει: "Ασχολούμαι κι εγώ με τη φωτογραφία, μου αρέσει να τραβάω τοπία, ιδού ένα δείγμα των φωτογραφιών μου." Δε λέει "Ασχολούμαι κι εγώ με τη φωτογραφία, ορίστε τι εξοπλισμό έχω και πού να δείτε πόσο κάνει."
Μάλλον έχεις χάσει κάτι...

Στο thread υπήρχε μια αναφορά (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3694714&postcount=2028) σε θέματα περί εξοπλισμών, gears κλπ.

Εξού και το θέμα της συγκεκριμένης φωτό (την οποία την πηρα πριν κανα χρόνο ή κάτι τέτοιο για ένα profile στο flickR) και της συζητησης ότι ξεκινας να παίρνεις gear για ένα hobby και τελικά μπορείς να παρασυρθείς ή απλά να πάρεις πολλά περισσότερα.

Για παράδειγμα:

Πάντα μου άρεσε να τραβώ φωτογραφίες αλλά για διάφορους λόγους (χρόνο πιο πολύ) δεν είχα ποτέ ασχοληθεί σοβαρά. Την απόφαση να το αλλάξω αυτό τη πήρα το 2004 με αφορμή τους Ο.Α., οπου τότε ακριβώς για να μη πάρω βιαστικές αποφάσεις, πήρα μια point&shoot olympus που προσπάθησα να τη μάθω (αν θες να εκμεταλλευτώ) όσο μπορούσα στο χρονο που μπορούσα να βρώ και στις ευκαιρίες που είχα.

Το 2007 αν θυμάμαι καλά, αποφάσησα να κάνω το μεγάλο βήμα προς τις DSLR και μετά από κάποια έρευνα πέρασα στο E-System και την E-500 (με kit 2 φακούς) και σιγά σιγά , παίζοντας ήρθε η όρεξη (zoom lense, macro lense). Μετά ήρθε το καλύτερο body (η E-30) και οι καλύτεροι φακοί (δες οι SWD, ειδικά ο ευρυγωνικός που δυσκολα ξεκολλά πλέον από το σώμα) και φυσικά το τρίποδο (άλλη μελέτη εκει, to carbon fibre or not, τι κεφαλή, κλπ) και τέλος μια τσάντα..

Τελικό acquire ήταν το flash gun με το οποίο πειραματιζομαι λίγο με τη flash photography (ένας άλλος λόγος ήταν ο ευρυγώνιος, όπου είχε barelling effect με το standard flash unit της e-30).

Δεν πρόκειται για "συλλογή". Kαθε επιλογή είχε τον λόγο της.

Tέλος, όταν μπήκα στο συγκεκριμένο thread έχω ήδη βάλει photo samples μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3658310&postcount=1886). Πιθανόν απλά να μη τα είδες, εξού και το misplaced σχόλιο περί αληθινών φωτογράφων.



Χίλιες φορές να διαβάσεις ένα βιβλίο για να πάρεις ιδέες, να μάθεις τεχνικές, να ανοίξεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, παρά να πάρεις έναν επιπλέον καλό φακό.
Ο καθένας σε ένα hobby βρίσκει τον τρόπο και τον δρόμο του. Προσωπικά έχω βρεί ότι είναι ενας συνδιασμός των 2. Δεν έχω αγοράσει ένα φακό αν δεν έχω κάνει την έρευνά μου, και έχω επίσης και αρκετά Resources για φωτογραφία που έχω χρησιμοποιήσει (ηλεκτρονικά κυρίως) που με έχουν βοηθήσει αρκετά.

Ομως to each its own που λένε.

mrsaccess
20-09-10, 15:41
Ναι, και'γω δεν καταλαβαίνω γιατί ο ipo αντέδρασε έτσι. Αν δεν ποστάρουμε σε αυτό το νήμα τον εξοπλισμό μας, που θα τον ποστάρουμε; Σε αυτό που δείχνουμε το γραφείο μας ή σε αυτό που δείχνουμε το εσωτερικό του υπολογιστή μας;
Ήμουν έτοιμος να δείξω το δικό μου αλλά δυστυχώς οι φωτό χάθηκαν το Πάσχα σε ένα ατύχημα με το σκληρό δίσκο (έκανα backup της φωτό της DSLR αλλά όχι της compact :roll:).

Επίσης δεν καταλαβαίνω τα σχόλια περί αληθινών φωτογράφων, που θεωρούν τον εξοπλισμό άχρηστο κλπ. Για τους περισσότερους από εμάς η φωτογραφία είναι ένα χόμπυ και ο καθένας το ορίζει διαφορετικά.

Όσο αφορά το εξοπλισμό, δόθηκε το παράδειγμα με κάποιον που κέρδισε ένα διαγωνισμό με μια μηχανή των $50. Εντάξει, έτυχε, δεν σημαίνει όμως πως ο εξοπλισμός είναι άχρηστος. Επίσης μην ξεχνάτε πως 1000€ για μια DSLR στα 25 σου αντιστοιχούν σε 200€ για μια compact στα 15 σου. Εξοπλισμός είναι και τα δύο, θυσίες κάνουν οι περισσότεροι και για τα δύο.

aroutis
20-09-10, 15:47
Ναι, και'γω δεν καταλαβαίνω γιατί ο ipo αντέδρασε έτσι. Αν δεν ποστάρουμε σε αυτό το νήμα τον εξοπλισμό μας, που θα τον ποστάρουμε; Σε αυτό που δείχνουμε το γραφείο μας ή σε αυτό που δείχνουμε το εσωτερικό του υπολογιστή μας;
Ήμουν έτοιμος να δείξω το δικό μου αλλά δυστυχώς οι φωτό χάθηκαν το Πάσχα σε ένα ατύχημα με το σκληρό δίσκο (έκανα backup της φωτό της DSLR αλλά όχι της compact :roll:).

Επίσης δεν καταλαβαίνω τα σχόλια περί αληθινών φωτογράφων, που θεωρούν τον εξοπλισμό άχρηστο κλπ. Για τους περισσότερους από εμάς η φωτογραφία είναι ένα χόμπυ και ο καθένας το ορίζει διαφορετικά.

Όσο αφορά το εξοπλισμό, δόθηκε το παράδειγμα με κάποιον που κέρδισε ένα διαγωνισμό με μια μηχανή των $50. Εντάξει, έτυχε, δεν σημαίνει όμως πως ο εξοπλισμός είναι άχρηστος. Επίσης μην ξεχνάτε πως 1000€ για μια DSLR στα 25 σου αντιστοιχούν σε 200€ για μια compact στα 15 σου. Εξοπλισμός είναι και τα δύο, θυσίες κάνουν οι περισσότεροι και για τα δύο.Ετσι ακριβώς, δλδ. να καταλάβω, αν σε κανα 2 βδομάδες βρώ την ώρα και βγάλω μια καλύτερη photo του εξοπλισμού μου επειδή (στη τελική) ετσι γουστάρω (δεν ηξερα οτι αυτό με κάνει λιγότερο photographer) θα πρέπει να ντρέπομαι να τη βγάλω στο adslgr.com για να τη μοιραστώ μαζί σας ή όπου (στη τελική) γουστάρω;

Το είπα και πιο πριν με το φίλο που μιλησε απαξιωτικά για την ιταλίδα και το nespresso system, δεν μου αρέσουν τα authoritarian σχόλια. Δεν νομίζω ότι ειμαστε εδώ για να λέμε οτι ο aroutis ειναι λιγότερο pro από τον ipo (για παράδειγμα) ή ο wan περισσότερο από τον sdikr.

Ειμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε ένα κοινό μας πάθος, hobby, whatever, καποιες κοινές μας απόψεις και ίσως και ιδέες.

Τουλάχιστον, έτσι το βλέπω εγώ, αν θέλετε διορθώστε με.:hmm:

mrsaccess
20-09-10, 16:17
Συμφωνώ και εδώ που τα λέμε πρέπει να βγάλεις μια καλύτερη φωτό του εξοπλισμού σου. :p Προτείνω να χρησιμοποιήσεις τρίποδο για να αποφύγεις το flash εκτός και αν η compact σου υποστηρίζει το μεγάλο flash οπότε χρησιμοποιείς αυτό και το βάζεις σε bounce!

Λοιπόν, μια και αναφέρθηκες στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 και έγινε και συζήτηση για τον εξοπλισμό.

Το 2004 είχα μόνο την compact. Πήγαινε μέχρι ISO400 και εκεί με αρκετό θόρυβο. Επιπλέον το εστιακό μήκος στο μέγιστο ζουμ ήταν 135mm αντίστοιχα των 35mm φακών.
Πήγα να παρακολουθήσω τένις, Λένα Δανιηλίδου εναντίον Αναστασίας Μίσκινα.
Η καλύτερη φωτό που τράβηξα στον αγώνα ήταν από ένα διάλειμμα:
77306

Είναι καλή η φωτό; Δεν ξέρω, εμένα πάντως μου αρέσει πολύ. Ωστόσο αν είχα καλύτερο εξοπλισμό θα μπορούσα να τραβήξω κάτι καλύτερο; Δεν ξέρω αν θα έβγαζα μια καλύτερη φωτογραφία, ξέρω όμως πως θα μπορούσα να τραβήξω τη δράση (πχ ένα δυνατό σερβίς ή μια απόκρουση).

ipo
20-09-10, 16:27
Δεν είπα ότι είσαι λιγότερο pro ή λιγότερο καλός φωτογράφος. Δικαίωμά σου είναι να εστιάζεις στο να αγοράζεις ολοένα και καλύτερο εξοπλισμό και να το δημοσιοποιείς.

Απλά ανέφερα τη δική μου άποψη, κατά την οποία ο καλύτερος χομπίστας φωτογράφος είναι εκείνος που εστιάζει στο να φωτογραφίζει, όχι στο να συλλέγει εξοπλισμό που χρησιμοποιεί μία στο τόσο. Όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να είσαι στη δεύτερη κατηγορία και να το εκφράζεις.

Από τη στιγμή που νιώθεις περήφανος για τη συλλογή σου, δεν καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει να εκφράζω κι εγώ την άποψή μου. Δικαίωμά μου είναι κι εμένα να θαυμάζω εκείνους που φωτογραφίζουν, αντί μόνο να ψωνίζουν και να νιώθουν ότι μπορούν να τραβήξουν φωτογραφία υπό όλες τις συνθήκες. Αυτό όμως δεν υποτιμάει τη συλλογή φωτογραφικού εξοπλισμού από το να είναι ένα χόμπι.

aroutis
20-09-10, 16:37
Δεν είπα ότι είσαι λιγότερο pro ή λιγότερο καλός φωτογράφος. Δικαίωμά σου είναι να εστιάζεις στο να αγοράζεις ολοένα και καλύτερο εξοπλισμό και να το δημοσιοποιείς.

Απλά ανέφερα τη δική μου άποψη, κατά την οποία ο καλύτερος χομπίστας φωτογράφος είναι εκείνος που εστιάζει στο να φωτογραφίζει, όχι στο να συλλέγει εξοπλισμό που χρησιμοποιεί μία στο τόσο. Όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να είσαι στη δεύτερη κατηγορία και να το εκφράζεις.

Από τη στιγμή που νιώθεις περήφανος για τη συλλογή σου, δεν καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει να εκφράζω κι εγώ την άποψή μου. Δικαίωμά μου είναι κι εμένα να θαυμάζω εκείνους που φωτογραφίζουν, αντί μόνο να ψωνίζουν και να νιώθουν ότι μπορούν να τραβήξουν φωτογραφία υπό όλες τις συνθήκες. Αυτό όμως δεν υποτιμάει τη συλλογή φωτογραφικού εξοπλισμού από το να είναι ένα χόμπι.
Στο συγκεκριμένο post εστιασα στον εξοπλισμό, όπως σε προηγούμενο post εστίασα σε φωτογραφίες, 3 τον αριθμό. Μια HDR και 2 απλές (σχετικά) photo.

Εσυ για κάποιο λόγο (δικαίωμά σου), εστίασες στo post μου σχετικά με τον εξοπλισμό μου.

Δικαίωμά σου, όμως δεν καταλαβαίνω -και δεν είμαι ο μόνος- την αντίδρασή σου.

Επισήμανση. Δεν υπάρχει στο δικό μου textbook "ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ". Δεν ειναι διαγωνισμός. Ενα outlet ειναι η φωτογραφία για τη καλυτεχνική /δημιουργική μας φλέβα.Ο καθένας το αντιλαμβάνεται όπως νομίζει και το χειρίζεται κατά το δοκούν. Κάτι είπα πριν για το authoritarian.

Tελος, ποιός σου είπε ότι είμαι στη κατηγορία αυτών που συλλέγω εξοπλίσμό και τον χρησιμοποιώ μια στη τόσο κλπ

Όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να είσαι στη δεύτερη κατηγορία και να το εκφράζεις.Μηπως να διάβαζες μια φορά ακόμα το τι έγραψα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3702445&postcount=2074);

@mrsaccess, θα βρώ και γω κάτι από το 2004, όσο για τη photo (terrible, αν θυμάμαι καλά, μπορεί να κάνω και λάθος τη πήρα με ένα κινητό SonyEricsson) επιφυλάσσομαι για νέα με την E500 ... :rofl:

George_Prix
20-09-10, 16:44
Συμφωνώ και εδώ που τα λέμε πρέπει να βγάλεις μια καλύτερη φωτό του εξοπλισμού σου. :p Προτείνω να χρησιμοποιήσεις τρίποδο για να αποφύγεις το flash εκτός και αν η compact σου υποστηρίζει το μεγάλο flash οπότε χρησιμοποιείς αυτό και το βάζεις σε bounce!

Λοιπόν, μια και αναφέρθηκες στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 και έγινε και συζήτηση για τον εξοπλισμό.

Το 2004 είχα μόνο την compact. Πήγαινε μέχρι ISO400 και εκεί με αρκετό θόρυβο. Επιπλέον το εστιακό μήκος στο μέγιστο ζουμ ήταν 135mm αντίστοιχα των 35mm φακών.
Πήγα να παρακολουθήσω τένις, Λένα Δανιηλίδου εναντίον Αναστασίας Μίσκινα.
Η καλύτερη φωτό που τράβηξα στον αγώνα ήταν από ένα διάλειμμα:
77306

Είναι καλή η φωτό; Δεν ξέρω, εμένα πάντως μου αρέσει πολύ. Ωστόσο αν είχα καλύτερο εξοπλισμό θα μπορούσα να τραβήξω κάτι καλύτερο; Δεν ξέρω αν θα έβγαζα μια καλύτερη φωτογραφία, ξέρω όμως πως θα μπορούσα να τραβήξω τη δράση (πχ ένα δυνατό σερβίς ή μια απόκρουση).

Παντως τα.... "ποδια" ( :p ) της Αναστασίας Μίσκινα, φαινονται πεντακαθαρα.
Οποτε η φωτο κρινεται ως καλη. :whistle:

mrsaccess
20-09-10, 16:45
Αν όμως είχα εξοπλισμό θα είχα και περισσότερο ζουμ... Θα τα φέρναμε πιο κοντά! :p

George_Prix
20-09-10, 16:52
Κατα τα αλλα συμφωνω με τους aroutis και mrsaccess.
Δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της κατηγοριοποιησης του καθενος μας.

Δεν υπαρχει νομος που λεει οτι πρεπει να τραβας τοσες φωτο το χρονο ωστε να αξιζεις αυτη τη μηχανη...
Οτι πρεπει να εχεις διαβασει τα ταδε βιβλια για να μην παει χαμενο το εργαλειο...
Αυτο που λεγανε σε εμενα "μην παρεις αυτη τη μηχανη γιατι μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με μια φθηνοτερη"...

Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν εργενηδες σε σπιταρονες 400τμ, οτι υπαρχουν ατομα με Ferrari που δεν τρεχουν πανω απο 100km/h και καποιοι παππουδες με 20χρονες που δε μπορουν να τις τακτοποιησουν. :rofl:
Μαγκια σε ολους τους παραπανω. Ας χαιρονται τα "αγαθα" τους, οπως τους ευχαριστει. ;)

vothros
20-09-10, 17:27
Χαίρεται κι από μένα. Έχω μια φωτογραφική Canon SX200 (http://www.apothema.gr/Product/5-1-158-67628/Canon/Powershot_SX200_IS_Red.html) και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Είμαι άσχετος με φωτογραφικές μηχανές,θα 'θελα να ρωτήσω εσείς που ξέρετε αν καταρχήν είναι καλό το μοντέλο που πήρα γιατι κάποια χαρακτηριστικά μου φαίνονται τελείως άγνωστα κι επίσης αν υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση για καθαρότερες φωτογραφίες τη νύχτα (εκτός του nightshot) γιατί έχει τοσα πολλά που δεν βγάζω άκρη άσχετα αν το μενού είναι στα ελληνικά,ήλπιζα μήπως το έχει κι άλλος αυτό το μοντέλο και είναι γνώστης επί του θέματος. Από κοντά βγάζει πολύ καθαρές κι ωραίες φωτογραφίες αλλά από μακριά (για πρόσωπα μιλάμε πάντα) θα 'λεγα ότι λίγο χάνει.

ipo
20-09-10, 17:44
Δεν υπαρχει νομος που λεει οτι πρεπει να τραβας τοσες φωτο το χρονο ωστε να αξιζεις αυτη τη μηχανη...
Οτι πρεπει να εχεις διαβασει τα ταδε βιβλια για να μην παει χαμενο το εργαλειο...
Αυτο που λεγανε σε εμενα "μην παρεις αυτη τη μηχανη γιατι μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με μια φθηνοτερη"...
Κατ' αρχάς δεν υπάρχει άνθρωπος που να αξίζει ένα υλικό αγαθό ή να μην το αξίζει. Η ίδια η ανθρώπινη υπόσταση έχει υπέρτατη αξία και δεν πρέπει να αποτιμάται σε χρήμα ή να συγκρίνεται με υλικά αγαθά. Άρα δεν έχει νόημα η φράση "αξίζεις τη μηχανή".

Επίσης ο καθένας μπορεί να αγοράζει ό,τι θέλει, ότι σηκώνει η τσέπη του (ή τα χρέη του). Δικαίωμα κι αυτό. Όπως το δικαίωμα στην κατανάλωση, στη σπατάλη, στο κάψιμο των χρημάτων στα μπουζούκια ή οπουδήποτε κάνει ο καθένας κέφι.

Είναι όμως δικαίωμα και ίσως αναπόφευκτη συνέπεια η κριτική που δέχεται κάποιος, ο οποίος δημοσιοποιεί τις επιλογές του (σεβαστές όλες). Αν κάποιος δε θέλει να συζητήσει τις επιλογές του ή δε δέχεται σχόλια επί αυτών, τότε ας μην τις δημοσιοποιεί.

Το δικό μου σχόλιο λοιπόν είναι ότι θαυμάζω όποιον αφιερώνει χρόνο στο χόμπι της φωτογραφίας, όταν κοιτάζει να προάγει τις δεξιότητές του μέσα από τη δοκιμή, το διάβασμα, τη συζήτηση. Αν εστιάζει περισσότερο στο τι φακό θα πάρει, αντιμετωπίζοντας το χόμπι καταναλωτικά (ή συλλεκτικά), τότε για εμένα ασκεί το χόμπι της απόκτησης φωτογραφικών δυνατοτήτων μέσα από την κατανάλωση. Δικαίωμά του να φωτογραφίζει τον εξοπλισμό του, να τον κοιτάζει με θαυμασμό όταν επιστρέφει σπίτι από τη δουλειά. Αλλά δεν είναι κάτι που προσωπικά θαυμάζω, ενώ σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις τον λυπάμαι.

Θαυμάζω τον τύπο που είτε έχει ποικιλία σε εξοπλισμό, είτε όχι, στην πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξει να βγει από το σπίτι (ή να στήσει σκηνικό μέσα σε αυτό όπως κάνει ο Μάριος) και να αποπειραθεί.

Gap
20-09-10, 19:02
Χαίρεται κι από μένα. Έχω μια φωτογραφική Canon SX200 (http://www.apothema.gr/Product/5-1-158-67628/Canon/Powershot_SX200_IS_Red.html) και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Είμαι άσχετος με φωτογραφικές μηχανές,θα 'θελα να ρωτήσω εσείς που ξέρετε αν καταρχήν είναι καλό το μοντέλο που πήρα γιατι κάποια χαρακτηριστικά μου φαίνονται τελείως άγνωστα κι επίσης αν υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση για καθαρότερες φωτογραφίες τη νύχτα (εκτός του nightshot) γιατί έχει τοσα πολλά που δεν βγάζω άκρη άσχετα αν το μενού είναι στα ελληνικά,ήλπιζα μήπως το έχει κι άλλος αυτό το μοντέλο και είναι γνώστης επί του θέματος. Από κοντά βγάζει πολύ καθαρές κι ωραίες φωτογραφίες αλλά από μακριά (για πρόσωπα μιλάμε πάντα) θα 'λεγα ότι λίγο χάνει.

Πρώτα από όλα κάτσε και διάβασε καλά το manual της μηχανής και ταυτόχρονα πειραματίσου για να την μάθεις... το αν είναι καλό μοντέλο ή όχι δεν έχει καμία σημασία πλέον 1ον γιατί ήδη την έχεις πάρει, 2ον από τη στιγμή που δεν είσαι φωτογράφος χομπίστας δε θα καταλάβεις πολλές διαφορές έχοντας κάποια καλύτερη ή χειρότερη μηχανή αφού δε θα ξέρεις πως να την αξιοποιήσεις και 3ον είσαι ευχαριστημένος από αυτήν και δε μετράει τίποτα άλλο... παρόλαυτα για να σου απαντήσω και μόνο η μηχανή είναι μια χαρά...για καθαρότερες νυχτερινές φωτογραφίες εννοείς άφλασες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού? αν ναι προσπάθησε να παίξεις με τις λιγοστές manual ρυθμίσεις που έχει μεγαλώνοντας το διάφραγμα (το οποίο στην εν λόγω μηχανή δεν είναι πάνω από 3,4) και αυξάνοντας τα iso όσο μπορείς χωρίς να δημιουργείται πολύς θόρυβος... ένα τριποδάκι θα σε βοηθούσε αρκετά.... σε γενικές γραμμές όμως μη περιμένεις πολλά με αυτή την μηχανή σε αυτές τις συνθήκες... τώρα αυτό που εννοείς για όχι καθαρές μακρινές φωτογραφίες προσωπων δε το καταλαβαίνω... πάντως αν υποθέσω ότι ζουμάρεις τόσο πολύ ώστε να ενεργοποιείς το ψηφιακό ζουμ της μηχανής μη περιμένεις καλό αποτέλεσμα... υπάρχει διαφορά μεταξύ οπτικού και ψηφιακού ζουμ... το πρώτο γίνεται καθαρά από τον φακό ενώ στο δεύτερο επεμβαίνει και software και χάνεται η οξύτητα και γενικά η ποιότητα της φωτογραφίας... βέβαια μπορεί να ισχύει το ότι δεν εστιάζεις και σωστά... αν θες γίνε πιο κατατοπιστικός....

Edit: χωρίς να θέλω να σου μαυρίσω την καρδιά αν την πήρες από το μαγαζί που έχεις στο link την ψώνισες φωτιά και λαύρα..

Erebos
20-09-10, 19:24
Αν όμως είχα εξοπλισμό θα είχα και περισσότερο ζουμ... Θα τα φέρναμε πιο κοντά! :p

Μη χάσεις το pantsu shot εσύ... you old geezer! :p

btw τα χρώματα τα πείραξες στο photoshop? Γιατί μου φαίνεται πολύ ωραία saturated για να βγήκε έτσι από τη μηχανή.

mrsaccess
20-09-10, 19:31
Κοίτα, η μηχανή είναι compact, είναι Canon, είχα τα saturation, contrast στο +1 (νομίζω μέχρι +2 πάνε) και φυσικά εφόσον ο αγώνας είχε τηλεοπτική κάλυψη και μεταδιδόταν παγκόσμια είχαν φροντίσει να έχουν καλό φωτισμό.

Μπορεί να έκανα επεξεργασία, δεν θυμάμαι, αλλά σίγουρα θα ήταν ελάχιστη αν έκανα.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και στην τελική που είναι το κακό με τα panty shots; Σταθερή αξία τα panties, από το προνήπιο που με θυμάμαι μέχρι και σήμερα ακόμη. :p

aroutis
20-09-10, 19:34
Είναι όμως δικαίωμα και ίσως αναπόφευκτη συνέπεια η κριτική που δέχεται κάποιος, ο οποίος δημοσιοποιεί τις επιλογές του (σεβαστές όλες). Αν κάποιος δε θέλει να συζητήσει τις επιλογές του ή δε δέχεται σχόλια επί αυτών, τότε ας μην τις δημοσιοποιεί.Η κριτική ειναι πάντα πάντα δεκτή, όπως φυσικό επακόλουθο της κριτικής ειναι και η συζήτηση που κάνουμε , έτσι δεν είναι;

Οπως πχ. ειναι κατανοητή η ερώτηση του mrsaccess (και δική μου απορεία), του αν εδώ δεν μπορουμε να βγάλουμε μια φωτο με τον εξοπλισμό μας, τότε ΠΟΥ μπορούμε ;

Οταν υπάρχουν threads για pc, γραφεία κλπ, γιατί τόσος ντόρος για το ότι έβγαλα στη τελική 5 φακούς και ένα σώμα; Που στη τελική εφτυσα αίμα για να τα αποκτήσω, ακριβώς γιατί εχω πάθος για το συγκεκριμένο αντικείμενο (τη φωτογραφία) και έφτασες να λες ότι ειμαι συλλέκτης εξοπλισμού (!) όταν στη τελική δεν ξερεις τη λογική πίσω από την απόκτηση όλων αυτών των πραγμάτων; Και συνεχίζεις στη θέση σου εν τέλει μετά και από το post μου που εξηγεί γιατί προχώρησα στο συγκεκριμένο post ;

Εν τέλει , δικαίωμα σου να έχεις όποια άποψη έχεις, δικαίωμά μου να διαφωνώ, ειδικά όταν η άποψη σου με αφορά και φυσικά στη περίπτωση αυτή έχεις λάθος.



Το δικό μου σχόλιο λοιπόν είναι ότι θαυμάζω όποιον αφιερώνει χρόνο στο χόμπι της φωτογραφίας, όταν κοιτάζει να προάγει τις δεξιότητές του μέσα από τη δοκιμή, το διάβασμα, τη συζήτηση.Μπορείς να γνωρίζεις τι ξενυκτι έχω ρίξει για να δοκιμάζω settings στη μηχανή μου, στους φακούς μου, τι παιχνίδια έχω κάνει στο σπίτι μου ή έξω , αν έχω πάρει το τρίποδο 11 το βραδυ και τη μηχανή μετά τη δουλεια επειδή έτσι μου τη βίδωσε και να πάω να τραβήξω την ακρόπολη; Οχι, αλλά ...


Αν εστιάζει περισσότερο στο τι φακό θα πάρει, αντιμετωπίζοντας το χόμπι καταναλωτικά (ή συλλεκτικά), τότε για εμένα ασκεί το χόμπι της απόκτησης φωτογραφικών δυνατοτήτων μέσα από την κατανάλωση. Δικαίωμά του να φωτογραφίζει τον εξοπλισμό του, να τον κοιτάζει με θαυμασμό όταν επιστρέφει σπίτι από τη δουλειά. Αλλά δεν είναι κάτι που προσωπικά θαυμάζω, ενώ σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις τον λυπάμαι.Κατι το οποίο ανέφερες στο πρώτο post.


Το ζήτημα είναι τραβάς καμία φωτογραφία, όχι μόνο να φωτογραφίζεις τον ίδιο σου τον εξοπλισμό και να αποτιμάς την αξία του με βάση το κόστος αγοράς του. Διαφορετικά μιλάμε για συλλέκτη φωτογραφικού εξοπλισμού, όχι για ερασιτέχνη φωτογράφο.
Καλό θα ειναι, αν δεν γνωρίζεις τι κάνει ο άλλος να μη προτρέχεις σε συμπεράσματα.:closed:

Erebos
20-09-10, 19:41
Κοίτα, η μηχανή είναι compact, είναι Canon, είχα τα saturation, contrast στο +1 (νομίζω μέχρι +2 πάνε) και φυσικά εφόσον ο αγώνας είχε τηλεοπτική κάλυψη και μεταδιδόταν παγκόσμια είχαν φροντίσει να έχουν καλό φωτισμό.

Μπορεί να έκανα επεξεργασία, δεν θυμάμαι, αλλά σίγουρα θα ήταν ελάχιστη αν έκανα.

Καλά, το ήξερα ότι οι powershot είναι τρομερές compact, αλλά με εξέπληξε η φωτό σου.
Μπράβο!


Και στην τελική που είναι το κακό με τα panty shots; Σταθερή αξία τα panties, από το προνήπιο που με θυμάμαι μέχρι και σήμερα ακόμη. :p

No harm at all :D
:oneup:

Wolverine
20-09-10, 19:43
Κατ' αρχάς δεν υπάρχει άνθρωπος που να αξίζει ένα υλικό αγαθό ή να μην το αξίζει. Η ίδια η ανθρώπινη υπόσταση έχει υπέρτατη αξία και δεν πρέπει να αποτιμάται σε χρήμα ή να συγκρίνεται με υλικά αγαθά. Άρα δεν έχει νόημα η φράση "αξίζεις τη μηχανή".

Επίσης ο καθένας μπορεί να αγοράζει ό,τι θέλει, ότι σηκώνει η τσέπη του (ή τα χρέη του). Δικαίωμα κι αυτό. Όπως το δικαίωμα στην κατανάλωση, στη σπατάλη, στο κάψιμο των χρημάτων στα μπουζούκια ή οπουδήποτε κάνει ο καθένας κέφι.

Είναι όμως δικαίωμα και ίσως αναπόφευκτη συνέπεια η κριτική που δέχεται κάποιος, ο οποίος δημοσιοποιεί τις επιλογές του (σεβαστές όλες). Αν κάποιος δε θέλει να συζητήσει τις επιλογές του ή δε δέχεται σχόλια επί αυτών, τότε ας μην τις δημοσιοποιεί.

Το δικό μου σχόλιο λοιπόν είναι ότι θαυμάζω όποιον αφιερώνει χρόνο στο χόμπι της φωτογραφίας, όταν κοιτάζει να προάγει τις δεξιότητές του μέσα από τη δοκιμή, το διάβασμα, τη συζήτηση. Αν εστιάζει περισσότερο στο τι φακό θα πάρει, αντιμετωπίζοντας το χόμπι καταναλωτικά (ή συλλεκτικά), τότε για εμένα ασκεί το χόμπι της απόκτησης φωτογραφικών δυνατοτήτων μέσα από την κατανάλωση. Δικαίωμά του να φωτογραφίζει τον εξοπλισμό του, να τον κοιτάζει με θαυμασμό όταν επιστρέφει σπίτι από τη δουλειά. Αλλά δεν είναι κάτι που προσωπικά θαυμάζω, ενώ σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις τον λυπάμαι.

Θαυμάζω τον τύπο που είτε έχει ποικιλία σε εξοπλισμό, είτε όχι, στην πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξει να βγει από το σπίτι (ή να στήσει σκηνικό μέσα σε αυτό όπως κάνει ο Μάριος) και να αποπειραθεί.


Συγνώμη που θα στο έτσι αλλά ο τόνος σου στα τελευταία σου μηνύματα με προκαλεί, βγάζεις τρελό κόμπλεξ. Ασκείς κριτική σε αυτούς που αγοράζουν εξοπλισμό (δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις) λες και ξέρεις πώς τον χρησιμοποιούν, που ξέρεις πόσο τον χρησιμοποιεί ο καθένας τον εξοπλισμό του στην τελική. ζαΛες να βγαίνουμε και να βγάζουμε φωτογραφίες να τις συζητάμε, δικές σου φώτο δεν βλέπω, μόνο σχολιακια. Τέλος το ύφος των χιλίων καρδιναλίων με το οποίο γράφεις είναι τουλάχιστον υποτιμητικό προς τους συνομιλητές σου. Και για να κλείσω στο δικό σου ύφος κανε λιγότερα σχόλια και φωτογράφιζε περισσότερο.

Mouse Potato
20-09-10, 19:46
Μιας και βλέπω λουλουδάκια ας postάρω κι εγώ ένα:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_louloudi_sample.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/louloudi_sample.jpg?t=1285001311)

aroutis
20-09-10, 19:59
Μιας και βλέπω λουλουδάκια ας postάρω κι εγώ ένα:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_louloudi_sample.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/louloudi_sample.jpg?t=1285001311)
:oneup::oneup::oneup::oneup:Ωραίος!

Wolverine
20-09-10, 20:04
@Aroutis

Ωραία η φώτο της Ακρόπολης, ορίστε και μερικές δικές μου νυχτερινές.

aroutis
20-09-10, 20:08
@Aroutis

Ωραία η φώτο της Ακρόπολης, ορίστε και μερικές δικές μου νυχτερινές.Πολύ ωραιες photos :oneup:, έχω σκοπό να κάνω και γω νυκτερινες κάποιο σαββατοκυριακο :)

George_Prix
20-09-10, 20:09
Αντε λιγη φυση και απο εμενα...

77320

vothros
20-09-10, 20:13
Πρώτα από όλα κάτσε και διάβασε καλά το manual της μηχανής και ταυτόχρονα πειραματίσου για να την μάθεις... το αν είναι καλό μοντέλο ή όχι δεν έχει καμία σημασία πλέον 1ον γιατί ήδη την έχεις πάρει, 2ον από τη στιγμή που δεν είσαι φωτογράφος χομπίστας δε θα καταλάβεις πολλές διαφορές έχοντας κάποια καλύτερη ή χειρότερη μηχανή αφού δε θα ξέρεις πως να την αξιοποιήσεις και 3ον είσαι ευχαριστημένος από αυτήν και δε μετράει τίποτα άλλο... παρόλαυτα για να σου απαντήσω και μόνο η μηχανή είναι μια χαρά...για καθαρότερες νυχτερινές φωτογραφίες εννοείς άφλασες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού? αν ναι προσπάθησε να παίξεις με τις λιγοστές manual ρυθμίσεις που έχει μεγαλώνοντας το διάφραγμα (το οποίο στην εν λόγω μηχανή δεν είναι πάνω από 3,4) και αυξάνοντας τα iso όσο μπορείς χωρίς να δημιουργείται πολύς θόρυβος... ένα τριποδάκι θα σε βοηθούσε αρκετά.... σε γενικές γραμμές όμως μη περιμένεις πολλά με αυτή την μηχανή σε αυτές τις συνθήκες... τώρα αυτό που εννοείς για όχι καθαρές μακρινές φωτογραφίες προσωπων δε το καταλαβαίνω... πάντως αν υποθέσω ότι ζουμάρεις τόσο πολύ ώστε να ενεργοποιείς το ψηφιακό ζουμ της μηχανής μη περιμένεις καλό αποτέλεσμα... υπάρχει διαφορά μεταξύ οπτικού και ψηφιακού ζουμ... το πρώτο γίνεται καθαρά από τον φακό ενώ στο δεύτερο επεμβαίνει και software και χάνεται η οξύτητα και γενικά η ποιότητα της φωτογραφίας... βέβαια μπορεί να ισχύει το ότι δεν εστιάζεις και σωστά... αν θες γίνε πιο κατατοπιστικός....

Edit: χωρίς να θέλω να σου μαυρίσω την καρδιά αν την πήρες από το μαγαζί που έχεις στο link την ψώνισες φωτιά και λαύρα..

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, όχι δεν την πήρα από το εν λόγω κατάστημα! Την είχα πάρει από το media markt πριν ένα χρόνο όταν είχε πρωτοβγεί μάλιστα (ήταν το τελευταίο μοντέλο-τώρα βγήκε ένα ακόμα) και την είχα πάρει περίπου σε αυτά τα λεφτά που είδες τώρα. Έχεις δίκιο στο να κάτσω και να παίξω με τις ρυθμίσεις της,μάλιστα δοκίμασα όλες τις επιλογές που έχει αλλά έχει και κάποιες ρυθμίσεις που τις κάνεις μόνος σου και σίγουρα θα πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα από φωτογραφικές γιατί μου φαίνονται ακαταλαβίστικα! :oops:
Τώρα όσο για το τι εννοούσα, κάποιες φορές όταν είναι βράδυ και βγάζω κάποια πρόσωπα που δεν τα πιάνει το φλας γιατί έχουν μία χ απόσταση μου βγαίνει σκοτεινή η φωτογραφία ή έχει και θόρυβο. Αν κάνω ζουμ, ο θόρυβος θα είναι πιο ορατός όταν θα την δω στον υπολογιστή.Έχω όμως την εντύπωση πως η φωτογραφική μου μπορεί να κάνει κάτι ελάχιστα παραπάνω απ' όσα ξέρω ήδη....

ipo
20-09-10, 20:18
Συγνώμη που θα στο έτσι αλλά ο τόνος σου στα τελευταία σου μηνύματα με προκαλεί, βγάζεις τρελό κόμπλεξ.
Φαντάζομαι ότι δεν περιμένεις σοβαρή αντιμετώπιση ξεκινώντας το μήνυμά σου με αυτόν τον τρόπο. Νόμιζα ότι μπορούσαμε να διατηρήσουμε κάποιο επίπεδο στη συζήτηση.

nnn
20-09-10, 20:24
Πιείτε κάνα καφεδάκι και χαλαρώστε pls...

Wolverine
20-09-10, 20:24
Φαντάζομαι ότι δεν περιμένεις σοβαρή αντιμετώπιση ξεκινώντας το μήνυμά σου με αυτόν τον τρόπο. Νόμιζα ότι μπορούσαμε να διατηρήσουμε κάποιο επίπεδο στη συζήτηση.

Και εγώ έτσι νόμιζα, για δες λίγο τι έχεις γράψει στα τελευταία σου μηνύματα. Wantileζεις επικίνδυνα.

Gap
20-09-10, 20:24
Τώρα όσο για το τι εννοούσα, κάποιες φορές όταν είναι βράδυ και βγάζω κάποια πρόσωπα που δεν τα πιάνει το φλας γιατί έχουν μία χ απόσταση μου βγαίνει σκοτεινή η φωτογραφία ή έχει και θόρυβο. Αν κάνω ζουμ, ο θόρυβος θα είναι πιο ορατός όταν θα την δω στον υπολογιστή.Έχω όμως την εντύπωση πως η φωτογραφική μου μπορεί να κάνει κάτι ελάχιστα παραπάνω απ' όσα ξέρω ήδη....

Είναι λογικότατο το πρόβλημα και δε θα βρεις λύση σε αυτό γιατί η μηχανή δε δέχεται επιπρόσθετο φλας....ακόμα και dslr με το φλας της μαμάς τους το παθαίνουν... το φλασάκι της μηχανή σου δεν δύναται να φωτίσει τα πρόσωπα που βρίσκονται από μια χ απόσταση κι έπειτα λόγω χαμηλής ισχύς... αλλά κι όταν ζουμάρεις το φακό δε καταφέρνεις τίποτα γιατί το φλασάκι αυτό δε μπορεί να καλύψει την εν λόγω εστιακή απόσταση και επιπλέον κάνει χειρότερο το αποτέλεσμα με τον θόρυβο....

@ ADSLgr.com All rights reserved.