PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ipo
28-09-10, 12:58
Καλημερα σε ολη την παρεα!χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη sony,οικονομικη αλλα δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω να εχει....Σκεφτομαι να την αγορασω απο το skroutz αλλα ενημερωστε μου σας παρακαλω για καρτα μνημης ,μπαταρια,pixels ,video ,φακο κλπ.ευχαριστω......
Καλησπέρα. To skroutz δεν είναι κατάστημα αλλά μηχανή αναζήτησης (σαν το google) που εμφανίζει προϊόντα από άλλα καταστήματα. Είναι χρήσιμο ώστε να δεις ποιο κατάστημα έχει φτηνότερα το μοντέλο στο οποίο θα καταλήξεις.

Τα mpixel είναι πολλά σε όλες τις σύγχρονες compact μηχανές. Η δική μου άποψη είναι ότι 6Mpixel σε μηχανή compact φτάνουν και περισσεύουν, αναλογιζόμενος το μέσο χρήστη μίας compact. Θα έλεγα να κοιτάξεις να έχει φακό Carl Zeiss. Κατά τα άλλα μου αρέσει η ποιότητα των compact της Sony, ενώ ακούγεται ότι υπάρχει καλή υποστήριξη από την ελληνική αντιπροσωπεία.

Για παράδειγμα η DSC-W320 (http://www.skroutz.gr/s/252889/Sony-DSC-W320.html) φαίνεται καλή.

Πόσα χρήματα περίπου διαθέτεις;

Erebos
28-09-10, 13:20
Καλημερα σε ολη την παρεα!χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη sony,οικονομικη αλλα δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω να εχει....Σκεφτομαι να την αγορασω απο το skroutz αλλα ενημερωστε μου σας παρακαλω για καρτα μνημης ,μπαταρια,pixels ,video ,φακο κλπ.ευχαριστω......

Δεν ξέρω αλλά δεν μου έχουν κάτσει καλά οι Sony point & shoot. Όσες έχω δει βγάζουν τραγικές φωτογραφίες, ειδικά νύχτα με φλας ή οπουδήποτε αλλού με εσωτερικό φωτισμό. Μπορεί να είναι μεμονωμένα παραδείγματα, πάντως και από reviews δεν έχω εντυπωσιαστεί.

Canon IXUS 95 (http://www.skroutz.gr/s/71910/Canon-Digital-Ixus-95-IS.html) & 100 (http://www.skroutz.gr/s/71912/Canon-Digital-Ixus-100-IS.html) IS

Gap
28-09-10, 13:22
Καλημερα σε ολη την παρεα!χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη sony,οικονομικη αλλα δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω να εχει....Σκεφτομαι να την αγορασω απο το skroutz αλλα ενημερωστε μου σας παρακαλω για καρτα μνημης ,μπαταρια,pixels ,video ,φακο κλπ.ευχαριστω......

Βοήθησε μας λίγο... για τι ακριβώς προορίζεται η μηχανή και πόσα χρήματα διαθετεις...

Mouse Potato
28-09-10, 13:37
Καλημερα σε ολη την παρεα!χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη sony,οικονομικη αλλα δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω να εχει....Σκεφτομαι να την αγορασω απο το skroutz αλλα ενημερωστε μου σας παρακαλω για καρτα μνημης ,μπαταρια,pixels ,video ,φακο κλπ.ευχαριστω......

Καλή σου μέρα (13:30 η ώρα αλλά δεν έχει σημασία). Γιατί ψάχνεσαι αποκλειστικά για Sony; Για ποια ακριβώς χρήση προορίζεται η μηχανή; Να φανταστώ πως ψάχνεις για compact...

Σε τι budget κινείσαι;

ΥΓ1: Παρακαλώ ν' απαντηθούν οι ερωτήσεις μου μια προς μια... :p
ΥΓ2: Δεν αγοράζεις απ' το skroutz. Το skroutz απλά σου βρίσκει την καλύτερη τιμή σε συγκεκριμένο προϊόν.

mob
28-09-10, 15:01
Καλημερα σε ολη την παρεα!χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη sony,οικονομικη αλλα δεν ξερω τι πρεπει να προσεξω να εχει....Σκεφτομαι να την αγορασω απο το skroutz αλλα ενημερωστε μου σας παρακαλω για καρτα μνημης ,μπαταρια,pixels ,video ,φακο κλπ.ευχαριστω......

Το επειγόντως δεν το κατάλαβα, κατ' αρχάς να μην πάρεις SONY, έπειτα κοίτα μερικές σελίδες παραπάνω στο νήμα, όλο και κάτι θα βρεις μέχρι να αρχίσουν να πέφτουν βροχή οι προτάσεις και βέβαια αφού μας διευκρινήσεις τη θέλεις να κάνεις με αυτή.

larambella
28-09-10, 15:14
Γεια σας και παλι!Ειμαι καινουρια στην παρεα σας και πραγματικα εμεινα εκπληκτη απο το ποσο αμεσα θελησατε να με βοηθησετε.Λοιπον θελω sony γιατι (μου ειπαν)επειδη εχω το pc sony vaio θα ειναι πιο ευκολο να φορτωνω τις φωτο,για δε το ποσό που διαθετω ειναι μεχρι 170 ευρω και η χρηση τελειως ερασιτεχνικη.Ευχαριστω και παλι......:oops:

mob
28-09-10, 15:19
Το λαπτοπ σου τι κάρτες μνήμης διαβάζει?

Gap
28-09-10, 15:21
Λοιπον θελω sony γιατι (μου ειπαν)επειδη εχω το pc sony vaio θα ειναι πιο ευκολο να φορτωνω τις φωτο,για δε το ποσό που διαθετω ειναι μεχρι 170 ευρω και η χρηση τελειως ερασιτεχνικη.Ευχαριστω και παλι......:oops:

Αυτό δεν ισχύει..
Κοίτα IXUS 120 (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=9122&osCsid=c285593005ed1a26010830c4f6b4f41e) με 20 ευρώ παραπάνω και Panasonic DMC-FS 30 (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=10747)

mob
28-09-10, 15:25
Τη ψήφο μου στην panasonic, φτιάχνει παραδοσιακά καταπληκτικές compact.

Boton
28-09-10, 15:25
Θα την τσιμπούσα (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=10747) μία...

Mouse Potato
28-09-10, 15:28
Αυτό δεν ισχύει..
Κοίτα IXUS 120 (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=9122&osCsid=c285593005ed1a26010830c4f6b4f41e) με 20 ευρώ παραπάνω και Panasonic DMC-FS 30 (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=10747)

IXUS 120 IS και από εμένα. Αξίζει τα παραπάνω €.

Erebos
28-09-10, 15:47
Τί παραπάνω έχει η IXUS 120 από την IXUS 100 που να δικαιολογεί τα παραπανίσια €50? :hmm:

Mouse Potato
28-09-10, 15:54
Τί παραπάνω έχει η IXUS 120 από την IXUS 100 που να δικαιολογεί τα παραπανίσια €50? :hmm:

Wider zoom και πιο φωτεινό φακό. Τώρα αν τα δικαιολογεί τα +50€, η αγοράστρια θα το κρίνει... :what:

Gap
28-09-10, 15:55
Τί παραπάνω έχει η IXUS 120 από την IXUS 100 που να δικαιολογεί τα παραπανίσια €50? :hmm:

Ο φακός, η μεγαλύτερη οθόνη και κάτι άλλες λεπτομέρειες.....

Erebos
28-09-10, 16:00
Wider zoom και πιο φωτεινό φακό. Τώρα αν τα δικαιολογεί τα +50€, η αγοράστρια θα το κρίνει... :what:


Ο φακός, η μεγαλύτερη οθόνη και κάτι άλλες λεπτομέρειες.....

Thanks! Εκ πρώτης όψης μου φάνηκαν ολόιδιες.

aroutis
28-09-10, 18:05
Γεια σας και παλι!Ειμαι καινουρια στην παρεα σας και πραγματικα εμεινα εκπληκτη απο το ποσο αμεσα θελησατε να με βοηθησετε.Λοιπον θελω sony γιατι (μου ειπαν)επειδη εχω το pc sony vaio θα ειναι πιο ευκολο να φορτωνω τις φωτο,για δε το ποσό που διαθετω ειναι μεχρι 170 ευρω και η χρηση τελειως ερασιτεχνικη.Ευχαριστω και παλι......:oops:
Πες σε όποιον σου είπε το ότι επειδή εχεις VAIO θα φορτώνεις τις photo πιο εύκολα αν πάρεις SONY φωτο , πως απλά .... πρέπει να πάει για βρούβες.. (lol!)

Τώρα, για να γυρίσουμε στα σοβαρά, υπάρχουν καλές μηχανες για αυτό το range.

Πχ, Pentax, αλλά και olympus, ακόμα και nikon αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά στη θέση σου θα πήγαινα για αυτή (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Pentax-Optio-X70-Black-17492.htm);)

Mouse Potato
28-09-10, 18:08
Προσωπικά στη θέση σου θα πήγαινα για αυτή (http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Pentax-Optio-X70-Black-17492.htm);)

Πολύ καλή. Αν έχει και όρεξη να κουβαλάει κι ένα μπαούλο μαζί της... Να την αγοράσει! :p

aroutis
28-09-10, 18:09
Πολύ καλή. Αν έχει και όρεξη να κουβαλάει κι ένα μπαούλο μαζί της... Να την αγοράσει! :p
Μπορει να ειναι μεγαλύτερη από τις κουτσουλιες που προτεινετε, αλλά γκαρίζει ΜΗΧΑΝΗ :p:p

Mouse Potato
28-09-10, 18:12
Μπορει να ειναι μεγαλύτερη από τις κουτσουλιες που προτεινετε, αλλά γκαρίζει ΜΗΧΑΝΗ :p:p

Α και ξέχασα... Λογικά αυτή η μηχανή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430107)!

larambella
28-09-10, 19:12
μου βαζεις δυσκολα....ειμαι ασχετη αλλα προσπαθω με την βοηθεια φιλων...

........Auto merged post: larambella πρόσθεσε 5 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το χειρότερο είναι αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=r3cvsImyIZA)
πολυ καλο!!!!!!!!!!!!!1

mrsaccess
30-09-10, 15:06
Να μια ερώτηση: flickr, picasa, deviantART ή κάτι άλλο για να προβάλλουμε τη τέχνη μας;

Wolverine
30-09-10, 15:21
Να μια ερώτηση: flickr, picasa, deviantART ή κάτι άλλο για να προβάλλουμε τη τέχνη μας;


Το flickr αν δεν έχεις συνδρομή δεν αφήνει οι άλλοι να κατεβάσουν στην πλήρη ανάλυση τις φωτογραφίες σου, αλλά είναι αρκετά βολικό και διαδεδομένο. Το picasa δεν με βόλεψε οπότε δεν το χρησιμοποιώ. Το deviantart είναι ωραίο αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει πολύ μου φαίνετε λίγο χαοτικό.

George_Prix
30-09-10, 15:23
μου βαζεις δυσκολα....ειμαι ασχετη αλλα προσπαθω με την βοηθεια φιλων...


Αν εννοεις δυσκολα, το τι καρτες διαβαζει το laptop σου που ρωτησε ο mob, αρκει να μας πεις τι μοντελο ειναι και ολο και καποιο καλο παιδι απο εδω μεσα θα βρει ποιες καρτες μνημης εχει τη δυνατοτητα να διαβασει. ;)

mob
30-09-10, 15:23
Να μια ερώτηση: flickr, picasa, deviantART ή κάτι άλλο για να προβάλλουμε τη τέχνη μας;

To picasa για να σε βλέπουν και σε τηλεοράσεις που έχουν σύνδεση στο δίκτυο :p

ipo
30-09-10, 15:25
Αν εννοεις δυσκολα, το τι καρτες διαβαζει το laptop σου που ρωτησε ο mob, αρκει να μας πεις τι μοντελο ειναι και ολο και καποιο καλο παιδι απο εδω μεσα θα βρει ποιες καρτες μνημης εχει τη δυνατοτητα να διαβασει.
Ανεξάρτητα από το τι κάρτες μνήμης διαβάζει το laptop της δεσποινίδας, πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να συνδέει τη μηχανή της στο laptop με καλώδιο USB και να τις μεταφέρει στο σκληρό δίσκο. Με τον τρόπο αυτό αίρεται ο περιορισμός του card reader. Άλλωστε οι κάρτες μνήμης έχουν πεπερασμένο αριθμό εισαγωγών στις υποδοχές τους.

Mouse Potato
30-09-10, 15:29
Να μια ερώτηση: flickr, picasa, deviantART ή κάτι άλλο για να προβάλλουμε τη τέχνη μας;

Και γιατί όχι σε όλα; :p

Μια ερώτηση σχετική. Έστω ότι εγώ έχω εξελιχθεί σε σοβαρό φωτογράφο κι έχω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες θέλω να τις προστατέψω. Πως μπορώ να τις "κατοχυρώσω" στο όνομά μου;

Παράδειγμα: Ανεβάζω μια φωτό εδώ σε πλήρη ανάλυση μ' ένα μικρό watermark κάτω δεξιά. Έρχεται ο mrsaccess (τυχαίο το όνομα :p) την χώνει στο photoshop, αφαιρεί με δεξιοτεχνία το watermark και την πουλάει για δική του. Εγώ τι κάνω; :what:

mrsaccess
30-09-10, 15:37
Δεν σου αρκεί η ηθική ικανοποίηση πως μπορείς πλέον και παράγεις φωτογραφίες που κάποιος μπορεί να πουλήσει; :p :p


Δεν νομίζω πως μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα εφόσον ανεβάζεις τις φωτό σου στο διαδίκτυο. Απλά μην τις ανεβάζεις σε μεγάλη ανάλυση ή πάρε το απόφαση πως «δωρίζεις» τη τέχνη σου στο κόσμο.

Αν τύχει και δεις ότι ο mrsaccess πούλησε ή έστω οικειοποιήθηκε φωτό σου (σα να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα) μπορείς να διαμαρτυρηθείς και να ελπίζεις στη καλή θέληση του mrsaccess και/ή του αποδέκτη. Για να κινηθείς νομικά είναι δύσκολο (πχ ο mrsaccess μπορεί να είναι σε άλλη χώρα) και φυσικά κοστίζει.

Επίσης τα watermark με το μαλακό γιατί όπως ξέρεις την υπογραφή μας δεν τη βάζουμε όπου να'ναι. Όταν μια μέρα θα τραβάς καλές φωτογραφίες θα ψάχνεις τις παλιές σου φωτό με τα watermark για να τις εξαφανίσεις...

Mouse Potato
30-09-10, 15:43
Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή η συνταγή είναι: μικρή ανάλυση + 2-3 προσευχές....

Καλά προς το παρόν θα χαρακτήριζα τον ευατό μου απλά σαν έναν πολύ καλό προς εξαιρετικό φωτογράφο. Η τελειότητα δεν αργεί να έρθει όμως... ;)

:rolleyes:

mrsaccess
30-09-10, 15:48
Κοίτα, αν σκοπεύεις να κινηθείς νομικά υπάρχουν 2-3 μέθοδοι που θα σε διευκολύνουν να αποδείξεις ότι η φωτό είναι δική σου: έχεις τη φωτό σε μεγάλη ανάλυση, έχει τη φωτό σε raw αρχείο, έχεις και άλλες φωτό από την ίδια φωτογράφιση και τέλος τη φωτό που έχεις στο internet την έχεις κροπάρει λίγο, οπότε ο άλλος θα πρέπει να την παρουσιάσει και χωρίς το crop.

Για φωτογραφίες τοπίου ή εκδηλώσεων πάντως μπορεί να τύχει κάποιος να έχει τραβήξει ίδια φωτογραφία με εσένα. Αν τη τράβηξε σχεδόν την ίδια ώρα και σχεδόν από το ίδιο σημείο μπορεί να μην καταλάβεις τη διαφορά.

Gap
30-09-10, 16:25
Και γιατί όχι σε όλα; :p

Μια ερώτηση σχετική. Έστω ότι εγώ έχω εξελιχθεί σε σοβαρό φωτογράφο κι έχω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες θέλω να τις προστατέψω. Πως μπορώ να τις "κατοχυρώσω" στο όνομά μου;

Παράδειγμα: Ανεβάζω μια φωτό εδώ σε πλήρη ανάλυση μ' ένα μικρό watermark κάτω δεξιά. Έρχεται ο mrsaccess (τυχαίο το όνομα :p) την χώνει στο photoshop, αφαιρεί με δεξιοτεχνία το watermark και την πουλάει για δική του. Εγώ τι κάνω; :what:

Το magnum (http://www.magnumphotos.com) βάζει 5 watermarks στις 4 γωνίες και στο κέντρο.... δε λέω είναι υπερβολικό αλλά η ομορφιά τους και πάλι δεν χάνεται

hot_swapper
30-09-10, 18:00
Γεια σας και παλι!Ειμαι καινουρια στην παρεα σας και πραγματικα εμεινα εκπληκτη απο το ποσο αμεσα θελησατε να με βοηθησετε.Λοιπον θελω sony γιατι (μου ειπαν)επειδη εχω το pc sony vaio θα ειναι πιο ευκολο να φορτωνω τις φωτο,για δε το ποσό που διαθετω ειναι μεχρι 170 ευρω και η χρηση τελειως ερασιτεχνικη.Ευχαριστω και παλι......:oops:

Επειδή ο καθένας εδώ γράφει ό,τι θέλει, θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου η οποία ειναι ΦΥΣΙΚΑ και να πάρεις Sony. Εγώ πήρα την DSC-HX5V με CMOS sensor και η διαφορά με τις "αλλες" compact είναι η μέρα με τη νύχτα, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό. Για έναν που δε θέλει να ψάχνεται με πολλές ρυθμίσεις είναι ό,τι πρέπει μια και υποστηρίζει αυτόματα σύνθεση high dynamic range, σύνθεση πολλών καρέ για noise cancellation, πανοραμικές με αυτόματο "ράψιμο" χωρίς να χρειαστεί να σημαδέψεις, full HD 1080i video με stereo ήχο και πολλά άλλα. Την έδειξα και σε φίλους ερασιτέχνες και επαγγελματίες με DSLR και ήταν όλοι εντυπωσιασμένοι.
Βέβαια κοστίζει γύρω στα 280€ αλλά υπάρχει και ο "μικρός αδελφός" DSC-H55 με CCD αισθητήρα και μόνο HD 720p video στα 200€.

Με τα παραπάνω θέλω να δείξω ότι ψάχνεις και παίρνεις μία μηχανή σύμφωνα με τις ανάγκες σου. ΔΕΝ υπάρχει τέλεια μηχανη. Αυτό ισχύει για τα πάντα, από μηχανές, laptop... μέχρι αυτοκίνητα! Πάντως μην ανησυχείς, όποια και να πάρεις θα συνδέεται μια χαρά με το laptop :rolleyes:

mrsaccess
30-09-10, 18:45
Δεν γράφει ο καθένας ό,τι θέλει, εδώ και 140 σελίδες οι απόψεις στο νήμα είναι σχετικά σταθερές.

larambella
30-09-10, 18:53
Αν εννοεις δυσκολα, το τι καρτες διαβαζει το laptop σου που ρωτησε ο mob, αρκει να μας πεις τι μοντελο ειναι και ολο και καποιο καλο παιδι απο εδω μεσα θα βρει ποιες καρτες μνημης εχει τη δυνατοτητα να διαβασει. ;)
Φιλε μου ,καταλαβες τι εννοω δυσκολα...το μοντελο ειναι :VPCW12J1E και μου ειπαν οτι μπορω απ'ευθειας να βαζω την καρτα μνημης της μηχανης στο pc....

ipo
30-09-10, 19:00
Φιλε μου ,καταλαβες τι εννοω δυσκολα...το μοντελο ειναι :VPCW12J1E και μου ειπαν οτι μπορω απ'ευθειας να βαζω την καρτα μνημης της μηχανης στο pc....
Αν το μοντέλο είναι το SONY Vaio VPC-W12J1E/T, τότε το card reader υποστηρίζει:
Card Reader: SD, MS, MS Pro, MS Pro Duo

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=34091
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=2119

Αλλά δε χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα μνήμης από τη φωτογραφική μηχανή. Μπορείς να τραβήξεις πιο εύκολα τις φωτογραφίες από την κάρτα μνήμης, αφήνοντάς τη μέσα στη μηχανή και συνδέοντας τη μηχανή με τον υπολογιστή με καλώδιο USB.

George_Prix
30-09-10, 19:01
Φιλε μου ,καταλαβες τι εννοω δυσκολα...το μοντελο ειναι :VPCW12J1E και μου ειπαν οτι μπορω απ'ευθειας να βαζω την καρτα μνημης της μηχανης στο pc....

Απο οτι βλεπω διαβαζει (απευθειας) τις παρακατω καρτες.
Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, SD.

Με ανταπτορα θα διαβαζει πολυ περισσοτερες και οπως ειπαν αλλοι φιλοι, σιγουρα θα μπορεις να συνδεσεις απευθειας τη μηχανη με το PC και θα κανεις τη δουλεια σου οτι καρτα και να εχει η μηχανη σου.

Οποτε απλα διαλεγεις οποια μηχανη νομιζεις και τα υπολοιπα που σου ειπαν (να παρεις Sony γιατι ειναι Sony το laptop σου) ειναι αστειοτητες.

Με προλαβε ο ipo. :p

larambella
30-09-10, 19:04
Επειδή ο καθένας εδώ γράφει ό,τι θέλει, θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου η οποία ειναι ΦΥΣΙΚΑ και να πάρεις Sony. Εγώ πήρα την DSC-HX5V με CMOS sensor και η διαφορά με τις "αλλες" compact είναι η μέρα με τη νύχτα, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό. Για έναν που δε θέλει να ψάχνεται με πολλές ρυθμίσεις είναι ό,τι πρέπει μια και υποστηρίζει αυτόματα σύνθεση high dynamic range, σύνθεση πολλών καρέ για noise cancellation, πανοραμικές με αυτόματο "ράψιμο" χωρίς να χρειαστεί να σημαδέψεις, full HD 1080i video με stereo ήχο και πολλά άλλα. Την έδειξα και σε φίλους ερασιτέχνες και επαγγελματίες με DSLR και ήταν όλοι εντυπωσιασμένοι.
Βέβαια κοστίζει γύρω στα 280€ αλλά υπάρχει και ο "μικρός αδελφός" DSC-H55 με CCD αισθητήρα και μόνο HD 720p video στα 200€.

Με τα παραπάνω θέλω να δείξω ότι ψάχνεις και παίρνεις μία μηχανή σύμφωνα με τις ανάγκες σου. ΔΕΝ υπάρχει τέλεια μηχανη. Αυτό ισχύει για τα πάντα, από μηχανές, laptop... μέχρι αυτοκίνητα! Πάντως μην ανησυχείς, όποια και να πάρεις θα συνδέεται μια χαρά με το laptop :rolleyes:
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ,αλλα πολυ εξειδικευμενα μου φαινονται ολα αυτα που μου λες....(και δυσκολα για μενα μενα).

........Auto merged post: larambella πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν το μοντέλο είναι το SONY Vaio VPC-W12J1E/T, τότε το card reader υποστηρίζει:
Card Reader: SD, MS, MS Pro, MS Pro Duo

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=34091
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=2119

Αλλά δε χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα μνήμης από τη φωτογραφική μηχανή. Μπορείς να τραβήξεις πιο εύκολα τις φωτογραφίες από την κάρτα μνήμης, αφήνοντάς τη μέσα στη μηχανή και συνδέοντας τη μηχανή με τον υπολογιστή με καλώδιο USB.
ΟΚ!το εμπεδωσα......ευχαριστω για την ταχυτητα της απαντησης σου......

hot_swapper
30-09-10, 19:06
Δεν γράφει ο καθένας ό,τι θέλει, εδώ και 140 σελίδες οι απόψεις στο νήμα είναι σχετικά σταθερές.

Ήθελα να πω οτι ο καθένας γράφει την άποψή του η οποία είναι σεβαστή.
(Δεν εννοούσα ότι ο καθένας γράφει ό,τι να 'ναι! Μάλλον δεν το γραψα σωστά. :oops:)

Αλλά όταν σε κάποιον λες πάρε αυτή και όχι την άλλη μηχανή χωρίς επιχειρήματα και χωρίς αποδείξεις, τότε κάλλιστα μπορείς να του πεις να πάρει και μία τρίτη!

larambella
30-09-10, 19:11
Απο οτι βλεπω διαβαζει (απευθειας) τις παρακατω καρτες.
Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, SD.

Με ανταπτορα θα διαβαζει πολυ περισσοτερες και οπως ειπαν αλλοι φιλοι, σιγουρα θα μπορεις να συνδεσεις απευθειας τη μηχανη με το PC και θα κανεις τη δουλεια σου οτι καρτα και να εχει η μηχανη σου.

Οποτε απλα διαλεγεις οποια μηχανη νομιζεις και τα υπολοιπα που σου ειπαν (να παρεις Sony γιατι ειναι Sony το laptop σου) ειναι αστειοτητες.

Με προλαβε ο ipo. :p
Τελικα θα παρω μια SONY compact οικονομικη (δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα) και θα την συνδεω με καλωδιο USB..Πολυ χρησιμο το forum..Για οτιδηποτε σας χρειαστω ,ξερω οτι θα με βοηθησετε.....

Erebos
30-09-10, 19:21
/facepalm

Γιατί δεν ακούνε ποτέ οι γυναίκες? :p

larambella, πόσοι σου είπαν να αποφύγεις τις Sony, τουλάχιστον στην κατηγορία που κοιτάς?
Canon, Nikon, Fujifilm και Panasonic έχουν πολύ ποιοτικότερες προτάσεις στα λεφτά που ψάχνεις.

larambella
30-09-10, 19:31
/facepalm

Γιατί δεν ακούνε ποτέ οι γυναίκες? :p

larambella, πόσοι σου είπαν να αποφύγεις τις Sony, τουλάχιστον στην κατηγορία που κοιτάς?
Canon, Nikon, Fujifilm και Panasonic έχουν πολύ ποιοτικότερες προτάσεις στα λεφτά που ψάχνεις.
Μην ξεχνας οτι και αρκετοι μου ειπαν να παρω SONY! Αλλωστε πρωτα απο ολα πρεπει ν'ακουμε τι θελει η καρδια μας.......

Gap
30-09-10, 19:38
Μην ξεχνας οτι και αρκετοι μου ειπαν να παρω SONY! Αλλωστε πρωτα απο ολα πρεπει ν'ακουμε τι θελει η καρδια μας.......

Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω... δεν προτείνω ποτέ sony κυρίως για τον λόγο ότι βγάζουν φωτογραφίες με αφύσικα χρώματα... πιο έντονα... έχουν περάσει αρκετά μηχανάκια από τα χέρια μου και αυτό το βρίσκω εκνευριστικό... σε άλλους αρέσει... είναι υποκειμενικό... όμως αφύσικο...η επιλογή δικιά σου είναι απλά να ξέρεις τι ψωνίζεις...
Kαι το να πάρεις γενικά SONY ή γενικά Panasonic ή Canon δεν λέει τίποτα... σημασία έχει τι μοντέλο ακριβώς αγοράζεις...
όπως και να έχει για την χρήση που προορίζεται η μηχανή μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου ό,τι και να πάρεις.... απλά μην κλείνουμε τα μάτια μας σε πιο ποιοτικές λύσεις...

ipo
30-09-10, 19:43
/facepalm

Γιατί δεν ακούνε ποτέ οι γυναίκες? :p
:rofl:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω... δεν προτείνω ποτέ sony κυρίως για τον λόγο ότι βγάζουν φωτογραφίες με αφύσικα χρώματα... πιο έντονα... έχουν περάσει αρκετά μηχανάκια από τα χέρια μου και αυτό το βρίσκω εκνευριστικό... σε άλλους αρέσει... είναι υποκειμενικό... όμως αφύσικο...η επιλογή δικιά σου είναι απλά να ξέρεις τι ψωνίζεις...
Προσωπικά μου αρέσουν τα κορεσμένα χρώματα που δίνει η SONY, ενώ κάτι τέτοιο έχω δει σε κάποιες Canon compact.

Εγώ πάντως αλλάζω την ψήφο μου και προτείνω την Canon 120 IS (http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=9122&osCsid=c285593005ed1a26010830c4f6b4f41e) που προτάθηκε νωρίτερα από τον Gap, εμπιστευόμενος την κρίση του. :)

Mouse Potato
30-09-10, 19:46
Απ' τις πρώτες μου photos με την dSLR:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_vark.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/vark.jpg)

(cropped)

Gap
30-09-10, 19:49
Προσωπικά μου αρέσουν τα κορεσμένα χρώματα που δίνει η SONY, ενώ κάτι τέτοιο έχω δει σε κάποιες Canon compact.

Οι canon δίνουν ένα θερμό πορτοκαλί συνήθως... με όσες sony έχω παίξει το πιο έντονο το έχω δει σε μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων

ipo
30-09-10, 19:49
Απ' τις πρώτες μου photos με την dSLR:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_vark.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/vark.jpg)

(cropped)
:oneup:

mrsaccess
30-09-10, 19:56
Ήθελα να πω οτι ο καθένας γράφει την άποψή του η οποία είναι σεβαστή.
(Δεν εννοούσα ότι ο καθένας γράφει ό,τι να 'ναι! Μάλλον δεν το γραψα σωστά. :oops:)

Αλλά όταν σε κάποιον λες πάρε αυτή και όχι την άλλη μηχανή χωρίς επιχειρήματα και χωρίς αποδείξεις, τότε κάλλιστα μπορείς να του πεις να πάρει και μία τρίτη!

Σε αυτό το νήμα συμμετέχουν λάτρεις της φωτογραφίας. Μιλάμε για DSLR, καφέδες και που & που για τις φωτογραφίες μας. Επομένως αν κάποιος μπει στο νήμα μόνο για να ρωτήσει τι compact να πάρει δεν χρειάζεται να δώσουμε επιχειρήματα αλλά ακόμη και αν χρειάζονταν... θα τα έχουμε σίγουρα γράψει μερικές σελίδες πιο πριν. ;)

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απ' τις πρώτες μου photos με την dSLR:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_vark.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/vark.jpg)

(cropped)

Ωπ! Και έλεγα τι θα κάνω το βράδυ... Πάω να τη βάλω στο e-bay! :p :p

Πολύ καλή φωτό τεχνικά. Δεν είμαι μονάχα σίγουρος για τη θέση της βάρκας αλλά δεν ξέρω και που αλλού θα την ήθελα. :oneup:

Mouse Potato
30-09-10, 19:58
Ωπ! Και έλεγα τι θα κάνω το βράδυ... Πάω να τη βάλω στο e-bay! :p :p

Πολύ καλή φωτό τεχνικά. Δεν είμαι μονάχα σίγουρος για τη θέση της βάρκας αλλά δεν ξέρω και που αλλού θα την ήθελα. :oneup:

Τουλάχιστον να μου δώσεις κανένα ποσοστό... :oops:

Στο cropping η βάρκα "μετακινήθηκε" λίγο. Αλλά μόνο έτσι θα μπορούσα να προσεγγίσω την μητρική φωτό... ;) Η original είναι απόλυτα συμμετρική...

Gap
30-09-10, 20:00
Απ' τις πρώτες μου photos με την dSLR:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_vark.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/vark.jpg)

(cropped)

αν σου αρέσει το μονόχρωμο παίξε και με α/μ... καλή προσπάθεια και πολύ θετικό το ότι έχεις μια φόρμα στο κεφάλι σου και δεν έχεις μέσα πολύ ουρανό...
θυμάσαι με τι διάφραγμα την τράβηξες? νομίζω ότι θα ήταν ακόμα καλύτερα με πιο κλειστό διάφραγμα βέβαια λόγω της χαμηλής ανάλυσης μπορεί να κάνω και λάθος....

Mouse Potato
30-09-10, 20:04
αν σου αρέσει το μονόχρωμο παίξε και με α/μ... καλή προσπάθεια και πολύ θετικό το ότι έχεις μια φόρμα στο κεφάλι σου και δεν έχεις μέσα πολύ ουρανό...
θυμάσαι με τι διάφραγμα την τράβηξες? νομίζω ότι θα ήταν ακόμα καλύτερα με πιο κλειστό διάφραγμα βέβαια λόγω της χαμηλής ανάλυσης μπορεί να κάνω και λάθος....

f/11... Νομίζω πως είναι αρκετά κλειστό...

Gap
30-09-10, 20:05
f/11... Νομίζω πως είναι αρκετά κλειστό...

Ναι είσαι ΟΚ τότε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.